Hlavní Bolest

Jak se zbavit otoků během těhotenství ve 3. trimestru: co dělat, jaké jsou nebezpečné

Období celého těhotenství u žen nastává různými způsoby. Většina zástupců žen může zažít toxikózu, různé patologie a otoky končetin.

Edém během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, může způsobit různé patologie plodu.

Při prvních známkách onemocnění je třeba vyhledat pomoc odborníků.

Je třeba samostatně dodržovat užitečná doporučení pro zmírnění otoku pomocí lidových diuretik..

Jak zjistit, proč nohy a paže během těhotenství bobtnají

Otok u těhotných žen je pozorován hlavně v pozdějších stádiích. Otok může být nejen končetinami rukou a nohou, ale také jinými částmi těla, včetně stydkých pysků.

Je to patrné díky zvětšení velikosti končetin a částí těla..

Můžete nezávisle zjistit, zda končetiny bobtnají nebo ne, podle následujících příznaků:

 1. Boty se oblékají těžce.
 2. Zvětšení prstů může prsten rozpoznat, nebude to fungovat.
 3. Příliš velký přírůstek na váze.
 4. Když stisknete prst na končetině, objeví se zub a poté pomalu prochází.

Pokud paže a nohy napučí po 38 týdnech, může být hlavním důvodem zvětšení dělohy.

Zatlačuje na krevní cévy, je narušen krevní oběh a dochází ke stagnaci tekutin.

Nebo dochází ke zvýšení hladiny progesteronu, což zpomaluje odtok tekutiny.

Pokud se otok objeví v prvním trimestru těhotenství, je možná přítomnost patologií a onemocnění ledvin a močového ústrojí.

Třetí trimestr je častěji charakterizován otokem stydkých pysků způsobeným zvětšením dělohy.

Chcete-li samostatně zmírnit bolest, musíte se více pohnout, spát na boku, vést aktivní životní styl.

Hlavní důvody, proč se objevuje otok a zvětšení končetin, mohou posloužit:

 1. Nadměrné pití.
 2. Skvělé použití slaných a slaných potravin.
 3. Dlouhá doba v žáru, pod jasným sluncem.
 4. Těžká pravidelná fyzická aktivita, sport.

Jaké je nebezpečí vnitřního otoku

Během porodu dítěte mohou mít nastávající matky nejen vnější edém, ale také vnitřní edém. Jsou nebezpečnější po 37 a 38 týdnech těhotenství než v prvních měsících.

Patologie vnitřní otoky lze rozpoznat, pokud dojde ke zvýšení hmotnosti. Optimální přírůstek hmotnosti je 500 gramů týdně..

Pokud přírůstek hmotnosti vzroste o více než 1 kg, lékaři předepíšou různé testy, aby zjistili příčinu otoku.

Existuje celá řada patologií, což je nebezpečné, může dojít k internímu edému:

 • Vzhled gestózy, fetální hypoxie.
 • Předčasné narození.
 • Cesarean sekce.
 • Vývoj patologie plodu.

Jak bojovat s lidovými metodami

Opuchy můžete odstranit doma pomocí lidových prostředků.

Jsou založeny na přírodních složkách, pomáhají posilovat stěny krevních cév, normalizují funkci ledvin a odstraňují přebytečnou tekutinu z těla..

Ačkoli byliny jsou neškodné pro tělo, měli byste se před použitím poradit se svým lékařem..

Podívejme se v tabulce na to, jak se zbavit as pomocí jakých lidových prostředků, pokud se ve druhém trimestru těhotenství objevil latentní edém:

Lidové lékyZpůsob aplikace
Heřmánek1 polévková lžíce nasekaných bylin nalít sklenici vroucí vody, zavřít víko a trvat na hodinu. Vezměte třikrát denně, rozdělte sklo na všechny recepce
DogroseŠípky nalijte vroucí vodu, přiveďte k varu a duste po dobu 20 minut. Poté, co vývar trvá po celý den.

Užívejte denně půl sklenice ráno a večer s jídlemBearberryNalijte suchou drcenou trávu vroucí vodou. Trvej na jeden den. Po namáhání a odvar na polévkovou lžíci ráno a večer, před jídlemBrusinka300 gramů bobule nalije 0,5 litru vody, necháme 15 minut vařit. Neužívejte více než 3 skleničky denně. Cukr lze přidat podle potřeby.Linden květiny1 polévková lžíce sušených květin, nalijte sklenici vroucí vody, trvat na 30 minut. Po filtraci surovin vezměte chlazenou půlku skla dvakrát denně

Správná strava pomůže odstranit otoky z obličeje, nosu, paží a nohou. Správná výživa obohacená bílkovinami a fermentovanými mléčnými výrobky pomáhá bojovat s otoky.

Je nutné vyloučit ze stravy smažené, slané, uzené jídlo.

Zahrňte do své každodenní stravy následující přírodní potraviny:

 1. Čerstvá zelenina: řepa, zelí, mrkev, meloun, meloun.
 2. Ovoce: banán, zelené jablko, hruška, ananas, broskve.
 3. Peří z cibule, celeru, petrželky, kopru.
 4. Rýže, vločky Hercules, pohanka.
 5. Med, sušené meruňky, švestky, vlašské ořechy.

Nesnižujte množství absorbované kapaliny, optimální denní dávka je až 2-3 litry vody.

Nejlepší diuretika

Mnoho mladých dívek, když je těhotných, neví, co dělat s otoky končetin. Pokud se objeví první příznaky, vyhledejte lékaře.

Diuretika může předepsat pouze zkušený odborník ve vážných případech. Mohou být vyrobeny z přírodních ingrediencí a syntetických tablet..

Léky podporují odstraňování moči z těla a přebytečné tekutiny, která je v tkáních.

Existují léky, které lze užívat během těhotenství, jsou vyráběny na základě léčivých bylin.

Seznam bylinných přípravků zahrnuje:

Eufillin se nedoporučuje používat na lačný žaludek, jinak se mohou objevit vedlejší účinky, jako je bolest hlavy a závratě. A také s porušením srdce a nízkým krevním tlakem.

Recenze lékařů o pilulkách, které jsou vyrobeny z rostlin, jsou vždy pozitivní. Mají diuretické, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, doporučujeme je používat v jakémkoli stádiu těhotenství.

Pokud budete dodržovat správná doporučení pro výživu a vedete aktivní a zdravý životní styl, ani v pozdních fázích těhotenství nedojde k otoku..

Edém během těhotenství - nebezpečí těžkého otoku a rysů otoku v pozdějších stádiích (85 fotografií)

Většina těhotných matek si je dobře vědoma, že během těhotenství se tělo začíná otáčet a jednotlivé části končetin a obličeje. Na jedné straně jsou všichni na tento problém zvyklí a již dlouho byli připraveni na to, že brzy bude obtížné nosit i těhotné ženy. Proč však ženské tělo během zajímavé polohy nabobtnáno??

Jak zmírnit otoky během těhotenství? A v tomto článku budeme zvažovat mnoho dalších otázek..

Proč k tomuto jevu dochází??

Otok se nazývá zvýšení otoku pod kůží osoby, vytvořené v důsledku přebytečné tekutiny. Jak víte, v těhotenství žena vždy zažívá nepopsatelný žízeň a sodík v těle neumožňuje tekutině vytékat močí. Takto sodík zachycuje vodu a vytváří otok.

Další důvody, proč nohy během těhotenství bobtnají:

 • Obavy o zdraví.
 • Zvýšený příjem soli.
 • Špatné jídlo a návyky.
 • Nadváha.
 • Dlouhé postavení nebo sezení.

To je důvod, proč mnoho dívek si stěžuje na rychlý nárůst tělesné hmotnosti, a po narození jsou překvapeni okamžitým hubnutím. Během 3–4 měsíců po narození opouští nadbytečná stagnující tekutina tělo, čímž se tělo uvede do pořádku.

