Hlavní Výživa

Proč dolní břicho bolí 1-2-3-4-5 měsíců po porodu

Proč dolní břicho bolí 1-2-3-4-5 měsíců po porodu

Klasifikace

Abychom pochopili, proč se tahá, bodá nebo rozdrtí, musíte přesně určit povahu útoků. Pohodlí se děje vpravo, vlevo nebo uprostřed břišní dutiny.

K povaze útoků dochází:

 1. Tahání.
 2. Ostré (stříhání nebo šití).
 3. Jako boj.
 4. Tupý (jako byl položen kámen).

Bolest může být akutní, opakující se nebo dlouhodobá.

O měsíc později

Mnoho dívek čelí skutečnosti, že spodní břicho bolí po porodu, když už uplynul měsíc. To mohou být obě nemoci, které nesouvisejí s těhotenstvím, nebo ty, které se objevily jako komplikace během řešení. Hlavní důvody, že i po měsíci bolí břicho a dolní část zad, jsou následující:

 1. Menstruace přijde brzy. Po dlouhé přestávce (asi rok) mohou být vaše období velmi nepříjemná, i když vám nepřinesly nepohodlí před počátkem dítěte.
 2. Nová koncepce. Pokud se tak stane, že se vajíčko oplodní méně než 3 měsíce po porodu, bude to pro vás v prvních týdnech velmi obtížné. Orgány neměly čas se vůbec vzpamatovat a tělo není připraveno nést ještě jednoho batole.
 3. Patologie pohlavních orgánů a vylučovací soustavy (močový měchýř, ledviny).
 4. Střevní křeče, zácpa, průjem a dysbióza.
 5. Křeče stěn dělohy, protože se zmenšuje, ztrácí část svých tkání. To trvá přibližně 2 měsíce po dodání. Obzvláště pokud užíváte léky obsahující oxytocin.
 6. Střevní nebo žaludeční onemocnění a zánět slepého střeva.
 7. Švy na stěnách se mohou „kňučet“ (pokud se jednalo o císařský řez).
 8. Možná patologie sakrální páteře.

Musíte si domluvit schůzku s odborníkem, který vás pečlivě prozkoumá, předepíše ultrazvukové vyšetření, krevní testy a rentgen (pokud se vyskytne problém se spodní částí zad). Pouze on je schopen předepsat správné zacházení.

Abychom však vyloučili možnost oplodnění nebo časné menstruace, proveďte testy a poté vyhledejte lékaře. Než odjedete do nemocnice, nezapomeňte, že jste si zlomili záda (pokud jste měli na sobě něco těžkého), přemýšlejte o tom, zda vás genitálie mohou obtěžovat, pokud po císařském řezu sledujete stoličku, najednou je zácpa nebo naopak průjem.

Přečtěte si také Edém po porodu: příčiny a jak se rychle zbavit

Vyplatí se shromažďovat příznaky co nejpečlivěji, aby se ušetřilo čas na vyšetření. Jen dejte pozor, abyste „nepřiznali“ nepravdivé. Například těžkost ve střevech, pokud nepřijdou současně a tak dále.

Diagnostika

Pokud po porodu uplynuly 2 nebo 3 měsíce a bolest přetrvává, lékař provede řadu studií:

 • prohlídka na křesle;
 • Ultrazvuk
 • vyšetření obsahu vagíny;
 • studium propouštění ze stehu na břiše;
 • Rentgen páteřních a pánevních kostí;
 • moč a krevní test.

Tyto studie pomáhají najít kousky placenty v děloze. V tomto případě zůstává reprodukční orgán velký, jeho zeď bude volná. Patogenní mikroby se nacházejí v sekrecích. Zánětlivé změny pozorované při krevním testu.

Rentgen páteřních a pánevních kostí vám umožní najít přemístění obratlů nebo nesrovnalosti kostí v symfýze.

Menstruace nebo těhotenství

Pokud je důvodem, že se vaše spodní břicho táhne a silně bolí po porodu, těhotenství, měli byste se ujistit, že je to (domácí testy, i ty nejlepší nedávají absolutně přesný výsledek). Kontaktujte svého gynekologa a nechte provést krevní testy. Pokud se výsledek nepotvrdí - přejděte k úplnému vyšetření terapeutovi.

Během těhotenství se děloha rozšiřuje a vyvíjí tlak na sousední orgány a stává se pro vás nepříjemným. Pokud tělo nemělo čas se zotavit, oslabilo a právě začalo klesat a nové dítě ho rozšiřuje.

Buďte opatrní, pokud se záchvaty vrátí zpět do dolní části zad nebo máte-li koliku v raných stádiích těhotenství - existuje riziko potratu. Jděte do nemocnice co nejdříve.

Pokud jste provedli ovulační test a ukázalo se, že nepohodlí je způsobeno tím, že vajíčko poprvé po dlouhé době opustilo vaječníky, pak se není čeho bát. Kreslení bolesti v podbřišku jsou charakteristické pro všechny ženy. Ti, kteří již porodili, často trpí bolestmi po menstruaci nebo přímo během ovulace. U těch, kteří nebyli těhotní, převládají nejčastěji nepříjemné pocity během ovulace nebo v prvních dnech menstruace.

V této situaci je nejlepší udělat analgetikum antispasmodické akce („No-shpa“), aby se odstranil křeč. Poté, co menstruace prochází, poraďte se s gynekologem - kontrola porodnosti může tento účinek odstranit, ale pouze v případě, že kojení není k dispozici.

Léčba drogy

Když se děloha stahuje s bolestí, není to vždy patologie. Často se cítil při krmení dítěte se stimulací bradavek. Gynekolog předepíše léky, které pomohou tělu rychleji se zotavit. Používají se ne více než třikrát denně. V případě hormonální poruchy, injekce nebo kapátka léků Oxytocin.

Jak anestetizovat kontrakce dělohy po porodu:

 • Giphotocin;
 • Demoxytocin;
 • Ergotal;
 • Millefolium;
 • Sekale;
 • Hamamelis;
 • Sabina.

Přírodní produkty mohou pomoci zmírnit bolest. Ovlivňují stimulaci svalů k aktivitě, neumožňují ničení krevních cév. Jsou předepisovány k prevenci mastitidy a lakostázy. Ihned po porodu jsou povoleny léky proti bolesti pro kontrakce dělohy „Advil“, „Nurofen“. Posiluje krevní cévy "Pituitrin", "Ergotal" z námelového.

Vezměte homeopatické léky. Jemně působí na tělo, používají se v minimálních dávkách. K dispozici ve formě granulí, kapek, tinktur. Drogy stimulují involuci dělohy, snižují krvácení a uklízejí nervový systém. Aktivace hladkých svalů, zmírnění zánětu, zmírnění bolesti, normalizace metabolismu.

