Hlavní Testy

Jaká tělesná teplota může být v časném těhotenství

Od začátku oplodnění není v prvních týdnech vyloučena zvýšená nebo snížená teplota během těhotenství v raných stádiích, která je způsobena změnami v těle ženy. Je-li sloupec rtuti v rozmezí 37–37,5 stupně, je to přípustné a nejedná se o patologie. Pokud se vyskytnou další příznaky a pokud vysoká míra trvá dlouho, měli byste být opatrní - to může způsobit potrat nebo být známkou jakékoli infekce.

Co je těhotenská teplota

Kolik stupňů by měla být teplota během těhotenství? U zdravé ženy se hladina teploměru pohybuje mezi 36,6-37,7 ° С. Takže tělo reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje ve druhé fázi cyklu během produkce hormonálního progesteronu, který se objevuje během těhotenství a je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka. Teplotní značka asi 37 ° C v počátečních stádiích těhotenství se považuje za normální. Pokud je subfebrilní teplota doprovázena horečkou, může to být příznakem nachlazení nebo nebezpečné infekce..

Bazální teplota během těhotenství

BT, nebo bazální teplota, řekne hodně o zdraví žen: ukazují plodné dny (nejpříznivější pro početí), přítomnost ovulace, její absence, určení těhotenství. S jeho pomocí je hodnocena práce vaječníků, vývoj těhotenství je sledován v počátečních stádiích (12-14 týdnů). BT opatření:

 • vaginálně;
 • orálně;
 • rektálně (v konečníku, ihned po probuzení, aniž by vstal z postele).

Období od prvního dne menstruačního cyklu do začátku ovulace se považuje za první fázi cyklu. BT by měla být kolem 36,2 a 36,8 ° C. Během druhé fáze cyklu mohou kolísat teploty v malém rozmezí 37-37,5 ° C. 2-3 dny před menstruací je zaznamenáno snížení bazální teploty na 36,2-36,9 ° C. Pokud nedojde k prudkému poklesu indikátoru a zůstane kolem 37,5 stupně - je to známka těhotenství. Zvýšená teplota bude pozorována až do 4 měsíců těhotenství.

V raných fázích

K připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy je zapotřebí progesteron. Když se hladina důležitého hormonu v těle zvýší, bazální teplota během těhotenství v časných stádiích vzroste na 37,3 ° C. Měření může pokračovat až do 16. týdne každý den. Norma hodnot je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný plán. Mírné zvýšení neznamená patologii. Bazální teplota v časném těhotenství může být následující:

 • 3. týden - od 37 do 37,7 ° C;
 • 4. týden - 37,1-37,5 ° C;
 • od 5 do 11 týdnů - vysoká, ale pokud je bazální teplota vyšší než 38 ° C, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • 12. týden - ne méně než 37,0 a ne více než 38 ° С.

Časná horečka během těhotenství

Hypertermie doprovází těhotenství od samého začátku. V prvním trimestru je tento stav vysvětlen změnami ženského těla. Přenos tepla se zpomaluje a teplota stoupá. Gynekologům se doporučuje provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Můžete tak určit denní dynamiku změn. V prvním trimestru se tělesná teplota během těhotenství v časných stádiích zvyšuje na 37,2 ° C, což je normální. Po celou dobu může zůstat kolem 37 ° С - není nutné snižovat teplotu.

Teplota 37,5

Abychom věděli, jaká je teplota těhotných žen v raných stádiích, lékaři používají 3 metody: měření pomocí elektronického teploměru, rektálně a v podpaží. Pomocí elektronického teploměru změřte indikátor v ústech (normální - 37,2 ° C). V podpaží by teplota neměla přesáhnout 37 ° C. Teploměr ukazuje 37,5 ° C při měření rektální teploty v konečníku. Pokud těhotenství nastane bez odchylek, změna ukazatelů je následující: z 37,1 na 37,5 ° C.

Teplota 38 během těhotenství

Významné zvýšení ukazatele v prvním trimestru těhotenství je považováno za nebezpečné. Příčinou onemocnění jsou ve většině případů zánětlivá onemocnění, avšak nevylučují se závažné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Teplota v časném těhotenství nad 38 se nepovažuje za normální. Abyste nepoškodili sebe a nenarozené dítě, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují v těle od těhotenství, ovlivňují vyvíjející se plod.

Příčiny horečky

Vysoká míra indikuje genitourinární nebo střevní infekce, akutní respirační virové infekce a další nemoci. Zvýšení obsahu rtuti může dosáhnout 38,5 a může být doprovázeno příznaky nemocí: nárůst lymfatických uzlin, vyrážka, bolest v křížové kosti a další onemocnění. Kromě horečky je ARVI indikována symptomy nachlazení: kašel, rýma, bolesti hlavy. SARS v počátečních stádiích vede k zánětu středního ucha, pneumonii, tracheitidě.

U střevních infekcí je hypertermie u těhotné ženy doprovázena příznaky horečky, poruch stolice. Nemoci genitourinárního systému (cystitida, pyelonefritida) jsou zaznamenány zimnicí, tažením, bolestí zad, celkovou intoxikací, bolestivým močením. Vyrážky na kůži v počátečních stádiích těhotenství ukazují na zarděnky, neštovice nebo spalničky. Zvýšený ukazatel na teploměru je také známkou mimoděložního těhotenství..

Možné důsledky

Zvýšení teploty je ochrannou reakcí těla, ale výrazné překročení normálních hodnot v počátečních stádiích vede k nevratným komplikacím. Prvním trimestrem je období tvorby vnitřních orgánů nenarozeného dítěte, pokládání kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému. Včasná návštěva u lékaře rychle určí, zkontroluje příčinu a zahájí léčbu. Zvýšení teploty u těhotné ženy má následující důsledky:

 • zvýšit tón dělohy;
 • výskyt malformací u dítěte ze strany očí, čelistí, patra a rtů;
 • těžká časná toxikóza;
 • narušená syntéza proteinů;
 • snížení přísunu krve do placenty;
 • zaostávání ve vývoji mozkové činnosti;
 • může vyvolat potrat v důsledku krevních sraženin, ucpávání cév placenty;
 • předčasný porod v důsledku předčasného oddělení placenty;
 • hrozba potratu, protože se zvyšuje frekvence stahů děložních svalů;
 • intoxikace těla, což vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.

Co dělat při vysoké teplotě

Je-li teplota na začátku těhotenství, v pozdějších stádiích - po 37,5, je odůvodněné používat metody snižování obsahu rtuti. Pokud jde o použití finančních prostředků, vždy se poraďte s lékařem, který vám předepíše bezpečné ošetření. Samoléčení je nebezpečné pro zdraví dítěte, které se brzy narodí. Léky, které lze předepsat těhotným ženám:

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Viburkol (homeopatické čípky).

