Hlavní Analýzy

Vše o plavání kojenců a novorozenců: videonávody a školení dovedností ve vaně a bazénu

Plavání prsou je v těchto dnech stále populárnější. Rodiče sami učí své děti plavat od narození doma ve vaně s podpůrným kruhem nebo tomu věřit instruktorovi v bazénu. Pro někoho je to jen módní a zajímavé. Pokud tento problém důkladně prostudujete, uvidíte, jak užitečné je plavání v tak raném věku.

Je třeba okamžitě poznamenat, že novorozené děti již umí plavat. To není překvapivé - po dobu 9 měsíců dítě žilo ve vodním živlu v matčině lůně. Po porodu asi 3 měsíce si zachovává schopnost instinktivně zadržovat dech pod vodou, do čtvrtého měsíce se tato schopnost postupně ztrácí.

Voda je přirozeným prvkem kojenců, takže zavedení koupání v prvních měsících života může být pro dítě úžasným vývojem a fyzickou zátěží.

Výhody plavání pro kojence

Plavání pro kojence jako univerzální praxe bylo navrženo již v 60. letech 20. století. Mezi moderními pediatry stále více odborníků tuto metodu rozpoznává a mluví o její nepochybné výhodě:

 1. Plavání dětí ve vaně nebo bazénu je skvělý způsob kalení (viz také: kalhotky pro plavání dětí). Posiluje nejen celkovou imunitu, snižuje riziko nachlazení a zvyšuje celkovou odolnost těla vůči různým virům a infekcím, ale má také příznivý vliv na fyzický vývoj dětí.
 2. Pokud tuto praxi pravidelně cvičíte, dítě si vytvoří správné držení těla a posílí zadní svaly, které podporují páteř..
 3. Muskuloskeletální systém dostává výrazně více výhod než masáž. Cvičení ve vodním tónu svaly, pokud se provádí ráno, a relaxovat před spaním. Je také pozoruhodné, že děti, které se zabývají plaváním dětí dříve, se začnou plazit a chodit.
 4. Krátkodobé respirační zpoždění během plavání a potápění, doprovázené mírným nedostatkem kyslíku, stimulují tvorbu červených krvinek v těle. Výsledkem je zvýšení hladiny hemoglobinu..
 5. Příznivě působí na dýchací a kardiovaskulární systém. Krevní přísun do vnitřních orgánů je stimulován a krevní tlak normalizován.
 6. Během potápění vstupuje voda do nosohltanu a vyplavuje nahromaděné bakterie, prach, pyl a další alergeny. Maxilární dutiny se promyjí a vytvoří se dobrá prevence chladu.
 7. Voda uvolňuje veškeré napětí, uklidňuje, odstraňuje obavy a příznivě ovlivňuje celý nervový systém. Vodní aktivity také pomáhají posilovat intuitivní vztah mezi mámou a dítětem.
 8. Děti, které v budoucnu plavou od narození (i doma), nemají strach z velkých a otevřených vodních zdrojů - bazén, jezero nebo moře.

Principy kojeneckého plavání

Někteří rodiče se domnívají, že výcvik může poskytnout pouze zkušený instruktor v bazénu se specializací na plavání kojenců. Ve skutečnosti není všechno tak složité. Uvidíme, na co byste měli při přípravě dávat pozor.

 • Je lepší zahájit vodní aktivity ve věku 3–4 týdnů. V tuto chvíli děti ještě neztratily vrozený reflex, který zadržoval dech pod vodou. Kromě toho byla pupeční rána již uzdravena a dítě přibývalo na váze a zesílilo.
 • Vana nebo malý bazén (je-li ve výbavě) musí být udržován v čistotě. Před zákrokem by měla být nádoba důkladně omyta mýdlem (vhodné je běžné pro domácnost) a jednou týdně by měla být vyčištěna jedlou sódou, produkt dobře omyjte velkým množstvím tekoucí vody. Pokud se k plavání používá kruh plavání, musí se také dobře umýt. Řešení manganistanu draselného nebo bylinných odvarů je lepší nepoužívat, protože při koupání může voda vstoupit nejen do dýchacích cest, ale také do trávení (doporučujeme přečíst: voda pro koupání novorozence). Ze stejného důvodu nemusíte používat agresivní chemikálie, které jsou špatně omyty a v malém množství zůstávají na povrchu..
 • Teplota vody pro kojence v prvních třech měsících by měla být alespoň 32 stupňů. Můžete začít od 35 stupňů a po několika hodinách postupně snižovat o 3 stupně. Po ponoření dítěte do vody ho musíte sledovat. Pokud začal plakat a nezastavil se několik minut, je zima. Pokud je příliš pomalý, pak je voda horká. Pokud si dítě rychle zvyklo na vodu a dělá rukama a nohama všechny pohyby, je teplota vody optimální.

Mnoho rodičů má pochybnosti a obavy z potápění. Potápění potěší také slavný pediatr Jevgenij Komarovský, který pozitivně hovoří o plavání kojenců a o vodních procedurách pro novorozence. Tvrdí, že potápění je velmi užitečné a není nebezpečné, avšak pokud se rodiče bojí, je lepší opustit nebo čekat na potápění.

Tipy pro domácí úkoly

Je nutné zvolit vhodný čas pro výuku. Nedělejte to, když má dítě hlad nebo bezprostředně po krmení; je lepší počkat hodinu, než se mléko vstřebá. Také dítě by mělo být dobře spáno a bdělé.

Máma by měla myslet na její pohodlí. Aby nedošlo ke znecitlivění zad a ramen, je lepší sedět poblíž vany a položit gumovou podložku na podlahu, aby se zabránilo uklouznutí. Je dobré si předem připravit čistou plenku. Až budou postupy ukončeny, bude možné dítě s ním otřít a vzít do místnosti v něm. I když to lze také připsat nahý - bude to další kalení.

Když je vana nebo mini bazén naplněn vodou, můžete začít své dítě seznamovat s vodou jemným dotykem nejprve jednou rukojetí nebo oběma. Pak si můžete namočit nohy, celé nohy a postupně - celé tělo. Ponořte dítě do vody ve svislé poloze. V tomto případě musíte neustále mluvit a usmívat se.

Máma musí vyzkoušet oba typy podpěr používaných při plavání kojenců: pod bradou a pod hřbetem hlavy. Když dítě leží na břiše s vodou, matka mu podepírá hlavu tak, aby brada spočívala na dlani. Pokud dítě leží na zádech, musí mu matka podporovat zátylek. Můžete si vybrat jakoukoli pozici, která se vašemu dítěti líbí nejraději, nebo použít oba postupně. Můžete také vyzkoušet plavání s plaveckým kruhem. Po úspěšném zvládnutí domácích úkolů se doporučuje přestěhovat se do velkého bazénu.

Cvičení a triky

Pokud se matka zabývá dítětem pouze doma, neznamená to, že dítě nebude mít zájem o obyčejnou koupel a ne o velký bazén. Chcete-li minimalizovat riziko a zajistit klid mysli, můžete si koupit speciální kruh nebo klobouk s polystyrénovou pěnou, který umožní dítěti zůstat sám na vodě. Používání kruhu uvolní většinu maminých rukou a uvolní pohyby dítěte.

Tato technika zahrnuje následující cvičení:

 1. Šoky a obraty. Dítě musí být přivedeno blíže ke stěnám nádrže, takže když ucítil nohy podpory, začal se tlačit a plavat. Máma ho musí podporovat, jen když se převrátí. Kruh zajišťující hlavu také pomůže a poskytne dobrou bezpečnost..
 2. Stříkající. Když dítě leží na břiše a jeho brada je podepřena rukou jeho matky nebo kolem, na druhé straně může matka ukázat, jak se voda třese při stříkání.
 3. Plavání. Když je dítě ve stejné poloze, před ním na krátkou vzdálenost, můžete umístit loď nebo jinou hračku a pomoci dítěti chytit ji. Vždy je třeba mírně zvýšit vzdálenost k lodi a rychlost.
 4. Zigzags a G8s. Učení tohoto cvičení může začít, když je plavání v přímce již zvládnuto. Nyní je třeba s pomocí mé matky „nakreslit“ klikatá a „osmička“ na vodu, obrátit se na záda a bříško. I zde je lepší vybavit plavecký kruh.
 5. "Houpačka". Dítě musí být umístěno na břicho a jeho hlava by měla být držena rukama nebo kolem tak, aby byla zcela nad vodou. Je velmi důležité vést dítě tak, aby pohyboval tam a zpět a nahoru a dolů, vrhal se a stoupal.

