Hlavní Neplodnost

Edém během těhotenství

Edém během těhotenství: typy, příčiny, diagnostika, léčba. Mnoho žen během těhotenství začíná trpět různými druhy otoků. Vyvstává otázka: „Co je příčinou otoku a co dělat, jak se jich zbavit?“ V tomto článku se pokusíme pomoci budoucím matkám v této záležitosti. Budeme hovořit o typech otoků, příznacích, příčinách, nebezpečích s nimi spojených a samozřejmě o způsobech léčby tohoto onemocnění. Tak začněme.

Druhy otoků

Edém během těhotenství u žen během těhotenství lze rozdělit na dva typy: fyziologický a patologický.

 • Fyziologický edém se nejčastěji vyskytuje v důsledku zvýšené fyzické námahy, tepla a nadměrného příjmu soli, což interferuje s odebíráním tekutiny z ženského těla.
 • Patologický edém se objevuje, když je v těle ženy narušeno metabolismus voda-sůl, a může také naznačovat přítomnost gestózy nebo jiných životních funkcí řady vnitřních orgánů..

Fyziologické samy o sobě mohou být neviditelné a lze je vysledovat v nohou a rukou. Když tlačíte na oteklé části těla, můžete cítit tlak nahromaděné tekutiny na měkkých tkáních. Fyziologický edém na nohou se může vyskytnout u žen trpících křečovými žilami au žen s nadváhou v důsledku ještě větší zátěže na nich.

Patologický edém se projevuje v závažnější formě. Otok může nejen ruce a nohy, ale také žaludek a obličej. Nejtěžší je generalizovaný (obecný) edém, kdy je ve většině částí ženského těla sledován otok měkkých tkání. Tento edém se právem nazývá „dropsy“.

Otok rukou a prstů

Edém během těhotenství / Často může těhotná žena slyšet doporučení k odstranění zásnubního prstenu a dalších prstenů během těhotenství, např otok rukou žen na místě není vzácným jevem. Zásnubní prsten může být jednoduše nemožné odstranit obvyklým způsobem, a když se to začíná právě řezat do kůže, někteří to prostě musí řezat.

Příčinou otoku rukou mohou být často patologické abnormality v ledvinách. Pokud žena ještě před těhotenstvím trpěla onemocněním ledvin, měla by o tom definitivně varovat svého lékaře a při prvních příznacích se k němu obrátit a provést močový test. Při potvrzení diagnózy může lékař předepsat nemocniční léčbu.

Blíže ke třetímu měsíci těhotenství může žena začít trpět syndromem karpálního tunelu v důsledku otoku rukou. To se projevuje ve formě bolesti a necitlivosti v zápěstí, svědění, slabost prstů, chvění v rukou. Tento syndrom je příležitost konzultovat s lékařem, ale nebude dobré vědět, jak tyto projevy odstranit.

Při prvních nepříjemných pocitech je třeba se třást rukama a poté zvednout ruce nahoru, aby byl zajištěn odtok krve. Pak klidně položte ruce na měkký povrch. Pokud se syndromy začaly objevovat během spánku, měla by žena jednoduše změnit polohu těla. Ruce by měly ležet rovné a volné, nic by je nemělo rozdrtit.

Pokud však po narození tento syndrom neprošel a pravidelně nenapadl život ženy, bude pravděpodobně nutné vyřešit problém uvolňování nervů operativním způsobem..

Otok nohou

Edém během těhotenství. S otokem nohou se zvyšuje riziko žilních hvězd, tzv. Křečových žil. Nejčastěji je otok nohou mučen již během třetího trimestru těhotenství. Kotníky a chodidla po celý den bobtnají. Pokud otok v noci ustane, nepředstavuje žádné zvláštní nebezpečí. Stává se však, že po noci otok nohou nikam nešel. V tomto případě byste se měli poradit se svým lékařem, abyste zjistili důvod, protože v takovém případě může být ohrožen život dítěte, zejména pokud to způsobí nejen otoky nohou, ale také tím trpí prsty a obličej..

Otok obličeje

Nejčastěji se v důsledku poruchy funkce ledvin na obličeji objevuje otoky v oblasti očí a oční víčka bobtnají. Také mnoho těhotných žen má otoky nosu, když se zvýšenou suchostí v nose a svěděním se zvětšuje nosní sliznice. Tento edém se cítí podobně jako rýma, ale objevuje se současně (například buď ráno, nebo jen večer, nebo pouze v noci). Může se vyskytnout v různých stádiích těhotenství, u některých žen to trvá stále. Sama o sobě nepoškodí ženu, pokud není spojena s žádnými komplikacemi. Nezapomeňte však, že když je dýchání obtížné, dítě dostává méně kyslíku, a to již má důsledky.

V případě léčby otoků obličeje je nutné zajistit, aby to bylo opravdu otok, a ne, řekněme, alergická reakce na něco. Spolu s nosem mohou rty nabobtnat. V tomto případě musíte kontaktovat kardiologa, zvláště pokud se začaly rty modřit, protože příčinou tohoto chování těla může být srdeční problém.

Jaké jsou příčiny edému?

Edém během těhotenství. Příčiny otoku u těhotných žen jsou velmi rozmanité. Zvýšení dělohy během těhotenství vede k tomu, že se zvětšující se velikost začíná vyvíjet tlak na jiné orgány a měkké tkáně. V tomto případě dochází k narušení průtoku krve v cévách, což má za následek otok.

Druhým důvodem může být ztenčení krevních cév, které se v důsledku narušení metabolismu vápníku v těle ženy stávají tenčí než před těhotenstvím. V tomto případě začnou tenké stěny cév intenzivně procházet tekutinou do měkkých tkání, což způsobuje otoky.

Dalším důvodem je zahájení trombózy. V tomto případě se místo otoku zbarví červeně a objeví se bolest. Nejčastěji k tomu dochází v oblasti nohou.

Srdeční dekompenzace je také příčinou výše zmíněného edému. V tomto případě je to možné, ale je předepsána i nouzová hospitalizace..

Mírný fyziologický edém se objevuje se zneužíváním slaných potravin a zvýšenou fyzickou aktivitou.

Patologický edém, který končí kapkou, může být vyvolán genetickou predispozicí těla, stresem a poruchou neuroendokrinní regulace.

Diagnostika

Definice latentního edému je provedena dvěma způsoby. První je možné při pravidelném vážení. Nadměrný přírůstek hmotnosti o více než 300 g týdně může znamenat latentní edém. Druhá metoda zahrnuje zavedení lékaře of ml fyziologického roztoku subkutánně. Pokud po 40 minutách solný roztok se úplně nevyřešil, což také ukazuje na výskyt otoků.

Zvýšení obvodu obvodu kotníku o více než 1 cm za týden také naznačuje otok.

Poslední způsob, jak se doma ujistit, že máte otoky, je porovnat množství tekutiny, kterou denně pijete, s močí shromážděným denně. Tato částka by měla být přibližně stejná. Pokud je rozdíl 150 ml nebo více, je zaručen vnitřní edém.

Jaké poškození může způsobit otok??

