Hlavní Testy

Nepravidelná období u kojící matky: normální nebo ne?

K obnovení menstruačního cyklu po porodu dochází postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení normální možností. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn vyskytujících se v těle. Období obnovy reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Může menstruace začít při kojení

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Udržování hladiny tohoto hormonu zajišťují receptory bradavek. Čím častěji je dítě na hrudi, tím více prolaktinu produkuje hypofýza.

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního plánu. Jsou to ženské hormony, jejichž koncentrace a úroveň se systematicky mění. Ovládají cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přichází menstruace během kojení, když počet aplikací klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě krmeno smíšeným způsobem, je prolaktin produkován málo. Vaječníky začínají fungovat a přichází menstruace.

V případech, kdy se kojící ženě podaří zřídit HS, vyloučit směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Menstruace

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, je menstruační rozvrh ovlivněn:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • děložní kontraktilita.

Obnovení cyklu je určeno počtem dětí, stavem reprodukčního systému a celkovým zdravím.

Kdy začínají první období po přirozeném porodu

Po porodu trvá úplné uzdravení. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácí. Po porodu tělo řídí zdroje pro obnovu svalové tkáně, sliznic. Děloha se začne aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během aplikace dítěte na hrudník. Právě v tomto okamžiku se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje regeneraci těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po narození je výboj hnědý. Asi o týden později se rozjasní. Jejich intenzita se každý den snižuje..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po snížení krmení. První výtok krve padá na 6-7 měsíc laktace. Během této doby dítě již dostává další jídlo. Kromě toho dítě v noci zřídka žádá prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek dostává signál, že tělo má dostatek zdrojů pro nové pojetí. Ovariány pokračují v práci.

Normou je také situace, kdy menstruace nastane až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena i po doplňkovém krmení často kojí. Velkou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se produkuje hlavní množství prolaktinu.

Nepravidelná období během kojení

U HB je menstruace zřídka periodická. Důvodem je skutečnost, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečným způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli..

Trvání cyklu s kojením je od 2 do 8 týdnů. Menstruace může být nepravidelná. Délka výboje se také mění..

Nejčastěji je plán obnoven 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době není dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, provést testy.

Během období HB jsou ženy často chráněny skromnými (špinícími) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Nízká menstruace během kojení je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Ukazatel se pravidelně mění, přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si může kojící žena všimnout nízkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Příčiny nepravidelných období

Cyklus obnovy nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období je hormonální restrukturalizace. To je normální stav kojení. V některých případech nastává nestabilita menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, fibroidy, cervikální dysplazie, různé nádory;
 • zánět
 • infekce
 • poporodní deprese;
 • nedostatek vitaminu;
 • přepracování;
 • nadměrná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou vzájemně propojeny..

Opožděná menstruace po porodu

Kojící ženy často čelí této situaci. Především by mělo být těhotenství vyloučeno se zpožděním menstruace. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelné zpoždění kromě přirozených hormonálních změn může být způsobeno:

 • poporodní komplikace;
 • stres
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nevhodná strava (včetně přísné stravy).

Pokud by menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, měly by vzniknout obavy. Velké zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, nemocí pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, úbytkem hmotnosti.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu u všech žen má různá období. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte plně jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat, co můžete, dělat lehkou gymnastiku.

Žádná menstruace po ukončení laktace

Související a doporučené otázky

Zatím neexistují žádné odpovědi, ale brzy se objeví

Hledání na webu

Co mám dělat, když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste nenašli potřebné informace mezi odpověďmi na tuto otázku nebo pokud se váš problém mírně liší od uvedeného, ​​zkuste položit lékaři další otázku na stejné stránce, pokud se jedná o téma hlavní otázky. Můžete také položit novou otázku a po chvíli na ni naši lékaři odpoví. Je to zdarma. Na této stránce nebo na stránce vyhledávání na webu můžete také vyhledat relevantní informace o podobných problémech. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích.

Lékařský portál 03online.com poskytuje lékařské konzultace v korespondenci s lékaři na místě. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve vašem oboru. V současné době poskytuje stránka poradenství v 50 oblastech: alergolog, anesteziolog, resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, pediatrický neurolog, pediatrický urolog, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatr, specialista na infekční choroby, kardiolog, kosmetolog, logoped, ENT specialista, mamolog, lékařský právník, narkolog, neurolog, neurosurgeon, nefrolog, výživový odborník, onkolog, onkolog, ortopedický trauma chirurg a, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, proktolog, psychiatr, psycholog, pulmonolog, revmatolog, radiolog, androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, flebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,69% ​​otázek..

Zpoždění po zrušení kojení

Teplota čediče se měří 1krát, aniž by vstala z postele a prakticky bez pohybu. Po hodině BT vždy 37..

Proč neprošel hcg, ale hádal na kávové základně? Kromě toho embryo není po takovou dobu v děloze viditelné

Teplota čediče se měří 1krát, aniž by vstala z postele a prakticky bez pohybu. Po hodině BT vždy 37..

Proč neprošel hcg, ale hádal na kávové základně? Kromě toho embryo není po takovou dobu v děloze viditelné

Když po kojení začíná menstruace

Po porodu ženské tělo aktivuje proces obnovy. Měsíčně s laktací po dlouhou dobu chybí. Ihned po narození se objeví propuštění, které je velmi podobné menstruaci. Říká se jim Lochia. Období zotavení z menstruace je individuální. To přímo závisí na zvolené metodě krmení a stavu těla jako celku. Poprvé po obnovení menstruace budou pozorována výrazná porušení. Podmínka se postupně normalizuje. Často, po porodu, bolest, která doprovázela menstruaci před těhotenstvím, zmizí.


