Hlavní Výživa

Edém během těhotenství

Edém během těhotenství: typy, příčiny, diagnostika, léčba. Mnoho žen během těhotenství začíná trpět různými druhy otoků. Vyvstává otázka: „Co je příčinou otoku a co dělat, jak se jich zbavit?“ V tomto článku se pokusíme pomoci budoucím matkám v této záležitosti. Budeme hovořit o typech otoků, příznacích, příčinách, nebezpečích s nimi spojených a samozřejmě o způsobech léčby tohoto onemocnění. Tak začněme.

Druhy otoků

Edém během těhotenství u žen během těhotenství lze rozdělit na dva typy: fyziologický a patologický.

 • Fyziologický edém se nejčastěji vyskytuje v důsledku zvýšené fyzické námahy, tepla a nadměrného příjmu soli, což interferuje s odebíráním tekutiny z ženského těla.
 • Patologický edém se objevuje, když je v těle ženy narušeno metabolismus voda-sůl, a může také naznačovat přítomnost gestózy nebo jiných životních funkcí řady vnitřních orgánů..

Fyziologické samy o sobě mohou být neviditelné a lze je vysledovat v nohou a rukou. Když tlačíte na oteklé části těla, můžete cítit tlak nahromaděné tekutiny na měkkých tkáních. Fyziologický edém na nohou se může vyskytnout u žen trpících křečovými žilami au žen s nadváhou v důsledku ještě větší zátěže na nich.

Patologický edém se projevuje v závažnější formě. Otok může nejen ruce a nohy, ale také žaludek a obličej. Nejtěžší je generalizovaný (obecný) edém, kdy je ve většině částí ženského těla sledován otok měkkých tkání. Tento edém se právem nazývá „dropsy“.

Otok rukou a prstů

Edém během těhotenství / Často může těhotná žena slyšet doporučení k odstranění zásnubního prstenu a dalších prstenů během těhotenství, např otok rukou žen na místě není vzácným jevem. Zásnubní prsten může být jednoduše nemožné odstranit obvyklým způsobem, a když se to začíná právě řezat do kůže, někteří to prostě musí řezat.

Příčinou otoku rukou mohou být často patologické abnormality v ledvinách. Pokud žena ještě před těhotenstvím trpěla onemocněním ledvin, měla by o tom definitivně varovat svého lékaře a při prvních příznacích se k němu obrátit a provést močový test. Při potvrzení diagnózy může lékař předepsat nemocniční léčbu.

Blíže ke třetímu měsíci těhotenství může žena začít trpět syndromem karpálního tunelu v důsledku otoku rukou. To se projevuje ve formě bolesti a necitlivosti v zápěstí, svědění, slabost prstů, chvění v rukou. Tento syndrom je příležitost konzultovat s lékařem, ale nebude dobré vědět, jak tyto projevy odstranit.

Při prvních nepříjemných pocitech je třeba se třást rukama a poté zvednout ruce nahoru, aby byl zajištěn odtok krve. Pak klidně položte ruce na měkký povrch. Pokud se syndromy začaly objevovat během spánku, měla by žena jednoduše změnit polohu těla. Ruce by měly ležet rovné a volné, nic by je nemělo rozdrtit.

Pokud však po narození tento syndrom neprošel a pravidelně nenapadl život ženy, bude pravděpodobně nutné vyřešit problém uvolňování nervů operativním způsobem..

Otok nohou

Edém během těhotenství. S otokem nohou se zvyšuje riziko žilních hvězd, tzv. Křečových žil. Nejčastěji je otok nohou mučen již během třetího trimestru těhotenství. Kotníky a chodidla po celý den bobtnají. Pokud otok v noci ustane, nepředstavuje žádné zvláštní nebezpečí. Stává se však, že po noci otok nohou nikam nešel. V tomto případě byste se měli poradit se svým lékařem, abyste zjistili důvod, protože v takovém případě může být ohrožen život dítěte, zejména pokud to způsobí nejen otoky nohou, ale také tím trpí prsty a obličej..

Otok obličeje

Nejčastěji se v důsledku poruchy funkce ledvin na obličeji objevuje otoky v oblasti očí a oční víčka bobtnají. Také mnoho těhotných žen má otoky nosu, když se zvýšenou suchostí v nose a svěděním se zvětšuje nosní sliznice. Tento edém se cítí podobně jako rýma, ale objevuje se současně (například buď ráno, nebo jen večer, nebo pouze v noci). Může se vyskytnout v různých stádiích těhotenství, u některých žen to trvá stále. Sama o sobě nepoškodí ženu, pokud není spojena s žádnými komplikacemi. Nezapomeňte však, že když je dýchání obtížné, dítě dostává méně kyslíku, a to již má důsledky.

V případě léčby otoků obličeje je nutné zajistit, aby to bylo opravdu otok, a ne, řekněme, alergická reakce na něco. Spolu s nosem mohou rty nabobtnat. V tomto případě musíte kontaktovat kardiologa, zvláště pokud se začaly rty modřit, protože příčinou tohoto chování těla může být srdeční problém.

Jaké jsou příčiny edému?

Edém během těhotenství. Příčiny otoku u těhotných žen jsou velmi rozmanité. Zvýšení dělohy během těhotenství vede k tomu, že se zvětšující se velikost začíná vyvíjet tlak na jiné orgány a měkké tkáně. V tomto případě dochází k narušení průtoku krve v cévách, což má za následek otok.

Druhým důvodem může být ztenčení krevních cév, které se v důsledku narušení metabolismu vápníku v těle ženy stávají tenčí než před těhotenstvím. V tomto případě začnou tenké stěny cév intenzivně procházet tekutinou do měkkých tkání, což způsobuje otoky.

Dalším důvodem je zahájení trombózy. V tomto případě se místo otoku zbarví červeně a objeví se bolest. Nejčastěji k tomu dochází v oblasti nohou.

Srdeční dekompenzace je také příčinou výše zmíněného edému. V tomto případě je to možné, ale je předepsána i nouzová hospitalizace..

Mírný fyziologický edém se objevuje se zneužíváním slaných potravin a zvýšenou fyzickou aktivitou.

Patologický edém, který končí kapkou, může být vyvolán genetickou predispozicí těla, stresem a poruchou neuroendokrinní regulace.

Diagnostika

Definice latentního edému je provedena dvěma způsoby. První je možné při pravidelném vážení. Nadměrný přírůstek hmotnosti o více než 300 g týdně může znamenat latentní edém. Druhá metoda zahrnuje zavedení lékaře of ml fyziologického roztoku subkutánně. Pokud po 40 minutách solný roztok se úplně nevyřešil, což také ukazuje na výskyt otoků.

Zvýšení obvodu obvodu kotníku o více než 1 cm za týden také naznačuje otok.

Poslední způsob, jak se doma ujistit, že máte otoky, je porovnat množství tekutiny, kterou denně pijete, s močí shromážděným denně. Tato částka by měla být přibližně stejná. Pokud je rozdíl 150 ml nebo více, je zaručen vnitřní edém.

Jaké poškození může způsobit otok??

Edém během těhotenství. Edém, který se objeví během dne, ale zmizí ráno, a po spánku už tam nejsou, nenesou v sobě žádná nebezpečí. Pokud ale do rána otok nespal, ale spíše se zhoršil, nezdržujte cestu k lékaři, protože to může znamenat nástup preeklampsie, během níž se zvyšuje otok, tlak stoupá, spolu s močí, protein se vylučuje z těla, objevují se křeče. První fáze gestózy ještě není tak nebezpečná, ale ve čtvrté fázi placenta stárne a existuje reálné nebezpečí úmrtí matky a dítěte..

Léčba otoků u těhotných žen

Strava bez obsahu solí a kontrola denního příjmu vody pomůže zbavit se fyziologického edému. Pití malého množství tekutiny denně může způsobit reakci organismu, ve které se tekutina hromadí v měkkých tkáních pro budoucí použití..