Edém během těhotenství. Edém, který se objeví během dne, ale zmizí ráno, a po spánku už tam nejsou, nenesou v sobě žádná nebezpečí. Pokud ale do rána otok nespal, ale spíše se zhoršil, nezdržujte cestu k lékaři, protože to může znamenat nástup preeklampsie, během níž se zvyšuje otok, tlak stoupá, spolu s močí, protein se vylučuje z těla, objevují se křeče. První fáze gestózy ještě není tak nebezpečná, ale ve čtvrté fázi placenta stárne a existuje reálné nebezpečí úmrtí matky a dítěte..

Léčba otoků u těhotných žen

Strava bez obsahu solí a kontrola denního příjmu vody pomůže zbavit se fyziologického edému. Pití malého množství tekutiny denně může způsobit reakci organismu, ve které se tekutina hromadí v měkkých tkáních pro budoucí použití..

Lékař může pomoci v boji proti patologickému edému předepsáním speciální stravy na základě výsledků analýz. V žádném případě nezapomeňte, že „hnutí je život“ a jemná tělesná výchova bude vždy zbytečná.

Léčba drogy

Doma se drogová léčba příliš nepraktikuje, protože V lékárně si nemůžete koupit léky na otoky. Obvykle se k odstraňování tekutin z těla používají různá diuretika, ale během těhotenství je zakázáno používat tyto léky. Pokud tedy dietní metody nejsou vhodné a edém se zvyšuje, ošetřující lékař s největší pravděpodobností předepíše hospitalizaci.

Při ústavní léčbě jsou kapátka předepisována na základě léčiv určených speciálně pro posílení cév. Stejně jako kapátka používající kyselinu lipolovou a další vitaminy, které budou nezbytně zahrnovat hořčík a vitamín E. U homeopatických poruch je chlorid sodný také součástí léčby, ale až po dalším vyšetření, protože tento lék ovlivňuje životně důležité orgány.

Alternativní léčba

Alternativní způsoby léčby zahrnují léčbu lidovými léky, jógu, akupunkturu. Tyto metody však musí být schváleny osobním lékařem, as při aplikaci na těhotnou ženu mohou mít kontraindikace.

Alternativní metody léčby jsou použití různých bylin.

 1. Dobrým řešením je infúze rostlin, jako je medvědice, brusinka, medvědí ucho, hloh a přeslička. U onemocnění ledvin se však tato infuze nedoporučuje..
 2. Při otoku je infuze kořene petrželky velmi dobrá. Pro jednu sklenici vody, jednu polévkovou lžíci kořene. Na podzim.
 3. Můžete také pít infuzi, nalít kukuřičné stigmy vroucí vodou a po 2 hodinách přidat med (opět, pokud neexistují žádné kontraindikace na med). Použijte 1 lžíci každé 3 hodiny po celý den.
 4. Obyčejný zelený čaj je dobrý diuretikum..
 5. Můžete také zkontrolovat u svého lékaře speciální bylinné přípravky, které lze snadno koupit v jakékoli lékárně..
 6. Pokud se při užívání bylin cítíte hůře, měli byste okamžitě opustit jejich používání a poradit se s lékařem.

Dieta pro otoky

Pokud strava umožňuje odmítnutí takových potravin, jako jsou: sýry, klobásy, různá uzená masa, mastná vysoce kalorická jídla, jako jsou dorty a zmrzlina, halva. Smažená jídla, rajčata, zelí, okurky, sledě, solené ořechy atd. Jsou zakázány. Musíte jíst více zeleniny a ovoce, i když v žádném případě nemůžete potravu zvířat úplně odmítnout, protože dítě potřebuje velké množství bílkovin.

Pitné vody během dne by také mělo stačit. Množství tekutiny závisí na délce těhotenství, v průměru je to 2 litry denně. Při pití se však musíte vzdát kávy a sodovky. Džusy se přednostně konzumují čerstvě vymačkané než z Tetra Pak. S otokem, brusinková a brusinková šťáva je dobrá, stejně jako deset hodin infuze sušených meruněk. Jablka a tvaroh musí být součástí každodenní stravy.

Prevence otoky během těhotenství

Edém během těhotenství. Prevence zahrnuje denní procházky, lehká cvičení, rovnoměrnou fyzickou aktivitu a správnou výživu. Kontrola pitné tekutiny: v prvních dvou trimestrech o objemu 2 litry, ve třetím řezu téměř polovina. Plný odpočinek a zdravý spánek po dobu asi 10 hodin (denní spánek by měl být také v plánu).

Pravidelné vážení vám pomůže vypočítat nežádoucí procesy. Aby se žena cítila dobře, porod byl snazší a dítě bylo zdravé, měla by během celého těhotenství získat v průměru ne více než 12 kg. Nadměrné množství znamená buď přítomnost vnitřního otoku nebo nadváhu u dítěte. To a další není žádoucí.

Je také důležité nezapomenout na posílení plavidel. K tomu pomohou konzultace lékaře, jehož doporučení budou vycházet z gestačního věku a stávajících kontraindikací.

Edém během těhotenství, co dělat?

S takovou běžnou patologií, jako je otok, čelí většina těhotných žen. Vznikají v důsledku nadměrné akumulace tekutin v tkáních a jsou považovány za první příznak nemocí různých kategorií, včetně:

a další. To vše jsou četná selhání, která se vyskytují v těle budoucí matky. Příčinou jejich vzhledu je často průběh přirozených fyziologických procesů pro ženské tělo. K výskytu vhodných příznaků přispívá mnoho faktorů. Celá jejich kombinace přináší budoucím matkám nepohodlí, včetně psychologických. Identifikujte tyto příčiny co nejdříve, a okamžitě začíná fázi boje s příznaky.

Příčiny otoku během těhotenství

Vývoj otoku během těhotenství je založen na změně metabolismu voda-sůl. Objevují se také v důsledku narušení odtoku krve, který se provádí v žilách dolních končetin a pastí, a změn ve složení krevních buněk a cévní stěny..

Existují 4 fáze vývoje tohoto jevu:

Formace otoku dolních končetin - chodidel a dolních končetin.

Na dolních končetinách jsou dolní části břicha a lumbosakrální.

Tvorba nádorů na rukou, „otoky“.

Obecné edém.

Není těžké identifikovat přítomnost této zdravotní poruchy. Chcete-li to provést, stačí stisknout prst na kůži. Pokud poté kůže téměř okamžitě vzrostla, nejpravděpodobněji zde nejsou žádné problémy. Pokud ale zůstává díra, jedná se o poplach. Říká, že kůže trpí edémem.

Otok nohou během těhotenství

Jsou chvíle, kdy jen bobtnají nohy, nebo spíše chodidla a kotníky. Jedná se o docela přirozený jev spojený s nedostatkem tekutin v těle. V tomto stavu zažívá žena neustálý pocit žízně - protože potřeby těla se výrazně zvyšují.

K tomuto problému je často připojeno mnoho dalších:

otok prstů (není možné nosit prsten),

otok na nohou se změní na trvalý jev (boty již nejsou fit),

osoba také trpí edémem a často se to jeví jako varování před nástupem velmi závažného onemocnění - gestózy (tj. těhotenské komplikace, jako je pozdní toxikóza)..

Jak se otoky nohou během těhotenství?

