Hlavní Analýzy

Stehy po porodu

Švy po porodu jsou častým a velmi nepříjemným jevem. Každá třetí žena čelí tomuto problému a po vyslechnutí zkušených přátel o nebezpečí švů v panice hledá informace o tom, jak se chránit před takovou situací..

Existuje několik povinných pravidel v péči o poporodní jizvy, ale nejdřív musíte pochopit, jaké jsou stehy a v jakých případech jsou aplikovány ženou v práci.

 • Švy po císařském řezu. Zde je vše jasné. Jsou vyžadovány stehy. Velikost chirurgického řezu je asi 12 cm a provádí se v oblasti spodního segmentu dělohy..
 • Stehy na děložním čípku. Překrývá se při prasknutí děložní tkáně při přirozeném porodu a k prasknutí dochází v důsledku nedostatečného odhalení děložního čípku a předčasného vyloučení plodu, při kterém hlava vyvíjí tlak na děložní čípek, což způsobuje jeho prasknutí.
 • Stehy v pochvě. Stěny pochvy praskají ve stejných případech jako děložní čípek.
 • Stehy na perineu. Roztržky v rozkroku jsou nejčastější, existuje několik typů a vyskytují se v různých situacích: rychlý porod, předčasný porod, pánevní prezentace plodu atd. Zadní vaginální adheze (1 stupeň prasknutí), kůže a svaly pánevního dna (2 stupně) a kůže, svaly a stěny konečníku (3 stupně) mohou prasknout. Rozkrokové slzy jsou také umělé: rozkrok je rozříznut speciálním nástrojem ve střední linii od zadního komisaře pochvy po konečník..

Existuje několik technik šití. V poslední době stále častěji používají stehy, půjčené z kosmetologie. Po uzdravení jsou zcela neviditelné. Avšak bez ohledu na způsob šití vyžadují švy stejnou kvalitu péče. Švy rozlišuje pouze materiál, s nímž jsou vyrobeny. Pokud jsou stehy pokládány neabsorbovatelnými nitěmi, měly by být odstraněny po 2-5 dnech. Samoabsorpční materiál však takový postup nevyžaduje. Nejčastěji se používají katgut, vicryl a maxson. Tato vlákna jsou zcela absorbována bez opakovaného lékařského zákroku, to znamená, že takové švy neodstraňují.

Jak zpracovat stehy po porodu?

Švy v pochvě a na děložním čípku nejsou zpravidla ženy rušeny a nevyžadují zvláštní péči. Je nutné pouze dodržovat pravidla osobní hygieny a nezvedat závaží. Takové stehy jsou aplikovány pomocí nití, které se samy vyřeší během několika týdnů. Jizvy se hojí bezbolestně a poměrně rychle.

Švy po císařském řezu vyžadují zvláštní pozornost. V prvních dnech po operaci se o ně stará sestra. Pooperační šití se denně ošetřuje antiseptickými roztoky a aplikuje se sterilní obvaz. Po týdnu jsou neabsorbovatelné stehy odstraněny, ale zpracování pokračuje.

Ženy si často stěžují, že bolest stehů v perineu dlouho nezmizí a stehy se špatně zahojí. Tady je třeba trochu vydržet, ale zpracování je nesmírně důležité. Různé ženy na to mají různé drogy. Porodníci v porodnicích zpracovávají stehy na perineu, obvykle zeleně. Doma se doporučuje vyzkoušet Levomekolovou mast, Bepanten, Malavit gel, Solcoseryl, Chlorhexidin, olej z rakytníku, Chlorofyllipt. Je třeba poznamenat, že ne všechny léky jsou stejně dobré: mnoho žen si například všimne zvýšení bolesti při používání Levomekolu, a proto musíte vyzkoušet, vybrat a vydržet - v tomto případě se léčí také čas. Mezitím nezapomeňte na hygienu.

Šití po porodu bolí. Co dělat?

Dnes budeme mluvit o webu pro maminky supermams.ru, o tom, jak se starat o stehy po porodu a jak zmírnit bolest.

Při šití?

Chirurgická péče je poskytována mnoha ženám při porodu, následuje šití. Chirurgie není při porodu neobvyklá, lékaři se této metody péče uchylují z několika důvodů:

 • Předčasné nebo rychlé narození, když hlava plodu přebírá těžké břemeno - provádí se epiziotomie - perineální řez, který vylučuje poranění hlavy novorozence;
 • Pánevní prezentace během porodu - aby nedošlo ke ztrátě plodu, provede se řez císařským řezem - řez břišní stěnou;
 • Přítomnost jizev na perineu po předchozím narození - perineum není dostatečně elastické;
 • Vyloučit pokusy ze zdravotních problémů ženy při porodu - znovu dělají císařský řez;
 • Prevence roztržení perineum - věří se, že se řezaná rána hojí rychleji a přesnost švu.

Každá žena v práci musí být připravena na možné řezy, které usnadní doručení..

Péče po porodu

Lékař zkoumá genitální trakt po porodu a v případě potřeby stanoví interní nebo externí stehy. Vnitřní švy se prakticky léčí bez bolesti, ale vnější švy bolí po porodu 1-2 měsíce.

