Hlavní Testy

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu - příčiny a důsledky

Pupeční šňůra je šňůra, která spojuje plod s placentou matky. Pupeční šňůra obsahuje dvě pupeční tepny a pupeční žílu. Cévy přenášejí krev s metabolickými produkty obohacenými oxidem uhličitým na placentu matky. Krev obsahující prospěšné sloučeniny a kyslík vstupují do plodu žílou. V některých případech může dojít ke spletení pupeční šňůry kolem krku plodu, což komplikuje průběh porodu a někdy představuje hrozbu pro život a zdraví dítěte. Je třeba poznamenat, že u plodu není mačkání pupeční šňůry na krku nebezpečné, protože v prenatálním období nedochází k dýchání plic a nadřízených dýchacích cest. Nebezpečí je napětí pupeční šňůry vedoucí k oddělení placenty a stlačení cév uvnitř ní, což vede k akutní hypoxii a zadusení plodu..

Skutečné zapletení je situace, kdy je pupeční šňůra umístěna kolem krku plodu po dobu 360 stupňů nebo více.

Statistika

Frekvence jediného propletení krku plodu pupeční šňůrou je asi 20%, dvojnásobek - méně než 2,9%, trojnásobek - 0,6%. Maximální zapletení popsané v literatuře je 9krát. Pokud se hypoxie plodu vyskytuje v 50% případů, je příčinou zapletení šňůry. Ve 3% případů je patologie příčinou úmrtí dítěte během porodu.

Důvody k bydlení

Příčinou zapletení je nejčastěji dlouhá pupeční šňůra. Obvykle je délka pupeční šňůry 50–70 cm. Při délce šňůry větší než 80 cm se pravděpodobnost patologie několikrát zvyšuje.

Další příčinou je chronická hypoxie plodu, která je běžně pozorována u kuřáckých matek..

Nikotin obsažený v cigaretách přispívá ke zúžení cév placenty a plodu, zhoršuje fetoplacentální průtok krve. Plod nepřijímá kyslík v dostatečném množství, stresové hormony - adrenalin a kortizol se začnou uvolňovat do krve, což vede ke vzniku neklidných chaotických pohybů dítěte a přispívá k zapletení pupeční šňůry kolem kmene a krku. Chronická fetální hypoxie se může objevit u některých onemocnění matky, jako je diabetes mellitus, trombofilie, preeklampsie, hypertenze.

Predispozičními faktory jsou polyhydramnie a častý stres matky. Stresové hormony pronikají pupeční šňůrou přes pupeční šňůru do krevního řečiště plodu, což má za následek mobilitu dítěte s polyhydramniemi, což může zmást pupeční šňůru.

Běžné mýty o výskytu propletení, když se matka věnuje gymnastice nebo domácím úkolu zvedáním rukou, úpletů, nemají žádné ospravedlnění.

Klasifikace zapletení šňůry:

 • zamotání krku:
  • neúplný (méně než 360 stupňů);
  • plný:
   • plný:
   • jednou;
   • dvojnásobek;
   • násobek;
 • zamotání těla;
 • zamotání končetin;
 • kombinované zapletení (několika oblastí).

Příznaky zapletení šňůry

Během těhotenství nedochází k zamotání šňůry klinicky. Během porodu dochází ke změnám stavu plodu. S jediným zapletením dochází k porodu obvykle příznivě a bez komplikací. Možná krátkodobé zvýšení srdeční frekvence plodu ve druhé fázi porodu (během pokusů), kdy dojde k zoubkování.

Při opakovaném zapletení se může objevit akutní fetální hypoxie (nedostatek kyslíku). Vyskytuje se díky relativnímu zkracování pupeční šňůry. V pupeční šňůře je výrazné napětí, zúžení lumenu krevních cév, akutní nedostatek kyslíku. Tento stav ohrožuje život plodu. Riziko se zvyšuje kombinací zapletení s jinými patologiemi (oligohydramnios, štíhlá a nevyvinutá pupeční šňůra, přítomnost pravého uzlu pupečníku).

Jednou z komplikací při porodu v důsledku nadměrného napětí šňůry může být předčasné placentární přerušení..

V nepřítomnosti patologie je placenta oddělena od dělohy nějaký čas po narození dítěte. Se zapletením dochází k relativnímu zkracování pupeční šňůry, protahuje se, dochází k tažení placenty. Během jednoho z pokusů může dojít k abrazi placenty, což vede k akutní fetální hypoxii a smrti.

Pokud je při porodu zachováno vícenásobné zapletení pupeční šňůry, může dojít k extenzorovým pozicím hlavy plodu. Ovoce obvykle prochází porodním kanálem se zadní částí hlavy, to znamená s minimální velikostí obvodu hlavy. Současně má hlava mírně ohnutou polohu. Pohyby pupeční šňůry na krku plodu brání této flexi. Výsledkem je, že dítě prochází porodním kanálkem s korunou hlavy, čela nebo obličeje, což přispívá k úrazům matky (praskliny děložního hrdla, vagíny, perineum) a poškození krční páteře u dítěte.

Diagnostika zamotání kabelů

Velice důležitá je sbírka anamnézy. Pravděpodobnost rozvoje patologie pupečníkové šňůry se zvyšuje, pokud již bylo v předchozím těhotenství pozorováno kroucení.

Hlavní diagnostickou metodou je ultrazvukové vyšetření provedené po 12. týdnu těhotenství. Nejčastěji je zapletení detekováno při třetím povinném ultrazvukovém vyšetření (ve 32. týdnu těhotenství). Lékař vyhodnotí přítomnost zapletení, určí, zda je plný nebo ne, počet zatáček, těsný nebo volný. Jediné těsné balení často zmizí před porodem.

Pro stanovení frekvence zapletení se provádí Dopplerometrie, při které je vizualizován průtok krve plodu a placenty.

Dopplerovské barevné mapování se provádí také ve složitých diagnostických případech, kdy není možné přesným ultrazvukem přesně určit, zda existují kroucení nebo smyčky pupeční šňůry jednoduše umístěné vedle krku plodu.

Chronická fetální hypoxie může být nepřímým příznakem zapletení. Po 32. týdnu těhotenství (a podle indikací dříve) se provádí kardiotocografie (CTG). Během CTG se počítají pohyby plodu a stanoví se srdeční frekvence. Při hypoxii během CTG se stanoví časté epizody poklesu srdeční frekvence.

Ošetření stanovišť

Není možné rozmotat smyčky pupeční šňůry u plodu. Léčba spočívá v přísné kontrole plodu, prevenci placentární nedostatečnosti a hypoxie, stanovení optimálního období a způsobu porodu.

