Hlavní Bolest

Příznaky zvýšeného svalového tonusu u dítěte, jak stanovit hypertonicitu

Normální svalová kontraktilita zajišťuje harmonický fyzický a duševní vývoj dítěte. Svalový tonus u kojenců může být fyziologický a patologický. Fyziologické stavy zahrnují zvýšený svalový tonus v prvních týdnech po narození. Dále by měl být tón normalizován. Pokud dítě ještě dva týdny po narození zvýšilo svalový tonus, nazývá se tento jev hypertonicita a patří do kategorie patologických stavů.

Fyziologický stav od narození

Hypertonicita svalů novorozence je vysvětlitelný jev. Uvnitř lůna bylo dítě v omezeném stavu. Jeho končetiny byly pevně přitisknuty k tělu, nebyl zde žádný prostor pro pohyb.

Po narození si tělo dítěte postupně zvykne na nové podmínky. Během prvních dvou týdnů se svaly postupně uvolňují, končetiny se dostávají do nového stavu. Pokud však má dítě léze CNS různé závažnosti, mozek nebude schopen plně řídit svalovou aktivitu. V tomto případě se stav svalů bude lišit od normálu.

Zachování hypertonicity během prvního měsíce života by mělo sloužit jako důvod pro vyšetření dítěte neurologem.

Věkové normy

Následující vývoj situace se považuje za normální..

 1. První měsíc života. Dítě často bere pózu z embrya, přitiskne ohnuté končetiny k tělu, v poloze na břiše otočí hlavu k jedné a druhé straně, nedrží ji ve vyvýšeném stavu a také provádí charakteristické tlačné pohyby nohama.
 2. Třetí měsíc. Dítě je schopno zvednout hlavu, zatímco leží na břiše, může ji otáčet různými směry, sebevědomě natahuje ruce a drží předměty vložené do dlaně.
 3. Šestý měsíc. Dlaně dítěte jsou zcela otevřené. Dítě se může otočit na jednu stranu, převrátit se na břiše, zvednout své tělo, opřít se o přímé paže a otevřené dlaně, pokouší se plazit a posadit se.
 4. Devátý měsíc. Dítě se aktivně pohybuje - plazí se, sedí, stojí s podporou.
 5. Rok. Dítě chodí na podpěru, stojí samo, podnikne první kroky bez podpory.

Patologie může být podezřelá od narození. Problémy s centrálním nervovým systémem se často projevují při syndromu svalové hypertonicity. U těchto dětí jsou omezeny všechny pohyby, chov dolních končetin - ne více než 45. Paže a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu a prsty nelze uvolnit.

Co by mělo varovat

Hypertonický syndrom brání dalšímu vývoji dítěte, narušuje se tvorba kloubů a vazů. Zachování stavu může vést k narušené pohyblivosti, motorické aktivitě a tvorbě páteře, držení těla.

Pokud po prvním měsíci života přetrvává dětská svalová hypertonicita, má v budoucnu následující příznaky.

 1. Dítě je nesvůj, špatně spí, probudí se za méně než hodinu a často pláče.
 2. Dítě po každém jídle vyplivne.
 3. Během spánku se dítě vykloní zpět a hází hlavou. Toto je charakteristický znak hypertonicity. Zároveň jsou jeho paže a nohy ohnuty a přitlačeny k tělu.
 4. Během záchvatu hněvu je dítě napjaté a ohnuté. V nervovém stavu je pozorováno chvění brady.
 5. Dítě je schopné udržet hlavu vzpřímenou od narození.
 6. Když jsou nohy od sebe odděleny, je cítit silné svalové napětí. Když to zkusíte znovu, napětí se zvýší. Dítě odolává, protestuje výkřikem.
 7. Ve svislé poloze se dítě neopírá o povrch celou nohou, stojí na prstech.

Existující známky hypertenze by měly povzbuzovat rodiče, aby konzultovali neurologa.

Diagnostika

Po vyšetření lékař odhalí přítomnost nebo nepřítomnost určitých reflexů u dítěte a jejich soulad s věkovou normou.

 1. Reflexní chůze. Ve svislé poloze se dítě snaží podniknout kroky. Tato schopnost obvykle zmizí po 2 měsících věku..
 2. Symetrie reflexů. V poloze na zádech je brada dítěte přitlačena k hrudi. Současně je sledováno chování končetin - mělo by dojít k ohnutí paží a prodloužení nohou. Když je hlava nakloněna doprava, je pozorováno narovnání končetin na pravé straně a napětí vlevo. Když otočíte hlavu opačným směrem, všechno se stane přesně opačným směrem. Tento reflex by měl zmizet po 3 měsících.
 3. Schopnost tónovat. V poloze na zádech by dítě mělo končetiny dotáhnout. Když ležíte na zádech, vaše ruce a nohy se uvolní. Po třech měsících schopnost zmizí.
 4. Při vyšetřování novorozence lékař položí dítě na ruku lícem dolů. V této poloze by mělo mít dítě kontrakce rukou a uvolnění nohou. Hlava a záda by měly být v normálním stavu nataženy v jedné linii..

Rodiče mohou detekovat příznaky sami. Pokud máte podezření na porušení, měli byste se poradit s lékařem. Neurolog bude schopen určit přítomnost nebo nepřítomnost diagnózy a určit její typ.

Povaha porušení

Svalový tón lze zvýšit nebo snížit. Někdy je nerovnováha - kombinace první a druhé. Jinými slovy, současně může dojít ke zvýšenému tónu svalů rukou a sníženému tónu dolních končetin, nebo naopak. Tento příznak se nazývá dystonie..

S asymetrií se svalová hypertonicita vyskytuje pouze na jedné straně. Tento stav se také nazývá torticollis. Dítě dostane polohu na zádech a je vyšetřeno zezadu. S asymetrií se hlava otočí směrem k té polovině těla, kde se projevuje hypertonicita. Ze stejné strany je ohnutý hřbet a napětí rukou.

Hypotenze je také považována za porušení. Tento jev má opačné příznaky hypertonicity, projevující se v letargii a zhoršené motorické aktivitě..

Svalová hypertonicita a hypotonicita se nemusí projevovat systémově, ale v oddělených částech těla. V tomto případě dochází ke snížení nebo zvýšení svalového tónu pouze v pažích, nohou nebo zádech.

Porušení svalového tónu není nezávislé onemocnění, ale indikuje jiné, závažnější patologie nervového systému. Proto by neměly být ignorovány příznaky hypertenze. Pokud je detekován dětský syndrom, mělo by být provedeno komplexní vyšetření. Ultrazvukové vyšetření mozku se provádí, a ve vzácných případech, tomogram.

Možné důvody

Příčiny poškození centrálního nervového systému mohou spočívat v problémech souvisejících s těhotenstvím i při komplikacích během porodu..

Seznam možných příčin poškození centrálního nervového systému u dítěte, které způsobilo narušení svalového tónu:

 • infekční choroby matky během těhotenství;
 • nesprávný životní styl těhotné ženy;
 • matka bere léky během těhotenství;
 • Rhesusův konflikt nastávající matky a plodu;
 • poranění dítěte při porodu;
 • genetická nekompatibilita rodičů;
 • nepříznivá environmentální situace.

Přítomnost těchto faktorů může pouze nepřímo potvrdit přítomnost symptomu hypertenze u dítěte.

Léčba by měla být zaměřena nejen na korekci svalové dystonie, ale také na identifikaci a odstranění základní příčiny stavu..

Léčebné metody

Při léčbě poruch svalového tonusu se primárně používají nedrogové metody:

 • masážní techniky;
 • vodní procedury (koupání v bylinných infuzích valeriána, mateřské sladkosti, šalvěje, kromě potápění);
 • gymnastická cvičení, s výjimkou dynamické gymnastiky;
 • fyzioterapie;
 • osteopatické techniky.