 1. Vnitřní švy na děložním čípku a na stěně vagíny jsou překrývány přírodním samo-vstřebatelným materiálem na stehy a nezpůsobují příliš nepohodlí. Péče o vnitřní švy spočívá v dodržování osobních hygienických pravidel a vyloučení sexuálního kontaktu po dobu jednoho až dvou měsíců.
 2. Stehy na perineum se aplikují za použití různých šicích materiálů a v množství zcela závislém na délce řezu. Stehy na perineu mohou být aplikovány jak se savými, tak neabsorbovatelnými materiály. Stehy na perineu jsou velmi bolestivé v prvních dnech po porodu, protože kromě samotného řezu jsou také otvory v místech vpichu bolestivé. Perineum je nutné dvakrát denně mýt mýdlem a během dne opláchnout teplou vodou. Opatrně a důkladně omyjte rozkrok rozevřenými švy. Osušte savými pohyby zepředu dozadu, v žádném případě neotřete. Je lepší používat měkký, savý hadřík. Pro udržení suchého rozkroku je často nutné vyměnit polštářky a omýt klouby slabým roztokem manganu, pokud klouby po porodu bolí. První dva týdny se ženě nedoporučuje sedět na obou hýždích, je lepší se pokusit sedět na boku. Aby se zabránilo zácpě, protože ženy obvykle nemají 1-2 dny po porodu stolici, zkuste nejíst jídlo s fixačním účinkem. Před jídlem můžete pít polévkovou lžíci jakéhokoli rostlinného oleje nebo použít projímavé čípky podle doporučení gynekologa.
 3. Stehy umístěné na břiše po císařském řezu vyžadují stálou péči během prvního měsíce. V prvním týdnu po chirurgickém zákroku se šva denně ošetří antiseptickým roztokem a obvaz se změní. Kosmetické šicí materiály se nanášejí samo-savými materiály, které se zcela absorbují 60 až 70 dní po aplikaci. Po týdnu je povoleno se osprchovat, ale nedoporučuje se používat tvrdou žínku. Snažte se během prvních měsíců nezvedat závaží více, než je hmotnost vašeho dítěte. Jsou-li stehy po porodu velmi bolestivé, lze intramuskulární přípravky proti bolesti podat v prvních dnech podle doporučení gynekologa..

Proč šití po porodu?

Mnoho žen se obává tohoto problému do měsíce po porodu. Dáme několik doporučení ke zmírnění stavu a snížení bolesti na stránce supermams.ru:

 • Bolestivé pocity se neustále cítí, pokud často musíte sedět nebo zvedat závaží - omezte hmotnost předmětů, které mají být zvednuty, kdykoli je to možné, a snažte se nesedět na obou zadcích;
 • Stehy na perineu po porodu jsou bolestivé, je-li zácpa mučena. V prvním měsíci po narození je ženské tělo obnoveno, laktace vyžaduje spotřebu více tekutin a pro normální pohyb střev není dostatek tekutin. Kojící matka by měla pít více teplého mléka, zeleného čaje, šťávy nebo bylinné infuze. Více o zácpě po porodu.
 • Někdy jsou stehy po porodu během pohlavního styku bolestivé kvůli suchosti vagíny a přirozené zátěži perineu. V tomto případě lékaři doporučují používat zvlhčovací gel. Někdy bolest snižuje změnu držení těla na bezbolestné.
 • Sutury po porodu bolí a táhnou se zánětem tkáně, poté se objeví zarudnutí, hnisavý výtok. V tomto případě se poraďte s gynekologem, ale v žádném případě se nemedikujte.
 • Stehy po porodu bolí, protože poporodní sekrece tvoří živnou půdu pro mikroby, které způsobují zánět.

Na fórech mladých matek obsahují recenze o porodu spoustu otázek: proč bolí stehy po porodu? jak se starat o švy; co dělat, když se švy rozpadly? Odpověď může být v každém případě pouze gynekolog, který provede vyšetření a v případě potřeby předepíše léčbu.

Stehy po porodu

Švy po porodu jsou jako boje s ranami u mužů po bitvě, ale co je porod, ne-li bitva o vlastní život a život dítěte? ___________________________________________________________________

Naneštěstí jsou slzy děložního hrdla a perineum velmi časté. Vše nemusí vždy plynout hladce, protože perineum je taková část těla, kde je léčení obtížné. Pokud během vyšetření, které je nezbytně provedeno po narození dítěte, lékař zjistí řezy ze sešívaného.

Jak vypadají švy po porodu na perineu?

Proč šití po porodu?

Protože se jedná o šitou ránu, která se objevila v důsledku prasknutí nebo incize v perineu. Za týden to pro vás bude mnohem snazší, ale za 8 týdnů, nebo dokonce za šest měsíců se plně zotavíte...

Podívejme se, co je to šití, jak jsou aplikovány a jak se s ní v budoucnu zachází.

- Interní - překrývající se na slzách děložního čípku a pochvy, obvykle nebolí a nevyžadují zvláštní péči. Jsou superponovány z absorbovatelných materiálů, není třeba je odstraňovat, není třeba je ani zpracovávat, není třeba rozmazávat ani se kopat, stačí zajistit kompletní sexuální odpočinek po dobu alespoň 2 měsíců, protože zde jsou daleko od ideálních podmínek.

- Aby se rána dobře uzdravila, potřebuje mír a asepsii. Ani jeden, ani druhý nemohou být plně zajištěni, matka se bude muset ještě dostat ke svému dítěti, musí chodit. V této oblasti není možné použít žádný obvaz a poporodní vypouštění vytváří živnou půdu pro mikroby, a proto je taková situace docela běžná, že se šitá místa liší.

- Je možné šití perineum pomocí různých technik a materiálů, nicméně, toto jsou téměř vždy odstranitelné možnosti (budou muset být odstraněny po dobu 5-7 dnů). Nejčastěji, pokud všechno půjde dobře, jsou odstraněny dokonce v nemocnici před propuštěním.

