Hlavní Zdraví

Umělé krmení dítěte od narození

Mateřské mléko je ideální výživa pro dítě od narození. Lékaři nedoporučují předčasné ukončení kojení, protože všechny tělesné systémy dítěte dosud nebyly vytvořeny. Umělé krmení dítěte od narození je indikováno pouze pro nemoci matky, oddělení matky a dítěte, používání léků a další důvody.

Důvody pro umělé krmení

Dítě nemá umělé krmení bez vážných důvodů. Odmítnutí kojení je možné při absenci mléka u matky nebo agalaktie. Použijte také směs, pokud je množství sekrece mléčných žláz velmi malé.

V předvečer přechodu na umělou výživu proveďte kontrolní vážení. Pokud dítě zhubne každý den, znamená to nedostatečné množství nebo kvalitu mléka.

Před použitím upraveného mléčného výrobku zkuste čaje, časté kojení, noční krmení a léky stimulující kojení. S neúčinností těchto metod přecházejí na umělé krmení. Kromě hypo- nebo agalaktie existují další indikace pro použití upraveného mléčného výrobku:

 • Tvrdé narození, po kterém se mléko nevylučuje v normálním množství.
 • Císařský řez, po kterém jsou matka a dítě odděleny: to vede k narušení laktační funkce, hypo- nebo agalaktie, krmení dítěte směsí na jednotce intenzivní péče.
 • Užívání závažných léků, které mají na dítě špatné účinky, když se dostane do mléka.
 • Nemoci: otevřená tuberkulóza, infekce HIV.
 • Nemoci, které inhibují laktaci a zhoršují celkový stav matky: hypotyreóza, špatně léčitelná, autoimunitní onemocnění.

Nedoporučuje se úplně přepínat na umělé krmení. Pokud má matka nějaké mléko, nabízí dítěti denně prsa, aby mu předala ochranné protilátky, enzymy a další látky.

Výhody a nevýhody umělého krmení

Umělé krmení má své klady a zápory. Výhody metody zahrnují:

 • Snížení frekvence nočního a denního krmení, protože směs je uspokojivější než mateřské mléko.
 • Zvýšení volného času matky.
 • Jasná kontrola denního nebo jednorázového množství konzumovaného jídla.
 • Pomoc při sledování celkového stavu dítěte.
 • Důkaz příčin alergické reakce.

Z těchto důvodů matky často bezohledně přecházejí na přizpůsobené mléčné výrobky. Nevýhody používání nepřirozeného krmení jsou:

 • Časté exacerbace onemocnění dýchacích cest, výskyt alergií na bílkoviny kravského mléka, nesnášenlivost laktózy a další patologie.
 • Pravidelná sterilizace lahví a bradavek, protože neošetřená zařízení vyvolávají střevní infekce.
 • V umělém mléce není žádný nebo jen velmi málo trávicích enzymů, což ztěžuje trávení produktu.
 • Obtížnost při krmení mimo domov.
 • Obtížnost výběru mléčného výrobku pro konkrétní dítě.
 • Časté koliky, regurgitace, zácpa a nadýmání v důsledku nedostatečného trávení.
 • Hotovostní náklady na krmení dítěte.

Než se rozhodnete nahradit kojení od narození, je nutné konzultovat pediatra, neonatologa. Je vhodné prodiskutovat finanční situaci se svým manželem. Je lepší nechat dítě na smíšeném krmení, než úplně přepnout na směs.

Co říká Dr. Komarovsky

Komarovsky doporučuje krmit dítě mateřským mlékem, navzdory všem vědeckým úspěchům při vytváření přizpůsobených směsí. Mateřské mléko obsahuje esenciální aminokyseliny, hormony a enzymy. Průmyslové mléčné výrobky se blíží složení sekrece mléčných žláz.

Lékař opakuje, že je nutné dítě za všech okolností krmit mlékem, i když je laktace velmi slabá. Je lepší doplnit mléčný výrobek, než úplně přejít na umělé krmení..

Pokud není kojení možné, náhražky mateřského mléka se používají podle Komarovského: chirurgie, vážné onemocnění, užívání léků a další okolnosti. Lékař se zaměřuje na 2 principy:

 • Žádné složení nenahrazuje mateřské mléko.
 • Syrové kravské nebo kozí mléko není pro dítě vhodné jako upravená směs.

Doktor říká, že kravské nebo kozí mléko vyvolalo potravinové alergie dříve, než se tyto směsi objevily. S příchodem přizpůsobené výživy se frekvence alergií na potraviny snížila o 1000 nebo vícekrát.

Komarovsky zakazuje dítěti plnotučné mléko. Nemůžete poslouchat rady babiček, které nazývají směs nepřirozeným produktem.

Lékař nedoporučuje dávat velké množství kravského nebo kozího mléka po dobu až 1 roku. Po 12 měsících je dítěti nabídnuto minimální množství mléčných výrobků. U doplňkových potravin je lepší použít specializovanou výrobu mléka pro průmyslovou výrobu, která je přizpůsobena dětem..

I ve školním věku je vhodné, aby dítě konzumovalo mléčné výrobky na bázi kravského nebo kozího mléka v přiměřeném množství. Tím se zabrání nesnášenlivosti bílkovinného kravského mléka.

Tento postoj k přizpůsobenému mléku je vysvětlen vysokým obsahem vápníku a fluoru. Předávkování těmito prvky způsobuje u dětí patologie močového a pohybového ústrojí..

Jaké jsou dětské směsi

Hlavní funkcí směsi je úplná náhrada mateřského mléka nebo doplňků během hypogalaktie. Moderní umělá výživa obsahuje méně živin než mateřské mléko. Ale výrobci neustále zlepšují výživu. Přidány jsou vitaminy, stopové prvky, aminokyseliny, tuky, laktulóza a bifidobakterie nebo laktobacily a další složky.

Umělé mléčné výrobky jsou klasifikovány podle různých kritérií: přizpůsobivost, složení, funkčnost a další. Existují 2 hlavní druhy potravin:

 • přizpůsobený - s hydrolyzátem mléčných bílkovin;
 • není přizpůsoben - mléčné bílkoviny se nemění v umělých produktech, které jsou tělem špatně vnímány, vyvolávají alergie na potraviny.

Podle konzistence jsou mléčné výrobky suché (prášek), tekuté. Suché - zředěné vodou. Kapalina - připravená k použití. V závislosti na složení vydávají jídlo:

 • mající kravský protein;
 • s obsahem bílkovin kozího mléka;
 • na bázi sóji.

Z první skupiny se izoluje samostatný druh výživy na základě aminokyselin. Neobsahuje kompletní proteinové molekuly, ale jednotlivé aminokyseliny. Toto složení zabraňuje výskytu potravinových alergií. V závislosti na věku může být umělá výživa:

 • počáteční - až 6 měsíců;
 • následující - po šesti měsících;
 • směsi od 0 do 12 měsíců - používá se prvních 12 měsíců života.