Po porodu se musí ženské tělo zotavit

Co se stane s ženským tělem po porodu

 1. Poporodní výboj - lochie - to není měsíční, trvají 5-7 týdnů. Děloha je tedy osvobozena od zbytků placenty, stahuje se a vrací se do své původní podoby, kterou měla před početím.
 2. Kojení začíná. To také ovlivňuje proces obnovy..
 3. Váha ženy se může měnit, dokud se celý systém jako celek nevrátí k normálu a nezvykne si na nový životní styl.
 4. Poporodní období trvá od 6 do 8 týdnů. To je doba, kdy dochází k kolosální restrukturalizaci celého organismu. Břišní svaly se postupně napínají, postava ženy nabírá ty formy, které existovaly před těhotenstvím. Cvičení je v tomto časovém úseku nezbytné, protože tělo potřebuje pomoc.

Shrnutí

Po narození může být menstruace nepravidelná. Pro vytvoření cyklu je nutné vrátit tělo do předchozího stavu, normalizovat hormonální pozadí, a to vyžaduje čas. Narození dítěte vyžaduje opatrnější postoj matky ke svému zdraví než dříve, protože mít děti je za ně a za sebe velkou zodpovědností. V tomto ohledu, pokud se objeví alarmující příznaky a stížnosti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Jedním z důvodů, proč navštívit gynekologa, může být nepravidelná menstruace.

Faktory ovlivňující obnovení ženského menstruačního cyklu

 • Výživa. Pokud mladá matka sleduje denní režim, je-li její dieta různorodá a obsahuje vitaminy a minerály nezbytné pro zotavení, může menstruace v případě neexistence kojení začít 3 měsíce po porodu..
 • Zdraví. Zdraví žen je velmi důležitým aspektem. Při absenci jakýchkoli zánětlivých procesů a virových infekcí během kojení a při chronických onemocněních se tělo mladé matky docela aktivně obnovuje..
 • Psychologický stav. Absence stresu, uvolněná atmosféra a zdravý životní styl - to vše přispívá k rychlému návratu ženy do jejího obvyklého životního stylu. Tělo se mnohokrát rychleji přizpůsobí, všechny funkce (včetně menstruace) se vrátí do normálu.
 • Přítomnost špatných návyků. Účinky alkoholu na alkohol a závislost na kouření na zdraví mohou ovlivnit proces poporodní adaptace těla.

Laktační amenorea

První měsíc po narození, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a neschopnou otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je velká krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke snižování dělohy. A navíc inhibuje produkci hormonů zodpovědných za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „zdravotně postižené“ - folikuly nedozrávají, ovulace nenastává, menstruace nepřichází.

Pokud žena po porodu nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnovuje, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po narození. Pokud dítě kojí, má žena tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopna otěhotnět kvůli krmení.

Ekologicky šetrné se nazývá krmení na vyžádání, bez mléka, krmení a používání bradavek, s povinným uchováním nočního krmení.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejde o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo se zotavuje jinak ve všech.

Přesto, když žena kojí, živí se podle potřeby a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zabraňuje regeneraci cyklu. Pokud jsou dodržena všechna pravidla Eco-HB, pak menstruace nastane po ukončení kojení.

Jak HB ovlivňuje kojící matku?

Odborníci se domnívají, že kojení příznivě ovlivňuje zdraví mladé matky.

 • Díky kojení se děloha stahuje intenzivněji, čistí rychleji a vrací se do své původní podoby..
 • Kojení a kojení - vynikající prevence různých onemocnění ženských orgánů a mléčných žláz.
 • Pro kojící matku je snazší udržet svou postavu a chránit se před získáním dalších liber.
 • Hormonální pozadí se mnohokrát obnovuje, fungování ženských orgánů se zlepšuje s větší aktivitou a intenzitou.

Je možné kojit během menstruace?

Mnoho dívek se obává nástupu menstruace a jsou si jisti, že by v tuto chvíli mělo být kojení zastaveno. Tento názor je chybný. Měsíčně nijak neovlivňuje chuť mléka a jeho kvalitu.

Po nástupu kritických dnů může být laktace potlačena nebo naopak aktivována. Toto je individuální ukazatel. V prvních několika měsících má menstruace pozitivní účinek na prolaktin. Díky tomu se zvyšuje produkce mléka..

Je nejen možné, ale nutné, krmit dítě v kritických dnech. Ostré zastavení krmení může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Zvýšené riziko onemocnění prsu.


Přestaňte se živit po začátku menstruace není nutné

Měsíčně po laktaci

Menstruační cyklus je přímo závislý na změnách v hormonálním pozadí. Po dokončení procesu obnovy těla po porodu začne děloha fungovat v obvyklém režimu. Menstruace může začít jak během kojení, tak po laktaci.

Pokud žena krmí dítě v systému, včetně nočních hodin, s největší pravděpodobností byste měli očekávat obnovení menstruace po kojení. Nebojte se, že menstruace se ještě neohlásila. Často s intenzivním kojením po dobu 1,5–2 let žena nemenstruuje. Možnost dřívějšího obnovení cyklu však není vyloučena.

Když je dítě na smíšené stravě - to znamená, že mu matka krmí několikrát denně upravenou směs - mělo by se očekávat, že menstruace, pokud kojení přestane, začne docela brzy, asi 1-2 měsíce po zavedení směsi do stravy.