- Zpracování kabelových míst v nemocnici provádí porodní asistentka. To lze provést jak na pozorovací židli, tak přímo v místnosti. Obvykle se ošetří brilantní zelenou 2krát denně. V prvních dvou týdnech je bolest velmi výrazná, je těžké chodit, ale je zakázáno sedět, matky se živí vleže, jíst nebo stát nebo ležet.

Po odstranění chirurgických stehů a propuštění z nemocnice žena nebude moci normálně sedět další měsíc. Zpočátku můžete sedět jen na boku na pevné látce, a dokonce i z nemocnice se budete muset vracet, v autě na zadním sedadle.

Kolik šití se hojí po porodu?

Péče po porodu

- Vlastní vstřebatelné možnosti v pochvě a v krční oblasti nepotřebují zvláštní péči.

- Vnější vlákna vyžadují pečlivou péči. Jejich uložení se nejčastěji provádí ve vrstvách za použití odnímatelného materiálu..

- Po jejich aplikaci budete muset po každé návštěvě toalety umýt čistou vodou s přídavkem manganistanu draselného a rozkrok důkladně osušit čistým ručníkem.

- Polštářky budou muset být vyměněny velmi často, protože rána potřebuje sucho. Když jste v nemocnici, porodní asistentka provede ošetření.

- Odstranění vlákna je bezbolestný postup, který do značné míry eliminuje nepříjemné pocity..

- V prvních dnech bude nutné první židli co nejvíce oddálit, zejména se slzami 3. stupně, v budoucnu se bude jmenovat pomocí svíček.

- Bude nějakou dobu nutné zdržet se obilovin a chleba, zeleniny a jiných potravin stimulujících stolici. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože očistný klystýr se provádí před porodem, což samo o sobě může zpozdit stolici.

K rozdílům v uzávěrkách nejčastěji dochází v prvních dnech nebo bezprostředně po jejich odstranění, zřídka později. Důvodem může být brzké sezení, náhlé pohyby a také komplikace jako hnisání. Nejedná se o běžnou komplikaci, ke které dochází při závažných prasklinách perineu, 2-3 stupně.

Pokud dojde k zánětu, zarudnutí, ostré bolesti v perineu, není předčasné odstranění materiálu, který omezuje prasknutí perineu, dokud není rána zcela zahojena, špatné, protože vytváří hrubou jizvu. Co zahojit ránu, ti řekne gynekolog.

Pokud časné období šlo dobře, léčení proběhlo bez komplikací, po propuštění z nemocnice budou vyžadována pouze hygienická opatření. Bepanten nebo jiná zvláčňující a léčivá mast mohou být doporučeny..

Když se stehy konečně uzdraví po porodu?

V průměru zmírňuje nepohodlí po 2 týdnech, ale sex bude nepříjemný po dobu nejméně 2 měsíců po narození dítěte. Při uzdravení se vytvoří jizva, která poněkud zužuje vstup do vagíny, takže sex je bolestivý.

Při řešení tohoto problému s největší pravděpodobností pomůže volba nejbolestivějšího držení těla, které má pro každou dvojici své vlastní, a použití mastí proti jizvám, například kontrahexu..

podivné pocity v pochvě vás mohou obtěžovat docela dlouho, až šest měsíců. V budoucnu se však zcela vyřeší.

Když potřebujete mít podezření, že se něco pokazí:

- Pokud jste již byli propuštěni domů a šitá oblast krvácí. Někdy dochází ke krvácení v důsledku divergence rány. Vy sami se nebudete moci plně prozkoumat, takže si pospěšte zpět k lékaři.

- Pokud bolí vnitřní rány. Normálně, po šití vaginálních ruptur, může být mírná bolest za 1-2 dny, ale rychle pominou. Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění hematomu (krve) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu, budete stále v nemocnici, řekněte svému lékaři o tomto pocitu.

- Někdy sešije fest po propuštění z nemocnice. V tomto případě je cítit bolestivý otok v oblasti rány, kůže je zde horká, může se zvyšovat vysoká teplota.

Ve všech těchto případech byste neměli přemýšlet sami o tom, jak si ránu ušpinit, je třeba naléhavě konzultovat gynekologa.

Přečtěte si také

Po porodu vlasy vypadají silně, co dělat

Kolik po porodu můžete mít sex?

Ve skutečnosti je to spíše individuální záležitost. Záleží na tom, v jakém porodu bylo, pokud je to těžké, rána se může hojit mnohem déle, než je obvyklé. V každém případě je důležité před prvním pohlavním stykem podstoupit úplné vyšetření a získat doporučení od specialisty. Přestože existují průměrné ukazatele. Takže asi po 4-6 týdnech se žena může zpravidla vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu se svým partnerem.

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Některé okolnosti mohou zastínit první týdny po narození dítěte. To platí zejména pro stehy po porodu, kterým se často nelze vyhnout. Pokud se bez nich neobejdete, musíte po porodu dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k žádným komplikacím a hojení proběhlo co nejrychleji.

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Aby nedošlo k žádné stopě. Péče po porodu

Péče o stehy na děložním čípku a po řezu císařským řezem

V procesu porodu často vznikají situace, kdy je nutné sešit. Jejich přítomnost vyžaduje mladou matku se zvýšenou opatrností a samozřejmě jistými dovednostmi v péči o tuto dočasnou „rizikovou zónu“..

Když jsou potřeba švy?

Pokud porod protékal přirozeným porodním kanálem, jsou stehy výsledkem obnovy měkkých tkání děložního hrdla, vagíny a perineu. Připomeňme si důvody, které by mohly vést k potřebě šití.

Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují v situaci, kdy se děložní čípek ještě úplně neotevřel a žena začne tlačit. Hlava vyvíjí tlak na děložní čípek a poslední slzy.