Arnica je považována za populární lék při řešení poporodních problémů. Gynekologové doporučují lék proti bolesti, únavě. Vezměte 2-3 koule týdně, ne více než čtyřikrát denně. Povoleno kojením.

Nepříjemné pocity v děloze

Často existuje tzv. Fyziologický stres. Vzhledem k tomu, že svaly, které musí držet děložní tělo, jsou příliš uvolněné a napnuté, zatímco jste malé.

Přečtěte si také důvody, proč bolesti zad a zad po porodu - Co dělat?

Pokud se týden po propuštění z nemocnice křečíte, může to být zánětlivý proces v dutině kvůli proniknutí mikrobů. Budete pozorovat příznaky jako:

 • Horečka.
 • Purulentní vaginální výtok.
 • Zápach.
 • Svědění a podráždění.

Pokud si takové příznaky všimnete sami, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékař bude rozmazávat mikroflóru a přesně se soustředí.

Zkratky

Týden po návratu domů není neobvyklé, aby se z důvodu nadměrných kontrakcí dělohy stala noční můrou. Skutečnost, že stěny se pohybují přirozeně a dobře, tato dutina je zbavena zbytků placenty a krevních sraženin a tělo se vrací do své předchozí velikosti. Pohyb zdí však připomíná bitvu senzace. A pro některé je těžké vydržet.

Pokud se vám to nepodaří, obraťte se na gynekologa a požádejte o zrušení léků obsahujících oxytocin (kapky nebo tablety). Nebo předepište něco ke snížení kontrakce stěny.

Nezapomeňte však, že pokud máte málo oxytocinu, bude pro dítě těžší sát mléko, protože svaly kolem bradavky jsou napjaté. Může být lepší tolerovat několik dní, ale nenechat dítě hladové.

Je pochopitelné, že děloha po císařském řezu bolí 5 nebo 4 měsíce po narození. Jizva se bolí, bolí, a to je normální, i když nepříjemné. Existuje však riziko, že se jedná o poškození stydké kosti. Pokud teplota stoupne a bolesti se nesnižují, měli byste jít k odbornému lékaři.

Způsoby, jak zlepšit váš stav

V přítomnosti syndromu bolesti připomínajícího bolest břicha, stejně jako u menstruace, je nutné stanovit příčinu tohoto stavu. Povinné kroky jsou lékařskou zkouškou. To vám umožní vyhodnotit velikost dělohy, jak moc odpovídají termínu, konzistence, pohyblivost orgánů, výskyt bolesti.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Vyžaduje se také ultrazvukové vyšetření. S jeho pomocí si můžete všimnout rozšířené děložní dutiny, přítomnost sraženin v ní, zbytky placenty. Pokud je příčinou placentární polyp, bude patrná objemová formace. Zánětlivý infiltrát kolem dělohy mluví ve prospěch rozvoje zánětlivého procesu.

p, blockquote 37,0,0,1,0 ->

Další diagnostika závisí na informacích získaných v prvních dvou fázích. Může být vyžadována hysteroskopie, laparotomie, rentgen.

p, blockquote 38,0,0,0,0 ->

Je možné zlepšit stav ženy a snížit bolest v závislosti na příčinách bolesti.

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

V období po porodu by se léky měly používat opatrně, většina z nich přechází do mateřského mléka. Tyto minimální koncentrace pro nízkou hmotnost plodu mohou stačit k vyvolání nežádoucích účinků.

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

p, blockquote 41,0,0,0,0 ->

Bolest spojená s přirozeným procesem děložní involuce není u antispasmodik nebo nesteroidních protizánětlivých léčiv zmírněna. Kontrakce připomínající porodu jsou přirozený proces a objevují se pouze při krmení dítěte. Jsou krátkodobé a neporušují celkový zdravotní stav. Když se objeví, musíte provést několik klidných dýchacích pohybů. Postupně tyto příznaky vymizí samy o sobě..

p, blockquote 42,0,0,0,0 ->

Subinvoluce dělohy, která dosud nevedla ke vzniku endometritidy, je léčena odstraněním zbytkového fetálního prostoru z děložní dutiny. Další taktiky zahrnují předepisování kontrakcí a antibiotika, aby se zabránilo infekci..

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Pokud je bolest spojená se zánětem, je nutné posoudit závažnost a předepsat odpovídající léčbu. U endometritidy se provádí antibiotická terapie, která zabraňuje dalšímu šíření infekčního procesu a detoxikaci pomocí intravenózních infuzních roztoků..

p, blockquote 44,0,0,0,0 ->

Po zastavení akutního zánětu, pro prevenci adhezí, které vedou ke vzniku chronických bolestí pánve, je nutné předepsat fyzioterapii:

p, blockquote 45,0,0,0,0 ->

 • magnetoterapie;
 • laserová terapie;
 • diadynamické proudy;
 • elektroforéza.

Zácpa po porodu musí být léčena dietou a projímadly. Doporučují se léky, které působí jemně ve střevním lumenu. Někdy stačí lžíce ricinového oleje k zahájení střev. Používá se také laktóza, sladká chuť a bez nepříjemného zápachu. Je to bezpečné pro novorozence.

Gynekologická patologie

Tělo může nahlásit mnohem závažnější porušení. Řezání koliky, mdloby a šok může být způsobeno vnitřním krvácením nebo mimoděložním oplodněním.

Další možností je, že po porodu to bolí v dolní části břicha, možná nádor nebo cysta. Pokud se cítíte těžce a máte krvavý nebo hnisavý výboj, je to pravděpodobně adenexitida. Bilaterální kolika, kterou nelze tolerovat - příznaky zánětu v přívěskách nebo prasknutí ovariální cysty.

Přečtěte si také hematometr po porodu: jaké jsou tyto příznaky, příčiny a léčba

 • Endometrióza je patologická proliferace buněk mimo dělohu. Vyznačuje se krvácením, zánětem a rizikem neplodnosti..
 • Andenexitida je zánět vejcovodů. Její příznaky: hnisavý výtok, potíže s močením, horečka a bolest při sexu.
 • Cystitida je zánět močového měchýře. Často chcete jít na záchod a ledviny bolí.

V každém případě je nutné jít do nemocnice a léčit se komplexně. Jinak mohou být následky fatální..

Střevní funkce a hemoroidy

První týden je snížena citlivost na potřebu pohybu střev. Kromě toho jsou svaly oslabeny a budete je muset uvolnit tvrdě. Matky se někdy obávají bolesti po porodu kvůli potřebě „tlačit“, což také ztěžuje očištění.