Při předepisování léků se vybírají ty, které jsou schopny zlepšit mozkový oběh, vytvořit metabolické procesy a snížit svalové napětí.

Závažné příčiny se mohou skrývat za drobná porušení. Harmonický vývoj dítěte by se měl šířit ve všech rovinách. Odchylka v jedné oblasti může vést k narušení v jiné oblasti. Neměly by být ignorovány alarmující příznaky změn svalového tónu. Při vyšetření bude lékař schopen určit, kterým směrem se ubírat, jaké vyšetření a ošetření dítě může potřebovat.

Svalová hypotenze u kojenců - příznaky slabého tónu

Pokud při některém z vyšetření neurolog zjistí svalovou hypotenzi u kojenců, neměly by matky okamžitě panikařit. Včasná identifikace patologie může být eliminována pochopením příčin jejího výskytu a přijetím všech možných opatření.

Stanovení svalové hypotenze u kojenců

Většina lékařů vnímá svalovou slabost jako fyziologickou vývojovou charakteristiku, kterou lze napravit. Tento stav je detekován rutinním testováním, vystavením svalové tkáně napětí..

Pokud při ohnutí rukojeti nebo nohy dojde k reakci zad, dítě si okamžitě narovná končetinu, není problém. Hypotonicita u kojenců se zjistí, když se neobjeví odpověď nebo se projeví pozdě. Patologie je spojena se skutečností, že se svaly samy nemohou stahovat.

Příznaky svalové hypotenze u kojenců

Poté, co si novorozenec všiml slabého svalového tónu, neuropatolog stále zkoumá dítě, aby určil míru problému. K diagnostice onemocnění se používá několik postupů..

Krok reflex

Když je dítě položeno na stůl, s normálním vývojem, pod ním cítí podporu, podnikne pár kroků nebo se pokusí posadit. S hypotenzí nohou u dítěte takový reflexor chybí. Dítě nemůže narovnat nohy, ani se posadit nebo udělat alespoň krok.

Tyto akce se praktikují u dětí mladších 2 měsíců. Potom vrozený reflex zemře a diagnóza je prováděna jiným způsobem..

Vleže

Doktor umístí dítě zády na přebalovací stůl. Vezme dítě za paži a začne ho zvedat a snaží se dát dítě do sedu. Při normálním vývoji budou novorozenci napínat svaly, natahovat ruce a snažit se pomoci dospělým.

Poznámka. Se slabým svalovým tónem má dítě úplně jiný obrázek. Pean vystrkuje žaludek a visí v náručí. V tomto případě je hřbet zaoblený a hlava sotva drží.

Autodiagnostika nemoci

Dr. Komarovsky doporučuje matkám, aby s dítětem cvičily častěji. To umožní včasnou detekci svalové hypotenze u dítěte. Dokonce i v klidné poloze lze u novorozence detekovat příznak patologie.

Příznaky hypotenze u dítěte

Oblast tělaPříznaky nemoci
RuceNorma je zvažována, když má spící dítě zaťaté ruce v pěst a její paže jsou mírně ohnuté v loktech. Plně uvolněné končetiny - již důkaz o hypotonických rukou u dítěte.
Pro děti s nízkou svalovou aktivitou je obtížné zvednout a držet předměty. Během krmení se prakticky nedotýkají rukou prsu ani láhve..
NohyU zdravého novorozence jsou končetiny mírně ohnuté, s hypotenzí jsou narovnány. Pokud leží ležící dítě rozdělené nohy o 180 °, pak to v normálním stavu svalů způsobí nepohodlí. Nemocné dítě na tuto manipulaci nebude nijak reagovat.
Krk a obratleSvalová hypotenze u dítěte mu neumožňuje normálně držet hlavu. Slabé tkáně v páteři nedovolují dítěti, aby se otočilo samo.

Dítě drží špatně hlavu

Tato tabulka umožňuje odpovědět na otázku, zda lze hypotonus určit u novorozenců týdně. Aby se ujistil, že problém vyvstal, matka by měla dítě sledovat několik dní a potom sdílet pochybnosti s pediatrem.

Pokud dítě skutečně projevuje popsané příznaky, je obtížné ho naučit plazit se a krčit se. Následně se nebude moci samostatně pohybovat z polohy ležení do polohy sezení..

Mezi další příznaky hypotenze u dětí doktoři rozlišují následující:

 • dítě je příliš klidné;
 • nikdy nepřichází v vzrušeném stavu;
 • pomalu během bdění hodin;
 • hodně spí;
 • špatně bere prsa nebo obecně odmítá sát.

Jakýkoli ze symptomů je již příležitostí kontaktovat místního pediatra, aby včas diagnostikoval hypotenzi u kojenců.

Příčiny onemocnění

Popsanou patologii vývoje nelze najít tak často. Pokud se projeví, je nutné objasnit příčinu problému. Převládajícími faktory jsou obvykle poruchy funkce centrálního nervového systému a nesprávný krevní oběh v těle. Tuto situaci mohou vyvolat následující body:

 • komplikace při porodu: hypoxie plodu, asfyxie, trauma;
 • rychlé dodání;
 • špatné návyky, které se žena nevzdávala za zajímavou situaci;
 • těžké těhotenství a související nemoci;
 • narození dítěte s nízkou hmotností nebo dříve, než je datum splatnosti;

Narodil se předčasně

 • nesprávně organizovaná výživa dítěte od prvních týdnů života;
 • infekční a virová onemocnění, která vedou k vyčerpání těla dítěte;
 • nadměrný příjem vitamínu D u dítěte;
 • patologie ve vývoji a různé malformace.

Genetika může být také příčinou oslabeného svalového tónu, když dítě zdědí vážné onemocnění. Bez ohledu na to, v čem hypoton leží, čelí vážným důsledkům. Arašídy zaostávají ve fyzickém vývoji, je pro něj obtížné naučit se sedět a chodit. U dítěte, které tráví většinu času bez pohybu, začínají atrofie slabých svalů a kosti zpomalují růst.

Výsledkem je, že rostoucí dítě vyvíjí kostní deformitu, což vede ke skolióze, změnám chůze a dalším vážným následkům. Dítě se snaží udržet se ve vzpřímené poloze a napíná všechny vnitřní orgány, což vyvolává vývoj různých patologií.

Jak zvýšit svalový tonus u novorozence

Včasné stanovení svalové hypotonicity u dítěte pomůže zpomalit problém v raných stádiích. Před předepsáním terapie je dítě vyšetřeno, aby se ujistilo, jak se vyvíjejí další systémy. Pokud je vyžadována léčba drogami, bude vybrána individuálně.

Při odstraňování svalové slabosti hraje hlavní roli ruční terapie - fyzická cvičení a speciální masáže. Máma s dítětem navštěvují odborníka, kde je sama v takových manipulacích školena, aby je mohla provádět doma.

Spropitné. Pokud máte možnost navštívit bazén, měli byste jít plavat s dítětem. Taková cvičení dokonale eliminují popsaný syndrom a nesnižují svalový tonus.

Lehké gymnastické cvičení

Dlouhá doba byla vyvinuta speciální cvičení k eliminaci svalové hypotenze u kojenců. Pokud bude maminka jednat s dítětem každý den, rychle dosáhne pozitivního výsledku..

