Hlavní Bolest

Plivání u novorozenců: kdy dávat pozor?

Běžným problémem u kojenců, které způsobuje rodičovskou úzkost, je regurgitace. Jaké jsou příčiny tohoto jevu? A v jakých případech musíte navštívit lékaře a zahájit léčbu?

Regurgitace - pasivní házení malého množství potravy ze žaludku do jícnu, do hltanu a ústní dutiny v kombinaci s vypouštěním vzduchu, je pozorováno hlavně u kojenců přímo nebo krátce po krmení nerozpuštěným nebo částečně sraženým mlékem. Tyto jevy se mohou vyskytovat u zcela zdravých dětí (ale ne často a objem regurgitovaného obsahu je malý - do 3 ml). Podle statistik až 67% dětí ve věku 4 měsíců rostlo nejméně jednou denně, ve 23% případů plivání to rodiče považují za důvod k obavám. Ve většině případů může regurgitace probíhat nezávisle během prvního roku života, v některých případech však může být vyžadována seriózní terapie. Kromě toho na pozadí dlouhodobé regurgitace mohou sekundární poruchy v první řadě způsobit zánětlivé změny v jícnu. Proto je vždy vhodné objasnit příčinu regurgitace.

Vlastnosti dětského těla

Anatomické a fyziologické vlastnosti struktury horního zažívacího traktu u novorozenců (sférický tvar žaludku a jeho malý objem, zpožděné vyprázdnění, relativní slabost dolního jícnového svěrače (NPS) - kruhový sval, který se uzavře po průchodu potravou z jícnu do žaludku a nedovolí, aby byl vyhozen žaludeční obsah zpět do jícnu, nezralost regulace systému růstu potravy podél gastrointestinálního traktu (GIT), nezralost enzymů) predispozice k rozvoji regurgitace.

U novorozenců dochází k sacím pohybům v krátkých sériích 3–5 sání, které vytvářejí podtlak v ústní dutině a při polykání se vyskytují kontrakce jícnu (peristaltická vlna): někdy před sáním a poté po jeho délce často neúplné. Současně je u novorozenců v reakci na peristaltickou vlnu pozorována prudká kontrakce dna žaludku, která vede ke zvýšení intragastrického tlaku a může být příčinou zpětného zpětného toku potravy a vzduchu do jícnu a výskytu regurgitace. Navíc, vzhledem k tomu, že při sání určité množství vzduchu vstupuje do žaludku, má dítě pocit falešné sytosti a přestane sát. Pokud se tato situace často opakuje, může to vést k podvýživě a zpoždění ve vývoji dítěte.

Příčiny regurgitace

Regurgitace se často objevuje u dětí s retardací intrauterinního růstu (IUGR), stejně jako u předčasně narozených dětí. Spolu s vyjádřenými anatomickými a funkčními vlastnostmi gastrointestinálního traktu dochází také ke zpožděné tvorbě (zrání) procesu koordinovaného sání, polykání a dýchání - trvá asi 6-8 týdnů. Intenzita regurgitace se může lišit. Když však tělo zraje, regurgitace zmizí.

Příčinou regurgitace může být nadměrné krmení (zvýšení frekvence nebo objemu krmení), zejména při aktivním sání novorozenců s dostatečným množstvím mléka u matky. V případě umělého nebo smíšeného krmení (kojení + doplňkové krmení směsí) je možné překrmování z důvodu změny povahy výživy (nahrazení mateřského mléka umělou směsí nebo časté nemotivované nahrazení jedné upravené směsi jinou). Regurgitace během překrmování nastává okamžitě nebo krátce po krmení nezpracovaným nebo částečně sraženým mlékem, v množství 5-10 ml. Celkový stav, chování dítěte netrpí žádným způsobem, existuje dobrá chuť k jídlu, normální stolice, normální přírůstek na váze.

Aerophagy (polykání velkého množství vzduchu v době krmení) se děje: u vzrušujících, dychtivě sajících dětí od 2 do 3 týdnů života v nepřítomnosti nebo malého množství mléka od matky; když dítě nezachytí nosní pigmentaci (dvorku) bradavkou nebo nesprávně zachytí matku s plochou zasunutou bradavkou; s velkým otvorem v bradavce láhve, vodorovnou polohou láhve, pokud bradavka není zcela naplněna mlékem; s celkovou svalovou slabostí v důsledku nezralosti těla. Aerophagy se častěji vyvíjí u novorozenců s malou nebo velmi vysokou tělesnou hmotností při narození. Děti s aerofágií jsou po krmení často neklidné, zatímco v žaludku je vydutá přední břišní stěna. 5-10 minut po krmení je regurgitace pozorována u nezměněného mléka s hlasitým zvukem odpadního vzduchu.

Plivání u novorozence může nastat s nadýmáním (nadýmání), střevní kolikou (bolestivé střevní křeče), zácpou. V tomto případě se tlak v břišní dutině zvyšuje, pohyb potravy podél gastrointestinálního traktu je narušen. Intenzita regurgitace je také možná odlišná.

