Hlavní Analýzy

Fakta o porodu, kterou musí budoucí matka vědět

Žena, která čeká dítě, zejména pokud jde o prvorozeného, ​​je vážně zmatená mnoha problémy, včetně následujících otázek: jak se narodí, čeho by se mělo bát, jak byste se měli chovat? Většina žen zažívá během těhotenství smíšené pocity. Na jedné straně je to radost před tou nejočekávanější událostí - narozením dítěte. A na druhé straně - strach z neznáma, protože žena rodí poprvé, a neví, co se může stát při porodu a jak se chovat v určité situaci. Proto je vhodné, aby se těhotná žena předem seznámila s některými skutečnostmi o porodu..

Co se může stát při porodu?

Proces zrození ženy může být doprovázen různými nepříjemnými jevy. Jedná se o zcela přirozenou reakci těla, není třeba se jí bát, ale je vhodné být připraven na všechno. Mezi nejčastější rodné satelity patří následující jevy:

Těžké zimnice. Chlazení u žen v práci je celkem běžné. Je to jen proto, že nevzniká proto, že místnost je zima. Příčinou zimnice jsou rozdíly v krevním tlaku: během porodu se může prudce zvýšit nebo snížit. Někdy je chlad těhotné ženy výsledkem zvýšení tělesné teploty, ke kterému dochází, když krev dítěte není kompatibilní s krví matky.

Nedobrovolné pohyby střev. Většina žen se za tento jev velmi stydí, ale musíte pochopit, že se jedná o přirozený a poměrně častý výskyt během porodu, a lékaři o tom vědí: během porodu dítě štípne střeva matky a žena uvolňuje plyny a výkaly. Zdravotníci to berou zpravidla klidně, protože k tomu dochází téměř u každé ženy v práci.

Zvracení K zvracení matek může dojít, pokud začne bolest při porodu téměř okamžitě po jídle. Mohou však existovat i jiné příčiny zvracení: například ostré otevření děložního čípku nebo opět, jako u zimnice, skoky v krevním tlaku.

Velký strach. Ženy, které porodí své první dítě, se zpravidla během porodu setkávají se silným strachem. Takový strach je plně oprávněný, protože žena dosud neměla praktické zkušenosti s porodem. Stává se také, že i nastávající matka, která je zcela vyváženou osobou, která navštěvovala speciální třídy, aby se připravila na porod, v době samotného porodu, je zcela ztracena a vůbec nic nerozumí. Ale bez ohledu na to, jak strašidelné to bylo, musíte se přitáhnout k sobě a pokusit se vzpomenout na všechny znalosti získané v důsledku tříd a studia speciální literatury, aby se vaše dítě narodilo zdravě!

Mimochodem, strach může překvapit nejen ženu, ale i muže, který ji doprovází - otce dítěte. Dnes je přítomnost kteréhokoli z příbuzných při narození povinná. Měl by to být blízký příbuzný, ideálně matka nebo manželka ženy v porodu. Teprve zde není každý člověk schopen takovou podívanou odolat, protože bude muset sledovat nejen samotný proces narození svého dítěte, ale také bolestivé trápení své druhé poloviny, které mu nemůže nijak pomoci. I pro milujícího manžela může tato událost vyústit v extrémní stres, proto, pokud se žena bojí porodit sama, mohlo by být lepší požádat matku nebo blízkou přítelkyni, aby byla při narození přítomna.

Hysterie. Je velmi obtížné pro ženy, které jsou při porodu příliš emotivní, ovládat své emoce. Někteří mohou plakat a křičet, zatímco jiní se mohou hystericky smát. Některé emocionální maminky ve spěchu jsou dokonce schopné urazit blízké lidi - zdravotnické pracovníky a dokonce i své vlastní manželky! Následně nově narozená maminka hluboce lituje toho, co bylo řečeno, takže se stále musíte pokusit ovládnout sami, alespoň nikoho nezdvořilého.

Nepřijetí novorozence. Naštěstí je tento jev mimořádně vzácný a netrvá příliš dlouho - až několik hodin. Stává se tak, že žena, vyčerpaná těžkým porodem a prožívajícím nejhlubší stres, se ani nechce dívat na své novorozené dítě. Jakmile ale bolest trochu ustoupí a nově narozená maminka přijde na smysly, nebude chtít nechat dítě na chvíli zanechat.

Co potřebujete vědět o porodu

Je důležité, aby těhotná žena přesně věděla, jak začíná porod, aby mohla být včas přijata všechna nezbytná opatření. Kontrakce jsou zpravidla signálem blížícího se porodu. Existují však také falešné kontrakce, které mohou ženu narušit kvůli zvýšenému tónu dělohy po 20. týdnu těhotenství. Skutečné prenatální kontrakce jsou výraznější a jejich trvání se postupně zvyšuje.

Při rychlém porodu začne voda a mukózní zátka odtékat - pak je naléhavě nutné jít do nemocnice. Je nutné předem (již ve 35. - 36. týdnu těhotenství) shromáždit v porodnici všechny potřebné věci pro ženu v porodu a pro dítě, mezi nimiž musí být doklady, protože vždy existuje šance, že porod může začít dříve, než se očekávalo.

Samotné dodání probíhá ve třech fázích:

 • V první fázi se děloha postupně otevírá a porodní kanál se rozšiřuje;
 • Ve druhé fázi se narodí dlouho očekávané dítě;
 • Ve třetí fázi jsou placenta, pupeční šňůra a fetální membrány odděleny od stěn dělohy..

První fáze porodu může být velmi bolestivá a trvá až 20 hodin, takže lékaři doporučují ženám při porodu, aby byly aktivnější - nelhat, ale chodit po místnosti. Čím více se žena bude pohybovat, tím rychleji se otevře děloha, což znamená, že čím lepší bude porod.

Ženy zpravidla rodí na náchylné pozici - to je obvyklé v porodnicích, protože taková pozice je výhodná nejen pro porodníky, kteří se rodí, ale také pro ženy v práci. Výsledky lékařských studií však ukazují, že porod není o nic méně úspěšný, když žena porodí ve vzpřímené poloze.

V každém případě, v jaké pozici porodit, je na matce, aby rozhodla. Stále však nebude možné úplně zabránit bolesti - porodit dítě, žena vydrží bolest rovnající se pocitům bolesti, které byly získány při zlomenině 20 kostí najednou. Beta-endorfiny, které jsou produkovány ženským tělem během porodu a jsou jakýmsi lékem na přírodní bolest, pomáhají ženě přežít tak silnou bolest..

Budoucí matka, která se dozvěděla, co se může stát při porodu, tedy nebude překvapena, ale bude vědět, jak reagovat na konkrétní problém, který se objevil, a jak se s ním vypořádat. Což znamená, že samotný proces narození pro ni nebude tak hrozný.

Poporodní teplota: normální nebo alarm?

Všechny ženy vědí, že potřebují sledovat svůj stav během těhotenství, ale období po porodu není o nic méně důležité.

Olga Nikolaeva
Terapeut, kardiolog, Moskva

Po dobu devíti měsíců tělo fungovalo ve zvláštním režimu a všechny síly směřovaly k nesení plodu, nyní je úkol dokončen, tělo prochází rozsáhlou restrukturalizací - mění se poměr hormonů, způsob fungování mnoha systémů a orgánů. V tuto chvíli se samozřejmě mladá matka chce zcela soustředit na novorozence, je však stejně důležité věnovat pozornost jejímu blahu a nadále pečlivě sledovat její zdraví. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů toho, že tělo funguje bez poruch, je teplota po porodu. Po narození se měří pravidelně, aby se zjistil vývoj poporodních komplikací v čase..

