Hlavní Výživa

Poporodní sex

Po dlouho očekávaném narození dítěte v životě mladých rodičů dochází ke změnám. Novorozencům musí být věnováno velké množství času, zejména v prvních dnech a měsících jeho života. Sex po porodu je poměrně komplikovaným tématem jak fyziologicky, tak psychologicky, protože intimní vztahy se budou lišit od vztahů před a během těhotenství. Mohu mít sex hned po narození? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit, jaké procesy se v tomto období dějí v ženském těle..

Co se děje v ženském těle po porodu?

Po narození dítěte se ženské tělo nevrátí okamžitě do původního stavu. Zabere to čas. Zvětšená děloha se postupně stahuje pod vlivem oxytocinu, hormonu, který se po narození dítěte začíná produkovat ve velkém množství. To je doprovázeno bohatým špinením zvaným lochie. Děloha je tak očištěna od deciduální membrány (sliznice, která se tvoří během těhotenství) a krevních sraženin.

Pokud matka měla během porodu vnitřní nebo vnější mezery, pak se po dobu porodu uzdraví. Tyto vady mohou ženě při pohybu přinést docela bolestivé pocity..

Po narození dítěte se u maminky začne tvořit velké množství mléka. To je způsobeno působením hormonů prolaktinu a oxytocinu. Mimochodem, oxytocin je považován za emočně řízený hormon. Negativní emoce a stresové situace proto ovlivňují snížení jeho množství a v důsledku toho i množství mateřského mléka.

Psychologicky dochází také ke změnám. U většiny žen je aktivován mateřský instinkt, což je do značné míry způsobeno působením hormonů. To je důvod, proč se matka nejprve soustředí pouze na dítě a někdy zapomíná na své vlastní potřeby.

Kdy začít sex?

Některé ženy dostávají doporučení lékaře a ptají se: „Proč nemůžete mít sex po porodu?“ Důvodů je několik:

 • Genitálie se musí zotavit z porodu. Svaly dělohy, stahující se, se vracejí do své původní velikosti. V tomto případě je děložní dutina očištěna izolací lochie. Vaginální svaly zažily velký tlak během průchodu dítěte přes porodní kanál, takže se také musí zotavit. A pokud se kontrakce dělohy ukončí přibližně za 4 týdny, pak se svaly vagíny někdy dostanou do své původní podoby až po šesti měsících.
 • Děložní hrdlo se nezavírá bezprostředně po narození, ale tři týdny poté. Proto může intimita vést ke zánětlivým onemocněním vnitřních pohlavních orgánů, i když používáte kondomy.
 • Sliznice během porodu mohou být zraněny a jejich hojení trvá asi 3-6 týdnů.
 • Pokud k porodu došlo císařským řezem nebo pokud byl proveden chirurgický zákrok a došlo k vážným zraněním, potřebuje žena na zotavení více času. V tomto případě je tedy zákaz intimity ještě přísnější.

Jak dlouho tedy mohu mít sex po porodu? Lékaři nazývají termíny odpovídající obnově vnitřních pohlavních orgánů po porodu - 6-8 týdnů. Obecně se však žena může soustředit na svůj stav.

Po porodu můžete mít sex, jakmile skončí krvavý výboj. V tomto případě můžeme předpokládat, že se děloha již zmenšila na normální velikost a krk již byl uzavřen. Pokud neexistují žádné vyjádřené bolestivé pocity a oba manželé mají touhu, nic tomu nebrání. Pro větší jistotu byste samozřejmě měli jít na jmenování gynekologa. A pokud jste po sexu viděli krev, je to pravděpodobně známka toho, že lochie ještě neskončila. V tomto případě stojí za to čekat ještě nějakou dobu..

Proč může při sexu dojít k bolesti?

Nastal dlouho očekávaný okamžik, ale místo potěšení jste zažili silnou bolest. Proč to bolí mít sex po porodu? Jde o to, že navzdory zastavení špinění nelze říci, že ženské tělo se zcela zotavilo. Je třeba poznamenat, že tento proces je poměrně dlouhý. Co způsobuje pocity při sexu?

 • Hormonální estrogen, díky kterému dochází k přirozenému mazání, je produkován v nedostatečných množstvích. Nejběžnějším problémem je proto vaginální suchost. V tomto případě se doporučuje ke koupi gel na vodní bázi, aby se snížily pocity bolesti.
 • Mezery a řezy (přesněji stehy umístěné na těchto oblastech) budou po dlouhou dobu bolet. A dokonce i po uzdravení se mohou cítit během fyzické aktivity (například při dlouhých procházkách) nebo dokonce v období měnících se povětrnostních podmínek..
 • Protože sliznice po porodu je povrchem rány, mohou nastat infekční onemocnění. Pokud vidíte konkrétní propuštění v sobě a sex po porodu s manželem je doprovázen bolestí, domluvte si schůzku s gynekologem.

Pokud se rozhodnete čekat na konečné uzdravení těla, aby intimita s vaším manželem nezpůsobila bolest, nezapomeňte na jiné způsoby, jak získat a dát potěšení. Můžete mít orální sex, což vám v každém případě přinese potěšení.

Proč žena nemá po porodu sexuální touhu?

V některých rodinách nastává situace, kdy nově razená matka nechce sex po porodu. Jedna z žen se toho obává, protože předtím vždy existovala sexuální přitažlivost pro milovanou osobu. A někdo věří, že nyní je hlavní věcí dítě, takže intimita bude čekat. Nedostatek touhy lze nalézt jak z fyziologických, tak z psychologických důvodů.

Fyziologické důvody:

 • Bolest v kloubech po prasknutí (nebo řezech) nepřispěje k vzhledu přitažlivosti. A i když se to zdá, žena se může bát bolesti.
 • Prolaktin, který se vylučuje ve velkém množství stimulací tvorby mléka, může potlačit sexuální touhu matky. Pokud považujeme sex za proces, který vede k plození, pak to žena po narození nepotřebuje. Proto působení prolaktinu není něco nepřirozeného.
 • V prvních dnech mohou být rodiče ztraceni v čase. Režim dítěte v prvních týdnech jeho života nemusí záviset na denní době, takže časové hranice dne a noci jsou vymazány. Nahromaděná únava způsobí pouze jednu touhu - spát. O jakém pohlaví můžeme mluvit? Ale nebojte se. Po nějaké době budete moci vytvořit režim, který vám umožní najít čas na odpočinek.

