Hlavní Analýzy

Co dělat s průjmem u kojenců a jak zacházet

Hnačka u kojenců může nastat z mnoha důvodů. Hlavní věcí je rozpoznat příznaky v čase a zahájit léčbu. Opravdu, někdy za neškodnými tekutými stolicemi dochází k závažnému porušování práce vnitřních orgánů. Do těla se mohly dostat nebezpečné viry a bakterie..

Průjem je charakterizován tekutou konzistencí stolice až několikrát denně. V diagnóze jsou důležité barvy, vůně a struktura. Měl by být léčen průjem, při kterém jsou například sledovány krevní pruhy..

Průjem u novorozenců

V prvních dnech po narození dítěte mají výkaly tmavě zelenou barvu. Říká se tomu meconium. Není nutné léčit takový stav. Měli byste si dát pozor na jeho nepřítomnost, protože to může být příčinou vážné choroby. Následně (až asi měsíc) může být barva stolice u dítěte žluto-zelená nebo hnědá. Během prvního roku se stolice zbarví na žlutou.

Průjem u kojenců je velmi častý výskyt. Když se dítě narodí, jeho vnitřní orgány ještě nejsou plně formovány. K jejich konečnému zrání dochází během prvního roku života. Proto lze během prvního měsíce života pozorovat problémy se stolicí. Střeva se při jídle plně nedozvěděla, jak ji správně zpracovat. V důsledku toho má dítě průjem. Hlavními důvody jsou nedodržování pravidel kojení mateřského mléka. V tomto případě dítě vypadá zdravě a klidně..

Děti již často v nemocnici doporučují dávat dětem bifidumbakterin, lék založený na živých bifidobakteriích, který stabilizuje střeva. Bifidumbacterin se doporučuje podávat dětem i po užití antibiotik.

Nesprávné připojení k hrudi nebo častá změna jednoho prsu na druhé také způsobuje průjem. Výsledkem je, že dítě dostává přední mléko, které obsahuje pouze laktózu. Tuky se nacházejí v hlubším mléku prsu a jsou hlavní potravou pro dítě. To vede ke vzniku tekuté zelené stolice s pěnou. V tomto případě je léčba zavedena dieta.

Příjem živých bakterií pomůže rychleji se vypořádat s touto nemocí. Bifidumbakterin je bezpečný lék i pro novorozence. Léčba by měla být zahájena po konzultaci s lékařem..

Příčiny volné stolice u kojenců

Hnačka u kojenců může nastat z různých důvodů:

 • První návnady. Pokud jsou zavedeny předčasně do stravy kojenců nebo produktů, mají projímavý účinek (šťávy, ovoce), dochází ve střevě k fermentačním procesům. Po jejich zrušení se křeslo upraví.
 • Náhlý přechod z mateřského mléka do krmení.
 • Nedodržení pravidel pro přípravu směsí. Výroba směsi je přísně podle pokynů.
 • Střevní infekce mohou vstoupit do těla dítěte pomocí nádobí, nemytými rukama. Kromě toho je izolována virová střevní infekce. V kterémkoli z těchto případů se kromě průjmu s hlenem pozoruje bolest břicha, zvracení a horečka. Ve stolici se mohou objevit pruhy krve. Tyto příznaky se vyskytují zejména u dětí prvního měsíce života.
 • Nejtěžší k léčbě je infekční průjem. Pomocí testů je stanovena infekce a léčbu může předepsat pouze lékař (rotovirus, paraziti, bakterie, houby). Je tu volná stolička zelené barvy, zvracení. Pokud se jedná o infekci staph, pak stolice s pěnou.
 • Možná má dítě patologii trávicího systému (střevní obstrukce, peritonitida, apendicitida). V tomto případě je léčba doprovázena chirurgickým zákrokem - v žádném případě sami nemůžete nic dělat.
 • Průjem může doprovázet zoubky, nachlazení, infekce genitourinárního systému. Židle je tekutá, hojná. Pokud se vyskytnou příznaky jiné infekce, stává se stolice hlenem, pěnou, jsou v ní patrné krevní sraženiny.
 • Dysbakterióza Vyznačuje se nejen výskytem volných stoliček. Výkaly se často vyskytují u hlenu a pěny, může docházet k šíření krve. Barva může mít zelený odstín..
 • Zánět tenkého střeva. Průjem je silný, s hlenem, pěnou. Mohou se objevit pruhy krve.
 • Užívání antibiotik.

V žádném z těchto případů nebude brát bifidumbakterin brát, což pomůže v boji proti poruchám stolice. Zvláště pokud dítě prvního roku života vypadá nemocně a unaveně.

Dehydratace s průjmem

Vzhled volné stolice by měl varovat rodiče. Pokud to nezastavíte včas, může dojít k dehydrataci těla, když je narušena rovnováha solí (elektrolytů) a vody v těle. Játra a střeva se podílejí na úpravě této rovnováhy. Jakmile je narušena jejich normální činnost, je zde nedostatek tekutin a solí. Celé tělo začíná trpět. Situace se může zhoršit v důsledku kombinace volných stolic s zvracením a výskytu pruhů krve ve stolici..

Hlavní příznaky dehydratace jsou snadno identifikovatelné.

 • Dítě má hubnutí.
 • Dítě vypadá letargicky a neustále žádá pera.
 • Močení klesá. V tomto případě moči ztmavne.
 • U kojenců se fontanel potápí.
 • Povrch kůže je suchý.
 • Pozoruje se sucho v ústech. Chybějící slintání, plačící dítě bez slz.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se u dítěte objeví průjem, měl by být sledován jeho stav. V každém případě, pokud je dítě mladší než šest měsíců, by mělo být konzultováno s lékařem..

 • Stolička s hlenem a pruhy krve.
 • Studená nebo virová nemoc doprovázená horečkou.
 • Užívání léků. Průjem je zvláště běžný po užití antibiotik..
 • Židle je často, často s pěnou, zelená.
 • Bolení břicha.

Jak se zbavit problému

 • Nejprve musíte určit příčinu uvolněné stolice.
 • Známky dehydratace by měly být rozpoznány.
 • Zlikvidujte všechny návnady. Zavést kojení. Zkuste změnit směs.
 • Poté, co se projevily první příznaky průjmu, zahájte činnosti, které zabrání dehydrataci. Vytvořte roztok elektrolytu, který je vydáván v lékárně bez lékařského předpisu. Dávka by měla být pečlivě vypočtena. Některé přípravky obsahující elektrolyt obsahují rýžový sirup - snižuje stolici..
 • Pokud je dítě kojeno, matka by měla vyloučit projímadlo z potravy po celou dobu nemoci. Jakmile jsou výkaly tvrdé, můžete postupně zavádět obvyklé produkty.

Po užití antibiotik vykazují téměř všechny děti mladší jednoho roku známky poruchy střevní mikroflóry. V tomto případě je předepsán bifidumbakterin.

Bifidumbakterin pomůže vyrovnat se nejen s poruchami žaludku a střev po užívání antibiotik, ale také s anémií a alergiemi. Bifidumbacterin se doporučuje dětem pít při přechodu z kojení na směsi a při zavádění doplňkových potravin.

Střeva dítěte se obnovují na dlouhou dobu, průjem bude také dlouhou dobu. Zotavení je indikováno snížením frekvence stolice a konzistencí, která by měla být každý den hustší.