Jak si pomoci se zácpou:

 • Nebojte se, že se švy otevřou - tento strach je zcela neopodstatněný.
 • Jíst stravu proti zácpě (celozrnný chléb, jablka, sušené švestky).
 • Zkuste pít více tekutin.
 • Použijte mírné projímadlo, například glycerol čípek..

V důsledku přirozeného porodu se může vyskytnout stav žil v konečníku a hemoroidy, které obvykle vymizí během několika týdnů..

7 problémů po porodu

Zdálo by se, že by to mohlo být šťastnější než taková důležitá a dlouho očekávaná událost, jako je narození dítěte? Často se však stává, že narození dítěte je zastíněno zdravotními problémy po porodu. Které z nich jsou nejčastěji narušeny nově razenými matkami, co lze považovat za normální stav a kdy je třeba se poradit s lékařem?

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Nejtěžší část je za námi: porod skončil a šťastná matka a dítě se vrátily domů. Ale tady na ni mohou čekat nové potíže - od těžkého nedostatku spánku a bolestivosti bradavek při krmení drobků až po exacerbaci různých nemocí. Neměli byste samozřejmě panikařit, ale je důležité zůstat v klidu a udělat vše pro to, abyste stav normalizovali.

1. Bolest břicha po porodu

Bolest břicha po porodu je normální, nemusíte se jich bát. Mohou být tahání nebo křeče. To naznačuje, že zvětšená děloha se stahuje a postupně se vrací do své předchozí velikosti. Bolesti jsou zvláště silné během laktace, protože v tomto okamžiku je produkován hormon oxytocin, který podporuje kontrakci dělohy. Proto u kojících žen je redukce a obnovení dělohy rychlejší. Bolest břicha lze pociťovat od několika dnů do 1 týdne od narození.

V nemocnici lékaři někdy doporučují, aby po každém vyprázdnění močového měchýře působilo chladem na spodní břicho po dobu 10–15 minut po dobu prvních 1–2 dnů, více ležet na břiše. Pro zlepšení pohody s těžkou bolestí můžete užívat antispasmodika.

Břišní bolest po porodu se objevuje také po císařském řezu. V nemocnici se léky proti bolesti používají déle než 3-4 dny a přesně podle indikací. Obvykle po 4–5 dnech akutní nepohodlí prakticky zmizí a poporodní období jako celek pokračuje stejně jako u žen, které porodily přirozeně, i když trvá déle, než se obnoví děloha po císařském řezu - 2-3 týdny.

2. Bolest v perineu po porodu

Bolest v perineu po porodu je také normální, i když k porodu došlo bez rozřezání tkání. Koneckonců, při narození dítěte se zpravidla vyskytuje napětí, komprese, mohou se objevit mikrotrhliny.

Pokud má žena perineální incizi (epiziotomii), bolest v perineu po porodu přetrvává o něco déle, až několik týdnů nebo měsíců, zesiluje se napětím (kašel, kýchání, smích, napínání, ohýbání vpřed, dřepání).

Po epiziotomii se nedoporučuje sedět měsíc, ale 5-7. Den je povoleno sedět na záchodě, tvrdé židli na hýždě, naproti směru řezu: matka se musí zkontrolovat u lékaře, na které straně byl řez. Když vstáváte z postele, musíte se nejprve otočit na bok, abyste se vyhnuli sezení, abyste si udělali čas a udělali náhle pohyby. Je lepší krmit dítě po sešívání ležící na boku. Je také nežádoucí zvedat závaží během prvních dvou měsíců po porodu. Pokud existují sekrece, je nutné vyměnit hygienické vložky v čase - alespoň 1krát za 3 hodiny, aby nedošlo k výskytu „skleníkového efektu“..

Pokud je výtok doprovázen nepříjemným zápachem, bolest v perineu se významně zvýšila jak v klidu, tak při pohybu, zvýšila se tělesná teplota, objevila se nevolnost nebo zvracení - měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

3. Hemoroidy

Těhotenství a porod jsou jedním z hlavních faktorů vývoje hemoroidů u žen, což je spojeno se zvýšením tlaku na střevní stěně ze strany těhotné dělohy, zvýšením intraabdominálního tlaku a narušením krevního zásobení žil v důsledku zpomalení venózního výtoku. Současně tvoří rozšířená žíla „krevní vak“ - samotný hemoroid. Během porodu tlačí fetální hlava cévy, včetně žil konečníku. Čím delší je porod, tím výraznější stagnace krve. Po porodu se konečník a hemoroidy postupně snižují a mohou úplně zmizet, ale někdy přetrvávají.

Hemoroidy po narození jsou vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy po porodu jsou snazší, méně pravděpodobně způsobí komplikace. Vnější hemoroidy se méně týkají ženy, ale mohou způsobit nepohodlí v konečníku, svědění, méně často krvácení. Vnitřní hemoroidní uzly s větší pravděpodobností způsobují bolest, mohou se vyskytnout během pohybů střev, kašle a dráždí kůži kolem konečníku. Padlé kužely mohou být porušeny, a pak se bolest stává nesnesitelnou, sliznice mizí, tělesná teplota stoupá na 38 ° C a může dojít k trombóze křečových žil. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Důležitou roli hraje správná výživa. Střeva je nutné upravit tak, aby nedocházelo k zácpě a aby nedošlo k vyprázdnění bez namáhání. Je užitečné jíst více ovoce a zeleniny (brokolice, kukuřice, mrkev, zralá jablka, řepa, květák, brambory, rozinky, švestky, sušené meruňky) a obiloviny (zejména perlový ječmen, ovesné vločky). Kořeněná, slaná, kořenitá jídla a marinády by neměly být vyloučeny, protože tyto produkty zvyšují přívod krve do hemoroidů. Doporučuje se omezit mastné potraviny: zpomaluje trávení potravin a vytváří podmínky pro rozvoj zácpy.

Zřízení tlustého střeva a snížení kongesce v žilách pánve usnadňuje lehká gymnastika zaměřená na posílení břišních svalů a zlepšení průtoku krve. Sada povolených cviků může doporučit ošetřující lékař.

Je také vhodné ležet 2-3 krát denně po dobu 15 minut na zádech se zvednutou pánví - například hýždě položit na malý polštář. Je velmi důležité vyvarovat se podchlazení (zejména dolního těla), nesedět na chladném povrchu, vzdát se dlouhých (více než 1 hodinových) procházek a dlouhodobé práce ve stálé a sedové poloze, protože to může vést ke zpomalení průtoku krve, ke zvýšení stagnace hemoroidů a proto exacerbace hemoroidů.

