Hlavní Analýzy

Kdy toxikóza začíná po početí?

Když začne toxikóza - tato otázka způsobuje, že mnoho žen, které právě plánují mít dítě, nervózní. Pravděpodobnost zdravotních problémů děsí a obává nastávající matky. Ne všechny ženy však při porodu trpí nevolností a slabostí. Podívejme se, co je to toxikóza, proč se objevuje v těhotenství, jaké známky je doprovázena a co dělat, aby se cítila lépe.

Foto: A. Zolotová. Těhotenský deník. Příprava na zázrak, aniž byste se vzdali svého podnikání, 2011.

Toxikóza těhotenství: příznaky

Proč je u některých dívek nepohodlí a nevolnost během těhotenství, zatímco jiné nevědí, co je toxikóza? Vědci považují za obtížné odpovědět na tuto otázku. Někteří odborníci však tvrdí, že problém spočívá v psychologii. Když nastávající matka dala příkaz, že se ráno bude cítit špatně, pravděpodobně se tak stane.

Moje kolegyně JEJÍ. Vishnevskaya z FSBI NIIAG je. D. O. Ott, SZO RAMS ve vědeckém článku Podrobněji jsem se zabývala otázkou vlivu psychického stavu těhotné ženy na vývoj časné toxikózy.

Co je toxikóza? Choroba? Spíš ne. Takové prohlášení mnoha lidí je nesprávné. Předpokládá se, že toxikóza je přizpůsobením ženského těla nové poloze..

Foto: Meirieva P. M., Ausheva R. B. Včasná toxikóza těhotných žen / mladá vědkyně. - 2019. - Ne. 5. - S. 67-68.

Gynekolog G. M. Savelyeva ve své knize říká, že se tento stav ženského těla projevuje těmito příznaky:

 • únava
 • depresivní a agresivní nálada;
 • nevolnost
 • panický záchvat;
 • uvolňování velkého množství slin;
 • reflexy roubíků.

Navíc se může objevit celková slabost v celém těle, neustálá touha jít spát a vysoká úroveň podrážděnosti. Některé těhotné ženy mají také vysokou horečku s toxikózou..

Předpokládá se, že nevolnost ráno během těhotenství se vyskytuje u 60% nastávajících matek. Touhy se vyskytují asi 2-3krát denně a nemají žádný účinek na chuť k jídlu.

Někdy nastanou situace, kdy ženy nesoucí dítě nemohou jíst ani minimum jídla. Výsledkem je, že zhubnou, tělo se začne dehydratovat, počet srdečních rytmů se zvyšuje a nevolné touhy se stávají častější. Prezentované příznaky jsou označovány jako těžká nevolnost. Podobné příznaky naznačují potřebu léčby.

Bez ohledu na příčinu toxikózy u ženy při porodu, neměli byste se bát, pokud je mírná nevolnost. Stres nepříznivě ovlivní budoucí dítě.

Toxikóza během těhotenství: příčiny

Podívejme se, proč existují takové známky toxikózy, jako je nevolnost ráno. Mezi hlavní rizikové faktory pro lékaře patří účinek různých vnějších podnětů na tělo těhotné ženy, stejně jako stresové situace, dědičná predispozice a chronická onemocnění.

Foto: Vishnevskaya E.E., Mozgovaya E.V., Petrova N.N. Charakteristika osobně-psychologických charakteristik a duševního stavu těhotných žen s časnou toxikózou, 2014.

Existuje předpoklad, že příčinou progrese časné toxikózy je opozice imunologické povahy matky a plodu.

Pohodlí v raných stádiích se může objevit v důsledku hormonálních deformit, když hladina hormonů prudce skokuje nebo klesá. Právě tyto prvky ovlivňují fungování orgánů a systémů trávicího traktu.

Bez ohledu na příčinu toxikózy u těhotné ženy, pokud je nemoc mírná, není třeba se obávat, protože každý ví, že budoucí matky by se neměly bát..

S mými kolegy se často setkáváme s podobnými situacemi u těhotných žen. V praxi může existovat několik důvodů. Aby byla přijata správná opatření, musí být vždy zkontrolována a potvrzena. Z vlastní zkušenosti řeknu, že pokud jste vážně postiženi toxikózou, musíte se určitě domluvit s lékařem a nehledat na internetu žádné informace..

Kdy dochází k toxikóze během těhotenství?

Mnoho žen si klade aktuální otázku: „Jaký týden začíná toxikóza?“ První příznaky malátnosti se zpravidla objevují 21. den po početí. Ale někdy dívky dostanou nevolnost po jídle, dokonce i po několika dnech. V tomto časném období nemusí být těhotenství potvrzeno..

Těhotné ženy se obvykle během prvních 90 dnů necítí dobře. Ale to přímo závisí na samotném organismu. Moje kolegyně Sorokina S. M. v disertační práci „Vliv časné toxikózy (zvracení těhotných žen) na systém stavu agregace krve“ zdůraznil hlavní rysy časné toxikózy.

Toxikóza začíná mizet, jakmile končí tvorba placenty a normalizuje se hladina hormonů. Často k tomu dochází ve 12 týdnech těhotenství. Do 16. týdne většina pacientů ztratí jakékoli známky nevolnosti. Pokud k tomu nedojde, má těhotná žena s největší pravděpodobností příznaky pozdní toxikózy. Tento stav je mnohem vážnější než prostá malátnost..

Při pozdní toxikóze se objevují následující příznaky:

 • otoky paží a nohou;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • bolesti hlavy;
 • křečové útoky;
 • protein při analýze moči;
 • zrakové postižení.

Podobné narušení v těle těhotné ženy se objevuje v důsledku pravidelného nedostatku spánku, úrazu krevních cév a problémů s imunitním systémem.

Podobnou situaci jsem viděl, když několik žen čelilo známkám pozdní toxikózy. Mohu s jistotou říci, že provedení testů a včasná konzultace s odborníkem umožňují zlepšit stav pacienta v co nejkratším čase.

Když se objeví toxikóza, lze obecný stav zmírnit jednoduchými metodami, které jsou uvedeny v autoritativní podobě Online verze WebMD:

 • probuzení, jíst plátek sýra nebo nějaké ovoce;
 • při procházce vezměte s sebou hrst sušenek, ořechů nebo ovoce;
 • snažte se být v stísněných a dusných místnostech, kde se hromadí nepříjemné pachy;
 • byt nebo dům pravidelně vzduchovat;
 • pít čaj s mátou a malinami, jakož i odvarky z šípů;
 • zkuste si během dne trochu odpočinout od každodenních činností.

Moje praxe to potvrzuje: takové jednoduché tipy skutečně pomáhají zbavit se špatného zdraví. Osobně jsem potkal mnoho žen, které byly při nošení dítěte mučeny toxikózou. Jakmile začali dodržovat doporučení lékařů, jejich stav se rychle vrátil do normálu. Jako lékař schvaluji a doporučuji takové metody, jak se zbavit toxikózy..

Nyní víte, jak dlouho začíná toxikóza, její příznaky a příčiny. Správně připravená strava, pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, dobrý spánek a pozitivní přístup pomohou vyrovnat se se špatným zdravím. Užijte si těhotenství a očekávejte přivítání dítěte, vrhající veškeré vzrušení do dlouhé krabice.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Proč se toxikóza vyskytuje u těhotných žen a jak ji zmírnit

Během těhotenství existuje nejen mnoho pozitivních, ale i negativních emocí. Důvodem je skutečnost, že když se tělo rodí v těle matky, dochází k některým změnám, které ovlivňují téměř všechny funkční systémy. Výsledkem je, že se druh jídla mění (na správnější, obohacený o potřebné vitamíny), a to v různých denních dobách. Nejčastější příčinou těchto změn je časná toxikóza..

Co je toxikóza?

Toto lékařské jméno má jiné jméno - gestóza. Podstatou takového onemocnění je, že existuje pouze tehdy, když je plod nesen, to znamená, že začíná v početí a končí při narození.