Léčba průjmů u kojenců

Než dorazí lékař, můžete sami snížit bolest a riziko dehydratace sami..

 • Měl by dát vodu. Pro děti můžete připravit odvar heřmánku nebo rýže. Mají fixační vlastnost..
 • Nedávejte dítěti žádný lék. A zejména nepoužívat rady jiných matek. Pokud byl průjem způsoben užíváním antibiotik, vyloučte je.
 • Sledujte teplotu dítěte a vlastnosti kůže: přítomnost vyrážky, bledost, suchost. Sledujte složení výkalů, konkrétně přítomnost krve v něm.

Váš lékař může předepsat následující léčbu..

 • Příjem roztoku elektrolytu.
 • Pokud je příčinou dysbióza nebo infekce, nemohou antibiotika dělat.
 • Bifidumbacterin. Je schopen založit práci střev. Lék by měl být rozpuštěn v mateřském mléce nebo ve směsi. Podávání na lačný žaludek (30 minut před jídlem).
 • Střevní absorpční léčiva.

Zdraví dítěte do jednoho roku je zcela závislé na dospělých. Identifikováním prvních příznaků poruchy v trávicím systému dítěte můžete pomoci včas a neubližovat. Přísně se řídíte doporučeními lékaře, můžete se rychle a snadno zbavit nemoci.

Průjem u dítěte prvního roku života. Co dělat s průjmem u kojenců?

Otázky týkající se obsahu dětských plen a hrnců vždy znepokojují mladé rodiče. Nepokoje jsou zvláště závažné, pokud dítě má průjem (průjem). Kdy mohu čekat a kdy je nutné okamžité ošetření? Jaký je rozdíl mezi tekutou stolicí dítěte a průjmem (průjem)? Všechny tyto otázky je třeba podrobně prostudovat..

Watery stolice - normální nebo ne?

V dětském věku má židle své vlastní fyziologické vlastnosti, o kterých rodiče potřebují vědět, aby za patologii nebrali zcela normální jevy a nepřijali neodůvodněná terapeutická opatření. Stolice dospělého se výrazně liší od stolice dětí, zejména u dětí v prvních měsících života. Proto nelze provést žádné analogie a srovnání obsahu dětských plenek s dospělým.

Děti v raném věku jedí speciální jídlo, je zcela tekuté (mateřské mléko nebo směsi), a proto by stolice malých dětí neměla být hustá a zdobená. Pokud není dítěti podáváno žádné jiné jídlo, než mateřské mléko nebo směs, může být jeho stolice tekutá s hrudkami sraženého mléka, jako je kaše a docela častá. Frekvence stolice v prvních měsících života může dosáhnout pět až šestkrát denně, v závislosti na vlastnostech trávení a enzymatické aktivitě.

Hustá stolice při takovém krmení může být již posouzena jako tendence k zácpě. Kromě toho by se během pohybu střev mělo dítě chovat klidně, nemělo by vykazovat známky úzkosti, ve stolici by neměl být hlen ani krev. Barva normální dětské stoličky by měla být žlutá nebo nahnědlá, ale přítomnost zeleně, hlenu a pěny je známkou problémů s enzymy nebo infekce. Vyhledejte lékařskou pomoc.

Židle začíná nabývat hustší konzistence zavedením doplňkových potravin v dostatečně velkých objemech a také jídlem hustší konzistence. Kolem roku by se židle měla tvarovat a mít podobu měkké „klobásy“ nebo silné kaše.

Vlastnosti dětské židle

V prvních dnech po narození dítě opouští meconium - původní výkaly. Může to být konzistence tmelu, černá nebo tmavě hnědá, nazelenalá a špatně omytá z plen a zadku dítěte. Na začátku krmení mlékem nebo směsí se stolice stává tekutou, heterogenní, s bílými hrudkami. Vůně stolice u kojenců je kyselá, u umělců - fekálií může být docela nepříjemná.

Barva stolice se liší od světle žluté po hnědou, někdy se v prvních týdnech života mohou vyskytovat malé nečistoty zelené, dokud nejsou naladěny enzymy střeva. Na plence kolem stolice mohou být oblasti s vodou podmáčené, po stolici mohou na plence zůstat mokré skvrny. Stolice v prvních několika týdnech může být až šestkrát nebo vícekrát denně. Jak se jídlo stává stolicí, stává se silnou zakysanou smetanou, jednou až 4-5krát denně, nemělo by to způsobovat žádné starosti s běžným zdravím a přiměřeným přírůstkem na váze. Do roku by se měla židle postupně tvarovat a měla by se vyskytovat 1-2krát denně.

Pokud se dětská stolička rozstřikuje, zelená, zapáchající, téměř stejná voda, zatímco dítě pláče, jeho žaludek je ucpaný, jeho teplota stoupá a on odmítá jíst, zvrací - to znamená průjem.

Co je průjem?

Hnačka (průjem) je patologické ztenčení stolice, což je zvláště nebezpečné v dětství, protože velké množství tekutin a živin se ztrácí volnými stolicemi, což vede k dehydrataci a asténii. Jsme zvyklí si myslet, že průjem u dětí je vždy střevní infekcí nebo otravou jídlem, ale ve skutečnosti to zdaleka není..

Průjem je jednou z nejčastějších poruch zažívacího systému a jedná se o ochrannou reakci těla na účinky patologických faktorů. Průjem, na rozdíl od jednoduše zkapalněné, ale ne bolestivé stolice, má nekontrolovatelný charakter (existuje neodolatelná touha okamžitě vyprázdnit), obvykle je doprovázen bolestmi břicha, křeče, nadýmáním, nevolností a zvracením. Navíc, počet pohybů střeva nehraje hlavní roli, protože průjem není ani tak kvantitativní, jako kvalitativní charakteristika stolice. Může to být jeden nebo dva pohyby střev, ale téměř jedna voda, nebo časté pohyby střev s volnými stolicemi. Zvláštním nebezpečím u malých dětí je průjem, který se opakuje častěji 4 až 5krát denně, se ztrátou tekutin.

Co způsobuje průjem u dětí?

Vývoj průjmu u dětí může predisponovat anatomické a fyziologické vlastnosti dětských střev a trávicího procesu. V důsledku nezralosti a citlivosti trávicího systému mají děti nejčastěji trávicí problémy, které mohou rychle vést k poruchám trávení a tvorbě ohromných komplikací, jako je dehydratace, poruchy elektrolytů a toxikóza a poruchy vnitřních orgánů. Ale kvůli tomu, co tato porušení nastanou, a proč jsou postiženy děti?

Za prvé, co se týče růstu, jsou střeva u dětí mnohem delší než u dospělých, zatímco oblast slepého střeva je díky delší mezentérii mobilnější. Vzhledem k těmto vlastnostem je pro děti obtížnější diagnostikovat apendicitidu, kterou lze přemístit do pánevní oblasti, na levou stranu břicha. V době narození není sekreční aparát ve střevech dítěte ještě zcela vytvořen, střevní šťávy mají stejné sady enzymů jako u dospělých, ale se vším tím je aktivita enzymů výrazně snížena. V důsledku expozice střevním šťávám a pankreatickým sekretům dochází k trávení potravy a rozkladu bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Současně se ve střevě obvykle vytváří neutrální nebo mírně kyselé prostředí, což vede k obtížím při trávení bílkovin a tuků. Obzvláště obtížné je trávit tuky pro řemeslníky, protože složení tuků v mateřském mléce je jednodušší a existují enzymy pro jeho trávení (lipáza)..