Každá maminka se s takovými jednoduchými cvičeními vyrovná. Aby bylo jasnější, jak cvičení v praxi vypadají, můžete sledovat videonávody s instruktorem v bazénu.

Omezení

Přestože je plavání kojenců pro děti velmi užitečné a milované, může mít také kontraindikace. Chcete-li je identifikovat, musíte kontaktovat pediatra: pokud nenalezne žádné zakazující faktory a nevyjádří proti nim, můžete bezpečně zahájit vodní aktivity s dítětem.

Jaké vývojové poruchy mohou bránit plavání dítěte:

 • muskuloskeletální problémy vyžadující fixaci končetin;
 • vrozené srdeční onemocnění;
 • dermatitida komplikovaná hnisavým výtokem;
 • neurologické poruchy doprovázené křečemi;
 • nachlazení v průběhu nemoci.

Jak vidíte, pro plavání kojenců není tolik kontraindikací a mezi novorozenci to není běžné. Většina dětí má plavání. Kromě velkých výhod dává dětem mnoho pozitivních emocí, protože voda byla původně jejich původním prvkem. Takové děti jsou fyzicky zdravější a lépe se přizpůsobují různým sociálním podmínkám a každá matka se stará o fyzické a duchovní zdraví dítěte.

Je plavání užitečné pro děti ve vaně? Školení a tipy

Voda pro novorozence je přirozeným prvkem, protože po dobu devíti měsíců zůstávají v plodové vodě matky. Dokonce i první tři měsíce po narození mohou kojenci instinktivně zadržovat dech a odborníci doporučují tuto dovednost použít pro včasný vývoj drobků..

Když rodiče naslouchali radám odborníků, snaží se naučit své dítě plavat ve vaně již od útlého věku. Je užitečné přijít na to, jak to udělat správně a existují nějaké kontraindikace.

Je pro dítě užitečné plavat doma ve velké kapacitě?

Plavání v raném věku není jen každodenní hygienický postup, ale metoda vývoje dítěte. Podle studií třídy přinášejí dětem následující výhody:

 • posílení imunity, zlepšení systému termoregulace;
 • posílení svalů, uvolnění končetin a prstů;
 • tvorba správného držení těla;
 • zlepšení dýchacího systému;
 • normalizace krevního tlaku, srdeční frekvence a zlepšení prokrvení;
 • zvýšená hladina hemoglobinu stimulací uvolňování červených krvinek během dušnosti nebo nedostatku kyslíku během plavání;
 • posílení nervového systému, zlepšení spánku;
 • očištění maxilárních dutin, prevence nachlazení a rozvoje alergií;
 • zvyšuje výdrž, zlepšuje chuť k jídlu.

Pravidelné třídy přispívají k socializaci dítěte - přestává se bát velkých vodních ploch. Cvičení s vodou mnohem účinněji ovlivňuje motorický systém, na rozdíl od masáže, a děti se začnou plazit dříve, stojí na nohou a chodí.

Indikace a kontraindikace

V případě diagnostiky takových problémů se doporučuje začít učit plavat v raném věku:

 • vrozené patologie (dysplazie, třes, hypo- a hypertonie, kýla atd.);
 • Dětská mozková obrna;
 • autismus;
 • křivice;
 • anémie;
 • neuróza;
 • nemoci pohybového aparátu.

Mírná cvičení ve vodě pomáhají léčit kardiovaskulární onemocnění (angina pectoris, ischémie, myokarditida).

Existuje velmi málo kontraindikací k plavání, ale musíte opustit procedury, když:

 1. těžké srdeční vady (vrozené);
 2. neurologické patologie s křečovým syndromem;
 3. vážné poruchy pohybového aparátu, vyžadující fixaci končetin;
 4. pláčová diatéza;
 5. ochrnutí;
 6. otevřené rány;
 7. epilepsie;
 8. Akutní respirační infekce, pneumonie v akutním stadiu.

Jaký věk začít?

Optimální věk pro začátečníky je 3-4 týdny života dítěte. Do této doby už přibírá na váze, je schopen se přizpůsobit nové realitě a neztratil ani reflexy plavání a dýchání. V tomto věku se pupeční rána často uzdravuje.

Příprava na trénink

Třídy musí být prováděny ve známém domácím prostředí pro dítě, a než začnete, musíte si připravit koupelnu tím, že ji umyjete mýdlem na prádlo a důkladně opláchněte vroucí vodou. Jednou týdně se doporučuje očistit sodou.

Je lepší nepřidávat do vody bylinné odvarky nebo roztok manganistanu draselného během tréninku, protože drobeček může polykat tekutiny a jed.

Aby se dítě během procedur cítilo pohodlně, odborníci doporučují udržovat vnitřní teplotu 24-26 stupňů. Pokud to rodiče temperují, mohou být hodnoty teploty sníženy na 21-23 stupňů.

První tréninky se provádějí ve vodě zahřáté na 35 stupňů, pak by měla být teplota postupně snižována. Avšak při koupání dětí mladších 3 měsíců jej nelze snížit na 32 stupňů.

Při ochlazování se nepřidává horká voda, takže si tělo novorozence zvykne na nové podmínky a ztuhne.

Existuje názor, že k koupání dítěte je nezbytná pouze vařená voda, ale odborníci byli rychle informováni o této informaci. Vysvětlují to tím, že takové opatření je nezbytné pouze během prvních vodních procedur v dětském životě, protože existuje možnost infekce nezhojené pupeční rány..

Z ekonomického hlediska je také nepraktické nalévat destilovanou vodu do lázně.

Nejlepší možností je tekoucí voda, ale rodiče by měli věnovat pozornost její tvrdosti a přijmout včasná opatření ke zmírnění nezbytných ukazatelů. Očistěte vodu od nečistot pomocí speciálního filtru.

Pokud se rodiče stále bojí udržet dítě v plné koupeli, mohou použít speciální zařízení:

 • kruh plavání (se zářezem pro bradu a suchý zip);
 • volánky na ruce;
 • kapota s vloženými pěnovými bloky.

Musíte předem připravit teploměr v plastovém pouzdře, ubrousky, ručník a bavlněné pupeny.

Aby se novorozenec připravil na koupání doma ve velké lázni, doporučuje se mu do 20-30 minut provést masáž v souladu se sledem akcí.

Procedura se provádí na měnící se tabulce nebo běžné tabulce podle následujících pravidel:

 1. začněte lehkým hladením končetin zdola nahoru;
 2. hladil hýždě a záda (ležící na břiše);
 3. masírujte hrudník, břicho, hlavu, krk (když ležíte na zádech);
 4. jemně protáhněte tělo v podobném pořadí;
 5. masáž břicha čtyřmi prsty jedné ruky (kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček).

Třídy ve vodě se provádějí s přísným dodržováním postupných dávkovacích postupů. Jak se dítě vyvíjí, doba plavání se zvyšuje o 10-15 sekund (2-5 minut za měsíc).

Předpokládaná doba výuky:

 • až 2 týdny - 15 minut;
 • 1-2 měsíce - 15-20 minut;
 • 3-4 měsíce - 25-30 minut;
 • 4-5 měsíců - 30-40 minut;
 • 6-7 měsíců - 40-50 minut;
 • 8-9 měsíců - 50-60 minut;
 • 10-12 měsíců - 60-70 min.
obsah ↑

Jak učit děti plavat?

Pro plavání kojenců se používají dva typy podpěr: pod zátylkem a pod bradou. V prvním případě leží dítě na zádech a ve druhém - na břiše.

Základní cvičení:

 1. Otáčí se a trhne - přiblížíte nohy dítěte blíže ke stěnám vany. Cítí podporu, bude se tlačit a plavat.
 2. Stříkající - ponořte dítě do vody (ležící na břiše) a, podepřete ho bradou, zobrazte rozptýlené kruhy na vodě, které se objevují stříkající vodě.
 3. Plavání za hračkou - pomozte dítěti dohnat plovoucí hračku, postupně zvětšujte vzdálenost a rychlost.
 4. „Osm“ a klikatá - pohybujte dítětem po pomyslné osmičce (nebo klikatá), individuálně volte rychlost. Vystupoval na zádech a břiše.
 5. „Swing“ - napodobuje plavání nahoru a dolů (zvedání a spouštění dítěte), dopředu a dozadu.
 6. „Posuvné“ - okamžitě nechte dítě bez podpory 1-2 sekundy.