V závislosti na individuálních charakteristikách se projevy toxikózy u žen projevují různými způsoby..

V některých případech můžete bojovat doma a někdy se vyskytnou komplikace, které lze napravit pouze v nemocnici.

Specialisté ji rozdělují do tří kategorií:

Navíc není vůbec nutné, aby se choroba, která se vyskytla dříve, významně lišila od nemoci, která se objevila později. Je však třeba si uvědomit, že je obtížnější tolerovat vážné choroby, když se dítě již prakticky vytvořilo, protože embryo potřebuje více živin.

Toxikóza je řada negativních změn, ke kterým dochází v důsledku těhotenství. V tuto chvíli je tělo trochu přestavěno. Jeho hormonální systém se mění.

Odhadovaný čas pro projev

Jedním z nejznámějších znaků úspěšného početí je zvracení. Tento projev těla není normální, ale je vidět ve většině případů.

Jak dlouho začíná toxikóza

Porodník-gynekologové tvrdí, že existují dva typy nemocí, které se liší v době projevu:

 1. Brzy - projevuje se v prvních 20 dnech těhotenství.
 2. Pozdní, který se vyvíjí ve třetím trimestru.

Ve většině případů jsou obě období doprovázena stejnými příznaky, ale často se objevují pozdní komplikace. Žena v této době je emočně nestabilní a vyčerpaná..

Škodlivým účinkem přenosu nemoci bez dohledu lékaře je rychlé hubnutí. Může dosáhnout ztráty 10-15 kilogramů týdně. Vede k rozvoji problémů s centrálním nervovým systémem u dítěte.

Příčiny výskytu

Příčiny toxikózy jsou četné, ale lékaři mají sklon k několika vědecky založeným teoriím:

 1. Toxický. Negativní reakce z těla matky jsou způsobeny skutečností, že během oplodnění vajíčka se uvolňují zvláštní látky, které jsou vnímány tělními systémy jako běžný toxin. Z tohoto důvodu dochází ke zvracení, aby se ho zbavilo, příznaky se zastaví, když je embryo dostatečně vyvinuté a výtok se zastaví, nebo když produkty vajíčka nejsou vnímány jako škodlivé.
 2. Neuroreflex. Receptory v děloze jsou v endometrii vysoce podrážděné. Neustálé podráždění vede ke zvýšené vzrušivosti těch subkortikálních vrstev, které jsou zodpovědné za čich a zvracení. Z těla tedy vychází podobná reakce. Tato hypotéza také způsobuje zvýšení krevního tlaku a obecnou ranní nemoc na této půdě..
 3. Hormonální Produkce speciálního hormonu gonadotropinu se významně zvyšuje a tělo nastávající matky nemá čas si na takové rychlé změny zvyknout. Nebezpečí je, že po druhém trimestru začne obsah tohoto prvku rychle klesat.
 4. Psychogenní. Ovlivňuje pouze ty lidi, kteří byli pozorováni, že mají silnou emoční závislost a časté výkyvy nálad. V tomto případě se toxikóza vyvíjí v důsledku stresu a neustálých starostí o budoucí osobu. Vyvrácení je, že ne všechny ženy, které tolerují příznaky, jsou citlivými lidmi.

Existuje také možnost, že k toxikóze u těhotných žen dojde častěji s:

 1. Nefrit.
 2. Hypertenze.
 3. Gastritida.
 4. Vředy.
 5. Bodnout.
 6. Obezita.
 7. Potrat.
 8. Chronický genitální zánět.
 9. Zvýšená aktivita zvracovacího centra.

Moderní medicína má všechny prostředky k určení téměř všech negativních bodů, které budou zaznamenány při předpovídání průběhu porodu dítěte. Včetně stupně vývoje příznaků toxikózy.

Co je nebezpečné

Hlavním problémem je, že maminka nemůže jíst ve správném množství, protože se neustále obává zvracení.

Klíčovou vlastností je, že se objeví pouze na prázdném žaludku. To znamená, že pokud normalizujete stravu a dodržujete správnou stravu, počet nežádoucích důsledků se výrazně sníží.

Lékaři neodhalili vážné následky.

V důsledku některých účinků může dojít k závažné podrážděnosti a depresi:

 1. Dermatóza To vede k svědění v pochvě, je narušen spánek, v některých situacích může tato položka způsobit zvýšení zvracení.
 2. Nadměrná ospalost a neustálá únava vedou k tomu, že některé funkce těla pracují v pomalém režimu, to znamená, že když některé nebezpečí není aktivováno tak rychle.
 3. Změna pocitů chuti u některých dám se stává důvodem pro odmítnutí zdravých potravin a přechod na škodlivé. V takových případech si těhotnou ženu nedělejte. Během zvláštního období musí jíst správně a ve správném množství..

Pokud v minulosti byly objeveny problémy s gastrointestinálním traktem, během tohoto období se výrazně zhorší. Totéž platí pro virové / bakteriální infekce..

Příznaky stupňů toxikózy

Stupeň a fáze onemocnění určí přímo lékař. Úkolem matky rychle reagovat, pokud se u těhotných žen začne objevovat alespoň jeden z následujících příznaků toxikózy:

 1. Zvracení častěji než 3-4krát denně. Méně je normou v prvních dvou týdnech těhotenství.
 2. Adynamie a astenie.
 3. Problémy s mentální a fyzickou aktivitou. Světový pohled se mění, že si dívka sama nemusí všimnout, ale pomůže pohled ze strany a rozhovor s psychologem. Netrvá dlouho.
 4. V tomto období by mělo být zaznamenáno prudké snížení hmotnosti, i když zvýšení (nevýznamné).
 5. Při dýchání voní acetonem.
 6. Snížení účinnosti močového systému, což se projevuje snížením množství moči.
 7. Hluboká žloutnutí kůže.
 8. Pokud se náhle stížnosti na zdraví náhle zastaví, je to příčinou nepokojů. V takovém případě musíte jít do nemocnice a problém identifikovat nebo se ujistit, že chybí.

Kdy se toxikóza vyskytuje u těhotných žen?

V okamžiku, kdy všechny výše uvedené ukazatele přestanou rušit nastávající matku.

Diagnostika

Příznaky mohou způsobit nejen toxikózu, ale i další komplikace..

V některých případech jsou během těhotenství normální, proto, abyste snížili stres a úzkost, měli byste kontaktovat kliniku.

Choroba je detekována pomocí následujících vyšetření:

Ve vzácných případech může rutinní vyšetření u gynekologa způsobit diagnózu onemocnění.

Jak dlouho trvá toxikóza u těhotných žen

Na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Léčba je zaměřena na symptomatický boj. Při jeho implementaci je třeba se řídit pokyny lékařů doma.

V rané fázi se toxikóza prakticky nevyskytuje. Léčba je preventivní, bez použití léků a zvláštních postupů na klinice.

Jak zmírnit toxikózu

Chcete-li to provést, musíte dodržovat několik pravidel:

 • vést zdravý životní styl;
 • jíst správně;
 • je nutné snížit fyzický a duševní stres;
 • více času by mělo být věnováno odpočinku;
 • stojí za to se na chvíli chránit před problémy v práci a papírování. Vedou ke zvýšenému stresu a tlaku..

V některých případech je prevence doprovázena příjmem speciálních vitamínových doplňků v potravě. Ve vážných případech jsou předepisovány léky, jejichž použití je bez vědomí lékaře zakázáno.

Toxikóza během těhotenství

Co je "toxikóza"?

Slovo „toxikóza“ znamená otravu organismu. Nejčastěji se termín toxikóza používá v souvislosti s těhotenstvím, i když v tomto případě nemusí člověk mluvit o otravě škodlivými látkami, ale spíše o fyziologických změnách, ke kterým dochází v těle těhotné ženy..

Příznaky toxikózy

Během těhotenství dochází k restrukturalizaci práce všech systémů, což může vést ke zhoršení stavu budoucí matky:

 • nevolnost,
 • zvracení,
 • otok,
 • pokles tlaku,
 • křeče v pažích a nohou.