V případě zamotání jediného kabelu nejsou přijata žádná další opatření. Při dvojím zapletení se ženám doporučuje provádět kardiotocografii (CTG) jednou za 7-10 dní. CTG umožňuje včasné stanovení hypoxie plodu a provedení příslušných opatření. Vícenásobné zapletení je indikací pro prenatální hospitalizaci na oddělení patologie těhotenství pro intenzivní denní sledování stavu plodu, načasování a stanovení způsobu porodu. Pokud existuje chronická hypoxie plodu, mohou být předepsány speciální léky na ochranu nervového systému před poškozením a na zlepšení průtoku krve. S rozvojem akutní fetální hypoxie se provádí nouzový císařský řez bez ohledu na gestační věk. V jiných případech závisí načasování porodu na stavu plodu, na výskytu komplikací (například retardace růstu plodu u chronické hypoxie)..

Během porodu, je-li provázeno šňůrou, je CTG prováděno každých 30 minut během kontrakcí a po každém pokusu.

V případě, že srdeční frekvence přesáhne normu v prvním období porodu (během porodu), provede se nouzový císařský řez (s malým otvorem děložního čípku) nebo stimulace oxytocinem (s otvorem větším než 8 cm). Pokud jsou porušení zjištěna ve druhé periodě (během pokusů), použije se epiziotomie (perineální pitva). Po narození hlavy je úkolem lékaře uvolnit krk dítěte z smyček pupeční šňůry, aby se zabránilo narušení napětí a krevního toku.

Prognóza a prevence

Strach z propletení pupeční šňůry kolem krku plodu je velmi přehnaný. Jediné zapletení s nízkou hustotou se u porodu vyvíjí u 30% žen a žádným způsobem neovlivňuje práci a zdraví dítěte..

Jediné zapletení v nepřítomnosti jiné patologie není indikací císařského řezu.

Prevence zapletení je prevence hypoxie plodu. Těhotná žena by měla dodržovat režim, vyhýbat se stresu, přestat kouřit, trávit více času venku. Podle svědectví může lékař předepsat léky, které zlepšují průtok krve dělohy.

Zapletení pupeční šňůry: není třeba se bát

Jakákoli nastávající matka slyšela: „Nevěste spodní prádlo, dítě se zaplete do pupeční šňůry.“ A pokud lékař na ultrazvuku zjistí zapletení pupeční šňůry, je těhotná žena vážně vyděšená. Koneckonců, to je hrůza - dítě ve smyčce! Ve skutečnosti není zapletení tak děsivé, jak se obecně věří.

Fotografie - Lory Photo Bank

Pupeční šňůra tak jak je

Začněme teorií. Pupeční šňůra (pupeční šňůra) je „trubice“, která spojuje dítě s matkou, dokud se nenarodí. Skládá se ze tří cév a pojivové tkáně. Jedna pupeční žíla je zodpovědná za to, že se dítěti dodává z placenty krve, nasycené kyslíkem a živinami. A další dva „berou“ krev s produkty výměny plodu.

Tloušťka pupeční šňůry se může mírně lišit. Záleží na tom, kolik je v něm tak zvané želé bradavice - speciální želé podobné látky, která chrání krevní cévy před vymačkáním. Tloušťka jeden a půl až dva centimetry se považuje za normální. Právě tyto velikosti označují dostatečný počet želé Warton, což zajišťuje dobrý průtok krve.

Délka pupeční šňůry je také nerovnoměrná. Tradičně se rozlišují tři velikosti:

 • krátký - 40 - 55 cm
 • normální - 56 - 70 cm
 • dlouhý - více než 70 cm

Všechny tyto možnosti jsou považovány za normální. Pouze příliš krátká pupeční šňůra je pro dítě nebezpečná, protože mu může bránit v pohybu po porodním kanálu. Naštěstí absolutně krátká pupeční šňůra (kratší než 40 cm) není tak běžná ve 12 - 13% případů. Často se to zjistí během porodu, někdy se musíte uchýlit k nouzové císařské sekci, ale ne vždy. Existuje možnost, že se dítě narodí přirozeně.

Pupeční šňůra je dostatečně pevná a vydrží značné zatížení. Během těhotenství se může natáhnout, zkrátit, zkroutit bez poškození dítěte.

Proč k zamotání dochází

Je prostě neuvěřitelné, co vede aktivní životní styl dětí v mateřských ženách! V krátkých gestačních obdobích, kdy stále existuje spousta „dětské kondice“, plavou, kotrmelcem a „tancem“. A výsledek těchto „cvičení“ může být propojen s pupeční šňůrou. A to se stává velmi často, právě tehdy mnoho dětí rozmotá uzly, které jsou svázané. Pokud je vaše dítě stále malé, diagnóza „zapletení šňůry“ by vás neměla vyděsit. S největší pravděpodobností dítě samo vyřeší problém a osvobodí se od pout. On a jeho stav však budou nyní sledováni se zvláštní pozorností..

Jaké jsou zvraty?

Zamotání pupeční šňůry se liší:

 • singl
 • vícekrát (dvakrát až čtyřikrát)
 • izolovaný (kolem jedné části těla: nohy, paže, krky)
 • kombinované (kolem několika částí těla současně)

Co je plné propletení pupeční šňůry?

I když byste neměli okamžitě panikařit, pokud jste byli informováni o zapletení pupeční šňůry, ale přesto tento stav nelze považovat za zcela bezpečný. Každý případ je jiný..

Normální nebo krátká pupeční šňůra ji však může komprimovat natolik, že povede k nedostatku kyslíku. V tomto případě se dítě cítí nepohodlí a snaží se osvobodit, začne se aktivně pohybovat, aby se rozpadlo. Často se to ukáže.

Existují však případy, kdy spletení vede k bránění průtoku krve v pupeční šňůře. To může vést k těžké hypoxii a vyžaduje povinný lékařský zásah..

Když je spletení objeveno

Ukázalo ultrazvukové vyšetření spletení pupeční šňůry? S největší pravděpodobností vám budou předepsány další zkoušky:

Pravděpodobně budou ultrazvukové vyšetření prováděny častěji než obvykle (v obtížných situacích i několikrát týdně). Koneckonců, s pomocí ultrazvuku mohou odborníci vyhodnotit celkový stav dítěte, dynamiku jeho růstu, stav placenty, pupeční šňůry a plodové vody a vyvodit závěry o tom, jak se plod cítí a do jaké míry na něj pletivo pupeční šňůry působí..

Dopplerometrie

Tato studie pomáhá identifikovat funkce průtoku krve v placentě, pupeční šňůře a tepnách mozku dítěte. Pokud se zjistí porušení, je to důvod předepisování léčby.

