Hlavní Analýzy

Příznaky zmeškaného těhotenství

Pro mnoho žen je těžkým šokem zmrazené těhotenství po 8 týdnech a příznaky tohoto stavu jsou velmi charakteristické. Jinými slovy, neúspěšná matka intuitivně cítí, že něco není v pořádku, a ve většině případů konzultuje lékaře. Je možné samostatně určit srdeční selhání plodu v prvním trimestru a jaké důsledky ST může na ženu čekat?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2.jpg "alt =" příčiny a příznaky zmeškaného těhotenství "width =" 660 "height =" 440 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2-300x200.jpg 300w "velikosti =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Zmrazené těhotenství - co to je?

První trimestr těhotenství je nejdůležitější, protože v tomto období jsou orgány dítěte položeny. Ale on je také nejvíce nepředvídatelný. Není zbytečné, že v raných fázích se nastávajícím matkám doporučuje pečovat a zvláště pečlivě sledovat jejich zdraví. Stává se však, že plod zastaví jeho vývoj.

ST je patologický stav, což znamená, že těhotenství se stalo vývojem. Jak často se to stane a kdy? Podle statistik je ST nejčastější v prvních několika týdnech..

Procento případů ST v týdnu:

 1. V raných fázích, tj. v prvním trimestru - 25% - 30% zastavení dalšího vývoje embryí nastane až do 9 týdnů. Nejzranitelnější období jsou 3–4 a 8 týdnů.
 2. 10% - 15% pokles v pozdních termínech - od 16. do 20. týdne.

Procento ST k věkovým kategoriím žen:

 1. 15% - 20-25 let
 2. 25% - starší 35 let
 3. 50% - starší 40 let

Důvodem je skutečnost, že s věkem ženské tělo syntetizuje méně progesteronu a nejčastější příčinou ST je jeho pokles. Tento hormon se aktivně podílí jak na procesu početí, tak na procesu snášení a formování tkání a orgánů plodu..

Proč ovoce mrzne

Proč se vyskytuje ST? Důvody nejsou někdy jasné, existuje však určitý seznam faktorů, které mohou mít negativní dopad na jeho průběh:

 1. Genetické poškození je pravděpodobně jednou z nejčastějších příčin ST. Geneticky určené patologie mohou vést k poměrně nebezpečným malformacím, často neslučitelným se životem. Příčiny chromozomálních aberací jsou starší 35 let, kouření, záření atd. Toto porušení vede ke zpoždění fyzického a duševního vývoje, zhoršené koordinaci, patologií vnitřních orgánů. Děti se závažnými genetickými vadami často nepřežijí až do druhého roku života.
 2. Infekce v raných stádiích - virové nemoci a infekce genitálií, které zahrnují rubeolu, cytomegalovirus, ureaplasma, chlamydii a běžné akutní respirační virové infekce, vedou k vyblednutí. Nepříznivě ovlivňují plod, zhoršují pouto mezi ním a matkou. Zánětlivé procesy v děloze narušují normální implantaci vajíčka plodu. Pokud se těhotná žena nakazí v pozdních stádiích těhotenství, může porodit dítě, které dostalo intrauterinní infekci. Včasná infekce plodu vede k závažným malformacím.
 3. Hormonální stav - všechny těhotné ženy, jakož i ženy, které plánují otěhotnět, musí projít testy, aby určily hormonální pozadí. To zahrnuje androgeny - pohlavní hormony, hormony štítné žlázy atd. Porušení úrovně těchto hormonů může vést k regresi vývoje embryí..
 4. Autoimunitní patologie mohou vést k přemístění dítěte jako cizího agenta.
 5. Kromě toho může nesprávný životní styl - kouření, pití alkoholu během těhotenství, abnormální režim odpočinku a spánku, užívání léků, příliš aktivní fyzická aktivita, špatná strava také vést k regresi těhotenství..

Více o důvodech si můžete přečíst v článku: Proč se těhotenství přestává vyvíjet

Příznaky a symptomy

Jak rozpoznat první známky regresivního těhotenství? Každé normální těhotenství má své příznaky, přestože se nejedná o nemoc. Nastávající matka se obává únavy, ospalosti, nevolnosti a zvýšené citlivosti mléčných žláz. Ale ne každý může cítit příznaky ST v raných stádiích bez další diagnostiky..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Zamershaya-beremennost-.jpg "alt =" zmeškané těhotenství "width =" 660 "height =" 495 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Zamershaya-beremennost-.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / Zamershaya-beremennost - 300x225.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Mezi nepřímé příznaky ST patří:

 • kreslení bolestí v dolní části zad nebo v břiše;
 • krvavé a někdy i hnisavé propuštění;
 • zvracení a nevolnost zmizí;
 • pokles bazální teploty a po několika dnech její prudký nárůst.

S ST v pozdějších stádiích nemusí existovat třes, křeče, bolesti, může se objevit skvrna. Ale než se vystrašíte myšlenkami na ST, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, aby vám poskytla přesnou diagnózu a kvalifikovanou pomoc.

Důležité! Nepoužívejte fóra pro maminky pro diagnostiku ani recenze různých internetových zdrojů. Docela často se podezřelé ženy samy likvidují a v důsledku nervového napětí těhotenství jeho vývoj opravdu zastaví.

Teplota při ST

Bazální teplota určuje průběh těhotenství. Toto je první známka, která se mění jak během implantace, tak během zmrazení plodu. Při normálním těhotenství může bazální teplota dosáhnout 38 ° C, zatímco po zamrznutí po dvou dnech začne klesat a dosáhne 36 ° C..

Je třeba si uvědomit, že nízká bazální teplota neznamená vždy blednutí, ale může znamenat hrozbu. Pokud není vývojové zastavení embrya včas diagnostikováno, zánětový proces začíná v sousedních tkáních a teplota, nejen bazální, ale také obecná, prudce stoupá na febrilní číslice - horečka začíná.

Děloha, když plod zamrzne

Je možné prohmatat uznání ST? Faktem je, že je velmi obtížné cítit změny v děloze sami. Během těhotenství nebo jejího blednutí samozřejmě prochází řadou transformací.

Prsa během zmrazeného těhotenství

V časných stádiích těhotenství může být prsa citlivější a pak se zvětší. S ST se citlivost mléčných žláz snižuje a později zcela zmizí, stává se drsnou, bolestivou a má nadměrný výtok.

Vzhledem k těmto příznakům lze předpokládat regresivní vývoj plodu, ale to je stále nespolehlivé znamení.

Nevolnost v zamrzlém těhotenství

Jak identifikovat ST z příznaků toxikózy? Během normálního těhotenství, zejména v časných stádiích, může být žena narušena nevolností a zvracením. Ale můžete se cítit špatně, když mizí? Je však možné, že nevolnost obvykle zmizí. Citlivost na různé pachy také zmizí. V případě vyblednutí se nauzea může objevit jako příznak intoxikace v důsledku zánětlivého procesu.