V takových případech se mluví o toxikóze těhotných žen..

Existuje samozřejmě další toxikóza. Může to být dokonce dědičné a způsobeno změnou hormonálního pozadí, infekcí, nedostatkem vitamínů, vazospasmem, ale těhotné ženy čelí jiné toxikóze spojené s reakcí vlastního těla na zrození nového života v něm.

Druhy toxikózy

Během těhotenství existují dva typy tohoto nepříjemného stavu:

 1. toxikóza první poloviny těhotenství;
 2. toxikóza druhé poloviny těhotenství.

Na samém začátku těhotenství může být žena rozrušena:

 • akutní reakce na hlasité zvuky,
 • odmítnutí štiplavých pachů a dokonce i těch pachů, které se dříve zdály příjemné,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • změny nálady,
 • slabost,
 • závrať.

Vzácné projevy toxikózy:

 • slinění nebo ptyalismus;
 • dermatóza těhotných žen (kožní reakce);
 • bronchiální astma;
 • tetany (křečové útoky);
 • osteomalacie (proces změkčení kostí);
 • akutní žlutá dystrofie jater.

V každém případě musí žena ve své poloze informovat svého lékaře o svých příznacích. Samoléčení je vždy nebezpečné, ale zejména během těhotenství. Koneckonců mluvíme o novém malém muži.

Příčiny toxikózy

Imunita ženy během těhotenství je snížena tak, že tělo neodmítá „nováčku“ - plod. Toxikóza se může u těhotných žen shodovat s infekčními chorobami..

Fenomény toxikózy v první polovině těhotenství obvykle odezní do 16. až 20. týdne, a pokud nebudou vůbec ponechány, alespoň se stanou tolerantními. Toxikóza je spojena s tvorbou placenty a tento proces končí asi 13-14 týdnů těhotenství.

Nelze označit stav toxikózy za neškodný. Někdy může opakované zvracení vést k dehydrataci, v takových případech je nutná i hospitalizace. Při opakovaném zvracení vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Dehydratace - nebezpečný stav pro těhotnou ženu.

Stupeň toxikózy

Jak zjistit nebezpečí toxikózy? Toxemie má několik stupňů:

 1. První - nutkání zvracet je pozorováno občas, až 5krát. Mírný úbytek hmotnosti až 3 kg.
 2. Druhým je zvracení až 10krát a ztráta hmotnosti může být 3-4 kg za dva týdny, což může vést ke snížení krevního tlaku.
 3. Třetí - dlouhodobé a časté zvracení, dosahující až 25krát denně, dochází k významnému úbytku hmotnosti - nad 10 kg, stoupá teplota a stoupá puls.

Podmínky stupňů 2 a 3 vyžadují lékařskou péči, v případě 3 by měla být tato pomoc naléhavá.

Předpokládá se, že toxikóza těhotných žen je projevem obrany těla. K zvracení dochází nejčastěji na cigaretový kouř, kávové nápoje, na ryby, maso a vejce. Tyto produkty často obsahují toxiny..

A toxikóza druhé poloviny těhotenství je často spojena s psychologickým stavem nastávající matky. Díky zkušenostem jsou aktivována centra mozku, která jsou zodpovědná za fungování čichu a zažívacího traktu, a projevuje se toxikóza.

Jak snížit projevy toxikózy?

 • Abychom snížili projevy toxikózy, musíme se pokusit zabránit hladu a ihned po probuzení vypít trochu vody a jíst sušenky, sušenky nebo sušené ovoce, pokud neexistují kontraindikace..
 • S opatrností a po konzultaci s lékařem se doporučuje čaj z máty..
 • Při nepřítomnosti alergií nauzeu pomáhá dobře jíst plátek pomeranče nebo mandarinky.
 • Je nutné pít dostatečné množství tekutiny, zejména při zvracení, ale vyhnout se nápojům s velkým množstvím barviv. Můžete si vybrat drink podle svých představ a zaměřit se na to, co máte rádi..
 • Vyhněte se těžkému a kořenitému jídlu.
 • Nedoporučuje se přejídat, je lepší jíst trochu, ale častěji.
 • Neomezujte se na jídlo. Během těhotenství se může příjem potravy zvýšit. Pokud nedochází k výraznému zvracení a nevolnosti, nyní není nejlepší čas na stravu.
 • Jakékoli léky by měly být dohodnuty s lékařem. Totéž platí pro alternativní metody léčby toxikózy. Pokud jsou některé z nich prostě k ničemu, jiné mohou ublížit.

Ve zdravotnickém zařízení s těžkou toxikózou vám mohou být nabídnuty takové léčebné metody, jako jsou:

 • Léky Valeriánské, nos-pa a stopové prvky patří mezi neškodné léky na toxikózu. Někdy jsou zapotřebí závažnější léky. Enterosgel se často používá k zvracení..
 • Imunocytoterapie je moderní invazivní léčba. Princip jeho činnosti spočívá v tom, že těhotná žena vstříkne lymfocyty svého manžela do kůže předloktí. K úlevě od příznaků toxikózy dochází po 24 hodinách. V tomto případě by otec neměl mít žádné infekce. Všechny tyto metody jsou k dispozici pouze ve zdravotnickém zařízení..
 • Aromaterapie - před použitím této metody je také nutná konzultace s odborníkem, protože některé typy olejů mohou být alergické.

Hlavní věcí je vědět, že toxikóza je nepříjemný jev, ale je to zcela přirozené a prognóza je v naprosté většině případů příznivá pro budoucí matku a dítě!

Proč začíná toxikóza?

A porodnice-gynekologka Tatyana Rumyantseva (@rumyantseva_md) řekla, jakou dietu má dodržovat v prvním trimestru těhotenství, a vysvětlila, co dělat, pokud se toxikóza vyskytne na konci tohoto období..

Tatyana Rumyantseva

MUDr., Porodník-gynekolog na Centrálním výzkumném ústavu epidemiologie

1. Není možné určit přesnou příčinu toxikózy

Mnozí budou překvapeni, ale lékaři a vědci nemají přesnou odpověď na otázku: Proč dochází k toxikóze? Existuje nejběžnější hledisko: toxikóza je reakce na hormonální změny a zvýšení hladiny hCG (lidský chorionický gonadotropin). Stává se, že nevolnost a zvracení jsou způsobeny jinými důvody, které nesouvisejí s těhotenstvím. Jedná se o onemocnění štítné žlázy nebo jater. V ideálním případě by měly být vyloučeny před těhotenstvím.

2. Pokud v normálním životě často trpíte nevolností, je pravděpodobnější, že během těhotenství budete mít závažnou toxikózu..

Pokud je pro vás nevolnost reakcí na přepracování, nadměrnou fyzickou námahu, migrény, určité pachy a chutě, antikoncepci, pak je šance na toxikózu během těhotenství vysoká.

Je-li žena těhotná s dvojčaty, trojčaty, je také pravděpodobnost toxikózy vyšší.

3. Toxikóza může být v pozdním těhotenství

Toxikóza obvykle začíná před 9. týdnem těhotenství a končí 14. týdnem. Pro některé to trvá déle a velmi zřídka může doprovázet ženu během těhotenství. Pozdní nauzea je protrahovaná toxikóza nebo jiné onemocnění: vřed, otrava, štítná žláza, onemocnění žlučovodů.

Dávejte pozor na příznaky: pokud v 27. týdnu trpíte těžkou nauzeou a (nebo) horečkou, bolestmi břicha, bolestmi hlavy, poruchami stolice, okamžitě vyhledejte lékaře.

4. Toxikóza může být v mrtvém těhotenství.

Tento stav může doprovázet ženu až do samovolného ukončení těhotenství nebo před tím, než do situace zasáhnou lékaři. V tomto případě toxikóza probíhá hladce: nezesiluje ani nesnižuje.

