Hlavní Analýzy

Bolest zad v bederní oblasti po porodu

Bolest zad po porodu často mučí ženy. Zavřete oči před tímto problémem a domníváte se, že nepříjemné příznaky samy zmizí, nestojí to za to. Po narození by měla být bolest v zádech léčena a zabráněno. Bolestivé pocity v bederní oblasti opravdu zmizí s vreenea, pokud neexistují žádné patologie. Ale pokud existují příznaky, jako je horečka, začne bolet při močení - poraďte se s lékařem.

Příčiny

Bolest v dolní části zad je přímo závislá na tónu svalové tkáně břicha. Koneckonců, během těhotenství, zažívá silné zatížení, je velmi napnutá a bederní svaly se zkracují. Tyto deformace vedou k tomu, že po porodu se ve spodní části zad objevuje dutina a žaludek se pohybuje vpřed. Proto těžké břemeno a náhlé pohyby způsobují bolest zad.

Spinální deformita během těhotenství

Při stresu během porodu plodu prošly ženské obratle výraznými změnami. Rostoucí děloha je donutila, aby se neustále ohýbali a vytvářeli zakřivení lumbosakrální a hrudní páteře. Pohyb dítěte zprava doleva výrazně změnil rozdělení zátěže na páteř. A to navzdory skutečnosti, že od okamžiku početí po narození se chrupavka zvětšuje a měkčí.

Neobvyklé umístění těla způsobuje sevření meziobratlových plotének a chronický svalový spasmus.

Kromě svalového tónu je bolest také ovlivněna změnou hormonálního pozadí, která ovlivňuje deformaci pohybového aparátu. Zdraví páteře před těhotenstvím také určuje vývoj bolesti. V případě zakřiveného, ​​bolestivého záda se tyto příznaky po narození mohou jen zesílit.

Zranění zad po porodu kvůli velkému počtu změn v těle nastávající matky. Rostoucí dítě jednoduše vytlačí vnitřní orgány ze své obvyklé polohy. Po narození se vrací na své místo, ale tento proces také zanechává jeho důsledky. Ledviny, které jsou obvykle umístěny na lumbo-iliakální svalové tkáni, mohou během těhotenství klesat nebo se otáčet, což se může po těhotenství stát otupělou bolestí. Tyto pocity mohou být přenášeny dolů do dolních končetin a tříselné oblasti..

Obtížné zrození a stres

Dolní část zad po porodu také bolí, protože pánevní svaly jsou napnuté v okamžiku narození dítěte. Po porodu bolí záda častěji u žen, které nebyly zapojeny do zvláštních cvičení, a proto nejsou z fyzického hlediska připraveny k porodu. Gymnastika během těhotenství je velmi užitečná při snižování poporodní bolesti..

Poranění při porodu jsou dalším zdrojem bolesti. Těžká porodnice mění polohu obratlů bederní páteře a kyčelních kloubů.

Tento problém je náchylnější k matkám s nadváhou a těm, kteří opomíjeli prenatální gymnastiku. Dalším kořenem syndromu bolesti jsou těžké náklady po narození dítěte. Péče o novorozence, noci bez spánku, domácí práce - to vše nepříjemně ovlivňuje stav páteře, zraněný již během těhotenství a při porodu.

Co dělat?

Při velkém útoku nejprve zavolejte lékaře. Během čekání naslouchejte svému tělu a formulujte příznaky - dochází k brnění nebo znecitlivění? Je bolest jasně lokalizována nebo šířena po celém zádech? Je teplota zvýšená, šíří se bolest do dolních končetin? Je tu nálet na jazyk?

Pokud je bolest akutní nebo téměř nikdy nezmizí, budete muset konzultovat neurologa, který pochopí, zda důvody spočívají ve vážných problémech se zády, pokud existují nějaké ohnisko zánětu, sevření meziobratlových plotének.

Tato jednoduchá cvičení mohou řešit bolest. Při jejich provádění byste měli uvolnit svaly na výdechu a namáhat vdechováním.

 • Postavte se zády ke zdi, opřete se o ni, mírně zvedněte nohu a ohýbejte se v kolenním kloubu. Vzestup se provádí po dobu 20 sekund, stejně tak odpočíváme. Opakujte 15krát.
 • Pokud to bolí napravo, ohněte doleva a obráceně. Boční sklon pomůže odstranit nadměrné napětí ze svalů. Nakloňte se, zůstaňte v této poloze po dobu 20 sekund, odpočívejte stejně. Opakujte 15krát.
 • Když se vám po porodu špatně bolí záda, zatímco se naklánět dopředu, postavte se rovně. Vložte palce palem do sakrální oblasti. Ohýbáme páteř jediným tlakem prstu. Na inspiraci jsme v této pozici po dobu 10 sekund. Uvolňujeme páteřní svaly a hladce, ale ohýbáme se zpět na maximum. Necháme prsty ve stejné poloze, ale netlačíme. Cvičení trvá asi 7 sekund. Opakujte 5krát.

Léky a masáže

Pokud je bolest způsobena zlomenými kostmi, může být vyžadován kompetentní chiropraktik. Recenze běžné masáže v tomto případě naznačují jeho marnost. Nezapomeňte získat povolení ošetřujícího lékaře k ruční terapii!

Bolest jasně lokalizovaná v ledvině může být zmírněna diuretiky. Jsou pocity bolesti nesnesitelné? Můžete použít léky proti bolesti - paracetamol, diklofenak. Při užívání jakýchkoli léků po porodu nezapomeňte nejprve požádat svého lékaře o povolení!

Nevíme, proč bolí spodní část zad po porodu, je přísně zakázáno zahřívat dolní část zad, používat zahřívací obklady nebo masti.

Prevence

Abychom nehledali odpověď na otázku, proč bolí záda po porodu, provádějte preventivní opatření, zodpovědně zacházejte se svým tělem a jeho změnami. Šest měsíců po porodu se vyvarujte tvrdé práce a námahy. V opačném případě riskujete, že se svaly nebudou zotavovat. Před, během a po těhotenství udržujte tělesnou hmotnost pod kontrolou. Zbytečné kilogramy zvýší zatížení.

Nezanedbávejte gymnastiku, ale zacházejte s ní opatrně. Cvičení by měla být hladká a pravidelná, ale ne intenzivní a těžká. Dobíjení ráno je skvělá volba. Pohybujte se hladce, nejen během tříd, ale také v každodenním životě. Při probuzení nezvedejte náhle - sedněte si na bok, ohýbejte nohy na kolenní kloub, položte ruce na postel a posaďte se na okraj postele.