Stojí za zmínku, že přestávka ve výuce na 1–2 měsíce vede ke ztrátě plaveckých schopností a poté je třeba je znovu postupně obnovovat..

Nabízíme vám sledovat video, ve kterém se učí plavat děti:

Tipy pro rodiče

Aby třídy přinášely pouze výhody, pediatrové doporučují pozorovat chování dítěte:

 • pláč během ponoru může znamenat, že voda je studená;
 • nadměrně horká voda může způsobit nadměrnou pasivitu a letargii;
 • Pokud dítě zpěvák zpočátku rychle, ale rychle odezní a začne se aktivně planout do vody, znamená to, že byla zvolena optimální teplota.

Nemůžete přimět děti, aby plavaly, protože takové úsilí nepřinese očekávaný výsledek a může vyvolat výskyt psychologických problémů. Je optimální zahájit výuku po 45–60 minutách po krmení - během této doby bude jídlo absorbováno, ale drobky nebudou mít čas na hlad. Pokud je dítě unavené, nevykonávejte cvičení.

Trénink plavání bude jistě úspěšný, pokud rodiče věří ve výhody tříd, nebojí se provádět určité manipulace s dítětem ve vodě a jsou trpěliví a vytrvalí. To dá hodně pozitivních emocí, posílí fyzické a psychické zdraví a také posílí důvěru..

Plavání doma v dětské vaně

Moderní rodiče mají rádi všechny druhy technik, kterými můžete začít rozvíjet své dítě od útlého věku. Jednou z nejpopulárnějších destinací dnes je kojenecké plavání. Nemusíte kupovat bazén, abyste své dítě naučili potápět, základní lekce můžete provádět doma, v koupelně. K tomu potřebujete pouze klobouk a kruh kolem krku. Plavání pro kojence je zábava, užitečné a zlepšuje motorické dovednosti..

Pozitivní účinek na tělo

Málokdo ví, že malé děti umí dobře plavat od narození. Mohou zadržet dech a potápět se, stříkající zábavu v koupelně. Tento trend je vysvětlen skutečností, že dítě má vrozený reflex, protože v matčině lůně byl v tekutém prostředí po dobu 40 týdnů.

Schopnost plavat zmizí 3 měsíce po narození. Pediatrové doporučují, aby při plavání s dítětem prováděla určitá cvičení, aby neztratila schopnost zůstat nad vodou. Kromě toho je kojenecké plavání velmi prospěšné pro vývoj dětí..

Jaké plavání je dobré pro kojence:

 1. Pravidelné úpravy vody jsou dobré pro každého, zejména pro malé děti. To umožňuje tělu naučit se, jak snáze reagovat na změny teploty..
 2. Systematická cvičení přispívají k vytvoření krásného a rovnoměrného držení těla, posílení páteře.
 3. Cvičení doma v koupelně pomáhá udržovat normální hladinu hemoglobinu..
 4. Potápění vede k tomu, že malá část vody proniká do nosu dítěte. To je vynikající profylaxe nachlazení, také takové „oplachování“ odstraňuje alergie a bakterie ze sliznice.
 5. Po koupeli se srdeční frekvence dítěte zlepší.
 6. Pokud učíte dítě plavat od velmi mladého věku, v budoucnu se nebude bát otevřené vody.

Doporučení pro rodiče

Naučit malé dítě plavat doma v koupelně a potápět se pro rodiče není tak obtížný úkol. Pokuste se co nejvíce dodržovat předložená doporučení a ze svých lekcí můžete získat maximum..

 1. Pokud si jasně stanovíte cíl, který chcete naučit své dítě plavat, musíte to udělat ihned po přemnožení pupeční šňůry. To je přibližně 3-4 týdny po narození. V této době plavecké reflexy nezmizely, takže dítě bude snazší.
 2. Předem kupujte atributy jako klobouk a kruh kolem krku. Pokud učíte dítě zůstat doma u vody v koupelně, musíte to udělat z kruhu - z bezpečnostních důvodů.
 3. První vodní trénink by měl být prováděn při teplotě 35 stupňů. Sledujte chování dítěte. První minutu po ponoru může dítě plakat, proces koupání s kruhem dává trochu nepohodlí. Pokud se dlouho neklidní, znamená to, že není s teplotou vody spokojen.
 4. Plavání pro kojence je také prospěšné z toho důvodu, že to láká tělo. Během koupání se voda postupně ochladí - to je velmi dobré, nepřibližujte ji znovu na 35 stupňů.
 5. Pokud plánujete své dítě pravidelně trénovat, dávejte pozor na čistotu v koupelně. Vypláchněte jej jednou týdně sodou a před koupáním dítěte ošetřete mýdlem na prádlo.
 6. Plavání je pro kojence velmi prospěšné, ale děti mohou někdy začít jednat. Například, pokud nemáte dostatek spánku nebo náladu. Je také velmi důležité trénovat vaše dítě asi hodinu po jídle. Během tohoto období je mléko již absorbováno a dítě nebude mít žaludek nepohodlí.
 7. Pokud v bytě není žádný průvan, dětští lékaři nedoporučují po koupeli otřít tělo dítěte do sucha. Vymažte dítě suchou plenkou, to bude stačit. Dále by mělo být pečlivě odstraněno víčko a kruh kolem krku.
 8. Před cvičením se ujistěte, že kruh drží pevně u krku a že víčko zakrývá uši. Dítě by se mělo cítit pohodlně, jinak to bude rozmarné.

Koupání v koupelně doma: cvičení pro kojence

Mnoho rodičů věří, že je obtížné učit potápění malým dětem, vyžaduje to hodně nervů a vůbec to není zajímavé. Stojí za zmínku, že tomu tak úplně není. Zde je několik cvičení.

 1. Jolts. Držte dítě pevně, posuňte ho kruhem k okraji koupelny, aby se naučil tlačit.
 2. Otočte dítě na bříško. Víčko a kruh musí být odstraněny. Držte dítě za bradu, nechte ho postříkat.
 3. Nyní musíme naučit dítě plavat. Výchozí pozice je přesně stejná jako v předchozím cvičení, bez zvláštních atributů (kruh). Před dítě jsme vložili jednu z jeho oblíbených hraček do vody, aby se natáhl po ní.
 4. Poté, co dítě už bude schopno plavat v přímce, musíte ho naučit změnit směr. Toto cvičení lze provádět s kruhem nebo bez něj. Při plavání nakreslete do vody číslo osm.
 5. Hladkým pohybem snižte tělo dítěte nahoru a dolů a držte ho za bradu. Kruh není nutný pro cvičení.
 6. Nyní přejděte k potápění. Toto je nejtěžší část. Rodiče se obávají, že se jejich dítě zadusí. Je však třeba poznamenat, že dítě dokáže dokonale zadržet dech již od narození, stačí mu to připomenout. Pomyslete na klíčové slovo, například „vpřed“ a na několik sekund prudce spusťte dítě do vody. Dítě samozřejmě může plakat prvních pár dní, ale pak si na to zvykne. 10 dnů po takovém koupání a budete překvapeni, jak moc se změní přístup dítěte k vodě.

Kontraindikace

Bohužel ne každé dítě může být učeno, aby zůstalo na vodě. Tato cvičení mají své kontraindikace:

 • vrozené srdeční problémy;
 • období virového onemocnění;
 • křeče a další nervové poruchy;
 • muskuloskeletální problémy.

Jak vidíte, plavání dětí je zábavné, poučné a užitečné. Pokud necháte dítě zapomenout na tyto dovednosti z dětství, v dospělosti bude mít problémy se strachem z vody, bude se v tomto prostředí cítit skvěle.

10 indikací pro plavání kojenců + 6 užitečných cvičení

Jak cvičit děti plavání doma? Má klady a zápory? Mohou se do tohoto sportu zapojit všechny děti? Pokud existují nějaká pravidla a podmínky pro provedení tohoto postupu? Jaká cvičení jsou v tomto věku povolena??

Po narození dítěte si všichni rodiče přejí, aby vyrostl v zdravé, krásné, inteligentní a schopné dítě. Proto mnoho z nich začíná rozvíjet dovednosti drobky od narození. A někteří z rodičů se uchylují k takovému sportu jako je plavání. To je to, co může dítě dělat téměř od narození.

Zdůrazňuje kojenecké plavání

Tento sport využívá téměř celý hlavní svalový systém, minimalizuje zátěž páteře, zlepšuje činnost kardiovaskulárního a respiračního nervového systému. Tak například pomáhá narovnat plíce a zvýšit jejich objem.

