Hlavní Výživa

Měsíčně s laktací

Menstruační cyklus a produkce mateřského mléka jsou regulovány hormony. Po narození žena začne vaginální výtok - lochie. Současně se v prsu tvoří mlezivo, které je po několika dnech nahrazeno mateřským mlékem. Poporodní lochie není novým cyklem, proto snadno sousedí s kojením. Sekrece se postupně snižují a po 1-2 měsících mizí a dochází k laktační amenoreě.

Proč během kojení nejsou období

Absence menstruačního krvácení během aktivního kojení je způsobena tím, že ženská hladina prolaktinu stoupá. To je nezbytné pro vylučování mléka. Prolaktin se tvoří v přední hypofýze a inhibuje funkci vaječníků. Při stálé poptávce po mléce přestávají být produkovány pohlavní hormony, což zajišťuje růst vajíček. Většina žen nemá během kojení ovulaci, endometrium nezraje, a proto nedochází k menstruaci..

Kdy menstruace přichází po porodu

Nemůžete říci přesné datum, kdy by menstruace měla začít po porodu. Je naprosto normální, pokud chybí až do okamžiku, kdy žena přestane kojit. U většiny nových matek však krvácení začíná před tímto časem..

 • V prvních cyklech jsou výběry vzácné, krátkodobé a nepravidelné. Uzdraví se během několika měsíců. Je také normální, pokud cyklus „skočí“ před koncem laktace..
 • První krvácení přichází brzy po porodu, pokud je dítě kojeno. V tomto případě žena snižuje sekreci prolaktinu a začnou se vytvářet pohlavní hormony.
 • Podobný proces nastává v těle ženy po zavedení prvního krmení - po 6-7 měsících. Snížené požadavky na mléko způsobují menstruaci.

Hormon zodpovědný za kojení se vylučuje především pozdě v noci a brzy ráno. Pro udržení kojení a zpoždění nástupu menstruace je nutné aplikovat dítě na hrudník mezi 3 a 8 ráno.

Faktory ovlivňující obnovu cyklu

Menstruace během kojení může u některých žen začít dříve, u jiných později. To je ovlivněno těmito faktory:

 • krmení na vyžádání nebo za hodinu;
 • zavedení doplňkových potravin, včetně upravené směsi;
 • endokrinní choroby;
 • pánevních infekcí;
 • nachlazení a chřipka;
 • stres.

Je možné krmit mlékem i po menstruaci

Obnovení menstruace není důvodem pro zrušení laktace. Můžete své dítě i nadále kojit. WHO doporučuje podporovat tento proces po dobu nejméně 2 let, navzdory měsíční.

Mění se chuť mateřského mléka

Menstruace neovlivňuje chuť a objem mateřského mléka. Některé ženy si však všimnou, že děti se v dnešní době stávají náladovějšími. Zvýšená úzkost dítěte je vysvětlena skutečností, že během menstruace klesá sekrece progesteronu a zvyšuje se produkce estrogenu. Tento proces může snížit průtok mléka potrubím. Dítě musí tvrději pracovat, aby získalo jídlo.

Kdy navštívit lékaře

Indikace pro vyhledání lékařské pomoci jsou situace:

 • menstruace trvá déle než 7 dní;
 • výtok je hojný, je nutné vyměnit těsnění každé 2 hodiny nebo častěji;
 • v břiše jsou bolesti;
 • menstruace přichází s sraženinami a má nepříjemný zápach;
 • poporodní propuštění trvá déle než 2 měsíce.

Pokud žena kojí a plánuje nové těhotenství, poraďte se s lékařem. V tomto případě může gynekolog doporučit minimalizaci kojení, protože může ovlivnit hormonální pozadí..

Video měsíčně s laktací

Menstruace s laktací není vzácným jevem. Obnovení menstruačního cyklu naznačuje, že žena může otěhotnět a vyžaduje použití antikoncepčních prostředků. Není to odchylka od normy, pokud menstruace začala 3 měsíce po narození, šest měsíců nebo laktační amenorea přetrvávala až do odstavení dítěte.

Vše, co potřebujete vědět o svém období při kojení

Během období těhotenství a po porodu zažívá ženské tělo radikální změny. Máma potřebuje čas, aby se vzpamatovala. To platí také pro menstruační cyklus. Obvykle v prvních měsících chybí, ale je obnovena později a pro každou ženu se to děje v různých časech.

Menstruace může pokračovat i přes kojení. Maminky panikaří, mučí se otázkou, zda je to pro dítě škodlivé. Menstruace během kojení je přirozený proces, který nepředstavuje nebezpečí pro dítě. Je třeba poznamenat, že regeneraci cyklu ovlivňují různé faktory, včetně laktace.

Lochia: co to je

Po porodu se u žen objevují špinění, které si zaměňují s faktem, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děloha a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po narození.

Vzhled lochie je způsoben hojením mateřské dělohy po placentárním odmítnutí. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • průběh těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Období zotavení menstruačního cyklu

Menstruace nezačne nejčastěji při krmení dítěte mateřským mlékem. Existuje však možnost, že se cyklus zotaví dříve, než je nastavený čas. V této situaci není důvod k panice - pokud přijdete, pak pro to existuje důvod. Menstruace může být ovlivněna určitými faktory.

 1. Když žena pravidelně kojí dítě na jeho žádost, může menstruace začít po ukončení laktace.
 2. Pokud při zavádění doplňkových potravin dítě konzumuje snížené množství mléka, proběhne regenerační cyklus po kratší době.
 3. Při smíšeném krmení je cyklus obnoven 2-3 měsíce po narození.
 4. Při absenci laktace začíná menstruace již 8-10 týdnů po narození dítěte. V některých případech je však možné zpoždění - záleží to na individuálních vlastnostech ženského těla.

Po zotavení z cyklu se žena někdy během kojení setká s problémem, jako jsou nepravidelná období. Toto je normální jev, protože tělo se ještě úplně „nezískalo“..