Během krmení sledujte polohu těla. Zaprvé, pozice by měla být pohodlná. Posaďte se na židli, postavte nohy na vyvýšenou plošinu, lehce posuňte hlavu dozadu. Nejjednodušší způsob je krmení dítěte ve vodorovné poloze na jeho straně. Spát na tvrdé matraci, zejména pokud se bolest již cítila.

Při práci kolem domu zvedejte závaží pouze mírným krčením a narovnáním zády. Pomocí vysavače vytvořte důraz na nohy, abyste snížili hmotnost páteře. Pečlivě si vyberte kočárek nebo kabelku - měly by být pro vás osobně pohodlné. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů zapomenete, že vaše páteř bolí po porodu..

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Po menstruaci bolí dolní část zad a břicho

Proč bolí dolní část zad

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Poporodní zotavení: proč bolí dolní část zad a jak se vypořádat s bolestí

Během těhotenství je ženské tělo kompletně přestavěno na porod a porodení dítěte. Hormonální pozadí se mění, rostoucí děloha vytlačuje vnitřní orgány. Kosterní systém je také vyladěn pro nadcházející narození: vazy zjemňují, kosti malé pánve se pohybují od sebe. To vše ovlivňuje stav dolních páteřů a svalů zad. To je důvod, proč mnoho mladých matek zažívá nepohodlí, dokonce i bolesti zad. Cvičení a péče o sebe vám pomůže rychlejší zotavení. Pamatujte však, že některé podmínky vyžadují léčbu..

Důvody zranění zad

Existuje mnoho důvodů, proč má žena po porodu bolest v zádech. Většina z nich je spojena s fyziologickou restrukturalizací těla během těhotenství a její přípravou na porod. Ovlivňuje také životní styl před a po porodu. Poměrně často je bolest zad také patologická.

Fyziologické důvody

Vlivem hormonu progesteronu vazy a tkáně chrupavky zjemňují, takže se kosti mohou volně rozptýlit a plod bezpečně prochází porodním kanálem, aniž by narazil na překážky. Někdy to vede ke skutečnosti, že obratle během těhotenství „ustupují“ a svírají nervové zakončení. Reverzní proces konvergence kostí a obnovení chrupavkové tkáně je poměrně dlouhý, způsobuje nepohodlí, některé ženy zažívají bolest.

Kromě toho existují další důvody, proč bolí dolní část zad:

 1. Normálně žena získá 10–13 kilogramů na těhotenství. Je to dostatečně velký skok za 9 měsíců. Svaly na zádech a břiše jsou napnuté, páteř zažívá další zatížení. Po porodu se svaly postupně zotavují, míšní sloupec se vrací do své předchozí polohy a nepohodlí zmizí.
 2. Postavení budoucí matky se mění. Žena se drží zády, naklání se nahoru a dozadu, což vede k přetížení zadních svalů, zvýšenému zatížení bederní páteře a bolesti v této oblasti.
 3. V samotném procesu porodu prochází poměr pánevních kostí významnými změnami, které usnadňují průchod dítěte porodním kanálem. Takže se ochlupení stydkých kostí a kyčelních kloubů liší. Okamžitě nezastávají své dřívější postavení. Proces zotavení je často doprovázen bolestí.
 4. Po dodání se rozdělení zátěže na páteři opět změní, a to se dramaticky stane. Aby si "zvykli" na předchozí pozici, musejí se svaly zad a páteře napínat, což způsobuje bolení zad.
 5. Zácpa, která je častým společníkem žen, které nedávno porodily, často způsobuje bolest dolní části zad. Při zakládání židle zmizí nepohodlí.

Po 1-2 měsících od narození se ženské tělo obnoví, klouby se vrátí na své původní místo, svaly a vazy se vrátí do normálu, bolest postupně zmizí. Během tohoto období je důležité monitorovat držení těla, nikoli namáhat záda. Jakmile se v bederní oblasti objeví nepohodlí, které hrozí, že se vyvine v bolest, je lepší nechat vše a trochu si odpočinout.

Video: Dr. Sperlingová o příčinách bolesti zad po porodu

Patologické příčiny

Pokud máte bolesti zad, neměli byste čekat, dokud neprojdou sami. Je lepší okamžitě navštívit lékaře, který zjistí skutečnou příčinu svého původu. Často, po narození, dolní část zad bolí kvůli nějaké nemoci:

 • poranění a modřiny páteře přijaté před těhotenstvím a narušení po dlouhou dobu, často se zhoršují po narození dítěte;
 • exacerbace skoliózy nebo osteochondrózy, která vedla k procesu porodu;
 • meziobratlová kýla a zánět bederní páteře;
 • přemístění obratlů při porodu, sevření nervových zakončení, stlačení krevních cév;
 • podávání epidurální anestezie;
 • nemoci jiných orgánů: střeva, urogenitální systém, u kterého je bolest dolní části zad;
 • zhoršené onemocnění ledvin.

Bolest dolní části zad je často výsledkem psychosomatických problémů, které se často vyskytují po porodu. Poporodní deprese ovlivňuje celkový stav ženy, včetně výskytu bolesti v bederní oblasti. V takovém případě musíte kontaktovat psychologa.

Jak zabránit bolesti zad

Prevence začíná během těhotenství. Již nyní musíte provést cvičení zaměřená na posílení zadních svalů. Vyvarujte se výskytu dalších liber, pokud je to nutné, dodržujte speciální dietu. Ve třetím trimestru nemůžete nadměrně zatěžovat, protože v tuto chvíli dochází k přípravě na porod, riziko „poklesnutí“ obratlů, sevření nervových zakončení je velké.