Při umělém krmení dítěte bude možnost obnovení cyklu zcela záviset na procesu zotavení ženského těla po porodu..

Až přijde vaše období: video

Jaké jsou příčiny menstruace během kojení

Důvody nástupu menstruace během kojení zahrnují:

 • smíšené krmení;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • vzácné připoutání dítěte k hrudi;
 • nedodržení plánu krmení;
 • nesprávná produkce prolaktinu;
 • užívání určitých drog;
 • nedostatek nočních krmení.


Menstruace přichází rychleji po zavedení doplňkových potravin
Období obnovy období je individuální. Není možné přesně říci, kdy začíná menstruace.

Vlastnosti menstruačního cyklu po laktaci

 • Po ukončení kojení zpravidla žena po 1,5 měsíci znovu začíná menstruační krvácení. Tento proces není vždy snadný a bezbolestný. Je třeba poznamenat, že na začátku může menstruace připomínat krvavé hubené výboje. Rovněž není okamžitě stanovena správnost..
 • Zpoždění načasování nebo naopak předčasný nástup menstruace v prvních měsících zavedení cyklu po ukončení kojení je normální. Neměli byste si dělat starosti, protože hormonální pozadí se normalizuje okamžitě. Závisí to na působení hormonu prolaktinu, který ovlivňuje kojení a intenzitu funkce vaječníků..
 • Neměli byste věřit v mýtus, že po obnovení menstruace u žen se mění chuť mateřského mléka. To není pravda. Dítě nebude cítit rozdíl, bude rád jíst mateřské mléko. Chuť se zpravidla může lišit od konzumovaných potravin a léčiv užívaných kojící matkou.

Pokud máte dlouhou dobu zotavení, doporučujeme vám poradit se s lékařem. Odborná konzultace vám pomůže zbavit se úzkosti v důsledku změn, které se přirozeně vyskytují v období po porodu a po kojení..

Nemoci a komplikace

Nepravidelný cyklus po porodu během kojení, způsobený hormonálním selháním, je charakterizován dlouhodobým krvácením z dělohy. Důvodem je skutečnost, že vaječníky a hypofýza nefungují správně..

Příznaky hormonálního selhání jsou hojné výboje se sraženinami. Pro stanovení diagnózy, vyšetření krve a moči se provádí ultrazvuk genitálií. K léčbě se používá hormonální terapie..

Cysta ve vaječníku způsobuje poruchu období po porodu během kojení. To vyvolává uvolňování hormonů, díky nimž je cyklus zpožděn o 5 až 30 dní. Hlavním příznakem cysty je bazální teplota nižší než 36,8 stupně během ovulace.

Zánět během menstruace způsobuje, že menstruace je nepravidelná a bolestivá. Dysmenorea je doprovázena závratěmi, nevolností, výkyvy nálady a poruchami spánku. Kvůli bolesti a křečím je trávicí trakt narušen.

Sheehanův syndrom se vyskytuje během porodu krvácející hypofyzární buňky umírají. Produkce hormonů po komplikaci je narušena nebo úplně zastavena. Syndrom je charakterizován absencí menstruace, poklesem mléčných žláz a poklesem fyzické aktivity..

Onkologie ve formě nádoru odhaluje genitálie. S rozvojem rakoviny menstruace chybí nebo je vzácná. Alokace jsou doprovázeny svěděním, nepříjemným hnilobným zápachem. Kritické dny v onkologii způsobují silnou bolest.

V takovém případě byste měli kontaktovat specialistu

 • Když se menstruační cyklus po kojení dlouho nezotaví. Menstruace by měla být stanovena po 6 měsících po ukončení kojení.
 • Když je cyklus přerušen na dlouhou dobu. Specialista může radit léky, které přispívají k normalizaci menstruačního cyklu.
 • Pokud potřebujete radu ohledně antikoncepce během kojení. Během poporodní amenorey - klidových reprodukčních orgánů - žena nepotřebuje antikoncepci. Je však třeba si uvědomit, že hormonální pozadí každé ženy je individuální. Proto se k neplánovaným těhotenstvím tak často dochází velmi rychle po narození dítěte.
 • Když na začátku poporodní počátek menstruace, nepohodlí, bolest a další nepříjemné pocity jsou cítit po dlouhou dobu.

Jakékoli změny v práci orgánů porodících mladou matku nejsou důvodem k odmítnutí kojení. Pro dítě je to velmi důležité období. Dětská zdravotní základna je položena. Zatímco matka pokračuje v kojení, existuje mezi nimi úzký vztah, který nelze přeceňovat.

Menstruace a laktace jsou na sobě částečně závislé. Obnovení menstruačního cyklu může ovlivnit aktivitu mléčných žláz. Množství mléka klesá, ale to není důvod k poplachu. Je nutné pouze systematizovat krmení dítěte a laktace se normalizuje.

Poporodní období a doba po ukončení kojení - doba zotavení těla a jeho přizpůsobení novému dennímu režimu, výživě a životnímu stylu.

Těhotenství

Velmi často se můžete setkat s neplánovanou koncepcí. Ovulace se může i přes kojení objevit kdykoli. Pro tělo nově narozené ženy je stav těhotenství nejpřirozenější. S dobrou funkcí vaječníků ani vysoká sekrece prolaktinu nebrání tomu, aby vejce znovu dozrála. Zvláštní pozornost by měla být věnována antikoncepci během smíšeného krmení, kdy produkce hormonů klesá v důsledku snížení počtu krmení..