Doporučuje se hypotonické cvičení

názevPopis
BoxKdyž matka složila ruce dítěte v pěsti a přidržovala je, střídavě se ohýbala a narovnála ruce a položila horní končetiny před dítě. Pro změnu můžete provádět akce oběma rukama současně.
KoloJe nutné kroužit nohy dítěte, aby se dosáhlo napodobení jízdy na tomto transportu
Kris KrosRuce maličkého se nejprve rozdělí do stran a pak se zkříží na hrudi
VytáhnoutDrží se za zápěstí dítěte a pokoušejí se jej pomalu přeložit do sedu a pak jej nasadit
Chov nohouDolní končetiny se nejprve zkříží a potom se rozmnoží na strany. Začněte s malou amplitudou a postupně ji zvyšujte

Popsaná cvičení musí být provedena komplexně a plynule z jedné akce na druhou. Maminka sama určuje pořadí manipulací a každý pohyb provádí několikrát.

Oslabené svaly nemusí reagovat na fyzickou aktivitu, proto dítě nebude mít obavy. Proto během procedury nemůžete vyvinout úsilí, aby nedošlo k poranění dítěte.

Masáž

Aby se dosáhlo rychlého účinku, musí být gymnastická cvičení doplněna masážemi. Takové manipulace mají příznivý účinek na nervový systém a stimulují činnost všech orgánů.

U kojenců by hypotonická masáž měla být každodenním postupem po celý první rok života. Kromě domácích manipulací se plánuje navštívit odborníka alespoň jednou za čtvrtletí s průběhem 10 procedur.

Neomezujte se na masáž pouze problémových oblastí - musíte použít všechny svaly těla. Proto je dítě během zákroku umístěno na záda, pak na břicho.

Pokaždé, manipulace začíná prsty na rukou, v konečné fázi je záda zpracována. Během zasedání specialista tlačí na bioaktivní body, čímž stimuluje nervové impulzy. Matka, která takovou zkušenost nemá, by se měla omezit na jiné manipulace: hladila, poklepávala, mrkla. Všechny pohyby musí být prováděny pohybem od okrajů pozemku ke středu.

Lehké masáže se doporučuje zahájit cyklus terapeutické gymnastiky a také ji ukončit. Nejvhodnější doba pro manipulaci je před krmením dítěte, aby nevznikla další zátěž na plný žaludek. Pokud je dítě nemocné nebo má špatnou náladu, je lepší odložit fyzická cvičení na chvíli.

Ostatní složky léčby

V závislosti na stupni poškození svalových vláken může lékař předepsat další postupy, které stimulují zvyšování tonusu. Tyto zahrnují:

 • návštěva fyzioterapeutické ordinace;
 • akupunktura;
 • bylinné koupele;
 • obklady na bolavé klouby a tření.

Pokud se neomezujete na jednotlivé procedury, ale provádíte celou řadu terapií, začne dítě po 3 měsících aktivně pohybovat rukama a nohama, zvedat hlavu, zkusit se převrátit a dokonce si sednout..

Normální tonus dětí mladších než jeden rok

Abychom pochopili, jak dítě ve vývoji zaostává, je nutné se seznámit se standardy stanovenými WHO pro průměrné dítě.

Normy fyzického vývoje kojenců

Věk měsíceFunkce
0-1Novorozenec projevuje reflexy: uchopení, sání a dokonce i krokování. Dítě by už mělo obrátit hlavu k pachu mateřského mléka.
1-2Dítě začne držet hlavu, obrátit ji na zvuk, následovat jeho oči hračkou. Během tohoto období se již děti snaží cucat prsty, ožívají na dohled svých rodičů nebo poté, co slyšely jejich hlasy.
2-3Dítě drží hlavu dobře ve zvýšené poloze. Když ležíte na bříšku, spolehlivě se spoléhá na kliky. Ve svislé poloze spočívá nohama na povrchu a aktivně se od ní odrazuje. Objeví se výraz obličeje.
3-4Dítě se chytilo matčiných prstů a snaží se sedět a pohybovat se z polohy ležení. Na břiše leží dítě pevně na narovnaných pažích. Studuje jeho prsty, snaží se držet chrastítko, při krmení vezme matku za kojení. Dobře vyvinuté svaly obličeje, odrážející náladu arašídů.
4-5Dítě se stává mobilním, aktivně otočí hlavu ve všech směrech a zajímá se, co se děje. Když je dítě podepřeno pod kliky, stabilně spočívá na nohou a snaží se je pohnout. Svaly rukou jsou dobře vyvinuté: dítě bere předměty, drží je v dlani a odpuzuje.
5-6Normálně vyvinuté dítě může sedět samo. Obrátí se zezadu na bříško a dokonce se snaží plazit. Pokud dítěti pomůžete, dokážete držet lžíci a jíst z ní.
6-7Již aktivně se plazí, začíná chodit, ale zatím s pomocí podpory. Obrátí hlavu směrem k předmětům, kterým se říká.
7-8Nezávisle vstává v postýlce, je schopen pohybovat se po podpěrách. Aktivně se zajímají o hračky, mohou náhodně rozebrat a sestavit pyramidy.
8-9Dítě s jistotou drží šálek a pije z něj na vlastní pěst. Hraje hru se svou matkou. Snaží se napodobovat činy rodičů
9-10Dítě s jistotou drží šálek a pije z něj na vlastní pěst. Hraje hru se svou matkou. Snaží se napodobovat činy rodičů
10-11Většina dětí v tomto věku chodí nezávisle, přikrčí se a vrací se do stoje. Umí najít pojmenované předměty v domě a vzít je do svých rukou. Svlékněte se a oblékněte si panenky i sebe.
RokDítě nejen chodí, ale již běží. Bez vnější podpory se posadí ke stolu a sní sám. Pomáhá mámě uklízet místnost skládáním hraček.

Důležité! Normy uvedené v tabulce jsou podmíněné. Pokud tedy dítě nezapadá do standardů, není důvodem podezření, že dítě má hypotenzi. Předčasně narozené děti jsou mírně pozadu ve vývoji svých vrstevníků.

Fáze normálního vývoje

Pokud má batole ve stanovené době potíže s procházením, je to pravděpodobně kvůli nadváze. Když dítě není schopno držet hlavu, nevykazuje svalovou reakci na vnější faktory, nesnaží se převrátit, jedná se již o zjevné příznaky nízkého tónu a musí být naléhavě odstraněny.

Tón u novorozenců

Svalový tón novorozence

Existuje takový smutný vtip: „Pokud vaše dítě není diagnostikováno s hyper- nebo hypotenzí, zapomněli jste to ukázat specialistovi.“ Záznam „svalová dystonie“, tj. Zvýšený nebo snížený tón, se nachází v lékařských záznamech téměř každého dítěte 1. roku života. Nejhorší věcí, kterou mohou rodiče udělat současně, je rozhodnout, že jelikož to má každý, pak se není čeho bát. Další extrém - nadměrná úzkost a panika - však příčinu jen zraní. Nejvhodnější je dodržovat starodávné pravidlo „varováno - znamená ozbrojené“.

Co je za problém?

Pozornost pediatrických lékařů, pediatrů, neuropatologů a ortopedů na stav svalů novorozence je oprávněná. Pro dítě není tonus pouze základem pohybu, ale také důležitým ukazatelem stavu nervového systému a celkové pohody. Poruchy svalového tónu jsou často pouze příznakem, což je důležitý signál, který ukazuje na řadu problémů. Například hypertenze - zvýšený intrakraniální tlak - u kojenců je vždy doprovázena svalovou dystonií..

Samozřejmě dostanete tisíce příkladů „ze života“, když děti s diagnózou „svalové dystonie“ vyrostly dokonale zdravé, inteligentní a šťastné. A je to pravda. Ale stojí za to riskovat budoucnost vašeho dítěte? Většina problémů je skutečně vyřešena v prvních měsících života člověka zcela bezbolestně a zmizí beze stopy.

Jakékoli narušení svalového tonusu může způsobit zpoždění mentálního a fyzického vývoje dítěte. Děti se zvýšeným nebo sníženým tónem později, než se očekávalo, se začnou plazit, stát na nohou, chodit.

