Hlavní Analýzy

Trochu o stehu po porodu ao tom, jak rychleji léčit švy na perineu

Jeden steh, dva steh bude zábava! - porodník řekl jehlou u nohou šťastné ženy v práci. Pro některé se tento černý humor nestane zábavnou realitou a způsobuje mnoho problémů a problémů. Mluvte o situacích, které inspirují porodníky, aby si vzali jehlu, o způsobech, jak rychle uzdravit a zmírnit bolest.

Při šití a způsobování slz

Porod není vždy bez mráčku a pro štěstí, že máte děti, musíte někdy zaplatit poranění - slzy a části genitálního traktu, na nichž jsou překryty vnější a vnitřní stehy po porodu. Zranění jsou vnitřní - slzy na děložním čípku a pochvě a vnější - ruptury a řezy perineum.

Po narození, ke kterému došlo přirozeně, musí porodník zkontrolovat mezery a pokud jsou detekovány, jsou sešity. V opačném případě hrozí, že pokud nebude provedeno šití, bude po porodu hrozit, že skončí v nemocničním lůžku v důsledku krvácení poškozených tkání a připevnění infekce k nim a v budoucnu dokonce vyvolá prolapsu vnitřních orgánů a inkontinenci moči a výkalů..

Proces aplikace vnějších a vnitřních stehů trvá dlouhou dobu a vyžaduje vysoce kvalifikovaného lékaře, a v případě prasklin děložního čípku procházejícího do pochvy a dělohy, a určité virtuozity kvůli nepřístupnosti a riziku poškození blízkého močového měchýře a močovodů..

Poporodní vnitřní stehy na děložní čípek, pochvu a samotnou dělohu se aplikují pomocí absorbovatelných stehů z biologického nebo polosyntetického materiálu. Pokud utrpěl pouze děložní čípek, není obvykle nutná analgezie - po porodu je necitlivá. Ve všech ostatních případech se používá lokální nebo celková anestézie - anestézie nebo epidurální anestézie.

Svalové vrstvy během slz a incízí perineu jsou také šity absorbovatelnými stehy a kůže je často vyrobena z neabsorbovatelného hedvábí, kapronu a dalších materiálů, které jsou odstraněny dokonce v porodnici nebo na prenatální klinice 3 až 7 dní po porodu, kdy je švaření zjizvené. Procedura je velmi bolestivá, a proto je při provádění nutná anestézie.

Důvody přestávek se mohou lišit. To se nevztahuje na doporučení porodníka v průběhu rušného období a na přítomnost jizev způsobených stehy při předchozím porodu (jizva sestává z nepružné pojivové tkáně), rychlých, prodloužených, předčasných a instrumentálních porodů (použití kleští), anatomických rysů struktury pánve, velké hlavy u dítěte, hýždě prezentace, nízká elasticita kůže v době porodu.

Postoj k epiziotomii - pitva perineum, u porodníků je jiná. Pro některé je to rutinní postup, který se používá hromadně, aby se předešlo riziku prasknutí perinea. Jiní lékaři usilují o nejpřirozenější průběh porodu, zasahuje, když je již jasné, že mezeře se nelze vyhnout. Pokud se instrumentální práce provádí pomocí kleští nebo vakuového extraktoru, doporučuje se předběžná část perineum.

Epiziotomie nepomáhá vyhnout se slzám třetího stupně závažnosti, pokud se anální svěrač podílí na narušení integrity perineu a může dokonce přispět k takovému poškození. Nicméně chirurgická pitva má oproti protržení několik výhod. Rozštěpená tkáň je technicky snazší než přišita. Tvarovaná rána má hladké okraje, hojení probíhá rychleji a vytváří se více estetická jizva.

Léčení a šití

Bohužel se stalo, co se stalo, a v důsledku toho jste po narození byli šití. Pokud je interní švy prováděny správně a pečlivě, je to asi 2 dny. Nevyžadují zvláštní péči a nemusí být odstraněny, protože jsou vyrobeny z absorpční nitě.

Po porodu se samovolně vstřebatelné stehy z přírodního materiálu - katgut úplně absorbují zhruba po měsíci a ze syntetických - po 2-3 měsících. Interní hojení se zrychluje a může se rozptýlit ve velmi vzácných a výjimečných případech..

Vnější švy rozkroku jsou zcela odlišnou záležitostí. Je to bolestivé pohybovat se s takovým poporodní cenou, je problematické jít na záchod a nemůžete si sednout vůbec, protože švy se mohou rozpadat.

Zákaz sezení platí dva týdny, poté se můžete postupně pokusit sedět na tvrdých površích..

Pokud jste na perineum položili stehy z katgutu, neměli byste se bát, pokud se za týden objeví volné kousky nitě - během této doby materiál ztratí svou pevnost a zlomí se. Švy se nebudou účastnit, pokud ovšem nebudou tančit. Jak dlouho se materiál rozpustí, závisí na rychlosti metabolických procesů v těle. Někdy jsou případy, kdy se katgut nevyřešil ani šest měsíců po šití.

Stehy z neabsorbovatelného stehu z perineu se odstraní 3–7 dní po narození. Pokud se tak v nemocnici neděje, provede se odstranění stehu gynekologem na prenatální klinice. Samotný postup odstranění je trochu nepříjemný, ale ve většině případů to nebolí nebo bolest je docela únosná.

Míra hojení poranění, která utrpí tělo, ovlivňuje, jak se hojí stehy po porodu - jak z drobných škrábanců, tak z vážnějších zranění..