Kardiotocografie (CTG)

Přiřazte CTG od 33. týdne těhotenství. Dříve byla studie neinformativní kvůli skutečnosti, že kardiovaskulární systém plodu je stále nezralý. Poměrně zdlouhavá (do 40-60 minut) procedura umožňuje vyhodnotit povahu srdečního rytmu plodu a frekvenci jeho pohybů. To se provádí pomocí speciálního zařízení se senzorem, které je připojeno ke žaludku nastávající matky. Pokud je dítě propleteno pupeční šňůrou, pak se během jeho pohybů zaznamená pokles srdeční frekvence. Čím výraznější je toto znamení, tím vážnější je problém. Na základě výsledků CTG porodníci-gynekologové dělají závěry o stavu dítěte a v případě potřeby předepisují léčbu.

Co dělat, když zamotáte pupeční šňůru?

Co lze udělat v případě zapletení pupečníkové šňůry potvrzené studiemi?

Stav dítěte se středně těžkými poruchami je upravován vitamíny a živinami. Tím je kompenzován pokles objemu krve vstupující do plodu a dostává dostatečné množství látek nezbytných pro normální růst a vývoj. Může být nutné použít léky, které pomáhají zlepšit takový ukazatel, jako je „tekutost“ krve. Nejčastěji tato opatření stačí k normalizaci stavu dítěte.

Buď opatrný!

Pokud lékař na ultrazvuku zjistil zapletení pupečníkové šňůry, měla by nastávající matka pečlivě poslouchat sebe sama, protože jste to vy, kdo dokáže zachytit první signály pomoci, které dítě dává.

Co hledat? Na pohyb dítěte.

Určitě jste už zhruba rozuměli nebo spíše pociťovali denní rytmus svého dítěte: máte „ranného ptáka“ nebo „sovy“, aktivní nebo ne. Takže mějte na paměti, že pokud dítě trpí hypoxií, pak jeho obvyklý rytmus zmizí, změní se také povaha pohybů..

Pokud průtok krve mírně poklesne, pohyby se zpomalí, stávají se vzácnějšími, dítě, jak to bylo, šetří sílu.

V případě akutní hypoxie je situace opačná: dítě se pohybuje aktivně, doslova se vrhne a může se dokonce převrátit. Koneckonců, náhle a vážně postrádá kyslík. V tomto případě jeho stav vypadá jako panika a náhlé pohyby jsou jednak pokusem zbavit se okovů, které způsobily hypoxii, a za druhé, tísňové signály, modlitba za pomoc.

Pokud se dítě nepodaří samostatně osvobodit, zapadne druhá fáze akutní hypoxie. Pozorná matka má obavy z náhlého zastavení pohybů dítěte po zvýšené aktivitě. To se děje proto, že jeho síla vyschla během předchozího klidu zápasu.

Pokud si všimnete, že se dítě po období neobvyklé činnosti náhle uklidnilo, neprodleně se poraďte s lékařem, nikoli při konzultaci s okresními ženami, ale spíše v porodnici.

Porod s propletením šňůry

Mnozí se domnívají, že zapletení šňůry je přímým ukazatelem císařského řezu. To však vůbec není pravda. Dokonce ani v případě opakovaného zapletení nepředstavuje přirozené porod nejčastěji pro dítě nebezpečí. Právě v průběhu takového porodu je nutně prováděno nepřetržité sledování srdečního rytmu dítěte. Pokud je zřejmé, že došlo k akutní hypoxii, existují dvě možnosti pro vývoj událostí:

 1. V případě vážných odchylek v blahu dítěte v první fázi porodu (děložní hrdlo se právě začalo otevírat a je stále ještě daleko od narození) se rozhodne provést pohotovostní císařský řez.
 2. Pokud se akutní hypoxie projeví ve druhé fázi porodu (hlava dítěte již klesla na pánevní dno a okamžik narození je blízko), provede se epiziotomie (perineální pitva). To vám umožní urychlit vzhled dítěte ve světle a odstranit z jeho krku stočenou pupeční šňůru.

Bez ohledu na to, jak zvláštní to může znít, v medicíně se zauzlení pupeční šňůry nepovažuje za patologický stav.

Proto, pokud jste byli informováni ultrazvukem o propletení pupeční šňůry, nebuďte nervózní, žijte normální život nastávající matky, zkuste pozitivně myslet, chodit více, starat se o své zdraví, sportovat. Pouze bez extrému. Protože adrenalinová nával budoucí matky nutně ovlivňuje její dítě. Motorická aktivita dítěte se zvyšuje, což ohrožuje ještě větší zapletení pupeční šňůry. Takže - mír a jen mír. A všechno bude určitě v pořádku.

Zákeřná smyčka. Zamotání pupeční šňůry

Jaké je nebezpečí propletení pupeční šňůry kolem krku plodu? Funkce řízení práce během zachycení.

Hodinky začaly teprve tehdy, když v čekárně zazvonil trvalý hovor. Na prahu porodnice byla těhotná žena, doprovázená manželem a ženou středního věku (švagrová, jak se ukázalo během rozhovoru). Všichni byli velmi nadšení..

Stojí za to si dělat starosti?

Jak se ukázalo, žena přišla po ultrazvuku na prenatální kliniku. Julia (to bylo jméno těhotné ženy) bez dalšího souhlasu řekla: „Souhlasím s císařským řezem, moji příbuzní přinesou potřebné věci hned.“ "Počkej, počkej, pojďme na to jako první," odpověděl jsem a pozval Julii do pozorovací místnosti. Ukázalo se, že Julia těhotenství je v tuto chvíli 36 týdnů a ultrazvukové vyšetření odhalilo zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu. Tato skutečnost velmi trápila těhotnou ženu a její příbuzné, a tak se rozhodli okamžitě jít do porodnice.

Pupeční šňůra (nebo pupeční šňůra) je orgán, který funguje pouze během těhotenství a vykonává nesmírně důležitou funkci spojení mezi matkou a plodem. Hlavní složkou pupeční šňůry jsou cévy - jedna žíla, skrz kterou prochází arteriální krev z matky k plodu, dodávající všechny látky nezbytné pro život a kyslík, jakož i dvě tepny, kterými fetální žilní krev odvádí metabolické odpadní produkty a oxid uhličitý do mateřského těla.

Nádoby pupeční šňůry jsou obklopeny speciální želé podobnou látkou - kardonovou želé, která díky své konzistenci hraje důležitou ochrannou roli - chrání cévy před vymačkáním. Průměr pupeční šňůry je v průměru 50–60 cm, tloušťka 1,5–2 cm. Pokud je délka pupeční šňůry větší než 70 cm, považuje se za dlouhou, pokud je kratší než 40 cm. Prodloužení délky pupeční šňůry může vést k různým patologickým stavům, jako je propletení pupeční šňůry na krku, kmen, končetiny plodu, tvorba uzlů pupeční šňůry, které se zase dělí na pravdivé a nepravdivé. Je důležité si uvědomit, že asi pětina všech narozených dětí se rodí se zapletením pupeční šňůry, což nevede vždy k porušení stavu plodu. Skutečnost je taková, že když je dítě v děloze, až do narození, nedýchá snadno, takže mačkání krku, který je pro nastávající matky vždy velmi děsivý, pro něj není nebezpečné. Problémy mohou nastat v případech, kdy dochází k narušení průtoku krve v důsledku napětí nebo stlačení pupeční šňůry v důsledku opakovaného nebo těsného zapletení.

Co ultrazvuk ukázal?

Podle ultrazvukových údajů bylo zjištěno, že plod nevykazuje příznaky hypoxie (tj. Nedostatek kyslíku), když při dopplerometrii (studie, ve které je stanovena rychlost průtoku krve v hlavních cévách dělohy a plodu), nedošlo k žádnému porušení uteroplacentální cirkulace. Plod odpovídá období 36 týdnů těhotenství, kolem krku plodu jsou známky jediného šňůry. "Páni, když dělali ultrazvuk ve 32 týdnech, neřekli nic o zapletení," řekla Julia. "Je možné, že tam tehdy nebyl, a vůbec není nutné, aby byl zachován až do narození," odpověděl jsem..

V praxi se skutečně vyskytují časté případy, kdy podle ultrazvuku bylo zjištěno zapletení pupečníkové šňůry a dítě se narodilo bez něj. To může být zaprvé kvůli skutečnosti, že smyčky pupečníkové šňůry ultrazvukem byly umístěny blízko krku plodu, ale nedošlo k žádnému zapletení a za druhé, během pohybů plodu bylo zapletení pupeční šňůry nezávisle eliminováno (samozřejmě k tomu obvykle dochází) s jediným zapletením).

Predispozičními faktory pro tvorbu zapletení pupečníku jsou zvýšená motorická aktivita plodu, která může být způsobena intrauterinní hypoxií (tj. Nedostatkem kyslíku), polyhydramniemi, zvýšeným adrenalinem v mateřské krvi v důsledku stresových účinků. Je logické, že ve velké většině případů vede dlouhá pupeční šňůra k propletení různých částí těla plodu..

Proveďte diagnostiku

Abychom se ujistili, že se dítě Julia cítí dobře, zaznamenali jsme kardiotogram (CTG). U CTG se provádí registrace srdeční aktivity plodu, což je informativní ukazatel jejího nitroděložního stavu. K tomu byla budoucí matka připojena k žaludečnímu senzoru, který je připojen k zařízení. Julia ležela na posteli na boku po dobu 30 minut a přístroj zaznamenal srdeční rytmus plodu. Nebyly zjištěny žádné patologické změny v CTG. Spolu s Julií, která se už trochu uklidnila a bavila se, jsme šli k příbuzným, kteří na ni čekali. Vysvětlil jsem jim, že v této situaci, když máme předčasné těhotenství, je zcela normální nitroděložní stav plodu pouze z důvodu zapletení pupečníkové šňůry k provedení porodu v případě nouze nepraktické. Uklidněná těhotná s manželem a zeťou šla domů.

K úplnému určení nitroděložního stavu plodu je nutné provést komplex studií, který zahrnuje:

 • ultrazvukové vyšetření, ve kterém je možné vidět nebo předpokládat zapletení pupeční šňůry krku nebo jiných částí plodu, protože v některých případech je velmi obtížné rozlišit, zda smyčky pupečníkové šňůry jsou blízko krku plodu nebo zda je zapletení: v této studii nemáme možnost trojrozměrného obrazu, který by nám umožnil zkoumat objekt ze všech stran - například se ohlédněte. Je třeba poznamenat, že není možné stanovit délku pupeční šňůry podle ultrazvukových údajů během těhotenství, protože pupeční šňůra je „stočena“ v úzkém prostoru mezi tělem dítěte a stěnou dělohy;
 • Dopplerometrie je metoda, která umožňuje zaprvé přesně stanovit, zda došlo k propletení pupeční šňůry, protože pohyb krevního toku je zobrazen na barevném obrázku, a zadruhé, diagnostikovat rychlost průtoku krve v různých cévách uteroplacentálního komplexu;
 • kardiotocografie, která vám umožní určit nejen srdeční frekvenci dítěte, ale také jeho reakci na jeho vlastní pohyby (při záznamu CTG během těhotenství) a na zvýšení děložního tónu (během porodu), což vám umožní zjistit, jak dobrý je plod v současné době pocit.

Pokud se po provedení celého komplexu vyšetření zjistí, že se dítě cítí uspokojivě, pak pouze skutečnost, že se pupeční šňůra proplétá, není údajem o rychlém porodu. K těmto indikacím může dojít buď se stávajícími známkami nedostatku kyslíku (fetální hypoxie), nebo kombinací zapletení pupečníkové šňůry s jinými indicemi pro císařský řez.

Pupeční šňůra kolem krku plodu: bude operace?

Uběhlo asi měsíc, už se mi podařilo zapomenout na návštěvu Julie, když jsem při další službě byl vyzván, abych vyšetřil těhotnou. Když jsem přišel na pohotovost, znovu jsem se setkal s Julií a jejím manželem. Ukázalo se, že během 3 hodin byla žena rozrušena tažením bolesti v dolním břiše, které se před hodinou stalo pravidelnějším a intenzivnějším. Při vyšetření bylo zjištěno, že Julia vstoupila do procesu porodu - děložní hrdlo je široké 3 cm, plodová voda nebyla vylita.

Je jí 24 let, první těhotenství v Julii, neměla gynekologická onemocnění, potraty ani potraty. Poslední ultrazvuk byl proveden po 39 týdnech těhotenství, podle něj je zachováno zapletení šňůry kolem krku plodu. Odhadovaná hmotnost plodu je 3400 g. V současné době je gestační věk 40 týdnů. Během auskultace (poslouchání fetálních srdečních zvuků přes přední břišní stěnu se speciální trubicí - porodnický stetoskop) je srdeční rytmus plodu jasný, rytmický, srdeční frekvence 144 tepů za minutu, což je normální (normální srdeční frekvence plodu je 120-160 tepů za minutu). Kontrakce v době přijetí slabé síly, po 10 minutách, trvající 30 sekund. Poté, co formalizovala historii porodu a umístila Julii do prenatálního oddělení, okamžitě zaznamenala CTG (kardiotogram). Provádění CTG při porodu je naprosto neškodná a informativní metoda pro stanovení nitroděložního stavu plodu a jeho reakce na kontraktilní aktivitu dělohy, která určuje taktiku řízení porodu každého pacienta - může porodit přirozeně nebo v zájmu plodu, je nezbytné porod císařským řezem. V případě Julie se CTG vzdala, záleží na tom, která varianta řízení porodnosti bude vybrána. Naštěstí nebyly na CTG detekovány žádné patologické změny. Julia se opravdu chtěla porodit. Protože na to měla šanci, rozhodla se porodit přirozeným porodním kanálem pod pečlivým sledováním plodu.