Po narození dítěte vám tato jednoduchá pravidla pomohou předcházet komplikacím:

 1. Při zvedání závaží nelze ohnout. Předměty by měly být převzaty ze sedu. V tomto případě bude zátěž správně rozložena, nebude to nutné pouze na zádech.
 2. Při péči o dítě musíte poskytnout zádům maximální pohodlí. Takže, postýlka, vana na koupání, přebalovací stůl by měl být přizpůsoben vaší výšce tak, aby se znovu neohnul.
 3. První 1-2 měsíce po narození je vhodné spát na tvrdé posteli. Je dobré, když se později stane zvykem, protože tvrdá postel je nejlepší volbou pro zdraví zad.
 4. Je třeba si uvědomit, že nadváha je další zátěží páteře. Správně zvolená strava pomůže zhubnout během těhotenství..
 5. V prvních měsících po narození musí mnoho matek nosit dítě dlouho v náručí. Je lepší použít smyčku, která nejen usnadní proces, ale také se stane dobrou oporou zadních svalů.
 6. Při krmení dítěte (na tom nezáleží, prsu nebo láhve) byste měli zvolit pohodlnou polohu, aby záda nezažila další stres, neunavila se. K tomu je vhodná měkká židle, válec může být umístěn pod záda v bederní oblasti. Mnoho žen si všimne, že kojení při ležení vůbec nepohodlí.
 7. Pro matku i dítě jsou užitečné procházky na čerstvém vzduchu. Pohyb tóny svalů přispívá k jejich rychlému zotavení. K tomu není potřeba běh. Klidná procházka s kočárkem v parku nebo parku pomůže nejen zmírnit stres, ale také zlepší vaši náladu.

Pokud vás bolí záda, musíte přehodnotit svůj režim a návyky. Matky často nosí dítě doslova na břiše a vypoukly jej dopředu. Tento zvyk se vytvořil během těhotenství a zdá se pohodlný. To je vlastně špatný zvyk. Bederní páteř se ohýbá silně dopředu, svaly zad, tak napjaté během těhotenství, zažívají další stres, napětí, žena zažívá bolest dolní části zad. Tato situace vede k zakřivení páteře, přemístění obratlů, sevření nervových zakončení, vzhledu meziobratlové kýly.

Video: Cvičení k úlevě od bolesti zad

Co dělat, když se objeví bolest

Je třeba si uvědomit, že pilulky a masti přinášejí pouze dočasný účinek, zmírňují bolest, ale nevylučují její příčinu. A to znamená, že bolest se vrátí pokaždé, když účinek drogy skončí. Léky navíc nelze použít, pokud žena kojí po porodu.

Pokud příčina bolesti zad nesouvisí s onemocněním, je třeba nejprve věnovat pozornost rychlému obnovení pohybového aparátu. Ihned po narození je vhodné nosit speciální korzet, který pomůže svalům zad a páteře zaujmout správnou polohu. Lékařská gymnastika pomůže posílit a obnovit svaly, které je žádoucí provádět během těhotenství za účelem prevence a po dobu 1-2 měsíců po narození dítěte.

K úlevě od bolesti lékaři obvykle předepisují fyzioterapii a masáž, jejichž cílem je obnovit krevní oběh a posílit svaly zad a vrátit páteř do správné polohy. Aplikátory (například aplikátor Lyapko nebo aplikátor Kuznetsov) se dobře vyrovnávají s bolestí dolní části zad, jejichž cílem je zlepšit mikrocirkulaci tkání.

Bolest zad po porodu

Porod je zároveň nejdůležitější událostí v životě ženy a obdobím těžkých zkoušek. Zatížení kostry a životně důležitých orgánů během těhotenství se mnohokrát zvyšuje. Změny obratlů, svaly a vazy dolních bederních a pánevních oblastí jsou napnuty. To vše vede k bolesti zad, a to i se symptomy bederní ischialgie. Ale těhotenství a porod jsou pozadu a bolest neodešla. Ženy se obávají: proč bolí záda po porodu.

Příčiny bolesti zad po porodu

Bolest zad po porodu je stejný přirozený výskyt jako bolest během těhotenství

Existuje mnoho důvodů:

 • Změny v ženském těle nastaly v průběhu devíti měsíců. Je nemožné, aby biologický mechanismus, který tyto procesy zahájil, se po porodu okamžitě znovu vytvořil pro reverzní procesy. Bude to trvat nejméně šest měsíců a ještě více, aby se vše vrátilo k normálu
 • Postupně se bude měnit hmotnost, postava a držení těla ženy. Ale zatímco její bederní lordóza je stále výrazná: její žaludek postupuje dopředu, její ramena jsou uvolněna. Takové držení těla s posunutým těžištěm vede k napětí v zadních svalech. Naopak svaly břicha jsou napnuté a oslabené. Bederní trojúhelníky jsou oslabené: mezera se objevuje nejen pro bolest, ale také pro lumbosakrální kýlu L5 - S1.

Proto je terapeutická gymnastika po porodu tak důležitá. To nemá potěšit touhu ženy být vždy atraktivní, i když je to důležitý faktor, ale prostě zásadní nutnost, aby se zabránilo vážným patologiím obratlů

 • Neméně důležitá je přítomnost dystrofických procesů nebo zakřivení před těhotenstvím a porodem. Pokud byla u ženy předtím skolióza, osteochondróza, kýla, pak s největší pravděpodobností nezmizí po porodu, ale naopak, budou postupovat
 • Kontrakce dělohy po porodu také vede k bolesti dolní části zad

Vliv porodních poranění na bolesti zad

Ovlivňuje také samotná povaha narození: málokdo ji hladce teče. Během porodu se pánevní kosti různí a na klouby, svaly a vazy pánve dopadají obrovské náklady. Mohou nastat následující porodní poranění:

 • Subluxace kloubů lumbosakrální a femurální, zejména:
  • u žen s velkou váhou
  • netrénované ženy v práci
  • když užíváte léky proti bolesti během porodu

  Bez pocitu bolesti se žena neúčastní porodu, což vede k poraněním při porodu.
  Co to znamená účast na porodu? Správné dýchání během kontrakcí, přičemž pozice, která podporuje normální únik plodu, je velmi důležitá.

  Dalším častým zraněním jsou slzy a výrony vazů a svalů pánve
  Stehy se hojí velmi dlouhou dobu a způsobují mnoho problémů:

  • Bolest horší chůze
  • Pánevní osnova
  • Porušení biomechaniky páteře, zejména v lumbosakrálním (přechod L5 - S1)
  • Žena se instinktivně snaží zaujmout pozici, ve které neubližuje, což vede ke zakřivení páteře ve všech částech zad a svalové asymetrii

Jak zacházet s poporodní bolestí, když léky proti bolesti nelze použít kvůli krmení?

Faktem je, že nepomohou, protože bolest není příčinou zánětu.

