Hlavní Výživa

Neplánované těhotenství: ve 22, je brzy?

Ahoj! Moje otázka zní: Mám nyní 22 let. Bydlím s mladým mužem. Příští rok jsme se chtěli oženit. Ale stalo se, že jsem otěhotněla. Mám funkční období 4 týdny. Teď mám velmi velký strach - zdá se mi, že je to velmi brzy (22 let), a také, že moji a jeho rodiče na to budou velmi špatně reagovat. Ani nevím, co mám dělat. Už jsem měl myšlenky jako lékařské potraty. Prostě nevím, jaké následky mohou nastat od prvního těhotenství. Poradit mi, co mám dělat? A není časné otěhotnět ve 22 letech?

Proč bych měl porodit po 35 letech: názor gynekologa

Změněný rytmus života, studia, získání několika vysokých škol, kariérní růst, potřeba řešit bydlení a materiální problémy nás nutí odložit narození dětí do pozdějšího věku, proto narození prvorozených po 30 letech není neobvyklé, ale spíše skutečnost.

Cosmo doporučuje

Dole s nudnými odstíny! Nejjasnější šaty pro horkou sezónu - trend léta 2020

Lehké, volné a stylové letní kalhoty pro uvolněný vzhled

Samotná schopnost ženského těla nést a porodit dítě přímo závisí na celkovém zdravotním stavu, adaptačních schopnostech a na přítomnosti nebo nepřítomnosti průvodních nemocí. Když jsou odhaleny, je velmi důležité zvolit správné zacházení a pokud možno je zbavit, v nejhorším případě, vyhladit stávající změny. Čím méně budoucích matek má zdravotní problémy, tím větší jsou šance na úspěšné těhotenství a úspěšné narození.

Těhotenství a následné porody jsou pro tělo silnou zátěží, což může vyvolat zhoršení jakéhokoli neaktivního onemocnění. Například po 33–36 letech má mnoho žen zvýšené riziko cukrovky. S věkem se také zvyšuje počet endokrinních chorob, není dostatečná produkce hormonů nezbytných pro zdravé těhotenství a zvyšuje se počet somatických patologií. Všechny tyto nepříznivé faktory velmi komplikují orientaci plodu a další porod. Avšak páry po 30 letech se obvykle vědomě přibližují k narození dětí, podrobují se plnému vyšetření, a proto si v době těhotenství více uvědomují své zdraví.

Úspěšné těhotenství a narození zdravého dítěte vyžaduje promyšlený vztah mezi oběma partnery. Polovina úspěchu v početí závisí na člověku, takže společná příprava je důležitým a odpovědným procesem, který se doporučuje zahájit nejméně 3–4 měsíce před navrhovanou koncepcí. Moderní medicína vám umožňuje komplexně se připravit na těhotenství a porodit dítě, provádět preventivní opatření zaměřená na prevenci možných komplikací. Samozřejmě existují důkazy, že po 35–38 letech se riziko fetální chromozomální patologie významně zvyšuje, dnes však existují různé metody, které identifikují fetální patologii v různých stádiích, a umožňují tak včasnou akci a přijímají stav budoucí matky na maximum řízení.

Genetické testování ve fázi plánování dítěte

Při plánování dítěte můžete podstoupit genetické testování a následně konzultaci s genetikem. Genetický test ukáže stav přepravy monogenních nemocí: u přepravy není nic nebezpečného, ​​ale pokud jsou oba rodiče nositeli stejné nemoci, zvyšuje se riziko porodu dítěte s touto patologií na 25% (nejčastější dědičné nemoci jsou krátkozrakost, barevná slepota a hemofilie).. Genetický lékař bude shromažďovat důkladnou anamnézu, ujistěte se, že objasní, zda došlo k zatěžování dědičnosti u někoho v rodině nebo u dětí s vrozenými chorobami, které se narodily na jedné nebo druhé straně, a výsledky budou obsahovat prognózu a doporučí optimalizaci životního stylu pro budoucí rodiče..

Rozšířené kontroly ve fázi plánování

V současné době mnoho klinik nabízí společné přípravné služby pro páry k otěhotnění dítěte, další řízení těhotenství a přípravu na porod. Komplexní vyšetření vám umožní přijmout včasná opatření a zabránit rozvoji nemocí, dát důvěru ve vaše zdraví a pomoci vám zodpovědně se připravit na nový status rodičů. Složitá kontrola může zahrnovat:

 • podrobná doporučení pro optimalizaci vašeho životního stylu a přípravy na těhotenství;
 • analýzy: klinické a biochemické krevní testy, obecná analýza moči, nádorové markery, STI testy, gynekologické testy pro ženy a spermogram pro muže;
 • výzkum: elektrokardiografie, ultrazvuk hlavních cév a vnitřních orgánů;
 • konzultace praktického lékaře, specialistu ORL, oftalmologa, gynekologa, urologa a neurologa.

Neinvazivní prenatální test v časném těhotenství

Neinvazivní prenatální test vám umožní včasné seznámení se s možnými abnormalitami. Od 9. týdne těhotenství může identifikovat patologie, jako jsou Downův, Patauův nebo Edwardsův syndrom, a také určit pohlaví nenarozeného dítěte. K provedení NIPT, které lze provést pomocí IVF, ICSI, náhradní mateřství a těhotenství pomocí dárcovských vajec, stačí vzít 10 ml žilní krve ženy. Do 8 dnů po dárcovství krve laboratoř izoluje DNA dítěte a analyzuje, a přesnost studie bude více než 99%.

Screening ultrazvuku a další testy během těhotenství

Vývoj lékařského vybavení, zejména ultrazvukového vybavení, vám umožní identifikovat abnormality, identifikovat malformace a poskytnout včasnou pomoc. Během těhotenství se provádí několik screeningových ultrazvuků. První - ve 12-13 týdnech, druhá - ve 19-21, třetí - po dobu 30–32 týdnů, to jsou tři globální screeningové studie, které jsou povinné. Další studie, jako je hemostasiogram, biochemie, EKG, nátěry na flóře, plodinách a infekcích TORCH, vám může lékař v případě potřeby předepsat samostatně..

Individuální nutriční programy během těhotenství a v období hepatitidy B

Na základě přísunu vitamínů, mikro- a makronutrientů do mateřského organismu, vyvíjí složení střevní mikrobioty, genetické vlastnosti a stravovací návyky, dietologové a odborníci na výživu vyvíjejí pro budoucí matku speciální stravu, která pomáhá jejímu tělu dodávat potřebné látky. Pro období kojení může být vypracován zvláštní plán výživy: bude zaměřen na pomoc při obnově těla po porodu a poskytnutí maximálního množství užitečných látek pro zdravý vývoj dítěte..

