Hlavní Neplodnost

Během těhotenství létáme na dovolené. Pravidla, doporučení, tipy

„Vestnik ATOR“ s pomocí gynekologů a pojišťoven sestavil řadu nejdůležitějších tipů a doporučení, které těhotné ženy budou potřebovat při plánování, přípravě, letu a pobytu na letní letní dovolené - od výběru pojištění až po pravidla bezpečného opalování a výživy.

Podrobnosti a nuance organizace letní dovolené během těhotenství byly hlášeny Vestnik ATOR:

Natalia Badiková, porodník-gynekolog s 13letou zkušeností, urogynekolog, kandidát na lékařské vědy

Julia Alcheeva, výkonná ředitelka ERV Insurance Company, největšího hráče na pojistném trhu monotourismu v Rusku.

Z naší recenze se dozvíte:

 • V jakém období těhotenství můžu létat na dovolené a ve kterém je lepší zůstat doma
 • Jaký týden těhotenství můžete letět na dovolené v zahraničí
 • Jaké pojištění si vybrat pro těhotné
 • Co musíte udělat před opuštěním těhotné ženy a jaké dokumenty je třeba vzít
 • Jaké příznaky je lepší odložit těhotnou ženu?
 • Letadlo, auto, vlak - což je bezpečnější pro těhotné ženy?
 • Je možné, aby těhotné ženy procházely skenerem během inspekce na letišti
 • Letecká doprava během těhotenství: jak se chovat a co s sebou vzít
 • Která země si vybrat pro dovolenou na pláži během těhotenství
 • Jak se opalovat během těhotenství
 • Kde je bezpečné plavat těhotné - moře nebo bazén
 • Jak jíst těhotné na dovolené
 • Co dělat, když se dozvíte o těhotenství během vaší dovolené

I. PLÁNOVÁNÍ VACIONŮ V PREGNANCII

KDYŽ PREGNANT MŮŽE LETÍ NA DOVOLENÁ A KDYŽ JE LEPŠÍ POBYT V DOMU

V každém případě by rozhodnutí o cestě v průběhu těhotenství mělo být učiněno až po absolvování nezbytných vyšetření a analýz - za účelem ověření normálního průběhu těhotenství vyloučte patologické stavy.

Aby se vyloučilo riziko včasné rezervace, měly by těhotné ženy při zakoupení prohlídky vždy uzavřít rozšířené pojištění - se zapnutou možností pojištění zrušení cesty. Pokud jste se dozvěděli o těhotenství později, než si koupíte prohlídku - toto pojištění by mělo být zakoupeno samostatně, jakož i speciální zdravotní pojištění (ale o tom více později).

Podle lékařů a pojistitelů, pokud neexistují lékařské kontraindikace, je nejlepší jít na plážovou dovolenou s leteckou dopravou v druhém trimestru těhotenství, s určitými omezeními - v první a první polovině třetího trimestru (až 31 týdnů)

"Gestační věk je podle lékařské praxe od 14 týdnů do 23 týdnů nejklidnějším a relativně nejbezpečnějším obdobím pro lety a cesty," říká Natalya Badíková, porodnice-gynekologka.

Těhotenství od 14 týdnů do 23 týdnů, podle lékařské praxe, nejklidnější a relativně bezpečné období pro lety a cesty

Podle lékařů nejde pouze o to, že těhotné ženy mají často toxikózu až 12 týdnů, což se projevuje únavou, nevolností, špatným zdravotním stavem, změnami chuťových preferencí atd., Které samozřejmě nepřispívají k klidnému odpočinku. Faktem je, že až do 14. týdne včetně v ženském těle je intenzivní základní „pokládání“ všech dětských systémů a orgánů - a je důležité, aby nezasahovala. Navíc v Rusku se nejdůležitější screening během těhotenství provádí až na konci prvního trimestru - od 11 do 14 týdnů. Tento screening zahrnuje specializovanou ultrazvukovou diagnostiku, výpočet individuálního rizika porodu dítěte s chromozomální patologií a řadu dalších komplexních studií. Je nesmírně nežádoucí nechat si ujít, takže výlet daleko od místa lékařského pozorování od 11 do 14 týdnů těhotenství je lepší zcela vyloučit.

Stejné pravidlo platí po dobu 18–21 týdnů - v této době se těhotné ženy podrobují druhému screeningu (perinatální diagnóza abnormalit vývoje plodu, velmi důležitá studie), proto je nutné být na dosah kliniky, kde se provádí, a naplánovat datum zahájení a ukončení prohlídky správně projít touto zkouškou.

PŘED KAŽDÝM TÝDENEM PREGNANCY MŮŽETE LETAT NA VACAČNÍCH ZAHRANIČÍCH PREGNANCY

Uvědomte si, že třetí trimestr těhotenství se obecně nedoporučuje pro cestování s leteckou dopravou a změnou klimatu. Lékaři považují za mimořádně nežádoucí jít na dovolenou od 28. týdne těhotenství do porodu, pokud:

 • existuje zatížená porodnická a gynekologická anamnéza (potrat dříve, potraty, zmeškaná těhotenství, vážná gynekologická onemocnění atd.)
 • existují závažná somatická doprovodná onemocnění, včetně autoimunitních onemocnění
 • je to vícenásobné těhotenství (dvojčata nebo trojčata).

Pokud však těhotenství postupuje normálně, bez komplikací, může turista jít na plážovou dovolenou do zahraničí, ale skončí nejpozději do 31 týdnů těhotenství..

Proč přesně toto období? Jde nejen o zvýšené riziko v této fázi, ale také o to, že všechny existující speciální pojistné produkty v Rusku s možnostmi pro těhotné ženy poskytují pojištění těhotných žen na pojištění maximálně do 31 týdnů. Z tohoto důvodu není veškerá cestovní cesta těhotných žen od 32 týdnů pojištěna žádnou pojišťovnou. Jednoduše neexistují takové politiky - což znamená, že komplikace nebo předčasné porody v zahraničí ohrožují obrovské částky účtované za léčbu.

Po 32 týdnech lékaři i pojišťovny dávají všem dobrou radu: necestujte do zahraničí, pokud se nejedná o záležitost složitých životních situací. Tuto radu je třeba brát velmi vážně. Statistiky největší cestovní pojišťovny, ERV, jsou zklamáním: 9 z 10 žen, které hledají lékařskou pomoc v zahraničí kvůli těhotenským komplikacím, ztratilo své dítě.

Nakonec si vzpomínáme na další faktor. U gestačního věku 30–34 týdnů se provádí ultrazvukové vyšetření v místě pozorování těhotné ženy. To znamená, že v tomto období je také lepší být v dosahu zdravotnického zařízení, kde se provádí sledování těhotenství.

KTERÉ POJIŠTĚNÍ ZVYŠUJTE PREGNANT

„První věc, které by turisté měli pochopit: pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebují zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy. Žádná ze základních pojistných smluv na trhu, která přichází „ve výchozím nastavení“ v pravidelném zájezdovém balíčku, nepokrývá žádné riziko komplikací těhotenství po dobu 12–31 týdnů. V takovém případě musí turista požádat cestovní agenturu nebo si zajistit zvláštní pojištění v rámci zvláštního programu, “uvedl výkonný ředitel pojišťovny ERV.

Pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebujete zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy - nejedná se o pojištění, které je již součástí zájezdového balíčku

Převážná většina ruských pojišťoven nezařazuje do základních programů a rizika těhotenských komplikací po dobu až 12 týdnů. Jedinou výjimkou na trhu je pojištění ERV, které i v „základní“ verzi rozpoznává komplikace těhotenství až 12 týdnů jako pojistnou událost, protože je možné, že pojištěná nemohla vědět o jejím těhotenství v raných stádiích.

Pojistné produkty pro těhotné ženy, počínaje 12-13 týdny, jsou v sortimentu všech hlavních hráčů na pojistném trhu, turista si může vybrat takové pojištění podle sady možností, výše pojistného krytí nebo ceny.

Pokud jde o pojištění, která kryjí rizika do 31 týdnů těhotenství (toto je maximální doba), je jich relativně málo. Nejkompletnější pojištění je opět u ERV (sazba Optima): kromě doby do 31 týdnů včetně zahrnuje krytí zdravotní výdaje nejen pro ženy, ale také 10 000 eur za péči o dítě ve zdravotnickém zařízení v případě předčasného porodu (ostatní společnosti kryjí) pouze výdaje na zdravotní péči matky). Tato částka je dostatečná pro dlouhodobé kojení dítěte pomocí speciálního vybavení v Evropě nebo Turecku.

Pojištění musí samozřejmě zahrnovat možnost „zrušení cesty“ (v každodenním životě se také nazývá „cestovní pojištění“). Stav těhotné ženy se mění a může se stát, že těsně před cestou bude mít kontraindikace k letu. Je důležité si uvědomit, že pokud turista letí se svým manželem, dětmi, dalšími příbuznými, obdrží celou částku celé prohlídky, pouze pokud je pro všechny vydáno „cestovní pojištění“ (nejen pro těhotnou ženu)..

CO POTŘEBUJETE PŘED PREGNANTOVOU ŽENOU DOVOLENÁ A KTERÉ DOKUMENTY UŽÍVAT

Před cestou (3-7 dní) je nutné navštívit terapeuta a ošetřujícího gynekologa, poradit se a případně podstoupit předepsané testy a postupy.

Musíte požádat lékaře o vydání osvědčení letecké společnosti o délce těhotenství a nepřítomnosti lékařských kontraindikací (bez něj, pokud existují vnější příznaky těhotenství, někteří dopravci nemusí na palubě letadla povolit).

„Kromě pojištění, cestovních dokladů a pasů byste si měli vzít i výměnnou kartu - zejména pokud jedete do Ruska. Pro pohodlí a klid v duši může také rekreant vzít výpis od ošetřujícího lékaře s jeho anamnézou, jmenováním, výsledky nejnovějšího ultrazvuku, screeningem atd., A přeložit je, pokud ne do jazyka hostitelské země, pak alespoň do angličtiny, “radí lékař gynekologka Natalya Badiková.

Bylo by také dobré, kdyby ošetřující lékař mohl být během prázdnin v kontaktu s turistem. Moderní telemedicínské služby to umožňují. Například před cestou si můžete u svého lékaře zkontrolovat, zda konzultuje na dálku ve speciální aplikaci, nebo si koupit předplatné několika telemedicínských konzultací důvěryhodného operátora telemedicíny. Mimochodem, gynekologové také konzultují vzdáleně.

CO PREGNANTNÍ PŘÍZNAKY JE LEPŠÍ POSILOVAT TRIP

"Kreslení bolesti v dolním břiše v prvním trimestru těhotenství, tažení, křeče bolesti nebo napětí (falešné a skutečné kontrakce) - ve druhém a třetím trimestru těhotenství před cestou - poplašný zvonek." To jsou bezpodmínečné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Hnědá skvrna nebo zejména šarlatová skvrna v kterékoli fázi těhotenství, vodnatá ve druhém a třetím trimestru je také příležitostí k okamžitému návštěvě u lékaře a necestování na letiště, “říká Natalya Badiková.

Mezi další „špatné“ příznaky, které ukazují na nutnost rychlé konzultace turisty s lékařem, patří prudká bolest hlavy, doprovázená tinnitem. To mohou být první známky gestózy nebo preeklampsie. Důvody odložení cesty těhotné ženy - zvracení, průjem, stejně jako exacerbace průvodních nemocí.

Aby těhotná žena mohla bezpečně zrušit cestu ze zdravotních důvodů a neztratit peníze, musíte při nákupu zájezdu nebo samostatně (nejpozději 5 dnů před odjezdem) sjednat cestovní pojištění pro všechny účastníky zájezdu, o kterých jsme již mluvili. Náklady zpravidla činí 5% z celkové prohlídky.

II. LETOVÉ LETY

PLÁN, AUTOMOBIL, VLAK - CO JE BEZPEČNÉ PRO PREGNANTNÍ ŽENY?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není letoun pro těhotné ženy vůbec „nejrizikovějším“ způsobem dopravy.

"Mnoho lidí si myslí, že nejbezpečnější věcí pro těhotné ženy, které cestují ve vlastním autě, je to, že se můžete zastavit kamkoli budete chtít." Ale není tomu tak. Takže, jak se třese v autě, netřese se nikde, dokonce ani ve vlaku. Nárazy, prudké brzdění, mimořádně nebezpečná situace na silnici - to vše velmi negativně ovlivňuje stav těhotenství. Plus, dlouhodobý nedostatek pohybu, nemoci z pohybu, zápach benzínu - to může vyvolat kaskádu patologických reakcí, “říká Dr. Badiková.

Pokud jde o vlak, pak, pokud je to pohodlný expresní vlak, a zejména pokud cesta není dlouhá (3-4 hodiny, Sapsan), pak to lze zvážit. Můžete také zvážit nový dvoupatrový výraz „Moskva-Soči“. V jiných případech, zejména pokud je vlak starý, s koupelnami odpovídajícími věku, lékaři doporučují myslet na letadlo místo na vlak.

MŮŽE ZPŮSOBIT ZPŮSOB ZPŮSOBOVAT SKENOVÁNÍ SKENERU PŘI PROVOZU NA LETIŠTĚ

Nebezpečné jsou pouze rentgenové přístroje - měli byste tedy zjistit, jaký typ skeneru na letišti. Pokud je na zařízení odpovídající ikona, musíte zaměstnankyni letiště ukázat těhotenský list a projít jinými screeningovými postupy.

Moderní zařízení na letištích však nejsou pro těhotné ženy nebezpečná. „Moderní letištní skenery používají nízkofrekvenční elektromagnetické pole. Nejedná se o ionizující záření, nepoškodí tělo těhotné ženy a dítě z ní ani ultrazvuk, “říká Natalya Badiková.

LETOVÁ POČASNOST: JAK SE DĚLAT A CO SE ZÍSKAT

Letecká doprava má také své vlastní faktory, které mohou negativně ovlivnit zdraví těhotných žen. Existují rizika, ale pokud se těhotná žena cítí dobře a lékaři nemají námitky proti dovolené, můžete létat.

Za prvé, jedná se o rozdíly v krevním tlaku během vzletu a přistání. Obvykle se s tím potýkají tím, že vytvářejí klidový stav (za letu musíte vzít speciální polštář s nastavitelným zesílením, jednorázové ušní zátky, obličejovou masku) a hojný nápoj (čistá voda bez plynu). Po překročení hranice můžete na letišti bezpečně koupit vodu. Je také hezké vzít si s sebou tyčku horké čokolády (v případě poklesu tlaku a jen na svačinu).

Za druhé, jedná se o fyzickou nečinnost a dlouhodobý pobyt v sedu, takže těhotné ženy by si měly zvolit, pokud je to možné, během tohoto období svého života, destinace pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Kdykoli je to možné, těhotné ženy by si měly během tohoto období svého života zvolit místo pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Proč? "Dlouhý pobyt v sedě vede ke stagnaci v pánvi." To může narušit průtok krve v pánevních orgánech, včetně dělohy, a způsobit změnu funkce střev. Oteklé střevní smyčky mohou vyvíjet tlak na dělohu, mohou způsobit hypertenzi, což v některých případech může způsobit potrat, “vysvětluje Natalya Badiková. Jak se vypořádat s tímto rizikem? Je to jednoduché: během letu se musíte snažit chodit po kabině častěji, vstávat, měnit polohu těla, dělat lehkou gymnastiku pro nohy a paže.

Při letu (v příručním zavazadle) by těhotná žena neměla zapomenout vzít hygienické prostředky (mokré ubrousky, jednorázové vycpávky atd.), Micelární vodu (nejvýše 100 ml na letadlo) - zvlhčit pokožku za letu, sadu přípravků (jsou-li přípravky vzácné a jsou na předpis, je lepší je na ně vzít předpis, někdy s notářským překladem - aby se zabránilo problémům na hranicích).

Také těhotné ženy by se měly během letu starat o kompresní úplety. Mělo by to být punčochy nebo výšce kolen (třída komprese by měla být stanovena ošetřujícím lékařem). Ve druhém a třetím trimestru by měla být k letu nošena předporodní bandáž. Po dobu letu by měla žena nosit bavlněné spodní prádlo a podprsenku se širokými řemínky.

Za letu je pro těhotné ženy lepší mít pohodlné boty - v lehkých dýchacích mokasínech nebo pantoflích.

III. BEACH REST V PREGNANCY

KTERÁ ZEMĚ VYBRAJE PRO PLÁŽOVOU VACACI POČAS PREGNANCY

Seznam těchto zemí je určen kombinací tří hlavních faktorů. Za prvé, jak jsme již řekli, měly by to být destinace s krátkým letem (maximálně 5 hodin).

Za druhé, mělo by to být Rusko nebo zahraniční neexotické země s relativně mírným podnebím a stravou přizpůsobenou naší kuchyni. Je třeba se vyhnout zemím s příliš horkým podnebím a exotickou kuchyní..

„Voda a potraviny, které nejsou pro naši stravu charakteristické, například v zemích jižní a střední Ameriky, jihovýchodní Asie, mohou vyvolat toxikózu těhotných žen v prvním trimestru, i když ji nemáte. Vyvolává se také žárem. Skutečností je, že podnětem pro rozvoj toxikózy u těhotných žen může být hypoglykémie (nedostatek glukózy). A vyskytuje se v horkém podnebí kvůli zvýšenému odpařování vlhkosti z kůže, silnému pití a v důsledku toho nedostatku chuti k jídlu a dlouhým intervalům příjmu potravy, “říká Dr. Badiková.

Lékaři doporučují těhotným ženám, aby si vybraly ty země na dovolenou na pláži, kde průměrná denní (pozor - ne denní, ale průměrná) teplota v místě a během odpočinku nepřesahuje 30,5 ° C.

Těhotné ženy by si měly vybrat pro dovolenou na pláži ty země, kde průměrná denní (ne denní, ale průměrná) teplota během prázdnin nepřesáhne 30,5 ° C

Rozhodně nestojí za to vybírat těhotné ženy na dovolenou v zemi, kde existuje riziko nákazy giardiázou a obecně infekčních chorob (japonská encefalitida, horečka dengue, Zika atd.). Mělo by být výslovně vyloučeno z návštěv v zemích, ve kterých se doporučuje očkovat předem (seznam je uveden na internetových stránkách Rospotrebnadzor). Lékaři důrazně doporučují, aby těhotné ženy nebyly očkovány proti žádné nemoci - to může mít pro dítě fatální následky, protože jakákoli vakcína prochází placentární bariérou.

Zatřetí, u těhotných žen by se kromě klimatu a jídla mělo při výběru místa pro odpočinek vzít v úvahu ještě jeden faktor: dostupnost a úroveň léků v zemi a v hotelu. Přednost v těhotenství by měla být dána zemím s pokročilým léčivem (alespoň v letoviscích) a při výběru hotelu byste se měli zeptat cestovní kanceláře, zda je v hotelu lékař (zpravidla navštěvuje hotely na vysoké úrovni).

Výběr těhotné ženy v prvním a druhém trimestru tedy spadá do následujícího seznamu destinací: jsou to Rusko, slušné hotely v Turecku, Španělsku, Itálii, Řecku, Kypru, Chorvatsku, Bulharsku, Černé Hoře, Slovinsku a České republice. Můžete také jít do zemí Perského zálivu (nejlépe do rozvinutých emirátů Spojených arabských emirátů - Dubaj a Abú Dhabí nebo do Kataru) a pečlivě si vybrat hotel, upřednostňovat vysokou úroveň.

Je lepší vyloučit ze svého seznamu země rovníkové Afriky, jihovýchodní Asie a obou Amerik z jejich seznamu - z důvodu dlouhého letu, horkého podnebí, neobvyklého jídla, rizika infekčních chorob a v některých případech také kvůli potřebě očkování..

Jak se opalovat během těhotenství

Všechno je v pořádku a těhotná turistka je v letovisku. Léto a pláž znamenají slunce, a zde mají lékaři také své vlastní tipy. Slunce samozřejmě přináší těhotné ženě pozitivní (uvolňuje se více endorfinů), doplňuje nedostatek vitamínu D, který je typický pro obyvatele severních zemí.

Zaprvé by se těhotným ženám nemělo před sluncem vyhýbat a dokonce i plavat v moři (kvůli odrazu slunečního světla od vodní hladiny) od 12,00 do 16,00..

Za druhé a po zbytek času musíte pečlivě zvážit ochranu před slunečním zářením. „Během těhotenství má žena často hyperpigmentaci. Vzhledem k vystavení slunci během dovolené je velmi pravděpodobné, že věkové skvrny, pihy, které se objevují během těhotenství na otevřených částech těla, nezmizí. Proto je nezbytné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - lépe. Je žádoucí, aby vitamín E byl součástí takového produktu. A ihned po vystavení slunečnímu záření je třeba po opálení aplikovat speciální produkt, který navíc pokožku navíc zvlhčí, “říká Natalya Badikova.

Je nutné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - nejlépe více. Je žádoucí, aby složení bylo vitamin E

Lékaři považují takovou řadu ochranných prostředků, jako jsou Sanosan, Lierak, Uriage, z rozpočtu, například Garnier, za osvědčené prostředky. Ale vše je individuální a při výběru značky a, co je nejdůležitější, složení produktu, je lepší postupovat podle rady ošetřujícího gynekologa.

Gynekologové důrazně doporučují, aby turisté uzavřeli plavky na pláži a eliminovali tak přímé sluneční světlo na břiše. "Bude velmi dobré vzít si čepici s velkým štítem nebo čepici s lemem - vyloučit účinky slunce na obličej, protože rizika stárnutí u těhotných žen jsou velmi vysoká," radí dr. ​​Natalya Badiková.

KDE BEZPEČNÉ PLAVÁNÍ PREGNANTU - MOŘE NEBO BAZÉN

Těhotné ženy mohou bezpečně plavat v moři, pokud je teplé, pohodlné pro ženskou teplotu. Délka pobytu v něm je až do prvního okamžiku, kdy se těhotná žena cítí „chilliness“. Další tip - těhotné ženy nechtějí být dlouho v mokrých plavkách. Při prvních nepříjemných pocitech je lepší vyměnit oblečení, a proto si vezměte s sebou více než jednu sadu.

Ve stejné době, odborníci říkají, moře pro těhotné ženy je rozhodně lepší než bazén.

"Příliš chlorovaná voda v některých bazénech může vést ke změnám mikroflóry vagíny a nakonec k bakteriální vaginóze nebo zánětu této zóny," říká Natalya Badiková. Po bazénu je také lepší, aby těhotná žena prováděla vnější (pouze vnější!) Ošetření intimních míst miramistinem nebo podobnými prostředky.

JAK PODÁVAT PREGNANT NA VACACI

Strava v hotelu je lepší nechat beze změny, blízko k sadě produktů, které žena jí doma, říkají lékaři. Proveditelné rady, zejména u systému all-inclusive - hotelový bufet vám umožní vybrat si téměř jakýkoli druh jídla.

Existují však určitá omezení: například by měly být vyloučeny jakékoli nápoje sycené oxidem uhličitým, místo zeleného čaje je lepší pít černou. A jakékoli exotické produkty pro nás, včetně jižního ovoce a zeleniny, by měly být přidávány do stravy postupně, v malých porcích, počínaje 3-4 dny dovolené.

„Více než dvě neobvyklé ovoce denně (například manga) nestojí za to jíst. Pokud mluvíme o čerstvě vymačkané šťávě, pak je to náhrada za ovoce (nebo ovoce - nebo džusy z nich). Takové šťávy by se měly pít přísně po jídle, nikoli na lačný žaludek, aby se zabránilo zvýšené sekreci kyseliny chlorovodíkové a pálení žáhy, “vysvětluje Badikova lékař..

CO DĚLAT, POČÍTAJTE SE O PREGNANCII BĚHEM VAKACE

Turista se dozvěděla o jejím těhotenství, zatímco už byla na dovolené, a ona odletí zpět. To se stává. Pokud neexistují žádné rušivé momenty (špinění, bolest atd.) - neměli byste kontaktovat místního lékaře. Co je třeba udělat již v tomto období?

Lékaři v tomto případě doporučují okamžitě změnit stravu na frakční, vyloučit alkohol, kávu, kouření (pokud je takový zvyk), zahrnout do stravy více masa, ryb, kuře. V tomto případě je nutné omezit spotřebu jasně oranžové a červené zeleniny a ovoce - aby se nevytvořil alergický syndrom.

Pokud jde o transfer na letiště a samotný let, musí těhotná žena v raných fázích vyloučit vzpírání.

POZORNOST:

Ještě zajímavější materiály od ATOR jsou v našem kanálu na Yandex.Zen.

Na portálu "Academy ATOR" najdete bezplatné online kurzy, webináře a elektronické katalogy cestovních kanceláří..

Aktuální SPECIÁLNÍ NABÍDKY touroperátorů na zájezdech do zahraničí a v Rusku najdete v sekci STR portálu ATOR.

Kam v těhotenství odpočívat: užitečné tipy a pravidla

Lékaři tvrdí, že zdravé těhotenství není důvodem k odmítnutí cestování. Příjemné emoce, relaxace a celkově dobrá nálada jsou pouze ve prospěch nastávající matky. Je pravda, že je třeba vzít v úvahu některé nuance „zajímavé situace“ a naplánovat cestu správně. Kam a jak se můžete vydat na dovolenou během těhotenství, odborníci Coral Travel objasnili gynekologové z porodníka-gynekologa perinatálního centra Kyjeva.

Bezpečné období cesty

9 měsíců těhotenství je podmíněně rozděleno do tří trimestrů:

 • první - od prvního do 13. týdne těhotenství;
 • druhý - od 14. do 27. týdne;
 • třetí - od 28. do 38. týdne (do doby narození).

Mnoho žen se domnívá, že nejvhodnější čas pro cestování na dovolené je první trimestr. Bříško samozřejmě ještě není tak velké a je vhodné ho schovat pod tričko zdarma, zatím není těžké chodit a můžete aktivně trávit volný čas. Lékaři s tímto názorem nesouhlasí..

V prvním trimestru je tělo nastávající matky velmi citlivé na jakékoli změny: objevují se alergie na potraviny, nesnášenlivost vůči potravinám a pachům, nemoc z pohybu, toxikóza atd. Navíc v prvních týdnech těhotenství existuje vysoké riziko potratu, takže stres a stres jsou kontraindikovány. V této době gynekologové doporučují zdržet se dlouhých cest. Jsou povoleny pouze krátké výlety po zemi.

Nejbezpečnější pro cestování na dovolené porodník-gynekologové nazývají druhý trimestr. V této době si žena již zvykla na své „zvláštní“ postavení a plod začíná stabilní období vývoje vnitřních systémů. Pokud neexistují kontraindikace, můžete cestovat do zahraničí.

Ve třetím trimestru jsou náklady také kontraindikovány, protože existuje riziko předčasného porodu. Během tohoto období je důležité se připravit na vzhled dítěte a necestovat mimo region.

Kdy a kde lépe jít na odpočinek?

Touha změnit situaci a jít do jiné země je pro těhotnou ženu přirozená. Obzvláště když je okno vlhké a chladné, ale někde jsou písečné pláže a azurové moře. Zní to velmi lákavě. Těhotná žena však musí vzít v úvahu nejen své vlastní touhy, ale také možná rizika.

Před plánováním dovolené musíte vždy konzultovat s gynekologem a složit potřebné testy. Pokud neexistují žádné hrozby a kontraindikace, můžete si vybrat čas a místo odpočinku.

Lékaři doporučují, aby těhotné ženy dodržovaly následující pravidla:

 1. Neleťte do exotických zemí s horkým podnebím a vysokou vlhkostí. Pamatujte, že těhotné ženy jsou náchylné k otokům a přehřátí.
 2. Odmítněte výlety do asijských a tropických zemí. K jejich návštěvě jsou často zapotřebí preventivní očkování, která jsou pro těhotné ženy nebezpečná.
 3. Vyvarujte se náhlým změnám v časových a klimatických pásmech - více než 2-3 hodiny.
 4. Nejezděte do letoviska uprostřed turistické sezóny. V létě a v „horké“ sezóně jsou hotely přeplněné, takže je obtížnější vybrat si ten pravý pokoj. Kromě toho převládají hlučné animace, hudební chrastítka odkudkoli.
 5. Je vhodnější zvolit evropské země s mírným podnebím, stejně jako pobřeží Středozemního moře a Černého moře. Nejlepší země pro těhotné ženy uznaly Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Turecko, Bulharsko.
 6. Nenavštěvujte hory a oblasti: ve vysokých nadmořských výškách dochází ke změnám tlaku ak nedostatku kyslíku.
 7. Nejlepší je vybrat místa s rozvinutou infrastrukturou a dostupností zdravotnických služeb. Vynikající možností budou sanatoria se speciálními programy pro zbývající nastávající matky. Vhodné jsou také rodinné hotely s vysokou úrovní služeb a možností výběru a úpravy nabídky..

Let: možný nebo ne?

Prázdniny v zahraničí zahrnují leteckou dopravu. Porodník-gynekologové nezakazují ženám létat „v poloze“, pokud těhotenství půjde dobře. Jsou zde však také nuance a pravidla. Není vhodné zvolit si letadlo v prvním a posledním trimestru. Je důležité si uvědomit, že během letu se mění tlak. V raných stádiích to může způsobit oddělení placenty, krvácení a potrat, v pozdějších stádiích - předčasný porod. Pokud se nastávající matka cítí dobře, je bezpečné létat od 13. do 28. týdne.

Mnoho leteckých společností vyžaduje lékařský průkaz od lékaře o stavu těhotenství a také ženám neslouží déle než 30 týdnů.

Důležité tipy pro těhotné ženy:

 • Vyberte první řadu sedadel poblíž uličky;
 • pokud možno vstávejte ze svého sedadla každých 30 minut a chodte po kabině 2-3 minuty;
 • vezměte si s sebou nebo si objednejte dietní menu;
 • držte po ruce lízátka a potřebné přípravky;
 • před letem můžete vypít mírné bezpečné sedativum.

Další druhy dopravy: vlak, auto, autobus

Vlak je považován za nejbezpečnější způsob dopravy těhotných žen. Odborníci doporučují zvolit železnici, pokud doba jízdy nepřesáhne 20 hodin. Nezapomeňte si rezervovat spodní polici a nejlépe v měkkém vozíku.

kladyMinusy
Můžete si lehnout, odpočívat a spátDlouhá doba cestování
Pohodlné k jídlu je horká voda na přípravu čajeNevhodné WC, nestabilní pracovní doba toalety (uzavřené během parkování)
Jemné třepáníStuffy (pokud klimatizace nefunguje dobře)
Můžete vstávat a chodit kolem auta

Auto je také vhodné pro těhotné výlety, pokud často jezdíte. Odborníci doporučují nákup nafukovacích polštářů na krk a záda, jakož i zajištění možnosti přenocování, pokud je silnice plánována na dlouhou dobu.

kladyMinusy
Schopnost samostatně ovládat zastávky, jít na procházkuSilné třepání
Se vším, co potřebujete, si můžete vzít spoustu zavazadelSedící poloha
KlimatizaceNepříjemnost toalety, pokud na cestě nejsou žádná speciálně vybavená místa

Odborníci doporučují cestování autobusem pouze na krátké vzdálenosti - ne více než 2-3 hodiny na silnici se zastávkami. Těhotným ženám se nedoporučuje sedět déle než 1,5 hodiny. Rovněž všechny typy vodní dopravy spadají pod zákaz. Vzhledem k vysokému riziku nemoci z pohybu by měla být opuštěna i hodinu a půl plavby..

Bezpečnost cestování

Hlavní pravidlo těhotenské dovolené - cesta a odpočinek by se měla konat v pohodlí a přinášet potěšení. Odborníci nedoporučují šetřit na životních podmínkách a službách. Nejlepší je vybrat si rekreační místa s rozvinutou infrastrukturou.

Pravidla pro těhotné ženy:

 • doprovázet příbuzné nebo blízké osoby;
 • mít po ruce telefonní číslo gynekologa, který pozoruje těhotenství;
 • jíst ovoce a obecně neznámá jídla pečlivě;
 • vyhnout se stresu a podchlazení;
 • Nejezděte hodně, odmítněte žádné výlety a výlety autobusem;
 • Neopalovejte se, nosit klobouk a sluneční brýle;
 • nosit volné oblečení a pohodlné boty;
 • vybrat si uzavřené plavky na pláž;
 • vždy mít po ruce nesycenou pitnou vodu;
 • používat opalovací krém pro těhotné ženy;
 • odmítají kořenitá a kořenitá jídla, exotická jídla.

Co můžete dělat během vaší dovolené?

Těhotné je užitečné ve všem, co přináší příjemné emoce a radost. Je však třeba vyloučit silnou fyzickou aktivitu a emocionální výbuchy. Horolezectví, parašutismus, jízda na kajaku a další extrémní aktivity pro budoucí matku jsou kontraindikovány. Odpočinek by měl být prováděn v klidném měřeném rytmu s mírným cvičením.

Lékaři doporučují chodit i plavat. Obzvláště užitečné během těhotenství, vodní aerobik. Vodní procedury mají pozitivní vliv na vývoj dítěte, zmírňují únavu, zlepšují krevní oběh a tonizují pokožku. Ráno se můžete opalovat na pláži a večer si můžete klidně vzít promenádu ​​nebo poslouchat příjemnou hudbu při lahodné večeři..

Co vzít z dokumentů?

Během odpočinku, stejně jako při letu, jsou potřebné následující dokumenty:

 1. Osvědčení od gynekologa o stavu a načasování těhotenství - vydané nejdříve týden před dnem odjezdu.
 2. V některých případech mohou vyžadovat lékařskou kartu se závěrem ošetřujícího lékaře o zdravotním stavu.
 3. Běžné pojištění.
 4. Karta těhotenství a rodný list - pozdní.

Lékaři tvrdí, že zdravé těhotenství není důvodem k odmítnutí cestování. Příjemné emoce, relaxace a celkově dobrá nálada jsou pouze ve prospěch nastávající matky. Je pravda, že je třeba vzít v úvahu některé nuance "int.".

Kam jít na těhotnou dovolenou: v mateřských sanatoriích, na jak dlouho jít k moři, je možné letět letadlem, gynekologická doporučení

Těhotenství je báječný čas, který je třeba strávit s maximálním přínosem pro nenarozené dítě: správná výživa, každodenní rutina, emoční klid bude klíčem k narození zdravého dítěte. Většina matek nemyslí na skutečnost, že během těhotenství je vhodné si zajistit dobrý odpočinek pro sebe, ale stává se, že podle některých náznaků je nutné nejen dovolenou, ale skutečnou péči o sanatorium. Tak kam jít těhotná a odpočívat? Jaké zdravotní organizace pomohou nastávajícím matkám v případě potřeby upravit jejich zdraví?

Optimální data pro dovolenou

Kdy a kde si odpočinout - v létě jsou takové otázky znepokojivější než v zimě, protože město je horké a dusné, ale já opravdu chci jít k moři nebo do země. Před rozhodnutím o místě dovolené musíte důkladně posoudit svůj termín a možné hrozby.

První trimestr mnoha se vyznačuje toxikózou: zvracení, závratě, úbytek na váze, nervozita - to není všechno „neštěstí“ charakteristické pro toto období. Souhlasíte, že nebude příliš příjemné jet tisíc kilometrů na pobřeží a zároveň lenošit s hroznou nevolností. Kromě toho prvních 12 týdnů stále představuje vysoké riziko potratu, a proto se v tomto období vyplatí omezit výlety do venkovského domu nebo jen do přírody.

14-28 týdnů těhotenství jsou považovány za nejvýhodnější pro každou dovolenou - rozměry stále usnadňují pohyb kolem, toxikóza již ustoupila, tělo je ve své špičce. Ať už se jedná o wellness výlet do sanatoria nebo výlet s rodinou k moři, s preventivními opatřeními a radami gynekologa, všechno jde hladce.

Ve třetím trimestru je lepší nechat cestování na později: riziko předčasného porodu je velké, tělo pracuje na hranici, dítě je již velké, což způsobuje určité nepohodlí a výlety k lékaři během tohoto období se výrazně zvýší.

Kam jít?

Při plánování „těhotné“ dovolené uvažují budoucí matky o tom, co bude pro ně a pro dítě výhodnější.

Nejoblíbenějším místem v Rusku pro těhotné ženy, kam chcete jet na dovolenou a co je nejdůležitější, se doporučuje, je pobřeží (Krym, území Krasnodar, Dálný východ v letních měsících). Mírné podnebí, slaná voda, zelené houštiny, teplé slunce nejen zvyšují náladu, ale mají také pozitivní vliv na krevní oběh, saturaci kyslíkem, zmírňují otoky, křečové žíly, zlepšují metabolické procesy v těle.

Cestování do zahraničí je samozřejmě možné, ale v mnoha zemích existují tak velká onemocnění, že tělo ruské ženy není očkováno, a komplikace mohou být fatální pro dítě i matku (platí zejména pro země v Africe, Jižní Americe a Asii)..

Pro ženy, které potřebují terapeutický odpočinek, je v celé zemi mnoho sanatorií se speciálními programy a preventivními postupy..

Stává se, že někde není daleko k odpočinku, pak se vydejte na další procházky do parků, lesů, do chaty - i jen čistý vzduch může mít obrovský pozitivní vliv na dítě a tělo jako celek.

Jaký transport je povolen pro nastávající matky??

Poté, co jste zjistili, kde si můžete odpočinout pro těhotné ženy, musíte určit dopravu pro cestování.

V závislosti na termínu jsou možné různé možnosti..

V prvním trimestru (při neexistenci jakýchkoli hrozeb a patologií) není zakázán žádný druh pohybu, včetně chůze a cyklistiky (pokud je trasa omezena na poloměr několika kilometrů).

Druhý a třetí trimestr se vyznačuje rychlým růstem dítěte, a proto bříško, takže se chůze zezadu na velké vzdálenosti nedoporučuje, jízda na kole je plná pádů, proto také nežádoucí.

Pro dlouhé cesty je lepší vybrat si vlak: můžete v něm ležet, chodit kolem, nedochází k otřesům a výškám.

Výlet je možný, zejména pokud jste ve vlastním autě, ne v autobuse, a můžete zastavit kdykoli, ale musíte si dát pozor na otřesy a vysokou rychlost.

Pokud se cesta neobejde bez letounu, neměli byste se omezit na tento typ přepravy až na 7-8 měsíců. Pozdní týdny mají řadu omezení. Nejprve různé letecké společnosti stanovily maximální gestační věk pro lety (v průměru od 34 do 36 týdnů) nebo vyžadují povolení od lékaře. Za druhé, pro ty, kteří trpí tlakem, placentárními odchylkami nebo nosí dvojčata, jsou lety v posledních měsících přísně zakázány. Aby byl výlet co nejpohodlnější ve vzduchu, je třeba se více zahřívat, sundat si boty, nezneužívat tekutinu a jíst..

Co musíte vzít na cestu?

Při rozhodování, kdy těhotná, kam jít na dovolenou v srpnu, říjnu nebo únoru, je třeba si uvědomit, že bez ohledu na roční dobu nebo měsíc, tam jsou věci, které nelze zapomenout doma:

 • Osobní doklady: cestovní pas, lékařská politika, SNILY, rodný list (pokud existuje).
 • Výměnná karta, výsledky ultrazvuku a analýzy, kopie dokumentů, kontaktní údaje gynekologa (je vhodné informovat zdravotnický personál pracující v místě, kde těhotná žena odpočívá) o datu příjezdu.
 • Zásoby léčivých přípravků, zejména léků na předpis.
 • Hygienické výrobky, obinadla, gázové obvazy (pro použití v přeplněných místech), obojek.
 • Pohodlné ploché boty a prostorné oblečení.
 • Dodávka vody a potravin.

Zbytek zavazadel je tvořen v závislosti na místě pobytu, ročním období a účelu návštěvy..

Sanatorium odpočinek: indikace směru ženy

Kde je lepší jít odpočívat, pokud máte nebo jste již dříve měli zdravotní problémy? Samozřejmě v sanatoriu.

Mnoho zdravotnických zařízení v zemi má speciální programy určené pro nastávající matky, které zahrnují konzultace s porodníkem-gynekologem, kurzy s psychologem a přípravu na porod. Kromě toho jsou zahrnuty masáže, cvičení, terapeutické koupele, bahenní ošetření, dechová cvičení..

Pro doporučení na sanatorium, anémie, chronická onemocnění během vyhynutí, vícenásobné těhotenství, patologie plodu, výskyt těhotenství na pozadí srdečních chorob, respirační systém, gynekologické abnormality.

Také s celkovou depresí v období 12–35 týdnů může gynekolog poradit s odpočinkem ve zdravotním středisku.

Níže jsou uvedeny nejoblíbenější lékařské instituce v Rusku..

Sanatorium "Sokolniki"

Kam odpočívat v červenci těhotné, která žije ve středním Rusku a hrozí mu potrat? V sanatoriu "Sokolniki". Práce se provádí po celý rok, nicméně v letních měsících zde budou matky nejpohodlnější, protože procházky a třídy se konají venku.

Moderní vybavení, neustálé sledování údajů, vám umožní sledovat jakoukoli změnu stavu dítěte, placenty a samotné matky.

„Maminova škola“ - kurz zaměřený na výuku správné výživy, dýchacích technik, masáží.

Adresa: Moskva, 6. Ray Prosek, 19.

Sanatorium "Alushta"

Pokud žena utrpěla onemocnění nervového systému, pohybového aparátu nebo dýchacího systému a poté náhle došlo k těhotenství, lékař, který rozhoduje, kam otěhotnět, aby si odpočinul pro rehabilitaci, rychle najde odpověď - v sanatoriu Alushta.

Balneoterapie, bahenní terapie, fyzioterapie, cvičební terapie v kombinaci se správnou stravou a dobrým odpočinkem na moři vykonají svou práci: tělo maminky se rychle vrátí k normálu a dítěti nic neohrozí.

Adresa: Alushta, Oktyabrskaya St., 16.

Sanatorium "Amur Bay"

Kde je lepší v červenci odpočívat, zejména pokud žije na Dálném východě a má zdravotní problémy? Samozřejmě v sanatoriu "Amur Bay".

V letních měsících může budoucí matka nejen zažít wellness procedury, ale také si zaplavat v moři.

Specializace sanatoria: preventivní kurz pro pacienty s kardiovaskulárními chorobami.

Masáž, fyzioterapeutická cvičení, příjemné vodní procedury minerální vodou, spolu s mírným mořským podnebím a čerstvým vzduchem pomohou těhotné ženě minimalizovat rizika.

Doporučený pobyt: 12-32 týdnů.

Adresa: Vladivostok, st. Makovsky, 65 let.

Gynekologové poradenství při organizaci těhotné dovolené

Tašky jsou připraveny, trasa byla položena, byl vypracován akční plán, ale nezapomeňte, že dítě roste v žaludku cestovatele, a to nese odpovědnost za chování během prázdnin. Lékaři doporučují, aby dovolená probíhala bez komplikací:

 1. Vyhněte se exotickým jídlům, nápojům, kořeněné, smažené, slané stravě, surové vodě. Nepři přejídejte se. Nesprávná strava ohrožuje zácpu, dysbiózu, otravu av extrémních případech způsobí alergii na nenarozené dítě.
 2. Chraňte se před přímým slunečním zářením, nepřehřívejte se a nepřevařujte - to vše je pro dítě strašné.
 3. Pečlivě sledujte svůj stav: teplota, výtok, stav kůže, bolest břicha - jakýkoli neobvyklý projev by měl být důvodem k přivolání lékaře.
 4. Oblečení a boty by měly být co nejpohodlnější, vyrobené z přírodních materiálů..
 5. Pečlivě dodržujte režim odpočinku a bdělosti, protože jakékoli přetížení může vést k předčasnému porodu.
 6. Intimní hygiena je klíčem ke zdraví dítěte, nezanedbávejte základní hygienická pravidla na silnici a odpočinku.

Nakonec by nastávající matka měla pamatovat na to, že jakýkoli pohyb na velké vzdálenosti (nejméně 16, nejméně 30 týdnů) by měl být dohodnut s dohlížejícím lékařem, pouze on může určit míru připravenosti těla na takové zatížení, upozornit, kde těhotná žena půjde k odpočinku nejužitečnější pro ni a dítě.

Sanatoria pro těhotné ženy

Kupte si lístek do jednoho z mateřských sanatorií
+7 (495) 419-19-66; +7 (495) 641-09-69

Odpočinek pro těhotné ženy je hlavní složkou normálního vývoje plodu. Zdravé dítě může porodit pouze dobře odpočinutá žena. Sanatoria pro těhotné ženy nabízejí celou škálu služeb od rekreace, léčby různých gynekologických chorob až po přípravu na porod. Svátky pro těhotné ženy v Moskevské oblasti vybírají ženy, které přemýšlejí o zdraví svého dítěte. Povaha a klima moskevského regionu, neváhejte, bude dělat svou práci.

V posledních letech získalo sanatorium pro těhotné ženy v moskevském regionu status moderních lékařských center pro přípravu žen na porod, které úzce spolupracují s největšími porodnickými a gynekologickými institucemi v Moskvě. Mnoho středisek v moskevském regionu nabízí povolení pro těhotné ženy, ale odpočinek pro těhotné ženy by měl být kombinován s dohledem zkušených porodních-gynekologů, těhotné ženy by měly být neustále sledovány, neměly by být ponechány na vlastních zařízeních, proto se všechna sanatoria mohou pochlubit vlastním léčebným a diagnostickým zařízením a ne všechny motely nabízejí program odpočinku v mateřství. Je velmi důležité, aby si těhotná žena vybrala správné sanatorium.

Pouze zdravý životní styl, dobrý odpočinek pro těhotné ženy v sanatoriu u Moskvy, vyvážená strava, moderní lékařské, preventivní a diagnostické postupy jsou klíčem k rozvoji a v budoucnosti narození zdravé generace v Rusku.

Po dobu delší než 26 týdnů, z těch sanatorií, která jsou nám známá, jsou schopna akceptovat pouze Zagorskiye Dali UDP RF a Společné sanatorium moskevského regionu UDP RF, již neexistují žádná sanatoria se zvláštním programem řízení těhotenství po dlouhou dobu.

Odpočinek pro těhotné ženy v Rusku

Účel programu:
Organizace prenatální fyzické a psychologické přípravy ženy na narození dítěte. Prevence zaměřená na prevenci komplikací těhotenství a porodu.

Proč je důležité dokončit program Zdravá máma - zdravé dítě?!

Podmínka, kterou nastávající matka zažívá při porodu plodu, má vliv na dítě a jeho vývoj uvnitř dělohy a po narození. Závisí na fyzickém a emocionálním stavu těhotné pacientky, jak se dítě setká se svým prvním dnem a jak pokračuje životem.
Program „Zdravá matka - zdravé dítě“ byl vyvinut s cílem pečovat o zdraví budoucí matky a jejího dítěte pod dohledem vysoce kvalifikovaných lékařů. Program umožňuje pacientovi kombinovat přípravu na porod s příjemným odpočinkem a relaxací v malebném a klidném místě..

Program „Zdravá maminka - zdravé dítě“ je integrovaný přístup zaměřený na:

 • organizace prenatální fyzické a lékařsko-psychologické přípravy těhotné ženy s ohledem na moderní perinatální technologie,
 • provádění komplexu lékařských, rekreačních a preventivních opatření zaměřených na prevenci komplikací těhotenství a porodu,
 • organizace racionální a terapeutické výživy,
 • hygienické a vzdělávací činnosti (školení v oblasti hygienických dovedností, zdravého životního stylu atd.)
 • zajištění vhodných podmínek pro dobrý odpočinek a posílení zdraví nastávajících matek.

Mezi hlavní úkoly programu péče o těhotné v sanatoriu „Moskevská oblast“ patří:

 • výběr a korekce terapie v souladu s předepsanou léčbou a klinickými projevy;
 • teoretická příprava v průběhu těhotenství, porodu, poporodní období, poporodní antikoncepce. Velká pozornost je věnována problematice kojení s cílem vytvořit motivaci kojení během těhotenství (individuální konverzační cyklus)..
 • poskytování vizuálních pomůcek. Na žádost pacienta je část literatury věnována jako dar k trvalému použití.

Výhody léčby v sanatoriu "Moskevská oblast":

 • Pacient v rámci programu „Zdravá matka - zdravé dítě“ vede porodník-gynekolog nejvyšší kategorie (konzultace v den příjezdu a poté pravidelně v průběhu programu).
 • Inspekce odborníky a diagnostické testy se provádějí do 1–2 dnů od přijetí.
 • Sanatorium pracuje sedm dní v týdnu - nepřetržitý lékařský a ošetřovatelský dozor nad pacienty, procedury jsou propuštěny o víkendech a svátcích.
 • Více než 55 let zkušeností v oboru restorativní medicíny.
 • Individuální přístup a výběr léčebných postupů.
 • Efektivní léčebné metody (halospeleoterapie, elektroforéza, fytoterapie, detensorová terapie, perličkové koupele).
 • Gymnastika ve skupinách pro těhotné ženy nebo jednotlivě (bez kontraindikací).
 • Vydávání učebních pomůcek pro dietní výživu, motorický režim a načasování následných pozorování.

Indikace léčby:

 • Těhotenství v období 12–32 týdnů, včetně doby pobytu v sanatoriu;
 • vícenásobné těhotenství až 28 týdnů;
 • pokračující léčba placentární nedostatečnosti;
 • anémie těhotných žen (nedostatek železa, pernicious, hemolytic mimo stádium exacerbace) s hemoglobin ne méně než 100 g / l, bez průvodních nemocí;
 • doprovodné děložní myomy bez známek podvýživy myomatózních uzlin;
 • malformace dělohy při nekomplikovaném těhotenství;
 • přítomnost plné jizvy na děloze s dobou těhotenství až 23 týdnů, včetně doby pobytu v sanatoriu;
 • onemocnění vnitřních orgánů ve fázi stabilní remise: chronická pyelonefritida, chronická gastroduodenitida atd. ve fázi stabilní remise;
 • kardiopsychoneuróza;
 • těhotné ženy s těžkou porodnicko-gynekologickou historií: historie potratu, historie těhotenství, přítomnost velkých nebo malých dětí v historii, historie neplodnosti, med. historie potratů a gynekologických operací;
 • těhotenství primiparů ve věku 28 let a starších;
 • těhotenství mladých primiparů (do 18 let);
 • přítomnost těhotné ženy s nedostatkem tělesné hmotnosti;
 • hormonální poruchy (hyperandrogenemie, hypotyreóza, diabetes mellitus), s výjimkou obecných kontraindikací pro lázeňskou léčbu;
 • ženy pracující v chemickém, plynárenském, ropném a jiném nebezpečném průmyslu a žijící v nepříznivých podmínkách.

Účinnost programu „Zdravá máma - zdravé dítě“:

 • stabilizuje funkční stav (přísun krve do pánevních orgánů, pokles mentálního a svalového napětí);
 • upravuje psychosomatický stav (stabilizace krevního tlaku, zlepšení vylučovací funkce ledvin);
 • napravuje porušení psychoemotivního stavu ženy;
 • opravuje poruchy spánku;
 • zmírňuje úzkost a obavy;
 • zvyšuje odolnost proti stresu;
 • zmírňuje stres a zlepšuje krevní oběh;
 • zvedá vitalitu;
 • obnovuje zachování přirozeného spojení matky s dítětem;
 • odstraňuje a zabraňuje emočnímu přetížení;
 • zmírňuje strach a napětí bolesti.

Plán vyšetření a léčby sestavuje ošetřující lékař individuálně, jsou možné změny a úpravy.

Trvání programu:

Doba cesty je 10-21 dní. Účinnost léčby závisí na počtu dní..

Léčebný program

1. nepřetržité sledování pacienta podle programu těhotných žen v sanatoriu "Moskevský kraj" - terapeut ve službě a na lékařském pracovišti.

2. Ošetřující lékařka pacienta v rámci programu managementu těhotných žen - porodník-gynekolog nejvyšší kategorie.

3. Plán zkoušek (termíny jsou stanoveny individuálně na začátku a na konci léčby)

SchůzkyPoukazPoznámka
10 dní14 dní21 dní
Počet postupů
Biochemická analýza krve (glukóza, sérové ​​železo, cholesterol, kyselina močová, kreatinin, bilirubin, celkový protein, ALT, AST, denní protein atd.)11-21-2
Klinický krevní test122-3
Krevní test na hormony (TSH, T4, testosteron, progesteron, estriol atd.) *-11-2
Prenatální screening: trimestry I a II (diagnostika vrozených patologií plodu) *111V 10-13, 16-18 týdnů.
Obecná analýza moči a Nechiporenko1-22-33-4
Koagulogram (stanovení koagulace krve)111-2
Analýza nátěrů na flóře, nádrži. očkování, PCR *11-21-2Podle indikací
Kolposkopie (vyšetření děložního čípku pod mikroskopem)111-2Podle indikací
Onkocytologické nátěry-11Podle indikací
EKG11-21-2
24hodinové monitorování srdeční frekvence11-21-2Podle indikací
Ultrazvuk břišní dutiny, ledviny, štítné žlázy *111-2Podle indikací
Ultrazvuk dělohy, plodu, dopplerometrie *111-2Podle indikací
Kardiografie ECHO, ultrasonografie cév horních a dolních končetin *111Podle indikací
Monitorování BP denně101421Strážná sestra
Screening na infekci TORCH * (stanovení nejnebezpečnějších infekcí plodu - zarděnky, herpes, toxoplazmóza, cytomegalie)111Podle indikací

4. Poradní jednotka

SpecialistaTermín voucheruPoznámka
10 dní14 dní21 dní
Počet postupů
Konzultační vedoucí oddělení (praktický lékař)11-22-3Inspekce v prvních 2 dnech
Zubař11-22-3
Psycholog1-21-22-3
Odborník na výživu111-2
Fyzioterapeut111-2
LFK doktor111-2
ORL doktor111-2
Oftalmolog111-2
Endokrinolog, rehabilitační terapeut, urolog, kardiolog,11-21-2Podle indikací

5. Léčebný blok

SchůzkyPoukazPoznámka
10 dní14 dní21 dní
Počet postupů
Terapeutická gymnastika (v hale nebo v bazénu)5-610-1116-18
Lékařská výživa101421
Terrencourt (procházky)61421
Zdarma plavání v bazénu5-610-1218-201 denně
Detensorová terapie58-1010-12Až 24 týdnů těhotenství
Lymfatická masáž pro zlepšení lymfatické drenáže35-69-10
Klasická manuální masáž do 2 jednotek.36-710
Vibro masáž5-68-1010
Vany (perličkové. Perlové moře)3-46-79-10Až 20 týdnů těhotenství
Inhalační terapie45-69-10
Aplikovaná fyzioterapie (KUF, transair, hořčíková nebo bromová elektroforéza)Podle přísných údajů
Halospeleoterapie *4610-12
Aromaterapie *4610-12
Vířivé koupele na ruce a nohy s minerální vodou3-46-79-10
Fytoterapie *3610
Psychoterapie249-10
Léková terapie i / m, iv, kapátkaPodle indikací
Hygiena nosohltanu (ochrana proti infekcím dýchacích cest)Podle indikací
Sanace orofaryngu234-5Podle indikací

* - zaplaceno podle aktuálního ceníku.

Poznámka:

Chcete-li zkontrolovat tento program, musíte mít výměnu a lázeňskou kartu u sebe.
Plán vyšetření a léčby sestavuje ošetřující lékař individuálně, jsou možné změny a úpravy.

Kontraindikace:

 • Nadměrné zvracení těhotných žen;
 • pozdní gestóza (otoky, proteinurie, hypertenzní poruchy);
 • krvácení během těhotenství;
 • hrozba předčasného ukončení těhotenství;
 • placenta previa;
 • polyhydramnios, nízká voda;
 • známky platební neschopnosti děložní jizvy s historií císařského řezu;
 • indukované těhotenství s komplikacemi;
 • malformace se složitým průběhem těhotenství, novotvary ženských pohlavních orgánů;
 • extragenitální onemocnění v akutním stadiu;
 • krevní nemoci (lymfocytární leukémie, leukémie, pernicózní, hemolytická anémie, anémie s nedostatkem železa s indexem hemoglobinu pod 100 g / l, Verlhofova choroba a další hemoragické syndromy);
 • onemocnění endokrinního systému ve fázi dekompenzace;
 • exacerbace sexuálně přenosných virových infekcí (herpes, cytomegalie, HIV / AIDS, hepatitida);
 • nemoci související s obecnou kontraindikací u pacientů odkazujících na sanatorium: akutní infekční a pohlavně přenosná onemocnění (včetně infekčních onemocnění očí a kůže), epilepsie, duševní onemocnění, chronický alkoholismus, drogová závislost, toxicita onemocnění krve v akutním stadiu, aktivní všechny formy tuberkulózy stádia, zhoubné novotvary, akutní selhání ledvin a jater, doprovodná onemocnění ve stádiu exacerbace nebo dekompenzace nebo vyžadující chirurgickou pomoc).

* Pokud je poukaz kratší než 7 dní, určí procedury a jejich počet ošetřující lékař při prvotním jmenování, individuálně, na základě proveditelnosti a proveditelnosti léčebného kurzu.

Články O Neplodnosti