Fáze tvorby otoků

Otok se objevuje na těle pomalými kroky, počínaje znatelným otokem nosu a končící rukama. Zvažte podrobnější plán průběhu edému:

 • První krok: nohy. Snad mnoho žen si všimlo závažnosti v prvních měsících těhotenství. Neschopnost pohybu, neustálá únava a touha padat na pohovku. To vše je známkou otoku nohou během těhotenství..
 • Druhý krok: boky a povrch břicha, záda.
 • Třetí krok: ruce po celé délce, obličej a krk.
 • Poslední fáze: úplný otok celého těla, od hlavy až k patě.

Mírný otok některých částí těla ve večerních hodinách je normální stav těla. Kromě toho byste neměli panikařit, pokud ve třetím trimestru došlo k otoku vnějších pohlavních orgánů, protože to je také v rámci přípustného.

Po celou dobu porodu dítěte je žena sledována první položkou na našem seznamu. Co dělat s otokem nohy během těhotenství?

Bohužel bude možné se zcela zbavit podkožní tekutiny až po porodu, ale stav můžete mírně zmírnit správnou výživou a jógou / plaváním.

Příčiny patologií

Otok způsobený nemocemi nebo abnormalitami v těle by měl být obzvláště znepokojivý. To zahrnuje:

 • Onemocnění ledvin, při kterém nejsou schopni správně zpracovat vodu. V takových případech se ruce a obličej těhotné ženy zvětšují.
 • Srdeční problémy. Pokud se otok objeví ve spodní části těla, včetně žaludku, je třeba tělo zkontrolovat. Možná 50% zvýšení krevního obrazu.
 • Vnitřní opuchy. Orgány břišního a reprodukčního systému jsou naplněny tekutinou. Tato nepříjemnost může poškodit placentu a ženu.
 • Přeeklampsie je nebezpečná nemoc, která způsobuje mateřskou úmrtnost 70 procent. Toto onemocnění postihuje všechny části těla, orgány a dokonce i krev.

Léčba a prevence fyziologického edému

Tento typ otoku nevyžaduje lékařský zásah v procesu léčby. Provádějí postupy s cílem zmírnit stav ženy na maximum. Abychom snížili podkožní tekutinu, musíte postupovat podle plánu:

 • Zdravý životní styl: mobilita a správná výživa. Hlavní věcí není přehánět to nízkokalorickou dietou a těžkými břemeny, všechno by mělo být s mírou.
 • Gymnastika, bazén nebo jakýkoli sport pro těhotné ženy.
 • Pomocí ortézy nebo těsných punčoch.
 • Pohodlná obuv s malým podpatkem.
 • Odvykání od kouření a alkoholu.
 • Hygienická a kosmetická péče o pleť. Pokud nevěnujete pozornost otokům, můžete získat křečové žíly, což není tak snadné se zbavit.

Nic nepomáhá? Pak se poraďte se svým lékařem nebo lékařem o pomoc, nebo použijte níže uvedené tipy, pokud nemáte kontraindikace..

Otok nohou během těhotenství v pozdějších fázích by měl řešit terapeut nebo gynekolog. Je velmi nebezpečné uchýlit se k neznámým metodám ve 3. trimestru, kdy dítě již skloňuje hlavu k pánvi.

Léčba drogy

Poslední věc, na kterou by se těhotná žena měla obrátit, je pro různé drogy. Bohužel výše popsané metody ne vždy pomáhají, proto se používají radikální metody. Pokud váš lékař dodržuje vaši léčbu, můžete užívat některé druhy drog.

Jak se vyhnout otokům během těhotenství

Edém během těhotenství - norma nebo patologie

Otok během těhotenství je u všech nastávajících matek přítomen v jednom či druhém stupni. Pouze v některých je to varianta normy, zatímco v jiných je to příznak možných závažných problémů, jmenovitě pozdní toxikóza těhotných žen, gestóza. Jak se vyhnout otokům během těhotenství, co dělat, pokud se objeví a zda o nich informovat lékaře?

Na začátku je otok tekutina, která se z nějakého důvodu uchovala v tkáních a přirozeně nevycházela z těla. Lidské tkáně obsahují vodu. To je norma. Pokud však bude příliš mnoho, takže se hmotnost výrazně zvýší, objeví se otok - to je špatné. A pokud u těhotné ženy takové příznaky naznačují špatnou funkci ledvin nebo problémy s štítnou žlázou, pak otoky během těhotenství v pozdějších fázích vyžadují lékařskou konzultaci. Léčba v nemocnici může být nezbytná, pokud má žena kromě otoku vysoký krevní tlak a v moči se objevuje bílkovina. To vše může naznačovat gestózu těhotných žen - patologie. Ve vážných případech se žena podrobí nouzovému císařskému řezu, pokud existuje riziko pro její život a život dítěte.

Ale ne vždy tak vážně. Opuch je často variantou normy. Zejména ve třetím trimestru. Koneckonců, velmi brzy žena ztratí během porodu hodně krve. A tělo to bude muset napravit na úkor stejné tekutiny. Vyhněte se otokům ve třetím trimestru těhotenství je téměř nemožné. Ano a bez nutnosti. Nejčastěji se otoky u kotníků vyskytují. A objevuje se u fyzicky aktivních žen, které tráví hodně času ve svislé poloze - sedí nebo chodí. V tomto případě lékaři obvykle raději odpočívají častěji, a proto je vhodné zvednout nohy, můžete je položit na polštář. Tekutina z oblasti kotníku tak odchází a boty přestávají být stísněné.

A jak odstranit otoky během těhotenství na prstech? Toto je známý problém. Ženy si všimnou, že si nemohou nasadit prsteny. Nejlepší je nezkoušet je oblékat, aby nedošlo k problémům s odstraněním. Musíte to považovat za samozřejmost. Po narození otok zmizí. Pravda, někdy to může vyžadovat celé období po porodu. A to jsou 2 měsíce. V některých případech i více času.

Co dělat, když ruce a nohy bobtnají v žáru, jak zlepšit pohodu? V tomto případě lékaři doporučují kontrastní sprchu na nohou. A v žádném případě nenoste úzké a nepohodlné boty. Podpatky jsou kontraindikované.

Mnoho lékařů, kteří viděli otok kotníku svého pacienta, se ji snaží okamžitě dostat do nemocnice. Ale v nemocnici takové nastávající matky v podstatě nemají co dělat, pokud neexistují žádné další známky gestózy. S největší pravděpodobností jim budou předepsány diuretika a strava. Ale doma můžete použít opatření k prevenci otoků během těhotenství. Je velmi důležité, abyste ve své stravě neměli omezovat tekutinu. Musíte pít tolik, kolik chcete. Je to podivné omezení, které vede k provokaci nafouknutí. A přestat přidávat jídlo by nemělo. Vše je v moderování dobré. Avšak z hotových výrobků obsahujících velké množství soli je lepší odmítnout. Patří mezi ně solený sýr, párky, různá uzená masa a další. Toto je nejsprávnější a nejlepší prevence otoků během těhotenství, bezpečná pro nastávající matku a dítě. Je to lepší než užívat doplňky stravy a léky, jejichž účinky na plod nejsou spolehlivě známy. Patří mezi ně například Kanefron. Mnoho diskusí se kolem něj odehrává více než rok..

Znalci lidových prostředků vědí, jak zmírnit otoky během těhotenství pomocí zdravých produktů. Například brusinky nebo brusinky. Mohou být konzumovány ve formě ovocných nápojů nebo kompotů. Vzhledem k malému diuretickému účinku se otok začne snižovat. Kromě toho se brusinky a brusinky tradičně používají jako profylaxe a další nástroj v léčbě cystitidy a pyelonefritidy - nemocí, které jsou u těhotných žen velmi časté.

Edém během těhotenství: příznaky, příčiny, léčba

Se zvýšením objemu krve a plodové vody se zvyšuje také potřeba vody. Hormon progesteron (hlavní hormon těhotných žen) zpomaluje odběr sodíku, který zadržuje vodu v těle.