Ve standardní situaci, od 20 týdnů, mohou existovat různé edémy, které jsou považovány za alarmující. V tomto případě bude pacient potřebovat vyšetření, která prokáží příčiny otoku. Zároveň bychom neměli zapomenout: edém není vždy výsledkem gestózy. Pokud je gestační věk pozdě, je nejčastějším důvodem narušený odtok moči, ke kterému dochází v důsledku růstu dělohy a stlačení močovodů..

Z některých důvodů dochází k odtokům. Mezi nimi - nejen původ změn v těle pozorovaného pacienta, ale také všechny druhy patologií.

Mezi fyziologické problémy patří:

Patologický edém.

Patologie a nemoci ledvin.

Poruchy kardiovaskulárního zdroje těla.

Zvažte fyziologické poruchy způsobené otokem nohou během těhotenství, více informací:

Plod roste v lůně a současně roste děloha. Tak začíná tlak na okolní orgány a cévy různých velikostí, které mají v některých případech velké velikosti. Z tohoto důvodu je obtížné odebrat tekutinu nezpracovanou tělem. Edémy v této kategorii se nejčastěji objevují po 20 týdnech, a především mezi těmi, kdo zneužívají slané jídlo. S takovými problémy se uchýlejte k ambulantním metodám.

Patologické odrůdy otoků (gestóza) jsou nebezpečným jevem. S ním otok zachycuje celé tělo, což vede k nárůstu hmotnosti se zvýšeným tlakem v cévách. Důvodem tohoto stavu jsou křeče krevních cév, zhoršení tekutosti a rozrušení pohybu lidské krve. Takže proces tkáňové smrti začíná. Gestóza je o něco více než fyziologický efekt, je-li vyžadován dohled lékaře.

Kromě fyziologie se stal velmi častým otokem patologie takového orgánu, jako jsou ledviny. Přesněji se vyvíjejí v důsledku glomerulonefritidy. Taková pozorovatelná onemocnění jsou zpravidla známa předem. To velmi zjednodušuje diagnostiku. Ale nejsou vzácné případy, kdy se žena ve svém stavu poprvé dozví, že je nemocná. Dojde-li k otoku s podobnou patologií, nehovoří to moc o délce těhotenství. Nejprve, v kterékoli fázi stavu, obličej začne zvětšovat, pak ruce a nohy.

Když je narušena funkčnost ledvin a je zničena přirozená výměna kapalné látky mezi cévami a tkáněmi, nastává čas pro rozvoj patologií kardiovaskulárních orgánů. Její projevy vypadají určitým způsobem. Aby tekutina mohla opustit cévy, musí srdce fungovat v normálním rozmezí, a pokud je jeho práce narušena, vznikají problémy. Charakteristickým doprovodem otoků je bolest srdce, dušnost a záchvaty slabosti. Pokud jsou diagnostikovány vhodné příznaky, je nutná hospitalizace..

Důsledky křečových žil mohou být velmi nebezpečné. Jejich vzhled je spojen s tlakem vyvíjeným na cévy zarostlé dělohy. Těhotná žena má na nohou pocit těžkosti, mohou se tvořit žilní uzly. Jsou chvíle, kdy jsou tyto příznaky rozpoznány jako jednostranné.

Stupeň nebezpečí otoků je poměrně velký. To platí zejména v případě, že se s nimi nezachází. Poté lékař provede další vyšetření. Ani jeho metody, ani předepsaná léčba by neměly poškodit matku ani plod. Jinak se mohou vyskytnout nepředvídané komplikace. Jsou chvíle, kdy je nemocnice přiřazena. S exacerbacemi je samoléčení nepřijatelné.

Už jsme uvedli řadu důvodů, které způsobují otoky. Nejčastěji se vyvíjejí v důsledku tekutých látek, které se nevylučují z těla. Trvají v oblastech zvaných dolní končetiny. Děloha, která se přirozeně zvětšuje, komprimuje žíly. Stávají se faktorem, díky kterému jsou žíly stlačeny, které provádějí odtok krve.

Kromě zvýšení tělesné hmotnosti se proto provádí také zvýšení hydrostatického tlaku, který přivádí žilní cévy do funkčního stavu a tekutá složka krevní plazmy vstupuje do tkáně. Pokud existuje predispozice, pak v důsledku dlouhodobé expozice žilní zdi dochází ke změně struktury. S vývojem křečových žil přestávají být krevní cévy pružné, začíná jejich expanze a deformace. To vede k ještě horší situaci..

To je způsobeno zejména následujícími jevy:

Poruchy metabolismu voda-sůl.

Nedostatek bílkovin v potravě.

Rostoucí stres ledvin.

Renální vaskulární komprese.

Pokud se otok během těhotenství stane patologickým, může to být důkaz dekompenzace chronických onemocnění orgánů, jako je srdce nebo ledviny..

S jeho prevalencí otok nohou během těhotenství nepřestal být bolestivým jevem. Není tak obtížné ověřit jejich vzhled. Když se vaše oblíbená obuv promění v mačkávací nástroj pro mučení a hmotnost přesáhne 300 g. za týden, navzdory zjevné přesnosti příznaků, je někdy opuchy zaměňováno s přirozeným přírůstkem hmotnosti v tomto případě.

Pokud těhotná žena nemá onemocnění ledvin a srdce, lze otoky dolních končetin pozorovat až ve druhé polovině těhotenství. Vývoj jevu je jiný. Často se vyskytují případy, kdy nohy nejprve napučí a poté ruce, žaludek a obličej. Ráno se obrázek nezdá být žalostným, ale večer se v nohou znovu objeví nahromadění tekutin.

Edém nohy není vždy považován za patologii. Těhotné tělo snadno hromadí sloučeniny, jako je sodík. Má schopnost přitahovat vodu a tekutina nemůže opustit tělo. Obvykle je však tento proces umocněn skutečnostmi, jako je konzumace slaných a smažených potravin. A dalším negativním faktorem je teplo. Mezitím se věří, že samotný edém nepředstavuje ohrožení zdraví a ve skutečnosti je druhem přirozeného důsledku tohoto stavu..

Jak léčit otoky nohou během těhotenství?

V mírných případech zmírní příznaky, bude to trvat trochu - jen leží na vaší straně, dává tělu příležitost k relaxaci, absolvovat kurz diuretického čaje, a také minimalizovat použití soli s jídlem. Otoky nohou během těhotenství mohou být komplikace - zejména když žena přibývá na váze více, než je nezbytná. Pak se tato formace stane masivní, popadne ruce, obličej a dolní část zad. Není prakticky žádný klidový stav. Podobný stav se nazývá „gestóza“. Vyžaduje se přísné pozorování a případně hospitalizace. Když dojde k závažné formě gestózy, začíná se znatelně zvyšovat tlak, bílkovina se vylučuje močí a ohrožuje zdraví plodu a matky.

Otok rukou během těhotenství

Během těhotenství často začnou bobtnat ruce a prsty. Toto je nadměrné množství tekutiny v oblastech, jako jsou zápěstí a prsty. Když se masa tekutiny zvětšuje - blokuje nervy, které se přirozeně tvoří v rukou, což je zbavuje citlivosti a nastávající matka se z toho cítí velmi nepohodlně.