Děti s umělým krmením proto častěji způsobují poruchy trávení, zejména při nadměrném krmení.

Absorpční povrch ve střevech dětí je větší než u dospělých, proto se u dětí živiny absorbují rychleji a aktivněji. Ale s tím vším je funkce střevní bariéry u dětí nedostatečná a střevní sliznice je mnohem propustnější pro mikroby, toxiny a alergeny..

V důsledku poškození střevní sliznice je zotavení pomalé, protože regenerace milionů slizničních klků není rychlý proces. Tyto klky zvyšují absorpční povrch střeva, ale také patří mezi první, kdo trpí poškozením. V důsledku poškození také trpí aktivita střevních enzymů, což vede ke skutečnosti, že potravou prochází střeva prakticky bez trávení. Z tohoto důvodu se při poruchách příjmu potravy vyskytuje průjem s částečkami nestrávené potravy..

Nebezpečí průjmu

Nebezpečí může být jakýkoli průjem větší než 10 gramů na kilogram tělesné hmotnosti dítěte, který může vést k dehydrataci a narušení metabolismu elektrolytů. U malých dětí jsou nejčastějšími příznaky průjmů střevní infekce, nachlazení, reakce na léky, nesnášenlivost na novou stravu, alergická reakce na jídlo nebo pití.

Nejčastějším onemocněním, při kterém se vyskytuje průjem, je akutní gastroenteritida - infekční léze střev a žaludku s výskytem nauzey, zvracení a průjmů, horečky a obecné toxikózy. S takovou lézí je stolice častá, tekutá, vodnatá, se nazelenalým hlenem, pruhy krve a nepříjemným zápachem. V důsledku časté stolice dochází k podráždění řiti, zarudnutí a vyrážce z plenek. Kromě toho, že se vyskytuje průjem, existují také příznaky infekční choroby - celková malátnost, letargie, bledost, horečka. Při hodnocení průjmu je třeba věnovat pozornost množství stolice, její barvě a vůni a přítomnosti nečistot. To vše musí být v budoucnu oznámeno lékaři..

Nebezpečné projevy.

Existuje řada projevů, při kterých by se průjem neměl pokoušet léčit doma, je nutná okamžitá lékařská péče. Především jde o vývoj nevolnosti, zvracení a průjmu u dětí do jednoho roku, zejména opakovaných a častých. Mohou být příznakem vážného onemocnění a rychle povedou k dehydrataci. Okamžitě potřebujete pomoc s:

 • s průjmem a zvracením u dětí do šesti měsíců,
 • s opakovaným průjmem a zvracením u dětí do jednoho roku,
 • se zvýšením teploty o více než 38 až 38,5 stupně na pozadí průjmu,
 • s velmi častým průjmem, bolestmi břicha, odmítáním jíst.
 • v nepřítomnosti slz během pláče, sušení rtů a sliznic, zapuštěných očí, zatažení fontanelu, ospalost a letargie.
 • s výskytem stolice s hlenem, velmi tekutý s pěnou a plyny, s porušením obecné pohody dítěte,
 • na pozadí volných stoliček, špatného přírůstku na váze, hubnutí.
 • ve stolici se objevily pruhy krve.
 • na tvářích dítěte se objevila vyrážka na pozadí průjmu, drsné skvrny,
 • průjem se objevuje po antibiotikách, jiných lécích.

Příčiny průjmu u dětí do jednoho roku

Nejčastěji je průjem způsoben střevní infekcí - virovými infekcemi (rotavirus, enteroviry), mikrobiálními infekcemi - salmonel, shigella, stafylokokem a enterokokem a mnoha dalšími. Obvykle se projevují všechny typické příznaky infekce - průjem, bolest břicha, plynatost a zvracení, odmítnutí jídla, dehydratace, horečka a známky toxikózy. S těmito příznaky jsou malé děti obvykle hospitalizovány na jednotce intenzivní péče. U starších dětí je léčba doma přípustná, ale pod přísným dohledem lékaře as povinnou korekcí dehydratace a toxikózy.

U dětí a jiných onemocnění se však může objevit průjem, zánět středního ucha, pneumonie, chřipka, akutní respirační virové infekce, bronchitida. Tato onemocnění jsou také doprovázena toxikózou a horečkou, ale mechanismus průjmu u nich je sekundární, pouze rozlišit skutečné příčiny u dětí je někdy velmi obtížné. Z tohoto důvodu je třeba, aby se u dětí s příznaky průjmu vyskytlo průjem, aby bylo dítě vyšetřeno lékařem a aby byla zjištěna skutečná příčina průjmu..

Než dorazí lékař

Během čekání na lékaře se pokuste pravděpodobně zjistit příčiny průjmu porovnáním příznaků s možnými příznaky průjmů. Dítě tedy může zažít:

- náhlý nástup těžkého průjmu s hlenem a (nebo) krví ve stolici, s horečkou nebo bez ní. Tato symptomatologie je nejtypičtější pro virové nebo mikrobiální infekce, méně často to může být toxikóza způsobená potravinami nebo dětské parazity (giardie nebo helminti). Je třeba si uvědomit, že prudký výskyt průjmu u dítěte s teplotou, a ještě více s krví a hlenem, je přítomnost ospalosti a zvracení příležitostí k okamžitému přivolání lékaře, a pokud průjem a zvracení přetrvávají, je třeba zavolat sanitku a hospitalizaci. To je zvlášť nebezpečné pro malé děti, mají toxikózu a dehydratace přicházejí velmi rychle, takové děti potřebují pečlivý lékařský dohled.

- přetrvávající průjem s nadýmáním, nízkým přírůstkem na váze a vyrážkami na kůži (nebo bez nich). Tyto projevy se nevyskytují již u infekcí, ale u problémů s enzymy - nedostatkem laktázy, alergií na bílkoviny kravského mléka, vývojem střevní dysbiózy, jakož i vrozenými metabolickými poruchami - celiakií, cystickou fibrózou. V takových podmínkách dochází k narušení vstřebávání živin, problémům s fungováním enzymů, špatnému přírůstku hmotnosti a průjmům. Takový průjem se vyskytuje bez teploty, je vyvoláván některými produkty, trvá dostatečně dlouho, někdy i několik týdnů. Je doprovázeno úbytkem hmotnosti, poruchami metabolismu vitamínů a minerálů..

- průjem při užívání léků. Obvykle se vyskytuje v období léčby antibiotiky, protože narušují mikrobiální flóru a způsobují mini-střevní infekci v břiše v důsledku aktivace oportunní flóry. Hnačka se vyskytuje při užívání antipyretických sirupů, které zahrnují glycerin, který má výrazný projímavý účinek. Někdy může být průjem důsledkem alergie na léky, v tom případě se současně objeví kožní vyrážka..