Jsme zvyklí na to, že zvýšená teplota po porodu nejčastěji signalizuje nachlazení, ale po porodu stoupá z jiných důvodů - v důsledku zánětlivých procesů, které se vyskytují uvnitř, nebo mohou naznačovat přítomnost různých infekčních agens a virů. Mimochodem, problémy tohoto druhu se mohou objevit u mladých matek, a to i při úspěšném průběhu porodu. Ve skutečnosti je v tuto chvíli tělo oslabeno a existuje vysoké riziko infekce bakteriální, plísní nebo virovou infekcí, která může se sníženou imunitou vést ke zcela závažným důsledkům.

Vzhledem k tomu, že dochází ke zvýšení teploty po porodu?

Normálně dochází k termoregulačním procesům automaticky - tělo neustále udržuje optimální teplotu nezbytnou pro nejlepší průchod všech životně důležitých procesů.

V jakém případě teplota stoupá a proč je to nutné? Ve skutečnosti se jedná o reakci na speciální látky, které se nazývají pyrogeny, tj. Způsobují teplo (z latiny pyr - teplo, oheň). Mohou být produkovány samotným tělem v reakci na různé podněty, nejčastěji na infekci, zánět nebo alergickou reakci. Pyrogeny mohou vstupovat do těla z vnějšku - v tomto případě jsou obvykle reprezentovány mikroorganismy, jejich toxickými produkty vitální aktivity a rozkladem. Díky různým změnám v hormonálním pozadí mohou být i vaše vlastní hormony vnímány jako pyrogeny. V každém případě se jedná o silné škodlivé látky a jejich aktivita v těle způsobuje stresující reakci..

Pyrogenní látky vstupují do krevního řečiště a proudem krve se dostává do mozku. V hypothalamu jsou umístěna centra termoregulace - tzv. Hromadění nervových buněk, které vytvářejí a mění teplotní režim v celém těle. Po kontaktu pyrogenu s termoregulačním centrem tělo dostává příkaz ke zvýšení teploty a provede jej pomocí mechanismů fyzikální a chemické termoregulace. K „zahřátí“ dochází v důsledku malých svalových kontrakcí a současně s tím dochází v důsledku křečí krevních cév k poklesu rychlosti tvorby tepla z povrchu těla. Mimochodem, podobná reakční sekvence začíná, když je nutné obnovit teplotu po podchlazení.

Jaká by měla být normální teplota?

Normální teplota se považuje za tělesnou teplotu v rozmezí 36,4 až 36,9 ° C. Teplota 37 až 38 ° C se nazývá subfebrilní, pokud trvá po dlouhou dobu, znamená to, že v těle dochází k určitému zánětlivému procesu. Febril se nazývá teplota od 38 do 39 ° C, teplota od 39 do 41 ° C se považuje za vysokou, nadměrnou nebo hyperpyretickou - nad 41 ° C. Tělesná teplota 38 ° C a vyšší je doprovázena zhoršením celkového stavu těla a vyžaduje naléhavou léčbu, zejména antipyretickou terapii.

Při zvýšení tělesné teploty se srdeční frekvence obvykle zvyšuje z 90 tepů za minutu, dýchání se stává častější a povrchnější, objevuje se sucho v ústech a snižuje chuť k jídlu.

Možné příčiny horečky po porodu

Zvýšená tělesná teplota je v prvních několika dnech po narození dítěte zcela přijatelná. Porod je přirozený, ale spíše traumatický proces, doprovázený výrazným stresem, narušením integrity tkáně, těžkou ztrátou krve a dehydratací. To vše vyžaduje hodně fyzické síly, v těle dochází současně k aktivaci mnoha procesů a hormonálních změn. Tyto faktory mohou způsobit krátkodobé zvýšení teploty po porodu..

Zvýšení ukazatelů teploty je často spojeno s výskytem mléka. Existuje také riziko laktostázy, pokud je narušen pohyb mléka podél potrubí a je vytvořena tzv. Mléčná trubice. K tomu dochází, pokud se produkuje příliš mnoho mléka nebo dítě nemá čas ho konzumovat. V tomto případě se může teplota prudce zvýšit na 38–39 ° С. Aby nedocházelo ke stagnaci mléka, je třeba kojit novorozence často a na vyžádání ho krmit.

Jaké nemoci se teplota zvyšuje po porodu?

Bohužel, kromě uvedených dočasných a poněkud neškodných problémů, mohou být příčinou horečky i vážné poporodní choroby. Uvažujme některé z nich..

Metroendometritida je zánět vnitřního povrchu dělohy. K této komplikaci dochází, pokud se poporodní krvavý výtok hromadí v děložní dutině, když sraženina přetrvává v děložní dutině, když potlačuje sraženinu placenty nebo membrány v děložní dutině, když infekce vstupuje do děložní dutiny z pochvy a při exacerbaci chronické metroendometritidy. Teplota po porodu stoupá na 3–4 den na 38,0–39,0 ° С a obvykle se objevují zimnice, chuť k jídlu a narušení spánku. Děloha nesnižuje bolest, když je vyšetřena lékařem. Poporodní výboj se stává nepříjemným, zakaluje se. S touto komplikací bude muset mladá matka jít do nemocnice: potřebuje odpočinek v posteli, lékař předepíše antibiotika, vitamínovou terapii, léky stimulující kontrakce dělohy. V případě potřeby se provádí výplach dělohy, aby se odstranily nahromaděné sekrece a sraženiny.

Parametritida je zánět perinatální tkáně. Je charakterizován výskytem vysoké teploty (až 38,0–41,0 ° С) 10–12. Dne po porodu, bolesti v dolním břiše, zimnice, močení a vyprázdnění mohou být bolestivé. Na místě zánětu se může vytvořit absces. Léčba parametrů je podobná léčbě metaloendometritidou. Provádí se také v nemocnici a v případě potřeby se provádí chirurgické otevření abscesu..

Mastitida je zánět mléčných žláz. Teplota po porodu může být velmi vysoká (až do 40 ° C), je zde pocit slabosti, bolest na hrudi, kůže mléčných žláz zčervená a horká, v hrudi je cítit těsnění, vyjadřování mléka nepomáhá. Pokud se takové příznaky objeví, okamžitě vyhledejte lékaře. U mastitidy se předepisují antibiotika a v případě potřeby (s hnisavou mastitidou) chirurgická léčba.

Pelvioperitonitida je zánět pobřišnice pánve. Vyznačuje se prudkým a silným zvýšením teploty (až 42,0 ° C) 2-3 týdny po narození. Je doprovázena silnou zimnicí, bolestí v podbřišku, nevolností, zvracením, ztrátou síly. Podmínka se velmi zhoršuje. Pokud máte podezření na tuto komplikaci, musíte naléhavě zavolat sanitku pro okamžitou hospitalizaci. Léčba zahrnuje přísný odpočinek na lůžku, jmenování antibiotik, vitamínů, imunostimulační drogy.

Poporodní vřed - infikovaná rána, prasklina na děložním čípku nebo na stěně pochvy. Může se objevit 2-3 týdny po narození, doprovázené zvýšením teploty na 37–38,0 ° C. V oblasti genitálií je pocit bolesti a pálení a v místě léze je hnisavý plak, otok, zarudnutí, rány mohou krvácet. S touto komplikací byste se měli poradit s lékařem. Léčba zahrnuje antibiotickou terapii, odpočinek na posteli, léčbu ran.

Pyelonefritida je zánětlivé onemocnění ledvin. Často se projevuje během těhotenství a poporodní periody, což je způsobeno snížením tónu močových cest v důsledku hormonálních změn, jakož i obecným oslabením těla. Tyto faktory vytvářejí příznivé podmínky pro výskyt akutní a exacerbace chronické pyelonefritidy. Teplota stoupá na 38–40 ° C, tažné bolesti v dolní části zad, časté a silné močení (zejména v noci). Pro diagnostiku se provádí řada laboratorních testů krve a moči. U těhotných žen je původcem pyelonefritidy nejčastěji Escherichia coli, u těch, které rodí - enterokoky. Pro účinnou léčbu se stanoví citlivost patogenu na několik typů antibiotik. To je nutné předepsat optimální nástroj, který zvládne patologický proces..