Výskyt těhotenství u kojící matky obvykle neovlivňuje chuť a množství mléka. Pokud máte podezření, měli byste okamžitě provést test nebo navštívit lékaře.

Kdy začíná menstruace při kojení

Po porodu ženské tělo aktivuje proces obnovy. Měsíčně s laktací po dlouhou dobu chybí. Ihned po narození se objeví propuštění, které je velmi podobné menstruaci. Říká se jim Lochia. Období zotavení z menstruace je individuální. To přímo závisí na zvolené metodě krmení a stavu těla jako celku. Poprvé po obnovení menstruace budou pozorována výrazná porušení. Podmínka se postupně normalizuje. Často, po porodu, bolest, která doprovázela menstruaci před těhotenstvím, zmizí.

Po porodu se musí ženské tělo zotavit

Může menstruace jít hned po porodu

Ihned po porodu nebo v blízké budoucnosti nelze menstruaci obnovit. Nezávisí na zvolené metodě krmení. Obnovení těla trvá nejméně 3 měsíce.

Krvavý výtok, který nastane po porodu a připomíná menstruaci - lochii. Jsou nutné k očištění dělohy. Trvá až 5-7 týdnů.

Lochia provází proces hojení povrchu dělohy. Doba zotavení je individuální a závisí na:

 • těhotenský kurz;
 • způsob dodání;
 • celkový stav těla.

Zpočátku jsou lochie nadměrně hojné a mají bohatou šarlatovou barvu. Prvních pár dní by měla žena pečlivě sledovat její pohodu. Uvolnění v této době může způsobit krvácení. V případě jakýchkoli nesrovnalostí vyhledejte lékařskou pomoc..

Poporodní krvácení může být velmi hojné.

Povaha goof podle načasování je popsána v tabulce.

Prvních pár hodinVýtok je hojný a obsahuje nadměrné množství sraženin. Ve spodní části břicha jsou tažné bolesti. Čím intenzivnější kontrakce dělohy, tím více lochie.
Dalších 7-10 dníLochia je hojná, ale jejich počet se postupně snižuje. Amplifikováno během kojení.
Zbytek časuVypouštění se zašpiní. Může pravidelně mizet.

Lochia silně připomíná menstruace. Žena může používat konvenční podložky. Během tohoto období nelze tampony použít. Jinak se riziko infekce zvýší. Během období zotavení jsou reprodukční orgány náchylné k různým chorobám.

Tento stav je obecně v průběhu lochie uspokojivý. Teprve poprvé se objevila tažná bolest v břiše a slabost. Takové příznaky postupně úplně zmizí.

Lochia by neměla mít cizí pach. Pokud je pozorována shnilá vůně, měl by být navštíven lékař. To naznačuje průběh zánětlivého procesu..

Jak obnovit menstruační cyklus

Trvání regeneračního cyklu je individuální. Přímo závisí na způsobu krmení. U GV nemusí menstruace začít, dokud žena nepřestane krmit.

Při kojení se menstruace neprodává okamžitě

Menstruace může začít pod vlivem určitých faktorů. Období zotavení bude trvat méně, pokud žena zavedla doplňkové potraviny. Při umělém krmení bude cyklus pokračovat 3-4 měsíce po dodání.

Při absenci laktace začne menstruace za 8-10 týdnů. V některých případech je pravděpodobné zpoždění v důsledku individuálních charakteristik..

Obnovení menstruačního cyklu ovlivňují následující faktory:

 • průběh práce;
 • přítomnost hormonální nerovnováhy;
 • stresové situace a nestabilita psychoemotivního pozadí.

Pro normální zotavení by žena měla mít plný odpočinek. V případě jakýchkoli odchylek je nutné sledovat vaši pohodu a vyhledat lékaře.

Kdy začínají období po porodu

Podle statistik je menstruace u 80% žen obnovena až po laktaci. První menstruace se často objevuje po 6-8 týdnech. To je možné zavedením doplňkových potravin. V tomto případě je potřeba produkce mléka snížena..

Po zrušení krmení se cyklus postupně normalizuje

Cyklus se ustálí během 2-3 měsíců. Menstruace se neobjeví ihned po ukončení krmení nebo krmení. Trvá to nějaký čas.

Poprvé po nástupu menstruace jsou pozorována zpoždění a zjevná nestabilita. To je normální. Pokud se menstruace neobnoví po 3 a více měsících, měl by být konzultován lékař.

Jaké jsou příčiny menstruace během kojení

Důvody nástupu menstruace během kojení zahrnují:

 • smíšené krmení;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • vzácné připoutání dítěte k hrudi;
 • nedodržení plánu krmení;
 • nesprávná produkce prolaktinu;
 • užívání určitých drog;
 • nedostatek nočních krmení.
Menstruace přichází rychleji po zavedení doplňkových potravin

Období obnovy období je individuální. Není možné přesně říci, kdy začíná menstruace.

Je možné kojit během menstruace?

Mnoho dívek se obává nástupu menstruace a jsou si jisti, že by v tuto chvíli mělo být kojení zastaveno. Tento názor je chybný. Měsíčně nijak neovlivňuje chuť mléka a jeho kvalitu.

Po nástupu kritických dnů může být laktace potlačena nebo naopak aktivována. Toto je individuální ukazatel. V prvních několika měsících má menstruace pozitivní účinek na prolaktin. Díky tomu se zvyšuje produkce mléka..

Je nejen možné, ale nutné, krmit dítě v kritických dnech. Ostré zastavení krmení může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Zvýšené riziko onemocnění prsu.