Malformace gastrointestinálního traktu mohou také vést k regurgitaci a zvracení, například, anomálií jícnu (chalasie - slabost (nedostatečnost) dolního jícnového svěrače; achalasie - zúžení v místě přechodu jícnu do žaludku), anomálie žaludku - zúžení žaludku - stenoze stenoze v dvanáctníku 12, který zabraňuje vyprázdnění žaludku), anomálie bránice (bránice kýla - pohyb části břišní dutiny do hrudní dutiny) atd..

Naštěstí u většiny dětí je regurgitace nepatologickým stavem, který spontánně ustoupí do 12-18 měsíců života dítěte.

Intenzitu regurgitace lze zhruba odhadnout na pětibodové stupnici (tab. 1).

Intenzivní zvracení velkého objemu po každém krmení, které způsobuje úzkost dítěte a vede ke snížení hmotnosti, vyžaduje lékařskou péči a důkladné vyšetření dítěte, aby se vyloučila vrozená patologie.

Odhad intenzity regurgitace

0 bodůŽádná regurgitace
1 bodMéně než 5 regurgitů za den, objem ne více než 3 ml
2 bodyVíce než 5 regurgitů za den, objem více než 3 ml
3 bodyVíce než 5 regurgitace denně až do poloviny množství směsi nebo mateřského mléka konzumovaného při jednom krmení; ne více než polovina krmení
4 bodyPo každém krmení vyplivněte malý objem po dobu 30 minut nebo více
5 bodůRegurgitace od poloviny do plného objemu směsi nebo mateřského mléka konzumovaného pro jedno krmení; ne méně než polovina krmení

* Regurgitace s intenzitou 3 bodů nebo vyšší také vždy vyžaduje lékařskou péči.

Co dělat?

Chcete-li najít příčinu regurgitace a pomoci dítěti, měli byste kontaktovat pediatra. Je možné, že dítě bude možná muset konzultovat pediatrického chirurga, pokud je detekována vrozená patologie nebo pokud nedochází k žádným účinkům léčení a chirurgického zákroku. V ostatních případech je potřeba léčby určena stavem dítěte a jeho přírůstkem na váze.

O tom, kde provést vyšetření, na klinice nebo v nemocnici, se rozhoduje individuálně v závislosti na závažnosti postupu, věku dítěte a schopnostech diagnostického zařízení. Z instrumentálních metod je možné provést rentgenové vyšetření horního gastrointestinálního traktu (jícen, žaludek) pomocí kontrastního média a ezofagogastroskopie (vyšetření horního gastrointestinálního traktu pomocí optického zařízení, které vypadá jako gumová hadice s miniaturní videokamerou na jednom konci)..

Regurgitační léčba

V souladu s doporučeními pracovní skupiny Evropské společnosti pro gastroenterologii a výživu se regurgitace provádí v několika po sobě jdoucích fázích: po léčbě, klinické výživě, protidrogové terapii; chirurgické ošetření.

Ošetřovací pozice. Při krmení dítěte trpícího regurgitací je důležité vytvořit polohu, ve které by horní část těla byla zvednuta v úhlu 45-60 stupňů k horizontální rovině. Například dítě může být oblečeno na velkém, ne příliš měkkém polštáři. Po krmení je důležité udržovat dítě ve vzpřímené poloze po dobu nejméně 20-30 minut, aby bylo zajištěno plynulé uvolňování spolknutého vzduchu.

Nedoporučuje se těsné zavěšení, břišní oblast by se neměla vymačkávat, namísto kluzáků na elastickém pásu je lepší použít kluzáky připevněné na ramenech drobků nebo montérek. Dítě by mělo spát na malém polštáři složeném z 1-2 složených plenek, nebo by měly být nohy hlavy postýlky zvednuty o 5 až 10 cm. Během spánku je vhodné položit dítě na žaludek nebo na pravou stranu, aby se snížila rychlost házení žaludečního obsahu do jícnu. Organizace lékařské výživy zahrnuje především častější krmení dítěte v menších než obvyklých porcích. V tomto případě by denní množství jídla nemělo klesat. Počet krmení lze zvýšit o 1 - 2 nad normu.

Druhou složkou je použití terapeutických směsí. Terapeutické přípravky, které zabraňují regurgitaci (regurgitaci), jsou označeny písmeny AR (z angličtiny. Antiregurgitace). Velký význam má složení bílkovin v takové směsi, konkrétně poměr syrovátkových proteinů k kaseinu (komplexní bílkovina mléka). V mateřském mléce je tento poměr 60-70: 40-30, v kravském mléce - 20:80, v nejvíce přizpůsobených mléčných směsích - 60:40. Zvýšení podílu kaseinu ve stravě zabraňuje regurgitaci, protože tento protein se snadno sráží v žaludku pod vlivem kyseliny chlorovodíkové, vytváří první vločky, pak hustou hmotu, která zabraňuje praskání.