Jídlo je vybíráno podle věku. Pokud nezohledníte funkce související s věkem, dítě bude mít koliku, alergickou reakci, nadýmání, zácpu a další příznaky. Podle funkčnosti jsou umělé mléčné výrobky:

 • antireflux - snižte frekvenci regurgitace;
 • obsahující laktulózu - změkčuje stolici, zabraňuje vzniku zácpy;
 • kyselé mléko - obsahuje lakto- nebo bofidobakterie, používá se k léčbě nebo prevenci dysbiózy;
 • bez laktózy - pro kojence s nedostatkem laktázy;
 • hypoalergenní - s obsahem hydrolyzátu bílkovin nebo aminokyselin, který se používá pro potravinové alergie.

Umělá výživa je vybírána individuálně.

Pravidla výběru

Průmyslový mléčný výrobek je předepisován novorozencům od 2 do 3 dnů, pokud během kontrolního vážení dojde ke snížení tělesné hmotnosti:

 • hubnutí 5-6% den po narození;
 • 7-8% po 2 dnech.

Za prvé, jídlo se používá jako doplňkové jídlo. Pokud se laktace nezlepší, dítě se zcela převede na umělé krmení.

Pokud existuje hypogalaktie, doporučuje se ženě poradit se s neonatologem nebo místním pediatrem. Lékař bude zkoumat dítě, sbírat anamnézu. Po zkoušce je předepsána směs.

Při výběru jídla se nejprve podívají na věk. Dále si vyberou vhodnou výživu podle stavu zažívacího traktu, alergické anamnézy a dalších ukazatelů.

Pokud má dítě časté plivání nebo fontánový reflux, je mu ukázáno protirefluxní směsi. Pokud se vyskytnou známky alergie na mateřské mléko a směsi nabízené v nemocnici, vybere se hypoalergenní přípravek..

Nejprve dávají jídlo na bázi hydrolyzátu kravského proteinu. V případě nesnášenlivosti tohoto typu směsi přecházejí na výživu pomocí kozího mléčného proteinu. Pokud dítě netoleruje kozí protein, použijte směs s aminokyselinami. S nesnášenlivostí na všechny typy upravených mléčných výrobků je dítěti ukázána výživa sóji.

Jak vařit směs

Pro krmení dítěte se často používá suchá mléčná směs. Před vařením si musíte přečíst pokyny. Suché jídlo se zředí vodou. Před vařením vařte vodu po dobu 5 minut, ochlaďte na 36-37 ° C. Je povoleno používat speciální dětskou vodu. Není nutné vařit.

Voda pro chov by neměla překročit 50 ° C. Pokud je teplota vyšší než 50 ° C, odumírají mléčné nebo bifidobakterie. Pravidelné ředění jídla v horké vodě povede k dysbióze.

Láhev, do které se nalije umělé mléko, musí být rozebrána a sterilizována po dobu 5 minut. Po ochlazení láhve nalijte prášek, nalijte teplou vodu. Dávky pro každé jídlo jsou různé. Jsou psány na obalu nebo sklenici..

Dávky by měly být jasně dodržovány. Při nedostatečné sušině se bude rozvíjet hypovitaminóza, hypotrofie a další stavy. Pravidelné používání koncentrovaného roztoku způsobuje obezitu, zácpu, cukrovku.

Směs po zředění musí být důkladně promíchána protřepáním lahve. Dále zkontrolujte obsah láhve, zda neobsahuje hrudky.

Hrudky by neměly zůstat. Nerozpuštěné částice sušiny způsobují zažívací potíže a zácpu.

Aby se zabránilo popálení ústní dutiny a jícnu, vyhodnocuje se teplota výživy. K tomu se na zápěstí nebo lokti kape 1-2 kapky tekutiny. Je-li horká, vložte láhev do studené vody, dokud není dosaženo optimální teploty - 36-37 ᵒ С.

Neskladujte hotová jídla v lednici. Bakterie se v něm množí, což vyvolává střevní infekci. Před krmením je nutné chovat jídlo.

Pokud je prášek zředěn studenou vodou, musí být zahřát na 37 ° C. Nelze zahřívat jídlo pomocí mikrovlnné trouby. Hřeje tekutinu více na okrajích láhve. Pokud dáte dítěti nemísenou tekutinu, dojde k popálení..

Doporučuje se ohřívat jídlo ve vodní lázni nebo ve speciálních elektrických ohřívačích lahví. Taková zařízení se prodávají v dětských obchodech..

Volný režim nebo hodinové krmení

Existují dva způsoby, jak krmit děti od 0 do 3 měsíců: zdarma nebo ve směru hodinových ručiček. Při umělém krmení se doporučuje dát láhev za hodinu. To pomáhá vyvinout dětský režim, zabraňuje obezitě.

Je také povoleno bezplatné krmení. Láhev se podává, když se dítě zeptá. Tato metoda se používá méně často, protože může vést k nadváze, přejídání, regurgitaci a narušení stolice..

Pravidla krmení pro umělé dítě

Technika umělého krmení do 3 měsíců věku má své vlastní vlastnosti. Frekvence krmení je každé 3 až 3,5 hodiny. Noční přestávky mezi jídly by neměly přesáhnout 6 hodin.

Krmí dítě v náručí nebo v postýlce (na pravé straně), ale pod dohledem. Dítě by mělo být zvednuto 30 ᵒ, aby se zabránilo praskání.

Láhev je dána dítěti, takže bradavka je zcela naplněna tekutinou. Tím se zabrání polykání při jídle..

Po krmení je dítě nošeno ve sklopné poloze pod úhlem 45 °. Pokud je regurgitace častá nebo fontánou, úhel se zvětšuje na 50ᵒ. V této poloze vzduch aktivně vystupuje během 10-15 minut.

Po naplnění lahví je musíte okamžitě umýt a sterilizovat, aby se v nich hromadily bakterie. Lahve se vyměňují, jakmile jsou poškozené nebo opotřebované. Vsuvky pro změnu krmení po zvětšení otvoru. V tomto případě směs nekape, ale nalije pramínek.

Kolik směsi novorozenec jedí

Nejprve je dítě krmeno smíšené. Množství jídla pro dítě je:

 • 24 hodin po narození - 2-10 ml;
 • 24-48 hodin života - 5-15 ml;
 • 48-72 hodin po narození - 15-30 ml;
 • 72-96 hodin života - 30-60 ml.

Plně přejít na umělé krmení pouze v případě nepřítomnosti mléka, přítomnosti kontraindikací kojení a oficiálního opuštění dítěte.

Při plném umělém krmení se výpočet množství směsi denně provádí podle následujícího vzorce: vydělte hmotnost dítěte 5. Pokud dítě váží 3500, pak je tento výpočet následující: 3500/5 = 700 ml. Tato částka jí dítě za den.

Frekvence krmení během novorozeneckého období je 7-8krát. Proto je denní množství mléka děleno počtem krmení: 700/8 = 87 ml. Toto číslo je zaokrouhleno, dejte 90 ml.

Kdy změnit směs

Výměna mléčného výrobku je nutná, pokud se nevejde k dítěti. Kojenecká kolika zesílila, objevila se zácpa, kterou drogy nezastavily. Musíte také změnit jídlo, když:

 • nesnášenlivost bílkovin kravského mléka;
 • nedostatek laktázy, pokud dieta obsahovala laktózu;
 • alergie na složky směsi ve formě vyrážky, svědění.