Faktory ovlivňující obnovu cyklu

Mnoho žen přemýšlí, kdy mohou začít období po porodu. Obnovení cyklu závisí na mnoha faktorech a mezi hlavní lze rozlišit následující:

 • průběh práce (přirozeně nebo císařský řez);
 • přítomnost hormonální nerovnováhy v matce;
 • stresové situace.

Při krmení novorozence mateřským mlékem by žena měla být velmi pozorný k sobě. Dítě je úzce spjato s matkou, takže cítí sebemenší odchylky ve své náladě. Je nutné dostatek spánku a vyhnout se stresu, aby nedošlo k narušení laktace.

Je možné kojit během menstruace

Pokud přišla menstruace a žena krmí dítě mlékem, začne se bát, pokud je to nebezpečné. Došlo k chybnému stereotypu, že při obnově cyklu je nutné dítě vyloučit z kojení..

Nezáleží na tom, zda vaše doba uplynula nebo ne - musíte dítě i nadále kojit, dokud to není možné. Mateřské mléko hraje velmi důležitou roli při utváření dětské imunity a rozvoji dalších tělesných systémů. Díky tomu dítě dostává vitamíny a minerály.

Jediným problémem, se kterým se maminka může setkat, je, když začíná menstruace, laktace klesá. Tento problém však lze úspěšně vyřešit. Na nějakou dobu dejte dítě na hrudník častěji a konzumujte mléčné čaje, které se prodávají v lékárnách.

Měsíční kojení nemá nepříznivý vliv na vývoj dítěte. To je normální, přirozený výskyt..

Mění se chuť mléka při obnově menstruačního cyklu

Mnoho žen přestává kojit, když jsou jejich období. Nedělejte to z toho důvodu, že tyto akce přispějí k zastavení laktace během několika dní.

Existuje názor, že během menstruace se mění chuť mateřského mléka. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které začaly s kojením.

 1. Chuť vyrobeného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Osprchujte se častěji, protože se během menstruace mění vůně ženy, a proto mohou děti odmítnout krmení.
 3. Snažte se být v klidu a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je máma nervózní, také se bojí. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Není možné zastavit přirozené krmení dítěte, protože jen tak posiluje imunitu a dostává protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že s menstruací se mléčná chuť mění. Není tomu tak, i když si to naše babičky byly jisty..

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, je častěji nutné uchýlit se k hygienickým postupům, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická díky smíchání s vůní potu..

Změny cyklu

U žen je zpoždění důvodem paniky, ale období po kojení již nebudou stejná jako před porodem. Tělo prošlo vnitřními změnami a zpoždění může být známkou mírné hormonální nerovnováhy. Pokud jeden měsíc půjdou 5 dní a další - 3, neměli byste si dělat starosti.

Kanál děložního hrdla po narození se rozšiřuje, takže není nutné panikařit, když menstruace jde hojněji než dříve. Nejprve bude tělo obnoveno a teprve po 9–11 měsících se cyklus zotaví. U některých se může zotavit za rok. Vše záleží na vlastnostech těla a na tom, jak dlouho po narození matka kojila své dítě.

Kojení je pro dítě velmi důležité, zejména na začátku, když je stále velmi slabý. Nezbavujte dítě prsu, i když menstruace šla dříve, než jste očekávali. Nic pro dítě nemůže být výhodnější než mateřské mléko.

Kdy čekat na první menstruaci během kojení

Porod je vždy stresem pro ženské tělo. Ale uplyne několik týdnů, měsíců a tělo mladé matky se začíná postupně přizpůsobovat novým podmínkám. Vytváří se laktace, buduje se zásadně nový způsob života. A nově ražená matka si myslí: když po porodu začíná menstruace kojením. Menstruace je koneckonců stálým společníkem žen v plodném věku.

Laktační amenorea

Porod je vždy doprovázen procesem odmítnutí placenty. To je velmi „krvavá“ věc, protože to způsobuje poškození kapilár. Krvácení po oddělení placenty může trvat celý měsíc a dokonce i půl. Takové sekrece se nazývají přísavky. Menstruační cyklus s tím nemá nic společného, ​​tento jev je úplně jiný řád. Kolik úplných období začíná?

V prvních okamžicích po narození dítěte začíná ženské tělo produkovat prolaktin. Hlavní roli při tvorbě hormonu hraje hypofýza - část mozku. Je to prolaktin, který je zodpovědný za vývoj prvního dětského jídla - mateřského mléka. A také zabraňuje nástupu menstruace (blokuje zrání folikulů během laktace). Toto období klidu ženského reprodukčního systému se nazývá poporodní amenorea nebo laktační amenorea. Tento jev je pozorován u všech kojících žen ne včas, ale na vyžádání. Jak dlouho amenorea vydrží, záleží na několika faktorech:

 • rysy konkrétní ženy;
 • délka a frekvence procesu krmení dítěte.

Právě kojení ovlivňuje hypofýzu, aby začala produkovat prolaktin. Koneckonců, záleží na tomto hormonu, kolik měsíců po narození začíná menstruace v Guineji. Pokud matka začne aplikovat dítě na hrudník méně často 7-8krát denně, hladiny prolaktinu začnou klesat. V důsledku toho je nástup menstruace stále pravděpodobnější.

Kdy začne menstruace

Měsíce po porodu s kojením - kdy začnou? Vše záleží na složitosti hormonálního systému konkrétní ženy. A také z rysů GV, které cvičí. Živí se matka často (když chce dítě) nebo zřídka (podle režimu)? Pije dítě vodu? Krmí se směsí? Všechny tyto body ovlivňují trvání první menstruace..