Plavání pro kojence pomáhá zlepšovat metabolismus, fyzický vývoj, chuť k jídlu, spánek. Tyto děti se začnou převalit rychleji, sedět, chodit, plazit se a mluvit, a kromě toho vytvářejí správné držení těla.

Jak zjistit, zda novorozeně může plavat?

Důležitá je skutečnost, že provádění těchto postupů je povoleno pouze se svolením lékařů: pediatr, ortoped, neurolog! Je vhodné tento požadavek pečlivě zvážit, aby nedošlo k poškození dítěte.

Doporučuje se zahájit tyto postupy ihned po hojení pupeční rány (první - třetí týden po porodu) nebo až do tří měsíců. Tento faktor je velmi důležitý vzhledem k tomu, že drobky v tomto věku mohou při zadržování vody na tvářích reflexně zadržovat dech. A pokud tento reflex není vyvinut, pak zmizí a pravidelný trénink v tomto sportu jej posiluje a rozvíjí. Proto je velmi důležité zahájit výuku co nejdříve..

Indikace plavání kojenců

Cvičení tohoto sportu je ukázáno téměř všem dětem (s výjimkou malé skupiny pacientů), ale některé z nich jsou nesmírně nutné.

Tyto postupy jsou určeny pro děti:

 • s hypertonicitou (zvýšený svalový tonus). V teplé vodě a příjemném prostředí pro něj se dítě uvolňuje a uklidňuje;
 • s hypotonem (snížený svalový tonus). V tomto stavu je dítě nejčastěji letargické, neaktivní. Plavání pomáhá posilovat svalový systém a jeho tón;
 • s malou tělesnou hmotností, tj. narozenou hmotností menší než 2500 gramů. Tyto postupy u těchto dětí zvyšují chuť k jídlu, zlepšují pohybovou aktivitu, spánek, adaptivní schopnosti drobků a také normalizují práci nervového, kardiovaskulárního, respiračního a močového systému. Takové změny jsou pravděpodobnější s intrauterinní retardací růstu a předčasnou bezpečností;
 • s asymetrií svalového tónu. Neustálé změny v držení těla, jmenovitě pohyby ohybu a extensoru v končetinách, přispívají k relaxaci a napětí svalového systému drobků a vytvářejí v nich potřebné motorické pocity;
 • narozený císařským řezem („císařský řez“). Voda přispívá k zavedení těch mechanismů, které nebyly zahájeny v době narození, a zlepšuje její přizpůsobení prostředí;
 • s dysplázií kyčelních kloubů (tj. s jejich vrozenou podřadností). Tento typ postupu profylakticky působí na kloubní vazový aparát a také pomáhá posilovat klouby, nezávislý pohyb v nich;
 • s valgusem, varusem, plochými nohami. Účinek s těmito patologiemi vzniká v důsledku posílení vazivového aparátu, svalového systému;
 • s vrakem. Nejčastěji se jedná o instalaci, to znamená, že se vyskytuje dokonce i v děloze nebo během porodu, ale může to být také pravda - vyplývající z nedostatečného vývoje sternocleidomastoidního svalu nebo v důsledku poranění při porodu v krční páteři. V prvním případě mohou být krční svaly uvolněny tímto způsobem a ve druhém je tento postup komplementární k hlavní léčbě;
 • s dětskou mozkovou obrnou (dětská mozková obrna). Tento postup je pro ně nejoptimálnější, protože se na něm podílejí ruce i nohy. Výsledkem je reakce těchto končetin, pohyby jsou více koordinované, rytmické a koordinované. A také eliminuje bolest, zlepšuje duševní, fyzické, emoční a neurologické stavy drobků;
 • s problémy se stolicí. Tento sport pomáhá zvyšovat pohyblivost střeva, zatímco drobky plavání masírují bříško, zlepšují krevní oběh a vnitřní orgány.

Kontraindikace

Ale bez ohledu na to, jak užitečný je tento sport, není ukázán všem.

Je jim zakázáno jednat s dětmi:

 • pneumonie, akutní respirační virové infekce (ARVI), doprovázené hypertermií;
 • exacerbace chronických chorob;
 • infekční onemocnění kůže;
 • alergické projevy na kůži;
 • aktivní forma tuberkulózy, syfilis;
 • nemoci břišní dutiny, které jsou náchylné ke krvácení;
 • epilepsie;
 • těžké vrozené vady srdce, ledviny;
 • dislokace a subluxace kyčelních kloubů;
 • vrozené anomálie, které vylučují schopnost plavat;
 • akutní kardiovaskulární, renální nebo jaterní nedostatečnost;
 • střevní infekce a střevní poruchy;
 • hydrocefalus;
 • otevřené rány;
 • vážná zranění a poruchy pohybového aparátu, které vyžadují kompletní fixaci končetiny.

Často kladené otázky pro maminky a tatínky

Kdy začít?

Jedním z pravidel pro výuku drobků tomuto postupu je včasný začátek tříd s ním.

Podle vědeckých údajů je doporučený věk pro cvičení s dítětem kratší než tři měsíce, protože po jeho dosažení vrozené reflexy zmizí, jedním z nich je schopnost plavat. Nejlepší věk pro zahájení lekce je jeden měsíc.

Vana nebo bazén?

Poměrně často se pediatr ptá na následující otázku: Kde je lepší začít plavat s dítětem, ve vaně nebo v bazénu? Názory vědců na toto téma byly rozděleny. Někteří lidé si myslí, že je lepší dělat to doma až jeden až dva měsíce doma, podle jejich názoru je přizpůsobení se vodě za obvyklých podmínek rychlejší. Ostatní - od tří týdnů se doporučuje navštívit bazén, aby si dítě s větší pravděpodobností zvyklo na velké množství vody.

Ve dvou tisících a desátém roce provedlo vědecké práce kolegium evropských pediatrů (Belgie, Francie, Německo). V důsledku toho bylo zjištěno, že děti, které se do tohoto sportu zapojily od narození, mají čtyřikrát vyšší riziko vzniku onemocnění dýchacích cest ve srovnání s dětmi, které jej nevycvičují nebo jen zřídka navštěvují bazén.

Důvodem je obsah chloru ve vodě, který je velmi škodlivý pro nezralý dýchací systém a během koupání dítěte se dostává do uší, nosu a někdy do úst..

Je to vždy možné?

Před provedením tohoto postupu doma je nutné posoudit celkový stav dítěte (náladu, pohodu, sytost).

Trenér nebo rodič?

První lekce jsou doporučeny s trenérem, takže rodiče se budou moci naučit, jak tento postup správně provádět, naučit se sled akcí pro jeho implementaci a méně se budou starat o to, jak správně dělají všechno.

Důležitým pravidlem při provádění těchto postupů je doprovod hlasu každého cvičení. Tak například před ponořením drobků do vody je nutné na to varovat. Díky tomu dochází k podvědomému zapamatování slov a formuje se připravenost dítěte na určité činy.

Potřebné příslušenství

Plavání dětí ve vaně není tak nudné, jak by se mohlo zdát zpočátku. K dnešnímu dni existuje mnoho zařízení, díky nimž se dítě bude moci rychle přizpůsobit tomuto sportu.

 • podlahové rohože. Jsou zakryty ve spodní části vany, takže drobky neklouzají, když na ně šlápnete. Mají širokou škálu barev a vzorů. Díky tomu také přitahují pozornost dítěte během plavání a zajímají ho;
 • kruhy, jsou položeny na krku dítěte a neumožňují mu se dusit;
 • klobouky na hlavě. Oni jsou také noseni s cílem držet hlavu drobky nad hladinou vody;
 • speciální kalhotky. Musí se nosit, aby v bazénu nebyla žádná nepříjemná překvapení a v koupelně se bez nich neobejdete.

Základní pravidla pro kojence plavání doma

Příprava vany

Před zahájením tohoto školení je velmi důležité, aby na něj bylo správně připraveno místo. K tomu je třeba koupel důkladně omýt dětským nebo domácím mýdlem, sodou a dobře opláchnout horkou vodou, protože tělo drobků ještě není přizpůsobeno mikroorganismům, které ji obklopují..

Plavání dětí ve vaně musí být prováděno v obyčejné nevarené vodě. Není třeba speciální vařící, vařící infuze bylin (heřmánek, šalvěj, měsíček atd.)..

Na dno vany se doporučuje nalepit na přísavky speciální gumovou rohož (před tím ji musíte důkladně omýt, jako je vana).