Je třeba si uvědomit, že během normálního těhotenství je také možné prudké snížení toxikózy, proto je třeba vzít v úvahu další příznaky.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti.jpg "alt =" nevolnost při mrtvém těhotenství " width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti.jpg 660w, https: // dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti-300x200.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Přidělení během zmrazeného těhotenství

Během těhotenství může být bělavý nebo sražený výtok normální a není známkou patologických procesů. Ale co propuštění může znamenat hrozbu s ST?

Jedná se hlavně o mazu nebo krev připomínající menstruaci. Někdy je krvácení doprovázeno silnou bolestí v dolním břiše. V případě výskytu takových příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékaře, protože tento stav může také naznačovat, že se těhotenství vyvíjí, ale bohužel mimoděložní..

Jak diagnostikovat vyblednutí plodu

Doma je docela obtížné určit ST, takže všechny těhotné ženy od 3–4 týdnů by měly podstoupit řadu diagnostických opatření:

 1. Gynekologické vyšetření.
 2. Ultrazvuková diagnostika.
 3. Testování na infekce a stanovení hormonálního stavu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/maxresdefault-1.jpg "alt =" anembryony "width =" 660 " height = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Prvním krokem je konzultace s odborníkem, během vyšetření může lékař navrhnout přítomnost těhotenství a poslat na další studium. U ST mohou být abnormality jako:

 1. Absence srdečního rytmu nebo embrya podle výsledků ultrazvuku je nejdůležitější a nejpřesnější diagnostickou možností.
 2. Nízký růst β-hCG - obvykle β-hCG za dva dny by se měl téměř zdvojnásobit, odchylky od normy znamenají abnormality v těhotenství.
 3. Přítomnost podobného stavu je navíc potvrzena nepřímými příznaky: poklesem bazální teploty, zastavením toxikózy, patologickým vaginálním výtokem.

Důsledky zmrazeného těhotenství

Bohužel ST není tak vzácný, jak bychom si přáli, a mnoho případů má negativní důsledky pro život ženy a reprodukční zdraví..

Riziko tohoto stavu spočívá v tom, že může vést k infekčním a zánětlivým procesům v děložní dutině, což vede k potížím s početím nebo dokonce k neplodnosti. Po ST může hormonální pozadí zmizet, což také vede k určitým obtížím. Nejvíce však trpí emoční stav ženy..

To je obtížný případ pro každého, ale stále většina žen může znovu otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě. Přečtěte si o tom, jak přežít obtížné období v našem článku..

Přidělení po očištění o ST

Všechny ženy s touto diagnózou jsou okamžitě hospitalizovány na gynekologickém oddělení a provádějí nezbytnou léčbu. Na krátkou dobu - jedná se o lékařský potrat, později - chirurgický zákrok ve formě kyretáže.

Pokud plod po 5 týdnech vývoje zamrzne, je čištění spolehlivější. V současné době se místo kyretáže stále více provádí vakuové aspirace - méně traumatická metoda odstranění plodu z dělohy..

Jak probíhá fáze zotavení a jak dlouhá je nemocnice? Po vyčištění je pooperační období poměrně snadné. Žena musí být v nemocnici déle než 5-7 dní, v některých případech je propuštěna ve stejný den. Bolest netrvá dlouho, špinění po operaci po dobu 10-14 dní je normou. Trvá nějakou dobu, než se hormonální koule vrátí na svůj kanál. Zpravidla to bude trvat několik měsíců. A po normalizaci a obnovení těla se žena může znovu pokusit otěhotnět.

Nezbytné vyšetření po regresivním těhotenství

Důsledky ST mohou být velmi negativní, zejména pokud se nebudou opakovat poprvé. Proto je po ST nutné důkladně prozkoumat a provést nezbytné zkoušky. Histologická analýza embrya po vyjmutí z dělohy je povinná. Právě toto vyšetření bude nejpřesněji určovat příčinu vyblednutí..

Lze tomu zabránit?

Neúspěšné těhotenství téměř vždy vede k rozrušení emočního stavu, proto by se v první řadě měla žena uvolnit, zotavit se a udržet si pozitivní postoj. Vše záleží na pohody a touze.

Je třeba si uvědomit, že regresivní těhotenství se nemusí opakovat. Bohužel není vždy možné najít důvod k zastavení vývoje plodu, ale pokud jsou všechna nezbytná vyšetření prováděna před početí, lze této situaci zabránit.

Proč těhotenství mrzne?

Potrat - patologie, při které plod zastaví svůj vývoj a zemře.
Další název pro tuto patologii je zmrazené těhotenství..
Její odrůdou je prázdné fetální vajíčko. V tomto případě k oplodnění vajíčka dochází normálně, ale embryo se dále nevyvíjí..

Odborníci stále nemohou pojmenovat přesné důvody výskytu mrtvého těhotenství; v raných stádiích se zpravidla jedná o závažné genetické poruchy embrya (v 70% případů).

Později může být zmrazené těhotenství (ve druhém trimestru a později) vyvoláno infekčními chorobami ženy, traumatickými účinky atd..

Jsou však chvíle, kdy těhotenství nezamrzne bez zjevného důvodu; žena může mít dvě zmeškaná těhotenství a 3 zmeškaná těhotenství.

Ale nezoufejte! Stejně jako spontánní početí může nastat po neúspěšné léčbě neplodnosti, je možné otěhotnět i po zmrazeném těhotenství.

Příčiny mraženého těhotenství

V počátečních stádiích (a během plánování těhotenství) mohou být příčiny rozvoje patologie následující:

 • užívání nikotinu a alkoholu;
 • užívání řady drog;
 • infekční onemocnění (chřipka, cytomegalovirus; zvláště nebezpečná je zarděnka);
 • STD (kapavka, syfilis, mykoplazmóza atd.);
 • diabetes;
 • hormonální nerovnováha (nedostatek progesteronu nebo estrogenu);
 • silná imunitní reakce těla matky (v tomto případě jsou proteiny embrya vnímány jako cizí a dochází k nim na imunitní útok);
 • antifosfolipidový syndrom (tvorba krevních sraženin v cévách placenty, v důsledku čehož je narušena výživa embrya a umírá);
 • nebezpečná práce;
 • vzpírání;
 • pravidelný stres.

Následující skupiny žen jsou nejvíce ohroženy blednutím těhotenství:

 • po věku 35 let;
 • měli mnoho potratů;
 • ženy, kterým byla dříve diagnostikována mimoděložní těhotenství;
 • ženy s abnormalitami dělohy;

Nejnebezpečnějším obdobím je osmý týden těhotenství. V této fázi vývoje je embryo obzvláště náchylné k teratogenním účinkům, které mohou vést k uhynutí plodu. Těhotenství (nezáleží na prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství) se v tomto případě přestane vyvíjet.

První trimestr (od 1 do 13 týdnů) je obecně nebezpečnější pro vývoj plodu; obzvláště opatrný by měl být 3-4 a 8-11 týdnů.

Riziko však přináší i druhý trimestr těhotenství (příznaky zmeškaného těhotenství budou uvedeny níže), zejména 16. - 18. týden.

Jak zjistit zmrazené těhotenství?

Plod ztuhl a těhotenství se dále nevyvíjí. V raných stádiích (v prvním a dokonce druhém trimestru těhotenství) však nelze vždy rozpoznat příznaky zmrazeného těhotenství. Doma žádný test neprokáže zmrazené těhotenství.

