Hlavní Testy

Duphaston (Duphaston) - návod k použití

Mezinárodní název - duphaston

Složení a forma uvolňování

Bílé potahované tablety jsou kulaté, bikonvexní, se zkosenými hranami, na jedné straně s výřezem, s vyrytím „155“ na obou stranách rizik. 1 tableta obsahuje 10 mg dydrogesteronu.

Pomocné látky: monohydrát laktózy - 111,1 mg, hypromelóza - 2,8 mg, kukuřičný škrob - 14 mg, koloidní oxid křemičitý - 1,4 mg, stearát hořečnatý - 700 mcg.

Složení skořápky: Opadry bílá Y-1-7000 (hypromelóza, polyethylenglykol 400, oxid titaničitý (E171)) - 4 mg.

20 ks. - blistry (1) - kartonové obaly.

Klinická a farmakologická skupina

Farmakoterapeutická skupina

farmaceutický účinek

Progestační činidlo, má selektivní účinek na endometrium, podporuje tvorbu normálního sekrečního endometria u žen po předchozí estrogenové terapii. Nemá žádnou androgenní, estrogenní a kortikosteroidní aktivitu. Snižuje vzrušivost a kontraktilitu svalů dělohy a trubic. Nezpůsobuje maskulinizaci ženského plodu a virilizaci matky.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se dydrogesteron rychle vstřebává z trávicího traktu, Cmax v plazmě dosaženo po 2 hodinách. Vazba na plazmatické proteiny je 97%. Metabolismus v játrech nastává hydroxylací ketonových skupin 20. atomu uhlíku.

Spolu s tím byla také pozorována hydroxylace methylových skupin 21. atomu uhlíku, a ve velmi nevýznamném objemu, 16-a atom uhlíku. 56 až 79% se vylučuje močí; po 24 hodinách se vylučuje přibližně 85%, po 72 hodinách je proces eliminace téměř u konce.

Informace o zpoždění nebo zvýšeném účinku didrogesteronu s omezenou funkcí ledvin nebyly dosud hlášeny. Metabolity se v moči vyskytují hlavně ve formě konjugátů kyseliny glukuronové. Přítomnost nezměněné látky v moči nebyla detekována.

Indikace Duphaston

Podmínky charakterizované nedostatkem progesteronu:

- sekundární amenorea (při komplexní terapii s estrogeny);

- hrozící nebo obvyklý potrat (s nedostatkem progesteronu);

- dysmenorea, nepravidelná menstruace;

- neplodnost v důsledku luteální nedostatečnosti;

- dysfunkční děložní krvácení.

Hormonální substituční terapie

- neutralizovat proliferativní účinek estrogenu na endometrium jako součást hormonální substituční terapie u žen s poruchami způsobenými přirozenou nebo chirurgickou menopauzí v intaktní děloze.

Dávkový režim a způsob aplikace

Droga se užívá orálně.

Při obvyklém potratu se lék předepisuje 10 mg 2krát denně do 20. týdne těhotenství, po kterém následuje postupné snižování dávky.

Při endometrióze se předepisuje 10 mg 2-3krát denně od 5. do 25. dne cyklu nebo nepřetržitě.

V neplodnosti (kvůli luteální nedostatečnosti) - 10 mg / den od 14. do 25. dne cyklu. Léčba by měla být prováděna nepřetržitě po dobu nejméně 6 po sobě následujících cyklů. Doporučuje se pokračovat v léčbě v prvních měsících těhotenství, jak je doporučeno pro rutinní potraty..

S dysmenoreou - 10 mg 2krát denně od 5. do 25. dne cyklu.

Při hrozícím potratu je předepsáno 40 mg jednou, poté 10 mg každých 8 hodin, dokud příznaky nezmizí.

S amenoreou se předepisují estrogeny 1krát / den od 1. do 25. dne cyklu s Dufastonem - 10 mg 2krát / den od 11. do 25. dne cyklu.

Při premenstruačním syndromu - 10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne cyklu.

Pro prevenci dysfunkčního děložního krvácení se Dufaston předepisuje v dávce 10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne cyklu.

Při nepravidelné menstruaci - 10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne cyklu.

Pro zastavení dysfunkčního děložního krvácení je Dufaston předepisován v dávce 10 mg 2krát denně po dobu 5-7 dnů.

Při hormonální substituční terapii v kombinaci s kontinuální estrogenovou terapií je Dufaston předepisován 10 mg 1 čas / den po dobu 14 dnů jako součást 28denního cyklu. V cyklickém režimu podávání estrogenu je Dufaston předepisován v dávce 10 mg 1 čas / den během posledních 12 až 14 dnů podávání estrogenu.

Pokud biopsie nebo ultrazvuk ukazuje na nedostatečnou odpověď na progestogen, měla by být denní dávka zvýšena na 20 mg..

Vedlejší účinek

Ze strany centrálního nervového systému: bolesti hlavy, migréna.

Z imunitního systému: ve velmi vzácných případech reakce z přecitlivělosti.

Na straně kůže a podkožní tkáně: alergické reakce, jako je vyrážka, svědění, kopřivka; velmi vzácné - Quinckeho edém.

Z hepatobiliárního systému: zřídka - drobná jaterní dysfunkce, někdy doprovázená slabostí nebo malátností, žloutenkou nebo bolestmi v břiše.

Z reprodukčního systému: ve vzácných případech průlomové krvácení z dělohy (kterému lze zabránit zvýšením dávky); zvýšená citlivost mléčných žláz.

Z hemopoetického systému: v ojedinělých případech - hemolytická anémie.

Jiné: velmi zřídka - periferní edém.

Kontraindikace Duphaston

- přecitlivělost na dydrogesteron nebo na jiné složky léčiva.

Léčivo by mělo být předepsáno, pokud během předchozího těhotenství došlo k svědění kůže v anamnéze..

Těhotenství a kojení

Možná použití Duphastonu během těhotenství, pokud je uvedeno.

Dydrogesteron se vylučuje do mateřského mléka. Kojení během užívání léku se nedoporučuje..

Použití pro zhoršenou funkci ledvin V současné době neexistuje důkaz o negativním účinku dydrogesteronu při chronickém selhání ledvin.

Zvláštní pokyny pro užívání Duphastonu

U některých pacientů se může objevit průlomové krvácení, kterému lze zabránit zvýšením dávky léku..

V případě jmenování dydrogesteronu v kombinaci s estrogeny (například pro HRT) je třeba zvážit kontraindikace a varování související s užíváním estrogenu..

Před zahájením HRT je třeba shromáždit kompletní historii. Během léčby se doporučuje pravidelně sledovat individuální toleranci HRT. Pacientka by měla být informována o všech změnách v mléčných žlázách, které by měla informovat lékaře. Studie zahrnující mamografii by měly být prováděny v souladu s obecně přijímaným screeningem pacientů..

U HRT se v průběhu času stanoví přesné posouzení rizika a prospěchu..

Někdy během prvních měsíců léčby může dojít k průniku děložního krvácení. Pokud krvácení z průniku nastane po určité době užívání léku nebo pokračuje po léčbě, měli byste studovat příčinu, provést endometriální biopsii, abyste vyloučili maligní změny endometria.

Důkladné klinické vyšetření je nutné v případě, že došlo k anamnéze tumoru závislého na progesteronu (například meningiom), jakož i v případě jeho progrese během těhotenství nebo během předchozí hormonální terapie..

Duphaston by neměl být předepisován pacientům s geneticky podmíněnou intolerancí galaktosy, nedostatkem laktázy nebo malabsorpčním syndromem.

Vliv na schopnost řídit vozidla a kontrolní mechanismy

Droga neovlivňuje schopnost řídit vozidla a kontrolní mechanismy.

Předávkovat

Doposud nebyly hlášeny případy předávkování Duphastonem..

Léčba: pokud je omylem podán v dávce výrazně vyšší než terapeutické, doporučuje se výplach žaludku; v případě potřeby proveďte symptomatickou terapii. Neexistuje žádné specifické antidotum.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Při současném použití s ​​Duphastonem mohou induktory mikrozomálních jaterních enzymů (jako je fenobarbital, rifampicin) urychlit metabolismus dydrogesteronu a snížit účinnost léku.

Případy nekompatibility s jinými drogami nejsou známy..

Podmínky lékárny

Lék na předpis.

Podmínky skladování

Seznam B. Lék by měl být skladován na suchém místě nepřístupném dětem, v původním obalu při teplotě nepřesahující 30 ° C. Skladovatelnost - 5 let..

Použití drogy Dufaston pouze podle pokynů lékaře, návod je uveden pro informaci!

"Duphaston" během časného těhotenství za tímto účelem?

Někdy během rutinního vyšetření lékař stanoví schůzku, aby pacientka užívala lék „Dufaston“ během těhotenství v časných stádiích. Každá těhotná žena má samozřejmě otázku, proč používat hormonální lék a jak může ovlivnit zdraví budoucích drobků..

Co je to za drogu??

Nejdůležitější hormon, který připravuje ženské tělo na těhotenství, se nazývá progesteron. Je na něm zcela závislé všechny změny v těle budoucí matky, které jsou nezbytné pro plný vývoj a formování nenarozeného dítěte..

Pokud však těhotná žena má nedostatek tohoto hormonu, pak je v tomto případě spontánní potrat nebo intrauterinní zpomalení růstu budoucího dítěte možné. Poté je Dyufaston jmenován gynekologem během raného těhotenství. Hodnocení pacientů jsou pozitivní, lék vám umožňuje nosit dítě se zvláštní lehkostí.

Jak se chová?

Tento produkt je analogem ženského hormonu progesteronu, jediným rozdílem je, že Dufaston se získává v laboratoři. Navíc je takový lék strukturou identický s přírodním hormonem a v případě potřeby jej nahrazuje.

Pokud v těle ženy není dostatek progesteronu, negativně to ovlivňuje nejen těhotenství, ale také normální průběh menstruace. Tuto nevýhodu zpravidla vyjadřují následující příznaky:

 • těžká bolest hlavy;
 • náhlé změny nálady;
 • otok mléčných žláz a břicha;
 • bolest v podbřišku;
 • velmi unavený.

Kromě těchto příznaků vede malé množství progesteronu ke skutečnosti, že žena před začátkem „zvláštních dnů“ může výrazně přibrat. Proto může lékařka předepsat Duphaston během raného těhotenství, aby vyrovnal hormony, ale pouze po absolvování příslušných testů.

Existují však situace, kdy je léčba hormonální drogou Dufaston povinná, konkrétně:

 • Po dostatečně dlouhou dobu nemohla žena dítě kvůli spontánním potratům porodit.
 • V případech, kdy existuje jev zvaný obvyklý potrat. Je to zpravidla způsobeno poruchami v hormonálním systému.
 • S hrozbou potratu a neschopností rodit dítě. Pokud výsledky testů naznačují nízké hladiny progesteronu.
 • Pokud žena měla precedenty se zmrazeným plodem.

Plánování těhotenství

Příjem "Duphastonu" v raných stadiích těhotenství je docela logický, ale v některých případech je předepisován při plánování těhotenství.

Pokud má žena problémy s porodem dítěte, musí podstoupit úplné vyšetření na pohlavní hormony, v této situaci je nejdůležitější identifikace hladin progesteronu, jiné jméno je těhotenský hormon.

Pokud takový hormon v ženském těle nestačí, je předepsána jeho umělá náhrada, kterou žena začíná používat ve druhé fázi cyklu, s úplným zrušením, když nastane menstruace.

Pokud dorazila dlouho očekávaná radost ve formě těhotenství, bude Dufaston nadále užíván až do 20 týdnů. Stojí za zmínku, že dávkování a trvání kurzu může předepsat pouze odborník, je přísně zakázáno to dělat sami.

Recepce na počátku těhotenství

Když nastane dlouho očekávané těhotenství, tento lék, když je užíván, snižuje tón dělohy, aby nevyvolával předčasné narození nebo potrat. Kromě toho se Duphaston během raného těhotenství přímo podílí na přípravě mléčných žláz na krmení a pomáhá ženskému tělu akumulovat potřebný tuk k přenášení dítěte. Kromě toho chrání Dufaston před potratem a zlepšuje endometrium..

Pokud došlo k těhotenství v důsledku postupu IVF, je použití Duphastonu v časných stadiích těhotenství povinné, protože buňky imunitního systému ve většině případů vnímají implantovaný plod jako cizí tělo a snaží se ho zbavit. A tento lék působí jako blokátor těchto buněk.

Žena by proto měla Duphaston bez problémů vzít. Zpravidla začíná tento lék přípravou dělohy na postup IVF. Kromě toho je výpočet dávky čistě individuální pro každého pacienta.

Recepce v pozdějším stadiu těhotenství

Průběh užívání „Duphastonu“ a jeho trvání závisí pouze na tom, jak je žena těhotná. Jak je popsáno výše, v zásadě je tento nástroj zrušen již po 20 týdnech. Podmínkou pro zrušení je plně vytvořená placentární vrstva, která se stará o produkci progesteronu.

Ale pokud existuje nejmenší hrozba, pak se tento lék nezruší až 36 týdnů. Pouze s počátkem tohoto období se hormon již nekonzumuje. Hlavní věc je, že "Duphaston", když je užíván v pozdním těhotenství, nepříznivě neovlivňuje plod.

Na otázku, zda Dufaston pomáhá udržovat těhotenství, je odpověď jednoznačná: ano. „Duphaston“ se sekrecemi v časném těhotenství je nezbytným nástrojem. Syntetický ženský těhotenský hormon nejen pomáhá chránit plod, ale také pomáhá jeho vývoji a výživě.

Pokud hormonální systém selhává

Někdy se v práci ženského reprodukčního systému vyskytují poruchy, které jsou způsobeny různými důvody. Nejběžnější porušení je spojeno s menstruačním cyklem. V tomto případě existují tři znaky, podle nichž můžete určit výskyt konkrétního problému, a to:

 • Dysmenorea. Těžká bolest před nástupem a během „zvláštních dnů“.
 • PMS. Výrazný premenstruační syndrom.
 • Amenorea. Nedostatek menstruačního cyklu.

Jak pochopit, co je špatně?

Pravidelný menstruační cyklus je první známkou toho, že se ženské tělo plně vyrovnává se svými povinnostmi. Pokud se objeví všechny výše uvedené příznaky, jedná se o první známku toho, že dochází k selhání. V takovém případě by se žena měla poradit s příslušným odborníkem.

Po absolvování testů určí lékař příčinu selhání. A pokud je problémem snížená hladina progesteronu, bude předepsán Dufaston. Tento lék normalizuje hormonální pozadí u ženy a odstraní vzniklou poruchu.

Existují nějaké vedlejší účinky?

Existují nějaké vedlejší účinky, pokud je Duphaston užíván v časném těhotenství? Recenze ukazují, že vedlejší účinky mohou být po úpravě dávky velmi vzácné a zcela snadno eliminovatelné. Pokud se příjem provádí v malých dávkách, je možné projevit difúzní krvácení z dělohy. Tyto nepříjemné příznaky zpravidla zmizí okamžitě po zvýšení míry užívání tohoto léku..

Velmi zřídka, ale stále existují bolesti na hrudi, silné bolesti hlavy a kožní vyrážka v důsledku alergické reakce. Existují případy výskytu otoků končetin a snížení sexuální touhy. Vzhled toho všeho může být ovlivněn Duphastonem během těhotenství v raných stádiích. Dávku léku předepisuje lékař individuálně. A zpravidla výše uvedené příznaky vymizí, jakmile lékař upraví dávku užívanou ve větším nebo naopak menším směrem.

Během těhotenství může dojít k předávkování?

Dosud nebyly zaznamenány žádné případy předávkování touto drogou. Pokud však došlo k náhodnému užívání této drogy ve velkém objemu, pak je třeba nejprve opláchnout žaludek vodou ve velkém množství. Poté by měl být položen člověk, který trpěl neopatrným používáním, a odpočíval, dokud nezmizí všechny nepříjemné příznaky. Proto je důležité, abyste během časného těhotenství neužívali Duphaston nekontrolovaně a nesystematicky.

V případě předávkování lze použít další léky, které pomáhají vyrovnat se s otravou, ale pouze po konzultaci s odborníkem. Protože některé léky, které mohou neutralizovat účinek "Duphastonu" v přírodě, neexistují.

Existují nějaké kontraindikace pro užívání během těhotenství?

Ačkoli Duphaston může dát ženě radost z mateřství, existují její kontraindikace.

Pokud je žena alergická na kteroukoli ze složek přítomných v tomto léku, musí být přijata s mimořádnou opatrností, a pokud se objeví první příznaky reakce těla, měl by být Duphaston okamžitě zrušen během těhotenství v časném těhotenství.

U následujících onemocnění je použití léku přísně zakázáno:

 • rotor;
 • Dabin Jones;
 • se zhoršenou funkcí jater;
 • s maligními nádory.

S mimořádnou opatrností berte tento lék s onemocněním, jako je vaskulární tromboembolismus. To platí také pro tromboflebitidu a také tendenci k trombóze. U takových onemocnění je tento lék užíván pouze pod dohledem lékaře..

Málo pravidel

„Duphaston“ je hormonální droga, kterou nelze užívat spontánně nebo naopak, aby ji nepřestala užívat. Předepisuje se a přijímá se pouze na doporučení ošetřujícího lékaře. Jak vzít Duphaston v časném těhotenství? Režim léčby je následující:

 • Užívejte lék dvakrát denně, mezi každým vstupem striktně stojte 12 hodin.
 • Pokud byla vynechána jedna dávka, počkejte na příští potřebný čas na příjem a teprve pak si vezměte pilulku.
 • Na konci léčby přípravkem Duphaston se žena musí ujistit, že těhotenství ještě nedorazilo. Na konci menstruačního cyklu je třeba získat a provést těhotenský test..
 • Pokud během léčby dojde k těhotenství, nedoporučuje se přestat užívat tento lék. V takovém případě byste měli vyhledat radu gynekologa..
 • Když ukončíte léčbu tímto lékem, měli byste si uvědomit, že je hormonální. A tyto prostředky přestávají být spotřebovávány postupně, přičemž jasně dodržují schéma předepsané lékařem.
 • Ve vzácných případech může být Duphaston předepsán pro menopauzu. Takové léčivo se zpravidla předepisuje pouze v kombinaci s jinými léky. Díky tomuto přístupu žena obnoví narušené hormonální pozadí do dvou týdnů.

Jak je uvedeno výše, droga "Dufaston" je syntetický hormon, který pozitivně ovlivňuje ženské tělo jako celek. Tento nástroj může nejen obnovit endometrium u žen, ale také jej úplně aktualizovat. Toto však není celý seznam účinků takového léku..

„Duphaston“, který chrání rané těhotenství, blokuje jakoukoli možnost cysty a polypů v děloze. Tento nástroj podporuje početí dítěte, umožňuje získat oporu v embryi a nesmí být odmítnut. A co je nejdůležitější, díky tomuto nástroji jsou všechna možná rizika potratů nebo předčasných porodů snížena na nulu.

Závěr

Během posledních 50 let byl Duphaston úspěšně používán k uchování a řádnému rozvoji těhotenství. Během této doby byl tento nástroj neustále studován a testován. Díky tomu byla získána nejcennější zkušenost s jeho aplikací. Dnes je Duphaston nejúčinnějším syntetickým hormonem, který také nemá prakticky žádné vedlejší účinky as minimálním počtem kontraindikací.

Také jsme se podívali na to, jak pít Duphaston v časném těhotenství. V současné době téměř všichni odborníci, kteří se zabývají reprodukcí a gynekologií, tvrdí, že tento lék je ve srovnání s jinými analogy nejlepší. Tento lék je nejen lepší, ale v některých případech také nezbytný. Jeho hlavní výhodou je, že „Dufaston“ je ideální přípravek pro zachování těhotenství..

Dufaston

Struktura

Podle anotace obsahuje Dufaston účinnou látku dydrogesteron a také pomocné látky: kukuřičný škrob, monohydrát laktózy, methylhydroxypropylcelulózu, barvivo, stearát hořečnatý, bezvodý koloidní oxid křemičitý.

Formulář vydání

Výrobek je dostupný ve formě tablet 10 mg bikonvexní č. 10, kulaté. Bílé tablety mají zkosené hrany, které jsou potaženy skořepinou. Na jedné straně tablety je vyraženo písmeno „S“ nad značkou „6“, na druhé straně je na obou stranách označeno riziko a značka „155“. Celkově blistr obsahuje 20 tablet, jeden blistr je vložen do lepenkové krabice.

farmaceutický účinek

Aktivní složkou léčiva dydrogesteronu je analog přírodního progesteronu. Duphaston je hormonální droga.

Pod vlivem tohoto léku nedochází v těle ženy k narušení termogeneze, a proto může být změřena bazální teplota pro stanovení ovulace. Nástroj neovlivňuje metabolické procesy v těle, na funkci jater. Dydrogesteron je svými vlastnostmi a strukturou velmi podobný přirozenému progesteronu. Tento nástroj však nevyvolává projevy těch vedlejších účinků, které se vyskytují, když se vezme řada syntetických progesteronů. Wikipedia naznačuje, že tento nástroj nemá androgenní, estrogenní, anabolické, termogenní, kortikoidní účinky. Jako součást hormonální substituční terapie u menopauzy poskytují léky pozitivní účinek estrogenu na lipidový profil ženské krve. Pokud však estrogeny mají negativní vliv na proces koagulace krve, didrogesteron neovlivňuje koagulaci.

Při podání je zaznamenán selektivní účinek dydrogesteronu na endometrium, což pomáhá předcházet vysokému riziku endometriální hyperplazie nebo karcinogeneze vyvolané zvýšenou produkcí estrogenu. Tento léčivý přípravek nemá antikoncepční účinek. Během léčby léčivo neovlivňuje ovulaci. Měsíčně při čerpání prostředků také pokračovat v obvyklém cyklu. Žena může otěhotnět s dydrogesteronem a udržet těhotenství během léčby lékem, protože během léčby nedochází k negativním účinkům na plod. Je pozorován selektivní účinek na progestinové receptory děložní sliznice. Nemá vliv na ovulaci folikulu. Neexistuje žádný maskulinizační a virilizační účinek.

Protože přírodní hormon, dydrogesteron, snižuje úroveň dráždivosti myometria, kontraktilní aktivita dělohy klesá pod jeho vlivem. Odpověď na otázku je jednoznačná, zda tento lék ovlivňuje hmotnost: užívání Dufastonu nepřispívá k získání dalších liber.

Dydrogesteron tak snižuje účinek přírodních estrogenů na organismus, proto se úspěšně používá pro neplodnost, PMS, obvyklý potrat, menopauzu, u žen, které již měly zmrazené těhotenství atd..

Farmakokinetika a farmakodynamika

Po perorálním podání se dydrogesteron rychle vstřebává z trávicího traktu, po 2 hodinách se zaznamená nejvyšší koncentrace aktivní složky v krvi. Stupeň vazby na krevní proteiny je 97%. 56-79% je vylučováno z těla ledvinami, asi 85% je vylučováno z těla den po požití, celý proces vylučování je kompletně dokončen po 72 hodinách. Metabolity jsou přítomny v moči, hlavně ve formě konjugátů kyseliny glukuronové.

Nejsou k dispozici žádné údaje o změnách farmakokinetiky a farmakodynamiky účinné složky u lidí s onemocněním ledvin. Není kumulováno.

Indikace pro použití

Jaké tablety Duphastonu jsou předepisovány, závisí na diagnóze a léčebném režimu stanoveném lékařem.

V současné době jsou stanoveny následující indikace pro použití léčiva:

 • Deficit progesteronu v těle (s neplodností spojenou s nedostatečnou luteální fází, s hrozbou potratu nebo obvyklé ztráty plodu, s dysmenoreou, poruchami menstruačního cyklu, amenoreou sekundárního původu).
 • V rámci hormonální substituční terapie (u menopauzy se používá k neutralizaci proliferačního účinku estrogenů na sliznici dělohy pomocí estrogenů; během chirurgické kastrace).

Tablety jsou tedy předepisovány pro dysfunkční děložní krvácení, pro polycystický vaječník, pro cystu corpus luteum, pro endometritidu, pro myom dělohy.

Z jakého léku je předepsán, i když je předepsán, a jaké by mělo být dávkování, zeptejte se svého lékaře.

Kontraindikace

Existují kontraindikace pro užívání Duphastonu.

Za prvé, nemůžete pít tablety s vysokou citlivostí na dydrogesteron nebo jiné složky léku, protože to může poškodit ženské tělo.

Tablety s opatrností jsou předepsány ženám, které dříve během těhotenství trpěly svěděním.

Neexistují žádné údaje o negativních účincích dydrogesteronu na lidi, kteří trpí chronickým selháním ledvin.

Nežádoucí účinky Duphastonu

V průběhu léčby lze zaznamenat některé nežádoucí účinky Dufastonu:

 • imunitní systém: přecitlivělost (velmi vzácná);
 • hematopoetický systém: hemolytická anémie (izolované případy);
 • nervový systém: migréna, bolesti hlavy;
 • hepatobiliární systém: drobná porušení jater, při kterých se může objevit slabost, žloutenka a bolest břicha;
 • reprodukční systém: krvácení z průniku, pokud je užíváno (zřídka), kterému je zabráněno zvýšením dávky léku; citlivost prsu se může zvýšit;
 • podkožní tkáň, kůže: svědění, kopřivka (zřídka), Quinckeho edém (velmi vzácné);
 • obecné poruchy: periferní edém (velmi vzácné).

Pokud se vyskytne kterýkoli z těchto příznaků, sdělte svému lékaři, jaké jsou vedlejší účinky..

Návod k použití Duphaston (způsob a dávkování)

Lék je předepisován podle individuálního schématu, a to jak při plánování těhotenství, tak u gynekologických chorob. Nezáleží na tom, jak brát před jídlem nebo po jídle.

Tablety Duphaston, návod k použití

Uvedená schémata příjmu jsou pouze informativní. Chcete-li předepsat léčebný režim, určete, jak dlouho můžete pilulku užívat, musí lékař vzít v úvahu příznaky nemoci, fáze měsíčního cyklu. Denní dávka léku by měla být rozdělena na 2-3 dávky, musíte pít tablety v pravidelných intervalech.

Dufaston s endometriózou se předepisuje v dávce 10 mg didrogesteronu 2 nebo 3krát denně. Jak užívat Duphaston s endometriózou závisí na lékařském předpisu. Musíte vzít lék od 5 do 25 dnů cyklu nebo to udělat bez přestávky. Je třeba mít na paměti, že pouze ošetřující lékař může předepsat Duphaston pro endometriózu. Recenze lékařů na internetu nebo na jakémkoli lékařském fóru s informacemi o léčbě by měla být považována pouze za informaci pro seznámení.

Duphaston pro početí v neplodnosti progesteronového původu je předepisován od 11 do 25 dnů v měsíčním cyklu. Jak si vzít Duphaston pro početí, musíte to určitě zjistit od specialisty. Recepce trvá zpravidla 3–6 měsíců. Jak brát Duphaston k otěhotnění, kolik musíte pít k otěhotnění, záleží na diagnóze ženy, individuálních charakteristikách jejího těla.

Pokud po užití léků dojde ke zpoždění a během užívání léku se objeví další známky těhotenství, léčba by měla pokračovat, zatímco dávka by měla být stejná jako dávka předepsaná pro obvyklou ztrátu těhotenství.

Pokud žena hrozí potratem nebo obvyklou ztrátou těhotenství, je vhodné užívat tento lék, pouze pokud existuje jasný důkaz o nedostatku endogenního progesteronu. Ženy s hrozivým potratem jsou uvedeny v jedné dávce 40 mg dydrogesteronu, pak během týdne potřebují brát 10 mg každých 8 hodin. Dále se dávka postupně snižuje. Pokud však opět existuje nebezpečí potratu, dávka se zvýší. Aplikaci lze provádět až do 20. týdne těhotenství. Ale přesněji o tom, jaký týden užívat tablety během těhotenství, bude lékař konzultovat individuálně.

Jak brát s hrozbou potratu v raných stádiích, lékař stanoví individuálně. Při obvyklém potratu ve stadiu plánování těhotenství se Dufaston zpravidla odebírá od 11 do 25 dnů cyklu, za předpokladu, že došlo k početí, žena dostává stejnou dávku. Po 20 týdnech těhotenství by měla být dávka postupně snižována.

Ženy trpící PMS jsou předepisovány 10 mg tablety od 11 do 25 dnů, léčba trvá 3 až 6 měsíců.

Duphaston se zpožděním menstruace, s nepravidelným cyklem a dalšími nepravidelnostmi menstruace se předepisuje od 11 do 25 cyklů, 2 mg denně. Způsobení menstruace u Duphastonu závisí na diagnóze ženy. Lékař předepisuje lék s nepravidelným cyklem, určuje, jak brát Duphaston, aby způsobil menstruaci, kolik pít, aby způsobil menstruaci. Zda může být menstruace způsobena amenoreou, závisí na správnosti léčby. V tomto případě je užívání Dufastonu zpravidla kombinováno s užíváním estrogenů. Takové ošetření by mělo být prováděno po dobu nejméně tří měsíčních cyklů..

V případě dysfunkčního krvácení je předepsán 10 mg přípravek dvakrát denně po dobu 5-7 dnů, v kombinaci s 0,05 mg ethinylestradiolu. Aby se zabránilo rozvoji krvácení, jsou tablety předepisovány v dávce 10 mg v období od 11 do 25 dnů menstruace. Vstupné je kombinováno s 0,05 mg ethinylestradiolu (1krát denně).

V případě potřeby se hormonální substituční terapie praktikuje v kombinaci s estrogenem. Kontinuální léčba zahrnuje užívání 10 mg léku po dobu 14 dnů během každého měsíčního cyklu. V případě potřeby lze dávku zvýšit na 20 mg za den.

Jak užívat Duphaston s hyperplázií endometria závisí na tom, jaké další léky lékař předepisuje k léčbě. Léčba endometriální hyperplázie zpravidla zahrnuje užívání léku v dávce 10 mg od 16. dne do 25. dne.

Jak užívat Duphaston s ovariální cystou také záleží na jmenování specialisty. U ovariální cysty by léčba měla trvat alespoň 3 měsíce.

Léčba folikulárních ovariálních cyst zahrnuje jmenování 10 mg léku 2krát denně. Podobná dávka za den je předepsána, pokud je léčena dysfunkce vaječníků, jakož i diagnostika multifolikulárních vaječníků.

Pokud žena vynechala tabletu Duphastonu, neměla by se užít další dávka. Je nutné pokračovat v užívání další pilulky. Pro větší pohodlí můžete vzít v úvahu, kolik tablet v balení Duphastonu zbývá, a kontrolovat pravidelnost příjmu.

S jakoukoli diagnózou by neměl Duphaston začít pít bez lékařského předpisu..

Předávkovat

Neexistují žádné informace o předávkování lékem. Pokud byla vysoká dávka přijata náhodně a pacient má nepohodlí nebo nevolnost z tablet, měli byste opláchnout žaludek a provést symptomatickou terapii.

Interakce

Při současném podávání induktorů mikrozomálních jaterních enzymů (Rifampicin, Phenobarbital) je možné urychlit metabolismus dydrogesteronu a snížit účinek.

Neexistují žádné údaje o nekompatibilitě s jinými drogami..

Duphaston a Proginova lze předepsat paralelně, nejčastěji při plánování těhotenství. Proginova - estrogenová droga.

Duphaston a Klostilbegit jsou předepisovány v komplexu pro léčbu neplodnosti. Clostilbegit je nesteroidní antiestrogen, který stimuluje ovulaci.

Pine uterus a Duphaston - kompatibilita těchto léků je kontroverzní. Existují důkazy, že bylinný rostlinný rostlinný komplex s Dufastonem může způsobit krvácení.

Podmínky prodeje

V lékárnách jsou léky na předpis k dispozici, pacientům může být předepisován předpis v latině.

Podmínky skladování

Výrobce stanoví, že tablety by měly být skladovány při teplotě nepřesahující 30 ° C, na suchém místě.

Skladovatelnost

5 let. Po uplynutí této doby neplatí.

speciální instrukce

Pokud se Duphaston používá v kombinaci s estrogeny, je třeba postupovat opatrně u pacientů trpících onemocněním cév, srdce, ledvin, diabetes mellitus, epilepsií, migrénou. Je také pečlivě předepsán pro onemocnění jater..

Pokud je ženě předepsán lék za účelem hormonální substituční terapie, musí být před zahájením léčby provedena řada studií a později by měly být pravidelně prováděny mamogramy. Je důležité zvážit všechny kontraindikace. Lékař by měl jasně prozkoumat historii pacienta. V procesu HRT by měla být tolerovatelnost takové léčby sledována v pravidelných intervalech. Průlomové krvácení je pravděpodobné v prvních měsících léčby. Pokud k takovému krvácení dojde i v průběhu léčby, musí mít žena endometriální biopsii, aby vyloučila maligní procesy.

Neužívejte Duphaston pro ty, kteří trpí nedostatkem laktázy, galaktózy nebo malabsorpčního syndromu.

Nemá vliv na schopnost řídit auto nebo pracovat s přesnými mechanismy.

Pokud se při užívání tablet objeví pravidelně výtok, měli byste to informovat svého lékaře.

Protože Dufaston je syntetický progesteron, může nahradit přirozený hormon progesteron, pro který je Dufaston předepsán těhotným ženám i ženám při plánování těhotenství. O tom, jak pít Duphaston k otěhotnění, rozhoduje ošetřující lékař. Na otázku, zda tento lék potlačuje ovulaci, odborníci jednoznačně odpoví negativně. Jak tento léčivý přípravek ovlivňuje ovulaci, závisí na frekvenci a délce podávání.

Ženy se často zajímají o to, zda lék může způsobit zpoždění menstruace nebo jak pít, aby způsobil menstruaci. Mělo by být zřejmé, že regulace menstruace je zajištěna produkty v těle estrogenu a progesteronu. Žena často poznamenává, že nezačala její období, pokud je v těle nedostatek progesteronu. Pokud vaječníky produkují z nějakého důvodu málo progesteronu, je předepsán průběh Dufastonu. Pokud vaše období nepřijde po užití Dufastonu, měli byste provést těhotenský test. Pokud po vysazení léku neexistují žádná období a žena není těhotná, měla by se určitě poradit s lékařem. Důvodem skromného období po drogě může být nedostatek estrogenu, pozdní ovulace, změny dělohy..

Je třeba mít na paměti, že při praktikování užívání Dufastonu za menstruaci „pro pohodlí“, aniž by nejprve určila lékaře, ženu, i když ji nazývá menstruací, ale zároveň riskuje porušení funkcí hormonálního systému. V důsledku toho si žena po nekontrolovaném léčení někdy stěžuje, že má po užití tablet nebo po dlouhou dobu hojná období.

Odpověď na otázku, zda je možné vzít Duphaston bez lékařského jmenování, je tedy jednoznačná: nemělo by se to dělat.

Další otázka, která zajímá ženy: se zotavuje z Dufastonu? Konkrétně z toho při dlouhodobém používání ztloustnou? Vzhledem k tomu, že léčivou látkou je syntetický progesteron, odborníci odpovídají záporně na otázku, zda z ní ztuhnou..

Duphastonovy analogy

Jakákoli náhrada za Duphaston musí být schválena lékařem. Co může tento lék nahradit, závisí na diagnóze pacienta a na individuálním průběhu nemoci. Analog ve složení je Prajisan, další léky s podobným účinkem jsou Utrozhestan, progesteron v ampulkách atd. Cena analogů Dufastonu může být o něco nižší.

Utrozhestan nebo Duphaston - což je lepší?

Porovnání těchto léků ukazuje, že obě léky mají podobné indikace k použití. Není však obtížné určit, jaký je rozdíl: ve složení Utrozhestanu na rozdíl od Dufastonu obsahuje přírodní progesteron ze surovin rostlin. Což je lepší - Duphaston nebo Utrozhestan - během těhotenství, lze určit pouze individuálně. Ale Utrozhestan má také sedativní účinek na tělo. Někdy jsou oba léky předepsány současně během těhotenství..

Což je lepší: Duphaston nebo Norkolut?

Norkolut se také používá v gynekologii. Má však další účinnou látku - norethisteron. Jedná se o levnější lék, ale jeden nebo druhý lék může být upřednostňován pouze po konzultaci s lékařem..

Prajisan nebo Duphaston - což je lepší?

Prajisan je hormonální droga, analog Dufastonu. Má podobné hodnoty, ale jeho náklady jsou nižší. Lékaři však nedoporučují rozhodovat o nahrazení finančních prostředků sami.

Pro děti

Děti nejsou přiděleny. Předepisování lze provádět u dospívajících dívek s menstruačními nepravidelnostmi. Jak se tyto tablety užívají v rozporu s cyklem u dívek, určí lékař samostatně. Po konzultaci určí, zda je možné pít s menstruací a zda je vhodné.

Dufaston a alkohol

Vzhledem k tomu, že tato droga musí být často opilá po dlouhou dobu, mnoho žen se zajímá o to, zda je možné pít alkohol během užívání Duphastonu. V pokynech pro tento lék o tom nejsou žádné informace. Mnoho recenzí zároveň naznačuje, že alkohol byl konzumován v malém množství. Lékaři však varují, že kombinace alkoholu a hormonálních léků může nepříznivě ovlivnit hormonální pozadí, funkce jater a vyvolat další negativní jevy. Kromě toho je účinnost léčiva v kombinaci s alkoholem významně snížena. Těm, kteří otěhotněli na Duphastonu, je kategoricky kontraindikován alkohol.

Duphaston během těhotenství a kojení

Instrukce naznačuje, že droga může být opilá během těhotenství. Užívání pilulek během těhotenství je možné v raných fázích, aby se zabránilo potratu. Proto je Duphaston během těhotenství v raných stádiích předepisován ženám, které dříve trpěly obvyklým potratem nebo kterým bylo vynecháno těhotenství. Lékař však zpravidla doporučuje, aby tito pacienti při plánování těhotenství užívali Dufaston. Je možné pít lék, kolik brát a jak brát Duphaston při plánování těhotenství, lékař určí poté, co žena projde testy na progesteron. V procesu diskuse o drogě Duphaston během těhotenství, lékařská hodnocení naznačují, že tento lék by měl být předepsán až po důkladném a důkladném vyšetření pacienta.

Během plánování těhotenství se lék užívá zpravidla 3–6 měsíců. Musíte pít lék od 11 do 25 dnů. Toto schéma je však relevantní pouze pro ženy, jejichž měsíční cyklus je 28 dní. Kolik pije drogy s různým trváním cyklu, řekne lékař.

Je důležité vědět, jak tento lék během těhotenství zrušit. Pokud během užívání tablet došlo k těhotenství, měla by se Duphaston dále užívat. Během období těhotenství je dávka 20 mg léčiva denně (ve dvou dávkách). Mělo by se také zvážit, jak správně zrušit Duphaston během těhotenství. Nezapomeňte se poradit s lékařem, jak snížit dávku a v jakém týdnu užívají tablety. Schéma zrušení během těhotenství zahrnuje užívání drogy do 20. týdne těhotenství, ale někdy závisí, jak dlouho bude přípravek užívat, na individuálním zdravotním stavu budoucí matky. Některým ženám se doporučuje zrušit již 16 týdnů. V každém případě by však pouze gynekolog měl podrobně doporučit, jak zrušit Duphaston během těhotenství. Nemůžete se řídit radami, které ostatní ženy píšou na fórech nebo v recenzích o nástroji. Po užití a po ukončení léčby je důležité pravidelně sledovat stav ženy. Během těhotenství jsou v některých případech Dufaston a Proginova předepisovány současně.

Těhotné ženy se často zajímají o to, jak Dufaston jako celek ovlivňuje tělo, zejména zda se z něj zotavuje. Je třeba poznamenat, že přírůstek na váze během těhotenství je fyziologický proces, který není spojen s užíváním tablet..

Recenze Dufaston

Ženy užívající hormonální tablety Duphaston, recenze ve většině případů odcházejí pozitivní. Na internetu se často říká, že tento lék pomáhá otěhotnět, to znamená, že zvyšuje pravděpodobnost početí.

Recenze Duphastonu při plánování těhotenství naznačují, že pokud budete dodržovat plán příjmu a pod dohledem lékařů, získáte požadovaný výsledek. To, zda tento lék pomáhá otěhotnět s neplodností, však také závisí na tom, zda byla diagnóza provedena správně. Ženy také na fórech píší, že droga může výrazně zmírnit příznaky menopauzy..

Existuje také mnoho pozitivních recenzí o použití léku pro endometriózu, pro cysty, pro polycystické vaječníky, pro ovariální cysty atd. Droga je často předepisována v kombinaci (například s Proginovovou drogou atd.).

Ženy, které léčily endometriózu a jiná onemocnění Dufastonem, někdy píší o vedlejších účincích. Nejčastěji jsou při užívání tablet u pacientů zaznamenány následující nežádoucí účinky: nevolnost, průjem, bolest břicha, celková slabost a také nadváha.

Mnoho pacientů užívajících pilulky během těhotenství dokázalo porodit zdravé děti. Recenze Duphastonu v rozporu s cyklem ve většině případů naznačují, že po průběhu užívání tablet se měsíční cyklus ustálil. Také často existují pozitivní recenze Dufastonu se zpožděním menstruace. Online profesionálové také často diskutují o Dufastonu. Recenze lékařů s myomem a jinými gynekologickými chorobami ukazují, že odborníci považují tento lék za účinný.

Síť mimo jiné často diskutuje o Duphastonu - hormonální nebo ne. Pacienti se ptají na hormonální pilulky nebo ne a odborníky. Mnoho recenzí od těch, kteří pomohli otěhotnět při užívání tablet. Na fórech ženy diskutují o tom, zda je možné otěhotněním užívat lék, zda ovlivňuje ovulaci, zejména ovulaci inhibuje nebo ne. Často existují i ​​popisy jednotlivých situací, například: „Piji drogu, ale bez menstruace“, „pil 10 dní, ale bez menstruace“..

Pokud jde o užívání drog u žen, existuje mnoho otázek, na které se ptají odborníků online. Často se ptají, zda je možné brát Duphaston během menstruace, zda jeho příjem ovlivňuje hladinu hCG, zda je možné se z něj zotavit.

Dufaston cena, kde se dá koupit

Cena tablet Duphaston je v průměru 520–800 rublů. Duphaston si můžete koupit v lékárně v Moskvě na předpis. Kolik stojí Duphaston v lékárnách v Novosibirsku, v Omsku v Samaře, závisí na místě prodeje, ale v průměru jsou náklady na lék stejné. V lékárně Ozerki jsou náklady na léčivo v průměru 550 rublů.

Cena Dufastonu v lékárně Charkov se neliší od nákladů v jiných městech (Kyjev, Oděsa, v Záporoží, v Dnepropetrovsku atd.). V průměru, na Ukrajině, náklady na lék Duphaston 10 mg (balení 20 ks.) - 390 hřiven.

Duphaston ® (Duphaston ®)

Účinná látka:

Obsah

Farmakologická skupina

Nosologická klasifikace (ICD-10)

3D obrázky

Struktura

Potahované tablety1 karta.
účinná látka:
dydrogesteron10 mg
pomocné látky: monohydrát laktózy - 111,1 mg; hypromelóza - 2,8 mg; kukuřičný škrob - 14 mg; koloidní oxid křemičitý - 1,4 mg; stearát hořečnatý - 0,7 mg
filmový plášť: Opadry bílý Y-1-7000 (hypromelóza, polyethylenglykol 400, oxid titaničitý (E171) - 4 mg

Popis lékové formy

Kulaté bikonvexní tablety bílé barvy, se zkosenými hranami, potahované filmem, na jedné straně s rizikem, na obou stranách vyraženo „155“.

farmaceutický účinek

Farmakodynamika

Dufaston® (dydrogesteron) je progestogen, který je aktivní při perorálním podání a je indikován ve všech případech endogenního nedostatku progesteronu. Dydrogesteron poskytuje počátek sekreční fáze v endometriu, čímž snižuje riziko endometriální hyperplazie a / nebo estrogenem indukované karcinogeneze.

Nemá estrogenní, androgenní, anabolickou a kortikosteroidní aktivitu.

Dydrogesteron není antikoncepční prostředek. Terapeutického účinku při užívání dydrogesteronu je dosaženo bez potlačení ovulace.

Farmakokinetika

Sání. Po perorálním podání se dydrogesteron rychle absorbuje. Je čas dosáhnout Cmax pro dydrogesteron se pohybuje mezi 0,5 a 2,5 hodinami. Absolutní biologická dostupnost dydrogesteronu (dávka 20 mg pro perorální podání ve srovnání s iv podáváním 7,8 mg) je 28%.

Tabulka ukazuje farmakokinetické parametry dydrogesteronu a 20a-dihydrohydrogesteronu (DGD) po jedné dávce 10 mg dydrogesteronu.

Farmakokinetické parametryDydrogesteronDGD
Cmax, ng / ml2.153
Aucinfuze, ng h / ml7.7322

Rozdělení. Po iv podání dydrogesteronu Vss je asi 1400 litrů. Více než 90% didrogesteronu a DHD se váže na plazmatické proteiny.

Metabolismus. Po perorálním podání se dydrogesteron rychle metabolizuje na DGD. Smax hlavní metabolit DGD je dosažen přibližně 1,5 hodiny po užití léku. Koncentrace DHD v krevní plazmě je výrazně vyšší než koncentrace dydrogesteronu. AUC a C poměrymax DGD vůči dydrogesteronu je asi 40, respektive 25. Průměrné T1/2 dydrogesteron a DGD jsou od 5 do 7, respektive od 14 do 17 hodin. Společnou vlastností všech metabolitů je zachování konfigurace 4,6-dien-3-onu výchozí sloučeniny a absence 17a-hydroxylační reakce. To vysvětluje nedostatek estrogenových a androgenních účinků v dydrogesteronu.

Chov. Po požití značeného dydrogesteronu se vylučuje průměrně 63% dávky ledvinami (močí). Celková plazmatická clearance je 6,4 l / min. Dydrogesteron se zcela vylučuje po 72 hodinách, DGD se nachází v moči hlavně ve formě konjugátů kyseliny glukuronové.

Závislost farmakokinetických parametrů na dávce a čase. Lék je charakterizován lineární farmakokinetikou s jednorázovým a vícenásobným orálním podáváním v rozmezí dávky 2,5 až 10 mg.

Při porovnání farmakokinetických parametrů s jednorázovým a vícenásobným perorálním podáním bylo zjištěno, že farmakokinetika dydrogesteronu a DGD se v důsledku opakovaného použití nemění..

Rovnovážného stavu je dosaženo 3 dny po zahájení léčby.

Indikace léku Dufaston®

stavy charakterizované nedostatkem progesteronu:

- neplodnost v důsledku nedostatečnosti luteální fáze;

- dysfunkční děložní krvácení;

- podpora luteální fáze v procesu uplatňování metod asistované reprodukce;

hormonální substituční terapie (HRT) (neutralizuje proliferativní účinek estrogenu na endometrium jako součást HRT u žen s poruchami způsobenými přirozenou nebo chirurgickou menopauzí v intaktní děloze).

Kontraindikace

přecitlivělost na dydrogesteron nebo jiné složky léčiva;

diagnostikovaná nebo podezřelá na progestogen-dependentní neoplazmy (např. meningiom);

vaginální krvácení neznámé etiologie;

zhoršená funkce jater v důsledku akutního nebo chronického onemocnění jater v současnosti nebo v anamnéze (do normalizace jaterních funkčních testů);

zhoubné nádory jater v současnosti nebo v anamnéze;

galaktózová intolerance, deficit laktázy, glukózo-galaktózový malabsorpční syndrom;

spontánní potrat (potrat) nebo selhání potratu během podpory luteální fáze v rámci technologií asistované reprodukce (ART);

porfyrie, v současnosti nebo v historii;

období kojení;

věk do 18 let z důvodu nedostatku údajů o účinnosti a bezpečnosti dospívajících dívek mladších 18 let.

Při kombinaci s estrogenem

Pokud se používá, jak je uvedeno, hormonální substituční terapie (HRT):

neléčená hyperplázie endometria;

arteriální a žilní trombóza, současná nebo anamnéza tromboembólie (včetně hluboké žilní trombózy, plicní embolie, infarktu myokardu, tromboflebitidy, cerebrovaskulárních poruch hemoragického a ischemického typu);

identifikovaná predispozice k žilní nebo arteriální trombóze (rezistence na aktivovaný protein C, hyperhomocysteinémie, deficit antitrombinu III, deficit proteinu C, deficit proteinu S, antifosfolipidové protilátky (protilátky proti kardiolipinu, lupus antikoagulant).

Opatření: deprese, aktuálně nebo v historii; stavy, které se dříve objevily nebo zhoršily během předchozího těhotenství nebo předchozího podávání pohlavních hormonů, jako je cholestatická žloutenka, herpes během těhotenství, těžké svědění kůže, otoskleróza.

Při použití dydrogesteronu v kombinaci s estrogeny je třeba postupovat opatrně v přítomnosti rizikových faktorů pro rozvoj tromboembolických stavů, jako je angina pectoris, dlouhodobá imobilizace, těžké formy obezity (BMI více než 30 kg / m 2), pokročilý věk, rozsáhlý chirurgický zákrok, systémový lupus erythematodes, rakovina ; u pacientů léčených antikoagulační terapií; s endometriózou, myom dělohy; anamnéza endometriální hyperplázie; jaterní adenom; diabetes mellitus s vaskulárními komplikacemi nebo bez nich; arteriální hypertenze; bronchiální astma; epilepsie; historie migrény nebo silné bolesti hlavy; gallstoneova choroba; chronické selhání ledvin; v přítomnosti anamnézy rizikových faktorů pro vývoj nádorů závislých na estrogenu (například příbuzní 1. linie příbuznosti s rakovinou prsu).

Těhotenství a kojení

Více než 10 milionů těhotných žen užívalo dydrogesteron. K dnešnímu dni neexistují žádné důkazy o negativních účincích dydrogesteronu při použití v těhotenství.

Lék lze užívat během těhotenství (viz „Indikace“)..

Existují samostatné zprávy o možném riziku hypospadií při používání určitých progestogenů. Mnoho různých faktorů ovlivňujících těhotenství však neumožňuje jednoznačný závěr o účinku progestogenu na riziko hypospadií. Klinické studie, ve kterých omezený počet žen dostával dydrogesteron v časném těhotenství, nepotvrdily zvýšené riziko hypospadií. Momentálně nejsou k dispozici žádné další epidemiologické údaje..

Neexistují žádné údaje o pronikání didrogesteronu do mateřského mléka. Při použití jiných progestogenů bylo zjištěno, že progestiny a jejich metabolity pronikají do mateřského mléka v malém množství. Přítomnost rizika pro dítě nebyla studována. V tomto ohledu se kojení během užívání Duphastonu ® nedoporučuje..

Vedlejší efekty

V klinických studiích byly u pacientů, kteří dostávali pouze terapii dydrogesteronem, nejčastější příznaky: bolest hlavy / migréna, nauzea, menstruační nepravidelnosti, citlivost / citlivost mléčných žláz.

V klinických studiích i během aplikací po uvedení na trh (spontánní hlášení), při nichž byl použit pouze dydrogesteron, byly pozorovány následující nežádoucí účinky s níže uvedenou vývojovou frekvencí (počet hlášených případů / počet pacientů).

Frekvence výskytu nežádoucích účinků je následující: často - od ≥1 / 100 do l gastrointestinálního traktu: často - nevolnost; občas - zvracení.

Z jater a žlučových cest: zřídka - zhoršená funkce jater (s žloutenkou, astenií nebo malátností, bolestmi břicha).

Na straně kůže a podkožních tkání: občas - alergická dermatitida (například vyrážka, svědění, kopřivka); zřídka - Quinckeho edém.

Na straně genitálií a mléčných žláz: často - menstruační nepravidelnosti (včetně metrorrhagie, menorrhagie, oligo- / amenorey, dysmenorhy a nepravidelných menstruačních cyklů), bolestivost / citlivost mléčných žláz; zřídka - otok mléčných žláz.

Novotvary: benigní, maligní a nespecifikované: zřídka - zvýšení velikosti neoplazmů závislých na progestogenu (např. Meningiom).

Celkové poruchy: zřídka - edém.

Jiné: občas - přibývání na váze.

Při použití určitých progestogenů v kombinaci s estrogeny jako součást hormonální substituční terapie byly zaznamenány následující nežádoucí účinky: rakovina prsu, hyperplázie endometria, rakovina endometria, rakovina vaječníků; VTE; infarkt myokardu, ischemická mrtvice.

V randomizované dvojitě zaslepené studii se dvěma paralelními skupinami pro studium perorálního podávání dydrogesteronu ve srovnání s intravaginálním podáním mikronizovaného progesteronu na podporu luteální fáze během použití metod asistované reprodukce bylo prokázáno, že výskyt nejběžnějších nežádoucích účinků, které se vyskytly během léčby, byl srovnatelný u obou skupiny. Nejčastější (nejméně 5% v jedné z léčených skupin, bez ohledu na lék): vaginální krvácení, nevolnost, bolest během zákroku, bolest hlavy, bolest břicha, biochemické těhotenství. Jedinou nepříznivou událostí, ke které došlo během léčby s frekvencí ≥ 2% pacientů v každé skupině, bylo vaginální krvácení.

Je možné ukončit časné těhotenství (zejména do 10 týdnů těhotenství) - míra těhotenství během asistované reprodukční technologie (ART) je v průměru asi 35%. Bezpečnostní profil pozorovaný v této studii je očekáván, vzhledem k dobře studovanému bezpečnostnímu profilu dydrogesteronu a populaci pacientů.

Interakce

Data in vitro ukazují, že hlavní cestou tvorby hlavního farmakologicky aktivního metabolitu DGD je katalytický účinek aldoketoreduktázy 1 C (AKR 1 C) v cytosolu lidských buněk. Poté dochází uvnitř cytosolu k metabolické přeměně izoenzymů cytochromu P450, hlavně pomocí CYP3A4, čímž se vytvoří několik menších metabolitů. Substrátem pro transformaci za použití isoenzymu CYP3A4 je hlavní aktivní metabolit DGD.

Metabolismus dydrogesteronu a DHD lze urychlit kombinovaným použitím látek, které jsou induktory enzymů systému cytochromu P450, jako jsou antikonvulziva (např. Fenobarbital, fenytoin, karbamazepin), antibakteriální a antivirová léčiva (např. Rifampicin, rifabutin, nevirenzin, etivavirin, původ obsahující například hypericum perforatum.

Ritonavir a nelfinavir, známé jako silné inhibitory enzymů cytochromového systému, mají naopak, pokud jsou použity společně se steroidy, vlastnosti indukující enzymy.

Z klinického hlediska může zvýšený metabolismus dydrogesteronu snížit jeho účinnost.

Studie in vitro ukazují, že didrogesteron a DHD v klinicky významných koncentracích neinhibují ani neindukují enzymy cytochromového systému, které metabolizují léčiva.

Dávkování a podávání

Účelem zlomové linie je pouze zjednodušit rozbití tablety a snadné polykání a nerozdělit ji na stejné dávky..

Trvání terapie a dávka mohou být upraveny s ohledem na individuální klinickou odpověď pacienta a závažnost patologie v dávkovacím režimu léčiva uvedeného níže..

Endometrióza10 mg 2-3 krát denně od 5. do 25. dne menstruačního cyklu nebo nepřetržitě
Neplodnost (v důsledku nedostatku luteální fáze)10 mg denně od 14. do 25. dne cyklu. Léčba by měla být prováděna nepřetržitě po dobu nejméně 6 po sobě následujících cyklů. V prvních měsících těhotenství se doporučuje pokračovat v léčbě podle schématu popsaného v obvyklém potratu
Ohrožující potrat40 mg jednou, poté 10 mg každých 8 hodin, dokud příznaky nezmizí
Obvyklý potrat10 mg 2krát denně až do 20. týdne těhotenství s následným postupným snižováním dávky
Předmenstruační syndrom10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
Dysmenorea10 mg 2krát denně od 5. do 25. dne menstruačního cyklu
Nepravidelná menstruace10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
Sekundární amenoreaEstrogenní lék 1krát denně od 1. do 25. dne cyklu, spolu s 10 mg léku Dufaston® 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
Dysfunkční děložní krvácení (k zastavení krvácení)10 mg 2krát denně po dobu 5 nebo 7 dnů
Dysfunkční děložní krvácení (pro zabránění krvácení)10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
HRT v kombinaci s estrogenyV kontinuálním sekvenčním režimu - 10 mg didrogesteronu denně po dobu 14 po sobě jdoucích dnů v rámci 28denního cyklu. V režimu cyklické terapie (pokud se estrogeny používají ve 21denních cyklech se 7denními přestávkami) - 10 mg dydrogesteronu denně po dobu posledních 12–14 dnů podávání estrogenu. Pokud biopsie nebo ultrazvuk ukazuje na nedostatečnou reakci na progestogen, měla by být denní dávka dydrogesteronu zvýšena na 20 mg.
Pokud pacient vynechal užívání tablety, musí se užít co nejdříve, do 12 hodin po obvyklé době podání. Pokud uplynulo více než 12 hodin, neměla by se vynechaná tableta užít a další den je nutné ji užít v obvyklou dobu. Vynechání léku může zvýšit pravděpodobnost průlomového krvácení nebo špinění
Podpora luteální fáze při asistované reprodukci10 mg 3krát denně, počínaje dnem odebrání vajíčka a až 10 týdnů těhotenství (pokud je těhotenství potvrzeno). Pokud pacient vynechal užívání tablety, měla by se tato tableta užít co nejdříve a vyhledat lékaře

Použití didrogesteronu před menarche není ukázáno. Bezpečnost a účinnost dydrogesteronu u dospívajících dívek ve věku 12 až 18 let nebyla stanovena. V současné době dostupné omezené údaje neumožňují dávat doporučení ohledně dávkovacího režimu u pacientů této věkové skupiny.

Předávkovat

Příznaky: Údaje o případech předávkování jsou omezené. Po perorálním podání byl dydrogesteron dobře tolerován (maximální popsaná denní dávka byla 360 mg). Teoreticky jsou možné klinické projevy předávkování lékem: nevolnost, zvracení, závratě a ospalost.

Léčba: symptomatická, žádné specifické antidotum.

speciální instrukce

Před zahájením léčby Dufastonem® pro abnormální krvácení z dělohy je nutné zjistit příčinu krvácení. Při dlouhodobém užívání léku se doporučuje pravidelné vyšetření gynekologa, jehož frekvence je stanovena individuálně, nejméně však jednou za každých šest měsíců. V prvních měsících léčby abnormálního děložního krvácení se může objevit krvácení z průniku nebo špinění. Pokud dojde k průlomovému krvácení nebo špinění špinění po určité době užívání léku nebo přetrvává i po léčbě, měli byste se poradit se svým lékařem a provést další vyšetření, pokud je to nutné, provést endometriální biopsii, abyste vyloučili novotvary v endometriu.

V případě jmenování dydrogesteronu v kombinaci s estrogeny pro HRT byste si měli pozorně přečíst kontraindikace a zvláštní pokyny spojené s užíváním estrogenů..

HRT by měla být předepsána k léčbě menopauzálních symptomů, které nepříznivě ovlivňují kvalitu života pacienta. Poměr přínosů a rizik HRT by měl být hodnocen každoročně. Léčba by měla pokračovat, dokud potenciální přínos nepřevýší potenciální riziko..

Existuje omezený důkaz rizik spojených s HRT při léčbě předčasné menopauzy. Vzhledem k nízkému absolutnímu riziku u mladých žen může být poměr přínosů a rizik pro ně výhodnější než u starších žen.

Lékařské vyšetření. Před zahájením používání kombinace dydrogesteronu a estrogenu (pro HRT) je třeba shromáždit kompletní individuální a rodinnou anamnézu. Pro zjištění možných kontraindikací a stavů vyžadujících preventivní opatření by mělo být provedeno objektivní vyšetření (včetně vyšetření pánevních orgánů a mléčných žláz)..

Během léčby se doporučuje pravidelně sledovat individuální toleranci HRT. Pacientka by měla být informována o tom, jaké změny v mléčných žlázách by měla informovat lékaře (viz. Rakovina prsu). Studie zahrnující mamografii by měly být prováděny v souladu s obecně přijímaným screeningem, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a klinickému obrazu..

Hyperplasie a rakovina endometria. U žen s intaktní děložní se s prodlouženou monoterapií estrogenem zvyšuje riziko hyperplazie a rakoviny endometria.

Cyklické použití progestogenů, včetně dydrogesteronu (po dobu nejméně 12 dnů v 28denním cyklu), nebo použití sekvenčního kombinovaného režimu HRT u žen s konzervovanou děložní dutinou může zabránit zvýšenému riziku endometriální hyperplazie a rakoviny s estrogenovou monoterapií..

Rakovina savců. Dostupné údaje naznačují, že riziko rakoviny prsu se zvyšuje u žen, které dostávaly HRT s estrogen-progestogenovými léky, a případně také s monoterapií estrogeny. Úroveň rizika závisí na době trvání HRT. Výsledky epidemiologické studie a studie WHI (studie zdraví žen) potvrzují zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu u žen užívajících léky obsahující kombinaci estrogenu a progesteronu jako součást HRT. Riziko se zvyšuje asi po 3 letech používání, přičemž se vrátí na průměrnou hodnotu během několika (obvykle 5) let po ukončení léčby.

Na pozadí užívání léků na HRT, zejména při kombinované terapii s estrogeny a progestogeny, lze během mamografie pozorovat zvýšení hustoty prsní tkáně, což může komplikovat diagnostiku rakoviny prsu..

Rakovina vaječníků Rakovina vaječníků je mnohem méně častá než rakovina prsu. Epidemiologické údaje z rozsáhlých metaanalýz naznačují mírně zvýšené riziko pro ženy, které dostávají HRT v monoterapii s estrogeny nebo kombinovanou terapií s estrogeny a progestogeny. Zvýšení tohoto rizika se projeví s dobou léčby delší než 5 let a po jeho ukončení se riziko postupně snižuje. Výsledky řady dalších studií, včetně WHI naznačuje, že kombinovaná HRT je spojena s podobným nebo mírně nižším rizikem vzniku rakoviny vaječníků.

VTE. HRT je spojena s 1,3–3násobným zvýšením rizika VTE, tj. DVT nebo plicní embolie. Pravděpodobnost je vyšší v prvním roce HRT než v následujících letech. U pacientů s diagnostikovanou trombofilií je zvýšené riziko rozvoje VTE a HRT riziko může zvýšit. Z tohoto důvodu je HRT u těchto pacientů kontraindikována..

Mezi rizikové faktory VTE patří příjem estrogenu, pokročilý věk, rozsáhlý chirurgický zákrok, prodloužená imobilizace, obezita (BMI více než 30 kg / m2), těhotenství, období po porodu, systémový lupus erythematodes a rakovina. Neexistují žádné jednoznačné údaje o možné úloze křečových žil při vývoji VTE.

Pokud potřebujete dlouhodobou imobilizaci po operaci, měli byste přestat užívat léky na HRT 4 - 6 týdnů před operací, obnovení léku je možné po úplném obnovení motorické aktivity ženy.

U žen bez anamnézy případů VTE, ale s uvedením rodinné anamnézy případů trombózy v mladém věku, může být blízkým příbuzným nabídnut screening po podrobném poradenství o možných omezeních a nevýhodách léčby (screening odhalí pouze část vrozených poruch hemostázy).

Pokud je u členů rodiny detekována trombofilie spojená s trombózou nebo pokud existuje závažný defekt (například nedostatek antitrombinu III, protein C, protein S nebo kombinace defektů), je HRT kontraindikována.

Pokud pacient užívá antikoagulancia, je třeba pečlivě posoudit přínos / riziko HRT. Dokud nedojde k důkladnému posouzení faktorů možného rozvoje tromboembolismu nebo na začátku antikoagulační terapie, nejsou přípravky na HRT předepisovány. Pokud se po zahájení léčby objeví trombóza, je třeba HRT zrušit..

Je naléhavě nutné se poradit s lékařem v případě jakýchkoli příznaků, které naznačují možný tromboembolismus (bolest nebo otok dolních končetin, náhlá bolest na hrudi, dušnost, zhoršení zraku).

Ischemická choroba srdeční (CHD). Údaje z randomizovaných kontrolovaných studií naznačují nedostatek ochranného účinku na vývoj infarktu myokardu u žen s ischemickou chorobou srdeční a bez nich, kteří dostávají HRT ve formě kombinované terapie s estrogeny a progestogeny nebo monoterapií s estrogeny.

Během kombinované HRT se mírně zvyšuje relativní riziko rozvoje ischemické choroby srdeční. Absolutní riziko ischemické choroby srdeční závisí na věku. Počet případů ischemické choroby srdeční během užívání HRT je u zdravých žen ve věku blízkém počátku přirozené menopauzy menší, ale v následujících letech se zvyšuje..

Cévní mozková příhoda. Kombinovaná terapie s estrogeny a progestogeny, nebo pouze s estrogeny, je spojena s 1,5krát zvýšeným rizikem ischemické mozkové příhody. Relativní riziko se s věkem nemění a nezávisí na době menopauzy. Frekvence CMP však závisí na věku a celkové riziko CMP u žen užívajících HRT se s věkem zvyšuje..

Pomocné látky. Lék obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými nemocemi, jako je nesnášenlivost galaktosy, nedostatek laktázy nebo malabsorpční syndrom glukózy-galaktózy, by neměli tento lék užívat..

Dopad na schopnost řídit vozidla a mechanismy. Duphaston ® má zanedbatelný vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy. Při řízení vozidel a mechanismů je třeba postupovat opatrně, vzhledem k možnosti nežádoucích účinků nervového systému (mírná ospalost a / nebo závratě, zejména v prvních hodinách přijetí).

Formulář vydání

Potahované tablety, 10 mg. 20 tablet v blistru z PVC fólie a hliníkové fólie. 1 bl. umístěn v kartonu. 14 tablet v blistru z PVC fólie a hliníkové fólie. 2, 6 nebo 8 bl. umístěn v kartonu.

Výrobce

Ebbott Biolodzhikalz BV, Weerweg 12, 8121 AA Olst, Nizozemsko nebo JSC VEROPHARM, 308013, Rusko, Belgorod, ul. Pracovní, 14.

Právnická osoba, pod jejímž jménem je osvědčení o registraci vydáno. Abbott Helskea Products B.V., S.D. Van Houtenlaan 36, NL-1381 JV Vesp, Nizozemsko.

Balič kontroly kvality. Ebbott Biolodzhikalz BV, Weerweg 12, 8121 AA Olst, Nizozemsko nebo JSC VEROPHARM, 308013, Rusko, Belgorod, ul. Pracovní, 14.

Organizace spotřebitelských nároků. Ebbott Laboretoriz LLC 125171, Rusko, Moskva, Leningradskoye sh., 16 A, s. 1.

Tel.: (495) 258-42-80; fax: (495) 258-42-81.

Články O Neplodnosti