Hlavní Analýzy

Paracetamol během těhotenství

Těhotné ženy musí studovat farmakologii, protože některá léčiva mohou nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte.

Musíte však pečlivě prostudovat zdroje informací, protože někdy mohou být údaje o příjmu některých léků nesprávné. Existuje tedy hodně debat o tom, zda lze paracetamol během těhotenství použít.

Paracetamol během těhotenství, některé stránky psát, údajně velmi negativně ovlivňuje tělo. Ve skutečnosti musíte znát opatření ve všem. Paracetamol je možný během těhotenství, pouze v některých případech. Pojďme se blíže podívat.

Jaký účinek má tento lék??

Paracetamol je ve skutečnosti nejběžnějším analgetikem léčiv. V případě, že je žena na svém místě, je povolení k použití tohoto léku možné pouze ve směru.

Jaký efekt to má:

 • lék pomáhá snižovat horečku při nachlazení;
 • zmírňuje různé bolesti - od tažení bolesti břicha po bolesti zubů nebo dokonce horečku.

Je třeba si uvědomit, že léky s analgetickými vlastnostmi nejsou zaměřeny na přímé odstranění zánětu a pomáhají vyrovnat se s příznaky..

Je důležité, aby lékař věděl o nemoci, kterou má těhotná žena, ao kontraindikacích léčby. Přestože je paracetamol považován za jeden z nejbezpečnějších „záchranářů“ pro neočekávanou bolest..

Zub byl nemocný - je lepší dát přednost starému dobrému paracetamolu před Nise a analginem. Má poměrně nízký obsah látek, které mohou poškodit nenarozené dítě.

Většina žen je bohužel ve většině drog kontraindikována. Paracetamol během těhotenství zpravidla nepoškodí plod, pokud dodržujete řadu důležitých pravidel a omezení.

Pokyny k použití paracetamolu během časného těhotenství

Obvykle jsou v doporučeních a indikacích při užívání tohoto léku uvedeny následující příznaky:

 • Tělesná teplota od třiceti osmi stupňů;
 • Různé bolesti, včetně neurologických.

Každý, kdo se více zajímá o své zdraví, ví, že každý lék má své vlastní kontraindikace. Díky mnoha vědeckým studiím je možné podrobně zjistit všechny možné důsledky léčby takovým lékem.

Mohou to být alergické reakce na různé složky léčiva. Alergie se mohou vyskytovat ve formě svědění, kýchání, zarudnutí, potíže s dýcháním..

Pokud se kterýkoli z příznaků projeví při prvním užívání paracetamolu, musíte tento lék přestat používat. Má také kontraindikace u žen trpících problémy s ledvinami, včetně těch, které trpí selháním ledvin.

Paracetamol by měl být opuštěn pro nedostatek glukózy, problémy s diabetem a anémii. Mimochodem, často se vyskytuje v těle těhotné ženy, zejména pokud nemonitoruje její stravu, omezuje spotřebu produktů, které obsahují vitaminy B.

Nedostatek železa také ovlivňuje krevní srážlivost, a s takovými problémy se musíte nejprve zbavit anémie a poté zvážit možnost užívání paracetamolu.

Antipyretikum se nedoporučuje pro komplikace během těhotenství ani při kojení.

Po užití léku existují některé možné negativní důsledky:

Chcete-li se těmto zdravotním problémům včas vyhnout, musíte se poradit s lékařem. A jakýkoli lék je nejlépe užívat pod jeho ostražitým okem..

Dávkování

Hlavní věcí není samoléčení během těhotenství. I jednoduchá nachlazení vyžaduje pozornost lékaře.

Není třeba se snažit pít hory tablet s vodou, snažit se zbavit nepříjemných symptomů. Existují jasné indikace a kontraindikace, které určí lékař.

Nechte teplotu, aby vám nedovolil navštívit odborníka, je lepší zavolat jej do vašeho domu. Nezavírejte své zdraví, protože nyní jste zodpovědní za dva - sebe a nenarozené dítě.

Četné studie samozřejmě naznačují, že paracetamol během normálního užívání nepříznivě neovlivňuje plod, ale vy sami můžete ublížit dítěti, pokud užíváte lék nekontrolovaně kvůli zdravotním problémům.

Je také vědecky prokázáno, že tento lék může způsobit problémy s vývojem dítěte, je možná placentární bariéra, ke které dochází při vylučování mateřského mléka. Opatrně s dávkou musíte být kojící matky.

Existuje také nebezpečí, že se žena při pokusu o překonání příznaků přestane sama odstraňovat. Vysoká teplota, která dlouho nezmizí a její příznaky jsou „tlumené“, naznačuje nástup vážných následků pro těhotnou ženu.

Není-li teplota nižší než 38 stupňů, není nutné snižovat teplotu. Je lepší obnovit přirozenou sílu, vzít hodně tekutin a zajistit si vyváženou stravu, spánek a mír.

Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům a různým nepříznivým reakcím, musíte dodržovat sníženou dávku.

Místo celé tablety použijte pouze polovinu, maximální dávka by neměla překročit tisíce miligramů ve třech až čtyřech dávkách. Délka léku by neměla být delší než sedm dní.

Řada vědců si je jistá, že zanedbání těhotné ženy drogami může zvýšit riziko onemocnění dýchacích cest, alergických reakcí a dokonce bronchiálního astmatu.

1 trimestr

V prvním trimestru (na počátku těhotenství) by měl být paracetamol užíván opatrně. Toto období je pouze zálohou plodu, jeho vnitřních orgánů. A za tímto účelem musíte dodržovat nejpřísnější dávku léku.

Pokud je plánováno narození chlapce, může mít porušení dávky nežádoucí účinek na pohlavní orgány dítěte, které ještě nejsou silné.

V raných stádiích je předepsána minimální dávka, pokud má žena virové onemocnění. Pouze lék předepisuje výhradně lékař.

Pokud trpíte alergiemi nebo anémií, je možné úplné vyloučení paracetamolu. V raných stádiích se mohou všechny neléčené „vředy“ zhoršovat a užívání velkého počtu drog zamaskuje pouze příznaky, které mohou odhalit nemoci.

2 trimestru

Paracetamol je povoleno užívat během těhotenství ve druhém trimestru, je však povolen pouze po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem a po získání souhlasu od něj.

Osmnáctý týden je plod již téměř vytvořen a lék již neovlivňuje vývoj vnitřních orgánů. Pokyny pro léky musí být plně respektovány..

Je důležité si uvědomit, že paracetamol je kontraindikován u závažných infekčních chorob a anémie. Účinnost léku také výrazně klesá, pokud žena nemonitoruje výživu a v jejím těle chybí bílkoviny, pak tento lék interferuje pouze s normální absorpcí živin.

Je lepší minimalizovat používání škodlivých potravin, které způsobují problémy oslabenému tělu. Pokud se neobjeví vážné příznaky: teplota nad 38 stupňů, stálá horečka a pocení, a také pokud se bolest zubů stane nesnesitelnou, lékař vás nemusí přijmout, přičemž říká, že tento stav není nebezpečný a měli byste pokračovat v dodržování výše uvedených pokynů.

3 trimestru

Ve třetím trimestru je paracetamol během těhotenství předepisován pouze při vysoké teplotě, ale absence potřebné léčby a oddálení cesty k lékaři může poškodit ženu i její nenarozené dítě..