Odstranění špatného vyrovnání pánve, a proto problém, může pouze osteopat, vyrovnávání pánevních svalů

Kojení a poporodní bolest zad

Urychluje dystrofické procesy v páteři a hormonálním pozadí kojící ženy.

Po celou dobu laktace má žena zvýšené množství prolaktinu a nedostatečný estrogen, což způsobuje menopauzu. A ačkoli ženy obvykle krmí dítě do jednoho roku, a během této doby se hustota kostí v důsledku nedostatku estrogenu moc nesnižuje, i když spolu s dostupnými dalšími faktory může laktace vést k osteoporotickým jevům a bolesti zad.

To však neznamená, že by žena po porodu měla co nejdříve přejít na umělé krmení. Poškození způsobené tímto vyrážkou bude mnohem větší než u kojení pro dítě i pro matku. Proč?

 • Každý ví, že mateřské mléko zvyšuje imunitu dítěte. Dokud saje jeho hruď, nedostane nachlazení a obecně roste zdravější
 • Ženy, které předčasně přešly na kojení, mají mnohem vyšší riziko rakoviny prsu než matky, které svědomitě kojí

Po skončení laktačního období se hormonální pozadí vrátí do normálu a kosti se velmi rychle zotaví do své předchozí hustoty..

Jak se chránit před bolestmi zad

Zranění někdy po porodu hodně bolí ze životního stylu. Mladá matka nemá čas na odpočinek, ačkoli díky pokroku je život moderní matky mnohem jednodušší než život našich babiček:

 • Není nutné, po přehlédnutí, neustále umývat plenky: naštěstí existují plenky a automatické stroje
 • Není nutné přenášet dítě na dětskou kliniku, protože existují pohodlné kočárky, klokaní tašky, praky

Stále však musíte dítě vykoupat, zavrtat ho, nakrmit ho a někdy ho držet v náručí. A to vše vyžaduje dynamiku a úsilí pro záda..

Co mohu poradit ženám s bolestí zad po porodu?

Nevyvolávejte bolest.

Udělejte svůj postoj během této příjemné práce co nejpohodlnější:

 1. Koupání je poměrně zdlouhavý proces as ohnutým spodním hřbetem bude obtížné jej provést. Pojďte se stojanem na vanu tak, aby byla na úrovni spodní části zad
 2. Rovněž by se měla upravit výška postýlky a měnící se plocha. Můžete sedět, zatímco sedí na gauči
 3. Krmivo dítě pohodlně leží na boku nebo sedí v křesle, položte polštář pod záda a položte nohy na nízkou lavici
 4. Pokud si chcete vzít dítě do náručí z podlahy, neohýbejte jej: sedněte si s rovnou záda a pomalu vstávejte nohama. To však vyžaduje určitou sílu v nohou a trénink. Na jedné straně je to užitečné cvičení, ale pokud máte pocit, že síla zjevně nestačí, nepřetěžujte se, ale raději někoho požádejte, aby to udělal za vás a přenesl dítě z ruky do ruky.
 5. Trénujte záda a břišní svaly denně cvičeními, počínaje nejjednoduššími v prvních dnech po narození, poté je postupně komplikujte
 6. Pokud máte silnou bolest v zádech a poranění, kýlu páteře nebo nějaké jiné onemocnění, pak udělejte vše pro péči o dítě, které vyžaduje zvýšený stres v korzetu

Bolest v dolní části zad po porodu: jak předcházet a co dělat, když se objeví bolest

Rysy bederní bolesti

Při epizodických nepatologických bolestivých stavech se můžete nejčastěji vypořádat s použitím léků proti bolesti. Pokud bolest vážně narušuje, nezbavuje ji anabolika, často vzniká a narušuje normální život, musíte jít k lékaři, stanovit spolehlivou příčinu a vyhledat patologii. Existuje mnoho příčin syndromu bolesti dolní části zad, a ne všechny z nich jsou bezpečné pro celkové zdraví těla..

 1. Může způsobit celou skupinu nemocí nebo patologií páteře.
 2. Po poranění se může objevit syndrom.


Bolest po zranění

 • Zdrojem jsou často bolestivé stavy gastrointestinálního traktu a apendicitida při exacerbaci.
 • Cystitida, urolitiáza a podobná onemocnění ledvin také působí na bolest.

 • Příčinou může být infekce zvaná herpes zoster.
 • Mimochodem. Každá bolest je příznakem. Bederní není výjimkou. Je třeba na to reagovat, zastavit to a zjistit, proč k němu došlo. Aby se symptom projevil, je třeba se zbavit stavu jeho vzniku.

  Stav těhotenství a porodu není patologický, ale přirozený proces. Nejčastější příčinou bederní bolesti u žen se však stává on.

  Během těhotenství prochází ženské tělo úplnou restrukturalizací. Zaměřuje se na úkol porodu a porodu dítěte, upravuje jeho funkce a potřeby.


  Páteř u těhotných žen

  V tomto ohledu se mění hormonální pozadí, velikost dělohy roste, vnitřní orgány jsou pod jejím tlakem přemístěny. Kosterní systém je upraven pro porod, změkčení a co největší rozšíření (kosti v malé pánvi). Stav páteřních svalů a celé spodní úrovně páteře nezůstává stejný jako před těhotenstvím.

  Důležité! Téměř jakýkoli druh bolesti, která se vyskytuje v dolní části zad během těhotenství, v procesu porodu a po něm (přirozená, s výjimkou patologických), je spíše nepohodlí než plnohodnotný syndrom. Ve většině epizod se s nimi vyrovnává cvičení, režim, čas. Některé poporodní stavy s přetrvávající bolestí však vyžadují okamžité a důkladné ošetření..


  Pro bolesti zad po těhotenství je lepší se poradit s lékařem o diagnóze

  Preventivní opatření

  Aby se předešlo výskytu bolesti zad, měla by žena bezprostředně po narození dítěte zabránit vzniku bolesti. Postupujte podle následujících doporučení:

  • ovládej svou váhu;
  • vyhnout se svalové námaze;
  • zvolit pohodlnou polohu pro krmení dítěte;
  • spát na tvrdé matraci;
  • během čištění, koupání dítěte, vaření nedělejte přímé sklony;
  • vyzvedněte lehký kočárek pro novorozence s rukojetí v úrovni pasu, abyste snížili zátěž na zádech při chůzi.