Pozitivně je proces učení drobků ovlivňován příjemně znějící melodií během vyučování a / nebo spoustou světlých hraček vznášejících se ve vodě. Zvyšují náladu dítěte a touhu dělat déle.

Zapojení se do tohoto sportu doma má pozitivní účinek a připravuje tělo dítěte na tyto procedury v bazénu.

Teplotní podmínky vody a prostor

Během prvních lekcí by měla být teplota vody nejméně 36 - 37 ° C s následným poklesem na 28 ° C a vzduch - 24 - 25 ° C. Pokles těchto ukazatelů by měl být postupný. Doporučuje se týdenní pokles teploty o 1 ° C. V případě, že během koupání dítě začne plakat po dlouhou dobu nebo úzkostně, tyto parametry dočasně nesnižujte. Průměrná doba trvání tohoto postupu může být 9 až 15 minut a následně 30 až 60 minut.

Když učíte dítě plavat a snižovat teplotu, existuje několik období. Proto je důležité postupně a důsledně zvyšovat zátěž na drobky.

Přípustný věk dítěte

Doporučuje se začít s dítětem co nejdříve (jakmile se uzdraví pupeční šňůra), tj. Od 2 do 3 týdnů života drobků a až do věku tří až čtyř měsíců (dokud nezmizí nepodmíněné reflexy). Pokud třídy nejsou zahájeny včas, měly by být přesunuty do věku tří až čtyř let..

Pro upevnění plaveckého reflexu jsou třídy v tomto sportu povinné alespoň do věku tří let..

Je důležité, aby děti v tomto sportu od narození získaly dovednosti, které je budou chránit před nebezpečnými situacemi ve vodě v budoucnosti.

Doporučená cvičení

Poté, co instruktor vzdělává rodiče, doporučujeme vyzkoušet první postup pomocí panenky a poté s dítětem pod přísným dohledem školitele..

Existuje mnoho cvičení pro kojence plavání. Příklady několika způsobů, jak je provést ve formě:

 1. "Odpuštění ze zdi." Ruka musí být umístěna v zátylku drobků. Je nutné ji položit na břicho vodou. Nohy dítěte by se měly dotýkat stěny vany. Poté se musí od ní odstrčit. Toto cvičení umožňuje dítěti pochopit, že čím silnější je tlak ze zdi, tím dále bude plavat.
 2. "Hodinky". Dítě musí být drženo za podpažemi a pečlivě ponořeno do vody. Pak je třeba v něm houpat doleva a doprava. Nejprve musí být tento postup proveden pomalu a následně postupně zvyšovat amplitudu pohybů, dotýkat se tváře vody a přidávat „ocas mořské panny“, tj. Přidávat zvedání nohou.
 3. "Vertikální osmičky." Strouhanka musí být držena, stejně jako v druhém odstavci, při tažení těla dítěte ležícího osm let zadem a bříškem.
 4. Lžíce. Dítě musí být chyceno v podpaží. Tělo opatrně ponořte do vody a zasahujte do něj ve všech směrech.
 5. "Stříkající." Když držíte drobky za bradou, musíte dítě opatrně spustit do vody na bříšku a ukázat mu, jak je příjemné stříkat. Nejprve musíte řídit jeho kliky sem a tam, a pak se naučí, jak to udělat sám.
 6. "Houpačka". Musíte držet drobky hlavou rukou a ponořit tělo do vody dolů žaludkem. Jemně houpejte tělo dítěte dopředu - dozadu, postupně do něj ponořte a zvedněte tělo nad hladinu vody.

Plavání s dítětem v bazénu

Trénink plavání pro kojence by neměl začínat okamžitě z bazénu. Tělo drobků je nutné nejprve nechat přizpůsobit se vodě a jeho teplotnímu režimu nejprve v koupelně.

Pokud má dítě kůži „husa“ nebo „mramorová“, musíte ji okamžitě vytáhnout do sucha, protože to jsou příznaky podchlazení..

V případě, že při návštěvě bazénu je vaše dítě vystrašené a nechce v něm plavat, posaďte se na jeho schody nebo po stranách (dejte mu čas na přizpůsobení) a poté se postupně pokuste ponoření do vody opakovat. Pokud úzkost a pláč dítěte pokračuje, zrušte tuto aktivitu a zkuste to znovu příště. Nenuťte to, protože tímto způsobem v něm můžete vytvořit pocit strachu z vody.

Po vyučování je nutné očistit malé uši, aby v nich nezůstala žádná voda, a pokud během nich dítě spolkne vodu, musíte ji pít sorbentem (Smecta, Enterosgel, Polysorb atd.).

Všechny klady a zápory kojenců plavání

Výhody tohoto sportu:

 • během tříd se svalový systém novorozence uvolní, jeho tón se normalizuje;
 • příznivě ovlivňuje fyzický a neuropsychický vývoj drobků. Výhodou těchto postupů je, že dítě začne sedět, plazit se, chodit, stát, mluvit atd.;
 • podporuje ztuhnutí těla, uzdravení a posílení imunity;
 • normalizuje fungování nervového systému (zlepšuje spánek, chuť k jídlu, uklidňuje a uvolňuje dítě);
 • zlepšuje trávicí systém (vzhledem k tomu, že voda „masíruje“ střeva, můžete zabránit zácpě a kolice u dítěte);
 • příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém a dýchací systém (zvyšuje kapacitu plic, zvyšuje hladinu hemoglobinu atd.).

Nevýhody těchto postupů:

 • třídy v bazénu se konají v interiéru s vysokou vlhkostí a chlorovanou vodou, což predisponuje k rozvoji bronchiálního astmatu a alergickým reakcím na bělení ve formě dermatitidy atd.;
 • mohou přispívat k rozvoji nachlazení, zánětu středního ucha, časté rýmy. Pokud teplota neklesne nesprávně a v přítomnosti průvanu, může dojít k podchlazení;
 • málo kvalifikovaných odborníků a dobrých školitelů v této oblasti;
 • při polykání vody se může objevit žaludeční nevolnost.

Závěr

Po narození drobků pro rodiče „se celý svět obrátí vzhůru nohama.“ Každý z nich chce, aby jejich dítě rostlo a vyvíjelo se rychleji než jejich vrstevníci, nebo aby s nimi alespoň drželi krok. Jednou z nejčastěji používaných metod, která jim umožňuje dosáhnout tohoto cíle, je kojenecké plavání.

Díky tomuto sportu je možné posílit imunitní systém, zlepšit zdraví dítěte, podpořit jeho lepší fyzický a neuropsychický vývoj a zlepšit trávicí, respirační, kardiovaskulární a nervový systém. Při výběru těchto postupů byste se však měli seznámit nejen s jejich prospěšnými vlastnostmi, ale také se všemi indikacemi a kontraindikacemi, protože je důležité nepoškozovat drobky, a proto musí být přístup ke třídám přísně získán od lékaře..

Nezanedbávejte zdraví svého dítěte. Pokud se během tréninku projeví úzkost, zrušte je alespoň dočasně nebo změňte cvičení, rozptýlte dítě. Neprovádějte tyto postupy násilím ani nevyvíjejte strach dítěte z vody! Postarej se o své děti! být zdravý!

Prsa plavání: jak zvolit teplotu vody pro třídy v domácí koupelně

Koupání s dítětem: co se děje s velmi teplou vodou

Specialista na kojenecké plavání Tatyana,
zakladatel Happyaquastudio

Takže jste se rozhodli začít rozvíjet své dítě a zvolili jste si kojenecké plavání. Nejprve si musíte odpovědět na hlavní otázky:

 • proč to dítě potřebuje?
 • co chcete pro dítě prostřednictvím těchto aktivit?

Sledujte, zda je cílem vychloubat se o úspěších dítěte. Pokud ano, pozor: uděláte to pro svou marnost a můžete dítěti ublížit. Také se poraďte se svým pediatrem o kontraindikacích a doporučeních pro plavání pro vaše dítě..

Morální trénink

První nápis, který se objeví od okamžiku narození dítěte ve vašem srdci a mozku: „Neubližujte!“. Pokud prostřednictvím této cenzury projdou další akce, mělo by se vše vyřešit..

Aby třídy skutečně prospěly rodičům i dítěti, musí být v klidu a zábavě, v příjemném a zdravém prostředí pro každého. Zkoušku nevyhovíte, nestavíte devátý zázrak světa, nechodíte na nejvyšší horu světa. Nemusíte zranit záda, stát se obětí kvůli dítěti... Prostě hrajte: dělejte jen to, co dnes můžete bez obav a pohodlně udělat pro sebe. To, co vám přinese radost a skutečné potěšení z vaší role maminky a táty.