Tento proces obvykle netrvá déle než měsíc a v průměru jsou 2 týdny.

Před i po odstranění švů je nutné je pravidelně zpracovávat. To je obzvláště důležité, protože poporodní výboj a neustále vlhké prostředí perineu přispívají k množení různých mikroorganismů na povrchu rány. V důsledku toho se mohou stehy otestovat a léčení bude odloženo na neurčito..

Jak a jak zpracovat stehy po porodu doma? Stejně jako v porodnici je také nutné provádět ošetření antiseptickými roztoky a / nebo antibakteriálními mastmi dvakrát až třikrát denně, které potlačují nekontrolovaný růst zánětlivých bacilů. Nejvýhodnějšími prostředky jsou známé brilantní zelené, peroxid vodíku, manganistan draselný, chlorhexidin atd. Z mastí - levomekol atd. Zpracování by mělo být prováděno tak, aby nedošlo k sezení.

Pokud zajistíte přístup k perineu vzduchem, uzdravení půjde mnohem rychleji. K tomu použijte „prodyšné“ těsnění vyrobené z přírodních materiálů a nepoužívejte těsné spodní prádlo. Ideální volbou je zajistit „větrání“ během spánku, kdy můžete zcela opustit spodní prádlo a spát na speciální absorpční pleně, nebo na hadříku s běžnou látkovou plenkou.

K urychlení regenerace je nutná také správná výživa, která dodává stavební materiál na místo poranění. Z lidových prostředků, čajovníkový olej a rakytníkový olej urychlují hojení. A samozřejmě, hygienická pravidla a udržování čistoty jsou vítáni pouze na cestě k rychlému uzdravení..

Jak zmírnit bolest

V procesu hojení šití dochází ke kontrakci tkání - povrchy rány se zmenšují a rána se uzavře jizvou. Je proto normální, že stehy po porodu bolí, stejně jako jakékoli jiné poškození, které narušuje integritu tkání svalu a epitelu. Nepohodlí - bolest a svědění v perineu se mohou projevit až 6 týdnů po porodu.

Pokud je bolest jiné povahy, a ještě více, když začalo hnisání švů, musíte navštívit lékaře.

Pokud je bolest silná, která se objevuje v prvních dnech po porodu, pak aplikace perineum nachlazení, léky proti bolesti mohou pomoci vyrovnat se s ní. V porodnici podávají injekce, doma si můžete užívat ibuprofen (nurofen), který není během kojení kontraindikován a má protizánětlivý účinek. Chcete-li zmírnit bolest během močení, můžete zkusit močit, když stojíte v koupelně, nohy od sebe.

Co dělat, když se švy rozpadly

Zřídka, ale stává se, že se švy částečně nebo úplně liší. K tomu může dojít v důsledku vzpírání, brzkého nástupu sexuálních vztahů po porodu, náhlého sezení a dalších nepříjemných náhlých pohybů, zvýšeného tlaku na pohlavní orgány se zácpou..

V porodnici s vážným rozporem mohou být švy znovu aplikovány. Příznaky divergence švů - bolest, otok, výtok z rány. Co dělat v tomto případě? Nepropadejte panice a nechte se vyšetřit gynekologem. Pokud bylo sešitých několik stehů, můžete nechat všechno tak, jak je. Ve vážnějších situacích, kdy nehrozí zdraví, dojde k uzdravení, ale v budoucnu může vyžadovat plastické vnější genitálie.

Doufáme, že velmi brzy ti, kdo mají to štěstí, že se dostanou pod jehlu porodníka, vběhnou a skočí očima plnými radosti z jejich malého „ženského štěstí“, aniž by si vzpomněli na nedávné potíže po porodu. Přejeme si, aby se jizvy nestaly ozdobou žen a rychlým zotavením po porodu!

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Některé okolnosti mohou zastínit první týdny po narození dítěte. To platí zejména pro stehy po porodu, kterým se často nelze vyhnout. Pokud se bez nich neobejdete, musíte po porodu dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k žádným komplikacím a hojení proběhlo co nejrychleji.

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Jak dlouho se sutura uzdraví po porodu a na čem závisí? Jak a jak s nimi zacházet?

Ne všechna narození plynou hladce. Někdy se to neobejde bez přestávek a často se pro narození dítěte vyžaduje chirurgický zákrok. Je zřejmé, že narušení integrity tkání - spontánních nebo chirurgických - vyžaduje šití. Švy po porodu vyvolávají mnoho otázek o péči, možných problémech a jejich řešení. V tomto materiálu řekneme o tom, jak se poporodní sutury léčí, co ovlivňuje tento proces a jak se o ně starat.

Kdy a jak uložit?

Potřeba šicího materiálu vzniká, když je narušena integrita tkáně. Při přirozeném porodu se může při narození dítěte vyskytnout nesoulad ve velikosti hlavy a genitálního traktu - v perineu pak bude vyžadován umělý řez. Chyby v období přepracování mohou vést k prasklinám děložního čípku, vagíny. Rozkrokové slzy se mohou objevit spontánně. Aby jim předešli, doktoři mohou vyříznout perineum. Tento postup se nazývá epiziotomie..

Poté, co se dítě narodí a placenta (placenta), musí lékaři provést audit - vyšetřit děložní čípek na možné ruptury, vyhodnotit stav vagíny a vnějších pohlavních orgánů. Pokud existují vnitřní slzy, přišijte krční děložní šití, zašijte poškozené stěny pochvy. Použití fixačních stehů po epiziotomii se nazývá episiorografie. Stehy se vždy používají anestézií - lokální nebo obecné (pokud mluvíme o rozsáhlých prasklinách vnitřního místa).

