Hlavní Zdraví

Alergie na kojící matku, co dělat

Alergie v kojící matce může být skutečným problémem pro ženu a její dítě. Kojení je velmi odpovědné období, zdraví dítěte po celý budoucí život závisí na mateřském mléce.

Alergie: jak a proč k tomu dochází

U mnoha žen se alergie vyskytují přesně v období po porodu. Po devět dlouhých měsíců byly všechny síly těla podřízeny působení dítěte, imunitní systém je oslaben a alergenům je snadnější najít slabé místo. Proto může alergie u matky s kojením začít zcela neočekávaně.

Alergeny jsou podmíněně spojeny do několika skupin:

 1. Jídlo. Alergická reakce může být na cokoli, ale existují potraviny, které způsobují alergie obzvláště často: ořechy, med, čokoláda, mořské plody a exotické ovoce..
 2. Léky. Individuální nesnášenlivost se může vyskytnout u jakéhokoli léku nebo jeho složky - což je další argument proti jakékoli samoléčbě.
 3. Pyl rostlin. Tento problém je obvykle sezónní a vyskytuje se během období květu..
 4. Domácnost - domácí nebo knižní prach, parfémy, kosmetika, domácí chemikálie.
 5. Biologické - při infekci viry, plísněmi atd..
 6. Fyzické - v chladu nebo na slunci. Solární ultrafialové záření nebo mráz nejsou alergeny samy o sobě, ale mohou vyvolat reakci na látky již v těle nebo na kůži..

Alergické reakce jsou:

 • respirační: kýchání, rýma, otoky nosu, zarudnutí očí, dušnost, bronchospasmus atd.
 • kůže: různé vyrážky, zarudnutí kůže, puchýře, svědění atd.;
 • gastrointestinální: nesnášenlivost určitých produktů.

Pokud se u kojící matky objeví alergie, měla by se nejprve poradit s lékařem, který určitě zjistí, že se jedná o alergii, a nikoli o nějaké jiné onemocnění jiné povahy. A co je nejdůležitější, bude identifikovat alergen, na který reakce vzešla..

Alergické reakce se objevují rychle, takže při podrobném rozhovoru může lékař určit, kde hledat zdroj nebezpečí.

Je velmi užitečné, aby kojící matky vedly „Deník potravin“, ve kterém by byly zaznamenány všechny změny ve stravě. V případě jakékoli atypické reakce těla to pomůže určit příčinu problému..

Navíc v arzenálu moderní medicíny existuje mnoho způsobů, jak diagnostikovat alergie: kožní testy, provokativní a eliminační testy, studie protilátek.

Léčba alergie na kojení

Nejprve se musíte pokusit vyloučit kontakt s alergenem..

Z tohoto důvodu je důležité:

 1. Dodržujte dietu. Pod zákazem je velmi sladké a velmi tučné, vejce, med, světlé ovoce a zelenina, citrusové plody, ořechy, sycené nápoje. Buďte opatrní u mořských ryb a kuře. Mnoho odborníků doporučuje opustit plnotučné mléko (krávy i kozy) ve prospěch fermentovaných mléčných výrobků. Alergie na mléko u kojící matky není tak vzácný výskyt. Potravinové alergeny mohou dobře přecházet do mateřského mléka a způsobit problémy nejen u matky, ale také u dítěte. Co je možné s alergií na kojící matku: zeleninové polévky a hovězí vývary, cereálie, vypijte alespoň 2 litry vody nebo slabého čaje. Plnohodnotná vyvážená strava je zárukou, že dítě s mateřským mlékem dostane vše potřebné a nic škodlivého.
 2. Zbavte se „sběračů prachu“ - měkkých hraček, koberců atd. Častěji provádějte mokré čištění v domě..
 3. Pokud je to možné, nechte se na chvíli vypustit domácí chemikálie, prádlo během praní důkladně opláchněte a používejte kosmetiku bez silných parfémů. Buďte opatrní: kosmetika s přírodními ingrediencemi (ovocné oleje, bylinné výtažky) může být také velmi alergická..
 4. Během tohoto období nezačínejte ryby kočičích psů. Alergie jsou způsobeny kosmetikou z vlny, krmiva a zoo atd..
 5. Když senná rýma během květu zkuste být méně venku, zejména za suchého a větrného počasí. Po návratu domů se osprchujte a umyjte si vlasy - opláchněte pyl.

Nemusí být možné dělat vůbec bez léků, ale svěřit jejich výběr odborníkovi, pouze oni rozhodnou, co lze udělat pro alergii při kojení. Pokyny pro většinu moderních antihistaminik naznačují, že mohou být použity pro kojení. To je důležité, ale ne dost. Dávkování, které potřebujete, a délku trvání léčby určí pouze lékař. Takové alergické pilulky můžete předepsat pro kojení:

 • „Alerza“, „Zirtek“, „Letizen“, „Zinzet“, „Zodak“, „Tsetrin“, „Tsetirizin“;
 • "Alzedin" (inhalační roztok);
 • „Loratadin“, „Claritin“, „Clarotadin“, „Loridin“;
 • "Elcet", "Zenaro", "Gletset", "Xizal";
 • "Fexadin", "Allerfex", "Telfast", "Dinoks", "Fexofast";
 • Erius.

V rámci komplexní terapie může lékař předepsat další alergické léky na kojení: spreje, inhalační roztoky a sorbenty, které pomáhají odstraňovat alergeny z těla.

Je možné pokračovat v kojení s alergiemi

Alergické reakce děsí zejména ženy, které před těhotenstvím tento problém nevyřešily, ale i zkušené matky s alergiemi mají mnoho otázek. Jedním z hlavních je to, zda je možné pokračovat v kojení s alergiemi. Odborníci říkají, že ve většině případů můžete.

Alergie není nakažlivé onemocnění a sama o sobě není přenášena mateřským mlékem. Ale náchylnost k alergiím, dítě může být zděděno, geneticky.

Krmení je přerušeno, pokud jsou zapotřebí silné léky nebo pokud není při těžkém alergickém útoku nic společného, ​​s výjimkou léků první generace, které jsou kontraindikovány pro kojící matky.

Závěrem si připomeňme, že alergie sama o sobě neodezní, musí být léčena. Poraďte se s odborníkem a přísně dodržujte jeho pokyny..

Jeden problém pro dva: alergie u kojící matky

Kojení je velmi odpovědný proces. Kvalita mateřského mléka skutečně závisí na kvalitě života matky, a tím na celkovém stavu a zdraví dítěte. Nejmenší změny a odchylky, jako jsou alergie, jsou proto kojícími matkami často vnímány jako tragédie. Z článku se dozvíte, co dělat pro kojící ženu s alergiemi a jak správně vytvořit menu hypoalergenní stravy.

Alergie u kojících matek - stojí za to si dělat starosti?

Pokud se u ženy během kojení vyskytne alergie, vyvstává s ní mnoho otázek: „Je nebezpečné dávat mateřské mléko?“, „Je alergie dána dítěti?“, „Mám přestat kojit?“. Pokud má matka alergickou reakci a ne infekční chorobu, není nutné ukončit kojení.

Alergie nejsou přenášeny mlékem. Jakékoli projevy reakce u dítěte budou spojeny s jeho genetickou predispozicí k nim a přímým kontaktem s alergeny.

Můžete také sledovat video, kde pediatr odpovídá na otázku, zda je možné kojit s alergií u kojící matky

Těžká alergická reakce

Pokud alergie nabrala akutní formu, je nutné užívat antihistaminika. Antihistaminika druhé generace (Cetirizin, Suprastin) jsou předepsána lékařem a laktace se na chvíli zastaví. To je přesně ten případ, pokud jde o životně nutnou potřebu, protože s takovými reakcemi je možný laryngeální edém, udušení, anafylaktický šok, Quinckeho edém..

Příčiny alergií

K alergii dochází, když imunitní systém rozpozná nepřátelskou látku a začne s ní bojovat. Z alergie může vycházet cokoli: barvy potravin, pyl rostlin, chlupy domácích zvířat, prach, houbové patogeny, domácí chemikálie, kosmetika, ovoce (zejména citrusové plody).

Alergeny jsou rozděleny do skupin:

 • bakteriální
 • pyl
 • kůže
 • jídlo
 • Domácnost
 • chemikálie
 • houbové

Poporodní alergie

Imunita ženy, oslabená těhotenstvím a porodem, je obzvláště citlivá na alergie. Pokud dojde k alergii bezprostředně po porodu, musíte pečlivě zkontrolovat stravu, dočasně vyloučit citrusové plody a čokoládu, pokud byly brány jako jídlo. Uvádět do potravin postupně nové výrobky, sledovat průběh reakce dítěte. Provedené změny se nejčastěji uchovávají ve formátu deníku.

Chronická alergie

Pokud příznaky alergie nezmizí, ale jsou zhoršeny, pak plynule přechází do chronického. Chronická forma alergie je způsobena neustálým kontaktem s alergenem..

V takových případech se doporučuje okamžitě odstranit dráždidlo a být důkladně vyšetřen odborníky, aby se vyloučilo autoimunitní onemocnění (lupus erythematosus, revmatoidní artritida), provedly testy na protilátky a výtěry z nosu pro výzkum (u chronické rýmy).

Vyznačují se poruchou v celém imunitním systému, která začíná napadat zdravé tělesné tkáně. K léčbě těchto onemocnění se používají léky, které inhibují aktivitu imunitního systému (Chlorambucil, Azathioprine) v kombinaci s vitamíny a speciální dietou..

Jak se projevuje alergie?

Alergie je zvláštní způsob ochrany těla, jeho nestabilní reakce na škodlivé objekty. V důsledku toho se objevují obecné a místní příznaky:

 • útoky opakovaného kýchání;
 • dermatitida (zánět kůže, kopřivka, svědění, ekzém, puchýře);
 • konjunktivitida, zarudnutí očí, slzení;
 • rýma, zarudnutí, otok a otok nosu;
 • bronchospasmus, dušnost;
 • otok uší, ztráta sluchu, zánět středního ucha.

Vlastnosti alergií u kojících matek

Protože blaho dítěte přímo závisí na stavu matky během kojení, je nutné brát v úvahu neškodnost léků z této strany. Je-li alergen přítomen v mateřském mléce, může mít dítě kožní projevy ve formě suché kůže, nežádoucí vyrážky z plenky a seboroických krust na hlavě.

Maminka má někdy atopickou dermatitidu, která se vyznačuje zarudnutím kůže, suchostí a svěděním. V 60% diagnostikovaných případů vede dermatitida u matky k rozvoji onemocnění u dítěte, protože je dědičná. Léčí se přísně pod dohledem lékaře s antihistaminiky a speciální dietou..

Pollinóza a GV

Léčba senné rýmy (alergie na pyly) během kojení má své vlastní vlastnosti. Ve videu níže naleznete doporučení alergisty k tomuto problému. Připravili jsme také článek o senné rýmě v těhotenství a po porodu..

Diagnostika alergií

Existuje mnoho způsobů, jak diagnostikovat alergie:

 • kožní testy
 • provokativní testy
 • eliminační testy
 • studie protilátek

Lékař má zájem o pacientovy stížnosti a poté předepisuje určité postupy. Zánět, svědění na kůži, vodní výtok z nosu, zhoršení celkového stavu, slabost, dušnost - pokud se u kojící matky vyskytnou alespoň některé příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Léčba předepsaná lékařem musí být prováděna pravidelně podle všech doporučení.

Alergická léčba kojících matek

Nyní pojďme zjistit, co dělat s alergií u kojící matky. Nejprve je nutné zjistit příčinu reakce, která „provokatér“ sloužila jako impuls pro takovou reakci těla a zbavila se jí.

 • Zkontrolujte stravu. Potraviny by neměly obsahovat vysoce alergenní potraviny..
 • Chcete-li omezit přítomnost "sběrače prachu" v domě - měkké hračky, koberce. A knihy a ložní prádlo by měly být uloženy v uzavřených skříních..
 • Vyvarujte se kontaktu s domácími mazlíčky. Kočky, psi a dokonce i ryby (alergie na jejich jídlo jsou možné) mohou způsobit projevy.
 • Minimalizujte používání čisticích prostředků pro domácnost. Zkuste používat co nejméně aerosoly a saponáty a nahradit je přírodními ingrediencemi (soda, hořčičný prášek, mýdlo na praní).
 • Kategoricky vylučujte tabákový kouř. I když matka sama není nakloněna tomuto zlozvyku a někdo z jejího okolí kouří, pokusy s ní kouřit by měly být zastaveny.

Obecná doporučení pro užívání drog

Pokud je to možné, vyberte léky ve formě spreje nebo roztoku pro inhalaci. Takové léky působí na určité oblasti kůže, což umožňuje minimální absorpci do krve a mléka, a proto je možná reakce dítěte na ně minimální..

Drogy kontraindikované kojícím matkám:

 • Pipalfenol
 • Claritin
 • Klimastin
 • Diazolin
 • Cetizirin
 • Fexofenadin
 • Levocytirizin
 • Piperazin
 • Desloratidin
 • Suprastin

Tyto alergické pilulky se vylučují do mléka a mají škodlivé účinky na dítě - stává se příliš vzrušeným nebo naopak letargickým a ospalým. Pokud je užívání těchto léků životně důležité, je laktace zastavena.

Alergeny lze bezpečně odstranit kombinací enterosorbentů (Polysorb, Enterosgel, Bílé uhlí) a eliminační stravy, ve které jsou z potravy vyloučeny alergické provokativní produkty..

Co je možné na alergiích na hepatitidu B

Protože klinické studie týkající se reakcí kojících matek na některé léky nejsou prováděny, nelze jednoznačně říci o bezpečnosti antihistaminik. Zde jsou některé z nejšetrnějších léků vhodných pro použití během kojení:

Některé z těchto léků jsou ve formě kapek nebo gelu. Kapky se používají k projevům takových typů alergií, jako je kopřivka z nosu, alergie na potraviny, otok. Kožní vyrážka, puchýře, kousnutí hmyzem, ekzém je ošetřen gelem, který se aplikuje na postižená místa.

Správná výživa

Je dobře řečeno, že jsme to, co jíme. A strava kojící matky se sklonem k alergiím by měla vypadat jako jasné menu s mnoha omezeními. Alergické tablety nejsou všelékem a pouze při správné výživě můžete dosáhnout pozitivních výsledků.

Principy hypoalergenní stravy

Během laktace je nutné selektivně přistupovat ke stravě ženy s alergiemi. Další informace o produktech, které mohou a neměly být konzumovány během kojení, naleznete v příslušném článku..

Kojící máma strava:

 • nízká sacharidová výživa s nejmenším cukrem
 • zeleninové polévky a hovězí vývary
 • mléčné výrobky, jogurty, kefír, nízkotučný tvaroh
 • jablka jsou povolena
 • 2 litry vody každý den (můžete mít slabý čaj)
 • vařené hovězí maso, kuře, krůta, někdy dušená ryba

Výrobky vyvolávající alergie jsou zakázány:

 • vajíčka
 • citrus
 • čokoláda
 • mastné vývary
 • ořechy
 • halva
 • zelenina a ovoce jasných barev

Doporučuje se také provést celkovou detoxikaci těla, aby se z něj odstranily škodlivé patogeny. Sorbentové přípravky - Enterosgel, aktivní uhlí - s tímto úkolem dokonale zvládnou..

Léčba alergií během kojení, ve většině případů nevyžaduje nemocnici. Chcete-li předepsat potřebné léky a jasně se řídit doporučeními, musíte kontaktovat místního terapeuta. Je důležité vědět, že alergie nejsou důvodem paniky a zastavení kojení. Léky, strava a obecná pravidla pomohou zmírnit příznaky a nakonec se zbaví nemoci.

Hypoalergenní strava pro kojící matky

Co je hypoalergenní strava pro kojící matky?