  Načítání...
  Sdílejte s ostatními!

  Proč těhotné ženy mají bolesti zad?

  Polštáře a židle pro maminky

  Takže úplná fyziologická reorganizace, příprava těla na porod, proces vymizení z těhotenství, navrácení a návrat těla k předchozím indikátorům - to vše jsou stresy na fyziologické úrovni, které žena zažívá po dobu téměř jednoho roku, zatímco těhotenství, proces porodu a poporodní období trvají.

  Mimochodem. Bolest je spojena s restrukturalizací fyziologie, zejména po porodních bolestech, které jsou pociťovány v dolní části zad. Jejich životní styl však nemůže být ovlivněn způsobem života a přítomností nemocí. Druhým důvodem jsou právě různé patologie, které jsou ženě již k dispozici.

  Stůl. Fyziologické důvody.

  ZpůsobitVlastnosti
  Důvod ilustrující změkčení vazů a chrupavek pod vlivem progesteronu. Tímto hormonem jsou kosti měkčí, takže jsou v době narození lépe rozptýleny a uvolňují plod. Z tohoto důvodu se obratle „ustupují“. Někdy se to stane i během těhotenství, protože tělo je připraveno k porodu téměř od prvních dnů. V tomto případě jsou nervové zakončení sevřeny a bolest v bederní oblasti pokračuje, dokud chrupavková tkáň neobnoví předchozí strukturu a páteř nezaostří na místo.
  Další fyziologický důvod spojený se skutečností, že normální po dobu devíti měsíců těhotenství, se hmotnost ženy zvyšuje v průměru o 12 kg. Přírůstek na váze pomáhá napínat svalovou tkáň na zádech a břiše, čímž zvyšuje zátěž páteře. K obnově svalového tonusu dochází postupně, s tím bolest zmizí.
  Také fyziologie vyplývající z posunu tělesné hmotnosti. Protože žena musí „nosit“ zvětšené břicho vpředu, stále více se naklání zpět, což způsobuje neustálé napětí páteřních svalů a bolest, která přetrvává nějakou dobu po porodu.


  Přemístění kostí

  Kromě struktury kostí se mění i jejich umístění. Kosti dělohy a pánve tvoří průchod pro plod, výrazně od sebe. V tomto případě se záďová kost začne stahovat. Aby se kosti vrátily do své původní polohy a uzavřely se, potřebují nějaký čas, během kterého je normální zažívat bolest.
  Když došlo k doručení, zatížení se znovu rozdělí, a to náhle. Svaly se napnou, „zvykají si“ na novou pozici, takže bolí i dolní část zad.
  Jak již bylo uvedeno, bolest může způsobit onemocnění nebo problémy se zažívacím traktem. Vzhledem k tomu, že porod často způsobuje zácpu, dokud se stolice neusadí, může se dolní část zad, včetně.

  Spropitné. K zotavení ženského těla může dojít jeden měsíc po porodu a může se táhnout na několik měsíců. Klouby by se měly vrátit na své místo, vrátit se do pracovního stavu vazu a svalu. Je důležité nepřepínat dolní část zad, udržovat držení těla, relaxovat.

  Bolest zad po porodu a jejich možné důsledky

  Pokud po porodu bolí záda, řešení tohoto problému neodkládejte. Nesprávné držení těla může vést k zadržování tekutin v těle a následně ke zvýšení tělesné hmotnosti. Páteřní „zkreslení“ někdy způsobuje lakostázu (bolestivá stagnace mléka) a dokonce i poporodní depresi v důsledku sevření nervových zakončení obratlů.

  Problémy se zády mohou být výchozím bodem pro výskyt nemocí mnoha vnitřních orgánů: srdce, žaludek, plíce, žlučník, děloha, vaječníky.

  Co dělat

  Ve zvláštním případě, kdy se v období po porodu bolí záda, a to narušuje a způsobuje nepohodlí, lze přijmout některá opatření, která však mohou pouze dočasně zmírnit nebo zmírnit bolest, aniž by se odstranila jejich příčina. S největší pravděpodobností se bolest vrátí, dokud nezmizí příčina, která ji způsobila..

  Pokud se chcete dozvědět více podrobností, co dělat, pokud v časném těhotenství napíná žaludek, bolesti zad a zad, můžete si o tom přečíst článek na našem portálu.

  Pokud se zjistí, že bolesti nejsou patologické, nemají žádnou souvislost s žádným onemocněním, ale jsou normální fyziologickou reakcí na změny v těle těhotné ženy, musíte se pokusit obnovit fungování muskuloskeletálního systému co nejdříve.

  Pomůže to speciální korzet, který se doporučuje nosit po porodu, a léčebná cvičení zahájená v těhotenství jako preventivní opatření. Provádí se v posledních termínech a do dvou měsíců po porodu, po dohodě s lékařem.

  Pokud je bolest silná a narušuje normální život a péči o dítě, může lékař předepsat fyzioterapii a masážní kurz. Pomohou obnovit krevní oběh, posílí páteřní svaly a uvedou páteř do správné polohy..

  Spropitné. Ke zlepšení mikrocirkulace ve svalové tkáni zad po porodu můžete použít různé aplikátory (Kuznetsova, Lyapko). Jejich působení nepředstavuje nebezpečí pro tělo a velmi dobře organizuje průtok krve..


  Aplikační pás Lyapko "Sputnik"

  Bederní páteř je nejstresovanější „hranicí“ v cestě bolesti. Neexistují žádná ochranná žebra, vysoká mobilita a zatížení, zejména po porodu a při péči o dítě, představuje maximální.

  Proto by neměla být ignorována bolest v zádech, a to i po porodu, ale měli byste okamžitě jít k lékaři a zbavit se jejich příčiny.

  Video - Bolesti dolní části zad u žen po porodu

  Video - Proč bolesti zad po porodu

  Fyzioterapeutická cvičení: provádějte opatrně, ale pravidelně

  Pokud však navzdory všem preventivním opatřením náhle onemocní dolní část zad - co dělat, říká neurolog E. Engels - manuální terapeut na klinice Echinacea v Moskvě.

  Pro prevenci a rychlé zotavení lékaři doporučují pravidelnou cvičební terapii.