Kdy tedy začnou? Zde jsou možnosti:

Jeden měsíc po dodání. Někdy se lochia místo zastavení do konce 30 dnů začne vystupovat s větší silou. Tento jev často přijímají ženy k včasné menstruaci. Takové případy jsou velmi vzácné, ale přesto se vyskytují v lékařské praxi..

Za dva, dva a půl měsíce. Pokud žena okamžitě přenesla dítě do směsi, pak s umělým krmením, období přicházejí rychle.

Za tři až čtyři měsíce. Menstruace s GV po čtyřech měsících je normou a hovoří o dobré práci hypofýzy kojící matky. K této situaci také dochází, když matka přenáší dítě na smíšené jídlo, to znamená, že dítě současně konzumuje směs a mateřské mléko nebo když je kojení úplně sníženo..

O šest až osm měsíců později. Nejobvyklejší časové období, ve kterém se u stráží pozoruje obnovení menstruace. Většina dětí chodí na doplňková jídla, proto žádají prsa mnohem méně často, hlavně před spaním. Kojení postupně začíná klesat, hladina hormonů má sklon k předchozímu „před těhotenským“ ukazatelům. Sexuální homony stimulují produkci vajíček a vyvolávají menstruaci během kojení.

Když dítě dosáhne jednoho roku. Mnoho matek „Godastiků“ začíná období, i když kojení pokračuje v plném rozsahu.

Stává se, že k menstruaci nedochází až do úplného ukončení laktace při dlouhodobém kojení (jeden a půl roku nebo více). A začněte pár měsíců po poslední aplikaci.

A všechny tyto situace jsou naprosto normální..

Kdy tedy začíná menstruace při kojení po porodu? Neexistuje žádná správná a jednoznačná odpověď. Vše záleží na složitosti laktace a na ženském těle.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Během menstruace mohou některé matky cítit, že se množství mléka mírně snížilo. Dítě na matčině hrudi se někdy nervózní, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí tento pokles netrvá dlouho - doslova první 2-3 dny po začátku prvního menstruačního období po porodu.

V budoucnu se množství mléka vrátí do normálu a laktace se zlepšuje. U většiny dětí však mohou takové změny zůstat zcela bez povšimnutí. V okamžiku začátku první menstruace je dítě zpravidla dost staré a je na doplňkovém krmení. To kompenzuje dítěti nedostatek mateřského mléka..

Někteří odborníci mají sklon věřit, že menstruace nepřímo ovlivňuje chutnost mateřského mléka, což je důvod, proč dítě odmítá kojit. O tom však nejsou žádné potvrzené údaje - podle většiny lékařů menstruace nijak neovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka. Proto příčina úzkosti dítěte v mateřském prsu nesouvisí s nástupem menstruace, ale je způsobena jinými příčinami.

První menstruace s gv - co jsou zač

První menstruační období po porodu během kojení mohou být libovolná - hojná nebo slabá, prodloužená nebo dvoudenní. To vše je normální. Měli byste být opatrní, pouze pokud je výtok příliš bohatý, připomíná děložní krvácení nebo pokud zpoždění trvá déle než tři týdny.

Délka cyklu na strážích není také nastavena okamžitě. Nastavení menstruačního cyklu je čistě individuální záležitost. Cyklus se obvykle vrátí k normálu 3-4 měsíce po dokončení laktace. Pokud však kojící matka měla před těhotenstvím nepravidelný cyklus, může se s podobnými problémy setkat i po ukončení krmení. Rysy procesu porodu (přirozený porod nebo císařský řez) v situaci, kdy dochází k menstruaci, nehrají roli.

Mnoho dívek věnuje pozornost skutečnosti, že menstruace během kojení nebyla tak bolestivá jako dříve - žaludek již ne bolesti, celkový zdravotní stav se změnil. Možná je to proto, že děloha, ohnutá před těhotenstvím, zaujala po porodu normální polohu. Některé matky si také všimnou, že menstruační cyklus se poněkud zkrátil než obvykle.

Když potřebujete navštívit lékaře

A ačkoli počátek menstruace je velmi individuální proces, v některých případech budete muset gynekologovi vypadat:

 • Když matka odmítla kojit a menstruace nezačala 4 měsíce po narození. Tato situace může být způsobena problémy v genitourinárním systému..
 • Pokud jste vypnuli kojení, ale nebyla ani doba, ani ne. Počkejte pár měsíců a jděte k lékaři. To může znamenat endometriózu, zánět „na ženské straně“ nebo (nejčastěji) hormonální poruchy v těle.
 • Menstruace během kojení je neobvykle hojná, musíte nosit „odpolední“ ležení v odpoledních hodinách a dokonce ji doplnit tamponem.
 • Skvrna má nepříjemný zápach. To může signalizovat infekce genitourinárního systému..
 • Nezvyklá silná bolest v podbřišku je znepokojující. V takové situaci byste měli vždy naléhavě jít k gynekologovi a nezáleží na tom, zda se to stalo nebo ne..

Mnoho matek věří, že během laktace není možné otěhotnět, protože vejce v těle nezraje. Uvolněné touto skutečností mladé matky nepovažují za nutné používat další antikoncepci. Bylo však vědecky prokázáno (a potvrzeno praxí), že těhotenství během kojení bez menstruace je docela možné. Důkazem toho je mnoho případů, v jejichž důsledku se v rodině objevilo dětské počasí.

Menstruace začala - mléko odchází?

Pokud období začíná během kojení, neznamená to vůbec, že ​​už nebude více mléka a je čas přenést dítě do směsi. Množství mateřského mléka je málo závislé na menstruaci. V důsledku toho může matka krmit své dítě, dokud nepovažuje za nutné stočit se, nebo dokud mléko spontánně nezmizí. Menstruační cyklus nemá s tímto procesem nic společného..

Menstruace signalizuje, že reprodukční systém je v pořádku. Přítomnost sekrecí naznačuje, že žena může mít děti. Právě pro ně dívky dělají předpovědi mnoha procesů v těle (například nástup ovulace). Zároveň je zbytečné hádat, kdy by první menstruace měla začít po porodu. Mladá matka by se měla uvolnit a užívat si kojení. Příroda se postará o další fyziologické procesy ženského těla.