Různé ženy mohou mít různé příznaky, nebo se zmrazené těhotenství vůbec neprojevuje po dobu několika týdnů. Proto nehledejte na internetu příznaky zmeškaného těhotenství; forum v tomto případě nebude nejlepším poradcem.

Příznaky také nezávisí na tom, zda je první těhotenství zamrzlé nebo že žena již měla 2 zmrazená těhotenství nebo 3 zmrazená těhotenství.

Níže uvedený seznam není jasným znakem zmeškaného těhotenství. Pokud se však objeví příznaky, které by mohly naznačovat zmeškané těhotenství (v raných stádiích), nejvhodnějším řešením by bylo konzultovat gynekologa:

 • náhlé zastavení toxikózy;
 • křeče bolesti;
 • špinění špinění;
 • ukončení otoků mléčných žláz;
 • bazální teplota během zmrazeného těhotenství klesá;
 • celková teplota během zmrazeného těhotenství může být zvýšena.

Zmrazené těhotenství ve druhém trimestru a zmrazené těhotenství v pozdějších stádiích je určeno ukončením pohybů plodu.

Jak zjistit zmrazené těhotenství - diagnóza

Jak již bylo uvedeno výše, pokud žena najde příznaky zmeškaného těhotenství doma - fórum na internetu, rady od přátel a pokusy o stanovení diagnózy samy o sobě nebudou nejlepší cestou ven ze situace. I když je bazální teplota snížena (při zmrazeném těhotenství je to jeden z příznaků), pokud má žena první těhotenství - toto těhotenství se zastavilo nebo ne, může určit pouze specializovaný lékař.

Jaké metody se používají k diagnostice „zmeškaného těhotenství“ (ve druhém trimestru nebo v raných stádiích a „zmrazeného těhotenství v pozdějších stádiích“)?

1.HCG analýza.
Hladina tohoto hormonu během zmrazeného těhotenství je nižší, než by měla být během normálního těhotenství v takovém období (první nebo druhý trimestr) - test tedy ukazuje zmrazené těhotenství. Je však třeba mít na paměti, že vysoká hladina hCG může přetrvávat několik týdnů po prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství. Plod ztuhl - ale hormonální pozadí se nezměnilo.

2. Ultrazvuk.
Pokud ultrazvukové vyšetření diagnostikuje zmeškané těhotenství, video „ukazuje“ nepřítomnost srdečního rytmu plodu.

3. Gynekologické vyšetření.
Snížená bazální teplota ve zmrazeném těhotenství, odpovídající velikosti dělohy s těhotenstvím - to vše určuje lékař.

Také je to gynekolog, který předepisuje nezbytnou léčbu po mrtvém těhotenství, předepisuje testy po mrtvém těhotenství, určuje plánování těhotenství po mrtvém těhotenství.

Pokud je u ženy diagnostikována „zmrazené těhotenství“, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu pomohlo s léčbou; všechny schůzky musí být provedeny lékařem.

Léčba po zmrazeném těhotenství.

Bohužel, když těhotenství zamrzne, nejde již o zachování plodu, ale o obnovení zdraví ženy. Plod, který se přestal vyvíjet, může způsobit intoxikaci těla, takže musí být odstraněn z dělohy.

Ve velmi raných fázích ženy často dochází k spontánnímu potratu; dokonce se stává, že žena nemá podezření, že měla zmrzlé těhotenství, její období přicházejí s mírným zpožděním.

Pokud je diagnózou „zmrazené těhotenství“, provádí se léčba následujícími metodami:

 • Léky. Používá se po dobu kratší než 8 týdnů. Potraty předepsané.
 • Vakuové aspirace (mini-potrat). Operace se obvykle provádí v celkové anestézii pomocí vakuového sání, které čistí dutinu dělohy..

Stává se také, že lékaři počkají a uvidí postoj; pokud z nějakého důvodu došlo ke zmrazenému těhotenství, ženské tělo se k sobě chová spontánním potratem.

V každém případě je však nutný dohled lékaře. Pokud nedojde k spontánnímu potratu, je nutné očistit (kyretáž po zmrazeném těhotenství) dutiny dělohy. Kyretáž po zmrazeném těhotenství je rovněž nutná, pokud po jednom nebo dvou týdnech ultrazvuková vyšetření ukáže přítomnost zbytků vajíčka plodu v děloze.

Plánování těhotenství po mrtvém těhotenství

Jak mohu otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Kdy otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Tento problém je v každém případě řešen individuálně - v závislosti na délce blednutí těhotenství, obecném zdravotním stavu ženy, výsledcích vyšetření atd..
Na otázku, kdy naplánovat těhotenství po zamrzlém těhotenství, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu dalo jednoznačnou odpověď - pouze dojmy žen, které měly jedno nebo dokonce dvě zmeškaná těhotenství..

Na doporučení lékařů je minimální doba čekání šest měsíců. Během této doby, po diagnóze „zmrazeného těhotenství“, se důsledky takového patologického stavu sníží. Jedno, a ještě více, dvě zmrazené těhotenství mají negativní vliv na ženské tělo. Je nezbytné provést řadu preventivních opatření, aby se v budoucnu vyloučilo vyblednutí plodu..

Co dělat testy po zmrazeném těhotenství?

Před otěhotněním po zmrazeném těhotenství se doporučuje provést následující testy:

 • krevní test na hladiny hormonů (progesteron a estrogen);
 • vaginální výtěr pro pohlavně přenosné choroby;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vyšetření tkáně dělohy (histologie).

Po zmrazeném těhotenství může být také nutné provést genetické vyšetření na kompatibilitu partnerů..

Prevence otěhotnění

Jak otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Je to možné? Ano, je to možné! - říkají lékaři.

Proč těhotenství mrzne, stále to není přesně známo. Po zmrazeném těhotenství však porodila pouze jedna žena; porodit zdravé dítě je docela skutečné. Samozřejmě, pokud je to nutné (podle výsledků analýz), musíte podstoupit léčbu.

Před plánováním těhotenství se doporučuje očkování proti zarděnkám a planým neštovicím. To platí zejména pro ohrožené ženy - v tomto případě jde o práci v zařízeních péče o děti, kde můžete snadno získat tyto nemoci. Měli byste také léčit pohlavně přenosná onemocnění, podstoupit obohacující průběh vitamínů a stimulovat imunitní systém. Léčebný režim musí být dohodnut s ošetřujícím lékařem.

A pokud jsou všechny výsledky testu normální, nemusí být léčba nutná..

Nejlepší ochrana před vyblednutím plodu je při plánování těhotenství zdravý životní styl..

Příznaky zmeškaného těhotenství

Zmrazené těhotenství je patologie, jejíž příčiny dosud nebyly plně prozkoumány. Mrtvé těhotenství v medicíně se nazývá neúspěšné potraty. Pravděpodobnost vzniku problému nezávisí na věku ženy, jejím sociálním postavení a počtu předchozích těhotenství. Příčiny patologie stále nejsou zcela objasněny. Podle statistik má každá 176. žena plánující stát se matkou zmrazené těhotenství.

