Hlavní Testy

Projevy, diagnostika a léčba polyhydramnií

Pokračujeme v tématu diskuse o polyhydramniích. Je čas mluvit podrobněji o tom, jak se formuje polyhydramnios a jak se projeví u těhotných žen, a také o tom, jak tento proces identifikovat a léčit..

Jak se tvoří polyhydramniá

Podle tohoto mechanismu je proces tvorby polyhydramnií vytvořen v důsledku narušení procesu metabolismu plodové vody. Podstatou této výměny je aktivní syntéza, izolace a spotřeba plodové vody plodovou a plodovou membránou. Pokud v počátečních stádiích těhotenství amniotická tekutina syntetizuje pouze plodovou vodu, pak v pozdních stádiích těhotenství je plodová voda nahrazena všemi částmi pláště placenty. Pak kterákoli z patologií placenty povede ke změně množství vyrobené vody. Stejně tak se zvyšuje objem plodové vody v důsledku vypouštění moči plodem. Amniotická tekutina je absorbována plícemi a trávicím systémem plodu. Z těchto důvodů bude jakákoli fetální patologie spojená s trávicím traktem nebo močovým systémem, plícemi, vést k porušení objemu plodové vody..

Podle klinických symptomů a obrazu nemoci budou projevy spojeny s průběhem nemoci samotné a se závažností polyhydramnií. Projevy rozdělujeme na akutní polyhydramnie a chronické, protože jsou rozděleny podle mechanismů výskytu a projevů.

Akutní polyhydramnie, jak jsme řekli v poslední části, budou obtížnější a její klinický obraz je výraznější. Většinou akutní polyhydramnie se tvoří ve druhém trimestru, v termínech asi 16-20 týdnů. Projevy se mohou zvýšit během několika dnů a hodin. U těhotných žen dochází k prudkému zvýšení objemu břicha, bolesti v podbřišku a těžkosti v perineu, závažné dušnosti a dalších příznaků.

U chronických polyhydramidů je klinický obraz relativně zahladen. Hromadění amniotické tekutiny se tvoří postupně, projevy této poruchy se nevyskytují rychle a ne okamžitě. V některých případech u těhotných žen nejsou vnější příznaky polyhydramnií vůbec detekovány, zatímco nadbytek vody je detekován náhodou během rutinního ultrazvukového vyšetření. Načasování výskytu chronických polyhydramnií se obvykle pohybuje od 30 do 35 týdnů těhotenství. Nejdůležitějšími jejími znaky nebudou odpovídat velikosti břicha podle gestačního věku, ale změny ve výšce děložního pozadí a obvodů břicha jsou nad normální. Lékař bude také poslouchat tlumené srdeční zvuky plodu, které budou spojeny s nadbytkem plodové vody, což ztěžuje poslech.

Těhotné ženy samy s polyhydramniemi mohou detekovat nadměrně aktivní pohyby, patologickou mobilitu plodu. Jeho palpací v děloze lze zjistit nesprávnou polohu dítěte - pánevní, šikmou nebo příčnou prezentaci. Ženy si také mohou všimnout příznaků, jako je dušnost, i po slabé fyzické námaze, protože děloha může bránici bránit. Mohou se vyskytnout těžké pálení žáhy, náhlé infarkty, epizody slabosti. Charakteristickým znakem může být také trvalý otok nohou, bolest nebo tíže dolního břicha. V důsledku příliš velkého objemu břicha lze podél přední břišní stěny detekovat více úsekových značek. Při vyšetřování břicha nebo při jeho hmatu lékařem lze zaznamenat napětí dělohy a břicha, aktivní pohyblivost plodu a jeho vysoké postavení.

Diagnostické metody polyhydramnios

Pro přesné stanovení diagnózy polyhydramnií je nezbytné nejen přítomnost stížností a vnějších projevů těhotné ženy, ale také údaje o podrobných instrumentálních vyšetřeních, analýzách a povinných ultrazvukových vyšetřeních. Podle ultrazvuku je možné identifikovat přítomnost polyhydramnios a určit stupeň jeho závažnosti. Pro potvrzení diagnózy polyhydramnií se vypočítá speciální index plodové vody nebo IAH. Metody výpočtu IAI jsou shrnutí údajů o hodnotách ze všech „kapes“, těch míst v děloze, která jsou prostá částí těla plodu a pupeční šňůry, ve čtyřech oddělených prostorech uvnitř dutiny dělohy..

Definice indexu plodové vody odkazuje na zlatý standard pro stanovení patologie tvorby plodové vody. Údaje IAI se mohou denně měnit, protože plodová voda je během tří hodin zcela nahrazena. IAH vypočítaná ženou by měla být porovnána s údaji fyziologických hodnot podle tabulek pro daný gestační věk. Tyto tabulky jsou k dispozici u gynekologů a ultrazvukových lékařů, mnoho moderních ultrazvukových přístrojů je má v paměti zařízení.

Kromě toho, že podle ultrazvukových údajů byla stanovena samotná skutečnost o přítomnosti polyhydramnios, je také nutné určit jeho příčinu, která vedla k této odchylce. Za tímto účelem budou těhotným ženám kromě externího vyšetření a ultrazvuku předepsány speciální testy - krevní hladiny glukózy s výjimkou nebo potvrzením cukrovky. Rovněž se provádí stěr z pochvy na složení mikroflóry, polymerázová řetězová reakce krve nebo stěr z pochvy za účelem identifikace zvláštních infekcí - herpes, zarděnky, cytomegálie nebo toxoplasmy. Obecné krevní a močové testy se také provádějí s abnormalitami, krevní test na hladiny protilátek v přítomnosti negativního faktoru Rh u ženy. Kardiotocoraphy plodu, dopplerometrie pro sledování zdraví plodu jsou také uvedeny. Pokud je těhotná žena umístěna na vyšetření a ošetření v nemocnici, provádí denní měření břicha, poslouchá srdeční rytmus dítěte a určuje jeho přesnou polohu..

Metody léčby polyhydramniemi

Hlavní metody léčby polyhydramnií během těhotenství do značné míry závisí na důvodu, který způsobuje polyhydramnios. Všechny ženy s polyhydramniemi, zejména se střední závažností a těžkou formou, musí být hospitalizovány v patologii těhotenství. Při identifikaci patologie, jako je diabetes mellitus u těhotných žen, je základem léčby polyhydramniem úprava hladiny glukózy v krvi. Při detekci Rh nekompatibility a imunologického konfliktu se provádí vhodná terapie. Potřebujete léčbu nebo prevenci rozvoje hemolytického onemocnění u nenarozeného dítěte.

Ve většině případů však příčiny polyhydramnií zůstávají neuznané a potom jsou terapeutické metody zaměřeny na normalizaci průtoku krve v děloze a placentě. Aplikujte protidestičková léčiva - Trental nebo Curantil. Používají se také tokolytika - Partusisten nebo Ginepral. Odstraňují zvýšený tón dělohy. Antispasmodika ve formě "No-shpa", "Papaverine" může mít účinek, jsou zavedeny vitaminy B, vitamin E a kyselina askorbová. Je také ukázán aktovegin a podávání indomethacinu v tabletách, podle kterých je prokázán pozitivní účinek na zrání plodu a tvorbu plodové vody..