Měsíční kojení

Menstruace pro kojení: vše, co potřebujete vědět o tomto procesu

Když jsme v prvních dnech po narození dítěte objevili vaginální výtok s nečistotami krve, neměli bychom si myslet, že se jedná o patologicky brzy přicházející menstruaci. Takový výtok je důsledkem traumatu dělohy během porodu. Říká se jim lochie a projdou bez zvláštní léčby několik dní..

Ale otázka, kdy a jak by měla skutečná menstruace přijít, neexistuje přesná odpověď. Faktem je, že období po porodu během kojení a umělého krmení se v různých časech vracejí. Navíc genetické, hormonální, psychologické a jiné vlastnosti ženského těla ovlivňují načasování obnovy plného menstruačního cyklu. Přesto, s ohledem na různé možnosti a situace, rozhodně dává smysl..

Kdy k menstruaci dochází při kojení?

Při přirozeném krmení dítěte se hormonální prolaktin aktivně uvolňuje v těle mladé matky. Jeho účinek na ženské tělo je zcela specifický: na jedné straně je to prolaktin mimo měřítko, který často způsobuje, že se neschopnost rychle dostat do formy. Na druhé straně tento hormon způsobuje nepřítomnost menstruace během kojení: zabraňuje ovulaci, šetří zdroje vaječníků, dává ženě možnost se po porodu fyziologicky a emocionálně zotavit a zabránit novému těhotenství. A zároveň - budoucí vrchol se odstrčí stranou a prodlužuje ženskou mládí.

Pokud je dítě kojeno, je pravděpodobnost, že se menstruace vrátí, malá, zejména v prvních šesti měsících. Existuje však - často u žen začíná menstruace GV po 2 měsících nebo dokonce po 4-6 týdnech.

Po šesti měsících, kdy dítě jí více doplňkových potravin, a proto je méně často aplikováno na mléčnou žlázu, zvyšuje se pravděpodobnost zotavení se z menstruace s Gua. V průměru může menstruace přijít do 20-28 týdnů po porodu - regeneraci ženského těla trvá tolik času.

Kdy očekávat menstruaci u žen, které nekojí?

Pokud je dítě z nějakého důvodu bezprostředně po narození na umělém krmení, může menstruace přijít za 4-6 týdnů. I když se to zpravidla děje i po 3-4 měsících, kdy se hormonální pozadí ženy v porodu vrátí k normálu.

Je důležité pochopit, že mluvíme výhradně o ženách, které nedojčí. Při smíšeném krmení dítěte nebo pokud je přirozené krmení obecně přítomno, ale přerušeno na krátkou dobu kvůli laktokrizi, bude načasování vzhledu menstruace po porodu s Gu stále odlišné. Přestože opakujeme, všechno individuálně a popsaný proces nelze omezit v žádném časovém rámci.

Opožděná menstruace po přerušení kojení: patologie nebo normální?

Dokud žena kojí, je absence menstruačního toku považována za normální. Po minimalizaci morčete by se však hormonální pozadí mělo vrátit do normálního stavu nejpozději o 3 měsíce později.

Pokud po kojení menstruace nepřišla v tomto období, měli byste se určitě poradit s odborníkem (gynekolog, endokrinolog). Amenorea může být způsobena nadměrně aktivní syntézou prolaktinu, která nesouvisí s krmením, poporodní patologie v orgánech genitourinárního systému, stres, únava a řada dalších faktorů, jejichž odstranění bude vyžadovat specifickou léčbu.

Podrobnější informace o tom, jak a kdy období začínají po kojení, doporučujeme přečíst zde.

Funkce poporodní menstruační cyklus

Pravidelná a stabilní období po porodu nejsou často obnovena okamžitě. Mohou projít poprvé za měsíc a další za 2-3 měsíce. Není třeba předčasně panikařit - s největší pravděpodobností jde pouze o postupné uzdravení těla. Cyklus menstruace je zvláště nestabilní po porodu během kojení. Ale pro matky, které se rozhodnou nebo musí nakrmit dítě umělým přípravkem, se stává mnohem pravidelnějším.

Ženy, které porodily, obecně zaznamenávají následující změny v menstruaci:

 • kratší cyklus;
 • kratší doba trvání a četnost vypouštění;
 • zastavení menstruační bolesti nebo snížení jejich intenzity.

Všechny tyto faktory jsou spojeny s pozitivními fyziologickými změnami v těle, zahájeným těhotenstvím a porodem..

Menstruace nepřichází s gv - je čas na lékaře?

Žádný lékař nemůže s jistotou říci, když dojde k menstruaci u Guy. Proto jejich nepřítomnost není důvodem k obavám. Tento stav se nazývá laktační amenorea. Může to trvat od jednoho měsíce do dvou nebo více let, zejména pokud žena po celou tuto dobu pokračuje pravidelně a nejméně každé 4 hodiny odpoledne a každých 6 hodin v noci, aby na hrudník aplikovala drobky..

Dalším aspektem tohoto problému je, že mnoho matek, a ještě více jejich starší příbuzné, jsou upřímně přesvědčeny, že nástup menstruace pomocí GV je signálem k dokončení přirozeného krmení..

To není tak: i po začátku menstruace můžete a měli byste i nadále krmit dítě. Nebojte se, že dítě opustí její prsa - chuť mléka během „kritických dnů“ se bezvýznamně mění, ne jen když jíte aromatické ovoce, které je pro dítě neznámé. Specifický zápach kůže, který může dítě „cítit“, je snadno eliminován častějšími a důkladnějšími hygienickými postupy. Menstruace s GV je tedy normální, nevyžaduje naléhavou návštěvu u lékaře a neukládá ošetřujícím matkám žádné zvláštní povinnosti a omezení..