Psychologické důvody:

 • Po narození dítěte se mateřský instinkt stane tak silným, že matka může zapomenout na své potřeby. Jednoduše se nemusí cítit hlad, protože veškerá její pozornost je plně ve vlastnictví dítěte. V tomto případě rozhodně nebude myslet na intimitu. Stojí za to říci, že to je zpočátku normální. Děti opravdu potřebují hodně pozornosti. Hlavní věc je, že dítě se nestává „středem vesmíru“. V rodinných vztazích by všechno mělo být harmonické, vše by mělo mít čas a místo. Maminky by na to neměly zapomenout..
 • Některé ženy po porodu přestávají být v očích svého manžela atraktivní. Četné strie, ochablé bříško, unavený pohled - to vše dělá z kdysi sebevědomých představitelů spravedlivého sexu strach ze změn jejich vzhledu. Proto se ženy, které se nedávno staly matkami, mohou vyhnout sexu po porodu..
 • A někdy nově objevené matky mají pocit, že jejich manžel potřebuje pouze sex od nich. Ženy si stěžují, že se ve své adrese necítí něžně, že se o ně jejich manželé vůbec nestarají. Pokud jsou takové pocity doprovázeny myšlenkami na jejich nepřitažlivost, mohou náznaky sexuálních žen nerozumět. To může ovlivnit jejich sexuální touhu po manželovi, není tím nejlepším způsobem.

Tipy pro mladé tatínky: jak udělat „první noc“ zvláštností?

Aby vaše manželka měla touhu strávit s vámi romantickou noc, je nutné přispět k vzhledu její žádoucí psychologické nálady. Záleží na tom, zda si oba užíváte intimitu. Vzhledem k tomu, že žena je nyní plně zaměřena na potřeby vašeho dítěte, nebude se moci postarat o vytvoření zvláštní atmosféry, což je nepochybně důležité po dlouhé abstinenci. Na co by měl táta věnovat pozornost?

 • Nezapomeňte na citlivý přístup. Není třeba vyvíjet tlak na ženu, myslet si, že na tebe zapomněla. Pokuste se přesně pochopit, co cítí, proč se takto chová. Dej jí čas na opětovné nastavení, zvykni si na vzhled dítěte. Pamatujte, že neztratila přitažlivost vůči vám - do pozadí ustoupila pouze dočasně.
 • Nespěchej. Přestože by lochie mohla skončit, psychologicky nemusí být žena připravena na intimní vztahy. Pokud je sexuální intimita způsobena touhou a ne smyslem pro povinnost, je to mnohem příjemnější, protože?
 • Postarej se o svou ženu. Dejte jí vědět, že neztratila svou přitažlivost ve vašich očích, řekněte jí komplimenty. Buďte šetrní ke svým blízkým a zajímejte se o jejich touhy. Ženy, které pociťují pozornost, budou moci rychle naladit obnovení sexuálních vztahů.
 • Když si uvědomíte, že váš manžel je nastaven stejně jako vy, zařiďte pro ni „romantickou noc“. Lehká večeře při svíčkách, krásné květiny, romantika - tyto podmínky vám pomohou vytvořit tu správnou atmosféru a pomoci vám naladit blízkost. Nemusí to však být noční čas. Hlavní věc je, že si můžete navzájem věnovat pozornost.
 • Nezapomeňte, že tření může ublížit vaší ženě. Pohybujte se co nejpečlivěji, zajímejte se o její pocity a zvolte pozice, které jsou pro ni výhodné. Buďte připraveni na to, že v určitém okamžiku budete muset přestat. Snažte se vyhnout takovým postojům, ve kterých budou mléčné žlázy vystaveny tlaku - to může způsobit docela bolestivé pocity..

Zajímavý bod. Během sexu po porodu může mléko začít vynikat. To je naprosto normální situace, ale někteří lidé nemusí být velmi rádi, když to pozorují. Nedopusťte, aby vaše žena pochopila vaši nechuť k této skutečnosti, aby ji neodstrčila od vás.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Poporodní sex

Poslední aktualizace: 12.9.2019

Obsah článku

Je třeba brát vážně otázku obnovení intimního života po narození dítěte. Koneckonců, pokud se začnete milovat příliš brzy, například po týdnu, pak můžete mít zdravotní problémy, zatímco příliš dlouhé odkládání sexu je spojeno s výskytem psychologických problémů u rodičů. Pokud vás zajímá, zda je možné se svým manželem po narození mít sex, jaké pohlaví je vítáno a po jakém množství se doporučuje pokračovat v sexuálním životě, nezapomeňte si přečíst níže uvedený článek.

Kdy mohu mít sex po porodu?

Kdy mohu mít sex po porodu a jaké je nebezpečí časného sexuálního styku?

Začátek intimního vztahu po porodu by měl být proveden poté, co se ženské tělo zotaví po narození dítěte. Obvykle by to mělo trvat 6 týdnů. Pokud bylo dodání provedeno císařským řezem, čekací doba se zvyšuje, dokud se stehy umístěné na uzdravení dělohy neotevřou. Proces obnovy může trvat až 2-3 měsíce..

Některé páry praktikují vaginální sex jeden měsíc po porodu. Takové krátké období nestačí k převratu (obrácenému vývoji) dělohy. Během prvního měsíce po narození dítěte se tento orgán očistí od zbytků amniotických membrán, krve a hlenu, díky čemuž zvláštní výluky - lochie - opouštějí matku.

Často žena intuitivně chápe, když je její tělo dostatečně silné na to, aby začalo sex. Pokud existují pochybnosti o tom, kdy je lepší obnovit sexuální aktivitu, jak a co dělat, aby nedošlo k poškození těla nově razené matky, je lepší se poradit s gynekologem. Na základě vyšetření se zrcadlem bude lékař schopen posoudit rychlost zotavení dělohy a vagíny, fáze tvorby děložního čípku. Mnoho žen se obává, zda sex může ovlivnit proces kojení. Ne, sex nemá vliv na krmení dítěte.

Proč nemůžete mít sex po porodu a jak dlouho vydrží nucená abstinence?

Některé ženy nevědí o možném nebezpečí předčasného obnovení sexuální aktivity a začnou se milovat příliš brzy po porodu, což vede ke katastrofálním následkům. Co určuje potřebu dočasné zdržení se, kolik intimity by nemělo být dovoleno?

Dalším nebezpečím předčasného obnovení sexuální aktivity je to, že během intimity se mohou šít stehy na perineu, vagíně a děložním čípku. I když dodávka nebyla doprovázena tvorbou velkých mezer, po jejím dokončení je na vaginální sliznici velké množství mikrotrhlin nebo otěru. Tření může vést nejen k infekci prostřednictvím těchto ran, bolesti břicha, ale také k možnému výskytu nepohodlí, bolesti a krve během sexu po porodu.

Musíte však pochopit, že taková náhrada není vždy bezpečná. Během porodu se u mnoha žen vyvíjí hemoroidy, v perineu se vyskytují slzy a výrony. Pokud k takovému porušení dojde, budete se muset zdržet intimity až do uzdravení mladé matky. Navíc, anální penetrace stále vyvíjí tlak na vagínu, díky čemuž může způsobit bolest.