Bez ohledu na to, zda byly infekce zjištěny během vyšetření nebo nebyly, antibiotika jsou předepisována těhotným ženám bez selhání. S tím se používají drogy širokého spektra, ale pouze určitých skupin. Makrolidy se používají hlavně ve formě erytromycinu, jamyamycinu. U těžkých projevů polyhydramnií může být indikována amniocentéza s propíchnutím přední břišní stěny, navádění jehly do dutiny dělohy a odstranění určitého množství plodové vody. Všechny otázky léčby jsou určeny pouze se souhlasem pacienta a někdy na základě konzultace s lékařem.

Polyhydramnios je pro těhotné ženy nebezpečný mnoha faktory. Za prvé, akutní polyhydramnie s hrozbou potratu jsou obzvláště nebezpečné. Z lékařských důvodů se provádí až 28 týdnů. Polyhydramnie často způsobují předčasné narození. V tomto případě děloha přetížená nadměrným objemem a napětí močového měchýře vedou k otevření hrdla dělohy a ke kontrakcím dělohy. Amniotická tekutina může protékat před porodem, krvácení je nebezpečné bezprostředně po porodu z důvodu snížené kontraktility dělohy. Může dojít k narušení placenty, což vede k nouzovému císařskému řezu. Při vylití plodové vody může vypadnout malá část těla plodu nebo pupeční šňůra, což také povede k nouzovému chirurgickému zákroku. Kvůli vysoké lokomotorické aktivitě může plod zaujmout nesprávné polohy nebo zapletení pupeční šňůry. Také se zvýšila četnost těhotenských komplikací a gestózy.

Nízká voda: diagnostika, příčiny, léčba

Amniotická tekutina (plodová voda) je příjemné prostředí, ve kterém se dítě vyvíjí po dobu devíti měsíců. Slouží jak jako mechanická ochrana, tak jako živné médium a jako „tekutinový simulátor“, který pomáhá dítěti cvičit techniku ​​polykání. Otázka, zda je potřebná plodová voda, nestojí za to - bez ní se těhotenství nemůže vyvinout. Kolik je však třeba a co dělat, když plodová voda nestačí? Jak děsivé jsou oligohydramnie?

Nízká voda: první podezření

Všechny ženy se liší růstem a postavou a velikost novorozenců se liší. Proto „normální“ objem plodové vody je poněkud vágní pojem. Horní a dolní hranice normálu se více než zdvojnásobí: 600 - 1500 ml.

„Většina plodové vody po 37–38 týdnech pak jejich objem mírně klesá.

Dokonce ani zkušený gynekolog nemůže s jistotou říci, zda se jedná o mírný nedostatek / nadbytek plodové vody nebo fyziologické vlastnosti konkrétní těhotné ženy. Proto podezření na mírné oligohydramnie (objem plodové vody 500 ml nebo méně) často vzniká, když nastávající matka začne cítit nepříjemný příznak: pohyby dítěte pro ni bolestivé.

"I mírné oligohydramnie jsou poměrně vzácnou patologií; je určována u 1 z 20 těhotných žen.".

Diagnostika oligohydramnií

Potvrďte diagnózu „oligohydramnios“ zvanou ultrazvuk. Během vyšetření určí lékař tzv. „Vertikální kapsu“ - největší vzdálenost od přední břišní stěny k plodu. Normálně by tato vzdálenost měla být od 5 do 8 cm.

Při výpočtu indexu plodové vody můžete přesněji určit stav věcí: jedná se o stejnou „vertikální kapsu“, měřenou pouze ve čtyřech různých bodech (vpravo nahoře, zleva nahoře a vpravo dole a vlevo dole). Součet čtyř měření se může pohybovat od 5 do 24 cm (někteří lékaři tento interval zužují na 8-18 cm) a liší se v závislosti na délce těhotenství.

Normální koncepce indexu plodové vody

Jediná studie však může odhalit pouze to nejodpornější porušení. Hodně záleží na činnosti dítěte a na nastavení ultrazvukového přístroje. Proto, pokud máte pochybnosti, je lepší opakovat vyšetření, a možná s jiným lékařem a na jiném zařízení.

Příčiny oligohydramnios

Existuje mnoho důvodů pro výskyt oligohydramnios a v závislosti na stavu, který způsobil oligohydramnios, je stanovena těhotenská prognóza a je stanovena taktika léčby.

Genetické choroby

Oligohydramnie v druhém trimestru těhotenství jsou někdy způsobeny genetickými abnormalitami plodu. Bohužel, toto je nejvíce pesimistický scénář, protože těhotenství často mrzne.

Chronická onemocnění matky

Problémy s ledvinami, močovým traktem, hypertenzí - mnoho chorob matky může způsobit oligohydramnios. V tomto případě se gynekolog soustředí na léčbu tohoto konkrétního onemocnění a stav dítěte bude zvláště pečlivě sledován.

Anomálie vývoje membrán

Možná problém není ve zdravotním stavu matky nebo plodu, ale v děloze: dochází k nedostatečnému vývoji amniionu, stratifikaci listů membrán, nedostatečné sekreční aktivitě buněk epitelu (tvořících sliznici) zodpovědných za produkci vody.

Infekční choroby

ODS, chřipka, plané neštovice, spalničky - membrány mohou ovlivnit mnoho infekcí. Výsledkem je, že ztratí svou pružnost, objevují se stratifikace, díky nimž pro ženu samotnou dochází k nepatrnému úniku plodové vody..

Amnionický hydroid

Někdy dochází k úniku plodové vody bez zjevného důvodu - lékaři ne vždy dokážou detekovat místo mikroskopického prasknutí. V tomto případě je proveden nátěr pro detekci plodové vody. Na rozdíl od předchozího případu zde již může nastat sekundární infekce membrán..

Předjíždění těhotenství

V 42. týdnu placenta i plodová membrána postupně přestávají plnit své funkce, což znamená, že množství nově vyrobené plodové vody prudce klesá.

Jaké je nebezpečí oligohydramnios

V závislosti na stupni nedostatečnosti plodové vody vznikají různé patologie vývoje plodu. Pupeční šňůra může být uvězněna mezi stěnou dělohy a plodu, což povede k hladovění kyslíku u dítěte. S výraznými oligohydramniemi je dítě vymáčknuto stěnami dělohy, díky čemuž dochází ke zakřivení páteře, kloubu a v některých případech dokonce k fúzi kůže s amnií. V tomto případě se vytvářejí vazy simonartu - když se dítě snaží změnit polohu, mohou ho propletit a způsobit těžká zranění.

„I když se dítě vyvíjí normálně, oligohydramniá mohou výrazně komplikovat průběh samotného porodu. Nedostatek plodové vody vede k tomu, že močový měchýř netlačí na děložní čípek („plochý“ močový měchýř), jeho otevírání se zpomaluje nebo vůbec nedochází.

Proto se u oligohydramnií doporučuje otevření močového měchýře a v některých případech císařského řezu.

Jaké testy je třeba provést s nízkým obsahem vody

Pokud existuje podezření na únik fetální vody, vytvoří se vaginální nátěr, který umožní odhalit obsah plodové vody.