Při propletení pupeční šňůry je velmi důležité sledovat stav plodu a průběh porodu u matky, protože při porodu může propletení pupeční šňůry vést k řadě komplikací..

Nejčastější komplikací, ke které dochází při zapletení šňůry, je výskyt hypoxie plodu, ke kterému dochází v důsledku mačkání cév pupeční šňůry, když je tahána nebo těsným kroucením kolem kmene, krku nebo končetin dítěte. Docela často se to stává v době, kdy se plod začne pohybovat podél porodního kanálu.

Opakovaným propletením pupeční šňůry se vytvoří krátká pupeční šňůra, která zaprvé může zabránit plodu v pohybu podél porodního kanálu, a zadruhé, napínání s každou kontrakcí, může vést k předčasnému oddělení placenty od děložní stěny (obvykle je placenta oddělena od stěny dělohy) po narození plodu), což vede k nutnosti okamžitého chirurgického porodu.

Ve vzácných případech, s opakovaným zapletením šňůry kolem krku plodu, mohou nastat komplikace, jako jsou extensorové vložky hlavy plodu, které mohou přirozeně komplikovat narození dítěte. Skutečnost je taková, že při normálním zavádění plodu do pánve matky je hlava ve stavu mírné flexe (v tomto případě je brada plodu přitlačena na hrudník, což umožňuje, aby byla hlava správně vložena do pánevní dutiny a bez problémů procházela porodním kanálem v „nejziskovější“ - to je v nejmenší velikosti - v této poloze prochází porodním kanálem v nejmenší a nejpohodlnější velikosti. Poutka pupeční šňůry umístěná na krku neumožňují ohýbat hlavu dítěte, což vede k tomu, že hlava je umístěna v pánvi matky ne zády hlavy, ale s korunou hlavy, čela nebo dokonce obličeje, což může vést k závažným potížím při narození plodu a v důsledku toho i k jeho porodu. zranění.

Spravedlivě je třeba říci, že výše uvedené komplikace se vyskytují jen zřídka a že včasnou a správnou pomocí nevedou k nepříznivým důsledkům pro matku a plod.

Porod s propletením šňůry

Od přijetí Julie uplynulo 4,5 hodiny. Kontrakce se rychle staly častějšími, silnějšími a delšími. Při druhém vyšetření na židli bylo zjištěno, že se děložní čípek otevřel 7 cm, byla provedena amniotomie (instrumentální otevření fetálního močového měchýře) - vylilo se 250 ml čiré, čiré plodové vody. Podle CTG a pravidelného poslechu srdečních tónů porodním stetoskopem plodu byl jeho stav uspokojivý. Julia navrhovanou lékařskou anestézii odmítla s tím, že se cítí docela normálně.

Při zapletení šňůry mají principy řízení práce řadu důležitých bodů:

 • intrauterinní stav plodu je pečlivě monitorován pomocí CTG a posloucháním srdečního rytmu plodu přes přední břišní stěnu;
 • jakmile se objeví příznaky hypoxie plodu, bude taktika záviset na době porodu, kdy se tyto příznaky objeví. Pokud se v prvním stádiu porodu (období otevření děložního čípku) objeví známky fetálního utrpení, kdy je porod ještě daleko, provede se císařský řez, pokud je ve druhé periodě (období vyloučení plodu) detekována hypoxie plodu, provede se disekce, aby se porod ukončil co nejdříve. perineum (epiziotomie), při narození hlavy, bez čekání na narození celého těla dítěte se pupeční šňůry odstraní, pokud je to možné.

Šťastný konec

Bylo už pozdě v noci, ze všech žen pracujících na porodnici zůstala pouze Julia - všechny ostatní už porodily bezpečně. Julioina cervikální otevření bylo kompletní, obešla oddělení a všimla si, že během zápasu cítila mírný tlak na konečník. "To je velmi dobré, což znamená, že hlava dítěte se začala postupně ponořovat do pánve, brzy dojde k pokusům a porodíme," řekl jsem.

Po 15 minutách měla žena v práci výraznou touhu během boje tlačit. Alarmingové příznaky se objevily na CTG monitoru v době záchvatu - se zvýšeným tonem dělohy se srdeční frekvence plodu snížila. Bylo nutné dokončit porod co nejdříve a odstranit dítě, naštěstí byla hlava plodu již blízko roviny výstupu z pánve.

Intravenózně prostřednictvím speciálního katétru byl podán lék, který zvyšuje kontraktilitu dělohy. Julia byla na porodním stole a fetální hlava se pohybovala po porodním kanálu poměrně rychle. Žena v porodu tlačila celou svou silou a bezpochyby vykonávala příkazy porodní asistentky. Již od porodního kanálu se objevil zátylek dítěte a po odříznutí perineum, které Julia ani necítila, se zrodila hlava a krk plodu se propletl dvěma smyčkami pupeční šňůry. Porodní asistentka obratně a rychle odstranila pupeční šňůru z krku a dítě se narodilo úplně. Překvapení však nekončilo - pupeční šňůra, která následovala dítě, byla delší než 1 metr a ve střední třetině byl skutečný uzel šňůry! Novorozená dívka hlasitě křičela a byla převedena na pediatrického neonatologa.

Uzly pupeční šňůry jsou rozděleny na pravdivé a nepravdivé. Falešný uzel je zahušťování pupeční šňůry způsobené křečovými žilami nebo místním zvětšením tloušťky želé a jeho jméno získalo pouze díky vnější podobnosti s uzlem, nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Skutečný uzel je tvořen v časných stádiích těhotenství, kdy je plod stále velmi malý, a poměr mezi velikostí plodu a děložní dutinou mu umožňuje proklouznout do smyčky pupeční šňůry. Predispozičním faktorem pro vytvoření pravého uzlu pupečníkové šňůry je zvýšení její délky, důvody této odchylky dosud nebyly přesně stanoveny, ale genetická predispozice je jasně vysledována (pokud matka měla dlouhou pupeční šňůru, je pravděpodobné, že dcera bude mít tuto vlastnost během porodu). Nebezpečí uzlu je, že se může vytáhnout a vést ke snížení nebo zastavení dodávky krve plodu, ale naštěstí se to nestalo a skutečný uzel byl jen „nález“, který nepříznivě neovlivnil stav plodu. Protože je mimořádně obtížné zjistit přítomnost pupeční šňůry během těhotenství, je obvykle zjištěno po porodu, jako tomu bylo u našeho pacienta..

Hmotnost dívky je 3450 g, výška 51 cm. Apgar skóre bezprostředně po narození je 7 bodů, po 5 minutách - 8 bodů. 5. den po narození byli Dasha (jméno dítěte pojmenováno) a její matka propuštěni domů.

Nina Abzalová, porodník-gynekolog, Ph.D. Miláček. věd,
Altai State Medical University, Barnaul

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Zamotání pupeční šňůry: kdy zazní alarm?

Zamotání pupeční šňůry

Pupeční šňůra je spojovacím orgánem mezi matkou a plodem, který váže dva organismy během vývoje plodu. Zahrnuje tepny, které pomáhají odstraňovat metabolické produkty a oxid uhličitý z plodu spolu s matkou krví a žílou - důležitou krevní cévou, která plodu dodává živiny, kyslík a minerály.

Pupeční šňůra má malý průměr asi 1,5 cm. Krevní cévy jsou spirálově umístěny uvnitř orgánu, který se může bezbolestně protahovat, narovnat nebo kroužit, aniž by narušil průtok krve. Po narození je pupeční šňůra přerušena a dítě začíná nezávislý život.

Někdy během těhotenství se pupeční šňůra obtéká kolem plodu (častěji kolem krku), což ohrožuje vývoj řady komplikací v jeho vývoji a může také vést k úmrtí dítěte. Abychom se vyhnuli negativním důsledkům, je důležité vědět, jaké faktory mohou vyvolat patologii, jak se projevuje a jak tomu zabránit..

Příčiny zapletení plodu

Propletení plodu pupeční šňůrou je v porodnictví poměrně častým výskytem a je diagnostikováno u každé třetí těhotné ženy. Nejčastěji se patologie vyskytuje v krku a končetinách. Pravděpodobnost zapletení je mnohem vyšší, pokud je pupeční šňůra dlouhá, nelze však předpovědět velikost orgánu.

Hlavní důvody propletení pupeční šňůry plodu jsou:

 • Nadměrná pohyblivost plodu v lůně, která obvykle vyvolává hypoxii nebo nadbytek adrenalinu v krvi matky. Zvýšení hormonu je výsledkem stresu..
 • Polyhydramnios zvyšuje riziko zapletení, protože to je další příležitost pro plod ke zvýšení motorické aktivity.
 • Špatný životní styl ženy ve skvělé pozici. Zaprvé se jedná o časté přepracování, nervózní a emoční stres a také silnou fyzickou námahu.
 • Pupeční šňůra je příliš dlouhá, jejíž velikost přesahuje 70 cm.
 • Nesprávná výživa těhotné ženy, zejména převaha ve stravě produktů, které vzrušují centrální nervový systém - káva, silný čaj, čokoláda atd..

Příznaky a diagnostika zapletení šňůry kolem plodu

Navenek se propletení plodu pupeční šňůrou prakticky neprokazuje. Těhotná žena si může všimnout pouze zvýšené hyperaktivity plodu, častých otřesů a úzkosti dítěte.

Zapletení plodu je detekováno obvykle v 18 nebo 32 týdnech těhotenství během plánovaného ultrazvukového vyšetření. Pokud je zjištěna patologie, lékař předepíše další výzkumné metody, které vám umožní posoudit stav dítěte:

 • Dopplerometrie - provádí se k analýze průtoku krve cévami pupeční šňůry.
 • CTG - hodnocení srdeční frekvence plodu. Změna srdeční frekvence indikuje nedostatek kyslíku.
 • Ovládání plodu.

Pokud lékař po všech výše uvedených studiích nezjistil patologické změny v životě plodu, pak se těhotná žena nemá čeho bát. Stačí vést zdravý životní styl, dobře se odpočívat a pravidelně navštěvovat gynekologa, aby vyšetřil a sledoval pohodu a zdraví.

Komplikace a důsledky propletení plodu

Pokud je pozorováno jediné zamotání, nepředstavuje zpravidla ohrožení života a zdraví plodu. V některých případech se dítě samostatně uvolnilo ze smyčky. Někdy však existuje vysoké riziko komplikací, zejména pokud je pupeční šňůra velmi dlouhá nebo je okolo plodu, zejména kolem jeho krku, pozorováno dvojnásobné (nebo více) zkroucení..

Taková patologie zpravidla vyvolává rozvoj hypoxie. Nedostatek kyslíku narušuje vývoj plodu, zejména negativně ovlivňuje tvorbu mozku a v budoucnu může vést k postižení. Hypoxie narušuje fungování všech orgánů a systémů dítěte, inhibují se metabolické procesy a dochází k narušení centrálního nervového systému. Čím delší hypoxie plodu přetrvává, tím horší budou následky..

Pokud je kolem končetin pozorováno zapletení, existuje riziko poškození krevního oběhu v pažích a nohou, což může vést k nekróze tkání. Kromě toho je v důsledku silného napětí na pupeční šňůře možné předčasné oddělení placenty a předčasný porod..

Maximální riziko komplikací vzniká při narození dítěte, kdy pupeční šňůra může přenášet krk, zatímco plod se pohybuje podél porodního kanálu. Při pevném nebo vícenásobném zapletení je označen císařský řez. V opačném případě závisí výsledek porodu na kvalifikaci a pozornosti lékaře, který by měl pravidelně sledovat srdeční rytmus plodu. V případě změny srdeční frekvence nebo jiných příznaků akutní hypoxie nebo asfyxie se doporučuje okamžitý chirurgický zákrok.

Prevence propletení plodu pupeční šňůrou

Každá těhotná žena chce vědět, jak se vyhnout zapletení kabelů a jaká preventivní opatření existují. Nejprve gynekologové doporučují vést zdravý životní styl a pečlivě dodržovat rady lékařů. Poslední položka zahrnuje pravidelnou návštěvu vašeho porodníka-gynekologa, podrobuje se rutinnímu ultrazvuku a CT, bere vitamíny a případně hormony (například Duphaston během těhotenství) a antikoagulancia. Pomůže to udržet těhotenství a vytvořit zdravé dítě.