Vnitřní stehy se používají se samo-vstřebatelnými stehy několika technikami akceptovanými v chirurgii, které zajišťují spolehlivý a přesný kontakt okrajů rány. Takový chirurgický materiál nevyžaduje péči, není odstraněn na konci hojení. To se časem vyřeší, na vnitřních tkáních zůstává jen malá jizva.

Vnější trhliny na perineu a stydkých pyskách se obvykle sešívají nodulární technikou za použití silných neabsorbovatelných stehů, které musí být po chvíli, kdy jsou okraje rány roztaveny, odstraněny. Potřebují náležitou a důkladnou péči..

Při provádění řezu na císařském řezu má žena také dva typy stehů - vnitřní, fixující disekční hrany na stěně dělohy a vnější - na kůži břišní stěny. Jako v případě fyziologických porodů, vnitřní jizvy nepotřebují péči, uzdravují se a rozhodují se, ale vnější jizvy vyžadují pozornost a péči.

Lékaři se v poslední době pokoušejí udělat chirurgické zákroky po chirurgickém porodu a chirurgické zákroky po ruptuře nebo epiziotomii - speciální technika šití urychluje proces hojení a jizvy, které v každém případě zůstávají méně patrné.

Proč to bolí?

Bez ohledu na způsob dodání jsou v rozporu s integritou tkání poškozeny nervové zakončení a hlubší vrstvy tkání. S touto skutečností je spojena jakákoli bolest v stehu po porodu, stejně jako celá řada dalších pocitů..

Za prvé, švy bolí, zejména při pohybu. Ženy po chirurgickém výkonu zažívají silnější bolest, protože oblast chirurgického zákroku je širší - řez s císařským řezem na břiše je asi 10 centimetrů. Pokud se vyskytne epiziotomie, v perineální oblasti řez nepřesahuje 3 centimetry. V případě spontánního prasknutí se může jeho délka a tvar lišit.

Švy, které se aplikují v prvních několika dnech, se při pohybu natáhnou a způsobí nepohodlí. Po týdnu však prakticky přestávají bolet, protože když se obnoví integrita poškozených tkání, dojde k primární obnově nervových zakončení. Objevují se však další pocity - zdá se, že žena svědění, tahání, štípnutí, svědění.

Intenzita bolesti v mnoha ohledech závisí na tom, jak vysoká je vnímavost ženy na bolest obecně. Někteří již po dvou týdnech nemají bolesti v stehu, zatímco jiné nepříjemné pocity přetrvávají šest měsíců po narození dítěte.

Je to bolestivé odstranit stehy - otázka, která vzrušuje každou ženu v práci, která je má. Vnější stehy po přirozeném porodu se odstraňují v závislosti na rychlosti hojení, obvykle po 8-10 dnech. Stehy po císařském řezu se odstraní 7. až 8. den po operaci. Neexistuje žádná akutní bolest, v oblasti, ze které je odstraněn steh chirurgické nitě, dochází pouze k mírnému „brnění“. Obvykle do 2-3 dnů po odstranění drobné nepohodlí zmizí.

Samostatně je třeba říci o obnovení citlivosti. Mírná necitlivost v oblasti poporodního šití je pozorována jak po přirozeném porodu, tak po řezu císařským řezem. Tato necitlivost je spojena s porušením integrity nervových zakončení. Obvykle během šesti měsíců až roku znecitlivění zmizí.

Po přirozeném porodu

Potřeba šití často vyvstává, protože samotné narození je nepředvídatelný proces. Švy po fyziologickém porodu přirozenými cestami mají své vlastní vlastnosti a vyžadují zvláštní ošetření.

Jaké jsou?

Ve skutečnosti žena nemůže cítit vnitřní švy (na děložním čípku, na stěně vagíny). Stehy na sliznici neobtěžují nově razenou matku, kterou nelze říci o vnějších očkách. Pokud byl perineum disekován, může být šev buď vertikální, nebo s odchylkou doprava nebo doleva. První disekční metoda se nazývá střední laterální a druhá - parineotomie.

V závislosti na tom, jaký materiál byl vybrán pro sešívání řezu nebo ruptury, závisí, jak a jak moc se takový šev uzdraví, v mnoha ohledech závisí. Samotná disekční metoda nemá na léčivé problémy žádný významný vliv. Technika šití je však velmi důležitá - metoda Shute (hedvábné nitě ve všech vrstvách ve formě čísla „8“) často vede ke komplikacím než vrstvení, delší, ale důkladnější šití poškozených tkání různými druhy šicích materiálů s konečným kosmetickým „dotykem“.. Tyto švy vypadají esteticky příjemněji a rychleji se hojí..

Kolik léčí?

Stehy po fyziologickém porodu se hojí rychleji, pokud jsou správně a pečlivě zpracovány. Při absenci komplikací se okraje rány roztaví za 5-7 dní. Za další den - dva mohou být odstraněny.

Je zřejmé, že touha nově razené matky rychle se zbavit nití na tak pikantním místě, které vážně komplikuje její život. Aby se podpořila rychlejší obnova poškozených tkání, měla by žena věnovat zvláštní pozornost problematice intimní hygieny. Od genitálií po porodu se odlišuje lochie. Poporodní propouštění je obzvláště hojné během prvních 3 až 5 dnů po narození dítěte. Krevní prostředí lochie je optimální pro reprodukci bakterií a oblast sešívání v perineu bude s lochií neustále v kontaktu. Kromě toho je rána obtížnější vyschnout, protože žena nemá možnost ji nechat otevřenou pro kontakt se vzduchem - musíte nosit těsnění.