Mezi indikace, které je třeba také brát v úvahu, patří poruchy dýchání, zhoršený průtok krve. To může vést k kyslíkovému hladovění plodu, proto se důrazně doporučuje, abyste nepřekračovali stanovenou normu užívání léku.

Pokud je horečka infekční choroba, která zahrnuje herpes nebo cytomegalovirus, a možná i jiná závažná infekční agens. To může vyvolat předčasné narození, komplikace u dítěte.

Jinak je lék pro plod zcela bezpečný. U většiny žen je těhotenství s paracetamolem klidné, bez jakýchkoli komplikací..

Neexistují žádné statistiky potratů ani patologických formací plodu, při normálním dávkování léčiva podle předpisu specialisty..

Dá se říci, že paracetamol působí jako první pomoc při mírném onemocnění a při teplotě. Avšak zneužívání drogy má samozřejmě nepříjemné následky..

Proto je důležité si uvědomit, že žena, která je v raných stadiích těhotenství, by měla pečlivě sledovat její zdraví. Nesmí chytit nachlazení, přepracování, musí pečlivě jíst, spát, vést zdravý životní styl.

Jakákoli malátnost v časných stádiích vyžaduje jemné zacházení. V tomto případě je běžné nachlazení „zastaveno“ malými dávkami paracetamolu - ne více než polovina tablety denně, aby se snížila teplota.

Ve druhém trimestru je lék předepsán v závislosti na symptomech. Paracetamol je bezpečný, ale je třeba mít na paměti řadu omezení..

Třetí trimestr je předepsán pouze v případě nepřítomnosti infekčních chorob způsobených závažnými infekčními činiteli - herpes, cytomegalovirus a další. Absence alergických reakcí a anémie umožňuje ženě pít paracetamol, ale v omezených dávkách.

Hlavní věcí není samoléčení. Nyní je populární zapojit se do vlastní diagnostiky a obrátit se na různé tradiční léčitele. Pamatujte - jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za své budoucí dítě.

Riziko, že onemocní, je výrazně sníženo, pokud je žena citlivá na své zdraví a ani při sebemenším náznaku výskytu viru v těle se nehanbí znovu navštívit lékaře..

Zůstat doma a vypít si pilu se sklenicí vody není řešením. Sledujte své pocity a v prvních fázích, o kterých máte podezření, okamžitě odpovězte.

Pokud vás teplota překvapí, je pro vás těžké chodit, vaše tělo bolí a hlava praskne - je čas zavolat specialistu doma. Paracetamol je vynikající nástroj, který pomáhá překonat nepříjemné příznaky, ale čím více odkládáte cestu k lékaři, tím těžší bude zbavit se následků.

Možná budete muset jít do nemocnice nebo začít pít léčbu drahých drog. Zatímco paracetamol není absolutně nákladný a účinný, což při správné dávce zachrání ženu před mnoha problémy. být zdravý!

Paracetamol během těhotenství je možné použít kontraindikace a vedlejší účinky

Během těhotenství jsou budoucí matky zakázány užívat jakékoli léky. Obvykle se v tuto chvíli u žen začnou objevovat různé „vředy“ a není tak snadné se chránit před nachlazením. Co dělat, když těhotná žena má vysokou horečku nebo ji trápí bolest hlavy nebo bolesti zubů? V této situaci může pomoci běžný paracetamol..

Paracetamol je mezi ženami docela oblíbený, protože je to rychlý, cenově dostupný a nejbezpečnější způsob, jak zmírnit bolest jakéhokoli druhu (bolesti hlavy, popáleniny atd.), Snížit teplotu, což může být jediná cesta pro lidi s nesnášenlivostí aspirinu. Těhotenství je doba změn a změn v těle, které jistě ovlivní imunitní systém, který během tohoto období oslabuje. Frekvence infekčních onemocnění u žen se zde několikrát zvyšuje. Mnoho léků je zakázáno během porodu dítěte, ale v některých situacích je jejich příjem prostě nezbytný, pouze Paracetamol může pomoci.

Princip působení paracetamolu.
Tento lék vykazuje antipyretický, analgetický a mírný protizánětlivý účinek. Tyto vlastnosti jsou způsobeny schopností léku ovlivňovat centrum termoregulace a také inhibovat tvorbu prostaglandinů, viníky zánětlivých procesů.

Lék se rychle vstřebává do krve, poté se distribuuje do tkání a tekutin (s výjimkou tukové tkáně a mozkomíšního moku), což projevuje jeho vlastnosti. Léčivo v játrech je zničeno a bezpečně vylučováno spolu s močí.

Použití paracetamolu během těhotenství.
Pití paracetamolu během těhotenství může předepsat lékař a ne na dlouhou dobu. Použití Paracetamolu v prvním trimestru těhotenství je doprovázeno rizikem respiračních poruch, astmatu, alergií a pískotů u novorozenců. Během tohoto období je jeho příjem kontraindikován.

Tento léčivý přípravek je určen k použití u těhotných žen s nachlazením v kombinaci s horečkou. Při teplotě nepřesahující 38,5 stupně je lepší počkat s léky. Můžete se pokusit snížit teplotu a zmírnit stav pomocí infuze lípy, čaje s malinami nebo medem, stejně jako mletí vodkou a studenými obklady. Během této doby je odpočinek postele povinný.

Při pozorovaném trendu teplotních hodnot k ještě většímu nárůstu u těhotné ženy je nutné užívat lék s antipyretickým účinkem. Mezi antipyretiky (Nurofen, Aspirin, Analgin atd.) Paracetamol je nejnebezpečnějším lékem pro matku a plod, ale jeho podávání by nemělo být dlouhé a se souhlasem ošetřujícího lékaře. Pokud teplota přetrvává po celý den, měli byste okamžitě vyhledat kvalifikovanou pomoc, protože vysoká teplota může být jedním z příznaků vážné nemoci.

Během těhotenství může být tento lék použit jako účinný prostředek proti bolesti pro svaly, klouby, hlavu a bolesti zubů. Vezměte to jako obvykle po jídle jedné tablety a vypijte velké množství vody. Nejprve se doporučuje, abyste si užili polovinu tablety, v některých případech je tato dávka dostatečná k odstranění nepříjemných symptomů.

Paracetamol je hlavní účinnou látkou v mnoha lécích nachlazení (Rinza, Fervex, Coldrex, Efferalgan a další), ale doporučuje se užívat v čisté formě (běžné tablety). Pro těhotné ženy je vhodný také paracetamol v sirupu, pouze dávka bude vyšší. S intolerancí paracetamolu mohou těhotné ženy užívat ibuprofen.

Pokud žena přepravující dítě během tohoto období vezme nějaké léky, které nesouvisejí s nachlazením, měla by být možnost užívání paracetamolu prodiskutována s lékařem, aby se zabránilo rozvoji vedlejších účinků..

Kontraindikace Paracetamol.
Paracetamol je nepřijatelný pro použití v prvním trimestru těhotenství, s nadměrnou citlivostí na něj, s jaterními onemocněními, se selháním ledvin, proti kterým může Paracetamol vykazovat závažné nežádoucí účinky ve formě alergických reakcí, rozvoje anémie, renální koliky, trombocytopenie, aseptické pyurie. Je také kontraindikován v případě onemocnění krve a vrozených enzymatických poruch..