Pokud se těhotenství vyvíjí normálně, může toxikóza postupně dojít „ne“, nebo se může „vypnout“ na pár dní a žena se bude ostře cítit lépe.

5. Velmi závažná toxikóza je nebezpečná zejména pro ženy

Ve vzácných případech to může být nebezpečné. Závažným projevem toxikózy je nezvratné zvracení, kdy žena ztratí až 5% své hmotnosti před těhotenstvím, dehydrataci a nerovnováhu hlavních stopových prvků. V tomto stavu je téměř nemožné absorbovat jídlo. Kompenzační mechanismy ženského těla jsou tak vyvinuté, že to neovlivňuje dítě. Ale žena si musí být jistá, že o tom bude informovat lékaře. Takové situace vyžadují hospitalizaci s doplněním ztracené tekutiny..

6. Spánek snižuje toxikózu

Sledujte svůj životní styl v prvním trimestru. Maximální množství spánku denně zlepší stav. Nechte domácí práce jít stranou, spát, jak chce vaše tělo, a chodit mnohem více na čerstvý vzduch.

7. Jezte často a trochu..

Mnoho těhotných dívek je přitahováno slanou nebo sladkou. Neomezujte se v prvním trimestru, je lepší stanovit správný nutriční plán. Pokud se ráno cítíte dobře, zkuste jíst něco slaného, ​​než vstanete z postele. Skutečnost, že se přestěhovali do prázdného žaludku a snažili se udělat snídani, zhoršila tento stav. Během prvního trimestru se nebojte mít svačinu. Někdo pomáhá semínka, citron, zázvor. Vypijte maximální množství tekutiny. Pokud nechcete vodu, experimentujte se šťávami a kompoty.

8. Vyvarujte se nepříjemným zápachům..

Toalety manžela, které se vám vždycky moc líbily, mohou během těhotenství způsobit opačný efekt. Stejná věc s make-upem..

9. Nelze zabránit klasické formě toxikózy.

Ale výše jsem již hovořil o případech, kdy nauzea a zvracení během těhotenství jsou způsobeny nemocemi. Tento okamžik můžete ovládat po absolvování vyšetření před těhotenstvím. Během plánování těhotenství prodiskutujte se svým lékařem všechny problémy, zejména pokud máte stolici, chuť k jídlu, bolesti břicha, pocení, podrážděnost atd..

Nemoci štítné žlázy, jater a žlučových cest mohou zhoršovat průběh toxikózy.

10. Imunocytoterapie - neprokázaná metoda snižování příznaků toxikózy

Účinnost této metody není absolutně prokázána. Nemá to nic společného s toxikózou ani s jinými podmínkami, pro které se používá. Imunocytoterapie je imunizace ženy lymfocyty jejího manžela. Jak je možné, že jeho lymfocyty mohou ovlivnit projev toxikózy, je těžké si představit! V mezinárodních směrnicích a protokolech taková metoda neexistuje (na rozdíl od četných diskusí na internetu), neměli byste se na ni spolehnout: může to mít dost negativních důsledků.

Včasná toxikóza v těhotenství

Co je toxikóza a časná toxikóza?

Toxikózy (gestóza) jsou stavy těhotných žen, které vznikají při otravě škodlivými látkami, které se vytvářejí v matčině těle během vývoje embrya, charakterizované množstvím příznaků, z nichž nejstálejší a nejvýraznější jsou dysfunkce centrálního nervového systému, poruchy cév a metabolické poruchy. S ukončením těhotenství zmizí také příznaky nemoci..

Tyto stavy těhotných žen jsou klasifikovány podle doby výskytu. Existuje časná toxikóza a pozdní gestóza (toxikóza). Liší se svým klinickým průběhem..

Včasná toxikóza je obvykle pozorována v prvním trimestru a vyskytuje se na začátku druhého trimestru těhotenství, tj. Vyskytuje se v prvních 12 týdnech těhotenství.

Gestóza se vyskytuje ve druhém nebo třetím trimestru.

Prevalence časné toxikózy je tak velká, že se její příznaky často považují za klasické příznaky těhotenství, zatímco vývoj toxikózy naznačuje porušení metabolických regulačních mechanismů a behaviorálních reakcí v těle těhotné ženy, což znamená, že základy časné toxikózy jsou patologické. Normální těhotenství je na rozdíl od toxikózy považováno za zvláštní fyziologický (normální) stav ženského těla a ne za patologii (tj. Nemoc)..

Příčiny a rizikové faktory pro časnou toxikózu těhotných žen

Přesná příčina a mechanismy vývoje časné toxikózy těhotných žen nebyly dosud zcela stanoveny. Skutečnost, že toxikóza je projevem patologické reakce ženského těla na těhotenství, které se v ní vyvíjí, je nepochybná.

Rizikovými faktory rozvoje včasné toxikózy u těhotných žen jsou nedostatek spánku, přepracování, špatná výživa, kouření, zneužívání alkoholu.

Příznaky časné toxikózy těhotných žen

Žena si stěžuje na slabost, ospalost, podrážděnost, depresi, špatné zdraví, nadměrnou slinění, ztrátu chuti k jídlu, změnu chuti, nevolnost, zvracení, hubnutí.

Mnohem méně často má časná toxikóza formu dermatóz (kožních lézí), těhotných astmatů (změny bronchiální reaktivity), osteomalacie (změkčení kostní hmoty), tetanií (kostní svalové křeče)..

Zvracení těhotné

Zvracení těhotných žen je jedním z nejčastějších projevů časné toxikózy těhotných žen. Prevalence zvracení u těhotných žen dosahuje 60%, z nichž až 10% vyžaduje léčbu. K zvracení obvykle dochází během prvních 20 týdnů těhotenství. Obvykle dochází k dřívějšímu zvracení, tím těžší je. Závažnost zvracení se může lišit; v tomto ohledu rozlišujeme tři stupně závažnosti zvracení těhotenství:

První stupeň je mírné zvracení. Zvracení se objevuje ne více než 5krát denně, častěji po jídle. Celkový stav těhotné ženy zůstává normální a úbytek hmotnosti není větší než 3 kg.

Druhý stupeň je mírné zvracení. K zvracení dochází až 10krát denně (na lačný žaludek nebo po jídle) a úbytek hmotnosti za 2 týdny může být 3 kg. Obecný stav těhotné ženy se zhoršuje. Naopak se zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak.

Třetí stupeň je nezkrotný, nadměrné zvracení. K zvracení dochází až 25krát denně. Takové zvracení způsobuje dehydrataci a prudký úbytek hmotnosti těhotné ženy (úbytek hmotnosti může dosáhnout 10 kg). Kůže se stává suchou a ochablou, z úst se objevuje nepříjemný zápach, její tělesná teplota stoupá, její puls se zrychluje, krevní tlak klesá a je zaznamenána její celková inhibice. Analýzy ukazují zhoršenou funkci ledvin. V některých případech, při nadměrném zvracení, vyvstává otázka potratu.

V časných stádiích toxikózy předchází zvracení obvykle nevolnost, která může být také považována za jeden z příznaků časné toxikózy. V budoucnu může dojít ke zvracení bez nevolnosti. V některých případech je nevolnost nezávislým příznakem časné toxikózy a nevede k zvracení..

Slinění

Salivace (ptyalismus) je druhým nejčastějším příznakem toxikózy raného těhotenství a často doprovází těhotné zvracení. V některých případech je slinování tak intenzivní, že těhotná žena ztratí denně více než 1,5 litru slin. Společně se slinami se z těla vylučují bílkoviny a minerální soli. Proto intenzivní slinění rychle vede ke zhoršení celkového stavu těhotné ženy a vyžaduje léčbu.

Dermatóza těhotných žen

To je méně častý, ale velmi nepříjemný projev časné toxikózy těhotných žen. Nejčastěji se těhotná dermatóza projevuje ve formě difúzního svědění kůže, které se může rozšířit i do oblasti genitálií. Svědění způsobuje poruchy spánku, podráždění, deprese. Ve všech případech svědění během těhotenství musí být vyloučena přítomnost drozdů (kandidóza), alergie, diabetes mellitus, které mohou také způsobit svědění..

