Hlavní Testy

Jaký je důvod a co dělat s krvácením během těhotenství

Jakmile se žena dozví o své „situaci“, začne věnovat mnohem více času zdraví. A to je zcela přirozené, protože na tom závisí zdraví budoucích drobků. A když žena začne krvácet během těhotenství v raných stádiích, to samozřejmě způsobuje její strach a paniku, protože by nemělo být špinění, jak si mnoho lidí myslí, během těhotenství. Ale je to opravdu tak? A mohou krevní sekrece představovat hrozbu pro další vývoj plodu? Zkusme na to přijít.

Ženské tělo je složitý mechanismus, jehož práce přináší mnoho obtíží a „zázraků“. Koneckonců, pouze v něm se může narodit nový život! A díky svému vzhledu se práce těla zcela mění. Důvodem je zvýšená syntéza hormonů, která je aktivována za účelem udržení těhotenství. Z tohoto důvodu, červená krev často začíná vystupovat z pochvy u žen. Co to ale znamená??

Pokud budoucí maminka začala krvácet po 4 týdnech, neměli byste se toho příliš obávat, ale budete se muset poradit s odborníkem, protože v této době se krev z pochvy objevuje z několika důvodů:

 • Implantace vajíčka plodu (nepovažuje se za patologii, a v tomto případě je stav, ve kterém se krev objevuje z vagíny během těhotenství v časném těhotenství, považován za normální a označuje se jako implantace nebo krvácení z dělohy)..
 • Placentární rejekce a výskyt hrozby přerušení těhotenství (tento stav je již patologický a je vždy doprovázen bolestí).

K implantaci krvácení dochází díky zavedení vajíčka do dělohy, zatímco poškozuje krevní cévy, v důsledku čehož orgán začne krvácet. Tento proces se zpravidla provádí ve čtvrtém týdnu těhotenství a během tohoto období může žena pozorovat malé kapky červené krve nebo hojný výboj, což vyžaduje použití hygienických vložek.

Důležité! Charakteristickým znakem implantačního krvácení v prvním trimestru je, že celý proces probíhá bez bolesti. Jediná věc, kterou může budoucí matka cítit, je mírná nevolnost, závratě a slabost. Ale všechny tyto příznaky jsou pro těhotenství zcela přirozené..

Krvácení se projevuje úplně jiným způsobem po 7 týdnech a dříve, které vyplývají z hrozby potratu. V tomto případě si žena může všimnout krevních sraženin, objevení se hnědých sekretů nebo těžkého krvácení, což vyžaduje výměnu hygienických vložek každých 1,5–2 hodiny.

V tomto případě je objev krvácení vždy doplněn následujícím klinickým obrazem:

 • Je tu slabost a únava.
 • Změny teploty subfebrilu.
 • Bolesti hlavy.
 • Začínáme „skákat“ krevní tlak.
 • Kreslení bolesti se objevují v dolním břiše.

Důležité! Pokud si žena všimla, že během těhotenství měla krevní sraženinu, a přestože ji začaly trápit akutní bolesti břicha, měl by být okamžitě zavolán tým lékařů! Tato klinika je charakteristická pro potrat, a poté je třeba pacienta sledovat odborníky.

Existuje další důvod, proč mají ženy po 6 týdnech vaginální výtok. A tento vývoj a formování vajíčka plodu na neobvyklém místě - vejcovod. Mluvíme o mimoděložním těhotenství, které se vyznačuje jednou vážnou komplikací - prasknutím vejcovodu. Pokud dojde k prasknutí, otevře se nejen krvácení, ale bude také zapotřebí chirurgický zákrok, během kterého bude jednoduše odstraněn. Protože u konvenčních léků nelze krvácení zastavit.

Ženy, které se již s tímto problémem setkaly, nemohou přirozeně otěhotnět, a proto se často obracejí na specializované kliniky pro IVF. Mimochodem, když se těhotenství po IVF vyskytuje u žen, děloha a děložní hrdlo také často krvácí, což je způsobeno narušením práce těchto orgánů..

Důležité! Pokud má žena během těhotenství umělé krvácení z děložního čípku, je nutné být neustále pod dohledem lékaře. Po IVF je procentuální podíl potratů téměř roven 70.

Je třeba poznamenat, že krevní výtok z pochvy ve 2-3 týdnech těhotenství a později se může objevit v důsledku vystavení určitým faktorům na těle. Mezi ně patří:

 • Stres.
 • Užívání některých léků.
 • Náhlá změna klimatu.
 • Drsný sex.
 • Instrumentální gynekologická vyšetření.

V prvním měsíci těhotenství tělo stoupá progesteron, po vystavení dělohy a děložního čípku se stávají velmi citlivými. Proto hrubé sexuální kontakty a instrumentální gynekologická vyšetření mohou snadno vyvolat otevření krvácení v prvním trimestru. V tomto případě je však malý a po několika hodinách přechází sám.

Příčiny krvácení jsou různé a mezi nimi tzv. Intermitentní krvácení, které se pravidelně objevuje u těhotných žen ve dnech, kdy by měla menstruace probíhat. Jedná se o zcela přirozený proces a nevyžaduje žádné ošetření..

Krvácení může také nastat v důsledku vývoje patologií u ženy. Mezi nimi je hyperandrogenismus. Patří do kategorie endokrinních chorob a vyznačuje se zvýšenou sekrecí androgenů.

Androgeny jsou hormony, které produkují varlata u mužů a vaječníky u žen. Také v procesu jejich výroby se účastní nadledvinky a štítná žláza. Při vysokém obsahu androgenů nemůže těhotenství pokračovat, protože v ženském těle se vyskytují procesy charakteristické pro mužské tělo, což má za následek zvýšený růst vlasů, rysy obličeje nabývají jiného tvaru atd..

Obecně se podle lékařů s rozvojem hyperandrogenismu početí dítěte přirozeně vyskytuje velmi zřídka (ve 2 případech z 1000). A pokud to žena ještě dokázala, musíte pečlivě sledovat vaši pohodu. I kapka krve s takovým onemocněním může signalizovat přítomnost velké hrozby pro další vývoj těhotenství, zejména když přijde čtvrtý nebo pátý týden, když je embryo transplantováno do dělohy..