Existují konzervativní metody léčby hemoroidů po porodu: teplé koupele, masti a čípky obsahující novokain, anestezin, belladonna. Tyto léky mají protizánětlivé, svíravé, vysychající a lokální anestetické účinky. V akutním období se používají olověné pleťové vody, pleťové vody s tekutinou Burov, furacilin, které mají svíravý, antiseptický a protizánětlivý účinek. Často se předepisují masti s venotonickými, angioprotektivními vlastnostmi (otoky, bolest, pokles krvácení) a další léky.

Chirurgická léčba je indikována k dlouhodobému periodickému mírnému krvácení nebo příležitostnému těžkému krvácení, rozvoji anémie, infekce, trombózy, tvorbě trhlin a píštěl konečníku..

Zvláštní pozornost by měla být věnována hygieně. V akutním období onemocnění je třeba se osprchovat 2-3krát denně, stejně jako opláchnout perineum po každé stolici nebo použít mokré ubrousky.

4. Zácpa po porodu

Zácpa po porodu je nejčastějším problémem, který je spojen s fyziologickými změnami trávicího systému během těhotenství, zejména ve druhé polovině. Střevo je postupně vymačkáváno zvětšenou těhotnou děloží, narušuje se krevní oběh (v cévách pánve dochází ke žilní kongesci), inervační změny, které vedou k oslabení peristaltiky. Procesy fermentace a nadýmání se zintenzivňují, dochází k zácpě a hemoroidům se zhoršuje. Hormon progesteron, který se uvolňuje během těhotenství, navíc pomáhá uvolňovat hladké svaly, včetně střev, což snižuje jeho peristaltiku..

Regulaci střevní aktivity zajišťuje centrální a autonomní nervový systém, který také podléhá změnám během těhotenství a porodu. Po porodu často vyvstávají obavy, že se během pohybu střeva otevřou stehy. Kromě toho se břišní svaly stávají více ochablé, napnuté a pro tón, potřebují čas.

Pro normalizaci stolice je důležité dodržovat základní dietní pokyny. Je nutný dostatečný obsah vlákniny, nejméně 400 g zeleniny a ovoce (syrové nebo v jakékoli vařené formě), namočené sušené ovoce (zejména sušené švestky), otruby, mléčné výrobky by se měly konzumovat denně.

Je vhodné vyloučit produkty vedoucí ke zvýšené tvorbě plynu (luštěniny, zelí, nezralé ovoce).

Doporučuje se používat 1,5–2 litrů tekutiny denně.

Pokud zácpa pokračuje i po narození, může lékař předepsat léky. Nejbezpečnější léky, které tento problém vyřeší, jsou laktulózové přípravky.

5. Porušení močení a močová inkontinence

Měchýř ženy, která nedávno porodila, stejně jako její střeva, pociťoval vliv těhotné dělohy, což vedlo k dočasnému snížení citlivosti. Stane se to 3-5 dnů po narození: některé ženy nemusí mít nutkání k močení, zatímco jiné je mají, ale nově vyrobené matky nemohou močový měchýř vyprázdnit. Tento jev je spojen s atonií močového měchýře nebo naopak se křečí jeho svěrače. Je však nutné vyprázdnit močový měchýř do 6-8 hodin po porodu - a pokud to nedokážete sami, zavede se do ženy katétr, protože plný močový měchýř může zabránit normálním kontrakci dělohy..

Doma je nutné močový měchýř vyprázdnit nejméně 1krát za 4 hodiny. Pokud se vyskytnou křeče, bolest při močení, jedná se o známku zánětlivého procesu močového měchýře, takže byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Močová inkontinence může být také detekována po porodu. Vyskytuje se při námaze (kašel, kýchání, smích), nedobrovolný únik moči je možný před, mezi nebo po močení, reflexní inkontinenci moči, například se zvuky tekoucí vody. Důvodem toho, co se děje, je oslabení svalů pánevního dna, napnutí vazového aparátu svalů pánve, dysfunkce svěrače močového měchýře.

Častěji je tento jev pozorován u mnohočetných žen, žen, které prodělaly těžké traumatické porody. U žen, jejichž porod probíhal bez jakýchkoli komplikací, však existuje také močová inkontinence. Důvodem je skutečnost, že svaly pánevního dna zažívají zvýšený tlak, nadměrné stlačování měkkých tkání během těhotenství a při porodu, což může mít za následek poruchy inervace, krevního oběhu a v důsledku toho i zhoršení funkce močových orgánů..

Inkontinence moči po porodu by neměla být plachá. Při předepisování vhodné léčby je důležité včas konzultovat lékaře. Může být konzervativní nebo funkční (v závažných případech). Konzervativní terapie obvykle začíná speciálními cvičeními zaměřenými na posílení svalů pánevního dna: po určitou dobu je nutné držet speciálně navržené „závaží“ se svaly v pochvě, omezit svaly během močení atd..

Jsou také předepisovány léky, které snižují kontraktilní aktivitu močového měchýře, potlačují nedobrovolné močení, zvyšují intervaly mezi močením, zvyšují vylučovaný moč a přispívají k vymizení nebo oslabení imperativních (nepravdivých) nutkání. Konzervativní léčba může trvat až 1 rok. Při absenci účinnosti konzervativní léčby se používají chirurgické metody

6. Bolest bradavek

Tento problém často doprovází nástup kojení. Jemná kůže bradavek je stále velmi citlivá a matka může při kojení zažít silnou bolest. Trhliny a poškození bradavek se často objevují, když dítě není správně aplikováno na prsa. Je nutné, aby dítě zachytilo nejen bradavku, ale i dvorku.

Ke zmírnění bolestivého stavu můžete během krmení použít speciální vycpávky pro bradavky, ošetřit je mastí obsahující dexpanthenol, - před každým krmením ji nelze omýt. Kromě toho se doporučuje nechat hruď otevřenou častěji..

Před každým krmením není třeba mléčné žlázy umývat mýdlem, jen se osprchovat 2krát denně, prsa můžete umýt pouze teplou vodou - nejlépe vařenou, dokud se trhliny nezhojí, aby se zabránilo infekci.

Když je stanoveno laktace (k tomu dojde přibližně za 1 měsíc), kůže bradavek mírně zdrsní a kojení nepřinese nepohodlí.