Výživu nahrazuje pouze lékař.

Změna produktu se zavádí postupně. Dejte novou směs smíchanou se starou. Část nového produktu se postupně zvyšuje, podívejte se na reakci dítěte. Pokud přijde mléko, zavádí se do stravy. Často nemůžete změnit jídlo. To povede k narušení trávicího systému.

Průmyslové mléčné výrobky ihned po narození se používají pouze za extrémních okolností. Bez důkazů se přechod na umělé krmení nedoporučuje. U novorozenců a kojenců do 3 měsíců věku se doporučuje pouze mateřské mléko..

Jaká by měla být výživa dětí do jednoho roku?

První rok života dítěte je nejrušnější událostí. Hmotnost arašídů se zvyšuje třikrát a délka těla - o 1,5. Dítě se učí držet hlavu, převrátit se, sedět a plazit se, podniká první nejisté kroky. Zvláštní pozornost je třeba věnovat výživě dítěte do jednoho roku, aby vyrostl zdravě a komplexně se rozvíjel..

Začátek života dítěte a kojení

Od narození dítěte by mělo dítě přijímat mikroživiny, vitamíny a minerály - mateřské mléko je obsahuje ve správném množství. Přirozené krmení zůstává pro dítě nejoptimálnější a nejvhodnější, ale žena se vždy nedokáže prokázat procesem laktace. Při krmení dítěte do jednoho roku je důležitá nejen kvalita, ale také množství přijatého jídla - pokud matka nemá dostatek mléka, musíte přejít na přizpůsobené směsi.

První týden dítě jí kolostrum, potom přechodné mléko a teprve po založení laktace může žena stanovit denní sazbu. Existují dva vzorce pro výpočet výživy dětí v prvním roce života, které se používají týden po narození:

 1. Podle Finkelsteina. Pro výpočet požadovaného množství potravy se věk dítěte (ve dnech) vynásobí 70. Rovnost se použije, když dítě váží až 3 200 g. Pokud dítě váží více než 3 200 g, měl by být věk vynásoben 80.
 2. Autor: Geibner-Czerny. Vzorec se používá od 2 týdnů života dítěte do 9 měsíců. Ve 2-6 týdnech je norma 1/5 hmotnosti dítěte, od 6 týdnů do 4 měsíců - 1/6, od 4 do 6 měsíců - 1/7.
 3. Od Zaitseva. Tělesná hmotnost dítěte (v gramech) se vynásobí věkem (ve dnech), 2% se stanoví z výsledného čísla - je to denní množství jídla pro dítě prvního roku života, které je kojeno..

Při přírodním krmení doporučují specialisté GV krmení dítěte na vyžádání a dodržení bezplatného rozvrhu. To normalizuje produkci mateřského mléka a maximalizuje období laktace. Přibližný režim krmení je obvykle stanoven do měsíce - přestávky mezi jídly jsou 2–2,5 hodiny.

Umělá výživa

Krmení se považuje za umělé, pokud je ve stravě přítomno až 20% mateřského mléka. Pediatrové doporučují striktně dodržovat nutriční harmonogram a stanovili přísný režim od prvních dnů. Pro trávení upravené mléčné výživy vyžaduje tělo dítěte více času, proto by mělo být dítě krmeno každé 3 hodiny.

Omezení období je podle odborníků normou, protože krmení je fyziologické povahy. Pokud matka při přirozeném krmení kojení používá k uklidnění a obnovení emoční rovnováhy, pak se z láhve dostává pouze jídlo.

Smíšené krmení

K tomuto typu krmení se přistupuje, když ženské mléko není dostatečně produkováno pro zdravé dítě. Deficit hlavního typu potravin je kompenzován upravenou mléčnou recepturou. Mateřské mléko by mělo představovat nejméně 20% z celkového množství potravy, aby bylo krmení považováno za smíšené.

Režim krmení pro dítě do jednoho roku po měsíce závisí v tomto případě na laktaci. Pokud směs v denním menu převládá, měl by být vypracován přesný rozvrh jídla. Pokud je hlavní součástí stravy mateřské mléko, je lepší se živit na požádání - velmi často se tímto schématem dokázaly ženy zcela normalizovat kojení.

Bez ohledu na druh krmení je důležité dodržovat dietu dětí do jednoho roku:

Věk (měsíce)Objem (v ml)
Až 2600-900
2-4800-950
4-6900-1000
6-81000-1100
8-121000-1200

Dětská výživa v prvních 6 měsících

Hlavním jídlem je směs nebo mateřské mléko - jídla a jídla z prvního krmení jsou zavedena po šesti měsících. Podobné doporučení vyslovilo UNESCO, Evropská dětská asociace a WHO. Složení mateřského mléka je schopno plně uspokojit potřeby dítěte, mimo jiné jsou zaznamenány výhody přirozeného krmení:

 • snížené riziko alergických reakcí;
 • nízká úroveň střevních poruch;
 • posílení imunitního systému.

Díky včasnému zavedení doplňkových potravin může křehké dětské tělo jen ublížit - seznámení s dospělými nebude mít žádný prospěch. Pro trávení a asimilaci produktů vytváří gastrointestinální systém enzymy, které děti ještě nemají. Nerozumné doplňkové potraviny často vedou k alergiím nebo podráždění jemných stěn žaludku. Až 5 měsíců není dítě schopno normálně míchat v ústech a žvýkat jídlo, takže se může snadno dusit. Pokud se dítě narodilo předčasně, je vhodné po konzultaci s pediatrem prodloužit přirozené krmení.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Strava dítěte prvního roku života by se měla postupně rozšiřovat. Ve věku přibližně šesti měsíců se zvyšuje mobilita dítěte, což vede ke zvýšení jeho energetických potřeb. Mateřské mléko nebo směs již nejsou schopny plně uspokojit přirozené potřeby těla, proto by měla být zavedena doplňková jídla. Správně zvolený čas umožní udržovat normální fungování trávicího systému dítěte.

Kdy zavádět doplňkové potraviny?

Při určování optimální doby krmení matky čerpají informace z různých zdrojů. Konzultují s pediatrem, procházejí internet a hledají spolehlivé tabulky nebo se poučí ze zkušeností starší generace. Ne všechna doporučení jsou bezpečná a kompetentní a některá schémata jsou zastaralá a mohou být škodlivá..

Musíte se soustředit nikoli na konkrétní věk dítěte, ale na známky připravenosti, abyste se seznámili s jinými potravinami, s výjimkou směsi a mateřského mléka:

 1. Dítě má dobře vyvinutý reflex při polykání. Když jídlo vstoupí do úst, nedochází k říhání, dítě se to nepokouší vyplivnout.
 2. Hmotnost arašídů se ve srovnání s tělesnou hmotností při narození zvýšila dvakrát.
 3. Dítě drží sebevědomě hlavu a sedí na židli.
 4. Při pohledu na blížící se lžíci dítě otevře ústa.