Řez rozkroku se může objevit z následujících důvodů:

 • rychlé narození - v tomto případě hlava plodu zažívá významné stresy, takže lékaři zjednodušují okamžik, kdy dítě projde rozkrokem: je to nezbytné pro snížení pravděpodobnosti poranění hlavy dítěte;
 • předčasný porod - řezání hlízy má stejné cíle jako při rychlém porodu;
 • dítě se rodí v pánevní prezentaci - perineum je pitvané tak, aby při narození hlavy nebyly žádné překážky;
 • s anatomickými rysy ženské perineum (tkáň je nepružná nebo existuje jizva po předchozím narození), díky níž nelze normálně narodit hlavu dítěte;
 • nastávající matka se nemůže tlačit kvůli těžké krátkozrakosti ani z jiných důvodů;
 • existují známky nebezpečí prasknutí perineum - v tomto případě je lepší provést řez, protože okraje rány vytvořené nůžkami rostou spolu lépe než okraje rány vytvořené v důsledku ruptury.

Pokud se dítě narodilo císařským řezem, má mladá matka pooperační šev na přední břišní stěně.

K šití perineum a přední břišní stěny se používají různé materiály. Volba lékaře závisí na svědectví, dostupných schopnostech, technice používané v tomto zdravotnickém zařízení a dalších okolnostech. Lze tedy použít syntetický nebo přírodní samo-absorbovatelný šicí materiál, neabsorbovatelný šicí materiál nebo kovové výztuhy. Poslední dva typy šicích materiálů se odstraní 4. až 6. den po porodu.

Nyní, když jsme si vzpomněli, proč se mohou objevovat švy, pojďme mluvit o tom, jak se o ně starat. V případě šití by měla být mladá matka plně vybavena a měla by vědět, jak se chovat tak, aby rehabilitační doba byla co nejbezpečnější, a to bez nepříjemných následků..

Rozkrokové stehy

K hojení drobných ran a sešívání dochází do 2 týdnů - 1 měsíc po narození, hlubší zranění se hojí mnohem déle. V období po porodu musí být dodržována všechna bezpečnostní opatření, aby se v místě stehů, které by se pak mohly dostat do porodního kanálu, nevyvinula infekce. Správná péče o poškozené perineum sníží bolest a urychlí hojení ran..

Pro péči o stehy na děložním čípku a stěnách pochvy stačí dodržovat hygienická pravidla, není nutná žádná další péče. Tyto stehy jsou vždy pokládány absorbovatelným materiálem, takže se neodstraňují.

V mateřské nemocnici jsou stehy na perineu ošetřovány porodní asistentkou oddělení 1-2krát denně. K tomu používá „brilantní zelenou“ nebo koncentrovaný roztok „manganistanu draselného“..

Stehy na perineu zpravidla také ukládají neabsorbovatelné nitě. Uzly zmizí 3-4 dny - v poslední den pobytu v nemocnici nebo v prvních dnech domu. Pokud byl šev položen z neabsorbovatelného materiálu, pak se švy odstraní také ve 3. až 3. dni.

Při péči o stehy na perineu hraje důležitou roli také osobní hygiena. Každé dvě hodiny je nutné vyměnit těsnění nebo podložku bez ohledu na její naplnění. Používejte pouze volné bavlněné spodní prádlo nebo speciální jednorázové kalhotky. Používání spodního prádla je kategoricky vyloučeno, protože vyvíjí značný tlak na perineum, což narušuje krevní oběh a zabraňuje hojení.

Je také nutné se umýt každé 2 hodiny (po každé návštěvě toalety; je třeba jít na toaletu s takovou frekvencí, aby celý močový měchýř neovlivňoval kontrakci dělohy). Ráno a večer, když se osprchujete, musíte si rozkrok rozetřít mýdlem a během dne jej můžete jen omýt vodou. Šev na rozkroku si musíte důkladně umýt - stačí na něj nasměrovat proud vody. Po omytí je třeba vysušit rozkrok a oblast švu pomocí namáčecích pohybů ručníků zepředu dozadu.

Pokud jsou na perineu stehy, nesmí žena sedět po dobu 7-14 dní (v závislosti na stupni poškození). Zároveň si můžete sednout na záchod již první den po porodu. Když už mluvíme o záchodu. Mnoho žen se bojí silné bolesti a snaží se přeskočit pohyby střev, v důsledku toho se zvyšuje zatížení perineálních svalů a bolest se zesiluje. První nebo dva dny po porodu zpravidla neexistuje žádná stolice, protože žena dostala před porodem očistný klystýr a žena při porodu během porodu nejí. Křeslo se objeví na 2-3 dny. Aby nedošlo k zácpě po porodu, nejezte potraviny, které mají fixační účinek. Pokud problém s zácpou není pro vás nový, vypijte před každým jídlem lžíci rostlinného oleje. Židle bude měkká a neovlivní proces hojení..

Ve velké většině případů se doporučuje sedět 5-7. Den po narození - na hýždě, na opačné straně zranění. Musíte sedět na tvrdém povrchu. 10. - 14. den můžete sedět na obou zadcích. Při řízení domů z nemocnice je třeba vzít v úvahu přítomnost švů na perineu: mladá matka bude pohodlně ležet nebo napůl sedět na zadním sedadle automobilu. Je dobré, když je dítě ve své osobní autosedačce pohodlné a nezabírá matce ruce.