7. Švy po císařském řezu

V současné době se v moderní porodnické praxi pro šití po císařském řezu používá absorbovatelný šicí materiál (ve 40. až 45. dni úplně zmizí). V závislosti na vlastnostech nemocnice se někdy používají neabsorbovatelné stehy, které se odstraňují před propuštěním 7. až 10. dne. Šev nevyžaduje zvláštní péči. Ve většině nemocnic se pooperační obvazy neaplikují na oblast stehu, pouze lokální ošetření se provádí dvakrát denně s alkoholem nebo brilantní zelení. Doma nemusíte šít švy a nosit obvazy. Druhý den se můžete osprchovat, oblast švu by samozřejmě neměla být intenzivně otírána žínkou. Ale ležet ve vaně je lepší odložit o 1-1,5 měsíce.

Pokud si všimnete výtoku z oblasti stehu, objeví se zarudnutí, teplota se zvýší nebo pokud silná bolest roste, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

V oblasti pooperační jizvy může po dlouhou dobu zůstat pocit necitlivosti, nepohodlí (až několik měsíců), svědění, pálení, což je normální. Ke zmírnění stavu můžete nosit obvaz.

Pokud teplota po porodu stoupne...

Zvýšení teploty po porodu není patologií, pokud se nezvýší nad 37,5–38 ° C a netrvá déle než dva dny. Důvodem je významná změna hormonálního pozadí po porodu, výskyt svalových třesů (vypadá to jako zimnice) v celém těle, „příchod mléka“ a reakce na podávání léků. Zvýšení tělesné teploty však může být způsobeno vážnějšími důvody. Nejčastěji je to endometritida (zánět dělohy), mastitida (zánět mléčné žlázy) nebo laktostáza (stagnace mléka), pyelonefritida (zánět ledvin), chorioamnionitida (zánět membrán a dělohy během porodu), peritonitida (zánět peritoneum), sepse krev). Z tohoto důvodu byste měli při jakémkoli zvýšení teploty okamžitě vyhledat lékaře.

Takže chcete spát!

Jen málo žen, které nedávno porodily, si nestěžuje na nedostatek spánku. Je zřejmé, že jeho hlavním důsledkem je neustálá ospalost, ztráta síly, snížená pozornost a dokonce laktace. Maminka může být narušena bolestmi hlavy, podrážděností, zvýšenou chutí k jídlu (narušena tvorba hormonů chuti k jídlu), emoční depresí.

Ke spánku potřebuje každý člověk asi 8 hodin spánku. A mladá matka není výjimkou. Odložte všechny věci a pokuste se přes den spát ve stejnou dobu jako dítě. Můžete cvičit společný noční spánek s dítětem nebo přesunout jeho postýlku k němu, abyste se v noci nevstali kvůli krmení. Požádejte svého otce nebo babičku na odpolední procházku s dítětem a sami se trochu spíte nebo jen relaxujete. Postupem času dítě vyroste a vy můžete mít dostatek spánku.

Bolest po porodu: co, kde a proč to bolí

Lékařské odborné články

Poté, co byl vyloučen z ráje, muž získal schopnost reprodukovat svůj vlastní druh a žena musela rodit děti v agónii. Bolest v procesu porodu a bolest po porodu jsou lékaři klasifikována jako nevyhnutelná. I po prakticky bezbolestném porodu, které se provádí v epidurální anestézii, pociťují ženy bolest po porodu.

Nejčastěji jsou bolesti při porodu v bederní oblasti a dolní části zad spojeny s přemístěním femorálních kloubů, jakož i se projevem těchto změn v páteřní sliznici, ke kterým dochází během těhotenství a při narození dítěte..

Příčiny bolesti po porodu

Budeme zvažovat typické bolesti po porodu a jejich nejčastější příčiny, ačkoli samozřejmě existuje mnoho klinických případů, kdy jsou příznaky bolesti po porodu individuální. Například prodloužené těžké bolesti hlavy po porodu trápí ženy v porodu, které prošly regionální epidurální (spinální) anestézií, ve které se lék podává do páteře na hranici bederních a sakrálních oblastí. Silná bolest hlavy trvající první tři dny po narození (se závojem před očima a nevolností) může být také známkou preeklampsie - pokud nastávající matka měla přetrvávající zvýšení krevního tlaku ve druhém a třetím trimestru těhotenství.

Bolest na hrudi po porodu, nebo spíše bolest na hrudi s dušností a kašlem, může naznačovat infekční onemocnění plic, ale to jsou také příznaky plicní embolie (trombus vstupující do plicní tepny). Bolest nohou po porodu - v telatách nohou - může být známkou život ohrožující hluboké žilní trombózy, při které je pozorováno zarudnutí kůže, otok a horečka. A silná bolest po porodu v břiše může být příznakem zánětu dělohy v místě připojení placenty.

Typické příčiny bolesti po porodu jsou však způsobeny skutečností, že při výskytu dítěte je porodní kanál vystaven silnému mechanickému namáhání, které je často traumatické..

Bolest břicha po porodu

Hormony, které vznikají během těhotenství, způsobují uvolnění vazů a svalů. To je nezbytné pro normální vývoj plodu a po celou dobu porodu se velikost dělohy zvyšuje 25krát. Po porodu se děloha začíná vracet do stavu „před těhotenství“. A bolesti v dolním břiše po porodu, které jsou definovány mnoha ženami při porodu jako bolest v děloze po porodu, jsou spojeny se snížením velikosti dělohy..

Tyto bolesti se nejčastěji křečí a zesilují při kojení. To vše je naprosto normální. Faktem je, že hormon oxytocin, který ve velkém množství produkuje hypotalamus ženy, která porodila, vstupuje do krevního řečiště a stimuluje kontrakci hladkých svalů dělohy. 7-10 dnů po narození dítěte se tyto bolesti v děloze po porodu samy prožívají.

Dno dělohy po porodu je přibližně na úrovni pupku. Během období po porodu, tj. Za 6-8 týdnů, se děloha stahuje na svou předchozí velikost. Ale u žen, které měly během těhotenství velké břicho, může být oslaben svalový tonus pobřišnice, což často způsobuje pupeční kýlu. Po porodu vyvolává bolest v pupku. Chcete-li tento problém vyřešit, měli byste navštívit gynekologa, který pozoroval těhotenství.

Mimochodem, bolest v žaludku po porodu, stejně jako bolest ve střevech po porodu se mohou objevit v důsledku zácpy, která postihuje mnoho žen při porodu. Kromě toho může bolest této lokalizace narušit ty, kteří mají chronická onemocnění gastrointestinálního traktu: v postpartálním období se mohou zhoršovat. Takže bez konzultace odborník nemůže udělat.

Bolest v páteři po porodu

Podle lékařů závisí důvod, proč se různé ženy po narození cítí jinak, do značné míry záviset na tom, jak se jejich tělo vyrovnává se změnou nebo snížením hladiny hormonů, které byly produkovány během těhotenství..