Neuropatolog by měl stanovit diagnózu „svalové dystonie“ a určit, zda je zvýšený nebo snížený tón patologií každého konkrétního dítěte. Někdy pouze lékař dokáže rozlišit nemoc od individuálních charakteristik dítěte. Úkolem rodičů je v nejmenší pochybnosti konzultovat s odborníkem. To platí zejména pro ohrožené děti. Například děti, které se narodily předčasně, s nízkou hmotností; „Císařský řez“ - protože císařský řez má vždy dobré důkazy; děti, jejichž rodina má genetické choroby.

Zde záleží na mnoha faktorech: jak matka utrpěla těhotenství, jak stará byla, jak porod proběhl, zda dítě hned vykřiklo, plně se projevilo a zda nepodmíněné vrozené reflexy včas vymizely. I když se rodičům zdá, že je vše v pořádku, během prvního roku života dítěte každé 2-3 měsíce je nutné ukázat neurologa.

 • Zvýšený nebo snížený tón může zničit držení těla dítěte, ovlivnit chodu a způsobit nohu.
 • V průběhu času se může hypertonicita vyvinout v hyper-vzrušivost. Pro tyto děti je obtížné se soustředit na jakékoli povolání, jsou ve škole extrémně nepozorní, agresivní, chudí.
 • Děti s zanedbávaným tonusem často rostou letargicky jak fyzicky, tak psychicky. Jsou náchylní k obezitě, nečinnosti, neaktivní v poznání světa a také zaostávají za vrstevníky v rozvoji.

buď opatrný!

Úkolem rodičů je pečlivě sledovat chování dítěte, protože ani jeden z nejpozornějších lékařů dítě nepozoruje 24 hodin denně. Nedělejte nezávislé závěry na základě pozorování - svěřte to odborníkům! Pamatujte: všechny děti jsou jiné! Skutečnost, že pro jednu je odchylka od normy, pro druhou je jen zvláštnost temperamentu.

Pro děti v prvních měsících života je charakteristická „embryonální pozice“: paže jsou ohnuté v kloubech, vačky jsou v úrovni hrudníku, nohy jsou také ohnuté a mírně od sebe oddělené. Dítě stále neví, jak ovládat své pohyby, ale svaly aktivně pracují. Jsou v dobrém stavu a toto slovo znamená „napětí“ (z řeckých tonos).

Dítě neustále pohybuje rukama a nohama, může se „plazit“ na posteli nebo se dokonce převrátit (proto nemohou být děti na převlékacím stole ponechány bez dozoru). Taková aktivní svalová práce u novorozenců se nazývá „fyziologický tón“ - to je norma. Fyziologický tón novorozence je důsledkem devíti měsíců strávených v stísněném břiše matky. Měli byste být opatrní v následujících případech:

 • Nohy novorozence by měly být rozděleny na asi 90 stupňů. Pokud jsou boky bez odporu rozvedeny širší, můžete mít podezření na snížený tón. Naopak příliš tvrdohlavá rezistence může naznačovat hypertonicitu.
 • Vždy sledujte pózu dítěte v postýlce: pokud je zploštělá jako žába nebo naopak nepřirozeně stlačená do hrudky, dochází k narušení tónu.
 • Dítě se chová neklidně, často křičí bez zjevného důvodu, zatímco hází hlavou dozadu a špatně jí.
 • Křeče, zejména při zvýšených teplotách.
 • Zpoždění v mentálním vývoji: dítě se neusměje, nechodí.

Nikdy, ani v noci, nezatěžujte své dítě pevně. Podlouhlé nohy jsou pro dítě zcela nepřirozené, protože i v žaludku se pohyboval volně. Mnoho pediatrů zaznamenalo, že od doby, kdy „tvrdé zavalení“ přestává být široce praktikováno, se problémy s tónem a neurologií obecně u novorozenců staly mnohem méně.

Masážní místnost

Léčba svalové dystonie závisí na příčinách, které ji způsobily. Léčba drogy je zřídka nutná. Specialista vyhodnocuje tón dítěte, vedený nejen vědomostmi, ale také vlastní intuicí. Pokud existuje nejmenší podezření v kvalifikaci lékaře, kontaktujte před podáním silných léků dítěti odborníka, kterému důvěřujete. Někdy mohou vedlejší účinky léků poškozovat tělo více než problémy s tónem..

Profesionální masáž je však užitečná a nezbytná i pro zcela zdravé děti. Masážní mechanismus je zázračný. Když jsou vystaveny kůži, posílají se po nervových drahách četné proudy impulsů. Dosahují mozkové kůry a mají normalizační účinek na celý centrální nervový systém a v důsledku toho na funkce všech životně důležitých orgánů.

Dobrý masážní terapeut (pouze nutně speciální dětský a vždy se řídí lékařskými předpisy!) „Vyhledává“ problémové oblasti a vybírá správnou sadu cvičení. Masáž je zpravidla předepisována dětem po 1,5 měsíci a opakuje se několikrát. V průměru stačí 3–4 cykly 10–15 relací, aby navždy zapomněly na problémy s tonem.

Můžeme jen snít o míru

Zdravé dítě je kontraindikováno. Po celou dobu, s výjimkou případů, kdy jí a spí, by mělo být dítě v pohybu: pro dítě už není žádná zbytečná činnost než ležet v posteli. Denní cvičení je nejlepší prevencí a léčbou svalové dystonie. Nabíjení lze provádět od prvních týdnů života. Cvičení jsou velmi jednoduchá:

 • hladil paže, nohy, záda (aniž by se dotkl bederní oblasti);
 • masáž paty, dlaní, každého prstu na pažích a nohou. Není potřeba žádná speciální dovednost. Jemně, s trochou úsilí, masírujte každý prst na nohy a paže, paty, dlaně. Taková masáž příznivě ovlivňuje náladu matky i dítěte. Lze to udělat na přebalovacím stole nebo ležet vedle dítěte na pohovce.

Do 3 měsíců může dítě již provádět celou řadu cvičení - masážní terapeut nebo specialista na fyzioterapeutická cvičení by je měl vyzvednout a ukázat. Obzvláště užitečná cvičení na tělocvičně. Kupte si velký nafukovací míč, opatrně na něj položte nahý arašíd (na bříško a na zádech) a přidržte nohy a hlavu, sbalte - nahoru.

Pro korekci svalového tonusu jsou nezbytné různé koupele. Do vody můžete střídavě přidat mořskou sůl, infuze různých bylin: mateří, heřmánku nebo uklidňující sbírku. Vyzkoušejte také následující postup: Dejte žitné otruby (prodávají se v lékárnách a obchodech) do těsného sáčku a dejte je do koupele, nechte je tam, dokud se otruby nestoupají. Taková koupel nejen příznivě ovlivňuje svaly a pokožku, ale je také přirozeným zdrojem vitamínu B.

Svalový tón u dítěte: proč k němu dochází a jak zacházet?

Slyšení pediatrem nebo neurologem, které nejsou příliš jasné diagnózy „hypertonicity“ nebo „hypotenze“, se rodiče dítěte obvykle obávají. Svému dítěti však můžete pomoci: hlavní věcí není ztrácet čas.

Elena Efremová
Pediatr, Nižnij Novgorod

Všichni lidé mají svalový tonus - to je svalové napětí, které je nezbytné k udržení těla a zajištění jeho pohybů. Poruchový svalový tonus je důkazem dysfunkce v těle a známkou mnoha nemocí, nejen nervového systému.

Jak zjistit, že dítě má svalový tonus?