Budou se hojit rychleji, pokud puerperan často změní obložení a použije výhradně sterilní polštářky v prvních několika dnech po narození. Po návštěvě toalety se musíte umýt, osušit švy čistým ručníkem nebo suchým ručníkem a okamžitě vyměnit těsnění.

Sedání se nedoporučuje, pokud byla provedena střední epiziotomie (řez je nasměrován kolmo k řiti), při střední laterální disekci (nejběžnější možnost) nesmí žena sedět, ale lehce sedět na stehně, což je opakem linie řezu. Péče o dítě bude muset dočasně stát a ležet. Dodržování tohoto doporučení po dobu minimálně 2–3 týdnů pomůže zabránit roztržení a poškození. Můžete sedět v normální poloze nejdříve 3-4 týdny.

Stav krve ženy v puerperě ovlivňuje rychlost hojení. Pokud není problém s hemostázou, rány se obvykle hojí rychleji a jsou méně často komplikované. Pro zvýšení hustoty krve je důležité přidat do pohanky kaši, vařit červené maso a vyhnout se smaženým a slaným, pekařským a moukovým výrobkům.

Utáhnout rozkrok (tlačení na záchod, chůze rychlým tempem) je nemožné, dokud se švy zcela nezhojí a nebudou odstraněny. Nedodržení těchto doporučení bude nevyhnutelně vést ke komplikacím..

Možné komplikace a důsledky

Bohužel, bez nepříjemných následků a komplikací, sešívací weby ne vždy léčí. Ruptura i chirurgická disekce jsou formy traumatického účinku, a proto existuje pravděpodobnost komplikací.

Abychom pochopili, že léčení přichází s abnormalitami a odchylkami, může žena, pokud je doba hojení narušena směrem nahoru. Vytváření hustého kuželu v oblasti stehu je velmi nepříjemným znakem, který může naznačovat, že okraje rány při šití byly nedopatřením, nesprávně ve spěchu ukotveny. Pokud došlo k vrstvenému šití, pak těsnění na švu může být známkou zánětu určitých vnitřních vrstev, tvorby hematomů na sliznici..

Pokud se rána po porodu léčí po dlouhou dobu, pak s vysokou pravděpodobností existuje jedna nebo druhá komplikace. Žena by měla věnovat zvláštní pozornost příznakům, jako je hnisání stehu, propuštění z něj. Infikovaná rána slaví, a proto musí žena určitě podstoupit léčbu, aby se s infekcí vypořádala. Pokud výtok z genitálií získá extrémně nepříjemný zápach spolu se špatným hojením stehů v perineu, měli byste se také poradit s lékařem.

Pokud stydké pysky vypadají asymetricky, není vyloučena překryvná chyba, která se nyní projevuje nadměrným napětím na jedné straně. Pokud šev najednou začne bolet více, nemůžete jej nechat bez dozoru.

Může se vyskytnout otok, otok a mírné zarudnutí, ale pouze v prvních dnech po narození. Pokud tyto jevy přetrvávají i po týdnu nebo dvou, nelze to považovat za normu. Povinná návštěva gynekologa je také vyžadována horečkou, bolestivostí a obtížemi při močení, jakož i rozdílností nití.

Tento nesoulad může naznačovat obnovení krvavého nebo serózního výboje ze stehu. Pokud jsou takové smáčecí oblasti detekovány po odstranění chirurgických stehů, jsou nejčastěji ponechány samotné, rány mají tendenci se hojit později metodou sekundárního napětí. Pokud je šev zcela otevřený, jsou stehy rozlomeny na větší ploše, mohou se znovu spojit.

Stehy v perineu jsou v těsné blízkosti řiti a močové trubice, a proto je pravděpodobnost zánětu způsobená infekcí střevními bakteriemi vždy vyšší. Pokud bolest přetrvává dlouho, švy krvácí, jizva se chvěje a zanícená - to vše jsou bezpodmínečné důvody pro návštěvu u lékaře. Sám doma, takové problémy se nevyléčí.

Nejčastěji se ženy s stehy po porodu zajímají o otázku, jak mít sex, jaké problémy s tím mohou souviset. Mnoho lidí si všimne, že pohlavní styk a po 2 měsících po narození přinášejí určité bolestivé pocity. Tento jev v medicíně se nazývá „dyspareunie“. S tímto důsledkem se budeme muset dočasně vyrovnat, protože ani intimní maziva, ani jiné metody nepřinesou výraznou úlevu. Švy postupně zjemňují a stávají se pružnějšími a nepříjemné bolestivé pocity procházejí. Dyspareunie obvykle nezanechává stopy, až šest měsíců po narození.

Péče a manipulace

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, proč jsou kladeny zvláštní požadavky na léčbu stehů po fyziologickém porodu, a proč to do značné míry ovlivňuje míru zotavení. V nemocnici jsou stehy v perineu ošetřovány zdravotnickým personálem. Jednou denně se ženám doporučuje ležet s otevřeným rozkrokem pod baktericidní lampou. K většině problémů nedochází v nemocnici, ale doma, když se péče stává osobní prací ženy po porodu.

Doma se můžete umýt slabým roztokem manganistanu draselného. Pomůže vyschnout ránu. Tento postup by neměl být prováděn více než 1krát denně, nadměrné používání manganistanu draselného může vyvolat nadměrnou suchost vnějších pohlavních orgánů..