Těhotná astma

Vyskytuje se zřídka, ale je obtížné. Hlavními příznaky těhotné astmy jsou astmatické záchvaty a chronický suchý kašel. Těhotné bronchiální astma je třeba odlišit od obvyklé formy bronchiálního astmatu, které se obvykle vyskytuje ještě před těhotenstvím.

Osteomalacie a tetany

Jsou projevy metabolických poruch vápníku a fosforu v těle těhotné ženy. Osteomalacie se projevuje uvolněním kostní tkáně a hrozí jí zlomeniny kosti. Tetanie se projevuje křečemi svalů horních končetin („porodnická paže“), méně často dolních končetin („balerínská noha“) a obličeje („rybí ústa“)..

Prevence toxikózy předčasného těhotenství

Prevence časné toxikózy spočívá v včasné léčbě chronických onemocnění, odstranění duševního stresu, nepříznivých vlivů na životní prostředí.

Co můžeš udělat?

Pamatujte, že jakákoli toxikóza je známkou potíží. Jakmile se objeví první příznaky, okamžitě kontaktujte porodníka-gynekologa (léčba časné toxikózy se provádí na prenatální klinice). Včasné ošetření začalo ve většině případů odstranit potíže. Během tohoto období jsou velmi užitečné procházky..

Při časné toxikóze je velmi důležité jíst často a v malých porcích. Jídlo by nemělo být horké a užívat si. Pokud se vaše váha dramaticky snižuje nebo zvyšuje, pravidelně se vážte - jedná se o tísňový signál. Může dojít k nezvratnému zvracení. K tomu to nemůžete přivést, a proto okamžitě vyhledejte lékaře. I přes špatný zdravotní stav je žádoucí udržovat těhotenství, protože příště se toxikóza znovu objeví, a to ve vážnější formě.

Dítě, které nepřestane růst a rozvíjet se ani na minutu, jehož pohyby se brzy ucítíte, je nesrovnatelnou radostí.

Co může lékař udělat?

Diagnóza časné toxikózy těhotných žen je obvykle stanovena na základě symptomů nemoci (nevolnost, zvracení, slinění atd.). I když však existují „klasické“ příznaky, vyžaduje konečná diagnóza další studie k vyloučení jiných nemocí s podobnými příznaky (infekce, onemocnění centrální nervové soustavy, onemocnění zažívacího traktu).

Který týden těhotenství obvykle začíná toxikózu a jak se s ní vypořádat v raných fázích?

Toxikóza někdy zastíní nádherný čas pro ženu - období porodu dítěte. Místo toho, aby si užila toto úžasné období, žena bolestně hledá cestu ven ze svého nepříjemného a sužujícího stavu. Proč se toxikóza vyvíjí, jak postupuje a jak zmírňuje její projevy v časném těhotenství, popíšeme v tomto článku.

Co to je?

V medicíně má pojem „toxikóza“ širší pojetí, než na co jsme zvyklí. To znamená jakýkoli patologický stav, který je způsoben expozicí toxinům. Toxiny mohou být vnější, exogenní. Taková toxikóza se vyvíjí v důsledku mikrobiální infekce, protože většina bakterií otráví organismus svého nosiče produkty své vitální činnosti. Toxikóza může být endogenní, způsobená expozicí látkám, které se vytvářejí v lidském těle v důsledku metabolismu. Toxikóza těhotných žen patří mezi endogenní podmínky.

V těle nastávající matky dochází ke komplexu změn, které v konečném důsledku vedou ke známkám toxikózy. U ženy, doslova od prvních minut po početí, se hormonální pozadí začíná měnit a tyto změny lze pociťovat toxikózou.

V mozkové kůře žen s nástupem těhotenství vzniká nové dočasné centrum - tzv. „Těhotenské centrum“. Jeho úkolem je kontrolovat chování a fyziologické funkce těhotenství. Nové centrum je samozřejmě velmi důležité pro tělo budoucí matky, ale jeho aktivní práce často vede k poruchám v jiných centrech, zejména v centru odpovědném za produkci slin, vazomotorických funkcí, nadměrné aktivaci zvracovacího centra.

To je důvod, proč již ve velmi časných stadiích těhotenství, kdy žena stále nezná svoji situaci, silné slinění ve snu, nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, zimnice, může dojít k mírnému zvýšení tělesné teploty.

Gestační toxikóza, ačkoli je častým společníkem nastávajících matek, zejména v raných stádiích, není povinným příznakem těhotenství. Pokud neexistuje toxikóza, je to také zcela normální a přirozené. Podle lékařských statistik, až 80% nastávajících matek do jednoho nebo druhého stupně trpí časnou toxikózou. Tělo ženy je vystaveno toxickým účinkům v důsledku skutečnosti, že se ve většině případů nedokáže včas přizpůsobit těhotenství, vzít všechny četné vnitřní změny najednou za samozřejmost.

Koncept lékařů „toxikózy“ zahrnuje porušení gastrointestinálního traktu, nervového systému, žláz s vnitřní sekrecí, poruchy imunitní obrany, patologické změny v činnosti kardiovaskulárního a močového systému. Všechny známky a příznaky gestační toxikózy jsou posuzovány komplexně, nikoliv současně, a právě o kombinaci poruch, které se vyskytují na pozadí těhotenství, dokážou lékaři posoudit stupeň, závažnost, typ toxikózy a jak se s ní vypořádat, pokud existují potřeba.

Datum zahájení a trvání

Skutečné příčiny toxikózy nejsou plně známy, mnoho není jasné v nedostatečné reakci ženského těla na těhotenství. Ale hlavní verze je imunní. Jinými slovy, imunita ženy se ztrácí - v těle je napůl cizí předmět, ale nemůže být zničen! Od prvních minut po početí se hormon progesteron začíná produkovat ve velkém množství. Připravuje stěny dělohy pro nadcházející implantaci, stará se o hromadění živin a tuků a také ovlivňuje imunitu žen. Oplodněné vajíčko (zygota, později blastocysta a embryo) obsahuje pouze polovinu genetické sady, podobné té původní. Druhá polovina genetického materiálu je otcovská, je to její imunita, která se kvalifikuje jako cizí předmět.

Progesteron uměle potlačuje jeho mechanismy, aby zabránil zániku imunity na plodu. U žen se silnou imunitou jsou projevy toxikózy obvykle silnější, protože jejich imunitní obrana se dlouhodobě nevzdává. Proces potlačování imunity progesteronem způsobuje změny na biochemické úrovni, právě tyto nové látky způsobují vnitřní intoxikaci.

Po implantaci oplodněného vajíčka, ke kterému dochází v průměru 7–8 dní po početí, začíná výroba dalšího „těhotného“ hormonu - hCG. Chorionický gonadotropin také přispívá k blahu budoucí matky. Jeho koncentrace se postupně zvyšuje a po týdnu, v době, kdy žena očekává další menstruaci, se mohou objevit první známky toxikózy.

Obvykle je to v 5-6 týdnech těhotenství (pokud začnete počítat od prvního dne poslední menstruace, jak to dělají všichni porodníci), žena začne pociťovat nemoc, zažívá závratě a mění se preference vkusu. Toxikóza je popisována méně často, což se objevuje o něco dříve - za 3–4 týdny, bezprostředně po implantaci. Nejčastěji se nepříjemný stav poprvé projeví po 7-8 týdnech.

Jak dlouho trvá toxikóza, obtížná otázka. Tady hodně záleží na individuálních vlastnostech těla. Odborníci mají sklon věřit, že toxikóza je nejpravděpodobnější během období aktivní tvorby placenty - od 5 do 6 týdnů do 14–16 týdnů těhotenství. Většina žen, které trpí časnou toxikózou, tvrdí, že se cítily mnohem lépe po 12-13 týdnech těhotenství. V některých případech toxikóza „táhne“ až 18–20 týdnů.