Sex po císařském řezu

V důsledku císařského řezu se na dělohu umístí šev, který by se měl před začátkem sexuální intimity úplně uzdravit. Jinak existuje vysoká pravděpodobnost jeho divergence. Je třeba mít na paměti, že vnitřní šev umístěný na děloze se obvykle uzdravuje déle než vnější šev na přední břišní stěně. Aby se zajistilo, že pohlavní styk nepoškodí zdraví ženy, je vhodné mít k dispozici následný ultrazvuk 6 týdnů po porodu..

První poporodní sex: může dojít k fyzickému nepohodlí?

Protože po narození dítěte prochází ženské tělo výraznými změnami, může první pohlavní styk způsobit bolest a nepohodlí. Jaké jsou příčiny, důsledky a řešení tohoto problému??

Proč to bolí při sexu po porodu?

Hlavní příčinou bolestí je nedostatek vlhkosti v pochvě. Důvodem je pokračující nízká hladina estrogenu, což vede ke snížení produkce vaginálního mazání. Bolest při pohlavním styku může být také způsobena přítomností infekčních a zánětlivých procesů ve vagíně nebo pánevních orgánech, změnami v cicatrici, pokud bylo vyžadováno šití.

Psychologické problémy v sexu po porodu

Psychologické problémy v sexu po porodu

Kromě fyzického nepohodlí existují psychologické problémy, které brání obnovení sexuálního života po porodu. Níže jsou uvedeny nejčastější psychologické svorky, které nepříznivě ovlivňují intimitu mladých rodičů.

Proč existuje neochota sexu po porodu?

Po narození dítěte se na něj veškerá pozornost matky přepne. Žena cítí stálou zodpovědnost za dítě, je velmi unavená péčí o něj a plnění povinností v domácnosti. To vše může negativně ovlivnit vztah s jejím manželem. Obnovení intimních vztahů vám umožní odstranit nahromaděné napětí a posílit kontakt mezi manželi, proto se nedoporučuje držet se příliš dlouhé abstinence.

Dalším důvodem, proč ženy nechtějí sex po porodu, je falešný pocit jejich nepřitažlivosti. Předpokladem může být změněná postava, přítomnost jizvy na břiše po řezu císařským řezem, jakož i změny vaginální sliznice po těhotenství, díky čemuž mohou být pocity z vaginální penetrace méně živé. Ve velmi vzácných případech manžel také nechce sex po porodu, protože se obává, že sex nepoškodí jeho milovaného.

Můžete si uvědomit, že ženy se začaly vyhýbat intimitě kvůli strachu z nového těhotenství. Antikoncepční prostředky pomohou vyrovnat se strachem, stejně jako psychologické poradenství.

V některých případech je po porodu nepříjemné mít sex ne se ženou, ale s mužem. Je to kvůli identifikaci manželky a jejích genitálií s dítětem, v důsledku čehož má mladý otec psychologickou svorku. Aby se s tím vyrovnali, rodiče jsou vybízeni k návštěvě rodinného psychologa.

Jak překonat strach ze sexu po porodu?

Odpověď na otázku, jak obnovit sex po porodu, je předmětem zájmu mnoha nově razených rodičů. Chcete-li si poradit se strachem, můžete vyzkoušet následující:

 • Vyberte si ten pravý okamžik, kdy bude maminka odpočinutá.
 • Nezanedbávejte předehru. Pokud se člověku podaří řádně nastavit partnera pro intimitu, strach ze sexu může projít sám.
 • Pokud je žena komplikovaná změnou postavy, strie na kůži nebo švech, je několikrát vhodné se milovat se zhasnutými světly.
 • Pokud žena během prvního pohlavního styku nezažije orgasmus, je to normální. Nedostatek živých pocitů může být způsoben sníženou hladinou estrogenu a zvýšenou produkcí prolaktinu. Postupem času se to normalizuje..

Jak začít mít sex po porodu?

Důležitou roli v procesu obnovy sexuálního života má výběr vhodného držení těla. Jaké jsou nejpříznivější pozice??

Můžete také vyzkoušet představení „jezdce“: jeho výhodou je, že žena sama může kontrolovat rychlost pohybu a hloubku průniku.

Po porodu nikdo nezrušil orální sex.

Hydratační přípravky pro bolestivý sex po porodu

Jednou z charakteristik ženského těla po narození dítěte je suchost v pochvě, díky které se intimita stává bolestivou. Speciální maziva a zvlhčovače pomáhají vyrovnat se s nepohodlím. Například můžete použít hydratační gel Ginokomfort, který pomáhá eliminovat vaginální nepohodlí po narození dítěte. Vzhledem k tomu, že složení gelu obsahuje slézový extrakt, který má konzistenci podobnou hlenu, produkt účinně kompenzuje nedostatek vaginálního mazání, zvlhčuje vaginální sliznici, čímž se vyrovná se suchostí a svěděním. Vzhledem k přítomnosti přírodního extraktu z heřmánku, stejně jako panthenolu a bisabololu, se zrychluje regenerace sliznice, dochází k hojení trhlin a mikrotraumů, které se dostanou během průchodu dítěte porodním kanálem..

Existuje sex po porodu, video

VERTEX nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - mateřská škola

Perspektivy vývoje Ruska: úloha demografického faktoru. Vishnevsky A.G., Andreev E.M., Treyvish A.I. // IET, Moskva. - 2003. - S. 61.

Chirurgická menopauza. Krasnopolsky V.I., Rubchenko T.N. // Problémy s reprodukcí. - 1998. - Ne. 5. - S. 76 - 80.

Sexuální aktivita v manželském páru při použití léku Ovestin k nápravě urogenitálních poruch. Vorontsova A.V., Mimořádná, M.A., Antropova M.Ts. // Gynekologie. - 2009. - 11 (4): S. 40-42.

Sex po porodu: kdy je to možné? A stojí za to chránit?

Když zůstalo narození, narodilo se dlouho očekávané dítě a už jste se trochu přizpůsobili novému způsobu života ve své rodině, můžete si také pamatovat o sexu po porodu. Kdy je možné obnovit důvěrné vztahy, jak se chránit a jaké problémy mohou v této delikátní záležitosti vzniknout?

Elena Trifonová
Porodník-gynekolog, Moskva

Po porodu v těle ženy přirozeně dochází k fyziologickým změnám, které zanechávají otisk na sexuální stránce vztahu manželů. V prvních 6–8 týdnech po narození dítěte gynekologové nedoporučují sex po porodu. Důvodem je skutečnost, že během této doby dochází ke zpětnému vývoji (převratu) všech orgánů a systémů, které prošly změnami v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Výjimkou jsou mléčné žlázy, jejichž funkce dosahuje svého vrcholu přesně v období po porodu.