Co je to patologie??

Nevyvíjející se těhotenství - intrauterinní smrt plodu spojená s nevratnými procesy v tkáních. Patologie nemá výrazné znaky, jako je například potrat. Z tohoto důvodu je důležité vědět o prvních příznacích patologie, aby bylo možné včas vyhledat lékařskou pomoc..

Důležité! V gynekologii se často vyskytuje takový koncept jako prázdné vajíčko plodu. Tento stav je pozorován, když je vajíčko oplodněno a připojí se k endometriu. Samotná buňka však neobsahuje embryo.

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Nejčastější příčinou potratu je genová mutace. V 70% případů jsou příčinou smrti embrya až 8 týdnů. K genetickým poruchám v těle může vést mnoho faktorů: chronická nebo dědičná onemocnění, užívání drog, konzumace alkoholu budoucími rodiči.

Důležité! Během těhotenství musíte podstoupit screening předepsaný gynekologem a genetikem. Tato studie odhalí časné abnormality u dítěte..

Pravděpodobnost neúspěšného potratu se zvyšuje, pokud se nastávající matka nemůže vzdát špatných návyků: kouření, špatná výživa a pití alkoholu. Léky, které těhotná žena bere bez souhlasu lékaře, jsou schopny vyvolat u plodu různé abnormality..

Proto jsou v prvním trimestru účinné léky předepisovány pouze v extrémních případech, například u závažných infekčních chorob. Po 10 týdnech těhotenství se vytvoří silná placenta, která chrání plod před vnějšími negativními účinky. V tomto případě nebude užívání léků pro něj tak nebezpečné.

Mezi další příčiny zmeškaného těhotenství patří:

 1. Rhesusův konflikt matky a plodu. Tento problém se týká zejména žen, které prodělaly více potratů. Protilátky proti embryu se postupně hromadí v těle ženy, což snižuje pravděpodobnost úspěšného těhotenství.
 2. Těžká infekční a virová onemocnění. Nastávající matky jsou náchylné k patogenní flóře, takže se během epidemií rychle nakazí. Některé nemoci (zarděnky, plané neštovice, spalničky) mohou nejen vyvolat smrt embrya, ale v budoucnu mohou způsobit i fyzické a duševní abnormality dítěte. V takových případech může matka souhlasit s potratem nebo rozhodnout o narození a výchově zvláštního dítěte.
 3. Hormonální poruchy. Příčinou potratu může být nedostatek prolaktinu nebo nadbytek testosteronu. Pokud měla žena před početím nepravidelnou menstruaci, je nutné o tom informovat gynekologa..

Rizikové faktory pro vývoj mrtvého těhotenství:

 • narozené ženy, jejichž věk přesahuje 35 let;
 • četné potraty v minulosti;
 • přítomnost defektů ve struktuře dělohy;
 • mimoděložní těhotenství dříve diagnostikovaná.

V přítomnosti alespoň jednoho rizikového faktoru je žena pod gynekologem pod zvláštní kontrolou. Do rizikové skupiny pro abnormální těhotenství patří i ženy, které odmítají být viděny odborníky.

Důležité! Každá těhotná žena by měla být registrována u gynekologa po dobu 7-8 týdnů těhotenství.


Načasování zmeškaného těhotenství

K problému dochází v jakékoli fázi těhotenství (i několik dní před porodem). Při zkoumání statistických údajů zaznamenali lékaři několik období, která jsou pro tvorbu plodu nejnebezpečnější:

 • 3. a 4. týden od okamžiku početí;
 • 7-11;
 • 16. - 18. týden.

Po 20. týdnu je jen málo případů zakrnělého vývoje dítěte. Převážná většina problému se vyskytuje až 14 gestačních týdnů. Příčinou anomálie v prvním trimestru jsou genetické abnormality a hormonální poruchy, ve druhém a třetím trimestru - infekční onemocnění.

Příznaky patologie v raných stádiích

Žena si nemusí okamžitě všimnout mrtvého těhotenství, zejména pokud se neprojevuje klinickými příznaky. Podmínka však představuje hrozbu pro život ženy, protože rozpadající se plod otráví tělo a poškozuje reprodukční systém. Při pečlivém studiu jejího stavu si však žena může všimnout následujících příznaků, které jsou charakteristické pro nevyvinuté těhotenství:

 1. Abnormální výboj. Tělo ženy se po smrti snaží samostatně zbavit plodu. Do 48 hodin může mít bělavý výboj obvyklé konzistence. Poté se v hlenu objeví krvavé pruhy. Krvácení se postupně stává stále bohatším.
 2. Změna intenzity toxikózy. Po implantaci fetálního vajíčka se mnoho žen cítí zvracením. Jsou spojeny se zvýšenou produkcí hCG. Pokud plod umírá, produkce hormonů se zastaví. Po dni může žena cítit úlevu. 4-6 dnů po smrti plodu zcela zmizí příznaky toxikózy. Ne vždy tento příznak naznačuje patologické procesy v těle. Intenzita toxikózy se může snížit v důsledku fyziologické závislosti ženy na plodu.
 3. Zhoršení celkové pohody. Embryo, které se po dlouhou dobu v ženském těle rozkládá, vyvolává intoxikaci těla. Zpočátku se stav podobá nachlazení a je doprovázen únavou, zhroucením. Po dvou týdnech se objeví živější známky patologie: závratě, úzkost, křeče v břiše, teplota.
 4. Náhlé změny bazální teploty. U těhotných žen je ukazatel na úrovni přesahující 37 stupňů. Po zániku plodu klesne značka na teploměru na 36,7 stupňů a v době rozkladu embryí stoupne na 37,5 stupňů..

Příznaky patologie v pozdním těhotenství

Od druhého trimestru se k uvedeným příznakům zmeškaného těhotenství přidávají další projevy. Živý klinický obraz problému je způsoben skutečností, že plod je velký.

Mezi hlavní projevy nevyvinutého těhotenství ve druhém nebo třetím trimestru patří:

 • absence pohybů plodu po dobu delší než 24 hodin;
 • kreslení bolesti v břiše;
 • únik vody s nepříjemným hnilobným zápachem.

Nedostatek pohybu plodu může také signalizovat nedostatečný přísun kyslíku. Situace nastává, když je krk nebo tělo dítěte propleteno pupeční šňůrou. Pokud žena včas konzultuje lékaře, může být dítě zachráněno před zadušením.

Jedním z charakteristických příznaků blednutí těhotenství v pozdějších stádiích je změna velikosti prsou. Pokud se ST vyskytla před 25. týdnem, pak se hrudník během několika dní vrátí k původní velikosti. Později po smrti plodu může být kolostrum vylučováno z žláz..

Po smrti plodu se nejen velikost hrudníku, ale i břicha zmenšuje. Důvodem je skutečnost, že po tragédii se snižuje množství plodové vody. Uvedené příznaky budou u ženy pozorovány jeden až dva dny po smrti plodu. V pozdním těhotenství se tělo snaží zbavit mrtvého dítěte již ve 4. - 5. dni.