Kromě toho odborníci doporučují vyhýbat se stresovým situacím, pokud je to možné, omezit těhotnou ženu z emočních zážitků a nadměrné fyzické námahy. Současně bude mít prospěch pouze mírná tělesná výchova. Gynekologové doporučují těhotným ženám dělat jógu, plavat a také pravidelně chodit na čerstvý vzduch. Kromě toho jsou ženy během období porodu vystaveny dechovým cvičením a kegelské gymnastice.

Dodržování jednoduchých doporučení zabrání hypoxii plodu, která je často hlavní příčinou zvýšené fetální aktivity a vede ke vzniku zapletení. Kromě toho to významně zlepší pohodu těhotné ženy, a tím zajistí normální vývoj a tvorbu plodu..

Zamotání pupeční šňůry

. nebo: Patologie pupeční šňůry

Zamotání pupečníkové šňůry je vytvoření pupeční šňůry kolem krku nebo končetin plodu, což vede k rozvoji komplikací během těhotenství a porodu. Délka pupeční šňůry je obvykle od 40 do 70 cm. Zapletení pupeční šňůry se nejčastěji vyskytuje v případech, kdy délka pupeční šňůry přesahuje 70 cm. Tento stav často nepředstavuje žádné nebezpečí během těhotenství, ale při porodu je možné dotáhnout pupeční šňůru kolem krku nebo končetiny plodu vývoj řady komplikací.

Příznaky zapletení šňůry

formuláře

Příčiny

Při léčbě nemoci pomůže porodník-gynekolog

Diagnostika

 • Analýza porodnické a gynekologické anamnézy - těhotenství, porod, zejména jejich průběh, výsledky.
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) placenty (místo dítěte) a plodu - je stanovena lokalizace (umístění) pupeční šňůry, její délka, struktura, objem plodové vody.
 • Kardiotocografie je synchronní záznam srdečních kontrakcí plodu, jeho motorické aktivity a děložních kontrakcí. Pokud redukce (stanou se vzácné) kontrakcí srdce plodu není synchronizována s kontrakcemi dělohy, můžeme předpokládat kompresi cév pupeční šňůry v oblasti zapletení.
 • Dopplerometrie - studie průtoku krve v cévách a žilách pupeční šňůry.

Ošetření pupečníkové šňůry

 • Neexistuje žádný účinný lék na toto onemocnění..
 • Hospitalizace a stálý lékařský dohled jsou indikovány pro opakované propletení pupeční šňůry kolem krku plodu.
 • Porod může protékat přirozeným porodním kanálem, pokud:
  • zapletení šňůry jednou nebo dvakrát (smyčky pupeční šňůry ne více než dvě);
  • zamotání kabelů není těsné;
  • podle kardiotocografie (synchronní záznam srdečních kontrakcí plodu, jeho motorické aktivity a děložních kontrakcí) není dítě ve stavu hypoxie (nedostatečný přísun kyslíku do tkání plodu).
V těchto případech se žena rodí sama, je však třeba pečlivě pozorovat a pomáhat porodní asistentce: v okamžiku, kdy se již hlava dítěte narodí, musí porodní asistentka odstranit smyčku pupeční šňůry z krku nebo končetiny dítěte a „rozmotat“ pupeční šňůru. Během porodu je nutné monitorovat stav plodu pomocí kardiotocografie každých 30 minut.

Chirurgické dodání císařským řezem se provádí v případě:

 • vícenásobné zapletení pupeční šňůry (počet smyček pupeční šňůry více než dva);
 • těsné zapletení šňůry (pupeční šňůra je napnutá, zkrácená);
 • vývoj akutní nitroděložní hypoxie plodu (ostrý nedostatečný přísun kyslíku do tkání plodu).

Komplikace a důsledky

 • Akutní a chronická hypoxie plodu plodu (nedostatečný přísun kyslíku do tkání plodu).
 • Vnitřní smrt plodu.
 • Předčasné oddělení normálně lokalizované placenty (místo dítěte, orgán, který váže matku a plod a provádí jejich interakce) - oddělení placenty od stěny dělohy až do narození dítěte: natažená a zkrácená pupeční šňůra způsobuje napětí placenty, což přispívá k jejímu oddělení od dělohy.

Prevence zamotání kabelů

dodatečně

REFERENČNÍ INFORMACE

Je nutná konzultace s lékařem

 • Autoři

„Pokyny pro ambulantní péči v porodnictví a gynekologii“ vydáno V.I. Kulakova. - M.: „GEOTAR-Media“, 2007.
Porodnictví: National Leadership, ed. E.K. Aylamazyan. - M.: „GEOTAR-Media“, 2013.

Co dělat, když propletete pupeční šňůru?

 • Vyberte si vhodného lékaře Porodník-gynekolog
 • Udělejte testy
 • Získejte léčebný režim od lékaře
 • Postupujte podle všech doporučení

Zamotání pupeční šňůry: když je to nebezpečné a kdy ne

Nastávající matky musí často poslouchat různé děsivé a smutné příběhy o patologických těhotenstvích, které tím nejlepším způsobem neovlivňují psychoemocionální náladu ženy. Jedním z nejpopulárnějších hororových příběhů je zapletení pupeční šňůry..

Proč tento problém vyvstává, co dělat, jak porodit - o všem dnes mluvíme s vámi.

Co je to pupeční šňůra?

Pupeční šňůra (pupeční šňůra) - hlavní spojovací článek mezi tělem matky a dítěte, zahrnuje pojivovou tkáň, pupeční žílu a 2 tepny.

Krev s kyslíkem a živinami vstupuje do dítěte přes cévy, poté krev odtéká zpět, odstraňuje odpadní produkty.

Proces vytváření pupeční šňůry končí do 14. týdne, zatímco délka šňůry je položena na genetické úrovni, bude stejná jako ta, která vás jednou spojila s vaší matkou.

Proč je dítě zabalené v pupeční šňůře

Hlavním důvodem propletení jsou intenzivní pohyby dítěte v raných stádiích, později se dítě stísní, pohybuje se méně.

Ale během jeho pohybů se dítě může nejen točit do pupeční šňůry, ale také se uvolnit zpět, takže diagnóza zapletení se nepovažuje za nebezpečnou, pokud nejsou pozorovány jiné vývojové patologie..

 1. Nesprávná strava matky může vyvolat aktivní pohyb dítěte. Často se dítě stává velmi aktivním po pití nápojů a produktů s vzrušujícím účinkem - silný čaj a káva, kakao, čokoláda, čerstvý česnek.
 2. Dalším důvodem nadměrné mobility je nárůst adrenalinu v krvi nastávající matky, hladina hormonu stoupá při stresu, strachu, intenzivní fyzické námaze.
 3. Polyhydramnios - dochází k patologii na pozadí diabetu, infekčních chorob, srdečních a krevních cév, ledvin. Čím více plodové vody je, tím snazší je pro dítě pohybovat se v žaludku.
 4. Nadměrná únava, nedostatek spánku, nervové napětí, kouření, dlouhodobý pobyt v dusných místnostech.
 5. Ale zvedání rukou nahoru nemůže vyvolat zapletení, toto starověké přesvědčení neodpovídá skutečnosti, neexistují žádné vědecké důkazy o této skutečnosti..