Je zakázáno užívat léky, jako je aspirin. Pokud je hypertermie způsobena infekčním onemocněním, je třeba léčit chladem. Lékaři doporučují používat nefarmakologické metody, které nezpůsobují nežádoucí účinky:

 1. S hypertermií spojenou s vazodilatací je nutné místnost ventilovat a na čelo navlhčit obklad. Nepoužívejte alkohol, ocet, studenou vodu.
 2. Pokud v důsledku vasospasmu vznikne hypertermie a ruce a nohy jsou chladné a suché, pomůže vám zahřátí těla a pití velkého množství horkých nápojů..

Nízká teplota

Nízká teplota v časném těhotenství je ukazatelem pod 36,0. Tento stav je způsoben různými patologiemi nebo snadno eliminovatelnými situacemi. K těm patří: podvýživa nastávající matky, přepracování, stres, stres. Pokud žena plně sní, ale v krvi je nízká hladina cukru, indikátor nízké teploty - to ukazuje na vývoj diabetu. Mezi další důvody vedoucí ke snížení teploty u těhotné ženy patří:

 • snížená imunita;
 • přenesené virové infekce;
 • nízký hemoglobin;
 • zmeškané těhotenství;
 • chronická onemocnění.

Video

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství se může zvýšit jak z vnitřních, tak z vnějších. Během těhotenství by žena měla léčit její pohodu se zvláštní pozorností. Nyní je zodpovědná nejen za svůj zdravotní stav, ale také za život svého nenarozeného dítěte. Dříve se mírný nárůst teploty nebral tak vážně a zvládal doma, pak to v novém stavu není přípustné. Příčiny hypertermie mohou být jak vnitřní procesy (patologické nebo fyziologické), tak vnější faktory. Snížení hodnot teploty u nastávajících matek je méně časté.

Přirozené zvýšení tělesné teploty

V druhé polovině menstruačního cyklu pracuje v těle ženy dočasně sekreční žláza. Vzniká po uvolnění vajíčka a nachází se na vaječníku. Tato formace se nazývá corpus luteum. Tím, že produkují progesteron, připravují gonády ženské tělo na těhotenství. Se zvýšením tohoto hormonu se svalová tkáň uvolňuje a dochází k přirozenému zvýšení tělesné teploty. Nejsou žádné známky nemoci. Ženy si ve druhé fázi cyklu často nevšimnou zvýšení teploty, protože nemají důvod ji měřit.

S nástupem těhotenství začíná nastávající matka pečlivě sledovat své zdraví. Při náhodném měření teploty žena odhalí nadhodnocenou hodnotu. Tento stav děsí a činí nervy matek, což není pro novou situaci příliš dobré..

Odborníci jednomyslně ujišťují, že teplota 37 v počátečních stádiích je přirozený proces, který nepředstavuje vážné ohrožení plodu. Toto tvrzení však není ve všech případech pravdivé..

Po implantaci fetálního vajíčka do děložní sliznice prochází ženské tělo kardinálními změnami. Během tohoto období dochází ke zvýšení citlivosti s ohledem na všechny faktory prostředí, takže nastávající matka je velmi citlivá na kolísání teploty, změny okolních podmínek i další podmínky. K termoregulaci těhotného těla a metabolickým procesům v jejím těle dojde nyní jinak. Na začátku těhotenství jsou všechny systémy upraveny do nového stavu, proto nemohou pracovat v předchozím ladícím režimu. Změny mohou způsobit cokoli - od interních psychologických zážitků po povětrnostní podmínky. V jakékoli fázi těhotenství se nedoporučuje zůstat dlouho pod spalujícím sluncem nebo být zima, měli byste se pečlivě léčit sami a svou novou pozici.

Patologická hypertermie

S narozením nového života v mateřském lůně dochází ke snížení odporu těla. Jak ukazuje lékařská praxe, každá druhá nastávající matka čelí v prvních týdnech příznakům nachlazení. U většiny zástupců slabšího pohlaví dochází k zotavení během týdne bez negativních důsledků. Pokud tělesná teplota přesáhne 37,4, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou hypertermie mohou být různé stavy, doprovázené jednotlivými klinickými projevy:

 • akutní virová infekce nebo nachlazení, výtok z krku, kašel, malátnost;
 • bakteriální infekce dýchacích cest - kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, ospalost;
 • střevní infekce - naštvaná stolice, nevolnost, nedostatek chuti k jídlu, ztráta hmotnosti;
 • infekce močových cest - nepohodlí při močení, bolest břicha, časté močení, výtok sliznice z močové trubice.

Méně často mají nastávající matky nárůst tělesné teploty, pokud jsou postiženy parazitárními chorobami: toxoplasmóza, helminthiasis. Některé z nich představují pro tuto situaci vážné nebezpečí. Hypertermie je také známa u hepatitidy, anémie z nedostatku železa, patologií štítné žlázy a endokrinního aparátu jako celku. Onkologická onemocnění, která během těhotenství mohou vstoupit do fáze aktivního růstu, mohou být důvodem ke zvýšení odečtu na teploměru.

Aby byla zajištěna jejich vlastní bezpečnost, musí žena zjistit příčinu horečky. Toho lze dosáhnout pouze komplexním vyšetřením..

Nebezpečí horečky během těhotenství

Pokud v počátečních stadiích těhotenství mohou hodnoty teploměru normálně dosáhnout 37,4 stupňů, pak druhý trimestr již takové příznaky doprovází. Po 14–16 týdnech těhotenství se termoregulace ženského těla zlepšuje. V této době aktivita žlázy dočasné sekrece mizí a placenta nabývá své funkce. Proto i mírné zvýšení teploty by mělo upozornit ženu a její rodinné příslušníky.

Když teplota stoupne na 38, vytváří tělo nepříznivé podmínky pro pobyt embrya. Inhibice metabolických procesů vede ke skutečnosti, že plod nedostává dostatek kyslíku.

Výsledkem je hypoxie, při které trpí nejen mozek nenarozeného dítěte, ale také všechny orgány. Tento stav přetrvává po dlouhou dobu a má pro dítě nezvratné důsledky.

S intoxikací těla existuje riziko oddělení placenty a vnitřního krvácení a vyvrcholení tohoto stavu může být fatální. Prodloužená hypertermie může vyvolat potrat nebo předčasný porod. Jsou-li ve třetím trimestru zaznamenány údaje o vysokém teploměru, mohou o stimulaci rozhodnout lékaři, když zbývá několik dní před očekávaným datem narození. Toto jmenování provádí komise, je-li plod plnohodnotný a zcela připravený na život mimo matčino lůno a další pobyt v matčině těle pro něj představuje hrozbu.

Co dělat, když teplota stoupne?

Když teploměr ukazuje 37 stupňů, není třeba podnikat žádné kroky. Pokud nemáte příznaky nemoci, musíte se uklidnit a pokračovat ve známém životním stylu, ale neustále sledujte svoji pohodu. Pokud teplota nepřesáhne 37,4, není důvod k panice. Pokud zařízení detekuje značku 37,5 a vyšší, je nutné začít podnikat kroky zaměřené na její snížení.

Existuje několik způsobů, jak bezpečně a efektivně snížit teplotu těhotenství. Pro větší účinek je můžete použít v kombinaci.

 • Rubdown. Tradiční prostředky - ocet, alkohol a vodka - nemohou nastávající matky používat. Toxické látky jsou absorbovány do suché kůže a rychle vstupují do krevního řečiště. Takový postup může způsobit intoxikaci a poškodit embryo, zejména v prvních týdnech vývoje. K otření je proto nutné použít čistou vodu, jejíž teplota bude o několik stupňů nižší než teploměr.
 • Pijte hodně. Pro snížení tělesné teploty potřebuje tělo tekutinu. Odpařováním vlhkosti z pokožky je termoregulace normalizována. Pokud v těle není dostatek vlhkosti, nemá co vypařovat. V důsledku toho se intoxikace zvyšuje a hodnoty teploměru stoupají. Chcete-li vyloučit hypertermii, musíte pít vodu. Nápoje s velkým množstvím vitamínu C mají na organismus dobrý účinek: různé ovocné nápoje z bobuloviny, lipový čaj. U bylinných odvarů musí být nastávající matka opatrná a nesmí je brát bez lékařského předpisu.
 • Léky. Nedoporučuje se užívat léky na jakoukoli dobu těhotenství samostatně. V kritické situaci, kdy je okamžitá lékařská pomoc nemožná a teplota přesáhla 38, však můžete užívat paracetamol nebo jakýkoli analog na jeho základě. Jedna dávka pro nastávající matku by neměla překročit 500 mg. Ve druhém trimestru je povolena jedna dávka ibuprofenu nebo jakéhokoli strukturního analogu, ale ne více než 200 mg najednou.

Pokud k hypertermii došlo večer nebo v noci, je lepší zavolat sanitku. Tým přijme nezbytná opatření ke snížení teploty a v případě potřeby doručí nastávající matku do oddělení nejbližší nemocnice.

Nízká tělesná teplota

Snížení teploty lze pozorovat také na začátku a na konci těhotenství. Pokud jsou na začátku těhotenství hodnoty teploměru pod 35,5, je to alarm. Normálně by tato podmínka neměla být. Příčinou poklesu může být nedostatečné množství progesteronu. V tomto případě bude nastávající matka potřebovat hormonální korekci, která pomůže udržet těhotenství.

U některých autoimunitních onemocnění je možné patologické snížení teploty. Žena musí při registraci k léčbě těhotenství informovat lékaře o všech existujících nemocech. Pokud to gynekolog považuje za nutné, dá jednotlivá doporučení pro udržení dobrého zdraví.

Tělesná teplota může v časných stádiích klesat se závažnou toxikózou. Podle statistik čelí každá třetí žena nevolnosti a rannímu zvracení. Při nadměrné síle takových projevů má žena riziko dehydratace. Náhlý pokles teploty je tedy druh signálu, který vyžaduje pomoc tělu.

Mírný pokles teploty může být individuálním rysem organismu budoucí matky. V tomto případě není nutná žádná akce..

Teplota v časném těhotenství (37-37,5-38)

Teploty pozdní a časné těhotenství: léčba, příčiny, prevence

Teplota v časném těhotenství může být poněkud zvýšená, což ve většině případů není patologie. Skutečnost je taková, že různé změny v těle ženy, a zejména hormonální (tvorba hormonálního progesteronu), způsobují zpomalení přenosu tepla a v důsledku toho zvýšení teplotních hodnot. Pokud je teplota během těhotenství 37 v prvních týdnech po početí 37, nemělo by to být matoucí, pokud neexistují jiné příznaky nemoci. Podívejme se blíže na algoritmus akcí pro zvýšení tělesné teploty, příčiny a metody léčby / zmírnění.

Horečka nízké kvality. Co dělat?

Tato teplota je až 38 stupňů. Hodnoty se zdají být malé, ale tento stav je docela obtížné tolerovat. Vyvolává pocit únavy, slabosti. Ale to není nejhorší. Taková teplota, zejména pokud je pevně držena, může být prvním příznakem nějakého pomalého, ale možná velmi nebezpečného zánětlivého procesu. Teplotu v těhotenství 37,5 lze tedy pozorovat při ektopické lokalizaci fetálního vajíčka - což je pro ženu velmi nebezpečný jev. O možných důvodech si můžete přečíst později v tomto článku..

Co dělat? Doporučujeme nejprve navštívit gynekologa, pokud jste u něj již zaregistrováni. Pokud nejsou detekovány žádné gynekologické patologie, budete s největší pravděpodobností posláni praktickému lékaři, který vás nasměruje k vyšetření krve a moči. Pokud zánětlivý proces skutečně existuje, teplota během těhotenství přetrvává, léčba bude předepsána po diagnostice.

Příčiny a důsledky

Podívejme se na patologické důvody. Jaká onemocnění mohou být téměř asymptomatická? Tato pyelonefritida, tuberkulóza, herpes, cytomegalovirus a další choroby jsou pro plod velmi nebezpečné.

U žen plánujících dítě je mnohem méně často pozorována teplota během časného těhotenství způsobená virovými a infekčními chorobami - to jsou ti, kteří před počátkem podstoupili úplné vyšetření a v případě potřeby i léčebný průběh.

Jakákoli infekce může být pro plod velmi nebezpečná. Důsledky závisí do větší míry na gestačním věku. Pokud je onemocnění závažné během prvních 1 až 3 týdnů po početí, pak s největší pravděpodobností dojde k potratu nebo k zastavení vývoje plodu. V tomto případě bude princip fungovat: „Vše nebo nic.“ Pokud infekce ovlivní plod během vytváření hlavních orgánů a systémů (tj. V prvním trimestru), pak je téměř zaručeno, že to povede k nějaké vrozené patologii. V obtížných situacích lékaři doporučují ukončení těhotenství. Pokud ne, pak je taková budoucí matka zvláště pečlivě sledována, musí podstoupit všechny nezbytné screeningové studie, jejichž výsledky velmi pravděpodobně ukážou, zda je dítě zdravé nebo ne..

Méně nebezpečná infekce po 12-14 týdnech, kdy je placenta plně vytvořena. Pokud teplota během těhotenství v počátečních stadiích a příčiny, které ji způsobily v prvním trimestru, často vedou k úmrtí plodu, pak od druhého trimestru dítěte chrání již vytvořená placenta. Jen si ale nemyslete, že placenta zachrání všechny případy neštěstí. Ne. Ale mírně zmírní negativní vnější vliv..

Asi od 30. týdne se teploty v těhotenství 38 a ještě nižší opět stávají docela nebezpečnými. Matky zpravidla již v takových obdobích nemoci nevedou k vývojovým patologickým stavům, ale vysoké teploty mohou způsobit předčasné oddělení placenty (velmi nebezpečný stav pro ženy) nebo vést k předčasnému porodu. A samotné místo dítěte již dítě nechrání, protože (místo dítěte) má tu zvláštnost, že se opotřebuje, „zestárne“ a s každým týdnem plní horší a horší ochranné funkce po dlouhou dobu těhotenství.

Jak snížit teplotu

Ať už byl důvod tepla jakýkoli - musí být odstraněn, jak jsme psali výše - to může vyvolat narušení placenty. Všechny metody lze rozdělit na lékařské a nelékařské. Nezapomeňte, že pokud je teplota během těhotenství 37-37,5, nemusíte ji snižovat. Tělo tedy bojuje proti původci nemoci a nemusí do něj zasahovat (tělo).

Pokud je teploměr již více než 38-38,5 stupňů, je na čase zahájit léčbu. Samozřejmě v místnosti, kde se nacházíte, by nemělo být dusno. Používejte lehké oblečení a svlékněte si vlněné oblečení. Pijte hodně teplé vody, ať už je to čaj nebo kompot. Nemůžete se otřít octem a vodkou - to je velmi nebezpečné. V extrémních případech, pokud taková opatření nezpůsobí nepohodlí, můžete se svléknout a otřít vodou při pokojové teplotě. Neměli byste si na čelo chladit hadr, to vyvolá ještě větší chvění, což znamená, že se také zvýší teplota.

Těhotenství teploty 38 a více mohou být sníženy s léky, ale ne všechny. Nejbezpečnější a nejúčinnější je paracetamol. Hlavní věcí je dodržování správného dávkování..

Prevence

Jak jste již z tohoto článku pochopili, je velmi škodlivé pro budoucí matky onemocnět, a proto stojí za to předcházet. První věcí, kterou musíme udělat, je posílení našeho imunitního systému. Správná výživa s množstvím čerstvé zeleniny a ovoce - to samozřejmě není nutné, další příjem komplexních vitamínů v tabletách není nutný. Je velmi dobré, pokud jste již tvrdli před těhotenstvím a dobře snášeli změny teploty.

V „nebezpečném“ období, kdy je velmi vysoká pravděpodobnost nakažení chřipkou nebo ARI, je vhodné jíst každý večer malou hlavu česneku - vynikající metoda pro prevenci nachlazení. Nasekané hlavy česneku můžete také rozšířit po místnosti - nebude nepříjemný zápach, ale tato užitečná zelenina uvolní těkavé produkty do vzduchu - látky, které bojují s patogenními bakteriemi. Pro imunitu je velmi dobré pít balzám z citronu. Tato rostlina je bohatá na vitamin C - kyselinu askorbovou. V zásadě se stejná kyselina askorbová nachází v citrusových plodech. Ale jsou příliš alergenní, buďte opatrní. Pití tablet kyseliny askorbové, zejména v kombinaci s glukózou, je nutné pouze na doporučení lékaře. Dalším jasným důkazem nedostatku kyseliny askorbové v těle je touha jíst něco kyselého. Pokud vitamín C nestačí, teplota během těhotenství vyžaduje dlouhou léčbu, nemoc se nemusí dlouhodobě ustupovat kvůli snížené imunitě.

Druhé pravidlo není o nic méně významné - být méně na přeplněných místech. Pokud je možné požádat své příbuzné, aby vám ráno na recepci vzali lékařský kupón, udělejte to. Velmi dobře chápete, že kolem registru se hromadí mnoho pacientů, což mimochodem vám neumožňuje vzít si lístek bez čekání v řadě. Pokud je to možné, navštivte těhotenskou kliniku pouze ve dnech těhotenství. Tyto dny jsou přidělovány speciálně pro nastávající matky, aby byly chráněny před respiračními chorobami. Pokud máte pocit, že během těhotenství v ranných stádiích stoupá teplota - je lepší si lehnout doma a nechodit venku, vezměte si v práci den volna. Pokud jde o oblečení - samostatná konverzace. Přehřátí je také škodlivé a nebezpečné, stejně jako zamrznutí. Šaty na počasí.

Doslov

Chcete-li se vyhnout horečce během těhotenství v raných a pozdních fázích a obvyklé "nachlazení", není snadné. A většina nastávajících matek je nese klidně a porodí zdravé děti. Existují však statistiky o nepříznivých případech, kdy se po nemoci matky narodily nemocné děti. Proto se stále snažte onemocnět během porodu dítěte.

Teplota během těhotenství: proč vzniká a zda si musíte dělat starosti?

Zvýšená tělesná teplota je vždy spojena s onemocněním. Ale těhotenství naruší nejen životy budoucích rodičů, ale také dobře zavedené koncepty. Ukázalo se, že teplota v těhotenství je normální. A také na něm se dozvíte o těhotenství dříve, než ukazují testy..

Ale všechno má rozumnou hranici. Mezi přírodním procesem a nebezpečným trendem je rozdíl. Kdy se bát a co dělat? Jak se teplota mění v průběhu času? A pokud je teploměr menší než 36? Odpovíme na všechny otázky podrobně.

Horečka nízkého stupně po početí a stojí za to se bát

Tělesná teplota (TT) je tepelná charakteristika zdravotního stavu. Obecně přijímaná norma je 36,6 ° C. Ale každý člověk má svou vlastní normální teplotu, která se může lišit o několik stupňů v jednom nebo druhém směru..

Tělo reaguje změnou tělesné teploty nejen na zánět nebo infekci. Během dne je teplotní indikátor v rozmezí +/- 0,5 stupňů. Teploměr ukáže několik značek více po:

 • pití horkých nápojů nebo jídel;
 • návštěvy sauny nebo jen horké sprchy;
 • minulý stres;
 • další kouřená cigareta.

I při dlouhodobém pobytu v dusných horkých místnostech může TT lehce skočit. A naopak, chladné počasí nebo strach mohou na chvíli snížit ukazatele.

Ženské tělo má velmi jemnou organizaci, a to nejen z emocionální stránky, ale také z fyziologického hlediska. S každým menstruačním cyklem dochází k řadě pravidelných změn, které také ovlivňují teplotu. Díky těmto signálům může žena určit příznivý čas pro početí, zjistit o své „nové“ pozici před zpožděním nebo se úspěšně vyhnout neplánovanému těhotenství.

Důležité! Subfebril se obvykle nazývá teplota od 37 do 38 ° C. 37 - 37,2 ° С, při absenci zjevných příznaků nemoci, je jedním z prvních příznaků těhotenství.

S dítětem dítě dělá ženu ve všech ohledech na sebe. Lékaři, internet a blízcí jednomyslně opakují, jak důležité není onemocnět právě v prvních fázích formace dítěte. Proto je teplota v těhotenství v raných stádiích vnímána jako něco hrozného.

Menší teplota subfebrilu je během těhotenství zcela běžná. Hlavní důvod spočívá v obrovské koncentraci progesteronu v krvi nastávající matky. Těhotenský hormon je navržen tak, aby se postaral o spolehlivou fixaci vajíčka plodu v děloze a úspěšné uložení malého zázraku. Ovlivňuje také přenos tepla..

Proto může dojít k mírnému zvýšení TT před menstruací. Po oplodnění může hormon vyvolat v prvních týdnech horečka nízké úrovně, což nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí.

Důležité! Teploty předčasného těhotenství nad 37,4 ° C jsou alarmující znamení a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Když lékaři potřebují pomoc

Zvýšená teplota z 37 na 37,4 ° C se nepovažuje za bezpečnou, pokud má matka první příznaky nachlazení nebo její zdraví je výrazně horší.

Pokud teploměr bude po dlouhou dobu zaznamenávat alarmující indikátory, můžeme s velkou pravděpodobností hovořit o pomalém zánětlivém proudu nebo chronickém onemocnění. Tato onemocnění mohou vyvolat také taková onemocnění, která jsou pro plod nebezpečná, cytomegalovirus, herpes, tuberkulóza.

Lékaři nedoporučují snižovat teplotu na 37,5 ° C, protože se jedná o ochrannou reakci těla, která může být docela účinná i v poloze. Při teplotě 37,6-37,8 ° C můžete ke zmírnění stavu použít lidová léčiva. Těhotná žena by měla zavolat lékaře nebo jít na kliniku.

Hodnoty blízké 38 ° C a více jsou považovány za potenciální hrozbu pro dítě. Je důležité nepředepisovat léky sami. Samoléčení v tak choulostivé situaci je více pravděpodobné, že způsobí škodu, než přinese očekávaný účinek. Těhotné ženy mohou užívat paracetamol. Další léčbu předepisuje lékař. Je přísně zakázáno přenášet nemoc „na nohy“. Nastávající taktika může být velmi katastrofální.

Důležité! Těhotným ženám je přísně zakázáno užívat aspirin. U dítěte vyvolává krvácení a malformace.

Naléhavě volejte sanitku:

 1. pokud ° t rychle roste, zimnice a zdraví se každou minutu zhoršují;
 2. ° t je provázen bolestivým nebo obtížným močením, bolestí dolní části zad;
 3. na pozadí ° t byla nevolnost nebo zvracení, bolest v boku;
 4. na pozadí nedávného vedra prudký pokles ve ° t na 36,5-36 ° C, rychlé dýchání a srdeční rytmus.

První trimestr je velmi důležitý pro zdraví dítěte. Protože se placenta dosud nevytvořila, je malý život v lůně ohrožen. Nemoc z minulosti v tomto období hraje velkou roli v dalším průběhu těhotenství..

Těžká infekční onemocnění v prvních 2-3 týdnech těhotenství často vedou k spontánnímu potratu. Některé nemoci mohou vážně poškodit dítě. Vznikají těžké defekty. Například, pokud nastávající matka onemocněla ovčími neštovicemi nebo zarděnkami v první fázi těhotenství. V takových případech lékaři doporučují potrat..

Kvůli nedostatku plnohodnotné placenty je embryo obzvláště obtížné tolerovat vysoké teploty 38 ° C a vyšší, což trvá po dobu až do 14. týdne. Důsledky pro plod jsou následující:

 • nesprávná struktura kostry obličeje: rty, čelisti, oči, patra - teplota narušuje syntézu bílkovin, což zase vyvolává teratogenní účinek (vznik nesprávného vzhledu);
 • placentární narušení na začátku těhotenství;
 • hypertonicita dělohy - nadměrná kontrakce dělohy vede k riziku potratu;
 • blokáda v cévách placenty, která se právě formuje - narušení průtoku krve mezi matkou a dítětem vede k nedostatku kyslíku a výživy pro embryo se všemi následky: vývojové zastavení, nízká hmotnost, zmrazené těhotenství;
 • intoxikace narušuje práci srdce;
 • u maminky vyvolává těžkou toxikózu.

Abnormálně nízká teplota během těhotenství je také důkazem určitých problémů. Nejčastěji se vyskytuje jako příznak hypotyreózy. Toto je onemocnění, při kterém štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů. Spolu s nízkou TT jsou pozorovány chronické únavy a otoky. Tento stav může nastat v důsledku toxikózy, respiračních onemocnění, nízké imunity, poruchy funkce centrálního nervového systému, anémie - nízká hladina hemoglobinu, hypoglykémie - nízká hladina cukru v krvi.

Pro nápravu situace:

 1. konzultovat s lékařem, aby zjistil důvody, pokud je to nutné, podstoupit léčbu;
 2. zajistit správnou a včasnou výživu;
 3. brát vitamíny;
 4. dobře si odpočiň;
 5. vyloučit emoční a fyzické přetížení.

Důležité! Bez ohledu na to, zda je teplota v počátečních stadiích těhotenství a celkové pohody vysoká nebo nízká, by měla pozorná matka informovat lékaře o všech svých pozorováních..

Musím během těhotenství sledovat bazální teplotu (BT)?

Gynekologové obvykle doporučují udržovat graf bazální teploty v těchto případech:

 • během plánovacího období dítěte;
 • s podezřením na hormonální nerovnováhu;
 • pokud existuje podezření na neplodnost.

Pomocí rozvrhu můžete nejen plánovat pohlaví dítěte, ale také si všimnout zhoršení zdraví žen.

Podíváte-li se na plán obvyklého menstruačního cyklu, můžete jasně vidět, jak pod vlivem progesteronu stoupá rektální teplota z 36,2 ° C (během ovulace) na 37,2 ° C. Zvýšená produkce progesteronu v každém cyklu připravuje tělo pro případné těhotenství. Pokud k hnojení nedochází, postupně se snižuje koncentrace progesteronu. To lze vidět poklesem sazeb do 14. dne cyklu. Pak přicházejí kritické dny.

Důležité! Pokud se teplota do 18. dne neklesla, nastalo pravděpodobně hnojení. I při nástupu menstruace lékaři doporučují rychlý těhotenský test.

Když nastane těhotenství, hladina progesteronu se začíná zvyšovat, což znamená, že bazální teplota neklesá. To je jasně vidět v následující tabulce..

Je však třeba poznamenat, že takový jev může být také důsledkem:

 • zánětlivé procesy;
 • užívání určitých drog;
 • hormonální poruchy v důsledku nemoci nebo stresu.

Po nástupu dlouho očekávané „polohy“ teplota kolísá mezi 37–37,3 ° C. V některých případech může sloupec rtuti stoupnout až na 38 ° C. Takový ukazatel nelze ignorovat. Může existovat mnoho důvodů, od zánětu a infekcí až po běžné chyby. Standardem může být výrazně zvýšená rektální teplota. Měsíční plán pomůže identifikovat vzorce a identifikovat odchylky.

Důležité! Odchylka od průměrné normy ve směru větším nebo menším o 0,8 nebo více stupňů by měla být chápána jako možná komplikace během porodu dítěte.

I nadále dodržujte plán bazální teploty nebo ne, každá žena se rozhodne pro sebe. Gynekologové to obvykle doporučují v následujících případech:

 1. s hrozbou potratu;
 2. pokud v minulosti žena už měla potraty;
 3. pokud se vyskytly případy zmrazeného těhotenství nebo zastavení vývoje.

Teplota 37 ° C je považována za přijatelnou minimální hodnotu v prvním trimestru. Pokud ukazatele začnou klesat, pak hladina progesteronu klesá. Informujte svého lékaře.

 • existuje riziko potratu - s včasnou diagnózou příčin a řádnou léčbou určitými drogami lze udržet těhotenství;
 • těhotenství se nevyvíjí;
 • během zmrazeného těhotenství zemře corpus luteum a hladina progesteronu klesá.

Důležité! Rektální teplota 36,6-36,7 ° C může být normální, pokud v první fázi ženského cyklu před těhotenstvím byla konstantní hodnota ještě nižší a nebyla vyšší než 36,2-36,3 ° C, tj. Rozdíl by měl být být alespoň 0,4 stupně.

36,7 ° C také indikuje problémy. Někdy takový skok označuje mimoděložní umístění vajíčka plodu. BT rychle reaguje na všechny faktory, které ovlivňují ženu, spoléhat se pouze na tyto ukazatele je však nelogické. Jakékoli odchylky jsou nepřímé známky, které vyžadují důkladnější prozkoumání. Kromě toho je důležité správně měřit BT..

Co může ovlivnit výkon BT

Nesprávné měření teploty může vést k marné panice. Je důležité dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 • BT je stanoveno ráno; měření po celý den jsou chybná, protože teplota neustále kolísá v závislosti na zatížení, emočním stavu a dalších faktorech;
 • postup by se měl po probuzení provést v klidném stavu;
 • nemůžete vstát ani sednout - to vyvolá krevní tok do pánevních orgánů a výsledek bude nepřesný; je nežádoucí dokonce převrátit, takže byste měli večer položit teploměr vedle postele;
 • je důležité, aby žena zdravě spala alespoň 4 hodiny před měřením BT; špatný spánek povede k falešným údajům;
 • interval mezi měřením a pohlavním stykem by měl být alespoň 12 hodin;
 • není nutné jíst před provedením všech měření.

Důležité! Z lékařského hlediska je BT cennou informací až do 25. týdne. Poté budou indikátory identické s tělesnou teplotou.

Jednoduché tipy

Pokud během těhotenství nebylo možné chránit se před nachlazením, pak nejdůležitější není začít se „studeným stavem“. I když se objeví bolest v krku nebo mírně letargický stav, měli byste se uchýlit k plnému arzenálu lidových prostředků a postupů.

A můžete snížit teplotu doma, pokud není vyšší než 38 ° C. Úplně první rada pro nachlazení a vysoká TT: spousta teplého nápoje.

Důležité! Ženy trpící edémem by se měly s lékařem dohodnout na přípustném množství tekutiny.

Nejužitečnější nápoje pro nachlazení:

 • čaj s citronem, mlékem nebo medem;
 • teplé mléko s tekutým medem;
 • brusinková šťáva: nastrouhejte 200 g bobulí v bramborové kaši, přidejte cukr a 1,2 l vody, dobře promíchejte a zahřívejte ve vodní lázni pro zlepšení léčebných vlastností;
 • limetový čaj;
 • zázvorový kompot: přidejte zázvor nasekaný na proužky do připraveného cukerného sirupu; vařte a trvejte na tmavém místě asi 2 hodiny; pít teplý;
 • malinový čaj je užitečný v jakékoli formě, vhodné jsou mražené bobule sklizené z léta a džem; Můžete si připravit čaj z malinových listů: nasekané listy vylijte vroucí vodou a nechte 20 minut působit, pak se sceďte a můžete vypít 2 nebo 3 šálky denně.

Pokud TT vzrostla, pomůže vám kompresi v chladu nebo čerstvý studený list zelí na hlavě, otřete jej vlhkým ručníkem. Pokud jde o broušení octem, názory se velmi liší. Některé zdroje uvádějí, že pokud se teplota během těhotenství zvyšuje, lze použít roztok 1: 1. Jiné publikace říkají, že pár octa a vodky bude mít nepříznivý vliv na stav budoucí matky. Tuto otázku proto nejlépe vyjasní odborník.

Vdechování za studena a za vysokých teplot

Ke starým dědečkovým metodám lze přidat poměrně nový typ domácí léčby pro inhalaci pomocí rozprašovače. Protože léky jdou přímo do místa infekce (v krku, plicích, nosohltanu), projdou jícnem, střevy a dalšími systémy, účinek na embryo je minimalizován. Proto je povolen v jakékoli fázi těhotenství. Ale i v tomto případě je nekontrolovaná samoléčení zakázáno. Pouze lékař může předepisovat inhalace a předepisovat určitá řešení. Seznam schválených léků je stále omezený. Ne všechny postupy lze použít, když teplota stoupá..

Důležité! Vdechování ve formě parní lázně při teplotě je přísně zakázáno. Vystavení horké páře situaci ještě více zhorší..

Nebulizér převádí inhalační roztok na páru ne zahříváním, ale pomocí kompresoru. To znamená, že pára vychází chladem a není kontraindikována pro zvýšení TT.

Je velmi dobré a absolutně bezpečné inhalovat minerální vodou bez plynu. Obzvláště užitečné pro nachlazení je voda z gruzínských zdrojů "Borjomi".

Procedury s vodou Borjomi nebo Narzan dobře hydratují a pomáhají vyčistit sliznici. Můžete to udělat až 4krát denně.