Lékař může pomoci v boji proti patologickému edému předepsáním speciální stravy na základě výsledků analýz. V žádném případě nezapomeňte, že „hnutí je život“ a jemná tělesná výchova bude vždy zbytečná.

Léčba drogy

Doma se drogová léčba příliš nepraktikuje, protože V lékárně si nemůžete koupit léky na otoky. Obvykle se k odstraňování tekutin z těla používají různá diuretika, ale během těhotenství je zakázáno používat tyto léky. Pokud tedy dietní metody nejsou vhodné a edém se zvyšuje, ošetřující lékař s největší pravděpodobností předepíše hospitalizaci.

Při ústavní léčbě jsou kapátka předepisována na základě léčiv určených speciálně pro posílení cév. Stejně jako kapátka používající kyselinu lipolovou a další vitaminy, které budou nezbytně zahrnovat hořčík a vitamín E. U homeopatických poruch je chlorid sodný také součástí léčby, ale až po dalším vyšetření, protože tento lék ovlivňuje životně důležité orgány.

Alternativní léčba

Alternativní způsoby léčby zahrnují léčbu lidovými léky, jógu, akupunkturu. Tyto metody však musí být schváleny osobním lékařem, as při aplikaci na těhotnou ženu mohou mít kontraindikace.

Alternativní metody léčby jsou použití různých bylin.

 1. Dobrým řešením je infúze rostlin, jako je medvědice, brusinka, medvědí ucho, hloh a přeslička. U onemocnění ledvin se však tato infuze nedoporučuje..
 2. Při otoku je infuze kořene petrželky velmi dobrá. Pro jednu sklenici vody, jednu polévkovou lžíci kořene. Na podzim.
 3. Můžete také pít infuzi, nalít kukuřičné stigmy vroucí vodou a po 2 hodinách přidat med (opět, pokud neexistují žádné kontraindikace na med). Použijte 1 lžíci každé 3 hodiny po celý den.
 4. Obyčejný zelený čaj je dobrý diuretikum..
 5. Můžete také zkontrolovat u svého lékaře speciální bylinné přípravky, které lze snadno koupit v jakékoli lékárně..
 6. Pokud se při užívání bylin cítíte hůře, měli byste okamžitě opustit jejich používání a poradit se s lékařem.

Dieta pro otoky

Pokud strava umožňuje odmítnutí takových potravin, jako jsou: sýry, klobásy, různá uzená masa, mastná vysoce kalorická jídla, jako jsou dorty a zmrzlina, halva. Smažená jídla, rajčata, zelí, okurky, sledě, solené ořechy atd. Jsou zakázány. Musíte jíst více zeleniny a ovoce, i když v žádném případě nemůžete potravu zvířat úplně odmítnout, protože dítě potřebuje velké množství bílkovin.

Pitné vody během dne by také mělo stačit. Množství tekutiny závisí na délce těhotenství, v průměru je to 2 litry denně. Při pití se však musíte vzdát kávy a sodovky. Džusy se přednostně konzumují čerstvě vymačkané než z Tetra Pak. S otokem, brusinková a brusinková šťáva je dobrá, stejně jako deset hodin infuze sušených meruněk. Jablka a tvaroh musí být součástí každodenní stravy.

Prevence otoky během těhotenství

Edém během těhotenství. Prevence zahrnuje denní procházky, lehká cvičení, rovnoměrnou fyzickou aktivitu a správnou výživu. Kontrola pitné tekutiny: v prvních dvou trimestrech o objemu 2 litry, ve třetím řezu téměř polovina. Plný odpočinek a zdravý spánek po dobu asi 10 hodin (denní spánek by měl být také v plánu).

Pravidelné vážení vám pomůže vypočítat nežádoucí procesy. Aby se žena cítila dobře, porod byl snazší a dítě bylo zdravé, měla by během celého těhotenství získat v průměru ne více než 12 kg. Nadměrné množství znamená buď přítomnost vnitřního otoku nebo nadváhu u dítěte. To a další není žádoucí.

Je také důležité nezapomenout na posílení plavidel. K tomu pomohou konzultace lékaře, jehož doporučení budou vycházet z gestačního věku a stávajících kontraindikací.

Edém během těhotenství: příznaky, příčiny, léčba

Se zvýšením objemu krve a plodové vody se zvyšuje také potřeba vody. Hormon progesteron (hlavní hormon těhotných žen) zpomaluje odběr sodíku, který zadržuje vodu v těle.

Vyplatí se jíst něco slaného, ​​vypít ho vodou a otok vás okamžitě připomene.

Ráno zpravidla prochází, a pokud je tento problém regulován stravou, neexistují žádné zvláštní důvody pro vzrušení. Ale takové příznaky jsou začátkem velmi závažných komplikací. Pokud jsou spojeny s křečovými žilami, ledvinami a srdečním selháním, gestózou. Pokud máte tato onemocnění, dokonce před nástupem těhotenství, je nutná konzultace s lékařem, protože těhotenství může přispět ke komplikaci nemoci.

Příčiny výskytu

Otok je koncentrace tkáně v přebytečné tekutině nebo restrukturalizace celého těla za účelem zadržení tekutiny. Zánět, kousnutí, zranění vedou k individuálnímu otoku. Celkový edém mění stav celého organismu.

Za prvé, obličej a nohy bobtnají, v budoucnu se někdy přidají žaludek a paže. Většina žen je s otokem obeznámena a během těhotenství je považuje za normu. Tak proč jsou lékaři tak pozorní na otoky? Předepisujte diety, sledujte analýzy.

Proč jsou tak nebezpeční? Závisí to na příčinách otoků..

 • normální edém (změny v těle těhotné ženy způsobují další potřebu vody)
 • křečové žíly (změny dělohy narušují normální průtok krve v končetinách, což vede k tvorbě uzlů, otokům, bolestem nohou)
 • selhání ledvin (způsobuje otoky v jakémkoli trimestru, zvyšuje se zátěž ledvin a ne vždy to vydrží)
 • preeklampsie (pozdní toxikóza, je diagnostikována kombinací tří příznaků: otok, vysoký krevní tlak a bílkovina v moči)

Dělat klystýr před narozením? Zeptal jste se - odpovíme.

Jak pochopit, že máte otoky? Příznaky, známky otoků

Explicitní edém

Otok na obličeji
Projev otoku: obličej je zaoblený, víčka se zvětší, nos se zvětší. Volné vlákno, jako houba, zachycuje tekutinu.

Hormonální změny také způsobují rýmu. Nosní sliznice bobtná, dýchání je obtížné. Rýma se projevuje ve stejnou denní dobu a v oddělené fázi těhotenství, ale může doprovázet celé období. Po ukončení těhotenství zmizí beze stopy. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že dítě s dýchacími problémy může trpět nedostatkem kyslíku.

Otok rukou
Ruce trpí tímto onemocněním mnohem častěji. V končetinách se vyskytuje brnění, pálení a necitlivost. Nejznámějším příznakem je prsten: pokud byl předtím, než byl volný, je nyní obtížné jej odstranit.

Takový otok je náchylný k ženám, které hodně pracují na počítači, vyšívají, modelují - jakékoli monotónní opakující se práce. Do rukou cvičte gymnastiku, pravidelný odpočinek nebude bolet. Pokud jsou tyto příznaky kombinovány s edémem jiných částí těla, potřebujete lékařskou konzultaci..

Otok nohou
Otok nohou je nejtypičtějším jevem způsobeným gravitační silou. Nohy jsou znatelně zvětšené, na kotníku je stopa ponožek, není možné nosit staré boty. Takový edém se zpravidla objevuje ve třetím trimestru.