Podezření na infekční onemocnění je podpořeno testy na přítomnost virových a bakteriálních infekcí - nejprve musí nastávající matka absolvovat alespoň obecný krevní test.

Pokud je známo chronické onemocnění matky, které může způsobit nedostatek vody, jsou prováděny testy, které odhalí stupeň jejich exacerbace..

Nakonec je důležité monitorovat stav dítěte: za tímto účelem může lékař předepsat CTG (kardiotocografie ukazující jak srdeční kontrakce plodu, tak kontrakce dělohy), vaskulární dopplerografii a amnioskopii - posoudit kvalitu plodové vody.

Jak je léčeno oligohydramniemi

Nejprve je třeba poznamenat, že objem kapaliny dodatečně opilý matkou nijak neovlivňuje množství plodové vody. U mírných oligohydramonů je důležité pravidelné sledování: pokud se situace zhorší, bude matce pravděpodobně nabídnuta možnost jít do nemocnice. Kromě specifické léčby spojené s nemocemi nalezenými u těhotné ženy jsou obecná doporučení pro oligohydramniá následující.

 • Odpočinek na lůžku nebo snížení fyzické aktivity, aby nedošlo k vyvolání zvýšeného úniku plodové vody.
 • Zdravá a výživná výživa.
 • Užívání léků zaměřených na snížení tonusu dělohy a zlepšení mikrocirkulace krve - měly by kompenzovat nedostatek placentární výživy spojené s oligohydramniemi.
 • Prevence nitroděložních infekcí.
 • Při opožděném těhotenství - zahájení porodu.

Nízká voda není katastrofa, i když snad většinu těhotenství bude muset matka strávit v nemocnici. Pozitivní přístup, dodržování lékařských doporučení a nejpravděpodobněji těhotenství bude možné bezpečně udržet před datem splatnosti a poškození zdraví dítěte bude minimalizováno.

Piracetam kapátko a injekce během těhotenství

Složení a forma uvolňování

Piracetam patří do drogové skupiny nootropiků - látka je aktivní složkou drogy se stejným názvem, existují i ​​další obchodní názvy (Cerebil, Piranem atd.). Lék způsobuje obnovu buněčných membrán v těle. Díky výše popsanému účinku je zlepšena funkce různých tělesných proteinů.

Piracetam má největší vliv na nervový systém. Lék způsobuje zvýšení vodivosti nervových impulzů v mozkové kůře urychlením metabolismu v buňkách a zlepšením mikrocirkulace. Výhodou léku je, že nezpůsobuje vazodilataci, která může vést ke snížení krevního tlaku, mdloby a závratě.

Piracetam během těhotenství může zvýšit koncentraci, schopnost zapamatovat si a učit se, schopnost duševní práce. Užívání léku pomáhá obnovit tyto funkce po působení různých nepříznivých faktorů - hladovění kyslíkem, trauma, otrava. Lék příznivě ovlivňuje periferní nervový systém, zlepšuje jeho vodivost, citlivost a vzrušivost. Piracetam je schopen eliminovat patologické svalové kontrakce způsobené poškozením mozkové kůry. Lék zkracuje dobu trvání vestibulární neuronitidy a nystagmu.

Paracetam akce

Piracetam má kromě svého příznivého účinku na centrální nervový systém a centrální nervový systém také účinek na krevní systém. Lék způsobuje zvýšení elasticity membrány červených krvinek, což usnadňuje jejich průchod cévami. Lék také ředí krev, zabraňuje trombóze. Piracetam snižuje cévní křeče, což vede ke zlepšení oběhového systému.

Lék má několik forem uvolňování: tablety (200, každá 400 mg), tobolky (400 mg), vnitřní roztok (200 mg / ml). Pokud je přípravek užíván perorálně, má téměř stoprocentní biologickou dostupnost, začíná svou činnost půl hodiny po použití. Při intravenózním podání piracetamu během těhotenství si lék okamžitě uvědomí svůj účinek.

Během těhotenství je Piracetam předepisován podle následujících indikací:

 • zranění hlavy;
 • nedostatečný přísun krve do mozku;
 • vysoký krevní tlak;
 • hypertenzní krize;
 • epileptický stav;
 • Závrať
 • myoklonie v důsledku poškození mozkové kůry;
 • křeče
 • patologie organického mozku;
 • některé typy deprese;
 • některé typy dědičné anémie.

Návod k použití

V prvním trimestru během těhotenství je nežádoucí používat žádné léky, zejména pokud nevyhověli závažným klinickým studiím. Tento lék je schopen proniknout placentou a způsobit abnormality ve vývoji plodu. V prvních týdnech těhotenství se tvoří všechny orgány nenarozeného dítěte, takže v tomto období je užívání drog zakázáno. Výjimkou jsou případy, kdy je ohrožen život matky..

Použití léku ve druhém a třetím trimestru je možné pouze po uvedení přísných indikací, protože existuje pravděpodobnost, že lék může poškodit plod. Použití piracetamu ve 21. týdnu těhotenství je relativně bezpečné, do této doby se vytvoří hlavní fetální systémy a placenta plně plní svoji ochrannou funkci.

Kapátko s Piracetamem se používá ve 39-40 týdnech těhotenství jako součást komplexní terapie pro prevenci slabosti práce. Lék zlepšuje přísun krve děložní, přispívá k normálnímu otevření hltanu. Lék také zabraňuje kyslíkovému hladovění mozku plodu zlepšením mikrocirkulace.

Množství léku během terapie je zvoleno lékařem pro každého pacienta v závislosti na indikacích, pohody a dalších faktorech. Denní dávka piracetamu ve formě tablet a tobolek je rozdělena na 2–4 ​​dávky, které by se měly uskutečnit nejpozději 18 hodin, aby nedošlo k narušení spánku. Lék se spláchne sklenicí vody. Maximální dávka léčiva je 4,9 g denně.

Injekční roztok piracetamu se používá jak intravenózně, tak intramuskulárně. V prvním případě je léčivo zředěno glukózou nebo chloridem sodným, podáváno kapáním 2-4krát denně. Denní dávka je 3-12 gramů čisté látky. Intramuskulární injekce Piracetamu se vyrábějí v hýždě 2-3krát denně. Denní dávka je také 3 až 12 gramů. Tento léčivý přípravek by měl být uchováván na chladném tmavém místě, mimo dosah dětí. Doba použitelnosti tablet a injekce je 5 let, v případě tobolek - 3 roky.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Používání drogy je zakázáno u osob, které mají:

 • alergické reakce na složky léčiva;
 • Huntingtonova nemoc;
 • hemoragická mrtvice;
 • agitovaná deprese;
 • období laktace;
 • závažné selhání ledvin;
 • rozsáhlé krvácení.

Lék Piracetam je pacienty dobře snášen. Někdy se při použití vyskytují následující nežádoucí účinky: nervozita, podrážděnost, krvácení, přírůstek na váze. Lék jen zřídka vyvolává nevolnost, alergické reakce, ospalost, slabost, závratě, poruchy trávení, nadměrné snížení krevního tlaku, hemoragický šok.

