Hlavní Testy

Laryngitida během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Zánět sliznice hrtanu se vždy jeví nepřiměřeně, zejména v období porodu dítěte. Je laryngitida nebezpečná během těhotenství a jak s ní správně zacházet, aby nedošlo k poškození sebe a nenarozeného dítěte?

Patogenní proces v hrtanu může být způsoben virovou infekcí, podchlazením, mechanickými nebo negativními faktory prostředí. Žena by se neměla zapojit do samoléčení během těhotenství. Správnější je konzultace s odborníkem, který určí příčinu onemocnění, provede nezbytnou diagnostiku a předepíše šetrnou terapii..

Příčiny laryngitidy během těhotenství

Během těhotenství se laryngitida často vyskytuje v důsledku nachlazení, podchlazení, inhalace studeného vzduchu ústy. K rozvoji zánětu hrtanu také přispívá zvýšené zatížení hlasivek nebo inhalace nadměrného množství prachu..

Největším nebezpečím jsou možné komplikace způsobené virovými formami nemoci. Infekce se může dostat do okolních orgánů, proniknout placentou a negativně ovlivnit plod. Důsledky působení virů je obtížné předvídat - vrozené malformace na začátku těhotenství, předčasný porod a dokonce i smrt dítěte v děloze.

Bez ohledu na příčiny laryngitidy během těhotenství, pokud zjistíte první příznaky nemoci, musíte vyhledat lékařskou pomoc. Laryngitida, stejně jako tracheitida, jsou běžné problémy s těhotenstvím, které bez řádného ošetření mají vážné důsledky ve formě pneumonie, komplexní formy chřipky.

Příznaky laryngitidy během těhotenství

Laryngitida během těhotenství může být akutní a chronická. Druhá forma je výsledkem akutního a zanedbávaného procesu, kdy nebyl na laryngeální sliznici uplatněn včasný terapeutický účinek..

Hlavní příznaky laryngitidy během těhotenství:

 • sucho a bolest v krku;
 • suchý, štěkající kašel;
 • chrapot nebo úplná ztráta hlasu;
 • nepohodlí při polykání.

Bolestivý stav je podporován celkovou slabostí, rýmou, horečkou. Suchý kašel se postupně promění v mokrý a objeví se malé množství výtoku.

Akutní laryngitida během těhotenství

Klinické projevy akutní laryngitidy:

 • sucho, pálení, poškrábání, bolest v krku;
 • suchý kašel, proměňující se v mokrý (se slabým oddělením sputa);
 • hrubý, husky hlas nebo jeho ztráta;
 • potíže s dýcháním v důsledku zúžení hlasivek způsobených křečemi nebo otoky;
 • bolest při polykání.

Rozlitá akutní laryngitida během těhotenství je charakterizována prudkým zčervenáním sliznice hrtanu, otokem záhybů vestibulu. Zanícené, rozšířené cévy mohou krvácet, což vede k tvorbě karmínových skvrn na sliznici.

Izolovaná forma akutního zánětlivého procesu je popsána ostrým zčervenáním a mukozální infiltrací v epiglottis..

Akutní laryngitida může pokrýt sliznici průdušnice, která způsobuje silný kašel s hojnou produkcí sputa (laryngotracheitida).

Akutní proces je charakterizován záchvaty bolesti hlavy, nevýznamným zvýšením tělesné teploty.

Chronická laryngitida během těhotenství

Chronické zánětlivé onemocnění hrtanu se vyvíjí na pozadí:

 • časté a neléčené akutní procesy;
 • přítomnost chronických ložisek v horních a dolních dýchacích cestách;
 • přenesená zánětlivá onemocnění hrtanu;
 • pracovní dráždidla (prach, hlasové zatížení, suchý vzduch atd.);
 • teplotní rozdíly;
 • inhalace kouře.

Výskyt chronického procesu je do značné míry ovlivněn mikroflórou sliznice hrtanu. Chronická laryngitida během těhotenství se může projevit poprvé pod vlivem metabolických, endokrinních změn v ženském těle.

Chronický průběh nemoci je rozdělen do katarálních, hypertrofických, atrofických forem. Symptomatologie onemocnění je stejná jako u akutní laryngitidy.

Katarální proces se vyznačuje lokálními oběhovými poruchami, zahušťováním hlasivek, změnami tkání hrtanu. Hypertrofická forma hrtanu je charakterizována výskytem uzlů, viskózního hlenu a dysfunkcí žláz hrtanu hrtanu. Atrofický typ onemocnění vede k významnému ztenčení sliznice a viskózní sliz tvoří suché krusty, což způsobuje vážné nepohodlí.

Laryngitida s laktací

Kojení je nejlepší výživa, která posiluje tělo a obranu dítěte. Pokud se během laktace vyskytne nepříjemnost, jako je hrtan, neměli byste přestat krmit.

Složitost léčby spočívá v nemožnosti vzít většinu léků, které při krmení vstupují do těla dítěte. Proto byste se měli uchýlit k receptům tradiční medicíny. Kojící matka má časté pití mimo žáru. Při vypořádání se s příznaky laryngitidy a zvýšení kojení pomůže teplé mléko s medem (1 polévková lžíce) a máslem (1 lžička). Je možné odstranit nepohodlí ze sliznice a normalizovat práci střev u dítěte pomocí fenyklové infuze. Na sklenici vroucí vody vezměte 1 polévkovou lžíci. fenyklové byliny, trvejte na tom, že stačí 15 minut. Vezměte dvakrát denně v půl sklenice.

Během laktace můžete léčit laryngitidu bez ovlivnění chuti mateřského mléka bylinnými čaje z malin, ostružin, lesních jahod, heřmánku, provázků, lékořice, citronových květů. Antimikrobiální dekorace jsou opilé jednou nebo dvakrát denně.

Laryngitida u kojící matky

Spolu s mateřským mlékem dostává dítě léky užívané matkou. Nepříznivý účinek léků na dítě je určován stupněm toxicity, dávkování, účinkem na vyvíjející se orgány dítěte, individuální citlivostí dítěte, možností vzniku alergických reakcí.

