Hlavní Analýzy

Dětská masáž. 3 až 7 let.

Jak víte, základy zdraví a harmonického vývoje jsou položeny v dětství, když dítě aktivně roste, když se formují a zlepšují všechny systémy jeho těla. V tomto ohledu je zvláště důležitý předškolní věk (3 až 7 let). Toto je čas nejintenzivnějšího vývoje, zvládnutí obrovského množství informací, péče o návyky a postoje, stávání se dítětem jako osobou.

Bohužel mnoho rodičů podceňuje význam tohoto věku a považuje ho za přechod od kojeneckého věku (když byla dítěti věnována velká pozornost) do školního období (kdy je třeba znovu věnovat pozornost), jako druh „odpočinku“. Ale právě teď, základní motorické dovednosti, jako je chůze, běh, skákání; držení těla, schopnost ovládat své tělo; projevují se takové charakterové rysy jako iniciativa, vytrvalost a nezávislost. Právě v tomto věku dítě oceňuje pohyb jako způsob sebevyjádření, způsob, jak poznat svět kolem sebe, získat velké potěšení z nových dovedností.

Ale jak často rodiče, rozvíjející své děti intelektuálně a esteticky, zapomínají na tělesnou výchovu, považují ji za něco sekundárního a děje samo o sobě. Výsledkem je, že jsem o tom každý den přesvědčen, protože mnoho dětí ve školce a na klinice ve věku 4-5–6 let neběží dobře, chodí nesprávně, nemůže šplhat po žebříku nebo na gymnastickou zeď, nemůže chytit a házení míče atd. Přirozená potřeba aktivních pohybů, charakteristická pro děti tohoto věku, je potlačena dospělými (neběží! nedělej hluk! neobtěžuj se!), což nejvíce negativně ovlivňuje náladu dítěte, jeho celkovou pohodu.

Jako lékař mě obzvláště znepokojuje rozšířená prevalence defektů a nemocí pohybového aparátu, jako jsou ploché nohy, zhoršené držení těla, skolióza, mezi předškoláky.

Rodiče často ospravedlňují svou nečinnost tvrdými podmínkami moderního života, zaměstnání, nedostatku zvláštních znalostí a materiálních schopností. Tělesná výchova však nevyžaduje zvláštní podmínky a přípravu. Naučte své dítě hrát si s míčem, švihat lanem, ukázat mu hry, které jste hráli jako dítě, chodit s ním více na vybavené hřiště nebo v parku, kde je možnost běhat a stoupat, organizovat doma jednoduchý sportovní koutek. Snažte se všemi prostředky povzbudit touhu dítěte aktivně se pohybovat, vštípit mu zájem a lásku k jeho tělu.

VLASTNOSTI DĚTSKÉ MASÁŽE.

Masáž je vědecky založená, ověřená mnohaletou praxí, nejvhodnější a fyziologická (tj. V blízkosti lidského těla) metoda, která vám umožní úspěšně vyřešit problémy prevence i léčby různých nemocí. Díky tomu je masáž oblíbená, zejména v dětské praxi..

Tělo dítěte je ve stavu vývoje, růstu, neustálých změn. Jakýkoli dopad, ať už jsou to životní podmínky, výživa, hry, tělesná výchova, masáže, lékařská opatření (procedury, léky) atd., Má na něj mnohem větší účinek než na tělo dospělého, již vytvořeného člověka. Dítě je překvapivě flexibilní a vstřícné, takže seriózní a odpovědný přístup ke všemu, co se týká jeho zdraví, je tak důležitý.

Dětská masáž vyniká jako zvláštní druh masáže, protože přispívá nejen k uzdravení nebo léčbě dítěte, ale také k jeho rychlejšímu a harmoničtějšímu psychofyzickému rozvoji. Účinek masáže je navíc silnější, čím je dítě mladší.

Pro větší účinnost se masáž používá v kombinaci s gymnastickými cviky, které se provádějí během zákroku nebo bezprostředně po něm. Neměli bychom však dítě nudit příliš složitými nebo zdlouhavými cviky, protože samotná masáž je určitým druhem zatížení těla. Široce využívané pasivní pohyby (tj. Pohyby prováděné dítětem pomocí dospělého), různé nápravné polohy a styling.

Důležitým rysem dětské masáže je opatrnost při výběru technik. Používají se všechny techniky klasické masáže, prvky akupresury a další typy reflexologie, měly by však být upřednostňovány jemnější a jemnější efekty. Různé tahy, opatrné tření (nejlépe prsty, které zvyšují citlivost rukou maséra), měkké hnětení, techniky lehkých šoků - to vše vám umožňuje dosáhnout požadovaného výsledku, aniž by to způsobilo nepříjemné pocity dítěte. To neznamená, že taková masáž je mělká a neúčinná, naopak, pokud dobře znáte techniku ​​a znáte účinek různých technik, můžete změnit povahu účinku.

V závislosti na účelu může být masáž tonizující nebo relaxační. Tónovací masáž se provádí rychleji, používají se všechny základní techniky, ale tření a hnětení jsou prováděny energičtěji, šokové metody se používají více. Relaxační masáž je charakterizována hladkostí a rovnoměrným rytmem pohybů, velkým množstvím hladících, uvolňujících vibrací (například třes), třením a hnětením - používají se pomalejší a hlubší metody, méně šoků..

V každém případě by masáž měla být bezbolestná. To je snad hlavní rozdíl mezi dětskou masáží a masáží dospělých, kde jsou přípustné určité bolestivé účinky (mnoho dospělých považuje bezbolestnou masáž za příliš slabou, a proto neúčinnou). U dítěte mohou bolestivé techniky způsobovat různé patologické reakce (například reflexní svalové napětí) a navíc se objevuje strach, který ruší celý pozitivní účinek, vytváří stabilní negativní postoj.

Hlavním kritériem správnosti masáže je nálada dítěte. Pokud dítě miluje masáž, stává se silnější a veselejší, pak je vše hotové dobře.

PODMÍNKY PRO SPRÁVNÉ MASÁŽE.

Místem masáže může být jakýkoli tvrdý povrch, nejlepší je speciální masážní stůl, ale doma lze použít lůžko pod postel, širokou lavici, stůl atd. Masáž můžete provádět na podlaze nebo na pevném panelu položeném na čalouněný nábytek. Nejdůležitější podmínkou je pevná podpora, jinak se vaše úsilí rozšíří nejen (a ne tolik) na tělo dítěte, ale také na měkkou pohovku nebo postel. Je vhodné, abyste měli možnost přistupovat k dítěti z různých úhlů a změnit si podporu (sedět nebo stát půl hodiny ve stejné poloze je docela únavné). Vzduch v místnosti by měl být teplý, ale svěží, v teplém období můžete masírovat otevřeným oknem (oknem) nebo vzduchem, čímž jej kombinujete s kalením.