Závažnost ženského stavu je dána laboratorními podmínkami, hlavně hladinou acetonu v moči a charakteristickými změnami krevního vzorce.

Zvýšení acetonu je vždy spojeno s nedostatkem glukózy. Ráno je hladina cukru vždy nižší než ve večerních hodinách, proto se toxikóza často cítí ráno.

Příznaky

Příznaky a projevy gestační toxikózy obecně jsou dobře známy všem ženám a jsou jimi aktivně diskutovány na specializovaných fórech. Nejčastěji se toxikóza projevuje jako nevolná nevolnost a dokonce zvracení. Může je vyprovokovat jakákoli maličkost, například vůně dříve milovaných parfémů, chuť zubní pasty během ranní nebo večerní toalety, vůně vaření jídla, benzín, toaletní voda manžela - to vše může způsobit ostrý útok nauzey.

Poměrně často se závratě objevují jako první známky časné toxikózy. Mohou být nevýznamné, vzácné a krátkodobé a mohou způsobit mnoho problémů - pokud žena najednou paroxysmálně závratí, cítí se slabá, pak je možné, že omdlí v nejnevhodnější době - ​​při cestování v dopravě, v práci, v obchodě.

Běžné jsou také gestační toxikózy, včetně žluči, příznaků zažívacího traktu (průjem, zácpa, pálení žáhy), změna chuťových preferencí, bolesti hlavy, které provázejí časné těhotenství, projevující se hlavně ve večerních hodinách. Šest z deseti těhotných žen po početí, po týdnu nebo dvou, začíná denně zvyšovat tělesnou teplotu. Teplota s toxikózou mírně stoupá - mírně nad 37,0 stupňů, obvykle odpoledne nebo večer. Je to kvůli nárůstu progesteronu v těle nastávající matky, jehož koncentrace dosahuje vrcholu v odpoledních hodinách.

Tato teplota nevyžaduje užívání léků, antipyretika, je fyziologická a nemůže poškodit budoucí dítě. Většina případů gestační toxikózy v raných stádiích je také považována za docela fyziologickou a nevyžaduje léčbu. Lékaři říkají, že musíte jen snášet dočasné nepříjemné příznaky spojené s přizpůsobením ženského těla novým podmínkám. Konstantní toxikóza, která brání ženě v normálním stravování, však vede ke značnému úbytku hmotnosti, narušení gastrointestinálního traktu a ke změně složení krve, což může vyžadovat hospitalizaci.

Zřídka se toxikóza projevuje dermatologickými problémy - vyrážky na kůži s svěděním a bez svědění, exacerbace bronchiálního astmatu, osteomalacie. Příznaky časné gestační toxikózy jsou velmi individuální a mohou být přítomny jednotlivě nebo v kombinaci, hodně záleží na rozsahu a v jaké formě to má žena.

Jak již bylo zmíněno, toxikóza u těhotné ženy může mít různé formy a typy. Je nutné rozlišit několik hlavních typů ženských nemocí v počátečních stadiích těhotenství:

Otrava. Mluvíme o otravě, pokud se náhle objeví zvracení, průjem a bolest břicha. Taková toxikóza se také nazývá bakteriální. To je spojeno s otravou tělem toxiny, které bakterie uvolňovaly během reprodukce reprodukci do nestandardních potravin.

Večer. Nepříjemné symptomy s takovou toxikózou se objevují výhradně večer. Může to být způsobeno tím, že žena je unavená, nejedla dost během dne, byla zdůrazněna.

Přes to, že nevolnost a závratě narušují normální spánek, taková toxikóza není považována za nebezpečnou, prochází dostatečně rychle.

Ráno. Tento typ je nejčastější. Je to ráno, po delším spánku je hladina glukózy v lidském těle minimální, na tomto pozadí se objevuje nevolnost a dokonce i zvracení. Takové příznaky na samém začátku dne také nepředstavují nebezpečí pro ženu a dítě.

Brzy. Nepříjemné příznaky jsou charakteristické pro ženy do 14-16 týdnů těhotenství. Jsou-li projevy mírné, žena netrpí rychlým úbytkem hmotnosti a nejsou-li zaznamenány žádné známky dehydratace, není nutná léčba..

Gestóza (pozdní toxikóza). Jedná se o toxikózu, která se vyvíjí na konci druhého nebo třetího trimestru. Jedná se o nejnebezpečnější typ toxikózy, může to vést k odtržení placenty, smrti plodu. Mezi příčiny mateřské úmrtnosti zaujímá gestóza také jednu z vedoucích pozic. Vyžaduje povinný lékařský zásah..

Závažnost projevů ženy může být dobře posouzena sama, ale je stále lepší informovat o nepříjemných chvílích ošetřujícímu lékaři. Bezvýznamný stupeň (první) je obvykle charakterizován občasným zvracením (ne více než 3-4krát denně), ke kterému dochází po jídle. Úbytek hmotnosti s mírným stupněm nepřesahuje 3–4 kilogramy, sliznice ženy zůstávají dostatečně hydratované a kůže je elastická. Srdeční frekvence a krevní tlak jsou nejčastěji v normálních mezích. Tato fáze nepotřebuje léky.

Těžká toxikóza (druhý stupeň) je charakterizována častějším zvracením, které se může vyskytnout až 8krát denně. Zdraví ženy se zhoršuje. Aceton se objevuje v moči, může být pozorován charakteristický acetonový dech, pokles krevního tlaku, což způsobuje ataky slabosti. Puls je rychlejší, pokožka je suchá, žena zhubne až 6-8 kilogramů. Tato fáze nutně vyžaduje lékařský zásah..

Hrozící toxikóza (třetí stupeň) je charakterizována častým a oslabujícím zvracením (více než 15krát denně), těžkou dehydratací a velkou ztrátou tělesné hmotnosti. Tento stupeň ohrožuje život ženy, lékařský zásah je nezbytný. Kůže a jazyk ženy vyschnou, krevní tlak klesá a její puls přesahuje 120 tepů za minutu. V moči se nachází složení krve, nejen aceton, ale také protein.

Kdo je ohrožen?

Protože mechanismus výskytu toxikózy není dosud zcela objasněn, jeho příčiny nejsou zřejmé, je poměrně obtížné určit okruh ohrožených žen. Dlouhodobá pozorování gynekologů a porodníků však ukazují, že existují dobré důvody se domnívat, že ženy jsou nejvíce náchylné k rozvoji toxikózy v raných fázích:

 • otěhotnět před 18-19 lety a ženy, které otěhotní po 30 letech;
 • před těhotenstvím trpící různými patologiemi a chorobami ledvin, imunitním systémem a problémy s endokrinním systémem;
 • ve kterém předchozí těhotenství bylo doprovázeno toxikózou;
 • s gynekologickými problémy, zejména se zánětlivými procesy v endometriu;
 • osoby zneužívající alkoholu a kouření;
 • narozené z těhotenství doprovázené toxikózou, jakož i v přítomnosti v porodnické historii svých matek a sester jiných těhotenství s nepříjemnými příznaky intoxikace;
 • přestěhoval se ze středního Ruska nebo jeho jižních oblastí na sever a během prvních pěti let po přesunu otěhotněl;
 • charakterizovaná latentní anémií.

A to není úplný seznam předpokladů pro vývoj intoxikace v počátečních gestačních obdobích. Při registraci na těhotenství musí lékař shromáždit úplnou anamnézu, zajímá ho, jak předchozí těhotenství pokračovala, jako tomu bylo u blízkých příbuzných budoucí matky..

Pokud má porodník-gynekolog důvod domnívat se, že žena je ve stavu protoxikózy, může předepsat preventivní léčbu a doporučit doporučení. Pretoxikóza se ne vždy vyvíjí a stává se plnou toxikózou, ale takovou pravděpodobnost nelze vyloučit.

Proč chybí?