Pokud v dopoledních hodinách takový otok neodezní a další části těla se otáčí spolu s nohama, pak je třeba vyšetřit, možná je to projev pozdní toxikózy - nebezpečný jev pro matku a dítě.

Jak zjistit zdánlivý otok?
Pokud stisknete část nohy, kde nejsou žádné svaly, zůstane na kůži zub, který po 10 sekundách nezmizí. Pokud se otok rozšířil po celém těle, zůstane zub na křížové kosti. Na kotníku je stopa elastická, boty jsou malé.
Otok rukou: prsten, který je volný před těhotenstvím, se již neotáčí, můžete také vyzkoušet první metodu na rukou.

Skrytý otok

Takový otok může být indikován abnormálním nárůstem tělesné hmotnosti (více než 300 g týdně) za předpokladu, že po celých 9 měsíců by těhotná žena neměla získat více než 12 kg, zbytek je vždy zbytečný. Lékař může předepsat kontrolu opilé tekutiny a vylučované moči..

Pokud je rozdíl větší než ¼ plus přírůstek hmotnosti pro kontrolu pastovitosti tkání, je předepsán McClure-Aldrichův test. Chlorid sodný se vstřikuje pod kůži. V místě vpichu se vytvoří puchýř, který obvykle trvá hodinu. Při skrytém edému se puchýř neobjeví nebo zmizí dříve.

Děloha se po porodu nesnižuje: proč? Odpovědi najdete v tomto článku..

Jaké je nebezpečí (a je to nebezpečné?) Otoky během těhotenství?

Pokud máte fyziologický edém, který lze odstranit obnovením normálního režimu a stravy, je možné se vyhnout prevenci. Pokud se ráno probudíte opuchlé a otoky po celém těle - musíte se neprodleně poradit s prenatální klinikou.

Vážným důvodem bude rychlý nárůst hmotnosti o více než 20 kg (300 g týdně), takže hmotnost musí být neustále sledována. I při běžném zdraví hrozí ignorování opuchnutí přerušit spojení v systému matka-placenta-plod s možnou hypoxií plodu a hrozbou těhotenství.

Léčba a prevence

Nejprve musíte určit skutečnou příčinu opuchnutí. Někdy stačí snížit příjem soli, snížit fyzickou aktivitu, omezit vystavení slunci a zajistit normální odpočinek.

První trimestr

Při zjištění otoků se testy kontrolují každý týden, měří se tlak. To pomůže lékaři sledovat vývoj nefropatie. Léčba závisí na stadiu těhotenství, umístění otoku. V první fázi můžete provádět ambulantní léčbu, v budoucnu pouze hospitalizaci.

Se závažným stadiem těhotenství a rozvojem nefropatie se může objevit fetální hypoxie (nedostatek kyslíku) a nelze se vyhnout seriózní léčbě. Lékař předepisuje léky na zlepšení prokrvení, metabolismu, snížení krevního tlaku, bylinných diuretik.

Pokud edém není fyziologický, jsou na začátku těhotenství jasně spojeny s narušenou funkcí srdce nebo ledvin. Srdeční edém se objevuje, pokud má žena srdeční problémy a jsou lokalizovány výhradně ve spodní části těla - nohách, dolních částech zad. Objeví se dušnost, tachykardie, zvětšená játra, rty se mohou změnit na modré.

Na rozdíl od srdce může být renální edém všude: začíná od obličeje („panda efekt“), později přechází do paží a nohou. Důvodem je zhoršené onemocnění ledvin. Čím dříve požádáte o pomoc, tím šťastnější bude narození..

Druhý a třetí trimestr

Pozdní edém je často pozoruhodným příznakem gestózy (pozdní toxikóza). Čím menší pozornost je věnována takové nafouknutí, tím více problémů vy i dítě. Vidíte pouze vnější projevy problému, aniž byste přemýšleli, co je uvnitř.

Pro léčbu jsou obvykle předepsány hořčík, vitamin E, kyselina lipoová. Zlepšuje krevní oběh, jakož i práci ledvin, srdce. Diuretika se používají zřídka (kvůli toxickým účinkům na plod). V každém případě může být taková léčba svěřena pouze odborníkovi, přičemž se bere v úvahu potenciální riziko i přínos.

Jeden a půl litru vody (je to možné s citronem), aniž by byla brána v úvahu jiná tekutina, je normou pro nastávající matku. Pitná voda často: 8 sklenic denně přispívá k eliminaci sodíku a dalších toxinů, jedů, toxinů, které ovlivňují otoky. Káva je škodlivá, můžete zelený čaj, bobulovou šťávu.

Hlavní ošetření - vyvážená strava - až 3500 kcal za den (120 g bílkovin, 350 g uhlohydrátů a 80 g tuku). Můžete brát vitamíny pro těhotné ženy.

Jezte méně slaná jídla, koření, sodovky a potraviny obsahující sodík a vzdejte se těžkých gastronomických pochoutek. Nesedejte dlouho na jedné pozici, zvedejte nohy během spánku, nezanedbávejte procházky. Usnadňuje práci v poloze kolenního lokte ledvin po dobu 5-10 minut.

Pokud den strávíte na nohou, přestávkami, nošením pohodlných bot, odmítnutím těsných punčocháčů - nechte krev volně cirkulovat.

Trvá 10 hodin spánku, denního odpočinku, omezuje emoční přetížení. Potraviny by měly být bílkoviny s minimem tuků a uhlohydrátů. Zvyšuje kapilární tón, čímž komplikuje nemoc, kořeněné kořeněné jídlo.

Jednou týdně cvičte dny nalačno a během dne konzumujte pouze jeden produkt (pro 5-6 recepcí). Den jablek (1,5 kg jablek), tvaroh (800 g tvarohu a 500 ml vody), kefír (1,5 l kefíru). Meloun je také vhodný během dnů nalačno, protože má vynikající močopudný účinek..

Tělesná výchova je zvláště důležitá pro otoky. Užitečné bude chůze, běh, plavání, jóga. Nezapomeňte se s vámi poradit s lékařem..

Jak zabránit zlomení krčku během porodu? Odborné rady v tomto článku.

Self-absorbable stehy po porodu: všechno o nich, a to nejen v tomto článku.

V lidovém lékařství je mnoho prostředků k boji proti otokům

Brusinkové bobule a květiny, hloh, medvědí uši, medvědí list, přeslička, třešňové stonky jsou vynikajícími diuretiky. Norm - sklenka vývaru denně po dobu jednoho měsíce. Můžete zkusit infuzi sušených meruněk: namočte na noc, všechno sníte ráno před snídaní.

Chladné koupele na nohou pomáhají zmírňovat otoky: voda by měla být příjemná (neochladit!). Držte nohy po dobu 15 minut, odpočívejte na levé straně a zvedněte nohy. Dobrá masáž nohou.

Tato doporučení se v zásadě vztahují na těhotné ženy s „normálním“ edémem..

Místo závěru

Existují čtyři stupně nemoci:
1. Kapka těhotných žen - otoky, přírůstek na váze, slabost, únava.

2. Těhotná nefropatie - je také přidán protein v moči, krevní tlak stoupá, pokud jsou přítomny všechny tři příznaky současně - hrozba těhotenství.

3. Preeclampsie - změny v mozku a fundusu se přidávají k nefropatii.

4. Eklampsie - křeče začínají - extrémně nebezpečný stav pro matku a dítě.

Těhotenství je klíčovým obdobím v životě ženy. Zatímco dítě roste a vyvíjí se, jeho život a zdraví jsou zcela ve vašich rukou. Dodržujte správnou stravu a odpočinek, navštěvujte předporodní kliniku včas a mateřství vás jen potěší.

Zaregistrujte se pro těhotenství: kdy a kde? Více zde.

otok během těhotenství

Z nápravných opatření proti otokům mohu jen doporučit šťávu z brusinek / brusinek, což mi dobře pomáhá. Všechny druhy ledvinových čajů - je lepší se poradit s lékaři.
Kompresní punčochy.

přesně. strávil tři dny třepáním nohou a studeným potem.

draslík-vápník-hořčík - normální rovnováha?

pokud je edém fyziologický, bude odstraněn po malé gymnastice :) kromě sezení a ležení se zvednutými nohami, držení kolena, větší pohyb.
Neomezujte pití.

Edém během těhotenství: co dělat

Většina žen trpí otoky během těhotenství. Otok tkáně je často způsoben sedavým životním stylem, porušením stravy, fyziologickými charakteristikami. Zjistěte, proč se otoky objevují během těhotenství, podívejte se na dostupné metody, jak se jich zbavit.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Proč a kdy se otoky objevují během těhotenství

U těhotných žen je tělo obnoveno. V těle budoucí matky se množství tekutiny zvyšuje téměř dvakrát.

Sodík se hromadí v cévách těhotné ženy. Podporuje zadržování tekutin v těle. Zvětšující děloha vyvíjí tlak na orgány, lymfatické cévy, žíly, zpomaluje krevní oběh, což přispívá k hromadění přebytečné vody v tkáních. Změna hormonálního pozadí u těhotných žen způsobuje zvýšený pocit žízně, což také vede ke vzniku otoků různých částí těla..

Pokud dojde k otoky, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda hromadění přebytečné tekutiny v těle je důsledkem onemocnění vnitřních orgánů nebo gestózy - pozdní toxikózy. V případě gestózy těhotná žena zvyšuje krevní tlak, bílkovina se objevuje v moči.

Známky, které by měl vidět odborník:

 • otok se objevuje ráno, ráno;
 • těhotná žena rychle přibírá na váze - více než 300 g za 7 dní;
 • brnění, necitlivost, pálení prstů na ruce, nohy;
 • rty, oční víčka, obličej, nos silně bobtná;
 • silné otoky nohou během těhotenství, které ráno nezmizí;
 • objevuje se dušnost, stoupající tlak, rychlost bušení srdce.

Některé ženy se nebojí o otoky, ale nelze je ignorovat. Důsledkem může být nedostatek kyslíku u dítěte, porucha orgánů v matce. Proto je důležité zabránit vzniku otoků, identifikovat je v počáteční fázi.

Na prstenu je jasně vidět otok rukou během těhotenství.

Ruce oteklé, je-li večer kroužek špatně odstraněn a kůže kolem něj stoupá. Otok rukou se kontroluje také pomocí těsné dásně, která se nosí na předloktí. Pokud po dlouhodobém odstranění elastického materiálu na pokožce dojde k prohloubení - dochází k otoku.

Otok dolních končetin během těhotenství je snadno identifikovatelný stisknutím kůže palcem po dobu 5–10 sekund. Pokud na kůži zůstane vybrání, které se postupně vyrovná - na nohou je otok. Pokud nedochází k otoku, kůže zůstává po stisknutí prstem rovnoměrná a hladká.

Foto: Mateřská encyklopedie

Jak odstranit otok během těhotenství

Pokud výskyt oteklosti nenaznačuje onemocnění, není nutná speciální léčba. Edém klesá nebo zcela mizí jednoduchými pravidly.

Chcete-li snížit otok, postupujte podle těchto doporučení od odborníků na výživu:

 • Pijte 1,5–2 litrů vody denně. Vyjměte šťávy z obchodu, sycené a sladké nápoje. Doporučujeme čerstvé džusy, čištěnou vodu, domácí džusy, ovocné nápoje, první chod..
 • Pijte více ráno a snižte příjem tekutin v noci.
 • Uspořádejte zdravou stravu bez umělých barviv nebo konzervačních látek. Omezte konzervovanou a nakládanou zeleninu, nahraďte ji čerstvou.

Foto: Vše o dítěti

 • Vyloučit uzený, smažený, slaný. Vařte jídlo pro pár, vařte, péct.
 • Snižte používání mastných a škrobových potravin.
 • Minimalizujte příjem soli.
 • Uspořádejte dny půstu - jednou týdně. Podívejte se na menu s odborníkem.
 • Neužívejte diuretické bylinné čaje bez konzultace se svým lékařem.
 • Sledujte příjem a vylučování tekutin.

Odstranění přebytečné tekutiny z těla napomáhá řádně organizovaný denní režim, kompetentní rozdělení fyzické aktivity a dokonce i dovedně vybraný šatník.

Abychom snížili otoky, odborníci doporučují provedení takových akcí:

 • Používejte volné oblečení z přírodních tkanin. Stisknutí těla ztěžuje pohyb tekutiny a přispívá k jejímu zpoždění. A umělá tkáň ztěžuje dýchání.
 • Cvičení pro prsty, ruce.
 • Projděte se denně. V horkém období procházky omezují nebo zcela vylučují.
 • Během sedavé práce si udělejte přestávky, chodte každých 10-15 minut každých 50-90 minut. Po chůzi si lehněte se zdviženými nohama..
 • Zastavte cvičení každou hodinu - kruhové pohyby v obou směrech, střídejte tělesnou hmotnost střídavě na nohou a patách.
 • Při sezení postavte nohy na vyvýšenou plošinu - nízká stolička, postavte se. Nesedejte dlouho v jedné póze.
 • Uspořádejte plný spánek. Během spánku položte nohy na měkkou podložku..
 • Odstraňte otoky nohou během těhotenství pomocí chladných koupelí.
 • Proveďte lehkou masáž nohou a nohou.

Otok během těhotenství se objevuje téměř u každé ženy. Menší edém není nebezpečný a je normální. Je důležité přijmout včas opatření, která zabrání další akumulaci přebytečné tekutiny v těle. Postupujte podle doporučení odborníků a otoky se významně sníží nebo úplně zmizí.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Edém během těhotenství

Co je to otok a proč k němu dochází? Jak se vypořádat s otoky během těhotenství?

Co je to otok?

To je buď nadměrná akumulace tekutin v kterékoli konkrétní části těla, nebo přepnutí celého organismu na nadměrné zadržování tekutin. Zánět, kousnutí hmyzem a trauma mohou vést k lokálnímu otoku. Obecný edém je vždy změna stavu celého organismu.

Aby se objevil otok, jsou nezbytné dva faktory: přítomnost tekutiny a tkáně schopné tuto tekutinu zadržet. V létě, v horku, člověk vždy pije více tekutin, takže s ním není problém. Kromě toho existují nápoje, které samy o sobě mají tendenci zůstat v tkáních - slané (minerální voda) a sycené sladké („Pinocchio“, „Bell“, „Coca-Cola“). Při určitých nemocech a stavech se tělo snaží tekutinu ukládat. Podle typu otoků se často předpokládá přítomnost jedné nebo druhé patologie v těle (otoky trpí „jádry“, „ledvinami“, diabetiky, často se edémy vyskytují u žen před menstruací), ale těhotné ženy a jejich lékaři se obzvláště obávají otoku..

Samotné těhotenství je stav, který pomáhá zadržovat vodu v těle, a to je fyziologické. Člověk je z 80% vody a v relativně krátké době se v těle mé matky tvoří „najednou“ zcela nový organismus, pro který se musí někde odebrat voda. Během normálního těhotenství se voda shromažďuje celá, která se nachází mimo tkáně těla a ve tkáních. Na konci těhotenství se asi 3 litry vody hromadí dítě, placenta a plodová voda. Další tři litry jdou ke zvýšení objemu krve matky, k růstu a zvýšení dělohy a mléčných žláz. Objem tekuté části krve se začíná zvyšovat velmi brzy, od 8 týdnů těhotenství. Zdá se, že akumulace tekutin je fenoménem prvořadého významu, protože tělo to začíná dělat tak brzy. A pravda: konec konců, kolik kapaliny a tekoucí krve bude, tak rychle bude schopno dodávat živiny pro růst dítěte, dělohy, mléčných žláz. A krev může naplnit celý nový cévní systém pouze tehdy, bude-li toho hodně.

Ne vždy však veškerá tekutina jde pouze „k podnikání“. Téměř jakýkoli biologický systém má přílišnou „chamtivost“ a snaží se shromáždit potřebný zdroj v případě jeho náhlého zmizení. Proto se tvoří otoky.

Existují čtyři stupně závažnosti otoků:

 • první stupeň - výskyt otoků na nohou;
 • druhým stupněm jsou otoky chodidel, nohou, břicha;
 • třetí stupeň - výskyt otoků v rukou, vzhled pastovité tváře;
 • čtvrtý stupeň - generalizovaný edém (kapka).

Nejčastěji se otok vyvíjí od 30 týdnů těhotenství. S gestózou se otoky objevují po 20 týdnech, ráno se nohy stávají „bavlněnými“, objevuje se dušnost, slabost a zvýšená únava. Vzhledem k otokům nemůže těhotná žena zůstat dlouho na nohou, střeva se stísní, prsteny se neodstraní a nenosí se (příznak prstence). Při přitlačení na dolní končetinu se vytvoří fossa, která okamžitě nezmizí. Edém se však neobjeví vždy vizuálně. O latentním edému se říká zvýšení tělesné hmotnosti o více než týden.

Jak již bylo uvedeno, edém není vždy patologií. Na konci těhotenství se na dolní dutou žílu tlačí zvětšená děloha, která zabraňuje odtoku krve z žil dolních končetin. Kromě toho velká děloha komprimuje močovod, což vede k zadržování tekutin. U žen s křečovými žilami s prodlouženou chůzí nebo stojícími na nohou, chodidla a nohy bobtnají večer. Jiný typ fyziologického edému je ústavní. Vyskytují se u žen s krátkou postavou a zvýšenou tělesnou hmotností..

Vývoj patologického edému je spojen s narušením metabolismu voda-sůl, nesprávným odtokem krve a lymfy žilami nohou, zvýšenou propustností cévní stěny a srážením krve. Tento mechanismus otoků je spojen s gestózou (staré jméno je toxikóza druhé poloviny těhotenství), kde dochází ke zvýšení krevního tlaku a proteinurie (bílkovina v moči). Tyto příznaky nejsou vždy přítomny jako úplná triáda, navíc dochází k „suché“ gestóze, kdy vůbec nedochází k otokům a jsou považovány za závažnější případ nemoci..

Jak pochopit, zda máte otoky?

Odpověď na několik otázek pomůže. Už jste v poslední době zoufale chtěli sklízet své oblíbené rozložené boty? Zmáčkne se zásnubní prsten prst a zanechává značku, nebo je z něj vůbec odstraněn? Opouští žebrovaná, dlouhotrvající stezka dásní a golfu ponožky? Začali jste přibírat nad normu (více než 300 g týdně)?

Zjevný edém si samozřejmě všimne nejen lékař, ale také vy. Existují však skryté otoky nebo tkáňová pastovitost (tzv. Zadržování tekutin v těle), které nejsou nápadné. Lze se domnívat, že budoucí matka má velký nebo nerovnoměrný nárůst tělesné hmotnosti.

Nejčastěji se ve druhé polovině těhotenství objevují otoky zdravých těhotných žen, které nemají kardiovaskulární nebo renální patologii. Obvykle nohy nejprve bobtnají, pak lze přidat otoky rukou, břicha, obličeje. Ta je zvláště matoucí pro nastávající matky. Oční víčka přece jen napučují na obličeji. Je to kvůli anatomickým rysům této oblasti. Existuje volné vlákno, které je jako houba připraveno zadržovat tekutinu.

Ráno je otok na nohou méně patrný, protože v noci se tekutina rovnoměrně šíří po celém těle. Ale odpoledne, když trávíte více času na nohou, tekutina klesá, hromadí se hlavně v kotnících, na zadní straně nohou, na nohou, kde můžete prstem nazvat pomalu vyrovnávací fosílii. Kůže s otoky je bledá, napjatá a hladká..

Jednoduché domácí metody umožní pochopit, zda máte latentní otoky, jejichž přítomnost musí být nahlášena lékaři.

Dynamické vážení

Přílišný (více než 300 g týdně) nebo nerovnoměrný přírůstek hmotnosti během těhotenství naznačuje možný skrytý edém..

Studie diurézy

Porovnejte množství opilé a vylučované moči (za den). Normálně zdravý člověk vylučuje ¾ opilé tekutiny. Předpokládejme, že pokud pijete tekutiny denně (včetně polévek a čajové kávy), měla by být alespoň zbývající čtvrtina kapaliny vylučována močí ve formě potu i během dýchání. Obvykle se doporučuje počítat diurézu po dobu tří po sobě jdoucích dnů, aby se vyloučila situace, kdy se v předvečer studie vypilo velké množství tekutiny, která byla dokonale vylučována v první den počtu moči..

Měření obvodu nohy na stejné úrovni dynamiky

Zvýšení obvodu kotníkového kloubu o 1 cm nebo více během týdne naznačuje zadržování tekutin v těle.

Západní medicína považuje otoky během těhotenství za fyziologický jev bez zvýšeného tlaku, bílkovin v moči a souvisejících nemocí. Ruští lékaři dodržují názor, že otoky během těhotenství jsou vždy prvními příznaky gestózy, což znamená, že musí být léčeny. Bohužel není možné přesně předpovědět průběh těhotenství, zejména první, takže těhotná žena se může setkat s lékařem z prvního i druhého hlediska, a častěji zde hraje osobní zkušenost lékaře a průběh pozorovaných těhotenství..

V každém případě je rozumné zabránit vzniku otoků..

Primární prevence je vyšetření těhotné ženy v časném těhotenství, krevní test na biochemii a vyšetření odborníky. V časném období, kdy ještě není otok a nemůže být, se již dá předpokládat, u které ženy je vyšší pravděpodobnost vzniku patologie těhotenství. Proto se tolik mluví o potřebě včasné registrace a včasného vyšetření těhotných žen..

Jak se zbavit otoků během těhotenství?

Po určení příčiny otoku vyvstává přirozená otázka: jak se vypořádat s patologickým edémem (gestóza těhotných žen)? Nejprve se musíte rozhodnout pro stravu. Výživa by měla být vyvážená a úplná. Jídlo by mělo obsahovat zvýšené množství bílkovin (maso, ryby, kuře), protože gestóza způsobuje nedostatek, což vede ke zvýšení vaskulární permeability.

Nezapomeňte na uhlohydráty - jedná se o energetický materiál, v případě nedostatku energie se proteiny spotřebují. Tuky jsou také nezbytné pro výrobu energie a jako stavební materiál fetálních orgánů. Omezení tekutin a solí pouze zhoršuje vývoj otoků. Kapaliny denně by měly být nejméně 1,5 litru. Nejlepší je však vyloučit solená, nakládaná a kořenitá jídla. Měli byste omezit příjem sladkých a sycených nápojů (Coca-Cola, limonáda): vedou k zadržování tekutin v těle a vytvářejí začarovaný cyklus otoků.

Snažte se vyhnout dlouhodobému stání nebo chůzi. Ráno musíte zvednout nohy (ve vodorovné poloze). Účinná masáž nohou je účinná. Ledvinový čaj a jiné byliny lze užívat pouze podle pokynů lékaře. Diuretika jsou přísně zakázána při léčbě otoků způsobených gestózou..

Ve třetím trimestru těhotenství, kdy slušně zvětšená děloha tlačí na všechny orgány dutiny břišní, včetně ledvin a ledvin, polohovací gymnastika, a zejména poloha kolenního lokte, hodiny hodně pomáhá. Těchto 1,5 hodin lze psát krátkými „přístupy k projektilu“ po dobu několika minut po celý den.

Pokud se i přes prevenci otok stále zvyšuje, v moči se objevuje bílkovina a tlak stoupá - jedná se o klinicky výraznou gestózu, která je léčena pouze v nemocnici. Ve vážných případech může vyvstat otázka předčasného porodu, a to jak v zájmu matky, tak ve prospěch dítěte. Neodmítávejte hospitalizaci.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Otok během těhotenství - jak je to nebezpečné?

Co je „normální“ otok těhotných žen, jak snížit otok bez diuretik a kdy otok vyžaduje naléhavou hospitalizaci

Kdysi dávno, když padla železná opona, byl můj kolega, vedoucí prenatální kliniky, poslán na stáž v USA. Přišel jsem o měsíc později a řekl nám, mladí gynekologové, nejrůznější zázraky. Viděla mnoho zázračných zámoří, ale ze všeho nejvíc, ona, doktorka se 40 lety zkušeností, byla zasažena tím, jak strašně edematózní těhotná.

- Jak nedělat nic? A nezakazujte pít vodu? A sůl není omezena? A vykládka nedává? A nedávají sakra o „skrytém otoku“? - tehdy jsme byli překvapeni.

V post-sovětském prostoru byl edém během těhotenství považován za předzvěst ohromné ​​komplikace těhotenství - preeklampsie (v té době - ​​nefropatie, podle staré klasifikace). Pozvali jsme takové pacienty každé 3 dny, zvážili, změřili krevní tlak, zkontrolovali, zda se v moči neobjevil protein, a „léčili“ je všemi způsoby. Předpokládalo se, že pokud jsou pouze oteklé nohy, stále to nikam nevede, ale pokud byly ruce nebo obličej - zápis pryč. Takové ženy byly naléhavě hospitalizovány a vyděšeny strašlivými výsledky..

Musím říci, že během těhotenství jsem zvětšil úplně „ne dětinsky“, v posledních týdnech jsem si koupil nové pantofle každé 3-4 dny, protože ty staré byly beznadějně malé. Takže všechny potěšení z otoků během těhotenství musely být testovány „na vlastní kůži“..

Tady je taková nepříjemná norma

Během těhotenství, pod vlivem hormonů, se naše tkáně stávají hydrofilními, protože tělo se musí vážně zvětšovat a natahovat, a ne trhat. V průměru je asi 3 litry vody uloženo „v rezervě“. Klinicky mohou tyto zásoby vypadat jako otoky kotníků a chodidel.

Rostoucí děloha vytváří zvýšený tlak v břišní dutině, což ztěžuje průtok krve žilami dolních končetin (krev proudí těmito žilami zdola nahoru). Žilní přetížení a stagnace „opraví“ výsledek - vidíme baculaté prsty, kotníky, které se prodlužují, a když stisknete prst na kůži dolní končetiny, dojde k fosílii.

Často se objevuje otok nebo se zhoršuje do konce dne, zvláště pokud jste museli někde stát dlouho nebo v horkých dnech. Normální otok se vyvíjí pomalu a postupně, do rána prakticky mizí nebo významně klesá. Na rozdíl od zastaralých myšlenek tento stav nepředstavuje nebezpečí pro matku ani dítě, ale může způsobit značné nepohodlí.

Co pomůže?

Klasické léky pro léčbu otoků - diuretika - jsou během těhotenství zakázány. Proto existuje soubor jednoduchých doporučení, která umožní alespoň trochu vyložit nohy.

 • Nevyvolávejte! Dlouhá doba je špatný nápad. I když je to potřeba výroby. Zkuste se alespoň přikrčit s nataženými nohama nebo si lehnout, kdykoli je to možné. Pokud stále musíte stát, pohybujte kotníky a kolenními klouby a pravidelně namáhejte lýtkové svaly. To pomůže průtoku krve žilami..
 • Mávejte nohou! Mezi užitečná cvičení patří malé výkyvy nohy ohnuté na kolenním kloubu nahoru a dolů a kruhové rotace střídavě v různých směrech.
 • Jdeme spát na barel. A vlevo. Tím se uvolňuje spodní vena cava, skrz kterou se krev vrací z dolní poloviny našeho těla do srdce. Nohy lze pokládat na polštářky přes noc.
 • Kompresní punčochy. Odborníci tvrdí, jak účinná je tato metoda v edémech. Na jedné straně dobré kompresní punčochové zboží pomáhá proudění krve zdola nahoru, na druhé straně ho nelze zvlášť nosit v žáru.
 • Pohyb je život! Edém narušuje fyzickou aktivitu. Dlouhé procházky se proměňují v mučení. Ale bazén nebo rotoped je skvělým řešením. Dočasná úleva je zajištěna koupáním nohou, přidáním studené vody, chůzí po kotníku hluboko v moři, pokud je tato možnost k dispozici.
 • Používejte volné oblečení. Je velmi důležité, aby se nikde nikde nehroutilo a nestisklo se. U měkkých gumových pásků jsou žádoucí ponožky a punčochy.

Některé studie ukazují, že masáž nohou a reflexologie mohou pomoci snížit otoky, ale zde bez zvláštních záruk.

V žádném případě není důležité tekutinu omezovat! „Nepijte příliš mnoho - dojde k otoku“ - zcela zlá logika. Pokud během těhotenství přestanete zalévat tělo, „rozhodne“, že došlo k suchu a každou kapku vody „rezervujete“. Adekvátní pitný režim je základní součástí režimu jako celku. Těhotným ženám se obvykle doporučuje vypít asi 10 sklenic (2,4 litru) tekutiny denně..

Nebezpečný otok

Porodníci-gynekologové jsou samozřejmě u těhotných žen velmi opatrní. Je důležité vidět les za stromy, protože některé otoky představují vážné nebezpečí.

Náhle bolestivé otoky dolních končetin, zejména pokud je „oteklá“ pouze jedna noha, mohou být příznakem hluboké žilní trombózy a vyžadují okamžitou pomoc..

Rychle progresivní přírůstek hmotnosti (více než +5 kg týdně) je stejný „skrytý“ otok a vyžaduje okamžité objasnění situace.

Je-li zvýšení krevního tlaku (více než 139/89 mm Hg, se 120/90 mm Hg - to je také „špatný“ tlak!) A / nebo při zkouškách moči se připojte k oteklým nohám, rukou a obličeji. protein (≥0,3 g proteinu v denním nebo jednorázovém vzorku moči), je nutná nouzová hospitalizace v porodnické nemocnici. Bezprostřední Zcela bez váhání.

Mezi příznaky úzkosti, které vyžadují okamžitou léčbu specialistou, patří také:

 • náhlé otoky obličeje, paží nebo nohou;
 • velmi silná bolest hlavy;
 • problémy se zrakem (rozmazané vidění nebo záblesky světla);
 • silná bolest v hypochondrii;
 • zvracení po 20 týdnech těhotenství.

A běžný otok během těhotenství stačí přežít. Jako bolest zad, pálení žáhy, „tón“, zácpa a mnoho dalších nepříjemných symptomů. Nemůžete se však uvolnit, povinné návštěvy u lékaře, pravidelné vyšetření moči a měření krevního tlaku doma jsou povinné.

Edém během těhotenství: proč se objevují a jak jim zabránit?

Mnoho nastávajících matek často trpí edémem, zejména ve druhé polovině těhotenství. Proč se v tomto období hromadí přebytečná tekutina?

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení prvních 6 měsíců a pokračuje tak dlouho, jak je to možné. Nestlé toto doporučení podporuje..

© Nestlé 2020. Všechna práva vyhrazena..

