Hlavní Bolest

Je těžké dýchat během těhotenství

V závislosti na fyziologických vlastnostech těla se malátnost těhotných žen projevuje různými způsoby. Mohou to být nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, nadýmání, zácpa, otok, vzhled svědění kůže, věkové skvrny, strie, bolest v dolní části zad, perineum a nohy. Ale drtivá většina žen si stěžuje na dušnost, zejména v posledních fázích těhotenství. Někdy je pocit ostrého nedostatku vzduchu.

Proč je obtížné dýchat během těhotenství?

Problémy s dýcháním se zpravidla objevují v sedmém měsíci, ale mohou se objevit dříve. Takovým změnám lze poskytnout zcela logické vysvětlení. Aktivní růst dělohy a dítěte způsobuje tlak na okolní orgány.

Nejprve samozřejmě trpí žaludek, střeva a močový měchýř. Ale i vyvíjející se plod může vyvíjet tlak na bránici. Čím větší je dítě, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít problémy s dýcháním během těhotenství.

V posledním měsíci, kdy se žaludek začne snižovat, budete s největší pravděpodobností cítit úlevu. Dobrou zprávou je, že ne všechny ženy trpí vážným nedostatkem vzduchu a častým dýcháním. Ale s fyzickou námahou, rychlým sklonem a další nežádoucí fyzickou aktivitou během těhotenství můžete být mezi těmi, kteří trpí dýchacími problémy.

Jak se vypořádat s dušností během těhotenství

S nástupem těhotenství, zejména pokud ho máte poprvé, by měl lékař informovat o všech druzích změn ve vašem těle, včetně potíží s dýcháním. Kromě toho byste měli dostat doporučení, jak se chovat v konkrétní situaci, kdy byste měli zůstat v klidu a ne paniky, a kdy je lepší konzultovat lékaře. Pokud jste to všechno neslyšeli, pokusíme se vám v tomto článku poradit alespoň o tom, jak řešit dušnost během těhotenství..

Nejprve musíte zvládnout nové dýchací techniky. Pokud jste se s tímto konceptem dříve neznali, nyní je ten pravý čas. Tyto dovednosti se hodí při porodu..

Pokud máte potíže s dýcháním, musíte se postavit na všech čtyřech, zhluboka a pomalu se nadechnout, pak také zhluboka a pomalu vydechnout. Taková cvičení budou muset být opakována několikrát denně, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku..

Při problémech s dýcháním je vaše pozice velmi důležitá - zkuste ležet na zádech co nejméně, pokud se v noci objeví dušnost - zkuste spát napůl. Při prudkém nedostatku vzduchu zkuste sednout nebo si lehnout, nejdůležitější je změnit vaši polohu. Mírné cvičení bude velmi prospěšné. Hlavní věcí je sledovat opatření ve všem.

Snažte se přejídat, držte se stravy. Přejídání přispívá k dušnosti. Nezapomeňte také na nutnost procházek na čerstvém vzduchu - to je velmi užitečné jak pro vás, tak pro vaše budoucí dítě.

Pokud máte potíže s dýcháním během těhotenství, dokonce i v klidném stavu, musíte se poradit se svým lékařem. Možná existují i ​​jiné důvody, které nesouvisejí s růstem dítěte.

Ale obecně - nebojte se! Dýchejte cvičení, milujte jógu pro těhotné ženy a častěji se usmívejte. být zdravý!

Dušnost během těhotenství: jak zmírnit stav

Během očekávání dítěte si nastávající matky často stěžují na „pocit neúplného vdechnutí“, „nedostatek vzduchu“, rychlé dýchání. To vše není nic jiného než známky dušnosti během těhotenství. Proč se během těhotenství vyskytuje dušnost a je možné udělat něco pro usnadnění dýchání?

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Dýchavičnost je narušení frekvence a hloubky dýchání, doprovázené pocitem nedostatku vzduchu. Normálně žena dělá asi 16-18 dechových pohybů za minutu, s dušností musí dýchat častěji a nastávající matka bere více než 18 dechů současně.

Dýchavičnost se může zintenzivnit například intenzivní fyzickou námahou, vzrušením, v dusné místnosti, ležící na zádech nebo kvůli těsnému oblečení. To může vzniknout z různých důvodů. Během těhotenství však dušnost nejčastěji není spojena s žádným onemocněním. Objevuje se v důsledku změn dýchacího systému v procesu očekávání dítěte a obvykle se snižuje 2-4 týdny před porodem. Stává se to proto, že hlava dítěte klesá do malé pánve, ženský žaludek se pohybuje níže, tlak na bránici (sval, který odděluje hrudní a břišní dutiny) se snižuje a pro nastávající matku je snadnější dýchat.

Proč je obtížné dýchat během těhotenství?

V horních částech dýchacího systému (nosní dutina, průdušnice, průdušky) dochází ke změnám sliznice - stává se edematózní, snadno se zraní a její buňky vylučují hodně hlenu. To vše je důsledek zvýšené sekrece estrogenových hormonů. V důsledku toho dochází často k nazálnímu přetížení a narušuje se dýchání. Změny v konfiguraci hrudníku a umístění bránice při čekání na dítě se začínají objevovat brzy a s rostoucím gestačním věkem se stávají výraznějšími. Rostoucí děloha tlačí na bránici, ta zase stoupá a tlačí na spodní části plic. A tělo na takové omezující okolnosti reaguje změnou dýchání. Zároveň se stává povrchním a urychluje se..

Má vliv na frekvenci a hloubku dýchání a na hormonální progesteron, který je intenzivně produkován v těle těhotné ženy. Zvýšení jeho hladiny způsobuje aktivaci respiračního centra v mozku, což „dává příkaz“, který musíte častěji dýchat. V důsledku povrchového a častého dýchání začne do těla proudit více kyslíku - nastávající matka je neustále ve stavu hyperventilace plic a naopak se snižuje množství oxidu uhličitého. Spousta kyslíku - zdá se, že je to dobré. Tady však vyvstává problém: v takové situaci je krev nasycena kyslíkem a méně ochotně ji dostává do tkání. Výsledkem je, že orgány, včetně mozku, mají nedostatek kyslíku a nastávající matky mohou mít bolesti hlavy, závratě, strach, úzkost, zívnutí, ospalost, únavu, nepohodlí v srdci, dokonce i nevolnost a bolesti břicha..

Zvýšení estrogenu a progesteronu během těhotenství zvyšuje citlivost adrenoreceptorů, které se vyskytují hlavně v srdci a cévách. To způsobuje zvýšení srdeční frekvence. V souladu s tím čím více krve prochází srdcem, tím více kyslíku je pro ni třeba, a nastávající matka začne dýchat častěji.

Zvýšení objemu cirkulující krve u těhotné ženy také ovlivňuje rychlost dýchání během těhotenství. Koneckonců, mezi ní a dítětem se objevuje další, třetí kruh krve. To se děje již od prvního trimestru těhotenství. Nyní se zvyšuje zátěž srdce - musí pumpovat více krve a snižuje se častěji, a dýchací systém reaguje na takové změny zvýšením rychlosti dýchání.

Při fyzické námaze u nastávajících matek je výskyt dušnosti také spojen se zvýšeným metabolismem kyslíku (kyslík je při práci nezbytný zejména pro svaly), což je vysvětleno zrychlenými redoxními procesy v tkáních.

Dušnost během těhotenství: zda je nutná léčba?