Pediatrové zaměřují matky na skutečnost, že nestrávené jídlo navíc načte slabé orgány gastrointestinálního traktu. Stačí jedna lžička, aby vyvolala akutní reakci těla na nový produkt. Před několika desítkami let byla doplňková strava skutečně zavedena ve 12-16 týdnech, ale nedávné vědecké studie ukázaly, že 6 měsíců je ideální věk..

Schémy výživy

Krmení dítěte do 1 roku po dobu měsíců se může mírně lišit, ale schéma krmení je pro každého stejné:

1 den5 g
2 dny10 g
3 dny20 g
4 dny40 g
5 dní80 g
6 dní120 g
7 dní150 g

Aby toto seznámení s novým jídlem nezastínilo malátnost dítěte, musíte dodržovat základní pravidla:

 1. Krmení je lepší odložit na příznivější dobu, pokud se dítě ráno probudilo ne v náladě nebo se necítilo dobře. Zavedení nových produktů bude muset být odloženo také v případě výletu, dovolené nebo přemístění.
 2. Živina by měla být jednosložková. Pokud se jedná o cukinu, nemusíte do bramborové kaše přidávat mrkev nebo brambory, protože následně bude obtížné určit konkrétní alergen.
 3. Maminka má někdy chuť sladit nebo oslašit první jídlo pro dítě. Chuť se zdá svěží, takže chci potěšit malého gurmána - a to je hlavní chyba. Děti dosud nevyvinuli potřebné receptory a jemná žaludeční sliznice bude na přísady reagovat ostře.
 4. Každý nový produkt je představen po úspěšném seznámení s předchozím. První porce je 5 g, poté se všechny následující zvětšují dvakrát, a pouze při uzavření kruhu můžete dát další produkt. Nakrmte dítě v pondělí cuketa, v úterý brambory a ve středu šťouchaná cuketa je nebezpečný podnik. Je nutné vyčkat 48 hodin na přesné stanovení nepřítomnosti alergií na konkrétní produkt.
 5. Návnada se podává ráno, takže až do večera mohla maminka sledovat zdraví drobků. Pokud se objeví alergie, musí být produkt zrušen a odložen o další měsíc..
 6. Je důležité nejen to, jak krmit dítě do roku po měsících, ale také jak to udělat. Nejprve jsou nabízeny doplňkové potraviny - a teprve potom je podáváno mateřské mléko nebo směs.

Kde začít vábit?

Pediatrům se doporučuje zavést zeleninu, která nevyvolává alergie - zatímco dýně a mrkev jsou nabízeny jako poslední. Je třeba je podávat maximálně dvakrát týdně, aby nedošlo k pigmentaci pokožky dítěte. V případě podváhy je lepší začít s bezlepkovými a mléčnými obilovinami:

K hotovému jídlu můžete přidat mateřské mléko nebo směs, aby byla dítěti známá chuť. Nezáleží na tom - vařte obyčejné cereálie nebo nakupujte speciální dětskou cereálie v obchodě. Je důležité nezapomenout na základní pravidlo doplňkových potravin - jednosložkové. U plnotučného mléka musíte počkat minimálně jeden rok, protože trávicí systém se dosud nedokáže vyrovnat se zpracováním těžkého produktu.

Přibližné fáze krmení

Zjistit správné krmení dětí do jednoho roku pomůže tabulce:

StáříDruh krmení
6 měsícůNeškrobová zelenina
7 měsícůKaše (bezlepková a bez mléka)
8 měsícůŽloutek, brambory, maso
9 měsícůKyselé mléčné výrobky z dětské kuchyně
10 měsícůOvoce

Asi od 7 měsíců můžete nabízet dětský čaj z bylin, od 10 měsíců - sušený ovocný kompot, ale bez sušených meruněk. Je povoleno vstoupit do stravy po 12 měsících.

I pro povolené produkty platí omezení:

 1. Brambory jsou nabízeny v posledním kole a konečný objem je upraven na 50 g.
 2. Z masa jsou nejprve odebrány vzorky králíků a krůt, poté telecí. Po devíti měsících lze stravu měnit s jehněčím, kuřecím masem a libovým hovězím. Denní objem šťouchaného masa je také 50 g, do roku se zvyšuje na 100 g.
 3. Ovoce jsou nabízeny pouze ty, které rostou v místním regionu a nejsou exotické. Musíte začít chodit s jablkem nebo hruškou.
 4. Je nežádoucí nakupovat fermentované mléčné výrobky v obchodě - je lepší se omezit na řadu mléčné kuchyně. Tvaroh se zavádí z 5 g a postupně se zvyšuje na 30 g, denní norma je 50 g za rok. První dávka kefíru by neměla překročit 5 ml, celkový objem je 150 ml. Ovoce a sladké přísady ve fermentovaných mléčných výrobcích nejsou povoleny.
 5. Pokud jde o žloutek, známost by měla začít několika zrny. Musíte si vybrat kuřecí nebo křepelčí vejce - ta druhá jsou méně pravděpodobně způsobující alergické reakce. Za týden se objem produktu přenese na celý žloutek, který lze smíchat se směsí, mateřským mlékem nebo ovesnou kaší..

Měsíční graf výživy dítěte

Světová zdravotnická organizace sestavila optimální stravu - výživa dětí do jednoho roku věku je podrobně uvedena v tabulce měsíce. Schéma je vhodné pro všechny typy krmení: přírodní, umělé a smíšené:

ProduktObdobí správyÚvodní pravidlamnožství
Zeleninové pyré6 měsícůBílá nebo zelená zelenina, jednozložkové složení½ lžičky, Přiveďte na 150 g
Kaše na vodě6-7 měsícůRýže, pohanka, kukuřice, s normální asimilací, můžete vyzkoušet ovesné vločky5 g, zvýšení na 150 g
Maso Puree8 měsícůKrálík, krůta, hovězí maso5 g, doplňte na 100 g
Ovocné pyré10 měsícůMěkké odrůdy, jednozložkové složení5 g, zvyšuje na 150 g
Mléčné výrobky9 měsícůDětská pravítka bez cukru a přísad5-10 ml, následovaný zvýšením na 150 ml
Dětské sušenky9-10 měsícůZačněte s 1/8 porcí, zvyšující se na celou porci, za 12 měsíců je denní norma 5 kusů
Ryba10 měsícůPovoleno 1krát za 3 dny5 g, postupně se zvyšuje na 150 g
Šťávy10-12 měsícůOdlehčené, ze zeleného nebo bílého ovoceNěkolik kapek, o 12 měsíců, se zvýší na 100 ml
Rostlinný olej6 měsícůSlunečnice, kukuřice3-5 kapek, přiveďte 1 lžičku.
Máslo7 měsícůPřirozené, ne šířeníNa špičce lžíce postupně zvyšujte porci na 15 g

Prvních šest měsíců by mělo dítě dostat pouze mateřské mléko nebo upravenou směs v potravě. Během doplňkového období má každý produkt své vlastní období, které nesmí být porušeno. Díky kompetentnímu a hladkému přechodu na potravu pro dospělé se lze vyhnout mnoha zdravotním problémům dítěte..

