Hlavní Analýzy

Tablety a lidové léky, které mohou zmírnit bolesti hlavy při kojení

Bolest hlavy je bolestivý pocit v oblasti hlavy, který zažil každý člověk. Když se dítě objeví v rodině, spousta problémů, starostí padne na mámu, zatímco neexistuje žádný řádný odpočinek a spánek. V tomto ohledu, stejně jako skutečnost, že hormonální pozadí v těle kojící matky se opět mění, žena často trpí bolestmi hlavy. Léky mohou pomoci problém rychle překonat, ale musíte vědět, co vaše máma může dělat s kojením z bolesti hlavy, která nepoškodí dítě. Velmi opatrně si zvolte anestetikum..

Proč máma bolesti hlavy?

Pokud má matka bolesti hlavy, pak i při kojení můžete vzít nějaké léky. Chcete-li zvolit správný lék, musíte znát příčinu tohoto nepříjemného stavu.

Těžká pulzující bolest může být z mnoha důvodů, hlavní faktory jejího vzhledu jsou následující:

 1. Nedostatek odpočinku, neustálá únava, nedostatek spánku. Matka se o dítě velmi stará. Kromě toho musí v noci několikrát vstát s dítětem, aby mohla nakrmit nebo vyměnit plenky. Někdy jsou noci obvykle bezesné, protože kojence často trpí bolestmi žaludku. Obvykle takové bolesti hlavy v matce dítěte při kojení zmizí okamžitě poté, co dostane dostatek spánku. Proto je důležité, aby mu někdo z rodiny pomohl a alespoň někdy si dítě vzal k sobě, aby poskytla mladé matce čas na odpočinek.
 2. Stejný nedostatek spánku může způsobit migrénu, což je pulzující bolest lokalizovaná v jedné části hlavy. Může způsobit stres nebo onemocnění nervového systému a krevních cév.
 3. Během tohoto období života ženy existují další příčiny bolesti hlavy, například vysoký krevní tlak. V tomto případě se nemůžete obejít bez konzultace s lékařem.
 4. Pokud jsou kromě bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení a bolesti v břiše pozorovány, byla žena pravděpodobně něčím otrávena. Je naléhavé očistit žaludek roztokem manganistanu draselného a vypít hodně čisté vody. Použití aktivního uhlí v této situaci nebude zbytečné.
 5. Příčinou bolesti v hlavě může být nachlazení, ARI, SARS.
 6. Mastitida a laktostáza mohou způsobit stejný problém. V takovém případě musíte naléhavě vyhledat lékaře, protože pro ženu jsou to velmi nebezpečná onemocnění.

Jak zacházet s bolestmi hlavy při kojení?

Pro kojení hlavy mladé matky během kojení existují docela účinná léčiva, která dítě nepoškodí. Pokud má žena bolesti hlavy s HS, musíte zjistit, jak problém správně vyřešit.

Ošetření bolesti hlavy

Bolest je často tolerovatelná, ale lékařům se nedoporučuje tyto pocity snášet, je však zakázáno jakýmkoli způsobem používat léky proti bolesti. Co může máma udělat, aby se zbavila bolesti hlavy, pokud je její dítě kojeno?

Slavný lékař E. Komarovsky popsal způsoby léčby tohoto stavu laktací. Následující informace mohou pomoci:

 1. Během pulzující bolesti hlavy s Guou můžete pít: Efferalgan, Panadol, Kalpol.
 2. Účinně bojuje proti masážním problémům. Lze to provést ve specializovaných salónech nebo samostatně. Masážní pohyby by se měly provádět v krku, chrámu a na čele. Zároveň by dýchání mělo zůstat klidné a stabilní..
 3. Akupunktura. Tato metoda se provádí ve zdravotnických střediscích. Tenké jehly se vstřikují do určitých bodů na těle, díky čemuž se v těle vylučuje mnoho endorfinů, hormony štěstí..
 4. Aroma terapie. Pro postup se používají éterické oleje nebo byliny. Pro tyto účely je vhodné použít mátu, zázvor, levanduli.

Léky proti bolesti pro GV

Pokud alternativní metody nepřinesou pozitivní výsledky, použijte lékovou terapii po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Po vyšetření lékař určí příčiny vzniku onemocnění a předepíše zázračnou pilulku na bolest hlavy, vyřešenou kojením.

Mezi bezpečné produkty pro vaše dítě patří:

Migréna lék pro kojící matky

V důsledku působení hormonů během porodu a krmení dítěte se migréna objevuje jen zřídka. Stává se však také, že záchvat nechce ustupovat a trvá 2 hodiny až 3 dny. Bolest má kompresivní, pulzující charakter. Nepříjemné pocity jsou lokalizovány na jedné straně hlavy. Může být také přítomna nevolnost, zvracení, strach ze hluku a světla..

Aby se zabránilo záchvatům migrény, je nutné užívat lék v počátečním stádiu bolesti.

Pokud pocity nejsou intenzivní, lze použít nesteroidní protizánětlivá léčiva, jako například:

Agonisté serotoninových receptorů (sumatriptan) pomohou zbavit se bolestivých migrén. Je součástí složení sumumigrenu a sumatriptanu.

Lék je z těla odstraněn na dlouhou dobu, takže půl dne by mělo být dítě krmeno směsí a mateřské mléko je dekantováno a nalito.

Tlakové léky

Mladé matky musí vědět, co dělat, pokud jejich hlava bolí z vysokého krevního tlaku a jak se má léčit při kojení dítěte. Vysoký krevní tlak je pro tělo velmi nebezpečný s rizikem vzniku mrtvice. Téměř všechny léky, které snižují krevní tlak, přecházejí do mateřského mléka. V naší zemi je droga Methyldopa oficiálně povolena s gv. Pokud lék nedává výsledky, je třeba přestat kojit a užívat další závažnější léky.

Povolené léčivé přípravky

Musíte dobře vědět, jaké léky na bolest hlavy lze použít kojení. Existují povolené léky, ale je nutné dodržovat jasné dávkování předepsané lékařem.

Ne-shpa

Během laktace není povoleno nošení od bolesti hlavy k použití, ale nedoporučuje se. Koncentrace látek při jednom použití není pro dítě nebezpečná. Ze všech antispasmodik je tento lék nejbezpečnější. Hlavní složkou tohoto léku je drotaverin, který uvolňuje hladké svaly a nepříznivě neovlivňuje orgány kardiovaskulárního systému..

No-shpa se doporučuje pro lidi, kteří jsou neustále zbaveni odpočinku. Droga je k ničemu pro bolesti hlavy kvůli hypertenze, nachlazení. Pokud jsou lékaři nuceni předepsat dlouhodobou léčbu drotaverinem, doporučuje se dítě přestat krmit. Pro krátkodobou terapii je předepsáno umělé laktace..

Ibuprofen

Při kojení jsou tyto prášky na bolest hlavy předepisovány ve vzácných případech. Pokud je příjem jednorázový, nepoškodí drobek. Pokud je však předepsána dlouhodobá léčba přípravkem Ibuprofen, je laktace po celou dobu léčby zastavena. Je nutné mléko vyjádřit, aby se jeho produkce nezastavila. Tento lék však pomůže léčit migrénu..

Paracetamol

Pilulka na bázi paracetamolu z hlavy během kojení má antipyretický účinek a více pomáhá při zvýšených teplotách. Tento lék je často předepsán během horečky se SARS. 30 minut po požití dosáhne koncentrace látky v krvi maximum. Po 5-6 hodinách bude většina látky odstraněna z těla a můžete pokračovat v krmení, bude to bezpečné pro kojence.

Na základě látky paracetamol se uvolňují následující léky:

Najednou se smí užívat maximálně 500 mg léku. Pokud neužijete více než 4 tablety denně, dítě bude v bezpečí při konzumaci mateřského mléka.

Důležité! V případě předávkování může být nauzea, anémie, bolesti žaludku, alergie. Totéž může být, pokud matka trpí onemocněním jater..

Naproxen

Tento lék je předepsán pro jakýkoli druh bolesti a má také protizánětlivý účinek. Nejčastěji je lékařem předepisován jako jeden z nejúčinnějších léků. I jednorázový příjem odstraňuje akutní nepohodlí v oblasti hlavy. Můžete užít ne více než 500 mg denně a je lepší to udělat ihned po krmení.

Zakázané léky

Máma by se měla léčit pouze po konzultaci s lékařem. Nepoužívejte léky obsahující kofein, kodein, kyselinu barbiturovou. Je zakázáno užívat následující léky:

Tyto léky mohou způsobit vážné poškození zdraví vašeho dítěte a způsobit negativní důsledky..

Je to možné s kojením citramonu

Citramon je v této situaci velmi zřídka předepsán. Základem léčiva je kyselina acetylsalicylová, tj. Aspirin. Během boje proti bolesti snižuje krevní srážlivost, má nepříznivý účinek na zažívací trakt a může způsobit žaludeční vředy nebo gastritidu. Pro dítě může být tento lék obzvláště nebezpečný, protože ředění krve může způsobit vnitřní krvácení.

Citramon obsahuje také kofein, který pomáhá stimulovat nervový systém. Může se rozvinout nespavost. Je lepší opustit užívání této drogy..

Analgin u stráží

Droga neovlivňuje psychiku člověka, zatímco účinně bojuje proti bolesti v hlavě.

Důležité! Je kojící matce zakázáno ji užívat, protože nesprávné dávkování může narušit fungování ledvin, hematopoézního systému a způsobit anafylaktický šok. Také potlačuje centrální nervový systém dítěte..

Všechny přípravky obsahující tuto látku mají koncový „gin“ (Tempalgin, Pentalgin), proto není obtížné určit, zda ve složení léčiva existuje analgin..

Alternativní způsoby léčby

Pokud bolest hlavy není způsobena infekcí, nachlazením nebo jiným onemocněním, neběží po pilulech, lze použít alternativní léčebné metody. Někdy dost na spánek, aby se během laktace zbavily bolesti hlavy. Máma musí jít spát během dne, kdy její dítě spí, což výrazně zlepší její stav.

Sladký silný čaj může pomoci, ale měl by to být jednorázový příjem, aby dítě nemělo alergii na cukr. Pomáhá také masáž hlavy a čerstvý vzduch. Musíte chodit častěji na ulici, ovlivní to také zdraví drobků.

Lidové léky

Při kojení lze léčit bolesti hlavy pomocí lidových prostředků.

Prvními účinnými pomocníky jsou chladná sprcha, masáž v chrámech, studené obklady na čele, soumrak v místnosti a klid, relaxační hudba.

Homeopatie kojení

Homeopatické léky pomáhají rychle zbavit bolesti hlavy během kojení. Jejich základem jsou pouze přírodní složky, které u dítěte nezpůsobují vedlejší účinky. Měl by však být také předepsán lékařem.

Při výběru takové drogy se bere v úvahu povaha a příčiny bolesti hlavy, jakož i vlastnosti těla dítěte a ženy..

Užívání léků během kojení je možné, avšak některé léky mohou dítě nenapravitelně poškodit. V tomto ohledu by měla lékař předepsat léku na bolest hlavy bolesti matce, dostane také doporučení týkající se možnosti kojení v době léčby.

Co vzít z bolesti hlavy při laktaci

Pro každou kojící matku, která nechce ublížit zdraví dítěte, ale zároveň ji vyléčit bolest hlavy, budou zapotřebí kojící prášky.

Seznam schválených křečí pro HB

Které prášky na hlavu nelze při kojení používat? Tuto otázku kladou všechny mladé matky, které nechtějí poškodit zdraví svého dítěte. Za tímto účelem je povolen paracetamol.

Přestože je lék lékem na vysokou teplotu, má také analgetický účinek.

Je nutné pít léky a pak si lehnout na postel v dobře větrané ložnici po dobu 15-20 minut. Pro relaxaci můžete zapnout lehkou nenápadnou hudbu a dýchat ve dvojicích základních výtažků..

Jiná činidla založená na paracetamolu jsou účinná při pomáhání vyrovnat se s křečemi hlavy:

Pro zmírnění bolesti u kojící matky je Ibuprofen (Mig-400 nebo Nurofen) dokonalý. Takový produkt vstupuje do mléka v malém množství a nemůže ublížit dítěti. Také k úlevě od bolesti během laktace můžete užívat No-shpu.

Droga dobře odstraňuje křeče, pouze pokud po jejím použití žena leží 10 minut na odpočinek. Pro zlepšení stavu můžete na čelo použít studený obklad, abyste zapomněli na nepříjemné pocity.

Můžete se zbavit migrény pomocí Sumatriptanu. Lék nezůstává v mateřském mateřském mléce, protože se vylučuje z lidského těla po 10-12 hodinách. Nástroj se doporučuje používat ihned po krmení dítěte.

Kombinovaný lék na bolest hlavy je Tempalgin. Tento lék pomáhá vyrovnat se s migrénami a svalovými křečemi. Nelze to však brát příliš často, protože obsahuje analgin.

Při laktaci jsou indikovány Ketoprofen a Naproxen. Je nutné pouze dodržovat správné dávkování finančních prostředků a prostudovat pokyny k nim.

Léky mají rychlý protizánětlivý účinek, a proto snižují riziko vzniku závažných cévních onemocnění. Odborníci však doporučují, abychom se omezili na jedno použití Ketoprofenu a pokud je to možné, už ho neužívali s HS.

Pokud je příčinou bolesti hlavy těžká migréna, lze léčit dihydroergotaminem, Zomigem, Risatriptanem. Takové léky nepoškozují tělo matky ani zdraví dítěte.

Léčiva na bolest hlavy při vaskulárních patologiích a chřipce

Pokud se při kojení cítíte hůře kvůli zvýšení nebo poklesu krevního tlaku, měli byste užít jiné léky. Nízký krevní tlak často doprovází mladé matky, protože musí dodržovat přísnou stravu.

Pokud to způsobí bolest hlavy, musíte pít sladký čaj a vzít si citrónovou pilulku.

Tento lék je povolen během kojení, avšak pouze pro jedno použití jako výjimka. Měli byste také zavést denní režim, stabilizovat výživu, aby se již žádné takové jevy nevyskytovaly.

Další kojící léky by měly být podány kojící matce, která trpí bolestmi hlavy způsobenými nachlazením nebo chřipkou. Hlavním cílem terapie je dosáhnout rychlého zotavení a obnovení síly a zároveň neodmítnout přirozené krmení..

Můžete užívat antivirové léky a homeopatické léky, které neovlivňují zdraví dítěte. Takovými léky jsou Grippferon a Aflubin..

Chcete-li zmírnit horečku a zbavit se bolesti hlavy, můžete použít Ibuprofen a Paracetamol. Léky mají antipyretický účinek, zmírňují bolesti hlavy a výrazně zlepšují pohodu mladé matky.

Tyto prostředky mohou být vybírány jednou za 5-6 hodin. Neužívejte léky déle než 2-3 dny, aby si tělo nezvyklo na látky.

Pokud bolesti hlavy přetrvávají nepřetržitě, měli byste se určitě poradit s odborníkem. Nemůžete brát různé drogy chaotickým způsobem, protože to může vést ke špatnému zdraví.

Co brát z hlavy při kojení

Poměrně často během kojení matky čelí problémům se silnými bolestmi hlavy spojenými s úzkostí, stresem, nedostatkem spánku, přepracováním, které jsou způsobeny péčí o dítě. Co může žena při kojení vzít z hlavy, aby nepoškodila novorozence? Během laktace je povolen dostatečný počet léků k odstranění migrény, ale ne všechny z nich jsou povoleny. Proto by měl být výběr léků léčen s maximální opatrností a před přijetím léku se poraďte s odborníkem.

Faktory vývoje nemoci

Když dojde k bolesti hlavy, v oblasti chrámu a na čele je cítit těžkost. Bolest může stlačit celou hlavu a stává se to, což se projevuje jako pulsace. Kojící ženy se často potýkají s příznaky silné bolesti hlavy. Málokdo se cítí nepříjemně v jedné polovině hlavy a někdy nesnesitelná bolest přechází do očí, zubů a krku.

Na základě statistik si kojící matky častěji stěžují na bolest než normální ženy.

Faktory, kterými se nemoc objevuje u kojící matky, hmota. Zpočátku jde o neustálý nedostatek spánku, únavy, přepracování, podvýživy a úzkosti pro vaše dítě. Pokud máma nemá asistenta, situace se zhoršuje. Tělo prostě nemůže odolat zatížení, a pak hlava začne bolet.

Existuje mnoho důvodů pro tuto podmínku..

 1. Bolest napětí, která je spojena s nedostatkem spánku, stresu.
 2. Těžká migréna, projevující se fotofobií, slabostí, nevolností.
 3. Vegetativní dystonie, vysoký nebo nízký tlak, charakterizovaný poruchami srdce a krevních cév, které se objevují po porodu.
 4. Reakce na změnu počasí.
 5. Zůstaňte ve špatně větrané místnosti.
 6. Osteochondróza krční páteře.
 7. Poporodní deprese.
 8. Dlouhá pauza mezi jídly, která vede ke snížení hladiny glukózy v oběhovém systému.
 9. Hormonální poruchy.
 10. Nachlazení a virové infekce doprovázené bolestí hlavy, svalů, krku, slabosti, horečky.
 11. Otrava těla alkoholem, chemie, projevující se nauzeou, zvracením, bolestmi břicha.

Syndrom bolesti hlavy se může vyskytnout s laktostázou a mastitidou. Tyto nemoci jsou pro ženy nebezpečné, měly by být léčeny pod dohledem lékaře..

Není třeba spěchat s prášky na bolest hlavy v případě hepatitidy B bez určení skutečné příčiny patologie.

Hlavní principy terapie

Existuje řada doporučení, která musí při ošetřování bolesti hlavy ošetřující matka dodržovat.

 • Musíte se pokusit problém vyřešit bez užívání drog. Pokud tato metoda nefunguje, můžete pít schválený lék.
 • Všechny léky, které lze použít během kojení, by měl předepisovat odborník.
 • Před použitím jakýchkoli pilulek byste si měli prostudovat pokyny. Při krmení zvažte použitelnost použití.

V některých případech je lepší snášet bolest než užívat jakýkoli lék, protože pozitivní účinek může být slabší než negativní důsledky jeho užívání..

Pro snížení koncentrace léku v mléce se doporučuje pít ihned a krmit dítě. Stává se, že po užívání léků musí kojící žena vynechat pár kojení a expresního mléka. Proto byste měli mít vždy s sebou dětskou směs.

Povolené léčivé přípravky

Bolest hlavy během kojení může snadno vyrazit z postele a komplikovat život ženy. Chcete-li odstranit vznikající syndrom, můžete užívat prášky. Ale ne každý lék je bezpečný pro novorozence a krmení..

Paracetamol

Paracetamol je často doporučován odborníky k užívání s bolestivou bolestí hlavy v období laktace, protože tento lék je bezpečný pro novorozence, má malý počet vedlejších účinků a dlouho se používá k úlevě od bolesti.

Doporučují se také analogy paracetamolu obsahující tuto látku..

Panadol má minimální kontraindikace a vedlejší účinky. Tablety jsou kompatibilní s kojením, lék je také předepisován pro kojence.

Až 20% účinné látky vstupuje do mateřského mléka, ale neexistují žádné důkazy o negativním dopadu na novorozence. Pokud žena užije tento lék po krmení, dítě s mlékem tuto látku nedostane.

Maximální koncentrace v plazmě, mléce, je pozorována po dobu 2 hodin a poté klesá.

Doporučuje se pít prášky na bolest hlavy při kojení, je-li útok jednoduchý. Pravidelné užívání 2-3 dny pro 1-2 tablety každých 6 hodin.

Ibuprofen

Pokud se objeví vzácné bolesti hlavy, lékaři doporučují anestézii přípravkem Ibuprofen, Ibufen. Malé množství léku vstupuje do mléka, takže tablety nepředstavují vážné nebezpečí. Tento léčivý přípravek lze použít pro děti ve věku 4 měsíců.

Můžete anestetizovat hroznou bolest hlavy pomocí analogů:

Lék odebraný z hlavy v období laktace začíná působit půl hodiny po konzumaci. Po 3 hodinách bude léčivo odstraněno z těla, což vám umožní bezpečně krmit novorozence a nebát se nežádoucích účinků.

Naproxen

Nesteroidní lék, který má protizánětlivý účinek. Tento lék je oficiálně uznán za kompatibilní s kojením. Jeho jednorázové použití je doporučeno odborníky za předpokladu náhlého záchvatu bolesti.

Výhodou Naproxenu je jeho dlouhodobý účinek na tělo, asi 12 hodin. Pro snížení negativních reakcí je lepší použít lék po jídle.

Nosh pa

Tento lék má antispasmodický účinek. Nosh-pa je předepsán, aby se zbavil bolesti hlavy, která vznikla v důsledku vasospasmu.

Užívání tablet je přípustné, pokud matka zná příčinu bolesti nebo pokud léčba nesteroidním protizánětlivým lékem nepřinesla požadovaný výsledek..

Ketorolac

V pokynech pro léky je předepsáno, že byste neměli pít Ketorolac z hlavy při kojení a během těhotenství. Někteří domácí i zahraniční odborníci však umožňují užívání léku pro krátkodobé užívání..

Z analogů Ketorolacu:

Co můžete pít od bolesti hlavy k kojící matce, řekne odborníkovi individuálně. Samoléčení pro opakované útoky je nepřijatelné.

Zakázané léky

Většina léků, které se často používají k léčbě bolesti hlavy, je při laktaci kontraindikována..

Analgin

Mnoho lidí je chráněno před silnou bolestí pomocí Analgin. Tento lék se však nekombinuje s kojením, protože má škodlivý účinek na nervový systém a může způsobit rozvoj agranulocytózy, poškození ledvin, anafylaktický šok.

Toxické činidlo je schopné změnit složení mléka, krve, narušuje tvorbu krve.

Analgin je přítomen v následujících kombinovaných lécích:

 • Tempalgin;
 • Pentalgin;
 • Baralgin;
 • Baralgatex;
 • Sedalgin;
 • Spazmalgon.

Citramon

Lék je populární lék, ale obsahuje škodlivé prvky pro matku a dítě. Citramon obsahuje paracetamol, kofein a aspirin, které stimulují nervový systém. Dlouhodobé užívání léku negativně ovlivňuje činnost jater a mozku dítěte.

Pokud užijete pouze 1 pilulku, samozřejmě se nic špatného nestane, ale to je možné pouze v případě neexistence vhodné alternativy. Několikrát přeskočte krmení.

Je nepřijatelné, aby byla během krmení léčena analgetiky. Je lepší je nahradit neškodnějšími a neméně účinnými drogami.

Anestetika pomocí kyseliny barbiturové, kodeinu, kofeinu nemůže vyléčit bolest hlavy. Kyselina vede k inhibici funkce nervových buněk, kofein vede k vzrušení a narušení spánku u dítěte. Kodein, omamná látka, přispívá k respiračnímu selhání.

Rovněž je zakázáno pít léky s přítomností ergotaminu, které mohou u dítěte způsobit zvracení, nevolnost, křeče..

Stresový syndrom

Právě tento stav, vyjádřený bolestivostí hlavy, se matek při kojení často obává. Lidové cesty vám to pomohou zbavit.

 1. Proveďte masáž hlavy.
 2. Třít whisky balzamem Zvezdochka.
 3. Dejte obklad s listem zelí.

Pro bolesti hlavy můžete pít černý čaj tak, aby byl velmi horký a sladký. Jedna dávka nepoškodí dítě. Abyste snížili riziko alergií, musíte pít ihned po jídle.

K odstranění problému se vaří heřmánkový čaj. 200 gramů vroucí vody bude vyžadovat 3 gramy byliny. Nalijte a vylijte terapeutický nápoj po dobu 40 minut. Napětí a pití nejvýše 2krát denně.

Tradiční medicína také zahrnuje mnoho domácích receptů, které používají různé byliny. Před jejich použitím musíte zajistit bezpečnost vybraného léku pro kojené dítě.

Odborníci říkají, že taková bolest hlavy naznačuje oslabení těla. Žena, která se potýká s takovým problémem, by měla změnit svou každodenní rutinu, stravu a dodržovat režim pití. Hlad negativně ovlivňuje krmení a může vést k bolestem hlavy. Uspokojující hlad s teplou mléčnou polévkou problém neprodleně vyřeší horší než pilulka.

Chcete-li získat dostatek kyslíku, musíte chodit každý den, ventilovat místnost.

Léky proti cévním onemocněním

Cévní onemocnění se mohou stát faktory rozvoje bolesti hlavy, v důsledku čehož dochází k neustálé migréně a ke zvyšování tlaku. Předepisování léku v této situaci zůstává na lékaři, který posoudí rizika pro dítě a matku při zachování přirozeného krmení..

Nástup migrény

Terapie patologie se provádí prostředky, jejichž základem jsou námelové alkaloidy. Jsou schopni zúžit cévy, snížit excitaci nervových buněk.

Matky mohou předepisovat léky:

O účinku těchto léků na tělo ženy a dítěte není známo, úplné studie nebyly provedeny. Izolované situace byly pozorovány, když se u dítěte objevila nevolnost, zvracení a křeče. Získání těchto prostředků je proto možné pouze v extrémních případech.

Většina léků proti bolesti je přijatelná pro migrény v období hepatitidy B. Lékaři často předepisují nesteroidní protizánětlivá léčiva:

 1. Ibuprofen.
 2. Diclofenac.
 3. Paracetamol s domperidonem.

Existují léky se selektivním účinkem na cévní receptory a jejich účinek na migrény je stanoven patogeneticky.

Sumatriptan je přítomen v Sumumigrain, je jediným z triptanů a je přípustný při krmení. V mateřském mléce nezůstává ve velkém množství, proto je dovoleno brát to, aby bolest zastavilo. Při konstantních migrénách bude lékař zvažovat potřebu léčebného kurzu. Pak by mělo být podávání zastaveno.

Pro bolesti hlavy během krmení spojené s migrénami lékaři doporučují použití náplasti Extraplast. Produkt se používá jednou, nejvýše 6 hodin. Oprava okamžitě uklidňuje, chladí a uvolňuje. Neobsahuje léčivé složky.

Hypertenze

Terapie nemoci u matek s laktací se nepraktikuje, protože nebyly provedeny studie týkající se neškodnosti použitých drog..

Některá léčiva se však nepovažují za nebezpečná a jsou předepisována k léčbě bolesti, ale pouze pro jednu dávku..

Drogy jsou schopny vyvolat nepříznivé projevy z těla dítěte. Proto by měla být léčba hypertenze pod dohledem lékaře s možným pozastavením krmení po dobu hypertenzních krizí.

Při vysokém tlaku pomáhá Dibazol, Papazol, je kompatibilní s krmením. Doporučuje se pít verapamil.

Aby nedošlo k poškození dítěte, při používání antihypertenziv byste se měli uchýlit k technikě vyjadřování mléka a krmení dítěte směsí.

Než začnete s odstraňováním bolesti hlavy, musíte se poradit s odborníkem, protože používání zakázaných léků může vést k vážnému poškození těla dítěte.

Jak vyléčit bolest hlavy během kojení?

Obsah

Časté jsou bolesti hlavy u mladých matek. Situace je komplikována skutečností, že mnoho pilulek na bolesti hlavy během kojení je zakázáno: to, co slouží k odstranění příznaků a obnovení dobrého zdraví, může dítě nyní poškodit. Co dělat, aby bolesti hlavy zmizely?

Proč bolest hlavy?

Kvalitativní zacházení je možné, pokud je důvod jejich vzhledu správně určen. K dnešnímu dni zná medicína více než čtyřicet příčin, které mohou způsobit bolesti hlavy. Patří mezi ně obě onemocnění těla a závislost na povětrnostních podmínkách a dokonce i chronické přepracování. U mladých matek je to často základní důvod: nedostatek spánku, únava, zvýšená úzkost - to vše vyčerpává tělo, „vzdává se“ pozic a objevují se nepříjemné pocity.

Jak diagnostikovat příčinu:

 • pozornost by měla být věnována chronickým onemocněním, která se obtěžovala během těhotenství nebo před ním. I když se jejich hlavní příznaky v tuto chvíli neobjeví, mohou vyvolat bolest hlavy. Hypertenze nebo osteochondróza tedy mohou způsobit protahované migrény;
 • musíte navštívit lékaře, podstoupit úplné vyšetření - tímto způsobem můžete určit nejen to, co způsobuje bolesti hlavy, ale také obecné změny v těle, které se často vyskytují po těhotenství a v určitém okamžiku se stanou úplným překvapením;
 • revidovat každodenní rutinu, zkusit více relaxovat - jít spát s dítětem v noci nebo spát s ním na obědě, zkusit přilákat pomocníky - to umožní plně obnovit sílu, a pokud je příčina přepracovaná, bolesti hlavy rychle zmizí;
 • je-li bolest doprovázena celkovou slabostí, zažívacím traktem, nevolností - nejpravděpodobnějším důvodem je otrava tělem nekvalitní nebo příliš těžké produkty. Tělo je nutné očistit, ale to, co může být pro tyto účely použito, je na HB, je třeba se poradit s lékařem;
 • důvod může spočívat ve vývoji akutní respirační virové infekce nebo akutních respiračních infekcí;
 • akutní bolest s hepatitidou B v hlavě může signalizovat vyvíjející se mastitidu nebo laktostázu - velmi problematická a nebezpečná onemocnění spojená s narušeným pohybem mléka v oblasti hrudníku, které následně vytváří stagnaci a zánět.

Neměli byste se zabývat „amatérskou aktivitou“ a pokusit se náhodně identifikovat příčinu migrény - úspěch léčby přímo závisí na správnosti diagnózy. Nemůžete odložit řešení tohoto problému až později: čím rychleji začnete své zdraví, tím snazší bude zotavení.

Jak zacházet s bolestmi hlavy?

Existují různé metody léčby bolesti hlavy, ale hlavní pravidlo pro mladé matky je následující: migréna během kojení je léčena výhradně pod dohledem lékaře. Jinak můžete dítěti ublížit: všechny léky, které matky užívají, ve větší či menší míře, pronikají mlékem as ním - do drobků. Některé z nich mohou způsobit alergie, jiné mohou způsobit zažívací potíže a dokonce i otravu, jiné mohou dokonce způsobit zpomalení růstu a vývoje dítěte..

Bolesti hlavy během kojení jsou léčeny omezeným seznamem léků, které mají nejmenší možné riziko pro kojence, ale největší účinnost pro matky.

Chronická onemocnění

Pokud mají anamnézu, neměli byste čekat, až se příznaky znovu objeví: měli byste se dozvědět o přijatelné léčbě během těhotenství a připravit potřebné léky. V tomto případě bude možné problém ovlivnit co nejrychleji a nejefektivněji..

 1. Hypertenze - zvýšený intrakraniální tlak - je charakterizován tlačením trvalé nebo pulzující bolesti v týlní části hlavy. Léčba tohoto onemocnění během kojení je velmi obtížná, protože velká většina léků není zakázána kvůli škodlivému obsahu pro dítě, ale kvůli nedostatečnému testování těhotných žen a dětí. V západních zemích s hypertenzí je tedy povoleno používat přípravky „Renitek“, „Enap“, „Enlapril“. V ruském registru se objevují jako léky, které jsou během kojení zakázány.
 2. Migréna - toto onemocnění je léčeno léčivy, jejichž hlavní účinnou látkou jsou námelové alkaloidy. Mají vazokonstrikční vlastnosti a také snižují excitabilitu nervového systému. Během laktace jsou povoleny takové léky, jako jsou Zomig, Risatriaptan a Dihydroergotamin. V některých případech však mohou v drobky způsobit zvracení, nevolnost a dokonce i křeče. Pokud nemůžete užívat léky, musíte dělat vše přísně pod dohledem pediatra.
 3. Hypotenze - snížený intrakraniální tlak - je obtížnější léčit. Téměř všechny léky jsou zakázány a léčiva mohou být užívána čistě podle pokynů lékaře v případě, že přínosy aplikace převyšují přijatelná rizika. S hypotenzí během kojení mohou kojící matky používat takové bezpečné lidové „léky“, jako je zelený čaj a káva (nejlépe s mlékem).

Přehled schválených léků

Lokální léčba: bolesti hlavy během kojení - jak se léčit?

Drogy, které může mladá matka vzít z bolesti hlavy, je velmi málo. Jsou podmíněně schváleny pro použití, protože teoreticky nepředstavují pro dítě hrozbu. Praktické studie účinku léků na kojící matky a jejich děti jsou velmi vzácné..

Základní účinná látka „Pentalgin“, „Tempalgin“, „Sedalgin“, často používaná při bolestech hlavy, je vcelku agresivní - neměla by se užívat. Jako „Analgin“, „Combispasm“, „Imet“.

Je maximálně bezpečné brát lék ihned po krmení: v tomto případě bude v době příštího krmení částečně odstraněn z těla.

"Paracetamol"

Téměř jediný lék, který podstoupil takové studie a obdržel pozitivní výsledky. Přibližně 1/5 účinné látky přechází do mateřského mléka, ale dítě stále není poškozeno. Nejvyšší přípustná bezpečná dávka je 660 mikrogramů 4krát denně.

Kromě samotných tablet Paracetamolu je možné použít látky založené na této složce - jedná se o Efferalgan, Kalpol, Panadol, Pentalgin.

Ibuprofen

Nesteroidní lék s obecným analgetickým účinkem. Je kompatibilní s kojením, protože pouze 0,7% dávky proniká do mléka. Maximální bezpečná dávka je 400 mikrogramů 3-4 krát denně.

Citramon

Účinný, vyhledávaný, ale ne zcela bezpečný lék. Je založen na kofeinu, aspirinu a paracetamolu. V případě naléhavé potřeby je povoleno jednorázové použití, protože Citramon může u dítěte způsobit zvýšenou vzrušivost a aspirin může dokonce vyvolat krvácení. Poddruh léku „Citramon Extra“ neobsahuje aspirin, ale má zvýšenou dávku kofeinu..

Přehled přijatelných prostředků pro krmení (lék, který lze použít během HBV) ukazuje, že jejich seznam je velmi omezený. Pokud má mladá matka sklon k bolestem hlavy, měl by být léčebný protokol projednán s lékařem co nejdříve. Jsou-li bolesti hlavy vzácné, ale v poslední době se častěji vyskytují - je to také dobrý důvod, proč se poradit s lékařem a zjistit hlavní příčinu nemoci.

Prášky na bolest hlavy kojení

Bolest hlavy při kojení není neškodná nevolnost, na kterou můžete mávat rukou. Většina nově mumií však jen zřídka přemýšlí o příčinách, které způsobily zhoršení jejich zdraví, a vypořádat se s bolestmi proti bolesti. Není to správné. Koneckonců, bolesti hlavy mohou být příznakem závažné patologie, která vyžaduje okamžitou léčbu.

Pravidelné polykání analgetik nebo antispasmodiků diagnózu komplikuje, ale v žádném případě nebrání hlavní příčině bolesti hlavy. Situaci komplikuje skutečnost, že ne všechny léky jsou povoleny kojící matce. Chemikálie pronikají do krevního řečiště a poté do mléka a vstupují do těla dítěte a mají škodlivý vliv na vnitřní orgány a systémy, které se dosud nevytvořily..

Pokud tedy kojící matka vezme hrst zakázaných léků proti bolesti, dítě z plenky je „zarostlé“ chronickými chorobami a jeho fyzický / intelektuální vývoj je potlačen..

Proč se při kojení vyvíjí bolest hlavy

Častými příčinami bolesti hlavy jsou fyzické vyčerpání, chronická únava, nedostatek spánku mladé matky (bolest v napětí). Pokud tento příznak ignorujete, nepohodlí se prohloubí a migréna progreduje. Jiné příčiny bolesti hlavy při laktaci:

 • emoční nestabilita, stres;
 • meteorologická závislost (zhoršení při změně počasí, klimatické podmínky);
 • nutriční chyby (přejídání, hladovění);
 • hormonální nerovnováha;
 • poporodní deprese;
 • intoxikace těla (oxid uhelnatý, domácí chemikálie);
 • hladovění kyslíkem (hypoxie);
 • cervikální osteochondróza;
 • nemoci orgánů ORL (sinusitida, sinusitida, angína);
 • nachlazení, virová onemocnění (ARVI, chřipka);
 • vegetovaskulární dystonie;
 • hypertenze (hypotenze).
 • Antikoncepční tablety pro kojení - seznam léčivých přípravků s poznámkami a cenami
 • Tablety lupénky - druhy léčiv, léčebné režimy a ceny
 • Spazgan - návod k použití tablet, účinné látky, kontraindikace a recenze

Léky pro vaskulární patologii

Příčinou bolesti hlavy u kojící ženy může být vaskulární patologie, díky níž dochází k častým migrénám, zvyšuje se intrakraniální tlak. V tomto případě by měl lékař předepsat lék, posoudit rizika pro matku a dítě se zaměřením na zachování přirozeného krmení.

Migréna

Migrény jsou léčeny námelovými alkaloidy. Omezují krevní cévy a snižují excitabilitu nervových buněk. Prostředky skupiny Ergotamin lze přiřadit kojící ženě: Zomig, Dihydroergotamin, Risatriaptan.

Je však důležité vzít v úvahu, že plnohodnotné studie o účinku těchto léků na tělo kojence a kojící matky nebyly provedeny. Byly pozorovány ojedinělé případy rozvoje nevolnosti a zvracení dítěte, křečového syndromu. Proto je příjem těchto prostředků možný pouze v případě nouze.

Hypertenze

Se zvýšeným intrakraniálním tlakem je bolest lokalizována v zadní části hlavy, je cítit tlačená, pulzující. Léčba nemoci a jejích důsledků u žen během laktace se nepraktikuje, protože nebyly provedeny žádné kontrolované studie o bezpečnosti používaných drog..

Některá léčiva jsou však považována za relativně bezpečná a mohou být předepisována ženám během laktace. Mezi ně patří Enalapril a jeho analogy Enap, Renitek. Tyto fondy jsou schváleny pro použití kojícími ženami v západních zemích. V ruském registru drog jsou kontraindikovány v těhotenství, laktaci.

Zakázané látky se mohou zdát bezpečné, protože některé z nich jsou povoleny během těhotenství, například „Atenol“, „Nebivolol“. Mohou však způsobit negativní reakce z těla dítěte. Léčba hypertenze by proto měla být prováděna pod přísným dohledem lékaře s pravděpodobností pozastavení kojení po dobu hypertenzních krizí..

Do HB si můžete vzít všechny prášky na bolest hlavy

Při laktaci nejsou všechny léky vhodné pro zmírnění relapsu. To je vysvětleno chemickým složením léčiv a jejich schopností vylučovat se v různých koncentracích mateřským mlékem. Zakázané prášky z hlavy s HS způsobují takové změny v těle dítěte:

 • útlak nervového systému, nadledvinky;
 • podrážděnost (léky s kofeinem);
 • křečový syndrom;
 • snížená mozková aktivita;
 • opojení;
 • jaderná žloutenka;
 • vnitřní (střevní) krvácení.

Proč bolest hlavy?

Když jsou v hlavě nepříjemné pocity, jsou charakterizovány těžkostí na čele a chrámech, stiskem na hlavě, jsou zde pulzy. Někdy se objeví pocit řezání. U mnoha žen je nepohodlí lokalizováno v jedné polovině hlavy a někdy se šíří do očí, krku, zubů.

Podle statistik, během laktace, bolí hlava častěji než běžné ženy. A může to mít mnoho důvodů..

Při kojení může být malátnost patologická a je způsobena vnějšími faktory. Než pochopíte, jak léčit nepohodlí, musíte zjistit důvod.

Migréna

U žen, které dříve trpěly záchvaty migrény, se při kojení záchvaty obvykle zastaví. To je způsobeno hormonálními změnami v těle. Ale pro některé se migréna sama vzpomíná i v této šťastné době..

Je těžké snášet útoky. Jsou akutní, prodloužené, doprovázené nevolností a pulzující bolest z poloviny hlavy. Musíte se jich tedy zbavit, tj. Pít drogy.

Pokud kojíte, je sumatriptan tou nejlepší volbou. Proniká do mateřského mléka v nepatrném množství, proto je nutné v době podání a do 12 hodin po něm vyjádřit.

Pokud se záchvaty často obtěžují, dejte lékaři tento lék v kurzech. Musíte ale zapomenout na kojení.

Pokud nejste odhodláni dokončit laktaci, můžete užívat následující léky:

TitulJak jednajíKontraindikace
IbuprofenNSAID s protizánětlivými, analgetickými a antipyretickými účinky. Aktivní složka blokuje cyklooxygenázový enzym a inhibuje syntézu prostaglandinů.Přecitlivělost
Vřed;

Onemocnění zrakového nervu;

Vysoký krevní tlak.

ParacetamolNarkotický analgetikum, které rychle zmírňuje bolest, horečku a menší zánět. Ovlivňuje centra bolesti a termoregulaci.Přecitlivělost;
Těžká jaterní a / nebo ledvinová dysfunkce;

DiclofenacNSAID, inhibující cyklooxygenázu, blokující syntézu prostaglandinů. Má výrazný účinek u zánětlivých bolestí, bolesti zubů.Přecitlivělost;
Peptický vřed;

· Ischemická choroba srdeční;

Těžké selhání ledvin;

Citlivost na počasí

Meteosenzitivita je skutečné onemocnění, nikoli fiktivní. Bolest hlavy je v tomto případě spojena se změnami krevního tlaku, zraněními, onemocněním kloubů nebo pohybového aparátu..

U lidí s meteorologickou závislostí může jakákoli změna teploty větru a vzduchu vést k malátnosti během laktačního období. Léčba v tomto případě spočívá v užívání analgetik a domácího režimu..

Osteochondróza krční páteře

Intenzivní bolest hlavy při HS, závratě při naklánění hlavy, snížená zraková ostrost, ostrá bolest v ramenou a krku jsou příznaky cervikální osteochondrózy. Toto onemocnění se u žen po těhotenství často vyvíjí v důsledku zvýšené zátěže páteře a hormonálních změn v těle.

Výběr léčiv ke zmírnění příznaků laktace by měl být vybrán pečlivě. Přednost se dává bylinným tabletám, mastem a tření.

Hormonální změny

Hormonální změny, které se objevují po porodu, mohou být doprovázeny různými příznaky: zhoršením stavu kůže, nadváhou, bolestmi hlavy atd..

Nemoci často po dokončení hormonální úpravy odezní a nepotřebují žádné zvláštní ošetření.

Poporodní deprese

Tento stav je doprovázen ostrými výkyvy nálad, podrážděností, úzkostí, slzami, poruchami spánku, bolestmi hlavy a může trvat několik dní až několik měsíců.

Deprese v mírné formě přechází sama o sobě, stačí vzít Valocordina. Těžké formy jsou léčeny hormonálními látkami a antidepresivy. Jakékoli léky předepisuje pouze ošetřující lékař, dokonce i homeopatie.

Nachlazení a virové infekce

U respiračních infekcí, chřipky, onemocnění virového původu, doprovázeného horečkou, hlava často bolí. Také žena cítí bolest v krku, milagii, kašel.

Tableta ibuprofenu nebo paracetamolu zmírní stav. Jakmile se žena zotaví, bolest hlavy zmizí.

Cévní problémy

Pokud má kojící matka problémy s cévami, projevuje se to zvýšením tlaku (hypertenze) nebo jeho snížením (hypotenze). Hroty krevního tlaku často způsobují bolesti hlavy.

Léčba začíná po vyšetření a spočívá v užívání nootropik a léků proti bolesti, které jsou bezpečné pro matku a dítě.

Nedostatek spánku a stresu

Kojení trvá od mladé matky hodně času. Stálý stres, nedostatek spánku, neklidný spánek způsobený kolikou a první hřebíček způsobují těžkou únavu.

Pokud žena nemá nikoho, kdo by pomohl, situace je ještě horší, protože zatížení těla se zdvojnásobuje. Přepracování způsobuje bolest v hlavě. Pokud jsou silné, můžete někdy vypít pilulku léků proti bolesti. Nezapojujte se však do analgetik, protože to může mít nepříjemné následky.

Být v neventilované místnosti

Být v místnosti s dusným, zatuchlý vzduch není dobré pro mámu nebo dítě.

Co udělat pro vyřešení problému? Vy a vaše dítě si můžete užívat dobrého zdraví a zdravého spánku pravidelnými procházkami za každého počasí a větráním místnosti..

Hladovění

Problém s nadváhou obává mnoho žen po porodu. V naději, že ztratí kilogramy, se matky omezí na jídlo a po tom všem potřebuje tělo během kojení plnou a vyváženou stravu..

Žena spolu s mateřským mlékem dává dítěti vitamíny a nutriční složky, které je nepřijímá spolu s jídlem. Z tohoto důvodu může dojít ke zhoršení pohody a bolesti hlavy, může dojít ke zvracení žaludku, může být narušeno močení.


Správná výživa pomáhá odstranit nepohodlí. Základem stravy by měly být zdravé obiloviny, zelenina, ovoce.

Co může kojící matka mít od bolesti hlavy?

Při výběru léku na bolest hlavy při kojení věnujte pozornost těmto bezpečným lékům:

 • Paracetamol. Lék se stejnou složkou má antipyretický, analgetický a protizánětlivý účinek. Vylepšení se projeví za 1-2 hodiny, 3-5 hodin se uloží. Droga je předepsána pro bolesti různého původu. Dávkování - 500 mg (1 tableta) 4krát denně. Kontraindikace: nesnášenlivost složek. Vedlejší účinky: alergie, příznaky dyspepsie, zřídka - poruchy krve. Cena - 20-60 rublů. (10 kusů).
 • Naproxen. Léčivou látkou je naproxen sodný. Lék má protizánětlivé analgetické vlastnosti. Doporučeno pro bolesti hlavy, bolesti zubů, poranění pohybového aparátu, osteoartrózu, revmatoidní artritidu, myalgii, artralgii. Vezměte 1 stůl. (250 mg) 2-3krát denně. Kontraindikace: žaludeční vřed, střevní krvácení, patologie jater, ledviny. Vedlejší účinky: alergie, anémie, dyspepsie. Cena - 205 rublů. (30 ks).
 • Ibuprofen Tablety se stejnou účinnou látkou potlačují bolest, zmírňují zánět. Doporučuje se pro horečku, bolesti hlavy různého původu. U HB se předepisují nejvýše 4 tablety. (200 mg) denně. Kontraindikace: erozivní a ulcerózní léze zažívacího traktu, patologie srdce, jater, ledvin, krevních cév, reakce přecitlivělosti. Vedlejší účinky: bronchospasmus, dušnost, známky dyspepsie, alergie. Cena - 30 - 50 rublů (50 ks).
 • Ketorolac. Léčivou látkou je ketorolac trometamol. Zmírňuje horečku, zmírňuje bolest, potlačuje zánět. Doporučeno pro bolest jakéhokoli původu. U HB je předepsána 1 tableta. (10 mg) po 6-8 hodinách. Recepce je krátká. Kontraindikace: erozivní a ulcerativní léze zažívacího traktu, renální a jaterní nedostatečnost, citlivost na složky. Vedlejší účinky: alergie, závratě, dyspepsie, bronchospasmus. Cena - 20-40 rublů. (10 kusů)
 • Ne-shpa. Drotaverin zmírňuje křeče hladkých svalů, krevních cév, zmírňuje bolesti různého původu. Lék je předepsán pro spastické bolesti. Denní dávka je 3-6 tablet. (40 mg) ve 2-4 dávkách. Kontraindikace: přecitlivělost na složky, laktáza, játra, selhání ledvin. Nežádoucí účinky: závratě, alergická reakce, nevolnost, nespavost, příznaky dyspepsie. Cena - 60 - 100 rublů. (6 ks).

Kontraindikace

Protože se léky různých farmakologických skupin používají k úlevě od bolesti hlavy u hepatitidy B, jsou kontraindikace jejich podávání většinou individuální. Existují však obecná omezení týkající se jmenování fondů:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • ulcerativní erozivní procesy v zažívacím systému;
 • selhání ledvin;
 • patologie srdce a krevních cév;
 • bronchiální astma;
 • funkční poruchy jater;
 • onemocnění hematopoetického systému;
 • porucha krvácení;
 • nedostatek laktázy;
 • malabsorpce v tenkém střevě;
 • asthmoidní složka při užívání léků různých skupin.

Zakázané tablety na hlavu pro kojení

Při předepisování zakázaných léčivých přípravků podle indikace potřebuje kojící matka exprimující mléko, dočasný přenos dítěte do přizpůsobených směsí.

Nesprávně zvolený lék na bolest hlavy při kojení způsobuje poruchy na vnitřních orgánech, systémech dětského těla

Drogy a jejich negativní účinky:

 • Citramon Obsahuje kofein, který vyvolává nervovou podrážděnost, nespavost, závratě a nevolnost. Toxický lék způsobuje vředy na sliznicích, zhoršuje funkci jater.
 • Analgin. Lék mění složení krve, následuje exacerbace nemocí orgánů vytvářejících krev. Analgetikum snižuje imunitu dětí, vyvolává patologii ledvin. Při kojení jsou všechna léčiva s obsahem zakázána (Tempalgin, Spazmalgon, Sedalgin)..
 • Aspirin. Vyvolává peptický vřed žaludku, dvanáctníkový vřed, zhoršuje fungování jater a mozku, narušuje propustnost krevních cév.

Zakázané léčivé přípravky

A na které pilulky by se mělo zapomenout, když dítě kojí? Ve skutečnosti je snazší si uvědomit, že malý seznam povolených látek, a pokud navrhované léčivo neobsahuje výše uvedené účinné látky, je s největší pravděpodobností nepřijato během kojení. Ale stále chci zmínit některé zvláště oblíbené opravné prostředky. Následující léky by tedy neměly být kojící matce podávány.

Analgin

Takový nativní a nebezpečný analgin, známý ve farmaceutickém světě jako metamizol sodný, není kompatibilní s kojením, a proto je to tak. Četné studie ukázaly, že analgin inhibuje systém krvetvorby, což vede k rozvoji agranulocytózy. V praxi má pacient, který pravidelně užívá analginum, sníženou imunitu, je náchylný k častým onemocněním, ledviny trpí.


Jsme vděční za to, že nás analgie více než jednou chrání před bolestí, ale zdá se, že její použití se dnes vzhledem k objeveným vedlejším účinkům stává irelevantní, zejména když mluvíme o kojících ženách.

Více než 70 zemí po celém světě opustilo metamizol sodný kvůli jeho vedlejším účinkům, ale Rusko, Ukrajina a Bělorusko ho stále používají, dokonce i v dětských svíčkách. Navzdory skutečnosti, že do mateřského mléka prochází něco více než 1% dávky, kterou matka užívá, představuje analginie potenciální nebezpečí pro dítě. Lze jej tedy použít pouze v případě, že v domě není absolutně nic z analgetik, je to noc na ulici a není možné přežít až do rána s bolestí hlavy.

Denní dávka by neměla přesáhnout 1 g, jedná se o 2 tablety. Další přijatelnou situací při užívání analginu je vysoká tělesná teplota při 40 stupních, která se nezastaví. Sanitka v takových případech vytvoří injekci analginu a difenhydraminu a doporučuje přeskočit jedno krmení (vyjádřit).

Analgin se nachází v mnoha kombinačních lécích, jako je Baralgin, Tempalgin, Spazmalgon, Pyatyrchatka, Baralgetas, Pentalgin, Sedalgin neo atd..

Citramon

Další extrémně nežádoucí kombinací je složení Citramonu. To zahrnuje:

 • paracetamol;
 • kyselina acetylsalicylová (aspirin);
 • kofein.

Největší nebezpečí spočívá v kyselině acetylsalicylové. U dětí do 15 let je kontraindikován. Jeho použití u virových infekcí může vést k toxickému poškození jater (Reyeův syndrom). Kyselina acetylsalicylová navíc patří do skupiny salicylátů, které korodují žaludeční sliznici a při dlouhodobém používání vyvolávají vznik vředů..

Samozřejmě, nic takového se nestane, když vezmete jednu pilulku, ale je lepší to riskovat. Pokud potřebujete pít citramon, buď přeskočte krmení, nebo najděte vhodnou alternativu..

Pravidla pro léčbu bolesti hlavy během kojení

Bezpečné léčení bolesti hlavy během kojení zahrnuje dodržování následujících lékařských doporučení:

 • Před použitím přípravku si přečtěte jeho pokyny, i když to předepsal terapeut.
 • Pokud je migréna příznakem chronického onemocnění, odstraňte příčinu, jinak pilulky z hlavy nepomohou..
 • Před krmením si vezměte pilulku, aby syntetické komponenty neměly čas proniknout do mléka.
 • 1 hodinu po užití léku, vyjměte mléko z obou mléčných žláz, dejte to dítěti.
 • Krmit své dítě 1 hodinu po přečerpání. Pokud má hlad dříve, použijte jako doplněk upravené vzorce.

Seznam schválených léků

Během kojení lze užívat léky pouze na doporučení lékaře a pod jeho přímým dohledem. Nejčastěji se u záchvatů bolesti hlavy jedná o jednorázovou techniku, jejímž účelem je zmírnit zánět, vazospazmus a snížit krevní tlak. Chcete-li to provést, použijte:

 • protizánětlivé léky (hlavně na bázi paracetamolu a ibuprofenu);
 • antispasmodika (založená na drotaverinu);
 • homeopatické léky.

Všechny léky na bolest hlavy, které se používají během kojení, mají mnoho vedlejších účinků a nemají žádné účinky na novorozence. Nemohli se však obejít bez drog, v období kojení jsou povoleny tyto léky:

Název a mechanismus působeníCena v rublech
Paracetamol: zmírňuje teplotu, anestetizuje hodinu po podánídvacet
Ibuprofen: snižuje horečku, cefalgii a myalgii40
Efferalgan: odstraňuje teplotu vlivem na střed mozku150
Panadol: používá se k mírné bolestipadesáti
MIG: lék nové generace, zmírňuje bolest, svědění, horečku90
Sumamigraine: zmírňuje migrény300
No-Shpa: antispasmodikum, které zmírňuje bolest v napětí66
Naproxen: NSAID, inhibuje syntézu prostaglandinů, zmírňuje záchvat bolesti222

Jak mohu nahradit lék na hlavu pro kojení

Když kojíte bolest hlavy, nespěchejte s užíváním léků proti bolesti. Existuje řada nedrogových metod, jak rychle zastavit útok. Alternativní možnosti jsou:

 • Whisky vyleštěte hvězdičkou (balzám). Analgetický účinek je patrný 5-10 minut po zákroku.
 • Proveďte sami masáž ramen a krku. Tyto oblasti intenzivně protíráte tak, aby kůže zčervenala a hlava přestávala bolet.
 • Větrejte místnost: zatuchlý vzduch často způsobuje migrénu. Vyhněte se konceptu.
 • Vezměte si teplou sprchu, zkuste se uvolnit a spát i v odpoledních hodinách (1–2 hodiny).

Další ošetření

S bolestí hlavy během kojení pomůže maminka jednoduchá masáž hlavy. Jedná se o bezpečnou metodu a docela efektivní, lze ji provádět samostatně doma. Je nutné masírovat body do krku a krku, zatímco dýchání by mělo být hluboké. Je vhodné, aby vás odborník naučil, jak masírovat hlavu, a pak skutečně pomůže zmírnit bolesti hlavy.

Místo pilulek může žena použít aromaterapii, kterou často používají fytoterapeuti. Můžete cítit éterický olej nebo ho aplikovat na speciální body na těle a postupem času bolest ustoupí. Při této léčbě pomáhá zázvor, máta peprná nebo levandulová silice..

Skvělá alternativní metoda bolesti hlavy je jednoduchá komprese. Teplé komprimuje rozšířené krevní cévy, zatímco studené komprimuje, naopak je zužuje. Můžete použít čerstvé listy zelí, lopuchu, šeříku nebo syrové brambory strouhané. Obklad se nanáší na čelo nebo za spodní část krku, upevní se šátkem nebo šátkem. Listy by měly být před aplikací mírně hněteny.

V některých případech šálek obyčejného černého sladkého čaje pomáhá zbavit se bolesti, ale musíte ho pít velmi horké. Kontrastní sprcha pomáhá některým. Pokud citrusové plody nezpůsobují alergickou reakci u matky a dítěte, můžete zkusit rozpustit plátek citronu v ústech. Citronová kůra je užitečná při tření whisky - jak při masáži, tak při aromaterapii. Pokud citron nebyl po ruce, můžete na vaše spánky aplikovat vatové tampóny namočené v octě. Asi po 15 minutách by bolest měla ustoupit..


Někdy s bolestí hlavy není nutné pít pilulky. Stačí si vzít teplou koupel nebo kontrastní sprchu.

Jako protizánětlivé a analgetikum můžete vypít šálek heřmánkového čaje. Chcete-li vařit, musíte 1 polévková lžíce. l nasekané rostliny nalijte sklenici vroucí vody. Čaj trvá asi 30 minut, filtruje se přes síto a pije se v malých doušcích. Takový nápoj nelze pít více než 2krát denně. Můžete pít běžný zelený čaj, zejména pokud je bolest způsobena vysokým krevním tlakem.

Během období záchvatů bolesti bude pro kojící matku užitečné, aby se vykoupaly v teplé lázni, do které by mělo kapat několik kapek rozmarýnu, vanilky, levandule nebo citrusového esenciálního oleje. Taková koupel po dobu 20 minut pomůže ženě relaxovat a zmírnit bolesti hlavy. Po zákroku by měla být prsa omyta teplou čistou vodou, aby nedošlo k alergii na dítě.

Matkám by nemělo být dovoleno nervózní napětí a různé stresové situace, aby se zabránilo bolestem hlavy. Musíte neustále sledovat svůj jídelníček a dobře se odpočívat. Jakýkoli lék by měl být užíván pouze po předchozí konzultaci s lékařem. Je nemožné tolerovat bolesti hlavy, ale samoléčení se nedoporučuje. Mateřství by mělo přinést ženě jen radost.

Články O Neplodnosti