Nejvýraznější involuční změny se vyskytují v genitáliích, zejména v děloze. Po narození placenty v ní zůstává velká plocha rány, jejíž hojení trvá asi 4-6 týdnů. Během této doby se lochie odlišuje - v prvních dnech jsou krvavé, postupně se mění jejich barva z červené na nahnědlou, do 4. týdne se sekrece téměř zastaví a brzy úplně zmizí. Sexuální život po porodu může přispět k proniknutí infekce skrz krční páteř a uvolněná krev a otevřený povrch rány přispějí pouze k rychlému rozvoji zánětu..

Po porodu přirozeným porodním kanálem se často vyskytují komplikace ve formě řezů nebo prasknutí perineum, stěn vagíny nebo děložního čípku. Poporodní léčení také vyžaduje čas. I když nedošlo k ruptuře při porodu, tón svalů vagíny a perineu po přirozeném porodu je výrazně snížen. Proces zotavení po porodu závisí na stavu těchto svalů před těhotenstvím, na tom, zda je žena trénovala v období očekávání dítěte, na věku a genetických vlastnostech.

U žen po císařském řezu se stěny pochvy nemění, zotavení po porodu je však pomalejší. Kromě toho trvá čas, než se uzdraví a vytvoří plnou jizvu na břiše..

Takže po 6-8 týdnech po porodu je vhodné navštívit gynekologa, který určí stav dělohy, krku, stehů na perineu nebo stěnách pochvy, jizva po císařském řezu, rozetření na flóru, aby se zjistily známky zánětu. Poté lékař vydá doporučení, kdy obnovit důvěrné vztahy..

Sex po porodu. Možné problémy

S obnovením sexuální aktivity po porodu se pár může setkat s následujícími problémy:

Vaginální suchost. Po porodu dochází u většiny žen k prudkému poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů - estrogenů. V důsledku toho se snižuje množství produkovaného přírodního vaginálního lubrikantu. Z tohoto důvodu může být styk pro ženu nepříjemný a dokonce bolestivý. V tomto případě stojí za to zásobit se speciálním tukem (lubrikantem), který lze zakoupit v lékárně. Pouze musíte pečlivě sledovat složení těchto prostředků a nepoužívat ty, které obsahují hormony, pokud žena kojí.

Bolestivost pohlaví po porodu může být také spojena s přítomností stehů a jizev na perineu a vagíně. Někdy se v důsledku šití může také změnit konfigurace vagíny. Bolestivost je také často pozorována v oblasti jizvy na břiše po císařském řezu. Postupem času, kdy se tkáně zcela zahojí v oblasti slz a incí, tyto pocity propadnou. Ale dokud k tomu nedojde, abyste se vyhnuli nepohodlnosti nebo ji eliminovali, musíte si vybrat místo při pohlavním styku, ve kterém je na jizvu aplikován minimální tlak. Můžete se poradit s gynekologem, který vás pozoruje, který doporučí místní přípravky k urychlení zotavení po dodání tkáně v oblasti stehu, které jsou schváleny pro použití kojícími matkami..

Oslabení tónu svalů vagíny a její rozšíření může zanechat jejich otisk na pocitech během prvního pohlavního styku. Tento jev je však dočasný a během několika měsíců se problém odstraní, zejména pokud žena najde jen velmi málo času na provedení Kegelových cvičení, která spočívají v kontrakci pánevních svalů, které podporují vagínu. Tyto svaly lze cítit libovolným zastavením močení nebo vaginálního napětí..

Pro rychlé zotavení po porodu jejich tónu je vhodné provádět cvičení každou hodinu po dobu 3 týdnů. Tato technika je velmi jednoduchá: do 5 sekund musíte napnout svaly perineum a konečníku (jako byste opravdu chtěli použít záchod), pak je po dobu 5 sekund byste měli udržovat ve stavu maximálního napětí, pak je postupně uvolňovat dalších 5 sekund. Poté, po 5 sekundovém odpočinku, se cvičení opakuje. Najednou musí být provedeno nejméně 30 řezů - trvá to jen několik minut.

Musím také říci, že mnoho žen nemá po porodu žádné problémy se sexem - naopak, dokonce tvrdí, že přitažlivost jejího manžela je silnější a orgasmus je jasnější.

Žádné překvapení

Velmi důležitým bodem v sexuálních vztazích po narození dítěte je otázka ochrany těhotenství. Lékaři se domnívají, že minimální interval mezi porody by měl být alespoň 2 roky. Během této doby je ženské tělo úplně obnoveno.

Volba antikoncepce závisí na pravidelnosti pohlavního styku, kojení a preferencích manželů. Péče o ochranu těhotenství je také nezbytná v případech, kdy se menstruační cyklus ještě nezotavil, protože i při absenci menstruace může dojít k ovulaci, tj. K úniku vajíčka z vaječníku. Zvažte hlavní metody antikoncepce po porodu.

Přerušený styk. Použití přerušovaného styku je velmi neúčinná metoda antikoncepce. Za prvé, ne každý člověk je v tomto okamžiku schopen jasně cítit nástup ejakulace a ovládat se. Za druhé, určité množství spermií je vylučováno během pohlavního styku. Podle některých zpráv jsou to nejmobilnější a životaschopnější, a proto je pravděpodobnost početí velmi vysoká. Kromě toho při opakovaném pohlavním styku může sperma, které zůstane na stěnách močové trubice muže po první ejakulaci, vstoupit do vagíny. Účinnost této metody antikoncepce je pouze 70–75%.

Metoda laktační amenorey. Tento způsob antikoncepce je založen na nepřítomnosti ovulace během kojení. Během krmení dítěte se uvolňuje hormon prolaktin, který zvyšuje produkci mléka a má antikoncepční účinek potlačením funkce vaječníků ženy.

Aby antikoncepční metoda úspěšně fungovala, musí být splněny následující podmínky:

 • dítě je výhradně kojeno, bez použití doplňkového krmení a dávkování vodou;
 • dítě cucá hruď nejméně každé 3 hodiny odpoledne;
 • interval mezi nočním krmením by neměl překročit 6 hodin (čím častější je krmení, tím účinnější je metoda antikoncepce);
 • nedostatek menstruace;
 • po dodávce neuplynulo více než 6 měsíců.

Se zvyšujícím se intervalem mezi krmením a zavedením doplňkového krmení se však antikoncepční metoda stává neúčinnou. Čím více času uplynulo po porodu, tím vyšší je pravděpodobnost neplánovaného těhotenství. U některých žen, i když kojíte, již po 1,5–2 měsících po porodu mohou vaječníky pokračovat v práci, v důsledku čehož dochází k ovulaci a může dojít k těhotenství. Pokud žena opakovaně podstoupila menstruaci, i když po porodu uplynulo méně než 6 měsíců, je třeba po porodu zvolit jinou metodu antikoncepce. Účinnost metody závisí na období po porodu: v prvních 6 měsících, za všech podmínek, nastává těhotenství přibližně v 1–2% případů, od 6 do 12 měsíců - v 4,5–7%.