Má dítě svalový tonus, odhadují odborníci - pediatr, neurolog, ortoped. Při kontrole dítěte lékař upozorňuje na aktivní a pasivní svalový tonus. Posuzuje aktivní tón pozorováním toho, jak a v jaké poloze leží dítě na přebalovacím stole nebo břiše v dlani a jaké pohyby dělá současně, jaké motorické dovednosti získal v jeho věku. Lékař zkontroluje pasivní tón dítěte postupným ohýbáním a uvolňováním paží a nohou dítěte, cítí je, hodnotí a porovnává odpor, který svaly vyvíjejí.

V prvním roce života dítěte pediatr vyhodnocuje tonus dítěte během preventivních vyšetření každý měsíc, neurolog a ortoped to dělají za 1, 3, 6 a 12 měsíců a častěji, pokud dojde k porušení. Nicméně, pozorovat pohyby a vývoj jejích drobků, maminka sama může posoudit stav jeho svalového tónu.

Jak zjistit normální svalový tonus?

Před narozením je dítě v omezeném prostoru dělohy, jeho paže a nohy jsou kompaktně přitlačeny k tělu, hlava je nakloněna dopředu (jedná se o tzv. „Embryo pose“) a dítě nemá téměř žádnou příležitost aktivně se pohybovat. Všechny jeho svaly jsou ve stavu napětí. Většina svalů novorozence při narození je tedy ve stavu fyziologické hypertonicity. To je norma..

Obvyklá pozice zdravého novorozeného dítěte leží na zádech, nohy jsou ohnuté na kolenou, mírně rozvedené a přitisknuté k bříšku, paže ohnuté na loktech, přitisknuté k hrudníku, prsty sevřené do pěsti, hlava je mírně vržena dozadu, poloha pravé a levé strany je symetrická.

 • Dítě může aktivně pohybovat nohama, ohýbat a rozepínat je, tlačit je z rukou dospělého nebo přes ně. Rozsah pohybu držadel je menší: převážně je pohybuje na úrovni hrudníku, ohýbání loktů a zápěstí, pěsti drobečky zřídka otevřené.
 • Pokud si vezmete drobky za zápěstí a jemně zatáhnete za sebe, pokusíte se zasadit, jeho paže budou mírně nataženy v loketních kloubech, a pak pro ně natáhne celé tělo..
 • Když se snažíte rozložit nohy novorozence ohnuté na kolenní a kyčelní klouby, úhel ředění nepřesahuje 90 ° (na každé straně 45 °) a odpor vůči tomuto pohybu je cítit v důsledku fyziologického zvýšení tónu v těchto svalech. Když se je pokusíte znovu naředit, odpor se normálně snižuje. Zaťaté pěsti novorozence lze také uvolnit..
 • V poloze na břiše dítě otočí hlavu ke straně, položí paže pod hrudník a ohne nohy, jako by dělalo plíživé pohyby. Na konci měsíce se dítě snaží několik sekund zvednout a držet hlavu.
 • Pokud držíte dítě dlaní v břiše lícem dolů, pak mu hlava visí, občas se novorozenec pokusí ho zvednout; rukojeti a nohy jsou v ohnuté poloze. Pokud dítě vezmete pod paži svisle, pak jeho nohy provádějí střídavé pohyby flexe a prodloužení, ale častěji se ohýbají. Opřete se, dítě se narovná a stojí na nohou ohnutých ve všech kloubech a opírá se o celou nohu. O 1,5 měsíce tento podpůrný reflex normálně zmizí.

Dítě roste - mění se také svalový tonus: to, co bylo považováno za normu pro novorozence ve vyšším věku, může být známkou narušení. V ideálním případě by svalové tóny u dětí ve věku 1,5–2 let měly být přibližně stejné jako u dospělých. Nerovnoměrný průběh těhotenství a porodu, stres, špatná ekologie však často mohou u dítěte vyvolat poruchy tonusu..

Existují některé z nejčastějších poruch: snížení svalového tónu u dítěte se nazývá svalová hypotenze nebo hypotenze; zvýšení - svalová hypertenze nebo hypertonicita; nesprávné rozdělení napětí a relaxace svalových skupin - svalová dystonie. Budeme o nich mluvit podrobněji.

Svalová hypertonicita u dítěte

Dítě, které od narození zesílilo tón, je příliš napjaté a sevřené. Často si rodiče v dětství všimnou bezpříčinné úzkosti a pláče, špatného spánku, chvění brady. Takové dítě se neuspokojí ani ve snu, jeho paže jsou ohnuté a pevně přitisknuté k hrudi, jeho nohy jsou přitažené k břiše, jeho pěsti jsou pevně stlačené, musíte se snažit je uvolnit. Během ohýbání paží a nohou je pozorován výrazný odpor. Při zkoumání podpůrného reflexu dítě nestojí na plné noze, ale na špičkách, mačká prsty, reflex trvá déle než 1,5 měsíce. Když usrkává ruce, neohýbá paže vůbec a zcela za nimi zvedá celé tělo. V poloze břicha, v dlani, lícem dolů, dítě drží hlavu v linii s tělem. Takové děti si téměř mohou udržet hlavu vzpřímenou od narození..

Zvýšený tón může být symetrický (ve všech svalových skupinách, pouze v pažích nebo nohou) nebo asymetricky - na jedné straně těla. S prodlouženým zvýšeným tónem svalů flexoru si dítě zachovává flexi „embryo pose“. Extrémní vyjádření zvýšeného tónu extensorových svalů je patologické postavení opisthotonus u některých nemocí, když je hlava hozena dozadu, záda je klenutá, nohy a paže jsou uvolněné a napjaté, prsty sevřené do pěsti, nohy zkřížené ve spodní třetině nohou a je obtížné se ohnout a prodloužit ve všech kloubech..

Jaké je nebezpečí hypertonicity u dětí?

Nebezpečí hypertonicity u dítěte je snížení rychlosti motorického vývoje dítěte. Pokud není léčba zahájena včas, pak se takové dítě později posadí, plazí se, půjde, během pohybu se rychle unaví a při chůzi těžko redistribuuje těžiště. Obecný stav je také porušen: v důsledku nadměrného svalového napětí jsou takové děti příliš vzrušené, špatně spí a často plivají. Ve vyšším věku jsou narušeny jemné motorické dovednosti rukou.

Svalová hypotenze u dítěte

Opačná situace, kdy je tón menší než normální, se nazývá svalová hypotenze. Současně jsou paže a nohy dítěte nehybné, paže leží podél těla. Toto je běžný výskyt u předčasně narozeného dítěte, je spojeno s nezralostí nervového systému. Výrazným projevem svalové hypotenze je tzv. „Žabí pozice“, když v poloze na zádech leží paže dítěte mizerně podél těla, prsty nejsou zaťaté v pěst, nohy jsou široce rozprostřeny v bokech a mírně ohnuty v kolenních kloubech, žaludek je zploštělý. U těchto dětí se reflexy často snižují. Když jsou klouby ohnuté, neexistuje žádný odpor, rozsah pohybu v nich je zvýšen, klouby „visí ven“, jak to bylo, držadlo zvednuté a uvolněné pády. Nohy dítěte lze bez námahy chovat v kyčelních kloubech téměř o 180 °.

Při hypotenze se dítě neopírá o nohy špatně nebo vůbec, když ho podpírá v podpaží. Když přitáhnete rukojeti k sobě, zcela se narovná a hlava se nakloní zpět. Když novorozenec leží v břiše dospělého, visí hlava a končetiny dítěte. Když je položen na bříško, neohýbá ruce a pohřbí obličej do povrchu, vypadá ochromeně.

Obvykle jsou taková miminka příliš klidná, zřídka plačící, špatně sají, váží méně, méně se pohybují.

Co je to nebezpečný hypotonus u dítěte?