Je možné otěhotnět s GV - s menstruací nebo bez menstruace?

Mnoho žen se domnívá, že laktační amenorea, když během kojení nedochází k menstruaci, je zcela funkční metodou antikoncepce. To je pravda, ale s několika námitkami. Mladá matka téměř určitě neotěhotní, pokud:

 • dítě ještě není šest měsíců staré a jí pouze mateřské mléko;
 • podšívka se nepoužívá při krmení a bradavky a dudlíky mezi jídly;
 • dítě není opilé vodou, nápoji a směsmi;
 • interval mezi krmeními nepřesahuje 3-5 hodin.

Nedodržení kterékoli z těchto podmínek vede ke snížení hladiny prolaktinu v ženském těle, což zabraňuje ovulaci. V tomto případě může první menstruace během kojení kdykoli dojít. A po nich - přirozeně nastává těhotenství. Navíc, po 6 měsících, hladina tohoto hormonu postupně klesá sama o sobě, i když matka pro krmení nepoužívá doplňkové potraviny a doplňky..

Existuje názor, že dokud se během kojení neobjeví menstruace, neplánované těhotenství neohrožuje a ochrana by měla začít až po úplném normalizaci menstruačního cyklu. To není úplně pravda..

První ovulace může projít bez obvyklého krvácení. V tomto případě bude uvolněné vejce zcela připraveno k oplodnění. Existuje tedy pravděpodobnost otěhotnění během kojení bez menstruace. A jak ukazuje praxe, je to docela vysoké: důkaz toho je obrovské množství rodin s dětmi z počasí. Pokud tedy mladí rodiče neplánují nové doplnění v příštím roce nebo dvou letech - poté, co je dítě ve věku 6 měsíců, měli by přemýšlet o výběru spolehlivé a vhodné antikoncepční metody pro oba, i když matka své dítě kojí..

Kdy byste měli začít s kojením?

Během těhotenství prochází ženské tělo kardinálními hormonálními změnami, takže po porodu trvá nějakou dobu, než se obnoví předchozí funkce, včetně menstruace. Také postpartum amenorrhea dává ženskému tělu čas na doplnění vnitřních zdrojů vynaložených na plod. Je to zcela normální situace, kdy během kojení neexistují kritické dny, ale je možné, že pár měsíců po porodu začne menstruace i během laktace..

Mělo by být zřejmé, že bezprostředně po porodu, lochie, poporodní výboji, které nemají nic společného s menstruací, opouštějí ženské tělo. V prvních týdnech po porodu vypadají a důsledně vypadají jako regulující, ale postupem času se jejich intenzita snižuje a barva nabývá nažloutlého nádechu. Lochia trvá 4-6 týdnů a ve výjimečných případech se táhnou po dobu 2 měsíců, pokud je tato doba delší, měli byste se určitě obrátit na specialistu.

Po ukončení lochie byste měli počkat na úplné uzdravení těla a připravit se na normalizaci menstruačního cyklu. U všech žen je období regenerace individuální a závisí hlavně na způsobu krmení dítěte. V tomto článku pochopíme, kdy začínají období po porodu během kojení a umělého kojení, a také kdy přicházejí období po hepatitidě B..

Je možné kojit během menstruace

Když žena začíná kritické dny při kojení, je to docela běžná situace, ale některé matky se začínají bát a přemýšlejí, zda je možné během menstruace krmit mateřské mléko a jak ovlivňují hepatitidu B. Některé nezkušené matky se mylně domnívají, že kojení by mělo být během menstruace přerušeno..

Odborníci říkají, že musíte své dítě krmit mateřským mlékem, i když je to možné, aniž byste během kojení ukončili kojení. Koneckonců, tento přírodní produkt pomáhá rozvíjet všechny systémy těla novorozence a je zodpovědný za utváření imunity dítěte. Pouze v lidském mléce má všechny potřebné vitamíny a minerály nezbytné pro plný vývoj dítěte.

Častým problémem, se kterým se matka setkává, když začíná období kojení, se množství mléka snižuje. Chcete-li zvýšit jeho produkci, můžete si vzít kojení čaje a často aplikovat novorozence na hruď.

Dalším stereotypem, kvůli kterému matky přestávají krmit své děti mlékem během regulace, je názor, že menstruace ovlivňuje chuť mateřského mléka. Mění se tedy chuť mateřského mléka každý měsíc? Chuťové vlastnosti mléka se mění, když žena nevěnuje dostatečnou pozornost osobní hygieně, protože potní žlázy jsou umístěny kolem dvorce a když se smíchá vůně potu a mléka, může dítě odmítnout jíst.

Odborníci doporučují kojícím matkám, aby se v pravidelném období umývaly častěji, aby pach sekretů nezpůsobil dítě odmítnutí prsu. Také byste neměli samostatně odstavovat novorozence z mateřského mléka po dobu menstruace, proto se produkce prolaktinu může během několika dní úplně zastavit..

U kojenců, kteří kojí po dlouhou dobu, je posílena imunita, jejich tělo dostává protilátky, které mohou bojovat s viry, které jsou v prostředí. Proto byste neměli přerušit krmení na období menstruace nebo jej zastavit z vlastního podnětu.

Důvody absence menstruace s hepatitidou B

Pro mnoho mladých kojících matek regulujte příchod pouze rok po narození dítěte. Jedná se o variantu normy, protože během laktace se v těle vytváří prolaktin, což je hormon zodpovědný za syntézu mléka. Snižuje aktivitu progesteronu, zodpovědného za tvorbu vajíčka a nástup ovulace. Pokud kojíte, tělo tento hormon neprodukuje, vejce nezraje, menstruace se neobjeví a mladá matka neotěhotní. Tento jev se nazývá laktační amenorea. Nahrazení jednoho hormonu jiným a vysvětluje, proč během kojení nedochází k menstruaci.

Kojení je krátkodobé období, jakmile hladina prolaktinu začne klesat, množství produkovaného mléka klesá, hladina progesteronu stoupá, vajíčko začíná dozrávat a přicházejí kritické dny.

Menstruace se velmi často objevuje dlouho před úplným zastavením laktace, což je za určitých podmínek zcela normální. Během kojení jsou zpravidla pozorována nepravidelná období, která se normalizují během několika cyklů. S příchodem menstruace tělo signalizuje svou připravenost na nové oplodnění a těhotenství.

Kdy by mělo začít po ukončení krmení

Je docela těžké přesně říci, jak dlouho po narození začne regulace, protože odpověď na tuto otázku je čistě individuální a závisí na mnoha faktorech. Jak celkový stav ženského těla, tak stresové situace, nervové napětí, každodenní rutina, jídelní lístek, hormonální hladiny, jakož i komplikace po porodu a různé nemoci mohou ovlivnit dobu první regulace..

Nejvíce ze všeho, kdy by období mělo přijít po narození dítěte, ovlivňuje druh krmení. Pokud matka kojí své dítě bez dalšího krmení a mateřské mléko pro něj postačí, mohou kritické dny začít až po dokončení hepatitidy B. Po roce je tělo zcela obnoveno a je připraveno na nové pojetí, takže i při úplném kojení se v tuto chvíli může objevit menstruace..

U některých matek nestačí jejich vlastní mléko pro normální krmení dítěte, nebo má nedostatečný obsah tuku, pak je potřeba kombinovaného krmení, když dítě kromě mateřského mléka dostává mléčnou formu. Zajímalo by mě, kdy, po porodu, v tomto případě může menstruace začít? Odborníci připouštějí, že se objevují 4-5 měsíců po porodu, kdy hladina prolaktinu klesá a stupeň jeho účinku na funkci vaječníků se oslabuje.

Měsíčně po porodu s umělým krmením se může objevit ihned po výstupu z lochie.

U kojících matek nedochází k produkci prolaktinu a funkce vaječníků se rychle obnovuje, proto je zcela normální, když se menstruace objeví měsíc po porodu tímto typem krmení. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu se může toto časové rozmezí prodloužit..

Když přijde první období po narození, mají řadu charakteristických rysů:

 • smíšené krmení je charakterizováno nízkým krátkodobým menstruačním tokem během prvních 2-3 cyklů;
 • to je normální, pokud 2-3 období v řadě jde těžká období, ale pokud se jejich intenzita ve 4. cyklu nesnižuje, měli byste jít k lékaři;
 • Nejprve je přípustná nepravidelnost menstruačního cyklu, která může trvat 21 až 34 dní. Je také důležité, kolik měsíčního výboje jde, a v jakém objemu: 20-8 ml krve by mělo být uvolněno za 3-8 dní;
 • lze pociťovat obvyklé příznaky PMS, určité bolesti během menstruace v podbřišku, závratě a emoční skoky. U některých matek naopak po porodu všechny nepříjemné příznaky zmizí, protože děloha mění svůj objem a umístění.

Jak vidíte, doba nástupu menstruace nezávisí na způsobu, kterým k narození došlo, tento ukazatel je ovlivněn pouze individuálními vlastnostmi ženského těla a typem krmení dítěte. Průměrná data budou následující:

 • v případě hepatitidy B by nařízení mělo přijít asi o rok později;
 • smíšené - po třech měsících, maximálně 6 po porodu;
 • s umělým - za jeden až dva měsíce.

Po ukončení laktace je menstruační cyklus obnoven po maximálně dvou měsících, pokud k tomu nedojde, je nutná okamžitá konzultace s lékařem, protože tento jev může mít několik vysvětlení:

Kojení, menstruace šla - proč?

Většina mladých matek se zajímá o to, zda může dojít k propuštění během kojení, kdy je příčina fyziologická a kdy stojí za to se obávat, a naléhavě jít k gynekologovi..

Je obvyklé rozlišovat následující faktory, kvůli nimž během laktace dochází k menstruaci:

 • krmení smíšeným typem;
 • přídavek hnojení;
 • snížené kojení;
 • nedodržení režimu GV;
 • hormonální poruchy, které snižují hladiny prolaktinu;
 • užívání léků, zejména na hormonálním základě;
 • nedostatek nočního kojení.

Pokud žena dodržuje všechna pravidla pro HS, krmí dítě výhradně mlékem a nepije ani vodu, nepoužívá žádné léky, ale stále má své období, pak se v těle vyskytla hormonální porucha.

Měsíční krmení není důvodem k odstavení dítěte z prsu, může způsobit pouze snížení sekrece mléka, ale s pochybnostmi a obavami a ujistit se, že neexistují žádné patologické důvody, že období začíná, je lepší podstoupit gynekologické vyšetření.

Menstruační změny

Ložisko dítěte, jeho narození a laktace vedou k hlubokým hormonálním změnám v ženském těle, které rozhodně ovlivňují menstruační cyklus. Po ukončení kojení už nikdy nebude úplně stejná jako před těhotenstvím. Není třeba panikařit, pokud prvních několik měsíců v měsíci má jinou dobu trvání, například v jednom cyklu trvá 5 dní a ve druhém 3 dny.

Po porodu se cervikální kanál poněkud rozšiřuje, takže je přirozené, že regulace se může stát hojnější než dříve. Úplné obnovení menstruačního cyklu nastane nejdříve po devíti až jedenácti měsících, nebo dokonce po roce. Toto období pro všechny ženy je jiné a závisí na frekvenci krmení, době trvání hepatitidy B a na individuálních charakteristikách ženského těla. Některé ženy trpí nedostatkem menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle, ale během kojení je to normální a nemělo by se z toho důvodu panikařit. Existují však situace, kdy je nevyhnutelná návštěva lékaře.