Bariérové ​​metody antikoncepce - kondom, bránice, krční čepice. Bariérové ​​metody antikoncepce neovlivňují proces kojení a stav dítěte. Proto mohou být použity bez omezení kdykoli po dodání. Účinnost se pohybuje v rozmezí 90–98% s kondomem, až 70–80% s cervikálním uzávěrem a 77–98% s bránicí.

Spermicidy existují v různých formách - pěna, houby, gely, rozpustné filmy, tablety, masti nebo čípky. Složení spermicidů zahrnuje chemickou látku, která ničí spermatozoa, a základ, na kterém je léčivo distribuováno do vagíny. Neobsahují hormony, působí pouze lokálně, takže je lze použít při kojení. Kromě toho mají spermicidy zvlhčující účinek, což je pozitivní věc pro ženy, které v postpartálním období nemají dostatečné mazání..

Mezi nedostatky spermicidů lze poznamenat následující: některé formy uvolňování spermicidů vyžadují počkat určitou dobu před nástupem pohlavního styku; u některých žen, zejména v období po porodu, jsou možné podráždění kůže a alergické reakce na spermicid. Účinnost spermicidů je něco přes 60%.

Intrauterinní zařízení (IUD) je intrauterinní zařízení, které je malé zařízení vyrobené z plastu s mědí, stříbrem nebo zlatem. IUD vkládá do dělohy gynekolog. Mechanismus působení nitroděložního zařízení spočívá v tom, že inhibuje pohyb spermií do děložní dutiny, snižuje životnost vajíčka a zabraňuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy. Zavedení nitroděložního zařízení je možné 6 týdnů po porodu. Před tím je nutné podstoupit vyšetření gynekologem. IUD neovlivňuje tvorbu mléka, proto je jeho použití pro kojení bezpečné. Kromě obvyklých nitroděložních zařízení existuje hormonální nitroděložní systém. Vylučuje malé množství hormonu, analogu progesteronu, který navíc blokuje růst endometria a zabraňuje připojení vajíčka plodu k děloze. Během laktace lze hormonální IUD použít také 6 týdnů po porodu.

Negativní aspekty této metody antikoncepce po porodu jsou: zvýšené riziko rozvoje zánětlivého procesu v děloze; zvýšená pravděpodobnost vzniku mimoděložního těhotenství (na pozadí použití hormonální spirály je toto riziko extrémně malé); poměrně velké množství kontraindikací, z nichž hlavní jsou chronická zánětlivá onemocnění pánevních orgánů.

Pro nehormonální IUD je Pearl1 index asi 1–1,5, pro hormonální IUD je to 0,5.

Hormonální antikoncepce. Během kojení může mladá matka vzít daleko od všech hormonálních kontraceptiv, ale pouze těch, které neobsahují estrogen - hormony, které pronikají do mateřského mléka a mohou se dostat k dítěti. Kojící matky mohou používat hormonální antikoncepci obsahující pouze gestageny - analogy hormonu progesteronu. Tyto látky vstupují do ženského těla ve velmi malém množství, ještě méně pronikají do mléka. Pro dítě jsou tyto hormony bezpečné. Taková antikoncepční prostředky mohou být ve formě tablet (mini-pil), injekcí (injekce, nejčastěji dlouhodobě působící) nebo implantátů implantovaných pod kůži po dobu několika měsíců. Tyto prostředky mohou být použity 6 týdnů po doručení.

Mezi výhody těchto fondů patří jejich vysoká účinnost. Pearlův index pro moderní antikoncepci je 0,1–0,5. Nevýhody - potřeba denního příjmu v určitém čase a přítomnost kontraindikací - proto před tím, než začnete tyto léky užívat, se poraďte s gynekologem.

Chirurgická sterilizace - tubální ligace. Toto je nezvratná metoda antikoncepce po porodu. Častěji se provádí na císařském řezu nebo po porodu na žádost ženy. Lze jej doporučit ženám starším 35 let a v přítomnosti dvou nebo více dětí.

Aby se vše vrátilo k normálu, když obnovujete intimní vztahy po tak důležité fázi vašeho života, jako je těhotenství a mít dítě, neexistuje univerzální recept - vše je velmi individuální. Ale díky trpělivosti a vzájemnému porozumění je možné, aby sex po porodu přinesl ještě větší potěšení než dříve.

Kolik po porodu se můžete věnovat intimnímu životu

Květiny, blahopřání, malý čichající malý míček na ruce, šťastné oči manžela a jeho jemný šepot do ucha: "Miluji tě moc, moc tě chci, a obecně, strašně mi chybíš." Se štěstím, závratě jako na prvním rande. Roztočí se, točí se, ale doktor řekl, že je to nemožné brzy, a je to děsivé a do mé hlavy se dostávají různé otázky:

 • kolik po porodu můžete žít v intimním životě.
 • kdy můžete mít sex po porodu.
 • bude to stejně bolestivé jako poprvé.

Zastavme „závratě od úspěchu“ a klidně, abychom analyzovali všechny nuance: proč nemůžete mít sex po porodu v následujících dnech a kolik musíte čekat.

Proč nemůžete mít sex okamžitě po návratu z nemocnice

Takže, po kolik po porodu můžete mít sex?

Říká se, že těhotenství není nemoc. Ale i normální komplikace bez porodu lze srovnávat s operací. Nemáte žádné stehy ani císařský řez. Ve děloze po oddělení placenty ve skutečnosti zůstává otevřená rána, do které se může dostat jakákoli infekce, pokud začnete sexuální aktivitu měsíc po narození. A to je plné vážného zánětlivého procesu.

Pokud jste udělali císařský řez nebo jste trochu „roztrhaní“ a existuje několik švů, je třeba jim také dát čas na uzdravení. Jakékoli napětí během sexu může vést k švům.

Proto otázka, zda je možné mít sex po porodu, a po jaké době lékaři jednoznačně odpoví. Nezáleží na tom, jak k porodu došlo: normální, s malými mezerami nebo císařským řezem - „přístup k tělu“ lze povolit až po 4-6 týdnech. A děloha se vrátí do svého předchozího stavu a místo, kde byla placenta zadržena, se uzdraví a všechny stehy normálně porostou. A také se musíte soustředit na přítomnost přirozených poporodních sekretů. Pokud už uplynulo dost času, ale stále jsou, ujistěte se, že jste k lékaři. Ujistěte se, že je vše v pořádku. Potom bude možné spát se svým manželem pro vzájemné potěšení.

Jak urychlit proces hojení a vrátit se do plného sexuálního života po porodu

„Po návratu“ k manželovi očekáváme, že pocity ze sexu budou stejně šumivé jako dříve. Ale obvykle se snižuje citlivost vašich intimních bodů a míst - a to je normální. A po jaké době se vrátí? A najednou - nikdy? Nenechte se znepokojit ani panikařit. Přidělte čas na speciální cvičení, která přispívají k hojení „bojových“ ran a trénují svaly, které potřebujete.