Piracetam Analogs

Přípravky Citikolin (Ceraxon, Citicolin sodný, Lira), Nicotinoyl gama-aminomáselná kyselina (Picogam, Amilonosar) a cholín alfoscerát (Gleatzer, Cholitilin) ​​jsou léky nootropické skupiny a mají podobný účinek na lidské tělo jako piracetam. Jejich příjem je možný po jmenování lékaře a podle přísných pokynů. Tyto léky procházejí placentární bariérou, a proto mohou ovlivnit fyziologii a vývoj plodu..

Piracetam během těhotenství: proč je tento lék předepsán těhotným ženám a jaké vedlejší účinky mohou vyvolat užívání léku. Indikace pro použití.

Piracetam během těhotenství. Proč předepisovat takový lék ženám na svém místě

Mnoho budoucích matek říká, že lékaři jim předepisují mnoho podivných a podezřelých drog. Patří mezi ně droga, jako je Piracetam. Tento léčivý přípravek může být vyráběn v ampulích (zejména pro injekci), tabletách, tobolkách a v suspenzi. Pacientům se zpravidla předepisuje lék, jako je piracetam, v případě vážných poranění mozku, Alzheimerovy choroby, těžké psychózy, poškození paměti, aterosklerózy infekčních chorob, porodních poranění, meningitidy, encefalitidy. Stojí za povšimnutí, že tento lék je předepsán budoucím matkám v extrémních případech, protože účinná látka Piracetamu je schopna zcela proniknout placentární bariérou, čímž poškozuje dítě v děloze. Lék, jako je piracetam, je zařazen do skupiny nootropních léků, které se nedoporučují používat během kojení (kojení) a během těhotenství. Existují však případy, kdy je takový lék předepsán těhotným ženám. Hlavní podmínkou užívání přípravku Piracetam během těhotenství je informované rozhodnutí ošetřujícího lékaře, jakož i zvláštní případy, kdy existuje poměrně vážné ohrožení života nebo zdraví ženy. Nebezpečí používání piracetamu u ženy v poloze se také objevuje, protože takové léčivo má silný vliv na normální fungování ledvin, které v takovém období musí fungovat ve zvýšeném režimu. Výskyt jakýchkoli nepohodlí ze strany ledvin během užívání léku by měl být důvodem pro kontaktování ošetřujícího lékaře. Okamžitá a rychlá reakce může významně zabránit výskytu závažných zdravotních problémů u žen. Je nutné jasně pochopit důvod, proč je lékař veden při předepisování takového léku těhotné ženě. V případě, že budoucí matka trpí určitým chronickým onemocněním, které je při hormonální restrukturalizaci ženského těla během těhotenství komplikované a také vyžaduje léčbu, pak si bohužel nemusíte vybírat. Lékař může předepsat Piracetam pro ženu, která je v zajímavém postavení, na základě výsledků testů získaných během vyšetření pacienta, souboru specifických a charakteristických symptomů a také na základě celkového stavu pacienta. V této situaci není účel tohoto léku pochybný. V případě, že jste klinicky úplně zdraví a lék je předepsán pro předčasné stárnutí placenty, aby se zlepšila mikrocirkulace krve, pak máte právo pochybovat.

Piracetam pro těhotné ženy

Piracetam během těhotenství foto Hlavním účelem tohoto léku je zlepšit mozkový oběh, zlepšit různé metabolické procesy v těle a blokovat produkci aktivovaných krevních destiček. Kromě toho, piracetam chrání mozek v případě změn, které jsou způsobeny intoxikací, mrtvicí, hypoxií, virovými infekcemi, elektrickým proudem. Užívání tohoto léku nemá sedativní nebo psychostimulační účinek. Rozsah tohoto léku je neurologická a psychiatrická praxe. Piracetam pro těhotné ženy je předepsán velmi zřídka a ve výjimečných případech. To vše je způsobeno tím, že devadesát procent účinné látky takového léku proniká placentou a poškozuje plod. Proto je v případě těhotenství extrémně nežádoucí užívat tento lék. Piracetam je indikován pro použití v případě změn v mozkovém oběhu, během léčby pacientů v kómatu způsobené intoxikací mozku při stimulaci motorické a duševní aktivity, k léčbě hypertenze, aterosklerózy, ke komplexní léčbě různých psychiatrických onemocnění a také k léčbě drogová závislost. Tento lék může způsobit různé vedlejší účinky, zejména takové:

 • mentální vzrušení
 • podrážděnost a nerovnováha
 • motorická disinhibice
 • malá pozornost rozpětí
 • poruchy spánku a úzkost
 • zvracení a nevolnost
 • průjem nebo zácpa
 • ztráta chuti k jídlu
 • bolest hlavy a závratě
 • třes a křeče, extrapyramidové poruchy
 • zvýšená sexuální aktivita

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že projev vedlejších účinků je zaznamenán hlavně v případě předávkování léčivem. Předávkování lze pozorovat při dávkách více než pěti gramů Piracetamu denně. Použití takového léčiva je kontraindikováno v případě akutního selhání ledvin a také při individuální nesnášenlivosti léku. Těhotenství a kojení jsou také nežádoucími obdobími užívání léku..

Piracetam během intravenózního těhotenství

Takový lék je k dispozici v několika formách. Lék piracetam lze tedy nalézt ve formě tobolek (0,4 gramů x šedesát kusů), tablet (asi 0,2 gramů x šedesát nebo sto dvacet kusů) a dvacetiprocentního roztoku pro intravenózní injekci, umístěných v ampulích (pět mililitrů x deset kusů.). Způsob použití takového léčiva, jakož i koncentrace a dávka jsou stanoveny pouze ošetřujícím lékařem. Těhotenství spolu s dobou krmení jsou kontraindikace pro použití takového léku. Stojí za zvážení, že ve výjimečných případech může být přidělena ženám, které jsou v zajímavém postavení. Intravenózní roztok piracetamu je injikován do těla ženy v poloze pomocí kapátka. Ošetření se provádí v kurzu.

Piracetam: kapátko během těhotenství

V případě, že během těhotenství je třeba použít lék, jako je Piracetam, někteří lékaři předepisují kapátka s dvacetiprocentním roztokem léku. Pacientům se intravenózně injikoval roztok piracetamu pomocí kapátků. Průběh procedur předepisuje lékař individuálně. Dávku léku předepisuje také ošetřující lékař.

Piracetam: injekce během těhotenství

Někteří lékaři mohou v naléhavých případech předepsat léčbu piracetamem těhotné ženě. Zavedení takového léčiva do těla těhotné pacientky může být často provedeno intramuskulárně, injekcemi. Piracetam injekce během těhotenství jsou předepsány lékařem individuálně pro kurz. Počet injekcí a dávka léčiva je určena typem onemocnění, jeho stádiem a individuálními charakteristikami pacienta..

Piracetam během těhotenství

Piracetam je kontraindikován během těhotenství, ale existuje řada stavů, kdy lékař považuje za nutné tento lék použít k udržení zdraví pacienta.

Proč je Piracetam předepsán během těhotenství??

Penetrace léku placentární bariérou je až 90%. To znamená, že léčivo cirkulující v těle ženy bude také přítomno v krevní plazmě dítěte a při vysoké koncentraci.

Platnost léčby lékem během těhotenství určuje ošetřující lékař po důkladné diagnóze, protože návod k použití přípravku Piracetam nabízí různé možnosti užívání léku během těhotenství: od úplného zákazu po možnost použití, pokud jsou výhody pro matku překročeny nad možným poškozením dítěte. Pokud jde o účinek na dítě, výsledky klinických studií jsou k dispozici pouze pro zvířata.

Droga může být předepsána pro vývoj hrozby pro zdraví matky i dítěte. U těhotných žen jsou tyto podmínky:

 • posttraumatická terapie;
 • kóma;
 • epilepsie;
 • systémová ateroskleróza;
 • těžká hypertenze;
 • Deprese;
 • alkohol, drogy, závislost na tabáku;
 • akutní virová neuroinfekce (meningitida, encefalitida).

Piracetam se také používá ke zlepšení složení krve při srpkovité anémii během těhotenství..

Ve vztahu k plodu je použití piracetamu přiměřené s následujícími diagnózami:

 • hypoxie v akutní nebo chronické formě;
 • porušení funkce placenty („tenká placenta“);
 • abrazi placenty v malé oblasti;
 • prevence hypoxie v přítomnosti špatných návyků u matky (alkoholismus, kouření).

Nejčastěji se k léčbě matky používá Piracetam v 1. trimestru těhotenství a ve 2 a 3 - k odstranění hrozby pro nenarozené dítě. Pokud má žena na konci období závažné funkční poruchy, může být léčba pro matku a dítě společná.

Předčasné stárnutí placenty neslouží jako dostatečný základ pro předepisování léku, protože zlepšení mikrocirkulace placenty tímto způsobem nebylo dlouho prováděno. Existuje mnoho bezpečných prostředků pro léčbu tohoto stavu, které nepředstavují ohrožení plodu..

Kontraindikace

Seznam těhotných žen, kterým lékař předepisuje lék, by měl studovat seznam možných kontraindikací. Pokud Piracetam nemá příliš dlouhý seznam zakázaných podmínek pro lidi v jejich obvyklém stavu, pak je pro těhotné ženy poměrně rozsáhlý, protože nastávající matka se stává zvláště zranitelnou kvůli restrukturalizaci těla. Piracetam pro těhotné ženy je kontraindikován, pokud:

 • alergické reakce na jakoukoli složku léčiva: primární nebo sekundární;
 • dekompenzované selhání ledvin (stadium III, chronické);
 • Huntingtonova chorea (genetické onemocnění nervového systému);
 • akutní hemoragická mrtvice;
 • psychomotorická agitace během používání Piracetamu;
 • rozsáhlé krvácení.

Zvláštní pozornost je věnována ženám s poškozenou funkcí ledvin v kterémkoli stadiu, protože během těhotenství tento orgán zažívá další zátěž.

Vedlejší efekty

Tělo ženy je rekonstruováno během těhotenství na hormonální úrovni, navíc rostoucí dítě často způsobuje závažnou toxikózu.

Všechny tyto jevy způsobují ženskému tělu značné zatížení. Proto užívání léků, které je poměrně silné, často způsobuje vedlejší účinky:

 • bolesti hlavy;
 • rozrušená stolička;
 • podrážděnost;
 • ospalost nebo nadměrné nadšení;
 • nevolnost, zvracení;
 • poruchy spánku;
 • bolest ve střevech;
 • třes (nedobrovolné chvění prstů), křeče;
 • alergické projevy.

Ve vzácných případech pokles tlaku, horečka. Pravděpodobnost nežádoucích účinků se zvyšuje při užívání hormonů obsahujících jód.

Pokud se u ženy objeví takové příznaky (jeden nebo více) se zvyšující se silou během léčby, okamžitě přestaňte užívat lék a vyhledejte lékaře. Možná budete muset zkontrolovat svůj léčebný režim nebo zvolit jiný lék..

Návod k použití piracetamu během těhotenství

Lék má tři lékové formy: tablety, tobolky, injekce. Pro léčbu těhotných žen zvolí formu léčiva lékař v závislosti na individuálních indikacích.

V pilulkách

Standardní režim pilulek je 400 mg. třikrát denně. Během těhotenství se počáteční dávka sníží na polovinu a během léčby se postupně sníží o další 2krát. Průběh léčby je předepsán individuálně, ale obvykle je alespoň měsíc.

V některých případech (například při intoxikaci alkoholem) může denní dávka léčiva dosáhnout 12 g.

Kapátka

Piracetam během těhotenství je předepsán intravenózně v případech nemožnosti perorálního podání. Celkové množství léčiva potřebné k léčbě se stanoví s ohledem na stav pacienta a klinické ukazatele.

Lékař předepisuje kapátka pomocí roztoku o koncentraci 20%. Lék je naředěn v glukóze nebo chloridu sodném, postup se provádí 2 až 4krát denně. Denní dávka by neměla překročit 12 g čisté látky..

Kapátka mohou být předepsána jako součást komplexní terapie na 39-40 týdnů těhotenství se slabou prací pro preventivní účely.

Injekce

Pokud je zavedení do žíly obtížné, může lékař předepsat injekci pro intramuskulární injekci. Lék se vstřikuje do hýždí 2-3krát denně. Denní dávka může být od 3 do 12 g.

V každém případě je dávkování léku, stejně jako doba trvání, stanoveno přísně individuálně.

Recenze

Názory nastávajících matek na fórech potvrzují, že lékaři se často během těhotenství uchylují k léčbě Piracetamem. Dnešní pacienti však již nejsou nakloněni věřit předpisům lékaře a žádné recepty podléhají zdravému skepticismu. V případě Piracetamu je to často odůvodněné..

Přestože má lék žádoucí účinek za určitých patologických stavů (hypoxie, stárnutí placenty atd.), Přesto je toto nootropikum jedním z prvních léků této skupiny léčiv. Dnes farmaceutika nabízejí i další léky s vyšším stupněm bezpečnosti pro matku a dítě. Mohou být dražší, ale v tomto případě je zdraví dítěte nejdůležitějším kritériem při výběru léku..

Piracetam během těhotenství lze použít, pokud na to existují dostatečné důvody a samozřejmě pod stálým dohledem lékaře.

Piracetam: návod k použití

„Piracetam“: popis akce

Terapeutický účinek piracetamu na mozkové struktury se dosahuje stimulací krevního oběhu a zvýšením metabolismu tkání. Droga obnovuje přísun krve v oblastech postižených ischemickými procesy. Terapeutický účinek se vyvíjí postupně a je patrný, obvykle sedm dní po zahájení léčby.

"Piracetam" aktivuje asociativní procesy v centrálním nervovém systému, zlepšuje paměť a náladu. Zvyšuje intelektuální aktivitu, obnovuje paměť, vědomí a řeč při různých poruchách, usnadňuje proces učení. Lék má neuroprotektivní účinek při hypoxii, traumatu, elektrošoku a intoxikaci..

Při dlouhodobém používání nootropického činidla je zaznamenáno zvýšení duševní a mozkové aktivity. Piracetam zlepšuje integrační aktivitu mozku v reakci na vnější podněty. U novorozenců se lék používá k urychlení regeneračních procesů po možné porodní a nitroděložní hypoxii.

Indikace pro použití přípravku „Piracetam“

Piracetam se používá v neurologické, psychiatrické a narkologické praxi. Používá se při vaskulárních onemocněních mozku, doprovázených zhoršenou pamětí, pozorností a řečí, závratěmi a bolestmi hlavy, během období zotavení s ischemickou mozkovou příhodou, traumatickým poškozením mozku a intoxikací. Lék se používá k léčbě deprese se symptomy adynamie a korekce poruch emocionálně-volební sféry.

Osoby starší 40 let, "Piracetam", se doporučují jako profylaktické, aby se zabránilo cévní nedostatečnosti.

Použití „piracetamu“ v alkoholismu

Piracetam lze použít jak v případě akutní otravy ethanolem, tak při léčbě psychoorganického syndromu u chronického alkoholismu. Účinně eliminuje účinky intoxikace ve strukturách mozku a také obnovuje nervová spojení, čímž přispívá ke snížení touhy pacienta po alkoholu.

"Piracetam": kontraindikace

„Piracetam“ nelze použít k hemoragické cévní mozkové příhodě, těžkému selhání ledvin (clearance kreatininu. Způsob použití „piracetamu“: pokyny

Pro užívání drogy existují určité režimy. Doporučuje se zahájit léčbu přípravkem Piracetam zavedením intravenózních a intramuskulárních injekcí. Poté pokračuje léčba ve formě tablet. Dávky závisí na závažnosti stavu a jsou vybírány individuálně.

Příčiny a důsledky oligohydramnií během těhotenství

Každá nastávající matka sní o tom, že období těhotenství bylo jako pohádka: žádná toxikóza, slabost a nespavost - pouze chvějící se pocit z narození nového života pod srdcem. Bohužel, takové štěstí je docela vzácné - podle statistik téměř každá žena „v pozici“ narazí na určité negativní aspekty, které zastíní očekávání dítěte. Jednou z těchto komplikací jsou oligohydramnie - spíše nepříjemná odchylka, která ukazuje na nedostatečné množství plodové vody. Jak se chovat k ženě po slyšení strašidelné diagnózy po dalším ultrazvuku? Co se bojí a jak snížit rizika?

Co je nedostatek vody a jak je to pro dítě nebezpečné?

Během těhotenství je dítě obklopeno močovým měchýřem naplněným plodovou vodou. Množství této tekutiny se může lišit v závislosti na období, ale mělo by vždy zůstat na úrovni, která může dítěti poskytnout pohodlný vývoj. Kromě toho voda nejen vytváří stanoviště plodu - jejich funkce jsou mnohem rozsáhlejší. Jakou roli hraje plodová voda během těhotenství:

 • slouží jako druh „tlumiče nárazů“ mezi fetálním močovým měchýřem a kůží dítěte a zabraňuje jejich adhezi;
 • umožňuje dítěti volně se pohybovat v lůně;
 • působí jako „airbag“ a zabraňuje poškození plodu vnějšími vlivy;
 • chrání placentu a pupeční šňůru před náhlými a chaotickými pohyby dítěte;
 • spolu s fetálním močovým měchýřem má pozitivní vliv na rychlost dilatace děložního hrdla během porodu.

Proto je tak důležité, aby množství vody obklopující dítě během těhotenství bylo udržováno na dostatečné úrovni. Některé faktory však mohou vést ke snížení množství plodové vody, což nepochybně nepříznivě ovlivní stav dítěte a jeho matky. Taková odchylka se obvykle nazývá nízká voda..

Diagnostické postupy

Stanovení objemu plodové vody probíhá při ultrazvukovém vyšetření - takto se určuje index plodové vody (IAI), který slouží jako „maják“ pro diagnostiku nízké vody.

V závislosti na závažnosti příznaků se rozlišují 2 stupně tohoto onemocnění:

Obvykle je množství vody v posledním měsíci těhotenství 1-1,5 litru. S mírnými oligohydramniemi je jejich počet snížen na 0,8 - 1 la závažný - na 0,5 l.

Pokud jde o příznaky, všechno je zde zcela individuální. U mírné formy oligohydramnií nemusí žena cítit vůbec žádné potíže, takže diagnóza ultrazvukem může být skutečným šokem. Je však obtížnější nevšimnout si výrazného nedostatku vody - s tak silným snížením objemu vody, velikosti dělohy a podle toho i obvodu břicha se určitě sníží a pohyby dítěte se stanou nepříjemně bolestivými a příliš ostrými. Obecný stav se může také zhoršit, doprovázený mírnými bolestmi v dolním břiše, nevolností a slabostí.

Příčiny oligohydramnios

Žádná odchylka, zejména v těhotenství, nevzniká bez důvodu - najdete logické lékařské zdůvodnění všeho. Oligohydramnius během těhotenství je tedy nejčastěji důsledkem následujících faktorů:

 • závažná chronická onemocnění matky, u nichž je nosení dítěte velkým tělesným stresem (například kardiovaskulární patologie nebo diabetes mellitus);
 • přítomnost neošetřených STI;
 • metabolická porucha, obezita nebo příliš rychlý přírůstek hmotnosti během těhotenství;
 • otrava jídlem doprovázená těžkou společností nebo průjmem;
 • minulé nachlazení;
 • kouření těhotné;
 • patologie placenty nebo poškození močového měchýře;
 • Infekce TORCH;
 • patologie vývoje ledvin u dítěte;
 • preeklampsie.

V některých případech je oligohydramnios dočasný stav, který lze snadno napravit při odstraňování příčin, které jej způsobily (například po akutní respirační virové infekci nebo chřipce). Budoucí matky, které během těhotenství zažily otravu jídlem, by měly být obzvláště opatrné - dlouhodobé zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci, což může vést k oligohydramniím. Všechny tyto diagnózy jsou však dočasné a při správné lékařské podpoře neohrožují dítě.

Věci jsou mnohem vážnější, pokud selhání zastavení oligohydramnios selže, protože příčina jeho výskytu není přístupná terapii (například chronická onemocnění matky nebo malformace plodu). V takovém případě může další léčbu určit pouze ošetřující lékař, který je dokonale obeznámen s anamnézou a průběhem těhotenství..

Je diagnóza „nízké vody“ tak hrozná?

Závažnost důsledků závisí na závažnosti odchylky, délce jejího průběhu, včasné lékařské péči a samozřejmě na důvodech, které ji způsobily. Bohužel, některé příčiny oligohydramnií jsou samy o sobě mnohem závažnější než snížení objemu plodové vody - v tomto případě oligohydramnios pouze „signalizuje“ přítomnost závažných problémů.

Mírné formy odchylky lze snadno zastavit a pokud je k dispozici adekvátní terapie, nemají negativní vliv na průběh těhotenství. Vyjádřená forma však není tak neškodná - v tomto případě jsou důsledky mnohem závažnější:

 • stlačení plodu vnitřními orgány matky vede k poškození jeho pohybového aparátu;
 • nepřítomnost dostatečného objemu tekutiny má nepříznivý vliv na motorickou aktivitu a v důsledku toho na fyzický vývoj drobků;
 • prodloužené oligohydramnie mohou způsobit adheze mezi kůží dítěte a močovým měchýřem;
 • nedostatek živin v plodové vodě způsobí jejich nedostatek u dítěte, což negativně ovlivní jeho tvorbu.

Proto je při oligohydramniích nutné striktně dodržovat doporučení lékaře, dodržovat všechny jeho předpisy a v případě potřeby neodmítnout nemocniční léčbu.

Léčba onemocnění

Terapie oligohydramnií může jít diametrálními směry. Proč se to stane? Je to jednoduché: neexistuje žádný lékařský způsob, jak uměle zvýšit objem plodové vody - tento ukazatel závisí pouze na stavu ženského těla. Jediným způsobem, jak se zbavit nebezpečné diagnózy, bude identifikovat její příčiny. V závislosti na tom bude terapie postavena:

1. Při úniku plodové vody bude těhotné ženě předepsán odpočinek a farmaceutické přípravky, které snižují tón dělohy. Navíc v této situaci bude pravděpodobně muset strávit celé zbývající těhotenství až do samého narození - to je jediná příležitost informovat dítě.

2. V případě placentární patologie je léčba zaměřena na kompenzaci jejích funkcí. V tomto případě to vše závisí na závažnosti odchylky, ale v žádném případě se bez nemocnice nemůžete obejít.

3. Pokud by oligohydramnios vznikl v souvislosti se zpožděním, bylo by rozumné provést umělý vpich močového měchýře a stimulovat tak práci. Alternativou je císařský řez..

4. Pokud původ odchylky spočívá v neléčené infekci, provede se bakterioza, aby se stanovila citlivost patogenní mikroflóry na antibiotika, po které je ženě předepsána vhodná léčiva, která jsou bezpečná pro použití během těhotenství.

5. V případech, kdy je oligohydramniová doprovázena horečkou, rýmou, kašlem a dalšími příznaky nachlazení, je léčba v první řadě antivirová. Objem vody se zpravidla po 5-7 dnech po regeneraci obnoví sám.

6. Při otravě jídlem je hlavní věcí zastavení průjmu, zvracení a zmírnění příznaků dehydratace. Stejně jako u nachlazení i oligohydramniá přecházejí samy po tom, co se v minulosti vyskytly všechny příznaky otravy.

Pokud je příčina oligohydramnií odstraněna (samostatně nebo lékařsky), může lékař doporučit podpůrnou terapii, která bude zahrnovat:

 • léky, které zlepšují funkčnost placenty a uteroplacentální cirkulace;
 • vitamínové komplexy doporučené během těhotenství;
 • fyzioterapeutické procedury;
 • odmítnutí práce a fyzické aktivity ve prospěch změřeného a uvolněnějšího životního stylu.

I když má pacient dovoleno jít domů k léčbě, bude muset pravidelně navštěvovat lékaře, aby sledoval účinnost léčby a stav plodu. Pokud žádná z navrhovaných metod nepomůže situaci napravit a IAI se stane kritičtějším, může ošetřující lékař rozhodnout o neplánovaném císařském řezu. V tomto případě nehraje gestační věk klíčovou roli - riziko závažných komplikací je příliš velké.

Proč je během těhotenství nedostatek vody a jaké důsledky je nebezpečné?

Nízké těhotenství během těhotenství je pozorováno v průměru až 5 případů na 100 žen z důvodů souvisejících se zdravím nastávající matky a malformacemi dítěte. Mírná forma redukce plodové vody nepředstavuje vážnou hrozbu pro těhotnou ženu a plod.

S poklesem množství plodové vody na kritická čísla je nutné přijmout opatření terapeutického účinku, aby nedošlo k potratu nebo předčasnému porodu, což je nebezpečí vážných oligohydramnios.

Co je to oligohydramnios?

Nízká voda v lékařské terminologii se také nazývá oligohydramnios, což znamená malé množství plodové vody.

Amniotická tekutina v děloze obklopuje rostoucí dítě během těhotenství. Provádějí ochranné a metabolické funkce, napomáhají rozvoji plic dítěte a pohybu v děložní dutině. Po 10 týdnech těhotenství je objem vody přibližně 30 ml, po 18 týdnech - přibližně 400 ml a o 38 týdnů se zvyšuje na 1-1,5 litru.

Mírný tvar

Mírné oligohydramnie se vyznačují snížením množství plodové vody na 400 ml. Podmínka vyžaduje pozorování a speciální stravu, takže těhotné ženy jsou chráněny.

Vyjádřeno oligohydramnios

Příznaky závažné oligohydramnie jsou podle výsledků ultrazvukové diagnostiky snížením množství vody pod 400 ml. To může nepříznivě ovlivnit plod, způsobit předčasný porod, proto je třeba použít lékařská opatření.

Příčiny

Příčiny oligohydramnií během těhotenství lze rozdělit do několika skupin:

 • chronická onemocnění těhotné ženy, která vyvolávají snížení množství plodové vody (těžká arteriální hypertenze, srdeční selhání s otokem, vaskulární patologie končetin, systémové léze, revmatoidní artritida, onemocnění štítné žlázy, obezita, diabetes mellitus, alkoholismus);
 • akutní bolestivé stavy nastávající matky (intoxikace průjmem a zvracením, otrava alkoholem, nikotinem, toxickými produkty);
 • pozdní toxikóza (gestóza) je často příčinou oligohydramnií během těhotenství ve 3. trimestru;
 • patologie placenty spojená s vývojovými defekty, poruchami oběhu, nekrotickými lézemi, sklerózou, traumatickými poraněními zvnějšku;
 • prasknutí membrán a únik plodové vody v důsledku zranění, fyzického přetížení, infekčního poškození;
 • těhotenství odloženo o více než 41 týdnů;
 • vícenásobné těhotenství;
 • Rhesus je v rozporu s neshodou v krevním typu Rhesus u matky a dítěte;
 • nekontrolovaný příjem léků proti bolesti nastávající matkou (Indomethacin, Diclofenac);
 • infekce těhotné ženy, které jsou přenášeny na plod a ovlivňují jeho membrány (chlamydie, ureaplasma, herpes viry, cytomegalovirus);
 • vrozené genetické defekty plodu spojené s ledvinami, močovou trubicí, močovodem;
 • získané vady vlivem nepříznivých faktorů (toxických, infekčních) na formující orgány dítěte.

Jaké jsou důsledky pro dítě??

Co ohrožuje dítě oligohydramniemi, je jasné, že studoval funkce plodové vody. Amniotické vody jsou potřebné pro:

 • fetální výživa;
 • udržování konstantní teploty a tlaku;
 • ochrana před mechanickými a hlukovými vlivy prostředí;
 • ochrana proti infekčním agens;
 • poskytuje volný hladký pohyb a mazání pokožky.

S oligohydramniemi viry, bakterie a toxiny snáze procházejí placentární bariérou, což může vést k infekčním chorobám a otravě plodu. Při nedostatečné výživě v důsledku malého množství vody je možné zpomalit růst a vývoj dítěte. Objevují se známky hypoxie.