Po narození a uvolnění placenty se produkce některých hormonů náhle zastaví. Například hormonální relaxin, který během těhotenství pomáhá zvyšovat pružnost svalů a uvolňovat vazy stydkého kloubu pánevních kostí, se téměř úplně přestává tvořit. Ale tento hormon se nevrací okamžitě na normální úroveň v těle ženy při porodu, ale přibližně pět měsíců po narození.

Celý muskuloskeletální systém ženy po porodu proto postupně přechází do normálního fungování. A některé fáze tohoto procesu způsobují příznaky bolesti po porodu..

Bolest v páteři po porodu je spojena s tím, že relaxin, uvolňující břišní svaly během těhotenství, oslabuje vazy kolem páteře. Je to zvýšená nestabilita páteře během těhotenství a dokonce i určité posunutí obratlů, které po porodu vede k bolesti zad. Bolesti kloubů po porodu mají stejnou příčinu, včetně bolesti v zápěstí po porodu, bolesti nohou po porodu a bolesti kolen po porodu..

Bolesti zad po porodu

Bolest v dolní části zad po porodu je částečně způsobena přetížením čtvercového svalu dolní části zad, které se nachází v zadní břišní stěně a spojuje ilium, žebra a příčné procesy bederních obratlů. Při nadměrných kontrakcích nebo při dlouhodobém statickém zatížení se začínají cítit bolesti v dolní části zad a v celém zádech.

Během těhotenství se břišní svaly napínají a prodlužují a svaly bederní oblasti, které jsou odpovědné za naklápění a narovnání těla a za stabilitu spodní části páteře, se zkracují. A to také způsobuje bolest dolní části zad po porodu. Výrony svalů stydkého kloubu, páteře a pánevního dna jsou také příčinou nepohodlí a bolesti v bederní oblasti.

Pánevní bolest po porodu: bolest v křížové kosti a ocasu

Po porodu ženy obvykle nerozlišují bolest v křížové kosti a ocasní kosti a bolest v ocasní kosti je zaměňována za bolest v křížové kosti. Mezitím se kostní kostí skládá z několika fúzovaných rudimentárních obratlů a křížová kosti je velká trojúhelníková kost lokalizovaná na spodní části páteře, těsně nad kostrči. Společně tvoří ocasní kost a sacrum spodní imobilní páteř.

Od přední a zadní plochy křížové kosti po pánevní kosti jsou vazy, které pevně drží kosti pánevního kruhu. Během těhotenství - doslova od samého začátku - se však muskuloskeletální systém ženy připravuje na porod. Jak?

Zaprvé se obratle bederní páteře odchylují od osy páteře. Zadruhé se dolní končetiny začnou pohybovat pryč od ilium a kyčelní hlavy dokonce vycházejí z acetabula. Zatřetí, kosti stydkých a sakroiliových kloubů se mírně liší. Nakonec se změní oblouk ocasní kosti a obvykle se pevná kostra křížové kosti pohybuje lehce dozadu. Všechny tyto změny v pánevních kostech jsou poskytovány přírodou a umožňují dítěti opustit lůno matky.

Pokud je dítě velké nebo jeho prezentace není správná nebo pokud byl porod příliš rychlý, objeví se v důsledku nadměrného tlaku na klouby v pánevní oblasti bolest v křížové kosti po porodu a bolest v kostrči po porodu. Vyvolejte bolest v pánvi po porodu a nadměrné rozšíření těchto kloubů v případě nuceného manuálního uvolnění průchodu hlavy dítěte během porodu.

Čím více byl sakrococcygální kloub přetížen, tím silnější a delší bude bolest v pánvi po porodu a čím déle bude proces zotavení.

Ženy při porodu často při stížnostech na bolest v sakrální zóně specifikují, že se jedná o bolest během pohybu střev po porodu. Bolest této lokalizace může být silnější v případě zvětšení sigmoidního tlustého střeva během hromadění výkalů nebo v akutní fázi chronické kolitidy, což je komplikace poporodní zácpy. Jak se zbavit zácpy v období po porodu, řekneme o něco později.

Pubertální bolest po porodu

Pod vlivem hormonů, které „signalizují“ všechny systémy ženy v porodu o ukončení procesu porodu, se spustí mechanismus poporodního zotavení. A obvykle bezprostředně po narození se obnoví stydký kloub (syfýza), jehož kosti se během těhotenství mírně liší.

Pokud je vše v pořádku, pak proces obnovení obvyklé anatomické polohy tohoto kloubu pokračuje bez hmatatelných důsledků.

Pokud však žena, která porodila, si po porodu stěžuje na bolest v pubis, je poškozena chrupavka spojující stydké kosti v důsledku přetažení pánevního dna (k němuž dochází, když je hlava dítěte vycházející z lůna prodloužena). V tomto případě je pravděpodobné porušení symetrie pravých a levých ochlupení. Lékaři diagnostikují tuto patologii jako syfyzitida - dysfunkce stydkého kloubu, při níž pacient při chůzi pociťuje bolest v oblasti ochlupení a je nucen vstoupit do vidlice.

Jsou-li bolesti velmi silné a uvolňují se ve všech kostech a kloubech pánve, nejedná se pouze o protažení chrupavky, ale o roztržení ochlupení - ochlupení.

Perineální bolest po porodu

Perineum (regio perinealis) tvoří spodní část pánve a skládá se ze svalů, fascie, tukové tkáně a kůže. Bolest v perineu po porodu nastává, když je zraněn - prasknutí nebo pitva (perineotomie).

Podle porodnické praxe se nejčastěji vyskytují poranění perineální u žen s dobře vyvinutými svaly, staršími primipary, s úzkou vaginou se zánětlivými změnami tkání, s otoky tkání a také s přítomností jizev po předchozím porodu..

Při perineotomii je pitvána pouze perineální kůže a při epiziotomii je perineum a zadní stěna vagíny. Oba tyto postupy se provádějí s hrozbou svévolného prasknutí perineum a také s cílem zabránit traumatickým zraněním mozku novorozence. Pokud je perineum roztrženo nebo rozříznuto ihned po porodu, jsou sešity. Vnější švy se odstraňují den před propuštěním z nemocnice, zatímco vnitřní se postupem času rozpustí..

Současně je chirurgický řez perineum lepší než ruptura, protože rána je hladká a čistá a v 95% případů se hojí, jak říkají lékaři, prima záměr (primární záměr) - to je rychle a bez následků.

Bolest v perineu po porodu je však nevyhnutelná. Rána se po hygieně uzdraví po několika týdnech, během nichž žena nemůže sedět, aby se nerozbily švy. Při epiziotomii mohou stehy po porodu způsobit bolest v pochvě, která se bude déle trápit - zatímco se proces hojení vnitřních tkání.