Kdy po porodu bude možné zažít předchozí pocity sexu? Dobrý orgasmus je možný pouze s elastickými svaly vagíny. Proto potřebují neustálé školení. Tato cvičení pro radost z nás žen byla vynalezena gynekologem Arnoldem Kegelem. Zvýšit sexuální tón a zlepšit pocit sexu.

Co přesně je třeba udělat: pomalu stlačujte svaly vagíny, namáhejte a uvolňujte každé 3 sekundy. Začněte pravidelně trénovat s 10 stisky a relaxacemi 5krát denně. Po týdnu lze počet ždímání zvýšit na 15 a cvičit tolikrát denně. Po dalším týdnu přiveďte 20 stisky, a tak dále, dokud množství nedosáhne 30. A v době, kdy bude možný intimní život po porodu, získáte úžasný efekt. Pokud se vám líbí, můžete v těchto lekcích pokračovat každý den nebo alespoň každý druhý den. Trénujte své milostné svaly všude - sedět, ležet a dokonce i na cestě do práce. Bude to velmi užitečný zvyk a sexuální život po porodu se zlepší mnohem rychleji..

Proč to bolí jako poprvé

První sex, první narození, první sex po těhotenství. Všechny ženy mají bolestivé pocity a jsou způsobeny různými důvody. Nervové zakončení je při porodu poškozeno, nebo jsou při sexu poškozeny jizvy na měkkých tkáních, nebo jsou svaly příliš slabé, nebo prostě není dostatečné přirozené mazání.

Netestujte svou trpělivost, nevzdávejte nové pózy, lépe staré, ale testované životem, které jsou pro vás nejpohodlnější. Mít sex jemně a přesně, stejně jako poprvé.

V každé rodině je oživení intimního života odlišné. Můžete to oslavit romantickým večerem, chutným jídlem, voňavou lázní, sledováním erotického filmu. Uvolněte se a nechte splnit svá přání. Může být vaše první noc návratu k vašemu manželovi jemná a něžná.

Proč neponáhle mít sex po porodu?

A termíny uplynuly a vše je v pořádku a v posteli se cítíte jako na opačných stranách barikády a tuto hranici nechcete překračovat. Touha po sexuálním odpočinku po porodu je jak mužská, tak ženská.

U žen po porodu je hladina hormonu potěšení, estrogenu, obvykle snížena. Místo toho přebírá ve službě jiný hormon - „mateřský“. Malý muž je stále zcela bezmocný, a proto druhé dítě jeho matky není potřeba, není třeba ho otěhotnět a nést, což znamená, že sex po narození je stále v pozadí. Myslí pouze na dítě a všechna potěšení jdou do písku mlhy.

Role hraje také podvědomý „psychologický hormon“ - „pomstychtivý“. Touha v bezvědomí po těžkém porodu - pomstít ho za veškeré utrpení, které žena zažila, vede k odmítnutí sexu s jejím milovaným a žádaným manželem.

"Únava hormon" také potlačuje sexuální touhu. Dům, dítě, záležitosti domácnosti, které padly najednou na chudou ženskou hlavu, vůbec nepřispívají k romantickému sexu.

A ještě jeden „hormon“ dělá svůj špinavý skutek. "Tukal jsem, na břiše mám strie." Můj manžel mě uvidí a nebude se milovat jako předtím. “ Ano, uklidni se! Není to hezké, ale milé mil. Není třeba se bát. Brzy bude vše v pořádku. Mít sex alespoň pro jeho potěšení. Potřebuje to, moc vám chyběl a v jeho těle nebyly žádné změny. Vášeň se brzy vrátí. Je možné, že s pomstou.

A proč manžel nechce? Koneckonců, musí zářit vášní. Po dobu devíti měsíců a poporodní periody je prostě povinen jí chybět milovaný, sexy a vášnivý? Ano i ne. Zaprvé se může cítit zbytečně a žárlivě. Za druhé, milující muž se jednoduše bojí ublížit svým nepříjemným dotykem a stále se cítí provinile, protože je zdravý a chce se zapojit do intimního života.

Nabízíme vám sledovat video na téma, ve kterém porodník-genetik mluví o tom, kdy začít sexuální život po porodu. Co dělat, když žena snížila libido.

Sex po porodu pro každý pár začíná v různých časech a svým vlastním způsobem. Ale pokud se navzájem milujete, vážíte si svého vztahu, vypořádáte se s problémy!

Jak se sex mění po narození dítěte - odhalení otců

Zůstávají mladí rodiče navzájem žádanými milenci? Je pravda, že v sexu po porodu „všechno teprve začíná“? Naučili jsme se názor člověka na tuto záležitost - otcové se rozhodli o upřímném rozhovoru s autorem Daily Baby.

Sex po porodu? Ano, všechno teprve začíná!

Sergey, 35 let, inženýr

Začnu hlavní věcí. Jsem hluboce přesvědčen, že sex není jen pohlavní styk. Sex je především komunikace, náklonnost, dotek, konverzace a dokonce i pohled. To znamená, že samotný proces pohlavního styku je podle mého názoru pouze špičkou ledovce. Možná proto přikládám velký význam všem součástem sexu a možná proto, že jsem velmi žárlivý a žárlivý včetně vzhledu a slova..

Když se narodil náš syn, přirozeně se náš sexuální život změnil. Chápu všechno: proces zotavení, nedostatek spánku, problémy s ňadry a celkové přehodnocení všech a všeho, ale mladé organismy - ani samci, ani samice - nemohou být bez sexu sexuálně dlouhé. A proto jsem celé toto „aklimatizační období“ měl sex se svou ženou v nejširším slova smyslu.

Jemně jsem ji pohladil, provedl lehkou masáž, často ji vzal za ruku a podíval se jí do očí. Řekl jsem jí, jak ji miluji, jak jsem na ni hrdý, jak moc si vážím jejího nového stavu. Jasně jsem objasnil, že se nespěchám a jsem připraven čekat tak dlouho, jak to bude nutné, a že jsem tam vždycky. A víte, tato taktika fungovala.

Mým hlavním úkolem nebylo ztratit kontakt se svou milovanou ženou a podporovat ji ve všech směrech.

A jak říká lidová moudrost: to, co zaseješ, budeš sklízet, takže se mi podařilo sklízet plody zralější a sladší - ještě lépe než dříve.

Nemohu s jistotou říci, co přesně ovlivnilo mou ženu - hormony, mou pozornost nebo sledování romantického filmu - ale tu noc se všechno stalo mnohem lépe než celé období před narozením mého syna. Nebo jsme si prostě opravdu nechali ujít jeden druhého?

Mohu s jistotou říci, že naše pohlaví se posunulo na novou úroveň - od kvantity po kvalitu.