Otírání rozkroku je zakázáno. Můžete jej lehce poklepat měkkým hadříkem nebo plenkou. Švy jsou každý den ošetřovány brilantní zelenou, protože toto antiseptikum působí proti nejnebezpečnějším bakteriálním patogenům - stafylokokům..

Plavání v prvním měsíci po porodu se doporučuje ve sprše a mytí v bidetu. V koupelně bude možné se vyhřívat později, když se všechny stehy uzdraví a pravděpodobnost infekce rány mikroby z vody zmizí.

Doma, aby se vyloučily slzy, stehy, trhliny, nesrovnalosti, je důležité vyhnout se zácpě, pro kterou by žena měla jíst správně, a pokud je to nutné, používat povolené projímadla. Pro estetičtější tvorbu jizev asi 4 týdny po narození, když jsou stehy již odstraněny, můžete začít používat „Contractubex“. Důležitá podmínka - neměly by existovat žádné komplikace.

Po císařském řezu

Vnitřní šev po císařském řezu, jak již bylo zmíněno, nevyžaduje péči. Ale žena by si měla pamatovat pravděpodobnost narušení jeho integrity, pokud nebudou dodrženy požadavky lékaře. Ale vnější bude vyžadovat péči i pozorování.

Šití na břiše může být vodorovné nebo svislé. V prvním případě je řez proveden v dolním břiše, téměř nad linií ochlupení. Tato metoda se nazývá sekce Pfannenstiel a takto se provádí až 90% všech operací cisařského řezu. Vertikální steh vyčnívající z pupku dolů nebo dokonce pokrývající oblast pupku se nazývá desátník. Používá se pouze ze zdravotních důvodů, kdy chirurg potřebuje rychlejší a rozsáhlejší přístup do břišní dutiny, aby zachránil život dítěte. V zásadě taková disekce probíhá v nouzovém císařském řezu, ale to zdaleka není vždy.

Šev podle Pfannenstila vypadá přesněji, hojí se rychleji, méně komplikovaně, nezkazí vzhled břicha. Vertikální vypadá drsně a vzhledem k nepříjemnostem umístění, napětí a svalového napětí se často stává komplikovanější a bolí déle, potřeba anestetizovat trvá déle.

Vnitřní stehy na děloze se obvykle zahojí během 8 týdnů, úplná tvorba plnohodnotné a bohaté jizvy je dokončena do konce druhého roku po chirurgickém porodu. Externí léčení rychlostí úměrnou technice šití, vybraným materiálům, přesnosti chirurga, jakož i přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací. V tomto případě hraje důležitou roli také řádná péče..

Vertikální tělesná šva se uzdraví asi za dva měsíce, někdy i déle. Horizontální v dolní části břicha - až 20 dní. Při řezu podél Pfannenstielu jsou vlákna odstraněna již 7. až 8. den, a poté pokračuje tvorba vnější jizvy po dobu dalších dvou týdnů.

Možné problémy

Komplikace mohou být časné a pozdní, lze je nalézt i v nemocnici a mohou se projevit až po propuštění.

Mezi první patří infekční procesy. Šev se zapálí, zčervená, je z něj možný krvavý nebo hnisavý výboj. Současně se tělesná teplota téměř vždy zvyšuje, jizva se stává tvrdou a velmi bolestivou, bobtná.

Zvýšené krvácení z jizvy může nastat v důsledku chirurgického poškození krevních cév v důsledku tvorby hematomů v oblasti zjizvení..

Divergence švu v raném stádiu je vzácná. V zásadě může být stanovena v důsledku dlouhého a bolestivého hojení infikované rány. V některých případech se u ženy vyvíjí imunitní reakce na šicí materiál, který se projevuje odmítnutím nitě.

Pozdní problémy s chirurgickým zákrokem po chirurgickém výkonu zahrnují tvorbu vnitřní jizvy v těle nesolventní, ligaturální píštěle, tvorbu kýly v stehu.

Péče a manipulace

Pro usnadnění procesu hojení pomůže správné zpracování vnějších kloubů. Vnitřní se vstřebávání obvykle zmizí do týdne po porodu a pozorování již nevyžaduje.

V porodnici je obvyklé zpracovávat vnější šev jednou denně zelenou barvou. Po propuštění musíte dodržovat stejný režim doma. Za tímto účelem by se zelená měla nanášet lehkými pohyby bavlněným tamponem kolem švu. Před odstraněním stehu musíte pokračovat v každodenním střídání chirurgického obvazu na břiše a nechat šicí stroj po dobu 30 minut denně otevřený. Pomůže to rychleji vyschnout ránu..

Stehy se hojí rychleji, pokud je rána ošetřena peroxidem vodíku před použitím brilantní zelené. Stačí jen trochu kapat na švy, na chvíli „syčí“ a to je zcela normální, a teprve potom se rozmazává zelenou barvou.

Po odstranění stehů, pokud neexistují žádné komplikace, může žena také použít gel Kontraktubeks, aby podpořila rovnoměrnější tvorbu jizev (jak samy ženy říkají „uzdravte jizvu“). Vnější jizva z toho samozřejmě nevyřeší, ale existuje šance, že bude méně znatelná.

Péče o švy také zahrnuje doporučení, aby se koupat po dobu 2-3 měsíců, omezené na koupání ve sprše. Před odstraněním švů je lepší je navlhčit..

Po dobu šesti měsíců by se žena měla vyvarovat nošení modelů spodního prádla, které stlačí oblast jizvy elastickým pásem. Šev se nesmí otírat, poškrábat ani prát hrubou žínkou.