Ve vzácných případech lze jako vedlejší účinek užívání Paracetamolu pozorovat pokles počtu granulárních leukocytů, což vyvolává snížení imunitní obrany a snížení počtu krevních destiček, což jistě vyvolá tvorbu methemoglobinu. Na tomto pozadí je v tkáních akutní nedostatek kyslíku, což je pro těhotnou ženu nepřijatelné a riskantní pro plod a jeho zdravý vývoj..

Užívání tohoto narkotického léku proti bolesti během těhotenství je doprovázeno zvýšeným rizikem patologií ve vývoji genitálií u novorozených chlapců (kryptorchidismus).

Drahé ženy, během těhotenství buďte ostražití a ujistěte se, že budete sledovat své zdraví, starejte se o sebe, protože vaše zdraví v tomto období je zdraví vašeho budoucího dítěte.

Paracetamol během těhotenství

Sotva existují ženy, které nevědí, že během těhotenství jsou jakékoli léky velmi nebezpečné. Je nemožné předvídat, jak určitý lék ovlivní vývoj plodu, zda způsobí vývojové patologie nebo zda jeho působení neovlivní dítě. Převážná většina léků se proto nedoporučuje používat těhotné ženy. Existují však situace, kdy je bez použití léků jednoduše nemožné. V takových případech je potenciální poškození plodu hodnoceno nižší než přínos pro matku. Například, když teplota během těhotenství stoupne nad normální, existují určitá rizika pro dítě, takže mnoho nastávajících matek má otázku, zda lze paracetamol během těhotenství použít..

V jakých případech by měl být paracetamol použit a co to je?

Hlavním účelem paracetamolu je poskytnout antipyretický účinek. Patří do skupiny analgetik, léků proti bolesti. Vzhledem k tomu, že se tento lék v medicíně používá již dlouhou dobu, byl jeho mechanismus účinku a vedlejší účinky důkladně studován. Je tedy všeobecně známo, že v důsledku užívání paracetamolu se mohou vyskytnout poruchy fungování jater, ledvin a oběhového systému. Tyto poruchy jsou však velmi vzácné a přínosy léku jsou mnohem vyšší než možné poškození. Účinnost této drogy byla prokázána na celém světě a Světová zdravotnická organizace (WHO) ji zařadila na seznam léčiv nezbytných pro lidstvo. Podle WHO je také jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti pro děti..

Paracetamol by měl být používán během těhotenství pouze podle pokynů lékaře nebo pokud žena již není schopna tolerovat bolest. Je také možné použít paracetamol při velmi vysoké tělesné teplotě - více než 38 stupňů. Přesto byste neměli riskovat své zdraví a vývoj dítěte, a pokud je to možné, poraďte se s lékařem o přijetí tohoto léku.

Způsob použití paracetamolu

Pokud se můžete vyhnout užívání tohoto léku, musíte to zkusit. Pokud se však stav ženy časem nezlepší, pak je použití paracetamolu během těhotenství možné v následujících případech:

 1. horečka těla (kvůli infekčním chorobám);
 2. Bolest zubů
 3. bolesti hlavy;
 4. migréna;
 5. tělesná teplota nad 38 stupňů.

Je důležité pochopit, že žádný z výše uvedených případů se nevyskytuje „od nuly“. Bolest, vysoká horečka a horečnaté stavy těla jsou velmi znepokojujícími příznaky a vyžadují okamžitou lékařskou péči. Příčinou bolesti zubů může být nebezpečná infekce a vysokou horečkou může být virus nebo SARS. Paracetamol na bolest během těhotenství je považován za relativně bezpečný a účinný lék, ale to neznamená, že příčinu bolesti nebo teploty lze ignorovat..

Jaká by měla být dávka?

Správné dávkování léku je velmi důležitým stadiem jakékoli léčby, zejména během těhotenství. Vysoká dávka může být k výsledku zbytečná a mít velmi negativní dopad na vývoj dítěte, takže při výběru dávky musíte být velmi zodpovědní.

Paracetamol lze užívat perorálně nebo rektálně. Pokud je zvolena první možnost, je nejlepší užít tabletu 1-2 hodiny po jídle. Vstup na plný žaludek povede ke skutečnosti, že jeho činnost se zpomalí. Tabletu je třeba zapít plnou sklenicí vody, aby se rozpustila rychleji v žaludku.

Normálně by měl lékař stanovit dávku na základě zdravotního stavu ženy. Pokud by si však těhotná žena měla z nějakého důvodu zvolit dávku sama, pak stojí za to začít s minimem. Pokud je to nedostatečné a nefunguje, je lepší postup opakovat. Paracetamol během těhotenství z bolesti hlavy nebo horečky se užívá v dávce 325 gramů.

Ženy často v lékárně hledají přesně dětský paracetamol. Během těhotenství je považována za méně nebezpečnou, i když je to mýtus. Dětský paracetamol se od dospělého liší pouze dávkou, pro děti je to o něco méně. Pokud se tedy nastávající matka rozhodne pít paracetamol v dávce 325 mg, odpovídá to dětskému léku.

Paracetamol můžete užívat až třikrát denně během období očekávání dítěte a až 5 - v jiných obdobích života. Pokud existuje možnost přeskočit užívání léku a nahradit jej „lidovým“ znamená - vždy je lepší zvolit tuto možnost. Droga by však neměla přesáhnout jeden týden pro všechny lidi.

Nežádoucí účinky užívání tablet

Již bylo řečeno pár slov o možných negativních účincích, ale ve „zajímavé“ poloze může být účinek budoucí matky a dítěte na tělo ještě zhoršen. Hodně záleží na termínu: paracetamol během těhotenství v počátečních stadiích může být velmi nebezpečný, stejně jako v posledních měsících. V prvním případě je přísně zakázáno užívat paracetamol v prvních týdnech, zejména až 5-6. Dále by se mělo recepci zabránit až do 12 týdnů, ale to ještě není tak kritické jako v prvním měsíci těhotenství. V pozdějších fázích může užívání tablet paracetamolu během těhotenství vést k předčasnému porodu, protože ovlivňuje oběhový systém matky.

Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky užívání tohoto léku patří poruchy vývoje pohlavních orgánů u vrozených chlapců. To může vést k vývoji tak komplexního onemocnění, jako je absence varlat v šourku. V některých případech se varle stále tvoří, ale nespadá a nenahrazuje své místo. Podle statistik k takové odchylce dochází u každého šestého chlapce, pokud matka jedla během těhotenství paracetamol pravidelně a ve velkých dávkách.

Někdy nastávající matky užívající paracetamol mají anémii. A i když tato nemoc nepatří k řadě vážných, nepřináší nic dobrého. Při anémii v mateřské krvi je pozorováno nedostatečné množství hemoglobinu, což znamená, že dítě nemusí přijímat kyslík. Tomuto stavu by se samozřejmě mělo zabránit, ale jediná dávka paracetamolu k tomu jednoduše nemůže vést. Proto, pokud má žena v průběhu těhotenství bolesti hlavy, lze jednu tabletu v dávce 325 mg bezpečně vypít, aniž by zapomněla na „lidové“ léky na bolesti hlavy: spánek, teplý čaj a dobrý odpočinek.