Hypoton dítěte je nebezpečný, protože takové děti později začnou držet hlavy, zvedat předměty, posadit se, chodit, ale již kvůli nedostatečné svalové síle. Ve vzpřímené poloze neudržují pózu, proto je práce vnitřních orgánů intenzivní. Nedostatek pohybu zpomaluje růst kostí a svalů dítěte, fyzicky dítě vypadá mladší než jeho věk, v budoucnu vznik skoliózy, kyfózy a dalších kostních deformit, poruchy chůze.

Svalová dystonie u dítěte

Nejčastěji dochází ke smíšenému narušení tónu, když je v některých svalových skupinách zvýšen, zatímco v jiných je snížen nebo během testu přechází z hypotonického stavu na hypertonicitu. Tomu se říká svalová dystonie. Příznaky svalové dystonie mohou být například nesprávná poloha rukou - narovnáné a široce rozložené prsty, někdy je ruka otočena dovnitř. Dalším typem svalové dystonie je asymetrie svalového tónu. Navíc může být na jedné straně těla vyšší než na druhé straně. Někdy v tomto případě může být tělo zakřivené v oblouku a hlava je často otočena jedním směrem. V tomto případě se dítě začne pohybovat pouze jedním směrem, jasně ho upřednostňuje před druhým, plazí se, táhne jednu nohu atd..

Jaké je nebezpečí svalové dystonie?

Nebezpečí svalové dystonie je v tom, že ve vývoji těchto dětí může dojít ke zpoždění v tvorbě pohybových dovedností: začnou se hroutit ze zad do žaludku až po 5-6 měsících, sednout po 7 měsících a chodit po 12 měsících. Těžká dystonie může vést k tělesné asymetrii a poruchám chůze..

Metody průzkumu

Zjištěné tónové poruchy jsou pozorovány v dynamice a porovnávány s jinými známkami zhoršeného vývoje dítěte. Na základě toho může odborník určit, zda se jedná o patologii nebo individuální rys dítěte. Pokud má matka pochybnosti o tonusu u dítěte, měli byste se určitě poradit s pediatrem a neurologem.

Pro přesnější diagnostiku příčiny porušení mohou být vyžadovány další metody výzkumu, například neurosonografie, elektroencefalografie, elektroneurografie atd..

Studium chromozomové sady a speciálního krevního proteinu alfa-fetoproteinu eliminuje chromozomální onemocnění a krevní test na nitroděložní infekce (herpes, cytomegalovirus atd.) - infekční onemocnění mozku.

Začínáme léčit svalový tonus

Čím dříve je u dítěte diagnostikována porucha tónu a je zahájena léčba, tím lépe, protože regenerační schopnost buněk nervového systému ve velmi raném věku je velmi vysoká.

Nemusíte sami léčit nebo léčit na radu rodičů jiných dětí, protože stupeň poruchy u každého konkrétního dítěte je odlišný a na tom závisí předepsaná terapie. Léčebný komplex by měl předepisovat pouze odborník. V případě poruch tonusu se používá léčba pohybem - masáže, gymnastika, plavání; fyzioterapie - ultrazvuk, elektroforéza, magnetoterapie, teplo a hydroterapie atd. V případě potřeby použijte léky.

Masáž tónem působením na nervové zakončení v kůži mění nervovou excitabilitu - zvyšuje nebo snižuje ji v závislosti na účinku a také revitalizuje reflexy, zlepšuje vedení nervových impulzů podél nervů.

Masáž s tonusem může být prováděna na klinice nebo doma, poté, co rodiče naučili své základní techniky. Postup pro dítě by měl přinést pouze pozitivní emoce. Koneckonců, pokud pláče nebo je v bolesti, může to ještě zvýšit jeho tón.

V prvním měsíci života není léčebná masáž předepsána - dítě bude mít dost lehkých hladkých pohybů rukou své matky. Chcete-li zabránit narušení svalového tónu, měli byste často měnit polohu těla dítěte, provádět s ním vícesměrné pohyby, často ho zvedat: stimuluje to rozvoj motorických dovedností.

Masáž s tonusem by měla být prováděna v příjemném prostředí pro drobky, jemně s ním mluvit. U hypertonicity se provádí relaxační masáž, která zahrnuje hladení z periferie do centra, uchopení hladkých končetin, lehké broušení. Sekací a fackovací pohyby jsou nepřijatelné: zvýší svalové napětí.

Po masáži opatrně a jemně provádějte speciální cvičení zaměřená na napínání napjatých svalů. Účinek bude lepší, pokud provádíte takovou masáž před večerním koupáním: teplá voda navíc uvolní napjaté svaly a zlepší účinek masáže.

Dětem s hypotenzí se podává stimulační masáž pro posílení funkce svalů. V tomto případě jsou sekání, tleskající pohyby, válcování s klouby opodstatněné - přivádějí svaly do tónu.

S dystonií zkušený masážní terapeut ví, které svalové skupiny je třeba uvolnit a které naopak stimulovat, takže se rodičům nedoporučuje tuto masáž provádět sami: nesprávné jednání může dítě poškodit.

Gymnastika a plavání posilují reflexy, které podporují správné držení těla, vyrovnávají svalový tonus (zvýšení a naopak), rozvíjejí svaly a mají silný celkový posilovací účinek. Třídy na gymnastickém míčku (fitball) mají dobrý účinek a můžete plavat buď ve velké vaně doma (po tréninku s instruktorem) nebo v bazénu pro kojence, které jsou často na dětských klinikách.

Fyzioterapie využívající fyzikální faktory zlepšuje nervosvalové vedení v závislosti na typu expozičních tónů nebo zklidňuje nervový systém, resp. Zvyšuje nebo snižuje svalový tonus.

Příčiny porušení

Porušení svalového tónu není nezávislé onemocnění, ale pouze samostatné znamení, příznak špatného bytí. Příčinou poruchy je nejčastěji hypoxie - nedostatek kyslíku a narušení přísunu krve do mozku dítěte před nebo po narození. Hypoxie se často vyskytuje s gestózou, poruchami oběhu v placentě, kouřením, konzumací alkoholu, stresem, dlouhým bezvodým obdobím atd. Hypoxie mozku je častou, ale nikoli jedinou příčinou zhoršeného tónu. Zvyšuje se také s infekcemi, zraněními, cévními onemocněními mozku, dětskou mozkovou obrnou a některými dalšími problémy.

Hypertonicita, hypotenze, dystonie svalů dítěte

Téměř všechny děti se rodí s fyziologicky zvýšeným tónem. To je způsobeno skutečností, že v poloze embrya, s končetinami a bradou pevně přitlačenými k tělu, jsou svaly plodu intenzivně napnuty. V extenzorech svalů hlavy a krku je tón vyšší než u flexorů, proto je u novorozence hlava mírně vrácena zpět.

V aduktivních svalech stehen se tón zvětšuje a když se pokusíte nohy odvést do stran, je cítit odpor vůči tomuto pohybu. U zdravého dítěte můžete roztáhnout nohy o 90 stupňů - 45 na každou stranu. Fyziologický tón trvá až 3 - 3,5 měsíce, pak se postupně snižuje. Normálně se tón symetricky zvyšuje a trvá až do období dobrovolných pohybů, tj. Až 3–3,5 měsíce. Od 3 do 6 měsíců dochází ke snížení tónu ve skupinách flexorového svalu a tón ve svalu extensoru je vyrovnán. Pokud hypertenze přetrvává i po šesti měsících - je to příležitost konzultovat neurologa.

Různé komplikace během těhotenství, zejména placentární nedostatečnost, porodní trauma, špatná ekologie a mnoho vnějších faktorů, vedou ke zhoršení svalového tonusu. Pokud to není regulováno, dítě začíná zaostávat v motorickém vývoji, má problémy s držením těla a chůzí. Proto je úkolem rodičů včas věnovat pozornost známkám zhoršeného tónu.