Jak zmírnit otoky během těhotenství doma

V těle těhotné ženy je každý den mnoho kardinálních změn spojených s narozením a vývojem nového života. Jednou z těchto změn je zvýšení objemu tekutiny cirkulující v těle, v důsledku čehož nastávající matka může v těle čelit otokům. Otok může být také způsoben změnou hormonálního pozadí, která vyvolává přehnané žízeň, a v některých případech může být těžký otok známkou závažných patologií, které mohou ohrozit život nejen matky, ale i dítěte..

Níže je podrobně popsáno, proč se nohy a paže během těhotenství napučují, a obecně se vytvářejí všechny důvody, které způsobují otok během těhotenství, jak se jich zbavit v časných a pozdních stádiích těhotenství..

Co dělat v každém případě a jaké metody použít v tomto případě může těhotné ženě sdělit výhradně ošetřující porodník-gynekolog. Poskytujeme pouze obecné informace o nejčastěji předepisovaných lécích, činnostech a doporučeních, která se používají k boji proti otoky během těhotenství..

Jak správně určit přítomnost otoků

Během tohoto období, zejména za poslední tři měsíce, se edém považuje za běžnou záležitost. To se děje v důsledku reakce těla na formování dítěte a v důsledku tohoto narušení metabolismu voda-sůl.

Stanovení jejich přítomnosti je však poměrně jednoduché a existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

 1. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob je jednoduchý tlak. Jednoduše stiskněte prsty na kůži a zjistěte, zda v nich nezůstala žádná fosílie. Pokud se pokožka rychle stala hladkou, nemáte problémy s otoky. Pokud však dojde k nerovnostem, je s největší pravděpodobností problém otoku;
 2. McClure-Aldrichův test. Pokud nemáte žádné problémy s injekcemi, můžete je použít. Za tímto účelem vám bude injikována subkutánně speciální solný roztok a zaznamená si čas, který bude trvat, než se vyřeší. Pokud to trvá déle než 35 minut, máte problém s edémem;
 3. Otok je velmi často neviditelný okem, takže pokud si myslíte, že se jedná o problém, pak jej diagnostikujte, měli byste se pečlivě podívat na přírůstek hmotnosti. Standardně by neměla překročit 400 gramů týdně. Pokud je toho více, jsou zde otoky. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud budete nadále jíst standardní jídla;
 4. Metoda studia diurézy je jednou z nejoblíbenějších pro detekci otoků. Za tímto účelem se porovná celkové množství vody, které ženské tělo dostane za den s vyloučenou močí. Norma je alokace pouze ¾ spotřebovaného množství.

Graf bazální teploty během těhotenství je uveden v publikaci na našem webu..

Z tohoto článku můžete zjistit, proč bolí břicho během těhotenství..

Odtud se dozvíte, co se děje s tělem ženy a dítěte ve 39 týdnech těhotenství během druhého porodu.

Diagnostické postupy

Diagnóza výskytu otoků u těhotných žen a stanovení závažnosti se provádí třemi způsoby:

 • vizuálně;
 • metoda sběru symptomatické historie;
 • klinické metody.

Vizuálně rozpoznejte, zda existuje otok - metoda, která se používá při přímé konzultaci s lékařem. Lékař zkontroluje prsty (je možné odstranit prsteny), stiskne prsty v kotnících, vizuálně určí hloubku vytvořené fossy a čas jejího vymizení. Čím větší je deprese a čím déle zmizí, tím výraznější je otok.

Mít anamnézu příznaků je způsob, jak zkontrolovat závažnost otoku těhotné ženy v různých časech. Lékař klade řadu otázek na přítomnost pocitů charakteristických pro otoky: pocit pálení, svědění, mravenčení, prasknutí a další.

 • kontrola rozdílu hmotnosti;
 • měření kruhů paží, nohou, břicha;
 • studium diurézy (rozdíl mezi opilými a vylučovanými tekutinami);
 • McClure-Aldrichův test.

ZAJÍMAVOST: proč by nemělo být během těhotenství překročeno?

Druhy a příčiny otoku během těhotenství, proč jsou nebezpečné

V jeho jádru nelze těhotenství nazvat nemocí. Během tohoto období však ženské tělo ve srovnání s původním stavem prochází poměrně silnými změnami.

Proto velmi často dochází ke zpoždění v dostatečně velkém množství kapaliny. Ve skutečnosti je tento proces zcela přirozený a začíná téměř od samého začátku těhotenství.

Tělo se tedy postupně začne zásobovat vodou, která je nezbytná pro tvorbu dítěte, stejně jako pro fungování placenty a plodové vody. Současně je voda nezbytná pro normální fungování ženského těla.

Je však možné, že takový objem kapaliny bude větší, než je požadováno. To je přesně ten hlavní důvod vzniku edému. Existují však i jiné důvody:

 • nadváha;
 • změna rovnováhy voda-sůl a onemocnění štítné žlázy;
 • selhání ledvin;
 • narušení normálního krevního oběhu v těle;
 • křečové žíly.

Příčinu takového problému může určit pouze lékař. Proto byste se měli okamžitě domluvit, protože se může stát, že nemáte nejen fyziologický problém, ale i patologický problém..

V současné době je klasifikace podle druhů rozdělí podle závažnosti:

 • otoky na nohou;
 • otoky nohou nebo břicha;
 • otok obličeje a rukou;
 • poklesavý, tj. patologický edém.

Níže se podíváme na to, co by se mělo s každou z nich udělat.

Jak se rychle zbavit otoky během těhotenství

Pro nejrychlejší způsob, jak se zbavit otoků, existuje několik docela jednoduchých prostředků..

Každá z nich však musí být předem schválena lékařem..

Jak rychle odstranit otok během těhotenství? Pomoc:

 1. Diuretika nebo diuretické tablety jsou velmi účinné, ale zároveň velmi škodlivé pro ženské tělo. Nejlepší je vybrat je ve formě tablet, nikoli sirupů, protože obsahují alkohol, který ani v tak malém množství nenarozené dítě nepotřebuje;
 2. Speciální masti a gely, které díky látkám v nich obsaženým, rutinním a heparinovým, pomáhají poměrně rychle zmírnit otoky.

Obecné tipy

Boj a předcházení otoky musí začít dobrým odpočinkem. Unavený na den, tělo musí plně obnovit svou sílu během spánku. Doporučujeme nosit boty s nízkým podpatkem nebo rovnou obuv. Podpatky odstranit. Nekupujte příliš úzké boty nebo boty (při chůzi můžete vyvolat otoky).

Během spánku se doporučuje ležet na levé straně tak, aby vaše nohy byly nad úrovní srdce (pod kolena můžete položit váleček nebo složenou přikrývku)..

Po celý den musíte rychle provádět rotační kruhové pohyby nohou. Je dobré, když je těhotná žena tak často, jak je to možné, být na čerstvém vzduchu (ale ne na slunci). Pokud lékař nenalezl kontraindikace, můžete navštívit bazén a provést proveditelná fyzická cvičení (nebo fyzioterapii během celého těhotenství).

Uplatnění prvních opatření doma

Při výskytu otoků je samozřejmě lepší nemedikovat se a obrátit se na profesionály, tj. Na lékaře. S rozhodnutím však existuje několik nouzových opatření..

 1. Například jednou z těchto možností může být půstový den. Měli by být prováděny pouze po dohodě s lékařem a ne vícekrát za měsíc, jinak můžete nenarozené dítě poškodit. Takový den se nejlépe tráví na jablkách nebo kefírové dietě. Samozřejmě je také povolena kaše na snídani, protože ovoce bude také vyžadovat živiny. Jako nápoje byste měli používat šípkový čaj bez cukru nebo zeleně.
 2. Druhým nouzovým způsobem, jak se zbavit otoků, bude fyzická aktivita. Těhotné ženy by neměly provádět žádné komplikované postupy a bude stačit normální lehká gymnastika. Existují speciálně navržená cvičení, jejichž cílem je zbavit se všech přebytečných tekutin v těle. Obvykle se provádí vleže a měly by být krátké. Je vhodné se přihlásit na toto období v bazénu nebo ve speciální skupině pro vodní aerobik;
 3. Diuretické odvary budou lékem, když první dva nepomohou. Existují nejen bylinné odvar, ale také speciální léky, které pomohou s tímto problémem. Obvykle jsou předepisovány pouze po konzultaci s lékařem a měly by být rostlinného původu. To je důvod, proč byste se v tomto období neměli sami léčit.