Vše o krmení novorozenců v prvních dnech života. Rozvrh laktace a vzorce

Letěli jsme devět měsíců těhotenství, porodu a teď se dítě narodilo. Šťastná matka je často ztracena při pohledu na drobky. Neví, jak s ním zacházet. Stále je však nutné zajistit krmení dítěte. Zdraví dítěte, vývoj jeho orgánů a systémů závisí na správné výživě od prvních dnů života. Jak organizovat krmení novorozence?

Jak organizovat kojení

Od řádně organizovaného kojení od prvních dnů života dítěte záleží na tom, zda během přirozeného krmení obdrží dostatek jídla, zda mu bude matka v budoucnu schopna krmit pouze kojení..

Proto je nutné vyvinout maximální úsilí od prvních dnů. K tomu potřebujete pomoc ostatních členů rodiny, protože po porodu se žena potřebuje uvolnit a zotavit se, a téměř veškerý její čas se postará o dítě. To není vždy proveditelné, ale stojí za to vyzkoušet..

Bezprostředně po narození je dítě aplikováno na prsa. Je to nezbytné přirozené očkování pro novorozence, navíc začíná sání reflex, navazuje spojení s matkou.

V prvních dnech se krmení přednostně provádí při ležení. Žena leží na jedné straně, dítě je umístěno poblíž. Ústa dítěte je v oblasti hrudníku. Máma pomáhá dítěti najít bradavku a chytit ji správně. Jedno krmení dítěte obvykle trvá 15 minut až půl hodiny. Dítě nemusí po celou dobu sát. Dělá si přestávky a pokračuje znovu. Proto není třeba spěchat, aby mu vzal hrudník. Nechte ho jít, když je plný. Dítě by však nemělo po celou dobu viset na hrudi. Máma potřebuje také odpočinek.

Žena by neměla být unavená a stresovaná. Dítě leží vleže, čelí matce. Hlava dítěte leží na rukou matky. Druhou rukou žena drží dítě, pomáhá mu správně zachytit hrudník.

Pokud dříve lékaři trvali na krmení každou hodinu, je nyní novorozenec vždy se svou matkou a nabídne mu ňadra tak často, jak je to možné, zejména v prvních dnech. Dítě nemůže sát dlouho a rychle se unaví. Časté připoutání přispívá ke zvýšení laktace a jejímu včasnému založení.

Mladá matka by měla být připravena, že v noci se novorozenec často probudí a požádá o jídlo. Proto se během dne doporučuje ženě spát, když dítě spí. Nedoporučuje se dlouhou noční přestávku mezi krmením pro kojence. Zaprvé, děti často takový interval nevydrží a zadruhé je to pro kojení špatné.

Vzhledem k tomu, že žena po porodu potřebuje hodně odpočinku, věnujte veškerý svůj čas novorozenci, spí, když dítě spí, a poté by po mateřské nemocnici měla nějakou dobu převzít povinnosti v domácnosti jiný člen rodiny nebo speciální asistent. Je vhodné to projednat předem..

Moderní jednorázové plenky usnadňují matkám péči o své dítě.
Ale jak vybrat ty, které rozhodně neublíží? Jaké plenky jsou nejlepší pro novorozence - přečtěte si náš odkaz.

Proč nepotřebujete prsa před krmením

Pokud se před několika desítkami let věřilo, že před každým krmením by prsa měla být umytá, je nyní prokázáno, že tomu tak není..

Na mléčných žlázách je zvláštní oddělení (Montgomery žláza), díky kterému je hydratováno, vyživováno a dezinfikováno. Vyrábí se speciální tuk..

Doporučuje se po každém krmení bradavku namazat kapkou vymačkaného mléka.

První kojení

K prvnímu připoutání novorozenců na prsa dochází během normálního porodu, a to i v porodní místnosti, bezprostředně po porodu, a je poslední fází porodu. To je velmi důležité pro založení laktace a pro spojení matky a novorozence. Dítě voní mámou, jejím teplem, chutí a to mu pomáhá přizpůsobit se novému prostředí.

Kromě toho je aplikace dítěte jakýmsi prvním očkováním. Mikroby matky se přenášejí na dítě a on jim dostane imunitu prostřednictvím prvního mléka - kolostra.

Hodnotné vlastnosti mleziva

Výroba mleziva začíná ještě před narozením. Toto je zvláštní tajemství mléčných žláz, k jejichž produkci dochází pod vlivem hormonu oxytocinu. Kolostrum má hustou konzistenci a nažloutlý odstín. Toto tajemství je produkováno první 3 dny, poté nahrazeno přechodným mlékem a později trvalé. Složení mleziva se liší od ženy k ženě.

Mlezivo má velmi vysokou energetickou hodnotu. Obsahuje:

 • Snadno stravitelné proteiny;
 • Přírodní antioxidanty (vitaminy A a E, zinek, selen, beta-karoten);
 • Malé množství tekutiny, které chrání nezralé ledviny dítěte před přetížením.

Kromě toho existuje v kolostra mnoho ochranných imunitních faktorů. Pomáhají nezralému tělu novorozence bránit se před mnoha viry a bakteriemi..

Jak často aplikovat na hrudník?

Běžně se aplikoval na prsa (každé 3 hodiny).

Jak dlouho bude krmení probíhat, závisí také na vlastnostech novorozence. Může to být od několika minut do půl hodiny. Koneckonců, dítě si na novou stravu zvykne. Proto se hned nebude moci hodně najíst.

Jak stárne, bude silnější, bude sát lépe a bude stanoven určitý režim.

Kolik by měl novorozenec jíst?

Pokud je dítě kojeno, tak jí v jednom krmení tolik, kolik dokáže..

Pokud dítě zdravě spí, je dobře nakrmeno. Když má hlad, probudí se a zeptá se ho nebo začne hledat svou hruď ústy.

Ne všechny děti však mohou přijímat mateřské mléko..

Chcete-li zjistit, kolik směsi bude novorozenec potřebovat pro jedno krmení, existuje vzorec:

V = n * 10, kde V je objem potravy, n je počet dní života.

Například dítě má 5 dní. Stanovte požadovaný objem směsi pro jedno krmení 5 x 10 = 50 ml.

Chcete-li zjistit, kolik směsi je potřeba denně, je výpočet založen na počáteční hmotnosti dítěte:

 • Pokud se dítě narodilo s hmotností vyšší než 3, 2 kg, pak se objem rovná počtu strávených dnů * 70;
 • Pokud váží méně než 3,2 kg, pak * 80.

Tyto vzorce platí až 10 dní od života dítěte. Dále je výpočet výživy pro kojence odlišný. Pro dítě do 2 měsíců se množství jídla počítá podle vzorce: hmotnost dítěte * 1/5, tj. 1/5 tělesné hmotnosti dítěte. Existuje tabulka, která stanoví požadovaný objem směsi.

Jak zkontrolovat - dítě je plné nebo ne

Novorozenec obvykle spí po celou dobu a probouzí se jen k jídlu. Když je dítě o něco starší, bude mít období spánku a bdělosti. Pokud je dítě plné, pak klidně spí. Když hlad, začne otevírat ústa, hledat prsa nebo bradavky. Pokud ho nakrmíš, bude spát. Jinak se probudí a začne křičet.