Diagnóza zmeškaného těhotenství

Vyšetření na zmrazené těhotenství zahrnuje následující typy procedur:

 • vizuální vyšetření gynekologa;
 • Ultrazvuk
 • hCG odběr krve;
 • měření bazální teploty

První dvě metody jsou považovány za hlavní při identifikaci příznaků zmeškaného těhotenství, ostatní jsou pomocné.

Důležité! Pokud jsou podezření na zmeškané těhotenství až do 7. týdne, je potrat odložen na druhé ultrazvukové vyšetření. Může se stát, že přístroj nezjistil životně důležité funkce embrya nebo lékař udělal chybu při výpočtu podmínek početí.

 • rané období - nesprávné umístění plodu nebo jeho poškození;
 • pozdní termín - absence srdečního rytmu plodu a nesoulad jeho velikosti s termínem.

Ultrazvuková data nestačí k provedení konečné diagnózy - ST. Kvůli hormonálním poruchám a psychickému stresu u žen může retardace růstu plodu trvat až čtyři týdny. V tomto případě je druhý ultrazvuk proveden po dvou týdnech. Pokud se plod nezvýšil, znamená to, že je mrtvý.

Patologické ošetření

Populární způsob, jak osvobodit dělohu od mrtvého plodu, je lékařský potrat. V Rusku se provádí až po dobu 9 týdnů těhotenství, v Evropě až do 12. Pro terapii se používají mifepriston a misoprostol. Tato metoda poskytuje účinný výsledek, má však seznam kontraindikací:

 • porucha krvácení;
 • těžká anémie;
 • selhání ledvin a jater;
 • mimoděložní těhotenství.

Pokud je diagnostikováno zmrazené těhotenství ve 13. až 22. týdnu, uchylují se k umělé stimulaci porodu jednou z metod:

 1. Intramiální. Pomocí tenké jehly se do močového měchýře vstříkne 20% roztok chloridu sodného.
 2. Izolovaný. Úvod do vagíny mifepristonu nebo misoprostolu při perorálním podání jednoho z léků.

Pokud výše uvedené způsoby odstranění plodu nepřinesly výsledky nebo mají kontraindikace pro vedení, pak se lékaři uchylují k uložení zátěže na předchozí část plodu močového měchýře.

Ve třetím trimestru je umírající plod odstraněn umělým porodem. Provedení císařského řezu v tomto případě je zakázáno, protože může dojít k infekci krví. V případě nouze bude žena muset porodit mrtvé dítě bez anestezie.

Po ošetření musí žena dodržovat následující pravidla:

 1. Užívejte hormonální léky pro rychlé zotavení endometria.
 2. Pijte antibiotika, abyste zabránili endometriální infekci. Předepisují se léky ze skupiny makrolidů nebo cefalosporinů.
 3. Podstupují fyzioterapeutické postupy zaměřené na regeneraci poškozených tkání dělohy.
 4. Užívejte léky na posílení imunitního systému.

Dalším způsobem, jak odstranit vajíčko plodu, je kyretáž. Po dobu až 12 týdnů je vakuové odsávání dělohy přijatelné. Standardní postup kyretáže se provádí pouze v extrémních případech, protože může vést k nevratnému poškození epitelu.

Indikace pro tradiční kyretáž:

 • neúčinnost lékové terapie;
 • očištění dělohy od zbytků plodu po neúplném potratu.

Kyretáž je předepisována ženám po ultrazvuku, krevním testu a elektrokardiogramu. Je nutná předběžná konzultace s lékařem, který provede anestezii.

Průběh postupu kyretáže:

 1. Anestezii se podává intravenózně ženě, která začne působit během několika sekund.
 2. Genitálie jsou léčeny antiseptickými látkami.
 3. Lékař používá zrcadlo k fixaci děložního hrdla kleštěmi a rozšíření děložního hrdla.
 4. Očista se provádí kyretou vybavenou na konci smyčkou. S tím jsou seškrábány všechny sliznice děložního hrdla a dělohy.
 5. Po kyretáži se do dutiny dělohy injikují léky stimulující kontrakci. Ošetřená oblast je dezinfikována roztokem jodu..

Po operaci jsou odstraněny všechny fixační gynekologické nástroje. Na ženský žaludek je položena zima, což pomáhá zúžit malé cévy a tónovat dělohu. Menstruační cyklus ženy by se měl zotavit 6-7 týdnů po kyretáži. Operace se smí provádět až do druhého trimestru (méně často k pozdějšímu datu).

Důsledky zmrazeného těhotenství

Ukončení těhotenství je stres pro ženské tělo, bez ohledu na zvolenou metodu léčby následně. Po operaci bude možné se plně zotavit až po 6 měsících. Během této doby bude žena muset pít hormony.

Komplikace po zmrazeném těhotenství:

 1. Psychologické trauma spojené se strachem z neúspěšného průběhu následujících těhotenství nebo z neschopnosti otěhotnět dítě.
 2. Neplodnost. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, je nutné dodržovat doporučení lékaře a být pravidelně vyšetřován gynekologem. Příznaky nouzové návštěvy gynekologa - horečka, těžké vaginální krvácení.
 3. Zánětlivá onemocnění dělohy. Komplikace se často vyvíjí po tradičním kuretáži. Během operace se odstraní sliznice genitálního orgánu, díky čemuž je zranitelnější vůči patogenní flóře.
 4. Adhezivní procesy. Zánět dělohy vede ke skutečnosti, že některé její části se drží spolu. Deformace orgánové dutiny následně způsobuje neplodnost.

Prevence nevyvíjejícího se těhotenství

Každý pár plánující dítě musí nejprve podstoupit soubor studií, které zahrnují krevní test na infekci, pánevní ultrazvuk a genetické testy. Doporučuje se zdržet se početí, pokud před méně než 6 měsíci jeden z partnerů trpěl zarděnkami, planými neštovicemi nebo těžkou chřipkou.

Mezi další opatření zaměřená na prevenci zmeškaného těhotenství patří:

 • provádění preventivních očkování;
 • hostující genetika;
 • normalizace hormonálního pozadí;
 • udržování zdravého životního stylu;
 • abstinence od letů v prvních měsících od okamžiku početí.

Při správném plánování je pravděpodobnost úspěšného těhotenství asi 90%. To platí také pro případy, kdy žena v minulosti utrpěla neúspěšné pokusy porodit dítě. Je důležité ignorovat návštěvy multidisciplinárních odborníků, kteří po zmrazeném těhotenství sestaví příslušný léčebný plán.

Hlavním důvodem potratu nebo zmeškaného těhotenství

Jaké testy je třeba provést po zamrzlém těhotenství v raných fázích

Olga Belokon porodník-gynekolog, lékař medicíny založené na důkazech, blogger

Ztráta předčasného těhotenství je obtížná zkušenost v životě ženy, která již dokázala udělat těhotenský test nebo dokonce první ultrazvuk. Ale právě tímto způsobem - potratem v časném období nebo zamrznutým těhotenstvím - příroda zbaví neživotaschopných embryí. Vždy jich bylo mnoho, jen moderní diagnostické metody jsou „vidět“ i ti, kterým by nikdo předtím nevěnoval pozornost. Proč těhotenství mrzne? A to, co ohrožuje ženu, která měla první potrat?