Co dělat, když se teplota po narození zvýší?

Pokud již po porodu uplynul nějaký čas a je stále pozorována teplota vyšší než 37 ° C, je to alarmující příznak, občasná pozornost a vyhledejte lékařskou pomoc. Po vyšetření a nezbytných studií bude schopen určit příčiny horečky, předepsat nezbytný průběh léčby a předepsat léky kompatibilní s kojením.

Jak měřit teplotu po porodu?

Abyste získali spolehlivá data, musíte správně změřit teplotu. Je třeba mít na paměti několik nuancí: krátce po narození dítěte se v mateřském těle pod vlivem hormonů prolaktinu a oxytocinu začíná vytvářet mateřské mléko, mléčné žlázy se stávají aktivnějšími, v této souvislosti nabobtnávají a mírně zanícují, prsa je plná a horká. Podpaží jsou blízko a pokud obvykle změříte teplotu na tomto místě, výsledek pravděpodobně nebude příliš přesný. Proto lékaři doporučují kojícím matkám aplikovat teploměr na loket a udržovat loket co nejdále od hrudníku. Je také možné provádět měření v ústech, ale je třeba mít na paměti, že teplota je asi o půl stupně vyšší než pod paží. Kromě toho může být svědectví nesprávné, pokud jste snědli nebo napili něco horkého do půl hodiny předtím. Můžete také použít rektální metodu, ale mějte na paměti, že teplota v konečníku je přibližně o jeden stupeň vyšší než axilární. Elektronický teploměr je méně nebezpečný než rtuťový teploměr a jeho použití je pohodlnější - odečty vyžadují méně času. Přestože se věří, že je méně přesný než rtuť.

Poporodní teplota: rizikové faktory

Existuje několik faktorů, díky nimž se riziko vzniku poporodní komplikace výrazně zvyšuje:

 • přítomnost ženských zánětlivých onemocnění reprodukčního systému před těhotenstvím nebo v jeho průběhu. Patří sem: kolpitida (zánět pochvy), endocervicitida (zánět děložního hrdla), endometritida (zánět sliznice dělohy), salpingooforitida (zánět slepého střeva) a jiná podobná onemocnění;
 • komplikace, které se vyskytly během porodu: obtížné předběžné období (prodloužené prekurzorové kontrakce), předčasný výtok plodové vody, dlouhé bezvodé období (více než 12 hodin), dysregulace a slabá práce;
 • zranění při porodu: praskliny děložního čípku, stěny vagíny a perineum;
 • porušení oddělení placenty a membrán v posledním období porodu;
 • pomocné způsoby doručení: řez na perineu (epiziotomie), aplikace porodních kleští, císařský řez.

1796 - homeopatie a očkování

Klasická homeopatie, očkování a homeoprofylaxe

 • Nezodpovězená témata
 • Aktivní témata
 • Vyhledávání
 • Stránka "1796" Seznam fórKidsPregnancy a birthbirth
 • Vyhledávání

Chlazení a chvění během porodu

Liší se od konvenčních metod řešení vznikajících problémů: bylinná medicína, naturopatie, psychoprofylaxe. Domácí narození a všechno s ním spojené.

Chlazení a chvění během porodu

# 1 Zveřejnil Larisairis 17. září 2014 13:15.

Re: zimnice a chvění během porodu

# 2 Zveřejnil Mashenka 17. září 2014 13:44

Re: zimnice a chvění během porodu

# 3 Příspěvek od Zlodejka »17. září 2014 14:14

Re: zimnice a chvění během porodu

# 4 Zveřejnil uživatel larek2606 dne 17. září 2014 14:38

Re: zimnice a chvění během porodu

# 5 Vložil Larisairis 17. září 2014 14:45

Re: zimnice a chvění během porodu

# 6 Zaslal mitrula 17. září 2014 15:02

Re: zimnice a chvění během porodu

# 7 Zaslal larek2606 17. září 2014 16:48

Re: zimnice a chvění během porodu

# 8 Zveřejnil Nadzeya 17. září 2014 20:30

Re: zimnice a chvění během porodu

# 9 Zaslal sunmoon 18. září 2014 12:56

Larisairisa, neměl jsem zimnici, ale studený pot asi hodinu před porodem. Nevadilo mi to, ale můj manžel byl překvapený.

Neporovnáváte porodnici a domov. Kdo ví, zda jste se z přírodních důvodů chovali tímto způsobem, nebo proto, že jste dostali injekci „vitamínů“, brutálně prozkoumali, nebo v zásadě situaci a doprovodnou nervozitu. A pocit potřeby někoho poblíž ze stejné série - byli jste na podivném, nepřátelském území, bylo pro vás důležité najít alespoň někoho, kdo by byl „přítel“. V nemocnici jsem nenarodil, ale hodně jsem četl, jsem si jist, že se budete cítit jako doma. A pravděpodobnost, že budete mít tak rychlý porod, že váš manžel nemá čas, stále není příliš velká.

Nadzeya, den po prvním narození jsem měl horečku: nyní zimnice, pak horečka. Několik dní jsem se cítil mizerně, byla teplota. Doposud na radu porodní asistentky nevydala klystýr (poprvé v životě). Okamžitě se vše normalizovalo.

Re: zimnice a chvění během porodu

# 10 Zveřejnil Larisairis 18. září 2014 3:06 dop

Sunmoon napsal: Larisairis, neměl jsem zimnici, ale studený pot asi hodinu před porodem. Nevadilo mi to, ale můj manžel byl překvapený.

Neporovnáváte porodnici a domov. Kdo ví, zda jste se z přírodních důvodů chovali tímto způsobem, nebo proto, že jste dostali injekci „vitamínů“, brutálně prozkoumali, nebo v zásadě situaci a doprovodnou nervozitu. A pocit potřeby někoho poblíž ze stejné série - byli jste na podivném, nepřátelském území, bylo pro vás důležité najít alespoň někoho, kdo by byl „přítel“. V nemocnici jsem nenarodil, ale hodně jsem četl, jsem si jist, že se budete cítit jako doma. A pravděpodobnost, že budete mít tak rychlý porod, že váš manžel nemá čas, stále není příliš velká.

Nadzeya, den po prvním narození jsem měl horečku: nyní zimnice, pak horečka. Několik dní jsem se cítil mizerně, byla teplota. Doposud na radu porodní asistentky nevydala klystýr (poprvé v životě). Okamžitě se vše normalizovalo.

Horečka po porodu, hlavní příčiny

Po narození se nově narozená matka přirozeně necítí dobře. Objevuje se slabost, silná únava, závratě, bolesti svalů a zimnice. Poslední známkou je, že se teplota zvýšila. Ale proč se to děje, je to norma - ne každý ví.

Proč se toto děje?

Nikomu není tajemstvím, že zvýšení teploty je reakcí těla na nějaký patologický jev, který se vyskytuje uvnitř. To je indikováno zvýšením teploty po porodu, což může být důvod - budeme analyzovat níže.

Vzhled mléka

Žena cítí vysokou tělesnou teplotu ihned po příchodu mléka. To je způsobeno tím, že svaly v mléčných kanálech se neustále stahují, což je důvod ke zvýšení tělesné teploty. Proplachovací proces mléka lze rozeznat otokem mléčných žláz. V tomto případě lze ihned po narození pozorovat zvýšení teploty až o 38 °, jakmile mladá matka krmí dítě, teplo prochází.

To znamená, že můžeme říci, že doba ustavení laktace, doprovázená teplotou, je normou. Je důležité nezaměňovat tento jev se stagnací mléka v hrudníku, tj. Laktostázou, která se objevuje během prvního týdne po porodu. Krmení dosud nebylo provedeno podle režimu, produkce mléka nebyla upravena, to znamená, že je více živinové tekutiny, kterou novorozenci potřebují. S tímto onemocněním se kromě tepla objevují i ​​další příznaky:

 • bolest na hrudi;
 • palpace odhaluje pečeť v nemocné žláze;
 • prsa jsou neustále oteklá, dokonce i po krmení;
 • červené skvrny jsou vidět na kůži v místech stagnace a zánětu.

Čím dříve žena přijde k lékaři, tím je méně pravděpodobné, že se laktostáza změní na mastitidu, což je mezi kojením ještě nebezpečnější onemocnění..

Během kojení lze kromě vysoké teploty pozorovat bolest v oblasti hrudníku

Zánět

Poporodní zánětlivé procesy se neobjeví ihned po porodu, ale pár týdnů po porodu. V tomto případě teplota stoupne nad 38 °. Chronické „vředy“ se mohou zhoršit nebo se mohou objevit nové. Takové znamení nelze ignorovat, to znamená, že návštěva u lékaře je v tomto případě povinná. Zánět je často doprovázen kromě tepla také bolestí v pánvi.

Jaké patologie se mohou objevit po porodu?

 • endometritida;
 • pelvioperitonitida;
 • parametritida;
 • metroendometritida;
 • poporodní vřed.
Po porodu může žena zhoršit stávající chronická onemocnění

Patologie žil

Teplota po porodu se často objevuje v důsledku tromboflebitidy. Je to také zánětlivý proces, při kterém se uvnitř žíly vytvoří krevní sraženina, zužuje průchod. Krevní kanál tak zpomaluje a je rozbitý. Tato patologie začíná v pánvi, když se teplota zvýšila po porodu. Pokud se nestihnete obrátit na specialistu včas, mohou žíly trpět nejen v oblasti třísel (děloha), ale také v nohou. Hlavními příznaky jsou zimnice po porodu, zarudnutí postižené oblasti, silná bolestivost, otok. Teplo dosahuje 40 °.

Infekce

Během těhotenství čelí nastávající matka silnému oslabení imunitního systému, takže není tajemstvím, že žena je během tohoto období citlivá na různé viry a nachlazení. Teplota po porodu proto nemusí souviset s prací.

Máma do měsíce po narození dlouho očekávaného dítěte může čelit:

 • ARVI;
 • herpetické erupce na rtech;
 • exacerbace chronické pyelonefritidy.
Z důvodu oslabené imunity je žena do měsíce po porodu zvláště citlivá na různé viry

Normální výskyt

Ne vždy, když se značka na teploměru zvedne na 37 a více stupňů, musíte panikařit a běhat napříč lékaři. Konec konců, malá horečka po porodu je zcela vysvětlitelný jev..

Žena zažila extrémní stres a hormonální nárůst, ztratila spoustu tekutin (asi 8 litrů, pokud porod byl přirozený a bez patologických procesů). Kromě toho, jak bylo uvedeno výše, začal tok mléka.

Všechny tyto důvody vyvolávají zvýšení teploty během prvního dne. Uvolněte svůj stav může být pouze kojení. Když je dítě přivedeno k matce, bude aktivně sát mléko, které dorazilo.

Důležité! Kojení v období po porodu musí být přijato zvláště pečlivě, aby se zabránilo stagnaci výživné tekutiny v mléčných potrubích. Pokud dítě sní málo, je třeba mléko dekantovat a žláza sama jemně masírovat.

Normálně horečka netrvá déle než 2 dny, pokud neexistují žádné jiné závažné příznaky kromě chvění nebo bolesti v těle. Pokud teplota stoupne nad 38 °, měla by žena v porodu užívat antipyretika.

Jak měřit?

Jak rozpoznat, zda se teplota po narození zvyšuje nebo ne? Okamžitě je třeba poznamenat, že výsledky měření v podpaží jsou nepřesné, protože ostatní části těla jsou znatelně „teplejší“.

Dokonce i na porodnici umístily matky teploměr do nosu nebo do ulnárního záhybu. V tomto případě se používá digitální teploměr, jehož hodnoty jsou zpravidla více informativní než rtuť.

Důležitý tip! Pokud se dívka rozhodla změřit teplotu vložením teploměru do úst, měla by se k výsledku přidat 0,5 °.

Kromě neustálého měření teploty je třeba při porodu sledovat i další známky naznačující patologické procesy v těle ženy. To jsou silné zimnice, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku a tak dále. pokud je žena v mateřské nemocnici obtěžována, nemusíte mlčet, je důležité včas kontaktovat poskytovatele zdravotní péče.

Při měření teploty ústy nezapomeňte k získané hodnotě přidat 0,5

Jak sestřelit?

Lékaři doporučují snižovat teplotu pouze tehdy, pokud kromě příznaků způsobují další symptomy vážné nepohodlí. Přestože se předpokládá, že značka 37,5 ° na teploměru ukazuje, že tělo začalo bojovat s infekcemi, záněty a jinými onemocněními, není třeba ničit. Nicméně, všechny individuálně.

Důležité! Musí být sníženo zvýšení tělesné teploty nad 38 °. Díky lékům je to velmi jednoduché.

Hlavní otázkou je, jaký druh drog může mít nově razená matka? Koneckonců, některé léky jsou během laktace zakázány. V každém případě jsou povoleny paracetamol a ibuprofen. Zakázané léky jsou:

 • analgin;
 • aspirin;
 • antipyretické prášky s barvivy.
Nejčastěji se drogy používají ke snižování teploty

Účinné látky v těchto fondech vstupují do mateřského mléka a přenášejí se na dítě. Barviva mohou u novorozence snadno vyvolat alergickou reakci. Pokud se neobejdete bez nebezpečných léků pro tělo dítěte, je lepší přerušit laktaci.

V období po porodu by bylo nejlepší volbou uchýlit se k tradiční medicíně. Mnoho lidových léčivých přípravků je pro kojence a matky bezpečné, velmi dobře se vypořádávají s teplem..

Otření exponované pokožky octem nebo alkoholem, aplikování buničiny strouhaného syrového bramboru a octa na ohyby loktů - tyto produkty jsou časově testovány a při správném používání jsou absolutně bezpečné. Další užitečný recept:

 1. Vezměte půl sklenky přírodního medu.
 2. Nakrájenou cibuli.
 3. Rošt jablko.
 4. Smíchejte všechny ingredience, nechte to trochu uvařit.

Tato směs se konzumuje v lžíci 2-3krát denně.

Teplota po porodu je přirozený fyziologický proces a nemá smysl kontaktovat lékaře s žádostí o pomoc, pokud samozřejmě neexistují jiné příznaky a onemocnění. Do dvou dnů teplo přijde, takže ani užívání některých léků s normálním zdravím není nutné.

Nečekejte, dokud se stav nezhorší, pokud žena pociťuje vážné nepohodlí nebo pokud se na teploměru dlouho drží vysoká známka. Tato reakce těla může být příznakem zánětlivého procesu nebo infekce, exacerbace chronického onemocnění, stagnací mateřského mléka. O pomoc můžete požádat na klinice v místě bydliště přímo u okresu nebo pohotovostního terapeuta. Samoléčení je hloupé a nebezpečné.

Chilli v kojící matce

Období vzniku laktace probíhá u každé mladé matky s individuálními charakteristikami. Průměrná doba trvání tohoto období je od 14 dnů do 8 týdnů. Během tohoto období se ženské tělo přizpůsobí individuálním potřebám dítěte a také přeformátuje hormonální pozadí v nových životních podmínkách.

Značná část žen čelí takovým negativním příznakům, jako je pocit zimnice, ke kterému může dojít jak za podmínek zvýšení teploty, tak i na pozadí ukazatelů normální teploty. Aby bylo možné najít způsob, jak se s tímto příznakem vypořádat, je důležité se seznámit s pravděpodobnými příčinami jeho výskytu..

Příčiny zimnice

Zpravidla dochází k pocitu zimnice v období laktace na pozadí zvýšení tělesné teploty. Tento charakteristický komplex symptomů je tvořen za těchto podmínek:

 • Obecná intoxikace těla, ke které dochází při vstupu toxických složek do těla nebo při konzumaci potravin nízké kvality;
 • Pokud měla mladá matka dříve císařský řez, může pocit chladu a horečky v období laktace naznačovat infekční a zánětlivé komplikace této operace;
 • Poporodní endometritida;
 • Stáze mateřského mléka (lakostáza) nebo mastitida;
 • Respirační virové infekce.

Pokud má žena v poporodním období pocit chladu, její tělesná teplota stoupá a výtok z genitálního traktu je hnisavý nebo krvavý, pak by měla naléhavě konzultovat gynekologa, protože částice placenty nebo jiných tkání, které provokují dělohu, mohou zůstat hnisavé zánětlivé komplikace.

Po císařském řezu by měla žena věnovat pozornost stavu pooperačního šití. Pokud je mladá matka obtěžována tažnou bolestí v oblasti pooperační jizvy, pak mluvíme o infekci oblasti rány s následným hnisáním. Jak ukazuje praxe, nejčastější příčinou zimnice během kojení je stagnace mateřského mléka (lakostáza). Tento stav se nazývá laktační horečka u kojících žen..

Tato klinická situace se vyvíjí při tvorbě přirozeného krmení, kdy ženské tělo produkuje velké množství mléka, které přesahuje potřeby kojence. Mléčná horečka se vyznačuje prudkým zvýšením tělesné teploty na vysokou úroveň (39 a více), silnou zimnicí, následovanou pocitem tepla.

Kromě toho jsou pozorovány změny v mléčných žlázách samotných. Ženská prsa je hustá, vizuálně napjatá a žena sama cítí bolest a pocit plnosti. Minimální dotek takové mléčné žlázy je doprovázen nepohodlím a bolestí. Při předčasné léčbě laktostázy je u ženy riziko vzniku mastitidy.

Léčba

Terapie zimnice přirozeným krmením přímo závisí na příčině tohoto stavu. Pokud je tento příznak doprovázen zvýšením tělesné teploty o 38 stupňů, musí kojící matka vzít jeden z antipyretik. Při kojení je přijatelné užívat paracetamol nebo ibuprofen.

Bez ohledu na příčinu zimnice je přísně zakázáno používat léky s antibiotiky nebo antivirovými látkami. Jsou-li zimnice a horečka způsobeny nachlazením, pak kojící žena potřebuje konzultaci s praktickým lékařem, užívání antipyretik, teplé pití a odpočinek.

Pokud existují objektivní příznaky laktostázy nebo mastitidy, bude muset mladá matka konzultovat savce. V případě nepřítomnosti infekčních a zánětlivých komplikací bude žena schopna pokračovat v kojení, které bude doplněno čerpáním. V případě diagnostiky mastitidy může být ženě předepsána antibakteriální léčiva a dočasné zastavení krmení.

Tyto tipy pomáhají vyrovnat se s malou stagnací mateřského mléka v mléčných žlázách:

 • Pokud během procesu krmení dítě nevyplní mléčnou žlázu úplně, měla by mladá matka vyjádřit zbývající mléko, aby se zabránilo stagnaci;
 • Samomasáž pomáhá zlepšovat krevní oběh v mléčných žlázách, rozšiřuje mléčné kanály a zlepšuje odtok mléka. Kojící žena může provádět lehké údery mléčných žláz dvakrát denně ve směru od periferie k bradavkám. A také, aby nedošlo k prudkému lisování a stlačování.

Komprese z čerstvého zelného listu, která je předem ochlazena v lednici a hnětena válečkem, dokud se neobjeví šťáva, pomáhá snížit intenzitu stagnace. Takový obklad se aplikuje na mléčnou žlázu, potaženou přilnavou fólií a vlněnou látkou nahoře. Trvání komprese je 30-40 minut.

Teplota za týden po narození: proč rostla a jaké jsou příčiny zimnice?

Těhotenství a porod vyžaduje, aby žena investovala svou sílu a energii. Vzhled dítěte v rodině je plný noční spánkové deprivace, stresu, pocitů. Stává se, a ne tak zřídka, že teplota po porodu stoupne na 38 a více stupňů. Co mohou být takové údaje způsobeny, co mám dělat? Když se dokážete samostatně vypořádat se situací, a ve kterých případech se obraťte na lékaře?

Proč teplota stoupá týden po porodu?

Hypertermie, která se objevuje 5-10 dní po porodu, má důvody, které vyžadují pozornost odborníků:

 • Stagnace mateřského mléka v žlázách (lakostáza) v důsledku řídkého krmení nebo čerpání. Žena musí zajistit kojení a sledovat stav bradavek, aby se její stav nezhoršoval mastitidou - zánět mléčné žlázy, při kterém infekce proniká do žláz, dochází k ztuhnutí prsou, k pocitu hrudek.
 • Vývoj tromboflebitidy nebo trombózy je patologický proces ve stěnách děložních žil, který se projevuje edémem v místě vzniku trombu a zvýšením teploty na 39 stupňů po porodu. K této patologii dochází za několik dní..
 • Zánětlivý proces (vřed) způsobený zaváděním patogenních bakterií a rozvojem infekce v prasklinách a slzách pohlavních orgánů, doprovázených výtokem hnisu, otokem a zarudnutím. Teplota po dodání v tomto případě stoupne na 37–38 stupňů.
 • Parametritida je patologický proces v tukové tkáni dělohy ze strany, kde infekce pronikla. Příznaky tohoto onemocnění se začínají projevovat po narození dítěte ve formě silné bolesti v podbřišku, nepohodlí během močení, zimnice a tepla po porodu desátého dne.
 • Metroendometritida nebo hnisání povrchu dělohy v důsledku krevních sraženin v ní zanechaných, kousků placenty nebo exacerbace předchozích chronických onemocnění reprodukčního systému. Toto onemocnění je doprovázeno horečkou do 38-40 stupňů, zimnicí, poruchami spánku, křečemi dělohy, oblačným výtokem s nepříjemným zápachem.
 • Pelvioperitonitida v pánevní oblasti. Tento závažný zánět se objeví 14. den. Během nemoci dochází k hypertermii těla až do 42 stupňů po porodu, stejně jako třes (třes), záchvaty zvracení, nevolnost, křeče bolesti v podbřišku, zmatek a celková nevolnost..
 • Pyelonefritida se může objevit během těhotenství a zhoršovat se po porodu v důsledku oslabení obranyschopnosti organismu. Žena trpí častým a bolestivým močením, hypertermií až 40 stupňů, bolestí v bederní zádech.
 • Alergická reakce na materiál používaný k sešívání vagíny a epiziotomie.
 • Respirační virová infekce.

Metroendometritida

Komplikace po porodu u žen mohou také způsobit zánět děložní sliznice. Vyskytuje se v případě hromadění sekrecí u ženy při porodu, zablokování děložního čípku krevní sraženinou, zpožděných částic placenty, s exacerbací starého onemocnění. V tomto případě se teplota objeví asi 2-4 dny po narození, udržuje ukazatele kolem 39 ° C.

Zároveň se žena také cítí zimnice, dochází ke ztrátě chuti k jídlu, jsou pozorovány poruchy spánku. Při hmatu je cítit bolest v podbřišku. Povaha výboje se mění: zakalí, špatně zapáchají, jejich množství se může výrazně zvýšit nebo snížit. Problém lze řešit antibiotiky. Někdy musíte umýt dělohu.

Jaké jsou příčiny zimnice?

Matka se může setkat s křečemi kožních cév a třesem svalů - zimnicí. Žena cítí, že se třese a potem zesiluje v podpaží a na čele se objeví pot. Nejčastěji je zimnice po císařském řezu nebo porodu doprovázena významným zvýšením tělesné teploty a je vyvolána z následujících důvodů:

 • prudká změna rovnováhy hormonů v těle;
 • produkce prolaktinu;
 • přetížení svalů břišní dutiny;
 • zbytkový účinek drog používaných ke stimulaci porodu;
 • skoky v krevním tlaku na pozadí obecného vyčerpání těla;
 • masivní ztráta krve (důsledek císařského řezu nebo porodu, komplikovaného více mezerami);
 • dehydratace.

Jaká by měla být normální teplota?

Po porodu dochází v ženském těle k mnoha procesům spojeným s obnovou těla a přizpůsobením se potřebám dítěte - otokem a aktivní produkcí mléka prsními žlázami, hojením poškozeného porodního kanálu a navrácením dělohy do normální velikosti.

U žen, které rodí poprvé, vyvstávají otázky: jaká může být teplota bezprostředně po porodu a proč náhle vzrostla? Pro spolehlivější měření musíte do lokte vložit teploměr, abyste nezohlednili teplotu hrudníku.

Po dobu dvou měsíců může teplota zůstat na 37 stupních a odborníci identifikují několik situací, kdy hypertermie (až do 38 ° C) nebude projevem závažných komplikací vyžadujících lékařský zásah:

 • v prvních několika hodinách;
 • 2-3 dny v souvislosti se zřízením laktace;
 • během dne během období toku mléka.

zjištění

Jak jste již pochopili, teplota po porodu musí být řízena, protože její odchylka od normy může být způsobena nebezpečnými poporodními komplikacemi. V mateřské nemocnici se teplota měří denně, a pokud stoupne, lékaři rychle určí příčiny a poskytnou nezbytnou pomoc. Až budete vy a vaše dítě propuštěni domů, musíte sami měřit teplotu alespoň několik týdnů.

S jeho prudkým vzestupem, stejně jako v případě, kdy teplota není příliš vysoká, do 37,5 °, ale trvá déle než jeden den, okamžitě vyhledejte lékaře. Správné zacházení s ním včasné pomůže rychlému uzdravení. A zdraví novorozeného dítěte závisí na zdraví matky.

Související články

Co dělat, když je teplota vysoká?

Žena by si měla být vědoma toho, že na ní nyní závisí nejen její vlastní život, ale i blaho novorozeného dítěte, a proto v případě znepokojivých příznaků je nutné neprodleně kontaktovat zdravotnické zařízení. Signálem, který přivolá lékaře, by měl být stav, kdy teplota prudce stoupla na vysoká čísla (39–40 stupňů) a trvá 24 hodin. Pouze odborník bude schopen přesně určit diagnózu a předepsat odpovídající terapii.

ČTĚTE PODROBNOSTI: co dělat, když kojící matka má horečku?

Drogová terapie

Používání antipyretik, antibiotik a dalších léků může být omezeno, pokud žena kojí dítě. Lékař může doporučit dočasné odmítnutí krmení, pokud matka potřebuje intenzivní péči o léky, které mohou poškodit zdraví dítěte.

Ke snížení teploty můžete použít léky na bázi paracetamolu a ibuprofenu: Nurofen, Next, Ibuklin, Mig. Při zachování laktace předepisují odborníci antipyretikum ve formě rektálních čípků a zakazují použití aspirinu, antipyretických práškových látek s barvivy a příchutěmi.

Lidové recepty

S opatrností je třeba použít alternativní metody snižování teploty (bobule a bylinné odvar), aby nedošlo k vyvolání alergické reakce u dítěte. Během tohoto období by pro ženu měly být vytvořeny nejpohodlnější podmínky: nedostatek domácích prací, chladná teplota, nezbytné výrobky pro péči o tělo a příznivá emoční atmosféra. Je třeba mít na paměti, že nevylučují příčinu, ale pouze dočasně zmírňují stav:

 • tření alkoholem nebo octovým roztokem (aplikujte na lokty, krk, popliteální dutiny);
 • strouhané bramborové obklady s octem;
 • teplý čaj s malinovým džemem (ne více než tři skleničky denně);
 • pít s citronovou šťávou a medem;
 • brusinková šťáva.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud si žena všimla alespoň jednoho z výše uvedených patologických příznaků popsaných výše, potřebuje co nejdříve odbornou pomoc, samoléčení zde není přípustné. Pokud teplota ženy po porodu trvá déle než 2–3 dny, ačkoli nejsou detekovány žádné další příznaky, mohou nastat další chronická onemocnění. V tomto případě je také nutné navštívit lékaře, který provede správnou diagnózu a určí příčiny teploty. Mladá matka musí být vždy zdravá a plná síly, protože na ní závisí zdraví dítěte.

Nemělo by se tedy přehlížet zvýšení nebo snížení tělesné teploty, protože období po porodu je považováno za docela nebezpečné pro ženu, během níž se může vyskytnout několik závažných onemocnění. Proto se doporučuje pečovat a zacházet velmi opatrně.

Možné komplikace

Teplota po porodu a nedostatek potřebné pomoci mohou způsobit vážné komplikace, které vyžadují dlouhodobé ošetření v nemocnici nebo chirurgický zákrok s odstraněním orgánů odpovědných za možnost následného porodu. Kromě toho bude žena na dlouhou dobu oddělena od svého novorozeného dítěte..

Většina patologických příčin horečky týden po narození naznačuje vývoj zánětlivých procesů v těle. Tromboflebitida bez adekvátní terapie může způsobit tromboembolismus, způsobit celkovou otravu krve (sepse), znecitlivění končetin, ztrátu citlivosti a fatální následek. Poranění vnějších pohlavních orgánů a nedostatečná péče o ně vyvolávají výskyt hrubých jizev a mikrotrhlin, které způsobují nepohodlí při pohlavním styku a vyžadují chirurgickou korekci (plastická chirurgie).

Stagnace mléka je komplikována mastitidou, která vyžaduje otevření abscesů, prodlouženou antibiotickou terapii a ukončení kojení. Běžící pyelonefritida může být předzvěstí selhání ledvin, bakteriotoxického nebo septického šoku, benigních nádorů v genitourinárním systému a hypertenze. Dojde-li k alarmujícím příznakům, je lepší se poradit s odborníkem a chránit se před hroznými následky.

Sdílejte s ostatními!


Hlavní příznaky SARS jsou podobné, stejně jako přenosové trasy (ve vzduchu, kontakt). Horečka vyžaduje užívání antipyretik, a v případě bakteriálních komplikací jsou nutné antimikrobiální látky. To vyvolává obavy z pokračujícího kojení..

 • slabost
 • horečka;
 • rýma;
 • bolest hlavy;
 • bolest krku;
 • bolest svalů;
 • snížená chuť k jídlu.

V současné době se předpokládá, že kojení by nemělo být zastaveno, pokud dojde k ARVI bez těžké intoxikace..

Nesteroidní protizánětlivé léky (paracetamol, ibuprofen), používané ke snižování tělesné teploty, jsou bezpečné, pokud se použijí střední dávky po krátkou dobu. O možnosti zachování kojení v případě potřeby, o stanovení antibakteriálních léků rozhoduje ošetřující lékař.

Po porodu - od prvních hodin do prvních týdnů

Komova Olga Alexandrovna
Plánování a řízení jednoduchého a komplikovaného těhotenství

Zaregistrujte se na schůzku s lékařem

Jednou z nejčastějších iluzí budoucí matky je, že bezprostředně po porodu těhotenství, které trvalo 9 měsíců, zcela skončí a ženské tělo se okamžitě vrátí do původního stavu. To, co se vrátí, je bezpochyby, ale bezprostředně po porodu je klam, který vyžaduje podrobnou analýzu a „expozici“. Faktem je, že po narození a vyrůstání dítěte každý den začne pro jeho matku odpočítávání - postupný návrat do stavu „před těhotenství“ překonáním nepříjemných pocitů, na které je třeba se připravit. Vyzbrojeni znalostí bude překonání tohoto obtížného období mnohem snazší..

Poporodní období začíná okamžikem narození placenty a pokračuje až do doby ukončení revoluce (reverzní vývoj, tj. Obnovení) všech orgánů a systémů, které prošly změnami v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Uvidíme, jak se události vyvíjejí - od prvních hodin do prvních týdnů.