Přestaňte se živit po začátku menstruace není nutné

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte nějaké příznaky, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Menstruační cyklus je indikátorem zdraví žen. Vyhledejte lékaře, pokud:

 • menstruace nezačala do dvou měsíců po ukončení kojení;
 • pravidelnost kritických dnů není obnovena 3 měsíce po příjezdu kritických dnů;
 • výtok je příliš vzácný nebo hojný;
 • menstruace je příliš bolestivá;
 • menstruace se po zotavení zastavila.

Všechny tyto faktory mohou znamenat významné narušení reprodukčních orgánů..

Toto video hovoří o začátku období po porodu:

Mohu otěhotnět s laktací

Přes mnoho mylných představ, s kojením, těhotenství je pravděpodobné, že nastane, i když menstruace ještě neobnovila. Kojení není antikoncepční prostředek.

Po narození musíte použít kondomy a jiné metody antikoncepce. Jinak může dojít k těhotenství i přes kojení..

Nepravidelná období u kojící matky: normální nebo ne?

K obnovení menstruačního cyklu po porodu dochází postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení normální možností. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn vyskytujících se v těle. Období obnovy reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Může menstruace začít při kojení

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Udržování hladiny tohoto hormonu zajišťují receptory bradavek. Čím častěji je dítě na hrudi, tím více prolaktinu produkuje hypofýza.

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního plánu. Jsou to ženské hormony, jejichž koncentrace a úroveň se systematicky mění. Ovládají cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přichází menstruace během kojení, když počet aplikací klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě krmeno smíšeným způsobem, je prolaktin produkován málo. Vaječníky začínají fungovat a přichází menstruace.

V případech, kdy se kojící ženě podaří zřídit HS, vyloučit směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Menstruace

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, je menstruační rozvrh ovlivněn:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • děložní kontraktilita.

Obnovení cyklu je určeno počtem dětí, stavem reprodukčního systému a celkovým zdravím.

Kdy začínají první období po přirozeném porodu

Po porodu trvá úplné uzdravení. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácí. Po porodu tělo řídí zdroje pro obnovu svalové tkáně, sliznic. Děloha se začne aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během aplikace dítěte na hrudník. Právě v tomto okamžiku se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje regeneraci těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po narození je výboj hnědý. Asi o týden později se rozjasní. Jejich intenzita se každý den snižuje..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po snížení krmení. První výtok krve padá na 6-7 měsíc laktace. Během této doby dítě již dostává další jídlo. Kromě toho dítě v noci zřídka žádá prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek dostává signál, že tělo má dostatek zdrojů pro nové pojetí. Ovariány pokračují v práci.

Normou je také situace, kdy menstruace nastane až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena i po doplňkovém krmení často kojí. Velkou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se produkuje hlavní množství prolaktinu.

Nepravidelná období během kojení

U HB je menstruace zřídka periodická. Důvodem je skutečnost, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečným způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli..

Trvání cyklu s kojením je od 2 do 8 týdnů. Menstruace může být nepravidelná. Délka výboje se také mění..

Nejčastěji je plán obnoven 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době není dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, provést testy.

Během období HB jsou ženy často chráněny skromnými (špinícími) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Nízká menstruace během kojení je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Ukazatel se pravidelně mění, přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si může kojící žena všimnout nízkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Příčiny nepravidelných období

Cyklus obnovy nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období je hormonální restrukturalizace. To je normální stav kojení. V některých případech nastává nestabilita menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, fibroidy, cervikální dysplazie, různé nádory;
 • zánět
 • infekce
 • poporodní deprese;
 • nedostatek vitaminu;
 • přepracování;
 • nadměrná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou vzájemně propojeny..

Opožděná menstruace po porodu

Kojící ženy často čelí této situaci. Především by mělo být těhotenství vyloučeno se zpožděním menstruace. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelné zpoždění kromě přirozených hormonálních změn může být způsobeno:

 • poporodní komplikace;
 • stres
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nevhodná strava (včetně přísné stravy).

Pokud by menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, měly by vzniknout obavy. Velké zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, nemocí pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, úbytkem hmotnosti.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu u všech žen má různá období. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte plně jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat, co můžete, dělat lehkou gymnastiku.

Když po kojení začíná menstruace

Po porodu ženské tělo aktivuje proces obnovy. Měsíčně s laktací po dlouhou dobu chybí. Ihned po narození se objeví propuštění, které je velmi podobné menstruaci. Říká se jim Lochia. Období zotavení z menstruace je individuální. To přímo závisí na zvolené metodě krmení a stavu těla jako celku. Poprvé po obnovení menstruace budou pozorována výrazná porušení. Podmínka se postupně normalizuje. Často, po porodu, bolest, která doprovázela menstruaci před těhotenstvím, zmizí.


Po porodu se musí ženské tělo zotavit

Co se stane s ženským tělem po porodu

 1. Poporodní výboj - lochie - to není měsíční, trvají 5-7 týdnů. Děloha je tedy osvobozena od zbytků placenty, stahuje se a vrací se do své původní podoby, kterou měla před početím.
 2. Kojení začíná. To také ovlivňuje proces obnovy..
 3. Váha ženy se může měnit, dokud se celý systém jako celek nevrátí k normálu a nezvykne si na nový životní styl.
 4. Poporodní období trvá od 6 do 8 týdnů. To je doba, kdy dochází k kolosální restrukturalizaci celého organismu. Břišní svaly se postupně napínají, postava ženy nabírá ty formy, které existovaly před těhotenstvím. Cvičení je v tomto časovém úseku nezbytné, protože tělo potřebuje pomoc.