Kdy se bát

Během kojení a po jeho dokončení se může objevit krevní výboj, který vyžaduje okamžitou léčbu gynekologem. V následujících situacích může pouze odborník navrhnout, co dělat:

 • když se poporodní výtok náhle zastaví, může to znamenat ohyb dělohy nebo rozvoj endometritidy. Lochia může vydržet a hromadit se v děložní dutině, pak je diagnostikován lochiometr;
 • pokud jsou tři nebo více menstruačních cyklů velmi skromné, může to signalizovat hormonální nerovnováhu nebo rozvoj endometritidy;
 • pokud se šest měsíců po dokončení kojení objeví nepravidelná období a také pokud se vyskytují v dlouhých intervalech dvou až tří měsíců nebo zcela chybí, což může být známkou narušení fungování vaječníků;
 • jestliže během několika menstruačních cyklů v řadě jsou velmi hojná období se silnou bolestí, může to být známkou toho, že v dutině dělohy jsou zbytky membrán;
 • pokud je doprovázeno mnoho období nejen bolestí, ale také neobvyklou barvou a štiplavým pachem sekrecí, které mohou naznačovat infekci nebo zhoubný novotvar;
 • mazanice jsou příznakem zánětlivých onemocnění;
 • pokud spolu s menstruačními obdobími vyjde srážený výtok doprovázený svěděním, můžeme hovořit o patologickém růstu patogenní mikroflóry v pochvě, konkrétně plísní Candida, které jsou příčinou kandidózy;
 • když během kojení dítě není krmeno a není dopováno, ale stále dochází k menstruaci.

Mnoho žen mylně věří, že kojení lze použít jako antikoncepční metodu, ale to je zásadně špatné, proto v případě, že již obnovený cyklus během kojení zmizí, můžete také vyloučit možnost nového těhotenství..

Chcete-li zjistit přesnou příčinu narušení nebo nedostatečné regulace během kojení a po něm, je třeba vyhledat pomoc odborníka..

Kojení a opožděná menstruace: norma a patologie, příčiny nedostatku menstruace s negativním testem

Během těhotenství žena zastaví ovulaci a menstruace nejde. Absence měsíčního propouštění po porodu je spojena s procesem laktace. Poporodní obnova menstruačního cyklu je individuální. Existují však určité normy, což je odchylka od patologie. Pokud by mělo dojít ke zpoždění menstruace během kojení?

Obnovení menstruačního cyklu po porodu během laktace

Po narození dítěte se hormonální prolaktin začíná produkovat v těle ženy. Stimulací laktace zpomaluje tvorbu pohlavních hormonů, které podporují ovulaci. Vejce nezraje a menstruace nepřichází. Avšak se snížením hladin prolaktinu je aktivován proces produkce pohlavních hormonů, začíná se obnovování menstruačního cyklu.

Čas příjezdu první menstruace závisí na frekvenci a délce kojení. Pokud kojení zůstává jediným pro dítě prvního roku života, nemusí být menstruační doba po dobu 8-12 měsíců po narození. Když však maminka začne krmit brzy, odmítá noční krmení, laktační aktivita klesá.

Předčasné krmení vede ke skutečnosti, že menstruace se vrací 3-6 měsíců po porodu. V tomto případě může žena pokračovat v krmení dítěte, ale menstruační cyklus se zotaví, stejně jako schopnost otěhotnět.

Proč na období kojení nejsou období?

U některých žen, menstruace přichází brzy, navzdory kojení. Nejčastěji je to pozorováno u matek, které dělají dítě na hrudi ne podle požadavku, ale za hodinu. Někdy však menstruace nenastane rok po porodu nebo po několika měsících pravidelného propuštění zmizí. Jaký je důvod neexistence menstruace?

Po porodu nezačne menstruace

Absence menstruace v průběhu roku na pozadí kojení je normální. Pokud však po 12 měsících nedochází k menstruaci, je nutné se poradit s gynekologem. Možné důvody:

 • Nové těhotenství.
 • Jednotlivé charakteristiky. U některých žen se cyklus vrátí k normálu až po 2 letech. Obzvláště často se opožďuje obnova menstruace u matek, které i nadále dávají dítěti kojení v noci, protože v současné době se prolaktin aktivně produkuje.
 • Hormonální poruchy. Pokud se vyskytly problémy s hladinami hormonů před těhotenstvím, zvyšuje se riziko hormonálních poruch po narození dítěte.
 • Špatná výživa.
 • Stres, únava, nedostatek normálního spánku.

Menses začal, ale odešel

Pokud vaše období začalo, ale pak zmizelo, nejpravděpodobnější příčinou je těhotenství. S obnovením ovulace můžete otěhotnět i přes pokračující kojení.

V regenerovaném cyklu došlo ke zpoždění a test je negativní

Zpoždění po obnovení cyklu negativním testem je známkou vývoje patologických procesů v těle. Možné důvody:

 • Hormonální nerovnováha.
 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Při zánětu se objevují další příznaky: svědění a pálení pohlavních orgánů, necharakteristický výtok, horečka.
 • Mimoděložní těhotenství. Pokud je embryo připojeno mimo děložní dutinu, hladina hCG pomalu stoupá, takže test může být negativní.

Poruchy menstruačního cyklu jsou také pozorovány v důsledku stresu, při nesprávné výživě, náhlém úbytku hmotnosti nebo přibývání na váze, změně bydliště, přepracování. Chcete-li zjistit skutečnou příčinu, musíte se poradit s lékařem.

Proč během kojení nedochází k menstruaci

Menstruační cyklus je proces, ke kterému dochází v těle každé dospělé dívky. Menstruace odráží zdravotní stav žen. Některá porušení mohou vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Opožděná menstruace během kojení je často zcela normální proces, který není způsoben patologiemi. Porušení je způsobeno hormonálními změnami, které jsou výsledkem nedávného porodu. Postupem času se stát zotaví sám. Někdy však zpoždění vyžaduje další konzultaci s lékařem.