Zapletení je diagnostikováno u 25-30% nastávajících matek, zejména pokud je pupeční šňůra velmi dlouhá, ale pupeční šňůra je velmi flexibilní, snáší natahování, dobré kroucení a zároveň pokračuje ve výkonu svých funkcí.

Jak rozpoznat zapletení kabelů

Nejlepší způsob, jak rozpoznat zapletení pupeční šňůry, je nechat se otestovat, ale protože běžet do nemocnice každý den je hloupé a zbytečné, naučte se poslouchat signály, které vám dítě dává.

Již od 16. týdne těhotenství začnou většina nastávajících matek cítit, jak se dítě pohybuje, pochopí, kdy je vzhůru a když spí.

S menší hypoxií se dítě stává letargickým, pohybuje se stále méně a pomaleji.

Ale s akutní hypoxií je pozorována jiná situace - se silným nedostatkem vzduchu se dítě začne panikařit, intenzivně tlačí, může se převrátit, pak se k zauzlení připojí i nesprávná prezentace.

Toto chování dítěte je pochopitelné - snaží se uvolnit a mámě říct, že se mu to stalo.

Pokud se tento problém nevyřeší včas, nastane druhá fáze hladovění kyslíkem, pohyby v žaludku se náhle zastaví, nastávající matka by měla okamžitě jít do nemocnice.

Zapletení pupeční šňůry - co je nebezpečné

I když lékař diagnostikoval zapletení kolem krku, u dítěte tato situace není příliš nebezpečná, všechny látky nezbytné pro růst a vývoj budou i nadále vstupovat do jeho těla.

Dítě nemůže udusit v lůně, i když je pupeční šňůra napnutá na krku, protože dítě vydává svůj první nezávislý dech s plicemi až po narození, když je hlen odstraněn z ústní dutiny.

Proto není tak důležité, kde je pozorováno zapletení, je důležitější stav samotné pupeční šňůry, pokud není svřena, jsou plavidla normální, pak se nemůže stát nic strašného.

Druhy zapletení pupečníkové šňůry:

 • jediné zamotání;
 • zamotání dvojitého kabelu;
 • izolovaný - kolem jedné části těla;
 • kombinované - zapletení šňůry kolem krku plodu a trupu nebo kolem končetin a těla.

Nebezpečí nastává pouze v případě, že pupeční šňůra je krátká, 40-55 cm dlouhá. V této situaci se často rozvíjí hypoxie, dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku. Nejčastěji však dítě samostatně vylučuje nepohodlí, točí se v opačném směru.

Pokud se však dítě během několika dnů nedokázalo uvolnit, je narušen krevní oběh mezi organismy matky a dítěte, zvyšuje se hypoxie. Lékaři předepisují léky nebo pohotovostní císařský řez v závislosti na délce trvání.

Důsledky prodloužené nebo těžké hypoxie - poruchy nervového systému, mozku a mnoha dalších vnitřních orgánů, metabolické poruchy.

S propletením končetin může tkáňová nekróza začít na pozadí zhoršeného průtoku krve. Pokud je pupeční šňůra pevně zatažena, zvyšuje se riziko oddělení placenty, což může vést k předčasnému porodu..

U novorozenců, kteří jsou vážně postiženi nedostatkem kyslíku v lůně, se často vyvinou patologie dýchacího systému, je někdy pro ně obtížné se přizpůsobit novým životním podmínkám.

Nebezpečné následky zapletení pupečníkové šňůry jsou však velmi vzácné..

Co dělat, když zamotáte pupeční šňůru

Okamžitě se rozhodneme, co nemusíte dělat. Není třeba být nervózní, diagnostikovat se sám, hledat účinné lidové metody nebo osvědčené recepty babičky, aby se eliminovalo zapletení.

Co může lékař předepsat:

 1. Další ultrazvuk k posouzení hlavních parametrů dítěte, placenty, pupeční šňůry a plodové vody. Tento postup je naprosto bezpečný, i když to musíte dělat často.
 2. Dopplerometrie je speciální diagnostická metoda pro detekci patologických stavů krevního oběhu v pupeční šňůře, která hodnotí stav cév mozku dítěte. Při významném porušení je předepsána nezbytná terapie.
 3. CTG - hodnocení povahy srdečního rytmu a intenzity pohybu dítěte, zákrok se provádí nejdříve po 33 týdnech těhotenství, do této doby končí tvorba kardiovaskulárního systému.
 4. Pokud diagnóza ukáže, že hypoxie negativně ovlivňuje vývoj dítěte, lékař předepíše vitamíny, speciální biologické doplňky, které pomohou vyplnit nedostatek nezbytných látek, navíc předepíše léky na ředění krve.

Chodte více, dělejte speciální gymnastiku pro těhotné ženy, plavejte, dělejte příjemné a oblíbené věci, neposlouchejte něčí rady a smutné příběhy.

Ano, při diagnostice zapletení pupečníkové šňůry budete muset častěji navštívit lékaře a podstoupit všechny testy. Ale to vše jsou maličkosti, je snadné si na ně zvyknout na zdraví dítěte.

Jak se zrození porodí

Zamotání pupečníku není povinným ukazatelem císařského řezu, můžete rodit přirozeně, ale lékaři musí neustále sledovat srdeční rytmus dítěte.

Pokud se vyskytnou komplikace, porodník změní taktiku porodu. Někdy je perineum dodatečně pitváno, takže smyčky pupeční šňůry mohou být okamžitě odstraněny, jakmile se objeví hlava.

Císařské řezy se vyrábějí bez problémů, pokud je délka pupeční šňůry velmi krátká, menší než 40 cm, tato patologie zabraňuje normálnímu pohybu dítěte přes porodní kanál. Nebo s výrazným porušením dodávacího procesu v prvním období, se silným napnutím pupeční šňůry na krku.

Závěr

Nyní znáte důvody propletení pupeční šňůry a důsledky nepříjemné situace. Řekněte nám v komentářích, pokud jste se museli vypořádat se zachycením pupečníkové šňůry, co lékaři řekli a předepsali, jak se porodilo.

A nezapomeňte se podělit o článek se svými přáteli na sociálních sítích, aby každá těhotná žena měla potřebnější a užitečnější informace, a potom nastávající matka bude méně nervózní a panická.

Články O Neplodnosti