Vyplatí se jíst něco slaného, ​​vypít ho vodou a otok vás okamžitě připomene.

Ráno zpravidla prochází, a pokud je tento problém regulován stravou, neexistují žádné zvláštní důvody pro vzrušení. Ale takové příznaky jsou začátkem velmi závažných komplikací. Pokud jsou spojeny s křečovými žilami, ledvinami a srdečním selháním, gestózou. Pokud máte tato onemocnění, dokonce před nástupem těhotenství, je nutná konzultace s lékařem, protože těhotenství může přispět ke komplikaci nemoci.

Příčiny výskytu

Otok je koncentrace tkáně v přebytečné tekutině nebo restrukturalizace celého těla za účelem zadržení tekutiny. Zánět, kousnutí, zranění vedou k individuálnímu otoku. Celkový edém mění stav celého organismu.

Za prvé, obličej a nohy bobtnají, v budoucnu se někdy přidají žaludek a paže. Většina žen je s otokem obeznámena a během těhotenství je považuje za normu. Tak proč jsou lékaři tak pozorní na otoky? Předepisujte diety, sledujte analýzy.

Proč jsou tak nebezpeční? Závisí to na příčinách otoků..

 • normální edém (změny v těle těhotné ženy způsobují další potřebu vody)
 • křečové žíly (změny dělohy narušují normální průtok krve v končetinách, což vede k tvorbě uzlů, otokům, bolestem nohou)
 • selhání ledvin (způsobuje otoky v jakémkoli trimestru, zvyšuje se zátěž ledvin a ne vždy to vydrží)
 • preeklampsie (pozdní toxikóza, je diagnostikována kombinací tří příznaků: otok, vysoký krevní tlak a bílkovina v moči)

Dělat klystýr před narozením? Zeptal jste se - odpovíme.

Jak pochopit, že máte otoky? Příznaky, známky otoků

Explicitní edém

Otok na obličeji
Projev otoku: obličej je zaoblený, víčka se zvětší, nos se zvětší. Volné vlákno, jako houba, zachycuje tekutinu.

Hormonální změny také způsobují rýmu. Nosní sliznice bobtná, dýchání je obtížné. Rýma se projevuje ve stejnou denní dobu a v oddělené fázi těhotenství, ale může doprovázet celé období. Po ukončení těhotenství zmizí beze stopy. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že dítě s dýchacími problémy může trpět nedostatkem kyslíku.

Otok rukou
Ruce trpí tímto onemocněním mnohem častěji. V končetinách se vyskytuje brnění, pálení a necitlivost. Nejznámějším příznakem je prsten: pokud byl předtím, než byl volný, je nyní obtížné jej odstranit.

Takový otok je náchylný k ženám, které hodně pracují na počítači, vyšívají, modelují - jakékoli monotónní opakující se práce. Do rukou cvičte gymnastiku, pravidelný odpočinek nebude bolet. Pokud jsou tyto příznaky kombinovány s edémem jiných částí těla, potřebujete lékařskou konzultaci..

Otok nohou
Otok nohou je nejtypičtějším jevem způsobeným gravitační silou. Nohy jsou znatelně zvětšené, na kotníku je stopa ponožek, není možné nosit staré boty. Takový edém se zpravidla objevuje ve třetím trimestru.

Pokud v dopoledních hodinách takový otok neodezní a další části těla se otáčí spolu s nohama, pak je třeba vyšetřit, možná je to projev pozdní toxikózy - nebezpečný jev pro matku a dítě.

Jak zjistit zdánlivý otok?
Pokud stisknete část nohy, kde nejsou žádné svaly, zůstane na kůži zub, který po 10 sekundách nezmizí. Pokud se otok rozšířil po celém těle, zůstane zub na křížové kosti. Na kotníku je stopa elastická, boty jsou malé.
Otok rukou: prsten, který je volný před těhotenstvím, se již neotáčí, můžete také vyzkoušet první metodu na rukou.

Skrytý otok

Takový otok může být indikován abnormálním nárůstem tělesné hmotnosti (více než 300 g týdně) za předpokladu, že po celých 9 měsíců by těhotná žena neměla získat více než 12 kg, zbytek je vždy zbytečný. Lékař může předepsat kontrolu opilé tekutiny a vylučované moči..

Pokud je rozdíl větší než ¼ plus přírůstek hmotnosti pro kontrolu pastovitosti tkání, je předepsán McClure-Aldrichův test. Chlorid sodný se vstřikuje pod kůži. V místě vpichu se vytvoří puchýř, který obvykle trvá hodinu. Při skrytém edému se puchýř neobjeví nebo zmizí dříve.

Děloha se po porodu nesnižuje: proč? Odpovědi najdete v tomto článku..

Jaké je nebezpečí (a je to nebezpečné?) Otoky během těhotenství?

Pokud máte fyziologický edém, který lze odstranit obnovením normálního režimu a stravy, je možné se vyhnout prevenci. Pokud se ráno probudíte opuchlé a otoky po celém těle - musíte se neprodleně poradit s prenatální klinikou.

Vážným důvodem bude rychlý nárůst hmotnosti o více než 20 kg (300 g týdně), takže hmotnost musí být neustále sledována. I při běžném zdraví hrozí ignorování opuchnutí přerušit spojení v systému matka-placenta-plod s možnou hypoxií plodu a hrozbou těhotenství.

Léčba a prevence

Nejprve musíte určit skutečnou příčinu opuchnutí. Někdy stačí snížit příjem soli, snížit fyzickou aktivitu, omezit vystavení slunci a zajistit normální odpočinek.

První trimestr

Při zjištění otoků se testy kontrolují každý týden, měří se tlak. To pomůže lékaři sledovat vývoj nefropatie. Léčba závisí na stadiu těhotenství, umístění otoku. V první fázi můžete provádět ambulantní léčbu, v budoucnu pouze hospitalizaci.

Se závažným stadiem těhotenství a rozvojem nefropatie se může objevit fetální hypoxie (nedostatek kyslíku) a nelze se vyhnout seriózní léčbě. Lékař předepisuje léky na zlepšení prokrvení, metabolismu, snížení krevního tlaku, bylinných diuretik.

Pokud edém není fyziologický, jsou na začátku těhotenství jasně spojeny s narušenou funkcí srdce nebo ledvin. Srdeční edém se objevuje, pokud má žena srdeční problémy a jsou lokalizovány výhradně ve spodní části těla - nohách, dolních částech zad. Objeví se dušnost, tachykardie, zvětšená játra, rty se mohou změnit na modré.

Na rozdíl od srdce může být renální edém všude: začíná od obličeje („panda efekt“), později přechází do paží a nohou. Důvodem je zhoršené onemocnění ledvin. Čím dříve požádáte o pomoc, tím šťastnější bude narození..

Druhý a třetí trimestr

Pozdní edém je často pozoruhodným příznakem gestózy (pozdní toxikóza). Čím menší pozornost je věnována takové nafouknutí, tím více problémů vy i dítě. Vidíte pouze vnější projevy problému, aniž byste přemýšleli, co je uvnitř.

Pro léčbu jsou obvykle předepsány hořčík, vitamin E, kyselina lipoová. Zlepšuje krevní oběh, jakož i práci ledvin, srdce. Diuretika se používají zřídka (kvůli toxickým účinkům na plod). V každém případě může být taková léčba svěřena pouze odborníkovi, přičemž se bere v úvahu potenciální riziko i přínos.

Jeden a půl litru vody (je to možné s citronem), aniž by byla brána v úvahu jiná tekutina, je normou pro nastávající matku. Pitná voda často: 8 sklenic denně přispívá k eliminaci sodíku a dalších toxinů, jedů, toxinů, které ovlivňují otoky. Káva je škodlivá, můžete zelený čaj, bobulovou šťávu.