Příprava pokoje

Pro koupání v domácí koupelně by měl být vzduch v koupelně na stejné teplotě jako ve zbytku bytu. Chcete-li to provést, udržujte dveře koupelny otevřené po celou dobu sezení, pokud v bytě nejsou žádné průvary.

Aby se zabránilo odpařování v lázni, nalije se do lázně nejprve studená voda - 28-29 ° C, pak se pomocí horké vody teplota zvýší na 30-33 ° C..

Ve které vodě nemůžete děti plavat

Jak zjistit, jaká teplota vody vyhovuje vašemu dítěti? Knihy o plavání dětí doporučují teplotu vody 32-35 ° C. Vaše srdce křičí: 36-37 stupňů. Babička říká: 38 stupňů, aby nedošlo k zamrznutí!

Jak být Navrhuji provést experiment, ve kterém zjistíte, jaká teplota vaše dítě preferuje pro aktivní a pasivní cvičení ve vodě. Připravíme vodu při 33 ° C, dáme do ní dítě a studujeme jeho reakci

Příliš studená voda. Pokud novorozené dítě začne mrznout, zmenší se. Pěsti jsou stlačené, tělo zaujímá postoj embrya, paže a nohy jsou napjaté a dítě je nepohybuje.

V takové situaci vstupuje do kapilár méně krve a na kůži se objevují velké bledé skvrny. Je obtížné je zaměnit s přirozeným oběhovým okem, protože se dítě rychle ochladzuje.

Dítě se může chvět. Pokud takový obrázek vidíte, musíte přidat teplou vodu.

Nyní zvažte všechny změny teploty vody od teplé po horkou.

Teplá voda je vhodná pro relaxační cvičení ne déle než 7-15 minut: Tělo dítěte je uvolněné, klidně leží s rukama a nohama, usměje se, klidně a rovnoměrně dýchá.

Kůže v teplé vodě nabírá světle růžový odstín. Pokud držíte dítě ve vodě svisle, můžete si všimnout jasné hranice normální barvy pleti nad vodou a růžového zadku pod vodou.

Příliš teplá voda je vhodná k napařování dítěte před spaním po dobu nejvýše 5 minut. V takové vodě se nemůžete aktivně pohybovat, jinak můžete poškodit kardiovaskulární systém; zvýšení krevního tlaku, v důsledku čehož bude mít dítě bolesti hlavy. Protože systém sebezáchovy u kojenců je velmi rozvinutý, děti nás okamžitě upozorňují na problémy, které se objevily s nespokojeností a křikem.

Pokud je voda pro dítě příliš horká, uvidíte, že kůže dítěte začala zčervenat a po krátké době se tělo a obličej zčervenaly, někdy vínově. Oči ztrácejí svůj lesk a otupělé. Dítě nemá zájem prozkoumat se ve vodě, dítě je pasivní.

Horká voda je pro dítě nebezpečná! Přerušované nebo namáhavé dýchání, dušnost, ztmavnutí nasolabiálního trojúhelníku, kůže se nad horním rtem zčervená (označení přehřátí nebo únavy).

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, musíte dítě okamžitě zvednout z vody a nechat ho vychladnout ve vzduchu v pohodlném prostoru v místnosti. V žádném případě byste neměli otevírat okno, nasměrovat ventilátor na dítě, foukat na něj. Dušená kůže nemůže chránit před proudem studeného vzduchu a dítě může onemocnět.

Příprava vody

Pro aktivní trénink ve vodě je tedy požadována teplota vody mezi 30 a 33 ° C, při které:

 • kůže dítěte má stejnou barvu jako na vzduchu;
 • klidně a se zájmem se pohybuje a studuje své tělo;
 • tělo je uvolněné a v přirozeném pracovním tónu: dítě může klidně ležet na vodě, jeho paže a nohy nejsou stlačeny, a bude podle libosti jednat. Dítě je potěšeno; se zájmem jiskří oči; dítě dýchá přirozeně.

Pro relaxační aktivity ve vodě je nutná teplota vody mezi 33 a 36 ° C, při které:

 • tělo dítěte má hladkou růžovou barvu; dítě leží klidně nebo pasivně ve vodě;
 • dýchání je klidné, dokonce; oči se lesknou, úsměvy, paže a nohy jsou volně rozprostřeny, ale v každém okamžiku je dítě může pohybovat, jak chce.

Během hodiny upravte teplotu vody v závislosti na stavu dítěte, přidejte horké nebo studené, protože nyní přesně víte, jak se cítí.

Prsa plavání: teorie a praxe

Pro rodiče

Pro děti

Populární dnes

Prsa plavání

Každý rodič chce, aby dítě vyrostlo zdravé a komplexně vyvinuté. Dnes existuje mnoho vývojových technik pro kojence, které umožňují realizovat touhu v životě. Včetně kojenců plavání. Ať už se jedná o skutečně tak užitečnou činnost nebo jen o výstřelek, když můžete začít plavat doma nebo v bazénu - existuje mnoho otázek. Je čas najít odpovědi na ně a poskytnout nově vyrobeným matkám a tatínkům všechny potřebné informace, protože jakákoli chyba může poškodit vaše milované dítě..

Co je to plavání dítěte

Jak víte, v medicíně je přístup k různým druhům rozvojových aktivit spíše dvojznačný. Plavání tedy není výjimkou. V SSSR se o této technice dozvěděli díky Igorovi Charkovskému, instruktorovi plavčíka, který v 60. letech vytvořil se svou předčasnou dcerou zvláštní rezervoár pro vodní aktivity. Ve věku 3 měsíců dítě nejen posílilo své zdraví, ale také výrazně předběhlo své vrstevníky ve vývoji. Charkovský začal radit porodnicím o implementaci plavání kojenců v praxi. Po několika letech však byla tato technika uznána jako nebezpečná a byla zakázána. A až na konci 70. let začali znovu mluvit o plavání kojenců, hlavně díky knize o plavání novorozenců, kterou vydal předseda plavecké federace Zakhary Pavlovič Firsov.

V jakém věku začít cvičit

Když jste zažili vzrušení z prvních koupelí, pravděpodobně jste si všimli, že vaše dítě je šťastné, že se do koupele vklouznou. A odvážnější rodiče také říkají, že pokud dáte dítěti hlavu dolů pod vodu, bude zadržovat dech a bude se cítit docela pohodlně. Vysvětlení je vrozený reflex, díky kterému si dítě pamatuje čas strávený v břiše své matky, plavání v tekutině. Avšak po 3-4 měsících začne reakce bytí ve vodě mizet, takže bude mnohem obtížnější přimět ty malé, aby se naučily plavat. Závěr: musíte začít plavat s dítětem za 3-4 týdny. Důvodem je skutečnost, že

 • rána na pupku je již napnutá;
 • butuz začne přibývat na váze a přizpůsobovat se prostředí, které je pro něj stále neobvyklé;
 • vrozené reflexy ještě nevymřely.

Principy kojeneckého plavání

Úspěch výuky závisí na tom, jak správně budou prováděny přípravné práce. Pokud vytvoříte seznam principů plavání s dětmi, pak kromě již zmíněných začněte 3-4 týdny, lze rozlišit 4 pozice.

  Zásada čistoty. Vana nebo bazén by měly být dokonale čisté. V prvním případě musí být nádoba umytá dětským nebo domácím mýdlem a ve druhém musí být dodrženy všechny hygienické a hygienické normy a vyžádat si závěry příslušných regulačních organizací..

Pokud plánujete trénovat v bazénu, požádejte o dostupnost dokumentů o dodržování hygienických a hygienických norem

Výcvikové metody pro novorozence a kojence

Hodiny plavání s dětmi by měly být systematické, tj. Nejen pravidelné, ale také vhodné pro jednu nebo druhou osvědčenou metodiku. V současné době existují 3 populární pracovní systémy, z nichž každý byl testován více než jednou generací dětí.

To je zajímavé. Existuje mnoho metod chráněných autorskými právy, které se praktikují v konkrétních wellness centrech. Všechny jsou však do té či oné míry založeny na těchto třech.

Firsovova technika

Účelem práce na tomto systému je, že do roku by arašídy měly:

 • zůstat na vodě po dobu 20-30 minut;
 • Mělké potápění (pro hračku nebo podobně);
 • být schopen skočit z nízkého mostu do vody bez panikaření.