Analogy paracetamolu

V moderní farmakologii existují tři analogy tohoto léčiva: aspirin, analgin a ibuprofen. Existuje také velké množství léků, které zahrnují paracetamol, jako je Panadol nebo Teraflu. Není nutné tyto léky kupovat vůbec, protože se jedná pouze o komerční analogy standardního paracetamolu a jejich účinek se neliší od klasických tablet. Kromě toho obsahují další účinné látky a jejich účinek na tělo těhotné ženy může být nepředvídatelný. Pokud tedy během těhotenství trpíte nachlazením, je lepší užívat „čistý“ paracetamol v dávce 325 mg jako antipyretikum, než koupit léky jako Teraflu nebo Fervex..

Když už mluvíme o aspirinu a ibuprofenu, jejich příjem během těhotenství je lepší vyloučit. Z této skupiny léků je to paracetamol, který je považován za nejbezpečnější prostředek, a je lepší ho vždy dát přednost, pokud se nemůžete vyhnout užívání léku.

Těhotné ženy se často snaží vypořádat se s bolestmi zubů a hlavy s No-shpa, známou a schválenou látkou proti bolesti během těhotenství. Jedná se však o zcela zbytečné cvičení: No-shpa „uvolňuje“ křeče ve svalech břišní dutiny, ale nemá absolutně žádný účinek na krevní cévy v mozku (zúžení, které často vede k bolesti hlavy), a je o to více zbytečné pro bolest v zubech.

Abych to shrnul, je třeba poznamenat, že užívání paracetamolu pro nastávající matky je možné pouze v případech, kdy je to skutečně nutné. Pokud existuje alespoň nejmenší příležitost, jak se vyhnout užívání tablet, měli byste to udělat. Žádný lékař nemůže přesně říci, jak tento lék ovlivní vývoj dítěte - člověk může pouze spekulovat. Ale nakonec život člověka závisí na tom, zda si vezme pilulku. Nejprve proto musíte vyzkoušet všechny možné možnosti, pokusit se vyrovnat s bolestí nebo teplotou jinými prostředky a teprve poté začít pít paracetamol.

Na základě lékařského výzkumu a dlouhodobé praxe těhotných žen je paracetamol jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti pro nastávající matky. Jeho standardní analogy - aspirin a ibuprofen jsou přísně zakázány pro ženy v dané pozici. Analgin, který se v každodenním životě často používá pro bolest, je také extrémně nežádoucí při čekání na dítě.

Pokud je situace taková, že se paracetamolu nelze vyhnout, měli byste začít s minimální dávkou. Například, pokud se vezme pilulka k boji proti bolesti hlavy, pak můžete začít s dávkou 325 mg, nebo možná i méně. Pokud tato dávka nepomůže, můžete si vzít další pilulku..

Nemyslete si, že přetrvávající bolest je lepší než pití léku. Pokud je to silná bolest nebo pokud má těhotná žena vysokou tělesnou teplotu, je lepší pít lék, který pomůže odstranit bolest a snížit tělesnou teplotu, než je toleruje. Několik tablet paracetamolu během těhotenství pravděpodobně nebude mít pro dítě vážné následky, ale nálada a klid v duši jsou matce zaručeny.

"Paracetamol" během těhotenství v 1. trimestru

V prvním trimestru těhotenství se žena snaží chránit dítě před negativními faktory. Užívání většiny léků během těhotenství může nepříznivě ovlivnit rostoucí a vyvíjející se plod, ale léky jsou nezbytné. Když teplota v prvním trimestru těhotenství stoupne, použije se „Paracetamol“ - lék s prokázaným účinkem a nepřítomnost škodlivých účinků na dítě. Jak to vzít? Je možné snížit teplotu jinými způsoby?

"Paracetamol" během těhotenství v 1 trimestru teploty

Ve velmi časných stadiích těhotenství se ženám nedoporučuje užívat žádné léky. Někdy je však užívání léků jednoduše nutné, zejména pokud nastávající matka má silnou horečku a existují bolesti v krku, bolesti těla, závratě. „Paracetamol“ je považován za jeden z nejbezpečnějších léků, které nepříznivě neovlivňují dítě v děloze..

Nejdůležitější indikací pro předepisování léku během těhotenství je zvýšení tělesné teploty. Pokud žena v počátečních stádiích vidí na teploměru číslo, které nepřesahuje 38 stupňů, je lepší postupovat podle domácích metod: dobře provětrejte místnost a navlhčete vzduch, vypijte hodně čisté vody.

Když teplota stoupne na 38,5 stupňů a více, měli byste užít „Paracetamol“. Dávku by měl vypočítat pouze lékař na základě výsledků studií, příčiny symptomu a individuálních charakteristik ženského těla..

Pravidla pro používání přípravku „Paracetamol“ v raných fázích:

 • neužívejte současně více než ½ tablet;
 • můžete aplikovat lék až 3x denně s intervalem nejméně 8 hodin;
 • nepoužívejte lék pro profylaktické účely, pokud není vysoká horečka a jiné příznaky;
 • Pokud teplota trvá méně než jeden den, neuchýlejte se o pomoc z fondů;
 • odmítnout vzít "Paracetamol", když teplota stoupne na 38 stupňů.

K užívání léku v prvním trimestru by mělo dojít pouze pod stálým dohledem ošetřujícího lékaře. Samoléčení je nepřijatelné. Ve většině případů, před užitím jakéhokoli léku, i když se jedná o bezpečný paracetamol, je nutné provést testy krve a moči, aby se určily příčiny zvýšení teploty a další indikace.

Jak snížit teplotu během těhotenství v 1 trimestru?

Při teplotách do 38 stupňů lékaři doporučují používat domácí léky. Odborníci dávají následující doporučení, jak rychle a bezpečně snížit teplotu:

 • Nezabalujte se do přikrývky ani při silném chladu, protože to povede ke snížení přenosu tepla;
 • snížit teplotu v místnosti a zvýšit úroveň vlhkosti;
 • pít co nejvíce, k tomu je vhodná čistá voda, brusinková šťáva, bylinný čaj, bobule kompot;
 • otřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávou;
 • v žádném případě nedopusťte horké koupele;
 • neaplikujte odvar a infuze na základě měsíčku od teploty uvnitř, protože to vede k potratu.

Pokud teplota vzrostla na 38,5 stupňů nebo více, je nezbytná medikace. Je lepší používat „paracetamol“, protože je to bezpečné pro plod a je normálně tolerováno ženským tělem.

Existuje seznam léků kategoricky kontraindikovaných v 1. a následujících trimestrech těhotenství:

 • "Aspirin" a léky na něm založené. Ovlivňuje srážení krve a může způsobit silné krvácení u dítěte a nastávající matky.
 • „Tetracyklin“ - vede k abnormalitám plodu.
 • „Streptomycin“ - může u dítěte způsobit částečnou nebo úplnou hluchotu.
 • Chloramphenicol. Droga ovlivňuje oběhový systém dítěte a vede k patologickým změnám v játrech.

Je možné použít „paracetamol“ během těhotenství ve 3. trimestru při teplotě?