Páry, které přežily ztrátu těhotenství, potřebují empatii, soucit a povědomí o svých emocích, často pracují s psychoterapeutem, ale ještě více potřebují znalosti.

Když víte alespoň něco o tom, co se s vámi děje a proč se to stalo, strach a hrůza vás přestanou krýt, a v této situaci je mnohem snazší se spojit a pochopit, kterým směrem se posunout dále.

Ztráta předčasného těhotenství je někdy prožívána emocionálně jako narození mrtvého dítěte nebo předčasná smrt nově narozeného dítěte - tato událost může být pro některé páry tak traumatická.

Ztráta jednoho těhotenství je však fenomenálně normální příběh a stává se tragédií pouze proto, že se žena s tím nikdy nestretla a neví, že k tomu dojde. Zní to divoce, ale je to: po jednom neúspěšném těhotenství s pravděpodobností více než 98–99% se tento příběh nebude opakovat.

Když jsou diagnostikovány obvyklé potraty

Přibližně 15–25% těhotných žen trpí potvrzenou ztrátou (spontánní potrat nebo zmeškané těhotenství) a „biochemická“ těhotenství se ztratí, i když existuje početí, ale fetální vajíčko se nepřipevňuje do děložní dutiny (podle některých údajů až 50%) a žena o tom ani neví, protože k tomu dochází až do příští menstruace.

Pouze u 2% žen dochází ke dvěma následným ztrátám a pouze 0,5–1% - tři nebo více následných ztrát v těhotenství. A bohužel pouze v asi 50% případů lze příčinu opakovaných potratů nalézt a odstranit.

Obvyklý potrat je tedy dva (podle některých zpráv tři) a více ukončených těhotenství v řadě, které byly potvrzeny ultrazvukem nebo histologickým vyšetřením embrya (někdy na základě krevních testů, kdy byl detekován zvýšený celkový B-hCG).

Jaké testy by neměly být prováděny po zmrazeném těhotenství nebo potratu

Žena měla přerušené těhotenství a podstoupila chirurgické ukončení těhotenství (vakuové aspirace děložní dutiny). Dále se odebraná tkáň embrya zpravidla posílá na histologické vyšetření a poté, co dojde k nějakému nudnému a nezajímavému, často zcela neopodstatněnému závěru o „chronické endometritidě“ (zánět děložní dutiny), „příznacích infekce embrya“ a její bezprostřední smrti, s největší pravděpodobností kvůli strašné a zanedbávané infekci.

Oči ženy jsou zakulacené, třesoucí se ruce, začíná provádět 150 testů na všechny známé a neznámé infekce a poté měsíce léčí ureaplazmu, gardnerellu, E. coli nebo, horší, protilátky v krvi (IgG) na cytomegalovirus, toxoplasmózu, herpes, chlamydii nebo něco jiného. Seznam hloupých vyšetření a hrozných schémat „uzdravení“ by mohl pokračovat dál a dál..

Proč to není nutné? Pokud jde o infekce, za prvé, pomocí histologického vyšetření potrateného materiálu, diagnóza „infekce“ není stanovena - existují klinické, laboratorní, instrumentální metody.

Za druhé, histologové obvykle popisují sekundární změny ve tkáních embrya, které jsou důsledkem nevyvinutého těhotenství nebo spontánního potratu, a nikoli jejich příčiny..

Zatřetí, infekce nejsou pro normální gynekology zajímavé, protože chápou, že infekce nemohou způsobit opakované potraty..

I když předpokládáme, že žena byla nakažena cytomegalovirem nebo toxoplasmózou a její těhotenství bylo z tohoto důvodu ukončeno přesně (ačkoliv to ještě musí být prokázáno), stejné infekce nemohou ovlivnit následné těhotenství, jedná se o „jednorázový“ příběh.

Proto se screening a screening infekcí u žen po neúspěšných těhotenstvích nedoporučuje. Je absolutně zbytečné provádět testy na detekci herpesu, cytomegaloviru, toxoplasmózy, rubeoly, viru Epstein-Barrové, ureaplasmy atd. Neztrácejte na tom čas a peníze, jedná se o zcela zbytečné cvičení..

Jak souvisí zmrazené těhotenství a cystická unášení?

Proč tedy existuje histologické zkoumání potrateného materiálu po celém světě? Vyloučení cystického driftu. Toto je samostatná anomálie, když se embryo nevyvíjí normálně (je buď tam, ale je vadné, nebo jeho části chybí, nebo vůbec) a chorionické klky rostou ve formě bublin naplněných tekutinou.

Nebezpečí cystického smyku je, že v některých případech se z toho důvodu může v ženském těle objevit maligní nádor, chorionepiteliom, který může dávat metastázy..

Ženy jsou z toho nejčastěji úspěšně vyléčeny, ale je důležité provést včasnou diagnózu, pečlivě sledovat a sledovat takovou ženu po ukončení těhotenství a zahájit léčbu včas (chemoterapie), je-li to nutné, protože smyk močového měchýře se vždy nepřevádí na maligní nádor (v závislosti na typu), a proto to ne všechny ženy potřebují.

Genetika je nejčastější příčinou potratů?

Ano, přesně takto: naprostá většina sporadických neúspěšných těhotenství (asi 60%, a pokud užijete časně, až 7–9 týdnů, pak ještě vyšší procento) se děje právě kvůli genetickým poruchám, kdy embryo během oplodnění dostane abnormální počet chromozomů. Obvykle se to děje zcela náhodně, a ne kvůli přítomnosti onemocnění / stavu ve vás nebo vašem sexuálním partnerovi.

Frekvence těhotenství s genetickými abnormalitami se zvyšuje u žen ve věku 35 let a starších, protože vejce mají často chromozomální problémy.

Nejčastěji je tedy těhotenství ukončeno v důsledku přítomnosti abnormálního chromozomu zasazeného do embrya, který mohl vzniknout v důsledku oplodnění vadného vajíčka nebo vadného spermií. Pomocí genetické studie embrya lze studovat jeho chromozomovou sadu a vyloučit nejběžnější chromozomální onemocnění: Downův syndrom, Patau a některé další.

Musím po potratu provést genetickou studii embrya?

Pokud se jedná o první neúspěšné těhotenství - pravděpodobnější ne než ano, protože i když se něco odhalí, neovlivní to další akce, intervence, taktiku. Nejpravděpodobnější bude, bez ohledu na výsledek, příjem kyseliny listové a nové pokusy o přirozené početí..

Pokud však žena chce vědět, zda chromozomální „zhroucení“ embrya může být příčinou potratu / zmeškaného těhotenství, můžete to udělat. Je však třeba si uvědomit, že takové vyšetření nevylučuje všechna genetická onemocnění, ale pouze nejběžnější a nejzávažnější.

Pokud se jedná o druhé, třetí nebo více neúspěšné těhotenství, můžete samozřejmě provést genetickou studii embrya a studii karyotypu ženy a jejího sexuálního partnera. V této situaci je to odůvodněné.

Je však třeba si uvědomit, že geny nejsou léčeny, a pokud jsou genetickými zkouškami identifikovány vážné abnormality, mohou být doporučeny asistované reprodukční technologie nebo nové pokusy o těhotenství, pokud v budoucnu existuje alespoň určitá procentuální šance na úspěšné těhotenství..