- průjem při stresu, s ozubením, s aklimatizací, změna výživy. Jedná se o zvláštní typy průjmů způsobené neuroreflexními mechanismy, aktivací sympatických vlivů na střeva, díky nimž se peristaltika zintenzivňuje, a jídlo „stéká“ příliš rychle střevy a nemá čas na úplné trávení. Je však třeba si zvlášť připomenout, že při snižování lokální a obecné imunity děti přitahují špinavé ruce do úst a průjem je obvykle infekční povahy (tj. V podstatě jde o vývoj střevní infekce)..

- průjem jako projev onemocnění trávicího traktu (hepatitida, pankreatitida, biliární dyskineze) nebo jako jeden ze symptomů endokrinní, metabolické nebo somatické nemoci.

Všechny tyto typy průjmů vyžadují důkladnou diagnózu, vyšetření lékařem a řádná lékařská opatření..

Příčiny a léčba průjmů u kojenců

Jednou z poruch stolice je průjem u dítěte. Jak léčit takovou poruchu a může být příčinou tohoto stavu?

Nadezhda Ilintseva
Pediatr, Ph.D. Miláček. Sciences, Uljanovsk

Změna stoličky dítěte je pro jeho rodiče vždy alarmující. Jedním z nejčastějších porušení tohoto druhu je

Průjem u dítěte: norma a patologie

Hnačka u dítěte nebo průjem (z řeckého průjmu - „Došel mi“), je častým a hojným pohybem střev s tekutými fekálními hmotami.

Abychom pochopili, zda dítě skutečně má průjem, je nutné znát některé fyziologické vlastnosti charakteristické pro kojence.

Nejprve zdůrazňujeme, že frekvence stolice a její povaha u dětí do 1 roku se liší od četnosti ve starší věkové skupině a kromě toho se během prvního roku života mění.

Stolička novorozeného dítěte v prvních 1-2 dnech po narození má zvláštní jméno - meconium. Tento termín se vztahuje na celý obsah střev dítěte, nahromaděný před porodem, před prvním připoutáním dítěte k prsu. Meconium je hustá, viskózní tmavá olivová hmota bez zápachu. Normálně odchází do 12-48 hodin po narození dítěte. Pak je tu přechodná stolice o něco tekutější konzistence zelenožluté barvy a od 5. dne života - běžné pohyby střev.

Druh a počet pohybů střev u dětí prvního roku života výrazně závisí na charakteru stravy. Při kojení mají výkaly vzhled zlaté zakysané smetany s kyselou vůní. Při umělém krmení jsou stolice obvykle silnější, konzistence tmelu, světle žluté barvy, často s nepříjemným zápachem. Počet pohybů střev během prvních šesti měsíců života u kojených dětí dosahuje 7krát denně, zatímco v „umělém“ - 3-4krát denně. Ve druhé polovině života se počet pohybů střeva při přirozeném krmení postupně snižuje na 3-4 a při krmení směsí na 1-2. Současně se konzistence výkalů stává stále hustší a barva a vůně do značné míry závisí na povaze výsledného jídla..

Je třeba poznamenat, že během prvního roku života, zejména v prvních několika měsících po narození, může průnik stolice u dítěte dojít reflexivně během sání, což je absolutní norma.

U neobvyklých sypkých stolic u kojenců lze očekávat zvýšení frekvence pohybu střev nad fyziologickou normou, změnu normální konzistence a barvy stolice, výskyt patologických nečistot ve stolici, jako je hlen, hnis, krev.

Průjem u dítěte je považován za akutní, pokud se vyskytne neočekávaně a přestane do 1–2 týdnů. Chronický průjem trvá déle než 2 týdny.

Existuje několik mechanismů rozvoje průjmu u dětí. V některých případech jídlo prochází střeva příliš rychle kvůli zvýšené peristaltice - vlnovité kontrakci stěn. V jiných případech dochází ke zvýšení objemu stolice v důsledku snížené absorpce vody a elektrolytů ve velkém střevě - látek, které v roztoku částečně nebo úplně sestávají z nabitých částic - iontů. Průjem u dítěte může také začít kvůli patologicky zvýšené sekreci tekutiny do střevního lumenu..

Častý výskyt poruch trávení, včetně průjmu, u dítěte je způsoben:

 • nezralost zažívacího systému, která se projevuje nedostatečnou produkcí a nízkou aktivitou trávicích enzymů;
 • nízké kompenzační schopnosti transportního systému elektrolytů střevní stěnou;
 • nezralost imunity sliznic;
 • slabá bariérová funkce střeva, která spočívá v zabránění pronikání škodlivých látek, alergenů, patogenů střevem do vnitřního prostředí těla.

Průjem u dítěte: příčiny

Představuje dětskou výživu. Potravinový nebo nutriční faktor je běžnou příčinou průjmů u kojenců. Hnačka se objevuje, když je nezralý trávicí systém dítěte přetížen zvýšeným množstvím potravy, nadbytkem živin nebo jejich nepřiměřeným poměrem ve stravě dítěte.

U kojených dětí jsou příčinou střevních poruch, včetně průjmu, následující potraviny konzumované kojící matkou:

 • uzené maso, klobásy, klobásy;
 • kečupy, majonéza;
 • sycené sladké nápoje;
 • výrobky obsahující konzervační látky;
 • bohaté masové nebo rybí vývary;
 • rafinované uhlohydráty - koláče, čokoláda, krupice;
 • celé kravské mléko, zejména při konzumaci v množství nad 500 ml denně;
 • některé druhy zeleniny (zelí, okurky, rajčata, luštěniny) a ovoce, například hrozny;
 • vysoce alergenní výrobky: jahody, maliny, citrusové plody, čokoláda, kaviár, červené ryby, mořské plody.

Dalším důvodem je to, že dítě dostane příliš velké množství jídla, které není přiměřené věku. Hrubým porušením je krmení dítěte mlékem domácích zvířat, které se svým složením liší od mateřského mléka a je příčinou nepřiměřeného příjmu mnoha složek potravy v těle dítěte. K nerovnováze dochází také v rozporu s pravidly pro chov mléčné směsi, krmení dítěte směsí, která mu neodpovídá podle věku a zdraví.

Příčinou průjmu u dítěte mohou být i minimální změny ve výživě: přechod na novou mléčnou směs, pití jiného složení vody - například při změně oblasti bydliště. Dalším běžným důvodem jsou doplňkové potraviny, které nejsou vhodné pro věk dítěte a porušování základních pravidel pro jejich zavedení - postupnost, sled atd. Je třeba si uvědomit, že průjem dítěte může být ekvivalentem alergické reakce na potraviny, jako jsou ryby, slepičí vejce atd., a svědčit o potravinové nesnášenlivosti.

Průjem u dítěte s krátkodobým porušením výživy dítěte obvykle nevede k závažným následkům a pokud jsou příčiny odstraněny, rychle se uzdraví.

Nedostatek laktázy. Tento stav se vyvíjí v důsledku snížení nebo úplné nepřítomnosti enzymu laktázy v tenkém střevě. S vrozenou enzymatickou deficiencí je spojena primární deficience laktázy a sekundární, která se vyvíjí v důsledku poškození buněk střevní sliznice na pozadí infekčního a alergického zánětu, atrofie nebo ředění sliznice..