Hlavní ošetření - vyvážená strava - až 3500 kcal za den (120 g bílkovin, 350 g uhlohydrátů a 80 g tuku). Můžete brát vitamíny pro těhotné ženy.

Jezte méně slaná jídla, koření, sodovky a potraviny obsahující sodík a vzdejte se těžkých gastronomických pochoutek. Nesedejte dlouho na jedné pozici, zvedejte nohy během spánku, nezanedbávejte procházky. Usnadňuje práci v poloze kolenního lokte ledvin po dobu 5-10 minut.

Pokud den strávíte na nohou, přestávkami, nošením pohodlných bot, odmítnutím těsných punčocháčů - nechte krev volně cirkulovat.

Trvá 10 hodin spánku, denního odpočinku, omezuje emoční přetížení. Potraviny by měly být bílkoviny s minimem tuků a uhlohydrátů. Zvyšuje kapilární tón, čímž komplikuje nemoc, kořeněné kořeněné jídlo.

Jednou týdně cvičte dny nalačno a během dne konzumujte pouze jeden produkt (pro 5-6 recepcí). Den jablek (1,5 kg jablek), tvaroh (800 g tvarohu a 500 ml vody), kefír (1,5 l kefíru). Meloun je také vhodný během dnů nalačno, protože má vynikající močopudný účinek..

Tělesná výchova je zvláště důležitá pro otoky. Užitečné bude chůze, běh, plavání, jóga. Nezapomeňte se s vámi poradit s lékařem..

Jak zabránit zlomení krčku během porodu? Odborné rady v tomto článku.

Self-absorbable stehy po porodu: všechno o nich, a to nejen v tomto článku.

V lidovém lékařství je mnoho prostředků k boji proti otokům

Brusinkové bobule a květiny, hloh, medvědí uši, medvědí list, přeslička, třešňové stonky jsou vynikajícími diuretiky. Norm - sklenka vývaru denně po dobu jednoho měsíce. Můžete zkusit infuzi sušených meruněk: namočte na noc, všechno sníte ráno před snídaní.

Chladné koupele na nohou pomáhají zmírňovat otoky: voda by měla být příjemná (neochladit!). Držte nohy po dobu 15 minut, odpočívejte na levé straně a zvedněte nohy. Dobrá masáž nohou.

Tato doporučení se v zásadě vztahují na těhotné ženy s „normálním“ edémem..

Místo závěru

Existují čtyři stupně nemoci:
1. Kapka těhotných žen - otoky, přírůstek na váze, slabost, únava.

2. Těhotná nefropatie - je také přidán protein v moči, krevní tlak stoupá, pokud jsou přítomny všechny tři příznaky současně - hrozba těhotenství.

3. Preeclampsie - změny v mozku a fundusu se přidávají k nefropatii.

4. Eklampsie - křeče začínají - extrémně nebezpečný stav pro matku a dítě.

Těhotenství je klíčovým obdobím v životě ženy. Zatímco dítě roste a vyvíjí se, jeho život a zdraví jsou zcela ve vašich rukou. Dodržujte správnou stravu a odpočinek, navštěvujte předporodní kliniku včas a mateřství vás jen potěší.

Zaregistrujte se pro těhotenství: kdy a kde? Více zde.

Jaká je nebezpečí otoku nohy nebo rukou během trimestrů 1, 2 nebo 3: ošetření pilulky, strava a dávky proti otoku

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, když musíte pečlivě sledovat své zdraví, protože jakékoli zhoršení může negativně ovlivnit dítě. Otok na tváři, pažích nebo nohou je alarmující signál, i když ženy v této poloze tento problém berou jen zřídka. Symptomy se projevují ve fyziologické normě, ale intenzivní otok nohou během těhotenství je považován za důsledek progresí patologií, které bez léčby mohou být nebezpečné pro zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Otok během těhotenství: vážná hrozba nebo překonaný jev


Otok během těhotenství je pozorován u 75% žen. Názor odborníků spojený s potřebou eliminovat otoky je nejednoznačný a závisí na historii konkrétního pacienta. Následující článek odhaluje otázku, ve kterých situacích takový stav vyžaduje okamžitý zásah a kdy je fyziologickým důsledkem změn v těle.

Předpověď

Prognóza je určována příčinou vzniku otoku dolních končetin u těhotných žen. Je příznivý pro křečové žíly a fyziologický edém. U gestózy, zejména jejích závažných forem, je prognóza vždy vážná, protože tato patologie je vždy spojena s rizikem závažných komplikací:

 • fetální smrt;
 • smrt těhotné ženy;
 • plicní otok;
 • mozkový edém;
 • akutní selhání ledvin;
 • akutní srdeční selhání;
 • krvácení do mozku a vnitřních orgánů (ledviny, slinivka břišní, střeva, nadledvinky, střeva);
 • placentární narušení;
 • placentární nedostatečnost;
 • sítnicová dezinsekce;
 • vývoj HELLP syndromu.

Nejzávažnější průběh gestózy je zaznamenán na počátku léčby (s gestačním věkem méně než 28 týdnů).

Proč se objevují během těhotenství: hlavní důvody

Při čekání na dítě převezme ženské tělo životní funkce „pro dva“. To platí také pro objem tekutiny, který zdvojnásobuje během procesu porodu dítěte. Na první pohled lze tuto skutečnost považovat za zcela logické vysvětlení výskytu otoků, což dokazuje „přirozenost“ uvažovaného jevu během těhotenství. Lékařští odborníci však považují otoky za vážnou odchylku, která vyžaduje okamžité rozhodnutí o předepsané léčbě. Situaci může zhoršit „společník“ otoku: vysoký krevní tlak nebo bílkovina v moči těhotné ženy.

 • přítomnost závažných onemocnění kardiovaskulárního systému, jater, ledvin, například gestózy;
 • denní příjem nedostatečné tekutiny;
 • časté zařazení smažené, mastné nebo pokrmy s vysokým obsahem soli a cukru do stravy;
 • mačkání dospělé dělohy žil a lymfatických cév;
 • fyziologické změny obsahu stopových prvků v krvi a tkáních těhotné.

Příčiny

Otok nohou v pozdním těhotenství se vyskytuje téměř u všech žen z následujících důvodů:

 1. Nadměrná sůl ve stravě.
 2. Nevyvážená výživa, nedostatečný příjem proteinových produktů, na pozadí kterých jsou uvolněny cévní stěny a tekutina snadno proniká do tkání.
 3. Chronická onemocnění vnitřních orgánů, krevních cév, endokrinního systému.
 4. Diabetes a těhotná cukrovka.
 5. Křečové žíly.
 6. Zvýšení cirkulačního objemu krve (fyziologická otoky).
 7. Obtíže s vyprazdňováním močového měchýře kvůli jeho svorce rostoucí dělohou.
 8. Preeclampsia.

Příznaky: jak zjistit otoky


Pro minimalizaci negativního dopadu nafouknutí na tělo matky a dítěte je důležité včas jej diagnostikovat v počáteční fázi. Kromě otoků viditelných pouhým okem existuje pravděpodobnost vývoje pastovité tkáně (retence latentní tekutiny).
Tyto závažné odchylky stanoví lékaři při vyšetření a vyhodnocení výsledků obecné analýzy moči nebo krve. Vzhledem k nemožnosti navštívit gynekologa nebo provádět testy každý den, je možné, aby těhotná žena pravidelně kontrolovala části těla na zjevný edém viditelný pro ni..

Dolní končetiny a dolní končetiny

Pokud těhotná žena nemá vážná onemocnění a příznivé těhotenství, ve druhém a třetím trimestru dochází k otoku dolních končetin a jsou považovány za přirozené změny v těle.

Edém není pro nastávající matku a dítě považován za nebezpečný pouze s dobrými výsledky OAM a UAC. Jinak by měl být lékař předepsán ošetření a někdy by měl být vydán doporučení do nemocnice.