Užitečné tipy

A při stehu po přirozeném porodu a při stehu po císařském řezu by si nově razená matka měla pamatovat, že skutečnost, že jsou přítomny stehy, vyžaduje její přísné dodržování všech lékařských doporučení, jejichž seznam obdrží po propuštění v dětském domově.

Je důležité správně a správně sestavit režim vaší fyzické aktivity, abyste zabránili zvedání závaží a náhlým pohybům. Klidné procházky na čerstvém vzduchu však budou tou správnou cestou - pomohou tělu rychleji se zotavit, procesy regenerace tkání začnou také rychleji.

Přípravky, které by měly být uchovávány ve skříňce pro domácí léky a které mohou být užitečné při řešení některých problémů s poporodními stehy, jsou poměrně jednoduché a dostupné. Že je lepší se předem bát. Potřebujete tedy lékárničku, kde by takové drogy byly:

„Levomekol“ je antibakteriální a protizánětlivá mast, kterou lze v případě zánětu kloubů v perineu aplikovat na hygienickou vložku.

 • "Bepanten" - nástroj, který by se neměl používat na stehy po císařském řezu, ale po fyziologickém porodu může velmi dobře odstranit nepříjemné pocity napětí po odstranění chirurgických stehů.
 • Miramistin je univerzální antiseptikum.
 • Zelenka a peroxid vodíku, sterilní chirurgické obvazy a baktericidní náplast.

Jakékoli léky, kromě zelenky a peroxidu, by se měly používat se souhlasem lékaře. „Miramistin“ lze použít beze strachu k prevenci mnoha zánětlivých procesů místního významu, protože nevyvolává v těle žádné reakce.

Lidové léky a recepty v hojení šicích materiálů po porodu se obvykle nepoužívají - je to nebezpečné a často neúčinné.

Informace o tom, jak zpracovat šití po císařském řezu, naleznete v následujícím videu..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Vnitřní švy po porodu: typy, příznaky komplikací a péče

První dny mateřství mohou být zastíněny nepříjemnými až bolestivými pocity. Stav mladé matky po porodu často závisí na průběhu a výsledku porodu. Použití vnitřních a vnějších stehů na ženu při porodu se již stalo zvykem a není překvapivé. Ale pokud vnější švy můžeme vidět a pozorovat proces jejich hojení, pak u vnitřních švů je situace úplně jiná.

Klasifikace interních poporodních stehů a jejich charakteristika

Vnitřní ženské pohlavní orgány, které se přímo podílejí na narození dítěte, jsou vystaveny mechanickému namáhání, které vede k prasknutí a praskání měkkých tkání. Pouhým okem není vidět vnitřní poškození. Gynekolog je objevuje jako výsledek důkladného vyšetření chirurgickým zrcadlem a poté šije.

Vnitřní švy v závislosti na místě aplikace mohou být:

 • na děložním čípku;
 • na stěnách vagíny;
 • na stěně dělohy po císařském řezu.

Stehy na děložním čípku a stěnách pochvy

Roztržky měkkých tkání děložního čípku a stěny vagíny se vytvářejí v důsledku nesprávného působení ženy při porodu, jakož i fyziologických charakteristik plodu a genitálií ženy. V procesu porodu dochází k velkým trhlinám a drobným prasklinám, které vyžadují chirurgický zákrok a šití.

Nejčastější příčiny poškození vnitřních pohlavních orgánů:

 • nepružnost stěn;
 • velké velikosti plodu;
 • předčasný porod;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému během těhotenství;
 • úzká vagina;
 • předčasné pokusy;
 • předčasný potrat;
 • nesprávná poloha plodu během porodu.

Pro úplné otevření děložního hrdla je zapotřebí 12 hodin, to platí zejména pro primiparous ženy. Při druhém a dalším porodu to zabere méně času. Když dojde k rychlému porodu, stejně jako k falešným kontrakcím, kdy žena v porodu začne tlačit a krk se ještě úplně neotevřel, měkké tkáně pohlavních orgánů se pod tlakem hlavy dítěte protrhnou. Pokud je gynekolog přítomen při narození od samého začátku kontrakcí, vyzve a ve správný čas zastaví před porodem ženu před předčasnými pokusy.

Vlastnosti aplikace vnitřních stehů na děložním čípku a vaginální stěně po porodu

První dvě až tři hodiny děložní čípek není citlivý, takže se švy aplikují bez anestézie. Ale pokud jde o stehy na stěnách vagíny, které jsou posety nervovými zakončeními, uchylují se k místní anestézii s novokainem nebo lidokainem.

Aby se tělo nevystavovalo opakovanému stresu, při sešívání vnitřních orgánů se používají samo-vstřebatelné stehy, které se pod vlivem bílkovin a vody samy ničí za 10 dní nebo několik měsíců, v závislosti na materiálu, a přispívají k rychlejšímu hojení ran.

Druhy samo-vstřebatelného šicího materiálu:

 • vlákno Catgut. Jsou vyrobeny z přírodních surovin tenkého střeva savců. Absorbujte do 7-10 dnů;
 • polosyntetický závit vikril. Absorbováno během 50–85 dnů;
 • polosyntetický závit kaproag. Absorbováno během 180–210 dnů.

Stehy na děložním čípku nezpůsobují nepohodlí a neobtěžují ženu při porodu, zatímco stehy na stěnách pochvy bolest a bolí několik dní.

Císařské vnitřní švy

Císařský řez znamená pitvu přední břišní stěny, tukové tkáně a přední stěny dělohy.