První 2 hodiny po narození (před přesunem na poporodní oddělení)

V prvních několika hodinách po ukončení porodu zůstává žena pod porodem zdravotnického personálu v porodnici, protože během této doby jsou možné různé komplikace, například krvácení, horečka, změny krevního tlaku.

Počáteční fáze zotavení po porodu je v každém případě spojena s následujícími manipulacemi.

Nejprve zkoumají stav dělohy: ihned po narození by měla být děloha hustá. Pokud je uvolněná, porodní asistentka provádí vnější masáž, jejímž účelem je odstranit krevní sraženiny nahromaděné v děloze a obnovit kontraktilitu svalů dělohy. Masáž přední stěnou břicha.

Bezprostředně po narození se aplikuje ledový měchýř na spodní část břicha a na perineum. Děje se tak pro aktivní redukci malých krevních cév a zastavení krvácení. Udržujte led ne déle než 20 minut.

Po porodu vyprázdněte močový měchýř co nejdříve. Děje se tak, aby se předešlo urologickým infekcím, zhoršilo svalový tonus močového měchýře v důsledku nadměrného roztažení a krvácení v důsledku skutečnosti, že zvětšený močový měchýř interferuje s normální kontrakcí dělohy po porodu. Za tímto účelem se žena ihned po porodu umístí do katétru.

Je obvyklé pozorovat odpočinek v mateřských nemocnicích během prvních 6-8 hodin po porodu. Neměli byste vstávat a chodit dříve než v tomto období, i když se zdá, že se cítíte dobře. Za prvé, ženské tělo prošlo velkým stresem a potřebuje odpočinek, a za druhé, během tohoto období jsou závratě a dokonce mdloby často spojeny s prudkým poklesem krevního tlaku, což může vést k poklesu a vážnému zranění. Nemocnici možná nebude dovoleno jít na záchod - místo toho budete muset použít loď. A pokud máte stále dovoleno jít na záchod, pak byste tam neměli jít sami.

Císařský řez je zvláštní případ. Během prvních dnů po operaci je mladá matka na zvláštním poporodním oddělení (nebo jednotce intenzivní péče) pod neustálým dohledem: je korigována na ztrátu krve, antibiotická terapie je zahájena s cílem zabránit pooperačním infekčním komplikacím a jsou stimulována střeva.

Hlavní příznaky, které se objevují během několika prvních hodin po porodu

 • Chlad, hlad a žízeň.
 • Ihned po narození mírně zahřívejte - pravděpodobně kvůli dehydrataci.
 • Těžká únava, zvláště pokud porod byl dlouhý nebo obtížný.
 • Bolest v místě stehu a poté znecitlivění v této oblasti, pokud jste měli císařský řez (zejména pokud byl první) nebo po epiziotomii.

První dny po porodu (porodnické oddělení)

Nejčastěji se první pohled do zrcadla nelíbí - po porodu mladá matka často vypadá, jako by byla v boji, - červené oči na tváři - četné hnědé tečky, které vypadají jako krtci. Pokusy během obtížné druhé fáze porodu mohou vést k prasknutí krevních cév v očích a kolem nich, díky nimž oči zčervenají a kolem nich se dokonce mohou objevit modřiny. To je nejpravděpodobnější, pokud žena zadržuje dech a na vrcholu své snahy její krevní tlak v cévách hlavy prudce stoupá. Co dělat s takovou „krásou“?

Chladné obklady na očích (každý po 10 minutách), které se provádějí několikrát denně, budou mít uklidňující účinek a urychlí zotavení, které přijde maximálně za 6-10 dní. Asi za týden se objeví také krvácení na obličeji..

Důsledkem porodu je přirozeně lochie - alokace zbytkové krve, hlenu a tkáně z dělohy. V prvních třech dnech po narození jsou obvykle stejně hojné (a někdy i hojnější) jako při menstruaci - jejich celkový objem může být asi 300 ml. V prvních dnech po porodu je hlavní složkou lochie krev z krevních cév, které se roztrhly v místě připojení placenty, takže výtok je intenzivně červený. Zvýšené sekrece při vstávání a další pohyby jsou normální.

Po porodu může být žena v různých částech těla také obtěžována bolestmi svalů. Které konkrétní svaly nejvíce bolí, záleží na tom, kterou konkrétní skupinu jste při porodu nejvíce namáhali: bolest se může soustředit na hrudník, záda, nohy a dokonce i ramena. Pokud má bolest skutečně svalovou povahu, měla by během několika příštích dnů postupně zmizet. Pro snížení nepohodlí mohou doporučit teplo (ve formě horkých koupelí nebo vyhřívacích polštářků) nebo předepsat léky proti bolesti.

Křečovité bolesti břicha, zhoršené kojením, jsou způsobeny normálními poporodní kontrakcí dělohy, která je zaneprázdněna důležitou prací: stlačuje krevní cévy, které se roztrhly během oddělení placenty, a vrací se na velikost, kterou měla před těhotenstvím. Poporodní bolestivé kontrakce se projevují především u žen, u kterých byly svaly dělohy výrazně napjaty, což je typičtější pro opakovaný porod a dvojčata. Mnoho matek porodících své první dítě si takové bolesti ani nevšimlo. Bolestivé kontrakce jsou zvláště patrné při kojení, protože při sání se uvolňuje hormon oxytocin, který stimuluje kontrakci dělohy. Nejprve pomůže lék proti bolesti, bolest obvykle zmizí během dvou až sedmi dnů. Pokud k tomu nedojde nebo pokud prostředek proti bolesti nepomůže, informujte svého lékaře.

Bolest v perineu a nepohodlí s ním spojené jsou také normální, protože je nereálné očekávat, že 3–3,5 kilogramové dítě projde perineem bez jakýchkoli následků. I když jste se při porodu vyhýbali slzám a neměli jste epiziotomii (perineální řez), tato oblast byla stále natažená, vymačkaná, tj. byl zraněn. Bolest zmizí za pár dní.

V případě epiziotomie se může bolest zvýšit, zejména se smíchem, kašlem, kýcháním a pohybem střev. Stejně jako u každé rány se místo epiziotomie neléčí okamžitě - obvykle trvá 7 až 10 dní. V této době je ženě zakázáno sedět, aby se švy neotevřely. Zároveň mohou sedět na záchodě a na tvrdé židli 5. dne v hýždě, kde není šev.

Když jste na porodnici, sestra bude pravidelně kontrolovat vaše stehy na zánět nebo jiné známky infekce. Výskyt infekce v souladu s hygienickými pravidly je však nepravděpodobný. Z hygienických pravidel je třeba přísně dodržovat: po každé návštěvě toalety je nutné perineum umýt teplou vodou, bez mýdla. 2krát denně se osprchujte.

Poprvé po porodu se z prsu uvolní pouze mlezivo - hustá nažloutlá tekutina a mléko se objeví ve 2. až 3. dni. Během období začátku laktace se mléčné žlázy často stávají přecitlivělé, někdy na hrudi praskne bolest, „ztuhne“. Při výrazném prohloubení prsou může lékař doporučit omezení množství spotřebované tekutiny, při nadbytku mléka a výrazném prohloubení prsou může být nutné pumpování. Pro prevenci prasklin bradavek a jejich výskytu je mast BEPANTEN užitečná.

Během prvních dnů po porodu má mnoho žen potíže s močením. Někteří prostě nemají nutkání k močení; jiní cítí potřebu, ale nemohou vyprázdnit močový měchýř. Někdo jiný může močit, ale zároveň pociťuje bolest a pálení - to jsou příznaky zánětu močové trubice, o kterých byste měli rozhodně informovat lékaře. Přes všechny obtíže je nutné, aby močový měchýř byl prázdný během prvních 6-8 hodin po porodu. To se provádí tak, aby zvětšený močový měchýř neporušoval normální kontrakci dělohy po porodu. V extrémních případech, pokud není možné vyprázdnit močový měchýř do 4 hodin po porodu, může mít žena katétr. Po porodu musíte bez ohledu na touhu močit alespoň jednou za 4 hodiny. Funkce močového měchýře normalizuje po 3-7 dnech.