Shrnutí

Po narození může být menstruace nepravidelná. Pro vytvoření cyklu je nutné vrátit tělo do předchozího stavu, normalizovat hormonální pozadí, a to vyžaduje čas. Narození dítěte vyžaduje opatrnější postoj matky ke svému zdraví než dříve, protože mít děti je za ně a za sebe velkou zodpovědností. V tomto ohledu, pokud se objeví alarmující příznaky a stížnosti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Jedním z důvodů, proč navštívit gynekologa, může být nepravidelná menstruace.

Faktory ovlivňující obnovení ženského menstruačního cyklu

 • Výživa. Pokud mladá matka sleduje denní režim, je-li její dieta různorodá a obsahuje vitaminy a minerály nezbytné pro zotavení, může menstruace v případě neexistence kojení začít 3 měsíce po porodu..
 • Zdraví. Zdraví žen je velmi důležitým aspektem. Při absenci jakýchkoli zánětlivých procesů a virových infekcí během kojení a při chronických onemocněních se tělo mladé matky docela aktivně obnovuje..
 • Psychologický stav. Absence stresu, uvolněná atmosféra a zdravý životní styl - to vše přispívá k rychlému návratu ženy do jejího obvyklého životního stylu. Tělo se mnohokrát rychleji přizpůsobí, všechny funkce (včetně menstruace) se vrátí do normálu.
 • Přítomnost špatných návyků. Účinky alkoholu na alkohol a závislost na kouření na zdraví mohou ovlivnit proces poporodní adaptace těla.

Laktační amenorea

První měsíc po narození, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a neschopnou otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je velká krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke snižování dělohy. A navíc inhibuje produkci hormonů zodpovědných za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „zdravotně postižené“ - folikuly nedozrávají, ovulace nenastává, menstruace nepřichází.

Pokud žena po porodu nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnovuje, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po narození. Pokud dítě kojí, má žena tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopna otěhotnět kvůli krmení.

Ekologicky šetrné se nazývá krmení na vyžádání, bez mléka, krmení a používání bradavek, s povinným uchováním nočního krmení.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejde o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo se zotavuje jinak ve všech.

Přesto, když žena kojí, živí se podle potřeby a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zabraňuje regeneraci cyklu. Pokud jsou dodržena všechna pravidla Eco-HB, pak menstruace nastane po ukončení kojení.

Jak HB ovlivňuje kojící matku?

Odborníci se domnívají, že kojení příznivě ovlivňuje zdraví mladé matky.

 • Díky kojení se děloha stahuje intenzivněji, čistí rychleji a vrací se do své původní podoby..
 • Kojení a kojení - vynikající prevence různých onemocnění ženských orgánů a mléčných žláz.
 • Pro kojící matku je snazší udržet svou postavu a chránit se před získáním dalších liber.
 • Hormonální pozadí se mnohokrát obnovuje, fungování ženských orgánů se zlepšuje s větší aktivitou a intenzitou.

Je možné kojit během menstruace?

Mnoho dívek se obává nástupu menstruace a jsou si jisti, že by v tuto chvíli mělo být kojení zastaveno. Tento názor je chybný. Měsíčně nijak neovlivňuje chuť mléka a jeho kvalitu.

Po nástupu kritických dnů může být laktace potlačena nebo naopak aktivována. Toto je individuální ukazatel. V prvních několika měsících má menstruace pozitivní účinek na prolaktin. Díky tomu se zvyšuje produkce mléka..

Je nejen možné, ale nutné, krmit dítě v kritických dnech. Ostré zastavení krmení může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Zvýšené riziko onemocnění prsu.


Přestaňte se živit po začátku menstruace není nutné

Měsíčně po laktaci

Menstruační cyklus je přímo závislý na změnách v hormonálním pozadí. Po dokončení procesu obnovy těla po porodu začne děloha fungovat v obvyklém režimu. Menstruace může začít jak během kojení, tak po laktaci.

Pokud žena krmí dítě v systému, včetně nočních hodin, s největší pravděpodobností byste měli očekávat obnovení menstruace po kojení. Nebojte se, že menstruace se ještě neohlásila. Často s intenzivním kojením po dobu 1,5–2 let žena nemenstruuje. Možnost dřívějšího obnovení cyklu však není vyloučena.

Když je dítě na smíšené stravě - to znamená, že mu matka krmí několikrát denně upravenou směs - mělo by se očekávat, že menstruace, pokud kojení přestane, začne docela brzy, asi 1-2 měsíce po zavedení směsi do stravy.

Při umělém krmení dítěte bude možnost obnovení cyklu zcela záviset na procesu zotavení ženského těla po porodu..

Až přijde vaše období: video

Jaké jsou příčiny menstruace během kojení

Důvody nástupu menstruace během kojení zahrnují:

 • smíšené krmení;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • vzácné připoutání dítěte k hrudi;
 • nedodržení plánu krmení;
 • nesprávná produkce prolaktinu;
 • užívání určitých drog;
 • nedostatek nočních krmení.


Menstruace přichází rychleji po zavedení doplňkových potravin
Období obnovy období je individuální. Není možné přesně říci, kdy začíná menstruace.