Podle obecně přijímaného názoru je toxikóza téměř povinným příznakem těhotenství, zejména v raných stádiích. Ve skutečnosti tomu tak není. Mnoho těhotných žen to nezažívá a snadno nosí své děti. Proč se to stane?

Za prvé, těhotenství bez toxických látek je možné, když žena nemá chronická onemocnění, nejsou problémy s imunitními patologiemi, s metabolismem, nadváhou. Absence gestační toxikózy jako takové může být geneticky stanovena - matka, babička budoucí matky netrpěla při přenášení svých dětí nauzeou a zvracením.

V každém případě, pokud neexistuje toxikóza, je to normální. To naznačuje, že ženské tělo se snadno přizpůsobilo těhotenství, všechny orgány a systémy se začaly přestavovat tak, aby fungovaly v nových podmínkách, z těla matky neexistuje „protest“..

Vyděsit nepřítomnost toxikózy by neměla. Ale kdyby byl, a pak náhle zmizel až do 12-14 týdnů, mohlo by to být známkou těhotenství mizejícího, zástavy embryí ve vývoji. Pokud žena trpí toxikózou několik týdnů nebo měsíců a poté náhle zmizela, měli byste určitě navštívit svého lékaře a ujistit se, že se vyvíjí těhotenství..

Absence toxikózy v raných stádiích je pro ženu a její dítě nejvýhodnější vyhlídkou. Pokud nedochází k zvracení a souvisejícím „potížím“, je pravděpodobnost předčasného spontánního potratu nižší, dítě dostává dostatečné množství vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek z krve matky, nálada a pohodu matky jsou stabilní, což vytváří dobré podmínky pro vývoj plodu..

Léčba drogy

Léčba pomocí léků je předepisována pouze pro mírné a hrozící stupně toxikózy, se závažnou toxikózou. S mírným stupněm je možné zcela upustit od prostředků tradiční medicíny, samozřejmě poté, co byly dříve koordinovány s ošetřujícím lékařem. Průměrný stupeň může vyžadovat léčbu předepsanými léky doma nebo v denní nemocnici. Při těžké toxikóze je žena hospitalizována.

Lékaři se začínají zabývat těžkou toxikózou po stanovení stupně a závažnosti kurzu. Obvyklý klasický léčebný režim zahrnuje Droperidol. Tento lék patří do skupiny antipsychotik, které potlačují zvracení v mozkové kůře. Frekvence zvracení je snížena. Kvapkadla s tímto léčivem mají rychlejší a výraznější účinek než intramuskulární podání léčiva. Často jsou ženám předepsány tablety Relaniumium, někdy se doporučuje lék „Cerucal“. Taková terapie umožňuje první fázi poskytnout účinnou pomoc - aktivita centrálního nervového systému je regulována, je méně nutkání zvracet..

Druhá fáze lůžkové léčby je zaměřena na doplnění rovnováhy voda-sůl, která je významně narušena častým zvracením a průjmem. Při silném zvracení je ženě podáváno kapátko s fyziologickým roztokem, fyziologickým roztokem, vitamíny. Nezapomeňte zavést glukózu, vitaminy B a dát kyselinu askorbovou (vitamin C). Enterosobrenty jsou zobrazeny ženě - „Polysorb“, „Enterosgel“. Pokud stav ženy v důsledku dehydratace nadále přetrvává, je předepsána hormonální léčba - Prednizolon (hydrokortison).

Budoucím matkám s těžkou toxikózou se doporučují antihistaminika "Suprastin", "Tavegil", "Diprazin", "Diphenhydramine". Tato léčiva jsou podle klasického léčebného režimu indikována pro intramuskulární podání. Současně s užíváním léků se doporučuje pít hodně vody, postele nebo poloviny postele.

V současné době lze použít metodu imunocytoterapie. Uchycují se k němu, pokud léčba drogy nedává hmatatelný účinek. Pod kůži v oblasti předloktí je nastávající matce injikován extrakt z lymfocytů jejího manžela. Za den by měla přijít úleva, protože imunita ženy se „přepne“ na nový objekt zvýšeného nebezpečí - na cizí buňky. Tato metoda má však pouze dočasný účinek a existuje, aby se žena dočasně cítila lépe.

Ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů se provádí v případě závažné hrozící toxikózy v případech, kdy výše popsané lékařské metody expozice nepřinesly výsledky do 12 hodin od zahájení léčby, pokud stav ženy zůstává ohrožující. Rovněž je doporučeno ukončení těhotenství jako jediná možnost zachraňující život, pokud má žena závažnou jaterní toxicitu, dystrofii jater, selhání ledvin, nefropatie. Přerušené předčasné těhotenství s indukovaným potratem.

Četné homeopatické léky (například Nux Vomica-Homaccord, Mercury, Colchicum-6, Vomicumheel, Cocculus Indicus a další), ačkoli jsou výrobci doporučovány jako účinné prostředky pro jakoukoli formu těhotné toxikózy prokázané nemají žádný účinek. Klinické studie s těmito léky nebyly provedeny a dávky účinných látek v přípravcích jsou tak malé, že z velké části žena dostane pouze malé frakce cukru, vody a jen několik molekul (!) Účinné látky.

Při těžké toxikóze nestojí za to se o ni zacházet samostatně s homeopatickými prostředky, které jsou považovány za neškodné. Můžete si nechat ujít drahocenný čas potřebný pro to, aby žena dostala kvalifikovanou lékařskou péči..

Homeopatie je neškodná, ale bohužel zcela zbytečná, zejména v ohrožujících podmínkách. Mírná stadia toxikózy obvykle nevyžadují použití léků a homeopatie, a ve vážných případech by měla být léčba rychlá, kompetentní a kvalifikovaná. Proto byste si neměli předepisovat léky sami a ještě více nemusíte mlčet o tom, že se cítíte dobře, protože věříte, že by tomu tak mělo být během těhotenství..

Lidové léky

Tradiční medicína má stovky receptů, které pomáhají ženám „na místě“ zbavit se nepříjemných a obsedantních nevolností a závratě. Tyto recepty byly testovány desítkami generací žen, ale mělo by být zřejmé, že uchýlit se k nim má smysl, pouze pokud má žena mírný stupeň toxikózy, který neohrožuje její život a zdraví..

Aromaterapie pomáhá zmírnit nevolnost a abnormální vnímání zápachu. Těhotné ženy se k němu uchýlily ve starém Římě, ve starověkém Řecku, v Rusku se široce používala léčba éterickými oleji.

Několik kapek silice máty peprné pomáhá vyrovnat se s ranní nevolností - je třeba je aplikovat na zápěstí nebo kapesník. Stačí umýt to vedle sebe během mytí, snídaně.

Aromatický zázvorový olej pomáhá redukovat noční toxikózu a eliminuje záchvaty zvracení, ke kterým dochází po jídle. Stačí vám dát kapku oleje na dlaň, dobře ji zbrusit, přivést k obličeji a zhluboka se uklidnit. Pokud žena trpí závratěmi, doporučuje se nosit malou lahvičku s borovicí nebo jedle esenciálního oleje. Několik kapek takového borovicového oleje na zápěstí pomůže vyrovnat se s nepříjemnými pocity..

Při výběru éterického oleje musíte vzít v úvahu vlastní tendenci k alergiím, protože aromaterapie není vhodná pro každého. Pokud není možné navštívit aromaterapeuta, musíte začít s tím, na jaké skupiny látek existuje alergická reakce. Pokud jste alergičtí na citrusové plody, nemůžete použít éterické oleje pomeranče, citronu a pokud jste alergičtí na pyl, měli byste se vyhnout éterickým olejům a extraktům tropických a exotických rostlin, květin a ovoce.

Pokud se po nanesení oleje, rýmy, slzení a svědění objevilo zarudnutí na zápěstí, je třeba tuto metodu pomoci s toxikózou kategoricky odmítnout a upřednostnit jiné možnosti.