V posledním trimestru tento lék nepříznivě neovlivňuje dítě. Pokud užijete lék bez překročení dávky, bude to dobře snášena nastávající matkou a pomůže snížit teplotu.

Na konci těhotenství není plod tak zranitelný jako v prvním trimestru, je dostatečně vyvinut a je schopen odolat negativním účinkům zvnějšku. Pokud však žena vezme Paracetamol nekontrolovaně, nedodrží správné dávky a četnost použití, jsou možné následující nežádoucí účinky:

Pokud se objeví podezřelé příznaky, je třeba nejprve vypláchnout žaludek a vzít několik tablet aktivního uhlí a poté se poradit s lékařem. Nedostatek včasné lékařské péče a předávkování hrozí následky, jako jsou:

 • intoxikace ženského těla;
 • selhání ledvin;
 • snížení krevního tlaku;
 • alergické reakce;
 • anémie;
 • trombóza.

Četné studie tedy ukázaly, že ve třetím trimestru je Paracetamol pro plod absolutně bezpečný, ale může ovlivnit orgány a systémy nastávající matky. Z tohoto důvodu je důležité poradit se s gynekologem před užitím léku..

„Paracetamol“ je nezbytným nástrojem ke zvýšení tělesné teploty a bolesti hlavy v různých fázích těhotenství. S výhradou ustanovení pokynů k použití a dodržování dávek vypočtených lékařem, léčivo nepříznivě neovlivní dítě, ale odstraní nepříjemné příznaky u nastávající matky.

Autorka: Daria Leonidovna Meshcheryakova,
porodník-gynekolog

Líbí se vám článek? Do komentářů napište svůj názor.

Paracetamol během těhotenství 1, 2, 3 trimestru

Mohu brát paracetamol během těhotenství?

Jak léčit nachlazení během těhotenství v raných stádiích, v 1., 2., 3. trimestru, které z antipyretik mohou užívat nastávající matky? Jak nebezpečné jsou tyto prostředky a v jakém období?

Tradičně bereme jeden z těchto tří léků na horečku: Paracetamol, Ibuprofen (Nurofen) nebo Ibuklin. Navíc je poslední lék směsí prvních dvou a zastánci medicíny založené na důkazech se nedoporučuje.

Paracetamol je mnohem bezpečnější a účinnější v těhotenství během 1., 2., 3. trimestru - tento lék lze užívat kdykoli. Chcete-li maximalizovat jeho účinnost, musíte vypočítat správnou dávku pro sebe. Za tímto účelem vynásobte svou hmotnost v kilogramech 15 mg chemické látky v tabletě. Pokud dostanete například 750, znamená to, že byste měli užívat paracetamol během těhotenství v prvním trimestru, stejně jako zbývající období těhotenství, 1,5 tablety s dávkou 500 mg. Ale pouze ne více než 3-4 gramy paracetamolu za jeden den. To je obvykle více než dost, aby se zbavil tepla..

To znamená, že je možné pít paracetamol během těhotenství v raných stádiích nebo zda nestojí za to riskovat zdraví nenarozeného dítěte. Další věc je, že zneužívání tablet není také dobré. Jakákoli antipyretika, zejména budoucí matka, by měla být užívána při teplotách nad 38,5 stupně. A paracetamol může mít závažné nežádoucí účinky během těhotenství s použitím velkých dávek léku a při dlouhodobé léčbě. Musíte pochopit, že tento nástroj má nejnepříznivější účinek na játra. Pro krátkodobé použití kontraindikace paracetamolu během těhotenství neexistují. Alespoň během prvních tří dnů můžete tyto tablety užívat beze strachu. Pokud ale teplota neklesne, je lepší se poradit s lékařem.

Obecně platí, že léky během těhotenství by se měly užívat pouze podle indikací, pokud se bez nich neobejdete. Když je vaše teplota těsně nad 37 stupňů, nepijte pilulky. Takže budete v klidu pro zdraví svého nenarozeného dítěte a také svého. Mnoho léků v prvních týdnech těhotenství způsobuje toxikózu. A mezi prostředky, jak snížit teplotu během těhotenství je možné, není uveden pouze paracetamol. Existují nádherné lidové prostředky ke zlepšení pohody..

V tomto případě byly naše babičky otřeny alkoholem, vodkou nebo octem. Moderní lékaři to však v žádném případě nedoporučují, protože malé množství těchto látek se dostává do krevního oběhu matky a odtud do těla k dítěti. Těhotné paracetamol je možné, pokud je vysoká teplota. A když není příliš vysoká, doporučuje se hodně teplého pití. Je lepší pít čistou vodu, nemůžete příliš sladké kompoty a ovocné nápoje. Ale tradičně doporučujeme zdržet se čaje. Alespoň ze silných, v době nemoci. Při používání teplých nápojů se nejprve vyhýbáme dehydrataci a zadruhé mechanicky vyvoláváme pocení, dobře a ochlazení pokožky vyvolává pokles teploty. Aby vám celý proces vyhovoval, měli byste být v lehkém oblečení.
Je velmi užitečné jen osprchovat se a nechat je bez stírání. Odpařováním voda odstraní trochu tepla.

Pokud v lékárničce ve druhém trimestru těhotenství není paracetamol, zkuste teplotu v místnosti snížit na 18 stupňů. V takovém případě se můžete lépe oblékat nebo se přikrýt, pokud to není pohodlné, a tak vám nedochází k zimnici. Vdechování studeného vzduchu také sníží teplotu..

Jedná se o populární a velmi jednoduché metody snižování teploty používané našimi vzdálenými předky. Ale mnozí z nás jsou obeznámeni s prášky. Mnoho lidí používá Paracetamol nejen jako antipyretikum, ale také jako protizánětlivé. Tento účinek se však velmi slabě projevuje. Existuje skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv, která mohou skutečně léčit, a nejen snižovat teplotu. Patří mezi ně ibuprofen, který jsme zmínili dříve. To je jen on, máme-li očekávat matku, pak jen ve druhém trimestru může.

Je naprosto jisté, že užívání paracetamolu v prvním trimestru těhotenství z bolesti hlavy může pomoci. Koneckonců, tento lék je také analgetikum. Neměli byste však spěchat k pití pilulek, aniž byste zjistili příčiny bolesti hlavy a aniž byste se snažili vyloučit bolest z jiných léků. Například, pokud je problém přepracován, bude snazší jít spát co nejvíce, nebo jen relaxovat. Také v těchto případech s tzv. Tenzními bolestmi dobře pomáhají antispasmodika. Nejslavnější No-shpa. Můžete také vzít "Band". A od druhého trimestru těhotenství pomůže bolest hlavy zbavit se valeriánu v tabletách (v dávce 1 až 2 tablety na příjem) nebo ve formě vodného roztoku (vezme se jedna polévková lžíce). Inhalace éterických olejů pomáhá (hlavní věc je, že nejsou alergické), stejně jako aplikace masti Doctor Mom nebo naší masti Zvezdochka na whisky. A pokud nic nepomůže, při silné bolesti je vhodné vzít si pilulku.

Mimochodem, ve 3. trimestru se paracetamol nedoporučuje užívat bez předchozího měření krevního tlaku. Koneckonců, může být bolest hlavy způsobena jím a pak by měla být léčba úplně jiná a žena by měla být pod lékařským dohledem.