Když nastane čas pro třetí trimestr, lékaři nedoporučují nosit prsteny na rukou. Pro mnohé se otoky vyskytují ve druhém trimestru - šperky jsou dříve odstraněny. Pokud je neodstraníte včas, budou křičet do kůže. A když nastane fáze neustálého opuchnutí, nemohou být odstraněny.

K takovému opuchnutí dochází z určitých důvodů:

Změna hormonálních hladin. Když nastane čas těhotenství, hormon progesteron se začne tvořit v těle nastávající matky, díky čemuž dochází k závažným změnám. Kromě změny nálady bez příčiny začíná voda v těle přetrvávat ve velkém množství.

Tělo se otevře infekci. Edém je často přirozenou reakcí na některá virová onemocnění..

Často se jedná o alergickou reakci na potraviny nebo domácí chemikálie; Špatná kvalita.

Špatný životní režim, přepracování. Během stavu, jako je těhotenství, dokonce i zcela zdravé tělo začíná trpět změnami, mezi nimiž - zhoršení kůže a obvyklý stav únavy způsobují špatný stav kůže a otok.

Není vždy možné samostatně pochopit, proč se otoky objevily během těhotenství. Provozní provádění laboratorních testů je nezbytné, stálé sledování lékařem, a pak bude možné minimalizovat poškození tohoto jevu.

Jak nebezpečné je otoky rukou během těhotenství??

Otok rukou a prstů - standardní podmínka pro těhotenství.

Příznaky otoku rukou jsou následující:

Znecitlivění rukou.

Nepříjemné pocity zápěstí.

Neustálý pocit, že se v prstech něco mrká.

Otok rukou se obvykle vyskytuje za určitých podmínek - například u žen zapojených do pletení nebo modelování. Kromě toho se příznak projevuje u osob pracujících v počítači, když jsou neustále prováděny stejné akce. Mezi ně patří práce s pletacími jehlami, lisování klávesnice. Kromě uvedených projevů mnoho z nich trpí tzv. „Syndromem tunelu“. To je neustálá bolest v zápěstí..

Těmto problémům se lze snadno vyhnout, pokud děláte gymnastiku a zahříváte si ruce. Jsou chvíle, kdy se sacrum, břicho a záda připojí k otoku v rukou. Poté se doporučuje neprodleně kontaktovat specialistu.

Otok obličeje během těhotenství

Otok obličeje během těhotenství je jev, který je způsoben některými důvody:

Méně soli a bílkovin zůstává v krevních buňkách než v jiných tkáních a krev se dehydratuje, když ji voda opouští.

Když přijdou poslední týdny těhotenství, děloha doslova vymačká žíly a lymfatický systém z nohou.

Abyste pochopili, proč se otok objevil, musíte se naučit porozumět fázím jevu, jako je těhotenství.

Jsou pouze 4 z nich:

Na první - oteklé oblasti chodidel a nohou.

Ve druhém případě otok zachycuje dolní končetiny, část břicha nejblíže k nim a lumbosakrální oblast.

Na třetí ruce - bobtnat, je pocit opuchy obličeje.

Čtvrtý stupeň obecného edému.

Podle vnějších znaků je zduřená tvář snadno rozeznatelná: začíná vypadat zakulacená a při stlačení prsty zůstává v místě tlaku díra. Po zjištění těchto příznaků musíte navštívit lékaře a poté přijmout opatření zaměřená na prevenci závažných komplikací. Nejčastěji doporučují dietu a lékařský kurz.

Otok obličeje během těhotenství je spojen s určitými mechanismy. Zaprvé existuje souvislost se změnou metabolismu voda-sůl. V důsledku narušení odtoku lymfy a krve žilami se zvětší paže, obličej a nohy. To nelze ignorovat..

Jak rozlišit otok obličeje?

Edém obličeje není obtížné vizuálně rozlišit. Má nepříjemnou kulatost. Kromě toho jsme již zmínili takovou metodu, jako je tlak. Není třeba tvrdě tlačit - i když jsou to jen prsty, modřiny mohou zůstat stlačeny a stav se zhorší.

Žena, která zjistila přítomnost takových příznaků, se snaží navštívit lékaře co nejdříve. Může přesněji určit, proč k takovému stavu došlo. V souladu s tím následuje léčba..

Tato podmínka je zcela běžná, a proto se dokonce objevilo mnoho příznaků. Existuje tedy přesvědčení, že se nemůžete dotknout své tváře - pokud tak učiníte často, potom se dítě narodí s mateřskými znaménky na tváři. Můžeme říci, že spojení s realitou je spíše nestabilní. Pokud se rukou dotknete tváře, špiní se póry kůže a při zohlednění změn v těle může plod znečistit a způsobit podobné následky. Takovéto případy jsou vzácné a časté dotyky jsou zpravidla pro matku škodlivé..

Otok během těhotenství - co dělat?

Ke každé schůzce je přiloženo vyšetření těhotné ženy. To platí zejména pro obličej a nohy, protože to vám umožní identifikovat pastovitost. Je třeba neustále provádět postupy, jako je vážení. To je nejlepší způsob, jak zjistit nadměrný přírůstek na váze. Edém během těhotenství je určitý jev spojený se zvýšením lidské hmotnosti. Na nohou mohou být slabě vyjádřeny. Pokud nejsou zcela vyjádřeny - pak to signalizuje skryté, vnitřní, otoky.

Před každým vyšetřením gynekolog vyžaduje analýzu moči. Na základě jeho výsledků je stanovena funkce ledvin a diferencuje se „normální“ edém. Neměly by se zaměňovat s výskytem gestózy nebo problémů s ledvinami..

Příčiny edému mohou být docela obtížné zjistit. Gynekolog bude potřebovat výsledek dalšího vyšetření (ultrazvuk ledvin, krevní test). Pacient musí zvážit diurézu (proto je odhalen objem spotřebované tekutiny a množství vyloučené moči). Pokud množství moči nestačí, má smysl zahájit terapii.

První kroky

Nejlepší cesta ven je pít čistou vodu. Je dovoleno přidat citron. A budete muset odmítnout pití, jako je káva.

Preventivní opatření jsou založena na vyloučení všech vyvolávajících faktorů:

Maximální snížení používání soli je lepší začít zelím - je vyloučeno jako první. Následují odstraněné okurky, sledě, černý chléb, solené ořechy, olivy. Pak nakrájejte jídlo kořením, sycenými nápoji, smažené, uzené.

Alespoň jednou týdně se zobrazuje půstový den, kdy se konzumují pouze jablka a džusy.

Žádné tepelné výlety.

Dlouhodobý pobyt v jedné póze je kontraindikován.

Doporučuje se cvičení.

Všechna tato opatření jsou povolena, pokud neexistují kontraindikace. Musíte mít čas na plné procházky, venkovní rekreaci. Když je čas spát, je lepší postavit nohy na určitý kopec.

Otok na nohou pomůže ulevit:

odvar sušených meruněk.