Léčba tohoto onemocnění se provádí několika způsoby - chirurgický zákrok se používá v pokročilých stádiích a léky, tj. Hormonální léky. Jejich užívání může také způsobit mírné krvácení, které by také nemělo vyděsit těhotnou ženu..

Pokud si lékař všiml, že děložní hrdlo krvácí při vyšetření během druhého nebo třetího týdne těhotenství, provede další vyšetření, které ukáže, zda existuje riziko dalšího vývoje těhotenství nebo ne, a zda lze v léčbě pokračovat nebo odložit o další pozdní období.

Krev se také může objevit v důsledku eroze na děložním čípku. Toto onemocnění je charakterizováno tvorbou vředů na děložním čípku, který má sklon k truchlení, takže se musí okamžitě léčit.

Ale protože eroze během těhotenství není kauterizovaná, patologie je léčena pouze léky. Eroze krvácí hlavně z důvodu jejího mechanického poškození. Zpravidla se to děje buď během hrubého sexu, nebo při prohlídce gynekologem. Pro ni je však charakteristické také krvácení v pozdním těhotenství. To je způsobeno silným tlakem zvětšené dělohy na děložní čípek..

Pokud je eroze během těhotenství malá, může jí být povoleno porodit samu. Pokud je však velký, lékař s největší pravděpodobností navrhne císařský řez, protože při průchodu dítěte přes porodní kanál může dojít k vážnému poškození eroze, což může vést ke zranění a aktivaci jeho růstových procesů. A to jen zvýší pravděpodobnost prolévání.

Další patologie, ve které ženy mohou otevřít krvácení. A to je cystická smyk. Vyskytuje se občas, ale když se objeví, těhotenství je zřídka zachováno. Za hlavní faktor vývoje cystického driftu se považuje nesprávná tvorba embrya. Je to způsobeno nedostatkem nebo nadbytkem chromozomů charakteristických pro tuto patologii. Koneckonců, vyvíjí se z několika důvodů:

 • Když dojde k oplodnění „prázdného“ vejce, které nenese chromozomy (nedostatek chromozomů).
 • Když je vajíčko oplodněno několika spermiemi najednou (nadbytek chromozomů).

Tyto stavy vedou k abnormálnímu vývoji plodu, v důsledku čehož se ho samotné tělo snaží zbavit. Současně si žena může všimnout nejen krevních sraženin v raných stádiích, ale také tahání břišních bolestí.

Krvácení se může také otevřít na pozadí oddělení placenty. Tento stav je nebezpečný a může vést k potratu. Pokud tedy máte příznaky charakteristické pro tento stav, musíte okamžitě vyhledat lékaře.

Po oddělení placenty se téměř vždy otevře mírné krvácení, které je doplněno:

 • Záchvaty nevolnosti.
 • Únava.
 • Podrážděnost.
 • Bolest břicha.

Provokativy objevu krvácení mohou být také různé infekce, které se vyvinou v porodním kanálu. Dráždí sliznice dělohy a děložního čípku a na povlečení je zaznamenána malá krev.

Rozpoznání krvácení, které se otevřelo na pozadí infekčních procesů, je jednoduché. Zpravidla je vždy doprovázeno:

 • Svědění a pálení.
 • Bolestivé močení.
 • Vzhled specifické vůně v perineu.
 • Hyperémie stydkých pysků.

Výskyt sekrecí v 9 týdnech může být způsoben vývojem zánětlivých procesů pokrývajících sliznice pochvy, děložního čípku nebo dělohy. Klinicky se může nemoc projevit různými způsoby:

 • Krev během těhotenství je doplněna bolestmi břicha a horečkou.
 • Výtok se může každý den zmenšovat a klinické projevy se mohou otupit, což není příliš dobré, protože taková klinika je charakteristická pro chronické záněty.

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho důvodů, proč se krvácení může otevřít, pokud zjistíte, že krev pochází z vagíny, měli byste určitě navštívit lékaře. Koneckonců, některé patologie na samém začátku jejich vývoje nejsou doprovázeny další klinikou a důsledky jejich předčasné léčby mohou být závažné. Proto, bez ohledu na to, který týden těhotenství dorazil, pátý nebo dvanáctý, je stále nutné navštívit lékaře.

Hlavní důvody, proč ženy krvácely ve 14. týdnu a dříve, již byly diskutovány výše. Může však vzniknout později? K tomu samozřejmě existuje několik důvodů..

Na pozadí placenty previa se tedy může objevit malé vypouštění krve během těhotenství po 16–20 týdnech. Blokuje děložní hrdlo a vyvíjí na něj silný tlak, proto se uvolňuje krev, která má šarlatovou barvu. V tomto případě krev teče v malém množství, ale tento stav je charakterizován symptomem, jako je fosilní břicho..

Důležité! Placenta previa je patologický stav, který je doprovázen nejen otevřením krvácení, ale také přerušením těhotenství. Proto, pokud máte také první známky vývoje této patologie, ujistěte se, že jdete k lékaři a udělejte ultrazvuk..

Když už mluvíme o tom, proč je krvácení 23. týdnu těhotenství, nelze říci jen o zánětech a infekcích, které se mohou objevit také během těhotenství a vyžadují okamžitou léčbu. Koneckonců, jsou schopni negativně ovlivnit zdraví budoucího dítěte.

Pokud si žena všimne krvavého výboje ve 32–40 týdnech, měla by být velmi opatrná, protože porod může začít kdykoli. V tomto případě z pochvy zpravidla vycházejí sliznice a krevní pruhy. Jedná se o korek, který se tvoří v děložním hrdle v prvních týdnech těhotenství.

Může jít na několik dní nebo týdnů. Jakmile však odejde, porod začne okamžitě. Pokud je příliš brzy na porod, je naléhavě nutné jít k lékaři, protože v tomto případě, pro udržení těhotenství, budete muset podstoupit kurz obecné posilovací terapie a být neustále pod lékařským dohledem.

Pokud krvácí v posledním trimestru těhotenství, nemyslete příliš dlouho, co dělat v této situaci. Naléhavá potřeba jít do nemocnice, i když se uvolní jen velmi málo krve. Pak to půjde mnohem silnější, a poté se vody mohou snadno pohybovat.

Rovněž je třeba říci, že ke vzniku krve po 38 týdnech a dříve může dojít také v důsledku infekčních a zánětlivých onemocnění. A aby nedocházelo ke komplikacím během porodu (a v tuto chvíli se mohou vyskytnout kdykoli), je lepší udělat ultrazvuk.

Mělo by být zřejmé, že existuje mnoho důvodů, proč červená krev šla během těhotenství. A často mají fyziologický charakter. Abychom se však ujistili, že neexistují žádné patologie, které ohrožují vývoj a tvorbu plodu, je stále nutné konzultovat odborníka..

Krvácení během těhotenství: příčiny a projevy

Řekneme vám více o příčinách špinění a působení těhotné ženy.

Vaginální krvácení během těhotenství je alarmující znamení, které vyžaduje lékařskou pomoc nebo sanitku. Řekneme vám více o příčinách špinění a působení těhotné ženy.

Krvavý výboj se může objevit kdykoli a v Ruské federaci až do 20. týdne těhotenství jsou základem hospitalizace.

Z hlediska intenzity je výboj bohatý nebo vzácný („mazanina“), jasný / šarlatový nebo nahnědlý. Závažnost krvácení však není vždy úměrná závažnosti patologie / příčiny.

Implantační krvácení

Vyvíjí se 6-12 dní po oplodnění. Vyskytuje se několik dní před údajnou menstruací, kdy žena o těhotenství ještě neví.

Co se děje

Připojením ke stěně dělohy poškodené vajíčko poškozuje krevní cévy, které začínají krvácet..

Projevy

Krvavý výboj není hojný, trvá 1-2 dny. Může být doprovázena mírnou závažností nebo nepohodlí v dolním břiše..

Co hrozí

Žádné nebezpečí.

Krvácení ve dnech údajné menstruace

Může být pozorován v prvním trimestru, ale někdy u některých žen pokračuje až do 20. týdne těhotenství.

Co se děje

Krvácení způsobené hormonálními změnami v těle těhotné.

Projevy

Špinavý nahnědlý výboj trvající 1 až 2 dny. Obvykle bezbolestné.

Co hrozí

Není to nebezpečné pro matku nebo dítě.

Cervikální změny

Často neexistují žádné projevy, ale někdy způsobují drobné krvavé vypouštění z pochvy.

Cervikální eroze / ektopie

Slizniční buňky z děložního hrdla se přesouvají do vaginální / vnější části (dochází k mírné ulceraci).

Příčiny

Zánět, hormonální změny, mechanické poškození a další.

Co se děje

V místě eroze se děložní sliznice stává tenčí. Během těhotenství více krve vstupuje do krku a krevní cévy rostou. I malý mechanický účinek na erozní oblast může poškodit krevní cévy a způsobit krvácení.

Projevy

Po pohlavním styku nebo gynekologickém vyšetření se mohou objevit krvavé skvrny z pochvy. Trvá 1-2 dny..

Mohu mít sex během těhotenství?

Moderní lékaři nezakazují, ale spíše doporučují, aby nastávající matky pokračovaly v sexuálních vztazích s partnerem.

Decidual polyp

Je to malý výrůstek vyčnívající do lumen cervikálního kanálu nebo za ním.

Příčiny

Během těhotenství na pozadí hormonálních změn roste sliznice děložního hrdla. Obvykle polyp zmizí sám po porodu, ale během těhotenství to může obtěžovat ženu.

Co se děje

I drobný mechanický efekt může poškodit děložní čípek - například při použití vaginálních forem drog nebo při pohlavním styku.

Projevy

Může dojít k malému krvácení z pochvy, které lze pozorovat během těhotenství.

Co hrozí

Riziko polypové infekce.

Nedostatek lustru v těle

Častěji pozorováno v prvním trimestru těhotenství, méně často - později.

Vyskytuje se v důsledku nedostatečné produkce progesteronu, hormonu těhotenství, žlutým tělem.

Příčiny

Obvykle nesouvisí se skutečným těhotenstvím, ale leží ve zdravotních problémech matek - například polycystických vaječníků.

Co se děje

Při nedostatku progesteronu se zvyšuje tón a zhoršuje se růst dělohy - vede k odmítnutí sliznice dělohy, bohaté na krevní cévy.

Projevy

Intenzita krvácení je spojena se stupněm nedostatku progesteronu: čím méně hormonu, tím výraznější projevy.

Obvykle na začátku není špinění hojné a špinění, ale pak se zesilují.

Ve spodní části břicha se často vyskytují bolestivé nebo křečovité bolesti spojené se zvýšeným tónem dělohy..

Co hrozí

Obtížnost při implantaci oplodněného vajíčka nebo spontánního potratu.

Bolest břicha během těhotenství

Drift bublin

Plodové vajíčko se nevyvíjí správně a okolní membrána roste ve formě bublin naplněných tekutinou.

Příčiny

Vyskytuje se hnojení vajíčka, které nemá chromozomy. Embryo není životaschopné.

Co se děje

Bubliny se začnou odtrhávat od stěny dělohy, což vede k poškození jejích cév.

Projevy

V období 11 až 25 týdnů těhotenství se z vagíny obsahující odmítnuté váčky objeví tmavé skvrny. Bolest obvykle chybí.

Jediným způsobem, jak zastavit krvácení, je odstranit cystickou smyčku.

Co hrozí

Existuje riziko vzniku maligních nádorů, proto lze po ukončení těhotenství předepsat protinádorovou léčbu.

Mimoděložní těhotenství

Vyskytuje se, pokud oplodněné vajíčko nespadá do děložní dutiny.

Příčiny

Plodové vajíčko se může připojit k děložní trubici, vaječníku nebo břišní dutině.

Co se děje

V okamžiku připojení vajíčko poškozuje krevní cévy, což způsobuje rozvoj krvácení. Nejběžnější trubice těhotenství.

Projevy

V počátečním stádiu se mohou objevit vaginální skvrny z pochvy, které jsou doprovázeny tahem nebo křečemi v dolním břiše..

Při pokračujícím těhotenství praskne vejcovod s vývojem krvácení z pochvy a do břišní dutiny (vnitřní krvácení).

Na straně připevnění vajíčka je akutní bolest břicha. Krev se hromadí v prostoru za dělohu, takže konečníku může být bolest.

Co hrozí

Pokud včas nestanovíte mimoděložní těhotenství, vyvine se hojné krvácení a život ohrožující.

Chirurgické ošetření. S včasnou diagnózou může být vejcovod uložen, pokud se zlomí, je odstraněn.

Předčasné přerušení placenty

Může se vyskytnout po 16 týdnech těhotenství nebo během porodu.

Příčiny

Nemoci hmoty (ledviny, srdce a krevní cévy), malformace dělohy (bicorn, septum), nedostatečnost corpus luteum, placentární nedostatečnost, gestóza / toxikóza, polyhydramniá během skutečného těhotenství a další.

Co se děje

Mezi placentou a děložní stěnou jsou vytvořeny malé hematomy (uvnitř obsahují krev), které se navzájem spojují a placenta se vylučuje z děložní stěny.

Projevy

S malým odstupem není špinění dostatečné. Poškozené cévy mohou trombózovat (tvoří se krevní sraženina) a další oddělení placenty je pozastaveno.

Při oddělení na velké ploše je krvácení obvykle hojné.

Odpojení je doprovázeno zvýšeným tónem dělohy. V oblasti břicha a dolní části zad jsou tažné bolesti, někdy jsou docela výrazné a připomínají pokusy.

Co hrozí

Krev špatně proudí k dítěti - dodávka kyslíku a živin je narušena.

Existuje riziko nadměrného krvácení, které ohrožuje život matky i dítěte.

Nahromaděná krev může sloužit jako substrát pro infekci a / nebo může vést k předčasnému prasknutí membrán.

Nesprávné umístění placenty (prezentace)

Normální umístění placenty je horní nebo střední část dělohy. S prezentací ve spodní části zcela nebo částečně překrývající hltanu (vchod) dělohy.

Příčiny

Poruchy oběhu a / nebo atrofie (ředění) sliznice děložní stěny, což komplikuje připojení oplodněného vajíčka.

Co se děje

Jak se gestační věk zvyšuje, děloha roste a placenta se neroztahuje, což vede k jejímu oddělení a poškození krevních cév.

Projevy

Počínaje 16 týdny těhotenství, periodicky se objevující a mizející neobvyklé bezbolestné špinění z pochvy.

Co hrozí

Slabá práce, nedostatečná dodávka kyslíku plodu, riziko těžkého krvácení v časném období po porodu.

Spontánní potrat

Vyskytuje se častěji v raných stádiích (potrat), méně často - v pozdějších (předčasný porod).

Příčiny

Téměř všechny výše uvedené podmínky mohou vést k spontánnímu potratu.

Nejběžnější u:

* trombofilie - porušuje se systém srážení krve a zvyšuje se riziko trombózy (antifosfolipidový syndrom, vrozená nedostatečná produkce některých koagulačních faktorů atd.);

* endokrinní choroby: gestační diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy, zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů;

* imunologická nekompatibilita manželů, nedostatečnost corpus luteum;

chromozomální a genetické abnormality plodu;

* malformace dělohy atd..

Co se děje

Postupné odmítnutí vajíčka (v raných stádiích) nebo placentární abrupce (v pozdějších stádiích).

Projevy

Hrozba, která začala, se projevuje tažením bolesti v podbřišku a v dolní části zad. Pokud se začnou objevovat vajíčka plodu nebo placentární odtržení, objeví se z vagíny špinění světle hnědé nebo nasycené červené barvy..

Co hrozí

Vývoj krvácení a ztráty dítěte. Ne však ve všech případech je nutné udržovat těhotenství, někdy je lepší důvěřovat přírodě, zbavit se úmyslně životaschopného nebo nemocného dítěte.

Jak porodit zdravé dítě po potratu?

Jak vidíte, špinění během těhotenství může být projevem některých vážných stavů, které vyžadují povinnou lékařskou péči. Nastávající matka by měla být ostražitá a při prvních alarmujících příznacích ihned navštívit lékaře.

Autor: Koretskaya Valentina Petrovna, pediatr,

lékař-rezident dětského oddělení

Těhotenství ve Zdravém rodinném zdravotním středisku v Jekatěrinburgu je podrobné pozorování, laboratorní testy, ultrazvuková diagnostika, pozorování vysoce kvalifikovaného porodníka-gynekologa a dalších lékařů v příjemném prostředí, bez stresu a prasknutí. Stejně jako další ultrazvuk a vyšetření na důvěru nastávající matky ve fyziologicky správném průběhu těhotenství.
Skutečně osobní přístup a pozornost ke každému pacientovi vytvoří atmosféru pohodlí domova a pohodlí návštěvy!

MC „Zdravá rodina“ st. Fucika, 3
tel.:,

Existují kontraindikace. Je nutná odborná konzultace.

Příčiny krvácení během těhotenství, jak zastavit?

Krvácení během těhotenství je vážnou hrozbou pro zdraví a život plodu i matky. Proto takový stav nelze ignorovat a pokud dojde ke krvácení jakékoli povahy, vyhledejte lékařskou pomoc. Jedná se o výtok různých barev (červená, růžová, hnědá) a konzistence, které se objevují z vagíny.

Podle statistik je krvácení u těhotných žen pozorováno poměrně často. Podobný problém postihuje až 20% nastávajících matek. V Rusku zemře každý rok na krvácení až 100 žen, což naznačuje závažnost problému.

Příčiny krvácení během těhotenství

Krvácení během těhotenství může mít řadu důvodů, mezi něž patří následující:

Mimoděložní těhotenství. Je charakterizována skutečností, že těhotenství nastává a začíná se vyvíjet mimo dělohu.

Zmrazené těhotenství, při kterém plod umírá v lůně.

Cervikální zánět.

Implantace vaječníků do stěn dělohy.

Cervikální eroze.

Sexuální styk při porodu dítěte. Vyskytuje se v důsledku podráždění děložního čípku a pochvy.

Potrat. Současným příznakem špinění, který se objevuje, je silná paroxysmální bolest v podbřišku..

Bubble smyk. Toto je stav, ve kterém dochází k růstu placentární tkáně. S tím je krvácení hojné, ale není bolest.

Fetální malformace.

Nízký progesteron.

Infekce močového měchýře.

Křečové žíly pochvy.

Roztržení dělohy, ke kterému dochází v pozdějším těhotenství. Ohroženy jsou ženy, které měly císařský řez s vícečetnými těhotenstvími a po operaci zůstaly jizvy.

Invazivní gynekologická vyšetření, jako je odběr krve z pupeční šňůry, plodové vody nebo chorionbiopsie plodu, mohou u těhotné ženy příležitostně způsobit krvácení..

Krvácení v časném těhotenství

Krvácení v časných stadiích těhotenství neznamená vždy přítomnost patologie, tento stav by však neměl být ignorován. Existují přirozené krvácení i ty, které mohou nést vážné ohrožení.

Někdy, v raných stádiích, kdy žena ještě neví, že je těhotná, může být z vagíny uvolněno malé množství krve. Důvodem je skutečnost, že vajíčko plodu se váže na stěnu dělohy. Během tohoto procesu dochází k přirozenému odmítnutí menších prvků sliznice, která je obloží. V souvislosti s takovými změnami v těle může žena pozorovat malý výboj hnědohnědé nebo červené barvy, doprovázený pocitem nepohodlí a krátkodobou bolestí.

Někdy se může vyskytnout mírné krvácení ve 3-4 týdnech těhotenství. Ne vždy ukazuje na přítomnost problému. K tomu může dojít kvůli skutečnosti, že žena měla v tuto chvíli zahájit další menstruaci. Hormony, které regulují průběh těhotenství, přirozeně ovlivňují tento proces a přerušují jej. Proto se někdy uvolňuje určité množství krve. Takové krvácení může někdy trvat až 2 trimestry, v souvislosti s nimiž žena někdy nezná svoji situaci.

Časné krvácení může někdy být důsledkem zvýšeného přísunu krve do rostoucí dělohy. V tomto případě lze pozorovat křečové žíly, v cervikálním kanálu se tvoří polypy. Těhotná žena nepociťuje žádné nepohodlí a lékaři ji nepředepisují.

Při příští návštěvě lékaře byste však neměli mlčet, že v časných stádiích těhotenství došlo ke krvácení, protože v některých případech jsou příznakem závažných procesů. V tomto případě může trpět plod i žena sama.

Někdy může dojít ke krvácení po 5 týdnech těhotenství. To může být způsobeno Rhesusovým konfliktem matky s plotem. Právě v tomto okamžiku je položen hemopoetický systém embrya, a pokud dojde ke konfliktu, může to vést k potratu. Pokud žena nevidí lékaře se špinavou a přidruženou bolestí, nelze těhotenství nejčastěji prodloužit. Pokud se krvácení zesílí, objeví se sraženiny a silná bolest, znamená to, že potrat je již v procesu.

Přibližně po 6 týdnech, někdy o něco dříve nebo později, může dojít ke krvácení, což svědčí o mimoděložním těhotenství, když je fetální vajíčko umístěno mimo dělohu..

Nelze rozpoznat příčinu krvácení sami, takže se musíte obrátit na lékaře. Kromě toho mohou v raných stádiích naznačovat patologické i přirozené procesy..

Krvácení mimoděložním těhotenstvím

Mimoděložní těhotenství se týká patologického stavu a je komplikací těhotenství. Je charakterizováno skutečností, že oplodněné vajíčko je připojeno mimo stěny dělohy. Tento stav vyžaduje naléhavou hospitalizaci, protože způsobuje vnitřní krvácení a může být pro ženu fatální.

Nebezpečí mimoděložního těhotenství je, že na začátku narození života se neliší od děložního. Žena může v mléčných žlázách pociťovat nevolnost, slabost a citlivost..

Charakteristické příznaky se začínají objevovat po dobu 5 až 8 týdnů, projevují se následujícím způsobem:

Krvácení se vyskytuje v břišní dutině, protože jsou zde poškozeny krevní cévy. Často však můžete pozorovat krvácení dělohy, které je způsobeno prudkým poklesem hladin progesteronu. Alokace jsou obvykle zanedbatelné, někdy se mohou podobat menstruaci. K těžkému krvácení dochází, ale je extrémně vzácné.

Bolest má odlišnou povahu, může být řezná, paroxysmální a bolavá, lokalizovaná v dolním břiše, s následným ozářením na stranu a řitem.

Pokud je ztráta krve významná, u ženy se může rozvinout šok. Je charakterizována ztrátou vědomí, bledostí, prudkým poklesem tlaku.

Při krvácení se chirurgická metoda vždy používá k odstranění vajíčka. Pokud se zlomí, odstraní se vajíčko nebo vejcovod.

Implantační krvácení během těhotenství

Krvácení implantátu je přirozené uvolňování krve v časných stádiích těhotenství. Je to způsobeno tím, že oplodněné vajíčko se snaží napadnout stěny dělohy. Tento typ krvácení není patologický a není pozorován u každé ženy.

Podle statistik je krvácení u těhotných žen pozorováno poměrně často. Podobný problém postihuje až 20% nastávajících matek. V Rusku zemře každý rok na krvácení až 100 žen, což naznačuje závažnost problému.

Tento typ krvácení dostal své jméno díky skutečnosti, že zavedení vajíčka do stěn endometria dělohy se nazývá implantace. Poškození tkání a krevních cév vajíčko ztvrdne uvnitř těla žen a způsobí krvavý výboj. K tomuto procesu dochází v průměru po dobu 8 dnů, po pohlavním styku, někdy se tento proces může přetáhnout až na 12 dní. Výboj netrvá dlouho, výboj je pozorován po dobu 2 hodin, déle.

Je důležité být schopen rozpoznat příznaky implantačního krvácení a odlišit jej od počátku menstruace nebo jiného typu ztráty krve..

Skutečnost, že žena začala implantační krvácení, naznačuje následující:

Přítomnost nepříjemných, ale ne příliš bolestivých pocitů v podbřišku. Tahají v přírodě. Způsobeno svalovými křečemi děložních svalů.

Krátkodobé snížení bazální teploty. Toto znamení je však velmi obtížné sledovat, protože pokles je zanedbatelný a krátký.

Samotné krvácení je slabé, výtok je často lehký, krémový.

Žena může pociťovat mírnou nevolnost doprovázenou závratěmi, slabostí a letargií. Vyskytují se po dokončení implantace vajíčka..

Lze vypočítat načasování počátku implantace. To se stane 10. den po ovulaci, pokud je cyklus 28 dní.

Na rozdíl od menstruace je toto krvácení krátké.

Barva zvýraznění nebude tak nasycená..

Množství takového výboje se rovná několika kapkám.

Když dojde k mimoděložnímu těhotenství, krvácení z implantace se mírně liší. Žena zažívá bolest, ostrou a paroxysmální. Ektopická implantace je nejčastěji doprovázena závratěmi a nevolností. Při průchodu vejcovodem bude krev tmavá, takže výboj získá odpovídající charakter.

Pokud k přidělení došlo dříve nebo později. Jsou intenzivní povahy, může to znamenat přítomnost jakékoli jiné choroby. V takovém případě musíte navštívit lékaře a požádat o konzultaci.

Problematické je sebeurčení implantačního krvácení pomocí těhotenského testu. Zpravidla v tak raných stadiích těhotenství nedává spolehlivý výsledek a je nutné to provést až po prvním dni opožděné menstruace.

Existuje spolehlivější metoda pro stanovení přítomnosti těhotenství - jedná se o odběr krve a analýzu specifického hormonu hCG. Když dojde k oplodnění, stoupá hladina lidského chorionického gonadotropinu v krvi ženy. Její výběr se aktivně vyskytuje na membráně fetálního vajíčka. Tato metoda stanovení těhotenství je velmi spolehlivá a může být provedena již 6. den po pohlavním styku. Po implantačním krvácení však bude spolehlivější..

Jak zastavit krvácení během těhotenství?

Dojde-li ke krvácení během přenášení ženy, postupujte podle následujících pokynů:

Hluboká ztráta krve během těhotenství zřídka začíná náhle a nečekaně. Nejčastěji mu předchází bolest a napětí v podbřišku.

Pokud žena zjistila krvavý výboj, musíte zavolat sanitku a před jejím příjezdem ležíte v posteli s válečkem pod nohama.

Pokud je návštěva lékaře z jakéhokoli důvodu opožděna, musíte vypít dvě tablety no-shpa a valeriánského extraktu.

Na spodní část břicha byste měli připevnit něco studeného, ​​může to být ledový ohřívač nebo láhev vody. Nejdříve ale musíte zabalit látku.

Je zakázáno používat roztoky pro douching a dokonce i pro mytí, aby lékař mohl určit příčinu ztráty krve podle barvy a povahy výboje.

Nemůžete použít tampón k zastavení krvácení, abyste neznečistili oblečení, měli byste použít hygienickou vložku nebo čistý hadřík.

K zastavení krvácení nemůžete používat hormony na bázi progesteronu samostatně bez lékařského předpisu. V některých případech pomáhají, ale lékař musí určit příčinu krvácení..

Po příjezdu posádky sanitky bude žena převezena do nemocnice a převedena k specialistovi k pozorování.

V závislosti na tom, co způsobilo ztrátu krve, bude těhotná žena buď ponechána v nemocnici, nebo poslána domů k léčbě. Nejčastěji se k léčbě používají crostandery (Dicinon, Vikasol atd.), Které snižují děložní svaly (oxytocin) a zvyšují hladinu hemoglobinu v léku. Těhotné ženy jsou předepsány vitamíny a léky, které pomáhají posilovat krevní cévy - askorutin.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Krvácení během těhotenství, hlavní příčiny

K krvácení dochází jak v časném, tak v pozdním těhotenství. V prvních třech měsících je progesteron zodpovědný za povahu výboje, ve druhém - estrogen. Normální výboj je lehký, čitelný transparentně: všechny reprodukční orgány fungují normálně, žádné známky zánětu.

Krvácení v časných stadiích těhotenství je rozděleno na fyziologické a patologické. První je způsobena změnou rovnováhy hormonů. Druhý - s patologickým průběhem těhotenství.

Pozdní krvácení je vážnou hrozbou pro plod a matku.

Příčiny krvácení během těhotenství

Implantace vajíčka

Zpravidla dochází k implantačnímu krvácení v prvním nebo druhém týdnu po oplodnění. Oplodněná buňka se váže na sliznici v děložní dutině, poškozuje malé cévy a tím krvácí.

Oddělené od dělohy - průhledné, hnědé nebo růžové s pruhy krve. Vypadá to jako začátek menstruace, ale trvá to od hodiny do několika dnů a množství vypouštění je mnohem menší. Žádná bolest břicha. Považováno za možnost normy.

Vnější příčiny

Trauma na sliznice po gynekologickém vyšetření nebo pohlavním styku. Při prvním vyšetření gynekologem jsou možná poranění děložního hrdla gynekologickým zrcadlem. To vede k krvavému výboji..

Rovněž k nim může vést pohlavní styk: uvolněný a oteklý krk (během těhotenství se stává takový) může během kopulace dojít k poškození. Nejedná se o závažnou patologii, ale s následujícím souložím je třeba postupovat opatrně.

Menstruace během těhotenství

To je vzácné, ale stále probíhá. Obecným názvem pro takové krvácení je mytí plodu, lékařské - průlomové krvácení. Začátek propouštění se shoduje s dnem, kdy začíná menstruace.

Jsou přítomny další příznaky menstruace - bolest v podbřišku a zádech, hojnost a délka výboje (až několik dní).

Normálně by hormony prvního trimestru měly zabránit jakémukoli propouštění z děložní dutiny, ale v případě hormonálního selhání menstruace pokračuje - konec přichází na začátek druhého trimestru. Někdy se to stane v pozdějších fázích - i když velmi zřídka.

Reprodukční choroby

Krvácení během těhotenství může způsobit onemocnění, která se poprvé objeví nebo zhorší - ty, které byly:

Cervikální eroze. V důsledku drobivosti, ke které dochází během těhotenství, otoku krku, může dojít k mírnému krvácení z existujících slizničních defektů po nebo během koitu, nebo jednoduše při sezení se zkříženýma nohama. V jediném případě - není nebezpečný.

Děložní myomy. Průběh těhotenství závisí pouze na jeho velikosti: s malými rozměry je možné rodit a porodit včas. V jiných složitějších případech jsou problémy řešeny individuálně - až po odstranění dělohy.

Křečové žíly perineum, pyskovité majory a vagíny. Kromě krvavého výboje jsou zaznamenány bolesti během kopulace a porušení separace mazací sekrece. Při diagnostice nepředstavuje významné nebezpečí.

Sexuálně přenosné nemoci - genitální herpes, pohlavně přenosné nemoci - trichomoniáza a další. Doprovázeno svěděním v perineu a zvýšením bazální teploty. Výtok má specifický zápach, v něm jsou vidět tenké pruhy krve. Tento stav je nebezpečný, protože zvyšuje pravděpodobnost potratu..

Polypóza dělohy, děložního hrdla nebo cysty. Tyto formace jsou benigní a nepředstavují významnou hrozbu pro plod ani matku.

Jediná věc - s poškozením je možné připojit infekci a vyvinout sekundární zánět. Polypy se mohou během těhotenství odlupovat, cysta je léčena po porodu.

Patologie těhotenství - placentární abrupce, spontánní potrat, zmrazené těhotenství a další.

K oddělení placenty dochází u jedné ze dvou set těhotných žen. Je doprovázena silnou bolestí břicha ve formě kontrakcí a uvolňování krevních sraženin z dělohy. Představuje hrozbu pro život nenarozeného dítěte.

Zarděnka: Pokud se v prvním trimestru vyskytnou malformace, může se objevit plod.

Spontánní potrat

Spontánní potrat je možný kdykoli, jeho příčiny jsou různé: od nemocí matky po různé patologie plodu. Krvácení doprovázené bolestí v dolním břiše.

1). Zmrazené těhotenství je nejčastěji pozorováno v šestém sedmém týdnu: toxikóza první poloviny a otok mléčných žláz zmizí. Po nějakém čase se v dolním břiše objevují krvavé výboje a tažné bolesti.

Těhotenství mrzne, plod lokalizovaný v děloze umírá. Diagnóza se provádí na základě gynekologického vyšetření, výsledků ultrazvuku a hladiny hCG v plazmě (až 28 týdnů). Někdy se odmítnutí plodu vyskytuje nezávisle, ale častěji je nutný chirurgický zákrok (čištění).

V případě, že se lékař neobjeví, může se infekce přidat až k rozvoji sepse. Při opakovaném těhotenství je možné potrat.

2). Cervikální prezentace placenty. Objeví se po dvacátém týdnu u dvou procent těhotných žen. S tímto uspořádáním nemohou děložní svaly držet placentu, která leží blízko vstupu do dělohy, proto se některé její části začnou „slzit“ ze sliznice a objeví se krvácení, jako při menstruaci..

3). Pupeční šňůra. Je to velmi vzácné, doprovázené smrtí plodu. Pokud je plod životaschopný (v pozdějších stádiích), udělejte císařský řez.

4). Ruptura dělohy. Týká se pozdních komplikací. Pokud k tomu dojde ještě před nástupem porodu, je možný fatální výsledek..

5). Při cystickém driftu je zaznamenán intenzivní růst placenty. Patologie je vzácná, kvůli genetice, charakterizovaná časným krvácením (až jedenáct týdnů).

Mimoděložní těhotenství

Namísto připojení k děložní dutině je oplodněná buňka fixována v krku, vaječníku, vejcovodu (nejčastěji) nebo dokonce v břišní dutině, což je velmi vzácné.

Krvácení se objevuje poté, co je vejcovod natažen na maximum (v pátém až šestém týdnu) a někdy praskne - v tomto případě se příznaky také spojuje peritonitida. To vše společně s vnitřním krvácením představuje závažné ohrožení života těhotné ženy a vyžaduje pohotovostní chirurgický zákrok.

S výskytem krvavého výtoku z pohlavních orgánů je nutné neprodleně konzultovat lékaře, zejména pokud jsou provázeny hojným výtokem a bolestí v oblasti břicha a zad. A také - bledý, studený pot a ztráta vědomí. V takových případech je indikována pohotovostní hospitalizace a často chirurgický zákrok..

yulka_mamulka

Velmi dobrý článek, krvácení během B.

Zveřejněno uživatelem super_mom_yulka_mamulka dne 17. dubna 2013

79 833 zobrazení

Krvácení během těhotenství v rané a pozdní fázi. Krvácení během těhotenství je nejčastější patologie. A nejde jen o patologii, ale také o závažnou komplikaci, o které, bohužel, ne každá těhotná žena ví. Je to především kvůli běžné mylné představě, že během těhotenství mohou být období. Ve skutečnosti by však během těhotenství nemělo docházet k žádnému průtoku krve. Velmi zřídka (ve 3% ze 100 případů) dochází u některých těhotných žen k malému krvácení na začátku těhotenství, když žena o jejím těhotenství ještě neví. K tomu dochází v době připevnění vajíčka plodu k děloze a zpravidla odpovídá období údajné menstruace. Pouze v tomto případě je krvácení normou. V jiných případech je jakýkoli výtok krve považován za patologii.

Příčiny krvácení během těhotenství

Krvácení může nastat jak v časném, tak v pozdním těhotenství. V závislosti na tom, jak dlouho krvácení nastalo - brzy nebo pozdě, můžeme předpokládat patologii, která krvácení způsobila.

Krvácení v časném těhotenství (až do 12 týdnů těhotenství) může naznačovat:

- o potratu, který začal;

- o mimoděložním těhotenství;

- o nevyvinutém „zmrazeném“ těhotenství;

- o cystickém driftu.

Krvácení v pozdním těhotenství (po 12 týdnech) může být způsobeno odloučením nebo placentou previa.

Je třeba poznamenat, že pokud krvácení

vznikla během těhotenství, neznamená to, že je spojena s patologií plodu. Důvodem může být zhoršení gynekologických onemocnění u nastávající matky - eroze děložního čípku, myomy dělohy, polypy děložního hrdla atd. Krvácení může být také způsobeno banálním genitálním traumatem..

Krvácení během těhotenství může mít různou intenzitu - špinění, mírné nebo silné sraženiny. Poměrně často je krvavý výboj doprovázen bolestí. Bolest může být intenzivní a ostrá a šíří se po břiše. Často se podobají kontrakcím, jako například při potratu. Nebo mohou být v dolním břiše mírně patrné tažné bolesti. Kromě bolesti a krevního výboje se snižuje krevní tlak těhotné ženy, zrychluje se její puls a objevuje se její slabost. Ale vzhledem k povaze a intenzitě bolesti a krvácení není možné stanovit diagnózu, protože se stejnou patologií u různých žen tyto ukazatele liší.

Pokud je krevní výtok zanedbatelný, neznamená to, že musíte ležet doma a počkat, až projdou. Jakékoli krvácení během těhotenství je důvodem nouzového ošetření gynekologem. Takové podmínky mohou být nebezpečné jak pro plod, tak pro matku.

Diagnostika příčiny krvácení během těhotenství

K určení přesné příčiny krvácení potřebujete gynekologické vyšetření a řadu diagnostických testů v nemocnici nebo porodnici.

Lékař při vyšetření vezme výtěr z pochvy. Těhotná žena prochází obecným a biochemickým krevním testem, koagulogramem, krevním testem na HIV, hepatitidou, syfilisem; obecná analýza moči. Je určována krevní skupinou a faktorem Rh. Ujistěte se, že provedete ultrazvuk pánevních orgánů a plodu..

K diagnostice příčiny krvácení v pozdním těhotenství nejsou zpravidla nutné další studie z důvodu vysokého informačního obsahu ultrazvuku..

Léčba krvácení z těhotenství

Při potvrzení diagnózy je indikováno „zmrazené“ těhotenství nebo cystická smyčka, jako je tomu u dokončeného potratu, kyretáž děložní dutiny. Po kyretáži se předepisuje hormon Oxytocin a hemostatika, aby se snížila děloha. Krevní výtok po kyretáži přestane po týdnu.

U mimoděložního těhotenství je léčba chirurgická. Proveďte laparoskopii nebo laparotomii a odstraňte postiženou vejcovod nebo z vajíčka vytlačte vajíčko plodu.

Pokud je placenta previa, je-li výtok zanedbatelný, jsou pro udržení těhotenství předepsány antispasmodika, kapátka s magnesií, beta-adrenergní agonisté (Ginipral), disagreganty (Trental nebo Curantil) a vitamíny. S placentou previa může krvácení pokračovat až do porodu. Po celou tu dobu by měla být žena v nemocnici. Po dosažení celého období (38 týdnů těhotenství) se provede císařský řez. Je-li krvácení těžké, provede se neodkladně císařský řez, i když je plod předčasný. Pro doplnění ztráty krve se provádí infuzní terapie (transfúze čerstvě zmrazené plazmy a červených krvinek).

Pokud existuje podezření na placentární narušení, je nutně proveden císařský řez bez ohledu na gestační věk a životaschopnost plodu. Současně provádějte infuzní terapii.

Ihned po kyretáži, mimoděložním těhotenství a císařském řezu jsou podány všem ženám s Rh negativní krví, jsou jim podány D-imunoglobulinové antirezy, aby se zabránilo Rh konfliktu mezi matkou a plodem, když fetální krev vstupuje do krevního oběhu matky.

Všechny těhotné ženy, které zažívají krvácení a těhotenství, dokázaly udržovat doporučenou sexuální abstinenci a emoční klid. Mnoho léků, které jsou předepsány v nemocnici, musí být použito po propuštění, i když nedochází k žádnému krevnímu výtoku, aby se ochránil před opakovanou hrozbou ukončení těhotenství. Při opětovném výskytu krevního výtoku by těhotná žena měla také okamžitě konzultovat gynekologa.

V rehabilitačním období po zastavení krvácení se používají sedativa - tinktury mateřské nebo valeriánské. Doporučuje se nefarmakologická a fyzioterapeutická léčba - akupunktura, endonazální galvanizace atd..

Pokud jde o tradiční medicínu, kromě tinktury mateřské a valeriány, které se dlouhodobě používají v porodnictví, je lepší používat jiné byliny k krvácení, protože ve většině případů jsou neúčinné a v nejhorším případě škodlivé během těhotenství a mohou situaci dále prohloubit..

Komplikace krvácení během těhotenství:

- neošetřené potraty;

- prenatální smrt plodu;

- infekční komplikace, septický šok, ke kterému dochází v důsledku přítomnosti zbytků odumřelé fetální tkáně v děložní dutině;

- s velkou ztrátou krve je možný rozvoj hemoragického šoku, který může vést k smrti;

- choriokarcinom - vzácná maligní rakovina, která se může vyskytnout po kyretáži v důsledku cystického unášení.

Prevence krvácení:

- přirozené plánování rodiny - odmítnutí potratů;

- omezení fyzické a sexuální aktivity během těhotenství;

- včasná léčba chronických gynekologických chorob (zejména infekcí pohlavních orgánů) před těhotenstvím;

- reprodukční funkce až 35 let.

Konzultace lékaře o krvácení během těhotenství

1. Je možné použít některé léky k zastavení krvácení doma?

Nemůžete, musíte naléhavě konzultovat lékaře.

2. Jak rychle můžete znovu otěhotnět po kyretáži?

3-6 měsíců po vyšetření a vhodné hormonální léčbě.

3. Dochází k menstruaci během těhotenství?

4. Může dojít ke krvácení během těhotenství v důsledku sexu?

5. Lehla si na 5 týdnů. Krvácení nezmizelo a došlo k potratu, i když jsem pil hormony. Řekněte mi, že možná byla dávka hormonů nedostatečná?

Možná, ale stěží. Musíte zjistit, proč jste po vyšetření měli potrat. Lékař pravděpodobně předepsal hormony, aby kompenzoval nedostatek progesteronu v těle, k čemuž často dochází při potratech. K potratu však může dojít také v důsledku genetických defektů plodu (v 75% případů) a pak s tím hormony nemají nic společného.

6. Jak pochopit podstatu výtoku krve, je potrat nebo zmrazené těhotenství?

Po vyšetření a ultrazvuku nebude v žádném případě možné stanovit pouze lékař.

7. Mám placentu previa. Už není krvácení. Mohu mít sex?

To je nemožné. Je nutné zdržet se pohlavního styku až do porodu.

8. Všiml jsem si špinění po období měsíce. Co je to?

Udělejte těhotenský test a poraďte se se svým gynekologem. Buď těhotenství nebo ovariální dysfunkce.

9. Může dojít ke krvácení v důsledku koupele?

Články O Neplodnosti