  1. Pokud se bolest překvapila, musíte se pomalu přiblížit k jakékoli horizontální rovině (stolu). Opřený o ruce položte horní část těla na povrch, zatímco kosti pánve dosedají na žebro podpěry. Uvolněte se a ohněte nohy, hýždě svaly. Pomalu se zhluboka nadechněte v žaludku a zadržte dech na úkor 4. Pak jemně vydechněte. Tento dech opakujte 7-8 krát a poté, pohybujte předloktími k okraji podpěry a odstraňte se z povrchu. Bederní svaly zapojené do syndromu bolesti se během této doby uvolní, křeč se zmírní, bolest zmizí.
  2. V případě náhlé bolesti byste měli pomalu klesnout na všechny čtyři. Kolena jsou maximálně od sebe, paže jsou sklopeny přísně kolmo k tělu. Zadní část je rovná, bez hrbolu a klesání směrem dolů. Svaly jsou uvolněné, hlava je dole. Břicho se zhluboka nadechne a pomalu vydechuje s pupkem přitaženým k páteři. Současně se svaly hýždí co nejvíce napnou. Tato pozice trvá 4 sekundy. Opakujte 7-8 krát.

  První cvičení po porodu

  Již druhý nebo třetí den po narození porodníci doporučují zahájit řadu rehabilitačních cvičení:

  • Zvedání pánve: 10-15 cm, opatrně ji zvedněte z náchylné polohy;
  • Spouštění kolen: ze stejné polohy sklopte nohy ohnuté na kolena doprava a doleva, aniž byste se odtrhli od nohou a dozadu od podpěry;
  • Protahování: vleže, rozpřáhněte ruce do stran, zvedněte hrudník, přibližujte lokty blíž, ale neroztrhejte hlavu z podpory;
  • Lehněte si na břicho po dobu nejméně 10 minut denně, abyste obnovili správné držení těla a uvolnili svaly páteře.

  Fitball pro kojící matky

  Doporučuje se provádět cílený cvičební komplex k posílení svalů zad 6-8 týdnů po nekomplikovaném porodu a 1,5-2 měsíce po císařském řezu.

  Posílte svaly zad pomocí jednoduchých fitball cvičení

  Fitball - fitness centrum s míčem - nabízí efektivní cvičení na cvičení svalů zad po porodu. Hypertenze - cvičení k prodloužení zad. Posiluje nejen dolní část zad, ale zahrnuje i velkou skupinu svalů odpovědných za rovnováhu. Po porodu se můžete dozvědět několik možností pro toto cvičení z jedné výchozí pozice..

  1. I. p.: Lehněte si břicho na horní část koule, opřete boky o její boční povrch a nohy o zeď. S ohnutými pažemi opírajícími se o míč a sníženou hlavou dolů, maximálním zaoblením zád a protahováním obratlů.
  2. Pomáhejte si rukama, narovnejte tělo bez ohýbání dozadu, aniž byste házeli hlavou a dívali se dolů. Zaměřte se na zádové svaly a napněte je. Svaly hýždí zůstávají uvolněné. (Inhalovat)
  3. Uzamkněte horní polohu na 1 sekundu a pociťte svalové napětí.
  4. Dolní do výchozí polohy. (Vydechnout).

  Složitější možnosti:

  • zvedá se rukama sepnutými na zadní straně hlavy; zatímco lokty jsou odloženy stranou a ne dopředu;
  • výtahy s narovnanými pažemi (obtížnější varianta);
  • ohněte podlouhlé paže na loktech na vzestupu, vraťte se zpět a dejte lopatky dohromady; poté natáhněte ruce dopředu a dolů do výchozí polohy (nejobtížnější varianta).

  Toto cvičení je užitečné provádět 7-10krát za 1-2 dny, což komplikuje posilování zadních svalů.

  Další nemoci - kliniky v roce 2005

  Vyberte si z nejlepších klinik podle recenzí a nejlepší ceny a domluvte si schůzku
  Rodina

  Klinika orientální medicíny "Sagan Dalí"

  Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
  Riga

  • Konzultace od 1500
  • Diagnostika od 0
  • Reflexoterapie od 1000

  0 Napište vlastní recenzi

  Centrum čínské medicíny "TAO"

  Moskva, st. Ostozhenka, d. 8 s. 3, 1. patro
  Kropotkinskaya

  • Konzultace od 1000
  • Masáž od 1500
  • Reflexoterapie od 1000

  0 Napište vlastní recenzi

  Klinika „Vaše zdraví plus“

  Moskva, Orekhovy pr., 11, vstup ze dvora (z hřiště)
  Shipilovskaya

  • Konzultace z roku 1850
  • Reflexoterapie od roku 2000
  • Neurologie od 500

  0 Napište vlastní recenzi

  Zobrazit všechny kliniky v Moskvě

  Co mám dělat, když mi po porodu bolí záda (dolní část zad, ocas, oblast lopatky)?

  V případě akutní bolesti nebo neustálého nepohodlí v zádech je vhodné nejprve kontaktovat neurologa, který vyloučí vážné problémy se páteří, například zánětlivé procesy, sevření meziobratlových plotének nebo onemocnění nervových zakončení a svalů. Možná se lékař omezí na radu ohledně použití poporodní bandáže nebo speciálního korzetu. Pokud máte podezření na meziobratlovou kýlu - výstupek meziobratlové ploténky za horní a dolní obratle - doporučuje se, abyste měli páteřní vyšetření MRI (magnetická rezonance). Tato studie je bezpečná pro kojící matky. Pomocí MRI se provádějí vrstvené obrazy svalů, obratlů a nervových kořenů..

  Cenově dostupnější finanční možností pro vyšetření je rentgen, ale není tak informativní a zdraví neškodný..

  V případě potřeby bude předepsána léčba: léky, fyzioterapie, průběh manuální terapie. Mějte na paměti, že meziobratlová kýla nemůže být odložena, jedná se o závažné onemocnění, někdy vyžadující chirurgický zásah.

  Pokud MRI neodhalí žádné problémy, lékař může naznačovat, že příčinou bolesti zad jsou nemoci vnitřních orgánů. Poté vám bude doporučeno podstoupit ultrazvuk a projít biochemickým krevním testem a obecným močovým testem. Pomocí testů ke zjištění přítomnosti problémů ve fungování ledvin, slinivky břišní, jater a ultrazvuku lze identifikovat strukturální změny ve vnitřních orgánech.