Obvykle v prvních dnech po narození dítě ztratí malou váhu. To je přirozený proces. Pokud matka pochybuje, zda dítě jí dost, můžete vyzkoušet mokré plenky.

Současně je dítě bez plenky na jeden den, aby bylo možné spočítat, kolikrát se podíval. Pokud alespoň 8krát, pak je vše v pořádku. Dítě jí.

Porodnice

Před dvěma desítkami let byly ženy odděleny od kojenců na porodnici a kojenci byli přivedeni do krmení každé tři hodiny podle plánu s 6hodinovou přestávkou přes noc. Jedno dítě však často spalo a neochotně sávalo jeho hruď, zatímco druhému se už podařilo hladovat a křičet na plíce. Proto i z nemocnice začaly děti směs krmit. Je možné v takové situaci zajistit správné přirozené krmení? Mnozí odpověděli - ne, a přešli na směs.

V současné době je dítě s matkou ihned po narození. Proto je krmení na vyžádání velmi snadné. Pokud se matka po narození necítí moc dobře, můžete dítě dát do blízkosti a na požádání se nakrmit. Hlavní věcí je být opatrný, aby nedrtil drobky ve snu.

Krmení po císařském řezu

Dříve se věřilo, že po císařském řezu je kojení nemožné, protože narušení přirozeného procesu při porodu nezačne laktační proces. Praxe však ukázala, že je-li to požadováno matkou, je to docela proveditelné. Poté, co se žena vzdálí od anestézie, položí dítě na hruď. I když mléko dosud neexistuje, sání stimuluje jeho vzhled.

Pokud v prvních dnech není mléko

V prvních dnech po narození nemusí být mléko v hrudníku. V tomto případě vyniká žena kolostrem. Je dostatečně kalorický, aby uspokojil potřeby novorozence v malém množství. 3. až 3. den začne mléko dorazit. Je to přirozeně přirozené a nestojí za to začít s krmením dítěte směsí. Může to negativně ovlivnit jeho zdraví..

Ke stimulaci laktace potřebujete:

  • Pravidelně nanášejte dítě na hruď každé 1-2 hodiny;
  • Pijte více teplé tekutiny

Slabý čaj, minerální voda, kompot ze sušeného ovoce;

  • Pokud si nemůžete sami odkrýt prsa, požádejte o pomoc porodní asistentku

To musí být provedeno v nemocnici. Po porodnici, pokud je to možné, můžete kontaktovat kojící specialisty;

 • Pokuste se zajistit, aby dítě správně vzalo hrudník a zachytilo celou bradavku;
 • Novorozence nedojte vodou ani směsí.

Hlavní věc v tomto případě není panikaření. Nervový stav nepřispívá k rozvoji laktace a může být přenášen na dítě, protože cítí svou matku.

Maminky chyby

Nezkušené matky často dělají chyby při organizaci krmení novorozence. Zde jsou nejběžnější:

 1. Pokud žena cítí při krmení bolest a nepohodlí, nemusíte vydržet. Je vhodné přezkoumat organizaci krmení. Možná, že dítě správně nezachytí bradavku, hrudník je příliš těsný a dítě nemůže sát mléko. Získejte pomoc od odborníka.
 2. Krmte dítě na vyžádání, neberte si prsa, dokud se dítě neuvolní.
 3. Pokud dítě cucalo na prsou asi 5 minut a usnulo, nemusíte ho probudit, aby ještě snědl. Samozřejmě neměl čas na to, aby se dostal dost, nespěchejte, aby si vzal prsa, dítě pustí.
 4. Není třeba dávat dítěti, aby salo dvě prsa v jednom krmení. Pokud mléko vytéká z jednoho prsu během krmení, vložte podložku do podprsenky.
 5. Kojícím matkám se doporučuje nosit speciální kojící podprsenku. Krmení bude pohodlnější..
 6. Pokud je k dispozici dostatek mléka, nemusíte se vyjadřovat. Rush přebytečného mléka v důsledku dekantace může vést ke stagnaci na hrudi a bolestivým pocitům (lakostáza)..

Pokud mladá matka dokáže dodržovat všechna pravidla organizace krmení novorozence, bude tento proces pro dítě i matku potěšením..

Výživa dítěte od narození do tří let po měsíci

Výživa dítěte: zavedení doplňkových potravin a doporučení WHO. Co by měla vědět každá máma?

Nejvíc ze všeho člověk v prvních třech letech svého života roste a vyvíjí se. Už nikdy se nebude učit tolik věcí: pít, jíst, mluvit, poslouchat, plazit se, chodit, přemýšlet, analyzovat a mnohem více. Pro správný a harmonický vývoj potřebuje každý malý člověk živiny, vitamíny a minerály.

Dospělí sami nějak nějak vyřešili svou snídani-oběd-večeři a víceméně chápou, co je vyvážená zdravá strava (ačkoli o tom často pochybují a argumentují). Co můžeme říci o takové odpovědnosti, jako je výživa jejich dětí, na které závisí nejen správné nasycení, ale také růst a vývoj malého člověka. Stejně jako chuťové preference, predispozice, dobrý metabolismus v budoucnosti.

Pro maminky, tatínky a prarodiče jsme shromáždili všechny potřebné informace o výživě dětí od narození do tří let. Co jsou to dětské živiny? Co by měl novorozenec jíst? Jak představit dítě zdravému dospělému stolu?

Proteiny tuky uhlohydráty

Každý dospělý ví, že vyvážená strava sestává z bílkovin, tuků a uhlohydrátů, a dokonce chápe, z jakých potravin je získat, a naopak, kterým potravinám se vyhnout. Ale dospělý a úplně první dětský stůl jsou úplně jiné věci. Proto vysvětlujeme, proč a v jakém množství děti tyto živiny potřebují..

Protein je jednou z hlavních složek zodpovědných za harmonický růst, vývoj a zdraví dítěte. Hraje roli hlavního stavebního materiálu pro buňky a tkáně těla. Nedostatek bílkovin může ovlivnit celé tělo dítěte: zpomalit růst, narušit tvorbu kostry, svalů, zubů.

Tuky (mléko a zelenina) - zdroje energie, vitamíny - se rovněž podílejí na konstrukci buněčné kostry.

Sacharidy (cukr, škrob a dietní vláknina) slouží jako dodavatel energie pro svaly a jiné orgány..

Fáze 1. 0-6 měsíců

Pro novorozence není nic lepšího než mateřské mléko. Světová zdravotnická organizace doporučuje začít kojit během první hodiny po narození. Nejlepší je krmit pouze mateřské mléko bez dávkování vody, protože mléko obsahuje jak dítě, tak i vodu. Mléko má všechny potřebné vitamíny a minerály pro vývoj dítěte. Mléko každé ženy se skládá z bílkovin, tuků, suchých a minerálních látek a také z laktózy, která hraje pro dítě roli sacharidů..

Nejdůležitějším prvkem vývoje dítěte je bílkovina, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. V mateřském mléce je v průměru asi jeden gram na sto mililitrů (například v kravském mléce je obsah bílkovin 3-4krát vyšší). Toto je ideální množství pro zdraví a snadné vstřebávání tělem. Přebytek bílkovin v dětské stravě může vést k metabolickým poruchám a obezitě.