Dalším přístupem je zavedení zahušťovadla do směsi. Jako takový můžete použít rýžový, kukuřičný nebo bramborový škrob a také lepkavý lepek ze semen rohovníku, který roste ve středomořských zemích. Žvýkačka působením kyselého obsahu v žaludku zahušťuje, ale na rozdíl od vloček ze škrobu a kaseinu není trávena enzymy gastrointestinálního traktu. Výsledkem je, že hustá konzistence žaludku a následně střevního obsahu je udržována po delší dobu. Žvýkačka navíc stimuluje peristaltiku a podporuje rychlejší pohyb potravy ze žaludku do střev..

Speciální reurgitace mléka

Název produktuTyp zahušťovadlaWhey Protein / Casein Ratio
NUTRILON ANTIREFLUXGum 0,4%20:80
FRISOVOMGum 0,8%40:60
ENFAMIL ARRýžový škrob20:80
SAMPER LEMOLAKRýžový škrob60:40

Při přirozeném krmení lze do kojenecké stravy přidat před kojením terapeutické směsi.

Při neexistenci účinku výše uvedených opatření by měla být řešena otázka léčby drogami. Zahrnuje jmenování prokinetik, léků, které zlepšují kontraktilitu střev. Za tímto účelem se používá motilium, koordinujte. Pro odstranění regurgitace a křečí střeva lze použít antispasmodické lékové ribal..

Chirurgická léčba se provádí pro těžké vrozené anomálie gastrointestinálního traktu (například pylorická stenóza - zúžení při přechodu žaludku na dvanáctník, které zabraňuje vyprázdnění žaludku atd.), Které způsobilo zvracení..

Prevence

Regurgitace je složitý a mnohostranný problém. Příznivé těhotenství a porod, přátelská, uvolněná atmosféra v domě - to vše snižuje riziko vzniku regurgitace a mnoha dalších nemocí a patologických stavů u dítěte v prvním roce života. Pokud je dítě kojeno, ujistěte se, že během krmení dítě zachytí jak bradavku, tak nosní dvorku, pak je pravděpodobnost, že dítě spolkne vzduch, nižší. Pokud krmíte dítě z láhve, ujistěte se, že bradavka je zcela naplněna mlékem a není v ní žádný vzduch. Otvor v bradavce by neměl být velký. Můžete své dítě krmit občas, například po dobu pěti minut, pak ho otočte čelem k sobě a držte ho vzpřímeně. Po několika minutách pokračujte v krmení. Po krmení držte dítě bříškem proti sobě a držte ho vzpřímeně po dobu 15–20 minut, aby se vzduch pohyboval pryč. Před každým krmením položte dítě na břicho, dlaňem rukou veďte po břiše břicho ruky, to vše usnadňuje průchod plynů a snižuje pravděpodobnost regurgitace po jídle. Včasným způsobem očistěte nosní dutinu dítěte od hlenu a krusty, pak při krmení nebude mít potíže s nosním dýcháním a do žaludku nevstoupí mnoho vzduchu. Ze stejného hlediska je důležité zajistit, aby dítě při krmení nezakládalo nosem na hrudník. Je třeba si pamatovat patologický účinek kouře z druhé ruky na tón svalů jícnu a žaludku u kojence. Kouření v bezprostředním prostředí dítěte je přísně zakázáno.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Míra regurgitace u novorozenců

Plivání (nebo regurgitace) u novorozenců je proces, ve většině případů jde o normu. Jedná se o fyziologický jev, který je reflexním refluxem obsahu žaludku spolu se slinami a žaludeční šťávou do ústní dutiny a hltanu..

To je důležité!

80% novorozenců regurgituje a obvykle nese patologie. V tomto případě proces probíhá pasivně, to znamená, že do něj nejsou zapojeny svaly přední břišní stěny, bránice a žaludek..

Vzácná regurgitace malého objemu po krmení nevyžaduje zvláštní pozorování a léčbu..

Mnoho mladých rodičů, když se projeví častým vyplivováním novorozenců po krmení, panikaří a snaží se podniknout nějaké kroky, aby tomuto procesu zabránilo. Ale hlavní věc je pochopit příčiny regurgitace a být schopen odlišit regurgitaci od zvracení. Tyto znalosti pomohou včas sledovat nesprávné procesy, což umožní včasné konzultace s lékařem, protože příliš velké nebo časté plivání u dětí může být příznakem nemocí nebo abnormalit ve vývoji..