  Jiné nemoci - specialisté v Moskvě

  Vyberte si z nejlepších odborníků na recenze a nejlepší cenu a domluvte si schůzku
  Terapeut

  Batomunkuev Alexander Sergeevich

  Moskva, ave. Mira, 79, s. 1 (Klinika orientálního lékařství „Sagan Dalí“) +7
  0 Napište vlastní recenzi

  Zakrevskaya Natalya Alekseevna

  Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B. (Lékařské)
  +7

  0 Napište vlastní recenzi

  2 měsíce později

  Bolest po porodu, která trvá 2 měsíce později, je příležitost konzultovat s lékařem. Tento alarmující příznak může naznačovat vývoj nemoci na pozadí porodu. Existuje riziko, že části placenty mohou zůstat v oblasti dělohy. To vede k závažnému zánětu, který musí být vyléčen co nejdříve..

  Popření problému je plné skutečnosti, že zánět uchopí přívěsky. Pokud nebude léčen, hrozí to neplodnosti v budoucnosti. V individuálních případech lze předpokládat, že při porodu došlo k poškození zad. Bolest v tomto případě bude charakteristická.

  Metody úlevy od bolesti

  Nejprve musí žena navštívit lékaře. Určuje příčinu bolesti a předepíše léčbu. Nejenže opatření k léčbě onemocnění však zmírní nepříjemné pocity, ale také další akce, které mohou zmírnit bolest.

  Pokud máte bolesti, měli byste poslouchat následující doporučení:

  1. Začněte cvičit, abyste posílili svaly zad. Bolest často vzniká z neschopnosti cvičení, což je charakteristické, když se dítě objeví, ale svaly přizpůsobené pro cvičení se s nimi snadno vypořádají..
  2. Je nutné dodržovat šetrný režim, vyhnout se nadměrnému zatížení těla.
  3. Pokud zvedáte závaží, neohýbejte se přitom. Squat. V tomto případě je zátěž rozložena správně a zmírníte nepohodlí.
  4. Vyplatí se dát dětskou postýlku, koupel, přestavovací stůl upravit tak, aby se už neohnul.
  5. Vyplatí se koupit dětský popruh, aby se při neustálém nošení dítěte nenatáhlo záda. Navíc se taková zařízení stanou podporou páteřních svalů.
  6. Při krmení dítěte sedět v póze, která je pro vás pohodlná. Pod záda se doporučuje polštář.
  7. Pokud jste během těhotenství získali hodně kilogramů, přemýšlejte o hubnutí, protože nadváha také klade důraz na páteř..

  Syndrom myofasciální bolesti

  Navzdory různým doporučením ke zmírnění bolesti nezapomeňte na důležitost vyšetření a návštěv u lékaře.

  Autor:

  Matveeva Maria - lékařská novinářka. Zdravotní sestra první kategorie na oddělení traumatologie a ortopedie

  Ruční terapie

  V případě radikulitidy a neuralgie bude vyžadována kvalifikovaná pomoc: uvolněné nervy musí být uvolněny. Pokud bolí páteř nebo dolní část zad po porodu, existují bederní oblouky, které dávají dolním končetinám pravidelnou bolest mezi lopatkami - to je příležitost pro kontaktování manuálního specialisty o radu. Pomáhá při snižování kloubů a staví všechny kosti na místo, aby nenarušovaly nervové kořeny. Proto bolest zmizí.

  Ruční terapie pomáhá docela dobře, pokud má žena bolesti v bederní oblasti a v lopatkách.

  Poznámka! Chiropraktik musí být kvalifikovaný, protože v opačném případě bude chiropraktikům jen ublížit.

  Manuální terapeutické postupy může psát pouze terapeut bez kontraindikací. Indikace pro manuální terapii:

  1. Snížená pohyblivost v páteři;
  2. Závrať
  3. Akutní bolest v bederní oblasti, která dává dolním končetinám, pánevní oblasti nebo vede k znecitlivění paží nebo nohou;
  4. Uvolnění sevřených nervů s neuralgií nebo radikulopatií;
  5. Bolest v hlavě;
  6. Nepříjemné pocity v oblasti lopatek.

  Poporodní bolest v zádech se může objevit u každé ženy. Hlavní věcí je včasné rozpoznání a konzultace s odborníkem za účelem poskytnutí potřebné pomoci.

  etnoscience

  Kvůli neschopnosti používat četné léky kojení, mnoho žen dává přednost lidovým receptům.

  Poznámka! Je bezpodmínečně nutné konzultovat s ošetřujícím specialistou, protože lidové léky mohou poškodit nejen vás, ale i vaše dítě.

  Následující lidové metody pomohou snížit bolest v zádech:

  1. Komprese listů lopuchu. Měly by být doplněny vroucí vodou a aplikovány na místo, kde je bolest. Zakryjte místo vlněným hadříkem přes lopuch. Kompresi je možné nechat i na noc.
  2. Tření medem. Bederní oblast může být otírána medem, je to dovoleno docela intenzivně. Tyto akce pomohou zlepšit krevní oběh..
  3. Hořčice komprimovat. Suchá hořčice musí být zředěna teplou vodou do krémového stavu. Směs se aplikuje na postiženou oblast. Takovou komprimaci nemůžete držet déle než 5 minut, protože můžete spálit kůži.

  Důležité! Hořčičné obklady nelze použít, pokud má žena gynekologické problémy.

  Vlněné výrobky

  Akce věcí vyrobených z přírodní vlny je oteplování a masáže v přírodě. Při zakrytí zad je krevní oběh normalizován, bolest je snížena a zánětlivý proces je eliminován. Pro tyto účely existuje mnoho různých produktů z vlny, například pásy, šály, svetry, šály a další.

  Pokud nejsou známy příčiny bolesti zad, je přísně zakázáno zahřívat se masti, obklady a vlněnými výrobky..

  Bylinková komprese

  To jsou docela běžné léky na bolest v bederní bedně. Jsou nejen teplé, ale mají také jiný účinek na celé tělo..

  • Komprese bylin. K vaření potřebujete třezalku tečkovanou, heřmánku a tymián ve stejném poměru. Bylinky nalijte horkou vodou a nechte si na tom naléhat. Když je komprese podána infuzí, musíte zvlhčit tkáň v roztoku a připojit se k postižené oblasti.
  • Hořčičný prášek komprimovat. Vezměte hořčici nebo prostou hořčici. Naneste na postiženou oblast obklad. Místo hořčičné omítky je možné použít náplast pepře.

