Hlavní Bolest

Jaká by měla být velikost břicha: parametry v týdnu těhotenství

Bříško, zvětšující se s klidným průběhem devíti magických měsíců, není jen důvodem pro radost budoucí matky. Je to také důležitý lékařský ukazatel normálního vývoje nenarozeného dítěte. Navzdory skutečnosti, že objemy matek jsou individuální, je zřejmá tendence, protože velikost břicha se mění v týdnu těhotenství..

Tyto parametry jsou uznávány lékaři a mohou být použity pro sebeovládání žen v „zajímavé pozici“. Koneckonců, právě v tomto období jsou obzvláště náchylné k různým obavám a pochybnostem.

Proč sledovat obvod břicha těhotné ženy?

Žena může pozorovat znatelně příjemnou kulatost od začátku druhého trimestru těhotenství. To způsobuje zvláštní vzrušení a pomáhá věřit ve skutečnost, že roste uvnitř dítěte. Budoucí matka se stane více pozorná k sobě a všemu, co ji obklopuje. Ale v raných stádiích těhotenství se mnohým podařilo snadno skrýt bříško pod svým oblečením. Dále je důležité vědět, na čem závisí velikost břicha během těhotenství, kdy odchylka od obecně uznávaných norem může naznačovat komplikace a rizika pro normální vývoj plodu..

Velikost břicha v týdnech těhotenství pomáhá v další důležité věci: stanovení hmotnosti plodu a odhadovaného data narození dítěte.

Obvod břicha také řekne lékaři, jak zdravá budoucí matka vede zdravý životní styl, zda je metabolismus tuků v jejím těle narušen..

Jaké faktory ovlivňují velikost těhotného břicha

Přestože byla vyvinuta tabulka obvodu břicha do týdne těhotenství, není to striktní příklad, kterým by se měla každá nastávající matka řídit. Vyčnívá řada okolností, z nichž může „skočit“ počet centimetrů v břiše:

 1. Vlastnosti struktury obrázku. Tvar břicha během těhotenství se náchylně k plnosti významně mění pouze v posledním trimestru, zatímco u žen s křehkou postavou jsou tyto změny velmi zřejmé. Ovlivňuje také obvod a tón břicha.
 2. Velikost plodu nebo vícenásobné těhotenství. Například během druhého těhotenství je pozorován velký obvod břicha, protože ženské tělo je připraveno na proces těhotenství a děloha může umístit větší plod. Pokud se očekávají dvojčata nebo dvojčata, roste bříško výrazně rychleji.
 3. Prezentace plodu. Špatné umístění dítěte blíže ke konci třetího trimestru se liší nejen charakteristickou formou těhotného břicha, ale může být také ukazatelem pro určení císařského řezu..
 4. Objem plodové vody. Nárůst anatomické tekutiny (stejně jako prudký pokles) je příležitostí k přípravě na obtížné porod nebo chirurgický zákrok. To však není důvod k panice. Dlouhá nebo krátká voda je určena nejen velikostí břicha, ale také nutně potvrzena během ultrazvuku.
 5. Hmotnostní přírůstek během těhotenství. Vychutnávání vašich tužeb při čekání na dítě může vést k rychlému přibírání na váze. Budoucí matka by měla vědět, že po porodu bude obtížnější uvést nataženou pokožku, aby přejela nebo si dopřeje touhu mít uprostřed noci sousto.

Provádíme měření

Velikost břicha je stanovena týdny těhotenství s použitím běžné centimetrové pásky. Tento postup se provádí po dohodě s porodníkem-gynekologem, ale můžete měřit objem břicha a doma. Chcete-li to provést, musíte dodržovat některá pravidla:

 1. Budoucí maminka je umístěna ve vodorovné poloze, aniž by jí ohýbala nohy.
 2. Před měřením je močový měchýř vyprázdněn. Pokud máte obavy z nadýmání, je lepší přenést měření do jiného dne.
 3. Páska musí procházet dvěma kontrolními body. Přední podél pupeční dutiny, za - v bodě maximální výchylky páteře.

Když žena ví, jak změřit obvod břicha, může porovnat získaná data s obecně přijímanými ukazateli, počínaje koncem pátého porodnického měsíce:

 • ve 20. týdnu centimetrová páska ukáže 70-75 cm;
 • ve 22. týdnu - 72-78 cm;
 • již na 30. bříšku doroste na 82-87 cm;
 • 36. - až 90-95 cm;
 • 40. týden je maximum - 95-100 cm.

To znamená, že každé dva týdny, počínaje 20. dnem, se při normálním těhotenství pravidelně přidávají další 2-3 cm.

Pokud je potřeba znát hmotnost dítěte, je nutné provést další měření výšky děložního pozadí. Vyrábí se také ve vodorovné poloze těhotné ženy s maximálním prázdným močovým měchýřem. Centimetrová páska sahá od začátku pubis k vyčnívajícímu bodu na pozadí dělohy. Nejvyšší úroveň posledně jmenovaného je pozorována do 38. týdne, kdy se tento orgán zvedne na úroveň nákladních oblouků. Před narozením sestoupí blíž k pánvi.

Vynásobením obvodu a výšky stoje odborník stanoví odhadovanou hmotnost dítěte.

Obvod břicha po týdnech: jaké odchylky od normy naznačují

Pokud je břišní obvod v souladu s normami, eliminuje to zbytečnou úzkost. Existují však možnosti, když gynekolog předepisuje další vyšetření, pokud si všiml odchylky od standardů.

Pokud se normy břišního obvodu zvýší o týdny, může to znamenat:

 • velké ovoce;
 • polyhydramnios;
 • nevyvážená strava;
 • nedostatečné boky;
 • špatné umístění dítěte v bříšku.

Když se normy břišního obvodu sníží o týdny, znamená to jednu z možností:

 • nedostatek vody;
 • infekční nemoc;
 • přesazování;
 • retardace vývoje plodu.

Pro jakékoli odchylky od normy by nemělo panikařit. Pokud má máma skvělé zdraví, vynikající testy, nádherný obrázek na ultrazvukovém vyšetření, pak může snadno čekat, až se její dítě narodí..

Péče o rostoucí bříško: oblečení a kosmetika

Mizející pas a příjemná kulatost, která se objevuje na jeho místě, je příležitostí podívat se na svůj šatník. No, pokud před těhotenstvím dívka dala přednost oblečení nadrozměrného stylu. Pokud by všechno bylo „ve formě“, tak takové módní řešení ušetří rodinný rozpočet. Koneckonců, věci volného střihu lze nosit i po těhotenství. Ano, a budou stát řádově levnější než nákup ve specializovaných obchodech pro nastávající matky.