Typy řezů na děloze s císařským řezem:

 • příčný ve spodní části dělohy - často používaný a méně traumatický. S tímto řezem je pozorována menší ztráta krve než u ostatních a rychlejší hojení ran;
 • klasický příčný v horní části dělohy, který se vyznačuje velkou ztrátou krve, protože prochází v místě hromadění krevních cév;
 • vertikální, od pupku k pubisu, se provádí se špatným umístěním plodu.
Průřez ve spodním segmentu dělohy je nejčastější

Z lékařských důvodů je šev:

 • podélně od pupku k pubis;
 • příčný v dolní břišní dutině;
 • klasika v horní části dělohy.

Jizvy na děloze z císařského řezu s průřezem ve spodním segmentu neovlivňují následné narození, navíc ze zdravotních důvodů může k porodu dojít přirozeně.

Příčná šva je obvykle 12 cm dlouhá, ale v závislosti na poloze plodu, jeho velikosti a fyziologických vlastnostech dělohy se délka švu mění nahoru nebo dolů..

Jako matka tříleté dívky mám také „úsměv“ z císařského řezu na těle, který je daleko od 12 cm, přestože porodila dítě o hmotnosti 1900 gramů a 30 cm vysoké. Přestože je plod malý, příčný šev je 17 cm. neabsorbovatelné nitě

Řez na děloze je zpravidla šit jednoradovým nebo dvouřadým stehem bez přerušení pomocí speciálních samo-vstřebatelných stehů:

 • dexon;
 • Vicryl;
 • monocryl;
 • caproag a další.

Zatímco podélný šev a klasické „zdobí“ ženské tělo po zbytek jejího života a je téměř nemožné se jich zbavit, příčný šev se časem stává neviditelným, protože se aplikuje pod tukovou záhyb. Je nemožné zbavit se podélného švu i laserem

Švy po císařském řezu bolí během prvních týdnů, nebo dokonce měsíců. Ihned po operaci je žena předepsána léky proti bolesti: morfin a jeho varianty, Tramadol a Omnopon.

Pokud bolest po propuštění z nemocnice vadí, jako anestetikum, vzhledem k tomu, že žena kojí, můžete:

 • Paracetamol a Panadol;
 • Nurofen, Ibuprofen, Ibufen;
 • Ne-shpu. Jediný nesystematický příjem léčiva neublíží dítěti.

Pokud se bolest neustále obává ženy, je lepší poradit se s gynekologem.

Možná je příčná šva v dolní části dělohy snížena nebo ne, záleží na složitosti porodu a dovednosti chirurga. Od objevení švu uběhly přesně tři roky, ale tajemství narození mé dcery stále prozrazuje zvláštní drsnost drsnosti..

Péče o vnitřní vrstvu

Vnitřní švy nevyžadují zvláštní péči. Optimální léčba je úplná absence vnějších zásahů do ženského těla, odpočinek a udržování genitálií v čistotě.

Pokud jsou genitálie ženy během porodu vážně poškozeny a jsou pozorovány velké mezery, pak je často předepsána léčba antibiotiky, aby se zabránilo hnisání a infekci. Doba trvání antibiotické injekční terapie je tři dny, injekce se podávají každých 6-8 hodin.

Moderní lékárníci pokročili vpřed a vyvinuli řadu antibiotik, která se prakticky neabsorbují do mateřského mléka a nepoškozují dítě, takže není třeba ukončit kojení.

Skupina bezpečných antibiotik povolených během laktace zahrnuje:

 • cefalosporiny (cefazolin, cefalolotin, cefalexin atd.);
 • peniciliny (ampicilin, amoxicilin atd.).

Fotogalerie: antibiotika povolená během laktace

Pravidla chování pro ženy po porodu

Po porodu musí žena dodržovat určitá pravidla, aby se zabránilo komplikacím:

 • stojí za to vstávat a chodit po 2-3 hodinách po porodu, aby se zabránilo tvorbě adhezí a zlepšila krevní oběh;
 • nejprve byste měli používat poporodní polštářky, pak hygienické, které se mění každé 2-3 hodiny, protože žena bude mít poporodní výtok - lochii další dva měsíce;
 • osprchujte se nejméně dvakrát denně;
 • Nesedejte si 2-3 dny po porodu. Hlavní poloha - ležící nebo stojící, můžete sedět pouze na jedné hýždě;
 • je třeba se vyvarovat vzpírání, včetně dítěte;
 • stojí za to normalizovat výživu přidáním více tekutin a polévek do stravy. V tomto případě by měl být vyloučen chléb a další fixační potraviny, které způsobují zácpu;
 • nedoporučuje se používat napínací spodní prádlo, které omezuje perineum a vaginální stěny, aby nedošlo k prasknutí švů;
 • měli byste se zdržet sexuální aktivity po dobu dvou měsíců, dokud se neuzdraví švy a dokud se neobnoví pružnost stěn vagíny.

Kdy navštívit lékaře: první alarmující příznaky

Každá zdravá žena musí alespoň dvakrát ročně navštívit gynekologa. Mladé matky, které podstoupily sešívání, musí mít jednou za měsíc vyšetření, aby zjistily abnormality a sledovaly správné uzdravení stehu..

Nesprávně roztavené stehy a vytvořené jizvy mohou výrazně ovlivnit průběh následných těhotenství:

 • jizvy na děložním čípku mohou narušit jeho otevření během porodu;
 • jizva na děložním čípku hrozí ukončení těhotenství, protože děložní hrdlo by mělo být během těhotenství pevně uzavřeno a jizva může zabránit jeho uzavření.