Povaha regurgitace u novorozenců

Regurgitace u novorozenců je způsobena fyziologickými vlastnostmi struktury jícnu dítěte, jmenovitě neúplně vytvořeným dolním jícnovým svěračem (NPS), který zabraňuje vstupu žaludku do jícnu. Tento proces je navíc ovlivněn:

 • přítomnost poměrně krátkého břišního segmentu jícnu, rozšířeného úhlu Jeho (úhlu, pod nímž jícen teče do žaludku) a dosahuje u novorozenců a dětí prvního roku života 90 stupňů;
 • chaotická a ostrá relaxace dolního jícnového svěrače (nebo NPS), jakož i špatný vývoj vláken cirkulárního svalu srdeční sekce žaludku a současně vysoký tón pylorického svěrače;
 • zpožděná evakuace ze žaludku, vyvolaná nedostatečnou motilitou žaludku a střev;
 • dítě je během dne většinou vodorovné a relativně vysoký nitrobřišní tlak.

Podle amerických vědců se regurgitace vyskytuje u kojenců v prvních 3 měsících života ve 100% případů a až do roku - pouze u 20% dětí. Vyplácení novorozenců je problémem u 25% rodičů. Frekvence regurgitace u novorozenců po krmení se podle několika vědců pohybuje od 18 do 50%. Syndrom refluxu se u dětí obvykle začíná ztrácet po vstupu do hustšího krmení, asi po 4–6 měsících.

Hlavní příčiny regurgitace u dětí

Existuje mnoho příčin regurgitace u novorozenců po krmení. Dále popisujeme nejčastější příčiny regurgitace u kojenců, které mohou vyvolat zpětný reflux jídla ze žaludku do ústní dutiny dítěte.

Slabost svalů svěrače oddělující jícen a žaludek. Nejčastější příčinou časté regurgitace u novorozenců je nedostatečně vyvinutá svěračka, která zabraňuje vstupu potravy do jícnu. Tento jev obvykle mizí sám s tím, jak dítě stárne..

Přeplňování žaludku jídlem. Je také jednou z hlavních příčin časté regurgitace u novorozenců. Faktem je, že děti se nemohou cítit plné, takže příliš časté a nepravidelné krmení může způsobit reflux. K předávkování dochází stejně přirozeným i umělým krmením..

Vzduch v žaludku. Pokud je dítě velmi hladové a spolu s mlékem zachycuje vzduch, tlak v žaludku stoupá, což vyvolává regurgitaci. Stejný stav lze pozorovat při respiračních onemocněních, jako je nachlazení, kdy se hlen hromadí v nose a dítě musí dýchat ústy. V některých případech může vzduch vniknout, pokud dítě pláče po dlouhou dobu před krmením. Vzlykající a polykající mléko současně zachycuje vzduch.

Nesprávné krmení. Další běžná příčina regurgitace u dětí po jídle. Chcete-li se vyhnout regurgitaci, ujistěte se, že je dítě v poloze sklopné a polosedící během krmení a poté ve svislé poloze. Pokud je třeba dát dítě, položte dítě na záda, aby na bříško nebyl silný tlak. Pokuste se také eliminovat dráždivé faktory při krmení, jako jsou hlasité zvuky a jasná světla. To pomůže dítěti soustředit se a sát rovnoměrně..

Zuby. Tato událost vždy přináší dětem spoustu problémů. Každé dítě reaguje na první zuby jinak: někdo má horečku a problémy se zažívacím traktem. A někdo začne praskat častěji. Pokud se nálada a celkový stav dítěte nezhorší, rodiče by se neměli bát.

Trávicí malformace. Bohatá a častá (vícenásobná) regurgitace u novorozenců může být příznakem abnormalit jícnu a žaludku. Mezi ně patří obstrukce jícnu, nedostatečný vývoj žaludku, atresie jícnu, přítomnost píštěle a další. Tyto anomálie se zpravidla projevují i ​​v porodnici..

Video „Regurgitace u dítěte. Jak pomoci dítěti? “

Timofeeva Anna Georgievna, kandidát na lékařské vědy, lékař nejvyšší kategorie, zástupce hlavního lékaře pro pediatrii na klinice Doctor Near, odborník v oblasti dětské výživy

Patologická regurgitace

Navzdory skutečnosti, že regurgitace u novorozenců po jídle je přirozený proces, kterého byste se neměli bát, existuje řada důvodů pro častý reflux v patologiích.

To je důležité!

Pokud dítě hodně vyplivne a neustále by se měli rodiče poradit s lékařem. Kromě nepohodlí v každodenním životě dítěte to může být příznak, který signalizuje vážné zdravotní problémy..

Alergie na výrobky. Novorozenec dostává mateřské mléko všech druhů látek: od zdravých po ty, které způsobují těžké alergie. Plivání může být reakcí na jeden z alergenů. Reakce se může objevit i při přechodu na umělou výživu. Alergie na bílkoviny z krav je tedy u novorozenců nejčastější. V tomto případě si můžete vybrat léčebnou směs založenou na vysoce hydrolyzovaném proteinu kravského mléka, které v tomto stavu nezpůsobuje alergie.