Zvláštní pozornost by měla být věnována „zdola“. Za tímto účelem je vhodné zakoupit speciální kalhoty, džíny a punčocháče, které budou sedět co nejpohodlněji na břiše, aniž by to stisly. Proto jsou do kalhotek pro těhotné ženy přidávány speciální pásy nebo elastické pásky, které umožňují přistání na boky co nejníže, ale zároveň uzavírají oblast boků a břicha elastickou tkaninou, která je pro pokožku velmi příjemná. V punčochách jsou speciální vložky pro „těhotnou bříško“. V tomto zvláštním období vám umožňují neztratit ženskost a důvěru ve svou milost..

Preferují přírodní látky. Je také lepší prát oblečení dětskými bezfosfátovými přípravky pomocí hypoalergenních kondicionérů.

Ale jak bude vypadat váš žaludek po těhotenství, záleží také na pravidelné a správné péči o pokožku v této oblasti těla..

Nastávající matka si musí všimnout rostoucího obvodu břicha a musí se předem přesvědčit, že je co nejvíce hydratovaná. Tím se zabrání neestetickým striím a nepříjemnému svědění..

U příliš chemické kosmetiky během tohoto období se může objevit neočekávaná alergie. Dětské gely jsou vhodné pro čištění pleti a mastné oleje jsou vhodné pro zvlhčení. Kupte si druhý, se zaměřením na osvědčené značky přírodní kosmetiky, ale je lepší používat dary přírody v té nejčistší formě.

Následující oleje se osvědčily v péči o pokožku těhotných žen:

Doporučuje se používat bez čekání na výskyt strie nebo svědění. Pomohou, pokud jim nezabrání, pak výrazně omezí nepříjemné důsledky napínání kůže. Hlavní věcí při opouštění péče je pravidelnost.

Samostatně o bandáži

Pokud budoucí matka neplánuje omezit svou činnost v období nošení dítěte, měla by uvažovat o zvláštním podpůrném spodním prádle. Existuje několik typů obvazů, které můžete začít nosit, jakmile se bříško začne intenzivně oblékat:

 1. Bandážové kalhotky se pohodlně nosí, protože se liší od obvyklého spodního prádla pouze ve speciální podpůrné elastické vložce v břiše. Je velmi pohodlné na nošení, ale časté mytí ho rychle opotřebuje, a proto se hlavní funkce ztratí.
 2. Bandážový pás je praktičtější, protože se nosí přes kalhotky. Vypadá jako široký elastický pás se speciálními ventily pro nastavení hlasitosti.
 3. Kombinovaná bandáž se může lišit v ceně několikanásobně vyšší než uvedené možnosti, ale pro matku se hodí jak v předporodním období, tak i po porodu. Vypadá to jako pás se širokou a úzkou částí. Je třeba upevnit obvaz na těhotné bříško tak, aby úzká část podepřela žaludek a široká posílila záda. Po porodu se opasek naopak nosí: velká část podporuje břišní svaly.

Bez obvazu se neobejdete, pokud má žena vícenásobné těhotenství nebo opakované těhotenství s krátkou přestávkou od předchozího, když svaly ještě neměly čas se zotavit. Bude také doporučen lékařem trpícím osteochondrózou, křečovými žilami nebo v případě hrozby předčasného narození dítěte.

K volbě obvazu je třeba přistupovat opatrně a vyzkoušet několik možností. Budoucí máma by v něm měla být pohodlná. Lékárničtí poradci nemohou zasahovat do přání vybrat si pás, který bude plnit jeho funkce a nepoškodí dítě rostoucí v bříšku.

Nezapomeňte, že si vyberete obvaz, nezoufejte s nošením. Každé tři hodiny se přijímá nejméně půl hodiny. Výjimkou je svědectví lékaře, ve kterém by se mělo nosit, aniž by se bral.

Obzvláště na sobě obvaz v posledním trimestru těhotenství. Pokud dítě najednou zaujme nesprávnou polohu, elastický pás mu zabrání v převrácení před porodem. Když dítě zaujme „správnou pozici“ s hlavou dolů, obvaz ho naopak bude udržovat v tomto stavu až do okamžiku narození..

Velikost břicha během těhotenství: na čem záleží, na normě a odchylkách

Bříško během těhotenství pro všechny roste jinak. A ženy nepřestanou udivovat narození hrdinů u matek se skromnými podobami a naopak narození malých dětí u žen, které měly působivé rozměry břicha. Co tedy určuje velikost břicha během těhotenství? Je třeba si dělat starosti, pokud je malý nebo příliš těžký? Medicína zná odpovědi na všechny takové otázky..

Proč měřit břišní objem během těhotenství

Při pravidelných prohlídkách začíná gynekolog již od 15. týdne funkčního období měřit obvod břicha a výšku děložního fundusu. To jsou velmi důležité parametry, které mohou odborníkovi hodně říci, jak harmonicky se plod vyvíjí..

Pokud je žaludek během těhotenství malý, může to znamenat nedostatek vody nebo zpoždění vývoje dítěte. A někdy je to jen rys ženské ústavy a plod v této situaci netrpí vůbec. "Oko" vyvodit závěry o přítomnosti odchylek od normy i po měření je obtížné, nejčastěji se musíte uchýlit k dalším studiím, jako jsou laboratorní testy, ultrazvuk atd..

Nicméně blaho dítěte do značné míry závisí na růstu břicha během těhotenství. První věc, pro kterou se provádí měření, je výpočet na základě tělesné hmotnosti plodu, byť přibližný. K tomu se vynásobí základní hodnoty: velikost bříšku a výška děložního fundusu. Ze zkušenosti porodníků a gynekologů je známo, že chyba v těchto výpočtech je minimální: pouze 150-200 gramů.

Při analýze měření může lékař vyvodit závěry o pravděpodobnosti odchylek ve vývoji plodu, přítomnosti polyhydramidů nebo oligohydramidů a dalších faktorů, které jej negativně ovlivňují. A co je nejdůležitější: rychle jednat, zastavit problémy.

Růst plodu a břišní změny

Na začátku těhotenství se ze zřejmých důvodů postava ženy prakticky nemění. Někdy je v prvních týdnech zaznamenána dokonce ztráta hmotnosti, zejména na pozadí časné toxikózy. Po 12 až 14 týdnech se však břišní růst během těhotenství zpravidla projeví, i když nerovnoměrně. V tomto období (tři měsíce) samotná děloha připomíná velkou oranžovou velikost, takže se to v ústavě zvlášť neodráží. Embryo váží v tomto období pouze 20-25 gramů, jeho délka: od pěti do sedmi centimetrů.