Jak urychlit hojení vnitřních stehů a zmírnit tento proces

K rychlému uzdravení mezer je nutný dobrý krevní oběh, takže se žena musí co nejvíce pohybovat a provádět několik jednoduchých cvičení dvakrát denně:

 1. Utáhněte svaly vagíny, perineum a konečníku.
 2. Zadržte dech po dobu 3-4 sekund.
 3. Relaxovat.
 4. Opakujte po dobu deseti minut..

Kromě řady léků proti bolesti předepsaných ošetřujícím lékařem se ženy osprchují, aby zmírnily bolest nebo aplikovaly led do dutiny břišní v místě vnitřních stehů. Ibuprofen lze použít k úlevě od bolesti během kojení.

Snad dříve se na dívky se stehem po narození dívaly jako na pacienty a předepsal se odpočinek na posteli, nyní se vše radikálně změnilo. Po 10 hodinách na jednotce intenzivní péče po císařském řezu jsem byl vychován a požádán, abych šel do místnosti osobní hygieny sám. Ano, nebylo to jednoduché a hlavně děsivé. Ale v tu chvíli jsem necítil žádnou bolest, s výjimkou nepohodlí močového katétru. O šest hodin později, když se přesunuli na oddělení, vyšel jsem k dítěti na jednotce intenzivní péče z 2. patra do 5. Přirozeně, výtahem. Ale také se musel dostat. Bylo to buď tak štěstí, nebo z neustálého pohybu a touhy dostat se na nohy a vidět dítě dříve, ale já jsem necítil bolest během prvních tří dnů, když byly léky proti bolesti bolestivé, nebo další, když jsem byl zrušen.

První známky komplikací po šití

Pokud žena pocítila změny v těle a nepohodlí, je to první známka toho, že by měl být konzultován gynekolog.

Komplikace po operaci:

 • šev je otevřený. Zpravidla k tomu dojde do tří dnů po operaci v důsledku zvedání závaží nad čtyři kilogramy, působením síly při vyprazdňování střev nebo nesprávným sešíváním;
 • šev byl zanícený, slavící. To se stává častěji, pokud má žena v porodu infekční onemocnění, která zůstala bez léčby před těhotenstvím nebo nedodržením pravidel osobní hygieny..
Glycerinové čípky pomohou jít na záchod po porodu bez stresu

Pooperační příznaky komplikací zahrnují:

 • prudké zvýšení tělesné teploty na 38–40 ° С. Teplota až do 37,5 ° C se považuje za normu, dokud se šev nevyléčí;
 • vaginální výtok s příměsí hnisu a nepříjemným zápachem;
 • těžkost a tažení bolesti v podbřišku;
 • špinění z pochvy. Prvních 6–8 týdnů po narození je pozorována lochie - špinění z dělohy. Tři dny jsou hojné, ale jejich počet postupně klesá. Alokace získávají rozmazaný charakter a stávají se šedavě žluté barvy. Náhlý nástup krvácení doprovázený slabostí, závratě, bledostí pokožky, rychlým dýcháním a pulsem, neustálým zimním stavem by měl ženu upozornit..

Všechny tyto příznaky jsou signálem hnisání nebo divergence stehu a infekce těla. Při prvních příznacích komplikací by se žena měla okamžitě poradit s gynekologem.

Recenze žen o léčbě komplikací způsobených vnitřními stehy

Je velmi obtížné najít recenze žen o komplikacích po šití. Možná to naznačuje, že nejsou tak často nalezeny a zpřísnění vnitřních švů je mnohem snazší a rychlejší než vnější.

pokud tře a váš gynekolog nevidí - jděte do jiného, ​​může to být vnitřní šev. Bylo to se mnou. všechny vnitřní byly vyrobeny z neabsorbovatelného materiálu. Pronajmu jsem je na více než rok, některé z nich vzlétnou - uzdraví se, objeví se 14 nových

Barbarská maminka

https://www.u-mama.ru/forum/family/health/219077/index.html

Mám šev. Léčilo se to po dlouhou dobu, ale neaplikovali se znovu, nejde jen o to, že je šitý jeden steh, a to je ono, musíte také změnit vnitřek, takže vám Bůh zakazuje. Pro uzdravení jsem aplikoval obklady se Solcoserylem, do měsíce, kdy se vše uzdravilo, mimochodem, můj doktor byl až měsíc a já jsem bez problémů sledoval.

milena

http://38mama.ru/forum/index.php?topic=1137.25

Mám 8 stehů. 2 vnější, zbytek vnitřní. Uzdraveno asi měsíc. ale nepohodlí bylo asi 2 měsíce. O tomto - I já se stále obávám o ty vnitřní, je tu nepohodlí. Ale zvenku není vidět nic. Léčili mě dvakrát v nemocnici, udělali laser a aplikoval se heparin. První dva týdny seděl na jednom knězi, pak v pořádku. Vnější švy byly odstraněny po 10 dnech. Ale jedno vlákno zůstalo, ale zdálo se, že to vyřeší, a zpočátku došlo k otoku

Koraorvat

http://38mama.ru/forum/index.php?topic=1137.25

Mateřství ne vždy přináší pocit radosti a spokojenosti: někdy je doprovázeno bolestí a nepohodlí. Aby však tyto pocity byly časem zapomenuty a proměněny v příjemné vzpomínky, musí se žena starat nejen o zdraví dítěte, ale také o své vlastní. Včasný přístup k gynekologovi je klíčem k úspěšnému porodu bez žalostných důsledků.

Články O Neplodnosti