Seznam léků povolených během kojení je poměrně úzký. Přijímání léků kojícími matkami se provádí pouze se souhlasem lékaře. Léčebný režim umožňuje střídavé krmení a užívání drog. Kromě toho je nutné vyloučit pro krmení čas maximální koncentrace léčiva v krvi, která bude odpovídat jeho nejvyššímu obsahu v mateřském mléce. U dítěte se mohou objevit existující vedlejší účinky léku.

Samozřejmě, laryngitida u kojící matky je lepší překonat jemnějšími metodami. Dobrého efektu je dosaženo oplachováním šalvějovým vývarem, hojným teplým nápojem bylinných čajů s medem a citronem. Vynikající výsledek v léčbě bolesti v krku ukazuje šalvěj vývar v mléce. Sklenici mléka a 1 polévkovou lžíci suché suroviny přiveďte k varu, nechte je po dobu deseti minut mírně zahřívat, filtrujte a znovu vařte.

Důsledky laryngitidy během těhotenství

Infekce spolu s užitečnými látkami volně pronikají placentou do vyvíjejícího se dítěte. Virová forma laryngitidy je proto nejnebezpečnější, schopná vést k infekci plodu a dokonce k potratu.

Příčinou onemocnění je často virus chřipky, přenášený vzduchovými kapičkami na přeplněných místech. Nastávající matka se také může nakazit nosiči černého kašle, šarlatové zimnice a spalniček.

Důsledky laryngitidy během těhotenství závisí na závažnosti onemocnění, imunitě těhotné ženy a na včasnosti a účinnosti předepsané léčby. Laryngitida na začátku těhotenství může způsobit vrozené malformace av pozdním období - předčasné porodnictví a zvýšené krvácení při narození.

Diagnóza laryngitidy během těhotenství

Klinický obraz laryngitidy během těhotenství umožňuje rozlišit nemoc podle symptomů. V případě potřeby lékař používá instrumentální metodu výzkumu - laryngoskopii, která umožňuje pomocí speciálních zrcadel posoudit stav sliznice a hlasivek.

Diagnóza laryngitidy během těhotenství může být zaměřena na detekci infekce. To je možné díky sérologickým, bakteriologickým studiím. Kromě analýzy sputa nebo hlenu z hrtanu je baktericidní forma hrtanu stanovena laboratorním vyšetřením krve, při kterém bude zvýšen obsah ESR..

Léčba laryngitidy u těhotných žen

Během těhotenství je laryngitida často léčena doma, ale lékaři by měli být stále navštěvováni, aby se předešlo komplikacím, aby se zachovalo jejich vlastní zdraví a zdraví dítěte. Některé případy onemocnění vyžadují terapii v nemocnici kvůli sledování průběhu těhotenství a normálního vývoje plodu.

Léčba laryngitidy u těhotných žen má jemný režim se zvýšením objemu teplého nápoje (šípky, lipový čaj, maliny, citron, med, džusy). Usnadněte stav každodenního čištění a větrání místnosti. Pro těhotnou ženu s laryngitidou je důležité udržovat hlasový režim - mluvit méně, nezvyšovat hlasy nebo být úplně zticha. Soulad s klidem postele a dobrou výživou.

Zvýšení teploty je považováno za ochrannou funkci těla a použití antipyretika se doporučuje pouze na velmi vysokých hodnotách na teploměru..

Vdechnutí heřmánku, pupenů borovice, měsíčku, eukalyptu pomůže zbavit se bolestivého kašle. Odvar z kořene marshmallow má antiedematózní, protizánětlivé a imunokorekční vlastnosti.

Přípravy na výtok sputa (kořen lékořice, sinupret atd.) A populární spreje vybírá ošetřující lékař individuálně. Při volbě léku proti kašlu je třeba mít na paměti, že kodein, ethylmorfin jsou během těhotenství zakázány.

Použití kalina a malin v pozdním těhotenství je nežádoucí kvůli možnosti stimulace kontraktilní aktivity dělohy a změn krevní srážlivosti..

Prevence laryngitidy během těhotenství

Silná imunita je nejlepší prevencí laryngitidy během těhotenství. Zlepšování obranyschopnosti těla je zajištěno vyváženou stravou s dostatkem vitamínů, sportem a dobrým odpočinkem.

Nastávající matka by měla pečlivě sledovat její zdraví, oblékat se v souladu s povětrnostními podmínkami a vyhýbat se místům s velkým počtem lidí. Měli byste se denně procházet a dýchat čistý vzduch. Potenciální nebezpečí jsou: zaprášené místnosti, vdechování studeného vzduchu ústy a nadměrné zatížení.

Pokud nebylo možné se během těhotenství chránit před laryngitidou, musíte okamžitě jít do nemocnice a dodržovat všechny lékařské pokyny.

Léčba laryngitidy během těhotenství léky a lidovými prostředky

Laryngitida během těhotenství je běžná patologie, ke které dochází na pozadí oslabené imunity. Během těhotenství jsou aktivovány ochranné mechanismy, které potlačují imunitní systém ženy. Tělo matky navíc prochází dvojím zatížením. Zánětlivé procesy dýchacích cest mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství a vést k narušení vývoje plodu.

Léčba laryngitidy během těhotenství začíná identifikací skutečných příčin patologického procesu. Laryngitida je zánětlivý proces, který ovlivňuje sliznici hrtanu. Toto onemocnění je často výsledkem podchlazení nebo běžného nachlazení. Zdrojem infekce je nemocná osoba, takže je velmi důležité, aby se těhotné ženy vyhýbaly přeplněným místům.

Tato nemoc způsobuje těhotným ženám spoustu nepříjemností, protože způsobuje sucho a bolest v krku, chrapot, bolest při polykání, potíže s dýcháním a štěkání při kašlání. V některých případech laryngitida neovlivňuje celkový stav, ale někdy může mít žena horečku, cítí slabost, ospalost a zvýšenou únavu.

Léčba laryngitidy začíná diagnostickým vyšetřením. Přesná diagnóza se provádí na základě stížností pacienta a na základě výsledků získaných po laryngoskopii. Samoléčení je nepřijatelné! To může vést k závažným komplikacím a šíření infekčního procesu. Nejprve zvažte základní principy léčby těhotných žen a poté podrobně diskutujte o účinných léčebných metodách.

Příčiny a příznaky zánětu hrtanu u těhotných žen

Těhotné ženy trpí laryngitidou ze stejných důvodů jako všichni ostatní, to je kvůli:

 • virové, bakteriální nebo plísňové infekce;
 • přetížení hlasivek křičením, hlasitým zpěvem, jiné;
 • alergie
 • kouření;
 • vdechnutí prašného nebo znečištěného vzduchu.

Někdy se hrtan budoucí matky stane zánětem kvůli tzv. Rýmě těhotných žen, když je nosní dýchání obtížné a celá zátěž leží na krku..

Zanícená a hyperemická sliznice hrtanu u nastávající matky se projevuje následujícími příznaky:

 • chrapot;
 • bolest v krku;
 • kašel;
 • teplota;
 • bolest hlavy, únava, další známky obecného zhoršení.

Krční spreje

Těhotné ženy by neměly používat krční spreje, které obsahují alkohol. Urychlují krevní oběh a zvyšují krevní tlak, což může vést ke zhoršení pohody žen. Nejbezpečnější jsou bylinné léky. Jemně ovlivňují sliznici a urychlují proces jejího zotavení.


K odstranění ohnisek zánětu v krku a hrtanu můžete použít následující aerosoly:

Nepoužívejte léky ve formě spreje pro ženy trpící bronchiálním astmatem, protože mohou vyvolat bronchospasmy.

Složení léčiv zahrnuje složky, které mají reparativní (hojení ran), protizánětlivý a dekongesivní účinek. S jejich pomocí je možné při polykání odstranit bolest a nepohodlí. Je však třeba poznamenat, že užívání drog nesmí být delší než 5 až 7 dní. Aktivní složky fondů mají tendenci se hromadit v tkáních. Předávkování může vyvolat alergické reakce - nevolnost, kopřivka, otok sliznic krku.

Nebezpečí nemoci

Laryngitida během těhotenství nemusí být nutně závažná. Je však nutné s ním zacházet okamžitě a v plném rozsahu. Poškození budoucí matky, zdraví a normálního vývoje plodu může:

 1. Virus. Ve velké většině případů je zánět hrtanu vyvolán virem. Tento patogenní organismus má schopnost překonat placentární bariéru, což způsobuje patologie plodu v raných stádiích, jeho vývojové zpoždění během těhotenství. Medicína také zná případy, kdy v důsledku hrtanu u nastávající matky těhotenství skončilo přerušením nebo předčasným narozením.
 2. Komplikace. Pokud není léčba zánětu hrtanu přijata včas, může se „snížit“, což způsobuje tracheitidu, bronchitidu nebo pneumonii. Je také možné připojit bakteriální infekci, která musí být bez ošetření léčena antibiotiky.
 3. Teplota. Navzdory skutečnosti, že laryngitida během těhotenství je zřídka doprovázena teplotami nad 38 stupňů, může i takové zvýšení vést k poškození plodu plodu..

Husky hlas během těhotenství

Od druhé poloviny těhotenství chraplavý hlas. Navíc se to stane po večeři, jako by byly hlasité šňůry unavené. ARVI není nemocný, hrdlo neublíží. Doktor říká, že hormonální pozadí se změnilo a že po narození pomine. A pokud to neprojde? Endokrinolog měl před pár měsíci. A testy byly dobré a ultrazvuk.
Měl to někdo? Prošel?

Experti Woman.ru

Získejte odborný názor na své téma

Natalya Maratovna Rozhnova

Psycholog. Specialista z webu b17.ru

Falcon Larisa Ivanovna

Psycholog, Gestalt terapeut. Specialista z webu b17.ru

Pustovoitova Elena Yuryevna

Psycholog. Specialista z webu b17.ru

Muratova Anna Eduardovna

Psycholog, online konzultant. Specialista z webu b17.ru

Catherine Gomez Suarez

Psycholog, Consulting Psycholog. Specialista z webu b17.ru

Slobodyanik Marina Valerievna

Psycholog. Specialista z webu b17.ru

Dyachenko Elena Vladimirovna

Psycholog, Gestalt terapeut ve výcviku. Specialista z webu b17.ru

Alexander Trofimov

Psycholog, online konzultant. Specialista z webu b17.ru

Svetlana Chernyshova

Psycholog, konzultant. Specialista z webu b17.ru

Tolmacheva Marina Alexandrovna

Psycholog, konzultantský kouč. Specialista z webu b17.ru

je to otok, porod a všechno jde pryč.

Bude to tam, kam to jde, řekli správně, je to edém. Stává se, že u těhotných žen je nos také neustále dusný a prochází pouze po porodu (a nelze použít kapky). Takže mluvte méně!

související témata

Stížnost

Moderátori, upozorňuji na skutečnost, že text obsahuje:

Stížnost byla odeslána moderátorovi

Stránka se automaticky uzavře po 5 sekundách

Fórum: Zdraví

Nové pro dnešek

Populární pro dnešek

Uživatel webových stránek Woman.ru chápe a přijímá, že je plně odpovědný za všechny materiály, které částečně nebo úplně zveřejní pomocí služby Woman.ru. Uživatel webových stránek Woman.ru zaručuje, že umístění materiálů, které předložil, neporušuje práva třetích stran (včetně, ale nikoli pouze autorských práv), nepoškodí jejich čest a důstojnost. Uživatel Woman.ru, který odesílá materiály, má tedy zájem o jejich zveřejnění na webu a vyjadřuje svůj souhlas s jejich dalším použitím redaktory Woman.ru..

Použití a dotisk tištěných materiálů od woman.ru je možné pouze s aktivním odkazem na zdroj. Používání fotografických materiálů je povoleno pouze s písemným souhlasem správy webu.

Umístění duševního vlastnictví (fotografie, videa, literární díla, ochranné známky atd.) Na woman.ru je povoleno pouze osobám, které mají všechna nezbytná práva pro takové umístění.

Copyright (c) 2016-2020 LLC Hirst Shkulev Publishing

Síťová publikace „WOMAN.RU“ (Woman.RU)

Osvědčení o registraci hromadných médií EL č. FS77-65950, vydané Federální službou pro dohled nad komunikacemi, informačními technologiemi a hromadnými komunikacemi (Roskomnadzor) dne 10. června 2016. šestnáct+

Zakladatel: Hirst Shkulev Publishing Limited Liability Company

Vlastnosti léčby zánětu hrtanu u nastávajících matek

Nebude chybět si znovu připomenout, že s prvními příznaky zánětu hrtanu musí nastávající matka vyhledat lékaře.

Pokud má těhotná žena s laryngitidou zvýšení teploty o 1-1,5 stupně, její spokojenost je obecně uspokojivá, může se léčba onemocnění uskutečnit doma. Pacientovi se doporučuje navštívit lékaře každé tři až čtyři dny za účelem kontroly průběhu onemocnění a v případě potřeby upravit léčbu.

Během nemoci by nastávající matka měla dodržovat určitý režim:

 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • pokud je to možné, lež více;
 • pít hodně teplé tekutiny ve formě slabého čaje, ovocných nápojů, džusů, odvarů bylin, na které nemá alergie, mléko a nesycené alkalické minerální vody (aby nedošlo k otokům, je pitný režim dohodnut s lékařem);
 • být ve větrané místnosti se zvlhčeným vzduchem.

Léčba této choroby zahrnuje užívání léků k odstranění její příčiny, symptomatických a restorativních látek.

Principy terapie

Jak zacházet s laryngitidou u těhotných žen?

Většina léků je v období porodu zakázána, protože neexistují spolehlivé údaje o jejich bezpečnosti pro plod. Léčba laryngitidy během těhotenství by měla být komplexní a musí být prováděna pod dohledem lékaře, který může vyhodnotit stav a přijmout opatření, pokud se objeví možné komplikace..

Obecná doporučení

Při prvních příznacích nemoci okamžitě vyhledejte lékaře. Po důkladném vyšetření odborník nařídí další vyšetření (pokud je to nutné) a vhodnou terapii. Lékaři často diagnostikují laryngitidu u těhotné ženy: jak komplexně léčit toto onemocnění, přečtěte si níže.

Především:

 1. Vytvořte v místnosti optimální podmínky (teplota 18-22 ° C, vlhkost nejméně 60%, denní čištění a větrání).
 2. Užijte si více odpočinku. V prvních dnech nemoci, kdy jsou příznaky intoxikace zvláště závažné, zkuste zůstat v posteli. Pokud pracujete, zejména v časných stádiích, vezměte si nemocenskou dovolenou.
 3. Suchost, bolest v krku - nepříjemné příznaky, které způsobují laryngitidu: léčba během těhotenství zahrnuje spoustu teplého nápoje. To nejen zmírní bolest, ale také očistí tělo od toxinů a jiných škodlivých látek uvolňovaných zánětem.
 4. Jíst různé, ale zároveň úplně vyloučit uzené maso, pikantní nakládanou zeleninu, korejské saláty, hrubá a pevná jídla ze stravy. Základem stravy by měly být beztučné mléčné výrobky, zelenina a ovoce..
 5. Dodržujte jemný hlasový režim. Snižte zatížení zanícených hlasivek, zkuste více ztichnout nebo zašeptat.

Opláchněte

Je možné se vyrovnat se známými a známými metodami s nemocí, jako je laryngitida u těhotné ženy: jak ji léčit kloktáním a inhalací?

Lékaři nezakazují tyto postupy pro nastávající matky, ale připomínají jim nutnost dodržovat následující pravidla:

 1. Sodný roztok (1 lžička soda na sklenici teplé vody) je bezpečný, snadno se připravuje (můžete si ho vyrobit z nejjednodušších přísad) a je vhodný téměř pro každého;
 2. Před použitím antiseptik v lékárně se poraďte s lékařem. Každá z nich má své kontraindikace a vlastnosti použití během těhotenství. Prostředky povolené na oplachování nastávajících matek jsou uvedeny v následující tabulce.
TitulMechanismus účinkuprůměrná cena
ChlorofylliptDíky extraktu z listů eukalyptu obsažených v přípravku má antimikrobiální a antiseptický účinek290 r.
MiramistinMiramistin - silné antiseptikum s antibakteriálními a antimykotickými účinky220 r.
ChlorhexidinDíky obsahu chloru má antiseptické a antimikrobiální účinky.20 r.
FuratsilinHlavním účinkem roztoku furacilinu je baktericidní. Lék ničí buněčnou stěnu bakterií a zbavuje tělo infekce65 r.
 1. Doporučuje se také, aby se těhotné ženy kloktaly s bylinkami s protizánětlivými vlastnostmi (heřmánek, šalvěj, eukalyptus, květy měsíčku lékařského);
 2. V prvních dnech nemoci se pokuste provést postup každé 2-3 hodiny. Obecný průběh léčby je obvykle 5-7 dní.
 3. Během kloktání roztok nepolykejte. Tento postup je určen k odstranění dýchacích cest hlenu a nahromaděných mikrobiálních buněk, změkčení hrdla a odstranění nepříjemných příznaků nemoci.

Inhalace

Inhalace je jednou z hlavních metod léčby zaníceného hrtanu u těhotných žen. Procedura může být provedena buď pomocí speciálního zařízení, nebo starou osvědčenou metodou - dýchání parou.

Jako roztoky pro inhalaci s použitím hrtanu:

 • alkalická minerální voda (Borjomi, Essentuki číslované 4 a 17);
 • solný;
 • roztoky bronchodilatátorů (Eufillin, Theofylin) se závažným laryngeálním spasmem.

Antivirová činidla

Pokud těhotná žena zaznamená první příznaky akutních respiračních virových infekcí, měla by podstoupit antivirovou léčbu, potom se nemusí vůbec objevit laryngitida..

Pokud se zánět hrtanu stále cítí, lze jej léčit následujícími léky:

Diagnostické metody

Detekce patologie a stanovení její příčiny je důležitou událostí. Při návštěvě u lékaře nestojí za to tahat

Specialista musí shromáždit veškeré informace o nemoci a stavu pacienta, takže počáteční diagnostická opatření jsou průzkum a vyšetření, během kterých zjistí:

 • čas nástupu příznaků;
 • frekvence projevů nepohodlí;
 • stav sliznice hrtanu - při nemoci je zarudlý.

Pro vyloučení infekcí musí být předepsány laboratorní diagnostické metody:

 • bakteriologický a sérologický výzkum - detekce infekce;
 • krevní test - v přítomnosti infekčního agens se zvyšuje sedimentace erytrocytů (ESR).

Instrumentální diagnostické metody vám umožňují podrobně prozkoumat postiženou sliznici hrtanu a v případě potřeby získat materiál pro další studium. U hrtanu se laryngoskopie používá k usnadnění přístupu do obtížných oblastí..

Laryngoskopie - diagnostická metoda, která vám umožní získat informace o stavu hrtanu

Protizánětlivé a antihistaminika

Léčba zánětu hrtanu zpravidla zahrnuje užívání antihistaminik. Ale většina z nich je kontraindikována během těhotenství. V extrémních případech jsou nastávajícím matkám předepsány Zyrtec, Claritin nebo Cetrizin. V tomto případě lékař posoudí poměr přínosů pro ženy a rizik pro plod.

Je možné použít lokální protizánětlivé léky - spreje Ingalipt a Miramistin, vstřebatelné tablety nebo pastilky Lisobakt, Efizol nebo Faringosept.

Plánování a nošení dítěte v chronické formě

Podle odborníků je těhotenství to, co musíte dopředu naplánovat. Koneckonců je nutné tělo připravit tak, aby se žena při porodu nesetkávala s problémy. Tělo je pečlivě vyšetřeno na přítomnost nemoci av případě potřeby je předepsána léčba. Ale takové situace jsou jednoduché.

Je možný nástup těhotenství a narození dětí s chronickou laryngitidou. Vše, co žena vyžaduje, je chránit tělo tak, aby se exacerbace během těhotenství neprojevila. Nejprve se musíte obávat podchlazení a špinavých a prašných místností.

Je důležité jíst zdravá jídla, hodně odpočívat a často dýchat čerstvý vzduch. V případě exacerbace okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Antitusický a vykašlávání

V prvních dnech laryngitidy je těhotná žena mučena neproduktivním paroxysmálním kašelem. V počátečních stádiích jej pouze změkčují pouze silné pití nebo vdechování. Počínaje druhým trimestrem je povolena léčba antitusikem Sinecod.

Když je kašel zvlhčený, nastávající matka bude muset vypít expektoranci na základě kořene marshmallow nebo thermopsis.

Škola Dr. Komarovského

Laryngitida během těhotenství - častý důvod k návštěvě lékaře

Běžné nachlazení vždy přichází ve špatný čas. Je to zvláště nepříjemné, když se vyvíjí u nastávajících matek, protože všechny ženské síly v tomto okamžiku směřují k čekání na dítě a imunita je znatelně slabší. Jaké je nebezpečí laryngitidy během těhotenství, jak se projevuje a jak se s ní správně zacházet: odpovědi na tyto otázky naleznete v naší recenzi a videu v tomto článku..

V článku se zabýváme nebezpečím laryngitidy během těhotenství a léčbou jeho příznaků a hlavní příčinou.

Lidové léky na zánět hrtanu

Má smysl léčit laryngitidu během těhotenství lidovými léky. Před použitím některého z následujících způsobů by se žena měla poradit s lékařem.

 1. Zázvorový čaj s citronem pro navlhčení hrtanu.
 2. Mléko s medem a Borjomi pro ztenčení a odstranění sputa.
 3. Ředkvička šťávy s medem jako expektorant.
 4. Heřmánek nebo šalvěj odvar kloktání.
 5. Parní inhalace heřmánkovým vývarem, mátou a gáfrovým olejem.

Pokud léčba provedená po 5-10 dnech nevedla k uzdravení, nastávající matka bude pokračovat v nemocnici.

Aby se zabránilo zánětu hrtanu a jiným onemocněním dýchacích cest, je důležité, aby těhotná žena přijala preventivní opatření.

Doporučujeme přečíst: Léčba kašle s hrtanem

Jak zacházet s laryngitidou

Můžete odstranit laryngitidu, aniž byste opustili svůj domov. Léčba doma se provádí po absolvování vyšetření a provedení přesné diagnózy. Při šeptání řeči a hlasité konverzaci jsou vazy stejně napjaté, takže je lepší mlčet prvních pět dní. Zvažte hlavní metody, které pomohou léčit nemoc účinně a bezpečně..

Komprimuje

Oteplovací komprese pomáhá obnovit hlas a zastavit další příznaky laryngitidy. Při zvýšených teplotách je přísně zakázáno provádět takové zahřívací postupy..

Stačí se zabalit do vlněné šály. Dobrý recept na obklad na bázi vařených brambor. Vařené brambory jsou šťouchané. Zelenina je schopna hluboce zahřát dýchací cesty a udržet si teplo. Plastový sáček je umístěn nahoře a upevněn. Po vychladnutí je komprese odstraněna.

Inhalace

Vdechování pomůže ztenčit sekreci sliznice a také zvlhčí sliznici dýchacích cest. Zmírňují otoky a zánětlivé reakce. Inhalace urychlují regenerační procesy a mají antibakteriální účinek..


Inhalace je zakázána při vysoké teplotě.

Jako inhalace můžete použít odvar a infuze léčivých rostlin: heřmánek, eukalyptus, šalvěj, měsíček, třezalka tečkovaná, máta peprná. Pro přípravu vývaru je třeba suché suroviny nalít vroucí vodou a trvat na půl hodiny. Místo rostlin můžete použít cibuli nebo česnek, což jsou přírodní antibiotika.

Užitečné jsou také inhalace semen kopru. Dvě polévkové lžíce semen se nalijí dvěma polévkovými lžičkami vroucí vody. Výpary můžete vdechnout výlevkou konvice.

Těhotné ženy mohou také dostávat medové inhalace. Litr vroucí vody je lžíce medu a stejné množství strouhaného propolisu. Po dobu deseti minut vdechujte léčivé výpary..

Příznaky vývoje zánětlivého procesu

Vývoj zánětu začíná objevením prvního příznaku - pocitu sucha a bolestí v krku. Jak patologie postupuje, vznikají nové nepříjemné pocity v závislosti na formě laryngitidy. Akutní forma onemocnění je charakterizována příznaky:

 • bolest při polykání a vdechování;
 • chrapot a hrubost hlasu;
 • pálení v krku;
 • kašel s malým množstvím sputa - objevuje se s vývojem laryngitidy proti jiným onemocněním dýchacích cest;
 • zimnice;
 • horečka a bolesti hlavy (s intoxikací).

Hlavním příznakem laryngitidy je bolest v krku a hlasu.