A pak nárůst velikosti břicha během těhotenství závisí na různých druzích individuálních charakteristik, ale přibývání na váze plodu má na něj primární účinek. Po 16 týdnech už dítě váží 100 gramů s růstem 12 cm a po měsíci se tato čísla zdvojnásobí. Na konci druhého trimestru po dobu 24 týdnů dítě dorůstá do 30 cm a váží více než kilogram. V předvečer porodu (do 40. týdne) je to již vytvořené dítě, jeho hmotnost může dosáhnout pěti kilogramů, i když 2600 g bude normou, růst se také výrazně liší: od 48 do 54 centimetrů.

Jak správně určit velikost břicha během těhotenství týdně

Aby bylo možné učinit správné závěry o vývoji plodu, musí být měření provedena správně. Začněte: močový měchýř by měl být prázdný. Velikost břicha během těhotenství je stanovena týdny v poloze na zádech, na tvrdém povrchu by měly být nohy nataženy. Měření se provádí po obvodu pupku a za tímto bodem je bederní výchylka.

Normální jsou považovány za parametry 85-90 cm ve 32. týdnu; 36. 90; a 95-100 cm na konci období těhotenství. Pokud do těchto indikátorů nezapadáte, nemusíte se bát. Malý žaludek během těhotenství nemusí nutně znamenat patologii plodu. Je možné, že se jedná o projev vaší a jeho osobnosti. Pamatujte na příklady vašich známých, kolegy: jak často velké ženy s velkým břichem porodí úplně „průměrné“ děti a malé tenké mumie produkují (i když mnohem méně často) lehké sportovce.

Co určuje velikost

Takže co jiného, ​​kromě hlavního faktoru - růstu a hmotnosti plodu, závisí na různých velikostech břicha během těhotenství? Z několika faktorů. Připomeň si hlavní.

Rysy anatomie matky. Tenké ženy s úzkým bokem mají často malé břicho s normální hmotností plodu.

Individuální dieta a přírůstek na váze. Předehřívání je nejčastější, je to také častý důvod ke zvýšení objemu „pasu“ v tomto stavu. Dítě nemusí opravdu přijít na váze, ale jednoduše zvyšuje tukovou vrstvu v žaludku. Ale příliš velká hmotnost dítěte není pro něj nebo jeho matku dobrá. To jsou potíže samotného patrimoniálního procesu a pak bude pro sedavější „housku“ obtížnější rozvíjet se..

Umístění plodu. Když je plod připevněn k zadní stěně dělohy, zdá se, že břicho je méně objemné, a když je umístěno blízko přední stěny - celkově celkově.

Objem plodové vody. Přebytek nebo nedostatek z nich nevyhnutelně ovlivňuje velikost břicha.

Stav svalového aparátu, zejména břišních svalů. Čím fyzičtěji je žena připravena, tím menší je břicho, nebo spíše je fit.

Druhé a následné těhotenství - s nimi je děloha obvykle větší. Zejména pokud nové těhotenství nastane brzy po prvním narození. Svaly jsou napnuté a jejich úplné navrácení „do původní polohy“ je pro ně nerealistické.

Těhotenství obvod břicha týdně normální

Objem a tvar břicha během těhotenství. Co ovlivňuje velikost břicha u těhotné ženy?

Na samém začátku těhotenství (přibližně do 12. týdne) se velikost břicha u budoucích matek nemění, protože rostoucí děloha ještě nedosáhla hranice pubis. Břišní objem během těhotenství se začíná měřit počínaje 20. týdnem.

Každá těhotná žena má své fyziologické vlastnosti. Obvod břicha podle týdnů těhotenství v mezích stanovených odborníky naznačuje normální vývoj plodu.

Pokud chcete vědět, jaká je norma obvodu břicha do týdnů těhotenství, můžete to vidět v následující tabulce.

Objem břicha během těhotenství týdně (tabulka)

Vyšetření ženy porodníkem-gynekologem je velmi důležité, zejména pokud se provádí během těhotenství. Existuje řada indikátorů a velikostí, které lékař hodnotí, aby získal představu o fyziologickém průběhu těhotenství.

I jednoduché stanovení obvodu břicha může naznačovat přítomnost určitých problémů a nasměrovat ženu k dalším diagnostickým postupům a léčbě. Z tohoto důvodu hraje břišní obvod během těhotenství významnou roli v diagnostice patologických procesů.

Těhotné vyšetření

Po shromáždění anamnézy u těhotné ženy znamená jakékoli porodnické vyšetření v jakémkoli gestačním věku externí porodnické vyšetření. Tato diagnostická metoda umožňuje detekovat příznaky abnormalit v těle těhotné ženy s minimálními náklady..

Jedním z klíčových bodů je měření výšky, hmotnosti, výšky stoje děložního pozadí a obvodu břicha (chladicí kapaliny). Tato čísla jsou určena pro srovnání s normou v určitém období těhotenství..

Normální hodnoty jsou aritmetické průměry pro celou populaci žen v určitém období těhotenství. To znamená, že normální čísla se mohou velmi lišit v závislosti na komplexnosti a genetických vlastnostech každé osoby..

Pravidla měření

Obvod nebo obvod břicha musí být měřen podle určitých pravidel, jinak jeho srovnání s normálními rozměry nebude dostatečně orientační.

Obvod břicha během těhotenství se stanoví takto:

 • K měření se používá flexibilní centimetrová páska.
 • Nejpřesnější měření bude v pozici ženy stojící.
 • Obvod se měří na pupku, tato úroveň se obvykle shoduje s prvními bederními obratli na zádech.
 • Chladicí kapalina by neměla být měřena na úrovni nejvíce vyčnívající části břicha, tato velikost bude nesprávná.

Objem břicha během těhotenství se pravidelně mění. To je ovlivněno několika faktory. Navíc jediná odchylka indikátoru od normy nehraje významnou roli, protože pak se velikost a hmotnost plodu a plodových orgánů mohou změnit a vrátit se k normálu. Proto, aby bylo možné posoudit přítomnost odchylek v indexu chladicí kapaliny, je nutné ji měřit několikrát v různých obdobích těhotenství..

Měření chladicí kapaliny lze provádět doma. K tomu je nutné mít pouze centimetrovou pásku. Údaje získané v různých časech by měly být zaznamenány a poté informovány lékaře.

Velikost podle týdne těhotenství

Velikost chladicí kapaliny je velmi variabilní ukazatel. Za tímto účelem byly vyvinuty tabulky s průměrnými hodnotami objemu. Údaje v tabulkách se mohou od sebe mírně lišit, protože studie byly prováděny různými odborníky, z nichž každý má vlastní představu o hranicích normy a patologie.

Obvod břicha v týdnu těhotenství je určen následující tabulkou:

Tabulka objemů břicha během těhotenství

Těhotenství v týdnech

93šestnáct112osmnáct134dvacet15722181242062622928253třicet27432296343233733639

Samozřejmě všechny žaludky nelze měřit jedním měřítkem, to znamená, že všechny ženy nemohou mít stejný obvod pasu současně..

Je třeba mít na paměti, že velikost chladicí kapaliny před 30. týdnem těhotenství není dostatečně indikativní hodnotou, protože v prvních dvou trimestrech mohou nastat docela významné změny objemu plodu a plodové struktury.

Po 30 týdnech lékaři nejen sledují průběh těhotenství, ale také začínají plánovat přípravu na porod, takže jakékoli antropometrické ukazatele jsou velmi důležité.

Důvody zamítnutí

Před rozebráním toho, proč se objem břicha může zvyšovat nebo snižovat v konkrétních dobách těhotenství, je třeba pochopit, jaké ukazatele ovlivňují chladicí kapalinu..

Obvod břicha a následně i jeho objem se tedy skládají z následujících hodnot:

 • Vhodná velikost před těhotenstvím - je ovlivněna stavbou ženy, množstvím podkožní tkáně, výškou a tělesnou hmotností.
 • Velikost plodu, který neustále roste s těhotenstvím.
 • Objem plodové vody - jeden z nejrůznějších a nejdůležitějších ukazatelů.
 • Velikost placenty, plodové membrány - v menší míře ovlivňují chladivo.
 • Stav stěny a dutiny dělohy - s abnormalitami nebo neoplazmy se objem vážně mění.

Znát hlavní faktory, které mohou změnit chladivo, lze identifikovat patologické stavy, které vedou ke zvýšení nebo snížení obvodu.

Protože obvod břicha je přibližná a proměnlivá velikost, měli byste být vůči jeho změnám kritičtí. K potvrzení nebo vyvrácení předběžné diagnózy se vždy používají další metody výzkumu..

Obvod břicha

Pokud se břišní obvod odchýlí od normální hodnoty o 2-3 cm, neměli byste se bát. Patologické změny mohou naznačovat pouze významné změny..

Velikost chladicí kapaliny překračuje normální v následujících patologických procesech:

 1. Velký plod - tento stav je porodnická komplikace, protože vyžaduje při porodu zvláštní taktiku. Porod přirozeným způsobem s velkým plodem může způsobit vážná zranění perineum a reprodukčních orgánů.
 2. Vícečetné těhotenství - obvykle je tato funkce detekována poměrně brzy - při prvním screeningu ultrazvuku. V přítomnosti dvou plodů v děložní dutině se chladicí kapalina významně zvyšuje, normy tohoto ukazatele nelze použít pro vícenásobné těhotenství..
 3. Šikmá a příčná poloha plodu - tyto vlastnosti polohy dítěte v děložní dutině mohou výrazně ovlivnit obvod. Před třetím trimestrem se poloha mění opakovaně, takže se nemusíte obávat předem.
 4. Úzká pánev je ústavním rysem anatomie ženy. Pánev může být anatomicky úzká - je to způsobeno strukturou kostí nebo funkčně - s nesouladem mezi velikostí plodu a pánve ženy. Ke konci těhotenství plod nespadá do roviny vstupu do pánve, což vede ke zvýšení chladicího média.
 5. Polyhydramnios je poměrně běžný patologický proces. Nemoci ledvin, žláz s vnitřní sekrecí, intoxikace a další nemoci zvyšují objem plodové vody. K potvrzení diagnózy se provádí ultrazvuk..
 6. Anomálie dělohy a nádorů - jumpery v děložní dutině, její vrozené anomálie a benigní a maligní nádory mohou ovlivnit velikost chladicí kapaliny.

Zmenšení obvodu břicha

Označení patologického procesu v těle plodu a těhotná žena může nejen zvýšit, ale také snížit chladicí kapalinu vzhledem k gestačnímu věku.

Taková onemocnění a stavy mohou redukovat obvod:

 1. Chyba v období těhotenství - pravidelné odchylky od normální velikosti při absenci patologických procesů mohou být způsobeny tím, že žena nebo porodník nesprávně určil gestační věk.
 2. Hypotropie plodu - tento stav kombinuje rozmanitosti původu a závažnost odchylek ve vývoji dítěte. Mohou ovlivnit jeho velikost a hmotnost. Intrauterinní růstový retardační syndrom v moderních podmínkách dobře reaguje na terapii s včasnou detekcí.
 3. Široká pánev - v tomto stavu může plod dopředu klesnout do dutiny malé pánve, což snižuje chladicí kapalinu. V tomto případě byste měli věnovat pozornost stavu děložního hrdla. Iso-cervikální nedostatečnost se širokou pánví může vést k předčasnému ukončení těhotenství.
 4. Nízké vody - plodové vody během různých patologických procesů se mohou nejen zvětšit, ale také snížit. To ovlivňuje velikost břicha a jeho obvod..
 5. Endokrinní choroby v těle nastávající matky. Chladicí kapalina velmi často zaostává za normální hladinou hypotyreózy. Snížení hladiny hormonů štítné žlázy zpomaluje růst dítěte a plodové vody, snižuje množství plodové vody.

Uvedené patologické procesy vyžadují vždy další diagnostiku. Konečnou diagnózu nemůžete provést pouze na základě měření obvodu těhotné ženy.

Diagnóza a léčba

Aby byla zajištěna předběžná diagnóza, porodník-gynekolog se uchýlí ke jmenování testů a studií a také k účasti specializovaných lékařů.

Při diagnostickém vyhledávání se používají:

 • Obecná analýza krve.
 • Obecná analýza moči.
 • Krevní chemie.
 • Hormonální krevní test.
 • Ultrazvuk.
 • Vnější a vnitřní pelviometrie.
 • Amniocentéza.

Do konzultace se mohou zapojit lékaři jako endokrinolog, terapeut, kardiolog, výživový, onkolog, funkční diagnostik.

Proces léčby těchto stavů závisí na jejich příčině. K terapii se používají:

 1. Strava a normalizace fyzické aktivity.
 2. Vitaminová terapie, jmenování stopových prvků.
 3. Hormonální drogy.
 4. Kompenzace somatické patologie.
 5. Méně obvyklé chirurgické postupy.

Během těhotenství nelze eliminovat všechny patologické procesy. Diagnóza je však nezbytná, aby se předešlo komplikacím a způsobu doručení. A jednoduchý indikátor, jako je břicho těhotné ženy, může přimět lékaře přemýšlet o správné diagnóze..

Obvod břicha za týden

Obvod břicha: norma a odchylky, jejich příčiny

Obvod břicha během těhotenství je nutně měřen gynekology v nastávajících matkách, které k nim přicházejí na schůzku. A budoucí matky samy také milují změřit bříško, aby se ujistilo, že roste, což znamená, že se vyvíjí, přibírá na váze a své dítě.

Obvod břicha po dobu týdnů roste individuálně, ale ve většině případů je vždy alespoň malý, ale růst. V průměru se objem od 12 týdnů zvyšuje o 1 centimetr týdně. A lékaři se ujistili, že roste, nezohledňují jednotlivé velikosti. Jedna žena může mít zpočátku velký objem v důsledku nadváhy. A druhý může být velmi tenký. Samozřejmě hodně záleží také na přírůstku tělesné hmotnosti během těhotenství, protože dochází k ukládání tuků, a to i na břišní stěně..

Mnoho nastávajících matek má zájem, když začíná břicho těhotných žen růst, v jakém období bych si měl koupit nové, svobodnější oblečení? Ne dříve než 12 týdnů. A až do 16-18 týdnů v podstatě bříško, které si budoucí matky samy všimnou, není děloha, která se zvětšila, ale pouze střeva nabobtnáná plyny. Obvykle ráno po záchodě je bříško téměř neviditelné. Ale večer dorůstá. A pak ženy rádi fotí samy sebe do zrcadla a předvádějí své břicho.

Pokud chcete vědět, jaká je norma obvodu břicha do týdnů těhotenství, můžete to vidět v tabulce. Ale je naprosto jisté, že se nemusíte bát, pokud se tam nehodíte do žádných norem. Jak jsme psali dříve, dynamika růstu je důležitější než konkrétní čísla. Pokud vás to zajímá, můžete odhadnout, že obvod břicha do konce těhotenství bude přibližně 100-110 cm.

Výška dna dělohy a obvod břicha měří lékař při každé návštěvě těhotné pacientky. A tato data jsou zaznamenána na ambulantní kartě nastávající matky. Podle získaných dat jsou vytvářeny grafy, grafy a pokud je žena vyřazena z jejich limitů, je obvykle předepsán ultrazvuk.

Proč může být břišní obvod menší než norma? Existuje několik možných důvodů.

1. Nízká voda. Spolehlivě je diagnostikována ultrazvukem, na kterém je stanoven index plodové vody. Mírné oligohydramnie obvykle nemají příčiny. Obvykle se pozoruje ke konci těhotenství. Skutečné oligohydramnie se vyskytují v některých malformacích plodu, často spojovaných s močovým systémem. Méně často je oligohydramnium spojeno s částečným výtokem plodové vody..

2. Nesprávné měření. Musí být prováděny stejným lékařem. Stává se, že sestra nebo jiný lékař měří žaludek a výsledky jsou úplně špatné.

3. Podvýživa. Ne všechny nastávající matky dobře přibývají na váze. Někdo se snaží dodržovat dietu nebo je podvyživený z nějakého jiného důvodu, například kvůli toxikóze. Pokud nedochází k přibývání na váze nebo pokud nastávající matka zhubne, lékaři předepisují nebo dokonce dávají zdarma speciální výživu mléka pro těhotné ženy jako doplňkovou výživu.

4. Hypotropie plodu. To je taková patologie, ve které je plod menší, než by měl být v daném gestačním věku. V souladu s tím je bříško menší než normální. Přestane růst podle potřeby. Velikost plodu je určena ultrazvukem. Pokud skutečně existuje hypertrofie, pak jsou data ze studie toku krve plodu velmi důležitá, ať už se jedná o nějaké porušení. A pokud je vše víceméně dobré, lékař v dynamice jmenuje ultrazvuk. V případě, že plod zastavil nebo téměř přestal růst - žena porodila. Dítě se tedy pravděpodobně narodí zdravě.

A břišní obvod je více než normální z jiných důvodů..

1. Polyhydramnios. To je, když je index plodové vody nad normálem. Příčiny této patologie jsou diabetes u matky, malformace plodu, různé infekce.

2. Velké ovoce. Od přibližně druhé poloviny těhotenství se děti vyvíjejí velmi individuálně. Pokud břicho mámy rychle nabývá objemu, může se stát, že v ní roste velké dítě. Lékař může pomocí ultrazvukové studie stanovit přibližnou hmotnost plodu. Pokud je to pravda, doporučuje se ženě zkontrolovat její stravu, z ní co nejvíce odstranit rychlé uhlohydráty a také testovat na cukrovku..

3. Rychlé přibírání na váze, obezita. Ženám se doporučuje sledovat jejich stravu a pravidelně trávit půst..

4. Vícečetné těhotenství. Z tohoto důvodu si myslíme, že je vše jasné.

5. Pozice plodu. Někdy může dítě ležet přes dělohu a matčina bříško získává další objem. A po změně polohy se hlasitost zmenší.

Jak změřit bříško? Lékaři to nedoporučují, protože existuje vysoká pravděpodobnost chyby. Výsledky měření, které jste obdrželi, nemusíte brát velmi vážně.

Tabulka obvodu břicha podle týdne těhotenství (chladicí kapaliny) a děložního pozadí (VDM):

Těhotenský týdenVDM, cmChladivo cm
122-6-
šestnáct10-18-
dvacet18-2470-75
2220-2672-78
2422-2775-80
2624-2877-82
2826-3280-85
třicet28-3382-87
3230-3385-90
3432-3587-92
3633-3890-95
3836-4092-98
4034-3895-100

Tato měření musí být prováděna lékařem. V tomto případě by nastávající matka měla ležet na zádech na pevném povrchu. Měření se provádí s centimetrovou páskou od ochlupení kosti do tzv. Děložního fundusu - to bude hodnota jeho postavení. Žaludek se také měří vleže. Obě tyto hodnoty jsou pro lékaře důležité. Nejpřesnější z nich je však stále výška dna dělohy. U všech těhotných žen by to mělo být přibližně stejné..

Obvod břicha během těhotenství týdně, tabulka

Obvod břicha během těhotenství je důležitým ukazatelem, který sleduje růst dělohy, nárůst plodové vody a vývoj dítěte..

Po vyšetření ošetřujícím lékařem se těhotná žena zváží a nutně se měří obvod břicha a výška děložního pozadí. Taková jednoduchá měření pomáhají sledovat průběh a vývoj těhotenství a reagovat včas, pokud se naměřená data odchylují od normy..

Proč měřit

Obvod břicha (obvod) poskytuje informace o vývoji dítěte, umožňuje pozorovat vícenásobné těhotenství nebo patologii. Měří se spolu s výškou dna dělohy a zadává se na kartu pacienta. Přibližná hmotnost plodu je určena velikostí obvodu břicha. K tomu se obvod (obvod) vynásobí výškou děložního pozadí a získá se odhadovaná hmotnost dítěte..

V raných stádiích je obtížné si všimnout jakýchkoli změn v postavě budoucí matky a není co měřit. Neexistuje jasný čas, kdy se bříško začne vyboulit. Závisí to na fyzické struktuře ženy. Pokud je těhotenství více, měření se provádí již od 13 do 14 týdnů. Při rutinních vyšetřeních jsou odvozeny normy obvodu břicha pro období těhotenství začínající od 20 týdnů. Doktor měří obvod břicha během těhotenství po týdnech, tabulka norem, s nimiž porovnává naměřené údaje, dává obecné pochopení vývoje plodu.

Co ovlivňuje velikost břicha během těhotenství

U matek ve stejném gestačním věku se může velikost břicha lišit. Velikost břicha, jeho tvar, rychlost, s jakou bříško roste, závisí na těchto faktorech:

 • individuální tělesná struktura ženy;
 • dědičnost;
 • počet předchozích těhotenství;
 • přírůstek na váze během těhotenství;
 • hmotnost dítěte;
 • z tolika plodů v bříšku;
 • z množství plodové vody;
 • postihuje také břišní stav.

U tenkých matek bude břicho viditelné dříve než u plnějších: bude patrnější. U maminek se širokým povodí, baculatým, se o něco později stane znatelným. Pokud žena během těhotenství aktivně přibírá na váze, nedodrží dietu, může se žaludek rychle zvýšit díky obecnému zvýšení hmotnosti.

Velké břicho bude u matek velkých dětí. A pokud má máma více než jedno dítě, pak bříško roste rychleji.

Způsob, jakým je plod umístěn v děloze, také působí. Pokud je připevněn k zadní stěně, bříško bude menší a přesnější. Pokud jde o přední stěnu, bříško bude objemnější.

Pojmy „nízká voda“ a „vysoká voda“ naznačují nedostatek plodové vody nebo její nadbytek. Množství amniotické (amniotické) vody ovlivňuje objem břicha budoucí matky.

Velikost je také ovlivněna fyzickou kondicí dělohy a břicha. Během prvního těhotenství je děloha menší, pružnější, má dobrý tón, proto bude velikost břicha malá. Pokud má těhotná žena dobré břišní svaly, bude její břicho také čisté a menší. Roztažené, slabé břišní svaly nedrží dobře rostoucí objem dělohy. Tyto ženy mají větší břicho.

Objem břicha během těhotenství týdně, tabulka

Existují určité normy pro velikost břicha. Na jejich základě sledují, jak správně se vyvíjí těhotenství. Přibližné zvýšení obvodu břicha je při rychlosti 2 až 3 cm každé dva týdny.

Objem břicha (chladicí kapaliny) během těhotenství týdně, tabulka norem je vyznačena periodou 2 týdnů.

Normy růstu objemu břicha u těhotných žen. (vše individuálně, možná to někdo potřebuje)

Během těhotenství je to největší část těla, která je součástí těla. Když těhotenství pokračuje dobře, bez komplikací, pak velikost břicha v budoucí matce přímo závisí na růstu dítěte uvnitř dělohy. Jaký by měl být žaludek v různých stádiích těhotenství?

Velikost břicha je určena dvěma parametry: přímo obvodem břicha a výškou dna dělohy. Obě hodnoty jsou měřeny lékaři během pravidelných vyšetření na prenatální klinice. Ukazatele jsou porovnány s předchozími a v závislosti na pozorované dynamice může lékař navrhnout přítomnost nebo nepřítomnost patologií. Pro vyloučení patologických těhotenství je předepsán ultrazvuk.

Pokud je velikost těhotného břicha výrazně menší než normální, může to být příznakem nízké hladiny vody, což znamená, že se plod vyvíjí příliš pomalu. S polyhydramniemi bude břicho více než nezbytné, v takové situaci jsou porušeny blízké orgány a žena se cítí více nepohodlně a navíc existuje riziko předčasného porodu a nesprávného umístění plodu v děloze..

Jaká by měla být výška děložního pozadí?

Výška děložního pozadí se měří od 20. týdne.

20. týden - stojatá výška pozadí dělohy 20-21 cm.

22. týden - výška stoje fundusu 22-23 cm.

24. týden - stálá výška pozadí 24-25 cm.

26. týden - stojící výška děložního fundusu 26-27 cm.

28. týden - stojící výška pozadí 28-29 cm.

30. týden - stojatá výška pozadí dělohy 30-31 cm.

32. týden - stojící výška pozadí 32-33 cm.

34. týden - stojící výška pozadí 34-35 cm.

36. týden - stálá výška pozadí 36-37 cm.

Po 36 týdnech dosáhne dno dělohy na úroveň hrudní kosti a již neroste.

Průměrné parametry pro měření obvodu břicha:

32. týden - průměrný obvod břicha 80-85 cm.

36. týden - průměrný obvod břicha 90 cm.

40. týden - průměrný obvod břicha 90-95 cm.

Průměrný břišní objem

Břicho těhotné ženy se začíná zvětšovat od 4 do 5 měsíců, pak je na další konzultaci, že lékař změří první parametry, podle kterých bude dále hodnocen stav plodu a průběh těhotenství. V každém jednotlivém případě se samozřejmě objemy břicha liší, protože zahrnují nejen růst samotného dítěte, ale také velikost dělohy, jakož i množství plodové vody. Na začátku 32 týdnů těhotenství je objem břicha nebo spíše jeho obvod v průměru 85-90 cm, ale do konce 36 týdnů jsou tyto parametry na úrovni 90-95 cm. Když těhotenství končí, a to je již čtyřicátý týden, břišní obvod budoucnosti máma je 95-100 cm.

Není třeba si dělat starosti, pokud jsou jednotlivé parametry vašeho břicha poněkud pozadu za ideály, protože, jak již bylo uvedeno, jsou tyto standardy přibližné. Ano, a mateřská postava hraje důležitou roli, stejně jako počet kilogramů získaných v konkrétním týdnu těhotenství.

Ale co když objemy nesplňují standardy?


Míra zvýšení objemu břicha a zvýšení dělohy by měla přibližně odpovídat výše uvedeným parametrům. Pokud se v počátečních stádiích děloha neshoduje s velikostí určitého těhotenství, může lékař poslat nastávající matku na ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučil vývoj mimoděložního těhotenství..

