Hlavní Výživa

Anestezie pro císařský řez a porod - příprava, komplikace po anestézii

Tento článek je určen ženám, které se připravují na porod a které se zajímají o úlevu od bolesti a anestezii během porodu a císařským řezem. Je velmi důležité, aby žena byla včas informována o nadcházejícím postupu pro úlevu od bolesti při porodu nebo o výběru anestezie pro císařský řez..

V procesu přípravy na operaci budete mít jistě mnoho otázek ohledně přípravy na operaci, zajištění maximální bezpečnosti během anestezie a pozorování v pooperačním období. V tomto článku se pokusím plně popsat průběh přípravy na operaci a možné metody anestézie vhodné pro operaci..

Nebojte se a zcela důvěřujte lékaři

Všichni anesteziologové pracující v mateřských nemocnicích absolvovali sedmileté školení na státních lékařských fakultách a následně specializaci na anesteziologii a intenzivní péči. Školení bylo také vedeno v Izraeli, ve vyspělých zemích Evropy, s vydáváním příslušných certifikátů. Kurzy dalšího vzdělávání se konají v předních státních a mezinárodních lékařských centrech.

Role pacienta

Existuje několik jednoduchých pokynů, které mohou učinit anestezii bezpečnější pro vaši operaci..

 1. Udržujte své tělo v kondici. Pravidelně chodte na venkovní procházky. Pokuste se co nejvíce ovládat svoji váhu. Anestezie u pacientů s nadváhou je spojena se zvýšeným rizikem komplikací.
 2. Pokud kouříte, přestaňte. Udělejte to nejméně šest týdnů před nadcházející operací. V opačném případě se zvyšuje riziko vzniku respiračních poruch během anestezie a po anestezii, včetně zástavy dýchacích cest..
 3. Nepijte alkohol po celou dobu přípravy na operaci. Podle statistik potvrzených mými vlastními zkušenostmi zneužívání alkoholu významně zvyšuje riziko poruch oběhu (až do cévní mozkové příhody). Na naší klinice je každoročně zaznamenáno 2–4 případy cerebrovaskulárních příhod u těhotných žen po pití. Kromě toho konzumace alkoholu významně ovlivňuje průběh anestézie a může vést k nutnosti vysokých dávek léků, které negativně ovlivní vaše zdraví a zdraví dítěte..
 4. Pokračujte v užívání dříve předepsaných léků, ale informujte svého anesteziologa a chirurga o léčbě, kterou podstupujete..
 5. Pokud užíváte aspirin, nesteroidní protizánětlivá léčiva nebo jiná léčiva, která ovlivňují krevní srážlivost, poraďte se s anesteziologem o době, kdy přestat tyto léky užívat před operací..
 6. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, informujte anesteziologa a chirurga. Poskytněte jim úplné a komplexní informace. Možná budete potřebovat další screening u specializovaných specialistů. To je nejlépe udělat 1-2 týdny před nadcházející operací..
 7. Pokud potřebujete více informací o nadcházející anestezii, poraďte se s anesteziologem před přijetím do nemocnice..
 8. Nejezte ani neužívejte produkty obsahující rostlinné extrakty po dobu tří týdnů před operací.
 9. Pokud užíváte sedativa, informujte anesteziologa. Některé z nich mohou ovlivnit průběh anestézie..
 10. Pokud na základě morálních nebo duchovních principů nepřijmete transfúzi darované krve, informujte předem lékaře a anesteziologa.

Jaké informace byste měli anesteziologovi poskytnout??

Váš anesteziolog naplánuje předoperační vyšetření, aby společně vyřešil problém anesteziologické metody a provedl nezbytné vyšetření. Pro anesteziologa bude nutné vědět:

 • Stav vašeho zdraví v době vyšetření a nemoci přenesené v blízké budoucnosti. Zvláštní pozornost bude věnována onemocněním srdce a dýchacích cest..
 • Předchozí operace a problémy, které jste měli během předchozí anestézie.
 • Všimli jste si neobvyklých reakcí a vedlejších účinků po zavedení jakýchkoli léků, jakož i výskytu alergických reakcí na léky.
 • Byly zaznamenány nebo zaznamenány následující příznaky: reflux, pálení žáhy, astma, bronchitida, srdeční problémy nebo jakýkoli jiný patologický stav.
 • V současné době užíváte nějaké léky, včetně alkoholu a tabáku? Vezměte prosím všechny dosud používané léky do jejich původního obalu..
 • Máte volné zuby v ústech, snímatelné protézy, implantáty?.

Pro stanovení nejvhodnější metody anestezie je důležité, aby měl anesteziolog komplexní přehled o vašem zdravotním stavu. Odpovězte na otázky upřímně. Tím se významně sníží anestetické riziko..

Alergie

Pokud máte nebo jste měl / a přecitlivělost na jakékoli léky, jakož i na pacienty se systémovými alergickými projevy, bronchiálním astmatem, polyvalentními (vícenásobnými) alergiemi na léky, musí být před operací proveden tzv. Leukopenický test. Tento test určí zvýšenou citlivost těla na několik léků používaných v naší klinice pro anestezii. Mezi léky, které používáme, patří:

 • Bupivakain (marcaine);
 • Naropin (ropivakain);
 • Calipsol (ketamin);

Také v pooperačním období vám bude podáno antibiotikum (ampicilin, cefazolin) a prostředky ke snížení dělohy - hormonální drogy oxytocin.

Všechny tyto léky musí být zahrnuty do kontrolního seznamu leukopenického testu..

Při hospitalizaci předložte výsledek analýzy svému lékaři, chirurgovi nebo anesteziologovi.

Je nutné před operací hladovět?

Rozumíme všem nepříjemnostem spojeným s omezením příjmu potravy a vody, ale úplné vyloučení jídla a tekutin ze stravy je zlatým pravidlem přípravy na celkovou anestézii. Během anestézie může jídlo nebo tekutina v žaludku způsobit zvracení a vniknout do plic..

Po rozhovoru s anesteziologem obdržíte konkrétní pokyny týkající se problému půstu. Pacienti zpravidla nesmějí jíst večer před operací. Výjimkou je pouze čistá pitná voda nebo minerální voda bez plynu. Doporučuje se vypít sklenici takové vody ráno v den operace. To pomáhá normalizovat kyselost žaludeční šťávy..

Celková nebo regionální anestézie?

Tento problém byl zvláště důležitý v posledních letech, protože typy anestézie v císařském řezu procházejí rychlým vývojem a neustále se zlepšují. Existuje několik různých způsobů anestézie, které se liší v závislosti na léčivu používaném k anestézii. Rovněž existují situace, kdy se používá několik metod anestezie najednou. Ve skutečnosti to bude záviset na povaze a době trvání operace:

 • vícenásobné těhotenství ovlivňuje délku císařského řezu
 • přítomnost adhezí v břišní dutině po předchozích operacích
 • pacient s nadváhou a další faktory
Celková anestezie

Během operace budete v bezvědomí, čehož dosáhnete intravenózním podáním léků, někdy v kombinaci s inhalovanými anestetiky (plynné látky pro anestezii).

Během anestezie, kdy nemůžete ovládat svůj stav, jsou všechny vitální funkce vašeho těla ovládány anesteziologem, který pečlivě monitoruje všechny potřebné ukazatele a neustále upravuje úroveň anestezie pomocí dalšího podávání tablet na spaní a léků proti bolesti..

Obecně se uznává, že celková anestézie během chirurgického zákroku má na dítě jednoznačný účinek, protože při intravenózním podávání léků pronikají placentou krevním proudem. V tomto ohledu vypočítá anestetik optimální dávka podávaných léčiv, aniž by dosáhla kritické koncentrace v těle matky.

Indikace pro celkovou anestézii:

 • přítomnost alergií na drogy používané v regionální anestézii
 • kategorické odmítnutí pacienta epidurální anestézií
 • prolaps pupeční šňůry nebo příčná poloha plodu
 • obezita ženy
 • poranění nebo operace páteře (anatomické změny)
 • situace, kdy je nutný chirurgický zákrok - preeklampsie, krvácení
 • skutečný přírůstek placenty
 • okamžitá anestézie (zvláště důležitá pro pohotovostní císařský řez)
 • lépe tolerována ženou, když je mysl vypnutá
 • optimální podmínky pro chirurgy, as dochází k úplné svalové relaxaci
 • možnost prodloužení anestézie zavedením dalších dávek anestetik
 • všichni anesteziologové mají techniku ​​ETH
 • narkotika ovlivňují plod, dítě je podrobeno narkotickému spánku
 • možný vývoj deprese centrálního nervového systému dítěte (letargie nebo dokonce ischemicko-hypoxická encefalopatie) v budoucnosti, proto během předčasného porodu a fetální hypoxie není nutná celková anestézie
 • ETN způsobuje kašel a bolest v krku, které zmizí po 2 dnech.
 • existuje riziko aspiračního syndromu (požití žaludečního obsahu do dýchacích cest), které může způsobit pneumonii nebo respirační selhání
 • Může dojít k tachykardii a vysokému krevnímu tlaku
Regionální anestézie

Blokování přenosu nervových impulzů, způsobující dočasný pocit necitlivosti v oblasti údajného chirurgického zákroku. S touto metodou anestézie během operace můžete být plně při vědomí, zároveň necítit bolest, nebo být ve stavu sedace léků (mírná anestézie, která umožňuje pacientovi spát). Nejběžnějšími příklady regionální anestézie jsou:

 • Epidurální anestézie pro úlevu od bolesti při práci;
 • Cerebrospinální anestézie.

Existuje několik dalších typů anestetických výhod, ale pro císařský řez lze potřebného úlevu od bolesti dosáhnout pouze pomocí výše popsaných metod..

Epidurální a spinální anestézie jsou odrůdy regionální anestézie. Používají se k anesteziologickému řízení operací a také k analgezii při určitých diagnostických postupech, těžké bolesti, porodu.

Epidurální anestézie

V naší klinice poskytuje tato metoda hlavně anestezii během porodu přirozeným porodním kanálem..

 • Epidurální anestézie znamená zavedení anestetika do epidurálního prostoru (v bezprostřední blízkosti míchy) tenkým plastovým nebo silikonovým katétrem, který se zavádí speciální jehlou (je odstraněn po zavedení katétru).
 • Prostřednictvím tohoto katétru bude injikováno lokální anestetikum a další léky, které snižují citlivost na bolest. Mechanismus účinku této metody je založen na blokování přenosu impulsů bolesti z receptorů do mozku.
 • Katétr je pevně připevněn k zádům a umožňuje vám pokračovat v analgezii po dlouhou dobu.
 • Může vám být nabídnuta konstantní pomalá injekce roztoku nebo může být vybaven speciální dávkovač s tlačítkem pro vlastní podání požadované dávky anestetika. Tato metoda se nazývá Epidurální analgezie řízená pacientem (EDA)..
 • Doba od podání anestetika do vývoje analgetického účinku touto metodou je asi 20 minut.
VÝHODY:
VÝHODY:OMEZENÍ:
 • žena je při vědomí a může slyšet křik dítěte a vidět ho hned po narození
 • od permanentního katétru, tedy v případě potřeby prodloužení anestézie
 • riziko expozice léku plodu je minimální
 • relativně stabilní stav CVS
 • efektivní analgezie
 • relativní motorická aktivita přetrvává
 • žádné riziko tracheálního poškození nebo aspiračního syndromu
 • 20 minut od anestézie po operaci
 • toto je technicky obtížný postup
 • existuje riziko nedostatečné úlevy od bolesti
 • riziko intravaskulárního podání léku, které je nebezpečné vývojem záchvatů a dokonce smrtí
 • zavedení anestetika pod arachnoidální membránu vyžaduje výskyt páteřního bloku urgentní resuscitaci pacienta

Spinální anestezie

 • Spinální anestézie pro císařský řez (CMA) zahrnuje jednorázovou injekci anestetika do páteře pomocí velmi tenké jehly. Tato metoda, stejně jako epidurální anestézie, je založena na blokování přenosu impulsů bolesti do mozku.
 • Tento typ anestézie vyžaduje krátkou dobu k dosažení požadovaného účinku (5-10 minut). Po vzniku účinku trvá anestézie 1 až 4 hodiny (v závislosti na podaném léčivu).
 • Během spinální anestezie budete při vědomí, uslyšíte první křik dítěte a první krmení dítěte strávíte přímo na operačním sále..
 • Před provedením spinální anestézie budete mít nainstalován žilní katétr a bude vám poskytnuta kapající intravenózní solanka.
 • Ve stavu anestézie během operace mohou být v oblasti chirurgického zákroku pozorovány „nepochopitelné“ pocity doteku nebo tlaku. V tomto případě receptory bolesti zůstanou blokovány, což zajistí nepřítomnost bolesti.
VÝHODY:OMEZENÍ:
 • 100 anestézií, na rozdíl od EDA
 • rychlý efekt již za 5-7 minut
 • technicky SMA je snazší než EDA
 • levnější než epidurální anestézie
 • žádné systémové vystavení anestetiku
 • žena může také vidět dítě a je při vědomí
 • svalová relaxace je dobrá (optimální podmínky pro chirurgy)
 • žádný účinek léků na dítě
 • méně bolestivý postup, protože jehla je tenčí než u EDA
 • protože anestetikum rychle působí, krevní tlak prudce klesá (to je preventivně varováno)
 • časté jsou bolesti hlavy po propíchnutí, proto se doporučuje, aby žena byla alespoň horizontálně alespoň po dobu jednoho dne
 • neschopnost prodloužit úlevu od bolesti (trvání ne více než 2 hodiny)
 • možné bolesti zad v příštích několika měsících

Výhody regionálních technik anestezie

Za poslední 3 roky bylo v našem centru provedeno asi 90% císařských řezů pomocí regionálních metod anestezie.

Přechod k regionálním metodám je vysvětlen výrazně nižším rizikem vzniku post-anestetických a pooperačních komplikací.

Hlavní výhody regionálních metod anestézie v porovnání s celkovou anestézií jsou uvedeny níže..

 • používají se narkotika
 • menší riziko respiračních komplikací (včetně infekcí)
 • rychlý návrat k soběstačné výživě a příjmu tekutin
 • psychologický kontakt dítěte s matkou bezprostředně po narození
 • nižší riziko krvácení během operace ve srovnání s celkovou anestézií (50% snížení)
 • probíhající pooperační analgezie

Poloha pacienta pro regionální anestezii

Poloha na zádech

Období zotavení po epidurální nebo spinální anestézii

Necitlivost a slabost končetin může přetrvávat několik hodin. Během tohoto období se nepokoušejte vstávat a chodit sami. Využijte pomoc personálu nebo partnera.

Po dobu dvou týdnů po epidurální nebo spinální anestézii, pokud se u vás vyskytne necitlivost, slabost, bolesti hlavy nebo akutní bolest zad (v místě vpichu), kontaktujte svého anesteziologa..

Jakékoli otázky týkající se nadcházejících zákroků nebo anestezie, jakož i sledování v období po anestezii, byste měli a měli byste projednat s anesteziologem. Společně s vámi vybere nejlepší metodu interakce, aby se minimalizovalo riziko komplikací a včasného uzdravení po operaci.

Pooperační období

Po dokončení operace bude váš stav anesteziolog a pooperační oddělení nadále sledovat. Tím je zajištěno nejbezpečnější zotavení pacienta po anestezii v pooperačním období..

 • Probuzení po celkové anestezii se budete po nějakou dobu cítit ospalý..
 • Můžete cítit bolest nebo sucho v krku, nevolnost nebo závratě. Tyto podmínky jsou dočasné a obvykle uplynou brzy..
 • Mírné závratě, rozmazané vidění a krátkodobá ztráta paměti by neměla být důvodem k obavám..
 • Po anestézii všechny tyto příznaky brzy zmizí..

Jakmile se váš anesteziolog ujistí, že jste plně vzhůru a cítíte se dobře, budete převedeni na oddělení v příslušném oddělení. Pokud se po anestézii stále cítíte nepříjemně nebo úzkostně kvůli vedlejším účinkům, kontaktujte svého anesteziologa..

Infekce

Jehly, stříkačky a IV systémy jsou jednorázové. Všechny jsou dodávány v oddělených sterilních, uzavřených sáčcích, otevřených těsně před operací. Ihned po operaci se jednorázové materiály zlikvidují. Přenos infekce z pacienta na pacienta tedy není možný.

Rizika a komplikace spojené s anestézií

Navzdory vysoké míře rozvoje medicíny v Kazachstánu jsou některé skupiny pacientů nadále vystaveny vysokému riziku komplikací. Hlavním důvodem zvýšeného rizika komplikací je zdravotní stav pacienta a povaha (objem) nadcházející operace.

Podle statistik je dnes riziko komplikací po císařském řezu asi 4%. Nejčastěji pozorované bolesti hlavy, nevolnost, závratě. Všechny tyto příznaky jsou pozorovány na krátkou dobu a zmizí bez následků..

Vzácné komplikace zahrnují:
 • prodloužená bolest nebo trauma do blízkých orgánů v oblasti anestetického podávání;
 • dočasné dýchání;
 • dočasné poškození nervových zakončení;
 • bolest svalů;
 • astmatické reakce, plicní edém;
 • citlivost během chirurgického zákroku (nejčastěji během nouzových a resuscitačních opatření);
 • poškození zubů, rtů a jazyka;
 • dočasné potíže s mluvením;
 • křeče.
Existují však také minimálně možné komplikace, které jsou však pro zdraví pacienta velmi závažné:

 • Zhoršená koronární cirkulace;
 • Srdeční selhání;
 • Akutní alergické reakce;
 • Poškození mozku;
 • Poškození ledvin nebo jater;
 • Poškození plic;
 • Paraplegie nebo quadroplegie (zhoršené pohyby končetin);
 • Poškození nervů nebo cév;
 • Zranění očí;
 • Poškození hlasivek;
 • Pneumonie, infekce související s transfuzí krve.

Riziko těchto komplikací je minimální, ale přesto na ně nezapomeňte. Možná rizika jsou přehledněji uvedena v tabulce na následující stránce..

Časté a velmi časté nežádoucí účinky
KomplikaceRegionální anestézieCelková anestezie
Nevolnost a zvracení po operaci++
Bolest krkunikdy+
Rozmazané vidění++
Bolest hlavy++
Svědicí pokožka++
Bolesti zad++
Bolest při zavádění drog++
Krátkodobá ztráta paměti++
Občasné komplikace
Infekce dýchacích cestnikdy+
Porucha močového měchýře++
Bolest svalů-+
Dýchací problémy++
Poškození jazyka, rtů, zubůnikdy+
Zhoršení existujícího doprovodného onemocnění++
Nedostatečné podávání anestetika (vědomí během operace)-+
Vzácné a velmi vzácné komplikace
Poškození očínikdy+
Těžké alergie na léky++
Poškození nervu++
Smrt*++
Porucha zařízení-+

* Úmrtí způsobená anestézií jsou velmi vzácná. Obvykle se tyto případy vyskytují s kombinací 4 nebo 5 komplikací. Podle statistik je na každý milion anestetik 5 úmrtí (Velká Británie).

Doufám, že jsem byl schopen odpovědět na všechny vaše otázky. Přeji vám rychlé uzdravení a pohodu. Vždy se můžete spolehnout na pomoc zdravotnického personálu porodnice při poskytování potřebné péče pro rychlé zotavení a návrat do zdravého životního stylu.

Tento článek byl vyvinut a připraven.
Doktor anesteziolog v Centru pro matku a dítě Ust-Kamenogorsk
Korobov N.A. 2014 rok.

Císařská řezová anestézie

Ve fázi přípravy na volitelný císařský řez si matka ve většině případů může zvolit metodu úlevy od bolesti sama. Nejběžnější jsou celková anestézie a epidurální anestézie..

Při výběru je třeba zvážit několik faktorů.

 • Vlastní síla a psychická připravenost. Co dáváte přednost - usnout a probudit se již na oddělení, nebo se zúčastnit své vlastní operace a vidět dítě ihned po narození?
 • Vybavení nemocnice, ve které bude operace probíhat. Je pravděpodobné, že okresní porodnice nemusí mít vybavení pro bezpečné provádění jakékoli metody anestezie.
 • Kvalifikace lékařů a zdravotnického personálu. Může anesteziolog ve vaší nemocnici garantovat anestezii v souladu se všemi standardy?

Obě metody mohou nepříznivě ovlivnit dítě. Při celkové anestezii je však riziko komplikací pro něj stále vyšší, protože do těla matky se zavádí nejen jeden, ale několik léků..

Stručná srovnávací tabulka obecné anestézie a epidurální anestezie.

Celková anestezieEpidurální anestézie
Léky proti anestezii, které inhibují mozek, se mohou dostat do těla dítěteMůže způsobit pokles srdeční frekvence u dítěte, hypoxii, respirační selhání po narození
Maminka je během operace v lékařském snuMáma je během operace při vědomí
Můžete vidět své dítě jen za pár hodinIhned po odebrání dítěte se maminka na to může dívat a držet ji.
Po probuzení z anestézie trvá zotaveníNecitlivost v nohou zmizí několik hodin po operaci
Kašel a bolesti hlavy po anestéziiPoté se mohou objevit bolesti hlavy a zad.

Celková anestezie

Tento typ anestézie se nejčastěji používá v naléhavých případech, protože to zabere mnohem méně času. Během celé operace žena spí a nic necítí..

Metodologie

Celková anestézie se skládá ze tří složek. Aby maminka zaspala, je nejprve podána „předběžná anestézie“ intravenózně. Poté se do průdušnice, do této spodní části dýchacího krku, zavede trubice, kterou se přivádí směs kyslíku a anestetického plynu. Nakonec je představen svalový relaxant - lék, který uvolňuje všechny svaly těla, včetně dělohy. Po takové trojité anestézii začíná operace.

Prakticky neexistují žádné kontraindikace pro celkovou anestézii, ale vedlejší účinky a komplikace mohou být docela závažné.

Vedlejší účinky celkové anestézie

 • Nejčastější a mírnou nepříjemností je kašel a bolest v krku podráždění trubice. V případě nesprávného provedení může sedět hlas. Někdy může dojít ke zranění rtů, zubů a jazyka při hrubých akcích anestetika.
 • Časté nežádoucí účinky: bolest hlavy, nevolnost, závratě, zmatenost, bolest svalů;
 • Vážnější komplikace - infekce dýchacích cest, pneumonie, alergické reakce, inhibiční účinky anestetik na mozek.

Obecná anestézie pro císařský řez je nezbytná, pokud:

 • Existují kontraindikace pro epidurální anestézii;
 • Se šikmou a příčnou polohou plodu, prolapsem pupeční šňůry;
 • V případě nouzového císařského řezu.

Vliv celkové anestézie na dítě

Celková anestézie postihuje dítě více než epidurální anestézii. Vedlejší účinky mohou zahrnovat:

 • Letargia, ospalost dítěte;
 • Respirační selhání;
 • Toxické účinky na mozek a vývoj perinatální encefalopatie PEP.

Při celkové anestezii se používají léky, které mají mírný inhibiční účinek na činnost respiračního centra dítěte. Použití moderních technik a osvědčených porodnických technik však pomáhá dítěti přežít porodní stres a minimalizuje negativní účinky celkové anestezie. V případě potřeby se provádí resuscitace. Rodiče nemusí provádět žádné zvláštní kroky.

Epidurální anestézie

To spočívá ve skutečnosti, že anestetikum je injikováno do místa, kde nervy opouštějí míchu v míšním kanálu. Veškerá citlivost spodního těla zmizí: bolest, hmat a teplota. Člověk necítí nohy pod pasem a nemůže je pohnout.

Při této anestézii si matka udržuje jasné vědomí. Vidí a slyší všechno, co se kolem ní děje, může mluvit se svým lékařem nebo manželem, pokud má dovoleno se jí zúčastnit. Stejnou metodou můžete v případě potřeby také porodit.

Nejčastěji se epidurální anestézie používá pro operace s volitelným císařským řezem, kdy mají lékaři čas na přípravu. Čím klidnější je situace před operací, tím snazší je pro lékaře provést vpich a anestézie je lepší. V naléhavých případech to není vždy příležitost, zejména když žena stále pracuje.

Technika epidurální anestezie

Příprava začíná 30 až 40 minut před operací. Sterilní jehla propíchne kůži nad páteř v úrovni dolní části zad. Když jehla vstoupí do prostoru, kde nervové kořeny výstupu z míchy vstupují, je do ní vložena tenká trubička z měkkého katétru, skrz kterou lék vstoupí.

Potom jehla odstraněna a zůstane pouze katétr, který je přilepen k pokožce pomocí bandážové pomůcky, protáhlý a vyvedený podél záda až na úroveň ramen. Nyní může lékař kdykoli vstoupit do katétru správné množství léku, aby získal analgetický účinek.

Pokud pokus o propíchnutí a zavedení katétru z nějakého důvodu selže, zpravidla postupuje do celkové anestezie.

Kontraindikace epidurální anestezie

 • Zánět kůže, pustuly v průměru 20 cm od místa, kde je třeba provést defekt;
 • Porucha srážení krve;
 • Akutní infekční choroby;
 • Alergie nebo nesnášenlivost určitých léků na anestezii lidokain, markain atd.;
 • Onemocnění páteře, osteochondróza s akutní bolestí;
 • Jizva na děloze - v některých případech;
 • Šikmá nebo postranní poloha plodu v děloze;
 • Úzká pánev nebo těžké dítě.

Vedlejší účinky a komplikace epidurální anestézie

U císařského řezu s epidurální anestézií jsou vedlejší účinky a komplikace stále výraznější než při porodu. Faktem je, že chirurgický zákrok vyžaduje mnohem větší dávky léků a často se používají také fentanylové léky..

V mnoha ohledech závisí komplikace na umění anesteziologa. Ve většině případů jsou minimální, ale po operaci se mohou vyskytnout nepříjemné pocity. Nejčastější:

 • bolesti zad, bolesti hlavy, chvění nohou. To obvykle zmizí po několika hodinách, ale s chybami anesteziologa, častěji s nedostatkem času, mohou bolesti hlavy zůstat několik dní a ve vzácných případech několik měsíců.

Vzácnější komplikace:

 • poruchy močení - zřídka se vyskytují a obvykle procházejí několika dny;
 • alergické reakce - mohou se vyskytnout ve vzácných případech. Operační sál má vše, co potřebujete k jejich odstranění;
 • míchy nebo poškození nervů - přímo závisí na anesteziologovi. Stává se to velmi, velmi zřídka a zpravidla v obtížných případech.

Některé ženy se bojí pocitu, který způsobují otupělé nohy, jako by byly odříznuty nebo jsou cizinci.

Vliv epidurální anestezie na dítě

Vzhledem k tomu, že léky proti bolesti mohou vstoupit do mateřského krve přes placentu k dítěti. Vedlejší účinky přímo závisí na tom, jaké léky se používají: může to být pouze anestetikum lidokain, markain atd. Nebo narkotika fentanyl atd..

 • Snížení srdeční frekvence dítěte - dochází v důsledku poklesu tlaku v matce a zhoršení průtoku krve v placentě;
 • Hypoxie - nastává v důsledku snížení frekvence kontrakcí srdce;
 • Respirační problémy po narození - vyskytují se po užívání drog a někdy vyžadují ventilaci.

V přítomnosti kompetentního dětského neonatologa jsou všechny tyto komplikace snadno překonatelné.

Obecně je újma způsobená epidurální anestézií u dítěte mnohem menší než u celkové anestézie a prakticky neexistuje žádný účinek na mozkovou charakteristiku anestetik..

Císařská sekce anestézie: páteř, celková anestézie

Pokud už anestezii pro císařský řez vybral žena při práci nebo u lékaře, měli byste vědět, jak ji provedou, jaké jsou výhody a nevýhody každého typu anestezie a zda to ovlivní dítě..

Nejoblíbenější jsou tři typy anestézie pro císařský řez: páteřní, epidurální a celková anestézie.

Spinální anestézie pro císařský řez

Spinální anestézie - druh lokální anestézie, která se provádí injekcí anestetika do páteře, čímž dochází ke ztrátě citlivosti v dolní části těla..

Ve většině případů se spinální anestezie pro císařský řez používá v nouzových situacích vyžadujících okamžitý chirurgický zákrok. Spinální anestézie pro císařský řez funguje rychle. Během několika minut je spodní část těla u ženy otupělá. Zároveň si žena sama zůstává při vědomí a může lékařům pomoci monitorovat jejich stav.

Jak se provádí spinální anestézie císařským řezem

Nejoblíbenější výchozí polohou pro podávání léků je zárodek, kdy žena leží na boku a maximálně ohýbá svá kolena. Tato poloha umožňuje lékařům dobrý přístup k páteři. Druhou možností je nutná poloha - sedí, ruce na kolenou, záda klenutá kolem kola. Anestetici upřednostňují první možnost, protože když se pod vlivem léku ztratí citlivost dolní části těla, snáze se žena při práci při ležení na boku snáze převrátí na záda..

Dále dochází k obvyklé manipulaci před injekcí - místo budoucího vstupu jehly se otře vatovou vatou s roztokem na bázi alkoholu, aby se infekce nedostala do rány.

Poté dojde k první injekci anestezie. Budou provedeny dvě injekce, protože druhá je neuvěřitelně bolestivá a žena v práci nemusí zažívat další stres. První injekce působí na malé ploše. Díky první injekci ztrácí kůže a tkáně pod ní citlivost na bolest a druhá jehla může volně procházet, aniž by způsobovala nepohodlí.

Dalším krokem je druh defektu. K analýze se nebere pouze mozkomíšní tekutina, jako u konvenčního punktu, ale injikuje se tam druhý lék, anestetikum. Tato tekutina se nachází mezi obratly a poskytuje okamžitou úlevu od bolesti.

Po injekci je místo vpichu uzavřeno ubrouskem a fixováno. Žena v práci přestává pociťovat nejen bolest, ale i jiné doteky.

Pokud jste nikdy nezažili účinky anestezie, vaše vlastní ruka vám pomůže pochopit, o co jde. Lehněte si na bok a položte hlavu na nataženou ruku. Po krátké době se ruka znecitliví a bude se cítit jako cizinec - přibližně stejný účinek pokryje vaše tělo pod zády během operace.

Video: Jak spinální anestézie

Kdo potřebuje spinální anestezii pro císařský řez?

Kromě osobní volby pacienta existuje řada indikací, které mohou s největší pravděpodobností vést porodníky k rozhodnutí použít spinální anestezii pro císařský řez. Tyto zahrnují:

 • situace, která ohrožuje život plodu nebo matky, vyžadující okamžitý zásah. Pokud lze provést celkovou anestézii, pravděpodobně to provedou, ale někdy jsou kontraindikovány;
 • pokud byl zahájen přirozený porod, žena dostala epidurální anestezii, ale něco se pokazilo a je nutné dokončit proces císařským řezem;
 • syndrom pozdní toxikózy těhotných žen (gestóza);
 • srdeční choroba;
 • diabetes;
 • chronicky zvýšený krevní tlak;
 • dysfunkce ledvin.

Kdo by neměl mít spinální anestezii pro císařský řez

Spinální anestezie obsahuje řadu kontraindikací, jejichž přítomnost alespoň jednoho může vést až k fatálním následkům:

 1. alergie na použité anestetikum (testy musí být provedeny před operací);
 2. silný tlak uvnitř lebky;
 3. fetální hypoxie
 4. onemocnění centrálního nervového systému;
 5. zhoršené infekce (jakékoli, dokonce i opary);
 6. těžká ztráta krve;
 7. použití léků na srážení krve před operací;
 8. nepřítomnost jakékoli složky nezbytné sady léků a vybavení pro spinální anestézii nebo dostatečně kvalifikovaného anestetika.

Můžete také odmítnout tento typ anestézie. Písemné a potvrzené odmítnutí pacienta nemůže být porušeno.

Výhody spinální anestezie

Páteřní anestézie pro císařský řez má řadu pozitivních aspektů. Tento typ anestézie neovlivňuje tělo dítěte. Drogy se k dítěti jednoduše nedostanou, proto na něj nekonají.

 • Žena v porodu si v době císařského řezu udržuje vědomí, což umožňuje lékaři sledovat její stav.
 • Páteřní anestezie pro císařský řez anestetizuje několik minut, a proto má široké použití během nouzového porodu..
 • S pravděpodobností 100% anestetizuje celé spodní tělo. Účinek anestetika po injekci trvá 1-4 hodiny (v závislosti na vybraném léčivu)
 • Břišní dutina může být připravena k chirurgickému zákroku do 2 minut po podání anestetika.
 • Páteřní anestézie pro císařský řez má jednodušší injekční techniku ​​ve srovnání s epidurální nebo celkovou anestézií.
 • Na injekci se používá tenčí jehla než epidurální
 • Účinek na dítě je ve vzácných případech asi 4 ml podaného anestetika. Ve většině případů anestetikum dítě neovlivňuje..
 • Páteřní anestézie pro císařský řez nemá toxický účinek na centrální nervový systém nebo kardiovaskulární systém (protože tento účinek je možný u epiduariální anestézie)
 • Spinální anestézie pro císařský řez umožňuje svalům plně se uvolnit, což pomáhá vytvářet vhodné podmínky pro císařský řez.

Nevýhody spinální anestezie

Každý druh anestézie má tuto položku, protože při práci s léky vždy existuje riziko komplikací.

 1. Lék se podává jednou. Přidání dávky je nežádoucí. Žádný lékař však nebude schopen předem určit, jak dlouho bude operace trvat. A pokud se něco pokazí, anestetikum vyprší, ale operace nebude. To neznamená, že Caesarean skončí „naživu“. Žena bude jednoduše převedena do celkové anestezie, avšak tento postup je také spojen s riziky a v tomto případě žena neslyší první výkřik dítěte.
 2. Neurologické komplikace. Mezi nejčastější komplikace spinální anestézie po císařském řezu patří bolesti hlavy, které nemusí odcházet týdny nebo dokonce měsíce.
 3. Snížení krevního tlaku u ženy při porodu. Přestože neexistuje žádný přímý účinek léků na tělo drobků, důsledky anestézie matky ho stále mohou ovlivnit. To je způsobeno zejména krevním tlakem, který po injekci anestetika klesá. Nízký krevní tlak může způsobit hypoxii plodu. Krevní tlak ženy při porodu se obvykle zvyšuje pomocí speciálních léků. Právě tyto léky mohou u dítěte způsobit vysoký krevní tlak. To se zase odráží v jeho nervovém systému..

Epidurální anestézie pro císařský řez

Epidurální anestézie - druh lokální anestézie, která se provádí injekcí anestetika do epidurálního prostoru, čímž dochází ke ztrátě citlivosti v dolní části těla..

Rozdíl mezi epidurální anestézií a spinální anestézií spočívá v anatomických prostorech dorzální oblasti, kde jsou injikovány léky proti bolesti. Je třeba také poznamenat, že mechanismus působení léků proti bolesti je také odlišný. Spinální anestézie má omezenou dobu trvání účinku, zatímco epidurální anestézie může působit po neomezenou dobu díky katétru, který je vložen do ženy při porodu..

Jak udělat epidurální anestezii pro císařský řez

První injekce se provádí stejným způsobem jako v případě spinální anestézie - za účelem anestézie tkání v oblasti hlavní injekce. Otřete správné místo alkoholizovanou vatovou vlnou a proveďte téměř bezbolestnou injekci. Injekční droga začne jednat okamžitě a můžete cítit, jak malá část těla znecitlivuje.

Druhá jehla je vložena do prostoru mezi páteř a míchu, kde jsou umístěny nervové zakončení. Právě na nich by měla působit epidurální anestézie, blokující průchod signálů do mozku. Anestetika není schopna rozlišovat mezi bolestí a jinými signály, proto blokuje vše: žena také necítí dotek.

Pak jehla jehla vedena katétrem. Proniká pod kůži, končí koncem jehly a je tam pevně připevněna. Jehla je postupně odstraněna, ale katetr zůstává. Díky tomu lze ženskému tělu podat novou dávku anestetika. Léky začnou působit přibližně půl hodiny po druhé injekci..

Video: Nouzový císařský řez. Epidurální anestézie pro císařský řez.

Kdo by neměl mít epidurální anestezii pro císařský řez

Řada zákazů se do značné míry shoduje s spinální anestézií, v důsledku čehož je nutná konzultace s lékařem před konečným výběrem. Epidurální anestézie pro císařský řez je bezpochyby zakázána pro ty, kteří:

 • došlo k poranění páteře - v současné době i dříve přenesené;
 • chronický nízký krevní tlak;
 • riziko nebo počáteční vývoj hypoxie u dítěte;
 • podezření na krvácení nebo existující krvácení.

Výhody epidurální anestezie

Složitější metoda neznamená vždy lepší. K této anestézii však existuje řada kladů:

 1. Žena je také při vědomí, může ovládat její dýchání a uslyší první plač svého dítěte.
 2. Krevní tlak se postupně snižuje, což lékařům umožňuje lepší kontrolu.
 3. Pokud je operace z jakéhokoli důvodu zpožděna, lze anestézii prodloužit bez převodu ženy při porodu do celkové anestezie.

Nevýhody epidurální anestézie

 • Pro lékaře je to docela komplikované. A pokud provádí některý prvek manipulace nesprávně, může to ovlivnit průběh operace..
 • Jehla je snadnější prorazit špatnou stěnou a vstříknout léky do krve. Pokud epidurální anestetikum vstoupí do oběhového systému, je okamžitě nemožné si tento problém všimnout a lokalizovat. To znamená, že se lék někdy pokazí. To je plné otravy až k smrti.
 • Dalším důsledkem děrované „špatné stěny“ je páteřní blok. Může to zastavit srdce.
 • Zatímco epidurální anestézie pro císařský řez začíná působit, klesající tlak matky může způsobit hypoxii u dítěte.
 • Tento typ anestézie nemusí fungovat vůbec nebo anestetizovat pouze jednu část těla. Není možné předpovědět takový výsledek..
 • Snad pronikání mozkomíšního moku do místa, kde by nemělo být. Anestezie po císařském řezu skončí a bolest v hlavě a zádech zůstane po dlouhou dobu.

Dokud anestézie neskončí, ujistěte se, že jste správně položili na postel - vaše nohy by se neměly nepřirozeně ohýbat ani ležet..

Vliv epidurální anestezie na dítě

Léky, které vstupují do těla ženy, mají také vliv na tělo dítěte. V závislosti na typu léků proti bolesti mohou být důsledky odlišné. Zpravidla jsou tyto:

 1. srdeční tep dítěte se roztrhá nebo je příliš pomalý;
 2. výskyt fetální hypoxie;
 3. nesprávné dýchání po narození, někdy to vyžaduje mechanické větrání.

Celková anestézie pro císařský řez

Pro některé ženy v porodu je nejlepší anestézií celková anestézie pro císařský řez. Je třeba poznamenat, že celková anestézie je nejobtížnějším typem anestézie..

Jak provést celkovou anestezii císařským řezem

Žena je injikována anestetikem, poté je umístěna kyslíková trubice, která zajišťuje ventilaci plic, zatímco je žena v celkové anestezii. Droga začíná působit doslova v okamžiku, kdy vstoupí do krevního řečiště, po kterém žena v porodu vstoupí do stavu spánku. Citlivost na bolest zmizí, podávané léčivo ovlivňuje relaxaci svalů, snižuje a zakazuje některé reflexy.

Kdo je v celkové anestezii pro císařský řez?

Obecně je anestezie pro císařský řez indikována u žen v porodu, kterým nemohou být podány jiné druhy anestézie, a měla by být provedena císařská řez. Existují však i další možnosti:

 • ohrožení života dítěte nebo matky;
 • pokud existuje pravděpodobnost komplikací dělohy nebo těžkého krvácení;
 • je-li žena v práci těžká;
 • s krvácením.

Pokud chce žena při porodu podstoupit celkovou anestézii s císařským řezem, pak by měla být nejprve vybrána dobrá anesteziologka. Špatná dávka anestezie během operace může vést k nepředvídatelným následkům..

Výhody obecné anestézie

 1. Jedná okamžitě.
 2. Nemá vliv na krevní tlak. Pokud tedy dítě není náchylné k hypoxii, nezačne se během císařského řezu dusit..
 3. Všechny svaly jsou uvolněné, chirurg může pracovat klidně. Stejného účinku je dosaženo u jiných typů anestézie, existuje však riziko nedostatečné expozice nebo předběžného ukončení. Navíc, aniž by cítila své svaly, může je žena v práci namáhat, protože mozek je při spinální a epidurální anestézii při vědomí..
 4. Mnoho žen se bojí zraku krve. U jiných typů anestézie pacient samozřejmě nevidí císařský řez: na úrovni hrudníku lékaři vždy postavili obrazovku, aby provedli kontrolu. Ale ne každá psychika je schopna klidně přenést vědomí, že živé tělo je řezáno skalpelem. Aby se zbavily nepříjemných psychologických pocitů a pocitů na téma „najednou se něco pokazí“, některé ženy dávají přednost úplné ztrátě vědomí.

Nevýhody celkové anestézie

 • Nevolnost, bolesti hlavy a zakalený důvod mohou ženu doprovázet několik hodin po probuzení a několik dní. Závisí to na individuálních vlastnostech těla..
 • Kašel po operaci je bolestivý. Ale s největší pravděpodobností to bude nutné, protože žena je umístěna tracheální trubice a může dráždit dýchací cesty.
 • I v polovědomém stavu si žena zachovává roubíkový reflex. Když je vložena tracheální trubice, žaludek může obsah vysunout. Život ohrožující aspirace.

Není třeba naslouchat těm, kteří tvrdí, že spojení mezi matkou a dítětem bude nějakým způsobem přerušeno, pokud matka neslyší jeho první výkřik. Nosíš dítě devět měsíců. Pár hodin jeho bytí mimo lůno nic nevyřeší. Jakmile se probudíte, bude dítě přivedeno na krmení a vaše spojení s ním bude stejně silné jako během těhotenství. Při výběru celkové anestézie tedy není nic špatného ani zbabělého. Koneckonců, velmi nervózní žena v práci může tento proces dokonce poškodit.

Vliv celkové anestézie na dítě

Anestetika vstříknutá do krve matky může vstoupit do krve dítěte placentou. Nyní se vyvíjejí všechny nové typy anestézie, ale všechny mají stále vliv na dítě. Zejména:

 1. po narození je dítě pomalé, v prvních sekundách nemusí křičet. Anestetikum ovlivnilo celkovou aktivitu jeho těla a trochu ho tlumilo;
 2. to může mít následky i po několika letech. Závisí to na typu a dávce léčiv podávaných matce, jakož i na délce řezu císařským řezem.

Shrnout

Každý druh anestézie má své výhody a nevýhody. O jakém typu anestezie pro císařský řez rozhodne těhotná žena subjektivně, lékař jí objektivně pomáhá, v závislosti na individuálních charakteristikách a možných odchylkách během těhotenství. Faktory ovlivňující úspěšné provedení anestézie závisí na správném výběru léků proti bolesti, typu samotné anestezie, jakož i na profesionalitě lékařů a dostupnosti vhodných podmínek pro tuto událost..

Při výběru metody anestezie se těhotná žena může řídit osobními preferencemi. Také budoucí žena v porodu může napsat odmítnutí provést tuto nebo tu anestézii. Lékař zvolí typ anestézie a může jeho volbu zdůvodnit, předpovídat možné důsledky v závislosti na vašem aktuálním stavu. Odmítnutím navrhovaného typu anestézie a výběrem vlastního, vystavujete se riziku během císařského řezu. Pamatujte na své zdraví a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Články O Neplodnosti