Hlavní „signály“ pro ženu, které ukazují na výskyt tekutin v nohou a dolních končetinách, jsou:

 • přírůstek hmotnosti o více než 300-400 gramů za poslední týden;
 • silné „otoky“ končetin výhradně večer;
 • pocit těžkosti, nepohodlí nebo bolesti nohou.

Ruce a prsty, ruce


Pro diagnostiku výskytu otoku horních končetin je vhodné věnovat pozornost:

 • přítomnost pocitu „mravenčení“ nebo „znecitlivění“ rukou a rukou;
 • schopnost volně odstranit a dát prsteny na prsty;
 • přítomnost stop z náramku nebo husté elastické pásky (umístěné na krátkou dobu na zápěstí) po dlouhou dobu poté, co jsou odstraněny.

Časté znecitlivění a brnění rukou těhotné ženy může naznačovat nejen přítomnost velkého množství tekutiny nahromaděné v tkáních, ale také porušení kardiovaskulárního systému..


Otok na obličeji je pro nastávající matku nejzřetelnější. Tato skutečnost je způsobena jejich významným dopadem na změnu vzhledu ženy. S rozvojem otoky těhotné ženy pozorují:

 • Otok víček;
 • vzhled „sáčků“ pod očima;
 • „Zaoblení“ oválu obličeje;
 • nazální zvětšení.

Břicho a pas

„Otok“ oblasti pasu je považován za nejnebezpečnější typ odchylky. To je způsobeno neoddělitelným propojením břicha matky s životními orgány dítěte, které spočívá v zásobování dítěte placentou („nafouknutou“ v případě otoku břicha) kyslíkem. V souladu s tím čím dříve je těhotná žena schopna samostatně si všimnout sebemenšího otoku této oblasti, tím větší je šance, že se vyhne vlivu patologie na rostoucí organismus. Objektivní důvod k obavám by měl být:

 • odebrání tekutiny méně než 75% denního objemu vody spotřebované ženou;
 • „Ostrý“ podstatný nárůst hmotnosti;
 • významné „otoky“ kotníků;
 • vysoký krevní tlak.

Pokud chodidla nabobtná


K určení nahromadění tekutin v nohou lékaři doporučují věnovat pozornost skutečnosti, že se mohou „rozšířit“. Jakmile si žena všimne, že není možné nosit staré boty, měla by neprodleně kontaktovat gynekologa, aby potvrdila nebo vyvrátila vývoj nebezpečného stavu způsobeného zadržováním vody v těle.

Norma edému edému a patologie

Každý pacient bude schopen samostatně stanovit pastovitost. K tomu potřebuje lehce přitlačit prst na postiženou část těla. Pokud dent z tlaku dlouho nezmizí, je diagnóza potvrzena.

Patologie, při níž nohy během těhotenství nabobtnávají, má 4 fáze:

 • otoky nohou, chodidel;
 • pastovitost nohou, břicha, dolní části zad;
 • šíření opuchy rukou a obličeje;
 • zvýšení tělesného objemu.

Stav pacienta, když je otok nepravidelný, fyziologická povaha vývoje, se pro budoucí matku považuje za normální. Po odstranění provokujících faktorů zmizí. Existují však podmínky pacientů, kdy je nemožné to udělat bez odborné pomoci. Ženy kromě každodenních problémů trpí zhoršením zdraví, rychlou únavou a bolestí edematózních částí těla..

Co je to latentní edém, jak je určit během těhotenství

Bohužel ne vždy nadměrná akumulace tekutin v těle těhotné ženy může být stanovena během pravidelné autodiagnostiky doma.

Musíte pravidelně navštěvovat gynekologa. Kromě plánovaných návštěv by těhotná žena měla pravidelně provádět testy a řídit se obecnými doporučeními lékaře ohledně výživy a životního stylu.

Po převzetí definice latentní (pastovité) otoky bude odborník brát referenční body:

 • nerovnoměrný nebo prudký nárůst hmotnosti za poslední měsíc;
 • odchylky v analýze výsledků diurézy;
 • pomalá resorpce zvláštního roztoku, vytvářející jakýsi „puchýř“, zavedený pod kůži těhotné ženy (podobný postup je v odborných kruzích znám jako „puchýřový test“);
 • významný nadbytek krevního tlaku;
 • detekce bílkovin v moči pacienta.

Diagnostika

Abychom předešli a včas rozpoznali vývoj patologických procesů a gestózy, je velmi důležité pravidelně podstupovat vyšetření, zejména ve třetím trimestru těhotenství..

Seznam nezbytných diagnostických postupů zahrnuje:

 1. Vizuální vyšetření pacienta na přítomnost pastovitosti obličeje a nohou.
 2. Kontrola tělesné hmotnosti. Při pravidelném vážení můžete snadno určit prudký nárůst hmotnosti. Není-li viditelný edém, lze dojít k závěru, že jsou skryté akumulace tekutin.
 3. Analýza moči. Laboratorní diagnostika moči se provádí před každou návštěvou gynekologa, aby se vyhodnotila funkce ledvin. Podle analýzy lze fyziologickou pastovitost odlišit od preeklampsie, protože u druhé je protein v analýzách stanoven.
 4. Monitorování krevního tlaku. S gestózou se tlak vždy zvyšuje.

Co je nebezpečné zadržování tekutin v těle během těhotenství

Účinek otoku na tělo nastávající matky a vývoj plodu v lůně přímo souvisí s gestačním věkem, kdy byl popsaný stav diagnostikován..

První trimestr

Významná retence tekutin v těle ženy v prvním trimestru těhotenství je mimořádně nefyziologická a lékař ji jednoznačně považuje za důsledek dysfunkce životně důležitých orgánů těhotné ženy (ledviny, srdce, játra)..
Kromě možného srdečního nebo ledvinového selhání mohou křečové žíly nebo těžká toxikóza, která může významně dehydratovat těhotnou ženu, v časných stádiích vyvolat otoky..

Ignorování problému je pro budoucí matku plné vývoje závažných nemocí, které se postupem času stávají „chronickými“. Pro dítě ve fázi „položení“ základu pro následné formování životně důležitých systémů může být otok matky nebezpečný, což může vyvolat poruchy fungování placenty, která je zodpovědná za zásobování dítěte kyslíkem.

Druhý trimestr

Zvažované odchylky ve stavu ženy ve druhém trimestru jsou přirozenější, a to díky významně zvýšené zátěži na těle, a to i díky nabyté hmotnosti. Bezpečnost zjištěné otoky v tomto okamžiku může být stanovena výhradně gynekologem na základě výsledků dalších studií a analýz. Jinak mluvíme o počátečním stádiu gestózy, což je nebezpečné nejen pro celkový stav matky, ale také pro život nenarozeného dítěte..

Třetí trimestr


Výrazné otoky v posledních týdnech třetího trimestru nevyhnutelně znamenají hypoxii plodu umístěného v lůně. V naprosté většině případů se lékaři v takových situacích rozhodnou poslat těhotnou ženu do nemocnice, aby se pokusili lékařským způsobem odstranit přebytečnou tekutinu, která se v ženském těle nahromadila. Při absenci pozitivní dynamiky při odstraňování otoku nastávající matky bude doporučeno nouzové doručení, aby se zachránil život jejího dítěte..

Příjem "Eufillinu" z otoky během těhotenství

Jednou z příčin otoky u žen v pozici je gestóza těhotných žen. Jedná se o závažný stav, který se vyvíjí v důsledku křečí krevních cév v důsledku změn krevního oběhu a hormonální rovnováhy..

S tímto procesem je „Eufillin“ nejlepším lékem na otoky během těhotenství. Zvláštností jeho působení je, že rozšiřuje krevní cévy a pomáhá normalizovat krevní oběh v těle. Pomáhá také zabránit adhezi krevních buněk a tvorbě krevních sraženin, což je také běžné během těhotenství..