Všechny procesy restrukturalizace dýchacích a kardiovaskulárních systémů, včetně zvýšené ventilace plic, jsou navrženy tak, aby poskytovaly efektivní dodávku kyslíku dítěti. Pravidelně se vyskytující dušnost tedy není chorobou a nevyžaduje léčbu jako takovou a po porodu se tělo nastávající matky nezávisle vrátí do svého předchozího stavu a dýchací obtíže samy odezní. Nadměrná hyperventilace plic i nedostatečná však může vést k narušení (snížení) průtoku krve v placentě a narušení průběhu těhotenství a vývoje dítěte. Ačkoliv dušnost při čekání na dítě zpravidla není spojena s žádným onemocněním, musí být všechny stížnosti v tomto období nahlášeny vašemu porodníkovi-gynekologovi..

Ne gram kofeinu!
Nastávající matka by měla kofein odmítnout v jakékoli formě, protože může vyvolat dušnost v důsledku působení na kardiovaskulární systém. Faktem je, že kofein vzrušuje aktivitu speciálních adrenoreceptorů, které zvyšují srdeční kontrakci, zvyšují krevní tlak, vzrušují centrální nervový systém, a proto tělo potřebuje více kyslíku. Mezi vysoce kofeinové produkty patří káva, černý a zelený čaj, kakao, čokoláda, Coca-Cola.

Kromě toho jsou časy, kdy byste neměli odkládat návštěvu u lékaře a musíte naléhavě vyhledat radu. Je třeba to udělat, pokud ji dechová tíživost těhotné ženy neustále vadí nebo se objevuje v klidu, doprovázená mdloby, horečkou, kašlem, bolestí, přerušení práce srdce a také v případě, že rty a kůže zmodrá. Tyto příznaky mohou být projevem srdečního onemocnění (například poruchy srdečního rytmu, srdečního selhání), plic (zánětlivých onemocnění plic a průdušek, astmatu, plicní embolie atd.) Nebo anémie. Poté lékař předepíše potřebnou léčbu nastávající matce, jejímž cílem je odstranění těchto problémů.

Dušnost během těhotenství: jak si můžete pomoci?

Pokud je nepříjemný pocit při dýchání spojen s přetížením nosu, můžete si pomoci například dobrým větráním místnosti před spaním nebo otevřením okna, čímž zajistíte přívod čerstvého vzduchu. Je důležité pokusit se obrátit pozornost na něco jiného (například listováním časopisem), zvednout polštář výše, neležet na jedné straně po dlouhou dobu, aby nedošlo ke zvýšení průtoku krve na jednu nebo druhou stranu, což přispívá k otoku nosní sliznice a obtížnému dýchání. Kapky vazokonstriktoru jsou nežádoucí, protože obsahují léčivou látku, která se může vstřebat do krevního řečiště a nepříznivě ovlivnit rostoucí dítě. Pokud se však ucpání nosu stane zcela nesnesitelným, mohou se kapky ještě příležitostně použít, přičemž upřednostňují děti, protože obsahují nižší koncentraci účinné látky.

Pro zmírnění stavu dýchavičností je vhodné zaujmout polohu, která zmírní tlak na membránu. Například se posaďte, nasedněte na všechny čtyři nebo si lehněte na svou stranu.

Pokud nastávající matka leží na zádech, může být komprese dolní duté žíly se zvětšenou děloží také doprovázena zvýšenou dušností, závratě a dokonce mdloby. Aby nedocházelo k nepříjemným následkům, nedoporučuje se ležet na zádech, zejména v druhé polovině těhotenství. Je vhodné spát na vaší straně nebo s vysoko zvednutým koncem hlavy (pod hlavu si můžete dát několik polštářů).

Nenoste těsný oděv, zejména s pásem nebo pevným zapínáním na hrudi.

Cvičení by mělo být prováděno tempem, aby nezpůsobovalo dušnost. Ale pokud k tomu došlo, pak, abyste obnovili dýchání, musíte se uvolnit, uvolnit se a položit levou ruku na hruď a pravou ruku na žaludek. Vdechujte „jeden-dva-tři“, vydechněte v „čtyřech“ (zatímco ramena a krk by měly být uvolněné). Pomáhá také zvednutí paží nad hlavou několika hlubokými dechy (myšlenka, že by těhotné ženy neměly zvedat ruce nahoru, je mýtus).

Snížení dušnosti během těhotenství pomůže "cvičení pro plíce" - zpěv. Budoucí matky proto mohou bezpečně zpívat své oblíbené písně a bude snazší dýchat!

Důležité
Aby nedošlo k vyvolání dušnosti, je vhodné nepřenášet, zejména před spaním! Konzumace velkého množství jídla vede k přeplnění žaludku, vymačkání a zvýšení membrány, což způsobuje dušnost.

Při čekání na dítě, aby nedošlo k provokaci dušnosti, je nutné se chránit před kouřem z druhé ruky. Nikotin a oxid uhelnatý obsažený v tabákovém kouři, pronikající do krevního řečiště, přerušují dodávku kyslíku do tkání a orgánů matky a dítěte, způsobují křeče krevních cév, tělo reaguje se zvýšeným tlakem a zvýšeným srdečním rytmem, což pak způsobuje rychlé dýchání a dušnost.

Použití éterického oleje z citronového balzámu (například v aroma lampě) pomůže relaxovat a obnovit dýchání během těhotenství, můžete také pít bylinkový čaj na bázi mateří nebo valeriánu.

U těhotných žen obsahujících železo je nezbytné užívat komplex vitamínů a minerálů. Je také nutné jíst dostatečné množství masných výrobků bohatých na železo (hovězí maso, jazyk, játra), aby se zabránilo rozvoji anémie těhotných žen, což přispívá ke vzniku dušnosti. Opravdu, s nedostatečnou hladinou červených krvinek, množství hemoglobinu, které dodává kyslík do tkání, klesá, takže mozek "dává signál" do respiračního centra, aby poslal více pulzů do plic, a v důsledku toho se zvyšuje frekvence respiračních pohybů.

Nezapomeňte na lehkou fyzickou námahu a chůzi. Kromě poskytování kyslíku matce a dítěti bude dýchací systém také trénovat. Jóga pro těhotné ženy pomáhá správně řídit dýchání, naučit se relaxovat a uklidňovat nastávající matky. Kromě toho dělám jógu v budoucnu snadnější přenos porodu a použití dechových technik ke zmírnění bolesti během kontrakcí a pokusů.

V očekávání dítěte by se matka měla vyvarovat stresových situací, které vedou ke zvýšenému adrenalinovému spěchu (a citlivost receptorů na něj během těhotenství je již vysoká) a ke zvýšení dýchání a srdeční frekvence.

Relaxační masáž hlavy, krku a ramen pomáhá uvolnit napětí a normalizovat dýchání během těhotenství. Můžete to udělat sami, ale je lepší přivést na toto povolání například manžela. Relaxace bude tedy úplnější. To mohou být lehké hladké pohyby ve směru shora dolů, podél toku krve v cévách (pokud se provádí zdola nahoru, bude to zvyšovat tlak). Vhodné jsou také lehké kruhové pohyby (zejména na pokožce hlavy), jako by na pokožku kreslíme spirálu, je vhodné masírovat od středu hlavy k periferii.

Pokud vám všechna tato opatření nepomohou a dušnost během těhotenství vás bude i nadále trápit, vyplatí se konzultovat s lékařem, který pozoruje těhotenství. Porozumí příčinám tohoto stavu, řekne vám, jak jej zmírnit a v případě potřeby předepsat léčbu.

Dušnost během těhotenství: příčiny a co dělat?

Každá těhotná žena si do té míry stěžuje na dušnost. V porodnictví se považuje za fyziologický jev: normální a přechodný. Jak se naučit, jak zabránit dušnosti a jakým dostupným způsobem můžete ulehčit útok.

Proč se toto děje?

Téměř všechny těhotné ženy, a to i na krátkou dobu, trpí nedostatkem vzduchu, dušností. Někteří z nich nemohou na minutu zůstat v upchatých místnostech, mají rádi studený vzduch a tráví noční polopenze. Dyspnoe začíná při chůzi, lezení po schodech, při provádění běžných domácích úkolů as nejmenším vzrušením.

Dušnost u těhotných žen může být způsobena fyziologickou příčinou. Aby se udržel život matky a plodu, ženské tělo se obnoví a objem cirkulující krve se zvětšuje. Kardiovaskulární systém se učí pracovat ve zvýšeném režimu, mění se hormonální pozadí, jsou aktivovány metabolické procesy. Pro ženu je stále obtížnější se zhluboka nadechnout.

Dýchavičnost je často doprovázena bušení srdce a mírné závratě. Na začátku těhotenství může dušnost vyvolat chronická onemocnění, nesprávný životní styl, psychoemocionální zážitky a špatné návyky. Dokonce i triviální těsné podprsenky nebo syntetické oblečení mohou způsobit pocit těsnosti v hrudníku a nedostatek vzduchu, zejména pokud se v létě objevuje těhotenství.

Neschopnost zhluboka se nadechnout na pozadí pohody není nebezpečná. Pokud se však takové příznaky objeví v klidu a jsou doprovázeny závratěmi, mdloby, je lepší se poradit s lékařem. Možná je příčinou anémie, hormonální nerovnováha nebo nedostatek minerálů a vitamínů.

Ve druhém trimestru trpí každá třetí těhotná žena dušností. Je to způsobeno několika faktory:

 • plod již dostatečně vyrostl a potřebuje více místa, takže dno dělohy, stoupající, tlačí na bránici a plíce (čím více tlačí, tím větší je dech);
 • zvýšený objem plodové vody (polyhydramnios).

Tyto příznaky se nejčastěji rozvíjejí u krátkých žen s velkým plodem.

Problémy s hlubokým dechem žena zažije až do 38 týdnů. Po blížícím se porodu se břicho snižuje a dýchání se stává mnohem snazší.

Dýchací frekvence ženy je obvykle 16–20 respiračních cyklů za minutu. Během těhotenství se potřeba kyslíku zvyšuje o třetinu, takže frekvence se zvyšuje na 22-25 cyklů.

Jak zabránit dušnosti?

S největší pravděpodobností se nebudete moci úplně zbavit dýchacích potíží. Pokud však dodržujete několik jednoduchých pravidel, můžete jim zabránit a ovládat je:

 1. Dávejte jakoukoli fyzickou aktivitu. Měly by být přiměřené a nezpůsobovat rychlý srdeční rytmus. Pokud máte dušnost - jen relaxujte.
 2. Je vhodné zcela upustit od kofeinových nápojů. Zvyšují krevní tlak a vzrušují nervový systém..
 3. Nebuď blízko kuřáků. Při pasivním kouření škodlivé látky rychle vstupují do krevního řečiště, kardiovaskulární systém ženy a nenarozeného dítěte trpí nedostatkem kyslíku.
 4. Spát v chladné, dobře větrané místnosti s vlhkostí 50-70%.
 5. V horkých letních dnech se projděte jen ve večerních hodinách se západem slunce.
 6. Vyvarujte se ucpaných, špatně větraných míst. Nenavštěvujte přeplněná místa.
 7. Několikrát denně se osprchujte.
 8. Nepři přejídejte se. Během těhotenství je vhodná pouze frakční výživa: častá, v malých porcích. Ideální volba: 5-6 krát denně. Je vyžadována lehká snídaně.
 9. Dodržujte režim pití.
 10. Vyvarujte se kontaktu s parfémy, které voní jako aerosoly..
 11. Sledujte přírůstek hmotnosti. Získané další libry mohou být rizikovými faktory nejen pro dušnost, ale také pro hypertenzi, preeklampsii, fetální hladovění kyslíkem..
 12. Nebojte se, nezlobte se z žádného důvodu. I sebemenší zážitek může vyvolat útok dušnosti.

Pokud je žena pravidelně sledována lékařem, její testy jsou normální, potom dušnost nijak neohrožuje nenarozené dítě, ale způsobuje pouze dočasné nepohodlí pro samotnou ženu. Musí být trpělivý. Dva až tři týdny před porodem se žaludek sníží a dýchání bude snazší.

Co dělat?

Pokud začne útok dušnosti, je lepší si lehnout. Pokud to není možné, měli byste pohodlně sedět a požádat lidi v okolí, aby otevřeli okno.

Sedět v pohodlné poloze, relaxovat a zhluboka se nadechnout po dobu tří sekund. Pokuste se vydechnout, aby veškerý vzduch vycházel z plic..

Spánek na zádech se nedoporučuje, zejména na začátku třetího trimestru. Pokud začnou problémy s dýcháním v noci, je nejlepší si vzít polosedací pózu s několika polštáři pod záda..

Pokud po většinu dne žena sedí nebo leží, musíte pravidelně vstávat a provádět mírné zahřívání a kombinovat ji se sadou dechových cvičení:

 1. Vezměte si pohodlnou pózu. Naneste jednu dlaň na žaludek, druhou na hrudník. Pomalu se nadechněte nosem, abyste se v žaludku cítili plní vzduchu. Vydržte 3 sekundy a vydechujte ústy. Ujistěte se, že žaludek stoupá a hrudník je nehybný.
 2. Vezměte si pohodlné držení těla a dýchejte „psí“ po dobu 1-2 minut: 1-2 vdechování a výdechy za sekundu (tichá inhalace, hlučné výdechy). Toto cvičení pomůže nejen při dušnosti, ale také zmírní bolest při porodu..

Při provádění dechových cvičení nemůžete dlouho zadržovat dech. Maximální délka výuky je půl hodiny denně.

Po dohodě s lékařem provádějícím těhotenství můžete k prevenci záchvatů použít:

 • aromaterapie;
 • sedavé ne-horké koupele s éterickými oleji;
 • valerian, mateří (od druhé poloviny těhotenství);
 • uklidňující čaje s mátou, meduňkovým medem, hlohem, heřmánkem (od druhé poloviny těhotenství);
 • kyslíkové koktejly.

Dechová cvičení pro nastávající matky (video)

Video pojednává o souboru cvičení, která zabraňují dušnosti. Tato cvičení budou mít příznivý vliv na fungování kardiovaskulárního a nervového systému..

Příznaky závažných komplikací

Hlavním příznakem, který by žena měla upozornit, je dušnost v klidu.

Jaké příznaky musí naléhavě vyhledat lékařskou pomoc:

 1. Cvičení nepomáhá, dýchání zůstává obtížné. Existují záchvaty těžkého kašle.
 2. Útok je doprovázen mdloby, závratě, zvonění v uších a blikající mouchy před očima.
 3. Srdce „vyskočí“ z hrudi, tachykardie (srdeční frekvence více než 100 za minutu).
 4. Nedostatek vzduchu je doprovázen ostrou bolestí na hrudi při inspiraci, která rozdává paži.
 5. Bledá kůže a sliznice, modré rty a prsty.
 6. Horečka.
 7. Šindele bolesti dolní části zad.
 8. Panický útok, extrémní vzrušení.

S těmito příznaky se vyvinou nemoci vyžadující lékařskou péči: plicní embolie, pneumonie, bronchiální astma, akutní respirační, kardiovaskulární a renální selhání, anémie.

Takové případy jsou velmi vzácné. Problémy s dýcháním, zejména ve třetím trimestru, jsou v zásadě fyziologickým a přirozeným jevem. Pokud se však žena nedokáže vypořádat s tímto problémem a zmírnit její stav sama, je lepší se poradit s lékařem.

Proč není dostatek vzduchu a dušnost během těhotenství

Proč existují zdravotní problémy s těhotenstvím, které dříve neexistovaly? Tři čtvrtiny těhotných žen s dušností nikdy předtím nic takového necítily. Problémy nastávají již během prvního trimestru těhotenství a zpočátku děsí. Ale není třeba se obávat. Dušnost během těhotenství je normální. Tělo se tak mění a přizpůsobuje se novému stavu. ZABEZPEČTE ČERSTVÉ A ČISTÉ VZDUCH a vše bude v pořádku.

Proč je obtížné dýchat a během těhotenství dochází k dýchání?

Existují dva hlavní důvody..

Během těhotenství se hladiny hormonů rychle mění. Produkuje se velké množství estrogenu a progesteronu. Během těhotenství žena potřebuje více kyslíku, což je pochopitelné: nyní také živí plod. Vrchol tohoto pocitu nastává za 4-6 měsíců těhotenství. Progesteron je hormon, který dává dýchacímu centru v mozku příkaz dýchat hlouběji a častěji. Objem plic se zvyšuje, dýchání je intenzivnější o 30-40% ve srovnání s obvyklou hladinou. To má za následek pocit dušnosti během těhotenství..

Druhý důvod. Po šestém měsíci roste plod a způsobuje, že děloha tlačí na bránici, která z toho stoupá o 4 cm. K tomu přidejte zvětšený objem plic - a získejte pocit „rozdrcení“ v hrudi. Pro ženy je často obtížné dýchat během těhotenství a vleže. Dušnost se také zvyšuje v důsledku nadváhy, a pokud se očekávají dvojčata.

Musím si dělat starosti?

Nastávající matky se často obávají, že z důvodu dušnosti nemá dítě dostatek vzduchu. Během těhotenství mohou skutečně existovat problémy s fetální hypoxií. S tím však obvykle není spojena dušnost. Naopak působením progesteronu se zvyšuje koncentrace kyslíku v krvi nastávajících matek.

Pokud žena pociťuje nejen dušnost, ale i jiné příznaky během těhotenství, měla by být konzultována s lékařem. Například cvalný pulz, nepravidelný srdeční rytmus, bolest na hrudi (zejména při fyzické námaze).

Dýchavost a únava během těhotenství může být také známkou toho, že krev má nízkou hladinu železa (anémie). V tomto případě musí tělo pracovat tak, aby zajistilo dostatek kyslíku jak pro plod, tak pro tělo matky. Chcete-li si s tím dělat starosti, proveďte krevní test.

Pokud má budoucí matka astma, určitě o tom musíte mluvit se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Je mnohem nebezpečnější ignorovat astma než brát léky na to během těhotenství..

Jak dlouho to vydrží?

Po porodu hladina progesteronu klesne. Konečné obnovení normálního dýchání bude trvat ještě několik měsíců..

Co dělat, když je dýchání obtížné během těhotenství?

Staré ověřené metody, které usnadňují dušnost během těhotenství:

Jak se vyrovnat se situací, kdy během těhotenství není dostatek vzduchu a proč k tomu dochází u většiny žen?

Již v prvním trimestru těhotenství můžete pociťovat dušnost. Vaše tělo se snaží poskytnout dítěti dostatek kyslíku. To může být jeden z důvodů, proč během těhotenství nemáte dostatek vzduchu. Tento problém se často vyskytuje během cvičení a nadváha během těhotenství..

U žen s problémy kardiovaskulárního systému je vždy přítomen pocit, že není dostatek vzduchu. Pokud máte potíže s dýcháním pouze během těhotenství, znamená to, že nemusíte mít žádné globální zdravotní problémy. Pokuste se však problému věnovat dostatečnou pozornost, protože může mluvit o skutečných zdravotních problémech..

Proč je obtížné dýchat během těhotenství??

Mnoho žen nemá dostatek vzduchu v časném těhotenství. Tento počet vzrostl na 40-50% do pátého měsíce těhotenství. Mluvíme o absolutně zdravých ženách. Obvykle není dostatek vzduchu kvůli změnám hladiny progesteronu v těle. Tento hormon nervového systému ovlivňuje dýchací systém a zvyšuje počet dechů. Situaci zhoršuje rostoucí děloha, která ponechává méně místa pro plíce.

Vaše tělo, které se snaží poskytnout dítěti kyslík, začne dýchat hlouběji a častěji. To se děje v prvním trimestru a po chvíli si na to zvyknete. Ale ve třetím trimestru se tento problém může znovu projevit, jak jsme psali výše, kvůli rostoucí děloze. Tento pocit vás může doprovázet až do 37. týdne těhotenství..

Zpravidla není dostatek vzduchu kvůli stresu na těle. Pro těhotné ženy je obvykle obtížné dýchat při lezení na zem, při cvičení, ohýbání a únavném nakupování.

Pokud není dostatek vzduchu ani v klidném stavu, vyhledejte lékaře, protože hemoglobin nemusí být v krvi dost. Čím nižší je hladina hemoglobinu, tím nižší je množství kyslíku v krvi, v důsledku čehož během těhotenství není dostatek vzduchu..

Další příčinou nedostatku vzduchu u těhotných žen může být stres a nedostatek minerálů, jako je hořčík. Je nutné navštívit lékaře, aby předepsal nezbytnou léčbu ve formě dalších léků obsahujících železo a dalších látek nezbytných pro zdraví.

Důvody, proč je obtížné dýchat během těhotenství

 • hormonální změny;
 • rostoucí děloha;
 • těhotenství dvojčat;
 • nadbytek plodové vody;
 • nadváha;
 • zatížení těla;
 • stres a narušení nervového systému;
 • nedostatek hemoglobinu a dalších nezbytných prvků;
 • skutečné zdravotní problémy.

Cestování ve vysokých nadmořských výškách může během těhotenství způsobit dušnost.

Dušnost se může zvýšit, pokud chcete relaxovat a cestovat. Je zřejmé, že ženy navštěvující města, která se nacházejí poměrně vysoko nad hladinou moře, často mají problémy s dušností..

Jak se chovat, pokud během těhotenství není dostatek vzduchu?

Nedostatek vzduchu je poněkud nepříjemný pocit, který vás může znervóznit. A pokud opravdu začnete být nervózní, můžete jen zvýšit dušnost. Proto se musíte pokusit uvolnit a vrátit se k normálnímu dýchacímu rytmu..

 • Najděte místo, kde vás nikdo nebude obtěžovat. Noste pohodlné, prostorné oblečení a zaujměte pohodlnou polohu, která vám pomůže dýchat..
 • Vydejte se na krátkou procházku na čerstvý vzduch, abyste nasycili vaše tělo dostatkem kyslíku.
 • Váš partner vám pomůže relaxovat při masáži. To je dobrý způsob, jak obnovit dýchání během těhotenství..
 • Zapněte svou oblíbenou hudbu, přemýšlejte o nejpříjemnějších chvílích života, představte si, že jste na dobrém místě, například, kde jste si skvěle odpočinuli se svým manželem.
 • Rozviňte si ramena, zejména při sezení, aby vám poskytl více prostoru plicím..
 • Lehněte si do postele pomocí extra polštářů a zaujměte nejpohodlnější polohu.

Pamatujte, že vaše dýchání se po porodu jistě vrátí do normálu.

Může pocit, že není dost vzduchu, znamenat vážný problém?

Pokud trpíte respiračními onemocněními, jako je astma nebo pneumonie, můžete mít potíže s dýcháním během těhotenství. Lékaři doporučují chřipku, aby se před tímto problémem chránili..

Vzhledem ke změně krevní srážlivosti během těhotenství se zvyšuje riziko plicní embolie. To je vzácná, ale závažná komplikace. Pokud se náhle objeví nedostatek vzduchu a zhorší se, může to znamenat vážný problém. Okamžitě navštivte lékaře..

Nezapomeňte se poradit s lékařem, pokud:

 • astma se zhoršila;
 • objevilo se příliš rychlé dýchání;
 • srdeční frekvence, bušení srdce nebo mdloby;
 • bolest na hrudi nebo bolest při dýchání;
 • modré rty, prsty a prsty na nohou, tvář zbledlá;
 • byl pocit strachu, že nebudete mít dostatek vzduchu;
 • kašel, horečka nebo zimnice.

Video o nedostatku vzduchu během těhotenství

Nezapomeňte, že pokud během těhotenství nemáte dostatek vzduchu, není to důvod k obavám. Stává se to u většiny žen a zpravidla všechno funguje bezpečně.

Dušnost během těhotenství

Dušnost během těhotenství se obává 60-70% nastávajících matek. Nejčastěji se problém objevuje na pozadí přirozených fyziologických změn. Problémy s dýcháním však někdy naznačují vážné onemocnění. Což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Specialista předepíše testy, vybere účinné a bezpečné léky..

Co je to patologie?

Dýchavičnost - změna frekvence a hloubky dýchání, která je doprovázena pocitem nedostatku vzduchu.

Během těhotenství se normální dýchací frekvence mírně zvyšuje - z 16-20 respiračních cyklů za minutu na 22-25 cyklů.

Příčiny

Dýchavičnost je běžným problémem během těhotenství. Problém nastává v důsledku růstu dělohy, změn v práci srdce.

V raných fázích

V prvním trimestru membrána stoupá asi o 4 cm, mírně stlačuje plíce. Asi od 2 měsíců se mnoho žen stěžuje, že se nemohou plně a zhluboka nadechnout.

Dušnost v časných stádiích těhotenství může být také způsobena vysokou hladinou progesteronu v krvi. Tento hormon je zodpovědný za normální průběh těhotenství, ale uvolňuje všechny hladké svaly, podporuje rychlé dýchání..

Jiné důvody - aktivní nebo pasivní kouření, nedodržování každodenní rutiny.

Ve druhém trimestru

Postupně se děloha začíná znatelně zvětšovat, stlačuje bránici, dušnost se během těhotenství ve druhém trimestru vyvíjí.

Druhým důvodem je zvýšení objemu cirkulující krve. Srdce začíná pracovat intenzivněji, takže krev dosáhne placenty. Zvýšený stres na srdeční sval vyvolává rozvoj dýchacích potíží.

V pozdním období

V období 31–34 týdnů se vyskytuje těžká dušnost. V této době nejen membrána tlačí nejen děloha, ale také hlava dítěte.

Když se však dítě převrátí, dušnost se zdá méně nebo úplně zmizí.

Jakákoli fyzická námaha, přejídání, stres, dlouhodobý pobyt v dusné místnosti, může polyhydramnios v trimestru II III vyvolat útok dušnosti.

Kdy zazní alarm

Dýchavičnost, zejména v raných stádiích, může být příznakem nebezpečných onemocnění..

Patologické příčiny dušnosti.

 1. Nemoci dýchacího systému. CHOPN, bronchitida, pneumonie, tracheitida, rýma, bronchiální astma. Objeví se suchý nebo mokrý kašel, často se zvyšuje teplota, vyskytuje se bolest na hrudi.
 2. Patologie kardiovaskulárního systému. Srdeční vady, kardiomyopatie, hypertenze, další onemocnění srdce a krevních cév jsou provázeny změnami krevního tlaku, bušení srdce, bolestí na hrudi.
 3. Anémie. Nemoc je doprovázena slabostí, ospalostí, bolestmi hlavy, závratěmi. Snižuje chuť k jídlu, bledá kůže a sliznice.
 4. Tyreotoxikóza. Příznaky - otok, výčnělek oční bulvy, třes, tachykardie, časté močení. Problémy se spánkem, náhlé výkyvy nálady.
 5. Osteochondrosis děložního a hrudního.
 6. Plicní embolie. Důsledek křečových žil. Krevní sraženina vychází ze stěny cévy a překrývá lumen plicní tepny. Je silná dušnost, suchý kašel. Kóma přichází bez včasné pomoci.
 7. Reflux. Vyskytuje se při těžké toxikóze, častém pálení žáhy.

Pokud je dušnost spojena s:

 • modré prsty;
 • arytmie;
 • bolest při vdechování a výdechu;
 • pískání.

Nebezpečné příznaky jsou:

 • tinnitus;
 • blikající mouchy před očima;
 • horečka;
 • bolest opasku v dolní části zad;
 • panický záchvat.

Kterého lékaře kontaktovat

Pokud je během těhotenství obtížné dýchat, musíte o tom informovat svého gynekologa. Lékař po vyšetření vypíše doporučení terapeutovi, kardiologovi, endokrinologovi.

Diagnostické metody

Pro identifikaci příčiny dušnosti u těhotných žen je předepsáno úplné vyšetření. Během vyšetření lékař měří tlak, puls, vyhodnocuje stav kůže.

Na základě výsledků vyšetření lékař předepíše léky. V pozdějších fázích si specialista vybere nejbezpečnější techniku ​​antikoncepce.

Obecné tipy pro likvidaci

Pokud jsou potíže s dýcháním během těhotenství způsobeny fyziologickými příčinami, není nutná žádná zvláštní léčba..

Co pomůže zmírnit podmínku:

 • dechová cvičení;
 • jóga;
 • dlouhé procházky, dobrý odpočinek;
 • frakční výživa, odmítnutí kofeinových nápojů, dodržování pitného režimu;
 • kontrola přírůstku hmotnosti;
 • správné držení těla;
 • pohodlné volné oblečení;
 • je lepší spát v polosedě, mírně se odchylovat doleva, před spaním se ujistěte, že je místnost odvětrána;
 • nebýt v dusném, kouřovém pokoji;

Při útoku dušnosti se musíte posadit, uvolnit se, trochu se naklonit dopředu. Chcete-li zvýšit hlasitost hrudníku, můžete zvednout ruce.

Cvičení kočky je dobré pro dýchací potíže. V poloze na všech čtyřech se při vdechování ohněte zády, zatímco vydechujete, ohněte se.

Kdy je nutné ošetření?

Léčba léčiv je předepsána, pokud je dušnost způsobena různými chorobami. Volba léku závisí na typu a závažnosti patologie, trvání a obecném stavu těhotné.

Seznam léčivých přípravků:

 • přípravky železa, kyselina listová;
 • sedativa založená na mátě, valeriánu;
 • rybí olej - normalizuje srdeční frekvenci;
 • léčiva pro léčbu srdeční dušnosti - diuretika, ACE inhibitory, beta-blokátory, srdeční glykosidy, antiarytmika;
 • léky na plicní dušnost - antibiotika, beta2-adrenergní agonisté, glukokortikosteroidy.

Nemůžete se zapojit do samoléčení. Při časté a těžké dušnosti trpí plod nedostatkem kyslíku, což negativně ovlivňuje jeho tělesný a duševní vývoj..

U těhotných žen se často vyskytuje dušnost, ale patologické případy jsou vzácné. Pokud žena včas navštíví lékaře a projde všemi nezbytnými testy, lze problém identifikovat v rané fázi vývoje. To pomůže vyhnout se léčbě silnými drogami..

Obstrukční apnoe - hrozba pro matku a dítě během těhotenství

Těhotné ženě může být hodně odpuštěno, včetně silného chrápání. Pokud ale noční trily mají tendenci náhle přerušit po dobu 10-15 sekund, jako by žena na chvíli zapomněla dýchat, a po pauze následuje další, hlasité a ostré chrápání, je to důvod k obavám. Zejména pokud nastávající matka trpí probuzeními s pocitem nedostatku vzduchu, ranních bolestí hlavy, stížností na denní ospalost a letargii. To vše může znamenat přítomnost syndromu obstrukční spánkové apnoe, což představuje problém jak pro matku, tak pro dítě. V tomto případě je nutné se domluvit s pulmonologovým somnologem, aby se určila závažnost onemocnění a předepsala se správná terapie. Pokusy léčit chrápání doma s pochybnými „lidovými“ metodami během těhotenství jsou nepřijatelné a vedou pouze ke ztrátě drahocenného času.

Co je nebezpečné obstrukční apnoe pro ženy v této pozici

Obstrukční apnoe není ničím jiným než zástavou dýchání ve snu, jehož počet v těžké formě nemoci často dosahuje několika stovek za noc. To znamená, že celkem po dobu nočního odpočinku těhotná žena nemusí dýchat po dobu asi 2–3 hodin a její tělo trpí vážným stresem v důsledku nedostatku kyslíku. Každý dech po zastavení dýchání je doprovázen mikrobusením: téměř si na ně nevzpomínáte, ale od noci do noci nedávají normální spánek.

Chrápání u těhotné ženy není pro manžela jen nepříjemným faktorem. Zaprvé je to alarmující signál, že může být ohroženo zdraví dítěte a budoucí matky

Ale nedostatek spánku je nejškodlivější věcí, které chrápající těhotná žena čelí. Obstrukční spánková apnoe v období porodu dítěte se mění ve vážné problémy, včetně:

 • Arteriální hypertenze: vysoký krevní tlak může způsobit předčasný porod, potrat, podvýživu plodu, perinatální úmrtnost;
 • Preeclampsia: tento stav je plný otoků, negativního účinku na játra a ledviny, jakož i zhoršení krevního oběhu placenty;
 • Hypoxie plodu: nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje tvorbu dětských orgánů a hrozí potrat;
 • Hypotropie: vývojové zpoždění je jednou z příčin různých anomálií u dítěte.

Hlavní příčiny chrápání u těhotných žen

Výskyt chrápání během těhotenství je zcela běžný. Pokud žena chrápala dříve, pak v procesu růstu bříško se situace může jen zhoršit. Obstrukční syndrom spánkové apnoe se často vyvíjí brzy po početí dítěte kvůli určitým fyziologickým změnám.

 1. Přibývání na váze. Žena může během období porodu získat 20 až 30 kg váhy, místo 10 až 15 kg, které jsou pro ni normálně stanoveny. Tuk je také uložen na měkkých tkáních krku, měkkých patrech, mandlích, čímž se snižuje lumen hltanu..
 2. Otok. Edém fyziologické a patologické povahy také zužuje lumen dýchacích cest v důsledku otoku sliznice stěn hltanu..
 3. Rýma těhotných žen. Zvýšení hladiny ženských hormonů během těhotenství, mimo jiné, vede k přetečení tkání krví a otokům sliznic nosohltanu. To vše zužuje horní dýchací cesty a ztěžuje nosní dýchání..

Rýma u těhotných žen je jednou z běžných příčin rozvoje chrápání a spánkového apnoe u žen „v pozici“.

 1. Vyrovnání clony nahoru. Tento proces snižuje plicní kapacitu asi o čtvrtinu. Dýchací objem plic je však již během spánku snížen. To přispívá k vážnějšímu hladovění v době zástavy dýchání..

Protože vývoj obstrukční apnoe u těhotných žen je do značné míry způsoben fyziologickými procesy, není divu, že se příroda postarala o ochranné mechanismy. Tyto zahrnují:

 • zrychlená produkce progesteronu, která výrazně zvyšuje aktivitu respiračního centra;
 • zkrácení doby trvání REM spánku ve 2. a 3. trimestru, během kterého se svaly nejvíce uvolní a vyskytne se největší počet epizod obstrukční apnoe;
 • zvýšené nasycení hemoglobinu kyslíkem, proto při mírném nedostatku vzduchu plod nepohodlí;
 • nejpohodlnější postoj pro pozdní noční odpočinek je spánek na vaší straně: v této poloze těla se epizody zástavy dýchacích cest vyskytují méně často.

Nekomplikované chrápání a mírné formy noční apnoe nepředstavují ohrožení zdraví a nejčastěji se přenášejí po porodu. V některých případech je však nemožné se obejít bez zvláštního zacházení.

Léčba a prevence chrápání a obstrukční apnoe

Otázka, jak se vypořádat s chrápáním během těhotenství, může být zodpovězena pouze poznáním skutečné povahy problému. To znamená, že je nutné provést speciální vyšetření - kardiorespirační monitorování nebo polysomnografii. Pokud se nakonec ukáže, že se jedná o jednoduché chrápání nebo mírnou formu obstrukční apnoe, mohou se s problémem vyrovnat relativně jednoduchá opatření:

 • Při přibírání na váze potřebujete speciální dietu;
 • Pro snížení fyziologického edému je důležité omezit příjem solí a tekutin, zejména v odpoledních hodinách;
 • V případě patologického edému předepisuje léčbu lékař po určení diagnózy.

Snížení nepohodlí způsobených rýmou u těhotných žen pomůže:

 • Zvýšená poloha hlavy během spánku;
 • Dechová cvičení;
 • Propláchnutí nosu slanou nebo sterilní mořskou vodou, zakoupené v lékárně;
 • Zvlhčování v ložnici;
 • Minimalizace kontaktu s vnějšími dráždivými látkami, jako je cigaretový kouř, štiplavý zápach, prach a pyl;
 • Použití speciálních pružinových proužků k rozšíření nosních průchodů.

Jediným způsobem, jak spolehlivě chránit zdraví matky a dítěte s těžkou spánkovou apnoe, je terapie CPAP

Pokud somnolog diagnostikuje středně závažný nebo zejména těžký typ syndromu apnoe v noci, žádná z výše uvedených metod nepřinese plnohodnotný výsledek. Dnešní jedinou účinnou metodou řešení takového „chrápání“ je terapie CPAP. Tato léčba je během těhotenství zcela bezpečná a je zaručeno, že chrání nastávající matku a dítě před negativními účinky nedostatku kyslíku spojeného se zástavou dýchání během spánku.

Techniky dýchání matek

Správné dýchání je důležitý proces nejen pro ženu, ale také pro dítě. Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů a minerálů a také kyslíku, který přivádí všechny tyto živiny do životně důležitých orgánů.
Respirační cvičení pomůže udržet vysokou vitalitu po celou dobu 9 měsíců..

Výhody dýchacích postupů pro těhotné ženy

 • Zlepšení uteroplacentální cirkulace
 • Klid a relaxace, odstranění zbytečné úzkosti
 • Získání dovedností pro současné napětí a relaxaci břišních svalů v kombinaci s dýcháním hrudníku
 • Stimulace práce vnitřních orgánů
 • Zlepšení kyslíku a potřeb živin vašeho dítěte
 • Usnadnění těhotenství

Obecná doporučení pro dýchací postupy během těhotenství

Nejlepší je trénovat 3-4 hodiny po jídle.

Před cvičením provětrejte místnost..

Teplota v místnosti by pro vás měla být pohodlná.

Během těhotenství se reakce těla na různé dýchací techniky může změnit, to je normální. Ve třetím trimestru se možná budete cítit nepříjemně s tím, co jste udělali na samém začátku..

Také se změní poloha těla, ve kterém vám bude dýchat pohodlně. V prvním trimestru bude pro vás pohodlnější trénovat na nejznámější pozici - Sidhasana nebo Padmasana, čím blíže ke konci semestru, tím více doplňkového vybavení budete potřebovat - polštáře, koberečky, podložky.

Těhotné dýchání během těhotenství

Hlavním principem všech dechových praktik během těhotenství je dýchání svaly břicha. Proto je nejdůležitějším typem dýchání, které je třeba zvládnout, bránice..

Toto je optimální druh dýchání pro každou osobu, a to nejen při přenášení dítěte.

Membránové dýchání

 • Posaďte se v pohodlné poloze s rovným hřbetem a vdechujte nosem po dobu 2-3 sekund.
 • Když vdechujete, naplňte žaludek vzduchem, zvedněte bránici a mírně vyčnívejte ze žaludku.
 • Chyťte okamžik mezi vdechováním a výdechem, když se nic neděje, je to jen jedna sekunda.
 • Poté vydechněte nosem nebo ústy po dobu 3-5 sekund.

Pokud jste nikdy předtím nepraktikovali diafragmatické dýchání, začněte 2-3 cykly a zvyšte počet sad denně.

V důsledku pohybu bránice a kontrakce svalů břišní stěny při každé inhalaci a inhalaci dochází k masáži břišních orgánů a ke zlepšení prokrvení dítěte..

Čtyřfázové dýchání

 • Posaďte se v pohodlné poloze, zakryjte si oči a zhluboka se nadechněte, můžete použít bránici.
 • Poté vydechněte nosem a zadržte dech, poté vydechněte nosem a znovu zadržte dech..

Trvání cyklů se může lišit:

2: 1: 2: 1 (inhalace čtyřmi počty, zpoždění dvěma počty, výdech čtyřmi, zpoždění dvěma) - jedná se o jeden dýchací cyklus
1: 2: 1: 2 (vdechnutí po 4 počtech, zpoždění o osm, výdech o čtyři, zpoždění o osm)
1: 1: 1: 1 (inhalovat čtyřmi impulzy, zpoždění čtyřmi, výdech čtyřmi, zpoždění čtyřmi)

Nespěchejte na dlouhé dýchací cykly okamžitě. Začněte s pohodlnou inhalací, zpožděním a výdechem..

Začněte čtyřmi dýchacími cykly a postupně zvyšujte počet sad..

Dechová cvičení při chůzi

Tato dechová cvičení můžete provádět při chůzi nebo na cestě do práce. Je vhodné držet se dál od vozovky.

 • Zhluboka se nadechněte a spočítejte počet kroků, které musíte během dechu udělat.
 • Poté vydechněte a při vydechování proveďte stejný počet kroků, jaké vydechujete.
 • Zaměřte dech a pokračujte v počítání kroků s každým dechem dovnitř a ven..
 • Začněte několika kroky a postupně zvyšujte.

Čas na takovou dechovou procházku může být neomezený. Je důležité poslouchat své vlastní pocity..

Dýchavičnost a nedostatek vzduchu u ženy během těhotenství: proč je těžké dýchat a je bez dechu, co dělat?

Pocit nedostatku vzduchu není u nastávajících matek neobvyklý, zejména v posledních fázích těhotenství. Tento jev je obvykle způsoben fyziologickými změnami v těle a nepředstavuje ohrožení zdraví. Existují však situace, kdy je nutná okamžitá lékařská pomoc. V těchto případech je dýchání přerušeno z důvodu nízkého hemoglobinu, srdečních problémů, plic a jiných patologických stavů. Je důležité informovat lékaře o jakémkoli incidentu, když byla pozorována dušnost..

Proč je pro těhotné ženy obtížné dýchat?

Pro nastávající matky je obvykle obtížné dýchat při jakékoli fyzické námaze. Při chůzi, lezení po schodech, při domácích pracích mohou cítit dušnost. Svaly potřebují více kyslíku a v důsledku toho je pro ženu obtížné se zhluboka nadechnout. Dyspnoe je v tomto případě považována za normální a může se vyskytnout u jakékoli osoby. Jeho hlavní příznaky jsou:

 • slabost,
 • závrať,
 • pocit nedostatku vzduchu,
 • těžkost ve hrudní kosti,
 • zatoulaný dech.

ZAJÍMAVOST: slabost během těhotenství: příčiny a způsoby, jak se dostat do tónu

Proč trápí dušnost? Fyziologický nedostatek vzduchu je vysvětlen skutečností, že rostoucí děloha stlačuje orgány malé pánve a poté žaludek a plíce. V tomto případě membrána stoupá jako poslední, což vede k nestabilnímu dýchání ve druhém a třetím trimestru. Jiné běžné příčiny nedostatku vzduchu u těhotných žen v kterémkoli týdnu těhotenství zahrnují:

 • nadváha,
 • špatné návyky: přejídání, pití alkoholu, kouření,
 • špatná ventilace, nadbytek oxidu uhličitého v místnosti,
 • plnost na ulici, v dopravě,
 • poranění hrudníku.

Pokud je však pro těhotnou ženu obtížné dýchat při sezení, zatímco odpočívá, problém by neměl být ignorován. Pro vyloučení nebezpečných patologií vnitřních orgánů, exacerbací chronických onemocnění je nutné podstoupit lékařskou prohlídku.

Způsobuje dušnost a nedostatek vzduchu během těhotenství

Během těhotenství pracují vnitřní orgány ve vylepšeném režimu, takže potřebují více kyslíku, jehož nedostatek vede k selhání dýchání. Normálně je rychlost dýchání ženy až 20 cyklů za minutu. Během těhotenství se však zvyšuje na 25.

Nejpravděpodobnějšími důvody, proč mají ženy nedostatek vzduchu, jsou:

 • Membrána stoupá v důsledku růstu dělohy. V plicích je méně místa, dušnost během těhotenství.
 • Hormonální nerovnováha v těle. Nepokoje, stresové situace. Ve stresu se adrenalin uvolňuje do krevního řečiště, poté tkáně vyžadují více kyslíku. S jeho nedostatkem přichází dušnost.
 • Anémie. Železo v těle budoucí matky nestačí k nasycení tkání kyslíkem, v důsledku toho existuje pocit, že není co dýchat.

V raných fázích

Mladé matky mohou cítit nedostatek kyslíku již 6 týdnů po početí, během aktivních hormonálních změn v těle. To může být způsobeno nejen projevy toxikózy, ale také problémy v zažívacím systému: nadýmání, nadýmání, pálení žáhy. V této situaci vám dech a deště i po malém občerstvení.

Další příčinou dušnosti v raných stádiích může být problém se srdcem a krevními cévami. Obzvláště důležité je zaměřit se na to pro ty, kteří mají zhoršenou srdeční aktivitu ještě před početí. Není nutné vyloučit vegetativně-vaskulární dystonii, patologii dýchacího aparátu a pokles hemoglobinu. Pokud je v prvním trimestru doprovázena dušnost s pískáním na hrudi, pocit plnosti v plicích, bolest v srdci, je třeba provést vyšetření.

Stává se, že žena se dusí výběrem nesprávného oblečení pomocí parfému. Blízké věci narušují normální dýchání, komprimujte hrudník. Vůně parfému, které se vám líbilo v minulosti, může během těhotenství způsobit udušení..

V pozdních termínech

V posledních týdnech mohou být dýchací potíže způsobeny hromaděním tekutin v tkáních. To je snadno pochopitelné otokem končetin a obličeje, které se ve večerních hodinách zesilují. Hmotnost ženy roste, což vede k zatížení oběhového systému. Pro tělo je stále obtížnější dodávat kyslík do orgánů, což vede k hladovění kyslíkem.

Po 36 - 39 týdnech těhotenství se těhotným ženám nedoporučuje odpočívat nebo spát na zádech, protože dolní dutá vena je stlačena (více viz: proč se nedoporučuje během těhotenství spát na zádech?). V tomto stavu může dojít k omdlení, zvýšené dušnosti, koordinačním poruchám. Nejlepší držení těla v pozdějších fázích je na boku, speciální polštáře pro těhotné ženy pomohou zaujmout nejpohodlnější polohu.

Ve 3. trimestru je zakázáno přejídat se. Přetékající žaludek vyvíjí zvýšený tlak na bránici, což způsobuje, že zadržuje dech. Měl by se jíst v malých porcích. Musíte pít trochu, pomalé doušky. Dalším důvodem tohoto problému v týdnu 36-39 je nedostatek hořčíku, který lze doplnit léky a dietou.

Diagnóza příčiny

Při občasné vdechnutí a výdechu by nastávající matka měla navštívit terapeuta a vzít si s ní nejnovější testy z předporodní kliniky. V závislosti na příznacích a příčinách patologie vám lékař předepíše dietu, přípravky železa, dechová cvičení (doporučujeme si přečíst: dechová cvičení pro těhotné ženy ve 3. trimestru). V případě potřeby vypíše doporučení dalším odborníkům:

 • psycholog - s neurózou, stresem,
 • kardiolog - s bolestí v srdci, zmateným rytmem jeho práce,
 • neurolog - s podezřením na osteochondrózu, patologii psychosomatické povahy,
 • alergik - se sklonem k alergiím,
 • hematologovi - pokud anémie není způsobitelná korekcí nedostatku železa,
 • pulmonolog - s pískotem v plicích,
 • traumatologovi - s poraněním měkkých tkání.

Specialisté provedou další vyšetření a předepíšou budoucí podpůrnou terapii pro matku, přičemž vezmou v úvahu její citlivé postavení. Diagnóza rentgenovým zářením a MRI a CT v časných stádiích je kontraindikována (doporučujeme přečíst: je rentgen rentgenové kojící matce?). Bezpečný ultrazvuk, EKG, spirometrie. Pokud jsou identifikovány vážné patologie, bude léčba, pokud je to možné, převedena na období po porodu.

Co dělat a jak zacházet?

Fyziologické příčiny anomálie nevyžadují lékařskou podporu, neovlivňují průběh těhotenství. Pomohou eliminovat:

 • pomalé procházky u rybníků,
 • větrací místnosti,
 • redukce zatížení,
 • snadno stravitelná strava,
 • klidná atmosféra v domě,
 • výjimka přejídání,
 • dechová cvičení (cvičení na přípravu na porod lze zvládnout),
 • boční odpočinek.

Následující metoda pomůže zmírnit neočekávaný útok dušnosti. Musíte pohodlně sedět na židli (pohovka, židle se zády) a uvolnit horní část těla. Položte jednu dlaň na žaludek, druhou na oblast hrudníku. Dýchejte podle schématu - vdechujte ve třech počtech, ve čtvrtém - vydechněte. Další metodou, pokud držíte dech ulovený překvapením doma, je dostat se na všechny čtyři a relaxovat co nejvíce. Můžete se opřít o fitball a obejmout ho rukama.

Taktika, jak se zbavit dušnosti při identifikaci chronických patologií, je individuální:

 • s kardiovaskulárními anomáliemi lékař předepisuje léky, které normalizují činnost srdečního svalu,
 • s patologií plic zánětlivé povahy se člověk neobejde bez mukolytik a antibakteriálních léčiv,
 • během neurózy je zapotřebí odborné poradenství, které pomůže obnovit vysoké nálady a zmírnit stres,
 • při obezitě je indikována strava, pokud jsou předepsána lehká jídla, která jsou prospěšná pro matku a plod.

Jaké léky lze předepsat, pokud během těhotenství není dostatek vzduchu. Seznam je uveden v tabulce:

Druh drogyPři zobrazeníSlavné léky
SedativníStres, nervové poruchy, vegetativní vaskulární dystonie, nespavostGlycin, Persen, Corvalol (viz také: Mohou těhotné ženy užívat Glycin sublingvální tablety v prvním trimestru?)
DiuretikaArteriální hypertenze, VSDFurosemid
NootropicDystonia (VVD)Piracetam
AntihistaminikaAlergické projevy: svědění kůže, obstrukceTsetrin Fenistil
VasodilatoryIschémie, angina pectorisApressin
MukolytikaZánětlivé patologie plicLazolvan, Ambroxol
AntibiotikaZápal plicAmoxiclav

Když dušnost je nebezpečná pro zdraví ženy a plodu?

Normální je často dušnost. Při opakovaném výskytu byste však měli pečlivě zvážit své zdraví a vyhledat lékaře. Nouzová lékařská pomoc bude vyžadována v řadě situací, které mohou být nebezpečné:

 • modré rty, bolestivá bledá kůže,
 • silná bolest ve sternu při vdechování,
 • puls 110 tepů za minutu a vyšší,
 • předsynkopie,
 • záchvat paniky,
 • přetrvávající kašel, horečka,
 • alergická reakce ve formě bronchospasmu.

Výše uvedené příznaky jsou příznaky respiračního a srdečního selhání, exacerbace astmatu, plicní embolie. Jsou nebezpeční pro budoucí matku a plod, vyžadují hospitalizaci a odbornou podporu..

Prevence a možné komplikace

Fyziologické útoky nedostatku vzduchu nejsou pro matku a dítě škodlivé, ale velmi nepříjemné. Nebojte se jejich komplikací. Pokud je obtížné dýchat během těhotenství kvůli ženským endokrinním, srdečním a plicním onemocněním, je důležité přijmout opatření. Může být nebezpečný pro zdraví matky, ohrožuje hypoxii plodu, předčasný porod.

Porušení dýchání u těhotných žen, jejichž příčinou nejsou patologické změny v těle, lze snadno zabránit. Proto je důležité, aby nastávající matka dodržovala tato doporučení:

 • častěji chodí u rybníků,
 • v extrémním teplu zůstaňte v chladné místnosti,
 • zvlhčujte vzduch v domě,
 • sledujte emoce,
 • dělat půst dní,
 • musí mít snídani,
 • kontrolní hmotnost hemoglobinu,
 • opustit místo, kde kouří (doporučujeme si přečíst: pokud kojící matka kouří, je to pro dítě škodlivé?),
 • vzít kyslíkové koktejly,
 • včas vyhledejte lékaře s ARVI, tachykardií a dalšími onemocněními.

Těhotné dýchací potíže jsou důvodem pro poslech vašeho těla. Mnoho změn během tohoto období je přirozených. Je však nebezpečné, je-li dušnost vnímána každý den těžěji a během spánku narušuje. V tomto případě musíte naléhavě navštívit odborníka a zjistit jeho příčinu.

Články O Neplodnosti