Paracetamol během těhotenství

Paracetamol má spolu s dalšími nesteroidními protizánětlivými léčivy analgetický, výrazný antipyretický a protizánětlivý účinek..

Lékárníci říkají, že práce paracetamolu jako protizánětlivého léčiva je mnohem nižší ve srovnání s jinými zástupci stejné třídy, respektive paracetamol není v této formě předepsán.

Díky své dostupnosti je paracetamol mezi ženami velmi oblíbenou drogou. Avšak těhotenství ukládá léky vážná omezení.

Je tedy možné brát paracetamol během těhotenství?

Paracetamol během těhotenství: znalecký posudek

Paracetamol je celosvětově uznáván jako lék na úlevu od akutní bolesti různého původu, zvláště oblíbený jako antipyretikum pro horečnaté podmínky..

Dokonce i WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje paracetamol jako lék volby pro snižování teploty..

Vzhledem k jeho bezpečnosti, velmi krátkému seznamu kontraindikací a vedlejších účinků může být paracetamol užíván během těhotenství, dětí a dokonce i kojících žen..

Klinické studie ukázaly, že paracetamol je pro plod bezpečný lék, nezpůsobuje žádné vývojové poruchy. Paracetamol může být tedy během těhotenství opilý, pouze pokud existují důvody.

Paracetamol během těhotenství: návod k použití

Existuje jedno nevyslovené pravidlo pro jakýkoli lék - pouze lékař ho může předepsat, který vezme v úvahu fyziologické vlastnosti a všechny možné kontraindikace.

Hlavní indikací paracetamolu je úleva od stavů, které budou doprovázeny bolestí střední a nízké intenzity.

Je třeba si uvědomit, že paracetamol odkazuje na prostředky symptomatické terapie - eliminuje symptomy, ale ne samotné onemocnění.

Mezi rozsah indikací, ve kterých bude paracetamol účinný - bolesti hlavy, myalgie, menstruační bolesti, mírná zranění atd..

Během těhotenství lze paracetamol pít jako antipyretikum, protože jeho účinnost je poměrně vysoká.

Významnou výhodou léku je nedostatek lokálního dráždivého účinku, proto je povolen ženám s peptickým vředem, gastritidou a jinými podobnými nemocemi..

Existuje poměrně málo kontraindikací k používání paracetamolu během těhotenství, z nichž nejdůležitější a absolutní je individuální nesnášenlivost k léku.

Během těhotenství se nedoporučuje užívat lék déle než 3 dny v řadě, jinak je nutná odborná konzultace.

Zajímavé byly studie vědců ze Spojených států, kteří dospěli k závěru, že účinek paracetamolu na funkci jater nebyl dostatečně studován. Po analýze anamnézy pacientů s diagnózou „akutního selhání jater“ si vědci všimli anamnézy nekontrolovaného užívání paracetamolu po dlouhou dobu.

Tato data se stala spouštěčem oficiálního snížení maximální povolené dávky paracetamolu denně ze 4 gramů na 3 g.

Dávkování paracetamolu během těhotenství

K dnešnímu dni bylo na základě paracetamolu vyrobeno velké množství léků. Mohou to být sirupy, tablety, prášky, tobolky.

Ať už je zvolena jakákoli forma léku, dávka paracetamolu během těhotenství by neměla překročit 1 gram najednou. Droga sama o sobě může být užívána třikrát denně, ukáže se, že maximální dávka pro těhotné ženy by neměla být vyšší než 3 gramy denně.

Je třeba si uvědomit, že do složení některých léků na bázi paracetamolu jsou zahrnuty i další účinné látky..

Jejich symbióza bude vzájemně posilovat účinek účinných látek a mohou se stát provokatéry vývoje závažných komplikací - zvyšuje se toxicita paracetamolu a dalších složek.

V souladu s tím je během těhotenství vysoce nežádoucí provádět dlouhodobé užívání paracetamolu, a pokud je to potřeba, je nutné konzultovat odborníka a pokusit se najít alternativní a bezpečnější lék.

Mezi další nežádoucí účinky užívání paracetamolu během těhotenství patří různé poruchy zažívacího traktu - nevolnost, zvracení, průjem a alergické reakce nelze vyloučit. Naštěstí je však výskyt takových vedlejších účinků extrémně nízký..

Paracetamol během těhotenství: 1 trimestr

Počátek těhotenství je spojen se snížením činnosti imunitní obrany, v důsledku čehož je žena ohrožena vývojem mnoha nemocí - virových a infekčních.

Zvýšení tělesné teploty těhotné ženy bude nebezpečné jak pro samotnou ženu, tak pro plod. Pak je nutné brát antipyretika, zejména v Paracetamolu.

V malých dávkách lze paracetamol užívat, je dobře snášen. Ale existuje malé „ale“.

Během prvního trimestru těhotenství se tvoří hlavní životně důležité orgány dítěte a mnoho gynekologů nedoporučuje užívat paracetamol v raných stadiích těhotenství, jako jakékoli jiné „chemické přípravky“..

Je třeba si uvědomit, že hypertermie do 38,5 º nevyžaduje užívání antipyretik, je docela možné obejít se tradiční medicínou a metodami „dědečka“ - čaj s malinami, infuze lipových květů. A pouze pokud teplota stoupne nad tato čísla, bude použití antipyretik odůvodněno.

Navzdory tomu zůstává paracetamol nejbezpečnějším analgetikem pro těhotné ženy ve srovnání se stejným ibuprofenem a kyselinou acetylsalicylovou..

Přestože léčivo během těhotenství, zejména v počátečních stadiích vývoje, není žádoucí, jeho podávání je stále možné, i když s určitými omezeními a vlastnostmi.

Paracetamol během těhotenství

Během těhotenství je žena kvůli slabému fungování imunitního systému vystavena zvýšenému riziku nachlazení, které se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, vývojem rýmy a zánětlivými procesy horních cest dýchacích..

Léčení takových chorob brání skutečnost, že budoucí matka je kontraindikována při užívání mnoha léků. Paracetamol je jedním z mála léků, které lze použít. Vysoký stupeň jeho bezpečnosti umožňuje předepisování léku v různých stádiích těhotenství. Nezapojujte se však do samoléčení - před užitím paracetamolu je lepší poradit se s lékařem.

Složení a vlastnosti léčiva

Léčivou látkou léčiva je samotný paracetamol (lat. Paracetamolum). Lék se šíří tělem a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace v centrálním nervovém systému a snižuje celkovou hladinu prostaglandinů - látek, které aktivují vývoj zánětlivého procesu. Kromě toho má paracetamol výrazný antipyretický a analgetický účinek..

Lék může být vyráběn v různých formách: tablety (běžné a rozpustné), sirupy, rektální čípky, prášky. Při výběru léku v lékárně k léčbě nachlazení nebo úlevy od bolesti hlavy byste neměli kupovat kombinované léky s paracetamolem, protože jeho další složky mohou nepříznivě ovlivnit zdraví plodu..

Indikace a kontraindikace

Paracetamol je nejčastěji předepisován těhotným ženám:

 • zmírnit bolest mírné až střední závažnosti (bolesti zubů a hlavy, bolest svalů, záda);
 • jako symptomatická léčba horečnatého onemocnění provázejících nachlazení a chřipku.