Stává se, že jizvy, které zůstanou po uzdravení švů, stále způsobují nepohodlí a bolest. Mohou být léčeni zahříváním, ale ne dříve než dva týdny po narození, když se děloha již uzavřela. K tomu použijte „modrou“, infračervenou nebo křemennou lampu. Procedura by měla být prováděna po dobu 5-10 minut ze vzdálenosti nejméně 50 cm, ale pokud má žena citlivou bílou pokožku, musí být zvýšena na metr, aby nedošlo k popálení. Tento postup lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem nebo ve fyzioterapeutické místnosti. Pokud se žena cítí nepohodlně na místě vzniklé jizvy, jizva je drsná, pak může lékař tyto jevy odstranit, a proto může lékař doporučit kontrahexovou mast - měla by se používat dvakrát denně po dobu několika týdnů. S pomocí této masti bude možné snížit objem vytvořené tkáně jizvy, snížit nepohodlí v oblasti jizvy..

Švy po císařském řezu

Po císařském řezu jsou stehy obzvláště pečlivě sledovány. Do 5-7 dnů po operaci (před odstraněním stehů nebo rovnátka) sestra po porodu zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například „zelená“) denně a mění obvaz. 5. až 7. den se odstraní stehy a obvaz. Pokud byla rána sešívána absorbovatelným šicím materiálem (takový materiál se používá při aplikaci takzvaného kosmetického švu), rána se ošetřuje stejným způsobem, ale švy se neodstraní (tyto švy se zcela absorbují 65 až 80. den po chirurgickém zákroku).

Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; proto, jen týden po císařském řezu, se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden.

Císařský řez je poměrně závažný chirurgický zákrok, při kterém řez prochází všemi vrstvami přední břišní stěny. Proto se samozřejmě mladá matka obává bolesti v oblasti chirurgického zákroku. V prvních 2-3 dnech pomáhají bolestivé léky podávané ženě intramuskulárně s bolestivými pocity. Ale od prvních dnů, pro zmírnění bolesti, se mamince doporučuje nosit speciální poporodní obvaz nebo uvázat žaludek s plenkou.

Po císařském řezu mají mladé matky často otázku: nezmění se šev, pokud vezmete dítě do náručí? Ve skutečnosti po chirurgickém zákroku v břiše chirurgové nedovolují svým pacientům zvedat více než 2 kg po dobu 2 měsíců. Jak ale říct takové ženě, která se o dítě postará? Porodníci proto nedoporučují poporodní ženy po císařském řezu poprvé (2-3 měsíce), aby zvedli více než 3-4 kg, tj. Více než hmotnost dítěte.

Možné komplikace

Dojde-li k bolestivosti, zarudnutí v oblasti švu na perineu nebo na přední břišní stěně, objeví se výtok z rány: krvavý, hnisavý nebo jakýkoli jiný, pak to ukazuje na výskyt zánětlivých komplikací - hnisání stehů nebo jejich divergenci. V takovém případě se poraďte s lékařem.

V závislosti na závažnosti stavu lékař předepíše ženě místní léčbu. V případě hnisavých zánětlivých komplikací to může být Vishnevská mast nebo syntetická syntetická emulze (používají se několik dní), poté, co se rána uvolní z hnisu a začne se hojit, je předepsán levomekol, který pomáhá hojit ránu.

Ještě jednou chci zdůraznit, že léčba komplikací by měla probíhat pouze pod vedením lékaře. Je možné, že porodní asistentka přijde k pacientovi domů, aby zpracovala stehy, nebo možná sama mladá matka bude muset jít na prenatální kliniku, kde bude tento postup proveden..

Sutury po porodu: typy, léčba, jak se vypořádat s komplikacemi

Porod je přirozený proces, ale bolestný a traumatický pro ženu. Během průchodu porodním kanálem dítě napíná mateřskou tkáň, což vede k malým ranám a vážným prasklinám. Pokud existuje riziko ruptury, předčasného porodu, příliš velkého plodu a jiných problémů, provede lékař řez (epiziotomii). Řezy a slzy jsou šity pro rychlé uzdravení. Jak se chovat, jak dlouho bude trvat, než se zotaví, jaké komplikace mohou nastat při stehu na perineu - podívejte se na tento materiál.

Stehy při přestávkách po porodu

Rychlý porod, nedostatečná pružnost tkání, nesprávné chování ženy při porodu (začíná tlačit příliš brzy) vede k mezerám. Epiziotomie prováděná správně a včas je mnohem lepší než prasknutí: lékař provede úhledný řez ostrým skalpelem, který je snadno stehovat. Roztržené rány vznikající při porodu vyžadují více švů, mohou zanechat ošklivou jizvu a vyléčit až 5 měsíců (vnitřní švy).

Druhy poporodních stehů:

 1. Vnitřní - nachází se na stěnách pochvy, děložního čípku. Obvykle jsou vyrobeny z neabsorbovatelných vláken.
 2. Vnější - nachází se na hrázi. Provádí se pomocí neabsorbovatelných i běžných vláken.

Vnější švy rozkroku

Nejdelším a nejbolestivějším procesem při porodu je otevření děložního hrdla. Musí jít dlouhou cestu od asi 1 cm odhalení (obvykle se ženy dostanou do nemocnice) na 8-10 cm. Tento proces je doprovázen silnými kontrakcemi a může trvat několik hodin až několik dní.

Ve srovnání s otevřením krku trvá samotné narození dítěte několik minut. Na signál porodní asistentky se žena začne tlačit a pomáhá dítěti projít porodním kanálem a brzy se narodí. Pokusy trvají v průměru 20–30 minut až 1–2 hodiny. Tento proces nelze odložit, může to vést k udušení u novorozence. Proto, když lékař zjistí, že nezávislé narození je nemožné nebo obtížné, provede řez.

Řez (epiziotomie) je chirurgická pitva perineum a zadní stěny vagíny. Existuje perineotomie (řez z pochvy do konečníku) a střední laterální epiziotomie (řez z pochvy do pravého sedacího tuberkulózy).