Vlastnosti menstruačního cyklu po laktaci

 • Po ukončení kojení zpravidla žena po 1,5 měsíci znovu začíná menstruační krvácení. Tento proces není vždy snadný a bezbolestný. Je třeba poznamenat, že na začátku může menstruace připomínat krvavé hubené výboje. Rovněž není okamžitě stanovena správnost..
 • Zpoždění načasování nebo naopak předčasný nástup menstruace v prvních měsících zavedení cyklu po ukončení kojení je normální. Neměli byste si dělat starosti, protože hormonální pozadí se normalizuje okamžitě. Závisí to na působení hormonu prolaktinu, který ovlivňuje kojení a intenzitu funkce vaječníků..
 • Neměli byste věřit v mýtus, že po obnovení menstruace u žen se mění chuť mateřského mléka. To není pravda. Dítě nebude cítit rozdíl, bude rád jíst mateřské mléko. Chuť se zpravidla může lišit od konzumovaných potravin a léčiv užívaných kojící matkou.

Pokud máte dlouhou dobu zotavení, doporučujeme vám poradit se s lékařem. Odborná konzultace vám pomůže zbavit se úzkosti v důsledku změn, které se přirozeně vyskytují v období po porodu a po kojení..

Nemoci a komplikace

Nepravidelný cyklus po porodu během kojení, způsobený hormonálním selháním, je charakterizován dlouhodobým krvácením z dělohy. Důvodem je skutečnost, že vaječníky a hypofýza nefungují správně..

Příznaky hormonálního selhání jsou hojné výboje se sraženinami. Pro stanovení diagnózy, vyšetření krve a moči se provádí ultrazvuk genitálií. K léčbě se používá hormonální terapie..

Cysta ve vaječníku způsobuje poruchu období po porodu během kojení. To vyvolává uvolňování hormonů, díky nimž je cyklus zpožděn o 5 až 30 dní. Hlavním příznakem cysty je bazální teplota nižší než 36,8 stupně během ovulace.

Zánět během menstruace způsobuje, že menstruace je nepravidelná a bolestivá. Dysmenorea je doprovázena závratěmi, nevolností, výkyvy nálady a poruchami spánku. Kvůli bolesti a křečím je trávicí trakt narušen.

Sheehanův syndrom se vyskytuje během porodu krvácející hypofyzární buňky umírají. Produkce hormonů po komplikaci je narušena nebo úplně zastavena. Syndrom je charakterizován absencí menstruace, poklesem mléčných žláz a poklesem fyzické aktivity..

Onkologie ve formě nádoru odhaluje genitálie. S rozvojem rakoviny menstruace chybí nebo je vzácná. Alokace jsou doprovázeny svěděním, nepříjemným hnilobným zápachem. Kritické dny v onkologii způsobují silnou bolest.

V takovém případě byste měli kontaktovat specialistu

 • Když se menstruační cyklus po kojení dlouho nezotaví. Menstruace by měla být stanovena po 6 měsících po ukončení kojení.
 • Když je cyklus přerušen na dlouhou dobu. Specialista může radit léky, které přispívají k normalizaci menstruačního cyklu.
 • Pokud potřebujete radu ohledně antikoncepce během kojení. Během poporodní amenorey - klidových reprodukčních orgánů - žena nepotřebuje antikoncepci. Je však třeba si uvědomit, že hormonální pozadí každé ženy je individuální. Proto se k neplánovaným těhotenstvím tak často dochází velmi rychle po narození dítěte.
 • Když na začátku poporodní počátek menstruace, nepohodlí, bolest a další nepříjemné pocity jsou cítit po dlouhou dobu.

Jakékoli změny v práci orgánů porodících mladou matku nejsou důvodem k odmítnutí kojení. Pro dítě je to velmi důležité období. Dětská zdravotní základna je položena. Zatímco matka pokračuje v kojení, existuje mezi nimi úzký vztah, který nelze přeceňovat.

Menstruace a laktace jsou na sobě částečně závislé. Obnovení menstruačního cyklu může ovlivnit aktivitu mléčných žláz. Množství mléka klesá, ale to není důvod k poplachu. Je nutné pouze systematizovat krmení dítěte a laktace se normalizuje.

Poporodní období a doba po ukončení kojení - doba zotavení těla a jeho přizpůsobení novému dennímu režimu, výživě a životnímu stylu.

Těhotenství

Velmi často se můžete setkat s neplánovanou koncepcí. Ovulace se může i přes kojení objevit kdykoli. Pro tělo nově narozené ženy je stav těhotenství nejpřirozenější. S dobrou funkcí vaječníků ani vysoká sekrece prolaktinu nebrání tomu, aby vejce znovu dozrála. Zvláštní pozornost by měla být věnována antikoncepci během smíšeného krmení, kdy produkce hormonů klesá v důsledku snížení počtu krmení..

Výskyt těhotenství u kojící matky obvykle neovlivňuje chuť a množství mléka. Pokud máte podezření, měli byste okamžitě provést test nebo navštívit lékaře.

Kdy začíná menstruace při kojení

Po porodu ženské tělo aktivuje proces obnovy. Měsíčně s laktací po dlouhou dobu chybí. Ihned po narození se objeví propuštění, které je velmi podobné menstruaci. Říká se jim Lochia. Období zotavení z menstruace je individuální. To přímo závisí na zvolené metodě krmení a stavu těla jako celku. Poprvé po obnovení menstruace budou pozorována výrazná porušení. Podmínka se postupně normalizuje. Často, po porodu, bolest, která doprovázela menstruaci před těhotenstvím, zmizí.

Po porodu se musí ženské tělo zotavit

Může menstruace jít hned po porodu

Ihned po porodu nebo v blízké budoucnosti nelze menstruaci obnovit. Nezávisí na zvolené metodě krmení. Obnovení těla trvá nejméně 3 měsíce.