Kojení někdy není možné kvůli řadě omezení nebo kontraindikací. Proto se v současné době vyvíjejí směsi, jejichž složení je přizpůsobeno pro mateřské mléko. Ve složení takových směsí je množství proteinu blízké úrovni mateřského mléka a také obsahuje všechny nezbytné aminokyseliny v optimálním množství, bez kterého není možný zdravý harmonický růst..

Fáze 2. 6-12 měsíců

Pokud je vše jasné: mateřské mléko nebo směs, od šesti měsíců začnou první kroky směrem k výživě dospělých. Podle doporučení WHO by mělo být dítěti poskytováno doplňkové jídlo již od šesti měsíců.

Podle předních odborníků by doplňkové potraviny měly začít podle schématu: zelenina - maso - obiloviny - fermentované mléčné výrobky - ovoce. Všechny výrobky jsou uváděny postupně, podle měsíce. V jednom měsíci je ochutnáván pouze jeden typ produktu, první produkty, které nezpůsobují alergickou reakci. Ze zeleniny je to cuketa a květák; obiloviny - neobsahující mléčné výrobky (nebo s přídavkem mateřského mléka nebo směsi známé pro dítě): rýže a kukuřice; maso - krůta, králík a jehněčí maso; mléčné výrobky - pouze kefír a tvaroh; a ovoce - jablko, hruška a švestky.

Současně se doplňkové potraviny zavádějí pouze jako postupné přizpůsobování těla nové pevné stravě, a nikoli jako náhrada mateřského mléka nebo směsi. Je to mateřské mléko nebo směs, které bude sloužit jako hlavní zdroj živin pro dítě do 1 roku.

Pokud chcete svému dítěti vštípit správné stravovací návyky - nenutí násilím jíst dítě násilím. Nějaký produkt se mi nelíbí - na chvíli jej zrušte, zadejte jej znovu později. Chuťové pupeny u dětí se vyvíjejí pomalu a postupně..

Dítě by mělo jíst tolik, kolik chce. Stravovací návyky se formují až do 1 roku, takže by si dítě nemělo zvykat na přejídání. Přesto dostane hlavní vitaminy z mateřského mléka nebo upravené směsi, kterou bude pravidelně konzumovat po dobu nejméně 12 měsíců..

Stupeň 3. 12-24 měsíců

Světová zdravotnická organizace, jejíž doporučení dodržují lékaři z celého světa, doporučuje udržovat kojení až 2 roky. Mléko nebo směs bude i nadále dodávat do těla dítěte potřebné mikroelementy a další živiny, posiluje imunitu, podporuje trávicí systém a další důležité funkce těla.

Kojení nebo směs je již doplňkem hlavních jídel. Odborníci doporučují vyváženou pětinásobnou stravu dětí a během přestávek nebo před spaním dejte prsa nebo směs.

Proteiny jsou stále nesmírně důležité pro celé tělo. Nacházejí se v zelenině, masu, mléčných výrobcích, stejně jako v mateřském mléce nebo v upravené směsi, v níž je množství bílkovin nejvhodnější pro potřeby související s věkem. Kravské mléko se nedoporučuje zavádět do stravy dětí dříve než 3 roky, protože se jedná o těžký produkt pro absorpci v těle dítěte a může také vyvolat alergické reakce.

Tuky a uhlohydráty budou přijímány s hlavním jídlem. Tuky - mohou to být užitečné rostlinné oleje: kukuřice nebo oliva. Ale jako uhlohydrát by nemělo být dítěti podáváno sladké nebo škrobové jídlo. Jak si dítě zvykne na tento typ uhlohydrátů, může vyvolat nadváhu a problémy se zažívacím trhem nejen nyní, ale i v budoucnu.

Dle moderních standardů by dítě ve věku 1–2 let mělo dostávat asi 36 g bílkovin denně, 40 g tuku a 174 g uhlohydrátů.

Nechte dietu dítěte obsahovat zeleninu, ovoce, dietní maso, ryby, výrobky z kyselého mléka, obiloviny a vejce v malém množství. Je velmi dobré, když stejná jídla tvoří stravu jeho rodičů - což může být zdravější a zdravější?

Rodiče si musí pamatovat, že v dětství vzniká zvyk zdravého stravování, takže všechny výrobky by měly být vyváženy co nejvíce. Právě tento druh výživy učí děti zdravému životnímu stylu, formuje imunitu a přispívá k harmonickému včasnému rozvoji.

Fáze 4. 24-36 měsíců

Ve věku dvou let dítě obvykle už hodně vyzkoušelo a naučilo se chuť všech hlavních produktů. Průměrně se u dítěte vybuchlo asi 20 zubů dítěte a jídlo již nebylo třeba rozdrtit. To však neznamená, že může být plně převedeno na stolek pro dospělé. Všechna jídla by měla být také pokud možno dietní..

Dítě v tomto věku by mělo dodržovat pravidelná 4 jídla denně. Veškerá stejná zelenina, ovoce, maso, ryby, těstoviny, cereálie a mléčné výrobky by měla být hlavní stravou dětí mladších tří let. Odborníci doporučují, aby dítě dostalo 42 g bílkovin denně, z nichž většina je živočišného původu, 47 g tuku, včetně rostlinného původu, a asi 200 g uhlohydrátů..

Hlavním doporučením v tomto věku, které k nám vysílají dětští lékaři a psychologové, je mít snídani, oběd a večeři, pokud je to možné, s dítětem, pak uvidí, že jeho rodiče jedí a vše po nich opakuje. Jezte s ním chutné a zdravé jídlo a dítě si vyvine zvyk zdravého životního stylu.

Známí kuchaři doporučují: rozvíjet chuť dítěte od dětství. Vařte zajímavá jídla ze známých potravin. Chuťové receptory musí znát různé chutě, teprve pak rostou skutečné gurmány. Nebo možná příští generace kulinářských mistrů?

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Výživa pro děti prvního roku života

V poslední době se nápady, jak krmit děti, výrazně změnily. Odborníci trvají na tom, že výživa dítěte v prvním roce života musí být vyvážená, protože dítě každý den rychle roste a vyvíjí se. Velké nároky jsou kladeny nejen na množství konzumované potravy, ale také na její chemické složení.

✔ Obsah

 • 1. Jídla
  • 1.1 Přírodní
  • 1.2 Umělé
  • 1.3 Smíšené
 • 2. Pravidla výživy
 • 3. Zavedení doplňkových potravin
 • 4. Závěr

Jídlo by mělo odpovídat úrovni metabolických procesů v rostoucím organismu, fyziologickým vlastnostem jeho gastrointestinálního traktu. Aby děti vyrostly aktivně a zdravě, aby se plně rozvinuly, musí dostávat vitamíny, minerály a makronutrienty (bílkoviny, uhlohydráty, tuky) denně a v dostatečném množství. Proto musíte jasně určit typ krmení dětí prvního roku života.