Je možné určit stav svalového tónu nejen při vyšetření dítěte v ordinaci lékaře, ale také pozorováním polohy, ve které leží, pohybů, které provádí. Svalový tón u novorozence není jen základem pohybů, ale také ukazatelem stavu nervového systému, celkového stavu dítěte. Aktivní svalový tonus tvoří pózu dítěte, pasivní - je určeno kontrolou pohyblivosti končetin a trupu v kloubech. Správné umístění hlavy, trupu a končetin znamená normální svalový tonus. Aktivní svalový tonus novorozence se posuzuje tak, že dítě drží ve vzduchu obličejem dolů, zatímco jeho hlava je v souladu s tělem, paže jsou mírně ohnuté, nohy jsou natažené..

Existují tři typy porušení:

Hypertonicita - zvýšený tón

Děti s hypertonicitou (zvýšený tón) jsou obvykle neklidné, často pláčí, špatně spí, reagují na jakýkoli zvuk, jasné světlo, když pláče, jejich brada se chvěje a neustále burácí. S hypertonicitou drží dítě od narození dobře hlavu: jeho týlní svaly jsou napjaté. Nohy a kliky jsou napnuté a navzájem spojeny. Pokud se je pokusíte chovat, okamžitě budete cítit odpor. Aby bylo možné odlišit polohu fyziologické flexe od polohy, která se vyskytuje v patologii centrálního nervového systému, je nutné druhé ředění končetiny. Pokud se odpor zvyšuje podruhé, jedná se o známku zvýšeného tónu. Kromě toho je charakteristická pro hypertonicitu: spoléhání se na vrcholy a očištěné prsty. Ve vyšším věku je při zachování spasticity charakteristická „lyžařská procházka“, obvykle takové děti rychle nosí ponožky.

Dalším projevem lokální hypertonicity je napětí krčního svalu u dětí a tzv. „Torticollis“. Ochrana svalů je spouštěna v reakci na trauma, přetížení krční páteře během porodu, kdy je plod odstraněn, což je pro něj určitě traumatické, císařským řezem

. Skutečně, skrze řez 13 cm se odstraní hlava o průměru 36 cm! Jaké silné napětí dítě zažívá současně a jaké nenapravitelné poškození se někdy způsobí míchy. Nebo přirozené narození, když porodní asistentka násilně otočí hlavu a pohání (táhne) novorozence. Výsledkem je poškození vazů, meziobratlových plotének a svaly se snaží poškozené segmenty chránit..

Hypertonicita vzniká v důsledku zvýšené aktivity mozkových struktur, které ovlivňují tón, k tomu dochází, když je mozková tkáň poškozena během těhotenství nebo při porodu. někdy je důvodem zvýšení intrakraniálního tlaku nebo prostě zvýšená vzrušivost dítěte. Je to také známka perinatální encefalopatie, zkráceně PEP (zvýšený nebo snížený tón paží nebo nohou, zvýšená nervová podrážděnost, třes brady atd.). Hypertenze je diagnostikována, pokud tón flexoru převládá více, než by měl být pro daný věk. Nejčastěji je to kvůli porušení během porodu nebo porodu dítěte, virů atd. Samotný tón pro dítě není nebezpečný a až do 6. měsíce je fyziologický.

Zevně se projevuje hypertonicita: brada se během pláče třese, ruce se stlačí do pěst, ruce se uvolní, prsty se postaví. Dítě obvykle vede neklidně, často pláče. Zjevným znakem je vysněná pozice: hlava dítěte je nakloněna dozadu, paže a nohy jsou pevně přitlačeny k sobě. Pokud se je pokusíte chovat, budete cítit odpor.

Léčba hypertenze

Pokud si všimnete příznaků hypertenze, neignorujte je. Stojí za to navštívit lékaře. Pokud je stanovena diagnóza, je vhodné obnovit normální fungování nervového systému. Stav hypo- a hypertonicity je zpravidla známkou perinatální encefalopatie, a pokud se nezbytná léčba neprovádí včas, může to později vést ke zhoršení řeči a koordinaci pohybů, špatnému fungování končetin..

Správné ošetření pro vás vybere váš neuropatolog. Obvykle se jedná o terapeutickou masáž (relaxační). Proveďte 10 lekcí, opakujte po 6 měsících, uvolněte gymnastiku, plavejte, fyzioterapeutické procedury (elektroforéza). Čím dříve začne léčba a čím menší dítě, tím rychleji se zotaví. V závažných případech lékař předepisuje léky pro dítě, aby snížil svalový tonus. Mohou být předepsány jako diuretika ke snížení tekutin v mozku, někdy jim může být před masáží předepsán dibazol, uvolňuje křeče a rozšiřuje krevní cévy. Vitamíny

skupiny B: B6, B12, tablety "Midokalm" (léčba zvýšeného svalového tonusu). Vany s valeriány, šalvějí, mateří, listy brusinek. Vany se střídají ve 4. denní přestávce. Můžete kontaktovat homeopatického pediatra.

Pro odstranění hypertonicity je v první řadě nutné odstranit nadměrný stres. V tomto případě je dítěti předepsáno relaxační koupele, nejčastěji s mořskou solí nebo jehlami, a jemná masáž. Takovou masáž můžete udělat sami, samozřejmě, po konzultaci s lékařem a po obdržení doporučení pro její realizaci. Začnou to se zvýšeným tónem, hladí paže, nohy, záda zády a dlaněmi několika zavřených prstů. Můžete střídat planár (s povrchem prstů) a uchopovat (celým kartáčem) hladit. Po hladění se provede kruhové pohyby pokožkou. Položte dítě na břicho a dlaň na záda dítěte. Aniž byste vzali ruce za záda, jemně pohybujte kůží nahoru, dolů, vpravo a vlevo pohyby mrtvice. Jako byste ručně prosévali písek přes síto. Potom položte dítě na záda, uchopte ho za ruku a zlehka s ním zatřeste, držte dítě za předloktí. Masírujte tak paže i nohy několikrát. Nyní můžete přejít na kroutit. Uchopte ruce dítěte o něco výše než zápěstí a jemně, ale rychle potřást a potřást si rukama ze strany na stranu. Vaše pohyby by měly být rychlé a rytmické, ale ne ostré. Udělejte to samé s nohama a popadnete nohy dítěte. Dokončit masáž, stejně jako začít, - by měla hladce hladit.

S hypertonicitou by se během masáže a hnětení svalů nemělo tleskat a sekat. Nevkládejte dítě do chodců a skokanů, kromě toho, že klade příliš velkou zátěž na pánev a páteř, nesprávné rozložení gravitace v chodcích ho nenaučí stát na celé noze, svaly nohou se napínají, hypertoničnost se zvyšuje. Pokud opravdu potřebujete dát dítě do chodce - noste pohodlné boty na pevné podrážce na dítěti a ne na jezdcích, ponožkách nebo botách.

Pokud jste po kurzu nezaznamenali zlepšení, zeptejte se svého lékaře, zda je třeba léčbu posílit a zda potřebujete provést další studie těla dítěte.

Hypotonus - snížený tón

Dítě se sníženým tónem nezpůsobuje rodičům žádné potíže: je naprosto klidný, hodně spí a málokdy volá. Ale to je imaginární pohoda. Podívejte se pozorně na to, jak dítě leží v postýlce. Uvolněné držení těla, paže a nohy rozložené různými směry naznačují, že tón jeho svalů je snížen. U dětí se sníženým tónem jsou nohy a paže v kloubech nezřetelné o více než 180 stupňů. Kromě toho, kvůli slabosti svalů, sání a polykání jsou narušeny, motorický vývoj je často zpožděn: takové děti později začnou držet hlavy, otočit se, sedět, stát.