V pozdějších fázích těhotenství může zpoždění v objemu břicha od očekávané velikosti naznačovat zpomalení růstu plodu, tj. Hypotrofii. To je nebezpečné, protože plod je příliš obtížné se přizpůsobit nitroděložnímu vývoji a po narození takové dítě zpravidla váží méně než 2600 gramů. Další příčinou malého břicha během těhotenství jsou oligohydramnie, které se vyvíjejí na pozadí zánětlivých onemocnění matky, lézí fetálního vylučovacího systému, placentární nedostatečnosti a gestózy. Polyhydramnie a těhotenství během těhotenství také ovlivňují břišní objemy..

Nejmenší roli v objemu břicha během těhotenství hraje výška děložního fundusu. Jeho pokles indikuje příčnou prezentaci plodu, to znamená, když pánevní konec a hlava drobků jsou umístěny po stranách. Nakonec i velký plod může během těhotenství vyvolat zvýšení objemu břicha. To se však nepovažuje za patologii, ale spíše za genetické charakteristiky nebo je výsledkem diabetu u matky.

Dynamika velikosti břicha v týdnu těhotenství

Jakmile se žena dozví o své „zajímavé situaci“, začne nedobrovolně vroucně hledět na svůj odraz v zrcadle - roste bříško? Zdravý rozum samozřejmě říká, že před výskytem břicha je ještě hodně času, ale zvědavost je silnější. Rychlost růstu břicha během těhotenství je řízena a monitorována pomocí indikátorů, jako je obvod břicha nastávající matky a výška dělohy. Jsou měřeny lékařem při každé návštěvě prenatální kliniky. O čem mohou tyto velikosti mluvit, proč žaludek neroste nebo není příliš velký, tento článek řekne.

Fyziologický základ pro růst

Břicho během těhotenství neroste samo o sobě, tento proces je způsoben poměrně rychlým růstem reprodukčního orgánu - dělohy. Jakmile test ukázal dva proužky, děloha je velmi malá s objemem 5 ml a hmotností asi 50–60 gramů. Ale již ve druhém měsíci těhotenství dochází k postupnému a systematickému zvyšování počtu svalových vláken. To je nezbytné, aby reprodukční ženský orgán mohl růst a zvětšovat se a děloha se bude muset výrazně protáhnout - asi 500krát ve srovnání s velikostí před těhotenstvím.

Do 9. týdne těhotenství dosáhne děloha velikosti husího vajíčka. A zatímco se vejde do malé pánve, není tam žádné břicho, ale neroste. Jak rozmnožovací orgán roste a stoupá nad malou pánví výše do břišní dutiny, břicho se stává znatelným. A už po 14–15 týdnech těhotenství lze snadno určit velikost VDM - výšku dna dělohy. Je to tato část (široké) dělohy, která stoupá do břišní dutiny a zvýšení VDM se zvyšuje s každým týdnem těhotenství.

Významně se břicho zvětšuje po 16. týdnu těhotenství a v mnoha případech se již stává viditelným. Rychlost růstu břicha je velmi individuální a závisí na složení, velikosti pánve, přítomnosti nebo nepřítomnosti nadváhy. A také hraje roli a místo připojení placenty a počet plodů a jejich odhadovanou hmotnost.

Proto je břišní obvod během těhotenství velmi individuální hodnotou, protože i před těhotenstvím má každá žena své vlastní. Avšak výška pozadí dělohy je průměrnějším ukazatelem. Chladicí kapalina i VDM jsou tedy měřeny lékařem současně a po každém přijetí vstupují data do výměnné karty budoucí matky.

Změna velikosti podle času - normy

Děloha roste nepřetržitě, ale postupně. Okolo pánve opouští asi 13 týdnů těhotenství a před tím je zcela možné ležet na břiše, aniž by se obávalo o poškození dítěte. Ze stejného období začíná měření VDM - výška, do které reprodukční orgán stoupá nad ňadra. A pokud pro ženu je sledování růstu břicha zábavnější v přírodě, pak u zdravotnických pracovníků je to právě velikost VDM, která ukazuje, zda je zvýšení dělohy normální, existují nějaké předpoklady pro polyhydramniy nebo oligohydramniy, velký plod, neexistují důvody k podezření na intrauterinní vývoj dítěte.

Obvod břicha se měří obyčejnou centimetrovou páskou podél linie jeho nejvíce vystupující části a VDM - v poloze na zádech od pubis po hranice děložního fundusu (doktor za ně táhne). Ke změně můžete použít jak centimetrovou pásku, tak speciální porodnický tazomer.

Jak již bylo uvedeno, chladicí kapalina pro každou dámu je individuální, takže není důležité, kolik centimetrů v tom týdnu, ale jak se obvod jedné a téže ženy v průběhu času zvyšuje. Ale pro VDM existují určité standardy.

Tabulka VDM týdně během těhotenství.

Trvání v týdnech

VDM, cm

Trvání v týdnech

VDM, cm

8-9

26-27

10-11

28-29

12-13

30-31

14-15

32-33

16-17

34-35

18-19

36-37

20-21

38-39

22-23

40-41

24-25

41-42

Z tabulky je jasně vidět, že rychlost růstu výšky stoje děložního pozadí je pozorována až na konci posledního trimestru, kdy břicho sestupuje - dítě tlačí hlavu na vnitřní hltanu děložního čípku, vyvíjí na něj další tlak a vede k postupné přípravě na porod.

S prolapsem břicha se budoucí matka snadněji dýchá, pálení záhy se snižuje, žebra méně bolí, ale tlak klesá, což vede ke zvýšené močení.

U tenkých a astenických osob je žaludek patrný dříve, u žen s nadváhou není žaludek někdy viditelný až do poslední doby. Obvod břicha v poměru k jeho počáteční velikosti se mění individuálně.

Proč žaludek roste pomalu?

Pomalý růst břicha - koncept je velmi subjektivní. Žaludek neroste pomalu, jen žena sama to vnímá jako existující problém a začíná se bát. V tomto případě je nejlepší poradit se se svým lékařem a prodiskutovat s ním své obavy. Pokud plod splňuje standardy fetometrie pro aktuální období, není důvod k obavám. S největší pravděpodobností existují určité předpoklady, aby vaše bříško nevypadalo „hluboce těhotné“ po dlouhou dobu.

Zvažte seznam těchto prostor..

Svaly lisu jsou silné, trénované, žena pravidelně chodila na sport před těhotenstvím a měla krásné ploché bříško. V tomto případě se břišní stěna táhne mnohem déle.

Žena má široké boky, díky čemuž je také větší prostor malé pánve, takže rostoucí reprodukční orgán je schopen zaujmout své obvyklé místo v malé pánvi déle.

Umístění placenty na zadní stěně poskytuje pozdější vizuální projev břicha.

Malé množství vody. Množství amniotické vody (její index) je pod normálem. Tento stav je sám o sobě nebezpečný, takže pomalý růst břicha není vůbec hlavní příčinou obav..