Genetické testy se tedy nevykonávají za účelem vyléčení ženy, ale pouze za účelem stanovení dalších taktik: IVF s jejich / dárcovskými pohlavními buňkami nebo šance na úspěšné nezávislé těhotenství.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Zmrazené těhotenství

Zmrazené (nevyvíjející se) těhotenství je patologický stav, ve kterém se vývoj zastaví, a potom plod umírá. To je jeden z typů potratů. Spontánní potrat (potrat) bezprostředně po smrti nenastane - plod zůstává v děloze. Tělo se snaží zbavit mrtvého embrya teprve později. Než dojde k spontánnímu potratu, může to trvat asi 2 týdny nebo déle. Během této doby se plod začne rozkládat, což může vést k intoxikaci těla. Proto bez lékařské pomoci v případě zmrazeného těhotenství nemůže.

Těhotenství se může přestat vyvíjet kdykoli, až 28 týdnů. Nejčastěji je tento stav detekován:

Nejnebezpečnější období je 8 týdnů, kdy se začnou stavět hlavní orgány a systémy dítěte. V této chvíli je riziko vzniku porušení maximální.

Zmrazené těhotenství zahrnuje několik faktorů:

 • životaschopnost plodu;
 • nedostatek aktivity myometria (vrstvy děložního svalu);
 • patologie hemostázy u těhotné ženy (poruchy krevního srážení).

Druhy zmrazeného těhotenství

Existují dva typy nevyvíjejícího se těhotenství:

 • Anembryonie - když embryo chybí ve fetálním vajíčku (zaoblená formace obklopující plod během normálního těhotenství). Existence této patologie má dva důvody. V prvním případě se embryo netvoří od samého začátku, ve druhém - jeho vývoj zamrzne v rané fázi (až 5 týdnů těhotenství). Buňky vajíčka se dále množí, zatímco hCG (lidský chorionický gonadotropin, „těhotenský hormon“) je produkován jako v normálním těhotenství. Proto výsledky těhotenských testů a analýzy hCG budou pozitivní.
 • Embryo smrt - zpočátku se těhotenství vyvíjí normálně, ale potom v důsledku přítomnosti určitých negativních faktorů plod umírá.

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Hlavní důvody, proč může těhotenství mrznout, lze rozdělit do několika velkých skupin:

 1. Vrozené a získané abnormality dělohy.
 2. Patologie endometria (vnitřní sliznice dělohy).
 3. Akutní infekce.
 4. Genetické / chromozomální abnormality.
 5. Hormonální poruchy.
 6. Patologie krevního koagulačního systému.
 7. Jiné důvody.

Vrozené patologie vnitřních pohlavních orgánů zahrnují:

 • děloha dvou rohů (anomálie, ve které je děložní dutina zcela nebo částečně rozdělena septem na dvě části - rohy);
 • úplné zdvojení dělohy (žena má dvě dělohy a dvě vagíny, každá děloha má pouze jednu vejcovodu);
 • děložní děloha (je vyvinuta pouze jedna polovina dělohy a je zde jedna vejcovod);
 • sedlová děloha (děloha má téměř normální strukturu, ale uprostřed je její vybrání).

Vrozené patologie dělohy jsou detekovány přibližně u 10–25% žen se zmeškaným těhotenstvím. Získané anomálie jsou často diagnostikovány u pacientů podstupujících kyretáž (gynekologická kyretáž dělohy, během níž je odstraněna horní vrstva sliznice). Mohou být také důsledkem předchozího zmrazeného těhotenství. Získané anomálie vnitřních pohlavních orgánů zahrnují:

 • isthmicko-cervikální nedostatečnost (předčasné otevření děložního hrdla během těhotenství);
 • submucous myoma (benigní novotvary vyvinuté ze svalové vrstvy dělohy);
 • výskyt intrauterinních adhezí.

Patologické stavy endometria mohou způsobit neúspěšnou implantaci embrya nebo podvýživu plodu. To vede k blednutí těhotenství. Nejčastějšími poruchami, kvůli nimž plod umírá, jsou chronická endometritida a syndrom regenerativní plastické nedostatečnosti endometria (stav, kdy atrofie děložní sliznice).

Akutní infekční onemocnění ne vždy způsobují smrt plodu, častěji způsobují vývoj vrozených anomálií u dítěte (hluchota, srdeční vady, mentální retardace atd.). A přesto v některých případech mohou i akutní respirační virové infekce způsobit otěhotnění. Mezi nejnebezpečnější infekce plodu patří rubeola, cytomegalovirus, herpes, toxoplasmóza, chlamydie, kapavka.

Genetické a chromozomální abnormality často způsobují, že těhotenství mizí v časných stádiích (až 8 týdnů). V některých případech plod umírá později - ve 13-20 týdnech, ale to se stává mnohem méně často. V důsledku genetických a chromozomálních abnormalit se může u plodu tvořit karyotyp (sada chromozomů), který je neslučitelný se životem. V tomto případě nemá smysl další vývoj embrya a umírá. Patologické geny mohou být přenášeny jak z otce, tak z matky (a někdy jsou anomálie způsobeny nekompatibilitou genů žen a mužů) a chromozomální abnormality se vyskytují přímo v procesu dělení buněk po oplodnění. Mohou být kvalitativní (jsou pozorovány vady ve struktuře chromozomů) nebo kvantitativní (více či méně chromozomů, než je nutné).

Hormonální poruchy mohou nastat v důsledku přítomnosti budoucí matky s onemocněním endokrinního nebo reprodukčního systému nebo autoimunitními poruchami. Těhotenství může zamrznout ve dvou případech:

 • s nedostatkem progesteronu (hormon zodpovědný za přípravu dělohy pro implantaci embrya);
 • s přebytkem mužských pohlavních hormonů v těle ženy.

Patologie koagulačního systému krve u matky mohou způsobit selhání implantace vajíčka plodu, poškození uteroplacentálních cév nebo dysfunkci placenty. To vše může vést k blednutí těhotenství..

Příčiny nevyvinutého těhotenství někdy zůstávají neznámé. Mezi možné faktory, které v takových případech ovlivnily smrt plodu, patří genetická nekompatibilita rodičů dítěte nebo přítomnost aloimunitních protilátek v matčině těle, které mohou způsobit konflikt Rh.

Rizikové faktory

Existují rizikové faktory, v jejichž přítomnosti se zvyšuje pravděpodobnost blednutí těhotenství. Mohou být nekontrolovatelné (tj. Nemohou být vyloučeny) a kontrolovány (mohou být eliminovány nebo kompenzovány). Mezi nekontrolované faktory patří:

 • Stáří. Čím je žena starší, tím vyšší je riziko nevyvinutého těhotenství.
 • Těžký stres.