Uvolňovací forma „Eufillin“ - tobolky pro perorální podání a ampule s injekční tekutinou. Pro těhotné ženy je výhodná tabletová forma, protože injekce vede mnoho lidí ke stavu zvýšené úzkosti, což je v tak kritickém období nepřijatelné..

Jak otok ovlivňuje dítě, co je nebezpečné

Moderní gynekologové vnímají otok těhotné ženy, doprovázený výrazným nárůstem tělesné hmotnosti, zvýšeným krevním tlakem a odchylkami v OAM a KLA, jako jev, který představuje závažné ohrožení dítěte v děloze. Účinek této podmínky lze vyjádřit v:

 • zhoršená normální cirkulace v placentě nebo rozvoj placentární nedostatečnosti, nevyhnutelně vedoucí k hypoxii (nedostatek kyslíku);
 • vyvolání nadměrné aktivity dítěte, vedoucí k propletení jeho krku nebo břicha pupeční šňůrou, což je potenciální nebezpečí pro následný porod.

Příznaky

Pokud se otok objeví pod vlivem fyziologických příčin, jsou charakterizovány následujícími příznaky:

 1. Mírně vyjádřeno a obvykle ovlivňuje pouze oblast chodidel, kotníků, poloviny lýtka.
 2. Vstávají na konci dne a po odpočinku ve vodorovné poloze zmizí samy.
 3. Může být doprovázen pocitem těžkosti v nohou, nočními křečemi, po kterých mohou lýtkové svaly několik hodin bolet..

V případech, kdy nohy během těhotenství silně bobtnají, je příčinou pravděpodobně preeklampsie OCG. Ve svém průběhu se rozlišuje několik fází:

Fáze OPG gestózyKlinické projevy
VodnatelnostZpočátku patologie probíhá tajně, lze ji podezření patologickým zvýšením tělesné hmotnosti. Ženy často poukazují na to, že obnošené boty se pro ně najednou stísnily. Obecné zdraví se zhoršuje. Pak jsou viditelné otoky nohou a nohou. Pokud se léčba nezačne, otok se rozšíří na boky a přední břišní stěnu, paže. V těžkých případech se vyvíjí anasarca - otok téměř celé kůže a hromadění tekutin v anatomických dutinách těla. S kapkou není arteriální hypertenze a proteinurie.
NefropatieEdém je kombinován s progresivní hypertenzí. Po 3-6 týdnech se proteinurie spojí s těmito příznaky - přítomností bílkovin v moči. Jiné příznaky: poruchy spánku, závratě, bolest v bederní oblasti, dyspepsie, žízeň. Hepatomegalie, bolest v pravém horním kvadrantu břicha, žloutenka jsou charakteristické poškození jater.
PreeclampsiaPříznaky poškození centrálního nervového systému a zvýšeného intrakraniálního tlaku (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení) se spojují s výše uvedenými příznaky nefropatie. Zvláště často s preeklampsií je zaznamenáno poškození zraku..
EklampsieTěhotná žena má náhlou ztrátu vědomí a vyvine křečovité záchvaty, po kterých upadne do kómatu.

Pokud se obličej, nohy a paže zvětší, je možné pomocí léků snížit otok

Po identifikaci výskytu a vývoje latentního nebo zjevného edému v čase je předepsána léčba gynekologa v závislosti na anamnéze a současném stavu těhotné ženy. Moderní farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu léků, které jsou účinné v boji proti nebezpečné „nemoci“..

Co je předepsáno pro akutní formy

Při závažném otoku nohou, obličeje nebo horních končetin, kromě obecných doporučení a dodržování pitného režimu, jakož i při úpravě každodenní stravy, lékaři v nemocnici jmenují:

Jaké prostředky jsou účinné

Nejúčinnější z nich jsou uznáváni jako Curantil a Kanefron. Složení těchto léčiv je co nejpřirozenější, což vede k absolutní bezpečnosti jejich použití, spolu s vysokou rychlostí účinku účinných látek.

Těhotné je silně odrazováno od samoléčení, protože při absenci řádného předběžného vyšetření a správného stanovení dávky mohou jakékoli léky způsobit matce a jejímu dítěti více škody než užitku.

Léky, které mohou těhotné ženy používat k boji proti otoky

Samoléčení během těhotenství je zakázáno. Před použitím jakéhokoli, i když nejnebezpečnějšího složení, léků, je nutná lékařská konzultace. Před předepsáním léků na otoky během těhotenství vám gynekolog poradí s flebologem, endokrinologem a nefrologem, aby objasnil příčiny tohoto stavu. Terapie bude záviset na konečné diagnóze..

Před předepsáním léků na otoky během těhotenství lékaři doporučí pacientovi stabilizovat vodní režim a upravit stravu. Slaná jídla a rychlé občerstvení, jakož i nápoje sycené oxidem uhličitým by měly být zcela odstraněny. Pokud se po těchto opatřeních otoky nesnižují, budete muset během těhotenství používat arzenál léků pro otoky. Léčba je nejčastěji snadná a významně zlepšuje pohodu těhotné ženy..

Co by se nemělo během těhotenství brát z otoku


Vzhledem k potenciálnímu nebezpečí pro těhotnou ženu, které představují některé léky, které byly úspěšně použity při léčbě otoků u jiných lidí, lékaři dávají přednost předepisování diuretik:

Prevence

Aby se zabránilo vzniku otoků, je kromě zdravého životního stylu nutné dodržovat i další pravidla:

 • jíst dostatek bílkovinných potravin;
 • snížit příjem soli;
 • chodit více (nevedou sedavý životní styl);
 • vypijte 1-1,5 litru vody denně.

Diuretika pro otoky, těhotné ženy mohou být použity pouze po konzultaci s odborníkem. Nemůžete se zapojit do samoléčení, jinak to může mít nevratné následky.

Galina Polovnikova / autorka článku

Píšu články v různých oblastech, které do určité míry ovlivňují takovou chorobu, jako je otok..

Jak se vypořádat s otoky během těhotenství s lidovými prostředky

Žena v pozici, pod silou domova, se snaží minimalizovat otoky pomocí efektivních lidových metod, úpravou svého jídelníčku a také provedením jednoduchých cvičení.

Koupele na nohou: jak zmírnit otoky

Nejběžnějšími „domácími“ prostředky k odstranění zadržování tekutin v nohou jsou:

 • koupele na nohy (ve vodě při teplotě 30 - 35 stupňů, mořská sůl, hořčice, heřmánek nebo meduňka se rozpustí v poměru 1 polévková lžíce účinné látky na litr kapaliny);
 • studená a horká sprcha.

Jak odstranit otok obličeje

Pro odstranění „otoku“ obličeje těhotné ženy se doporučuje každodenně otírat pokožku ledem a také pravidelně:

 • maska ​​z okurek;
 • maska ​​brambor a medu;
 • komprimovat na obličej s odvarem měsíčku, zelený čaj.

Jak snížit otok v břiše

Každodenní použití pomůže snížit nebezpečný otok v dolní části břicha během těhotenství:

 • ovocné nápoje z bobulovin;
 • zelenina čerstvá;
 • bylinné infuze, zejména petržel, šípky, hloh, heřmánek.

Léčba

Každá žena během těhotenství se ptá, jak zmírnit otoky nohou. Můžete se tohoto problému zbavit sami, ale potřebujete vědět, jaká terapeutická opatření musíte podniknout. Léčba pastovitosti poskytuje komplexní léčbu. V závislosti na příčinách problému může být otok nohou odstraněn doma nebo v nemocnici pomocí různých terapeutických metod..

Doporučené čtení Proč těhotným ženám v 1., 2. a 3. trimestru předepisuje kapátko s magnézií pro otoky

Léčba edémů

Během těhotenství je léčba drog prováděna pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Pacientka se proto musí poradit s lékařem, aby během těhotenství věděla, jak odstranit otoky nohou. Posoudí stav ženy a poté řekne, jak během těhotenství co dělat, když nohy velmi otoky. Jakékoli prášky a léky jsou užívány pod přísným dohledem lékaře..