Fytoterapeutické metody boje proti gestační toxikóze se v Rusku historicky rozšířily. Pokud nevolnost trpí ráno, doporučuje se pít čaj s lístkem máty. Při častém zvracení může citronová voda pomoci ženě. Pro přípravu připravte asi jednu čajovou lžičku citronové šťávy ve sklenici čisté pitné vody. Podle těhotných žen jsou také účinné odvarky šípků a domácí ovocné šťávy z kyselých čerstvých brusinek. Takové nápoje nejen zmírní útok nevolnosti, ale také obohatí tělo o vitamín C.

V Rusku, ještě před objevením kvalifikovaných porodníků, kdy byla veškerá naděje jen pro porodní asistentku, vzaly ženy dýňový čaj na nevolnost. K tomu vzali dužinu dýně, jemně ji nasekali a pak ji uvařili vroucí vodou. Pili jsme jako pravidelný čaj. Čaj s oreganem byl také populární, nebo spíše odvar ze sušeného oreganu a vroucí vody. Na 300 gramů vody nezabralo více než 10 g bylinných surovin. Podobné odvary byly připraveny z balzamu citronu, placunové trávy, květů měsíčku.

Vývar heřmánku a šalvěje, stejně jako čaj s přídavkem vodní tinktury mateřské mladiny, se používá selektivně v malých dávkách..

Med a včelařské produkty se obvykle těhotným ženám nedoporučují, ale v některých případech je povoleno pít čaj s přidáním lžičky čerstvého a kvalitního medu.

V každém případě, před použitím bylinných prostředků, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože byliny nejsou vůbec neškodné, jak si většina běžných lidí myslí. Mohou vést k rozvoji závažné alergické reakce, trávení, poruch spánku, snížení nebo zvýšení krevního tlaku a dokonce k předčasnému ukončení těhotenství..

Výživa

Nejčastěji se vyskytují velké problémy s časnou gestační toxikózou u jídla. Kromě měnících se chuťových preferencí se zhoršuje chuť k jídlu ženy (buď tam není, nebo je zvýšená). Zvláštní pozornost by měla být věnována přípravě menu. Pokud je kompilován a plánován správně, lze zabránit mnoha nepříjemným projevům a symptomům..

Hlavní chybou nastávajících matek je nepochopení podstaty toxikózy. Věří, že čím méně jedí, tím méně se vzbudí a budou se cítit nemocní. To není pravda. Druhá velká mylná představa se týká stravy na základě jednoho produktu nebo jedné skupiny potravin. Často slyšíte, že pro ženu trpící časnou toxikózou se zkušenějším matkám doporučuje jíst, co chce, a nejíst, co jí způsobuje nemoc.

V raných stádiích plodu a nastávající matky jsou potřebné vitaminy a minerály v plném rozsahu, a proto „vychýlení“ ve prospěch pouze tvarohu nebo pouze jablek může způsobit metabolické poruchy, vývoj alergií u matky i v budoucnu u plodu..

Vyvážená strava v období toxikózy by měla vylučovat výrobky, na které má žena emetickou reakci, ale určitě musí najít vhodnou náhradu. Například při nedostatečné reakci na vepřové maso můžete vařit telecí nebo drůbež. Ale maso v té či oné podobě musí být nutně ve stravě. Pokud má žena nevolnost ze zelí a řepy, musíte do stravy přidat dýně, dýně. Je nutné zajistit, aby bylo dostatek ovoce bohatého na vitamín C. Pokud je zvracení trápeno, neměli byste v žádném případě odmítat jíst sůl, protože to vám umožňuje částečně obnovit minerály ztracené zvracením..

Na rozdíl od druhého a třetího trimestru, kdy je sůl nežádoucí, si na začátku těhotenství můžete dovolit solené okurky, ryby, ale ve velmi mírném množství. U toxikózy, sycených nápojů a mastných potravin jsou konzervované potraviny a uzená jídla zcela kontraindikovány.

Stojí za to opustit velké množství sladkostí, protože cukr přispívá k fermentačním procesům ve střevě.

Během tohoto období je nejlepší jíst syrovou zeleninu a ovoce, obiloviny (bez mléka a mléčných výrobků), vařené a dušené maso a jídla z něj, ryby, tvaroh, mléčné výrobky. Ořechy a semena, která někteří používají jako pohotovostní pomoc při nevolnosti, se nejlépe nahradí sušenkami vyrobenými z bílého chleba, které se vaří doma bez koření. Ořechy mohou způsobit závažné alergie a bílé sušenky nezpůsobí negativní důsledky..

Je důležité nezapomenout jíst první jídla každý den. Jídlo by se mělo brát ve zlomcích, v malých porcích, ale často - každé 3-4 hodiny.

Praktické tipy

Následující jednoduché tipy vám pomohou vypořádat se s časnou toxikózou. Obecná doporučení zahrnují následující tipy:

 • Začněte ráno správně. Nevstávejte na budík příliš ostře. Vzestup by měl být postupný a plynulý. Na nočním stolku držte talíř s bílými sušenky nebo sušeným ovocem. Jeden kus sušených meruněk nebo sušenek ihned po probuzení může zmírnit ranní zvracení. Používejte dětské zubní pasty - jsou méně drsné a obvykle nevedou k útoku zvracení. K snídani nezapomeňte pít sladký čaj po cereáliích nebo omeletu, abyste zvýšili hladinu glukózy v krvi. A.
 • Odstraňte štiplavý zápach. Snažte se během dne být v zakouřených místnostech, nepoužívejte mnoho parfémů, v případě potřeby neváhejte požádat ostatní o snížení množství použité parfémy nebo toaletní vody.

Pokud potřebujete do veřejné dopravy za prací nebo studiem, vezměte si s sebou čistou hygienickou tašku, jako ta, kterou jste zvyklí dávat letadlům (může se stát cokoli). Noste mokré ubrousky v tašce, láhev stále sycené čisté pitné vody, můžete přidat plátek citronu.

 • Více na čerstvém vzduchu. Pokud to vzdálenost umožňuje, vyměňte jízdu autobusem za procházku a ve večerních hodinách je pravidlem chodit před spaním. Pro procházky zvolte klidnější a odlehlejší místa, parky, náměstí, lesní pásy umístěné daleko od dálnic.
 • Relax častěji. Pokud je to možné, zkuste si lehnout během dne alespoň půl hodiny. Ale večer po večeři nejděte hned do postele, nejdřív se projděte. To přispěje k lepšímu trávení a vyřeší problémy s noční toxikózou..
 • Spát s otevřeným oknem. Design moderních oken vám umožní spát s pootevřeným křídlem i v zimě. Čím lépe bude místnost větrána, tím méně nemocná bude matka. V létě můžete spát s otevřeným oknem nebo pootevřenými balkonovými dveřmi.
 • Vyvarujte se námahy a náhlým pohybům. Útok nauzey může být vyvolán i ostrou změnou polohy těla. A proto si zvykněte být sedativni, měřeni, pohybovat se hladce a opatrněji. Vyhněte se fyzické aktivitě, která způsobuje hmatnou únavu, a také aktivním sportům, při kterých můžete ztratit vědomí a poranit se (kola, kolečkové brusle, běžecký pás v tělocvičně). Koupání, lyžování v zimě bude přínosem..
 • Zůstaňte v dobré náladě. Psychosomatické příčiny toxikózy jsou odmítnutí dítěte, nežádoucí těhotenství, strach z porodu, péče o otce dítěte, strach ze ztráty dítěte. Získejte více pozitivních emocí, nalaďte se na skutečnost, že všechno bude v pořádku a symptomy toxikózy ustoupí rychleji, než si dokážete představit.

Pokud se toxikóza náhle zintenzivní, neměli byste marně ztrácet čas - poraďte se s lékařem. Stížnosti na toxikózu nejsou tak zanedbatelné a směšné, jak by se mohlo zdát, protože za jeho projevy lze skrýt závažné příznaky..

Toxikózu v časném těhotenství najdete v následujícím videu.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti