Hlavní Zdraví

Oteklé ruce během těhotenství

Každá žena, která nosila a porodila dítě, se během těhotenství setkala s problémem, jako je otok. Ve většině případů se nohy nejprve zvětšují, což je patrné na botách, které jsou příliš těsné. Tento otok se objevuje a roste po celý den a stává se maximem večer. Čím blíže k porodu, tím větší je závažnost otoku.

Další běžnou lokalizací edému jsou ruce, zejména prsty. Žena si začíná všímat, že její prsty byly silnější, ohnuté a nespojité a její prsteny již nejsou opotřebované. Snubní prsten se vtlačí do měkkých tkání, a pokud na ně zatlačíte, vytvoří se díra, která se vyrovná po velmi dlouhou dobu. Ale někdy se otoky prstů rozprostírají do ruky, zápěstí, předloktí, pohody těhotné ženy se dále zhoršují a objevují se další patologické příznaky. Je takový otok rukou normální během těhotenství a měla by žena vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve?

Proč během těhotenství, otok rukou, zvaný fyziologický

Edém je jev, kdy se tekutina hromadí v mezibuněčných prostorech tkání (tento stav je lékařem nazýván intersticiální edém). U žen, které nejsou v období těhotenství, způsobuje jakýkoli otok alarm a obavy, protože je to vždy známkou nemoci. Například charakteristický otok rukou, nohou, obličeje, krku nebo celého těla je pozorován u kardiovaskulárních a endokrinních patologií, onemocnění ledvin, alergických reakcí (Quinckeho edém)..

Ale malý otok, včetně rukou, během těhotenství, který se zpravidla objevuje ve své druhé polovině, se považuje za normální nebo fyziologický. Zároveň je důležité si pamatovat: neměly by být kombinovány s dalšími patologickými příznaky.

Existuje několik vysvětlení vzniku přirozeného edému, které jsou spojeny s charakteristickými rysy stavu organismu budoucí matky. Jsou to hlavní důvody pro rozvoj fyziologické opuchy:

 • v důsledku probíhajících hormonálních změn (produkce ženských pohlavních hormonů se zvyšuje, stejně jako vlivu fetálních hormonů na ženské tělo) se propustnost stěn kapilár dramaticky zvyšuje. Stávají se drobivějšími a tenčími a skrze vytvořené mikrootvory prochází kapalina z krevního řečiště do okolních tkání. Nejprve vytváří skrytý edém ve vnitřních dutinách a poté přechází na povrch těla. Čím silnější je účinek hormonů, a to je pozorováno v pozdním těhotenství, tím vyšší je stupeň otoků na nohou a pažích;
 • snížení rychlosti pohybu krve a lymfy v horních a dolních končetinách, což vede k rozvoji žilní stázy a v důsledku toho k otoku;
 • rostoucí plod vyžaduje více a více živin a mikroelementů, než mění metabolický stav nastávající matky. Vzhledem k nedostatku určitých solí a narušení rovnováhy voda-sůl, těhotná žena často zažívá extrémní žízeň a pije hodně tekutin, což způsobuje tvorbu otoků, a to i na jejích rukou..

Většina těhotných žen má fyziologický otok rukou, mírně vyjádřený a jeho lokalizace jsou prsty. V těchto případech by se s ním mělo zacházet klidně jako s běžným projevem těhotenství, který po porodu zmizí beze stopy. Pravidelné sledování zdravotního stavu ženy a laboratorní sledování renálních funkcí však pomáhají porodnici-gynekologce nevynechat patologický edém během těhotenství..

Hlavní příčiny patologického otoku rukou

U některých těhotných žen dochází k otoku, který je lokalizován nejen na pažích a nohou, ale šíří se do těla, krku a obličeje. Současně s hmatatelným psychickým nepohodlím z kosmetických důvodů zažívá žena vážné zdravotní problémy. Otok v těchto případech je kombinován s patologickými příznaky, jako je výskyt molekul proteinu v moči a zvýšení krevního tlaku.

Hlavní příčiny tohoto stavu jsou následující:

 • přítomnost závažných chronických onemocnění u ženy, projevující se otoky (renální nebo srdeční dysfunkce, metabolické poruchy). Tyto patologie mají tendenci se během těhotenství zhoršovat, což vede ke zvýšení stupně otoku, nemluvě o zdravotním stavu ženy;
 • gestóza nebo toxikóza pozdního těhotenství.

Posledním důvodem není dosud plně porozuměný jev. Právě tento stav, který je charakterizován, spolu s těžkým otokem, proteinurií a arteriální hypertenzí, se doktorům velmi bojí chybět, protože prudký nárůst počtu velkých bílkovinných struktur v krvi může „zasadit“ ledviny, pokusit se je odfiltrovat a zvýšení krevního tlaku negativně ovlivní všechny vnitřní orgány ženy. Diagnostická kritéria pro gestózu jsou následující:

 • opuchy, která se postupně zvyšuje. Zvyšuje se malý otok rukou a nohou, spojuje se lepivost břicha a hýždí, obličej se zvětšuje. V pokročilých případech je diagnostikována anasarca nebo generalizovaný edém celého těla;
 • proteinurie nebo protein v moči, který obvykle zcela chybí;
 • hypertenze, tj. zvýšení krevního tlaku o více než 140 mm. Hg. Svatý.

V mnoha případech jsou příčiny patologického edému kombinovány, tj. Gestóza se vyvíjí na pozadí existujících chronických patologií. Navíc, pokud žena již před nějakou těhotenstvím získala některá chronická onemocnění, je jí v 90% případů poskytnuta gestóza. Mluvíme o onemocněních ledvin (chronická glomerulonefritida, pyelonefritida, recidivující infekce močových cest), hypertenze, onemocnění jater, žlučovodů a žláz s vnitřní sekrecí, poruchy metabolismu.

Jsou otoky nebezpečné a co by měla žena dělat

Pokud během těhotenství dojde k otoku rukou nebo nohou, který se zvyšuje a jde do jiných částí těla, měly by být činnosti lékařů, kteří sledují ženu v ambulanci, rychlé. Je nutné zkontrolovat obsah bílkovin v moči, provést klinický a biochemický krevní test, sledovat krevní tlak, urgentně objasnit stav všech vnitřních orgánů.

Žena zpravidla naléhá na hospitalizaci, aby byla pod nepřetržitým lékařským dohledem a podrobena plné prohlídce. Takové jednání lze vysvětlit skutečností, že preeklampsie v některých případech postupuje a dosahuje stadií, která začínají ohrožovat život ženy a jejího nenarozeného dítěte. Toto je preeklampsie a eklampsie..

V období preeklampsie prudce zvýšený krevní tlak narušuje normální přísun krve do mozku, což je spojeno s tvorbou mikrotřesů a změnami duševního stavu ženy. Eklampsie, nejzávažnější a poslední fáze gestózy, se projevuje celou řadou charakteristických příznaků. Mezi nimi je těžký křečovitý syndrom, při kterém se podílejí svaly celého těla, zástava dýchání, krvácení do mozku, abrupce placenty. Každý z těchto jevů může během několika minut zastavit život těhotného nebo jejího dítěte..

Sama žena proto musí pochopit, jak nebezpečný je otok, pokud se stanou běžnými a kombinují se s jinými negativními příznaky. V průběhu těhotenství by měla pečlivě sledovat své zdraví, zaznamenat stupeň a lokalizaci otoku, je vhodné pravidelně měřit krevní tlak doma. Samozřejmě je nezbytně nutná plánovaná návštěva porodníka-gynekologa a systematické laboratorní vyšetření, protože pomáhá včasně „sledovat“ všechny negativní změny v těle těhotné ženy..

Jaká je nebezpečí otoku nohy nebo rukou během trimestrů 1, 2 nebo 3: ošetření pilulky, strava a dávky proti otoku

Ženy, které čekají dítě, se často potýkají s otoky různých částí těla. Následující článek rozptýlí mýty spojené s touto podmínkou a také vysvětluje příčiny jejího výskytu a možné metody řešení této situace..

Otok během těhotenství: vážná hrozba nebo překonaný jev

Otok během těhotenství je pozorován u 75% žen. Názor odborníků spojený s potřebou eliminovat otoky je nejednoznačný a závisí na historii konkrétního pacienta. Následující článek odhaluje otázku, ve kterých situacích takový stav vyžaduje okamžitý zásah a kdy je fyziologickým důsledkem změn v těle.

Proč se objevují během těhotenství: hlavní důvody

Při čekání na dítě převezme ženské tělo životní funkce „pro dva“. To platí také pro objem tekutiny, který zdvojnásobuje během procesu porodu dítěte. Na první pohled lze tuto skutečnost považovat za zcela logické vysvětlení výskytu otoků, což dokazuje „přirozenost“ uvažovaného jevu během těhotenství. Lékařští odborníci však považují otoky za vážnou odchylku, která vyžaduje okamžité rozhodnutí o předepsané léčbě. Situaci může zhoršit „společník“ otoku: vysoký krevní tlak nebo bílkovina v moči těhotné ženy.

 • přítomnost závažných onemocnění kardiovaskulárního systému, jater, ledvin, například gestózy;
 • denní příjem nedostatečné tekutiny;
 • časté zařazení smažené, mastné nebo pokrmy s vysokým obsahem soli a cukru do stravy;
 • mačkání dospělé dělohy žil a lymfatických cév;
 • fyziologické změny obsahu stopových prvků v krvi a tkáních těhotné.

Příznaky: jak zjistit otoky

Pro minimalizaci negativního dopadu nafouknutí na tělo matky a dítěte je důležité včas jej diagnostikovat v počáteční fázi. Kromě otoků viditelných pouhým okem existuje pravděpodobnost vývoje pastovité tkáně (retence latentní tekutiny).

Tyto závažné odchylky stanoví lékaři při vyšetření a vyhodnocení výsledků obecné analýzy moči nebo krve. Vzhledem k nemožnosti navštívit gynekologa nebo provádět testy každý den, je možné, aby těhotná žena pravidelně kontrolovala části těla na zjevný edém viditelný pro ni..

Dolní končetiny a dolní končetiny

Pokud těhotná žena nemá vážná onemocnění a příznivé těhotenství, ve druhém a třetím trimestru dochází k otoku dolních končetin a jsou považovány za přirozené změny v těle.

Hlavní „signály“ pro ženu, které ukazují na výskyt tekutin v nohou a dolních končetinách, jsou:

 • přírůstek hmotnosti o více než 300-400 gramů za poslední týden;
 • silné „otoky“ končetin výhradně večer;
 • pocit těžkosti, nepohodlí nebo bolesti nohou.

Ruce a prsty, ruce

Pro diagnostiku výskytu otoku horních končetin je vhodné věnovat pozornost:

 • přítomnost pocitu „mravenčení“ nebo „znecitlivění“ rukou a rukou;
 • schopnost volně odstranit a dát prsteny na prsty;
 • přítomnost stop z náramku nebo husté elastické pásky (umístěné na krátkou dobu na zápěstí) po dlouhou dobu poté, co jsou odstraněny.

Otok na obličeji je pro nastávající matku nejzřetelnější. Tato skutečnost je způsobena jejich významným dopadem na změnu vzhledu ženy. S rozvojem otoky těhotné ženy pozorují:

 • Otok víček;
 • vzhled „sáčků“ pod očima;
 • „Zaoblení“ oválu obličeje;
 • nazální zvětšení.

Břicho a pas

„Otok“ oblasti pasu je považován za nejnebezpečnější typ odchylky. To je způsobeno neoddělitelným propojením břicha matky s životními orgány dítěte, které spočívá v zásobování dítěte placentou („nafouknutou“ v případě otoku břicha) kyslíkem. V souladu s tím čím dříve je těhotná žena schopna samostatně si všimnout sebemenšího otoku této oblasti, tím větší je šance, že se vyhne vlivu patologie na rostoucí organismus. Objektivní důvod k obavám by měl být:

 • odebrání tekutiny méně než 75% denního objemu vody spotřebované ženou;
 • „Ostrý“ podstatný nárůst hmotnosti;
 • významné „otoky“ kotníků;
 • vysoký krevní tlak.

Pokud chodidla nabobtná

K určení nahromadění tekutin v nohou lékaři doporučují věnovat pozornost skutečnosti, že se mohou „rozšířit“. Jakmile si žena všimne, že není možné nosit staré boty, měla by neprodleně kontaktovat gynekologa, aby potvrdila nebo vyvrátila vývoj nebezpečného stavu způsobeného zadržováním vody v těle.

Co je to latentní edém, jak je určit během těhotenství

Bohužel ne vždy nadměrná akumulace tekutin v těle těhotné ženy může být stanovena během pravidelné autodiagnostiky doma.

Po převzetí definice latentní (pastovité) otoky bude odborník brát referenční body:

 • nerovnoměrný nebo prudký nárůst hmotnosti za poslední měsíc;
 • odchylky v analýze výsledků diurézy;
 • pomalá resorpce zvláštního roztoku, vytvářející jakýsi „puchýř“, zavedený pod kůži těhotné ženy (podobný postup je v odborných kruzích znám jako „puchýřový test“);
 • významný nadbytek krevního tlaku;
 • detekce bílkovin v moči pacienta.

Co je nebezpečné zadržování tekutin v těle během těhotenství

Účinek otoku na tělo nastávající matky a vývoj plodu v lůně přímo souvisí s gestačním věkem, kdy byl popsaný stav diagnostikován..

První trimestr

Významná retence tekutin v těle ženy v prvním trimestru těhotenství je mimořádně nefyziologická a lékař ji jednoznačně považuje za důsledek dysfunkce životně důležitých orgánů těhotné ženy (ledviny, srdce, játra)..

Kromě možného srdečního nebo ledvinového selhání mohou křečové žíly nebo těžká toxikóza, která může významně dehydratovat těhotnou ženu, v časných stádiích vyvolat otoky..

Ignorování problému je pro budoucí matku plné vývoje závažných nemocí, které se postupem času stávají „chronickými“. Pro dítě ve fázi „položení“ základu pro následné formování životně důležitých systémů může být otok matky nebezpečný, což může vyvolat poruchy fungování placenty, která je zodpovědná za zásobování dítěte kyslíkem.

Druhý trimestr

Zvažované odchylky ve stavu ženy ve druhém trimestru jsou přirozenější, a to díky významně zvýšené zátěži na těle, a to i díky nabyté hmotnosti. Bezpečnost zjištěné otoky v tomto okamžiku může být stanovena výhradně gynekologem na základě výsledků dalších studií a analýz. Jinak mluvíme o počátečním stádiu gestózy, což je nebezpečné nejen pro celkový stav matky, ale také pro život nenarozeného dítěte..

Třetí trimestr

Výrazné otoky v posledních týdnech třetího trimestru nevyhnutelně znamenají hypoxii plodu umístěného v lůně. V naprosté většině případů se lékaři v takových situacích rozhodnou poslat těhotnou ženu do nemocnice, aby se pokusili lékařským způsobem odstranit přebytečnou tekutinu, která se v ženském těle nahromadila. Při absenci pozitivní dynamiky při odstraňování otoku nastávající matky bude doporučeno nouzové doručení, aby se zachránil život jejího dítěte..

Jak otok ovlivňuje dítě, co je nebezpečné

Moderní gynekologové vnímají otok těhotné ženy, doprovázený výrazným nárůstem tělesné hmotnosti, zvýšeným krevním tlakem a odchylkami v OAM a KLA, jako jev, který představuje závažné ohrožení dítěte v děloze. Účinek této podmínky lze vyjádřit v:

 • zhoršená normální cirkulace v placentě nebo rozvoj placentární nedostatečnosti, nevyhnutelně vedoucí k hypoxii (nedostatek kyslíku);
 • vyvolání nadměrné aktivity dítěte, vedoucí k propletení jeho krku nebo břicha pupeční šňůrou, což je potenciální nebezpečí pro následný porod.

Když se otok objeví v počátečních fázích těhotenství

Edém v prvních týdnech těhotenství je považován za důsledek:

 • dysfunkce životně důležitých systémů ženského těla (kardiovaskulární, močová, genitální atd.)
 • nedodržování denního režimu pití;
 • jíst velké množství slaných, smažených, kořenitých, sladkých a mastných potravin.

Je tam vždy otok v posledních 9 měsících těhotenství

Častý výskyt otoků v posledních stádiích těhotenství vůbec neznamená jejich povinnou přítomnost u každé ženy. V případě, že nedochází k odchylkám ve fungování jiných orgánů a normálnímu těhotenství, nemusí být mladá žena, která sportuje před a během čekání na narození dítěte, zadržování tekutin, které je pro ni nebezpečné, nebezpečné..

Pokud se obličej, nohy a paže zvětší, je možné pomocí léků snížit otok

Po identifikaci výskytu a vývoje latentního nebo zjevného edému v čase je předepsána léčba gynekologa v závislosti na anamnéze a současném stavu těhotné ženy. Moderní farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu léků, které jsou účinné v boji proti nebezpečné „nemoci“..

Co je předepsáno pro akutní formy

Při závažném otoku nohou, obličeje nebo horních končetin, kromě obecných doporučení a dodržování pitného režimu, jakož i při úpravě každodenní stravy, lékaři v nemocnici jmenují:

Jaké prostředky jsou účinné

Nejúčinnější z nich jsou uznáváni jako Curantil a Kanefron. Složení těchto léčiv je co nejpřirozenější, což vede k absolutní bezpečnosti jejich použití, spolu s vysokou rychlostí účinku účinných látek.

Co by se nemělo během těhotenství brát z otoku

Vzhledem k potenciálnímu nebezpečí pro těhotnou ženu, které představují některé léky, které byly úspěšně použity při léčbě otoků u jiných lidí, lékaři dávají přednost předepisování diuretik:

Jak se vypořádat s otoky během těhotenství s lidovými prostředky

Žena v pozici, pod silou domova, se snaží minimalizovat otoky pomocí efektivních lidových metod, úpravou svého jídelníčku a také provedením jednoduchých cvičení.

Koupele na nohou: jak zmírnit otoky

Nejběžnějšími „domácími“ prostředky k odstranění zadržování tekutin v nohou jsou:

 • koupele na nohy (ve vodě při teplotě 30 - 35 stupňů, mořská sůl, hořčice, heřmánek nebo meduňka se rozpustí v poměru 1 polévková lžíce účinné látky na litr kapaliny);
 • studená a horká sprcha.

Jak odstranit otok obličeje

Pro odstranění „otoku“ obličeje těhotné ženy se doporučuje každodenně otírat pokožku ledem a také pravidelně:

 • maska ​​z okurek;
 • maska ​​brambor a medu;
 • komprimovat na obličej s odvarem měsíčku, zelený čaj.

Jak snížit otok v břiše

Každodenní použití pomůže snížit nebezpečný otok v dolní části břicha během těhotenství:

 • ovocné nápoje z bobulovin;
 • zelenina čerstvá;
 • bylinné infuze, zejména petržel, šípky, hloh, heřmánek.

Dieta pro otoky během pozdního těhotenství

Kromě výše uvedených „rituálů“ se těhotným ženám doporučuje dodržovat speciální dietu ke snížení otoků, což znamená dostatečný příjem tekutin.

Výrobky proti bobtnání

Spolu s bohatým nápojem by měly být důležitými součástmi kompletní nabídky ženy, která čeká na dítě:

 • jídla bez solí;
 • čerstvá zelenina a ovoce, například mrkev, meloun, meloun;
 • sezónní bobule, zejména brusinky, brusinky a brusinky.

Ranná a pozdní strava pro celý den

Denní dieta budoucí matky s rozvojem otoky v rané i pozdní fázi znamená dodržování stejných základních pravidel „zdravé“ výživy:

 1. Denní objem soli v miskách by neměl překročit 5 g.
 2. Je nutné zcela vyloučit sladká, moučná, mastná, kořenitá a smažená jídla.
 3. Prioritou by měla být jídla bohatá na proteiny, vitamíny, prospěšné mikro a makro prvky:
 • vařené nebo pečené v troubě „dietní“ maso;
 • mléčné výrobky;
 • dušená jídla;
 • zelenina;
 • citrusové plody, zejména citron (bez alergií);
 • Ovesná kaše.
 1. Je nezbytné vyhnout se nadměrné konzumaci kávy, černého čaje a sycených nápojů..

Množství tekutiny spotřebované v posledních týdnech

Množství tekutiny spotřebované ženou v posledních týdnech těhotenství by mělo být alespoň 1 litr denně. Tento ukazatel se vztahuje nejen na čistou vodu a jiné nápoje, ale také na všechna tekutá jídla v každodenní stravě nastávající matky.

Nejmenší odchylka od obecně přijímaného režimu pití může vést ke vzniku otoky nebo naopak dehydrataci.

Cvičení z otěhotnění

Rovněž stojí za zmínku potřebu provést řadu cvičení těhotných žen, což přispívá k normalizaci procesu odstraňování nahromaděné tekutiny z těla. Tyto zahrnují:

 • pravidelné přijímání polohy kolenního lokte;
 • návštěva bazénu;
 • denní aktivní procházky na velké vzdálenosti;
 • „Zaokrouhlování“ a „ochabnutí“ zad, stojící na všech čtyřech;
 • několikrát držel polohu, střídal nohy, prováděl „tahání“ ohnutého kolena do žaludku, s doprovodným zaoblením hřbetu;
 • ležící na zádech a položení dolních končetin na polštář, provádějte kruhové pohyby nohou v různých směrech;
 • zůstat ve stejné poloze, střídavě táhnout nohy ohnuté na kolenou do žaludku.

Po prozkoumání informací ve výše uvedeném článku bude těhotná žena schopna pochopit, jak zabránit výskytu potenciálně nebezpečného stavu po celý život svého dítěte. Avšak navzdory existujícím „domácím“ metodám boje proti opuchnutí a známým „běžným možnostem“, pokud jsou zjištěny příznaky odchylky, by se nastávající matka měla okamžitě poradit s lékařem, aby zjistila, zda existuje skutečné nebezpečí pro její zdraví..

Otok rukou během těhotenství

Mnoho nastávajících matek čelí takovým problémům, jako je zadržování tekutin v těle. Tento stav vede k tomu, že se během těhotenství postupně objevuje otok rukou. Nemusí způsobit vážné nepohodlí, pokud je způsobeno nesprávnou výživou. Tato reakce těla je však někdy signálem závažných patologií. Například se může tímto způsobem projevit gestóza. Po 20. týdnu těhotenství musí být jakékoli projevy tohoto charakteru diagnostikovány odborníkem. Jinak může být u plodu riziko vzniku abnormalit..

Příčiny

Tekutina se v těle hromadí poměrně rychle. Někdy špatná strava vede k tomuto stavu. Například nastávající matka často jí slaná a smažená jídla, pije sodu, čaj a kávu. Kromě toho mohou existovat tyto důvody:

 • zvýšené hladiny progesteronu;
 • flebeurysm;
 • nemoc ledvin
 • zvýšení objemu krve v těle;
 • preeklampsie;
 • křeče v kapilárách.

Ať už je důvod jakýkoli, musí se těhotná žena nutně zjevit gynekologovi. Provede úvodní vyšetření, shromáždí anamnézu a případně dá pokyn jiným odborníkům. Nastávající matka by někdy měla navštívit i nefrologa, kardiologa nebo výživu. Pokud si nejsou jistí diagnózou, bude předepsána řada vyšetření..

Diagnostika

K otokům obvykle dochází po 20. týdnu těhotenství. Pokud tento stav začal trápit nastávající matku, musíte navštívit lékaře, protože hromadění tekutin v těle je považováno za negativní prognostický znak. Samotná těhotná žena může před návštěvou lékaře určit, zda má otoky nebo ne. Chcete-li to provést, měli byste kdekoli na pravé nebo levé ruce položit prst na kůži. Pokud se objeví díra, pak stav rozhodně vyžaduje odbornou radu. Abychom pochopili, otok způsobil problémy s metabolizací vody a solí, krevních cév nebo odtoku lymfy, může lékař předepsat taková vyšetření:

Hlavní metody diagnostiky otoku rukou během těhotenství
Diagnostická technikaČasPřesnost
Analýza moči5 minut60-80%
Krevní test10 minut80-95%
Ultrazvuk štítné žlázy30 minut40-60%
Dopplerografie30 minut40-60%

Po určitou dobu musíte změřit množství tekutiny, kterou pijete, a vyloučenou moč. Pomůže to diagnostikovat otoky rukou během těhotenství a také gestózu, což je nebezpečné pro matku i dítě. Doporučuje se také, aby nastávající matky pečlivě sledovaly přírůstek na váze.

Edém během těhotenství: 7 důležitých doporučení lékaře

Edém během těhotenství je stav, který se vyskytuje u většiny žen. Podle statistik se s nimi setkává pouze 20% těhotných žen. Edém často neovlivňuje tělo nastávající matky a jejího dítěte, ale někdy mohou doprovázet docela nebezpečné stavy, které vyžadují vyšetření a léčbu. Jaké jsou otoky během těhotenství a zda by se měly projevit nějaké projevy?

Isabella Charchyan
Porodník-gynekolog, Moskva

Edém je nadměrná akumulace tekutiny v intersticiálním prostoru kterékoli části těla. Během těhotenství se množství tekutin cirkulujících v ženském těle téměř zdvojnásobí, protože se také nachází v plodové vodě, placentě a rostoucím dítěti a jeho oběhovém systému. V tomto případě se mění metabolismus voda-sůl (sodík se hromadí v cévách, což zpomaluje vylučování tekutin) a rostoucí děloha tlačí na cévy a orgány, což zpomaluje krevní oběh a podporuje zadržování tekutin. Kromě toho vše způsobuje změna hormonálního pozadí během tohoto období pocit žízně, což také vede k otokům..

Edém jako syndrom doprovází mnoho nemocí různých orgánů a systémů těla: endokrinní, kardiovaskulární, renální a další zánětlivé procesy.

Otok (zvláště velký) není jen příznak, který vypadá neesteticky nepříjemně. Mohou být docela nebezpeční. V důsledku těžkého otoku matky může dojít k hypoxii (kyslíkové hladovění) a nastávající matka sama může trpět edémem vnitřních orgánů a v důsledku toho narušením práce. Edém může být také jedním z příznaků gestózy - stav, jehož závažný stupeň může dokonce vyvolat otázku předčasného porodu. Vzhled (a dokonce i jeho možný vzhled) je proto důležité sledovat v rané fázi.

Nicméně někdy i těžký otok neobtěžuje těhotnou ženu a její pohoda zůstává uspokojivá. I v takové situaci je lepší konzultovat lékaře, protože ve více než 90% takových případů se stav zhoršuje (bílkovina se objevuje v moči, stoupá tlak) a přechází do gestózy.

Edém začíná zpravidla narušit nastávající matku přibližně od 30. týdne (as gestózou - od 20. týdne) těhotenství.

Těžký otok může doprovázet těhotné ženy, které očekávají dvojčata nebo jen přinášejí velké ovoce.

Skrytý otok během těhotenství - co to je?

Zdá se, že otoky jsou vždy očividným problémem. To však není úplně pravda. Kromě zjevného otoku existují také tzv. Latentní (otoky vnitřních orgánů a tkání). Porodník-gynekolog, který pozoruje, můžete pomoci odhalit je provedením několika vyšetření:

 1. Pravidelné vážení. Příliš často se skrytý otok projevuje příliš velkým přírůstkem hmotnosti - více než 300 g týdně.
 2. Pravidelné měření obvodu nohy. Složitý latentní edém je indikován zvýšením obvodu dolní končetiny o 1 cm nebo více (měření se provádí jednou týdně).
 3. Studium indikátorů denní diurézy. Diuréza je objem moči vytvořený v určitém časovém období. S jeho pomocí je množství tekutiny, která byla opilá, porovnáno s objemem vylučované moči. Normálně se denně vypouští 3–4 veškerého opilého tekutin (včetně vody a dalších nápojů, ovoce a polévek).

Lékař zpravidla zjistí, zda je žena náchylná k otokům již v prvních týdnech těhotenství. Získává o tom údaje z vyšetřování pacienta, studia její ústavy, dědičnosti, anamnézy a také z krevního testu na biochemii. Čím dříve je známo, zda máte otoky, tím dříve můžete podniknout opatření, která jim zabrání.

Fyziologie a patologie otoků během těhotenství

Edém může být fyziologický a patologický. Fyziologický edém obvykle nezpůsobuje komplikace a dává těhotné ženě pouze pocit nespokojenosti s jejím vzhledem. Jejich původ je způsoben tím, že rostoucí děloha vytlačuje krevní cévy - to brání normálnímu odtoku krve. Děloha také tlačí na močovod, který způsobuje zadržování tekutin během těhotenství a v důsledku toho otok. Edém fyziologického typu může být také spojen s konstitucí samotné těhotné ženy - u žen s krátkou postavou a se zvýšenou tělesnou hmotností se vyskytují častěji.

Patologický edém zpravidla doprovází gestózu (pozdní toxikóza) - komplikace těhotenství, ke které může dojít ve třetím trimestru. Její příznaky jsou vysoký krevní tlak, vylučování bílkovin močí (normální, nepřítomné), nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, křeče (eklampsie), horečka, ospalost nebo naopak silné otřesy a těžký otok. Avšak gestóza nemusí být doprovázena edémem a taková „suchá“ gestóza je považována za závažnější případ. Také, gestóza není nutně doprovázena všemi výše uvedenými příznaky. Nejnebezpečnější je přítomnost záchvatů. Preeklampsie v každém případě vyžaduje téměř vždy pomoc lékaře a nalezení těhotné ženy v nemocnici. Čím dříve s ním začnete léčit, tím méně je pravděpodobné, že se stane vážným.

Otok nohou během těhotenství

Otok nohou během těhotenství je nejčastější formou otoku. Obzvláště znepokojují ty, kteří tráví hodně času na nohou nebo jednoduše po dlouhé procházce. Edém je obvykle patrný na nohou a nohou. Oblíbená obuv se zároveň stává malou nebo velmi drcitelnou. Je důležité vybrat ten, který nezpůsobí nepohodlí z dobře natažených materiálů, aby bylo pohodlné nosit odpoledne. Za zmínku stojí také opuštění vysokých podpatků, upřednostňování nízkých a stabilních. Pokud máte obavy z otoku nohou v průběhu těhotenství, zkuste opustit dlouhé procházky, nestojte dlouho na nohou, zaujměte polohu doma a zvedněte nohy nahoru, pravidelně také provádějte masáž chodidel.

Otok rukou během těhotenství

Edém rukou během těhotenství se zpravidla objevuje u žen, které pracují u počítače, jsou zapojeny do vyšívání a jakéhokoli jiného monotónního pracovního procesu - díky rovnoměrným pohybům dochází k přetížení tekutin. V tomto případě musíte pravidelně provádět prstová cvičení. Také od druhé poloviny těhotenství lékaři nedoporučují nošení prstenů na rukou. Pokud je neodstraníte včas, můžete počkat na určitý stupeň nafouknutí, při kterém bude velmi obtížné nebo nemožné je odstranit..

Edém obličeje během těhotenství

Otok obličeje během těhotenství je snadno pozorovatelný - obličej je kulatý a nafouklý. Nadýmání víček způsobuje zvláštní nepohodlí, pod očima se objevují tašky. Důvodem jsou specifické anatomické rysy očních víček - v této oblasti je uvolněné vlákno, které silně absorbuje tekutinu. Je možné omezit otok na obličeji při dodržení obecných pravidel pro prevenci otoku těla.

Otok nosu během těhotenství

Nos může bobtnat v důsledku obecného otoku obličeje, jakož i v důsledku možných alergických reakcí, které se během očekávání dítěte výrazně zhoršují. Je vhodné zabránit nazálnímu přetížení a otoku, protože v důsledku problémů s dýcháním je přístup kyslíku k dítěti obtížný. Můžete odstranit otoky pomocí kapek, ale nezapomeňte, že těhotné ženy mají zakázáno používat řadu obvyklých léků, proto je lepší, pokud vám lékař předepíše lék, který přesně ví, jaké prostředky jsou povoleny.

Prevence a léčba otoků během těhotenství

Těhotným ženám s otokem je věnována zvýšená pozornost ve fázi řízení na předporodních klinikách. Nastávající matka je pravidelně vážena, je měřen krevní tlak a ledviny jsou monitorovány močovými testy. Vše je zaměřeno na prevenci (prevenci) komplikací. Tipy, které lékaři dávají:

 1. Upravte svou výživu. Odstraňte smažené a uzené (jídlo připravené tímto způsobem má nepříznivý vliv na krevní cévy), vařte maso a zeleninu, páru, pečte. Jídlo by mělo obsahovat dostatečné množství bílkovin (aby nedošlo k jeho nedostatku, ke kterému může dojít při gestóze). Je také lepší nejíst mastná, kořenitá, nakládaná, sladká jídla, housky. Ale nízkotučné vývary, cereálie, ovoce a zelenina by se měly jíst pravidelně. Pro prevenci otoky je užitečné trávit dny nalačno, ale bez unášení ne více než jednou týdně a vždy po konzultaci s lékařem.
 2. Omezte příjem soli (ideálně na 1–1,5 g denně). Obsahuje sodík, díky čemuž zadržuje tekutinu v těle. Je důležité nejen přidávat sůl (nebo vůbec ne sůl) během vaření, ale také odstraňovat okurky, zelí, sledě, hranolky, sušenky, klobásy a klobásy ze stravy..
 3. Pijte více. Dostatečné množství tekutiny urychlí metabolismus ve vodě ve vašem těle. Pokud pijete trochu, můžete přivést tělo k dehydrataci, což není o nic méně nebezpečné. Pijte až 1,5 litru vody denně (bez polévek, kompotů) a vypijte většinu tekutiny před večeří a ponechte ji na večer menší. Je lepší pít ne ve velkých brýlích, ale v malých doušcích, často, ale postupně. Neměli byste však také tekutinu zneužívat - to je plné vzhledu ještě většího opuchnutí. Můžete pít nejen vodu, ale také džusy (nejlépe neslazené a čerstvě vymačkané), ovocné nápoje, čaj s mlékem. Zároveň je lepší se nezapojit do černého čaje a kávy, mohou ovlivnit krevní cévy a tlak. Zelený čaj také není tak užitečný, jak si mnoho lidí myslí: obsahuje velké množství kofeinu a může také ovlivnit stav krevních cév. Můžete pít maximálně dva šálky denně. Zapomeňte na sodu, tím sladší. Kromě zadržování tekutin také vyvolává pálení žáhy. Pokud začnete pít tzv. Diuretické čaje, poraďte se se svým lékařem - ne všechny tyto nápoje mohou mít prospěch a musíte je brát velmi opatrně.
 4. Pohybujte se a provádějte silou gymnastiku. Při aktivních pohybech je riziko otoku sníženo na polovinu. Udělejte speciální cvičení pro těhotné ženy, jógu, navštivte bazén. Hlavní věc není přehánět to a dělat to, jak nejlépe umíte. Zatížení by mělo být rovnoměrné a dávkovat..
 5. Odpočívej nohy. Snažte se stát a nechodit příliš dlouho. Pokud sedíte, postavte nohy na speciální stojan nebo stoličku. V tomto případě je přísně zakázáno sedět s jednou nohou zkříženou na druhé. Při delším sezení asi jednou za hodinu si udělejte gymnastické nohy - otočte je různými směry. Stůjte střídavě na patách a na půl špičkách. Nesedejte dlouho na jedné póze. Ležící, položte váleček pod nohy. Ochlazujte koupel a masáže nohou.
 6. Snažte se být dlouho v horku nebo v dusných místnostech.
 7. Dle doporučení lékaře používejte speciální kompresní oděvy. Otok nohou může být doprovázen křečovými žilami. Na řešení tohoto problému by se měl podílet flebolog, on vám také určí prádlo potřebné míry komprese. Hlavní věc je vybrat si velikost, neměla by stisknout.

Edém je příznak spojený s téměř každým těhotenstvím. Malý otok je téměř nevyhnutelný, ale v nich není nic nebezpečného. Není tedy třeba se obávat. Hlavní věcí je ukázat zodpovědnost včas a nezapomenout na pravidla jejich prevence, aby nedošlo ke značné míře. V tomto případě po porodu otok poměrně rychle vymizí, protože ženské tělo ponechává asi 8 litrů přebytečné tekutiny. A na tento problém rychle zapomenete.

Příznaky edému: kdy navštívit lékaře

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda máte otok nebo ne, je stisknutí prstu na kůži. Pokud nedochází k otokům, nebude na kůži žádná stopa, pokud ano, uvidíte díru, která se vyrovná poměrně pomalu, a samotná kůže bude bledá a napjatá s otoky..

Mírný otok nepoškodí těhotnou ženu, existují však známky, které si všimly, že je lepší neváhat konzultovat lékaře:

 • Dramatický nárůst hmotnosti. Pokud získáte více než 300 g týdně, znamená to výrazný otok a velké množství přebytečné tekutiny v těle.
 • Projev otoků ráno. Otok je zpravidla dočasný a večer se zintenzivňuje a ráno to nenasvědčuje. Pokud vás ráno vadí, může jít do nebezpečné míry.
 • Pálení, brnění prstů a rukou, jejich necitlivost. To je způsobeno kompresí nervů. Při těžkém otoku se mohou objevit i obtíže při ohýbání prstů a je bolestivé šlápnout na nohy.
 • Boty jsou těsné a stísněné, prsteny se obtížně odstraňují z prstů nebo se neodstraňují vůbec.
 • Silné zaoblení obličeje, otoky nosu a rtů.
 • Palpitace, dušnost, zvýšený tlak.

Edém během těhotenství

Edém během těhotenství: typy, příčiny, diagnostika, léčba. Mnoho žen během těhotenství začíná trpět různými druhy otoků. Vyvstává otázka: „Co je příčinou otoku a co dělat, jak se jich zbavit?“ V tomto článku se pokusíme pomoci budoucím matkám v této záležitosti. Budeme hovořit o typech otoků, příznacích, příčinách, nebezpečích s nimi spojených a samozřejmě o způsobech léčby tohoto onemocnění. Tak začněme.

Druhy otoků

Edém během těhotenství u žen během těhotenství lze rozdělit na dva typy: fyziologický a patologický.

 • Fyziologický edém se nejčastěji vyskytuje v důsledku zvýšené fyzické námahy, tepla a nadměrného příjmu soli, což interferuje s odebíráním tekutiny z ženského těla.
 • Patologický edém se objevuje, když je v těle ženy narušeno metabolismus voda-sůl, a může také naznačovat přítomnost gestózy nebo jiných životních funkcí řady vnitřních orgánů..

Fyziologické samy o sobě mohou být neviditelné a lze je vysledovat v nohou a rukou. Když tlačíte na oteklé části těla, můžete cítit tlak nahromaděné tekutiny na měkkých tkáních. Fyziologický edém na nohou se může vyskytnout u žen trpících křečovými žilami au žen s nadváhou v důsledku ještě větší zátěže na nich.

Patologický edém se projevuje v závažnější formě. Otok může nejen ruce a nohy, ale také žaludek a obličej. Nejtěžší je generalizovaný (obecný) edém, kdy je ve většině částí ženského těla sledován otok měkkých tkání. Tento edém se právem nazývá „dropsy“.

Otok rukou a prstů

Edém během těhotenství / Často může těhotná žena slyšet doporučení k odstranění zásnubního prstenu a dalších prstenů během těhotenství, např otok rukou žen na místě není vzácným jevem. Zásnubní prsten může být jednoduše nemožné odstranit obvyklým způsobem, a když se to začíná právě řezat do kůže, někteří to prostě musí řezat.

Příčinou otoku rukou mohou být často patologické abnormality v ledvinách. Pokud žena ještě před těhotenstvím trpěla onemocněním ledvin, měla by o tom definitivně varovat svého lékaře a při prvních příznacích se k němu obrátit a provést močový test. Při potvrzení diagnózy může lékař předepsat nemocniční léčbu.

Blíže ke třetímu měsíci těhotenství může žena začít trpět syndromem karpálního tunelu v důsledku otoku rukou. To se projevuje ve formě bolesti a necitlivosti v zápěstí, svědění, slabost prstů, chvění v rukou. Tento syndrom je příležitost konzultovat s lékařem, ale nebude dobré vědět, jak tyto projevy odstranit.

Při prvních nepříjemných pocitech je třeba se třást rukama a poté zvednout ruce nahoru, aby byl zajištěn odtok krve. Pak klidně položte ruce na měkký povrch. Pokud se syndromy začaly objevovat během spánku, měla by žena jednoduše změnit polohu těla. Ruce by měly ležet rovné a volné, nic by je nemělo rozdrtit.

Pokud však po narození tento syndrom neprošel a pravidelně nenapadl život ženy, bude pravděpodobně nutné vyřešit problém uvolňování nervů operativním způsobem..

Otok nohou

Edém během těhotenství. S otokem nohou se zvyšuje riziko žilních hvězd, tzv. Křečových žil. Nejčastěji je otok nohou mučen již během třetího trimestru těhotenství. Kotníky a chodidla po celý den bobtnají. Pokud otok v noci ustane, nepředstavuje žádné zvláštní nebezpečí. Stává se však, že po noci otok nohou nikam nešel. V tomto případě byste se měli poradit se svým lékařem, abyste zjistili důvod, protože v takovém případě může být ohrožen život dítěte, zejména pokud to způsobí nejen otoky nohou, ale také tím trpí prsty a obličej..

Otok obličeje

Nejčastěji se v důsledku poruchy funkce ledvin na obličeji objevuje otoky v oblasti očí a oční víčka bobtnají. Také mnoho těhotných žen má otoky nosu, když se zvýšenou suchostí v nose a svěděním se zvětšuje nosní sliznice. Tento edém se cítí podobně jako rýma, ale objevuje se současně (například buď ráno, nebo jen večer, nebo pouze v noci). Může se vyskytnout v různých stádiích těhotenství, u některých žen to trvá stále. Sama o sobě nepoškodí ženu, pokud není spojena s žádnými komplikacemi. Nezapomeňte však, že když je dýchání obtížné, dítě dostává méně kyslíku, a to již má důsledky.

V případě léčby otoků obličeje je nutné zajistit, aby to bylo opravdu otok, a ne, řekněme, alergická reakce na něco. Spolu s nosem mohou rty nabobtnat. V tomto případě musíte kontaktovat kardiologa, zvláště pokud se začaly rty modřit, protože příčinou tohoto chování těla může být srdeční problém.

Jaké jsou příčiny edému?

Edém během těhotenství. Příčiny otoku u těhotných žen jsou velmi rozmanité. Zvýšení dělohy během těhotenství vede k tomu, že se zvětšující se velikost začíná vyvíjet tlak na jiné orgány a měkké tkáně. V tomto případě dochází k narušení průtoku krve v cévách, což má za následek otok.

Druhým důvodem může být ztenčení krevních cév, které se v důsledku narušení metabolismu vápníku v těle ženy stávají tenčí než před těhotenstvím. V tomto případě začnou tenké stěny cév intenzivně procházet tekutinou do měkkých tkání, což způsobuje otoky.

Dalším důvodem je zahájení trombózy. V tomto případě se místo otoku zbarví červeně a objeví se bolest. Nejčastěji k tomu dochází v oblasti nohou.

Srdeční dekompenzace je také příčinou výše zmíněného edému. V tomto případě je to možné, ale je předepsána i nouzová hospitalizace..

Mírný fyziologický edém se objevuje se zneužíváním slaných potravin a zvýšenou fyzickou aktivitou.

Patologický edém, který končí kapkou, může být vyvolán genetickou predispozicí těla, stresem a poruchou neuroendokrinní regulace.

Diagnostika

Definice latentního edému je provedena dvěma způsoby. První je možné při pravidelném vážení. Nadměrný přírůstek hmotnosti o více než 300 g týdně může znamenat latentní edém. Druhá metoda zahrnuje zavedení lékaře of ml fyziologického roztoku subkutánně. Pokud po 40 minutách solný roztok se úplně nevyřešil, což také ukazuje na výskyt otoků.

Zvýšení obvodu obvodu kotníku o více než 1 cm za týden také naznačuje otok.

Poslední způsob, jak se doma ujistit, že máte otoky, je porovnat množství tekutiny, kterou denně pijete, s močí shromážděným denně. Tato částka by měla být přibližně stejná. Pokud je rozdíl 150 ml nebo více, je zaručen vnitřní edém.

Jaké poškození může způsobit otok??

Edém během těhotenství. Edém, který se objeví během dne, ale zmizí ráno, a po spánku už tam nejsou, nenesou v sobě žádná nebezpečí. Pokud ale do rána otok nespal, ale spíše se zhoršil, nezdržujte cestu k lékaři, protože to může znamenat nástup preeklampsie, během níž se zvyšuje otok, tlak stoupá, spolu s močí, protein se vylučuje z těla, objevují se křeče. První fáze gestózy ještě není tak nebezpečná, ale ve čtvrté fázi placenta stárne a existuje reálné nebezpečí úmrtí matky a dítěte..

Léčba otoků u těhotných žen

Strava bez obsahu solí a kontrola denního příjmu vody pomůže zbavit se fyziologického edému. Pití malého množství tekutiny denně může způsobit reakci organismu, ve které se tekutina hromadí v měkkých tkáních pro budoucí použití..

Lékař může pomoci v boji proti patologickému edému předepsáním speciální stravy na základě výsledků analýz. V žádném případě nezapomeňte, že „hnutí je život“ a jemná tělesná výchova bude vždy zbytečná.

Léčba drogy

Doma se drogová léčba příliš nepraktikuje, protože V lékárně si nemůžete koupit léky na otoky. Obvykle se k odstraňování tekutin z těla používají různá diuretika, ale během těhotenství je zakázáno používat tyto léky. Pokud tedy dietní metody nejsou vhodné a edém se zvyšuje, ošetřující lékař s největší pravděpodobností předepíše hospitalizaci.

Při ústavní léčbě jsou kapátka předepisována na základě léčiv určených speciálně pro posílení cév. Stejně jako kapátka používající kyselinu lipolovou a další vitaminy, které budou nezbytně zahrnovat hořčík a vitamín E. U homeopatických poruch je chlorid sodný také součástí léčby, ale až po dalším vyšetření, protože tento lék ovlivňuje životně důležité orgány.

Alternativní léčba

Alternativní způsoby léčby zahrnují léčbu lidovými léky, jógu, akupunkturu. Tyto metody však musí být schváleny osobním lékařem, as při aplikaci na těhotnou ženu mohou mít kontraindikace.

Alternativní metody léčby jsou použití různých bylin.

 1. Dobrým řešením je infúze rostlin, jako je medvědice, brusinka, medvědí ucho, hloh a přeslička. U onemocnění ledvin se však tato infuze nedoporučuje..
 2. Při otoku je infuze kořene petrželky velmi dobrá. Pro jednu sklenici vody, jednu polévkovou lžíci kořene. Na podzim.
 3. Můžete také pít infuzi, nalít kukuřičné stigmy vroucí vodou a po 2 hodinách přidat med (opět, pokud neexistují žádné kontraindikace na med). Použijte 1 lžíci každé 3 hodiny po celý den.
 4. Obyčejný zelený čaj je dobrý diuretikum..
 5. Můžete také zkontrolovat u svého lékaře speciální bylinné přípravky, které lze snadno koupit v jakékoli lékárně..
 6. Pokud se při užívání bylin cítíte hůře, měli byste okamžitě opustit jejich používání a poradit se s lékařem.

Dieta pro otoky

Pokud strava umožňuje odmítnutí takových potravin, jako jsou: sýry, klobásy, různá uzená masa, mastná vysoce kalorická jídla, jako jsou dorty a zmrzlina, halva. Smažená jídla, rajčata, zelí, okurky, sledě, solené ořechy atd. Jsou zakázány. Musíte jíst více zeleniny a ovoce, i když v žádném případě nemůžete potravu zvířat úplně odmítnout, protože dítě potřebuje velké množství bílkovin.

Pitné vody během dne by také mělo stačit. Množství tekutiny závisí na délce těhotenství, v průměru je to 2 litry denně. Při pití se však musíte vzdát kávy a sodovky. Džusy se přednostně konzumují čerstvě vymačkané než z Tetra Pak. S otokem, brusinková a brusinková šťáva je dobrá, stejně jako deset hodin infuze sušených meruněk. Jablka a tvaroh musí být součástí každodenní stravy.

Prevence otoky během těhotenství

Edém během těhotenství. Prevence zahrnuje denní procházky, lehká cvičení, rovnoměrnou fyzickou aktivitu a správnou výživu. Kontrola pitné tekutiny: v prvních dvou trimestrech o objemu 2 litry, ve třetím řezu téměř polovina. Plný odpočinek a zdravý spánek po dobu asi 10 hodin (denní spánek by měl být také v plánu).

Pravidelné vážení vám pomůže vypočítat nežádoucí procesy. Aby se žena cítila dobře, porod byl snazší a dítě bylo zdravé, měla by během celého těhotenství získat v průměru ne více než 12 kg. Nadměrné množství znamená buď přítomnost vnitřního otoku nebo nadváhu u dítěte. To a další není žádoucí.

Je také důležité nezapomenout na posílení plavidel. K tomu pomohou konzultace lékaře, jehož doporučení budou vycházet z gestačního věku a stávajících kontraindikací.

Články O Neplodnosti