Během těhotenství můžete jako inhalaci použít:

 • Solný roztok je vynikající dekongestivní a protizánětlivé činidlo;
 • Mukaltin je dobrý prostředek proti kašli, který je k dispozici ve formě tablet pro inhalaci: 1 tableta se zředí 80 ml fyziologického roztoku;
 • furatsilinový roztok je dobrý antiseptikum;
 • Tonsilgon N je dobrý protizánětlivý a imunostimulační lék;
 • Chlorofyllipt;
 • Interferon - předepsán ke stimulaci imunitního systému během nachlazení, zředěný destilovanou vodou.

Důležité! Nebulizér není určen k inhalaci pomocí odvarů bylin připravených samostatně. Mohlo by dojít k poškození zařízení..

Co se stane s ukazateli ve druhém a třetím trimestru

Jaká by měla být v tuto chvíli normální teplota. V další fázi maminka zažije určitý čas odpočinku. Tělo utrpělo stres způsobený hormony a restrukturalizací těla novým způsobem. Bolesti hlavy a ranní nevolnost ve většině případů ustupují. Bříško je elegantní a nastávající matka ještě není omezena ve volném pohybu, dokud se neobejde únava.

Také s TT jsou indikátory zarovnány a pohybují se v rozmezí 36,6-37 ° C. Je povoleno krátkodobé zvýšení na 37-37,2 ° C. Pokud však taková teplota trvá dlouho, neměli byste za „individuální vlastnosti“ vinu všeho. Raději buďte opět ostražití.

Placenta již spolehlivě chrání dítě před hrozbami vnějšího světa, takže vysoký výkon teploměru není pro malého chlapce tak škodlivý..

Pokud jde o léčbu, doporučení zůstávají stejná:

 • žádné samoléčení, užívání léků pod dohledem odborníků;
 • včasná konzultace s lékařem;
 • léčíme nachlazení pouze lidovými prostředky, položkou „Jednoduché tipy“;
 • Dodržujeme pravidla osobní hygieny a harmonogram mokrého čištění v místnosti;
 • klid na lůžku;
 • můžete si koupit zvlhčovač vzduchu, zabraňuje vysychání sliznic zejména v topné sezóně, je snadnější dýchat;
 • časté větrání místností atd.

Pokud se rtuťová kolona zvýšila na 37,7 - 38 ° C a vyšší, měla by být teplota sražena všemi přijatelnými prostředky. Nedoporučuje se chodit do nemocnice sami. Podmínka se může zhoršit. Pro hospitalizaci je lepší zavolat lékaře nebo sanitku. S nevolností, zvracením, bolestí v boku je těhotná žena léčena v nemocnici.

Nebezpečí pro dítě:

 • v 16. týdnu se vyvíjí kostní tkáň, prodloužená expozice vysoké TT vede k různým deformacím a mozkové obrně;
 • druhý trimestr je období vzniku nervového systému, v budoucnu může být dítě neklidné;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • potrat nebo předčasný porod v důsledku narušení placenty.

K pozdějšímu datu je dítě plně formováno, ale maminka by si měla stále dávat pozor. Vysoký TT v této době může způsobit předčasný porod.

Tělo hlásí, že porod začne brzy, pokud se ukazatele zvýší krátce před stanoveným časem bez viditelných známek nachlazení nebo nemoci.

Důležité! Prudký skok ve stupních po 7 měsících bez zjevného důvodu může znamenat bezprostřední narození dítěte.

Aby se předešlo problémům s vysokou horečkou, lékaři doporučují vyšetření a léčbu chronických onemocnění, posílení těla ve fázi plánování.

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství může obtěžovat každou ženu, která má dítě. Zdraví nastávající matky je důležitý faktor, který vám umožní porodit dítě bez odchylek. Pojďme zjistit, co dělat, když těhotné ženy mají horečku a jaké jsou její standardní ukazatele.

Foto: Ivanova L.V. Těhotenství. Porod. První rok života. Otázky a odpovědi. - Petrohrad.: Neva 2007. - 400 s.

Teplota během těhotenství: příčiny zvýšení

Někdy je obtížné vyhnout se škodlivým mikrobům a virům. Mnoho naivně věří, že optimální teplota u těhotných žen by neměla být vyšší než 36,6 ° C. Ve skutečnosti se měření ukazatelů u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 35,2–37,2 ° C.

Od 1. do 13. týdne těhotenství teplota u těhotných žen někdy překračuje přípustný práh. Podobný proces je spojen se zvýšenou tvorbou progesteronu - hormonu, který je zodpovědný za stabilní těhotenství.

Hlavní důvody teplotního skoku:

 • Studený;
 • zánět
 • střevní infekce;
 • alergie;
 • individuální poruchy v těle;
 • problémy s dýchacím systémem;
 • narušení fungování štítné žlázy;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • mimoděložní těhotenství.

Teplota během těhotenství, která ukazuje na možné nebezpečí pro matku a dítě, je 37,4 ° C. Zvláště, pokud během několika dnů nezmizí. Během porodu dítěte je oslabena imunita ženy, nastávající matka může snadno chytit nachlazení nebo chřipku. V takových situacích teplota 38 během těhotenství není maximální. Může dosáhnout i 40 ° C.

Foto: Laurent O. B., Sinyakova L. A., Mitrokhin A. A., Plesovsky A. M., Steinberg M. L., Vinarova N. A. „Moderní pohled na problém intersticiální cystitidy“ / Lékařská rada. - 2011.

Osobně se u těhotných žen často setkávám s cystitidou. U zánětlivých procesů podobné povahy může být indikátor v rozmezí od 37,5 ° C do 38 ° C. Mnoho lékařů tvrdí, že existují případy, kdy bolest při močení je známkou zánětu ledvin.

U pyelonefritidy se teplota zvyšuje až na 39-40 ° C. Moji kolegové A.T. Toksanbaev, R. V. Kadyrbaev a další odborníci studovali rysy průběhu tohoto onemocnění u těhotných žen. Podívejte se na výsledky v článku odborníků z Kazašské národní lékařské univerzity.

Při prvních projevech horečky a dalších příznakech, jako je bolest v krku, výtok z nosu, reflexy roubíků, ospalost, bolesti těla, byste měli okamžitě navštívit lékaře. Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a zajistit odpovídající léčbu..

Teplota během těhotenství: co je nebezpečné?

Po početí začíná žena globální restrukturalizaci těla. Zvyšuje se hladina progesteronu, která chrání plod a napomáhá jeho rozvoji. Všechny orgány a systémy těla nastávající matky se přizpůsobují nové poloze.

V důsledku hormonálních změn se přenos tepla zpomaluje. To je důvod, proč zvýšení teploty během těhotenství může dosáhnout úrovně 37,1 ° C. Takový ukazatel je normou a neměl by vyvolávat paniku, pouze pokud neexistují žádné další známky nemoci..