Nadváha. Pokud má žena další libry a tukové usazeniny v břiše a kyčlích, její stav se stane viditelným pro každého mnohem později.

Budoucí matka má nadcházející narození - ne první. Čím více narozených, tím slabší jsou svaly, přední břišní stěna je náchylnější k protažení. Proto se žaludek při třetím narození stává znatelně mnohem dříve než v prvním.

Existují předpoklady, které nezávisí přímo na ženě. Poměrně často je taková vlastnost jako malé břicho během těhotenství zděděna dívkou od matky. V tomto případě se nebojte.

Ne „zavěste“ na to, že žaludek nevypadá tak velký jako u jiných žen, ve srovnání s nimi je jen těžko vidět. VDM je mnohem důležitější. Pokud je tato velikost normální, není čeho se obávat. Obvod břicha, jeho obvod v tomto případě není významný.

Příliš rychlý růst

Některé dámy si stěžují, že se žaludek objevil velmi brzy, již na začátku druhého trimestru nebylo možné skrýt před zvědavýma očima.

Neboj se, obvykle má tento jev velmi specifické důvody.

Budoucí matka má úzké boky. To poskytuje dřívější výstup děložního pozadí z pánve do břišní dutiny, takže růst břicha je patrný dříve. Úzká pánev může být přímou indikací k porodu císařským řezem, ale v žádném případě není pro dítě nebezpečná během těhotenství, neovlivňuje její vývoj a pohodu..

Těhotenství není první. Tato okolnost je velmi vážným argumentem ve prospěch předčasného růstu břicha, protože při každém dalším narození se svaly tisku oslabují - je to nevyhnutelnost, druh odplaty žen pro štěstí mateřství..

U těhotné ženy ne jeden, ale dvě nebo více dětí roste pod srdcem, zatímco děloha roste poněkud rychleji, ale velikost každého z plodů je o něco nižší než průměr.

Vysoký index plodové vody (polyhydramnios) také vyvolává rychlejší růst dělohy a zvýšení počtu svalových vláken.

U ženy je placenta umístěna na přední stěně.

Tenkost ženy zvětšuje její žaludek.

Pokud VDM nedodrží termín

Pokud žaludek neroste tempem, v jakém si to paní sama představovala, ale vývoj těhotenství nezpůsobuje stížnosti lékaře, není třeba provádět další vyšetření. Ale snížení nebo zvýšení VDM je konkrétnějším signálem pro akci. A váš lékař musí jednat.

Pokud se výška stoje děložního fundusu odchýlí od normálních průměrných hodnot, na základě této skutečnosti samozřejmě nikdo neurčí žádné diagnózy. Pacientovi jsou doporučeny pouze některé další vyšetření, z nichž hlavní je ultrazvuk s dopplerem (ultrazvukové vyšetření, které umožňuje nejen vyhodnotit velikost a vývoj dítěte, ale také rychlost a kvalitu průtoku krve v pupeční šňůře, placentu).

Pokud je VDM nižší než to, co je předepsáno normami pro podmínky, může to být známkou chyby při stanovení gestačního věku. To se může stát v následujících případech: s nepravidelným cyklem, pokud si žena nepamatuje datum poslední menstruace, po IVF, během těhotenství, ke kterému došlo během kojení předchozího dítěte. V tomto případě vývoj dítěte jako celku vyhovuje normám a doppler nevykazuje poruchy průtoku krve mezi matkou a plodem.

VDM se často snižuje s oligohydramniemi, s nesprávnou polohou plodu v děložní dutině (například šikmo napříč).

Se zpožděním 2 centimetrů nebo více hovoří o možném zpoždění vývoje plodu. Důvody, které mohou způsobit tento stav, je mnoho. Jedná se o konflikt Rhesus a porušení krevního toku v placentě a pupeční šňůře a podvýživy nastávající matky. V tomto případě je odhalena skutečná příčina, pokud je to možné, odstraněna, a potom dítě rychle „dohání“ svými podmínkami.

Pokud je VDM překročen o 2 centimetry nebo více, je nejprve podezření na velké ovoce. Současně se doporučuje provádět krevní testy na cukr, aby se vyloučila cukrovka u matky.

Takovou velikostí jako VDM dnes neposuzují, zda je těhotenství singleton nebo vícečetné těhotenství. Dříve, když neexistoval ultrazvuk, použili porodníci tento ukazatel pro předpoklady o vícenásobném těhotenství a později tápali o dvě hlavy, zatímco se často mýlili.

Dnes je diagnostikování vícečetného těhotenství dokonale prováděno pomocí ultrazvukové diagnostiky a již v 7-8 týdnech těhotenství bude žena schopna zjistit, zda očekává jedno dítě nebo více.

Mýty a pravdy o růstu žaludku

Těhotným břichům byla vždy věnována velká pozornost. Existuje mnoho znamení a pověr, předpokladů, které stále žijí mezi ženami.

Zde jsou nejslavnější.

Tvar rostoucího břicha může určovat pohlaví. Tvar břicha, stejně jako jeho velikost, závisí na individuálních vlastnostech a složení ženy. Nezávisí to na pohlaví dítěte. Proto tvrzení, že „ostré“ břicho je pro chlapce a kolem dívky, nemají vědecké zdůvodnění a jsou daleko od pravdy. V situacích, kdy žena nese dvojčata různých pohlaví (chlapec a dívka současně), má během těhotenství stejnou formu břicha..

Nemůžete nechat cizince, aby se dotkli žaludku, dítě může trpět - to je mýtus. Další otázkou je, že takové nepříjemné pokusy narušit její osobní hranice mohou být pro budoucí matku nepříjemné. V tomto případě nemusíte vydržet, a to ani zdvořilosti. Ihned dejte ostatním vědět, že jejich akce jsou pro vás nepříjemné, klidně zastavte pokusy.

Pokud chcete skrýt své „zajímavé postavení“ před zaměstnanci, spolužáky a sousedy na delší dobu, nenoste napínací šaty a zvětšujte břicho zvenčí. Je mnohem bezpečnější aktualizovat svůj šatník ve prospěch volných tunik, šatů bez pasu atd. Váš žaludek by měl zůstat kdykoli volný a krevní oběh - plný..

Malé jasné akcenty, například zřetelný jasný klobouk nebo jasný šátek, pomohou odvrátit pozornost od lidí a přepnout je ze žaludku. Pokud jsou tyto údaje použity současně s volně padnoucím oděvem, může se těhotenství skrývat velmi dlouho před zvědavýma očima, pokud se vám nelíbí.

Více informací o míře růstu břicha - v dalším videu.

Články O Neplodnosti