V druhém případě musíte nalít sušené meruňky vroucí vodou a nechat přes noc, a ráno pijí kompot 30-40 minut před jídlem. Jako příklad lze uvést mnoho dalších tzv. Receptů alternativní medicíny proti otoky. Je nebezpečné samostatně zahájit léčbu takových formací léky, jako jsou diuretické tablety. Taková rozhodnutí je třeba projednat s lékařem.

Výše jsme uvedli fyziologický edém. V takových případech je dostatek stravy pro těhotné ženy i kontrolu příjmu tekutin. V první situaci odmítněte škodlivé jídlo - nejen slané, ale také mastné, smažené, uzené. Ale sůl je důvod, proč tekutina nemůže opustit tělo. Veškeré jídlo potřebuje trochu slanou sůl. Statistiky říkají: slaná norma během těhotenství je 8 g, v normálním stavu - 14 g.

Při silném fyziologickém edému můžete nějakou dobu dodržovat dietu bez solí. Existují případy, kdy jsou předepisovány diuretika, ale začínají v takové míře až po konzultaci s odborníkem.

Existují typy otoků, které nelze léčit dietou. Poté se uchýlí k lékařské léčbě s přísným lékařským dohledem. Zvláštní význam má vyloučení příčiny..

Problém gestózy je velmi složitý. Navzdory otoku, nastávající maminky téměř úplně trpí dehydratací. To znamená, že vyloučit vodu z menu, není pochyb. V tomto případě se uchýlí k pomoci stravy. Je docela přísná. Není to však absolutní řešení problému, ale je zaručena malá úleva. Lékař také vydává doporučení, která je třeba dodržovat, a v dobré víře absolvovat léčbu drogy.

Jak zmírnit otoky během těhotenství?

Doma se otoky během těhotenství léčí docela úspěšně. V krajních případech se zpravidla uchylují k hospitalizaci. Během provádění dlouhodobé terapie je výsledek ve většině případů zaručen, ale pokud to není možné, začíná období hospitalizace. V závažných případech je to nezbytné k provedení dalších podmínek a ke zjištění příčin zřejmé patologie.

Chceme věnovat pozornost těm tipům, ve kterých bude riziko poškození sebe a plodu minimální.

Postupujte podle několika jednoduchých doporučení:

Potřebujete vypít 1-1,2 litru tekutiny denně (toto množství zahrnuje polévky, džusy, ovoce atd.).

Přestaňte jíst slaná jídla a potraviny, které vyvolávají žízeň.

Odmítněte sycené nápoje.

Pravidelně provádějte gymnastiku a cvičení pro těhotné ženy.

Co nejčastěji jíst dušené, vařené, dušené povahy, obiloviny, zeleninu a ovoce.

Pokud je otok výrazný, často se uchylují k diuretice (pouze po dohodě s vedoucím).

Životní styl by měl být dostatečně mobilní, aktivní.

Dlouhodobý pobyt v dobrém stavu a teplu se nedoporučuje.

Chladné koupele nohou jsou poskytovány podle potřeby..

Nezahrnuje nepohodlné boty, boty, ploché boty nebo - příliš vysoké podpatky.

Používejte speciální dekongesivní spodní prádlo - punčocháče nebo punčochy.

Zajistěte si odpočinek na nohou, vyloučte, že stojíte nebo sedíte v dlouhé poloze.

Léčba patologického edému je obvykle založena na eliminaci projevů onemocnění, které vyvolalo jejich vzhled. Navzdory skutečnosti, že v tomto stavu ženy někdy provádějí vyrážky, musíte se uchýlit k jakýmkoli opatřením až po kontaktování specialistů.

Jedním z nejčastějších opatření je strava pro těhotné ženy proti otokům. Musím uznat, že názory se zde liší. Někdy se setkávají přímo opačná tvrzení. Před mnoha lety byla přijata některá doporučení, ale nyní se ukázalo, že nejsou zcela pravdivá a že byla dokončena.

Boj proti otoku

Neměli byste pít více než 1-1,2 litru tekutiny denně. Nezapomeňte, že zahrnuje polévky a ovoce, nejen vodu. Pokud pijete více tekutin, zvětší se otok.

Mnohem účinnější poradenství v oblasti výživy. Nejčastěji dává výsledek, protože je to správné opatření. Strava - nejedná se o odmítnutí produktů potřebných pro tělo, ale o určitá doporučení. Také jsme o nich mluvili výše. Připomeňme, že retence tekutin je podporována nejen solí, ale také bílkovinami. Nejčastěji se doporučuje přecházet na mléčné a zeleninové potraviny..

Vzdělávání: Diplom ze specializace „Andrologie“ byl získán po ukončení pobytu na Ústavu endoskopické urologie Ruské akademie lékařských věd v Urologickém centru Ústřední klinické nemocnice č. 1 JSC Ruské dráhy (2007). Rovněž se zde konaly postgraduální studia do roku 2010..

Edém během těhotenství: příčiny, léčba a prevence

Obsah článku

Během období těhotenství znají mnohé ženy z první ruky o otoky a přemýšlejí, proč existuje zjevný nebo latentní edém, jak tomu rozumět a jak zabránit jejich výskytu. Během těhotenství, v časných a pozdních stádiích, se otoky objevují nejprve na obličeji a poté na nohou. Snad nejčastější komplikací, která zastínila očekávání schůzky s dítětem, je jen otok nohou. Během těhotenství to může být spojeno nejen s pomalým vylučováním tekutin, ale také s řadou různých onemocnění. Gynekolog pozorující ženu by měl včas zjistit přítomnost tohoto problému a naplánovat vyšetření, aby zjistil skutečnou příčinu otoku..

Příčiny a příznaky

Nést plod je zcela přirozený, ale poněkud komplikovaný proces. Výsledkem je, že celé tělo prochází změnami. Množství tekutiny v tkáních ženského těla se během tohoto období zvyšuje o 4 až 9 litrů, s normou 7 litrů. Je to hlavně kvůli uvolňování plodové vody a tvorbě placenty.

Ke změnám dochází také v metabolismu voda-sůl. Od začátku těhotenství se endokrinní a močový systém přestavuje a ženské tělo začne aktivně ukládat vodu a sodné soli. Fyziologický otok může nastat v důsledku skutečnosti, že sodík, zabraňující dehydrataci, odvádí vodu do tkání.

Důvodem vzniku otoku nohou ve večerních hodinách, během těhotenství, je často také neaktivní životní styl, sedavé nebo stojící práce. Dochází ke stagnaci a v důsledku toho se objevují otoky, syndrom těžkých nohou a bolest.

Příčiny otoku během těhotenství

Teplo a vysoká vlhkost v létě mohou také způsobit těhotenství otok. Pod vlivem těchto faktorů se cévy dolních končetin rozšiřují a tekutina se hromadí.

Fyziologický edém končetin do 9. měsíce (ve 38. týdnu) těhotenství je přítomen nejméně u 75–80% žen. To není nebezpečné, protože tyto otoky rychle prochází.

Existují však otoky, které jsou důsledkem jiných důvodů, které představují potenciální nebezpečí pro matčino tělo a normální průběh těhotenství:

 • srdeční patologie;
 • renální patologie;
 • křečové žíly;
 • alergické reakce;
 • pozdní toxikóza (toxikóza) (gestóza).

Srdeční edém

Patologický edém způsobený srdečními chorobami se nazývá srdeční. Vyznačují se symetrickou lokalizací a šíří se nahoru. Takže otok kotníků obou nohou postupně, během těhotenství, z distální části končetiny dosáhne kolena. Pak se mohou rozšířit až k obličeji. Z hlediska hustoty se také liší, mohou být měkké a mohou být docela husté. Kůže se uvolní a pružně. Pokud k tak závažnému otoku nohou dojde během těhotenství, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Edém způsobený onemocněním ledvin

Renální edém se primárně projevuje na víčkach a nohou. Při absenci řádného ošetření může dojít také k internímu (latentnímu) edému. Častěji se však vytváří rovnoměrně rozložený velký edém nejen obličeje a nohou, ale celého těla. Během těhotenství je to prostě nepřijatelné, protože poškozuje zdraví matky a dítěte.

Přítomnost otoků může být stanovena palpací a McClure-Aldrichovým testem, tzv. Blisterovým testem. Pomocí této metody určete porušení vodního metabolismu. K tomu použijte solný roztok, který je zaveden do vnitřní části předloktí. Měla by se vyřešit za 1 hodinu, čím rychleji se to stane, tím výraznější je otok. Tento vzorek se v současné době prakticky neprovádí s ohledem na poškození tkáně.

Edém s křečovými žilami

Kvůli onemocnění varixů, které se stejně jako všechny patologie vyskytovalo nejpravděpodobněji před těhotenstvím a jen se zhoršilo během jeho nástupu, projevuje se otok dolních končetin. Tento typ otoků závisí na poloze sedu nebo postavení těla, na denní době, na způsobu práce a odpočinku.

V důsledku zvýšeného průtoku krve v průběhu těhotenství dochází k přetečení a deformaci žil a v důsledku toho se otáčí pravá nebo levá noha. Asymetrická otoky je charakteristickým znakem otoků v případech poruch žilního systému dolních končetin. V tomto případě se edematózní oblast kůže ztenčí, vlasová linie na ní může zmizet a během palpace se objeví bolest.

Takový edém se často začíná objevovat v raných stádiích. Ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství zvětšená děloha komprimuje žilní cévy v pánvi a poté se rozšíří prevalence křečových žil - postihuje se hemoroidní žíla a objevují se křečové žíly a vulvární rty. Proto je důležité kontrolovat otoky v konečné fázi těhotenství, zejména od 35 týdnů.

Důsledky takového otoku jsou velmi nepříjemné, proto byste se neměli ptát, proč během těhotenství bobtnáte, ale měli byste se poradit s lékařem. Během období těhotenství se musíte o sebe starat speciální pedantrií a reagovat na všechny varovné signály, které tělo vydává.

Edém v důsledku alergických reakcí

V očekávání vzhledu dítěte pracuje tělo budoucí matky ve zcela odlišném režimu. Imunitní systém může zejména negativně reagovat na různé faktory, které jej snižují. Může to být zvířecí chlup, prach, pyl kvetoucích rostlin, všechny druhy potravinářských přídatných látek, kosmetické složky atd..

Patologický proces v různých případech může ovlivnit různé systémy těla, respektive lokalizace je také odlišná. Alergie se také mohou projevovat zcela odlišným způsobem. Alergické reakce na světlo jsou:

 • problémy s ORL orgány (rýma (rinitida), sinusitida (sinusitida), sinusitida);
 • problémy s orgány zraku (konjunktivitida (konjunktivitida);
 • kožní projevy (dermatitida (dermatitida), svědění, peeling).

Zvažují se závažné alergické reakce:

 • anafylaktický šok;
 • Quinckeho edém
 • kopřivka (generalizovaná).

Všechny tři reakce mohou způsobit vážné poškození zdraví. Quinckeho edém je docela nebezpečný. To může vést k poškození mnoha vnitřních orgánů. Vyznačuje se otokem sliznic a kůže. Možné otoky v kotníku a kloubech rukou. Pokud takové reakce nastanou, je nutná okamžitá hospitalizace..

Edém způsobený gestózou

Gestóza (Gestóza) je komplikace, která se projevuje v pozdním těhotenství. Vrchol padá na 36-39 týdnů. Vyskytuje se otok, zvyšuje se krevní tlak, zhoršuje se močový systém (vysoký obsah bílkovin v moči). První známky gestózy jsou detekovány od 18 týdnů. Proto je nesmírně důležité pozorovat v období těhotenství na prenatální klinice, aby gynekolog mohl včas diagnostikovat možnou komplikaci pomocí řady příznaků.

VERTEX nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - Maminova škola

Ošetření otoků

Pokud těhotná žena vykazuje pastovitost, vyžaduje její stav již v této fázi pozorujícího gynekologa více pozornosti.

Pokud se přesto opuch projevil, je nejprve nutné zjistit příčinu jeho výskytu, to může udělat pouze lékař. Po provedení vyšetření a vyšetření vám řekne, jak odstranit otok. Během těhotenství je nejdůležitější neubližovat dítěti.

Stojí za zmínku, že v období těhotenství nemůže nikdo zaručit 100% výsledek v boji proti otoky. Proto otoky během těhotenství v pozdních stádiích nebo časných stadiích bude každý odborník na základě svých zkušeností léčit lékařská doporučení.

V některých mimořádně vzácných případech lékař předepisuje diuretická syntetická léčiva a léčba se provádí v nemocnici pod dohledem odborníků. Takové léky mají řadu kontraindikací a mají negativní dopad na plod. Proto se snaží tyto prostředky využít nikoli v raných obdobích, ale eliminují otoky nohou, pouze ve věku 37-39 týdnů těhotenství pod neustálým lékařským dohledem. Existují také homeopatické analogy syntetických diuretik.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak léčit otoky a předcházet komplikacím křečových žil, je použití protiskluzového kompresního úpletu. Má kompresní třídu 1, tlak, který vytváří, se rovná 18-21 mm Hg. Předepisuje se během těhotenství, porodu a po celou dobu pobytu v nemocnici. Pouze lékař předepisuje kompresní úpletovou třídu v každém případě.

Nejčastěji, současně s ustanovením kompresního zdravotnického úpletu, lékař doporučuje použít prostředky pro externí použití - venotonický krém, mast nebo gel. Upřednostňují se přírodní prostředky, které mají lehký vzorec, absorbují se rychleji a nezanechávají mastné stopy ani na kůži, ani na oděvu..

NORMAVEN® krém na nohy má příznivý účinek na otoky, lze jej aplikovat pod lékařský úplet, nezničuje tkáňová vlákna. Bezpečnost krému během tohoto období života ženy je klinicky prokázána. Testování a klinické studie tohoto léčiva byly prováděny po dobu 4 měsíců. Během této doby zaznamenali pacienti, kteří se účastnili testování krému, výrazné snížení vaskulárního vzorce na nohou, což by zase zabránilo vývoji křečových žil. Odstranění pocitu tíže na dolních končetinách, zmizení večerních křečí a celkově zlepšení celkového stavu nohou je zaznamenáno již od prvního měsíce používání. Vzhledem k nezjištěným vedlejším účinkům může být tento lék použit v různých obdobích: a když k otoku nohou dojde během těhotenství, a to jak v pozdních, tak v počátečních fázích. To znamená, že může být použit pro otoky nohou a 36 týdnů těhotenství..

Hlavně se užívají infuze z různých léčivých bylin a oddenků s diuretickým účinkem. Aktivně se používají listy medvědice a břízy, petržel a přeslička a listy brusinky. Používání ledviny (orthosifonová bylina) je běžné. Jeho teplé infuze by se měly pít 3-4krát denně před jídlem. Kurz není delší než 1 měsíc. Je třeba mít na paměti, že otoky lze odstranit pomocí lidových léků pouze se souhlasem lékaře, který sleduje průběh těhotenství..

Co dělat, abyste zabránili otokům?

Procházka během těhotenství

Když je nalezena odpověď na otázku, proč nohy během těhotenství bobtnají, vyvstává následující - co dělat? Tato otázka je relevantní pouze pro fyziologický edém. Ve skutečnosti, aby se zabránilo jejich vzdělání a růstu, může se žena sama bez vnější pomoci. K tomu se doporučuje dodržovat dietu. Je nutné upravit stravu tak, aby při konzumaci jídla bylo přijímáno dostatečné množství bílkovin, které je pro dítě mimořádně nutné. Ve stravě těhotné ženy musí být přítomny: některé mléčné výrobky, ryby, ořechy, zelenina a ovoce. Omezte příjem soli. Upřednostňuje se běžná pitná voda a zastaví nebo alespoň sníží spotřebu šumivé vody a šťáv.

Při výběru oblečení je důležité být opatrný. Snažte se nosit oblečení vyrobené ze syntetických materiálů, protože textilie by měla zajišťovat dobrou propustnost vzduchu. Je třeba na chvíli odmítnout modely oblečení s manžetami, pásy, elastickými pásy, úzkými límci - vše, co může vyvíjet jakýkoli tlak na pokožku a vyvolávat otoky.

Nemusíte také přemýšlet o tom, jak se během těhotenství zbavit otoků, pokud si vyberete správnou obuv. Musí to být:

 • komfortní;
 • není úzký;
 • se širokou a stabilní patou ne více než 4 cm;
 • stélka s podporou oblouku.

Zkontrolujte svůj životní styl a podle potřeby zvyšte aktivitu. Ve večerních hodinách nebo po delší chůzi nezanedbávejte kontrastní sprchu pro dolní končetiny nebo koupel nohou s mořskou solí. Pokud je to možné, můžete provádět vlastní masáž nohou, a to i žínkou..

Snažte se trávit spoustu času v žáru, zejména v období 37–38 týdnů těhotenství, kdy nohy silně bobtnají. Postarejte se o své zdraví a zdraví svého nenarozeného dítěte!

Pro přesnou diagnózu kontaktujte odborníka.

Pro přesnou diagnózu kontaktujte odborníka.

Příčiny a léčba otoků během těhotenství

Na takové onemocnění nemůžete zavřít slepé oko, protože to může být plné hrozby jak pro budoucí matku, tak pro její dítě.

Proč vznikají otoky během těhotenství a jak je odstranit

Podle statistik se asi třetina všech žen obává otoku během těhotenství, počínaje polovinou druhého trimestru. Mohou být mírné a nevyžadují zvláštní terapii, ale mohou způsobit těžké zadržování tekutin v těle, což způsobuje poruchu vnitřních systémů těla - močové, kardiovaskulární, endokrinní atd. Proto se při prvních projevech otoku během těhotenství okamžitě obraťte na místnímu gynekologovi, aby vám napsal doporučení pro testy, posoudil závažnost onemocnění a přesměroval na odborníka.

Příčiny zvýšené otoky

Než se budete zabývat otázkou příčin otoků během těhotenství, musíte nejprve porozumět povaze jejich výskytu. Otok se tedy nazývá zvýšená akumulace tekutin v intersticiálním prostoru jakéhokoli orgánu nebo části těla. Při normálním stavu hormonálního pozadí a práci vnitřních orgánů se toto onemocnění nevyskytuje. Během těhotenství však ženské tělo prochází změnami, nejen vnějšími, ale i vnitřními. V tomto ohledu příčiny hromadění tekutin spočívají v následujících faktorech:

 • Změna hormonálního pozadí má za následek neustálý pocit žízně, a proto žena představuje další zátěž pro tělo.
 • Zvětšená děloha vytlačuje řadu cév a narušuje normální krevní oběh.
 • Z fyziologických důvodů se obsah sodíku v krvi zvyšuje a naopak inhibuje vylučování tekutin.

Během těhotenství se každá žena potýká s různými patologickými stavy, které byly v jejím běžném životě neobvyklé. Mezi ně patří vysoký krevní tlak, výskyt hemoroidů, významné zvýšení hmotnosti. Nejčastějším problémem je však edém horních a dolních končetin, který se nachází u velké většiny pacientů v zajímavém postavení..

Výše uvedené důvody výskytu patologie se vztahují k důvodům, které v žádném případě nezávisí na ženě a vznikají pouze během zajímavé situace. Existuje však také mnoho faktorů, kdy se otoky objevují v důsledku narušení výživy nebo životního stylu nastávající matky. Proto je bezpodmínečně nutné, zejména v pozdním těhotenství, kontrolovat příjem tekutin. Kromě toho musíte omezit množství soli ve stravě. Tato hrubá porušení často slouží jako příčiny zadržování tekutin v intersticiálním prostoru. Kromě toho je důležité nezapomenout na mírnou fyzickou aktivitu, která přispívá k urychlení metabolických procesů.

Dodržováním speciální diety a dodržováním správného režimu dne (dostatečný spánek, lehká fyzická aktivita) se výrazně snižuje riziko otoků během těhotenství v pozdních stádiích..

Jak rozpoznat fyziologický a patologický edém

V závislosti na závažnosti průběhu nemoci může jít o první, druhý nebo třetí stupeň. Podle typu se edém dělí na fyziologický a patologický. Fyziologický edém tedy není vůbec nebezpečný pro nastávající matku ani pro její dítě. Vyznačují se akumulací tekutin v nohách, pažích, na obličeji (hlavně v nose). Obvykle, když se upravuje nutriční systém, zvyšuje se doba chůze na čerstvý vzduch během těhotenství, tento problém sám zmizí. Patologický skrytý edém však vyžaduje okamžitou léčbu v nemocnici, protože může být umístěn v oblasti vnitřních orgánů. Můžete je rozeznat podle mnoha faktorů:

 • významný přírůstek hmotnosti, který nesplňuje standardy přírůstku hmotnosti;
 • přítomnost bílkovin v moči - podává se klinická analýza moči;
 • pravidelně zvyšovat krevní tlak;
 • zvýšený obvod nohy - provádí se pravidelné měření lýtkového svalu;
 • počítání množství tekutiny vylučované tělem.

Na základě výše uvedených údajů může lékař se 100% přesností určit přítomnost nebo nepřítomnost latentního edému během těhotenství v kterémkoli trimestru. K předepsání léčebného režimu je však zapotřebí řada laboratorních testů a v některých případech ultrazvukové vyšetření močového systému. Pouze komplexní diagnostika může určitě určit příčinu zadržování tekutin v těle ženy během těhotenství.

Patologický edém je často spojen s gestózou - toxikózou ve třetím trimestru těhotenství. Současný projev těchto dvou onemocnění vyžaduje včasnou a správnou léčbu..

Projev otoků různých částí těla

Vedoucí postavení je obsazeno otokem nohou, asi polovina nastávajících matek se s tímto projevem setkala. Nohy často s dlouhým chodem bobtnají. Současně se stávají známé boty stísněné. Proto s nástupem těhotenství získejte pohodlně a širokou obuv z textilu nebo jiných přírodních materiálů (kůže, semiš atd.). Rovněž stojí za to opustit paty. Vzhledem k tomu, že nohám nejen dodávají další zatížení, ale také zatěžují dělohu, vyvolávají její tón, který je plný hrozby potratu. Nepanikařte, otok nohou během těhotenství je více či méně narušen 9 z 10 žen.

Během těhotenství, počínaje druhým trimestrem, dochází často k otoku horních končetin. Obvykle jsou pozorováni u těch pacientů, kteří tráví příliš mnoho času u počítače, jsou zapojeni do vyšívání, to znamená, že ruce jsou neustále zapojeny do monotónní práce. S takovým otokem není třeba hledat lékařskou pomoc, protože jsou klasifikovány jako fyziologické. Stačí snížit zatížení rukou. Kromě toho může být těhotná žena narušena otoky obličeje:

 • Oční víčka a oblast pod očima. Skutečnost je taková, že struktura těchto tkání je považována za poměrně volnou, díky čemuž dochází k retenci tekutin ve větší míře než v jiných částech těla a obličeje..
 • Nos. Výskyt takového otoku přispívá k exacerbaci alergií. Na tomto pozadí může existovat alergická rýma, která narušuje normální dýchání. Odstraňte tyto problémy s léky. Léky předepisuje pouze lékař, protože mnoho léků je kontraindikováno pro těhotné ženy.

Edém během těhotenství je považován za zcela běžný. Proto nepropadejte panice, a ještě více, samoléčbě. Někdy, jak se zbavit otoků, stačí upravit stravu a každodenní rutinu.

Jak se vyhnout otokům během těhotenství

Gynekolog na prenatální klinice pečlivě sleduje průběh těhotenství. U žen s edémem kterékoli části těla a se sklonem k nim je zajištěno zvýšení počtu plánovaných vyšetření, protože lékař musí pečlivě sledovat klinický obraz onemocnění. To je důvod, proč při každé jmenování těhotná matka očekává nejen vážení, ale také měření krevního tlaku, obvodu nohou, absolvování laboratorní analýzy moči na přítomnost / nepřítomnost proteinu v ní..

Aby se snížil otok a jeho prevence, porodníci-gynekologové důrazně doporučují, aby všichni pacienti v očekávání zázraku dodržovali jednoduchá pravidla:

 • Oprava energetického systému. Za prvé, všechna jídla by měla být dušená, pečená nebo vařená. Smažené a uzené výrobky mají negativní vliv na stav a funkci krevních cév, které jsou přímo odpovědné za výskyt otoků dolních a horních končetin. Za druhé, množství spotřebované soli by mělo být minimalizováno, protože zpožďuje vylučování tekutiny z těla.
 • Dodržování vodní bilance. Norma vody by měla být ve dvou litrech, nepočítat hlavní jídla a další nápoje, i když je nesmírně nežádoucí zneužívat tyto.
 • Mírná fyzická aktivita. Těhotenství není důvodem k opuštění aktivního životního stylu, stačí jen mírně snížit jeho tempo. Navštivte tedy bazén třikrát týdně, denně chodte na čerstvý vzduch jednu hodinu ráno a večer.
 • Nohy by měly odpočívat. Pokud máte pocit, že po chůzi otekly, položte nohy na kopec, například na polštář. Zůstaňte v této poloze asi půl hodiny a nezapomeňte odstranit nepříjemné boty.

Pokud se pravidelně obáváte o otoky nohou, kupte si kompresní prádlo - punčochy nebo punčocháče. Při nošení si okamžitě všimnete lehkosti v nohou. Kromě toho významně sníží zátěž a zabrání křečovým žilám. Obecně jsou křečové žíly zvláště nebezpečné pro nohy během těhotenství, protože přibývají na váze, čímž se zvyšuje jejich zátěž. V dodávacím procesu lze také použít kompresní prádlo. Porodník-gynekolog vám o tom řekne podrobně..

Všechna výše popsaná pravidla jsou vynikající prevencí otoků. A pokud se jich budete držet od prvních týdnů těhotenství, riziko jejich výskytu se sníží na téměř nulu.

Tradiční medicína v boji proti otokům

Pokud jste se již s otokem setkali během těhotenství a nejsou takové povahy, která ohrožuje zdraví budoucí matky a dítěte, můžete se tohoto stavu zbavit pomocí tradiční medicíny. Od pradávna používali naši předci k léčbě otoků různé odrůdy bylin a ovoce. Je však třeba mít na paměti, že některé komponenty jsou během těhotenství přísně zakázány, protože způsobují kontrakce dělohy. Patří sem listy a kořeny:

 • lesní jahody;
 • jalovec;
 • petržel kořen.

Rychle odstraňte malý otok z dolních končetin, oblasti obličeje (nos, oči), rukou, odvar divoké růže pomůže. K tomu si vezměte půl sklenky ovoce, důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou, vložte do termosky a nalijte dva litry vroucí vody. Trvej na jeden den. Výsledný nápoj uložte do chladničky. Denní sazba je asi tři sta mililitrů. Lze ji rozdělit na dvě stejné části a odebírat ve stejných intervalech. A pamatujte, že je přísně zakázáno zneužívat šípky v průběhu těhotenství, protože to způsobuje další zatížení ledvin, přísně dodržuje denní dávku.

Můžete se také zbavit otoky pomocí malin, protože jsou to přírodní diuretika. Přidejte jej čerstvý nebo zmrazený do čaje nebo do džemu. Taková léčba otoku je vhodná pouze pro mírnou formu, která není systematická..

Léková terapie pro otoky

Drogová terapie pro patologický edém se obvykle provádí v nemocnici pod dohledem lékařů. V žádném případě si nemůžete vybrat léčbu sami, protože mnoho diuretik je zakázáno nastávajícím matkám a může být nebezpečné pro její zdraví a zdraví dítěte. Takže se můžete otěhotnění během těhotenství zbavit pomocí takových léků, jako je Hofitol a Kanefron. Takové pilulky rychle odstraní otoky, urychlí vylučování tekutiny z těla. Kromě toho se Hofitol používá nejen při výskytu otoků, ale také při gestóze - závažné formě toxikózy..

Po přečtení tohoto článku by těhotná žena měla pochopit, že při patologickém edému je samoléčení kontraindikováno. Ale pokud vaše prsty, obličej nebo dolní končetiny bobtnají, můžete bezpečně používat lidové recepty a nezapomeňte dodržovat preventivní opatření. Pokud po několika dnech příznaky nezmizí, okamžitě se obraťte na místního gynekologa.

Video: Otok během těhotenství. Co dělat?

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Články O Neplodnosti