Masáž se provádí nejdříve 30 minut po jídle, je také nerozumné vypořádat se s hladovým dítětem. V žádném případě byste neměli během masáže dát vašemu dítěti jídlo (sušení, sladkosti, ovoce) - to je prostě nebezpečné, dítě se může dusit. Pokud je dítě nezbedné - to znamená, že existují důvody, může být masáž odložena o chvilku, dokonce i odložena na další den. Pokud se dítě zhorší, dojde-li k nepříjemným pocitům, měla by se masáž omezit nebo dokonce dočasně zrušit.

Ruce maséra by měly být dokonale čisté, suché, měkké a teplé, nehty zkrácené. Hodinky, prsteny, vše, co brání pohybu prstů a rukou, by měly být odstraněny. Oblečení by mělo být pohodlné a lehké, ruce otevřené k loktům..

V masážních olejích pro děti se nepoužívají krémy, masti, prášky, mastek. Nejlepší je masírovat čistými rukama, protože mastné látky zvyšují klouzání a snižují účinnost takových technik, jako je tření a hnětení, a mastek suší pokožku dítěte. Kromě toho je možná alergická reakce na tyto látky. Pokud jsou vaše ruce příliš suché, před masáží je namažte krémem se zvýšeným pocením dlaní - prášek malým množstvím talku.

Během masáže nezapomeňte mluvit s dítětem, udržujte jeho dobrou náladu.

INDIKACE A KONTRAINDIKACE.

Správně provedená masáž je užitečná pro každého a je téměř nemožné je poškodit. Indikace pro masáž jsou velmi široké, zejména v pediatrické praxi, kde je to jedna z hlavních léčebných metod nebo je zahrnuta do řady léčebných opatření pro širokou škálu nemocí:

 • Poruchy vývoje nebo nemoci pohybového aparátu, z nichž nejčastější jsou ploché nohy, ploché valgusové nohy, klubová noha, zakřivení kostí dolních končetin, zhoršené držení těla, skolióza, nestabilita kloubů, deformita hrudníku atd..
 • Onemocnění dýchacích cest (bronchitida, pneumonie, bronchiální astma), oběhové orgány (srdeční vady, vegetativní vaskulární dystonie), zažívací orgány (biliární dyskineze, kolitida, gastritida), některá onemocnění ledvin, noční enuréza, metabolické poruchy (obezita), podvýživa) atd..
 • Zvláštní pozornost je věnována masáží při léčbě nemocí nebo poruch vývoje nervového systému, periferních i centrálních.

Účinek masáže na celé tělo jako celek vám umožní dosáhnout dobrých a stabilních výsledků. Existuje však řada stavů a ​​nemocí, při kterých je masáž kontraindikována.

Zde jsou uvedeny hlavní kontraindikace, aby nedošlo k poškození dítěte při jednání, vyhledejte lékaře a vyhledejte jeho podporu.

KLASICKÉ MASÁŽNÍ RECEPCE.

Masážní technika sestává z mnoha samostatných technik, které lze redukovat na následujících pět hlavních:

 • hladil
 • triturace;
 • hnětení;
 • šokové techniky;
 • vibrace.

Kromě těchto základních technik se používají také pomocné, což jsou v podstatě varianty uvedené hlavní.

Žehlení.

Podstatou této techniky, jak název napovídá, je zdvihnout tuto část těla, produkovanou určitým směrem. Hladkou začíná masáž nejčastěji a obvykle ji končí..

Kromě toho se hladí také mezi jinými masážními technikami..

Hladění má významný vliv na centrální a periferní nervový systém, kůži, krevní oběh a lymfatický tok.

Při pomalém a mírném podávání se excitabilita nervového systému snižuje, tj. Projevuje se výrazný uklidňující účinek. Tento typ hlazení vám umožňuje odstranit nebo snížit bolestivost při úrazech a onemocněních nervosvalového systému.

Rychlé a energické hladení přispívá k mírnému zvýšení tónu nervové soustavy..

Hlazení čistí pokožku odumřelých epidermálních buněk, prachových částic a choroboplodných zárodků. Současně se otevřou kanály potu a mazových žláz, zlepší se jejich aktivita a dýchání kůže, krevní oběh a zvýšení výživy pokožky (stává se měkčí a pružnější), zvyšuje se místní teplota.

Pohladění zlepšuje odtok lymfy a krve (nejen z cév podstupujících komprese, ale také z cév z přilehlých oblastí), což pomáhá snižovat stagnaci a otoky tkání.

Odrůdy příjmu: hladil letadlo; zametání hladil.

Ploché hladil.

Ploché hlazení se zase dělí na hladké hlazení a tlak (s hmotností).

Pohyby rukou se vyskytují v různých směrech: podélném, příčném, kruhovém, klikatém atd..

Zametání hladil.

Zametání hlazení je rozděleno na: zametání hlazení povrchu; zametání hlubokým hladením; zametání přerušovaného hladění.

Vzrušující přerušované hladění má stimulační účinek a používá se k oživení lokálního krevního oběhu v tkáních, zvýšení svalové kontraktility, stimulaci cévních stěn hlubokých cév a také k podráždění hlubokých nervových kmenů..

Zvláštnost provádění všech druhů hlazení závisí na masírované oblasti. pokud není možné použít základní techniky, použijte pomocné. například: ve tvaru hřebenu (s klouby, používané v místech masivního svalstva), žehlení (se zadní částí ruky), hrabání (hladké) (se špičkami oddělených prstů), hlazení jako kleště (snadné sevření).

Triturace.

Podstatou této techniky je přemístění nebo protažení tkání různými směry. Při tření by se masážní paže mělo posunout, přemístit kůži a neklouzat na ní. Jinými slovy: tření je masáž hlubší tkáně kůží.

Vytlačování a napínání tkání vede ke zvýšenému krevnímu oběhu v důsledku vazodilatace a zrychleného toku krve. teplota pokožky stoupá o 1,5 - 3 stupně. Více kyslíku, živin a biologicky aktivních látek se dodává do tkání, metabolické produkty se odstraňují rychleji, ztuhnutí, patologické usazování a hromadění tekutin v tkáních.

Tato třecí akce se široce používá při terapeutických a sportovních masážích..

Intenzivní tření zvyšuje kontraktilní funkce a svalový tonus, zvyšuje elasticitu a mobilitu tkání.

Existuje několik typů podání: třením konečky prstů; třením dlaně; třením zadním povrchem prstů složeným v pěst; třením malého polštáře odděleně od palce, ukazováčku nebo prostředního prstu; třením loketním okrajem štětce.

Mezi pomocné techniky patří: šrafování, hoblování, hrábě a hřebenové broušení, řezání a křížení, broušení typu kleští.

Hnětení.

Hnětení spočívá v uchopení, zvednutí, vytlačení a posunutí tkání. Jedná se o pracnou a technicky náročnou techniku, která vyžaduje hodně času při téměř jakémkoli typu masáže.

Hnětení silnější než všechny ostatní techniky ovlivňuje nervosvalový systém.

Pod vlivem hnětení ve svalech, lymfy a krevním oběhu se výrazně zvyšuje, aktivují se oxidačně redukční procesy, zlepšuje se tkáňová výživa, zrychluje se vylučování metabolických produktů, což přispívá k rychlejšímu obnovení svalové výkonnosti (zejména únavy). Svaly se stávají silnějšími a pružnějšími, proto lze hnětení považovat za druh pasivní gymnastiky pro svaly a lze jej efektivně využít k preventivním účelům nebo k odstranění atrofie svalového systému..

S pomalým tempem hnětení, ale silným a prodlouženým, se excitabilita a svalový tonus obvykle snižují (relaxační účinek), a naopak, s rychlejším tempem, povrchem a kratší hněticí dobou se zvyšuje excitační procesy a svalový tonus (tonický efekt).

Odrůdy příjmu: boční hnětení a podélné.

Mezi pomocné metody hnětení patří: plstění, válcování, stříhání, natahování, lisování, hnětení typu kleští, svírání, mačkání.

Vibrace.

Vibrace je charakterizována použitím rychlých oscilačních a trhavých pohybů, které způsobují otřesy tkáně.

Díky pružnosti tkání se mechanické povrchové vibrace, které se objevují na povrchu, šíří ve formě vln. Navíc, v závislosti na síle a síle vibrací, vlny mohou procházet nejen podél povrchových tkání a svalů, ale mohou pronikat hlouběji a způsobovat vibrace vnitřních orgánů, hluboko ležící cévy a nervy.

Mírné třepání tkání má uklidňující účinek na nervový systém, zatímco intenzivní je vzrušující. Třepání tkáně působí jako analgetikum, které se používá při různých zraněních a onemocněních muskuloskeletálního systému.

Vibrace v kombinaci s jinými masážními technikami podporuje lepší odtok lymfy, intersticiální tekutiny a žilní krve a zvýšení svalové kontraktility. Přijetí stimuluje funkci kůry nadledvin, aktivuje opravu tkáně a zkracuje tvorbu kostní dřeně.

Šoky způsobené vibracemi skvěle ovlivňují funkci vnitřních orgánů (zvýšená pohyblivost střev, sekreční funkce žaludku, játra, průdušky).

Rozlišujte bodové a nepřetržité vibrace

Mezi pomocné metody nepřetržitých vibrací patří: třepání, třepání, třepání, tlačení.

Šokové techniky.

Při provádění šokových technik jsou tělové tkáně vystaveny rytmickým a častým úderům různými částmi ruky a prstů maséra..

Když energický a rychlý, šokové techniky tonizují účinek na centrální nervový systém a neuromuskulární aparát a často se používají pouze pro tento účel. V různých patologických procesech pomáhají redukovat a dokonce zastavit bolest, a proto mohou být použity jako „rušivý“ nástroj pro masírování tkání umístěných vedle oblastí bolesti..

Druhy příjmu: vpich; překvapující; pat; sekání; prošívání.

Kombinované triky.

Velmi často se také používají kombinace masážních technik, které se nazývají kombinované, například:

 • hnětení a třepání;
 • střih a tlak;
 • komprese a protahování;
 • strečink a vibrace;
 • tlak a vibrace;
 • tlak a tření;
 • hladil a třásl se.

Kombinace jednotlivých technik, které shrnují účinky vyvolané jednotlivými masážními technikami, má velký fyziologický význam. Navíc kombinací různých technik a změnou jejich posloupnosti můžete změnit pracovní svaly vašich rukou a tím usnadnit masáž.

Autorka - Irina Krasikova. Dětská masáž. Tři až sedm let.

S sortimentem se můžete podrobněji seznámit v katalogu našeho internetového obchodu

Jak masírovat své dítě sami? Masáž pro děti různého věku

Masáž pro dítě není jen pohlazením, ale také komunikací, které matce umožní navázat užší vztahy s dítětem. Tento léčebný postup pomáhá dítěti rozvíjet se a je vhodný jak pro prevenci nemocí, tak pro jejich léčbu. Masáž pomáhá při nastavování koordinované práce orgánů a systémů těla.

Masáž má příznivý vliv na vývoj nervového a pohybového aparátu dítěte. Poskytnutí 1krát denně 15 min. tento užitečný postup zajistí harmonický vývoj drobků, stimuluje znalost světa. Komunikace během masáže je nutná, stimuluje rozvoj řeči. Je lepší masírovat ve dne, hodinu po druhé snídani nebo obědě, dítě by nemělo mít hlad. Pokud dítě nemá náladu, můžete postup vynechat.

Když zahájíte masáž, ruce by měly být teplé a nehty zkrácené, měli byste odstranit prsteny, hodinky a náramky, abyste nepoškodili citlivou pokožku dítěte. Nejprve se spojte s dítětem, promluvte si s ním a pak začněte sezení. Proveďte všechny triky opatrně, bez náhlých pohybů a otřesů, pokud jsou na kůži vidět vyrážky alergické povahy, obejít tato místa. Analyzujte chování dítěte a zvýrazněte techniky, které se mu líbí, aby s nimi začaly další relace.

Masáž pro děti od 2 týdnů

Lehkou masáž lze zahájit 2-3 týdny drobky, hladit nohy, paže, záda, bříško z periferie do středu podél „masážních linií“, jemně hnětet prsty na pažích a nohou. V tomto věku stačí 5–10 minut. Je nemožné použít sílu, rozdrtit, masírovat, pokud je dítě nezbedné, měla by se zkrátit doba masáže. Vás naučí dotýkat se na nohou a dlaních, na prstech a nohou Existuje mnoho nervových zakončení, které je stimulují, přispíváte k rozvoji sluchu, zraku, řečových procesů.

Hladké břicho ve směru hodinových ručiček přispívá k lepší absorpci potravin. Někdy stačí položit ruku na bříško dítěte, aby se zahřálo a dítě se v době útoku bude cítit lépe. Během masáže neovlivňujte páteř, lymfatické uzliny pod koleny a pod pažemi, játra a srdce.

Masírujte dítě od 3 do 4 měsíců

Za 3–4 měsíce můžete přidat metody mletí, hnětení a poklepání, čímž prodloužíte dobu trvání masážní relace na 20–30 minut, pokud je dítě pozitivní. Nyní můžete představit prvky gymnastiky založené na reflexech a pasivních cvičeních k posílení svalů: křížení a zvedání paží na hrudi; boxerské pohyby; táhne se nahoru a do stran; míchací-chovné boky; válcování z jedné strany na druhou. Vezměte si následující triky:

 1. První malé kroky. Vezměte dítě za podpaží a nechte ho spočívat na tvrdém povrchu, mírně ohýbejte trup. První kroky začne reflexivně..
 2. Uchopovací reflex. Dejte dítěti své ukazováčky, čímž ho „zatáhne“ do sedu. To znamená, že v okamžiku, kdy vás popadne za ukazováček, pomalu táhněte směrem k sobě. Toto cvičení lze provést, když dítě drží hlavu dobře..
 3. Trénujeme záda. Položte dítě na bok a posuňte prst blízko páteře ve směru od pánve k krku, jemně zatlačte. Současně pro něj bude fungovat reflex pro prodloužení trupu.
 4. Masáž dlaní a prstů. To je jeden z hlavních stimulantů pro rozvoj řeči dítěte. Později můžete přidat modelování ze slaného těsta nebo plastelíny, prstové hry. Masáž nohou stimuluje dítě k pohybu prstů na nohou.
 5. Ležící na bříšku. Od 4 do 5 měsíců se doporučuje dát dítě na břicho častěji, aby tlačilo nohy ze zdi nebo z paží (je lepší nevkládat polštář, chybí mu). Toto je skvělé cvičení, které vám pomůže naučit se procházet. Zkuste to udělat každý den, ale pokud si všimnete, že v poloze na břiše je dítě unavené (začalo plakat, jednat), vyplatí se ho otočit. Cvičení stimuluje svaly krku, zlepšuje zažívací trakt, výfuk plynu.
 6. Položte dítě na břicho, sevřete boky, zvedněte, hlava bude dole. V posledních měsících těhotenství se dostane do pozice, ve které byl v děloze. Toto cvičení provádějte bez náhlých pohybů.

Video, jak se masírovat pro děti

Masáž pro děti od 6 do 12 měsíců

Masáž pro děti od šesti měsíců zahrnuje takové techniky, jako je vyrovnávání rukou na hrudi, ohýbání nohou (střídavé a současné); tahy zezadu do žaludku; střídavě hladil, třel, řezal, hnětel, udeřil a mravenčil záda; ohýbání nohou při ležení na břiše s důrazem na dlani nebo stěně; hladil břicho; zvedání rovných nohou; podpůrné dřepy; tahy zezadu do žaludku.

Masáž pro dítě od 12 měsíců

Po 1 roce se profylaktická masáž podobá technice pro dospělé: relace začíná zezadu. Ruce a nohy začnou masírovat od nejbližšího úseku k lymfatickým uzlinám na periferii: nejprve ramena, pak předloktí a ruka; nejprve stehna, pak holeně a chodidel.

Počet opakování každé masáže je 3 až 5krát, trvání každé sezení je asi půl hodiny (maximálně - 45 minut). Pokud dítě během sezení usne, je nejlepší provést cvičení před masáží.

Pokud lékař předepsal léčebnou masáž, je pro profesionála lepší to udělat, nebo alespoň ukázat techniku ​​a sled pohybů, říct vám o nuancích sezení. Zkušené speciální pohyby jsou honované, mají znalosti mechanismů působení na nervový systém, svaly a klouby dítěte, což umožňuje dosáhnout požadovaného účinku.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Blog: Masáž pro kojence

Objednejte si masáž

Masáž pro kojence

Baby masáž je efektivní a zcela bezpečná příležitost k výraznému zlepšení dítěte již v prvních měsících života. Mnoho rodičů nechápe, proč je nutný profesionální dopad, pokud dítě nemá problémy a patologie. Vedení se doporučuje nejen v případech, kdy je problém již patrný a je patrný, ale také pro dokonale zdravé děti.

Procedura snižuje svalový tonus, poskytuje plasticitu, normalizuje krevní oběh, uklidňuje dítě.

Masáž pro dítě: proč je to užitečné

Masážní procedura je fyziologická metoda, která pomáhá předcházet a léčit různá onemocnění. V dětské praxi je masáž nejen účinnou metodou stabilizace svalů a páteře dítěte, ale také přispívá k klidu, odolnosti dítěte vůči stresu..

Tělo dítěte se neustále vyvíjí a reaguje na jakýkoli dopad: od výživy po lékařské události. To je důvod, proč masírovat děti nejen léčí a léčí, ale také mu pomáhá harmonicky se rozvíjet z psychofyzického hlediska.

Postup pro dítě:

 • má relaxační účinek na svaly;
 • zlepšuje a normalizuje krevní oběh;
 • pozitivně ovlivňuje ochranné funkce těla;
 • minimalizuje koliku;
 • stabilizuje nervový systém;
 • stabilizuje zažívací trakt;
 • pozitivně ovlivňuje činnost a vývoj pohybového aparátu;
 • trénuje, rozvíjí motorické dovednosti.

Druhy masáží pro kojence

Dnes existují tři hlavní účely provádění dětské masáže:

Terapeutické a nápravné masáže provádí specialista po konzultaci s ošetřujícím lékařem, pokud jsou pozorovány patologické problémy. Taková sezení přispívají k vyléčení určitého onemocnění. Jmenování je předepsáno neurologem, ortopedem nebo chirurgem. Třídy mohou začít od dvou měsíců věku, v některých případech jsou předepsány v pátém týdnu života.

Preventivní masáž se provádí za účelem zvýšení ochranných funkcí těla, kvalitativní tvorby imunitního systému dítěte a jeho harmonického vývoje.

Funkce práce dětského maséra

Mnoho matek se učí dělat dětskou masáž sami, ale bez mnoha zkušeností může být tento přístup nebezpečný: namísto rozvoje silného nervového systému a kvůli nepříjemným pocitům dítě začne plakat více, během relace je nervózní. Negativní reakce může v budoucnu způsobit neklidné chování. Nedostatek specifických fyziologických znalostí může vážně poškodit zdraví dítěte..

V prvním roce života se doporučuje provádět tři průběhy procedur, je důležité, aby se relace prováděla i v případě, že chybí i nejmenší kontraindikace. Pokud se rodiče přesto rozhodnou samostatně provádět masážní procedury, můžete použít pouze techniku ​​hladení a tření.

Pro účinnost postupu musíte dodržovat následující pravidla:

 • jeden průběh procedur trvá deset dní;
 • doba trvání relace není delší než 45 minut, trvání závisí na reakci;
 • první zasedání netrvá déle než půl hodiny;
 • události se konají ráno;
 • mezi kurzy by měla být přestávka minimálně 30 dní, nejlépe však 3 měsíce;
 • jsou-li prováděna gymnastická cvičení, musíte je provést ihned po sezení;
 • preventivní masáž se provádí pouze při dobrém zdravotním stavu a dobré vůli dítěte;
 • Masáž se provádí 60 minut po krmení nebo 60 minut před zahájením, postup před spaním se také nedoporučuje;
 • preventivní a posilující masáž se doporučuje dětem do jednoho roku, kdy je dítě ve věku dvou let, přirozená fyzická aktivita je dostatečná, ale to se netýká terapeutických.

První rok života člověka je podmíněně rozdělen do pěti věkových stupňů, přičemž vlastnosti postupu závisí na věku.

V prvních třech měsících života u dětí jsou svaly zodpovědné za ohýbání paží a nohou hypertonické. Během tohoto období je masáž určena k uvolnění napjaté svalové tkáně..

Od čtvrtého měsíce prochází hypertenze, takže se specialista zaměřuje na posilování svalů končetin pomocí pasivních cvičení. Maximální pozornost je věnována masírování dlaní prstů, protože tento přístup umožňuje ovlivnit jemné motorické dovednosti a přispívá k rozvoji řečových center. Ve stejném věku začínají provádět jednoduchá gymnastická cvičení pro kojence.

Šestiměsíční dítě je již schopno sedět a převrátit se, takže hlavním úkolem v tomto období je harmonický vývoj svalů břicha a dorzální zóny..

V devíti měsících dítě činí první kroky, takže masáž je složitá, je zaměřena na úplné posílení těla.

Ve dvanáctém měsíci života se dítě nezajímá o sezení, proto je důležité ho bavit. V tomto období je hlavním úkolem zasedání posilovat svaly, rozvíjet dobrou koordinaci.

Jak provádět dětskou masáž

Masáž dítěte se výrazně liší od relací, které se provádějí u dospělých, adolescentů.

Příprava pokožky dítěte se provádí pomocí lehkých úderů ve směru toku lymfy do lymfatických uzlin. První fáze je zaměřena na normalizaci krevního oběhu a maximalizaci relaxace svalové tkáně. Po tření dítěte je jeho elasticita zlepšena, zlepšuje přirozenou výživu svalů a má uklidňující účinek na nervový systém. Třete ve směru hodinových ručiček, držte je třemi prsty s vyšší intenzitou.

Když je tělo dítěte připraveno k plnohodnotnému nárazu, specialista nebo rodič přistoupí k hnětení, které se provádí v kruhu s translačními pohyby, použijí se také pouze tři prsty: prsten, prostřed a index. Tato fáze je jiná v tom, že má hlubší účinek, eliminuje otoky a zlepšuje průtok lymfy.

Lehký tonický efekt dává vibraci - poslední fázi masáže. Liší se analgetickým účinkem a působí také jako antispasmodika. V této fázi se metabolismus dítěte zlepšuje. Můžete to provést oběma prsty a dlaní s dostatečnou intenzitou.


Je důležité pochopit, že nesprávná masáž dítěte může způsobit nejen okamžité narušení, ale také ovlivnit vývoj dítěte v budoucnosti: špatně provedená procedura může vyvolat různá onemocnění páteře (skolióza, osteochondróza) a zhoršit stav svalů. Pokud rodič nemá zkušenost s masáží novorozence, je lepší vyhledat pomoc odborníků.

Maséři z Praktika-M jsou odborníci s bohatými zkušenostmi. Najdeme přístup ke každému dítěti, vyloučíme i minimální rizika a v důsledku toho dosáhneme maximální efektivity. Procedura se provádí doma pro maximální pohodlí dítěte. Najdeme přístup i k tomu nejzranitelnějšímu pacientovi. Postarejte se o zdraví vašeho dítěte v prvním roce života - kontaktujte nás. U nás bude vaše dítě zdravé a aktivní.!

Jak dát svému dítěti masáž na posílení jeho zadních svalů

Masáž zad pro děti je komplexní účinek různých technik na kůži a svalovou tkáň. Procedura podporuje správný fyzický a duševní vývoj, protože stimuluje reflexní zóny. Masáž pro novorozence je indikována na neurologické problémy, klikový hřídel. Starší děti jsou předepsány postupy pro poruchy držení těla, zranění, období zotavení po zlomeninách páteře.

Indikace a kontraindikace postupu

Dětská masáž zad je nezbytným postupem pro mnoho dětí a dospívajících. Je předepsán pro následující zdravotní problémy:

 • zranění utrpěná během porodu;
 • hypoxie;
 • zvýšený svalový tonus;
 • plochá chodidla;
 • porušení držení těla;
 • abnormality ve vývoji kostní tkáně;
 • opožděný psychomotorický vývoj, řečové problémy;
 • patologie nervového systému.

Kurz je předepsán pro řadu dalších indikací. Pediatr může například doporučit postup ke snížení imunity, nachlazení, kašel.

Jakýkoli fyzioterapeutický postup má řadu kontraindikací. Masáž není výjimkou. S následujícími patologiemi jsou relace zakázány, bez ohledu na typ a techniku ​​provedení:

 • horečka;
 • infekce
 • zánětlivé procesy v těle;
 • vyrážky na kůži - pustuly, vyrážky, zarudnutí, alergické vyrážky;
 • vážné poruchy práce nervové soustavy;
 • epileptické záchvaty, křeče;
 • hydrocefalus;
 • srdeční vady;
 • různé typy kýly.

U těžkých forem patologických stavů CNS, vrozených poranění, zlomenin je indikována pouze lékařská masáž určité techniky.

Druhy a techniky masáže

Princip masáže pro děti je stejný jako u dospělých, ale pohyby by měly být jemnější a opatrnější. Mezi hlavní typy masáží patří:

 • lékařský;
 • ortopedické;
 • obecné nebo klasické;
 • směřovat;
 • emendický;
 • drenáž nebo náraz;
 • dakryomasáž.

Terapeutikum je předepsáno, když se u dítěte zjistí, že má nějaké patologie. Onemocnění je léčeno konzervativně, jako další účinek se doporučuje masáž. Tato technika je jednoduchá, ale je lepší absolvovat celý postup na dětské klinice nebo zavolat masážního terapeuta doma, zejména pokud jde o novorozence. Léčebná léčebná masáž je předepsána pro neurologické patologie a některá onemocnění vnitřních orgánů.

Ortopedická léčba je nejčastější, protože se používá pro problémy s pohybovým aparátem: ploché nohy, zhoršené držení těla, vrozené patologie, zranění utrpěná při porodu, stejně jako torticollis a deformace chodidel. Masáž je také určena pro dítě k posílení zadních svalů. Kurz by měl vést specialista nebo rodič pod vedením masážního terapeuta.

Klasický typ masáže je jinak nazýván všeobecnou nebo regenerační. Proceduru lze provést doma, nemá věkovou hranici. Mohou to provádět rodiče po zaškolení odborníkem. Masážní technika uvolňuje a tónuje tělo dítěte. Doporučuje se těm dětem, které často trpí nachlazením, mají oslabenou imunitu, jsou snadno vzrušivé nebo jsou inhibovány kvůli neurologickým problémům..

Akupresura je populárnější ve východních zemích, ale prosadila se po celém světě. Ruce masážního terapeuta působí na body, které jsou zodpovědné za určité orgány na zádech a dalších částech těla dítěte. Nedoporučuje se to provádět sami, protože musíte mít znalosti o akupunktuře.

Emendický typ masáže je málo známý, protože se týká složitých metod manuální expozice, které ne všichni masážní terapeuti dokážou. Specialista musí mít znalosti o biologicky aktivních bodech na těle dítěte. Správná technika zlepší odtok lymfy, která umožní tělu očistit se. Tento typ masáže nelze provádět samostatně doma..

Drenážní masáž je nutná v případě obtíží při léčbě nachlazení, zejména kašle. Tato technika je jednoduchá, rodiče to dokážou sami. Tento postup pomůže zlepšit výtok sputa, vyrovnat se s mokrým kašlem a zmírnit jej..

Specifika dětské masáže v závislosti na věku

Technika vedení novorozeného dítěte se výrazně liší od postupu u dospělých dětí.

Když je dětská nálada dobrá, můžete zahájit postup. Musíte ji položit před sebe, navázat oční kontakt, jemně promluvit. Je důležité udělat vše, aby se nebál.

Masáž pro dítě zahrnuje hladení dlaní nebo prsty, které mohou nahradit hnětení. Místo klepnutí musíte udělat lehké vyskakování prsty.

 • položte dítě na břicho, hladil hlavu, ramena, límec;
 • jít na záda, hýždě, nohy dítěte a v každé oblasti vydržet na minutu;
 • otočte se dozadu, ohněte a uvolněte paže a nohy;
 • hladil žaludek jemnými pohyby ve směru hodinových ručiček;
 • třením chodidel a dlaní;

Na konci je třeba přidat hladil celé tělo. Pohyb se může opakovat, pokud má dítě ráda a necítí úzkost. V tomto procesu musíte mluvit s dítětem.

S věkem by pohyby maséra měly být intenzivnější, protože svalová hmota dospělého dítěte je větší a musí být dobře napnuta..

Masáž zad pro dítě starší 5 let by měla být zaměřena na prevenci skoliózy, kyfózy, lordózy. Tento postup, prováděný pravidelně a kompetentně, zlepší krevní oběh a průtok lymfy a také posílí slabé svaly zad..

Přínos a možné poškození

Během růstu a vývoje je dítě stále slabé a náchylné k vlivům prostředí. Masáž je zaměřena na obnovení obranyschopnosti těla, posílení svalové tkáně, celkového tónu, schopnost uklidnit nebo naopak oživit.

Poškození masáže je možné, pokud má dítě v anamnéze nemoci neslučitelné s tímto postupem. Kurz by proto měl předepisovat pouze pediatr nebo úzký specialista, zejména pro lékařské techniky.

Stojí za to masírovat děti do jednoho roku?

Pro děti do jednoho roku jsou gymnastika a terapeutická masáž povinnou součástí vývoje. První rok života je ten hlavní, dítě se seznamuje s mámou a tátou, svět kolem něj, učí se komunikovat, učí se jeho projevům. Rodiče často čelí otázce - co dělat s vývojem dítěte během tohoto období a jaké postupy jsou zapotřebí. Potřebuje dítě terapeutickou masáž nebo gymnastiku, kolik sezení vyžaduje?.

Přehled procedur

Masáž pomáhá rozvíjet křehké svaly, nervový, trávicí a kardiovaskulární systém. Při výběru techniky je důležité znát složitosti procedury pro děti. Pro děti je tato technika podobná technice pro dospělé, ale ne všechny techniky jsou uvedeny pro první rok života, ne všechny lze provést. A ty, které jsou uvedeny, jsou prováděny jemně a jemně. Rozhodnutí o tom, jaký typ masáže děti potřebují, je terapeutická nebo obecná. Kdo bude postupovat - masérka nebo samotní rodiče. Kdy začít? Bude gymnastika doplňkem obecného postupu zotavení? Mezi hojností literatury a videa je někdy těžké přijít na to. Používání lekcí videa je mnohem snazší porozumět masážním technikám než prohlížení tištěné literatury. Video vám umožňuje zvážit každý pohyb specialisty a pak jej s přesností opakovat.

Obecné požadavky na děti do jednoho roku:

 1. začněte sezení od 1,3 do 2 měsíců, provádějte denně po 45 minutách. po jídle nebo 35 před jídlem, před spaním se procedura nedoporučuje, délka masáže v jednom sezení je 7-10 minut;
 2. Předem provětrejte místnost, sledujte mikroklima (teplota ne nižší než +22 stupňů), provádějte proceduru bez oblečení v horké sezóně a přikryjte dítě v chladu;
 3. uvolněte ruce od hodinek, prstenů a náramků. Teplé ruce, oblečte si volné oblečení;
 4. nejprve najít vzájemné porozumění s dítětem, sledovat jeho reakci, pokud je dítě nespokojeno, neprovádějte postup;
 5. provádět měkké pohyby podél cév a obcházet játra, ledviny a pohlavní orgány;
 6. Nepoužívejte masáž pro nezdravé děti.

Masáže a gymnastika pro děti do jednoho roku

Gymnastika a masáž jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu a výchovy, které jsou nezbytné pro dítě do jednoho roku věku. Gymnastika rozvíjí dětské svaly a provádí se spolu s masáží as přijetím vodních procedur.

Hlavním úkolem gymnastiky pro děti je svalová relaxace, stimulace dítěte k nezávislým pohybům. Gymnastika je určena k rozvoji dovedností v rukou, což mu umožní vést aktivní životní styl.

Gymnastika také rozvíjí velké svaly. Všechny požadavky na masáž jsou vhodné pro provádění gymnastických cvičení. Video návody jsou k dispozici na internetu, které vám pomohou podrobně porozumět trikům postupu..

Gymnastika pro děti se dělí na rozvoj koordinace, rovnováhy a dýchání:

 • pasivní cvičení, platí pouze od 3 měsíců - jsou určeny pro přirozené pohyby, flexe a prodloužení. Masér pomáhá dítěti přirozeně se pohybovat;
 • cvičení založená na nepodmíněných motorických reflexech; o čtyři měsíce se dítě začne ohýbat na břiše, zvedne a natáhne hlavu dopředu, masážní terapeut mu pomůže tyto pohyby;
 • aktivní pasivní cvičení - posadení, usrkávání rukou, podpora pod podpaží, snadné kývání.

Masoterapie

Léčebný postup pro děti musí být předepsán lékařem. Často jsou jmenováni pediatrickými chirurgy, ortopedy a neuropatology. Masáž pro děti do jednoho roku pomáhá s Clubfootem, skoliózou, plochými nohami (muskuloskeletální systém); bronchitida, rinitida a některá onemocnění střev a nervového systému.

Existují kontraindikace pro děti do jednoho roku - akutní virová onemocnění, zánět kůže a lymfatických uzlin, artritida, tuberkulóza, kýla atd. Terapeutická masáž by měla být prováděna odborníkem s potřebnými znalostmi o fyziologii dítěte. K řízení je přizván profesionální masér se zkušenostmi. Je lepší, aby byli rodiče během sezení přítomni, aby došlo k kontaktu s cizincem.

Krémy a prášky se často nedoporučují, protože ucpávají póry jemné kůže. V extrémních případech, pokud je pokožka příliš suchá, doporučujeme ji namazat vazelínou..

Pomáhá léčebná masáž s pupeční kýlou. Masér lehkými kruhovými pohyby v jednom směru a poté ve druhém tahem bříšku a postupně přechází k brnění. Clubfoot je léčen masážemi. V tomto případě se používá broušení a hnětení. Třete kůži prsty z páteře na boky nebo z nich na paty. Intenzivně hněteme kůži a pečlivě sledujeme reakci dítěte. Pokud se cítil nepohodlně a plakal, musíte jít hladit nebo zastavit proceduru.

Obecná masáž

Tento postup je k dispozici matkám a otcům, je užitečný pro zvýšení nálady dítěte a nutí životně důležité orgány pracovat v plné síle. Chcete-li účinně provádět celkovou masáž, musíte znát pravidla. Je vhodné se seznámit s pravidly na webech, na nichž jsou prezentovány videonávody..

Ujistěte se, že v místnosti nejsou žádné koncepty. Uklizte si ruce, měly by být čisté a teplé, nehty zkrácené. Sledujte pohyby rukou - lehké, hladké. Každý příjem musí být proveden 3-5 krát.

 1. Nohy. Proveďte kroucení a hladil. Začněte kotníkem: hlezenním kloubem hněte dvěma prsty. Jděte na kolena a jemně zamíchejte klouby. K masáži kyčelního kloubu je třeba dítě mírně zvednout a začít ohýbat nohu v koleni. Na konci sezení masírujte nohy - spirálními prsty.
 2. Žaludek. Žaludek dítěte hladí jeho dlaně ve směru hodinových ručiček. Během zákroku je lepší zvednout nohy, pak se břicho přirozeně ohne. Pokud dítě není proti zákroku, můžete jemně pohybovat prsty do oblasti pupku. S každým pohybem je nutné zvětšit průměr.
 3. Hruď. Hrudník dítěte se masíruje od jeho středu k ramenům, čímž se vyrovnávají pohyby. Udělejte diagonální tahy od hrudníku po rameno. V žádném případě nemůžete tvrdě tlačit, každá strana se masíruje střídavě.
 4. Ruce. Masáž rukou se provádí otočením dítěte na bok. Paže jsou jemně zkroucené, ruce jsou lehce masírovány kostmi prstů. Lokty nejsou přehlíženy, ohýbají a uvolňují ruce, potřásají je, houpají se ze strany na stranu.
 5. Zadní. Nervová zakončení vyčnívající z páteře jsou zodpovědná za tělesné funkce. Masážní pohyby pomáhají dítěti uklidnit se, uvolnit se a usnout. Zároveň platí pravidlo - samotná páteř nemůže být masírována! Při stisknutí, hladení zad, pohybu do oblasti nohou se doporučuje provádět lehké svírání. Další metodou je ohýbat nohy dítěte a snadno je přitahovat k zadku. Dětská ruka by měla být přitažena k noze. Vytvořte „člun“, otočte dítě na břicho a připojte ruce a nohy za sebou.

Škola Iriny Krasikové

Slavná kniha o dětské masáži, jejímž autorem je Irina Krasikova, vyšla v roce 2000, ale je stále populární. Irina v tom vyjadřuje svým rodičům myšlenku, že spolu s výchovou a krmením potřebuje dítě správný fyzický vývoj. Je nutné pomoci dítěti fyzicky se rozvíjet a masáž pro děti je jen pomoc maminkám a tatínkům.

V knize autor podrobně analyzuje psychoemocionální stav dítěte, v souladu s nímž nabízí rozvinuté komplexy. Jsou prezentovány cvičební komplexy pro zdravé děti s vývojovými i předčasnými. Metody vyvinuté Irinou Krasikovou vycházejí ze studií nejstarších ruských pediatrů: A.F. Turra, C.D. Hubert a další: Dětská gymnastika se nezapomíná, v publikaci najdete i cvičení vhodná pro děti do jednoho roku. Kniha je ilustrována..

Irina Krasikova představila videonávody. Videoklipy jsou tematicky rozděleny na části - pro kojence, pro předčasně narozené děti je samostatně k dispozici video o masážních technikách pro různé části těla.

Při volbě rozhodnutí o tom, zda provádět wellness procedury pro dítě, které z nich jsou lepší, nezávisle nebo za pomoci odborníka, je často nutná konzultace s pediatrem. Řekne vám, která gymnastka je vhodná pro dítě do jednoho roku, jaké masáže, kolikrát se doporučuje provádět je, a vypráví o nuancích léčebných komplexů.

Aktuálně zbývá 23 recenzí, průměrné hodnocení: 4,39 z 5

Proč potřebujete miminkovou masáž??

Malé dítě se učí svět dotykem, takže jsou pro něj tak důležité a nezbytné. Nejcitlivější jsou dotyky matky. Dotek maséra se zkušeností nebo jinými slovy terapeutická masáž doma nebo vně je však užitečný a tvaruje tělo dítěte. Tento postup aktivuje imunitní systém a příznivě ovlivňuje úplný vývoj a tvorbu svalových skupin, kloubů, kostí a správný vývoj oběhového a nervového systému. Po masážních sezeních dítě sebevědomě zvedne a drží hlavu. Všechny děti potřebují masáž, protože zlepšují duševní a fyzickou kondici dítěte. Tento postup doporučují pediatři. Protože dítě v prvních týdnech života zažívá poporodní stres vyplývající z přizpůsobení se novému prostředí.

Kdy je nutná masáž pro děti?

Pediatrové doporučují masáž nejen pro nemocné děti, ale i pro zdravé. Protože tento postup v mladém věku má pozitivní vliv na krevní oběh, vývoj svalů a dýchacích cest. Masáž je také dobrou prevencí mnoha nemocí a zlepšuje trávení přirozeným způsobem a odstraňuje koliku. Tento léčebný postup umožňuje předčasně narozeným dětem dohonit se svými vrstevníky bez použití léků a pilulek, které mají škodlivý účinek na tělo dítěte. Léčivá masáž je nutná, pokud má dítě narušený pohyb, sklon ke zácpě, koliku a obtížný pohyb hlavy. K těmto problémům dochází v důsledku skutečnosti, že rodiče kladou své děti na nohy příliš brzy, díky čemuž se děti dostávají do páteře. Vývoj každého dítěte je individuální, proto se jej nepokoušejte urychlit. Při těžké úzkosti vezměte dítě k pediatrovi lépe. Musíte však zajistit, aby vývoj dítěte nebyl příliš zpožděn. Lékařská masáž v takových případech pomůže dítěti udělat první kroky, posílit svaly. Pediatrové předepisují tuto léčbu nohou nohou, varusu a plochých nohou, dysplazie kyčle, klikové hřídele, hypotenze, pupeční kýly a svalové hypertonicity. Při výběru masážního terapeuta se ujistěte, že musí mít příslušný certifikát.

Jaké masáže dělají novorozenci

Existují dva typy procedur: léčebné a preventivní. Preventivní pohled je nutný pro prevenci dětských nemocí a celkový vývoj dítěte a terapeutický je předepsán pediatrem. Lékařské masáže se dělí v závislosti na metodách jejich provádění. K jeho provedení existuje 14 typů technik..