Zranění, zakřivení skeletu, poškození kůže, její splynutí s amniotickými membránami vznikají v důsledku skutečnosti, že dítě nemá dostatek tekutin k volnému pohybu v děloze. Závažnost poruchy závisí na tom, která patologie přispěla k oligohydramniím..

Těžké malformace vedou k potratům. Patologické změny získané v pozdějších stádiích těhotenství mohou způsobit předčasné narození nebo smrt plodu.

V jakém trimestru je diagnostikována častěji?

Podle doby výskytu je oligohydramnion rozdělen do dvou typů.

 1. Časné oligohydramnie se pozorují ultrazvukem po 16 týdnech těhotenství. Podmínka je nepříznivá pro vývoj a růst dítěte, takže byste měli co nejdříve zjistit příčinu a zahájit léčbu.
 2. Později se oligohydramnium zvažuje po 26 týdnech těhotenství (na konci druhého trimestru) a nejčastěji závisí na funkčních problémech v těle těhotné ženy..

Nedostatek vody během těhotenství ve třetím trimestru by měl být pečlivě sledován a upravován. V této době existuje riziko předčasného porodu.

Příznaky a symptomy

Příznaky oligohydramnií během těhotenství nemají ve většině případů jasnou specifičnost.

Tyto příznaky jsou:

 • snížená aktivita dítěte tlačícího do žaludku;
 • bolestivost během míchání a otřesů dítěte;
 • nepříjemné tahání, jako u menstruace, pocity v dolním břiše;
 • zvýšené příznaky toxikózy (nevolnost, žízeň, slabost);
 • problémy s chutí k jídlu a spaním těhotné ženy;
 • vaginální výtok během úniku vody v důsledku prasknutí membrán.

Protože se tyto příznaky mohou vyskytovat u oligohydramnií a dalších patologií a funkčních stavů těhotné ženy, je nutná jasná vizuální ultrazvuková diagnóza.

Jak určit oligohydramnios ultrazvukem:

 1. Centimetr mezi přední břišní stěnou a tělem dítěte se měří v centimetrech..
 2. Existují čtyři taková měření, která podmíněně dělí dělohu na čtverce.
 3. Všechna měření se sčítají a dělí na čtyři, což dává průměrnou hodnotu, která se nazývá index plodové vody.
 4. Indexy v tabulkách odpovídají týdnu těhotenství s mírnou odchylkou ukazatelů.

Je nutná léčba?

Lékařská opatření zaměřená na eliminaci oligohydramnií různých stupňů, začínají po první detekci snížení množství plodové vody. Aby nedošlo ke ztrátě času a zabránění negativním důsledkům pro budoucí dítě a matku. Jak zacházet s oligohydramniemi, se specialista rozhodne individuálně v závislosti na příčinách a závažnosti patologie.

Co dělat se ženou?

Při počáteční detekci sníženého objemu plodové vody je nastávající matka předepsána vitamíny a lék na zlepšení mikrocirkulace Curantilu po dobu jednoho měsíce. Lékař, který dohlíží na těhotenství, vám řekne, co dělat s nízkým množstvím vody pro těhotnou ženu, jak jíst, jaký životní styl vést.

Co je léčeno a v jakých případech?

Ošetření oligohydramnií v nemocnici se provádí se zjištěným poklesem plodové vody během tří dynamických ultrazvukových vyšetření. S patologií placenty, kterou lze vidět v úvodní studii, as viditelnými malformacemi by měla být žena hospitalizována.

V nemocnici těhotenství patologie, léčba je předepsána v závislosti na příčině:

 • vitamínové přípravky (kyselina askorbová a skupina B);
 • strava s vysokým obsahem bílkovin, minerálních a rostlinných složek;
 • odpočinek na posteli s hrozbou potratu nebo úniku vody;
 • prostředky na zlepšení přísunu krve do placenty (Actovegin, Curantil);
 • symptomatická terapie základního onemocnění těhotné ženy, která způsobila stav se sníženým množstvím plodové vody (hypertenze, cukrovka, revmatoidní artritida, srdeční choroby, štítná žláza a vaskulární patologie);
 • antibiotika pro infekční onemocnění;
 • ukončení těhotenství s patologiemi plodu neslučitelnými s životem;
 • otevření amniotických membrán, které způsobí porod během odloženého těhotenství;
 • císařský řez se závažnými oligohydramniemi a příznaky rostoucí hypoxie plodu.

Přehled recenzí

Lékařské recenze oligohydramnií během těhotenství ukazují, že 95% všech detekovaných patologií tohoto typu prochází měsíc po korekci výživy, životního stylu, léčby vitamíny a užívání vazokonstrikčních léků.

Studiem recenzí těhotných žen můžete potvrdit výše uvedené předpovědi. Diagnóza je podezřelá u poloviny těhotných žen, ale je potvrzena pouze u 4-5% žen po opakovaných studiích. Poradenství na fórech může mít někdy negativní důsledky, takže před studiem internetu byste měli položit všechny otázky gynekologovi, který dohlíží na těhotné.

Předpověď

Ve většině případů (95%) není oligohydramnios buď potvrzen opakovanými studiemi, nebo zmizí během krátké doby s nápravnou léčbou..

Nepříznivá prognóza závisí na délce a projevu patologie:

 1. V prvním trimestru těhotenství vede těžké oligohydramnium k úmrtí nenarozeného dítěte, které je spojeno s malformacemi, které sloužily jako kauzativní mechanismus oligohydramnios.
 2. S oligohydramniemi, které přetrvávají dlouhou dobu, pokud není proveden žádný pokus o léčbu, je plod narušen, což vede ke zpoždění v jeho růstu a tvorbě orgánů a systémů až k malformacím.
 3. Nedostatek kyslíku se sníženým příjmem v patologii placenty se nazývá hypoxie, což je pro mozek dítěte negativní.
 4. Nedostatek vody během pozdního těhotenství může vést k předčasnému porodu spojenému s prasknutím amniotických membrán..
 5. Vnitřní smrt v pozdním období s výrazným poklesem amniotických vod je možná s malformacemi, závažnými získanými patologiemi plodu.

Polyhydramnios

Polyhydramnios, nebo polyhydramnios, je stav přímo opačný k výše uvedenému. Tato porodnická patologie je charakterizována zvýšením množství plodové vody na jeden a půl litru do konce třetího trimestru. V průměru na světě tento problém postihuje asi jedno procento těhotných žen.

Příčiny polyhydramnií jsou infekce (herpes viry, chlamydie, syfilis), přítomnost diabetu u těhotné ženy, Rhesusův konflikt, vícenásobné těhotenství, placentární nedostatečnost.

Akutně a chronicky se může vyskytnout patologie se zvýšeným množstvím amniotické vody. Polyhydramnios má tři stupně, v závislosti na objemu. Čím více přebytečné tekutiny v děloze, tím nebezpečnější je stav pro dítě a matku. U akutního časného polyhydramnia se zvyšuje riziko potratu a intrauterinního krvácení, stejně jako ruptura dělohy, proto je nutná urgentní hospitalizace ve specializované nemocnici. Chronické polyhydramnie ve třetím trimestru mohou vést k gestóze a předčasnému porodu, atomii dělohy, což komplikuje práci.

Články O Neplodnosti