Typy epiziotomie: 1 - dětská hlava, 2 - střední laterální epiziotomie, 3 - perineotomie

Z nějakého důvodu se ženy v práci snaží, aby se vyvarovaly roztržení, a zejména škrty. Na ženských fórech lze často najít hrdého „nerozbít“, což obecně znamená dobrou přípravu matky, normální průběh porodu, normální velikost plodu a vysokou elasticitu tkání. Ale když doktor mluví o potřebě řezu a žena v práci aktivně protestuje, nesnáší a dokonce i křičí, je to plné negativních důsledků, především pro dítě.

Možné důsledky pro dítě:

 • Poškození krční páteře.
 • Poškození nervového systému v důsledku nedostatku kyslíku.
 • Hematomy na hlavě, zlomeniny a praskliny, oční krvácení způsobené nadměrným tlakem na měkké kosti lebky.

Rovnoměrný a přesný řez 2–5 cm dlouhý pomůže matce a dítěti rychleji se poznat. Po porodu ji lékař omezí kontinuálním kosmetickým stehem, který se při správném ošetření velmi rychle uzdraví asi za měsíc. Po uzdravení vypadá tenká „nit“ o něco světlejší než kůže.

Pokud mluvíme o mezerách, je to úplně jiná záležitost. Zaprvé je nemožné předvídat, kterým směrem se tkanina roztrhne a do jaké hloubky. Za druhé, má nepravidelný tvar, roztrhané, dokonce vyhlazené hrany se obtížně spojují tak, jak byly. V tomto případě je vyžadováno několik stehů, v některých případech (se slzami třetího stupně, které sahají a přecházejí ke stěnám pochvy), může být vyžadována celková anestézie.

Co je šité

Řezy během epiziotomie a drobného roztržení perineu se sešívají samo-vstřebatelnými stehy. Jsou mnohem pohodlnější, nemusí být odstraněny, během 2-3 týdnů se vlákna rozpustí beze stopy (v závislosti na materiálu!). Malé zbytky a uzlíky mohou vyjít se sekrecemi a zůstat na těsnění nebo spodním prádle.

Hluboká poranění a řezy jsou sešívány pomocí kapronových, vikrilovymových nebo hedvábných nití. Lékař je odstraní za 5-7 dní. Pevně ​​dotáhnou ránu a zajistí dobré uzdravení..

V některých případech (se silnými slzami) dejte kovové svorky. Odstraňují se podobně jako vlákna z hedvábí nebo hedvábí, ale mohou zanechat malé jizvy..

Příklad švu po odstranění kovových sponek - jsou viditelné díry na kůži

Péče o švy

Když jste v nemocnici, pod dohledem odborníků se o šití stará sestra. Obvykle se denně ošetřuje brilantním zeleným roztokem. Po propuštění byste se měli i nadále starat o stehy podle doporučení lékaře. Pokud se vše dobře uzdravuje, stačí dodržovat hygienická pravidla, po každé návštěvě toalety se umyjte, nenoste pevné spodní prádlo, používejte těsnění přirozeně, zajistěte přístup vzduchu. Při zánětu a hnisání lékař předepisuje léčbu (levomekol, solcoseryl, ve zvláště závažných případech, antibiotika).

Vnitřní švy na pochvě, na děložním čípku, na klitorisu

Vnitřní stehy jsou umístěny na děložním čípku, vaginální stěně během prasknutí během porodu. Hlavní příčinou zranění lékaři označují špatné chování ženy při porodu První pokusy, když se děložní čípek ještě neotevřel, vedou k jeho prasknutí. „Přitěžující“ okolnosti - operace na děložním čípku, věk související s elasticitou tkáně. Roztržky stěn vagíny vyvolávají, kromě výše uvedených důvodů, přítomnost starých jizev, nouzových porodů, vysokou polohu vagíny vzhledem k konečníku. Samozřejmě nelze vyloučit možnou chybu porodníka - nesprávná taktika také vede ke zranění.

V některých případech si matky po vnitřním šití na vagíně stěžují na bolest v klitorisu. Klitoris sám o sobě není přišitý, ale švy a konce nití mohou být vedle ní, protahování a poranění měkké oblasti. Obecně platí, že pokud je nepohodlí příliš silné, je lepší se poradit s lékařem. Vlákna se pomalu rozpustí a bolest zmizí.

Co je šité

Vnitřní švy jsou vyráběny pouze pomocí absorpčních stehů. Důvodem je obtížný přístup k úrazům. Nejčastěji se k tomu používá katgut nebo vicryl, někdy lavsan. Konečná doba rozpouštění pro všechny typy samo-absorbovatelných materiálů je 30-60 dní.

Péče o švy

Vnitřní švy nepotřebují zvláštní péči. Postačuje, aby se matka řídila doporučeními lékaře, nezvedala závaží, nezdržovala se sexuální aktivity po dobu 1-2 měsíců, aby si udržela osobní hygienu. Nezapomeňte navštívit gynekologa ve stanovenou dobu, i když vám nic nebrání, pouze lékař může posoudit stav tkání, rychlost hojení a další faktory.

Jak dlouho se stehy léčí?

Buďte připraveni na nepohodlí a nepohodlí v oblasti řezů a slz po dobu asi 2-3 měsíců. Proces zotavení je pro každou ženu individuální, v závislosti na jejím blahu, zdravotním stavu, prahu bolesti, věku. Po dvou týdnech se někteří cítí, jako by byli před těhotenstvím, zatímco jiní potřebují rok nebo více, než se zotaví..