Gastroezofageální refluxní choroba. Jedná se o závažné onemocnění, které způsobuje nedostatek hmotnosti dítěte a má primární příznaky podobné normální regurgitaci, takže kojence nemají jeden příznak nebo skupinu příznaků, které by diagnostikovaly toto onemocnění. V tomto případě lékaři vylučují poplašné signály a provádějí posturální terapii a také upravují stravu dítěte. Pokud má dítě po roce příznaky GERD, lékař předepíše další vyšetření.

Pylorická stenóza a blokáda střeva. První nemoc se vyskytuje u novorozenců mladších jednoho měsíce a je charakterizována zesílením stěny žaludku, což ztěžuje vstupu potravy do tenkého střeva. Zároveň dítě hojně praští, ale nedochází k horečce ani průjmu. Blokáda střeva je charakterizována přítomností nazelenalých žlučů v regenerované hmotě. Toto onemocnění vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Jak odlišit zvracení od zvracení

Na rozdíl od zvracení je zvracení v každém případě příznakem onemocnění, a v tomto případě by rodiče měli neprodleně konzultovat lékaře, aby diagnostikovali onemocnění a jeho léčbu. Tyto procesy se často obtížně rozlišují, ale stále můžete rozlišovat mezi pozorováním následujících příznaků:

 • Míra regurgitace u novorozenců je hned po jídle. Pokud dítě vyplivne často a bez ohledu na jídlo, s největší pravděpodobností se vyskytne nějaký druh nemoci.
 • Zvracení lze mnohokrát opakovat. Zvracení je jednorázová reakce těla, zvracení se může vyskytnout mnohokrát.
 • Zvracení se vyskytuje na pozadí dobrého celkového zdraví, klidného chování a normální nálady, zatímco zvracení je doprovázeno špatným zdravím, bledostí, slabostí, náladou a zvýšeným slinováním a pocením..

Pokud se regurgitace u novorozenců stává častější, spíše jako zvracení nebo se opakuje bez ohledu na výživu, měli byste dítě rozhodně ukázat lékaři.

Regurgitace u kojenců: jak rozlišit, co je normální a co ne. Doporučení dětského gastroenterologa

Není neobvyklé, když dítě vyplivne sražené mléko. Někdy měsíční dítě vyplivne vodu. Stává se, že dítě 5 měsíců vyplivne žlučí. Rovněž rodičům nemusí být jasné, proč novorozenec po každém krmení vyplivne fontánu. Stav kojenců může být velmi obtížně pochopitelný a to může zvýšit již tak vysokou úroveň stresu u nových rodičů. Pokud dítě plivne do tvarohu, není třeba se obávat. Existují však příznaky, které naznačují závažnější stavy, a vyžadují pozornost.

Co je regurgitace?

Regurgitace u novorozenců, někdy nazývaná fyziologický nebo nekomplikovaný reflux, je běžná u kojenců a je obvykle (ale ne vždy) normou.

Většina malých dětí někdy regurgituje, protože jejich trávicí systém je nezralý, což pomáhá vrátit obsah žaludku do jícnu.

Mnoho novorozenců a kojenců během krmení nebo krátce poté krve nějaké mateřské mléko nebo recepturu. Některá miminka rostla jen občas, zatímco jiná po každém krmení.

Dítě se po krmení často vyplivne, když v krátké době dostane hodně mléka. K tomu dochází, když dítě saje velmi rychle a energicky, nebo když je matčina hrudník plná.

Když je dítě často rozptýleno (táhne si hrudník, aby se rozhlédl) nebo roztaví kolem jeho hrudi, spolkne vzduch a proto bude častěji praskat. Někteří miminka plivají více, když zajíždí, plazí se nebo jedí pevné jídlo.

Některé statistiky

 • ihned po jídle vyplivne sraženým mlékem. Stává se však, že se dítě po jídle vyplivne hodinu;
 • polovina všech dětí do 3 měsíců plivá nejméně jednou denně;
 • regurgitace obvykle dosáhne vrcholu za 2 až 4 měsíce;
 • mnoho dětí přeroste tento stav o 7-8 měsíců;
 • většina dětí přestane plivat po 12 měsících.

Když dítě plivá mlékem, není to důvod k obavám. Skutečnost, že dítě plivá s tvarohovou hmotou, je vysvětlena působením enzymu, který je obsažen v šťávě žaludku. Enzym je zodpovědný za přípravu jídla pro další fáze trávení..

Proč dítě často plivá?

Pití hodně předního mléka

To je častý důvod, proč dítě plivá. Mateřské mléko během krmení se liší v jeho konzistenci a složení.

Zpočátku je mléko vodnatější a nasycené laktózou. Později je mléko tlustší a výživnější. V souladu s tím, zatímco dítě jedí, zvyšuje se také množství tuku v mateřském mléce..

Je možné, že dítě neustále plivá, protože dostává více předního mléka.

K tomu může dojít, pokud kojící matka přeruší příliš dlouhou dobu mezi krmením a zvýší se množství předního mléka v mléčných žlázách..