Práce na dosažení tohoto cíle stále probíhají. Začíná to vysvětlením dítěte, že bude plavat, potom je dítě ponořeno do vody a po ukončení adaptace na vodu dítěte je pod bříškem nebo zády umístěno do vody.

Charkovského technika je velmi kontroverzní, buďte opatrní!

Je třeba poznamenat, že tento systém tříd byl vyvinut pro předčasně narozené děti, takže nemusí být vhodný pro děti narozené včas. Princip Charkovského je v překvapení a ostrosti: dítě je rychle ponořeno do vody s hlavou, pak je okamžitě vyjmuto a okamžitě znovu ponořeno. Jedna hodina trvá alespoň 30-40 minut. V krátkém okamžiku, kdy se objeví, se dítě podaří polykat vzduch, ale v té době, když v těle není kyslík, je mozek vyživován v intenzivnějším režimu kvůli reakci těla na nebezpečí. Takové stresy pomáhají rozvíjet se více fyzicky a psychicky..

Tato technika je mezi odborníky široce kritizována za nebezpečí pro mozek - v důsledku dlouhodobého potápění se u dítěte vyvíjí hypoxie. Je obtížné a dokonce nebezpečné pro život dítěte samostatně implementovat Charkovského metodu do praxe.

Metodika Vladimíra Gutermana je dnes nejžádanější

V letech 60–70 pracoval autor v největším venkovním bazénu v Evropě v Moskvě, kde sledoval děti zapojené do terapeutického a sportovního plavání. Následně byla tato zkušenost systematizována do vlastní metodiky. Skládá se ze 4 fází:

 • do 3 měsíců věku (masáže, gymnastika, simulace plavání, skutečné zaměstnání ve vodě);
 • od 3 do 6 měsíců (vysvětlují dítěti, jak plavat, ukázat prvky cvičení, podporu), řečeno, konverzační fázi;
 • od 6 do 9 měsíců (děti samostatně plavou, potápějí se);
 • od 9 měsíců plavci sami plavou, potápějí se na hračky.

Výhody této aktivity pro kojence

Při přemýšlení o plavání s dítětem by rodiče měli jasně rozumět: jejich cílem není vychovávat olympijskou rezervaci, ale zlepšit zdraví malého. Plavání vám v tom umožní dosáhnout velmi vysokých výsledků, a to:

 • přivádí dítě ke změnám teploty vody, což pomáhá posilovat imunitu, a snižuje tak riziko nachlazení;
 • Pomáhá formulovat svalový korzet a určuje správné držení těla v budoucnosti;
 • mnohem rychleji (ve srovnání s masáží a hladením) zlepšuje motorický systém, to znamená, že posiluje / uvolňuje svaly paží, nohou, zad, krku, a to zase umožní dítěti rychleji sedět, začít plazit a chodit;
 • vstřebává větší objem kyslíku, tělo vylučuje červené krvinky, které zvyšují hemoglobin v krvi;
 • normalizuje krevní tlak;
 • Vyčistí se maxilární dutiny, vymyjí se škodlivé bakterie a alergeny, což snižuje riziko nádchy;
 • má uklidňující účinek na dítě, usne rychleji a silněji, aniž by matce způsobil další úzkost spojenou s častými probuzeními v noci;
 • když se ve vodě dítě naučí vyjadřovat se gesty, pohyby, to znamená, že matka začne lépe rozumět svému dítěti;
 • učí dítě beze strachu léčit vodní těla.

Hlavním principem plavání s dítětem - proces by měl být zábava

Argumenty proti: možnému poškození

Každá mince má otočenou stranu a plavání není výjimkou..

 • Pokud není dodržena teplota a jiné normy, může mít dítě onemocnění horních a dolních cest dýchacích. A při plavání v bazénu je tato pravděpodobnost čtyřikrát vyšší než u těch nejmenších, kteří neplavou.
 • Existuje riziko gastrointestinálních problémů, protože dítě během cvičení spolkne vodu.

S tak úzkým kontaktem v každém případě voda spadne do zažívacího traktu dítěte

Vezměte prosím na vědomí, že argumenty se vztahují na případy, kdy jsou třídy vedeny podle všech pravidel. A vyjmenovat škody způsobené plaváním v rozporu s přijatými standardy může být nekonečné. To také zahrnuje úmrtnost kojenců v důsledku neopatrného zacházení s kojencem ve vodě..

Kdy plavat

Bohužel se rodí mnoho triků s odchylkami ve zdraví. Ale některá z těchto porušení jsou úspěšně opravena plaváním:

 • svalová hypertonicita (nadměrné svalové napětí);
 • svalová hypotenze (svalová slabost);
 • nízká hmotnost (méně než 2,5 kg);
 • dysplazie, artrózy kloubů;
 • vrozené vady v muskuloskeletální tkáni;
 • torticollis;
 • Mozková obrna.

Plavání hodně pomáhá s dysplázií kyčle.

Kromě toho se doporučuje plavání pro kojence narozené po císařském řezu.

Kontraindikace

Je velmi důležité věnovat pozornost situacím, kdy lekce plavání pro dítě mohou zhoršit již vážné zdravotní problémy:

 • poruchy fungování pohybového aparátu, pokud je nutná fixace paží a nohou;
 • vrozené srdeční vady;
 • hnisavá dermatitida;
 • záchvaty způsobené neurologickými poruchami.

Nedoporučuje se léčit nachlazení nebo virová onemocnění. Po zotavení však mohou třídy pokračovat.

Dělat doma

Děti jsou velmi citlivé na náladu dospělých, takže začněte vyučovat v dobré náladě. A ještě jedna věc: měli byste být v pohodě.

Výcvik

Doufejte, že budete stát nečinně dlouho, ohýbat se nad koupelnou, - položte židli. Připravte si čistou plenku nebo měkký ručník, který po třídě otřete malého plavce.

To je zajímavé. Při absenci průvanu pediatrové doporučují lehce namočit pokožku dítěte a nosit ji nahou v místnosti - to je jeden z prvků kalení.

Abyste zabránili nervozitě mladých rodičů, můžete jako bezpečnostní prvek použít nafukovací záchranný kruh nebo speciální čepici s pěnovou výplní. Všechny akce s dítětem ve vodě by měly být doprovázeny klidným a sebevědomým hlasem..

Komunikace s vodou by měla začít ponořením pera a potom nohou maličkého. A nezapomeňte doprovázet všechny akce svými komentáři.

Podpora dítěte může být provedena ve dvou verzích: pod zadní částí hlavy (dítě leží na zádech a dospělý zvedne hlavu pod zadní část hlavy) a pod bradou (dítě leží na vodě na bříšku, bradou na dlani dospělého).

Je možné podepřít žaludek jak pod bradou, tak i za hlavou

Cvičení

Ve skutečnosti může plavání doma být stejně vzrušující jako plavání. Musíte jen najít správná cvičení. Je důležité, aby byly schváleny pediatrem.

Všechna plavecká cvičení musí být schválena pediatrem, nejlépe chirurgem a neurologem

"Turns and Jerks"

 1. Nohy malého se přiblíží ke stěnám vany.
 2. Poté, co dítě cítí podporu pod nohama, odstrčí se a převrátí se od zad k žaludku.

Pomoc rodičům v tomto cvičení je minimalizována: podpora dítěte v procesu tlačení a převrácení.

"Stříkající"

Cvičení se provádí ležící na vodě na břiše. Při podpoře dítěte bradou mu musíte ukázat, jaké vtipné kruhy na vodě se vytvářejí stříkáním.

"Chycení lodí"

Děti velmi rádi dohánějí hračky ve vodě.

 1. Dejte dítěti břicho, podporu brady.
 2. Před arašídy vystavíme hračku.
 3. Snažíme se toho dosáhnout a říci: „Podívejte, naše loď odpluje, pojďme dohnat!“ Postupem času můžete přidat rychlost a zvýšit vzdálenost k cíli.

Osm

Toto cvičení může být zahájeno, když se dítě učí pohybovat po přímce..

 1. Rozložili jsme dítě na záda nebo bříško, podle toho jsme podporovali.
 2. Výběrem vhodné rychlosti simulujte obrázek 8.

"Jdeme na houpačce"

 1. Rozložili jsme dítě na břiše, podporu brady.
 2. Dbáme na to, aby hlava zůstala nad vodou a simulovali plavání tam a zpět, nahoru a dolů. Chcete-li to provést, ponořte a zvedněte dítě plynulým pohybem.

"Potápění!"

Cvičení způsobuje u některých rodičů strach, ale děti se ho zpravidla nebojí, navíc některé netrpělivě čekají.