  Broušení

  Příznivě působí otírání postižené oblasti. Recept na mletí je následující:

  • Je nutné připravit 60 ml valeriánu (alkoholové tinktury), 75 kapek jódu a trochu feferonky.
  • Nechte roztok vyluhovat na tmavém místě po dobu 48 hodin.
  • Když je mletí naplněna, otřete ji postiženou oblastí.

  Bolesti zad po porodu

  Bolest zad po porodu je poměrně častým jevem, který se může objevit po dlouhou dobu..

  Během těhotenství se často objevuje nepohodlí a po narození dítěte nezmizí. Příčiny tohoto stavu mohou být různé - patologie páteře, onemocnění pánve a dalších vnitřních orgánů.

  Příčiny

  Navzdory skutečnosti, že narození dítěte je považováno za fyziologický proces, mnoho žen čelí různým poruchám. Bolest zad může nastat pod vlivem různých faktorů. Mezi nejčastější příčiny patří následující:

  1. Postupný růst plodu a dělohy během těhotenství ovlivňuje kosti pánve - postupně se liší. Tento proces také vyvolává výrazné protažení svalové tkáně. V tomto případě jsou vazy, které drží vnitřní orgány, napnuty. Protože většina z nich se připojuje k obratlům, dochází k bolesti..
  2. Období těhotenství také ovlivňuje břicho - jeho svalová tkáň je také velmi napnutá. V důsledku tohoto procesu jsou bederní svaly výrazně zkráceny. Po narození dítěte zůstávají v napjatém stavu, protože žaludek se okamžitě nezotaví.
  3. Výskyt velkého množství nadváhy během těhotenství také vyvolává silnou bolest. Mohou ovlivnit pánevní oblast nebo žaludek..
  4. V některých případech vnitřní orgány během těhotenství mění své umístění. Ledviny tedy mohou padat nebo se otočit. Po narození dítěte musí obnovit své normální místo.
  5. Příčinou nepohodlí může být vývoj meziobratlové kýly. Po porodu je často pozorována exacerbace této patologie.
  6. Před porodem ženy se kosti často liší. Proto se syndrom bolesti vyskytuje poměrně často. V tomto případě se boky pohybují od sebe a ochablé kosti se liší, ocasní kost se pohybuje zpět. Po těhotenství potřebuje tělo nějaký čas na zotavení, což vede ke vzniku nepříjemných pocitů.
  7. Nepohodlí může vyvolat traumatická zranění utrpěná během porodu. V tomto okamžiku se mohou klouby nebo kosti pohybovat.
  8. Důvody tohoto porušení mohou být změny v držení těla, ke kterým dochází během těhotenství. Obnovení může trvat asi 1–2 měsíce.
  9. Důležitou roli hraje zvýšení zátěže bederní oblasti po narození dítěte. Potřeba neustálého pohybu dítěte výrazně zhoršuje situaci zad.

  Pokud jsou po narození dítěte velmi bolestivé dolní části zad, pánevní oblasti a břicha, měli byste se určitě poradit s lékařem, který dokáže identifikovat provokující faktory.

  Naši čtenáři doporučují

  Pro prevenci a léčbu nemocí spojů používá náš pravidelný čtenář nechirurgickou léčebnou metodu, která získává na popularitě a doporučuje ji přední němečtí a izraelští ortopedové. Po pečlivém prostudování jsme se rozhodli vám ji nabídnout.

  Diagnostické metody

  Je nutné podstoupit podrobnou lékařskou prohlídku. Nejprve lékař provede objektivní vyšetření. Pokud je syndrom bolesti způsoben osteochondrózou, vede tlak na oblast výstupu nervových vláken ke zvýšení nepříjemných pocitů. Basting v dolní části zad může odhalit bolest v patologiích ledvin.
  Chcete-li provést přesnou diagnózu, musíte provést další výzkum:

  1. Měl by být proveden obecný test moči. Je také nutné mít ultrazvuk ledvin.
  2. Pokud máte podezření na patologii kloubů pánve, musíte provést rentgenové vyšetření této oblasti. Díky tomu je odhalena atypická lokalizace femorální hlavy ve vztahu k acetabulu.
  3. Osteochondrosis lze identifikovat retrospektivně. Do roku po porodu začínají s touto diagnózou na bolesti zad. Pro potvrzení přítomnosti nemoci proveďte neurologické vyšetření. Také je třeba udělat radiografii a tomografii.

  Léčba

  Pokud po epidurální anestézii bolí záda, je to způsobeno hormonální nerovnováhou. Protizánětlivé léky, které potlačují tvorbu prostaglandinů, se používají ke zmírnění nepohodlí..
  Pokud je bolest způsobena onemocněním ledvin, je léčba předepsána nefrologem. Pyelonefritida vyžaduje použití antibiotik a uroantiseptik. Glomerulonefritida musí být léčena imunosupresivní terapií..
  Když se objeví osteochondrosa, používají se nesteroidní protizánětlivá léčiva. Mohou být také předepisována analgetika - jsou účinná léčiva jako tempalgin, baralgin..
  Pokud je bolest důsledkem odlišných kostí, je třeba pomoci chiropraktika. Pohodlí v pánevní oblasti je často účinně eliminováno fyzioterapií.
  Lze také vybrat terapeutická cvičení. Díky speciálnímu cvičení můžete obnovit žaludek, posílit svalovou tkáň, obnovit normální polohu pánevních kostí.

  Bolest v bederní oblasti se často objevuje po narození dítěte. Může se objevit pod vlivem různých faktorů. Faktem je, že v průběhu těhotenství se pánevní kosti liší, zvyšuje se zátěž na břiše, zhoršují se choroby vnitřních orgánů. Chcete-li se s tímto porušením vypořádat, musíte kontaktovat odborníka a doporučuje se to provést co nejdříve.

  Často čelí bolesti zad nebo kloubů?

  • Máte sedavý životní styl?
  • Nemůžete se chlubit královským postavením a pokusit se skrýt záda pod oblečením?
  • Zdá se vám, že to brzy přijde samo o sobě, ale bolest jen zesílí.
  • Mnoho způsobů vyzkoušelo, ale nic nepomůže.
  • A nyní jste připraveni využít každé příležitosti, která vám poskytne dlouho očekávané blaho!

  Existuje účinný lék. Lékaři doporučují Čtěte více >>!

  Články O Neplodnosti