Mléko příliš rychle

Dětské žaludky jsou malé a rychle se plní. Pokud je mateřské mléko dodáváno příliš rychle, mělo by být dítě odstaveno téměř každých 5 minut, aby se zbavil vzduch absorbovaný během rychlého sání..

Nezralý trávicí systém

Novorozenec často vyplivne, protože svěrač jícnu se po naplnění žaludku úplně nezavře. Důvodem je nezralý trávicí systém dítěte. Z tohoto důvodu dítě vyplivne.

Alergická reakce

Pokud dítě často vyplivne, může mít alergickou reakci na přítomnost pšenice nebo kravského proteinu v mateřském mléce. Dítě bude mít také příznaky, jako je průjem, nadýmání, častý plyn, vyrážka kolem řiti.

Charakterové rysy dítěte

Vtipné dítě poblíž hrudi spolkne hodně vzduchu, proto dítě vyplivne mateřské mléko.

Období vývoje

V určitých obdobích, například, když vybuchnou zuby, se děti naučí plazit se nebo začít jíst pevné jídlo, dítě po krmení hodně vyplivne.

Špatná směs

To je možný důvod, proč se dítě po krmení směsi vyplivne. Stává se, že zvolená umělá směs není pro vaše dítě vhodná.

Proč dítě praští fontánu?

Pokud dítě často vyplivne spoustu fontán, může mít následující stavy, které vyžadují lékařský dohled.

Pokud dítě plivne do fontány, může mít stav zvaný gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

Příznaky

 • časté plivání nebo zvracení;
 • říhání nepohodlí.

Stává se, že dítě nepropadá v plném slova smyslu, ale je zde tichý reflux. Jedná se o jev, kdy obsah žaludku dosáhne pouze jícnu, a poté se znovu spolkne a způsobí bolest.

Příznaky silného refluxu:

 • dítě během krmení hodně pláče, není možné ho uklidnit;
 • špatný zisk nebo ztráta tělesné hmotnosti;
 • odmítnutí jídla;
 • potíže s polykáním, chrapot, chronická nosní kongesce, chronické ušní infekce;
 • plivání žluté nebo smíchané s krví.

Pylorická stenóza

Stav, při kterém se svaly na dně žaludku zhušťují a brání průchodu potravy do tenkého střeva. Regurgitace písma u novorozenců v kombinaci s podváhou jsou jasnými známkami pylorické stenózy.

A ovlivňuje to více chlapců než dívek. K tomu obvykle dochází u kojenců ve věku asi 1 měsíce. Pylorická stenóza vyžaduje chirurgickou korekci.

Střevní obstrukce

Pokud je v regurgitovaných masách dítěte nečistota zelené žluči, jedná se o jeden z příznaků zablokování střeva, který bude vyžadovat návštěvu pohotovostního oddělení, vyšetření a případně nouzovou operaci.

Poruchy centrálního nervového systému

Poruchy centrálního nervového systému jsou také odpovědí na otázku, proč novorozenec vyplivne fontánu.

Infekce

Po prvních měsících života je nejčastější příčinou regurgitace kašny žaludeční nebo střevní infekce. Viry jsou nejčastějšími infekčními činiteli, ale někdy mohou být příčinou bakterie a dokonce i paraziti. Infekce může způsobit horečku, průjem a někdy i nevolnost a bolesti břicha.

Rotaviry jsou hlavní příčinou regurgitace kašny u kojenců a malých dětí, jejichž příznaky se často vyvíjejí na průjem a horečku..

Rotavirus je jednou z virových příčin gastroenteritidy, ale tento stav mohou také způsobit jiné typy virů, jako jsou noroviry, enteroviry a adenoviry..

Někdy infekce mimo gastrointestinální trakt způsobují regurgitaci fontány. Jedná se o infekce dýchacích cest, ušní infekce, močový systém.

Některé z těchto stavů vyžadují okamžité lékařské ošetření. Proto buďte opatrní bez ohledu na věk vašeho dítěte a zavolejte svého pediatra, pokud:

 • krev nebo žluč ve zvracení a regurgitovaných masách;
 • silná bolest břicha;
 • tvrdohlavá opakovaná opakovaná fontána;
 • oteklé nebo vizuálně zvětšené břicho;
 • letargie nebo těžká podrážděnost dítěte;
 • křeče
 • známky nebo příznaky dehydratace - sucho v ústech, nedostatek slz, půst písma a snížená močení;
 • prodloužené zvracení déle než 24 hodin v řadě.

Co dělat, když dítě vyplivne?