Udělejte si čas na návrat do aktivního sexuálního života! Omezení - ne rozmar lékaře a ne jeho zajištění, ale především péče o vaše zdraví. Během 2-3 měsíců po narození bude pohlavní styk bolestivý, dokud zraněná oblast s čerstvou jizvou neobnoví citlivost.

Něco se pokazilo, pokud:

 1. Šev krvácí po vybití.
 2. I v klidu cítíte uvnitř bolest, pocit plnosti (může být příznakem hematomu).
 3. Šev se zapálí, dojde k výboji s nepříjemným zápachem, může dojít ke zvýšení teploty.

Všechny tyto příznaky, stejně jako další změny ve vašem stavu, které se vám zdají podezřelé, jsou 100% důvodem k okamžitému návštěvě lékaře.

Vlastní absorpční vnitřní švy

Doba zotavení závisí na materiálu a závažnosti mezery. Catgut zmizí do 30–120 dnů, lavsan - 20–50 dní, vicryl - 50–80 dní. Pokud se cítíte dobře, není uvnitř bolest a nepohodlí, jste plná síly a energie - vše je v pořádku. Dávejte pozor na svůj jídelníček, musíte se vyhnout zácpě. V případě potřeby vezměte projímadlo podle dohody s lékařem.

Vnější švy

Se správnou péčí a nepřítomností komplikací se stehy na perineu úplně zahojí během 1-2 měsíců. Z tohoto důvodu by maminka měla odpočívat více, pokud je to možné, doporučuje se, aby se dodržovala hygiena. Jednou z příčin častého zánětu vnějších stehů je poporodní výtok z dělohy. Vyměňte oblečení co nejčastěji, zajistěte přístup k vzduchu (pokud je to možné, odevy můžete odmítnout alespoň doma), použijte speciální podložky s antibakteriální impregnací.

Vnější šev během epiziotomie (normální) přestane obtěžovat asi po 2 měsících

Když jsou vlákna odstraněna z vnějších švů

Konzoly a nitě se odstraňují 3. až 7. den po porodu, nejčastěji pátý. Lékař vyhodnotí stav ženy v porodu, rychlost hojení a na základě obdržených informací rozhodne o propuštění.

Bolí to, když vezmete vlákno

Vše záleží na vašem prahu bolesti. Postup je nepříjemný, ale rychlý. Pokud se bojíte bolesti, požádejte svého lékaře, aby posypal šev lokálním anestetikem.

Když můžete po porodu vstát a sedět si s stehy

Na dva týdny můžete jen ležet nebo stát. Posezení je přísně zakázáno! Sklopná poloha je povolena a opírá se o zadní část postele. To platí také pro výpisy, upozorněte příbuzné předem, že celé zadní sedadlo automobilu bude obsazeno vy a dítě.

Proč tak přísné? Pokud se pokusíte posadit předčasně, je možné, že se švy budou lišit. A to nejen bolí, ale také vyžaduje opětovné šití, což zdvojnásobí dobu hojení ran.

Jak dlouho to bolí?

Bolest, tažné pocity a nepohodlí z vnějších a vnitřních stehů by měly projít do dvou týdnů po porodu. Pokud uběhly tři týdny a stále cítíte velmi bolest v místě šití, informujte o tom svého gynekologa. Nepřiměřujte se, v tomto případě je lepší přehánět, aby se předešlo možným následkům.

Příznaky komplikací při stehu po porodu:

 1. Bolest (pro vnější klouby), pocit pulzace a záškuby uvnitř (pro vnitřní klouby).
 2. Otok šití, hnisání, často doprovázené prudkým zvýšením tělesné teploty.
 3. Švy.
 4. Neustálé krvácení.
 5. Svědění.

Pokud se u Vás vyskytne některý z příznaků nebo všechny z nich, poraďte se s lékařem. Nečekejte, nepoužívejte rady ze sítě, nedůvěřujte doporučením přátel a známých. Šílenství je zde nepřijatelné.!

Šev byl otevřen - důvody:

 • Máma se pokusila posadit před termínem..
 • Zvedaná závaží (nad 3 kg).
 • Zpět na sex.
 • Náhodně přinesl infekci do rány.
 • Nedodržel jsem hygienická pravidla.
 • Trpěl zácpou.
 • Měl na sobě úzké syntetické prádlo.
 • Nesprávně pečoval o švy.

Tento problém poznáte podle pálivého pocitu nebo svědění v místě stehu, otoku (perineum), bolesti a brnění, krvácení, horečky, celkové slabosti. Co dělat? Okamžitě vyhledejte schůzku se svým lékařem, ve zvláště závažných případech volejte sanitku.

"Mikrolax" po porodu s stehy

Bydlíme zvlášť v problému zácpy. Silné pokusy o defekaci mohou vést k rozporu mezi vnějšími a vnitřními klouby. Pomáhá vám projímadlo, ale pokud kojíte, pediatr by měl tento lék předepsat. Mikroklystry „MicroLax“ jsou vhodné jako nouzový lék, jsou bezpečné pro kojící matky a rychle a bezbolestně vyřeší choulostivý problém. Mají mírný účinek, výsledek nastane během 10-15 minut po použití.

Stehy bolí

Pokud je vše v pořádku, proces hojení pokračuje normálně, gynekolog nenajde problémy, ale klouby bolí - jaký je důvod? Možná máte nízký práh bolesti, vaše tkáně potřebují více času na zotavení, nebo váš rytmus života je v tuto chvíli příliš aktivní. V každém případě, pokud jste si jisti svým ošetřujícím lékařem (možná se vyplatí získat radu od jiného specialisty), nechte tělo trochu odpočinout. Neměli byste se vracet k aktivnímu tréninku, zvedat závaží, sedět na tvrdé židli na dlouhou dobu a zajišťovat každodenní všeobecné úklid. To vše bude čekat.

