Hlavní Bolest

Císařský řez: možné důsledky a zotavení po operaci

Člověk, zejména žena, je Bůh měřen mnoha obtížemi. Proces porodu i těhotenství nejsou výjimkou. Často existují situace, které nutí lékaře dostat dítě z lůna ženy císařským řezem.

Podobné ukončení těhotenství u mnoha žen je považováno za vhodnější, takže nevědí ani nezapomínají na možné důsledky po císařském řezu.

A samozřejmě by si žena měla pamatovat, jak dlouho a tvrdě se bude muset z operace zotavit, kolik jí bude potřebovat sílu, vytrvalost a trpělivost. O důsledcích císařského řezu a zotavení po něm - náš článek.

Negativní momenty břišního porodu

Císařský řez nepochybně již dávno nebyl operací zoufalství, kdy byly využity všechny další možnosti k usnadnění narození dítěte, a proto se významně snížilo riziko komplikací během a po operaci, stejně jako důsledky..

Je však možné a nutné zabránit vzniku možných následků po odstranění dítěte pomocí obžerství. Procento pooperačních následků je přímo úměrné:

 • chirurgický zásah
 • čas strávený na chirurgii
 • antibiotická terapie po císařském řezu
 • kvalita stehu
 • zkušenosti chirurga a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují operaci a průběh pooperačního období

Stojí za zmínku, že žádný, dokonce i dokonalý císařský řez, neprochází beze stopy pro ženu a dítě. Pouze kvantitativní ukazatele důsledků se liší.

Císařský řez - důsledky pro matku

Šití na přední břišní stěně

Kolik negativních emocí nese tak hrubou a neestetickou jizvu na přední břišní stěně. Chtěl bych, aby tento negativní okamžik po operaci zůstal jediným pro ženu, hlavní věcí není fyzická krása, ale zdraví mladé matky a jejího dítěte..

Neměli byste být naštvaní na „zmrzačené břicho“, v současné době existuje několik metod, které umožňují šití kůže na břiše kosmetickým (intradermálním) švem nebo provedení příčného řezu v suprapubické oblasti, což ženě umožní vychloubat se v otevřeném plavkách.

Tvorba jizvy (neviditelné nebo konvexní, široké) závisí na produkci určitých enzymů v těle. A bohužel, někdo jich produkuje více a někdo méně, což vede ke vzniku keloidní jizvy. Ale v tomto případě nezoufejte, v současné době existuje mnoho způsobů, jak se zbavit vzpomínky na tuto operaci (například „resurfacing“ jizvy nebo laseru).

Adhezivní onemocnění

Jakýkoli chirurgický zásah v břišní dutině vede k tvorbě adhezí v ní. Riziko rozvoje procesu adheze je zvláště vysoké, když krev a plodová voda vstupují do břišní dutiny, dostatečně dlouhá a traumatická operace, s komplikovaným pooperačním obdobím (rozvoj endometritidy, peritonitidy a jiných hnisavých septických chorob).

Vlákna pojivové tkáně nebo adheze táhnou střeva, což narušuje její funkce, trubice, vaječníky a vazy, které drží dělohu. To vše může způsobit:

 • přetrvávající zácpa
 • střevní obstrukce
 • tubulární neplodnost
 • nesprávné umístění dělohy (její ohýbání nebo ohýbání vzadu), které ovlivňuje menstruaci (viz bolestivé období: příčiny).

Po druhém, třetím císařském řezu jsou s největší pravděpodobností důsledky ve formě adhezivní choroby a její komplikace.

Pooperační kýla

Tvorba pooperační kýly v oblasti jizvy není vyloučena, což je spojeno s nedostatečným porovnáním tkání během uzavření rány (zejména aponeurózy) a průběhu časného pooperačního období. V některých případech lze pozorovat diastázi (divergenci) svalů rectus abdominis, to znamená, že je snížen jejich tón a nemohou plnit své funkce:

 • v důsledku toho je zátěž přerozdělena na jiné svaly, které jsou plné přemísťování nebo snižování vnitřních orgánů (děloha a vagina),
 • vytvoření pupeční kýly (pupeční kruh je slabým místem v břišní stěně),
 • trávení je narušeno a objeví se bolest páteře.

Důsledky anestezie

Rozhodnutí o anestezii během císařského řezu se provádí anesteziologem. Může se jednat o intravenózní anestezii s endotracheální intubací nebo o spinální anestezii. Po endotracheální anestezii si ženy často stěžují na bolest v krku, kašel, který je spojován s tracheálními mikrotraumami a hromaděním hlenu v bronchopulmonálním traktu..

Také po ukončení celkové anestézie, nevolnost, méně časté zvracení, zmatek, ospalost se obávají. Všechny uvedené příznaky zmizí po několika hodinách. Po spinální anestezii se mohou objevit bolesti hlavy, proto se doporučuje pacientovi zůstat ve vodorovné poloze po dobu nejméně 12 hodin.

Při provádění epidurální a spinální anestézie je možné poškození kořenů míchy, což se projevuje slabostí a chvěním v končetinách, bolestmi zad.

Jizva dělohy

Odložená operace císařského řezu navždy zanechá paměť v podobě jizvy na děloze. Hlavním kritériem pro děložní jizvu je její životaschopnost, která do značné míry závisí na kvalitě operace a průběhu pooperačního období..

Insolventní (ztenčená) děložní jizva může způsobit hrozbu těhotenství a dokonce i prasknutí dělohy, a to nejen při příštím porodu, ale také během těhotenství. Proto lékaři doporučují ženám, které plánují druhou císařskou sekci, sterilizaci (tubální ligace) a po třetí operaci trvají na tomto postupu.

Endometrióza

Endometrióza je charakterizována skutečností, že buňky podobné struktuře jako endometrium jsou lokalizovány na atypických místech. Často po císařském řezu se vyvíjí endometrióza jizvy na děloze, protože v procesu šití děložního řezu mohou buňky jeho sliznice vstoupit a v budoucnu klíčit ve svalové a serózní vrstvě, tj. Dochází k endometrióze jizvy..

 • Žena má konstantní bolest v podbřišku, jejíž intenzita závisí na fázi menstruačního cyklu (během menstruace se bolest zesiluje, podívejte se, jak snížit bolest během menstruace).
 • Endometrióza může způsobit budoucí neplodnost.
 • Nemoc se však nevyvíjí okamžitě, ale po letech.
 • Jsou známy případy endometriózy kožního švu..

Problémy s laktací

Mnoho žen hlásí problémy s tvorbou laktace po porodu v břiše. To platí zejména pro ty, kteří byli přijati na císařský řez podle plánu, tedy před zahájením porodu. Spěch mléka po přirozeném porodu a císařském řezu u žen, kterým bylo povoleno porodit, se vyskytuje 3-4 dny, jinak mléko dorazí za 5-9 dní.

To je způsobeno tím, že v procesu porodu se produkuje oxytocin, který způsobuje kontrakce dělohy. Oxytocin zase stimuluje syntézu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci a uvolňování mléka.

Je zřejmé, že žena po operaci není schopna v nadcházejících dnech poskytnout dítěti mateřské mléko, a musí být krmen směsí, což je dobré. Po přenosu císařského řezu mají puerpera často hypogalaktii (nedostatečná tvorba mléka) a dokonce i agalaktii.

Důsledky císařského řezu pro dítě

Císařský řez postihuje novorozence. Císařský řez má často dýchací potíže.

 • Zaprvé, pokud byla operace provedena v intravenózní anestezii, pak některá léčiva vstupují do krevního řečiště dítěte, což způsobuje inhibici respiračního centra a může způsobit zadušení. Kromě toho v prvních dnech a týdnech po narození matka poznamenává, že dítě je pomalé a pasivní, špatně bere prsa.
 • Za druhé, v plicích dětí narozených chirurgickým zákrokem zůstává hlen a tekutina, které jsou vyloučeny z plic, když plod prochází porodním kanálem. V budoucnu je zbývající tekutina absorbována do plicní tkáně, což vede k rozvoji onemocnění hyalinní membrány. Zbývající hlen a tekutina jsou vynikajícím živinovým médiem pro patogenní mikroorganismy, které následně vedou k pneumonii a dalším poruchám dýchání..

Během přirozeného porodu je dítě ve stavu hypernace (tj. Spánku). Ve snu fyziologické procesy probíhají pomaleji, což je nezbytné k ochraně dítěte před prudkým poklesem tlaku během porodu.

Při řezu císařským řezem je dítě odebráno ihned po řezu dělohy, dítě není připraveno na prudkou změnu tlaku, což vede k tvorbě mikroblů v mozku (věří se, že u dospělého by takový pokles tlaku způsobil bolestivý šok a smrt).

Císařské děti se ve vnějším prostředí mnohem déle a horší přizpůsobují, protože při průchodu porodním kanálem nezažily stres při narození a neprodukovaly katecholaminy - hormony, které jsou zodpovědné za přizpůsobení se novým podmínkám existence..

Mezi dlouhodobé důsledky patří:

 • špatný přírůstek na váze
 • hyperaktivita a podrážděnost císařských dětí
 • častý vývoj potravinových alergií

Existují problémy s kojením dítěte. Dítě, které bylo neustále krmeno umělou směsí, zatímco se žena stahovala z anestézie a podstupovala antibiotika, nemá motivaci kojit, zdráhá se brát prsa a nechce použít sílu k získání mateřského mléka z prsu (je to mnohem snazší z bradavky).

Rovněž se předpokládá, že mezi matkou a dítětem po císařském řezu neexistuje psychologické spojení, které se vytváří během přirozeného porodu a je fixováno brzy (bezprostředně po narození a překročení pupeční šňůry) nanesením na hrudník.

Zotavení po císařském řezu

Bezprostředně po operaci je žena převedena na jednotku intenzivní péče, kde je na den pod dohledem zdravotnického personálu. V této době je zapotřebí ledu na léky na břicho a bolest. Po císařském řezu musí být okamžitě obnoveno tělo:

Fyzická aktivita

Čím dříve se nově ražená matka začne po operaci pohybovat, tím rychleji se bude moci vrátit k obvyklému rytmu života.

 • První den, zejména po spinální anestezii, by měla být žena v posteli, což nevylučuje možnost pohybu.
 • Můžete a měli byste se otočit ze strany na stranu v posteli, dělat cvičení pro nohy:
  • praskající prsty
  • otáčení chodidel v různých směrech
  • utáhněte a uvolněte hýždě
  • tlačte kolena k sobě a uvolněte je
  • ohněte nejprve jednu nohu v kolenním kloubu a narovnejte ji, pak druhou

  Každé cvičení by mělo být provedeno 10krát.

 • Rovněž je nutné okamžitě začít dělat Kegelovy cviky (periodicky komprimovat a uvolňovat svaly vagíny), které posilují svaly pánevního dna a předcházejí problémům s močením.
 • Kdy mohu sedět po císařském řezu? Po prvním dni je povoleno vstávat z postele. Chcete-li to provést, musíte se otočit na bok a nohy dolů z postele, pak si položte ruce, zvedněte horní konec těla a posaďte se..
 • Po chvilce byste se měli postavit na nohy (můžete se držet dozadu postele), chvíli se postavit, a pak podniknout pár kroků, pokusit se udržet záda rovně.
 • Vstávání z postele by mělo být pod kontrolou sestry. Časná motorická aktivita stimuluje střevní motilitu a zabraňuje tvorbě adheze.

Kožní švy jsou denně ošetřovány antiseptickými roztoky (70% alkohol, brilantní zelená, manganistan draselný) a změny obvazu. Sešívání se odstraní 7. až 10. den po operaci (výjimkou je intradermální sešívání, které samo odezní za 2-2,5 měsíce).

Pro lepší resorpci kožní jizvy a zabránění vzniku keloidů se doporučuje namazat klouby gely (Curiosin, Kontraktubeks). Po uzdravení jizvy na kůži a odstranění švů si můžete osprchovat, tj. Asi 7-8 dní (vyhněte se tření žínkou švu) a koupání a návštěva vany se odloží o 2 měsíce (dokud se jizva na uzdravení dělohy a přísavky nezastaví).

Močení, střevní plyn

Průchod střevních plynů má velký význam pro obnovení funkce střev. Mnoho žen se velmi bojí uvolňovat plyny. Nenechávejte je v sobě, aby se usnadnil průchod plynů, musíte zdvihnout žaludek ve směru hodinových ručiček, pak otočte bokem a zvedněte nohu a zesvětlete. Dojde-li k zácpě, můžete použít laktózu (Dufalac), která je nejbezpečnějším lékem na zácpu, nebo použít čípky s glycerinem (viz zácpky pro čípky), které mohou používat kojící ženy..

Po operaci často vznikají problémy s močením. Je to zpravidla způsobeno prvním dnem (už ne) v močovém měchýři katétru. Po odstranění katétru jsou potíže s močením: zpoždění nebo bolest během močení. Nebojí se bolesti, za 2-3 dny samy zmizí a samotný syndrom bolesti je způsoben podrážděním sliznice močové trubice. Ale dlouhé zadržování moči (více než 4 hodiny) děsí maminky. Nezapomeňte o tom informovat lékaře, ale musíte také přijmout opatření - vypít více tekutin. A samozřejmě, po císařském řezu, i když nejsou problémy s močením, měli byste navštívit toaletu tak často, jak je to možné (každé 2 hodiny). Důvodem je to, že přetékající močový měchýř bude vyvíjet tlak na dělohu a bude bránit v kontrakci..

Výživa

Zvláštní pozornost je věnována výživě po císařském řezu, protože se jedná o operaci dutiny, tj. O břišní dutinu:

Je dovoleno pít minerální vodu bez plynu, která může být okyselena citronovou šťávou. I když příbuzní přinesli minerální vodu s plynem, sestra ji jistě otevře a nechá ji tak, aby plyn zmizel. První den v zásadě nechci jíst, ale nemusíte si dělat starosti, že hladujete, všechny živiny přicházejí skrz „kapátka“, která bude před operací předepsána.

Maminka se převádí z jednotky intenzivní péče na jednotku po porodu. Strava se rozšiřuje. Je povoleno jíst pouze tekuté jídlo, například nízkotučný kuřecí vývar nebo maso (voda po vaření je vypuštěna a nalita nová), kefír, jogurt (bez kousků ovoce).

Strava je bohatší. Můžete použít zkroucené nízkotučné vařené maso (hovězí, telecí, králík), maso nebo rybí suflé, zpracovaný tvaroh v mixéru. Do nabídky jsou rovněž zavedeny viskózní obiloviny (pšenice, rýže), vařené v mléce s vodou v poměru 1/1. Veškeré jídlo se podává ve vařené a šťouchané formě při pokojové teplotě. Jíst frakční a je 5-6 krát denně v malých porcích.

Z nápojů můžete pít slabý černý čaj s citronem, kompoty, želé, ovocné nápoje, šípkový vývar a další bylinné čaje. Džusy se nedostanou pryč. Měli by být opilí, zředěni převařenou vodou (1/1).

Čtvrtý den je zpravidla nezávislá židle. Proto můžete jíst řídké zeleninové polévky s bramborovou kaší, bramborami a jinými zeleninovými pyré, vařenými rybami, nízkotučnou drůbež. Můžete jíst 2 až 3 malé kousky sušeného nebo včerejšího žitného chleba denně. Vyloučeny jsou všechny pečivo a pečivo. Rovněž jsou zakázány produkty stimulující tvorbu plynu: hrách a všechny luštěniny, zelí a další. Ovoce se zavádí do potravin opatrně a pouze u těch, které nejsou pediatrem zakázány (aby u dítěte nezpůsobovaly alergie). Můžete 1 banán, sekané, loupané zelené jablko, kiwi.

Jídla jsou normální, ale podléhají výrobkům schváleným pediatrem. Nemůžete mít žádné ořechy (i když stimulují kojení, ale jsou velmi alergeny na novorozence), med ve velkém množství, různé krémové krémy, čokoláda, červené ovoce. Důraz by měl být kladen na bílkovinné potraviny (maso, ryby, drůbež), mléčné výrobky a čerstvou zeleninu.

Všechna mastná a smažená jídla, marinády a okurky, konzervované potraviny, instantní jídla a rychlé občerstvení jsou zakázána.

Jídlo je vařené, dušené, dušené nebo pečené, ale bez krustě. Jídlo zůstává zlomkové, až 5krát denně a stále v malých porcích.

Obvaz

Značně usnadní život, zejména v prvních dnech po operaci, nošením obvazu. Toto zařízení však nezneužívejte, pro úplnou a rychlou obnovu svalového tonusu přední břišní stěny musí být obvazy pravidelně odstraňovány a postupně prodlužovat období „bez obvazu“..

Kašel

Po císařském řezu se žena často obává kašle, zejména po endotracheální anestézii. Strach z odlišných švů během kašle však potlačuje touhu po kašli. Chcete-li posílit švy, můžete si stisknout polštář do žaludku (výbornou náhradou je obvaz nebo obvaz s ručníkem), poté zhluboka vdechněte a poté úplně, ale pečlivě vydechněte a vydejte zvuk jako: „woof“.

Fyzická aktivita a obnovení pružnosti břicha

Po císařském řezu je vzpírání omezeno na ne více než 3-4 kg po dobu nejméně tří měsíců. Vychovávání dítěte a péče o něj není zakázáno a dokonce ani povzbuzováno. Všechny domácí úkoly, zejména související s ohýbáním a dřepy (mopování, mytí), by měly být delegovány na jiného člena rodiny.

Jeden měsíc po operaci můžete začít s lehkými gymnastickými cvičeními. Po císařském řezu, který obnoví břicho, může začít s čerpáním tisku nejdříve o šest měsíců později. V zásadě se ochablý žaludek vrátí do normálu po 6 - 12 měsících (kůže a svaly se stanou elastickými, jejich tón bude obnoven)..

Chcete-li obnovit postavu po císařském řezu, měly by se sporty (fitness, aerobik, ohyb těla, jóga) provádět podle individuálního programu s instruktorem a pouze po konzultaci s gynekologem (nejdříve šest měsíců po operaci). Bodyflex cvičení 15 minut denně dokonale pomáhá obnovit postavu a napnout žaludek.

Gymnastika po císařském řezu

Gymnastika pomůže postavu vrátit do normálu. Ve druhém týdnu, po odstranění stehů, byste měli chodit co nejvíce (neuspěchaný, alejový krok). Nenuťte, jak se cítíte unavení, přestaňte chodit a vraťte se domů. Z tohoto hlediska je také dovoleno provádět jednoduchá cvičení na podporu břišních svalů. Jedno z cviků - zatažení břicha, se provádí v sedu s ohnutým hřbetem. Při výdechu je nutné nasávat žaludek a při inhalaci relaxovat. Neopakujte více než 15 - 20krát najednou a cvičení provádějte 2krát denně. Kromě toho nezapomeňte na cvičení Kegel pro svaly pánevního dna.

Měsíc po operaci jsou povolena jednoduchá cvičení zaměřená na obnovení držení těla.

Sedící na židli s rovným hřbetem a rameny od sebe, rozložte šířku ramen nohou. Po 0,5 minutě zkuste dostat prsty do svahu rukama a relaxovat. Opakujte 6 - 12 krát.

Pevně ​​přitlačte ke zdi a dotkněte se zadní části hlavy, lopatek, lýtek a pat. Opravte polohu na 3 minuty, poté ustupte o 2 kroky a držte v této poloze další 3 minuty.

Nohy šířte od sebe, mírně ohněte kolena a pokuste se naklonit dopředu. Držte ruce na bok a narovnejte ramena a snižte lopatky. Opakujte 30krát třikrát denně.

Stojte na všech čtyřech, střídavě zvedněte pravou rovnou nohu pravou rukou, poté spusťte a opakujte s levými končetinami. Proveďte 10-15krát na každé straně.

Stojte na všech čtyřech, narovnejte jednu nohu a ohněte se na koleno v úhlu 90 stupňů. Napněte si hýždě v tuto chvíli. Spusťte nohu a opakujte cvičení s ostatními. Proveďte 10 až 15krát s každou nohou.

Laktace

V současné době je podporována časná přilnavost k hrudníku, to znamená bezprostředně po porodu. Bohužel ne v mnoha porodnicích dali dítě prsu ihned po jeho odstranění během operace, a nejčastěji se to stane 2. - 3. den, kdy bude matka převedena na poporodní oddělení. Je lepší se domluvit s lékařem předem, aby dítě nebylo během operace pouze předvedeno matce, ale aby bylo umístěno na prsa (pokud se operace neprovádí v endotracheální anestezii). Je také vhodné požadovat, aby dítě bylo v době krmení přivedeno na jednotku intenzivní péče. Prvních 4–5 dnů po císařském řezu mléka matka ještě nemá (po nezávislém porodu dochází ke spěchu mléka 3. - 4. den). To není důvod k zoufalství, a zejména odmítnutí kojení. Mávání bradavkou dítě nejen stimuluje nával mléka, ale také napomáhá produkci oxytocinu, což pomáhá snižovat dělohu..

Pózy, které matky dávají přednost po krmení po operaci, leží na boku nebo sedí na židli. Pro stimulaci laktace dítěte je lepší se přikrýt a připevnit k holé hrudi. Během krmení by také měly být zapojeny obě mléčné žlázy (nejprve krmte jednu a poté připojte druhou). Tato metoda stimuluje produkci mléka. Není nutné připomínat, že po krmení je nutné exprimovat a zpracovávat bradavky, například olej z rakytníku řešetlákové.

Pokud bylo v porodnici krmení prováděno přísně po hodině, je vhodné po propuštění dodržovat bezplatné krmení nebo krmení na vyžádání (nejméně však každé 3 hodiny). To nejen přispívá k lepšímu nasycení dítěte, ale také k produkci mléka a oxytocinu.

Sexuální život

Intimní vztahy lze obnovit po 1,5 - 2 měsících po porodu břicha (stejné období po nezávislém porodu). Tato doba abstinence je nutná pro hojení povrchu rány v děloze (místo připojení placenty) a děložního švu.

Je důležité starat se o antikoncepci ještě před začátkem sexuální aktivity. Každá žena, která podstoupila chirurgický zákrok, by si měla pamatovat, že nitroděložní zařízení může být instalováno pouze 6 měsíců po císařském řezu, a potrat (důsledky) je přísně kontraindikován, protože poškozuje stehu na děloze a může způsobit selhání jizev..

Menstruační cyklus

Neexistují žádné rozdíly v obnově menstruačního cyklu po porodu břicha a nezávislém porodu. V případě kojení může menstruace začít šest měsíců po narození a později. Při absenci laktace začíná menstruace po 2 měsících.

Příští těhotenství

Porodníci doporučují zdržet se nového těhotenství po operaci po dobu nejméně 2 let (optimálně 3). Toto časové období umožňuje ženě nejen se zotavit fyzicky a psychologicky, ale také nezbytné pro úplné uzdravení stehu na děloze..

Dohled gynekologa

Všechny ženy, které podstoupily císařský řez, jsou registrovány na prenatální klinice, kde byly pozorovány dva roky. První výskyt po operaci by měl být nejpozději do 10 dnů, s povinným ultrazvukem dělohy. Poté, co je lochie ukončena (6-8 týdnů) a šest měsíců k posouzení stavu jizvy na děloze, pak navštivte gynekologa alespoň jednou za šest měsíců.

Otázka odpověď

Jaký den je předepsán po císařském řezu??

Obvykle se předepisují 8. den po odstranění stehů. Je možné dřívější odstranění stehů (na 7. den) a vypouštění na 6. nebo 7. den, ale to je vítáno ve velkých městech.

Jak dlouho žaludek po operaci bolí a co dělat?

Pokud operace proběhla bez komplikací, pak byl syndrom bolesti velmi intenzivní až první den po císařském řezu. Během tohoto období je žena předepsána analgetika, která jsou bezpečná pro dítě (ketorol). Ale s velmi silnými bolestmi je možné předepsat omamné látky proti bolesti (promedol). Z hlediska bolesti je nejobtížnější první den, pak bolest postupně zmizí, zejména při intenzivní činnosti.

Je možné obejít se bez obvazu po operaci?

Samozřejmě můžete a někteří lékaři jsou obecně proti tomuto zařízení. Ale v prvních třech dnech je snazší pohybovat se a snášet bolest přesto obvazem.

Kdy se můžu osprchovat a vykoupat se?

Osprchování může být provedeno okamžitě po propuštění, tj. Ve dnech 7-8, za předpokladu, že jsou stehy odstraněny a nedochází k hnisání pooperační jizvy. A s koupelnou budete muset počkat, je to povoleno pouze po ukončení přísavky, asi 1,5 měsíce po operaci. Kromě toho byste měli sledovat teplotu vody, měla by být teplá, ale ne horká (můžete vyvolat pozdní krvácení).

Je možné navštívit bazén po císařském řezu??

Ano, plavání je vítáno po porodu, zejména po porodu břicha, ale je povoleno pouze po ukončení lochie, tj. 6 až 8 týdnů po porodu. Plavání úspěšně obnovuje postavu, ovlivňuje břišní svaly a zlepšuje celkový tón.

Jak se chránit po operaci?

Tato otázka je zajímavá pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaký byl porod, nezávislý nebo funkční. V prvních šesti měsících můžete použít metodu laktační amenorey, ale za podmínek. Kojení by mělo být každé tři hodiny, včetně noci. Dítě není krmeno směsí. Tato metoda však není příliš spolehlivá, takže pokud máte maminku laktát, můžete brát tablety s nízkým obsahem tablet (s kojením) nebo kombinované perorální antikoncepční prostředky. Je optimální zavést nitroděložní zařízení, ale po císařském řezu se podává nejdříve po 6 měsících.

Mohu po císařském řezu spát na břiše??

Je to možné a nutné. Ale až první den bude matka na zádech (zavedení intravenózních roztoků a léků, kontrola krevního tlaku, puls a dýchání). Poté, co se poporodní žena začala postavit a pohybovat se sama, ležící na břiše je nejen zakázáno, ale také vítáno (pomáhá snižovat dělohu). Neměli byste se bát divergence švů, pokud jsou švy dobře vytvořené, neoddělí se..

Výhody a nevýhody císařského řezu

Co je to císařský řez??

Císařský řez je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestézii. Ve starověku byla manipulace prováděna pouze pro ženy, které neměly šanci na život. Během zákroku bylo životaschopné dítě odstraněno z dělohy, poté pacient zemřel na ztrátu krve. Postupem času se zlepšily možnosti medicíny a odborníci se stali zkušenějšími. Moderní císařský řez není tak barbarský jako způsob doručení jako dříve. Tento postup umožňuje zachránit život dítěte a jeho matky v případě hrozby nebo komplikací..

Po operaci císařského řezu zůstává na břiše jizva

Chirurgie se provádí pomocí řezu v břiše. Epiderma, svaly a děložní stěna jsou rozděleny do vrstev. Poté se dítě narodí a placenta se oddělí. Po dokončení procedury se provede záchod břicha a asanace, poté se provede tkáňové šití vrstvy po vrstvě v obráceném pořadí.

Statistiky ukazují, že v posledních letech roste tendence dětí k narození pomocí císařského řezu. Je to proto, že ženy mají strach z bolesti během přirozeného procesu. Gynekologové se snaží přesvědčit své pacienty a vysvětlit, že císařský řez není nejlepší alternativou k přirozenému porodu.

Chirurgický zásah se vyhýbá problémům, které by mohly způsobit přirozený porod. To však neznamená, že si cesarean musí vybrat každý. Operace má své vlastní výhody a nevýhody, které musí být hodnoceny všemi ženami.

Jaká je operace

Intervence se provádí ve zdech zdravotnického zařízení, které má potřebné vybavení, podmínky a má kvalifikované odborníky. Na základě toho, jak těhotenství postupuje, může místní gynekolog předpovídat potřebu intervence. Pokud existuje důvod ke jmenování manipulace, jsou její podmínky sjednávány předem.

Chirurgie se provádí v celkové anestezii. Tím se zabrání nepohodlí. Moderní chirurgie umožňuje použití celkové anestézie nebo epidurální anestézie. Tuto možnost si ženy stále více vybírají při práci, protože vám to umožňuje být při vědomí a vidět proces dítěte.

Operace se provádí v celkové anestezii.

Císařský řez trvá 20 až 60 minut. Většinu času vyžaduje přípravu a následné zpracování. Dítě je vyjmuto z děložní dutiny ihned po pitvě tkání. Chirurgové se snaží neváhat odstranit dítě, protože léky proti bolesti vstupují do těla dítěte velkým kruhem krve.

Indikace postupu

Důvodem jmenování manipulace je zvláštní stav matky nebo dítěte.

Zásah je předepsán pro matku za následujících podmínek:

 • komplikace těhotenství vyžadující okamžité porod;
 • infekce, která může být přenesena na dítě vertikálním způsobem;
 • těžká onemocnění srdce a cév;
 • patologie orgánů vidění;
 • úzká pánev;
 • vysoká hmotnost plodu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • placenta previa nebo blízkost hltanu;
 • vážná zranění zad a perineum;
 • anatomické strukturální rysy pánve;
 • nádorové procesy, které brání přirozenému porodu;
 • opakované opakování neúspěšných narození v minulosti.

Indikace pro dítě:

 • rychlé zhoršení pohody;
 • slabá srdeční činnost;
 • akutní hladovění kyslíkem;
 • nepřirozené dispozice;
 • vrozené vady neumožňující přirozený narození.

Naléhavá operace se provádí, když nastanou neočekávané příčiny: prasknutí děložní dutiny, vnitřní krvácení, vysoká pravděpodobnost úmrtí dítěte, nedostatek práce.

Kontraindikace pro chirurgii

Kontraindikace intervence jsou onemocnění krve u matky. Pokud je koagulace narušena, existuje vysoké riziko ztráty krve, takže rozhodnutí o možnosti pomocného postupu se přijímá individuálně a všechna rizika se posuzují.

Operace se neprovádí, pokud je plod mrtvý. U žen s akutními infekčními procesy nelze provádět císařský řez. Těžké cévní a srdeční choroby se mohou stát základem pro odmítnutí zásahu. Caesarean se neprovádí na předčasný porod na krátkou dobu, protože existuje vysoké riziko úmrtí dítěte mimo matčino lůno.

Druhy císařského řezu

Technika intervence závisí na tom, jak dlouho se provádí a jaké jsou důvody.

Těhotenství po císařském řezu lze plánovat nejdříve za 2-3 roky

Naléhavost manipulace je rozdělena na nouzové a plánované:

 • plánováno - je určeno, předem jmenováno a umožňuje vám pečlivě se připravit;
 • nouzové - prováděno rychle, hlavním cílem je zachránit život ženy a dítěte.

Podle způsobu provedení řezu je císařský řez podélný a příčný:

 • podélný - používá se při předčasném porodu, břicho je disekováno ve svislé linii;
 • příčný - používá se nejčastěji, břišní stěna je proříznuta ve spodní části napříč.

Jak dlouho císařský řez trvá - zda je rychlý a plánovaný nebo získává vleklý charakter - záleží na průběhu postupu. Pokud se vyskytnou komplikace, prodlužuje se doba operace.

Efekty

Pravděpodobnost nepříjemných následků vždy existuje. Komplikace mohou nastat během chirurgického zákroku, bezprostředně po něm, nebo dokonce po několika letech..

Rizika chirurgického porodu pro ženu:

 • poškození sousedních orgánů umístěných v blízkosti dělohy;
 • výskyt adhezivní choroby;
 • infekce pobřišnice, dělohy nebo přívěsků;
 • zhoršená funkce střev;
 • alergické reakce na anestezii;
 • zánět respiračního systému při použití ventilátoru;
 • pooperační chronická bolest;
 • obtížné oddělení obsahu dělohy;
 • dlouhý proces obnovy;
 • vysoké riziko opakovaného císařského řezu během příštího těhotenství;
 • dlouhodobé zjizvení.

Významnou nevýhodou této manipulace je estetické nepohodlí. Po zákroku má žena znatelný šev v dolním břiše.

Rizika pro dítě:

 • zánětlivá onemocnění dolních cest dýchacích;
 • prodloužení adaptačního období na nové podmínky;
 • nedostatek kojení po dobu několika dnů, zatímco matka dostává antibiotikum;
 • vysoké riziko neurologických poruch;
 • tendence ke zvýšenému intrakraniálnímu tlaku;
 • nízké skóre APGAR.

Navzdory vysokým rizikům většina dětí po narození císařským řezem rychle dohoní své vrstevníky. Pokud vrozené malformace a genetické abnormality nebyly základem chirurgického zákroku, pak se do konce prvních šesti měsíců u dětí vyvine přibližně stejný.

Výhody

Mnoho žen se dobrovolně rozhodne o operaci, protože ji považuje za bezpečnější možnost doručení. Základem tohoto rozhodnutí jsou výhody postupu:

 • všechny procesy jsou pečlivě sledovány odborníky;
 • během porodu nejsou bolesti;
 • není třeba tlačit a zažívat bolestivé boje;
 • existuje možnost znát předem datum narození dítěte a vybrat si jej sami;
 • dítě se narodí rychle, doba trvání operace nepřesahuje hodinu;
 • riziko hemoroidů, prolaps dělohy a dalších nepříjemných komplikací nezávislého porodu se snižuje;
 • vagina zůstává elastická, což zabraňuje komplexům během následné sexuální aktivity.

Při porovnání kladů a záporů tohoto postupu je nutné důkladně posoudit rizika. V praxi není vše tak hladké, jak se zdá nastávajícím matkám. Poškození těla císařským řezem je závažnější než obtíže přirozeného procesu. Při výběru způsobu porodu je nutné naslouchat názoru gynekologa, protože lékař bere v úvahu všechny nuance těhotenství a zahrnuje rizika.

Císařský řez: Komplikace a důsledky

Lékařské odborné články

Císařský řez je považován za zcela bezpečný provoz. Existuje však riziko některých komplikací. Při takovém chirurgickém zásahu trvá proces zotavení déle než po vaginálním porodu.

Po císařském řezu mají ženy často následující komplikace:

 • infekce
 • velká ztráta krve
 • žilní blokáda
 • nevolnost, zvracení a akutní bolest hlavy po porodu (po anestézii)
 • smrt (ve velmi vzácných případech - 6 případů na 100 tisíc narozených). V případě nouzového císařského řezu se míra rizika mírně zvyšuje - 18 na 100 tisíc narozených.

Rizikové faktory u novorozenců:

 • porodní poranění;
 • potřeba zvláštní péče (resuscitace);
 • nedostatečný vývoj plic (je-li císařský řez jmenován dříve, než je datum splatnosti - až 39 týdnů).

Přestože se většina žen zotavuje z císařského řezu a vaginálního porodu rychle a bez komplikací, v případě chirurgického zákroku je nutná zvláštní péče a dohled. Obvykle po císařském řezu (bez komplikací) tráví ženy asi 3 dny v nemocnici, zatímco 2 po vaginálním porodu. Úplné zotavení po císařském řezu trvá 4 až 6 týdnů a po vaginálním porodu - od 1 do 2 týdnů.

Důsledky císařského řezu

Ženy, které mají švy na stěnách dělohy, mohou mít v budoucnu během následných těhotenství negativní důsledky chirurgického zákroku.

 • Nesrovnalost švu během následujícího těhotenství nebo porodu.
 • Placenta previa.
 • Růst placenty, růst placenty, růst placenty (od mírných po těžké formy), růst placenty ve stěně dělohy je hlubší než obvykle, což způsobuje těžké krvácení po porodu a v některých případech vyžaduje odstranění dělohy (hysterektomie)..

Císařský řez: Pooperační období

Po operaci, jako je císařský řez, je žena pod dohledem lékařů po dobu 24 hodin kvůli riziku komplikací. Během tohoto období vám poskytnou léky proti bolesti a doporučí, abyste začali chodit kousek po kousku. Při prvním pokusu chodit se ženy obvykle cítí nepříjemně, ale bolest postupně zmizí a po několika dnech úplně zmizí. Žena zpravidla zůstává v nemocnici 3 dny po porodu, a pokud je to možné, může krmit a pečovat o dítě. Před propuštěním obdržíte podrobná pooperační doporučení a budete hovořit o známkách komplikací. Proces zotavení po císařském řezu trvá 4 týdny nebo déle, zatímco je normální, že během prvního roku po porodu je menší bolest v stehu.

 • Používáte více polštářků než obvykle (pokud jste již porodili, pravděpodobně víte, že v pooperačním období dochází k malému krvácení).
 • Vaginální krvácení zesiluje, krev je stále jasně červená 4. den po porodu, nebo si všimnete krevní sraženiny větší než golfový míček. Často bývá bolest břicha.
 • Objevují se příznaky infekce: horečka nebo výtok v oblasti stehu.
 • Šev se otevře a začne krvácet..
 • Dizzy.
 • Zadní část dolní končetiny začíná bolet a je pozorován otok, je pro vás obtížné dýchat nebo cítíte bolest na hrudi (příznaky krevních sraženin).
 • Existují známky poporodní deprese:
  • dlouho vás pronásleduje pocit zoufalství nebo bezmocnosti;
  • nebezpečné, neklidné myšlenky nebo halucinace;
 • Vaginální výtok má zápach.
 • Břicho pevné a plné.
 • Hrudník je bolestivý, načervenalý, zatímco teplota stoupá (příznaky zkroucení mléčných žláz a mastitidy).

Některé ženy pociťují bolest v předloktí po císařském řezu, ale nejedná se o známku obav, protože tento typ bolesti je považován za reflex v důsledku traumatu břišních svalů během porodu. Tyto příznaky obvykle během zotavení zmizí..

Důsledky císařského řezu pro matku a dítě

Pravděpodobné důsledky císařského řezu pro matku a dítě

Císařský řez může mít mnoho nepříjemných důsledků pro matku a dítě, a proto může být proveden pouze tehdy, pokud k tomu existují důkazy, a ne na žádost budoucí matky. Některé z nich mohou být fatální. Naštěstí se to stává velmi, velmi zřídka. Lékaři se naučili provádět tuto operaci prvotřídním způsobem, s minimálním rizikem pro život matky a dítěte, zejména pokud je chirurgický zákrok prováděn podle plánu. Nicméně, pojďme mluvit o císařském řezu: důsledky a obtíže, které čekají na matku a dítě.

 • individuální charakteristiky těla a reakce žen;
 • zkušenosti chirurga a anesteziologa;
 • údaje o provozu a načasování jeho provádění;
 • trvání operace;
 • druh anestezie (páteře nebo obecně);
 • provozní techniky;
 • zda byla po operaci provedena profylaxe komplikací s antibiotiky;
 • jaké materiály byly použity pro šití atd..

A nyní přímo o císařském řezu a možných důsledcích pro matku.

1. Kosmetická vada je jizva na břiše. Jak to bude patrné nebo neviditelné, záleží na individuálních charakteristikách ženské pokožky a na tom, jak dobře lékař tkáň šil. Jizva bude přirozeně méně patrná, pokud bude podél linie bikin, příčná. Většina doručovacích operací je nyní prováděna s právě takovým sešitím. Další plus příčné sekce je, že taková císařská sekce pravděpodobně nebude mít významné negativní důsledky. Minimální riziko komplikací.
Chci podotknout, že není možné „vyhladit“ jizvu pomocí mastí a krémů. Utrácet peníze za drahé peníze je zbytečné. Pokud však žena v budoucnu bude mít ještě jeden císařský řez, pak lékař vyřízne tkáň jizvou a místo, možná, přesnější šev.

2. Tvorba adhezí. Nejedná se pouze o císařský řez, ale také o další operace prováděné v oblasti gynekologie. Adheze mají tendenci bolet. A můžete je diagnostikovat s vysokou přesností, pouze pokud je vidíte na vlastní oči. To je možné při laparoskopické operaci. Současně je bude možné odstranit. Někdy může být proces adheze tak závažný, že vede ke střevní obstrukci. Mírnějším důsledkem císařského řezu, který vedl ke vzniku adhezí, je zácpa. Těžká zácpa, kterou lze s projímadly velmi obtížně napravit. Adheze se mohou tvořit také v oblasti vejcovodů, což vede k tubulární neplodnosti. A pokud se děloha dostane do špatného postavení, pak jí hrozí algodismenorea - bolestivá menstruace.

3. Když mluví o důsledcích císařského řezu, musí také zmínit anestézii, její roli. V nedávné době byla celková anestezie praktikována téměř všude v Rusku. Je mnohem snazší dostat se do anesteziologa. O spinální nebo epidurální anestezii bylo řečeno, že pouze přispívá k negativním účinkům císařského řezu. Například to, že vyvolává porušení průtoku krve z pupeční šňůry a může vést k fetální hypoxii a dokonce k smrti. Neexistují však žádné vědecké důkazy..
Je známo, že epidurální anestézie často vyvolává pooperační velmi silné bolesti hlavy. To je pravda. Taková epidurální anestézie s císařským řezem má často následky. Anesteziologové však vědí, jak tomu zabránit..

Výhody spinální anestézie jsou však mnohé:

 • včasný kontakt mezi matkou a dítětem, včasné připevnění k hrudníku, což přispívá k rychlému založení laktace;
 • rychlé zotavení po operaci;
 • nedostatek drog;
 • mírná ztráta krve ve srovnání s operací provedenou v celkové anestezii;
 • možnost vzít tekutinu téměř okamžitě po operaci a vzít obvyklé jídlo po 4 hodinách;
 • brzy vstávají na nohy, ihned po obnovení citlivosti.

Důsledkem po celkové anestezii císařského řezu může být delší oddělení od dítěte, problémy nebo dokonce ztráta laktace, určité množství omamných látek se dostane do těla dítěte.

4. Problémy s následným těhotenstvím a porodem, potřeba odložit narození dítěte o nejméně 2 roky. Obvykle je to první věc, kterou lékaři říkají svým pacientům v odpovědi na otázku „jaké jsou možné důsledky císařského řezu“. Ne vždy po chirurgickém zákroku, zejména pokud byl řez na děloze proveden svisle, nikoli na příčný řez, vzniká plnohodnotná jizva. A s nižší nebo nesolventní jizvou je těhotenství a porod nebezpečné s děložní divergencí. To je smrtelná komplikace pro nastávající matku i pro dítě. Důsledky opakovaného císařského řezu tohoto druhu jsou pravděpodobnější než v důsledku první operace na děloze. A to lze snadno vysvětlit - více jizev na děloze (vnitřní, nikoli vnější) - větší riziko prasknutí orgánů.

5. Vznik pooperační kýly. To je pozorováno s komplikacemi v poporodním období. Často spojené s chirurgickými chybami. To může vést k vytvoření pupeční kýly u ženy, zažívacích potíží, páteře, vyvolat opomenutí vnitřních orgánů, včetně dělohy a vagíny.

6. Problémy s kojením. Obzvláště často při používání celkové anestezie. Žena nemá dítě ihned po narození, takže laktační proces je opožděn. Mléčné mléko se tvoří později. Dítě nedostává první kapky kolostra. Psychologický kontakt s matkou není okamžitě navázán. Často se vyskytují případy, kdy děti odmítly vůbec vzít prsa své matky, protože je snazší sát směs z láhve.

Spíše to jsou další nepříjemné důsledky císařského řezu pro dítě, protože se již narodil ne tak přizpůsobený životnímu prostředí jako děti narozené přirozeně, a dokonce i umělé krmení přináší problémy. Ne, ani velmi drahá, nelze kvalitu srovnat s mateřským mlékem. Směsi velmi často vyvolávají zácpu, regurgitaci a další zažívací problémy.

Další možné důsledky pro dítě, zejména pokud se operace provádí dříve, než začne porod (objevují se skutečné kontrakce), jsou problémy s plicemi, některé děti nemohou po narození dýchat samy o sobě. Caesars přibírá na váze ještě horší, vyvíjí se pomaleji, je častěji nemocný a trpí alergiemi.

To jsou problémy, které mohou nastat po této operaci. Abyste se alespoň některým z nich vyhnuli, musíte v postpartálním období přísně dodržovat doporučení gynekologa, pečlivě se chránit před těhotenstvím první dva roky po operaci a pravidelně ukazovat dítě zkušenému pediatrovi..

Komplikace po císařském řezu: prevence a léčba

Císařský řez je jako každý druh operace vážným testem pro tělo. Jeho výsledek přímo závisí jak na dovednosti lékařů, tak na fyzické kondici samotné pacientky. Stojí za povšimnutí, že dnes jsou rizika při provozu minimální, nelze se však obejít bez komplikací. Je důležité znát první příznaky. Okamžité odstranění problémů je mnohem snazší, než se s nimi vypořádat později..

Typy komplikací po císařském řezu

Po porodu matky se zdá, že veškerá bolest a úzkost jsou pozadu. Stává se však, že nemocnice musí kvůli komplikacím přetrvávat. U císařského řezu se tedy rozlišují tyto typy:

 • komplikace vnitřních orgánů;
 • komplikace stehu;
 • komplikace způsobené anestézií. Císařský řez je výdejní operace, během níž je plod odstraněn z řezu dělohy

Nemoci vnitřních orgánů

Ani jeden chirurgický zákrok není bez následků a jsou odlišné pro každého. Schopnost lékařů a kvalifikovaná péče po operaci pomůže vyhnout se mnoha závažným komplikacím..

Velká ztráta krve

Po tkáňovém řezu se z těla uvolní velké množství krve - asi 1 litr, což je čtyřikrát větší ztráta krve po vaginálním porodu. Riziko chirurgického zákroku zhoršuje skutečnost, že časné adheze mohou aktivně krvácet, a příčinou tohoto jevu mohou být i patologie vývoje placenty..

Velká ztráta krve je velmi nebezpečná pro matku i dítě. A pokud lékaři během operace zjistí, že pacient potřebuje transfuzi, určitě si dají kapátko s kapalinou nahrazující krev..

Příznaky nadměrné ztráty krve po císařském řezu: letargický, ospalý stav, závratě. Tyto příznaky však mohou doprovázet proces stažení z anestézie, takže lékaři by měli sledovat přívod krve v těle pacienta, který měl císařský řez..

Commissures

Adheze jsou malé bičíky z pojivové tkáně, které v matčině žaludku vytvářejí síť. Zdá se, že po operaci slučují orgány břišní dutiny a pánve. Adheze po císařském řezu mohou ovlivnit pánevní orgány a narušit jejich funkci

Adheze chrání tělo v obvyklém množství před hnisavým zánětem. Pokud je jich však příliš mnoho, vedou k destabilizaci práce orgánů.

Adheze nejčastěji ovlivňují fungování střeva, takže žaludek může bolet. Ve většině případů však stále nemají žádné důsledky pro pacienta a dítě. Adheze se nejčastěji odstraňují laparoskopickou metodou, tj. Penetrací nástroje do břišní dutiny mikronadresou. Lékař také může předepsat fyzioterapii, různé druhy masáží a gymnastiku.

Porušení střevní motility

V důsledku procesu adheze mohou nastat problémy se střevem. Obvykle se vše samo vrátí do normálu během několika dnů, ale pokud se tak nestane, stojí za to o tom informovat svého lékaře. S největší pravděpodobností předepíše fyzioterapii a gymnastiku. Po císařském řezu jsou často pozorována „přerušení“ práce střeva

Zánět dělohy

Vniknutím všech lékařských nástrojů do tělní dutiny může dojít k zánětu dělohy (endometritida). Celá vina jsou škodlivé mikroorganismy, které se dostávají dovnitř se spoustou vzduchu. Toto nepříjemné onemocnění se neprojevuje bezprostředně po císařském řezu, ale po týdnu a půl. Zde jsou hlavní příznaky endometritidy:

 • bolest v podbřišku;
 • teplo;
 • potíže se spaním, špatná chuť k jídlu;
 • cardiopalmus;
 • purulentní vaginální výtok.

Nemoc je diagnostikována několik dní po narození. Léčba obvykle sestává z užívání antibiotik.

Roztržení dělohy

Naštěstí je tento typ komplikací diagnostikován u méně než 1% žen s podélným řezem. Nejčastěji se projevuje opakovaným narozením přirozeným způsobem. Staré švy jednoduše nemohou odolat zatížení a prasknutí. Největším nebezpečím této komplikace je, že je obtížné diagnostikovat. Ruptura dělohy je obvykle doprovázena příznaky, jako jsou:

 • ostrá bolest mezi kontrakcemi;
 • bolest v podbřišku;
 • pohyb hlavy dítěte zpět podél porodního kanálu;
 • při přirozeném porodu vyklenutí hlavy dítěte pod ochlupení.

Zánět pobřišnice

Podle některých zpráv se peritonitida vyskytuje nejvýše ve 2% případů po císařském řezu a úmrtnost z ní dosahuje alarmujících 37%. Komplikace obvykle vzniká v důsledku prodlouženého (10–12 hodin) porodu, velké ztráty krve (více než 600 ml) a také v důsledku přítomnosti stafylokoků v těle pacienta.

Seam komplikace

Komplikace sutury u ženy se mohou vyskytnout kdykoli: v období zotavení i několik let po operaci. V tomto ohledu se dělí na dva typy: časný a pozdní.

Časné komplikace

Ve švech je několik typů časných komplikací:

 • krvácení, hematomy. Jsou tvořeny nesprávným prošíváním tkání, jakož i špatným sešíváním krevních cév. Obvykle se projevuje jako krvácení v důsledku nesprávného oblékání. Léčí se předepisováním léků;
 • zánět stehu. Projevuje se jako místní zarudnutí, krvácení, otoky, doprovázené zvýšením tělesné teploty. Léčí se antibiotiky. Nezapomeňte pozorovat lékaře celou dobu, protože pokud se náhle začne hnisání, musíte provést operaci;
 • nesrovnalosti švu. Obvykle se objevuje během několika dnů po operaci. Tkáně nemusí růst společně díky zavedení mikroorganismů do rány nebo po zvedání něčeho těžkého.

Pozdní komplikace

Pozdní komplikace v kloubech se objevují jako:

 • ligaturové píštěle. Fistula se vyskytuje v důsledku infekce, kolem závitu se objevuje zánět, utahování tkáně po chirurgickém řezu, které je doprovázeno jejich otokem, zarudnutím a zhutněním. Po dotyku se objeví bolestivé pocity. Obvykle se tvoří fistula v průběhu několika týdnů nebo dokonce měsíců. Čím dříve to v sobě objevíte, tím snáze bude vyléčit. Takže při sebemenším podezření okamžitě vyhledejte lékaře;
 • kýly. Seznamte se docela zřídka. Vyskytují se v podélném řezu;
 • keloidní jizva. Obvykle se vyskytuje při tkáňovém rozporu po operaci. Keloidní jizva je nerovnoměrná jizva ze švu. V žádném případě neohrožuje zdraví pacienta, ale může způsobit estetické potíže. Ošetřuje se laserem a různými hormonálními masti. Keloidní jizva - nejčastější komplikace při stehu po císařském řezu

Komplikace po anestezii

Všechny komplikace po anestézii se dělí v závislosti na technice anestezie..

Celková anestezie

Celková anestézie může ovlivnit tvorbu nervového systému dítěte. V nejhorších případech dochází k hypoxicko-ischemické encefalopatii a také ke zpomalení vývoje svalů a dýchacích cest. Matka může mít bolest v krku od zavedení tracheální trubice, a pokud se obsah žaludku najednou dostane do dýchacích cest, mohou být důsledky vážné.

Jiné účinky celkové anestézie na ženy:

 • bolest hlavy;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • zmatení vědomí;
 • bolest svalů.

Spinální anestézie

Spinální anestézie netrvá dlouho, a proto existují časté případy, kdy se žena během porodu musí naléhavě přenést do celkové anestezie. Může dojít také k prudkému snížení krevního tlaku. Tato metoda negativně ovlivňuje nervový systém dítěte a matky při porodu - po porodu má matka často silné bolesti hlavy v důsledku takového zásahu.

Epidurální anestézie

Nastavení epidurální anestézie vyžaduje určité dovednosti lékaře. Předávkování může u pacienta vyvolat křeče a ve výjimečných případech smrt. Protože „epidurální“ začne fungovat až 20 minut po podání, může na operačním stole prudce klesnout krevní tlak ženy. A tam, a ne daleko od hypoxie plodu. Dlouhodobými důsledky pro ženu mohou být třes bolesti nohou a zad. Epidurální anestezii by měl provádět zkušený lékař, protože důsledky chyby mohou být velmi závažné.

Jaké nemoci se mohou objevit

Jako každá operace, císařský řez oslabuje tělo ženy. V této době se mohou mikroby stát aktivními a mohou se vyvinout různá onemocnění..

Cystitida

Příčiny cystitidy jsou stafylokoky a E. coli. Na pozadí oslabení těla porodními ztrátami krve se stávají aktivnějšími a způsobují nepříjemné komplikace. Císařský řez může způsobit zánět močového měchýře

Příznaky

Cystitida se může objevit v prvních dnech po narození dítěte. Hlavní příznaky nemoci:

 • bolest a pálení během močení;
 • kreslení bolesti v podbřišku;
 • srážení v moči, někdy je krev;
 • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře po záchodu;
 • teplo.

Pokud se léčba cystitidy nezačne včas, nemoc se stane chronickou. Na tomto pozadí je možný rozvoj pyelonefritidy. Současně je pozorováno zvýšení tělesné teploty na 38,5–39 stupňů. V tomto případě musíte naléhavě zavolat sanitku - hospitalizace závisí na pacientech s pyelonefritidou.

Léčba

Hlavním problémem při léčbě cystitidy je toxicita léků, které mohou poškodit zdraví dítěte. To platí zejména pro antibiotika. V tomto případě jsou kojící matky nejčastěji předepisovány fyto-sbírky a léčivé čaje. Pokud je příčinou cystitidy genitální infekce, může lékař předepsat léky, které ji odstraní..

Endometrióza

U císařského řezu se vyříznou stěny dělohy, což vede k tvorbě jizvy. V některých případech jsou malé části endometria implantovány do okrajů rány, což ohrožuje rozvoj endometriózy během 1-3 let po zákroku.

Nemoc může nastat různými způsoby:

 1. Endometrium roste v oblasti děložní jizvy.
 2. Břišní šva (na přední stěně břicha) je ovlivněna tvorbou cystické formace, která se zvyšuje během menstruace..
 3. Tělo dělohy je ovlivněno šířením endometriálních buněk z jizvy.

Známky

Projevy endometriózy této formy se liší od známek jiných druhů. Žena může být narušena:

 • bolest tažné nebo paroxysmální povahy v oblasti švu, zesilující menstruací;
 • výboj tmavě hnědé jizvy během kritických dnů;
 • uzly nebo cysty v oblasti švu;
 • místní svědění kůže.

Terapie

V případě poškození břišní jizvy se provádí chirurgický zákrok s odstraněním patologických míst a okolních tkání. Po operaci se provede histologické vyšetření tkání, aby se vyloučil maligní proces.

Pokud je postižena jizva na děloze, je předepsána hormonální léčba, která blokuje zaměření endometriózy. Pokud tato terapie nepomůže, provede se laparoskopický chirurgický zákrok..

Recenze léčby

Operaci jsem provedl před rokem, teď nic neublíží, někdy cítím trochu bolesti, někdy to trochu svědí v oblasti stehu - během menstruace. Lékaři říkají, že není možné úplně odstranit endometriózu. Po operaci jsem nebral žádné hormony, nyní plánujeme těhotenství, pokud to bolí, můžete zkusit hormony. Momentálně nemám žádné negativní důsledky. Před operací mi chirurg vysvětlil, že odstraní endometriózu v co nejširším možném rozsahu, že v břišní dutině mohou být adheze - uvidí všechno, když bude operovat

Vera

https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi7xuKxk4rYAhWoHpoKHREzAz2F2%2F2%2%2%2%2%2%F%2 zdraví% 2Následující% 2F4297259% 2F a usg = AOvVaw14wX259eO2alEW2s3HI4py

Samotný měsíc byl mučen... Nic nepomohlo, ale antibiotika jsem nepil až do posledního. Tady, před 3 dny jsem pil "Monural". Je pravda, že nedělala dítě 15 hodin, pak dojila (i když jsem zjistila, že droga může kojit... ale je tu jen jeden zdroj.... a nevím, jak spolehlivé).... Obecně mi to pomohlo (i když jsem už doufal).

Čmelák

http://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?t=13839

Tváří v tvář problému s cystitidou 3 měsíce po císařském řezu (operace sama o sobě byla úspěšná). Antibiotikum se rozpadlo na GV 10 dní. Nepomohlo. Po 2 týdnech se to opět zhoršilo. Analýza moči ukázala zánět. Doktor dal další antibiotikum. Piju to, ale symptomy nezmizí.

anmariv

http://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?t=13839

Hlavní rozdíly mezi komplikacemi po přirozeném porodu a císařským řezem

Chirurgické účinky, otoky, zánět kolem stehu - to vše nepřispívá k obnovení normální velikosti dělohy po císařském řezu. Navíc to vede ke komplikacím ve formě zánětu pánevních orgánů.

Takové nepříjemné důsledky podle statistik ohrožují ženy po císařském řezu 10krát častěji než u pacientů, kteří se narodili přirozeně.

Nejčastěji v tomto případě trpí:

 • vnitřní číslo dělohy (endometritida);
 • záněty (zánět);
 • perinatální vlákno (zánět).

Kterákoli ze zmíněných chorob může způsobit, že žena nejen selže „menstruační hodiny“, ale také ovlivní její další schopnost otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě. Nejčastěji po císařských řezech trpí pánevní orgány

Příznivý výsledek operace může ovlivnit mnoho faktorů:

 • jaká byla fyzická kondice ženy před porodem;
 • jakou metodu císařského řezu použil lékař;
 • jak dobře provedl operaci;
 • zda se pacient po zásahu řídil pokyny odborníka;
 • jak správně jíst.

A pro úspěšnou vaginální porodu ve většině případů stačí pouze celkový zdravý stav ženského těla.

Prevence

Moderní medicína zahrnuje použití širokospektrálních antibiotik k prevenci komplikací po císařském řezu. Při nepříznivém průběhu operace potřebuje žena urgentní dávku takových léků. Aby léky nevstoupily do krve dítěte, podávají se po odříznutí pupeční šňůry. Pokud je operace úspěšná, používají se krátké cykly antibiotické léčby ke snížení pravděpodobnosti nežádoucích látek vstupujících do mateřského mléka mateřským mlékem. V některých případech taková terapie není předepsána vůbec. Aby se předešlo komplikacím, musí pacient přísně dodržovat všechny pokyny lékaře

Prvních 24 hodin po císařském řezu je stav ženy při porodu povinný pro odborníky sledovat. Sledují práci všech hlavních orgánů ženy. V těchto hodinách je velmi důležité včas doplnit ztrátu krve, injikovat léky proti bolesti, sledovat aktivitu srdečního svalu, dýchání a další tělesné funkce, kontrolovat výtok z pohlavních orgánů. Ihned po chirurgickém zákroku se ženě podávají léky na intenzivní kontrakci dělohy a na místo disekce se aplikuje nachlazení..

Během operace může výtok z dělohy vstoupit do střeva. Snižují aktivitu peristaltiky, a proto se u ženy může vyvinout zvýšená tvorba plynu. Aby se předešlo komplikacím, první den lékaři předepíší pacientovi Proserin a Tserukal pacientovi, aktivují gastrointestinální trakt, v malých dávkách dávají minerální vodu bez plynu.

Po chirurgickém zákroku se zvyšuje také viskozita krve, zvyšuje se riziko trombózy, a proto odborníci doporučují, aby se pacienti aktivně obraceli z jedné strany na druhou. Můžete snížit nohy z gauče a pomalu chodit hned příští den.

Po operaci žena potřebuje neustálé obvazy a šití léčbou alkoholem, jódem a dalšími antiseptiky. V opačném případě se mohou rány zapálit a infekce začne. Stehy jsou odstraněny asi po týdnu, a poté lékař nastolí otázku propuštění.

Císařská sekce: klady a zápory - video

Aby se předešlo komplikacím při porodu, začněte přemýšlet o stavu vašeho těla před početí: cvičení, častěji chodit, zůstat v dobré náladě, jíst správně. V takovém případě vás problémy určitě projdou..

Články O Neplodnosti