⚜ Stravování

Celkově lze rozlišit tři typy krmení dětí:

Každá z nich poskytuje určitý režim, má své vlastní charakteristiky a schémata napájení.

✴ Přirozené

Je vhodné provádět přirozené krmení od narození do šesti měsíců. Dítě v tomto období dostává výhradně mateřské mléko. V prvním měsíci není striktní strava, kojenci mohou být krmeni na požádání, což udrží laktační proces na odpovídající úrovni. Později, od 2-3 měsíců věku, je lepší vyvinout systém krmení. Časový rozvrh může být flexibilní, ale dítě by mělo dostávat mléko v intervalech nepřesahujících 2–2,5 hodiny. Takto by měla být zdravá miminka.

Ve druhé polovině života můžete bezpečně vstoupit na pevná jídla (doplňková jídla). Až 6 měsíců je to nepraktické, protože z hlediska biologických vlastností je horší než mateřské mléko, které plně uspokojuje potřeby mladého těla. Mateřské mléko je vyvážené, má širokou škálu bioaktivních látek. Má protilátky, důležité hormony a enzymy a dítě na to nemá alergické reakce. To je velmi důležité pro vytvoření normální střevní biocenózy..

✴ Umělé

Při umělém krmení dostává dítě malou část mateřského mléka, pouze 20%. Jeho strava sestává z upraveného mléka. U tohoto druhu výživy musíte dodržovat přesný rozvrh. Směsi jsou dány dítěti v jasných intervalech, protože na rozdíl od mateřského mléka se vstřebávají pomaleji.

✴ Smíšené

Smíšené krmení zahrnuje krmení mateřského mléka a umělých směsí v určitých poměrech. Strava závisí na úrovni laktace matky. Pokud mateřské mléko převládá v kojenecké stravě, může být rozvrh volnější. Pokud je jídlo založeno na směsích, je třeba dodržovat hodinový rozvrh..

Správná výživa kojenců poskytuje takový přídavek jako vařená voda. Kapalina by měla být podávána mezi krmivy. Objem vody za den je 50 ml, v topném nebo topném období - 100 ml. Postupně, jak dítě vyroste, můžete mu nabídnout slabý čaj, zeleninové a ovocné šťávy, odvar jako nápoj.

Rules Pravidla výživy

Je důležité nejen správně zvolit typ krmení, ale také dodržovat základní pravidla.

Rozlišují se následující zásady výživy pro děti prvního roku života:

 • časté stravování;
 • úplná spokojenost s trávicími látkami;
 • rovnováha všech živin;
 • dodržování fyziologických změn a metabolických funkcí těla;
 • biologická a chemická kvalita potravin;
 • rozmanitost stravy;
 • kulinářské a technologické zpracování produktů podle věkových požadavků;
 • dodržování schopností žvýkacího přístroje.

Strava dětí v prvním roce života závisí na mnoha faktorech. Existují děti, které spí více, a tam jsou fidgety připravené hrát hodiny. Je nutné se přizpůsobit těmto přirozeným biorytmům a sestavit plán krmení.

Příklad je uveden v následující tabulce..

Stáří

(měsíce)

Intervaly mezi jídly

(hodiny)

Hry

(hodiny)

Denní spánek (hodiny)StravováníNorma spánku za den (hodiny)
1,5-331-1,54717
3-63,51,5-24-36šestnáct
6-942-2,535patnáct
9-124,52,5-32414

⚜ Zavedení doplňkových potravin

Je velmi důležité včas dodat doplňkové potraviny. Pro děti zvyklé na mateřské mléko se doplňkové potraviny zavádějí od 6 měsíců věku, ale pro děti s umělým krmením je lepší zavést je od 5 měsíců, protože jejich tělo již potřebuje další vitamíny a minerály. Zároveň musí mladí rodiče přesně vědět, který produkt a v jakém věku je povolen ke spotřebě.

Jak organizovat výživu dětí v prvním roce života po měsících? Načasování zavádění doplňkových potravin závisí na hmotnosti novorozence, druhu krmení, přítomnosti alergií, normách přírůstku hmotnosti a vlastnostech zažívacího systému. Specialisté se s tím vypořádají. Existuje několik obecných doporučení pro normální vývoj dítěte.

1. První návnada - zelenina. Mělo by to být šťouchané bílé nebo zelené ovoce, ne více než lžička. Postupně se částka zvyšuje na 100-200 g. Měla by být vybrána zelenina s nízkým obsahem vlákniny..

2. Kaše se zavádí od 6 do 7 měsíců a je připravena výhradně na vodě. Můžete vařit rýži, pohanka, ovesné vločky a kukuřičné krupice. Pokud tělo dobře vnímá jednotlivé kaše, můžete dětským cereálním směsím nabídnout přídavek strouhané vařené zeleniny. U obilovin se také doporučuje přidat 2-3 kapky rostlinného oleje. Máslo se však zavádí do doplňkových potravin již od 7 měsíců. Musí se přidávat do zeleninových pyré a vařených obilovin v minimálním množství (od 2 do 10 g).

3. Ovocné pyré, žloutky a masové pyré se objevují ve stravě nejdříve 8–9 měsíců. Monopure ovoce nebo vícesložková miska se připravuje výhradně z měkkého ovoce. Bramborová kaše by se neměla podávat denně, nejlépe za den nebo dva. Můžete je vařit z nízkotučných odrůd hovězího, králíka, krůty, telecího masa. Co se týče vařeného žloutku, postupně se přidává do masných pokrmů a obilovin.

4. Po 9–10 měsících je tělo dítěte připraveno brát mléčné výrobky, tvaroh, droby a nesladěné sušenky. V tomto věku se bude vyrovnávat s jogurty, kefírem a biolaktem. Tvaroh se smí podávat jak v čisté formě, tak s ovocným pyré. Soubory cookie nesmí být sladké, musíte začít s 1/3 kouskem, postupně zvyšovat počet. Denní maximum - 10 kusů.

5. Správná výživa kojenců umožňuje ryby od 10 do 11 měsíců života. Je lepší zvolit pouze odrůdy s nízkým obsahem tuku. Vhodné pro tresku obecnou, říční basy, štikozubce obecného. Rybí filé se musí po výběru všech kostí dušit, včetně těch nejmenších. Před podáním vařené ryby dítěti by měla být šťouchaná. Od 11 do 12 měsíců se do dětské nabídky přidává masový vývar a bobule.

6. Za 1 rok mohou být dítěti dány všechny hlavní skupiny produktů. Vyloučit mateřské mléko ze stravy nebo ji opustit, rozhodne matka s ohledem na své vlastní touhy a doporučení lékařů.

Závěr

Každý nový produkt je kojenci nabízen do poledne. Částka musí být jasně kontrolovaná a nesmí spěchat ke zvýšení. Pokud tělo zareagovalo negativně (objevila se alergie, objevily se gastrointestinální problémy), bude muset být takový produkt dočasně opuštěn. Tělo dítěte to určitě přijme, ale až později.

Závěrem lze říci, že zdravá výživa kojenců je složitý, ale nezbytný proces, na kterém závisí jejich fyzický a psychický vývoj..

Články O Neplodnosti