Klinickými příznaky nedostatku primární laktázy jsou plynatost, kolika, průjem, úzkost dítěte během krmení a bezprostředně po něm. Objevují se u dítěte obvykle ve 3. až 6. týdnu života, což je zjevně spojeno se zvýšením spotřebovaného objemu mléka nebo mléčné směsi. Stolice s nedostatkem laktázy je vodnatá, pěnivá, může mít nazelenalý nádech, s kyselým zápachem. Důležitým příznakem je nízký přírůstek hmotnosti nebo dokonce ztráta hmotnosti..

Při nedostatku sekundární laktázy je stolice často zbarvena zeleně, obsahuje hlen a nestrávené jídlo..

Nedostatek laktázy lze potvrdit absolvováním testů. V každém případě, pokud zjistíte výše uvedené příznaky, musíte kontaktovat pediatra, který po vyšetření předepíše odpovídající terapii. Je důležité pochopit, že nedostatek laktázy není důvodem pro odmítnutí kojení dítěte nebo přechod na smíšené krmení. Navíc s věkem, jak trávicí systém dozrává, projevy nedostatku laktázy často mizí. Pro kojené děti existují speciální terapeutické mléčné přípravky.

Infekce Akutní střevní infekce je vyvolána patogenními bakteriemi, viry, prvoky. Toxikinfekce potravin se liší od akutní střevní infekce v tom, že nemoc není způsobena samotnými bakteriemi, ale jejich toxiny. Patogeny a jejich metabolické produkty se dostanou do těla dítěte, když nejsou dodržována hygienická a pečovatelská pravidla, pokud jsou porušena základní hygienická pravidla matky a dalších osob při kontaktu s dítětem, když jsou konzumovány nekvalitní potraviny, jako je dětská výživa s vypršením nebo dlouhodobým použitím uloženy po otevření obalu. Častou příčinou průjmů u kojenců a malých dětí je také virová infekce - rotavirus, adenovirus atd., Která se přenáší vzdušnými kapičkami při návštěvě přeplněných míst i při pobytu někoho z domácnosti.

Hlavními projevy střevních infekcí jsou zvracení, průjem v rebecu, horečka (k tomu nedochází vždy) a bolest břicha. Může být zaznamenána slabost, letargie, ztráta chuti k jídlu, v některých případech se na těle objeví vyrážka. Nejzávažnější komplikací střevních infekcí je dehydratace způsobená ztrátou tekutin a elektrolytů.

Povaha průjmu u dětí se střevními infekcemi se může lišit. Vodní průjem, nazývaný také sekreční průjem, je způsoben patogeny, jako je rotavirus, salmonella, enteropatogenní Escherichia coli, cholera vibrio atd. Je charakterizován poškozením transportního systému vody a elektrolytů ve střevní stěně, v důsledku čehož se tekutina nejen vstřebává do krve, ale naopak, je vylučován nebo vylučován do střevního lumenu. Vodní průjem se vyznačuje častými hojnými vodnatými stolicemi, často se zelení.

Invazivní „krvavá“, průjem, patogeny napadají střevní sliznici a ničí buňky, které ji obklopují. V tomto případě jsou zaznamenány časté a bolestivé nutkání k vyprázdnění, stolice často odchází v malém objemu a obsahuje hlen, krev. Příčinou těchto průjmů u dětí může být shigella, která způsobuje úplavici, salmonelu, enteroinvazivní Escherichia coli atd..

Střevní dysbióza. V extrémních projevech je tento stav doprovázen také průjmem. Zvláště důležitá je průjem, ke kterému dochází při užívání antibakteriálních léků se širokým spektrem účinku, kdy jsou zničeny nejen patogeny, ale také významná část normální střevní mikroflóry a její nahrazení anaerobními bakteriemi. V tomto případě se průjem dítěte projevuje častými a hojnými vodnatými stolicemi s rozvojem dehydratace a intoxikace těla - bolestivým stavem způsobeným expozicí organismu mikrobiálním jedům - toxinům. V tomto případě je nutné okamžité zrušení kauzativní drogy a určení vhodné léčby. Pro prevenci střevní dysbiózy při užívání antibiotik se používají léky k normalizaci střevní mikroflóry (pre- a probiotika) paralelně s antibiotickou terapií a po ní.

Hnačka u dítěte může být vedlejším účinkem při užívání některých léků. Zde je neúplný seznam léků, jejichž použití může způsobit ztenčení stolice: antibiotika, choleretika, antacidum, nesteroidní protizánětlivá léčiva atd. Výskyt uvolněné stolice při užívání léků by měl být důvodem k konzultaci s lékařem s možným vysazením kauzálního léku.

Průjem u dítěte. Co zacházet

Výskyt průjmu u kojenců vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

V případech, kdy má dítě kromě průjmu zvýšené tělesné teploty nad 38 ° C, silnou slabost, ospalost; pokud existují jevy dehydratace - suché rty a jazyk, špičaté rysy, "propadlé" obočí, ochablá kůže; pokud dítě přestalo močit, je indikována okamžitá hospitalizace dítěte v nemocnici, kam vás sanitka doručí.

Pokud není možné rychle získat kvalifikovanou lékařskou péči - v zemi, na silnici atd. - v první řadě, je nutné provést opatření, která zabrání dehydrataci těla, která se v kojeneckém průjmu může vyvinout velmi rychle a způsobit šokový stav a smrt dítěte. Rehydratace nebo doplnění kapaliny je lepší provádět standardní slané roztoky GASTROLIT, ORALIT, REGIDRON, které je vhodné mít vždy v domácím lékárničce. V nepřítomnosti hotových přípravků může být rehydratační roztok připraven nezávisle. K tomu se 1–2 lžíce rozpustí v 1 litru pitné vody. lžíce cukru, 1? /? 2 lžičky soli a 1? /? 2 lžičky pití soda.

Pokud průjem u dítěte nedávno začal a příznaky dehydratace nemají čas na vývoj, solné roztoky dávají dítěti rychlost 10 ml? /? Kg tělesné hmotnosti po každé epizodě uvolněné stolice nebo zvracení. Pokud již existují příznaky dehydratace, zvýší se množství injikované tekutiny na 50 až 100 ml? /? Kg po dobu 6 hodin, následuje doplnění tekutiny rychlostí 10 ml / kg hmotnosti po každé epizodě uvolněné stolice nebo zvracení. Je třeba si uvědomit, že drobení z drobků by mělo být prováděno v minimálních porcích roztoků (1 lžička - 1 polévková lžíce každých 10-15 minut), protože větší objem současně vstřikované kapaliny může vyvolat zvracení.

Pokud tělesná teplota stoupne nad 38,5 ° C, musí být dítěti podán antipyretikum na bázi PARACETAMOLU - PANADOL, KALPOL, EFFERALGAN - ústy. Použití svíček je nepraktické vzhledem k častým volným stolicím. Pokud má dítě v minulosti křeče, trpí-li chronickými nebo vrozenými chorobami kardiovaskulárního a plicního systému nebo pokud je dítě mladší než 3 měsíce, mělo by být antipyretikum podáno již při teplotě 38 ° C..

K odstranění toxinů z gastrointestinálního traktu a upevnění stolice se dítěti podávají sorbenty - SMEKTU, NEOSMECTIN, DIOSMEKTID. Jeden sáček léku (3 g) se rozpustí v 50 ml pitné vody a během dne se v malých dávkách odpařuje k dítěti.