Vyskytuje se bolest pouze pohlavním stykem? Jedná se o dočasný jev, zkuste změnit polohu, použijte maziva. Vaše tělo se postupně vrátí do předchozí podoby a přizpůsobí se změnám..

Stehy, příčiny, léčba se zanícily a shnilé

Když se infekce dostane do rány, objeví se zánět a hnisavý výboj. Může pronikat jak z ženského těla (poporodní výboj, nevyléčený před narozením infekce), tak z vnějšku, pokud nejsou dodržována hygienická pravidla. Režim konečné léčby by měl předepsat lékař.

 1. Protizánětlivé a hojivé masti: levomekol, syntetomycin, Vishnevsky mast a další. Zmírní otoky, mají antiseptické a antibakteriální účinky, zastaví zánětlivý proces..
 2. Čípky, zejména „Depantol“, „Betadin“ - urychlují hojení sliznic, léčí infekční a zánětlivá onemocnění v oblasti genitálií.
 3. Průběh antibiotik, antipyretik a protizánětlivých léčiv - lékař zvolí terapii tak, aby bylo možné zachovat kojení.

Granulace švu, co to je, ošetření

Granulace je nová tkáň, která roste, když se zhojí rány (zdravé buňky, krevní cévy atd.). Normálně je to přirozený proces, ale někdy, v místě stehů po porodu, rostou granulace, mohou způsobovat nepříjemné pocity, cítí se jako malé výrůstky. Léčba - podle volby gynekologa. Granulace je nejčastěji odstraňována lokálně nebo v nemocnici..

Polypy ve švu, co to je, ošetření

Polyp se obvykle chápe jako granulace nebo patologie již zmíněné výše během tvorby jizev. Pod nimi mohou být maskovány také condylomy, papilomy. Vypadají a cítí se jako nepochopitelné výrůstky (jedna nebo několik formací) v místě švu a kolem něj. Léčba je obvykle chirurgická.

Těsnění (rána) na švu

Pokud je na švu cítit poměrně velká pečeť, první věc, kterou byste měli udělat, je navštívit gynekologa. Nejčastěji je uzel ze samodávatelného švu, který brzy zmizí, za kus. Mohou však existovat i jiné možnosti. Kromě výše uvedených granulací a papilomů se může na místě švu vytvořit absces s hnisavým obsahem. To je nebezpečný příznak, který signalizuje nesprávné šití, infekci rány a odmítnutí nitě v těle. Naléhavě vyhledejte pomoc.

Jak urychlit hojení stehů

V první řadě: žádnou z metod nelze použít před konzultací s lékařem!

Doma se doporučuje pokračovat v antiseptickém ošetření švu brilantní zelenou, peroxidem vodíku, roztokem manganistanu draselného nebo furatsilinou, levomekolem a dalšími prostředky.

Vyvarujte se spodního prádla, zejména při spánku. Díky hojným poporodním sekretům můžete spát na speciální absorpční pleně.

Postarej se o svůj jídelníček. Potřebujete zvýšenou výživu, na chvíli zapomeňte na další kalorií. Tělo přežilo stres a potřebuje zdravé, kvalitní potraviny..

Možná můžete pomoci recepty tradiční medicíny. Olej na čajovníky, rakytníkový olej přispívají k hojení zranění.

Když se můžete po porodu umýt stehem

Sprchový kout je povolen a zobrazuje se po každém použití toalety. A s vanou, a ještě více s návštěvou vany a sauny, musíte počkat. Lékaři mají v průměru možnost koupat se dva měsíce po porodu, pokud byl proces hojení úspěšný, bez problémů. Můžete se soustředit na své tělo, pokud se poporodní výboj nezastavil, neměli byste spěchat z koupelny. Faktem je, že dlouho po narození děložního hrdla zůstává pootevřený, krvácí a voda z vodovodu nemůže být nazývána sterilní. Bakterie, které se dostávají do příznivého prostředí, se začnou aktivně množit a začínají zánětlivé procesy v oslabeném těle.

Kosmetické stehy po porodu

Kosmetický šev po hojení je na pokožce téměř neviditelný. Přišel k gynekologii z plastické chirurgie. Hlavní rysy: prochází uvnitř tkání, nemá žádné viditelné stopy po vstupu a výstupu jehly.

Pro kosmetický šev se obvykle používají samo-vstřebatelné stehy (lavsan, vicryl). Provádí se na rovných, úhledných řezech a prochází klikatým způsobem v tloušťce kůže, zvané kontinuální.

Normální a kosmetické šití po porodu během popravy a po uzdravení

Šicí péče - připomínka pro ženy v porodu

 1. Výměnu hygienické vložky každé dvě hodiny, bez ohledu na přítomnost sekretů. Pokud je to možné, zlikvidujte spodní prádlo.
 2. Nezapomeňte na léčbu antiseptiky, pokud ji předepsal gynekolog.
 3. Po návštěvě koupelny se osprchujte, a pokud to není možné, otřete perineum sterilním hadříkem s jemnými namáčecími pohyby.
 4. Nesedejte si dva týdny.
 5. Sledujte stravu, vylučujte plynotvorné a fixační výrobky (pečivo, cereálie atd.). Je-li to nutné, vezměte projímadlo a připravte mikroklystry podle dohody s lékařem.

Při správné péči se vnější a vnitřní švy, bez ohledu na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, rychle uzdraví a nezanechávají velké jizvy a jizvy. Postarejte se o sebe, řiďte se doporučeními gynekologa a brzy se můžete vrátit do normálu.

Články O Neplodnosti