Zvláštním nebezpečím pro zdraví těhotné ženy a nenarozeného dítěte je skok na tělesné teplotě nad 37,5 ° C po dobu 4-14 týdnů. S takovými příznaky v prvním měsíci těhotenství se doporučuje okamžitě zavolat záchrannou službu. Nedoporučuje se návštěva lékaře bez doprovodu, protože těhotná žena může ztratit vědomí.

Foto: Mantha V.R.R., Vallejo M.C., Ramesh V., Phelps A.L., Ramanathan S. Hyperthermia u žen v porodu s bolusem a konstantní epidurální analgezií, 2008. - S. 27-35.

Vědci z University of Pittsburgh Medical School provedli studii, která ukázala: horečka během těhotenství může nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte, takže v této situaci to nemůžete udělat bez konzultace s lékařem. Výsledky můžete vidět ve vědeckém článku.

V mé praxi se vyskytlo mnoho případů, kdy nastávající matky zanedbávaly své zdraví a začaly stav. Takový postoj samozřejmě vedl k vážným důsledkům pro ženu samotnou i pro dítě. Poslechněte si zkušené odborníky, kteří mají tituly a zkušenosti na ochranu sebe a dítěte před problémy. Navštivte odborníky včas, proveďte potřebné testy a vydržte až na poslední chvíli.

Můj kolegové z KazNMU E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova a M.Zh. Zhumagul napsat vědecký článek vážné riziko pro matku a dítě při vysoké teplotě v časném těhotenství. Ignorování doporučení odborníků a zanedbávání terapie může vyvolat potrat nebo závažnou patologii plodu. V případě narušení produkce bílkovin u budoucího dítěte mohou nastat následující následky:

 • problémy s centrálním nervovým systémem a srdcem;
 • narušení vývoje oční bulvy a čelisti;
 • patologie při tvorbě prstů na horních a dolních končetinách;
 • abnormální vývoj břišní oblasti.

Vysoké teploty ohrožují matku i dítě. Například může dojít k selhání oběhu v placentě, což vede k výskytu trombózy a fetální hypoxie. Kromě toho se u těhotné ženy může zvýšit kontraktilita děložních svalů, což se často stává příčinou odmítnutí embrya..

Teplota během těhotenství: jak snížit

Zvýšená teplota je nebezpečným signálem pro těhotné ženy i běžné lidi, což ukazuje na zdravotní problémy. Kromě nežádoucí reakce na mikroorganismy zažívá žena i exacerbaci onemocnění chronické formy. Mezi hlavní faktory, které způsobují skokovou teplotu v počátečních fázích těhotenství, patří:

 • dlouhodobé vystavení slunci nebo nepříznivé mikroklimatické podmínky v místnosti;
 • SARS, pneumonie;
 • pronikání virových agens;
 • výskyt spalniček nebo zarděnek;
 • zánět v močovém systému;
 • pravidelný pobyt ve stresových situacích, nadměrné cvičení.

Pokud máte vysokou horečku a jiné projevy jakéhokoli onemocnění, navštivte svého lékaře. V žádném případě nemedikujte. Takové události mohou poškodit nejen nastávající matku, ale i dítě.

Foto: V.K. Tatochenko, M.D. Bakradze. Antipyretika. - M.: Vědecké centrum pro zdraví dětí RAMS, 2011.

Některé těhotné ženy neznají bezpečné metody, které pomáhají snižovat teplotu před příjezdem lékařů. Pro pozitivní efekt postupujte podle následujících tipů:

 • otevřete okna pro větrání místnosti;
 • používat zvlhčovač nebo pověsit mokré ručníky po místnosti;
 • zaujměte vodorovnou polohu, ale nezakrývejte se přikrývkou;
 • převlékněte se do bavlněného oblečení, aby tělo mohlo vydávat nadměrné množství tepla;
 • pít teplý čaj;
 • dejte si obvaz na čelo;
 • otřete celé tělo vlhkým ručníkem.

S takovými lidovými recepty můžete snížit teplotu před přijetím sanitky:

 1. Pivte zelený čaj s citronem a malinami, které jsou přírodním antipyretikem.
 2. Vytvořte tinkturu 2 lžíce. l lipové listy. Nalijte je 500 ml vroucí vody a nechte působit 30 minut. Napněte vývar sítem a spotřebujte celý den.
 3. Rozpusťte ve sklenici teplého mléka s obsahem tuku 1 polévková lžíce. l Miláček. Vezměte prosím na vědomí, že nápoj by se neměl pít, pokud jste alergičtí na použité složky..
 4. Připravte kuřecí vývar.
 5. Brew 1 lžička. nasekanou bílou vrbovou kůrou se sklenicí vroucí vody. Trvejte asi 60 minut v chladné místnosti. Napijte nápoj gázou a vypijte 1 polévkovou lžíci před jídlem. l během dne.

Ovoce a ovocné nápoje vyrobené z čerstvých brusinek nebo třešní pomohou snížit teplotu. To je názor odborníci z Kazakh National Medical University. Takové techniky jsou naprosto neškodné jak pro dítě, tak pro matku..

Byl jsem svědkem, když podle doporučení pomohla ženě porodit úplně zdravé dítě. Můj pacient měl horečku. Těhotenství pak pokračovalo snadno a klidně, navzdory rané fázi. Okamžitě hledala pomoc.

Podle mého odborného názoru chytila ​​virus, který vyvolal skok. Okamžitě jsem napsal její pokyny pro analýzu, abych se ujistil o spolehlivosti mých předpokladů. Testování potvrdilo mou teorii a schválil jsem jí vhodný způsob léčby. V nejkratší době se dívka začala zotavovat a po zbývající dobu porodu se s podobným problémem nikdy nesetkala.

Chcete-li se vyhnout horečce během těhotenství, jezte správně, relaxujte a pozitivně nalaďte.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova, M.Zh. Zhumagul. Těhotenství a drogy // Bulletin Kazakh National Medical University. Lékařství a zdravotnictví. - 2018. - S. 462-467.
 2. G.M. Savelyeva, V.I. Kulakov. Porodnictví. - M.: Medicine, 2000 ---- 816 s..
 3. NA. Toksanbaev, R.V. Kadyrbaev, A.S. Tashenov, A.E. Nartaeva, R.U. Tanekeev, G.K. Amirov, T.I. Khurov, B.Zh. Yesenkulov. Zvláštnosti kurzu, diagnostika a léčba těhotné pyelonefritidy v GKP na PVC „GBSNP“ // Bulletin Kazakh National Medical University. Klinické lékařství. - 2013. - S. 1-4.
 4. Mantha VRR, Vallejo MC, Ramesh V., Phelps AL, Ramanathan S. Hypertermie u žen v porodu s bolusem a permanentní epidurální analgézií // Nemocnice Magee-Womens, University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, AJ Palumbo School of Business Administration, Duquesne University, Pittsburgh, PA, USA. - 2008. - S. 27–35.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti