Hlavní Analýzy

Kalkulačka těhotenství

Poté, co se dozvěděla o těhotenství, chce každá nastávající matka nejprve spočítat její období. To je důležité pro samotnou ženu, aby bylo možné pochopit, kdy se dítě narodí, a aby lékař sledoval vývoj plodu, prováděl nezbytné vyšetření a včasné odhalení komplikací. Dnes lze těhotenství určit několika způsoby, pro většinu z nich není nutná lékařská účast. Začněme s nejjednodušší.

Související obsah

1 způsob. Určujeme období cyklu

Normální těhotenství trvá asi 40 týdnů. Mnoho nastávajících matek pečlivě sleduje ovulaci a přesně vědí, kdy došlo k početí. Když však přijdou k lékaři, ukáže se, že gestační věk je delší, než se očekávalo. Jaký je důvod takových nepřesností?

Faktem je, že v medicíně byl za účelem systematizace údajů a usnadnění sledování těhotných žen zaveden termín „porodnické období“, jehož začátek se shoduje s prvním dnem poslední menstruace. To znamená, že jste stále měli své období a lékař během tohoto období považuje těhotenství.

Porodnický termín se používá po celou dobu těhotenství. Použití porodního období je také výhodné, protože znát den, kdy začíná poslední menstruace, můžete snadno vypočítat odhadované datum narození (PD). Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

- přidat 280 dnů k prvnímu dni poslední menstruace,

- od prvního za poslední cyklus, trvat 3 měsíce a přidat 7 dní,

- přidat 9 měsíců a 7 dní k prvnímu dni menstruace.

Pro výpočet období těhotenství pro menstruaci můžete použít kalkulačky, které jsou k dispozici na mnoha internetových zdrojích. Chcete-li to provést, musíte do kalkulačky zadat datum začátku poslední menstruace, průměrné trvání menstruačního cyklu a luteální fázi a okamžitě zobrazí délku těhotenství..

Jaký je rozdíl mezi porodním těhotenstvím a skutečným?

Přestože se lékaři řídí pouze porodním obdobím, je někdy důležité, aby nastávající matka pochopila skutečný věk plodu. Jak to definovat? Při pravidelném menstruačním cyklu trvajícím 27–30 dní vajíčko ovuluje uprostřed cyklu - 13–16 dní. K hnojení může dojít během následujících dvou dnů. Pokud byl pohlavní styk dříve, sperma musí čekat na vajíčko. Jejich životaschopnost trvá 5-7 dní.

Po fúzi zárodečných buněk se vytvoří embryo. Po dobu 5 dnů cestuje na místo připojení v děloze. Proto, s menstruačním cyklem trvajícím 27-30 dní, nastává těhotenství 18-21 dní, tj. O 2-3 týdny později než začátek porodního období.

Spravedlivě stojí za zmínku, že skutečné období těhotenství je zajímavé pouze pro nastávající matku, pro lékaře to není důležité. Ale některé budoucí matky udržují svůj kalendář až do narození.

2 způsoby. Poskytujeme analýzu pro hCG

Skutečný gestační věk lze vypočítat podle úrovně lidského chorionického gonadotropinu (hCG). Dovolte mi připomenout, že hCG je produkován embryonálními tkáněmi ihned po implantaci (připojení ke stěně dělohy), potom je za jeho syntézu odpovědná placenta. Tento hormon plní důležité fyziologické funkce:

- diferenciace embryonálních tkání,

- tvorba tepen svalové vrstvy dělohy.

Základem těhotenských testů je přítomnost tohoto hormonu v krvi a moči. Během prvního trimestru se hladina hCG postupně zvyšuje: 1–2 týdny po početí bude 25-156 mU / ml; ve 2-3. týdnu - 101-4870; ve dnech 3. - 1110-31500; 4. - 5. - 2560-82300; na 5 - 6 - 23 100 - 151 000; 6-7. - 27300-233000.

Snadným způsobem, jak zjistit přítomnost těhotenství (i před zpožděním) a jeho trvání, je krevní test na hCG. Měli byste si však být vědomi toho, že výpočet hladiny hCG se neshoduje s porodním obdobím, protože hCG se začíná vyrábět až po početí dítěte. Ve skutečnosti odráží skutečný věk budoucího dítěte.

3 způsoby. Určete čas expresním testem

Třetím způsobem, jak spočítat gestační věk doma, je expresní test. Jak víte, domácí testovací systémy fungují na základě stanovení hCG v moči. Existuje několik typů domácích a dovezených těhotenských testů. Nejoblíbenější a nejjednodušší jsou pásové testy (testovací proužky), ale mohou potvrdit pouze fakt těhotenství. Kvantifikace HCG není k dispozici na standardních testovacích proužcích.

Elektronické (digitální) testy však mohou určit gestační věk v týdnech od početí.
Citlivost elektronického testu nepřekračuje citlivost konvenčních testovacích proužků. Test je pohodlný a pohodlný, protože se na obrazovce objeví jasný obraz. Výsledek však zůstane pouze 24 hodin, což není vhodné pro ty, kteří ho chtějí uchovat pro dlouhou paměť. Poznamenávám, že testy, stejně jako analýza hCG, neurčují porodnictví, ale skutečný gestační věk..

Nedávno se objevily opakovaně použitelné testy s konektorem USB, které lze připojit k počítači a zobrazit výsledek. Souprava obsahuje 20 zásobníků ošetřených hCG činidlem v moči. Test může být proveden 4 dny před zahájením navrhované menstruace. Získání náhradních kazet je bohužel v současnosti velmi obtížné..

4 způsob. Lékařské vyšetření

Během těhotenství se všechny orgány a systémy ženy přizpůsobují novému rytmu života, takže se dítě vyvíjí normálně. K nejvýraznějším změnám dochází v děloze, kde je embryo nejprve implantováno a potom roste až do narození. Během těhotenství se děloha protáhne a desetkrát se zvětší. Jaké jsou důvody těchto procesů? Až do 20. týdne se ve svalové vrstvě (myometrium) vyskytují následující změny:

- aktivní dělení buněk,

- vytváření nových svalových vláken,

- jejich prodlužování a zahušťování.

Ve druhé polovině (po 20. týdnu) se děloha zvětší pouze v důsledku natažení a ztenčení stěny. Pokud tedy před početí je jeho tloušťka 4-5 cm, pak na konci těhotenství klesá na 0,5-1,5 cm.

Žena necítí změny ve velikosti dělohy v prvním trimestru, protože růstový proces probíhá postupně a hladce. Když však těhotná žena přijde na prenatální kliniku, lékař ji prozkoumá a určí délku těhotenství.

Od druhého trimestru (po 13–14 týdnech) se děloha prodlužuje za pánev a může být později pociťována břišní stěnou. Nyní gynekolog změří zevně dělohu (výšku postavení dna). Doktor zadá všechny ukazatele do výměnné karty a sleduje jejich dynamiku.

5 způsob. Stanovení gestačního věku ultrazvukem

Těhotenství lze vypočítat podle ultrazvuku. První studie se častěji provádí ve 12-14 týdnech těhotenství. Lékař určuje věk plodu podle jeho velikosti. Měří se následující ukazatele:

- biparietální velikost - mezi dočasnými kostmi (BDP),

- fronto-týlní velikost (LZR),

- obvod hlavy (výfuk),

- obvod břicha (chladicí kapalina),

- délka stehna (dlb),

- průměr hrudníku (DHA) atd..

V každém týdnu těhotenství má plod určité hodnoty uvedených parametrů. Pomocí speciální tabulky vypočítá lékař gestační věk. Je však třeba mít na paměti, že každé dítě má čistě individuální vývoj. A ne všechny velikosti plodu mohou odpovídat velikostem uvedeným v tabulce. Proto, pokud ultrazvuk odhalil nějaké abnormality, pak byste neměli zoufat, musíte opakovat studii po 7-10 dnech.

Kromě velikosti plodu vám ultrazvuk umožňuje vyhodnotit jeho hmotnost. A jsou zde značné výkyvy. Koneckonců se považuje za normální porodit dítě s hmotností 2800 - 4000 g včas.

6 způsob. Stanovení gestačního věku prvním mícháním

Žena může nezávisle určit gestační věk při prvním míchání. Bohužel je k dispozici pouze ve druhé polovině těhotenství, ale je velmi populární..

Předpokládá se, že primipary začnou pociťovat pohyby dítěte ve 20. týdnu a mnohotvárné - v osmnáctém. K výpočtu DA se k tomuto období přidá 20–22 týdnů. Spravedlivě je třeba poznamenat, že všechny výpočty při prvním míchání nejsou příliš objektivní. Koneckonců se stává, že máma cítí své dítě mnohem dříve!

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

50 zajímavých faktů o těhotenství: od početí po narození drobků

Těhotenství je magický stav, který ovlivňuje nejen její fyzickou kondici, ale také mění její vnitřní svět. Během toho bude žena muset hodně uvědomit a porozumět, a co je nejdůležitější - připravit se na setkání s dítětem. Existuje mnoho mýtů a příznaků týkajících se těhotenství. Shromáždili jsme 50 faktů o těhotenství, o kterých jste sotva slyšeli..

1. Průměrná délka těhotenství u žen je 280 dní. To se rovná 10 porodním (lunárním) měsícům nebo 9 kalendářním měsícům a další 1 týden.

2. Pouze 25% žen dokáže otěhotnět dítě od prvního menstruačního cyklu. Zbývajících 75%, a to i při dobrém zdravotním stavu žen, bude muset „pracovat“ od 2 měsíců do 2 let.

3. 10% těhotenství končí potratem. Většina žen si jich však ani nevšimne a krvácení si berou trochu pozdě a někdy i na časovou menstruaci.

4. Normální je, pokud těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů. Pokud je méně, považuje se to za předčasné, pokud je odloženo více.

5. Nejdelší těhotenství trvalo 375 dní. V tomto případě se dítě narodilo s normální hmotou.

6. Nejkratší těhotenství trvalo 1 den 23 týdnů. Dítě se narodilo zdravé, ale jeho výška byla srovnatelná s délkou kliky.

7. Počátek těhotenství se nezapočítává ode dne navrhovaného početí, ale od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena se může dozvědět o své situaci nejdříve o 4 týdny později, když má zpoždění, a existuje důvod k provedení testu.

8. Vícečetná těhotenství jsou stejná a různorodá. Stejné vajíčko se vyvíjí po oplodnění jedním spermatem jednoho vajíčka, které se následně dělí na několik částí, a rozdílné vajíčko se vyvíjí po oplodnění dvěma, třemi atd. Spermatem. vajíčka.

9. Blíženci mají identický vzhled, protože mají stejné genotypy. Ze stejného důvodu jsou vždy stejného pohlaví..

10. Dvojčata, trojčata atd. může být stejného pohlaví a stejného pohlaví. Nemají stejný vzhled, protože jejich genotypy se od sebe liší stejným způsobem jako obyčejní bratři a sestry narozené s rozdílem několika let.

11. Stalo se, že těhotná žena začala ovulovat a znovu otěhotněla. V důsledku toho se děti narodily s různým stupněm úplného trvání: maximální zaznamenaný rozdíl mezi dětmi byl 2 měsíce.

12. Pouze 80% těhotných žen trpí nevolností v raných stádiích. 20% žen podstupuje těhotenství bez příznaků toxikózy.

13. Nauzea může těhotné ženy obtěžovat nejen na začátku těhotenství, ale i na konci těhotenství. Pokud není časná toxikóza považována za nebezpečnou, může se pozdější toxicita stát základem pro stimulaci porodu nebo císařského řezu..

14. S nástupem těhotenství u ženy dochází v těle k hormonálním změnám. Výsledkem je, že vlasy začnou růst rychleji, zabarvení hlasu se snižuje, objevují se zvláštní chuťové preference, dochází k prudkým změnám nálady.

15. Srdce začíná fungovat v 5-6 porodnických týdnech. Bije velmi často: až 130 tepů za minutu a ještě více.

16. Lidské embryo má ocas. Ale zmizí v 10. týdnu těhotenství.

17. Těhotná žena nemusí jíst dva, musí jíst dva: tělo potřebuje zvýšenou dávku vitamínů a minerálů, ale nikoli energii. V první polovině těhotenství by energetická hodnota stravy měla zůstat stejná a ve druhé polovině bude nutné zvýšit pouze o 300 kcal.

18. Dítě začíná dělat první pohyby v 8. týdnu těhotenství. Přestože nastávající matka bude hnutí cítit až v 18. - 20. týdnu.

19. Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou první pohyby pociťovány o 2-3 týdny dříve. Budoucí matky si je proto mohou všimnout již za 15–17 týdnů.

20. Dítě uvnitř se může zhroutit, skákat, tlačit ze stěn dělohy, hrát si s pupeční šňůrou a trhat rukama. Když je v pořádku, může se ušklíbnout a usmívat.

21. Genitálie dívek a chlapců do 16 týdnů vypadají téměř stejně, takže před tímto obdobím je téměř nemožné vizuálně určit pohlaví.

22. Moderní medicína se od 12 týdnů těhotenství naučila rozpoznávat sex bez viditelných známek genitálního rozlišení v genitálním tuberkulu. U chlapců se odchyluje o větší úhel ve srovnání s tělem, u dívek - o menší.

23. Tvar břicha, přítomnost nebo absence toxikózy, stejně jako chuťové preference, nezávisí na pohlaví dítěte. A dívky neberou maminčinu krásu.

24. Sací reflex začíná působit i v lůně. Dítě je tedy šťastné, že si může sát palce již v 15. týdnu.

25. Dítě začíná slyšet zvuky v 18. týdnu těhotenství. A ve 24-25 týdnech už můžete pozorovat jeho reakci na určité zvuky: rád poslouchá svou matku a klidnou hudbu.

26. Od 20–21 týdnů začíná dítě rozlišovat chutě a polykat okolní vodu. Chuť plodové vody závisí na tom, co jí nastávající matka.

27. Úroveň slanosti plodové vody je srovnatelná s obsahem soli v mořské vodě.

28. Když se dítě učí polykat plodovou vodu, bude pravidelně narušeno škytavkami. Těhotná žena ji může cítit v podobě rytmických a jednotných otřesů uvnitř.

29. V druhé polovině těhotenství může dítě spolknout asi 1 litr vody denně. Vylučuje stejné množství moči zpět a pak znovu spolkne: takto trávicí systém začne fungovat..

30. Dítě přijímá prezentaci hlavy (hlava dole, nohy výše), obvykle ve 32-34 týdnech. Předtím může změnit svou pozici několikrát denně.

31. Pokud dítě před 35. týdnem neodvrátilo hlavu, pravděpodobně to už neudělá: v žaludku je na to příliš málo místa. Stalo se však také, že se dítě těsně před narozením obrátilo vzhůru nohama.

32. Břicho těhotné ženy může být neviditelné pro osoby kolem 20 týdnů. Do této doby plod nabírá hmotu až 300 - 350 g.

33. Během prvního těhotenství roste žaludek pomaleji než během druhého a následujících. To je způsobeno tím, že jakmile je těhotenství napnuto, břišní svaly jsou napnuty a děloha již není obnovena na svou předchozí velikost..

34. Objem dělohy do konce těhotenství je 500krát větší než dříve. Hmotnost orgánu se zvyšuje 10 až 20krát (z 50 - 100 g na 1 kg).

35. U těhotné ženy se objem krve zvýší na 140 - 150% původního objemu. K posílení výživy plodu je zapotřebí hodně krve.

36. Krev na konci těhotenství zhoustne. Tělo se tedy připravuje na nadcházející porod, aby snížilo množství ztracené krve: čím silnější je krev, tím méně bude ztracena.

37. Velikost nohou ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje o 1. Je to kvůli hromadění tekutin v měkkých tkáních - edém..

38. Během těhotenství se klouby stávají pružnější díky produkci hormonového relaxinu. Uvolňuje vazy a připravuje pánev na budoucí porodu.

39. Těhotné ženy v průměru získávají 10 až 12 kg. Kromě toho je hmotnost plodu pouze 3–4 kg, zbytek je voda, děloha, krev (každá asi 1 kg), placenta, mléčné žlázy (asi 0,5 kg), tekutina v měkkých tkáních a tukové zásoby (asi 2, 5 kg).

40. Těhotné ženy mohou užívat léky. To se však týká pouze těch léků, které jsou povoleny během těhotenství.

41. Naléhavé narození není předčasné nebo rychlé narození. Toto je narození, které nastalo v normálním období, jak se očekávalo.

42. Hmotnost dítěte téměř nezávisí na tom, jak nastávající matka jedí, ledaže samozřejmě nebude hladovět do vyčerpání. Ženy s nadváhou často porodí děti s hmotností nižší než 3 kg, zatímco hubené ženy často porodí děti s hmotností do 4 kg a vyšší.

43. Asi před stoletím byla průměrná hmotnost novorozenců 2 kg 700 g. Moderní děti se rodí větší: jejich průměrná hmotnost se nyní pohybuje mezi 3-4 kg.

44. DA (přibližné datum narození) se počítá pouze přibližně na základě toho, kdy se dítě rozhodne narodit. Jen 6% žen porodí v tento den.

45. Podle statistik je v úterý větší počet novorozenců. Sobota a neděle se stávají anti-rekordními dny.

46. ​​Děti s propletením se rodí stejně často, a to jak mezi těmi, kteří pletli během těhotenství, tak mezi těmi, kteří se zdrželi tohoto vyšívání. Můžete plést, šít a vyšívat těhotné ženy.

47. Těhotné ženy mohou nechat ostříhat vlasy a odstranit nechtěné vlasy kdekoli chtějí. To neovlivní zdraví dítěte.

48. V Koreji zahrnuje věk dítěte také dobu těhotenství. Korejci jsou proto v průměru o 1 rok starší než jejich kolegové z jiných zemí.

49. Lina Medina je nejmladší matkou na světě, která podstoupila císařský řez po 5 a 7 měsících. Narodil se sedmiměsíční chlapec s hmotností 2,7 kg, který zjistil, že Lina není sestra, ale jeho vlastní matka pouze ve věku 40 let..

50. Největší dítě se narodilo v Itálii. Jeho výška po narození byla 76 cm a hmotnost - 10,2 kg. ₽

Jak správně vypočítat gestační věk: týdny, měsíce, trimestry

Obsah

Vzhled dvou pruhů při testu způsobuje nejen mnoho emocí, ale také spoustu otázek. Co by se mělo udělat a co je rozhodně nemožné, když začne zvracet, kdy jít k lékaři na ultrazvukové vyšetření a v jakém měsíci porodit? Výpočet odhadovaného data narození se zpravidla zdá být docela jednoduchý: k datu početí musíte přidat 9 měsíců těhotenství. Toto je chyba mnoha nastávajících matek, které jsou těhotné poprvé. A pak od lékaře zjistí, že je všechno úplně v pořádku: těhotenství trvá 2-3 týdny déle a datum porodu může být ve špatném měsíci. Proč se to děje a jak správně počítat týdny těhotenství, říká MedAboutMe.

Správně zváženo: proč na koncepci nezáleží

9 měsíců je podmíněný termín, který se v lékařské terminologii nepoužívá. Pokud mluvíme o měsících, pak přesněji bude období 10 porodních měsíců těhotenství, v každém z nich přesně 4 týdny.

Podle počtu dnů je tato doba 280 dní, což je dosti podmíněně započítáno do 9 kalendářních měsíců. Pokud počítáme přímo od data početí, soutoku vajíčka a spermií, potom plod potřebuje 266 dní, aby dozrával a byl připraven na život mimo tělo matky - to je průměrný gestační věk u žen.

Od chvíle početí se však těhotenství, pokud k němu nedošlo v důsledku používání technologií asistované reprodukce, nebere v úvahu. Světová zdravotnická organizace zavedla mezinárodní standard, který gynekologové po celém světě dodržují, jak správně počítat týdny těhotenství. Podle tohoto standardu potřebujete pro výpočet období vědět datum poslední menstruace před těhotenstvím.

Tento standard je zprůměrován a navržen pro průměrnou dobu menstruačního cyklu 28-29 dnů. S takovým trváním cyklu se ovulace nejčastěji vyskytuje v polovině období, 14. den. Protože vejce je připraveno k sloučení pouze 48 hodin, početí se objevuje přibližně ve stejnou dobu. Takže s vědomím data prvního dne poslední menstruace lze vypočítat, že 2 týdny uplynuly v době ovulace a první den zpoždění menstruace je toto období již 4 týdny těhotenství.

Pokud se vše shoduje, pak se období embryonálního vývoje liší od porodního vývoje o 2 týdny. Pokud je menstruační cyklus delší nebo kratší, nebo pokud nedošlo k ovulaci uprostřed cyklu, pak se perioda upraví podle měření na ultrazvukovém skenování. Ve většině případů však není nutná úprava nebo není delší než 1–2 týdny.

Proč doba těhotenství nemusí být vypočtena správně?

I lékaři se mohou při určování gestačního věku mýlit. Jak správně vypočítat týdny těhotenství, pouze na základě data menstruace, protože ženy mají individuální fyziologické vlastnosti a také přítomnost patologií a chorob? Nepravidelný menstruační cyklus, děložní fibromyomy, nadbytek nebo nedostatek tělesné hmotnosti, endokrinologická onemocnění mohou ovlivnit chybu výpočtu..

Při výpočtu odhadovaného data narození se mohou změny v termínu vyskytnout také v důsledku věku nastávající matky, počtu předchozích těhotenství a porodu, dědičných rysů gestačních procesů, nemocí, abnormalit, metabolismu a mnohem více. Podle studií je těhotná nebo porodí pouze 1 z 10 žen před 38 týdny, což je obvykle spojeno s patologiemi těhotenství nebo plodu, včetně mnohočetného těhotenství.

Trvání cyklu a individuální vlastnosti těla ovlivňují rozdíl mezi porodním a embryonálním obdobím. Podle statistik je rozdíl mezi těmito údaji v průměru u 65% nastávajících matek přesně 2 nebo 2–3 týdny. Ve 20% případů je rozdíl menší než 2 týdny, u 15% žen je embryo „mladší“ než porodnické období déle než 3 týdny. Pokud počítáte podmínky v měsících, není možné dosáhnout takové přesnosti.

V týdnech těhotenství je také zvažováno kvůli pohodlí identifikovat stádia růstu dítěte: protože dítě se vyvíjí velmi aktivně, důležité události se vyskytují každý týden, který může být sledován včas. A každý týden, zejména v prvním trimestru, se stává fází vývoje.

Co je trimestr?

Pro usnadnění sledování vývoje dítěte je těhotenství také rozděleno na trimestry, jedná se o tři stejné části. V jednom trimestru 13 týdnů.

Ve velmi počátečním stádiu, v prvním trimestru, se rozlišují kritické momenty: 2–3 týdny, kdy může být těhotenství biochemické, a období od 8 do 12 týdnů. Celý první trimestr, od prvního dne poslední menstruace do celých 13 týdnů, začátek druhého trimestru, odpovědný čas. V této fázi jsou položeny a formovány všechny nejdůležitější orgány a systémy dítěte, od mozku, srdce a gastrointestinálního traktu po zárodek zubů a u dívek - vajíčka, její nenarozené děti..

Druhý trimestr začíná prvním dnem 14. týdne a trvá až do celých 27 týdnů. Toto období je považováno za nejklidnější období těhotenství: nebezpečí první fáze je pozadu, žaludek není tak velký, a dítě už „mluví“ se svou matkou s kopy a na ultrazvukové vyšetření je velmi podobné člověku, a ne do bodu nebo malého plazů, jako v prvních třech měsících těhotenství.

Hodně jsi četl a vážíme si toho!

Nechte svůj e-mail, abyste vždy dostávali důležité informace a služby pro udržení vašeho zdraví

Ve třetím trimestru, který začíná prvním dnem 28. týdne a končí porodem, těhotenství vstupuje do poslední fáze těhotenství. Dítě se již utvořilo a potřebuje aktivně růst a žhnout zdroje, aby se úspěšně narodilo a rozvíjelo již mimo svou matku. Nejdůležitější věcí v tomto období je zabránit provokacím předčasného porodu. Přestože je plod již plně formován a moderní medicína úspěšně pomáhá kojencům narozeným ve třetím trimestru nejen přežít, ale také růst zdravě, takové předčasné narození je vždy spojeno s nebezpečím a zvýšeným rizikem patologií, chorob způsobených nezralostí orgánů a systémů..

Články O Neplodnosti