Používání léku je zakázáno s následujícími zdravotními problémy:

 • zhoršená funkce jater;
 • onemocnění hematopoetického systému;
 • individuální nesnášenlivost.

Při nekontrolovaném podávání léku se může vyvinout ledvinná kolika, trombocytopenie a anémie.

Vliv paracetamolu na plod

Zvažte, jaký účinek na nenarozené dítě může mít tento lék v různých trimestrech těhotenství.

 1. Paracetamol během těhotenství: 1 trimestr
 2. Během prvních týdnů těhotenství, formování orgánů a systémů nenarozeného dítěte.
 3. V některých případech může mít paracetamol v časném těhotenství následující účinky na embryo:
 4. - Po 1-3 týdnech těhotenství může paracetamol způsobit potrat nebo rozvoj vad, které nejsou kompatibilní s životem plodu..
 5. - Od 3 do 18 týdnů může mít léčivo negativní vliv na tvorbu pohlavních orgánů dítěte.
 1. Paracetamol v těhotenství: 2 trimestry
 2. Konečná tvorba orgánů a systémů plodu je dokončena do 18. týdne, a proto je lepší zdržet se užívání léků, aby nedošlo k rozvoji všech druhů defektů. Dlouhodobé používání paracetamolu během těhotenství po dobu 12 týdnů může vést k rozvoji respiračních poruch u dítěte po narození.
 1. Paracetamol během těhotenství: 3. trimestr
 2. Ve třetím trimestru může vysoká teplota v matce vyvolat vývoj hypoxie u plodu a také snížit ochranné funkce placentární bariéry. Proto je paracetamol během tohoto období nezbytným antipyretikem..
 3. Existují důkazy, že užívání léku v různých stadiích těhotenství může být v budoucnosti jedním z faktorů rozvoje bronchiálního astmatu u dítěte. Obecně je proto užitečné pochopit, že těhotné ženy mohou paracetamol používat v případech, kdy zdravotní přínosy matky převáží možné riziko pro plod..

Funkce aplikace

Paracetamol během těhotenství lze použít při dodržení několika jednoduchých pravidel:

 • Aplikace je možná, pokud je tělesná teplota nad 38 stupňů nebo pokud trvá déle než jeden den.
 • Nepřekračujte dávku doporučenou lékařem..
 • Maximální počet dávek je třikrát denně po dobu čtyř dnů (denní dávka by neměla přesáhnout 3000 mg).
 • Lék nemůžete použít po ukončení bolesti, protože nemá preventivní vlastnosti.

Lék se užívá po jídle s velkým množstvím tekutiny..

Interakce s jinými drogami

Je zakázáno kombinovat paracetamol s jinými léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých látek (analgin, kyselina acetylsalicylová, ibuprofen) - může to vést k rozvoji závažných funkčních poruch jater matky a vnitřních orgánů nenarozeného dítěte..

Přes potenciální nebezpečí pro plod je paracetamol téměř jediným lékem, který se všeobecně doporučuje těhotným ženám. Aby nedošlo k poškození vlastního zdraví a stavu nenarozeného dítěte, musíte si uvědomit, že lékař by měl prostředky předepsat.

Novinářka, absolventka Lékařské žurnalistiky ve spolupráci s Mediálním institutem veřejného zdraví. Specializuje se na témata: porodnictví, gynekologie, reprodukce, urologie, psychologie

Paracetamol v časném a pozdním těhotenství

Složení léku

Složení léčiva zahrnuje NSAID Paracetamol. Tento lék má široký vliv na lidské tělo. Hlavním účinkem léku je snížení intenzity zánětlivého procesu.

Paracetamol je inhibitor syntézy prostaglandinů. Jedná se o chemické sloučeniny, které vyvolávají bolest, otok a horečku..

Hlavním „cílem“ drogy je centrální nervový systém. Receptory bolesti a teploty jsou koncentrovány v mozku a míchy. Lék má však slabý terapeutický účinek na periférii - ve vnitřních orgánech, svalech, vazech, kostech.

V centrální nervové soustavě je centrum termoregulace. Paracetamol na něj působí a snižuje intenzitu horečky. Tento léčivý přípravek nepomáhá snižovat normální tělesnou teplotu.

Pozornost! Lék inhibuje receptory bolesti umístěné v míše. Terapeutický účinek vám umožňuje použít tento lék k úlevě od nepohodlí.

Působení paracetamolu

Paracetamol špatně odstraňuje zánětlivou odpověď mimo mozek a míchu. Proto je nepraktické používat jej k patogenetické léčbě infekčních a autoimunitních procesů.

Nástup léčiva po požití je 25 minut. Trvání terapeutického účinku je asi 6 hodin. Lék je zcela odstraněn z těla dospělého za den.

Lze paracetamol podávat během těhotenství? Paracetamol nemá negativní účinky na gastrointestinální sliznici. Lék nepřispívá ke křečím broncho-plicního stromu. Lék nemá žádný negativní vliv na krevní srážlivost a antikoagulační systém.

Lék prochází transformací v jaterní tkáni. Většina drogy opouští lidské tělo močí ledvinami. Malá část paracetamolu se vylučuje orgány gastrointestinálního traktu.

Formulář vydání a datum vypršení platnosti

Farmaceutický trh představuje různé lékové formy léčiva. Nejběžnější z nich jsou tablety pro 200, 325 a 500 miligramů účinné látky na 1 kus..

Svíčky

Populární formou uvolňování paracetamolu jsou rektální čípky. Jeden čípek obsahuje 125, 150, 250 nebo 500 miligramů účinné látky. Pohodlí léku spočívá v rychlosti nástupu terapeutického účinku - po 5-7 minutách.

Sirup

Paracetamolový sirup se prodává v lékárnách. Uvolňovací forma se používá ke snížení tělesné teploty u dětí. Lék má příjemnou chuť a vůni..

Injekce

Vzácnější formou uvolňování léčiva je injekce. Používá se v nemocnici pro rychlé zmírnění bolesti a horečky..

Lék je uložen ve tmě mimo zdroje ultrafialového záření. Nenechávejte lék na místech přístupných malým dětem. Tento léčivý přípravek si zachovává své vlastnosti při teplotě 12 až 25 stupňů. Doba použitelnosti tablet a čípků je 24 měsíců, sirup a injekční roztok - 12 měsíců.

Indikace pro použití

Běžnou indikací pro předepisování Paracetamolu je zmírnění horečky. Je vhodné užívat tento lék se zvýšením tělesné teploty nad 38,5 stupně. Podle indikací se lék používá na pozadí nižší horečky..

Antipyretikum

Lék má rychlý a účinný antipyretický účinek. Používá se při nachlazení, angíně, sinusitidě a dalších infekčních patologiích. Paracetamol je indikován ke snižování teploty u onemocnění močového systému - akutní pyelonefritida, cystitida.

Infekce

Lék je předepsán k léčbě febrilního syndromu s infekčními patologiemi žaludku a střev. Tento lék je určen pro symptomatickou léčbu virových onemocnění..

Bolest hlavy

Droga je účinná při úlevě od bolesti hlavy. Paracetamol se používá k úlevě od migrén. Je také předepsáno snížit nepohodlí během infekcí. Lék nemá téměř žádný účinek na bolesti hlavy spojené s vysokým krevním tlakem..