Ve většině případů se během těhotenství používá krém na otoky nohou: troxevasin, heparinová mast. Zvyšuje elasticitu a tón krevních cév, což pomáhá eliminovat pastovitost. Místo mastí můžete použít gel na otoky nohou během těhotenství. Mohou být použita diuretika: aminofylin, kanefron, kyselina lipoová.

Léčba otoků lidovými léky

Účinným způsobem, jak zmírnit otoky nohou během těhotenství doma, je tradiční medicína. Mnoho lékařů praktikuje různé způsoby léčby lidovými léčivy a věří, že mohou problém napravit bez poškození těla.

Dobrým dekongestivním efektem je list zelí. Nanáší se na postiženou oblast těla a fixuje se obvazem. Takový obklad s otokem nohou pomáhá rychle odstranit příznaky patologie. Listy této rostliny vychladnou, zmírňují bolest a únavu..

Další dobrý lék na otoky během těhotenství je mořská sůl. Je rozpuštěn v teplé vodě a jsou vyráběny léčivé koupele nohou. Pravidelné používání těchto vodních procedur během těhotenství vylučuje potřebu hledat odpověď na otázku, jak snížit otoky nohou.

Dieta pro otoky

Pro mnoho nastávajících matek je otázka, jak zacházet s otoky nohou během těhotenství, relevantní. Nemoc negativně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Výživa během těhotenství hraje důležitou roli. Protože to jsou potravinářské výrobky, které přispívají k přibírání na váze, zvyšují zatížení nohou. Těhotné ženy si musí dávat pozor na svůj jídelníček. Výživa by měla být vyvážená a měla by obsahovat vitamíny a další živiny..

Čerstvé ovoce, byliny, zelenina mají příznivý vliv na stav pacienta. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, které nasycují tělo všemi potřebnými látkami. Silnou zbraní proti otoku je česnek, který příznivě ovlivňuje oběhový systém.

Ženy, které kontrolují množství spotřebované soli, se během těhotenství jen zřídka diví, jak se zbavit otoků nohou..

Pro zlepšení stavu jsou pacientům podávány dny nalačno. Mohou být prováděny maximálně jednou týdně. Ale to stačí k tomu, abyste se zbavili přebytečné tekutiny. Stejně důležitý je režim pití. Optimální objem tekutiny pro těhotnou ženu je 1,5 litru vody denně. To vám umožní doplnit zásoby vody a zabránit otokům..

Dieta pro otoky během pozdního těhotenství

Kromě výše uvedených „rituálů“ se těhotným ženám doporučuje dodržovat speciální dietu ke snížení otoků, což znamená dostatečný příjem tekutin.

Výrobky proti bobtnání

Spolu s bohatým nápojem by měly být důležitými součástmi kompletní nabídky ženy, která čeká na dítě:

 • jídla bez solí;
 • čerstvá zelenina a ovoce, například mrkev, meloun, meloun;
 • sezónní bobule, zejména brusinky, brusinky a brusinky.

Ranná a pozdní strava pro celý den

Denní dieta budoucí matky s rozvojem otoky v rané i pozdní fázi znamená dodržování stejných základních pravidel „zdravé“ výživy:

 1. Denní objem soli v miskách by neměl překročit 5 g.
 2. Je nutné zcela vyloučit sladká, moučná, mastná, kořenitá a smažená jídla.
 3. Prioritou by měla být jídla bohatá na proteiny, vitamíny, prospěšné mikro a makro prvky:
 • vařené nebo pečené v troubě „dietní“ maso;
 • mléčné výrobky;
 • dušená jídla;
 • zelenina;
 • citrusové plody, zejména citron (bez alergií);
 • Ovesná kaše.
 1. Je nezbytné vyhnout se nadměrné konzumaci kávy, černého čaje a sycených nápojů..

Množství tekutiny spotřebované v posledních týdnech

Množství tekutiny spotřebované ženou v posledních týdnech těhotenství by mělo být alespoň 1 litr denně. Tento ukazatel se vztahuje nejen na čistou vodu a jiné nápoje, ale také na všechna tekutá jídla v každodenní stravě nastávající matky.
Nejmenší odchylka od obecně přijímaného režimu pití může vést ke vzniku otoky nebo naopak dehydrataci.

Cvičení z otěhotnění

Rovněž stojí za zmínku potřebu provést řadu cvičení těhotných žen, což přispívá k normalizaci procesu odstraňování nahromaděné tekutiny z těla. Tyto zahrnují:

 • pravidelné přijímání polohy kolenního lokte;
 • návštěva bazénu;
 • denní aktivní procházky na velké vzdálenosti;
 • „Zaokrouhlování“ a „ochabnutí“ zad, stojící na všech čtyřech;
 • několikrát držel polohu, střídal nohy, prováděl „tahání“ ohnutého kolena do žaludku, s doprovodným zaoblením hřbetu;
 • ležící na zádech a položení dolních končetin na polštář, provádějte kruhové pohyby nohou v různých směrech;
 • zůstat ve stejné poloze, střídavě táhnout nohy ohnuté na kolenou do žaludku.

Po prozkoumání informací ve výše uvedeném článku bude těhotná žena schopna pochopit, jak zabránit výskytu potenciálně nebezpečného stavu po celý život svého dítěte. Avšak navzdory existujícím „domácím“ metodám boje proti opuchnutí a známým „běžným možnostem“, pokud jsou zjištěny příznaky odchylky, by se nastávající matka měla okamžitě poradit s lékařem, aby zjistila, zda existuje skutečné nebezpečí pro její zdraví..

Kanefron pro těhotné ženy

Další diuretikum, které bylinkáři hojně používají. Vzhledem k lehkému antibakteriálnímu účinku Kanefronu jej začali nefrologové v posledních letech jmenovat. Lék má výrazný hojivý účinek na ledviny, navzdory bylinnému složení. "Kanefron" - jediný lék na otoky během těhotenství, jehož recenze jsou téměř všechny pozitivní.

Uvolňovací forma - dražé oranžové barvy. Aktivní komponenty Kanefronu:

 • root loveage officinalis;
 • extrakt z rozmarýnu;
 • obyčejná kentaurová tráva.

Indikace pro použití léku jsou cystitida, urolitiáza, chronická pyelonefritida, diatéza kyseliny močové, otok. Přípravek „Kanefron“ je povolen během těhotenství, je však nutné diskutovat o délce podávání a dávkování s nefrologem..

Léky

Jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších diuretik pro těhotné ženy je dnes bylinný přípravek fytolysin; je to pasta pro orální podávání na bázi rostlinných výtažků z listů pšenice, petrželky, přesličky, lovage a březových listů. Tablety Kanefron jsou další léky schválené pro použití u nastávajících matek.

Tyto léky lze předepisovat po celou dobu porodu dítěte a kromě diuretického účinku mají oba léky antibakteriální a protizánětlivý účinek, zmírňují křeče a bolest během močení.

Často s edémem způsobeným dysfunkcí žil dolních končetin se doporučuje používat různé antikoagulanty ve formě mastí a tablet, například:

 • Hepatrinová mast;
 • Venolife nebo Troxevasin;
 • Lyoton gel;
 • Tablety Venoruton a Eskozan.

Pomáhají posílit stěny krevních cév a zvyšují elasticitu tkáně, ředí krev, čímž eliminují riziko krevních sraženin.

Smyčková diuretika

Nejúčinnější diuretika, která je dnes k dispozici, je tohoto účinku dosaženo díky expozici jemnou smyčkou, ve které vzestupné části dochází k reabsorpci sodíku a vody. Tato léčiva se používají jako součást komplexní terapie otoků způsobených renální dysfunkcí.

Během těhotenství je možné předepsat smyčková diuretika:

 • Furosemid;
 • Injekční roztok Lasix;
 • Tablety diuveru.