Dietní výživa pro ženy s kojením je předepisována na základě známek intolerance u dítěte.

Hypoalergenní strava pro kojící matky se připravuje s ohledem na příčiny alergií u dítěte

Indikace pro účely stravy:

 • dítě má atopickou dermatitidu.
 • při provádění diagnostického vyhledávání příčin potravinové nesnášenlivosti;
 • vývoj pseudoalergie u novorozence na pozadí chorob spojených s trávicím systémem.
 • dědičná predispozice. Mírnému režimu se doporučuje dodržovat prvních 5-6 týdnů za přítomnosti příznaků intolerance u jednoho z rodičů.

V případě dědičné formy intolerance, pokud dítě nemá žádné projevy, se výrobky pečlivě zavedou do stravy a pozoruje se reakce novorozence..

Hypoalergenní dietní tipy

Pro správné dodržování stravy a nezpůsobování nesnášenlivosti u novorozenců a pro šetrné a správné zahájení stravy se doporučuje dodržovat některá pravidla.

 1. Předání nového produktu musí být velmi opatrné, přičemž je třeba sledovat reakci dítěte. Nové jídlo často způsobuje kolickou nebo alergickou dermatitidu u dítěte.
 2. Měli byste úplně opustit špatné návyky, pokud se jim kojící matka ještě nezbavila.
 3. Měli byste jíst v malých porcích a vyhýbat se přejídání, protože zvýšené množství jídla může vést k trávení a ovlivňovat kvalitu krmení..
 4. Je nutná přísná strava předepsaná lékařem. Pro hubnutí je zakázáno používat zvláštní výživu, protože taková strava neobsahuje všechny vitamíny a živiny potřebné pro matku během kojení..
 5. Denně by mělo být spotřebováno nejméně 2-3 litry tekutiny, přičemž polovina by měla být v běžné pitné vodě.

Některé potraviny ovlivňují tělo kojící matky, zlepšují nebo zhoršují kvalitu mateřského mléka. Proto se doporučuje pečlivě vybrat jídlo.

Seznam zakázaných produktů

Při kojení jsou pro začátky vyloučeny produkty, které jsou podmíněně alergické: mléčné výrobky, ryby, med, čokoláda, různé druhy konzervovaných potravin, houby. Jakýkoli nový produkt pro dítě musí být zaveden do výživy matky v malých porcích.

Jídlo by mělo být přírodní, nemělo by obsahovat různá barviva, zahušťovadla, konzervační látky. Koření a koření by měla být rovněž vyloučena..

Kojící matka by se měla zdržet konzumace vajec, bohatých masových vývarů, bobule, kuře.

Hypoalergenní přípravky pro ženy s kojením

V 1. měsíci laktace smí žena používat pouze ty druhy přípravků, které jsou považovány za bezpečné a nezpůsobují u novorozence příznaky nesnášenlivosti.

 1. Výrobky z kyselého mléka.
 2. Různé zeleniny a másla.
 3. Ovoce a zelenina, které nemají jasnou a nasycenou barvu: bílé zelí, tykev, brokolice. Pestrobarevné zelené ovoce a ovoce jsou zakázány.
 4. Vývar a polévky z různých druhů zeleniny s přídavkem obilovin.
 5. Nízkotučné maso: krůtí, telecí, kuřecí prsa. Všechno by se však mělo vařit nebo vařit. Je povoleno velmi pečlivě vcházet do různých druhů ryb: candát, treska.
 6. Pšeničný chléb 2. stupně.
 7. Mezi nápoje bezpečné patří dušené ovoce vyrobené ze sušeného ovoce, stále minerální vody.

Před pozorováním stravy se doporučuje poradit se s odborníkem na výživu a alergologem, který vám pomůže vybrat správnou stravu.

Hypoalergenní menu pro každý den

 1. Ráno snídaně: ovesné vločky s přídavkem zelených jablek a malé kuličky másla.
 2. Oběd: libové maso, pečené v troubě, zeleninový vývar.
 3. K večeři: půl sklenice beztukového kefíru, 1 jablko nebo hruška, rýžová kaše s parní patty.

Hypoalergenní dietní menu musí být dohodnuto s odborníkem na výživu nebo alergologem

 1. Snídaně: máslo se sýrem - můžete si udělat sendvič, 1 šálek jogurtu.
 2. Oběd: vařený filet z krocana nebo kuřecího masa, zeleninová polévka.
 3. Večeře: guláš z hovězího masa, bramborová kaše nebo cuketa.
 1. Snídaně: 1 banán, kastrol tvarohu.
 2. Oběd: zeleninový vývar, je možné přidat trochu hovězího masa, kousek pšeničného chleba.
 3. Večeře: zelené jablko, kotleta, zeleninový guláš.
 1. K snídani: chléb s máslem, ovocný salát z banánů, hruška a zelené jablko.
 2. Lunch break: rýžová kaše bez másla, dušená kotleta.
 3. Večeře: pohanková kaše, libový guláš z hovězího masa.
 1. Ranní stůl: nízkotučný tvaroh, jako dresink můžete použít nízkotučnou zakysanou smetanu, několik kousků různých druhů ovoce nebo švestek.
 2. Oběd: zeleninová polévka, kefír s nízkým obsahem tuku, zelené jablko, vařené hovězí maso.
 3. Večeře: salát ze zeleniny, brokolice a zelení, kaše z herkul nebo kukuřičné krupice.
 1. Snídaně: pšeničný chléb s máslem, 1 šálek nízkotučného kefíru nebo fermentované pečené mléko, vařené křepelčí vejce.
 2. Přestávka na oběd: čerstvá zeleninová polévka a zeleninový guláš, 1 banán.
 3. Večeře: vařené brambory, dušená řízek.
 1. Ranní snídaně: ovesná kaše, 1 hruška.
 2. Oběd: vařený kousek libového masa, zeleninová polévka.
 3. K večeři: 1 šálek jogurtu, kastrol s různými druhy zeleniny a nízkotučné maso.

Specialista si může vybrat jiné menu z jídla povoleného kojení, v závislosti na povaze intolerance u dítěte.

Nutriční doporučení pro ženy během laktace

Hypoalergenní strava musí zahrnovat horké vývary nebo polévky připravené k obědu. Pomáhají zlepšit fungování střeva a zlepšit jeho pohyblivost. Doporučuje se uspořádat lehké občerstvení, včetně používání mléčných výrobků - nízkotučného kefíru, fermentovaného pečeného mléka nebo jogurtu.

Při úpravě zeleninových salátů je nutné použít rostlinný olej. Množství soli by mělo být minimální. Koření musí být ze stravy úplně odstraněno..

Během jídla se doporučuje vařit slabý černý nebo zelený čaj. Rovněž je povolena čistá čistá voda a dušené ovoce vyrobené ze sušeného ovoce..

Je povoleno používat přírodní nektary z jablek nebo hrušek. Předtím však musí být zředěny čištěnou vodou v poměru 1: 1.

1-2krát týdně je povoleno jíst několik kousků ovesných nebo nekvasených sušenek. Zelenina, jako je cibule a česnek, se může konzumovat v malém množství, je-li dítě ve věku nejméně 5 měsíců..

Když dítě vyvine nesnášenlivost na jakékoli jídlo, ošetřující lékař předepíše kojícím matkám speciální hypoalergenní dietu. V tomto případě se berou v úvahu faktory a důvody, které způsobily negativní reakci u dítěte. Strava ženy by měla být různorodá, měla by obsahovat velké množství užitečných vitaminů a neměla by u kojenců působit negativně.

Žádné alergie!

lékařské reference

Jaký druh antihistaminik pro kojení

Je nemožné ignorovat alergie a tolerovat její projevy, protože se může vyvinout Quinckeho edém. Pokud v takovém stavu neprodleně nezavoláte sanitku, je udusení fatální. Všechny antihistaminika v různých koncentracích přecházejí do mateřského mléka a léčí alergie, zatímco kojení není snadný úkol. Existují nějaké léky, které můžete kojit?

Tělo ženy po porodu je oslabeno, obnova orgánů a systémů těla vyžaduje určitý čas. Imunitní systém není výjimkou. Abychom bezpečně vydrželi dítě a nezpůsobili jeho odmítnutí (koncepce života je vnímána jako „cizinec“ kvůli otcově „dědičnosti“), jsou v těle těhotné ženy aktivovány mechanismy potlačující ochranné síly..

I když žena, která porodila, nikdy neměla toto onemocnění, může být alergie po porodu pociťována poprvé a stávající matky ji mohou zhoršit. Zdá se, odkud alergie pochází se sníženou imunitou? Konec konců alergická reakce je příliš silnou reakcí imunitního systému na neškodné látky, které jsou omylem vnímány jako „nepřátelé“..

Statistiky jsou však stabilní - stavy imunodeficience jsou často kombinovány s alergickými reakcemi typu 1 - kopřivka, ekzém, anafylaktický šok, falešná záď, atopická bronchiální astma. Příznaky snížené imunitní obrany jsou chronické a často se vyskytující infekce horních cest dýchacích, kůže a sliznic..

Mezi příčiny tohoto stavu lze vyčíst vyčerpání tělních rezerv, podvýživu a nedostatek vitamínů a minerálů, velkou ztrátu krve, anémii s nedostatkem železa, zánětlivá onemocnění, chronické overfatigue a stres - to vše, s čím se žena často po narození potýká.

Kojení je proces náročný na zdroje a energii a za přítomnosti snížené imunitní ochrany po porodu a výše uvedených faktorů můžete imunodeficienci dále rozvíjet. Stav imunity a alergie spolu úzce souvisejí.

Existuje názor, že ke zvýšenému uvolňování histaminu dochází během rehydratace (dehydratace) těla a vysoké hladiny vápníku v krvi, což může být někdy pozorováno při kojení. K zadržování vlhkosti dochází při nedostatečném příjmu vody, což je způsobeno regulační funkcí histaminu v metabolismu vody v těle.

V současné době nebyl mechanismus alergické reakce objasněn a žádný odborník neřekne, co přesně vyvolalo chybnou klasifikaci bezpečných látek jako škodlivých pro imunitní systém. Při léčbě alergií po porodu a během kojení by proto měla být věnována pozornost především posílení celého těla.

Léčba zahrnuje opatření k normalizaci metabolismu v těle, odstranění ložisek chronického zánětu, zajištění dostatečného množství čisté vody, dostatečný spánek a odpočinek a odstranění potravinových alergenů pomocí enterosorbentů. Kojící matka musí také určit alergen a vyloučit kontakt s ním, jinak může být léčba neúčinná.

Kojení s alergiemi u kojící matky nemusí být přerušeno, protože tato patologie není přenášena mateřským mlékem.

Pokud se u dítěte rozvinou alergické reakce, pak to znamená genetickou predispozici k nim nebo individuální nesnášenlivost molekul cizích bílkovin a chemických látek, které nejsou tráveny ve střevě a které pronikají do mateřského mléka.

Při kontaktu s alergenem dochází k nadměrné produkci imunoglobulinu typu E (igE), který v normálním stavu v krvi prakticky chybí. Ke zvýšení hladiny igE dochází, když je v těle parazitární onemocnění způsobené hlístami a členovci..

Při kontaktu s alergenem vytváří imunoglobulin komplex s uvolňováním histaminu a dalších zánětlivých mediátorů do krevního řečiště, což vede ke vzniku vyrážek, svědění, pálení, otoků a dalších alergických projevů. Nejaktivnější z těchto složek vyvolávajících alergii je histamin..

Normálně se volný histamin váže na proteiny krevní plazmy, k tomu nedochází u alergií.

Antihistaminika inhibují další uvolňování histaminu a vážou výsledný aktivní histamin v plazmě.

Z tohoto důvodu jsou tato léčiva úspěšně používána jako antialergická činidla..

V současné době existují 3 generace antihistaminik:

1. Příprava 1. generace. Mezi ně patří cyproheptadin, chifenadin, klemastin, suprastin, promethazin, diazolin, difenhydramin, diprazin.

Všechny mají sedativní vlastnosti a způsobují ospalost, srdeční arytmie, pronikají hematoencefalickou bariérou a ovlivňují nervový systém..

Příručka e-lactancia.org Drug and Drug Compatibility Handbook zkoumala účinky následujících antihistaminik na dítě a kojící matku:

 • Clemastin - vysoké riziko (není kompatibilní s kojením), může inhibovat proces laktace, dítě pozorovalo inhibici, podrážděnost a slzavost, odmítnutí hrudníku;
 • Diprazin - vysoké riziko, je možná jedna dávka (například před operací nebo v případě nouzové péče), příjem po dlouhou dobu není kompatibilní s kojením;
 • Difenhydramin je nízkým rizikem, může být použit v malých dávkách a po krátkou dobu, pokud je dítě starší než 1 měsíc a dlouhodobé, díky vysoké vazebné schopnosti vázat se na plazmatické proteiny lehce proniká do mateřského mléka;
 • Cyproheptadin, Chifenadin, Suprastin, Promethazine, Diazolin - žádné studie.

2. Přípravy 2 generací. Loratadin, Astemizol, Cetirizin, Akrivastin, Terfenadin, Ebastin, Azelastin. Výhody - jednorázová dávka denně, žádný účinek na kardiovaskulární systém, nezpůsobuje zvýšenou ospalost, můžete si vzít dlouhou dobu.

 • Cetirizin (obchodní názvy Alerza, Zirtek, Letizen, Zincet, Zodak, Cetrin atd.) - kompatibilní s kojením; během léčby kojící matky po dobu jednoho měsíce nebyly zjištěny žádné krátkodobé a dlouhodobé vedlejší účinky kvůli vysoké schopnosti vázat se na plazmatické proteiny do mateřského mléka je nepravděpodobné;
 • Loratadin (obchodní názvy Alerpriv, Clallergin, Clargothil, Claritin, Lominal, Loratadin atd.) - podle Americké akademie pediatrů a Britské imunologické a alergologické společnosti je to kompatibilní s kojením, nedošlo k vedlejším účinkům u kojící matky a dítěte, vylučuje se do mateřského mléka ve stopových množstvích;
 • Terfenadin - nízké riziko, lze použít krátce k léčbě, s opatrností u srdečních arytmií, u kojených dětí bylo zaznamenáno podráždění;
 • Akrivastin, Ebastin - jsou nízkorizikové léky.

3. Přípravy 3 generací. Levocetirizin, fexofenadin, desloratadin, sechifenadin. Metabolity druhé generace se zvýšenou účinností. Stejně jako léky 2. generace mají minimální počet vedlejších účinků, postrádají kardiotoxické účinky.

 • Levocetirizin - nízké riziko léku, podmíněně kompatibilní s kojením, lze brát s opatrností a sledovat reakci dítěte;
 • Desloratadin, fexofenadin podle referenční příručky e-laktancia jsou kompatibilní s kojením - účinné látky se vylučují do mateřského mléka ve stopových množstvích, při léčbě kojící matky a dítěte nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.

Vzhledem k popularitě diazolinu jako léku na alergie stojí za zvážení tohoto léku podrobněji. Tento lék je požadován kvůli jeho nízkým nákladům ve srovnání s ostatními.

Diazolin je antihistaminikum 1. generace, ale na rozdíl od jiných zástupců této skupiny má méně výrazný sedativní účinek a nejdelší účinek je až 2 dny. Lék je málo toxický.

Mohu brát diazolin, pokud je moje matka alergická? Účinná látka diazolin - mebhydrolin snadno proniká hematologickou mléčnou bariérou a poté do těla dítěte. Vedlejší účinky se vyskytují jen zřídka a obsahují:

Diazolin se nedoporučuje kojit, ale pokud není jiná možnost, měl by být předepsán pouze ošetřujícím lékařem, protože lék má závažné kontraindikace. Kojení během užívání léků musí být přerušeno.

U kojících matek s antihistaminiky je možné léčit alergie. Kompatibilní s kojením zahrnují finanční prostředky druhé a třetí generace. Je nezbytné, abyste své léky koordinovali se svým lékařem. Nezapomeňte, že užívání antihistaminik nevyřeší alergický problém. V současné době existují způsoby, jak pomocí imunoterapie úplně vyléčit.

(6 hlasů, výsledek: 4,50 z 5)

Alergie se často projevují rychle a její první příznaky se neočekávaně rozvíjejí. S tendencí k projevům takových příznaků je přítomnost antihistaminik v lékovce povinná. Kromě toho se po těhotenství mohou alergické reakce náhle zhoršit - proces porodu dítěte a porodu je pro tělo velkým stresem, alergie u kojící matky se může objevit kdykoli.

Těhotenství a porod jsou pro organismus velmi stresující, takže průběh mnoha nemocí se může zhoršovat a zhoršovat. Pokud žena trpěla alergiemi dříve, než se dítě objevilo, musíte v případě exacerbace doplnit léky

Alergie se při krmení dítěte objevuje ze stejných důvodů jako kdykoli jindy. Lékaři dělí příčiny do několika typů:

 • Domácnost. Jsou považovány za nejběžnější skupinu, protože nás alergeny denně obklopují. K dráždivým látkám patří prach, zvířecí vlasy, parfémy, kosmetika, detergenty, plísně.
 • Jídlo. Konzumovaný produkt způsobuje negativní reakci a není možné předem říci, na co bude tělo reagovat - vše je individuální. Při kojení nezkoušejte nové předměty z regálů, zejména s vysokým obsahem přísad. Existují produkty, které se nejčastěji stávají zdroji nebezpečí - ořechy, mořské plody, vejce, čokoláda, med, citrusové plody..
 • Léčivý. Není možné předvídat reakci na léky - existuje možnost individuální nesnášenlivosti s následnou reakcí. Pijte léky s velkou opatrností, ještě lépe - po konzultaci s lékařem.
 • Biologický. Když je imunitní systém infikován infekcemi, viry a houbami, aktivuje obranu a nasměruje energii do boje proti cizím buňkám. Při těžké infekci je nutné zničit následky takového boje - mrtvých buněk, pak začíná alergie.
 • Fyzický. Patří sem účinky vnějších vlivů, ať už je to slunce, teplo, chlad, záření. Pro alergiky je takový kontakt nebezpečný, alergeny a protilátky proti nim se aktivně vytvářejí..

Jakýkoli produkt nebo jev může způsobit alergickou reakci. Je nemožné předvídat vývoj událostí, ale zvládají se s ním poměrně rychle. Vědci vyvinuli širokou škálu léků, které může kojící žena použít.

Průběh nemoci a diagnostika

Před zahájením léčby alergií by měl být určen typ reakce. Tok může probíhat jedním ze tří směrů:

 • Respirační alergie Tato reakce je způsobena částicemi prachu, vůní parfémů, pylem květin.
 • Gastrointestinální alergie - nejzávažnější reakce způsobená potravinovou intolerancí.
 • Kožní alergie. Alergen přechází do mateřského mléka, proto způsobuje vyrážky na kůži matky a dítěte. Vyskytují se také vyrážky z plenek, integuments vyschnou, na hlavě se objeví krusty.

Identifikace takových příznaků se stává základem rychlé návštěvy u lékaře: odložení léčby nebo přemýšlení o tom, že alergie zmizí sama o sobě, je extrémně nebezpečné - riskujete poškození sebe a svého dítěte. Není nutná hospitalizace, stačí vzít antihistaminika, která jsou kompatibilní s laktačním obdobím.

Aby vás alergická reakce neobtěžovala, je třeba předem věnovat pozornost preventivním opatřením. Z prostředí musíte odstranit předměty a věci nebezpečné pro alergiky. Postupujte podle pokynů lékařů:

 • Dávejte si pozor na jídlo. Neměl by obsahovat mnoho uhlohydrátů, vylučovat také velké množství cukru a muffinu. Nápoje jsou vítány, ale ať už je to voda, ovocný kompot z jablek nebo sušené ovoce. S projevem alergie na mámu pomůže vegetariánská polévka, hovězí vývar, vařené vepřové maso, bílý chléb, cereálie, rostlinný olej.
 • Přebytečné předměty v každodenním životě se stávají skutečným zlem - zbavte se jich. Staré koberce, měkké hračky, záclony - školky pro plísně a houby. Pokud máte sklon k alergiím, rozloučte se starými věcmi, a pokud to není možné, odstraňte vše do vzdáleného rohu skříně.
 • Odložit nákup domácích zvířat. Čas po narození dítěte není pro experimenty nejlepší. Nezačínejte kočky a psy, a to ani u neškodných ryb, někdy alergií.
 • Nepoužívejte čisticí prostředky a kosmetiku. Čištění by mělo být prováděno bez jakýchkoli chemikálií a všechny předměty po mytí by měly být důkladně opláchnuty..

Používání silných domácích chemikálií může způsobit alergickou reakci. Nejlepší je opustit takové „pomocníky“ ve prospěch obyčejné vody a tradičních lidových metod čištění povrchů.

Antihistaminika by měla být užívána s hepatitidou B bez selhání, protože moderní tablety jsou kompatibilní s kojením. Jaké nástroje se doporučuje vybrat? Upřednostňujte výrobky ve formě spreje nebo inhalačního roztoku - jedná se o typy, které jsou považovány za nejbezpečnější, nepronikají do krevního řečiště, u dítěte nedochází k reakci.

Kojící matka může užívat produkty, které povolují lékaři, tj. Léky druhé generace:

 • Cetirizin, Cetrin, Allertec, Letizin. Lze je vypít beze strachu, dokonce i při kojení, protože při překročení dávky je sedativní účinek minimální. Léky se téměř neabsorbují do mléka a nebyly zjištěny žádné negativní účinky.
 • Loratadin, Claritin, Loridin, Clarotadine. Během kojení se tato antialergická léčiva úspěšně používají, neexistují žádné negativní účinky, protože uklidňující účinek je minimální a produkt zůstává téměř neabsorbován do mléka.
 • Fexadin, Telfast, Fexofast, Allerfex, Dinox. Navzdory skutečnosti, že látky pronikají do mléka, to na dítě nemá žádný vliv. Ošetření je zcela bezpečné..
 • Alzedin. Vyrábí se ve formě inhalačního roztoku, léčivo se neabsorbuje do krevního řečiště a je zcela bezpečné, při kojení nedošlo k žádným negativním účinkům.
 • Erius. Je kompatibilní s obdobím po porodu, dokonale se vyrovnává s alergiemi, lze použít pro kojící matku, nežádoucí účinky pro dítě se neobjevují, což je zaznamenáno v řadě vědeckých studií.
 • Elcet, Zenaro, Gletset, Xizal. Antihistaminika jsou podle mezinárodního adresáře podmíněně bezpečná. U matek a jejich dětí nedošlo k žádné negativní reakci. Britská komunita předních lékařů dospěla k podobnému závěru..

Staré drogy sovětského typu se již téměř nepředepisují - způsobují příliš mnoho vedlejších účinků, ale ne vždy zcela eliminují problém. Informace nebo doporučení babiček nalezené na internetu nebudou přiměřenou náhradou za předpis zkušeného lékaře.

Nežádoucí drogy

Lékaři poskytují seznam léků, které by matce neměly být podávány, pokud chce kojit. Mezi ně patří následující nástroje první generace:

 • Suprastin, chloropyramin. Při jejich použití dochází často k silnému sedativnímu účinku, může dojít ke snížení laktace, existuje riziko negativního účinku na dítě. Vyberte ověřenou alternativu.
 • Diazolin. Kontraindikace ve formě kojení je uvedena abstraktně, tento produkt v mezinárodní klasifikaci neexistuje. Použití zakázáno.
 • Tavegil, Clemastine. Docela nebezpečné látky, které provokují spánek v matce a dítěti. Dítě často odmítá mléko, upadá do stupor, stává se podrážděným. Pokud je schůzka naplánována, maminka nebude moci spát, zatímco dítě odpočívá.

Jmenování léku na alergie by měl provádět pouze lékař. Samoléčení příliš často vede ke smutným důsledkům - neměli byste riskovat, pokud je zdraví vašeho dítěte drahé. Lékaři často předepisují společný příjem aktivního uhlí a dalších sorbentů, které bez následků odstraní alergeny z těla. Pamatujte, že při krmení byste měli zodpovědně přistupovat k výběru léku, věnovat zvláštní pozornost kontraindikacím. Tento léčivý přípravek by měl být označen jako „vhodný kojení“..

Alergické reakce jsou pozorovány u téměř čtyřiceti procent světové populace. Každých deset let počet lidí náchylných k různým projevům nemoci zdvojnásobí. Podle Světové zdravotnické organizace se v tomto století stane hlavní metlou lidstva alergie, nikoli AIDS, hepatitida a další nebezpečné choroby..

Kojící ženy jsou zvláště náchylné k alergickým reakcím. Mladá matka se může setkat s neočekávanou „reakcí“ těla na dříve bezpečný alergen. Nekontrolované reakce během kojení jsou nebezpečné jak pro ni, tak pro dítě.

Alergie je specifická reakce organismu na působení patogenu (alergenu). Mohou to být jakékoli cizí látky. Pro velkou většinu lidí takové látky nejsou nebezpečné. Ale u alergického člověka způsobují nejen banální nepohodlí.

Imunitní systém reaguje na vzhled cizího těla. Ona ho vnímá jako „nepřítele“, což vybízí tělo, aby zahájilo výrobu protilátek. Ty jsou zasílány na místo lokalizace alergenů, což má za následek zánět. Místo je hojně zásobeno krví, zvyšuje se cévní propustnost, dochází k otokům.

Alergenová reakce může být mírná nebo těžká.

 • Mírná alergická reakce. Projevuje se rýmou, zarudnutím očních víček a membrán očí, mírnou kopřivkou, lokalizovanou v malé oblasti kůže.
 • Těžká alergická reakce. Symptomy mírné jsou výraznější. Pokud je postižena kůže, je v celém těle pozorována kopřivka, je pravděpodobné dýchací potíže způsobené otokem hrtanu. Nejnebezpečnějším důsledkem alergie je anafylaktický šok, při kterém pacient ztrácí vědomí, jeho krevní tlak prudce klesá.

Alergie se vyvíjejí rychle, příznaky se mohou náhle objevit. Pokud máte sklon k nemoci, je nutné mít při kojení v kabinetu pro domácí léky přípustné antihistaminika.

Jaká bude alergie na kojící matku, nelze předvídat, i když žena trpí tímto onemocněním již dříve. Porod je pro tělo velmi stresující, takže se po něm nemoc často projevuje nečekaně a poprvé. Nebo se obvyklé příznaky ženy zhoršují, vyskytují se v akutnější formě.

Nepříjemné a nebezpečné reakce těla mohou být způsobeny zcela odlišnými látkami. Moderní medicína rozděluje alergeny na několik typů.

 • Domácnost. Nejširší skupina látek, které nás denně obklopují. Patří sem prach, plísně, chlupy pro domácí mazlíčky a ptačí peří, kosmetika a domácí chemikálie..
 • Jídlo. Absolutně jakýkoli produkt může způsobit specifickou reakci těla, takže potravinové alergie jsou tak individuální. Proto se kojícím matkám poprvé nedoporučuje jíst něco nového, „zámoří“. Navíc existují skupiny produktů, které nejčastěji způsobují reakci imunitního systému. Patří mezi ně proteinové výrobky (ořechy, vejce, drůbež a mořské plody), čokoláda, med, všechny druhy citrusových plodů, bobule (meloun, jahody).
 • Léčivý. Reakce těla na nejbezpečnější lék může být neočekávaná. Proto i homeopatická léčiva obsahují upozornění na nebezpečí, která mohou brát během kojení.
 • Biologický. Imunitní systém trpících alergiemi reaguje podle toho na odpadní produkty (toxiny) bakterií, plísní, virů, které nasměrují své ochranné rezervy, aby nebránily patogenu, ale aby eliminovaly svůj odpad. To komplikuje průběh nemoci..
 • Fyzický. Moderní člověk je obeznámen s alergiemi na chlad, teplo, slunce... Pod vlivem těchto vnějších faktorů, jakož i rádiových frekvencí, mikrovlnného záření, dalších dráždivých látek, může začít výroba alergenů a protilátek proti nim..

Ve skutečnosti může alergie způsobit cokoli. Avšak vzhledem ke specifičnosti jejích příznaků je lokalizace onemocnění dosažena omezeným seznamem léčiv. Většinu z nich mohou používat kojící matky..

Alergie se vyskytují v jednom ze tří směrů..

 • Respirační projevy. Tradičně jsou způsobeny drobnými alergeny (pyl, prach, molekuly zápachu atd.). Žena trpí silným svěděním v nose, kýcháním, silným tekoucím nosem, suchým kašlem. Tyto příznaky jsou podobné akutním infekcím dýchacích cest, ale akutní infekce je doprovázena horečkou, zatímco alergie ne. A příznaky jsou intenzivnější a objevují se ostře, najednou. Může se odehrávat v akutních nebo chronických formách a získávat charakter celoroční rýmy nebo bronchiálního astmatu.
 • Gastrointestinální projevy. Těžká reakce těla spojená s netolerancí na jednotlivé produkty. Způsobuje trávení při konzumaci alergenu až po akutní křeč a krvácení do střev.
 • Projevy kůže. Tyto reakce lze pozorovat jak u ženy, tak u jejího dítěte. Přítomnost alergenu v mateřském mléce způsobuje vyrážku na kůži dítěte, výskyt seboroických krust na hlavě, suchou pokožku a vývoj vyrážky z plenek s dobrou péčí. U alergického nosiče se mohou projevit výraznější reakce ve formě atopické dermatitidy, puchýřů v těle, zarudnutí kůže, ostrý vzhled vyrážky..

Pokud jsou tyto příznaky detekovány, měla by kojící žena vyhledat lékaře. Léčba alergií během kojení u matek nevyžaduje stacionární stavy. A většina antihistaminik je kompatibilních s laktací. Čekání na to, aby alergie zmizela sama o sobě, je zbytečné a plné nebezpečných komplikací..

Diagnózu onemocnění provádí místní terapeut. Po úvodní konzultaci doporučí kontaktovat alergologa. Specialista vám předepíše vzorky, které vám pomohou zjistit příčinu onemocnění..

Hlavním faktorem přispívajícím k regeneraci je odstranění alergenu v prostředí. Proto je nesmírně důležité zjistit, co přesně způsobuje takové reakce ve vašem těle. Neustálá expozice alergenu způsobuje neúčinnost terapie.

Terapeutka Tatyana Veselová doporučuje věnovat pozornost stravě a životu.

 • Jídlo by mělo být s nízkým obsahem cukru, s nízkým obsahem cukru, vdolky. Vítáno je velké množství tekutých sušených ovocných kompotů, neškodných jablek a třešní. Lehké vegetariánské polévky a první chody na hovězím vývaru pomohou tělu v boji proti alergenům. Jíst vařené vepřové maso, hovězí maso, bílý chléb, cereálie, vařené brambory, rostlinný olej.
 • V každodenním životě se zbavte nadbytku. Koberce, záclony, měkké hračky hromadí prach. Hrnkové domácí květiny „pomáhají“ plísním. Pokud jste náchylní k respiračním alergiím, rozloučte se s těmito atributy pohodlného života. Kniha, ložní prádlo, ukládejte pouze v uzavřených skříních.
 • Neuchovávejte domácí zvířata. Jakékoli „zvíře“ může vyvolat alergickou reakci. I ta nejnebezpečnější ryba, jejíž alergie se vyskytuje na potravinách.
 • Používejte domácí chemikálie šetrně. Čistěte bez čisticích prostředků a aerosolů, po umytí důkladně opláchněte.

Podpora těla ukončením kouření a alkoholu. Pokud kojící matka není náchylná ke špatným návykům, ale jeden z příbuzných kouří v domě, měli byste ho důrazně požádat, aby nekouřil v interiéru.

Podle lékaře lékařských věd, pediatra Konstantina Grigoryeva, by měla být antihistaminika pro hepatitidu B povinná. Většina moderních produktů je kompatibilní s laktací. Pokud je to možné, vyberte si lék ve formě spreje nebo roztoku pro inhalaci, vyplatí se to. Takové léky fungují pouze v omezených „oblastech“ těla, aniž by pronikly do systémového oběhu. V důsledku toho se snižuje pravděpodobnost reakce dítěte na léčbu matky.

Schváleny byly antihistaminika a steroidní přípravky druhé generace.

 • „Cetirizine“, „Cetrin“, „Allertek“, „Lethizen“. Derivát piperazinu s minimální sedací, i když je dávka překročena. V souladu s údaji v příručce E-LACTANCIA je tento přípravek vhodný k použití během kojení. Má vysokou schopnost vázat se na proteiny, takže se mírně vstřebává do mléka. Vedlejší účinky u dětí, které byly přijaty matkami, nebyly identifikovány. Cetirizin doporučil British Society of Immunology and Allergology pro použití kojících matek.
 • „Loratadin“, „Claritin“, „Loridin“, „Clarotadine“. Má mírný sedativní účinek a málo proniká do mateřského mléka. Při léčbě matek nebyly pozorovány vedlejší účinky u dětí. Droga je doporučována pro kojící ženy Britskou společností imunologie a alergologie a Americkou akademií pediatrie.
 • Feksadin, Telfast, Feksofast, Allerfeks, Dinoks. Skupina antihistaminik s účinnou látkou fexofenadin. V souladu s údaji z adresáře E-LACTANCIA, aktualizovanými v únoru tohoto roku, má mírný sedativní účinek. V malých dávkách proniká do mléka, aniž by způsobovalo nežádoucí účinky dítěte. V roce 2013 to Americká asociace dětského lékařství uznala za slučitelnou s kojením..
 • Aldetsin. Léčivou látkou je inhalace beclomethasonu. Plně kompatibilní s kojením, podle Příručky E-LACTANCIA. Obsah v krevní plazmě je minimální díky inhalaci léčiva. U kojených dětí nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky. Mezinárodní společenství uznáno za vhodné pro použití během laktace, v roce 2002 bylo zařazeno na příslušný seznam WHO.
 • "Eriusi." Lék je založen na účinné látce desloratadinu. Je dobře kompatibilní s kojením, protože s jeho použitím nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Doporučeno kojícím matkám Britskou imunologickou a alergologickou společností a Americkou akademií pediatrie.
 • „Levocyirizin dihydrochlorid“, „Elcet“, „Zenaro“, „Gletset“, „Xizal“. Přípravky s účinnou látkou levocytirizin. Podle Příručky E-LACTANCIA, klasifikované jako kompatibilní s nízkorizikovou laktací. Neexistují žádné údaje o negativních reakcích dětí na tuto látku používanou matkou. Britská imunologická a alergická společnost považuje za bezpečné kojení.

Je nežádoucí používat kojící matku antihistaminika první generace.

 • Suprastin, chloropyramin. Účinná látka přípravků chloropyraminu. V souladu s údaji mezinárodního referenčního léku E-LACTANCIA se týká antihistaminik první generace s vysokým negativním rizikem pro kojící ženu. Může způsobit sedaci, snížit laktaci. Doporučuje se bezpečnější alternativa..
 • "Diazolin." Lék s účinnou látkou mebhydrolin chybí v mezinárodním klasifikátoru léčiv. Poznámka k nástroji označuje, že je zakázáno brát jej během kojení.
 • Tavegil, Clemastine. Droga je vysoce ohrožena kojením. Způsobuje ospalost v matce, může u dítěte vyvolat podobný stav. Zaznamenávají se případy odmítnutí kojení v důsledku stuporu a podrážděnosti kojenců. Při užívání se nedoporučuje kloubní spánek matky a dítěte.

Lékař by měl předepsat lék kojící matce. Samoléčení je nepřijatelné, i když jsou k dispozici bezpečné prostředky. Kromě toho může odborník doporučit užívání sorbentů (aktivní uhlí, Polysorb, Enteros-gel) k odstranění toxinů a alergenů z těla.

Antialergická léčiva proti hepatitidě B pomohou rychle normalizovat stav matky a eliminovat negativní reakce u dítěte. Jejich přínos však bude zrušen dalším kontaktem s alergenem. Proto je nutné přistupovat k řešení problému komplexně pomocí antihistaminik a preventivních opatření.

Po zahájení kojení má mladá žena mnoho starostí. Podle statistik trpí každá pátá matka alergií během kojení, takže v tuto chvíli je tento problém zcela relevantní. Abychom předešli účinkům alergických faktorů na matku a dítě, je nutné pochopit příčiny této patologie.

Na začátku kojení přicházejí spolu s mlékem do těla dítěte protilátky, které mu pomáhají bojovat s bakteriemi a viry prostředí. Při krmení dítěte mu matka kromě toho přenáší veškeré nahromaděné zavazadlo bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Malý organismus musí absorbovat veškeré toto bohatství, což je pro něj často obtížný úkol..

Tělo matky po těhotenství a porodu je oslabeno, imunitní systém s velkými obtížemi plní své funkce. V důsledku toho je pravděpodobnost alergických reakcí u mladé matky vysoká. Podle WHO se alergie u kojící matky vyskytuje hned po porodu a na začátku laktačního období ve 25% případů.

Příčiny této patologie jsou velmi rozmanité. Odborníci zde připisují reakci těla matky na domácí prach, zvířecí chlupy nebo domácí chemikálie. Nejčastěji je však alergie zaznamenána u ženy nebo dítěte na různé potravinářské výrobky. Projev nesnášenlivosti vůči potravinám nebo jiným patogenům je psychologičtější.

Mladá matka se stará především o zdraví svého dítěte. Současně by měla pochopit, že dítě nebude nakaženo alergiemi přes mateřské mléko, a může zdědit nesnášenlivost jídla, ovoce nebo chemikálií. V případě projevů různých patologických reakcí u dítěte by žena měla okamžitě změnit stravu. Jakýkoli lék na alergie při kojení lze použít pouze v případě, že změna stravy a odstranění položek s vysokou alergickou aktivitou nedá viditelné výsledky..

Poměrně často, bezprostředně po narození dítěte, má žena vnější projevy alergické reakce. Důvodem je skutečnost, že při narození je většina ochranných sil těla matky vyloučena a látky, které dříve nezpůsobily podráždění, jsou nyní nebezpečné pro zdraví mladé matky..

Existuje mnoho příkladů této patologie. Žena mohla používat některou kosmetiku před porodem, po narození dítěte mohou obvyklé masti a krémy u kojící matky způsobit zarudnutí a svědění. Velké množství pomerančů a citronů, které jedla těhotná žena, často vede k nutnosti používat různé prášky na alergie na HS.

S psychologickou přípravou na nadcházející porod a období kojení dostává mladá matka doporučení o výživě v období po porodu. Žena by se měla vzdát mnoha svých oblíbených jídel ve jménu zdraví svého dítěte. Během těhotenství, preference ve stravě pro mnoho žen jsou tvořeny změnou hormonální systém, okurky a čerstvé maliny v lednu dávno se stal kolektivní lidovou cestou.

Po zahájení kojení by měla mladá matka zapomenout na veškeré nadbytky potravin a měla by se řídit pouze doporučeními odborníků na výživu pro kojence i pediatry. Jakákoli potravinová alergie kojící ženy jistě ovlivní stav jejího dítěte. Jíst potraviny s vysokou alergickou aktivitou, jako je čokoláda, káva, mandarinky nebo citron, okamžitě ovlivní pohodu malého muže.

Jakékoli léky na alergie na hepatitidu B se nazývají antihistaminika a jsou široce používány v moderní medicíně. Již dlouho je známo, že se tyto léky v mateřském těle rozkládají téměř o 85 - 90% a jen malá část těchto látek vstupuje do dětského těla s mateřským mlékem.

Léčba alergických projevů u kojící ženy zpravidla u dítěte nezpůsobuje žádné projevy. Před zahájením léčby je však nutné zjistit od specialisty všechny vedlejší účinky tohoto léku na malé dítě. Lékař pomůže mladé matce při výběru nezbytného schématu pro bezpečné používání antihistaminik.

Lékaři zahrnují Suprastin a Loratadin jako hlavní léky pro odstranění různých patologických reakcí. Jsou to hlavní antihistaminika v laktaci, takže je třeba se o nich podrobněji zabývat:

 • Použití suprastinu při laktaci je nejkontroverznější. Anotace pro tento lék ukazuje, že tento lék je během kojení kontraindikován. Je třeba poznamenat, že suprastin vstupuje do těla dítěte s mateřským mlékem a způsobuje „nežádoucí účinky“. Droga může vyvolat ospalost, apatie, nepříznivě ovlivnit činnost trávicího traktu dítěte. Současně většina pediatrů doporučuje použití suprastinu v sirupech ke zmírnění alergických reakcí u dítěte. Podstatou problému je možnost jasného dávkování pro léčbu samotného dítěte, čehož je obtížné dosáhnout, když lék vstoupí do těla dítěte s mateřským mlékem.
 • Většina alergenů doporučuje alergické pilulky pro alergické pacienty s Loratadinem GV s velkou opatrností. Vedlejší účinky tohoto léčiva jsou v lékařské literatuře popsány dostatečně podrobně. To zahrnuje problémy s centrálním nervovým systémem u kojence a různé jaterní patologie. Zároveň se nějak zapomíná, že se tento lék v ženském těle rozkládá do 12 hodin, vylučuje se ledvinami mladé matky téměř denně a přechází do mateřského mléka v dávkách, které nepředstavují ohrožení zdraví dítěte..

Pro léčbu alergických reakcí u kojící matky se v současné době doporučuje používat antihistaminika druhé generace. Jsou dokonalejší, mají méně nežádoucích účinků. Měly by být podrobně považovány za odpověď na otázku, co je možné z alergií na hepatitidu B.

Pokud má žena projevy obecných nebo lokálních alergických reakcí, nelze léčbu léčiv vyloučit. Antihistaminika během laktace se stala hlavní volbou v boji proti různým alergickým reakcím. Moderní farmakologie nabízí řadu léků, které neovlivňují tělo dítěte.

Nejprve to jsou deriváty piperazinu, které prakticky nezpůsobují ospalost kojence. Léky „Cetrin“, „Lethizen“ a „Cetirizin“ doporučuje WHO pro použití ženami během kojení. Tyto léčivé látky jsou zahrnuty do národních protokolů pro boj proti alergickým reakcím u žen.

Jejich bezpečnost pro dítě je způsobena vysokým procentem sloučeniny léčiva s bílkovinnými frakcemi v těle matky a nízkým průnikem do mateřského mléka. Antihistaminika s laktací produkovaná v USA a Anglii „Erius“ a „Zenaro“ se liší ve stejném malém účinku pronikání do dětského těla..

Mnoho žen se na různých fórech ptá: „Co může kojící matka pít z alergií?“ Podobný problém musí být vyřešen nikoli na sociálních sítích, ale s pomocí vašeho lékaře. Léčení jakékoli patologie během kojení je velmi choulostivý úkol, protože se nejedná pouze o zdraví ženy, ale také o blaho malého člověka..

Moderní lékárenský řetězec nabízí velký výběr antihistaminik přizpůsobených kojení žen, ale jejich použití bez konzultace s lékařem může vést k tragickému výsledku..

Jakémukoli onemocnění je snazší předcházet než léčit. Tento postulát je nejdůležitější, pokud jde o boj proti alergiím.

Žena ve stadiu těhotenství by měla od alergologa zjistit, co přesně způsobuje její negativní reakci. Pokud je alergen neustále přítomen v prostředí kojící matky, jakákoli terapie bude zbytečná.

Existuje však několik základních principů, které jsou charakteristické pro boj proti jakýmkoli podnětům ženského těla. Jsou poměrně jednoduché a nevyžadují od matek nadměrné úsilí:

PravidloDoporučení
Během těhotenství a kojení je nutné odstranit z domácnosti veškeré předměty, které způsobují alergiePatří mezi ně koberce, plyšové hračky a domácí rostliny. Dokonce i velké množství knih ve skříních se doporučuje přesunout do jiné místnosti.
Žena během kojení musí odmítnout veškerá domácí zvířataPokud v normálním stavu mladá matka klidně tolerovala svou přítomnost v domě, pak s kojením se pravděpodobnost alergické reakce na vlasy domácích zvířat zvyšuje 4-6krát.
Je nutné vyloučit domácí chemikálie z každodenního životaJakékoli aerosoly, osvěžovače vzduchu a další užitečné předměty pro domácnost mohou způsobit vážný útok. Chemikálie pro domácnost jsou také škodlivé pro zdraví dítěte..
Nejdůležitější věcí, která se má zabývat alergickými reakcemi během kojení, je stravaVšechny látky škodlivé pro její zdraví by měly být ze stravy vyloučeny. Upřednostňují se hovězí polévky, vařené maso, čerstvá zelenina a ovoce, nejlépe jablka, třešně a švestky. Doporučené vařené brambory, rostlinný olej, sušené ovocné kompoty.

Velký počet alergických reakcí zaznamenaných zdravotnickými pracovníky v populaci kvůli špatné ekologii je dnes vážným problémem. Kojící ženy často spadají do této skupiny, protože imunita tohoto kontingentu je významně snížena..

Jedním z nejčastějších alergických onemocnění je sezónní rýma nebo senná rýma. Patologie postihuje hlavně na jaře, kdy stromy začínají rozkvétat a pyl vyplňuje vzduch.

Hlavní příznaky senné rýmy se příliš neliší od běžného nachlazení. To může zahrnovat nosní přetížení, pocit pálení v krku, suchý kašel a bolesti hlavy..

Hlavní rozdíl mezi sezónní alergickou reakcí na SARS je nepřítomnost zvýšení tělesné teploty. Kromě toho závažnost procesu závisí na umístění mladé ženy. Dlouhodobé vystavení čerstvému ​​vzduchu nebo dokonce v místnosti s otevřenými okny často vede k exacerbaci útoku senné rýmy.

Podle původce sdílejí jarní pollinózu nebo alergickou reakci na pyl kvetoucích rostlin a chronickou pollinózu. Tento patologický proces nezávisí na ročním období a je reakcí těla kojící ženy na chlupy domácích zvířat nebo domácí prach.

Hlavním preventivním opatřením pro tento stav je vyloučení patogenu alergií z vašeho prostředí. A pokud se v době zhoršování podmínek můžete pokusit zbavit domácích zvířat, pak sezónní změna pobytu není vždy možná.

V tomto případě můžete kojícím matkám poskytnout několik užitečných tipů, jak zabránit alergiím:

 • hygiena domu, která zahrnuje pravidelné mokré čištění místnosti;
 • po procházce je nutné důkladně očistit všechny vnější oděvy a osprchovat se, je vhodné vypláchnout nosní dutinu roztokem mořské soli;
 • nadměrné podráždění sliznice nosu a očí může způsobit suchý vzduch. Aby se tomuto účinku zabránilo na těle, je docela možné použít spreji a mít s sebou speciální nosní sprej.

V případě senné rýmy by kojící ženy měly vyhledat pomoc a radu odborníka, aby se samy nemylovaly, aby poškodily zdraví dítěte, a zbavily ho tak radosti z kojení..

Uvedená pravidla chování během kojení pomohou kojící matce vyhnout se projevům alergií během kojení. Kromě toho se nebude muset roztavit před výběrem antihistaminik během kojení.

Články O Neplodnosti