Otok v nohou během těhotenství: řešení

Otok na nohou je nejčastějším problémem téměř u všech žen. Právě v této zóně začíná edém jeho počátečním průchodem tělem.

To se děje v důsledku silného zvýšení tlaku v žilách, které jsou umístěny v nohou. V důsledku toho se v těle objeví stagnace, která vede k vytvoření problému.

Přestože jde o nejmenší z hlediska závažnosti, nemělo by se opomenout otok, protože se mohou vyskytnout nejzávažnější komplikace.

Otázka, jak odstranit otoky na nohou během těhotenství, by vám měla položit lékař. Musí určit příčinu nemoci a nejjednodušší a nejúčinnější metody jejich léčby..

V současné době je pro řešení tohoto problému nejlepší použít speciální gely a masti:

 • Essaven
 • Troxevasin Neo;
 • heparinová mast.

Jejich použití pomůže posílit kapilární systém nohou, pokud se aplikuje externě na místo otoku 2-3krát denně. Současně, kvůli vnějšímu použití, obvykle tyto masti nemají zvláštní kontraindikace.

Nicméně, tam jsou některé lidové léky, které vám pomohou s léčbou otoky. Například:

 1. Kontrastní koupele pomohou nejen s únavou, ale také s otoky. Jen udržujte nohy v horké vodě (po dobu 5 minut), pak ve studené vodě (10 sekund). Doporučuje se koupel s přídavkem solí;
 2. Masáž chodidel po večerní sprše se stane nezbytným nástrojem. To lze provést pomocí speciální koule, nebo jen natáhnout nohy rukama od nohou až po stehno. K masáži můžete také použít kostky ledu. Stačí je vyrobit z bylinných odvarů, například z eukalyptu nebo máty;
 3. Pokud máte křečové uzly, můžete na nohy aplikovat dušené listy bazalky.

Nejedná se samozřejmě o úplný seznam domácích léčivých přípravků k léčbě opuchů nohou, ale jsou nejškodlivější.

Preventivní opatření

Základem prevence otoků je změna stravy. Navíc se musí změnit od prvních týdnů těhotenství.

Jak to udělat správně?

 • Nejezte něco, co může způsobit žízeň. Jedná se o nakládané, kořeněné nebo vysoce sladké pokrmy..
 • Dušená, dušená nebo vařená.
 • Nepijte hodně sycených nápojů.
 • Jak je uvedeno výše, je nutné snížit množství spotřebované soli.

Během těhotenství můžete mimo jiné brát diuretika nebo odvar z bylin.

Musí se však používat pod přísným lékařským dohledem. Jinak bude léčba poškozena.

Edém se vyskytuje téměř u všech těhotných žen. Je důležité je ignorovat, ale co nejdříve zjistit příčinu a zahájit léčbu. Nejčastěji spočívá v užívání diuretik na bázi bylin. Byliny zmírní otoky a pomohou navázat práci srdce a ledvin. Vynikající lék na otoky během těhotenství je odvar šípky. Kromě hlavní akce, šípky vyživují tělo vitamínem C.

Jak zmírnit otoky rukou během těhotenství

Nejčastěji se problém otoků rukou projevuje u těch, jejichž práce je spojena s takovými činnostmi, jako je šití, modelování, pletení nebo trávení poměrně dlouhého času u počítače. Toto onemocnění je poměrně snadné si všimnout, protože i tvar prstů se často mění, takže je velmi obtížné nosit prsteny.

K tomuto problému dochází z následujících důvodů:

 • hormonální problémy, tj. změny v endokrinním systému nebo štítné žláze;
 • ostré zvýšení krevního oběhu;
 • preeklampsie.

Jak vidíte, kterýkoli z těchto důvodů je dostatečně závažný, aby navštívil lékaře.

Pro léčbu tohoto otoku gynekolog nejčastěji předepisuje průběh speciálních diuretických čajů, jako jsou ledviny a brusinky..

Pomocníky budou také diuretika, například Fitolizin. Nejběžnějším řešením však je jednoduchá normalizace pitného režimu a gymnastika. Existuje však několik lidových metod. Jedná se například o ovocné nápoje z brusinek a brusinek. Měli byste také zcela vyloučit sůl ze stravy..

Otok obličeje a nosní sliznice během těhotenství: příčiny a léčba

Ve skutečnosti se otok obličeje a nosní sliznice během těhotenství pro ženu stává nejen nepříjemností, kterou je žádoucí rychle zbavit, ale také estetickým problémem. Když člověk začne pomalu plavat, jednoduše to každou ženu vrhne do šoku, takže o lékařské stránce tohoto problému jen málo přemýšlí. A marně.

To obvykle naznačuje problémy s ledvinami a obecně nebezpečí pro normální průběh těhotenství..

Obvykle takový edém začíná víčkami a poté teče do nosu. Postupně tak dochází a otok sliznice, který je doprovázen rýmou a neustálým kýcháním. To vše vede k tomu, že dítě může začít mít nedostatek kyslíku.

Kromě použití diuretik, jako jsou tablety Kanefron, lze předepsat furosemid. K léčbě se však obvykle používají diuretické čaje a masti, jako jsou ty, které se vyrábějí na kaštanech..

Existují jednoduché lidové metody, které vám pomohou rychle zpříjemnit vaši tvář..

 1. Nejjednodušší metodou je běžný led. Měl by být balen do polyethylenu a aplikován po dobu 30 minut na otoky;
 2. Maska z okurek je také vynikající dekongestant. Pomáhá i jednoduchým překryvným kruhům této zeleniny v problémové oblasti;
 3. Obklad s odvarem měsíčku by měl být aplikován po dobu několika minut, aby se otok a znovu navlhčil. Postup opakujte 4krát;
 4. Pomáhá také maska ​​brambor nebo medu. Kromě zmírnění otoků budou mít také tonický účinek..

Vlastnosti léčby otoků v pozdních stádiích těhotenství

V posledních měsících těhotenství dosahuje množství nahromaděné tekutiny maximum, takže existuje možnost výskytu vnitřního edému. Během tohoto období se s největší pravděpodobností vyskytne gestóza, což může vést k úmrtí matky i dítěte.

Během tohoto období může užívání drog velmi negativně ovlivnit dítě, takže diuretika se obvykle předepisují pouze stacionárním matkám. Jsou předepisovány pouze na předpis s co nejmenším počtem vedlejších účinků. Lze také předepsat dekorace březových listů a petrželky..

etnoscience

Byliny jsou docela efektivní. Například hloh, medvědí uši, medvědice, přeslička mají diuretické vlastnosti. Podle pravidel musíte vypít 1 šálek vývaru denně.

Odděleně by mělo být řečeno o tom, že pes vstal. Je to naprosto bezpečné pro matku i dítě. Šípka má močopudný účinek a posiluje imunitní systém.

Suché bobule šípky velmi dobře uhasí žízeň. Pomáhají kontrolovat váhu a nasycují tělo vitaminem C. Je pozoruhodné, že tento vitamin je více v šípcích než v citronech a černých rybízech. Tato skutečnost se může radovat, protože výše uvedené produkty ve velkém množství mohou způsobit pálení žáhy. Vývar šípky nemá takové vedlejší účinky.

Články O Neplodnosti