Krvavý výtok, který nastane po porodu a připomíná menstruaci - lochii. Jsou nutné k očištění dělohy. Trvá až 5-7 týdnů.

Lochia provází proces hojení povrchu dělohy. Doba zotavení je individuální a závisí na:

 • těhotenský kurz;
 • způsob dodání;
 • celkový stav těla.

Zpočátku jsou lochie nadměrně hojné a mají bohatou šarlatovou barvu. Prvních pár dní by měla žena pečlivě sledovat její pohodu. Uvolnění v této době může způsobit krvácení. V případě jakýchkoli nesrovnalostí vyhledejte lékařskou pomoc..

Poporodní krvácení může být velmi hojné.

Povaha goof podle načasování je popsána v tabulce.

Prvních pár hodinVýtok je hojný a obsahuje nadměrné množství sraženin. Ve spodní části břicha jsou tažné bolesti. Čím intenzivnější kontrakce dělohy, tím více lochie.
Dalších 7-10 dníLochia je hojná, ale jejich počet se postupně snižuje. Amplifikováno během kojení.
Zbytek časuVypouštění se zašpiní. Může pravidelně mizet.

Lochia silně připomíná menstruace. Žena může používat konvenční podložky. Během tohoto období nelze tampony použít. Jinak se riziko infekce zvýší. Během období zotavení jsou reprodukční orgány náchylné k různým chorobám.

Tento stav je obecně v průběhu lochie uspokojivý. Teprve poprvé se objevila tažná bolest v břiše a slabost. Takové příznaky postupně úplně zmizí.

Lochia by neměla mít cizí pach. Pokud je pozorována shnilá vůně, měl by být navštíven lékař. To naznačuje průběh zánětlivého procesu..

Jak obnovit menstruační cyklus

Trvání regeneračního cyklu je individuální. Přímo závisí na způsobu krmení. U GV nemusí menstruace začít, dokud žena nepřestane krmit.

Při kojení se menstruace neprodává okamžitě

Menstruace může začít pod vlivem určitých faktorů. Období zotavení bude trvat méně, pokud žena zavedla doplňkové potraviny. Při umělém krmení bude cyklus pokračovat 3-4 měsíce po dodání.

Při absenci laktace začne menstruace za 8-10 týdnů. V některých případech je pravděpodobné zpoždění v důsledku individuálních charakteristik..

Obnovení menstruačního cyklu ovlivňují následující faktory:

 • průběh práce;
 • přítomnost hormonální nerovnováhy;
 • stresové situace a nestabilita psychoemotivního pozadí.

Pro normální zotavení by žena měla mít plný odpočinek. V případě jakýchkoli odchylek je nutné sledovat vaši pohodu a vyhledat lékaře.

Kdy začínají období po porodu

Podle statistik je menstruace u 80% žen obnovena až po laktaci. První menstruace se často objevuje po 6-8 týdnech. To je možné zavedením doplňkových potravin. V tomto případě je potřeba produkce mléka snížena..

Po zrušení krmení se cyklus postupně normalizuje

Cyklus se ustálí během 2-3 měsíců. Menstruace se neobjeví ihned po ukončení krmení nebo krmení. Trvá to nějaký čas.

Poprvé po nástupu menstruace jsou pozorována zpoždění a zjevná nestabilita. To je normální. Pokud se menstruace neobnoví po 3 a více měsících, měl by být konzultován lékař.

Jaké jsou příčiny menstruace během kojení

Důvody nástupu menstruace během kojení zahrnují:

 • smíšené krmení;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • vzácné připoutání dítěte k hrudi;
 • nedodržení plánu krmení;
 • nesprávná produkce prolaktinu;
 • užívání určitých drog;
 • nedostatek nočních krmení.
Menstruace přichází rychleji po zavedení doplňkových potravin

Období obnovy období je individuální. Není možné přesně říci, kdy začíná menstruace.

Je možné kojit během menstruace?

Mnoho dívek se obává nástupu menstruace a jsou si jisti, že by v tuto chvíli mělo být kojení zastaveno. Tento názor je chybný. Měsíčně nijak neovlivňuje chuť mléka a jeho kvalitu.

Po nástupu kritických dnů může být laktace potlačena nebo naopak aktivována. Toto je individuální ukazatel. V prvních několika měsících má menstruace pozitivní účinek na prolaktin. Díky tomu se zvyšuje produkce mléka..

Je nejen možné, ale nutné, krmit dítě v kritických dnech. Ostré zastavení krmení může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Zvýšené riziko onemocnění prsu.

Přestaňte se živit po začátku menstruace není nutné

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte nějaké příznaky, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Menstruační cyklus je indikátorem zdraví žen. Vyhledejte lékaře, pokud:

 • menstruace nezačala do dvou měsíců po ukončení kojení;
 • pravidelnost kritických dnů není obnovena 3 měsíce po příjezdu kritických dnů;
 • výtok je příliš vzácný nebo hojný;
 • menstruace je příliš bolestivá;
 • menstruace se po zotavení zastavila.

Všechny tyto faktory mohou znamenat významné narušení reprodukčních orgánů..

Toto video hovoří o začátku období po porodu:

Mohu otěhotnět s laktací

Přes mnoho mylných představ, s kojením, těhotenství je pravděpodobné, že nastane, i když menstruace ještě neobnovila. Kojení není antikoncepční prostředek.

Po narození musíte použít kondomy a jiné metody antikoncepce. Jinak může dojít k těhotenství i přes kojení..

Články O Neplodnosti