 1. Začneme teoretickou fází. Po dobu 10 dnů pravidelně vyslovujte slovo „Potápění!“ a rána do obličeje dítěte. Dítě instinktivně zavře oči a zadržuje dech.
 2. Přidejte trochu vody: po vyslovení fráze postříkejte malého do obličeje trochou vody.
 3. Vyjádříme klíčovou frázi a po dobu 1-2 sekund dejte dítěti hlavu pod vodu. Postupně zvyšujte čas strávený pod vodou na 5-6 sekund.

To je zajímavé. Začneme se potápět až poté, co dítě už něco koupilo.

Jak naučit své dítě plavat doma ve vaně - video

Plavání v bazénu

V závislosti na svých preferencích si rodiče v bazénu vyberou skupiny nebo jednotlivé třídy..

Výcvik

Je velmi důležité, aby bylo dítě v bazénu správně sestaveno. Muset vzít:

 • kalhotky pro plavání (pro velmi malé, to může být speciální plenka pro plavání);
 • ručník je teplý a velký;
 • klobouk, který si obléknete hned po hodině, abyste si nezachytili uši;
 • prostředky pro koupání dětí, které po třídě propláchnou bazénovou vodu;
 • kruh pro plavání (jen v případě vlastního pohodlí);
 • hračky pro dítě, které miluje, jsou v bazénu přijatelné.

Plavecká zařízení - fotogalerie

Vše, co potřebujete vědět o aktivitách u bazénu

Pokud je dítě zvyklé na trenéra, dobře na něj reaguje, pak matka nemusí jít vůbec do vody, ale sledovat proces na straně.

První lekce se nejlépe provádí s instruktorem

Lekce v bazénu trvá v průměru asi 90 minut. 20–25 z nich chodí na předehřívací masáž dítěte. Je pravda, že první hodina trvá pouze 10 minut, každý další tréninkový čas se přidá, a za měsíc přijdete k průměrnému načasování.

Cvičení pro trénink v bazénu jsou stejná jako cvičení pro trénink v koupelně.

To je zajímavé. Plavání lze kombinovat s kalením. Aby to bylo možné, někteří rodiče nalévají studenou vodu na malé děti po hodině, ale jen málo z nich si tento postup užívá. Lékaři proto doporučují nechat tele pouze suché, aniž by ho otírali - je to také účinná kalicí technika.

Soubor cvičení s dítětem v bazénu - video

Výhody výuky plavání doma a v kulečníkovém stole

V koupelněV bazénu
Komfort pro dítěNovorozené dítě si na nové prostředí jen začíná zvykat, takže dětem mladším než jeden měsíc se doporučuje, aby se svou matkou vedly speciální dětskou koupel. Takže dítě bude cítit přítomnost mámy poblíž a malý prostor nezpůsobí strach.Novorozené děti se velmi často bojí hodně vody, cizích zvuků, hluku. Koneckonců, nejen že jsou zapojeni do bazénu, ale také další děti. Z tohoto důvodu se doporučuje přivést do bazénu děti ve věku od dvou do tří měsíců.
Trenérské kurzyLékaři doporučují zahájit časná plavecká cvičení pouze za přítomnosti specialisty. Když se matka trochu uklidní, můžete to udělat sami. Ale často zavolat trenéra doma je problematické a drahé.V bazénu si můžete vybrat individuální rozvrh, vybrat si instruktora, který se vám líbí, a být si zcela jisti, že se třídy budou konat správně a s výhodou.
BezpečnostMatky, které se pokoušejí zapojit do kojeneckých kojenců, velmi často neznají zásady a metody výcviku. Voda může proniknout do plic dítěte, což ohrožuje život.V bazénu jsou kurzy pořádány pouze pod dohledem zkušených odborníků, takže dítě a matka jsou zcela v bezpečí.
Skupinová cvičeníDěti velmi často nechtějí plavat samy: jsou vyděšené, nezajímavé atd. Doma neexistuje způsob, jak provádět cvičení s několika dětmi.Ve skupině dítě věnuje pozornost svým vrstevníkům. Když dítě uvidí, že ostatní potěší, není tak vyděšené, aby si mohl vyzkoušet nové úkoly a cvičit sám.
PodmínkyV tomto ohledu jde domácí koupelna na první místo. Máma může připravit vařenou vodu bez chloru, umýt koupel nebo velkou koupel dobře a může si být jistá, že se žádné dítě nebojí svého dítěte.Chlor, který dezinfikuje vodu, často způsobuje alergické reakce, problémy s dýchacím systémem a trávení při polykání vody z bazénu. Existuje riziko, že chytíte nějaký druh infekce..

Názory pediatrů

Většina lékařů je velmi pozitivně informována o kojeneckém plavání. Je pravda, že mnozí z nich přesto doporučují, aby se angažovali doma, aby se snížilo riziko, že se škodlivé mikroorganismy dostanou do zažívacího traktu dítěte i na kůži. Yevgeny Olegovich Komarovsky, stejně jako jeho kolegové, trvá na tom, že plavání je užitečné pouze tehdy, je-li prováděno se všemi preventivními opatřeními a dítě má dobrou náladu. Pediatrové navíc často zdůrazňují, že koupání ve studené vodě přispívá ke zdravému spánku dítěte a je také důležitým krokem v procesu kalení..

Dr. Komarovsky o plavání pro kojence - video

Hodnocení rodičů

Plavání je ten druh aktivity, jehož úspěch závisí na individualitě konkrétní osoby o 80%. Jinými slovy, některé děti jako plavání, rodiče vidí výhody školní docházky a jiné vodní procedury přinášejí jen nervy..

Na dovolené u moře jsem potkal 2,5letou matku chlapce, šli do některých specializovaných tříd pro kojence, potápěli se, dítě plakalo divoce, bojilo se vody na moři, nepřijelo do vody měsíc kvůli strachu. Pokud jdete jen do bazénu, je to asi dobré, ale zde své dítě neznásilňujte cvičením, potápěním atd..

Měli jsme spoustu problémů s vodou: měli jsme dobrý spánek a kýla se vyčistila a bolest pah-pah zřídka, zřídka a obecně taková potěšení.

SmartMasha

Máme na klinice bazén, je zapojen lékař s dětmi. Položili na ně pěnové klobouky tak, aby se hlava nepotopila a byla vždy na povrchu a byla zasunuta. Kamarádka řídila, její syn po tomto postupu křičel na jakoukoli vodu, ale šli šest měsíců a okamžitě se začali učit potápět. Příznivce, jako by byl nakrájený na plátky, přítel řekl, že by bylo lepší někoho masírovat, než trápit takové dítě. Uplynul měsíc s obtížemi. A více ne-ne... ačkoli teď chlapec vyrostl a přestal se bát vody.

Na klinice máme malý bazén a vany pro velmi malé. Šli jsme od 1 měsíce 10krát po dobu 10 minut. Dívka-sestra učí stavět na boku, podporovat hlavu dítěte, dělat různá cvičení. Syn měl rád nebo neměl rád, protože museli jsme jít do určité doby a často se stalo, že Temka spala, a já jsem ho musel probudit, nasadit a jít do bazénu. Je ospalý, chce spát, jeho nálada je nulová, samozřejmě, v těch chvílích, kdy se mu nelíbilo zpomalení, plnění do koupelny a nucení plavat) Když jsem šel, učil jsem se vše, co sestra ukázala, a teď děláme všechna tato cvičení doma když chceme a kolik chceme))

Trpěliví

Poprvé jsme koupali dítě v malé koupelně doma v den propuštění z RD. O den později už sami plavali ve speciální čepici ve velké koupelně bez jakékoli podpory na zádech. Teplota vody se postupně snižovala na 30 stupňů. jako výsledek, dcera seděla, zdá se, už ve 4,5–5 měsících už dobře, v 6–7 stáli na podpoře, v 8 měsících šli sami.

Plavání pro kojence je užitečná činnost, která se vyplatí při plném dodržování všech doporučení odborníků týkajících se konkrétního dítěte. Můžete to udělat doma i v bazénu - je to výhodné pro rodiče a dítě, je však vhodné provést první výcvik pod dohledem trenéra (například jeho pozváním do domu). Komunikace s vodou je důležitá pro úplný fyzický a intelektuální rozvoj. A záleží pouze na rodičích, jak úspěšná bude tato zkušenost pro malou osobu.

Líbil se vám materiál? Prosím ohodnoťte!

Články O Neplodnosti