Ano, teď se nemůžeme vzdát spontánního spěchu, protože dítě je téměř vždy s námi. Ale určitě mohu říci, že nyní se náš sex stal vědomějším nebo něčím více, smyslnějším, více dávajícím než brát.

Určitě vím, že moje žena nebude napodobovat potěšení, raději ji jen jemně odmítněte. Ale pokud je proces zahájen, pak se oba pokusíme a my budeme stokrát děkováni. A vím jistě, že se nebudu milovat jen pro své vlastní potěšení. Pokud se zavazujeme zpívat tuto píseň, musíme ji zpívat pouze v souzvuku.

Moje žena se někdy směje a nazývá mě předposledním romantikem, ne-li za svou žárlivost. A nemohu žárlit - moje žena vzkvétá a každým dnem je stále krásnější. A já chci doufat, že to je také moje zásluha.

Mluvte o lásce, podívejte se do očí a držte se za ruce - všechno je teprve začátek!

Atypická situace

Roman, 42 let, zdravotní sestra

Pravděpodobně nejsme docela typický případ, ale určitě si zaslouží pozornost. Moje žena a já máme dvě děti, dívku a chlapce. Děti počasí a občas i jeho žena musela ze zdravotních důvodů udělat císařský řez. Když jsme šli do druhého císařského řezu, rozhodli jsme se, že jsme vše probrali, a obvazovali vejcovody. Poslední slovo bylo pro manželku a já bych jí podpořil každé rozhodnutí.

A riziko otěhotnění potřetí je vyloučeno, děti rostou trochu - nyní jsou naše děti ve věku 5 a 4 let - začínáme trochu otevírat nové obzory.

Proč trochu? Dvě těhotenství a dvě císařské řezy neprošly bez povšimnutí pro manželku. Nadváha, strie a jizva - to vše se vůbec nelíbilo samotné ženě. S nadšením se vzdala mateřství a upřímně se stalo, že jsem se cítila opuštěná a zapomenutá. Pak jsme se rozhodli promluvit.

Děti už nebyly kojenci, ale náš intimní život nechal mnoho přání. Viděl jsem, že jeho žena je složitá, plachá a vůbec ne nadšená.

Všichni jsme diskutovali. Spíše mluvila a já jsem poslouchal a uklidňoval, protože rozhovor nebyl příjemný a skončil slzami. Ano, vidím a vím o všech nedokonalostech manžela, ale přijímám je a nemyslím si, že ji kazí. To je součástí naší společné historie s ní, a to vše je připomínkou velkého výkonu z její strany. Věděl jsem, jak jsem vysvětlil, že ji nemiluji neméně, a pak víc, protože teď není jen moje milovaná žena, teď je matkou našich dětí. Říkal jsem jí svou nejbližší a nejdražší osobu a znovu, jako jednou na svatbě, jsem jí slíbil milovat ji ve nemoci a ve zdraví. A myslím, že mě slyšela.

Manželka s nadváhou zvládla a nyní ve vynikající fyzické kondici. Diskutovali jsme dokonce o tom, že pokud si přejete, můžete provést plastickou chirurgii v úplně problematických oblastech, ale postupem času uzavřeli otázku, protože situace není kritická, a manželka, jak se říká, „se milovala tak, jak je“.

Mluvíme hodně a upřímně. Koneckonců jsme si vždy navzájem byli čestní a nyní také čestně diskutujeme o našem intimním životě. Absence jakéhokoli druhu antikoncepce je velmi osvobozující a naše vzájemná otevřenost, znásobená svobodou v intimním smyslu, nám prospěla pouze. Milovat se, nemyslíme na nic venku a nic nás nerozptyluje od sebe.

Moje žena sama přiznala, že se nyní cítí více žensky a smyslně, a to se projevuje ve všem. Byla uvolněnější a odvážnější a snažím se ji co nejvíce podporovat..

Když žena ví, že je milovaná a žádaná, může si dovolit, aby byla v klidu a svobodnější, a v tomto případě vyhraje. A když se žena stane matkou, objeví se všechny její nejsilnější ženské strany s pomstou a znovu obě.

Porod je přirozený proces a po něm by se už nemělo nic měnit

Victor, 27 let, inženýr

Nemůžu říci, že se něco po intimních vztazích po narození naší dcery zásadně změnilo. Na obě strany. Skutečnost, že čas nestačil na dlouhé předehry a ovlivňuje celkovou únavu, je pravdou. Ale je to normální a přirozené..

Jediná věc, kterou se obávám, ale zřejmě marně, je, že moje žena může po splnění své „povinnosti“ přestat pečovat o sebe a proměnit se v „tetu“. Nezměňte se na „tetu“!

Bohužel, ale musím přiznat, že některé dívky z mého prostředí, které se staly „matkami“, přestaly být „ženami“..

A není to jen s nadváhou, třebaže se s tím musíte vypořádat. Ženy přestávají sportovat, poukazují na chronickou únavu, přestanou se v tónu podporovat a znecitlivět. Navíc, někdy v psychologickém smyslu. Kruh jejich zájmů se zužuje, všechny rozhovory přicházejí na krmení a očkování..

Muži si to samozřejmě všimli a takový obrat událostí není v pokladnici sexuality mladé matky. Velmi často zůstává dobře upraven pouze člověk, který je fotografován výhradně na selfie. A tělo, a dokonce i v županu nebo v beztvarém oděvu, nechává tolik, co je třeba..

Nechci jen být krásná, v tom podporuji svou ženu. Pokud jde o mě, snažím se co nejlépe pomoci mé ženě, aby vypadala dobře a měla čas na sebe - chodím ven se svým dítětem, když se věnuje kondici, a účastním se domácích prací, aby se neunavila..

Krásný účes a manikúra je úžasné, ale nezaujímavé tělo, a co je nejdůležitější, ne touha, aby bylo pružné a pohotové - to je, podle mého subjektivního názoru, první krok k tomu, že muž začíná věnovat pozornost dívkám v okolí.

Proto odvážně prohlašuji, že sex sám přímo závisí na tom, jak partner vypadá. A mimochodem to platí i pro muže. A zda se váš milovaný stal rodičem, a jak myslím, obvyklé narození nebo císařský řez, jako je tomu u mé manželky, není tak důležité. Je nepravděpodobné, že to ovlivní intimní vztahy.

Nechtěl jsem být hrubý, ale chtěl jsem být kategorický. Osobní život nekončí po narození dítěte - je to fakt. A když porodila syna nebo dceru, maminka by měla každý den osobně ukazovat, že matka nejen krmí, umývá a chodí v karanténě. Je to plný společenský život a maminka může a měla by vypadat dobře.

Sexualita není podpatky a krátké sukně

Dmitry, 38 let, hudebník

Pravděpodobně jsem měl štěstí a mohu bezpečně říci, že moje žena byla pro mě vždycky sexuálně atraktivní. A to zůstane i po narození našich dvou synů. Nyní však její sexualita není vyjádřena krátkými sukněmi, hlubokým výstřihem a světlým make-upem.