Praktická doporučení pro nastávající matky jakéhokoli věku

 • Poraďte se s lékařem a gynekologem.
 • Normalizujte výživu. Nucené půst v důsledku stravy je pro tělo stresující a reprodukční systém není ve stresu prioritou.
 • Eliminujte nadměrnou fyzickou námahu. Podpora sportu nemůže způsobit problémy s početím a zaměřením, ale je lepší odmítnout těžkou fyzickou aktivitu.
 • Jakékoli léky by se měly užívat pouze po konzultaci s lékařem..
 • 2-3 měsíce před domnělou početí přestaňte používat perorální antikoncepci a odstraňte nitroděložní zařízení, pokud existuje.
 • Žena a její partner se musí zotavit z existujících sexuálně přenosných infekcí.
 • Před početí se doporučuje navštívit zubaře a v případě potřeby podstoupit ošetření. Návštěva u zubaře je nezbytná k nalezení stavu ústní dutiny a vyloučení ložisek chronické infekce, protože během těhotenství dítěte dává ženské tělo spoustu síly a ložiska infekce jsou přímým rizikem exacerbace nemocí nebo komplikací. Podobné doporučení platí pro lékaře ORL..
 • Po zdravém životním stylu. Kromě vyvážené stravy zahrnuje pravidelnou mírnou aktivitu na čerstvém vzduchu a dobrý spánek.

Praktická doporučení pro budoucí otce jakéhokoli věku

 • Pravidelný sexuální život. Denní ejakulace zlepšuje kvalitu spermií, snižuje se fragmentace DNA.
 • Nepoužívejte maziva. Různé krémy a gely mohou snížit pohyblivost spermií.
 • Zdravá dieta. Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny. Je důležité udržovat stabilní tělesnou hmotnost v normálních mezích, protože nadváha snižuje počet a pohyblivost spermií (plus 10 kg - mínus 10%).
 • Sportování. Zahrnout motorickou aktivitu do každodenní rutiny.
 • Vyvarujte se přehřátí šourku. Je lepší opustit pevné spodní prádlo. Se sedavým životním stylem se doporučuje zahřát si přestávky. Při přípravě na početí byste měli odmítnout navštívit koupel, saunu, vířivku a solárium a pomůcky by neměly být umístěny mimo úroveň pásu..
 • Zbavit se špatných návyků. Alkohol, nikotin a omamné látky přímo ovlivňují reprodukční systém a vedou k narození nemocných dětí.
 • Vyhněte se stresovým situacím. Chronický stres narušuje sexuální funkci a narušuje produkci hormonů nezbytných pro normální spermatogenezi.

"Musel jsem mít potrat": Vyacheslav Malafeevova žena přišla o dítě

První těhotenství a věk

Moderní svět poskytuje dívkám spoustu příležitostí k seberealizaci. A nyní, ve snaze o živý život a dobrou kariéru, ženy nijak nespěchají se založením rodiny. Méně a méně dívek je sváděno stavem mladé matky, protože věk pro děti trvá až padesát let a zdá se, že ještě existuje čas na plánování dítěte. Žena samozřejmě může porodit v patnácti a čtyřiceti pěti, zejména s ohledem na vývoj moderní medicíny. Ale kdy je ideální věk pro narození prvního dítěte?

Až dvacet let: rané těhotenství

Odborníci se domnívají, že pouze čtyři roky po první menstruaci reprodukční systém dívky zraje natolik, že je připravena otěhotnět. Minimální gynekologický věk pro první těhotenství by tedy měl být nejméně čtyři roky.

Těhotenství v raném věku - od šestnácti do dvaceti let - však ne vždy zapadá do plánů dívek. Tělo je zpravidla již připraveno na početí, těhotenství a porod: vznikají vaječníky, vejce jsou zralá, hormonální pozadí je stabilní, svalové tkáně jsou elastické. Současně je však často zaznamenána psychologická nezralost mladé matky, která se projevuje nízkou mírou odpovědnosti za dítě.

Je lepší se připravit na první těhotenství, poradit se s odborníky, odstranit špatné návyky, sportovat a hlavně si užívat života.

Pokud jde o těhotenství do šestnácti let, v tomto případě existuje vysoké riziko komplikací při porodu: v důsledku fyziologické nepřipravenosti těla dochází často k prasknutí porodního kanálu. Kromě toho je obtížné emocionálně tolerovat těhotenství v dospívání. Někteří odborníci však říkají, že raný věk mladých matek pomáhá klidně snášet stresové situace, protože mladá matka se nevystavuje zbytečným obavám o dítě, a tím nepřetíží nervový systém, a proto se zotavuje rychleji po porodu.

Dvacet až dvacet pět: ideální věk

Domácí gynekologové označují období od dvaceti do dvaceti pěti let za nejlepší pór pro první těhotenství. V tuto chvíli, podle jejich názoru, žena:

 1. Reprodukční systém je plně formován.
 2. Je pozorováno příznivé hormonální pozadí a vysoká plodnost..
 3. Málo chronických chorob.

Kromě toho odborníci tvrdí, že pro ženy je v tomto období těhotenství snazší a proces porodu obvykle probíhá bez komplikací. Porodnice-gynekologové tuto informaci potvrzují, přičemž zaznamenávají nízké procento potratů a narození dětí s patologiemi.

Kromě toho se za čas, kdy mají dívky čas na vzdělání a pracovní zkušenosti, považuje optimální věk pro narození prvního dítěte. Ve dvaceti dvaceti pěti letech jsou připraveni na změny v životě, mohou naplánovat těhotenství a zodpovědně dodržovat doporučení lékaře.

Již dvacet pět: psychologická zralost

Dvacet pět až třicet let je také dobrý věk pro první těhotenství. Do této doby se ženě podaří udělat malou kariéru, někdy ji dokonce unaví práce a hledá nové dojmy. Hladina hormonů je stále vysoká, tělo je mladé a silné, a proto těhotenství s pětadvacetiletou dívkou, která je již psychologicky připravena na potomstvo, zpravidla není obtížné. V současné době stále více žen plánuje své první těhotenství přesně blíž třicet let. Přestože někteří gynekologové stále takové matky nazývají „starými“, narození jejich prvního dítěte ve dvaceti osmi až dvaceti devíti letech se stalo zcela normální..

Blíže k třiceti letům matky stále nemají strach, který je vlastní starší generaci, ale vážněji se již blíží výchově dítěte. To je nejlepší věk pro matku, která chce být přítelem svého dítěte..

Třicet až třicet pět: vyvážená a úspěšná máma

Málokdo rozhodne o narození dítěte po třiceti. Zpravidla se jedná o ženy, které pečlivě plánují svůj život, jsou finančně bezpečné a vedou zdravý životní styl. Ti, kteří se rozhodnou, že čas na těhotenství je v období od třiceti do pětatřiceti, by si měli pamatovat, že bohužel nebude tak bezmračná jako ve dvaceti. A důvodem je zaprvé pokles hladiny estrogenu v krvi, a proto dochází k méně úplné ovulaci; a za druhé, nízká elasticita porodního kanálu, která způsobuje mezery v procesu porodu. Statistiky potvrzují, že během prvního těhotenství po třiceti letech se zvyšuje porodnost kojenců s Downovým syndromem a často se vyskytují předčasná těhotenství a potraty..

Po třiceti pěti: riskantní událost

Třicet pět až čtyřicet let jsou vážné roky těhotenství, a ještě více první. Ne každá žena se rozhodne otěhotnět a porodit v pozdním věku, protože čím starší je nově vytvořená matka, tím menší je šance na otěhotnění; navíc, během tohoto období je pro ni obtížnější rodit a porodit: produktivita reprodukčního systému postupně mizí, elasticita porodního kanálu se stále více snižuje a těhotenství je často komplikováno toxikózou a gestózou. V dospělosti se častěji vyskytují zdravotní problémy, často se objevují chronická onemocnění a jejich důsledky. Porodníci-gynekologové navíc hovoří o značném riziku rozvoje patologií u prvorozených, narozených matce ve třiceti.

Ženy během těhotenství velmi často trpí různými obavami a neurózou, obávají se stavu plodu a patologicky se obávají smrti. Matky, které rodí po třiceti pěti, mají často dvě protichůdné podmínky: buď hyperprotekci - projev nezdravého a příliš silného zájmu o kojence nebo lhostejnost k dítěti, protože se stává překážkou kariéry a osobního života.

Podle gynekologů je po čtyřiceti letech lepší riskovat: v tomto věku těhotenství a těhotenství významně naruší zdraví ženy. I když to není první těhotenství, existuje vysoká pravděpodobnost potratů a mrtvě narozených. Padesát let se nazývá maximální věk porodu dítěte..

Porodníci doporučují porod druhého dítěte tři roky po prvním porodu. Během této doby má ženské tělo čas na uzdravení a prvorozený nevyžaduje tolik pozornosti matky jako předtím.

A teď o tatíncích

Kdy člověk potřebuje mít děti? Z fyziologického hlediska je nejlepší věk pro otcovství dvacet pět až třicet let. V této době spermatogenní materiál zcela zraje a hladina testosteronu v krvi je poměrně vysoká, což zvyšuje pravděpodobnost početí. Odborníci také poznamenávají, že u dětí narozených v tomto období je procento vývoje patologií a chronických onemocnění nízké.

Sociologové považují věk dvacet pět až třicet let za optimální pro narození dítěte. Do této chvíle už muž dokáže zvládnout kariéru a má možnost adekvátně se postarat o svou rodinu.

Američtí vědci věří, že věk otce ovlivňuje nejen zdraví, ale také intelektuální schopnosti dítěte. Čím je budoucí otec mladší, tím vyšší je úroveň inteligence syna nebo dcery.

Jaké statistiky říkají

Statistiky porodu v Rusku ukazují, že v roce 2012 se dívky narodily poprvé ve věku dvaceti pěti let, v roce 2013 - po dvaceti sedmi letech. Průměrný věk matky je v současné době asi dvacet šest až dvacet sedm let. A asi 14-15% prvních těhotenství se vyskytuje ve věku patnácti až devatenácti let. Pokud jde o neplodné páry, jejich počet je asi 15%.

Jak vybrat nejlepší čas pro početí prvního dítěte? Samozřejmě je lepší porodit první dítě v období dvaceti až třiceti let, pokud na to existují všechny podmínky. Ale v moderním světě, když máme příležitost plánovat své životy, sama žena rozhodne, kolik let je lepší porodit děti, se zaměřením na její zdravotní stav, finanční situaci a doporučení lékařů.

Brzy nebo pozdě. Jaký je rozdíl mezi těhotenstvím ve 20 a 40 letech??

Odpovědi Olga Terekhina, Ph.D., porodnice-gynekologka Atlas Medical Center:

- Zdravé dítě je možné porodit a porodit v každém věku. K tomu je třeba pečovat o své zdraví, vést správný životní styl, podstoupit včas lékařské prohlídky a poslouchat doporučení lékařů. Musíte si však uvědomit, že těhotenství v různých věkových skupinách může nastat různými způsoby, a o těchto funkcích musíte vědět předem, aby nepřekvapily..

dvacet+

Tento věk je tradičně považován za optimální pro narození prvního dítěte. Ve věku 20–25 let má žena vysoké hormonální zázemí (což jí umožňuje těhotenství podle plánu a porodit bez lékařského zákroku) a minimální počet chronických onemocnění (kardiovaskulární, gastrointestinální trakt, žádné endokrinní patologie (diabetes, onemocnění štítné žlázy, obezita) ).

Je důležité, aby ženy v tomto věku neměnily své sexuální partnery tak často, a v důsledku toho nedochází k sexuálně přenosným infekcím v zavazadle nastávající matky..

Nevýhody: moderní ženy hledají sebe do 28-29 let - získají druhé vzdělání, často mění zaměstnání, aktivně se účastní veřejného života. Dítě narozené před 25-27 lety je často okamžitě převedeno na prarodiče nebo chůvy a vychovává je téměř do dospělosti..

Alina Solovyova, 23 let, porodila své první dítě ve 20 letech.

- Před těhotenstvím jsem se setkal s mladým mužem tři roky, se kterým jsme se měli vdávat. Bylo stanoveno svatební datum, byly zakoupeny vstupenky na líbánky. Najednou jsem zjistil, že jsem těhotná. Bylo mi 19. Šok, nepochopení toho, co se děje, slzy, ale ne z radosti, ale z myšlenky: „Jak dál. "Vždycky jsem chtěl dítě jen od svého manžela, ale když se to stalo, byl jsem zmatený, nechápal jsem, jestli dokážu překonat svou rodinu i své studium." Před svatbou zůstaly tři měsíce a plány musely být naléhavě upraveny. Nepřenesli jsme to, ale museli jsme odmítnout cestovat na ostrovy. Po narození mé dcery jsem si uvědomil, že děláme všechno dobře. Moje matka byla šokována zprávami o mém těhotenství ještě více než já. Po dlouhou dobu se nemohla smířit s tím, že její malá dcera, studentka, sama se brzy mohla stát matkou..

Můj budoucí manžel mi pomohl zotavit se, byl rád, že se o dítěti dozvěděl. A jeho důvěra v to, že dokážeme všechno, v mnoha ohledech mi pomohla ovládnout sebe. V prosinci jsem rychle zjistil, co mě má porodit, a předtím budu mít čas se učit další semestr na univerzitě, absolvovat předčasné sezení a vrátit se do školy. Nechtěl jsem sedět doma, nechtěl jsem se chovat jako rozmarná těhotná dívka. Proto jsem se pokusil nezpomalit rytmus života. A i když jsem v posledních měsících začal tahat záda, pokračoval jsem v jízdě autem ke studiu. Byl jsem velmi klidný, nechtěl jsem si dělat starosti dopředu. Věděl jsem, že všechno bude v pořádku - a ani jediný den jsem si nedovolil myslet jinak. Když se dcera narodila, nezpůsobila žádné potíže - spala, snědla si hodiny a téměř neplakala. A nyní Stefa vyrůstá jako velmi klidné a zdvořilé dítě. A neumím si představit náš život bez ní.

třicet+

Podle statistik je průměrný věk ženy, která se chystá stát se matkou poprvé, od 28 do 33 let. Přestože po 30 letech nenastanou v těle ženy žádné zásadní změny, lékaři doporučují dospělým ženám, které plánují těhotenství, podstoupit vyšetření, které zahrnuje:

1. konzultace s terapeutem - lékař by měl vyloučit přítomnost chronických onemocnění v akutním stadiu. Chcete-li to provést, projít klinické a biochemické krevní testy, obecná analýza moči;

2. konzultace s gynekologem - je třeba zajistit, aby nedošlo k infekčním a zánětlivým onemocněním pánevních orgánů. Chcete-li to provést, projděte následující testy:

 • setí na flóře,
 • PCR analýza pro pohlavně přenosné infekce (chlamydie, mykoplazma, ureaplasma, cytomegalovirus, herpes, HPV);

3. identifikovat faktory potratu (lupus antikoagulant, protilátky proti fosfolipidům, protilátky proti kardiolipinu, chorionický gonadotropin);

4. zjistit krevní skupinu a faktor Rh ženy a jejího manžela. Pokud má žena faktor Rhesus a manžel je Rh pozitivní, musí být imunizace Rh provedena před plánovaným těhotenstvím. Pokud má žena 1. krevní skupinu a její manžel je jakýkoli jiný, je během těhotenství nutné darovat krev na skupinové protilátky jednou měsíčně;

5. Zubní konzultace - všechny stomatologické problémy musí být vyřešeny před těhotenstvím. Nastávající matka je kontraindikována při rentgenovém vyšetření a řadě léků, bez nichž je zubní ošetření extrémně obtížné;

6. Komplex TORCH - před těhotenstvím je nutné určit protilátky proti infekcím, které jsou zvláště nebezpečné pro plod (toxoplazma, cytomegalovirus, chlamydie, herpes a zarděnky). V případě akutního stádia choroby musí být plánování odloženo do zotavení. Pokud studie prokázala nepřítomnost protilátek proti zarděnkám, měli byste být očkováni.

40+

Dnes těhotenství nad 40 let již není vnímáno jako něco fantastického. Statistiky však ukazují, že těhotenství v tomto věku je zónou zvláštního rizika. Po 40 letech se riziko genetických poruch plodu (zejména Downova nemoc) prudce zvyšuje, zvyšuje se riziko komplikací těhotenství a porodu (každé třetí pozdní těhotenství končí potratem). Během pozdního těhotenství se mnoho chronických onemocnění zhoršuje a začíná (například cukrovka, hypertenze atd.). Nemluvě o tom, že v tomto věku je problematické plánovat těhotenství - dokonce i lékaři provádějí IVF s vlastními vejci, dokud jim není 42 let..

K testům, které procházejí 30leté ženy, se přidávají krevní testy na alfa-fetoprotein (AFP) v 15. až 18. týdnu těhotenství. Ukazuje individuální riziko ženy pro výskyt anomálií u dítěte. Test ukazuje pouze predispozici těla matky, ale pokud je detekován vysoký stupeň rizika, lékař nasměruje těhotnou ženu na invazivní vyšetření (zejména na studii plodové vody z dělohy, která odhalí defekty charakteristické pro Downův syndrom). Všichni zvyšují riziko potratu..

Elena Syomenová, 43 let, porodila své první dítě ve věku 40 let:

- Pochopil jsem, že ve věku 40 let by bylo hezké mít dítě. Dokonce rok nebo dva před prvním těhotenstvím jsem přemýšlel o adopci, zvážil všechny klady a zápory. Ale myšlenka, že moje babička porodila své první dítě - mého otce - ve věku 39 let, mě ujistila. Ještě předtím jsem se však nepokusil mít dítě. A tady znovu - a otěhotněla dva měsíce poté, co začala žít s otcem svých nenarozených dětí. Upřímně řečeno, byl jsem trochu naštvaný, protože s příchodem dítěte se celý můj život změnil. Kdybych se předtím mohl uvolnit s přáteli a odletět do Španělska, teď samozřejmě ne. Kromě toho jsem dlouho žil sám a zvykl jsem si na tento životní styl..

Moje první těhotenství proběhlo velmi hladce, i když gynekolog představoval hrozbu potratu. Tomu jsem nepřikládal žádný význam, myslel jsem si, že každý napíše takové kousky papíru, takže jsem se okamžitě připravil na další cestu - do Mexika. Pravda, disciplinovaně vypila všechny prášky předepsané lékařem. Věřím, že je velmi důležité důvěřovat gynekologovi a nikomu nic nenahradit ani zrušit. V srpnu 2012 jsem měla zdravou dívku - Ericu, o 10 měsíců později jsem znovu otěhotněla, v únoru 2014 jsem porodila její sestru - Andrea - a právě teď, v květnu 2016, kluka Ivana. Za čtyři roky jsem se proměnil v matku mnoha dětí, a z toho se zdá, každý den jen mladší a šťastnější!

Anna Harutyunyan, poradenská psychologička:

- Ještě před 10–15 lety byla žena, která se rozhodla poprvé stát matkou ve 25 letech, považována za starou. Věková struktura se nyní vážně posunula. Lidé kolem nás vnímají docela normálně, pokud se prvorozený objeví u ženy ve věku 30 let (nyní je to průměrný věk primiparous) a později. Existuje několik důvodů. Faktem je, že dnešní mládež je ve srovnání s předchozí generací mnohem infantilnější.

Dříve dospěla konečná dospělost kolem 21 let, ale nyní je pro mnoho lidí v tomto věku období dospívání stále v plném proudu. A rostou blíž k 30 letům. Podívejte se, co se stane během přijímací kampaně na univerzity: zdraví kluci a dívky po celou dobu přicházejí po ruce se svými matkami. Je zřejmé, že mít dítě, když jste ještě téměř teenager, dokud neucítíte, že je za tento krok zodpovědnost celá, je riskantní. Není náhodou, že mnoho mladých rodin se rozpadá, když čelí domácím problémům, potřebě obětovat některé své zájmy a potřeby pro dítě.

Pozdní těhotenství. Jak starý mohu porodit?

2. března 2020, 16:20 [Argumenty týdne]

Pro většinu populace naší země jsou děti časným darem osudu. RT kanál zjistil, že v průměru se v plné a šťastné rodině objeví dítě ve věku 26 let. Když před 20 lety ženy raději porodily 19–21 let. Ti, kteří zůstali až do těchto let, se velmi obávali o svůj osobní život. Statistiky ruských žen při porodu nyní ukazují, že vzhledem k ambicím v kariéře vzhled dětí pomalu odkládají. Totéž se děje v evropských zemích, kde je 30-35 let považován za normální věk pro vytvoření rodiny.

Pokud však některé dívky učiní toto rozhodnutí vědomě, pak 10% ruských žen má problémy s těhotenstvím v jejich mladých letech. Některé páry se rozvinou kvůli neplodnosti obou partnerů, někdo bere děti z dětských domovů. A jsou tu šťastlivci, kterým čáp letí po 35-40 letech. Dnes o nich mluvíme. Pokud tedy hledáte odpověď na otázku: „Do jakého věku může žena porodit?“ - Gratuluji, našli jste ho.

 • Výhody a nevýhody: jak starý je pozdě porodit?
 • Když je pozdě porodit?
 • Jak mohu otěhotnět??
 • Jak starý mohu porodit?
 • Jak staré je bezpečné porodit??

Neuvěřitelný příběh indické ženy v práci:

Omkari Panwar - to je jméno nejstarší ženy na světě z Indie. Její příběh je překvapivý a je další diskusí pro mladé matky. Po celý ženský život se rodily pouze dívky. Omkari snil o dědici, ale byla stále menší a menší šance a čas. Ve věku 70 let se Panvar rozhodl podstoupit postup IVF. Otázka „jak dlouho můžeš porodit“ - nezajímala ji. Lékaři varovali, že je to velké riziko pro život ne mladé indické ženy, ale dokázala na tom trvat sama. Navíc utratila své poslední peníze, prodala býka, přistála a vzala si půjčku. O několik týdnů později gynekologové potvrdili, že embrya jsou v děloze a jsou těhotná. Po 8 měsících se narodily dvě děti. Chlapec a děvče. Omkari Panvar se tak stal nejstarší matkou a dostal se do Guinessovy knihy rekordů.

Do jaké míry je to účelné a správné, ví jen ona. Hodnocení takového činu negativně není nějak moc dobré, říci, že je správné, je nějak špatné... Indická žena v každém případě dala světu dva nové lidi. Hlavní věc je, že jejich osud bude úspěšný, protože matka není daleko od mladého člověka a život se bude muset učit bez ní.

V jakém věku porodit dítě, všechny klady a zápory

Ženy, které porodily po 35 letech, se nazývají „věkové primipary“. Nicméně porod po 40 letech je do standardů zahrnut a nikdo neodsuzuje taková rozhodnutí. Pouze lékaři mohou varovat před vážným nebezpečím, obtížemi na cestě „pozdní matky“. Jak jsme psali dříve, trend pozdního narození přišel z Evropy a Ameriky. Ženy evropských a amerických států věří, že zpočátku musí být jejich povinností realizovány v životě. Plně se učte, budujte úspěšnou kariéru, užívejte si okamžiky mládí a pak se připravte na prvorozené. Pokud z těchto důvodů porod zpoždění, pak je vše super.

Ale na mince je obrácená strana. V Rusku je stále více a více nemocných žen, které nemohou v té době otěhotnět nebo porodit vůbec. Zbývá doufat v drahou moderní reprodukční technologii. A jak víte, nejsou levné.

Bohužel nemůžeme pomoci ženám, které mají problémy s reprodukcí, s radou. Ale pro maminky-kariéru, web „Argumenty týdne“ našel všechny klady a zápory pozdního těhotenství.

+-
1. Psychologové prokázali, že na psychologické úrovni je žena připravena porodit blíž než 30 let. Ve věku 30–35 let vnímá své „těhotné postavení“ pozitivněji. Neztrácí se, pokouší se sledovat fyzický stav. Přenáší a vychovává dítě klidně a dává mu více času než mladé matky.
2. Kolik času porodu omladit? Po 35! Říkají, že se jedná o běžný mýtus, ale vůbec ne. Během těhotenství ženy produkují hodně hormonu estrogen. Tónuje svalovou tkáň, posiluje kosti a minimalizuje riziko hypertenze. Vraťme se znovu k psychologickému pozadí žen. Po porodu ve věku 35–40 let se cítí mladší, protože jsou to mladé matky a ne 40leté babičky.
3. Existuje mnoho vnitřních fyziologických a chemických pozitivních změn. U pozdějších matek se úroveň stresu snižuje, menstruace může procházet snadněji, menopauza přichází později. Snižuje hladinu cholesterolu a mrtvici..
1. Je obtížné otěhotnět. Lékaři, vědci vždy varují, že otěhotnění po 35 letech je stále obtížnější. Schopnost rodit děti klesá. S Downovým syndromem se také může narodit dítě pozdní matky. Procento ukazuje: Riziko porodu dítěte u pozdních matek je 9krát větší.
2. Mohou se vyskytnout zdravotní problémy. Zejména se jedná o cukrovku, vysoký krevní tlak. Takové překážky se vyskytují u 6% žen v pozdním věku. Ale nejčastěji je těhotenství úspěšné a bez komplikací. Komplikace jsou spojeny s nedostatečnou produkcí hormonů ve věku 40 let. Pokud tedy porodíte a máte již méně než 40 let, nezapomeňte projít lékařskou konzultací a předat všechny reprodukční hormony k analýze.
3. Starší ženy chytají otodnyaki z porodu o něco déle než mladé ženy. Mohou se objevit genitální infekce, krvácení. Mateřské mléko je produkováno horší a děti jsou převáděny na umělou výživu.

Pro mnohé existuje neutrální prohlášení. Při těhotenství souvisejícím s věkem se nejčastěji provádí císařský řez, protože vnitřní ženské tkáně již nejsou elastické. Ale budoucí matka se rozhodne, zda je plus nebo mínus... „Ale neublíží to“ - jak říkají gynekologové.

Do jakého věku může žena porodit?

Sergei Vasiliev, hlavní lékař druhé porodnice v Minsku, tvrdí, že musíte porodit do 35 let. Po 35 letech je žena zarostlá různými fyziologickými chorobami, které mohou u dítěte způsobit Downův syndrom. Optimální roky jsou podle gynekologa 25–28 let.

Otěhotněte a jak starý můžete porodit své první dítě?

Není to ani tak problém v ženském věku, ale v nemocech, které po 40 letech dostane. To může být prudký nárůst hmotnosti, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění. Vše ovlivní zdraví budoucího dítěte. Těmto rizikům jsou však vystaveny i mladé matky.

Až do věku, kdy není příliš pozdě porodit - až 35 let, existuje pravděpodobnost komplikací stavu matky a plodu. Lékaři však udělují ústupky a pomáhají rodit ve věku 45–50 let. Pravděpodobnost otěhotnění sama o sobě je 15%, nejčastěji se uchýlili k IVF postupu a používají dárcovskou buňku.

Samotný proces těhotenství pozdních matek, je vhodné začít ve věku 34-36 let. Tělo ženy je stále mladé a může pracovat pro dva. Netvrdíme, že po 35 letech budete dokonale připraveni psychologicky a sociálně, ale fyziologie vyžaduje vzhled dítěte, takže se nemusíte bát - až 26 let. Pokud existuje příležitost a touha porodit 30 - udělejte to všemi prostředky.

Jak stará je žena, která porodí děti?

Jak ukazuje příběh 70leté indické ženy, žena může rodit až do samého konce. Ale věc je jiná. Všechno závisí na kvalitě těhotenství, jeho toleranci a co je nejdůležitější, na schopnosti otěhotnět pomocí osobních reprodukčních funkcí a ne na použití nákladné léčby.

Americký sociolog John Mirowski věří, že ideální věk pro porod je 29 let. Až do věku 29 let bude žena schopna absolvovat, vybudovat si kariéru, najít svou sociální čtvrť a zkontrolovat svůj vztah s manželem pomocí času. Nastávající matky nad 30 let mají stabilní finanční situaci, mají životní zkušenosti a úmyslně přistoupí k výchově dítěte.

Gynekologové také podporují tento názor, protože až do věku 30 let ženské tělo pluhy není o nic horší než ve 20. roce. Ale před pozdním těhotenstvím doporučujeme posílit jejich fyzickou kondici a teprve poté - oplodnit požadované dítě.

Jak může žena porodit, závisí na tom, jak žije a jaké má zvyky. Pokud se dívka dokázala utvořit a chtít dítě ve 22 letech, tak proč ne? A pokud se to stalo na 35-40 - prosím! Stačí projít zkouškou a získat doporučení gynekologa a poté tomuto světu dát nový šťastný život.

Podpořte nás - jediný zdroj rozumu v této těžké době

Pro ženu je lepší porodit své první dítě do 24 let

Žena je připravena na narození svého prvního dítěte ve věku 19–24 let, ale muži jsou lepší potomci v pozdějším věku - od 25 do 29 let, - říkají Rusové, kteří se zúčastnili průzkumu Výzkumného střediska pro náborový portál SuperJob.ru (www.superjob.ru) ).

O optimálním věku pro vzhled prvního dítěte diskutují lékaři po celém světě. Švédští odborníci se proto domnívají, že pro ženu je nejlepší porodit své první dítě ve věku 22 let, dokud nezíská chronická onemocnění, která komplikují početí a těhotenství. Ve Velké Británii se spravedlivému sexu doporučuje odložit vzhled prvorozených na 34 let. Podle jejich názoru je žena v tomto věku komplexně připravena na mateřství - fyzicky i morálně i finančně.

Podle výsledků našeho průzkumu je verze švédských lékařů blíže Rusům. Podle respondentů (48%) je nejlepší, aby se žena stala matkou poprvé ve věku 19–24 let, „zatímco neexistuje žádná hromada chorob“, „existuje síla a energie“.

Téměř tolik respondentů (42%) se domnívá, že pro ženu je lepší porodit své první dítě o něco později - ve věku 25–29 let. Podle nich je žena v tomto věku již schopna převzít odpovědnost za dítě, včetně materiálu: „Dokáže získat vzdělání, vydělat si kapitál nezbytný pro více či méně prosperující život a touha porodit dítě bude při vědomí“.

Evropskou módu pro první narození ve věku 30–34 let podporuje pouze 5% respondentů (7% mezi ženami a 4% mezi muži). Pouze 1% Rusů obhajuje, že ženy rodí prvorozené děti ve věku 35–39 let.

Je třeba poznamenat, že za poslední dva roky se snížil počet respondentů, kteří se domnívají, že by žena měla být matkou ve věku 19–24 let (z 55% v roce 2008 na 48% v tomto roce). A naopak, počet těch, kdo věří, že s příchodem prvního dítěte je lepší, aby žena počkala na 25-29 let, se zvýšila - z 37% na 42%.

Pokud mluvíme o silné polovině lidstva, pak více než polovina respondentů (54%) věří, že muži by měli získat první zkušenost s otcovstvím ve věku 25–29 let. Respondenti tvrdí, že se mladý manžel musí nejprve stát „nezávislým a schopným podporovat rodinu“..

Téměř čtvrtina Rusů (26%) věří, že připravenost dítěte na probuzení u mužů je jen 30–34 let. Předčasné otcovství ve věku 19–24 let je schváleno 10% účastníků průzkumu: „Samozřejmě, že každý vyrůstá jinak, ale čím je mladší osoba, tím upřímnější a čistší“.

Dalších 5% respondentů věří, že většina mužů „vědomá touha po dědici“ se objevuje po 35–39 letech. A pouze 1% Rusů věří, že by člověk měl myslet na dědice nejdříve ve 40. letech: „Teprve ve 40 letech si začnou vážit svou rodinu a pochopí, jak důležité jsou děti.“.

Zajímavé je, že muži pravděpodobně věří, že ženy jsou lepší, když rodí prvorozené dítě do 24 let (50% oproti 45% u žen). Dvakrát častěji než ženy (13%, respektive 6%), také podporují myšlenku, že v tomto věku by muži měli své první dítě. Podle mužů je porod dětí v mladém věku pro zdraví žen lepší, navíc dává větší šanci, že první dítě nebude pro rodinu jediné. Ženy ve svých připomínkách častěji připomínají důležitost finanční přípravy na doplnění rodiny a také skutečnost, že kromě mateřství chtějí být realizovány v profesi: „Až 25 žen musí dosáhnout důležitých cílů v životě - vzdělávání, kariéra. Pak můžete jít na mateřskou dovolenou “.

Místo průzkumu: Rusko, všechny okresy
Čas: 3. března 2010
Studovaná populace: ekonomicky aktivní populace Ruska starší 18 let
Velikost vzorku: 1800 respondentů

Otázka:
"V jakém věku je podle vašeho názoru nejlepší žena porodit své první dítě?"

Odpovědi respondentů byly rozdány takto:

Možná odpověď
Všechno
Ženy
Muži
před 18
0%
0%
1%
od 19 do 24
48%
45%
padesáti%
od 25 do 29
42%
43%
40%
od 30 do 34
5%
7%
4%
od 35 do 39
1%
1%
1%
po 40
0%
0%
1%
těžké odpovědět
4%
4%
3%

Někteří respondenti komentují:

„Od 19 do 24“ - 48%
"Lékaři to už dlouho dokázali.".
"Dříve - tělo ještě není připraveno, později - problémy mohou začít".
"Zatím není spousta chorob." Lékaři budou mít méně problémů! “
„Mladí rodiče a děti jsou společné zájmy“.
"Existuje zdraví, síla, energie." Kontakt s dětmi je organičtější. Je dobré, když existují dobří a spolehliví pomocníci (matka, babička). Budou radit a sedět s dětmi. “.
"Nejlepší ze všech během tohoto období." Pak si můžete vybudovat kariéru “.

„Od 25 do 29“ - 42%
"Nejlepší věk je určitý světonázor, vlastní způsob života".
„Protože do 25 let musí žena dosáhnout důležitých cílů v životě - vzdělávání, kariéra. Pak můžete jít na mateřskou dovolenou. Po vyhlášce je obtížné dosáhnout v životě cokoli bez vzdělání a zkušeností. “.
"V tomto věku se k této záležitosti vědomě přistupujete".

„Od 30 do 34“ - 5%
"Musíte porodit až po 30 letech." Existuje životní zkušenost a stojíte na vlastních nohou a nejste na nikoho závislí. A co je nejdůležitější, chápete, co děláte, a nelíbí se vám, když vám bylo 18, když máma a táta musí podporovat mladou mámu, dítě a jejího manžela. “.

„Těžké odpovědět“ - 4%
"V každém případě, pokud by existovala pouze příležitost (to znamená, prostředky) ho vzdělávat, vzdělávat ho".
"Teprve ve věku, kdy je na to připravená.".
"V každém případě, pokud to zdraví dovolí!"

Místo průzkumu: Rusko, všechny okresy
Čas: 3. března 2010
Studovaná populace: ekonomicky aktivní populace Ruska starší 18 let
Velikost vzorku: 1800 respondentů

Otázka:
"V jakém věku je podle vašeho názoru nejlepší muž mít první dítě?"

Odpovědi respondentů byly rozdány takto:

Možná odpověď
Všechno
Ženy
Muži
před 18
0%
0%
0%
od 19 do 24
10%
6%
13%
od 25 do 29
54%
52%
57%
od 30 do 34
26%
31%
21%
od 35 do 39
5%
5%
4%
po 40
1%
1%
2%
těžké odpovědět
4%
5%
3%

Někteří respondenti komentují:

„Od 25 do 29“ - 54%
"Pokud plánujete vteřinu..."
"Až 25 let se musíte postavit na nohy a jít nahoru".

„Od 30 do 34“ - 26%
"Myslím, že v tomto věku je člověk schopen podporovat svou rodinu, být rodinným mužem.".
"Ne dříve než ve chvíli, kdy je finančně připraven postarat se o svou ženu a dítě!" A samozřejmě to musí upřímně chtít! “
"Muž je dítě do stáří, ale měl by si být alespoň vědom toho, že bude muset nějakou dobu podporovat celou rodinu.".

„Od 19 do 24“ - 10%
„Optimální pro Rusko“.
"Samozřejmě, že každý vyroste jinak, ale čím je člověk mladší, tím upřímnější a čistější".
"V mladém věku, ale moudře".

„Od 35 do 39“ - 5%
"Myslím, že právě v tomto věku má většina lidí vědomou touhu mít dědice.".

"Po 40" - 1%
„Nejoptimálnější věk“.

„Těžké odpovědět“ - 4%
"Všechno záleží na charakteristikách samotného muže: některé jsou připraveny na 19, zatímco jiné na 40 jsou samy jako děti.".
"Když to jde nahoru".
„V každém případě s dostatečnými finančními prostředky na výchovu a vzdělávání dětí“.

50 zajímavých faktů o těhotenství: od početí po narození drobků

Těhotenství je magický stav, který ovlivňuje nejen její fyzickou kondici, ale také mění její vnitřní svět. Během toho bude žena muset hodně uvědomit a porozumět, a co je nejdůležitější - připravit se na setkání s dítětem. Existuje mnoho mýtů a příznaků týkajících se těhotenství. Shromáždili jsme 50 faktů o těhotenství, o kterých jste sotva slyšeli..

1. Průměrná délka těhotenství u žen je 280 dní. To se rovná 10 porodním (lunárním) měsícům nebo 9 kalendářním měsícům a další 1 týden.

2. Pouze 25% žen dokáže otěhotnět dítě od prvního menstruačního cyklu. Zbývajících 75%, a to i při dobrém zdravotním stavu žen, bude muset „pracovat“ od 2 měsíců do 2 let.

3. 10% těhotenství končí potratem. Většina žen si jich však ani nevšimne a krvácení si berou trochu pozdě a někdy i na časovou menstruaci.

4. Normální je, pokud těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů. Pokud je méně, považuje se to za předčasné, pokud je odloženo více.

5. Nejdelší těhotenství trvalo 375 dní. V tomto případě se dítě narodilo s normální hmotou.

6. Nejkratší těhotenství trvalo 1 den 23 týdnů. Dítě se narodilo zdravé, ale jeho výška byla srovnatelná s délkou kliky.

7. Počátek těhotenství se nezapočítává ode dne navrhovaného početí, ale od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena se může dozvědět o své situaci nejdříve o 4 týdny později, když má zpoždění, a existuje důvod k provedení testu.

8. Vícečetná těhotenství jsou stejná a různorodá. Stejné vajíčko se vyvíjí po oplodnění jedním spermatem jednoho vajíčka, které se následně dělí na několik částí, a rozdílné vajíčko se vyvíjí po oplodnění dvěma, třemi atd. Spermatem. vajíčka.

9. Blíženci mají identický vzhled, protože mají stejné genotypy. Ze stejného důvodu jsou vždy stejného pohlaví..

10. Dvojčata, trojčata atd. může být stejného pohlaví a stejného pohlaví. Nemají stejný vzhled, protože jejich genotypy se od sebe liší stejným způsobem jako obyčejní bratři a sestry narozené s rozdílem několika let.

11. Stalo se, že těhotná žena začala ovulovat a znovu otěhotněla. V důsledku toho se děti narodily s různým stupněm úplného trvání: maximální zaznamenaný rozdíl mezi dětmi byl 2 měsíce.

12. Pouze 80% těhotných žen trpí nevolností v raných stádiích. 20% žen podstupuje těhotenství bez příznaků toxikózy.

13. Nauzea může těhotné ženy obtěžovat nejen na začátku těhotenství, ale i na konci těhotenství. Pokud není časná toxikóza považována za nebezpečnou, může se pozdější toxicita stát základem pro stimulaci porodu nebo císařského řezu..

14. S nástupem těhotenství u ženy dochází v těle k hormonálním změnám. Výsledkem je, že vlasy začnou růst rychleji, zabarvení hlasu se snižuje, objevují se zvláštní chuťové preference, dochází k prudkým změnám nálady.

15. Srdce začíná fungovat v 5-6 porodnických týdnech. Bije velmi často: až 130 tepů za minutu a ještě více.

16. Lidské embryo má ocas. Ale zmizí v 10. týdnu těhotenství.

17. Těhotná žena nemusí jíst dva, musí jíst dva: tělo potřebuje zvýšenou dávku vitamínů a minerálů, ale nikoli energii. V první polovině těhotenství by energetická hodnota stravy měla zůstat stejná a ve druhé polovině bude nutné zvýšit pouze o 300 kcal.

18. Dítě začíná dělat první pohyby v 8. týdnu těhotenství. Přestože nastávající matka bude hnutí cítit až v 18. - 20. týdnu.

19. Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou první pohyby pociťovány o 2-3 týdny dříve. Budoucí matky si je proto mohou všimnout již za 15–17 týdnů.

20. Dítě uvnitř se může zhroutit, skákat, tlačit ze stěn dělohy, hrát si s pupeční šňůrou a trhat rukama. Když je v pořádku, může se ušklíbnout a usmívat.

21. Genitálie dívek a chlapců do 16 týdnů vypadají téměř stejně, takže před tímto obdobím je téměř nemožné vizuálně určit pohlaví.

22. Moderní medicína se od 12 týdnů těhotenství naučila rozpoznávat sex bez viditelných známek genitálního rozlišení v genitálním tuberkulu. U chlapců se odchyluje o větší úhel ve srovnání s tělem, u dívek - o menší.

23. Tvar břicha, přítomnost nebo absence toxikózy, stejně jako chuťové preference, nezávisí na pohlaví dítěte. A dívky neberou maminčinu krásu.

24. Sací reflex začíná působit i v lůně. Dítě je tedy šťastné, že si může sát palce již v 15. týdnu.

25. Dítě začíná slyšet zvuky v 18. týdnu těhotenství. A ve 24-25 týdnech už můžete pozorovat jeho reakci na určité zvuky: rád poslouchá svou matku a klidnou hudbu.

26. Od 20–21 týdnů začíná dítě rozlišovat chutě a polykat okolní vodu. Chuť plodové vody závisí na tom, co jí nastávající matka.

27. Úroveň slanosti plodové vody je srovnatelná s obsahem soli v mořské vodě.

28. Když se dítě učí polykat plodovou vodu, bude pravidelně narušeno škytavkami. Těhotná žena ji může cítit v podobě rytmických a jednotných otřesů uvnitř.

29. V druhé polovině těhotenství může dítě spolknout asi 1 litr vody denně. Vylučuje stejné množství moči zpět a pak znovu spolkne: takto trávicí systém začne fungovat..

30. Dítě přijímá prezentaci hlavy (hlava dole, nohy výše), obvykle ve 32-34 týdnech. Předtím může změnit svou pozici několikrát denně.

31. Pokud dítě před 35. týdnem neodvrátilo hlavu, pravděpodobně to už neudělá: v žaludku je na to příliš málo místa. Stalo se však také, že se dítě těsně před narozením obrátilo vzhůru nohama.

32. Břicho těhotné ženy může být neviditelné pro osoby kolem 20 týdnů. Do této doby plod nabírá hmotu až 300 - 350 g.

33. Během prvního těhotenství roste žaludek pomaleji než během druhého a následujících. To je způsobeno tím, že jakmile je těhotenství napnuto, břišní svaly jsou napnuty a děloha již není obnovena na svou předchozí velikost..

34. Objem dělohy do konce těhotenství je 500krát větší než dříve. Hmotnost orgánu se zvyšuje 10 až 20krát (z 50 - 100 g na 1 kg).

35. U těhotné ženy se objem krve zvýší na 140 - 150% původního objemu. K posílení výživy plodu je zapotřebí hodně krve.

36. Krev na konci těhotenství zhoustne. Tělo se tedy připravuje na nadcházející porod, aby snížilo množství ztracené krve: čím silnější je krev, tím méně bude ztracena.

37. Velikost nohou ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje o 1. Je to kvůli hromadění tekutin v měkkých tkáních - edém..

38. Během těhotenství se klouby stávají pružnější díky produkci hormonového relaxinu. Uvolňuje vazy a připravuje pánev na budoucí porodu.

39. Těhotné ženy v průměru získávají 10 až 12 kg. Kromě toho je hmotnost plodu pouze 3–4 kg, zbytek je voda, děloha, krev (každá asi 1 kg), placenta, mléčné žlázy (asi 0,5 kg), tekutina v měkkých tkáních a tukové zásoby (asi 2, 5 kg).

40. Těhotné ženy mohou užívat léky. To se však týká pouze těch léků, které jsou povoleny během těhotenství.

41. Naléhavé narození není předčasné nebo rychlé narození. Toto je narození, které nastalo v normálním období, jak se očekávalo.

42. Hmotnost dítěte téměř nezávisí na tom, jak nastávající matka jedí, ledaže samozřejmě nebude hladovět do vyčerpání. Ženy s nadváhou často porodí děti s hmotností nižší než 3 kg, zatímco hubené ženy často porodí děti s hmotností do 4 kg a vyšší.

43. Asi před stoletím byla průměrná hmotnost novorozenců 2 kg 700 g. Moderní děti se rodí větší: jejich průměrná hmotnost se nyní pohybuje mezi 3-4 kg.

44. DA (přibližné datum narození) se počítá pouze přibližně na základě toho, kdy se dítě rozhodne narodit. Jen 6% žen porodí v tento den.

45. Podle statistik je v úterý větší počet novorozenců. Sobota a neděle se stávají anti-rekordními dny.

46. ​​Děti s propletením se rodí stejně často, a to jak mezi těmi, kteří pletli během těhotenství, tak mezi těmi, kteří se zdrželi tohoto vyšívání. Můžete plést, šít a vyšívat těhotné ženy.

47. Těhotné ženy mohou nechat ostříhat vlasy a odstranit nechtěné vlasy kdekoli chtějí. To neovlivní zdraví dítěte.

48. V Koreji zahrnuje věk dítěte také dobu těhotenství. Korejci jsou proto v průměru o 1 rok starší než jejich kolegové z jiných zemí.

49. Lina Medina je nejmladší matkou na světě, která podstoupila císařský řez po 5 a 7 měsících. Narodil se sedmiměsíční chlapec s hmotností 2,7 kg, který zjistil, že Lina není sestra, ale jeho vlastní matka pouze ve věku 40 let..

50. Největší dítě se narodilo v Itálii. Jeho výška po narození byla 76 cm a hmotnost - 10,2 kg. ₽

Články O Neplodnosti