Bolest po porodu

U mnoha žen se bolest v tříslovém regionu začne obtěžovat i v období porodu dítěte. Zvýšení objemu dělohy, stejně jako postupná divergence pánevních kostí, může vést k bolesti v tříslech. Kromě toho bolest v slabinách po porodu (vrácení) může být spojena s přítomností kamene v ledvinách nebo močovodu. Nelze vyloučit takový důvod, jako je zánět vnitřní sliznice těla dělohy - endometritida. Jak poznamenali gynekologové, akutní poporodní endometritida se vyskytuje s infekcí dělohy během porodu poměrně často, zatímco po císařském řezu se vyskytuje téměř v 45% případů.

U akutní poporodní endometritidy jsou charakteristické příznaky, jako je bolest v podbřišku a tříslech, horečka, hnisavý výtok a krvácení z dělohy. Pokud existují nějaké příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Kromě toho, genitální herpes, který byl diagnostikován u těhotné ženy, způsobuje po porodu bolest v tříslech..

Bolesti hlavy po porodu

Specialisté spojují bolesti hlavy po porodu z několika důvodů. Zaprvé jde o změnu hormonálního pozadí v období po porodu: nestabilitu hladin estrogenu a progesteronu. Navíc, pokud žena v porodu kojí, pak se bolesti hlavy vyskytují mnohem častěji než u kojících žen. Přispívá k bolestem hlavy po porodu a používání antikoncepčních prostředků, které zahrnují estrogen.

Negativní dopad na zdravotní stav ženy v období po porodu má stres, přepracování, nedostatek spánku atd. Na pozadí hormonálních změn mohou tyto faktory vést k tomu, že nově razená matka bude po porodu obtěžována častými a spíše intenzivními bolestmi hlavy..

Bolest svalů po porodu

Svalové bolesti různé lokalizace (ve spodní části zad, svalech pánve, nohou, zad, hrudníku atd.) Jsou přirozeným jevem po tak silném svalovém napětí, které zažívají při narození dítěte. Takové bolesti přirozeně odcházejí a nepotřebují žádnou terapii..

Je však třeba mít na paměti, že všechny změny, kterými musí procházet tělo ženy, která znovu porodila, musí být kontrolovány a musí zabránit exacerbaci stávajících chorob. Například nemoci páteře, genitální oblasti, gastrointestinálního traktu, které se mohou projevit s obnovenou intenzitou po zatížení přeneseném během porodu.

Bolest na hrudi po porodu

Už jsme hovořili o hormonu oxytocinu, který stimuluje děložní kontrakce po porodu. Kromě toho má oxytocin další důležitou funkci. Během laktace způsobuje redukci myoepiteliálních buněk obklopujících alveoly a kanály mléčné žlázy. Proto mateřské mléko produkované vlivem hormonálního prolaktinu přechází do subareolárních kanálů mléčné žlázy a je vylučováno z bradavek..

Mléko se objevuje v prsu po narození dítěte - nejprve ve formě kolostra. Čas příchodu samotného mléka je individuální, ale porodníci považují 48-72 hodin po narození za standard laktace. Tento proces probíhá doslova před našimi očima - otokem mléčných žláz, které po porodu poměrně často provázejí bolest na hrudi. V budoucnu bude regulován proces produkce mléka a všechny nepříjemné pocity budou procházet.

Bolest při menstruaci po porodu

Po porodu se menstruace u žen nestává tak pravidelná jako před těhotenstvím. A do 5-6 měsíců po narození dítěte by to nemělo být důvodem k obavám. Navíc, první 4 měsíce po narození může mít regulace různou intenzitu a trvání. Což také není patologie, protože hormonální přizpůsobení režimu „před těhotenství“ pokračuje.

Je třeba poznamenat, že většina žen, které měly před těhotenstvím algomenorea (bolestivá menstruace), je od těchto bolestí po porodu zmírněna, nebo přinejmenším jsou bolesti mnohem slabší. Stává se to naopak - bolest při menstruaci po porodu začíná u těch, kteří je dosud nezažili.

Pokud existuje nejmenší obava z obnovení menstruačního cyklu po porodu, včetně bolesti, musíte se poradit s gynekologem.

Bolest při močení po porodu

Bolest při močení po porodu a nepříjemný pocit pálení během tohoto fyziologického procesu je velmi častý v prvních dnech poporodního období.

Ženy v práci se často setkávají s problémy, jako je neschopnost vyprázdnit močový měchýř kvůli úplnému nedostatku nutkání. Všechny tyto příznaky mají příčiny. Skutečnost je taková, že prostor pro rozšíření močového měchýře po porodu se zvětšil, nebo během porodu by mohl být močový měchýř zraněn, pak může po nějakou dobu chybět nutkání.

Bolest během močení po porodu vede k perineálnímu edému a také k bolestivosti stehů použitých při šití ruptury nebo incize v perineu. V každém případě by žena měla vyprázdnit močový měchýř 8 hodin po porodu. To je nesmírně důležité pro kontrakce dělohy a prevenci možných infekcí močových cest..

Pokud bolest během močení po porodu přetrvává i po uzdravení stehu na perineu, jedná se o známku potíží: pravděpodobně zánět močového měchýře, který je doprovázen zvýšením teploty. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest po sexu po porodu

Poporodní zotavení obvykle trvá nejméně dva měsíce. Před tímto obdobím lékaři nedoporučují obnovit sexuální vztahy manželů. Nicméně i po těchto dvou měsících se nejméně třetina žen po narození cítí fyzicky nepohodlně a dokonce i bolest při sexu.

Vaginální bolest po porodu může být způsobena různými lokálními infekcemi, které vedou k zánětu genitální sliznice, a to je příčinou bolesti během sexu po porodu. A bolest v klitorisu po porodu je spojena s jejím otokem a přítomností stehů v perineu, zejména po epiziotomii.

Po narození bolí břicho, stojí za to si dělat starosti

Kolik bolesti žaludku po porodu

Porod je spojen s významnými změnami v těle ženy. To vysvětluje výskyt bolesti po narození dítěte. V období po porodu jsou ženy vždy zaujaty dítětem více než samy sebou, takže jen zřídka věnují pozornost bolesti a věří, že jsou normou, ale není tomu tak vždy..

Norma

Hlavním důvodem, že žaludek bolí po porodu, je kontrakce dělohy. Spasmodické bolesti připomínající pracovní bolesti mohou být kojením zhoršeny. Důvodem je, že v tomto okamžiku je produkován oxytocin. Tato látka zvyšuje kontrakci děložních svalů. To znamená, že čím častěji dochází kojení, tím rychleji se zotavuje děloha a snižuje se bolest..