Zatímco žena kojí, nemění menstruaci

Co je menstruační cyklus

Průměrná délka menstruačního cyklu je jeden měsíc. Doba trvání jako celku se však může pohybovat od 22 do 34 dnů. Tento ukazatel je individuální a závisí na mnoha faktorech..

Menstruační cyklus jako celek má 3 fáze, které jsou popsány v tabulce.

FolikulárníZačíná to příchodem menstruace. Toto je první fáze cyklu. Vyznačuje se rychlým poklesem hladin progesteronu. Je aktivován proces odmítnutí volné vrstvy endometria. Délka této doby je v průměru 5–8 dní.
OvulačníDochází ke zvýšení hladin estrogenu. Hormonální pík se vyskytuje přibližně uprostřed menstruačního cyklu. V tomto okamžiku dozrává vejce ve vaječníku.
SekretářkaVejce nežije dlouho. Čekání na setkání se spermatem.
Pokud nedojde k oplodnění, vejce rychle umírá. Tělo se připravuje na nástup menstruace.

Během menstruačního cyklu se změní indikátor bazální teploty. To je důvod, proč je jeho měření nutné pro stanovení ovulace nebo pravděpodobné těhotenství..

Během cyklu se změní indikátor bazální teploty

Menstruační cyklus je poprvé zaveden v období dospívání. K první menstruaci obvykle dochází, když dívka dosáhne 10–15 let. Normalizace fází bude trvat asi rok..

Po úplném vytvoření cyklu je ženské tělo připraveno k oplodnění a porodu dítěte. Všechny pohlavní orgány fungují plně.

Menstruační nepravidelnosti se vyskytují u menopauzy. Během tohoto období žena zanikla fungováním vaječníků. Spravedlivější pohlaví již není schopno rodit. Jsou aktivovány různé hormonální změny..

Existují i ​​jiné příčiny menstruačních nepravidelností. Tyto zahrnují:

 • těhotenství;
 • dodávka;
 • laktace;
 • různé nemoci;
 • užívání určitých léků;
 • nestabilní psychoemocionální stav.
Během těhotenství menstruace nejde

Příčinu porušení může určit pouze lékař. Autodiagnostika je neúčinná. V některých případech potřebuje změna menstruačního cyklu naléhavou pomoc..

Jaký je cyklus po dodání

Těhotenství a porod je složitý přirozený proces pro ženské tělo. V této době dochází v ženském těle k řadě změn, z nichž většina je zcela normální a nevyžadují léčbu.

Absence menstruace po porodu je normální. Doba zpoždění přímo závisí na zvoleném způsobu krmení. U GV může menstruace nastat asi rok. S IV, kritické dny přijdou za 3-4 měsíce.

Pokud menstruace poprvé začala a pak došlo ke zpoždění, musíte okamžitě objasnit období, které uplynulo po narození. Menstruace nemůže začít před stanoveným časem. Je pravděpodobné, že kojící dívka zaměňovala lochii nebo krvácení s kritickými dny.

Čím více dítě tráví čas v blízkosti hrudníku, tím delší bude zpoždění menstruace. U kojících matek se může menstruace objevit po zavedení doplňkových potravin do dětské výživy v důsledku rychlého poklesu hladin prolaktinu..

Existuje zpoždění v těhotenství po porodu?

Po porodu mají ženy dlouhou dobu bez menstruace z přirozených důvodů. Mnoho žen je přesvědčeno, že během tohoto období není možné otěhotnět. Tento názor je však chybný, byť docela běžný.

Pokud po ukončení krmení nedochází k menstruaci, proveďte těhotenský test

Dlouhé zpoždění v zastavení kojení nebo jeho doprovod s různými příznaky je dobrým důvodem k provedení těhotenského testu nebo k konzultaci s lékařem. Úspěšnou koncepci poznáte podle následujících příznaků:

 • nevolnost;
 • zvracení reflex;
 • slabost;
 • snížený výkon;
 • ospalost;
 • silná nesnášenlivost určitých potravin nebo pachů;
 • časté změny nálad;
 • podrážděnost;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti;
 • poruchy spánku;
 • časté močení.

Všechny tyto příznaky naznačují pravděpodobné těhotenství..

Příznakem těhotenství může být ostrá netolerance pachů.

Jaké jsou rysy menstruace po narození dítěte

Kritické dny budou po první menstruaci po porodu nepravidelné. Cyklus se obnoví po nějaké době. Zpoždění jsou pozorována pouze v prvních dvou měsících.

Příznak je patologický, pokud je provázen bolestí nebo vnějšími příznaky. S příchodem menstruace může žena mírně snížit množství mateřského mléka. V tomto případě by dítě mělo být aplikováno častěji na hrudník.

U žen, které dříve trpěly bolestivou menstruací, toto porušení obvykle zmizí po porodu. PMS je méně výrazný. Obecně vyhovující stav.

První alokace může být vzácnější nebo naopak hojná. Barva od červené do červenohnědé.

Jaké jsou patologické příčiny zpoždění

Zpoždění po porodu může být také patologické. Pokud máte podezření na nemoc, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Porušení je doprovázeno bolestmi břicha, nepohodlí v hlavě, svěděním a pálením v pochvě..

Z tohoto videa zjistíte, kdy začínají období po porodu během kojení:

Patologické zpoždění způsobené:

 • konstantní fyzická aktivita;
 • nesprávná strava;
 • nemoc štítné žlázy;
 • poruchy práce genitálií;
 • poporodní deprese.

Diagnózu lze provést pouze pomocí komplexní studie. Některé patologie při absenci léčby vedou k neplodnosti.

Hormonální poruchy mohou také vyvolat patologické zpoždění. Změny stavu nelze ignorovat.

Články O Neplodnosti