Je třeba také poznamenat, že dítě s průjmem musí být po každé stolici umyté, aby nedošlo k podráždění kůže.

Kojenecká průjem: co dělat

Průjem u novorozence (průjem) - volné a časté stolice - není vždy patologie. Matka se někdy může s takovým problémem vyrovnat změnou techniky krmení nebo úpravou vlastní stravy. Existují však nebezpečné příčiny poruchy trávení u dítěte, když musíte zavolat lékaře a přísně dodržovat léčbu, kterou předepsal. V některých případech, kdy je dítě stále příliš malé a příčinou průjmu je infekce, je nutná okamžitá hospitalizace.

Když je dítě v žaludku matky, jeho trávení stále nefunguje: prostřednictvím placenty dostává všechny látky nezbytné pro vývoj. Po narození je spuštěn mechanismus trávení potravin, takže průjem u kojenců během kojení je možná přirozená reakce těla na nový způsob získávání živin. Pokud neexistují žádné známky patologie, bolestivé projevy, maminka by se neměla bát.

Příznaky průjmu: co je normální a jaké jsou abnormality

Norma

Prvních šest měsíců a dokonce až rok je dětská židlička častá, obsah plenky nebo květináče je tekutý. Pokud dítě jí pouze tekuté jídlo, pak nemohou být žádné pevné výkaly. Normální stolička u dítěte:

 • sentimentální;
 • nažloutlý nebo nazelenalý odstín;
 • někdy směs bílých vloček a hlenu;
 • vůně je kyselá, ale není výrazná.

Ihned po narození dítěte odcházejí zbytky meconia (původní výkaly) do 24 hodin. Takový výboj je tmavě šedý nebo černý. Toto je normální jev, který ukazuje, že je spuštěn pohyb střeva:

 1. Dítě, které ještě neotočilo měsíční hovno až 10krát denně.
 2. Od druhého měsíce do šesti měsíců - 4-6krát denně.
 3. Ve věku více než šesti měsíců se norma pohybuje od 1 do 8krát za 48 hodin.
 4. Když je dítěti podáváno doplňkové jídlo, mění se vůně stolice, barva se stává jasně žlutou nebo zelenou.
 5. Výkaly by měly být žluté do 10 měsíců.

Tekutá stolička u dítěte, které je úplně kojeno, je normální. Kondenzuje, když matka zavede doplňková jídla. Do roku se trávení dítěte stabilizuje, ale stále existují hnačky. Lékař by měl být konzultován ve všech případech, kdy existují příznaky, které se liší od normy.

Abnormality: příznaky průjmu

Náhlá nebo dlouhodobá průjem může být způsobena vážnými onemocněními nebo poruchami příjmu potravy. Jak zjistit výskyt příznaků průjmu (jak vypadá průjem u kojenců):

 • zápach výkalů je štiplavý, nepříjemný;
 • barva je černá, tmavě zelená, hnědá, červená;
 • existují inkluze krve, pěny nebo hlenu;
 • kolem plenky je mokrá dráha;
 • dítě má oteklé břicho, tam je něco;
 • dětské starosti, výkřiky, zlobivé.

Jaký je rozdíl mezi průjmem a běžnými tekutými výkaly, jak pochopit, že dítě má průjem:

 1. Obvyklá stolička u kojenců je kašovitá, většina zůstává na povrchu pleny. Při průjmu je plenka absorbována téměř všechno (střevní obsah je příliš tenký).
 2. S průjmem chodí dítě na záchod více než 10-12krát denně a je jasné, že je to pro něj nepříjemné, dítě je nepříjemné, bolí ho žaludek.
 3. Pokud je průjem důsledkem infekce, může mít dítě vysokou horečku nebo dokonce zvracení..

Příčiny průjmu u dětí

Důvody, proč má dítě průjem, mohou být nezávadné (opravitelné) a nebezpečné.

Opravitelné příčiny průjmu:

 • ostrý přechod na doplňkové potraviny;
 • nová, projímadla nebo alergenní jídla v matčině stravě;
 • zoubky;
 • překrmování;
 • časté změny prsů, porušení techniky krmení;
 • v důsledku užívání antibiotik matkou nebo dítětem;
 • v důsledku stresu (podchlazení, přehřátí, strach, nová nepříjemná situace).

V těchto případech může být průjem u dítěte vyléčen úpravou stravy matky a změnou techniky krmení. Někdy stačí odstranit nepříjemné faktory nebo jen počkat (pokud se jedná o jednorázovou reakci na změnu krajiny).

Nebezpečné příčiny průjmu

Mezi nebezpečné příčiny průjmu patří příčiny způsobené infekcemi nebo vážnými zdravotními problémy:

 • střevní infekce (charakterizovaná vysokou teplotou);
 • helmintická invaze;
 • dysbióza (zelená, žlutá, pěnivá průjem, střídání se zácpou);
 • patologie gastrointestinálního traktu;
 • nedostatek laktázy nebo lepku;
 • otrava jídlem.

Střevní infekce je nejnebezpečnější příčinou průjmů u dětí. Je doprovázena vysokou horečkou, stolicí voní hnilobou, má sliznice krve.

Léčba

Průjem není nezávislé onemocnění, je to příznak. Lékaři tedy nebojují s průjmem, ale s tím, co je způsobuje. Pokud má dítě časté tekuté průjmy, je slabé, odmítá jíst, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pokud se dítě cítí dobře, musíte zavolat lékaře doma, aby mu pomohl najít příčiny průjmu a předepsat správnou léčbu. Co dát dítěti z průjmu do příjezdu lékaře:

 1. Pokud má dítě více než šest měsíců, je nutné mu po každém pohybu střeva dát roztok k pití (1 litr vody + 4 lžičky cukru + 1 lžička soli). Tím je zajištěno, že nedochází k dehydrataci..
 2. Velmi malé děti musí být často kojeny.

Jaké léčebné režimy předepisují lékaři:

 • léků pediatrové obvykle předepisují „Enterol“ nebo „Enterofuril“ - jedná se o antiseptika, která léčí dysbiózu a otravu u kojenců;
 • pro bezpečné odstranění toxinů z těla jsou předepsány sorbenty - „Smectite“ nebo „Smectu“;
 • pro obnovu mikroflóry jsou předepsány Linex nebo Fort Hilak s pěnovými stoličkami;
 • pro nejlepší asimilaci mléka je předepsáno „laktáza-dítě“.

V jakých případech musíte navštívit lékaře

Pokud je dítě slabé, zlobivé, má horečku, musíte zavolat lékaře. Čím dříve lékař zjistí příčinu špatného zdraví dítěte, tím dříve můžete zahájit léčbu.

V jakých případech musíte naléhavě vyhledat lékaře:

 • s častým zvracením;
 • náhlé zhoršení zdraví;
 • při vysoké teplotě;
 • je-li průjem častý a bohatý;
 • pokud dítě pláče, ale nejsou tam žádné slzy, jeho oči jsou potopené, je letargický, ospalý, jeho rty jsou suché - to jsou nebezpečné příznaky dehydratace;
 • ve stolici je spousta hlenu, pěny, má abnormální konzistenci;
 • pokud jsou ve stolici pruhy krve;
 • pokud jsou na kůži vyrážky;
 • dojde-li k průjmu v důsledku užívání drog.