Kromě toho během procesu porodu dochází často k poškození tkáně a podvrtnutí. Břišní bolesti s tím spojené jsou přirozené. V takových případech je velmi důležité zajistit, aby nedošlo ke komplikacím. Pokud byl pro porod vyžadován císařský řez, v důsledku operace na děloze zůstane jizva, která po porodu bude bolet. Bolest břicha zmizí pouze při úplném uzdravení. Aby se šev nerozdělil, je nutné dodržovat všechna doporučení lékaře.

Odchylky a patologie

Když žaludek bolí po porodu, lze očekávat vývoj patologických stavů a ​​abnormalit. Zejména bolest může nastat také v důsledku skutečnosti, že některé sraženiny, zbytky epitelu, kousky placenty nebo vajíčka plodu zůstávají v děloze. Obvykle se pár dní po narození provádí ultrazvukové vyšetření. Na jejím základě jsou v případě potřeby předepsány speciální prostředky, které zvyšují kontrakci dělohy. Pokud to nestačí, provede se aspirace v místní nebo celkové anestézii.

Jiné běžné patologie, které způsobují dlouhodobou bolest po porodu:

 • Hnisání šití po císařském řezu. Bolest podobná přírodě jako bolest během menstruace.
 • Zánět příloh z různých důvodů, včetně hygieny.
 • Endometritida je onemocnění spojené se poškozením vnitřního povrchu dělohy. Tato patologie vždy způsobuje horečku..

Bolest v dolním břiše po porodu

Je-li bolest v dolním břiše doprovázena náhlým a závažným krvácením, je nutná okamžitá lékařská péče po porodu. Na tomto pozadí je vždy pozorováno významné zhoršení, závratě a mdloby.

Do týdne

Bolest po porodu se považuje za normální, pokud zmizí za týden. Během této doby je dovoleno užívat léky proti bolesti, které lékař doporučí. Pokud se bolest zintenzivnila do jednoho týdne po porodu, je to známkou rozvoje patologie.

Nejběžnější příčiny jsou následující stavy:

 • Přítomnost zbytků fragmentů dětského místa ve vejcovodech.
 • Vývoj zánětlivého procesu v děloze.
 • Děloha přidává zánět.
 • Začátek šíření zánětlivého procesu do pobřišnice, což je velmi nebezpečné.

Pokud se za týden objeví další alarmující příznaky ve formě hnisavého výtoku z pochvy, horečky a otoku, může to být důkaz závažné infekce.

O měsíc později

Normálně by se po narození měla žena plně zotavit za měsíc. Pokud k tomu nedojde a bolesti v dolním břiše nadále ruší, pak to naznačuje vývoj patologie. Je důležité věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků, jako je horečka, nevolnost, vaginální výtok sraženiny.

Když bolí břicho bolí měsíc po narození a periodicky se zhoršuje syndrom bolesti, nejčastější příčiny jsou následující:

Endometritida. Zánětlivý proces vnitřní výstelky dělohy je spojen s infekcí. Patologie je vždy doprovázena horečkou a hnisavým vaginálním výtokem..

Přítomnost placentárních zbytků v děloze. Pokud z nějakého důvodu ultrazvukové vyšetření nebylo provedeno pár dní po narození, je možné, že v děloze jsou kousky placenty, které způsobily proces rozpadu..

Odchylky kyčle. Pro obnovení počátečního stavu kosterního systému je nutné provést zvláštní terapeutická opatření. Může to trvat až šest měsíců.

Pokud spodní břicho bolí po porodu po měsíci, nemělo by být vyloučeno rozrušení trávicího systému. Protože práce je velmi složitý proces, který může vést k nerovnováze v těle, může trvat nějakou dobu, než se proces trávení obnoví. Je důležité přezkoumat stravu a vyloučit potraviny, které spouštějí plyn a zácpu.

Co dělat, když váš žaludek špatně bolí po čase po porodu

Aby se děloha čistila rychleji a zkrátila se, což přispěje k rychlému zotavení ženy, je třeba dodržovat následující účinná doporučení:

 • Během prvního poporodního týdne je nutné neustále provádět dechová cvičení. V tomto případě by inhalace a výdech měly být hluboké. Dechová cvičení by měla být prováděna pomalu, v klidném stavu. Při výdechu se doporučuje při inspiraci stahovat břišní svaly, aby se uvolnilo. To pomůže snížit intenzitu křečové bolesti..
 • Pravidelně masáž břicha v oblasti dělohy. Pohyby ve směru hodinových ručiček.
 • Musíte spát na břiše. Tím se zrychlí čištění dělohy. Pro zvýšení pohodlí by měl být pod žaludek umístěn malý polštář.
 • Je důležité vyvážit výživu, abyste zabránili zácpě.

Když začínají rušit silné bolesti, neměli byste se spěchat k užívání léků, protože spolu s mlékem mohou vstoupit do těla dítěte. Při bolestech se doporučuje relaxovat a pohodlně držet..

Nejúčinnějším lékem, který lze použít k úlevě od bolesti po porodu, je No-shpa. Lékaři doporučují užívat tento lék před krmením. Silné bolesti jsou zmírněny analgetiky. Můžete použít lidové prostředky pro nejrychlejší zotavení. Zejména pomáhá urychlit kontrakci svalu dělohy..

Léčba a prevence

Aby se předešlo jakýmkoli komplikacím po porodu na pozadí šití, které mohou vyvolat bolest v břiše, je nutné plně jíst a do bílkoviny zahrnout bílkovinné produkty. Jsou druhem stavebního materiálu a urychlují proces hojení..

Je velmi důležité dodržovat hygienu. Tím se zabrání rozvoji zánětlivých procesů. Měli byste si uvědomit, že menší bolest v podbřišku lze pozorovat po dobu 6 měsíců.

Kromě toho byste měli užívat lidové léky, které pomáhají snižovat dělohu. Tím se sníží bolest v podbřišku..

Efektivní jsou fondy, které jsou snadno připravitelné doma:

 • Kopřiva.
 • Studená infuze červeného pelargónie.
 • Infuze březových listů shromážděných v květnu.
 • Baňka s pastýřskou taškou.
 • Kalina šťáva.

Je velmi důležité stabilizovat stav po porodu a snížit bolest v podbřišku, aby vedl zdravý životní styl s mírnou fyzickou námahou. Pomůže také lehká gymnastika a masáže. Speciální cvičení lze provádět několik dní po narození.

Články O Neplodnosti