Mám dojem, že se prosadila po narození svých dětí, a teď už nemusí nic dokazovat mně ani celému světu.

Teď její sexualita pochází odněkud uvnitř. Možná to jsou hormony, chemie nebo něco jiného, ​​nevím a nesnažím se rozpoznat, odkud tyto vlny pocházejí, ale určitě jsou.

Moje žena, zdá se mi, sexualita se nyní projevuje více místně, kompetentně a smysluplně.

Nikdy nebyla zticha a někdy ji dokonce obtěžovalo. Po narození dětí našla polovina její neochvějné energie své vzdělání ve vzdělávání a druhá v harmonickém a plnohodnotném sexu.

Vidím, že má ráda matku, obecně je obraz mladé, ženské a atraktivní matky její. Děti jí daly význam ve vlastních očích, a když chodíme všichni spolu, vidím její hrdost na děti, které ve mně, stejně jako u mužů, způsobují sexuální instinkt.

Nyní, když jsme sami, nepohybuje se jí po rameni a nestřílí její oči, jak se to stalo dříve. Ale ona se pro mě nestane méně atraktivní. Naopak! Nyní se sexualita nehraje, ale přirozená a přirozená. Přírodní milost, něha v kontaktu, měkkost a ženskost - to vše se objevilo v jejích způsobech po narození dětí.

A co je nejdůležitější, cítím a vidím nejen mě. Moje milovaná žena si to sama uvědomuje a správně ji zlikviduje. Moje žena je velmi sexuálně atraktivní žena, která to ví, ale chci věřit, že nespekuluje.

Vše, co potřebujete vědět o sexu po porodu

Kdy není „čas“ a jak si vyrobit sex po porodu a bolesti, aby se nestal synonymem? Zeptali jsme se gynekologa a vedoucí Mezinárodní akademie zdravého života Eleny Berezovské.

Můžete dokonce okamžitě, ale existuje „ale“

Z pohledu gynekologie neexistují žádná specifická období, která jsou optimální pro obnovení sexuální aktivity. Pokud chcete, sex je možný i bezprostředně po narození.

Existují však dvě důležité nuance. Za prvé, poporodní výtok (lochie) zvyšuje riziko infekce dělohy a vejcovodů. Mohou trvat až 6-8 týdnů. To samozřejmě není důvodem zdržení se: použijte pouze kondom.

Za druhé, neměli byste být při sexu zraněni. První pohlavní styk však může být doprovázen bolestivými pocity. Váš reprodukční systém se vrátí k normálu během 4 až 8 týdnů a stále mohou existovat mikrotraumy, slzy, stehy.

Na první pohled by tedy sex neměl být intenzivní a váš partner by měl být pomalý a opatrný. Mnoho lékařů doporučuje částečné zavedení penisu do pochvy během prvního pohlavního styku po porodu..

Sex pomáhá identifikovat komplikace

Pro sex po porodu nemusíte mít zvláštní lékařské povolení. Za 6 až 10 týdnů stojí za to navštívit gynekologa, a pokud se vyskytnou stížnosti, kdykoli.

Lékaři doporučují zahájit sexuální aktivitu kdykoli také proto, že výskyt velmi silné bolesti může být signálem nějakého problému - poporodní komplikace. Čím více času uplyne po porodu, tím méně bolesti byste měli zažít.

Kdy je to možné po císařském řezu

Tvorba úplných jizev po císařském řezu nebo slzách a řezech perineum s EP trvá nejméně šest měsíců. Po celou tu dobu může být sex doprovázen nepohodlím. Začátek sexuální aktivity je v takových případech lepší odložit o několik týdnů..

Pokud na perineu nejsou žádné slzy a stehy, pak sex sám by neměl přinést nepohodlí. Po porodu a často při kojení se však mohou objevit bolestivé kontrakce dělohy. Ve většině případů se jedná o normu. Pokud ano, obvykle zmizí během prvních dvou měsíců.

Bude existovat „jako dříve“

Ve skutečnosti nejsou svaly a vazy po porodu vůbec slabé. Naopak, jejich kontraktilita se stala mnohem vyšší.

Je to jen to, že v krvi a tkáních během těhotenství stoupá hladina relaxinu - hormon, který „změkčuje“ vaz, čímž je činí rozšiřitelnější. K prenatálním hodnotám se vrátí za 2-3 měsíce (ale někdy se tento proces může přetáhnout na 8-10).

Můžete pomoci tělu zotavit se prostřednictvím sportu. V prvních týdnech zatěžujte pouze horní část těla a po 4–6 týdnech můžete začít cvičit s „účastí“ břicha, pánve a boků.

Cvičení Kegel nejsou všelékem

Věřím, že kolem Kegelových cvičení je spekulace. Arnold Kegel, urolog z povolání, by se převalil do hrobu, kdyby věděl, jak byla jeho doporučení a cvičení zkreslena..

Podílel se na léčbě močové inkontinence, zejména u žen v období před menopauzou a menopauzou, které také často trpely sníženým svalovým tonem vaginálních stěn. V takových případech Dr. Kegel vyvinul svůj systém cvičení.

Svaly vagíny nejsou kosterní, takže je nelze „pumpovat“ jakýmikoli metodami a cvičeními. Po porodu po dobu několika měsíců je prolaps stěn vagíny považován za fyziologickou normu.

Nechtějící sex je normální

Po narození dítěte začíná žena nový život, naplněný nejen příjemnými okamžiky mateřství, ale také zvýšeným stresem kvůli nedostatku spánku, pocitů, přepracování. Snížení sexuální touhy je za takových okolností pro většinu matek přirozeným procesem..

Někdo tento problém řeší pomocí psychologů, někdo to zvládne sám. Hodně záleží na partnerovi, jeho podpoře a na celkovém stavu ženy. Dobré vzrušení je zde velmi důležité, protože je to - klíčový faktor pohodlného a příjemného sexu.

Kojení nenahrazuje antikoncepci

Kojení může vytvořit stav laktační amenorey, když vejce nezrají a menstruace chybí. Čím více času však po porodu uplyne, tím nižší je úroveň takové ochrany. Pokud neplánujete nové těhotenství, zvažte lepší ochranu..

Po porodu můžete použít jakoukoli antikoncepci, která je pro vás vhodná. Například spirála může být vložena do děložní dutiny do 10 minut po narození po porodu. Ačkoli většina lékařů ji podává až po 6 týdnech, kdy se reprodukční orgány vrátí k normálu.

Hormonální implantáty jsou také vhodné jako dlouhodobá antikoncepce. Zavádějí se dokonce i v nemocnici, bez ohledu na to, zda kojí nebo ne. Hormonální antikoncepci můžete začít užívat 6-8 týdnů po porodu, před tímto časem existuje vysoké riziko krevních sraženin..

Články O Neplodnosti