Dlouhodobé užívání drog této kategorie může vyvolat hypokalémii, stejně jako účinné látky léčiv mohou pronikat placentární bariérou, což negativně ovlivňuje vývoj dítěte.

Terapie těmito látkami by měla být prováděna pod dohledem ošetřujícího lékaře a relativně krátkou dobu.

Nebezpečí diuretik u plodu

Všechny léky lze rozdělit na tetratoxické - což má negativní vliv na vývoj 8 - 10 týdnů; embryotoxický - nebezpečný pro první 2 až 3 týdny růstu; fetotoxický - poškozuje i zralý plod.

Název drogytetratoxicitaembryotoxicitafetotoxicita
Furosemid++
Hypothiazid+
Diacarb+
Dichlothiazid++
Indapamid++
Kyselina etakrylová+++
Aquafor+++
Theofylin+
Spironolakton+
Mannitol+
Amlorid+

Téměř všechny tyto léky mají schopnost proniknout placentou, a proto se hromadí v tkáních, což vede k dalším komplikacím a malformacím.

Hlavní nebezpečí syntetických diuretik pro dítě jsou:

 • rozvoj hluchoty;
 • porušení ve formování kostry a kostí;
 • dysfunkce nervového, dýchacího a endokrinního systému;
 • zpoždění tvorby a vývoje vnitřních orgánů a mozku;
 • hrozba tachykardie;
 • žloutenka;
 • fetální hypoxie.

Těhotné ženy musí pečlivě a přesně dodržovat dávkovací a léčebný režim těchto léků. Samoléčení těmito léky je nepřijatelné..

Otok na obličeji

Čím méně času zbývá před narozením dítěte, tím častěji u žen dochází k otoku obličeje, zejména ráno. Zpočátku se objevuje otok víček, ve vážnějších případech se změní obrys obličeje.

Nastávající matky často stěžují na nosní kongesci bez zjevného důvodu. To je způsobeno skutečností, že tekutina je zadržována v tkáních, cévách nosního concha dilatátu, což komplikuje průchod vzduchu.

Pro matku je tento stav prakticky neškodný, ale je lepší vyhledat lékařskou pomoc od lékaře, protože to může způsobit narušení dodávky kyslíku dítěti, což negativně ovlivňuje jeho vývoj..

Draslík šetřící diuretika

Již z názvu je zřejmé, že hlavní výhodou těchto léčiv je, že zabraňují nadměrné ztrátě draslíku během doby podávání. V této kategorii jsou dvě kategorie - hormonální a nehormonální.

První v žádném případě by neměly užívat těhotné ženy a druhý může být použit v léčebném režimu edému. Vzhledem k tomu, že tato řada léčiv nemá výrazný účinek, jsou užívány společně se smyčkovými nebo thiazidovými diuretiky..

Použití decongestantů šetřících draslík je odůvodněné v případě zadržování tekutin v důsledku kardiovaskulárních chorob, hlavní předepsané léky jsou:

Tyto léky jsou přísně kontraindikovány pro použití v prvním trimestru, protože během tohoto období jsou položeny základy orgánů a systémů dítěte.

Osmotická diuretika

Diuretika pro těhotné ženy v této kategorii má rychlý a dlouhodobý účinek, pokud však tyto léky nekontrolujete, existuje riziko dehydratace, což je v situaci velmi škodlivé..

Osmotická léčiva jsou předepisována v případě otoků způsobených renální dysfunkcí, tato skupina zahrnuje:

 • Amilorid;
 • Roztok mannitolu;
 • Octan vápenatý
 • Torasemid;

Používají se, pokud očekávaný přínos pro matku převáží potenciální riziko pro dítě, léčba takovými diuretiky se nejčastěji provádí za stálého sledování v lůžkovém zařízení..

Zelenina a ovoce

Zelenina, která přispívá k odstranění otoků, by měla být konzumována čerstvá i zpracovaná, mezi něž patří:

 • čerstvá rajčata a okurky;
 • sladká paprika;
 • Čerstvá mrkev
 • květák;
 • brambory;
 • petrželka zelená;
 • kořenové plodiny ředkviček a řepy;
 • dýně.

Vývar lilku můžete vařit vařením několika lilků v jednom litru vody, nebo jíst tyto dušené nebo vařené zeleniny. Čaj s přídavkem kořene zázvoru nebo šťávy je dekongestivní a antimikrobiální.

Sušené ovoce, jako jsou sušené meruňky, švestky, třešně nebo třešně, jsou výborné při odstraňování přebytečné tekutiny a obohacují stravu draslíkem, hořčíkem a železem..

Bobule a ovoce s diuretickým účinkem:

 • vodní meloun;
 • jablka
 • černý rybíz;
 • brusinky a brusinky;
 • meruňky
 • grapefruity a pomeranče;
 • plody horského popela a šípků.

Tyto výrobky lze použít jako samostatné jídlo nebo k přípravě nápojů na jejich základě - čaje, kompoty, džusy a odvarky.

Studie diurézy

Porovnejte množství opilé a vylučované moči (za den). Normálně zdravý člověk vylučuje ¾ opilé tekutiny. Předpokládejme, že pokud pijete 1000 - 1200 ml tekutiny denně (včetně polévek a čajové kávy), mělo by se do moči vyloučit nejméně 750 - 900 ml. Zbývající čtvrtina tekutiny se uvolňuje ve formě potu i při dýchání. Obvykle se doporučuje počítat diurézu po dobu tří po sobě jdoucích dnů, aby se vyloučila situace, kdy se v předvečer studie vypilo velké množství tekutiny, která byla dokonale vylučována v první den počtu moči..

Thiazidová diuretika

S retencí tekutin způsobenou kardiovaskulárními patologiemi jsou v rámci komplexní terapie předepisovány diuretika a léky k udržení funkce srdce. Takové léky vyvolávají vylučování draslíku z těla, začnou však působit 4 hodiny po užití, trvající až 12 hodin.

Všechny lékové formy této kategorie jsou založeny na hydrochlorothiazidu nebo indapamidu a názvy léků jsou shodné s účinnou látkou v kompozici:

Taková diuretika jsou předepisována, pokud očekávaný přínos pro těhotnou ženu převáží riziko pro plod. Za nejvýhodnější období pro jejich použití v terapii se považuje konec druhého - třetího semestru.

Extrarenální léčiva

Léky v této kategorii přispívají ke zrychlení krevního oběhu v těle jako celku, zejména v ledvinách.

Nejbezpečnější diuretika pro těhotné ženy v této podskupině budou výtažky z těchto bylin nebo léčivých přípravků na jejich základě:

 • nést révu nebo meduňku, název lékárny je Uriflorin;
 • přeslička tráva;
 • staminát orthosifhon je součástí ledvinových čajů.

Diuretické extrarenální léky přispívají k odstraňování vody z těla spolu s močí nebo se rozkládají na kyselinu a močovinu. Taková diuretika se používají u těhotných žen s onemocněním ledvin, jater nebo srdce, doprovázeným kongestivními jevy..

Je-li to nezbytně nutné, může lékař předepsat takové syntetické léky, jako jsou:

Tyto léky mají výrazný diuretický účinek, jsou předepisovány, pokud je riziko plně odůvodněno pouze v období trimestrů II nebo III.

Otok prstů

Obzvláště často se obávají ženy, že v pozdějších fázích otoky rukou a prstů během těhotenství. Mírné brnění a necitlivost, je obtížné pevně stisknout dlaň a kroužky nelze odstranit - kousají se do prstů.

Pokud jsou oteklé pouze ruce, zatímco pastiness není nikde určeno, může to být individuální rys nebo otisk profese. Během monotónní práce na počítači, při vyšívání nebo pletení, jsou kartáče v pomalém stavu, což způsobuje jejich otoky.

Pokud nohy nejprve bobtnají, pak paže a žena si všimnou, že otok během těhotenství v pozdějších fázích stoupá, musíte o tom okamžitě informovat gynekologa..

Články O Neplodnosti