Mezi kontrolovanými faktory:

 • Předchozí potraty, potraty, zmeškaná těhotenství. Čím více z nich, tím vyšší je pravděpodobnost úmrtí plodu;
 • Špatný způsob života. Špatné návyky (kouření, pití, zneužívání kofeinu) a nevyvážená strava během těhotenství mohou negativně ovlivnit plod;
 • Chronická onemocnění ženy, gynekologické i patologické stavy vnitřních orgánů a systémů (závažná onemocnění kardiovaskulárního systému, játra a ledviny, diabetes mellitus, syndrom polycystických vaječníků, systémový lupus erythematosus);
 • ECO. Z důvodů, které dosud nebyly identifikovány, je mezi zmeškanými těhotenstvími více než ta, která jsou výsledkem oplodnění in vitro. V tomto případě plod obvykle umírá před 12 týdny;
 • Onemocnění reprodukčního systému u mužů;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Významné odchylky indexu tělesné hmotnosti od normy u žen (příliš nízká hmotnost nebo těžká obezita);
 • Vystavení těla budoucí matce toxických látek (například vdechování par při škodlivé produkci);
 • Užívání některých protizánětlivých léků v časném těhotenství. Nastávající matka musí rozhodně konzultovat lékaře s jakýmkoli lékem, který bude užívat.

Blednutí těhotenství je často vyvoláno několika faktory najednou.

Příznaky

Někdy se nevyvinuté těhotenství necítí žádnými projevy a žena se dozví o patologii po plánovaném ultrazvuku. V jiných případech příznaky, jako jsou:

 • Bolest tažné nebo bolavé postavy v podbřišku, vzadu;
 • Skvrny na skvrně od vagíny - od narůžovělé do hnědé;
 • V raných stádiích - prudké vymizení příznaků toxikózy, pokud existují;
 • Náhlý pokles bazální teploty (nejnižší tělesná teplota, která je stanovena v klidu, se měří v konečníku);
 • Obecná nevolnost: slabost, bolesti hlavy, nevolnost, zimnice atd.;
 • Změny v oblasti hrudníku. V časných stádiích těhotenství se zastaví pronikání prsu, bolest zmizí. Hrudník zjemňuje. Naopak v pozdějších stádiích (po 22 týdnech) mohou mléčné žlázy se zmrazeným těhotenstvím bobtnat. Někdy se mléko vylučuje z prsu (ne kolostra)..
 • Nedostatek pohybů plodu. V prvním těhotenství se pohyby obvykle začínají po 22 týdnech (možná o něco dříve), ve druhém - po 18 týdnech. Pokud se v žádném čase netřesou, měli byste se poradit s lékařem.

Pokud se v těle projeví zánět, lze pozorovat také mírné zvýšení tělesné teploty..

Výše uvedené příznaky nemusí nutně znamenat zmeškané těhotenství. Je možné, že se plod vyvíjí normálně a projevené příznaky naznačují přítomnost velmi odlišných, ne až tak strašných poruch. Pokud však máte tyto příznaky, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem.

Diagnóza zmeškaného těhotenství

Nejprve jsou provedeny obecné a gynekologické vyšetření pacienta. Následující příznaky budou hlášeny lékaři o nevyvinutém těhotenství:

 • nízký tón dělohy;
 • nízká teplota v konečníku;
 • nesoulad velikosti dělohy s těhotenstvím.

Pak ultrazvukové vyšetření, krevní test na hormony. Podle výsledků ultrazvuku se zmrazeným těhotenstvím lze zjistit:

 • nepřítomnost embrya ve fetálním vajíčku;
 • známky chorionického odloučení (zárodečná část placenty);
 • plod nemá srdeční rytmus;
 • fuzzy vizualizace plodu.

Pokud má pacient některá onemocnění (pohlavně přenosné infekce, kardiovaskulární nebo endokrinní systém, ledviny, játra atd.), Bude nutná odborná konzultace, jejíž kompetence zahrnuje existující patologii.

Léčba

Léčba může být jak lékařská, tak chirurgická. Hlavním cílem všech lékařských opatření je osvobodit dělohu od uhynulého plodu a zabránit komplikacím (výskyt zánětlivých procesů, intoxikace těla atd.). Lékaři volí léčebnou metodu na základě gestačního věku, stavu těla pacienta, přítomnosti průvodních patologií atd..

V raných fázích lze provádět:

 • Lékařské potraty. Provádí se do 6-7 týdnů těhotenství. Pacientovi jsou předepisovány léky, pod jejichž vlivem dochází ke kontrakci dělohy a vyloučení plodu.
 • Vakuové sání Provádí se až do 12 týdnů těhotenství. Děložní dutina je vyprázdněna pomocí speciálního vakuového sání, které zavádí špičku zařízení do děložního čípku bez instalace dilatačních členů. Procedura se provádí v lokální anestézii nebo v celkové anestézii..
 • Kyretáž (kyretáž děložní dutiny pomocí chirurgického nástroje zvaného kyreta). Operace se provádí v celkové anestezii. Jde o poněkud traumatický postup, jehož důsledkem je poškození endometria. Expandér se vloží do děložního hrdla pacienta a poté se provede kyretáž k odstranění horní vrstvy děložní sliznice. Po operaci je žena několik dní v nemocnici, aby se zabránilo komplikacím. Biologický materiál získaný v důsledku kyretáže je odeslán na histologické vyšetření - doktoři lékaři rychleji a přesněji určí příčinu zmeškaného těhotenství.

Po odstranění plodu z dělohy se obvykle podávají antibiotika..

V pozdějších fázích přijímají taková opatření:

 • umělá stimulace práce;
 • císařský řez.

Po léčbě se pacientce doporučuje podstoupit následující vyšetření (aby se zabránilo opětovnému úmrtí):

 • Vyšetření terapeutem k diagnostice chronických onemocnění;
 • Obecné testy krve a moči;
 • Krevní testy na hormony;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Genetické vyšetření obou partnerů (je povinné, pokud mrtvé těhotenství bylo již třetí v řadě, v ostatních případech - pokud to lékař považuje za nutné);
 • Imunologické vyšetření (provádí se, pokud má lékař podezření, že nevyvíjející se těhotenství bylo způsobeno autoimunitními poruchami);
 • Vyšetření endokrinologem;
 • Studium systému srážení krve;
 • Testy na detekci sexuálně přenosných infekcí.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením je plánování těhotenství, které zahrnuje:

 • Všeobecné lékařské vyšetření, během kterého je možné identifikovat nemoci, které mohou ovlivnit průběh těhotenství;
 • Gynekologické vyšetření - pro včasnou diagnostiku patologií;
 • Identifikace a včasná léčba hormonálních poruch;
 • Prevence infekcí (v případě potřeby lze očkovat proti nejnebezpečnějším chorobám plodu před těhotenstvím).

V případě těhotenství je nutné sledovat správnou výživu, nosit oděvy, které nedotahují spodní část břicha, pokusit se vyhnout stresovým situacím a těžké fyzické námaze a zkrátit čas strávený prací na počítači. Musíte být denně na čerstvém vzduchu. Ve fázi plánování se doporučuje odmítnout špatné návyky (pokud existují).

Po zmrazeném těhotenství se vyplatí nové pokusy o počátek nejdříve po 3-6 měsících. Toto období je však velmi podmíněné a v každém případě se může lišit. Pokud jde o načasování plánování nového těhotenství, doporučujeme se poradit s lékařem.

Články O Neplodnosti