 1. Pokud dítě často vyplivne, změňte polohu při krmení dítěte do vertikální polohy. Gravitace bude hrát roli při zadržování mléka v žaludku, pokud dítě držíte ve vzpřímené poloze asi půl hodiny po krmení.
 2. Ihned po jídle se vyhněte jakékoli činnosti. To může způsobit, že dítě praští..
 3. Během krmení zajistěte klidnou a uvolněnou atmosféru. Nenechávejte dítě velmi hladové, než ho nakrmíte. Hladové a ustarané dítě může polykat hodně vzduchu, což zvyšuje šance na reflux mateřského mléka.
 4. Krmte své dítě v malých porcích, ale častěji, aby nedošlo k přetečení bříško.
 5. Vyhněte se nadměrnému krmení vašeho dítěte.
 6. Nechte dítě praskat tak často, jak je to možné, aby se zbavil vzduchu, který může být absorbován potravou. Pokud po několika minutách neuvidíte burfu, nebojte se. Vaše dítě to nemusí potřebovat.
 7. Dítě by mělo být uloženo na spaní na hlavni nebo na zádech a ne na břiše. Pokud se dítě během spánku vyplivne, držte hlavu vzhůru.
 8. Netlačte na žaludek. Uvolněte těsné oblečení, nedávejte dítěti břicho na rameno, aby mohl prasknout.
 9. Odstraňte z potravy některá jídla a zjistěte, zda je problém častého plivání vyřešen..

Když dítě přestane plivat?

Rodiče se často zajímají o otázku, kolik měsíců dítě vyplivne? Až se všechny prvky trávicího systému vyvinou a zesílí, bude dítě schopno uchovávat jídlo v žaludku, plivání se zastaví.

Pokud dítě silně vyplivne, ale obecně se cítí dobře, není vyžadováno žádné zvláštní ošetření kromě uvedených způsobů krmení..

Kdy je potřeba lékař??

Častá regurgitace u novorozenců je proces, se kterým se může vyrovnat téměř každá matka. V některých případech je však léčba nezbytná.

Pokud dítě neustále plivá nebo se mění množství, vůně a barva výlevky, poraďte se s odborníkem. Nejprve navštivte pediatra. Pak se může obrátit na gastroenterologa, neurologa, chirurga.

Pokud dítě těžce zvrací, nevytahujte návštěvu u lékaře a pak křičí nebo se krčí. Toto chování může znamenat, že dítě má podrážděné stěny jícnu..

Zvýšená pozornost je nutná, pokud plivání vypadá jako kašna, nastane po každém krmení nebo vypadá jako zvracení a po kterém stoupá tělesná teplota..

Neriskujte zbytečně, předveďte dítě odborníkovi.

Někdy je regurgitace tak častá, že dítě nezíská, jak by mělo, tělesnou hmotnost. To je mnohem důležitější a může vyžadovat speciální testy a aktivnější léčbu. Pokud testování potvrdí gastroezofageální reflux, může léčba zahrnovat šetrné způsoby krmení a případně i léky..

Některé léky, jako je ranitidin, pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a chrání citlivou sliznici jícnu, která je kvůli regurgitaci vystavena žaludeční kyselině. Jiní, jako je omeprazol nebo lansoprazol, stimulují žaludek, aby se rychleji pohyboval jídlem do střev..

Drtění dítěte je jedním z nejdůležitějších a někdy matoucích problémů, s nimiž se jako rodič potkáte. Doporučení v tomto článku jsou obecná a vztahují se na kojence obecně. Pamatujte, že vaše dítě je jedinečné a může mít zvláštní potřeby. Máte-li dotazy, požádejte svého pediatra, aby vám pomohl najít odpovědi specifické pro vaše dítě..

Dr. Komarovsky o regurgitaci

Otázky týkající se regurgitace u kojenců patří mezi nejčastější mezi mladými rodiči a maminkami se zkušenostmi. A to vše proto, že prakticky neexistují novorozenci, kteří by to neudělali. Podle lékařských statistik to dělá 8 z 10 arašídů. Rozdíl je pouze ve frekvenci, objemu a intenzitě procesu. Slavný lékař Yevgeny Komarovsky říká, co dělat, když dítě pravidelně „hází“ zpět jedenou potravu, potřebuje léčbu?.

O problému

V medicíně má regurgitace vědecké jméno - plyn-ezofageální reflux. Poprvé byl jako lékařský jev popsán již v 19. století. Reflux se vyvíjí hlavně po jídle. Projevuje se tím, že část obsahu žaludku je pasivně hozena zpět do jícnu, do krku a úst. Výsledkem je, že dítě „potěší“ svou matku tím, že vrací, co bylo nedávno konzumováno, někdy docela hojně.

U dospělého se jídlo často nemůže vrátit, protože funguje celý bariérový mechanismus různých jícnových svěračů. U novorozenců, zejména předčasně narozených dětí, jsou tato „blokovací zařízení“ špatně vyvinutá. Jak se zlepšují, epizody regurgitace se vyskytují méně často a pak úplně zmizí. Nedostatečný vývoj trávicího systému je považován za hlavní příčinu refluxu jícnu v plynu.

V prvních měsících života je tento jev považován za fyziologicky odůvodněný, normální. U třetiny dětí se trávení normalizuje ve věku 4 měsíců, většina z nich přestane plivat po 5-6 měsících. Pouze v malé části kojenců je to pozorováno po 7 měsících, ale do roku takové „pozdní“ dítě úplně přestane plivat.

Je-li celkový stav dítěte normální: dítě přibývá na váze, pediatr nevidí žádné odchylky a neurolog neurobil vážnou neurologickou diagnózu, pak plivání neubližuje dětem..

Léčba

Neexistuje žádná magická pilulka pro tento jev, říká Yevgeny Komarovsky. Proto je léčba refluxu vždy komplexem psychologických a pedagogických opatření zaměřených především na rodiče. Vystrašení a panikaří musí jasně a srozumitelně pochopit, že v tomto procesu není nic patologického, že dítě není nemocné, hladoví, netrpí a nepotřebuje hospitalizaci.

Pokud se to podaří, máma a táta vysvětlí další důležitý bod. Plivání není zvracení. Pokud se zvracení otevřelo, neprodleně vyhledejte lékaře, protože tento příznak je pro kojence velmi nebezpečný. Při zvracení bude mít dítě kromě jídla vyhodeného ze žaludku (jeho velký objem) další příznaky. Když se vaří pod zpětným chladičem, dítěti se už nestane nic jiného než malé množství mléka nebo směsi.

Existují děti se zvýšenou aktivitou zvracovacího centra, které mohou dokonce zvracet na mírné přejídání. Takové drobky musí být podvyživené, říká Yevgeny Komarovsky, to znamená omezit čas, který tráví v blízkosti hrudníku. A pokud dítě sní přizpůsobenou mléčnou směs, potom ji rozmnoží v menším množství, než vyžaduje věková norma.

Hlavní léčba jakékoli regurgitace by měla být zaměřena na monitorování tak, aby se dítě nepřebíjelo, protože stejně přebytečně „zahodí“. V závažných případech předepište léky ke snížení tvorby plynu - „Diflatil“ nebo „Espumisan“. Komarovsky často a hojně plivá dítě, zejména pokud se reflux neprobíhá okamžitě, ale půl hodiny nebo dokonce hodinu po jídle, Komarovsky radí zavalit se a položit na bok, aby se drobenka ve snu neudusila.

Pokud je dítě pobouřeno potřebou spánku na své straně (a to není neobvyklé!), Pak můžete pod matraci postýlky umístit dospělý polštář. V této výšce by měla být záda, ale ne hlava dítěte. Na zádech může být položen v úhlu asi 30 stupňů, v této poloze je minimalizováno nebezpečí utopení.

Kdy je potřeba lékař?

Pokud dítě špatně přibírá na váze, znatelně zaostává ve vývoji, pak plivání potřebuje korekci, kterou si odborník po prohlídce zamyslí. Musíte navštívit lékaře, i když se po epizodě refluxu dítě chová neklidně - začne pronikavě plakat, mačkat nohy, svíjet se. K tomu může dojít při podráždění jícnu žaludeční šťávou. Zpravidla je to možné u některých patologií trávicího systému, s neurologickými problémy.

Máma musí co nejdříve navštívit lékaře, pokud dítě nedrží jen mléko nebo směs, ale nahnědlou nebo zelenkavou tekutinu, protože to může být známkou závažné patologie - střevní obstrukce. Žluté hmoty ze žaludku by se také měly stát základem pro návštěvu u lékaře, protože mohou hovořit o narušení fungování žaludku nebo slinivky břišní.

Nezapomeňte navštívit pediatra, který by měl být matkami, jejichž kojenci nemačkaly až šest měsíců, a po 6 měsících tento problém právě začali. Kašna je také důvodem k vyhledání pomoci kvalifikovaného profesionála.

Tipy od Dr. Komarovského

Pokud dítě často vyplivne, měli by rodiče věnovat několik jednoduchých tipů:

 • při krmení mohou děti polykat vzduch - to je také jeden z důvodů regurgitace. Po jídle by se strouhanka měla držet ve svislé poloze, opírající se o rameno a lehkým poklepáním na dlaň jeho dlaní, dokud nebude odstraněn přebytečný vzduch;
 • pokud je dítě na umělém krmení, mělo by po předběžné konzultaci s lékařem koupit nejen upravenou směs, ale produkt označený jako „antireflux“. Obsahuje speciální bezpečná zahušťovadla, jako je rýžový škrob;
 • po regurgitaci nezkoušejte dítě krmit, jeho trávicí trakt by se měl trochu odpočinout;
 • pokud dítě vyplivne ústy a nosem, je nutné vyčistit nosní průchody zbytků obsahu žaludku, aby se zabránilo rozvoji bakteriálního zánětu;
 • nemusíte bavit dítě ihned po jídle, ale musíte ho nechat na pokoji - proto je snížena pravděpodobnost regurgitace.

Belching je problém, který postihuje všechny kojící matky a jejich děti. Co dělat a jak se v této situaci chovat mámě? Tipy od Dr. Komarovského z níže uvedeného videa vám to pomohou zjistit..

Články O Neplodnosti