 1. Vibrace. Je předepsán dětem s bronchitidou, plicními chorobami a kojencům, kteří mají kašel se sputem. Tento typ masáže pomáhá zbavit se sputa bez užívání drog. Procedura zahrnuje rytmické klepání na záda s napodobením vibrací.
 2. Standardní nebo klasické. Předepisuje se dětem, aby se zlepšil celkový stav těla a normální vývoj psychiky. Tento typ postupu se provádí pomocí tření, mačkání, vibrací, hnětení, hlazení a vibrací.
 3. Umět. Doporučeno pro děti od 3 let s bronchitidou. Masážní nádoba zlepšuje krevní oběh, metabolismus, uvolňuje bronchiální křeče a odstraňuje sputum z plic.
 4. Lékařský. Pediatrové předepisují tento typ postupu pro komplexní léčbu nemoci. Během tohoto procesu masážní terapeut stimuluje body, čímž zlepšuje fungování vnitřních orgánů.
 5. Drenážní pohled. Doporučuje se ke zlepšení dýchacích cest u dětí a ke snížení adhezního procesu v těle. Nedoporučuje se pro vysokou horečku a suchý kašel..
 6. Ortopedické. Přiřazeno pediatrem dětem s poruchami pohybového aparátu. Pediatrové také doporučují kombinovat tento typ masáže s gymnastikou..
 7. Relaxační. Doporučeno pro děti všech věkových skupin. Tento typ procedury se provádí pro zklidnění nervového systému, obvykle před spaním. Relaxační masáž se provádí třením a kombinací různých technik..
 8. Logopedic. Tento postup předepisují pediatři pro děti s poruchami řeči. Typ masáže řečovou terapií zlepšuje stav svalů řečového aparátu, nervů, tkání a krevních cév. Tento postup je však kontraindikován v přítomnosti infekčních onemocnění a kožních onemocnění u dětí..
 9. Zpevňující pohled. Doporučeno pro všechny děti. Tento typ postupu se provádí před krmením dítěte, aby se udržely svaly dítěte v dobrém stavu a zároveň se snížila jeho nervová excitabilita..
 10. Parafín. Doporučuje se dětem se svalovým podvrtnutím nebo bolestí v rukou a nohou. Tento typ procedury zahřívá svaly parafínem a poskytuje relaxační účinek na tělo..
 11. Tonikum. Doporučeno pro děti všech věkových skupin. Tento typ procedury se provádí rychlým tempem, aby se dobře protáhly svaly, aby se tónovalo tělo.
 12. Profylaktické. Provádí se pro novorozence pro preventivní účely. Preventivní dětská masáž stimuluje nervový a oběhový systém, rozvíjí svaly, posiluje imunitní systém, způsobuje chuť k jídlu a pomáhá přibrat na váze.
 13. Směřovat. Doporučuje se pro celkový vývoj těla. Akupresurní masáž hněte šlachy a svaly, pomáhá tělu dítěte produkovat interferon (přírodní lék).
 14. Povzbuzující. Předepisuje se dětem s lehkým vývojovým zpožděním od vrstevníků. Tento typ ošetření se provádí rychlým tempem za použití silného tlaku.

Před jakýmkoli druhem masáže pro novorozence se ujistěte, že jste se poradili s pediatrem.

Výhody a nevýhody postupu

Postup při masáži dětí doma nebo ve zdravotnických zařízeních nemá nevýhody, pouze některé kontraindikace. Pediatrové doporučují provádět masáž od narození, protože:

 • posiluje svalový tonus;
 • zlepšuje imunitní systém;
 • normalizuje funkci střev;
 • rozvíjí dýchací systém;
 • odstraňuje plyny z těla;
 • stimuluje krevní oběh;
 • uklidňuje nervový systém;
 • stimuluje lymfodrenáž;
 • slouží jako prevence mnoha chorob;
 • přirozeně odstraňuje toxiny z těla;
 • zmírňuje koliku a zlepšuje trávení;
 • přispívá ke zlepšení výživy tkání a orgánů;
 • pozitivní vliv na duševní vývoj.

Hlavní věcí v této věci je vybrat si dobrého masážního terapeuta s příslušným lékařským diplomem pro vaše dítě..

Kolik stojí masáž pro děti v Moskvě?

Cena dětské masáže závisí na věku dítěte a typu procedury. Takový postup při odjezdu z domova v Moskvě stojí v průměru 1 500 za hodinu. Cena také závisí na kvalifikaci masážního terapeuta a úrovni složitosti procedury..

Rozdíly mezi dětskou masážou a dospělou

Masáže dospělých a dětí se od sebe liší, protože tělo dítěte má své vlastní vlastnosti. Proto by postup měl provádět pouze masážní terapeut s lékařským osvědčením. Pohyby musí být čisté a jemné. Při provádění perkuse musíte být obzvláště opatrní. Před masáží musíte věnovat pozornost náladě a celkovému stavu dítěte. Během procedury by neměly být pohyby, které by způsobovaly bolest nebo nepohodlí dítěte. Je nutné vzít v úvahu teplotu vzduchu v místnosti. Tento postup se nedoporučuje, pokud má dítě hlad nebo právě jedlo. Dětskou masáž lze provádět pouze po konzultaci s pediatrem. Techniky postupu závisí na věku dítěte a individuálních charakteristikách. Masáž není povolena za přítomnosti obecných kontraindikací a tepla. Novorozené dítě vyžaduje opatrný a uctivý přístup.

Jak masírovat sami

Tuto proceduru můžete provádět sami pouze v normálním zdravotním stavu dítěte a po konzultaci s pediatrem a neurologem. Musíte být velmi opatrní, protože každý dotek pro novorozence může být nebezpečný. Pokud se však budete řídit některými pravidly, není osvojení obecné formy dětské masáže obtížné. Čas prvních zasedání by neměl být delší než deset minut. Procedura by neměla způsobit nepohodlí u dítěte, pohyby by měly být čisté a jemné. Tempo postupu by mělo být asi dva centimetry za sekundu, pohyby by měly být prováděny z periferie do středu. Srdeční oblast u dětí do jednoho roku věku je velmi citlivá, takže ji není třeba ovlivňovat. Proceduru můžete provést doma, ale poprvé třikrát, musí ji provést osoba s lékařským osvědčením.

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že dětská masáž je užitečná, existují její kontraindikace. Postup je nežádoucí, pokud:

 • vysoká teplota nebo teplo;
 • nemoci doprovázené hnisem;
 • horečnaté choroby;
 • atrofie;
 • septické choroby;
 • zánět žil;
 • vážné poškození kůže, kostí a lymfatických uzlin;
 • závažné srdeční abnormality;
 • krevní sraženiny v žilách;
 • aktivní křivice;
 • zhoubné novotvary;
 • akutní zánět tkání;
 • aneuryzma;
 • závažné onemocnění kostí;
 • cyanóza a kompenzace frustrace;
 • akutní nefrit a hepatitida;
 • diatéza;
 • tuberkulóza a akutní artritida.

Toto není přísný seznam, všechny kontraindikace pro provádění dětské masáže jsou určeny pediatrem.

Rozhodli jsme se postarat se o zdraví dítěte od narození?

Je nutné se vypořádat se zdravím vašeho dítěte od narození, aby se tělo zpočátku vyvíjelo správně. To lze provést pomocí různých postupů, léků a dokonce i lidových známek. Některé z těchto metod však nepomáhají a některé dokonce negativně ovlivňují tělo dítěte. Jednou z bezpečných a účinných metod je dětská masáž, která se provádí doma nebo ve zdravotnických zařízeních. Tento postup zlepšuje celkový stav dítěte a přispívá k řádnému duševnímu a fyzickému rozvoji. Musíte si vybrat typ masáže s pediatrem, který dítě prozkoumá a dá jednotlivým doporučením procedury. Chraňte své zdraví před narozením!

Články O Neplodnosti