Zdraví vašeho dítěte záleží na vás. Pokud si všimnete nebezpečných příznaků v rané fázi a včas se poradíte s lékařem, bude snazší a rychlejší překonat nemoc. Pokud vás něco ruší, stav dítěte vás zmatuje, zavolejte pediatrovi. Specialista buď rozptýlí vaše pochybnosti, nebo pomůže poskytnout potřebnou pomoc. V takové situaci je lepší hrát bezpečně, než ztrácet čas a léčit zanedbanou nemoc později..

Proč má kojence dítěte volnou stolici: přírodní a nebezpečné příčiny

Po narození dítěte má máma milion důvodů k obavám a obavám. Nejčastěji se zajímá o poruchy trávení u dítěte, a to není překvapivé. V prvních měsících gastrointestinálního traktu se drobky přizpůsobují životu v nových podmínkách, jsou obývány mikroflórou a učí se trávit neznámé jídlo.

Průjem u kojenců je proto častým jevem, což může způsobit i nejvýznamnější změna ve stravě kojící matky nebo neznámé směsi. V tomto případě musíte být schopni odlišit normální tekutou dětskou stoličku od průjmu, což pro něj představuje nebezpečí..

Tekutá stolička u dítěte je normální

Takový jev jako volné stoličky u kojenců zcela zapadá do normy. Novorozené dítě má právo hovno 7-8krát denně (někdy i častěji). Jeho stolička je ovesná nebo vodnatá, možná s bílými hrudkami, obvykle žlutými, někdy se zeleným nebo hnědým nádechem.

Kojení dítěte má zakysanou vůni stolice, ale pro kojence na umělých směsích je vůně stolice nepříjemná a barva je často nazelenalá (kvůli hojnosti železa ve směsích)..

Časté volné stoličky u dítěte by neměly vyvolávat úzkost maminky, pokud zároveň dítě vypadá zdravě, spokojeně, dobře jí a dodává váhu. Limity normy jsou v této situaci dosti rozmazané - některá miminka mohou obarvit plenu až 10krát denně, zatímco jiné pouze každé 2-3 dny. Nejprve se spoléhejte na stav a náladu dítěte.

Nezapomeňte však sledovat varovné signály. Řeknou vám, kdy tekutá stolice u novorozence během kojení vyžaduje zvýšenou pozornost a případně lékařskou péči.

Dr. Komarovsky poznamenává, že pokud má dítě volné žluté stoličky, je to normální. Podle doktora se průjem často vyskytuje během kroucení, když děti vytáhnou do úst vše, co jim přijde do rukou, a promění se v malé vysavače. A také v období vyladění gastrointestinálního traktu a vytvoření správné mikroflóry. Hlavní věc včas si všimnout alarmujících "hovorů".

Průjem při kojení: nebezpečné příznaky

Průjem u novorozenců během kojení není tak vzácný, proto je důležité rozpoznat nebezpečné příznaky a vyhledat pomoc. To je nutné, protože nejmenší drobky nemoci se mohou rychle vyvinout a průjem vede k rychlé dehydrataci.

Jak rozlišit průjem od normální stolice a co hledat:

 • stolice jako voda, rozptýlená nestráveným jídlem, hlenem, pěnou. To také zahrnuje průjem krví, u kojenců, stejně jako u dospělých, což je známkou vážných problémů se střevem;
 • změna vůně na ostrou, nepříjemnou;
 • zvýšená stolice několikrát ve srovnání s obvyklou normou;
 • podráždění kůže kolem konečníku.

V mírné formě může průjem projít bez zvláštního ošetření za 1–2 dny, přesto je stále nutný dohled lékaře. Pokud se objeví příznaky těžkého průjmu, zavolejte sanitku. Každý z těchto projevů by měl upozornit rodiče:

 • průjem a teplota u dítěte jsou rozhodně důvodem k přivolání lékaře. A ne další den, ale hned. Teplota je známkou virové nebo bakteriální infekce, takže jen čekání, dokud vše nezmizí, je plné zdraví a někdy i života dítěte;
 • zvracení nebo časté a bohaté regurgitace;
 • významné hubnutí;
 • bledost kůže;
 • známky dehydratace (nízké močení, pláč bez slz, suché rty, klesající fontanel). Naléhavě zavolejte sanitku, účet trvá několik minut;
 • ospalost, letargie, změny nálady.

Hlavním kritériem je pohoda a nálada dítěte. Nemůže existovat přesná stolice, protože všechny děti jsou jiné. A pokud drobky mají velmi volné stoličky, které jsou rozptýleny s bílými vločkami nebo vodou, mají silnou, ovesnou nebo „špatnou“ barvu, ale zároveň je aktivní, veselý a veselý, dobře jí a přibírá na váze, nestojí to za paniku. Přestože to stojí za to se poradit s lékařem. Máma může potřebovat revidovat stravu..

Hlavní příčiny průjmu u hepatitidy B

Pokud matka našla průjem u dítěte, může to mít mnoho důvodů. Každá z nich vyžaduje vlastní specifickou léčbu, takže si nemůžete samostatně vybrat léky a pokusit se o léčbu dítěte. Skutečné příčiny uvolněné stolice ve strouhankách může určit pouze lékař, a proto s prvními příznaky nebezpečného stavu musíte kontaktovat pomoc..

Porucha mikroflóry, nedostatek trávicích enzymů

Jednou z příčin průjmu u dítěte může být porušení střevní mikroflóry. Při dysbióze je stolice tekutá se zelenkavým nádechem, často s hlenem, někdy stolicí s pěnou. Může to být způsobeno léčbou antibiotiky, proto se pro zotavení často doporučuje pro a prebiotická léčiva. Pomáhají obnovit střevní mikroflóru a zlepšují trávení..

Mnoho matek i v nemocnici se doporučuje dávat dítěti Bifidumbacterin pro kolonizaci střev užitečnými bakteriemi a při průjmu to může být také užitečné. Kromě toho jsou kojenci do 12 měsíců často předepisováni Linex, Probifor, Acipol a Lactobacterin. Ale výběr vhodného léku, jeho dávkování - to vše by mělo být v kompetenci lékaře, ne mámy.

Nedostatek nebo nedostatek nezbytných enzymů se někdy stává další příčinou poruchy..

 1. Nesnášenlivost laktózy se objevuje od prvních dnů života. Stolička zezelená, zpěněná, s kyselým zápachem, dítě má také koliku, zvracení a akutní toxikózu.
 1. Celiakie je neschopnost štěpit glutenový peptid kvůli nedostatku potřebných enzymů. Příznaky se neobjeví okamžitě, ale pouze několik měsíců po zavedení obilovin do dětského menu. Má průjem, s pěnou a leskem, který voní velmi nepříjemně. Břicho obvod se zvyšuje s obecnou podvýživou.
 2. Cystická fibróza je vrozené onemocnění postihující endokrinní žlázy, plíce a gastrointestinální trakt. Jídlo je špatně tráveno, takže stolička dítěte je viskózní, má nepříjemný zápach a je velmi častá.

Každý typ nesnášenlivosti vyžaduje vyloučení některých potravin (mléko, cereálie) z potravy a použití léčiv obsahujících enzymy..