Když se onemocnění stává chronickým, jsou přítomny následující příznaky:

Rozpoznat a léčit laryngitidu během těhotenství: 10 příznaků

Hypotermie, aktivita virového agens, je jen malou částí možných příčin, které během těhotenství vyvolávají laryngitidu. Při prvních projevech nemoci musíte okamžitě jít na kliniku. Máma by neměla podniknout žádné kroky, aniž by absolvovala testy a nebyla vyšetřena lékařem. Jakmile odborník shromáždí všechny relevantní informace, začne účinný terapeutický kurz.

Vývoj nemoci: co je nebezpečná laryngitida

Míra vývoje klinických projevů závisí na celkovém zdravotním stavu a počáteční příčině vývoje nemoci. Hypotermie, zvýšený stres na řečový aparát, infekce, doprovodné nemoci v akutní nebo chronické formě - vše výše uvedené ovlivňuje zdraví těhotných žen různými způsoby.

Maminky by měly při prvních klinických projevech vyhledat lékařskou pomoc.

Nemůžete váhat, protože laryngitida je nebezpečná ve všech směrech.

Je chybou si myslet, že záležitost bude omezena pouze na částečnou nebo úplnou ztrátu hlasu:

 • Další šíření infekce na sliznice a orgány;
 • Riziko proniknutí patogenu do placenty;
 • Aktivace patologických změn u plodu;
 • Zvyšuje se riziko předčasného porodu nebo potratu;
 • Formování předpokladů pro rozvoj vrozené srdeční choroby.

Rychlý přístup k lékařské péči je klíčem k úplnému rozvoji plodu v děloze. Rychlost laryngitidy není předvídatelná, takže byste se neměli pokusit s touto nemocí vyrovnat sami.

Laryngitida se během těhotenství aktivuje: důsledky

Existuje několik obecně uznávaných klinických projevů, na jejichž základě má dáma v delikátním postavení podezření, že je něco špatného. Laryngitida nebo tracheitida začíná výraznou suchostí v dutině ústní a potem.

Pacienti si uvědomují, že tyto pocity se často podobají „poškrábání“. Za pouhých několik dní je klinický obraz doplněn suchým nebo „štěkavým“ kašlem.

S dalším vývojem nemoci během těhotenství se objeví chrapot a částečná ztráta hlasu.

Pokud kvalifikovaná léčba ještě nebyla zahájena, následky nebudou trvat dlouho:

 • Bolest při polykání;
 • Rýma
 • Horečka;
 • Bronchitida se vyvíjí;
 • Riziko vzniku pneumonie se zvyšuje;
 • Pocity „pálení“ v krku;
 • Obtížné dýchání;
 • Dochází k útokům udušení;
 • Objevuje se otok a křeč sliznice;
 • Vasodilatace, která dává krku charakteristickou červenou barvu.

Čím rychleji lékař provede vyšetření a předepíše léčebný průběh, tím menší je pravděpodobnost poškození nenarozeného dítěte. Nelze říci, jak dlouho bude akutní laryngitida v této formě zůstat. Pacienti by si měli pamatovat, že většina patologií spojených s krkem má tendenci přecházet do chronické formy. To znamená, že klinické projevy se objevují poměrně často..

Diagnostikujeme laryngitidu u těhotných žen: léčba začíná vyšetření

Úkolem lékaře je zjistit, co přesně způsobilo zhoršení zdraví. Za tímto účelem je předepsáno vyšetření, jehož účelem je analyzovat stávající klinické projevy. Kromě tradičního testu má lékař právo předepsat užší specializované typy studií. Patří sem laryngoskopie. Postup je založen na použití malých zrcadel..

Jsou umístěny tak, aby lékař měl možnost posoudit stav sliznice a hlasivek.

Pokud to nepomůže určit, proč hlas zmizel, jsou předepsány další diagnostické postupy:

 • Testy k identifikaci a stanovení typu infekčního agens;
 • Bakteriologický výzkum;
 • Sérologický test;
 • Analýza vypouštění sputa;
 • Pokročilý krevní obraz.

Trvání diagnostického průběhu závisí na závažnosti onemocnění. Ve většině případů je možné stanovit správnou diagnózu během 2-3 dnů. Pokud stanovený časový interval nestačí, je předepsán další diagnostický kurz.

Akutní nebo chronická laryngitida během těhotenství: jak zacházet

Jakmile jsou potřebné informace shromážděny a analyzovány, lékař rozhodne, jak léčit nemoc. Jak ukazují hodnocení pacientů, je snazší to udělat v časných stádiích těhotenství. Během tohoto období je povoleno používat větší počet specializovaných léků.

Pokud je nemoc diagnostikována později, musí lékař určit, zda předepsat léčbu v nemocnici nebo doma.

Sázka je na šetrný režim a podobné terapeutické látky. Velkorysý teplý nápoj je předepsán například speciálně vybranými bylinnými přípravky.

Kromě toho má lékař možnost využít arzenál níže uvedených fondů:

 • Čas od času je nutné jíst ovoce a zeleninu povolenou lékařem;
 • Použití inhalací na bázi heřmánku pomáhá zmírňovat záchvaty kašle;
 • Příjem antipyretik;
 • Odmítnutí špatných návyků;
 • Výživa;
 • Maximální klid zajišťuje hlasová jednotka;
 • Povinné denní úklid;
 • Pravidelné větrání místnosti;
 • Čerstvé šťávy
 • Čaj s malinovým džemem.

Co je nebezpečná laryngitida během těhotenství (video)

Porážka sliznice v krku nastává na pozadí závislosti na tabáku, zvýšené koncentraci prachu, infekčních agens a řadě dalších faktorů. Míra vývoje klinických projevů závisí na mnoha faktorech, a proto byste s prvními příznaky měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede vyšetření a předepíše účinný terapeutický kurz.

Způsoby léčby laryngitidy u těhotných žen

Obsah článku

Léčba laryngitidy během těhotenství by měla být doprovázena použitím pouze bezpečných látek, které neovlivňují vývoj plodu. A mimochodem, tyto prostředky nejsou tolik. Podle statistik se u přibližně 63% těhotných žen s rozvojem akutních respiračních virových infekcí vyvine zánět hrtanu.

Vzhledem ke sníženému odporu těla infekce postupuje rychle a ovlivňuje horní a dolní část dýchacího systému. Při léčbě laryngitidy můžete použít pouze léky, které nejsou schopny vstřebat se do krve, překonat placentární bariéru a ovlivnit přirozený proces vývoje plodu..

Léčebné funkce

Během těhotenství, tj. nosit dítě, odborníci doporučují minimalizovat příjem drog. Většina z nich obsahuje složky, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu a vyvolat patologie. U laryngitidy není možné úplně opustit léčbu drogami, protože infekce může poškodit zdraví nenarozeného dítěte ještě více než drogy.

Jak léčit laryngitidu během těhotenství? Pro snížení pravděpodobnosti proniknutí složek léčiva do systémové cirkulace je vhodné používat k léčbě zánětů hrtanu topické přípravky. Pro terapeutické účely lze použít antivirotika, hojení ran, antipyretika a antihistaminika.

Pro urychlení obnovy se doporučuje:

 • pozorovat klid postele;
 • odmítají používat kořenitá a horká jídla;
 • konzumovat dostatečné množství alkalického nápoje;
 • kloktat pravidelně a inhalovat;
 • minimalizujte rozhovory, které vytvářejí stres na hlasové jednotce.

Na pozadí poklesu imunitní obrany infekce postupuje velmi rychle, což vede k rozvoji závažnějších patologií - laryngotracheitidy, pneumonie, akutní bronchitidy.

Stejně jako mnoho jiných onemocnění dýchacích cest představuje laryngitida potenciální hrozbu nejen pro nastávající matku, ale také pro dítě. Patogeny uvolňují toxické látky, které otráví ženské tělo.

Silná intoxikace může způsobit poruchy vývoje plodu, zejména kardiovaskulárního a nervového systému. Proto je při prvních příznakech laryngitidy nutné konzultovat lékaře a podstoupit doporučený průběh lékové terapie.

Antivirová činidla

Zpravidla se laryngitida u těhotných žen vyvíjí na pozadí nachlazení nebo chřipky. Pro odstranění infekce dýchacího systému je nutné užívat antivirová činidla. V prvním trimestru těhotenství můžete použít pouze určité druhy léků, které nevedou k patologickému vývoji plodu..

Mezi nejbezpečnější prostředky, které pomáhají ničit viry v hrtanu a dalších částech dýchacích cest, patří:

 • "Oscillococcinum" - zvyšuje imunitní obranu a ničí většinu původců virových chorob;
 • „Viferon“ - stimuluje produkci interferonu, který zvyšuje aktivitu obranných buněk v těle;
 • "Anaferon" - zabraňuje množení virů a zastavuje zánět lézí.

Dávka a frekvence užívání antivirotik závisí na délce těhotenství a je stanovena pouze ošetřujícím lékařem.

Výše uvedené prostředky jsou k dispozici ve formě čípků a tablet. Během těhotenství se doporučuje používat léky ve formě rektálních čípků, protože nedráždí žaludeční sliznici a prakticky nezpůsobují vedlejší účinky. Antivirová činidla mohou být kombinována s jinými léky beze strachu z alergických reakcí..

Inhalace

Inhalace jsou nejrychlejším způsobem, jak „doručit“ léky přímo do ohnisek zánětu. Aby nedošlo k poškození plodu, ale zároveň k zastavení zánětu v hrtanu, je lepší použít jako lék alkalické roztoky. Normalizují hladinu pH ve sliznicích a vytvářejí nepříznivé podmínky pro množení infekčních agens..

Pro tento postup lze použít inhalace aerosolem a párou. Nejbezpečnější jsou aerosolové inhalace, které se provádějí pomocí rozprašovačů. Ke snížení zánětu a otoku hrtanu můžete použít:

 • „Ambrobene“ - pomáhá eliminovat štěkavý kašel, stimuluje oddělení sputa od stěn sliznic;
 • „Rotokan“ - zmírňuje zánět a otoky hrtanu;
 • „Malavit“ - zmírňuje bolest a zmírňuje otoky sliznic;
 • „Dexamethason“ - zastavuje alergické projevy a zánět dýchacích cest;
 • "Furacilin" - ničí mikroby a eliminuje hnisavý zánět hrtanu.

Nevdechujte na plný žaludek, protože to může způsobit nevolnost a zvracení..

Inhalace mají výrazné decongestant, hojení ran a antitusické účinky. Fyzioterapeutické procedury se proto musí opakovat nejméně 4-5krát denně po dobu jednoho týdne.

Kloktání

Pokud laryngitida vznikla jako komplikace chřipky, akutních respiračních virových infekcí, nachlazení nebo bolestí v krku, je nejlepší ji k léčbě oplachovat. Zavlažování hrtanu léky pomáhá zvyšovat lokální imunitu, zabraňuje rozvoji virů a mikrobů a samozřejmě urychluje proces hojení. Na rozdíl od systémových léků se drogy při mytí mandlí a krku prakticky nevstřebávají do systémového oběhu, takže nepoškozují vývoj plodu.

Během těhotenství je nejlepší použít jako léky k mytí bolestí v krku:

 • "Miramistin" - dezinfikuje sliznici a stimuluje regeneraci zanícených tkání;
 • "Chlorofyllipt" - ničí mikroby a houby, vyluhuje hnis z ložisek zánětu;
 • „Chlorhexidin“ - obnovuje sliznici dýchacích cest a zvyšuje lokální imunitu.

Aby nedošlo ke spálení sliznice, pro zavlažování krku potřebujete použít roztoky s teplotou nepřesahující 37 ° C.

Kromě antiseptik v lékárně lze opláchnutí provést pomocí bylinných odvarů. Tymián, meduňka, heřmánek, měsíček, šalvěj a třezalka tečkovaná mají výrazný protizánětlivý účinek a hojení ran..

Lék proti kašli

Laryngitida je vždy doprovázena spastickým kašlem, který se může zintenzivnit během spánku a po probuzení. Při kašli je nadměrné zatížení břišních svalů, které může negativně ovlivnit vývoj plodu. Pro zastavení neproduktivního kašle se doporučuje používat antitusika na bázi dextrometorfanu. Nemá toxický účinek, proto jej mohou těhotné ženy používat při léčbě laryngitidy.

Mezi nejbezpečnější a nejúčinnější antitusika patří:

Důležité! V prvním trimestru těhotenství nemůžete užívat drogy založené na dextrometorfanu.

Asi 3–4 dny po hrtanové lézi se v dýchacích cestách začne tvořit sputum. Pro urychlení jeho eliminace musíte použít expektoranční drogy. Během těhotenství je vhodné používat bylinné léky. Jejich aktivní složky nepřekonávají placentární bariéru, a proto nepoškozují plod:

Je třeba poznamenat, že antitusická léčiva mohou být použita pouze po dobu 2-3 dnů. Po uplynutí této doby se v dýchacím systému hromadí sputum. Pokud budete pokračovat v užívání léků, které zastaví kašel, následně to povede ke stagnaci hlenu v průduškách a v důsledku toho k jejich zánětu.

Krční spreje

Těhotné ženy by neměly používat krční spreje, které obsahují alkohol. Urychlují krevní oběh a zvyšují krevní tlak, což může vést ke zhoršení pohody žen. Nejbezpečnější jsou bylinné léky. Jemně ovlivňují sliznici a urychlují proces jejího zotavení.

K odstranění ohnisek zánětu v krku a hrtanu můžete použít následující aerosoly:

Nepoužívejte léky ve formě spreje pro ženy trpící bronchiálním astmatem, protože mohou vyvolat bronchospasmy.

Složení léčiv zahrnuje složky, které mají reparativní (hojení ran), protizánětlivý a dekongesivní účinek. S jejich pomocí je možné při polykání odstranit bolest a nepohodlí. Je však třeba poznamenat, že užívání drog nesmí být delší než 5 až 7 dní. Aktivní složky fondů mají tendenci se hromadit v tkáních. Předávkování může vyvolat alergické reakce - nevolnost, kopřivka, otok sliznic krku.

Pastilky pro resorpci

Pastilky jsou nejbezpečnější léky, které lze použít k léčbě laryngitidy u těhotných žen. Vícekomponentní pastilky a pastilky obsahují látky dezinfekční, analgetické a protizánětlivé účinky. Musí se používat nejméně čtyřikrát denně k úlevě od bolesti a odstranění otoku hrtanu.

Během těhotenství mohou ženy používat následující typy pastilek:

Pro zvýšení účinku pastilek se doporučuje před použitím opláchnout krk fyziologickým roztokem. Pomůže eliminovat až 70% patogenních agens ve sliznici a viskózním sputu, které mohou narušovat absorpci aktivních složek léčiv v postižené tkáni..

Antipyretika

Vysoká teplota je stálým společníkem akutní laryngitidy, která může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. V prvních měsících těhotenství se nedoporučuje používat antipyretika (antipyretika), protože se vstřebávají do krve a mohou poškodit nenarozené dítě. Ignorování hypertermie je však spojeno s vážnými následky, až po potrat a blednutí těhotenství. Jak v tomto případě snížit teplotu?

K normalizaci teploty doporučují odborníci používat pouze paracetamol. Jakákoli nesteroidní protizánětlivá léčiva, jako je Ibuprofen, Nurofen a dokonce i Panadol, mohou vyvolat nežádoucí vedlejší reakce. Kromě paracetamolu se k obnovení teplotního režimu používají i lidová léčiva. Čaj s citronem, mléko s medem a lípa s výrazným antipyretickým účinkem..

Husky hlas během těhotenství

Chrapot hlasu je způsoben zánětlivým procesem, který se vyvíjí v hrtanu a vazech. Může dojít k edému hrtanu, který brání těsnému uzavření vazů. Z tohoto důvodu se zbarvení hlasu mění, dochází ke snížení jeho sonority. Kromě snížení tónu hlasu se může objevit suchý kašel, tělesná teplota může stoupnout na 38 stupňů, může se objevit bolest v krku. V některých případech může chrapot hlasu nahradit jeho úplné zmizení - aphonia. Husky hlas se objevuje nejen u dospělých, ale také u dětí různého věku, dokonce i u kojenců.

Symptom Disease

Jakýkoli příznak je signál od těla, že je poškozen jakýkoli orgán, oddělení nebo celý systém. Abychom zjistili, proč se během těhotenství vyskytuje chraplavost, je třeba vyloučit některá onemocnění. Vezměte včasnou diagnostiku, poraďte se se svými lékaři, proč byl chraplavý hlas a jak rychle a efektivně zlepšit stav.

Seznam nemocí, u kterých je těhotná žena chraplavá:

 • infekční a jiná onemocnění hrtanu a hlasivek: hrtanitida, hrtanotitida, chřipka, stenóza;
 • přítomnost novotvarů v hrtanu: polypy, cysty, nádory;
 • poškození štítné žlázy;
 • aneuryzma aortálního oblouku a dalších vaskulárních patologií;
 • mozková mrtvice;
 • alergická reakce;
 • chemická otrava;
 • hormonální nerovnováha;
 • dehydratace těla;
 • mechanické poškození hrtanu a vazů: spálení, trauma;
 • neurologické a psychologické choroby.

Nesmíme zapomenout na to, že kouření může vést k chraptivému hlasu a také ke křiku a zlepšení hlasu. A také hrtan a vazy nastávající matky jsou negativně ovlivněny studeným, suchým a znečištěným vzduchem.

Léčba a odborníci

Léčba chraplavosti by měla být prováděna pouze kvalifikovaným odborníkem. Pouze lékař vám může říct, jak léčit chrapot během těhotenství, jak se zbavit komplikací chrapot a zabránit jeho výskytu. Následující lékaři mohou odpovědět na otázku, co dělat, pokud během těhotenství dojde k chrapotání hlasu:

 • terapeut;
 • otolaryngolog;
 • neurolog;
 • psychiatr;
 • psycholog;
 • endokrinolog;
 • řečový terapeut;
 • Foniatrista
 • chirurg.

Nastávající matce bude po přesné diagnóze přiřazena metoda léčby chraptivosti. Pokud je chraplavost vašeho hlasu způsobena nadměrným napětím vazů v důsledku výkřiku, nemusí být nutné zvláštní ošetření. U laryngitidy a jiných infekčních chorob je nutná léčba antivirovými nebo antibakteriálními léky, které jsou nežádoucí během těhotenství a některé jsou zcela zakázány..

Články O Neplodnosti