Příčiny problémů se stolicí mohou být způsobeny několika faktory, fyzickými i psychologickými. Zaprvé se břišní svaly, které se během porodu účastní stolice, natáhly a začaly pracovat méně efektivně. Za druhé, konečník, stejně jako močový měchýř, také zažil tlak postupujícího plodu a nemohl se okamžitě normalizovat. Navíc je relativně prázdný kvůli zvýšené aktivitě na začátku porodu, sníženému příjmu potravy a případně snížené chuti k jídlu na začátku poporodní periody spojené s agitací nebo únavou. Nejčastější bariérou pro pohyb po porodu je strach, že se stehy otevřou. Vytvoření práce střev je zřídka snadné a rychlé, bude to trvat několik dní. Zahrňte do své každodenní stravy více vlákniny: otrubový chléb, čerstvé ovoce a zelenina, sušené ovoce a ořechy, vařené švestky - a zvyšte příjem tekutin. To zjemní stolici, ale ujistěte se, že mezi ovocem a zeleninou nejsou žádné alergeny: pamatujte, že byste neměli pít hodně tekutin dříve, než dorazí mléko a je stanoveno laktace. Pokuste se pohybovat více, pokud to stav umožňuje. A nebojte se, že se vaše švy otevřou - k tomu nedojde. Vzhledem k tomu, že žena je často před porodem očištěna klystýrem, v prvních 2-3 dnech stolice není zpravidla žádná.

Aby se předešlo závratě, po porodu vstávejte z postele jemně, klidně, prudce nevstávejte. Zejména by toto doporučení měli přijmout ženy s nízkým krevním tlakem, které ztratily během porodu hodně tekutin a které se cítí velmi slabé. Spánek a ležení po porodu je lepší na břiše: v této poloze se děloha stahuje rychleji.

Po porodu nemá žaludek okamžitě svůj původní tvar, protože jeho svaly a kůže potřebují čas, aby se stáhly, stejně jako svaly dělohy. K rychlému návratu do původní podoby, bezprostředně po narození, po prvním vyšetření u lékaře, můžete použít speciální poporodní obvaz a také dechová cvičení (tradiční gymnastiku lze provádět pouze 6 až 8 týdnů po porodu). Dechová cvičení dýchají v žaludku: když vdechujete, nafoukněte žaludek, zatímco vydechujete - vyfoukněte ho. Opakujte 10-20 krát, 4-5krát denně.

Císařský řez: první den po operaci pijte pouze vodu s citronovou šťávou. Ale již druhý den je matka převedena na poporodní oddělení, kde okamžitě začíná vést aktivní životní styl - vstává a chodí, živí své dítě.

Hlavní příznaky, které se mohou objevit první den po narození:

 • Skvrny od vagíny.
 • Bolestivé kontrakce dělohy po porodu, dokonce i po dni.
 • Nepohodlí nebo bolest v perineu (zvláště pokud máte stehy).
 • Nepohodlí při chůzi, pokud máte stehy.
 • Bolest svalů v celém těle.
 • Kapilární ruptura (v očích, na obličeji).
 • Obtížné močení.
 • Obtížné a nepříjemné pohyby střev v prvních několika dnech; zácpa.

První týden po porodu

Vaginální výtok pokračuje: do 1 až 2 týdnů po porodu výtok postupně zafarbí do růžově, poté do hnědé a nakonec nažloutlé bílé. Během tohoto období používejte hygienické vložky (spíše než tampóny: mohou vyvolat zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsky). Přidělení se může zastavit po dvou týdnech a může trvat až 6-8. Někdy se v nich objevuje malá příměs krve. Při obnovování špinění musíte konzultovat lékaře. Pokud máte po prvním týdnu něco vážnějšího než klesající špinění, například silné špinění nebo výtok s nepříjemným zápachem nebo horečkou, měli byste se poradit s lékařem - možná část placenty zůstává na stěně dělohy. V tomto případě bude k odstranění zbytků placenty nutná hospitalizace a případně kyretáž dělohy. Měli byste se také poradit s lékařem, pokud nahnědlá nebo nažloutlá lochie přetrvává déle než 6 týdnů, protože to může být důsledkem infekce, zejména pokud je provázena horečkou nebo bolestí, jakož i zvýšenou citlivostí v břiše..

Stehy ponechané po epiziotomii musí být udržovány suché a čisté. Nejpravděpodobněji budou muset být zpracovány i po propuštění z nemocnice a když se osprchujete, ujistěte se, že do vagíny nevstoupila voda. Vnější genitálie a perineum můžete umýt odvarem heřmánku, měsíčku, eukalyptu. První tři měsíce po narození budete muset lehce vstát z postele, předtím, než se otočíte na bok, obejdete polohu sezení (sníží se tím tlak na svaly perineum) a nakrmíte dítě ležící na boku nebo napůl; nebude možné zvedat závaží.

Narození dítěte je pro ženu velmi významnou událostí, a to nejen fyzicky, ale také psychologicky. Za prvé, porod sám o sobě vyčerpává mladou matku, a za druhé, během a po změně produkce hormonů při porodu. Je tedy přirozené, že v této době nastává období duševní nestability. Nejtypičtějším pocitem v prvních dnech po porodu jsou vysoké nálady, ale v následujících dnech a někdy i týdnech se některé ženy stanou smutnými, nudnými, sebezáchovnými a apatickými; často trpí pocitem viny, že se při narození dítěte necítí příliš nadšeni. Stojí za zmínku, že se jedná o emoce normální pro období po porodu, spojené s normalizací hormonálního pozadí. Rada - více chodit, relaxovat, soustředit se nikoli na negativní, ale na pozitivní emoce.

Do 7 dnů po císařském řezu (před odstraněním švů) sestra denně zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například jód, „zelená“) a mění obvaz. Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; jen týden po císařském řezu se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden. Propuštěn z porodnice v nepřítomnosti komplikací 7. až 10. den po chirurgickém porodu. Protože bolest v jizvě může trvat až několik týdnů, může být pro ženu obtížné se ohýbat, takže je snazší si sednout a ohýbat nohy v kolenním a kyčelním kloubu. Při krmení je racionální používat pózy, ve kterých dítě neleží na břiše (netlačí na jizvu), například když dítě leží pod podpaží..

Hlavní příznaky v prvním týdnu po porodu

 • Nepohodlí a otok mléčných žláz mezi druhým a pátým dnem po porodu (někdy později).
 • Bolestivé bradavky.
 • Probíhající výboj.
 • Míchání nebo deprese.
 • Pocit bezmoci a strachu, když přemýšlíte o své roli matky, o kojení (pokud krmíte).

Mějte na paměti, že časové období pro zotavení po porodu je přibližně 6 až 8 týdnů. V prvním týdnu po porodu můžete najednou zažít všechny výše popsané fyzické a emoční následky a můžete si všimnout pouze některých z nich. Můžete mít také jiné, nikoli běžné příznaky. Nahlaste všechny neobvyklé nebo velmi závažné příznaky sestrám nebo poskytovateli zdravotní péče..

Aby bylo po propuštění z nemocnice vaše zotavení v plném proudu, nezapomeňte se poradit s lékaři v nemocnici a získat informace, které potřebujete, o následujících otázkách: jak zacházet s perineem, jak se chovat po operaci (včetně ošetření šití, pokud jste měli císařský řez), jak po porodu provádět jednoduchá fyzická cvičení, jak kojit a pečovat o bradavky (při kojení), jak pečovat o dítě.

Telefonické jmenování odborníků telefonním centrem: +7 (495) 636-29-46 (metro Schukinskaya a 1905 Goda Ulitsa). Můžete si také domluvit schůzku s lékařem na našem webu, zavoláme vám zpět!

Články O Neplodnosti