Střevní infekce

Jednou z příčin průjmu u kojenců s kojením jsou střevní infekce. Příznaky se mohou lišit - závisí na konkrétním patogenu. Ale téměř vždy budou hlavními příznaky zvracení, horečka a průjem u dítěte.

Pokud se zalévají stěny tenkého střeva dítěte, stolice se stane hojnou, vodnatou, s pruhy krve a hlenu. Zvýšení teploty, zvracení a zelené zbarvení stolice naznačuje rotavirovou infekci a pěnivý hovno - o stafylokokové enterokolitidě. Konečnou diagnózu a vhodnou léčbu může stanovit pouze lékař.

Střevní infekce a průjem způsobené dehydratací jsou nebezpečné pro život dítěte, protože mohou rychle dosáhnout kritického bodu. Proto, protože objevili nebezpečné příznaky v drobky, a zejména příznaky dehydratace, je nutné zavolat sanitku a přijmout naléhavá opatření k obnovení rovnováhy voda-sůl.

Zatímco sanitka cestuje, musí být dítě napojeno tak často, jak je to možné. Pokud je to dítě - často se aplikuje na prsa, je-li starší dítě - podejte roztok ve vodě (1 čajová lžička vody, 0,5 lžičky soli a 3 lžičky cukru). Můžete použít lékárenská řešení, například Humana Electrolyte, Pedilight, Oralit, Naturalai. Regidron se však nedoporučuje pro kojence, protože v něm je příliš mnoho sodných solí, které jsou pro tělo dítěte nebezpečné. Pokud neexistují žádné jiné možnosti, můžete jej zředit dvakrát tolik vody nebo si sami připravit solný roztok.

Je povoleno dítěti podávat „Enterosgel“ a „Smecta“ s průjmem, které pomáhají tělu zbavit se toxinů a mají snadný fixační účinek. „Dospělí“ léky na průjem (Immodium, Furazolin) se nedoporučují pro děti mladší než jeden rok. Aktivní uhlí je bezpečné, i když je poměrně obtížné je krmit drobky..

Chyby ve výživě mámy

Správná výživa matky je klíčem k blahu dítěte. Pomalu se často vyskytují průjmy, pokud je strava narušena HS nebo když jsou do mateřské nabídky zavedeny nové produkty. Taková reakce může být obzvláště akutní u měsíčního dítěte, protože jeho střeva nejsou vůbec přizpůsobena novému životu.

Hnačka z mateřského mléka, způsobená porušením stravy mé matky, zpravidla zmizí po odstranění „dráždivého“. Pokud si matka nedovolila žádné „experimenty“ a svobody, může to být nesnášenlivost laktózy.

Užívání antibiotik

Po antibiotikech zůstávají v těle nejen škodlivé, ale i nejvýhodnější (a dokonce i nezbytné) bakterie. Není proto překvapivé, že tělo reaguje se střevní poruchou..

Dysbakterióza vždy vzniká z antibiotik, i když matka lék užívala, nikoli dítě. Proto jsou tato léčiva předepisována pouze v extrémních případech a pro korekci stavu jsou předepisována léčiva obsahující potřebné bifidobakterie a laktobacily.

Zuby

Průjem „na zuby“ - příznak známý všem matkám. Tento nepříjemný jev začíná asi za 6 měsíců, kdy dítě začne lézt na první zuby. Jedním z důvodů této „náhody“ je aktivní strkání v ústech všeho, co padá do drobků pod paží - svědění řezných zubů vyžaduje, aby vše chutnalo, najednou to můžete uklidnit. Sledování dítěte není někdy tak jednoduché. V ústech dostává nejen čisté hračky, ale také nejvhodnější věci, které vyvolávají průjem.

U zubů jsou pozorovány hojnější a častější stolice. Chcete-li odstranit průjem, musíte se pokusit odstranit z přístupů drobky nevhodné pro hlodání věcí a často je položit na hruď. Úzkost bude nárůst teploty a / nebo zvracení, které jsou známkou infekce..

Jiné nemoci

Hnačka u kojence se může objevit také v důsledku řady dalších nemocí a situací:

 • jako reakce na přehřátí;
 • infekce močového ústrojí;
 • patologie trávicího systému (střevní obstrukce, apendicitida, peritonitida);
 • ostrý přechod z horké vody na umělé směsi;
 • nesprávná příprava směsí.

Příčinou mohou být také akutní respirační infekce (hlavně reakce na léky nebo antibiotika), stejně jako zánět středního ucha, bronchitida a dokonce i obyčejná funk. Přesnou příčinu onemocnění může určit pouze lékař.

Kromě toho může být často průjem příčinou průjmu v procesu kojení - pokud matka kojí své dítě nebo příliš často mění své prsu (dítě dostane pouze lehké přední mléko, ale tukové „zadní“ mléko není).

Co dělat, když má novorozenec volnou stolici a co by se nemělo dělat

Hnačka sama o sobě není nemoc, ale reakce organismu na infekci, dysbiózu a podvýživu. Průjem je určen k odstranění patogenu ze střev (bakterie, toxiny atd.). Náhlé zastavení průjmu je škodlivé, protože toxiny se hromadí a mohou způsobit vážné komplikace u dítěte.

Léčba průjmů u kojenců by měla být zaměřena na nalezení zdroje problému. Jak zacházet s průjmem, vždy záleží na příčině jeho výskytu a pravděpodobně to může určit pouze lékař. Některé léky, které v některých případech pomáhají při průjmu, jsou kontraindikovány v případě průjmu s jinou etiologií. Proto je samoléčba nepřijatelná, zhorší pouze drobky.

S alarmujícími příznaky (horečka, krvavé skvrny, prudké zhoršení pohody, zvracení) musí rodiče zavolat lékaře nebo sanitku, která určí příčinu onemocnění a předepíše vhodný lék. Nemůžete zastavit průjem léky proti průjmu z domácího lékárničky, protože mohou být pro dítě příliš silné.

Průjem a zvracení u kojenců nejsou nebezpečné samy o sobě, ale spíše dehydrataci, kterou způsobují. Děti ztratí tekutinu velmi rychle a pokud vám chybí ten pravý okamžik, dítě bude muset být hospitalizováno. Akce rodičů před příjezdem lékaře nebo sanitky by proto měla být zaměřena přesně na udržení vodní rovnováhy u dítěte.

Pokud je dítě kojeno, doporučuje se ho častěji aplikovat na prsa, v ostatních případech je třeba použít lékárnu nebo domácí solný roztok. V den je normou 100 ml vody na 1 kg hmotnosti dítěte. Musíte mu dát drink po každém případě průjmu nebo zvracení. Roztok musí být připraven přesně podle pokynů, protože snížení koncentrace nepřinese požadovaný účinek a jeho přebytek pouze zvýší průjem a zvracení. Musíte pít v malých porcích - příliš mnoho tekutiny současně vyvolává zvracení.

Z lidových léčivých přípravků pro léčbu průjmů u kojenců se často doporučuje používat heřmánkový nebo rýžový odvar, přičemž průjem dává snadno fixační vývar a je bezpečný pro děti..

Dětský průjem je samozřejmě nepříjemný jev. Přiměřenou pomoc může poskytnout pouze lékař. Nelze podávat léky na radu přítele nebo příbuzných, aby nedošlo ke zhoršení stavu dítěte.

Články O Neplodnosti