Při sníženém tónu se provádí stimulační masáž, která aktivuje dítě. Zahrnuje velké množství „sekání“, hnětení. Po tradičním hladení, s dlaní okraje, lehce pěšky podél nohou, paží a zadní části dítěte. Potom si dejte dítě na břicho a otočte mu klouby na záda, papeže, nohy a paže. Pak to otočte na záda a převalte klouby přes jeho žaludek, paže a nohy. Vaše pohyby by měly být dostatečně aktivní a dostatečně silné. Přesuňte se z periferie do středu, počínaje končetinami: od ruky k rameni, od nohy k slabině.

Dystonie - nerovnoměrný tón

Když má dítě nějaké svaly, které jsou příliš uvolněné, zatímco jiné jsou naopak příliš napjaté, mluví o nerovnoměrném tónu - dystonii. V tomto provedení má dítě známky hypo- a hypertonicity. Asymetrie tónu je snadno detekovatelná nerovnoměrným rozložením kožních záhybů. To je zvláště patrné, když dítě leží na břiše na tvrdém a rovném povrchu. V této poloze padne novorozenec s dystonií na jedné straně, na straně, kde je zesílen tón. Hlava a pánve dítěte se budou otáčet ve směru napjatých svalů, kmen se ohýbá obloukem.

V případě nerovnoměrného tónu by měla být prováděna relaxační masáž s úsilím na straně, kde je tón nižší. Aktivity na nafukovacím míčku mají dobrý účinek. Položte dítě na břicho s břichem, nohy ohnuté (jako žába) a přitisknuté k povrchu koule. Táta nebo někdo z domácnosti by měl v této poloze držet nohy dítěte. A vezmeš dítě za úchyty a přitáhneš ho k sobě. Poté se vraťte do výchozí polohy. Nyní uchopte drobky za nohy a přitáhněte je směrem k sobě, dokud se obličej dítěte nestane v horní části koule nebo se nohy nedotknou podlahy. Poté dítě plynule vraťte do původní polohy. Nakloňte malého dopředu - daleko od vás, aby dlaně dosáhl podlahy. Toto cvičení opakujte několikrát tam a zpět. Poté dejte dítě na nafukovací kouli do strany. Opatrně houpejte míčem. Tato cvičení opakujte 10-15krát denně.

Obecná schéma opatření pro dystonii je přibližně následující: specialista si všimne ohnisek napjatých svalů a používá pouze relaxační masážní techniky. Po masáži provádějte speciální cvičení zaměřená na napínání napjatých svalů. Protahování by mělo být prováděno hladce a jemně, aby šlo o masážní techniku ​​a protažení

napjaté svaly. Kromě toho doporučují zahřátí - azokiritové kazy: azokyrit (parafín + pryskyřice).

Svalový tón je proměnná. Je možné sledovat, že byl normální pomocí posotonických, jednodušeji zbytkových reflexů. Můžete je zkontrolovat sami.

Jak zjistit hypertonicitu, hypotenzi a dystonii.

Ruční sezení

Položte dítě na záda, na pevný, rovný povrch, uchopte zápěstí a jemně zatáhněte směrem k sobě, jako by seděl. Při natahování paží na loktech byste měli cítit mírný odpor. Pokud jsou paže dítěte narovnány bez odporu a v poloze sedu je žaludek silně vyčnívající dopředu, záda je „kolečko“, hlava je nakloněna dozadu nebo snížena - to jsou známky sníženého tónu. Pokud nemůžete vzít ruce svého dítěte z hrudníku a narovnat je - to naopak naznačuje hypertonicitu. Jak stárnou, dítě se bude snažit zvednout a posadit se v reakci na usrkávání držadel..

Krok reflex a podpora reflex

Vezměte dítě pod podpaží, „položte“ na přebalovací stůl a nakloňte jej mírně dopředu, což vás nutí udělat krok. Normálně by mělo dítě stát, odpočívat na plné noze s nataženými prsty. A když se předklonil, novorozenec napodobuje chůzi. Pokud dítě zkříží nohy a spočívá pouze na prstech - je to známka zvýšeného tónu. Tento reflex postupně mizí a za 1,5-2 měsíce prakticky zmizí. Pokud má dítě starší 2 měsíců krokový reflex, je to důkaz hypertonicity. Místo aby se novorozenec přikrčil, udělal krok na silně ohnutých nohou nebo dokonce odmítl chodit? To znamená snížený tón. Pokud dítě stojí na jedné noze s jednou nohou a tančí s druhou, je to dystonie.

Symetrické a asymetrické reflexy

Položte dítě na záda, položte dlaň pod hlavu a jemně nakloňte hlavu dítěte k hrudi. Musí ohýbat ruce a narovnat si nohy. Potom dejte dítě na záda a pomalu a bez námahy otočte hlavu k levému rameni. Dítě si vezme takzvanou šermířskou pózu: natáhne ruku dopředu, natáhne levou nohu a ohne pravici. Potom otočte obličej dítěte doprava - měl by opakovat tuto pózu, pouze ve své „zrcadlové“ verzi: natáhne pravou paži dopředu, narovná pravou nohu a ohne levou. Asymetrický a symetrický reflex postupně mizí o 2-3 měsíce. Přítomnost těchto reflexů u tříměsíčního dítěte naznačuje zvýšený tón a jejich nepřítomnost v prvních dvou měsících života je naopak známkou sníženého tónu.

Tonický reflex

Polož své dítě na záda, na tvrdý povrch. V této poloze stoupá tonus extenzorů novorozence, snaží se narovnat končetiny a jako by se otevřel. Potom dítě otočte na břicho a on se „zavře“, vytáhne ohnuté paže a nohy (tón žaludku se zvyšuje na žaludku). Normálně tonický reflex postupně mizí o 2-2,5 měsíce. Pokud to novorozenec nemá, znamená to snížený tón. A pokud do tří měsíců tonický reflex nezmizí, jedná se o známku hypertonicity.

Reflexe Moro a Babinsky

Morův reflex spočívá v rozptýlení kotce do stran během nadměrného buzení. Babinsky reflex je vyjádřen v reflexním prodloužení prstů s podrážděním, lechtáním chodidla. Normálně by měly oba reflexy zmizet do konce 4. měsíce života.

Tuhost končetin

Tento příznak se vyskytuje jak v patologii muskuloskeletálního systému, tak v neurogenní patologii. A také s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna je nejčastěji spojována s poškozením mozku, méně často - mícha. Svalová hypertenze je doprovázena nejen zvýšením reflexů šlach, výskytem patologických příznaků, ale také nadměrnými pohyby. K výrazné svalové hypertenzi od prvních dnů života dochází s vrozenými destruktivními mozkovými lézemi. V těchto případech svalový tonus významně převyšuje fyziologický stav, celkově ztuhlost, někdy kontrakturu ve velkých kloubech a omezení spontánních pohybů. Důvod vzniku svalové hypertonicity: matka přenášející intrauterinní infekci během těhotenství, fetální hypoxii, skupinovou nekompatibilitu krve rodičů, Rhesusův konflikt. Svalová hypertonicita se také vyskytuje u dětí narozených v asfyxii, traumatickém porodu a ve vyšším věku - se zpožděním v psychologickém vývoji..

Pokud svalový tonus a související reflexy nepodléhají změnám odpovídajícím věku dítěte, je to příležitost kontaktovat ortopedického chirurga a neurologa. Zaprvé, pokud rodiče měli podezření, že něco není v pořádku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Za druhé, učinit globální elektromyografii na speciálním vybavení.

Články O Neplodnosti