Bolest zubů

Paracetamol je indikován k úlevě od bolesti zubů. Používá se pro pulpitidu, těžký kaz, exacerbace paradentózy. Tento lék se používá ke snížení nepohodlí zubů moudrosti..

Patologie pohybového aparátu

Tento léčivý přípravek je předepsán pro patologie v orgánech muskuloskeletálního systému. Paracetamol je indikován k léčbě bolesti zad, vazivového aparátu, svalového rámu. Léčivo má nízkou účinnost v traumatických lézích..

Nervové zhroucení

Lék se používá při symptomatické léčbě neurologických patologií. Je předepsán pro léze trigeminálního, obličejového nervu, sedacího plexu.

Vliv léku na plod

Podle pokynů patří Paracetamol pro těhotné ženy do třídy „B“ drog. Užívání tohoto léku není během těhotenství zakázáno. Její jmenování je však možné, pouze pokud existují závažné náznaky z těla budoucí matky.

Může být paracetamol těhotný: Během experimentů na laboratorních potkanech vědci neodhalili toxický účinek paracetamolu. Lék nepřispívá k retardaci růstu a retardaci intrauterinního růstu.

Lék nemá teratogenní účinek - nezpůsobuje vrozené malformace plodu. Užívání léku během těhotenství nezvyšuje výskyt narozených dětí s onemocněním srdce, hydrocefalem, aplazí ledvin a dalšími morfologickými poruchami.

Odborníci nedoporučují užívat žádné léky v raných stádiích těhotenství. Předepisování léků v prvních týdnech těhotenství je možné pouze podle přísných indikací. Léky mohou mít negativní důsledky na tvorbu dětských orgánů a tkání..

Během klinických studií nebyl zjištěn žádný účinek paracetamolu během těhotenství na porod. Lék se smí používat až 38-39 týdnů těhotenství.

Návod k použití

Léky v tabletách by se měly užívat 1 hodinu po jídle. Čípky paracetamolu lze použít bez ohledu na příjem potravy. Tablety se omyjí sklenicí čisté vody..

Čípky jsou zavedeny do konečníku. Před zákrokem by nastávající matka měla důkladně umýt ruce, ležet na boku. S použitím ukazováčku se svíčka vstřikuje 3 až 4 cm do konečníku. Při správné realizaci manipulace by se žena neměla cítit nepohodlně. Po zavedení svíček se doporučuje zůstat v posteli po dobu 20-30 minut.

Průměrná doba léčby je 2 dny. Mezi dávkami léčiva je pozorován interval alespoň 4 hodiny. Je zakázáno používat lék déle než 3 dny v řadě.

1 trimestr

Před použitím léku paracetamolu během trimestru těhotenství 1 musí žena konzultovat lékaře. Průměrná terapeutická dávka paracetamolu je 200 miligramů účinné látky ve dvou rozdělených dávkách. Maximální denní množství léčiva je 1 gram aktivní složky. Nastávající matce se nedoporučuje užívat přípravek déle než 2 dny v řadě.

V časném těhotenství by měl být upřednostňován paracetamol ve formě tablet. Paracetamol v těhotenství v raných stádiích je účinnější. Čípky se aktivněji vstřebávají do celkového krevního řečiště, takže mohou vyvolat příznaky předávkování..

2 trimestru

Od 12. do 25. týdne těhotenství nastávající matky je paracetamol během těhotenství 2. trimestrem: je indikováno použití 200-250 miligramů léku pro 2-3 dávky. Maximální denní dávka léčiva je 1,5 gramu účinné látky.

V polovině těhotenství se matce nedoporučuje používat Paracetamol déle než 3 dny v řadě. Povoleno používat lék ve formě tablet a čípků

3 trimestru

V pozdějších fázích těhotenství je žena paracetamolem během těhotenství 3 trimestru, můžete použít až 2 gramy denně. Terapeut předepisuje 250 miligramů účinné látky ve 3 až 4 dávkách.

Budoucí matka by neměla užívat paracetamol déle než 3 dny v řadě. Tento lék nepoškozuje uchopovací aktivitu děložního myometria - lze jej použít v posledních týdnech těhotenství.

Komarovsky o léčbě akutních respiračních infekcí u těhotných žen:

Kontraindikace

Paracetamol má následující kontraindikace:

 • přecitlivělost na složky;
 • závažné onemocnění jaterní tkáně;
 • dekompenzace funkce ledvin;
 • dějiny alkoholismu;
 • děti do 6 let.

V malém množství droga přechází do mateřského mléka. Kojící matce se doporučuje poradit se s lékařem ohledně pozastavení laktace..

Vedlejší efekty

Paracetamol je dobře tolerován a málokdy způsobuje negativní reakce v těle. Nejběžnějším vedlejším účinkem během léčby je alergická kopřivka. Pokud k tomu dojde, je možné pít paracetamol během těhotenství, budoucí matka by měla přípravek přestat užívat.

Léky způsobují velmi vzácně patologické reakce z krevního systému. Vyjadřují se jako trombocytopenie - snížení počtu krevních destiček, anémie - snížení počtu hemoglobinu a červených krvinek. Na pozadí terapie je také možný rozvoj agranulocytózy - pokles leukocytů.

V ojedinělých případech vyvolává paracetamol reakce z močového systému: renální kolika, intersticiální glomerulonefritida, aseptická pyurie - výskyt bílých krvinek v moči bez bakterií.

Předávkovat

První příznaky předávkování paracetamolem se projevují bledostí kůže, dyspeptickými poruchami, jako je nauzea, zvracení a bolest břicha. K těmto příznakům se pak přidávají patologické funkce jater a ledvin.

Na pozadí překročení maximální dávky mají pacienti poruchy srdečního rytmu, ztrátu vědomí, delirium, halucinace. Pokud se neléčí, je možná smrt..

Pokud se objeví příznaky předávkování, je možné, aby těhotné nastávající matky okamžitě kontaktovaly sanitku. Léčba se provádí infuzí antagonisty paracetamolu. Před příjezdem lékařů je indikováno samočištění žaludku.

Analogy paracetamolu

Kyselina acetylsalicylová je jedním z nejznámějších analogů paracetamolu. Je součástí drogy aspirinu. Tento léčivý přípravek má výrazný protizánětlivý a analgetický účinek. Lék však zvyšuje výskyt vrozených malformací plodu, proto se nedoporučuje používat po celou dobu těhotenství.

Analgin - NSAID, který obsahuje metamizol sodný. Lék se používá ke snížení tělesné teploty, k úlevě od bolesti v hlavě, symptomatické léčbě neuralgie. Přijetí léků je zakázáno v prvním trimestru a od 32 týdnů těhotenství. Zbytek času je povolen v přítomnosti životně důležitých indikací.

Ibuprofen je antipyretikum a analgetikum. Tento léčivý přípravek je k dispozici ve formě tablet, sirupu, rektálních čípků, mastí, injekcí. Lék je kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství. S mimořádnou opatrností může být použit dříve. Ibuprofen je účinná látka léku Nurofen.

Panadol a Efferalgan jsou kompletní analogy paracetamolu. Používají se k úlevě od horečky a bolesti různého původu. Léky jsou povoleny od prvních týdnů těhotenství.

Články O Neplodnosti