Hlavní Výživa

Masáž pro malé děti

Masáž se doporučuje malým dětem celkem často. Pediatrové, neuropatologové, praktičtí lékaři tento postup jednoznačně označují za nejužitečnější a nejbezpečnější. Masáž pro malé děti může být prováděna samostatně, ale v některých případech je nutná pomoc kvalifikovaného specialisty.

Až do roku se doporučují sezení pro porušení svalového tonusu, zpožděného fyzického a duševního vývoje, s určitou asymetrií v vazivově-svalových strukturách. Profylaktická masáž pro malé děti může být předepsána v normálním stavu nervového systému a muskuloskeletálního systému..

U kojenců se domácí léčba provádí rodiči od 6 týdnů věku. Masáže kombinované s vanou, gymnastika. Po šesti měsících je vhodné si objednat masáž s kvalifikovaným specialistou pro malé děti. Je vhodné provádět procedury od 5 do 10 let. Po věku jednoho roku je masáž předepisována méně často. Výhody doporučených relací jsou však velmi výrazné..

Masáž pro dítě ve věku 2 let

Děti v tomto věku jsou mobilní a neklidné. Jsou vždy v pohybu. To způsobuje potíže při masáži dítěte ve 2 letech. Najděte příležitost rozptýlit dítě hračkou, pohádkou. Vyberte si čas na sezení, když je dítě trochu vzrušené, klidné a vyvážené. Možná bude snazší zapojit se ihned po probuzení nebo odpoledne.

Masáž pro dítě do 2 let se provádí za účelem posílení svalů, zlepšení prokrvení tkání. Největší pozornost by měla být věnována svalovým skupinám podstupujícím největší zátěž. Jedná se především o svaly břišního tisku, záda, dolní končetiny. Pro zlepšení dýchacích funkcí se provádí další masáž hrudníku. Jako další nástroj pro obecný vývoj se provádí masáž rukou a prstů. Tyto účinky jsou podobné cvičením pro jemné motorické dovednosti, a proto zlepšují řeč, myšlení, inteligenci.

Masáž pro dítě ve věku 4 let

Masáže pro dítě ve věku 4 let lékaři často doporučují při vyšetření v mateřské škole. V tomto věku může být indikací plochá noha, skolióza a neurologická onemocnění. Obecná masáž celého těla se doporučuje méně často než lokální. Nejčastěji se masíruje na záda dítě ve věku 4 let. Kůže během tohoto období života je již docela odolná vůči mechanickému namáhání. Proto masážní techniky pro malé děti od 4 let odpovídají technikám dospělých.

Masáž pro první srovnávač

Masáž pro dítě ve věku 6 let, stejně jako masáž pro dítě ve věku 7 let, mohou být předepsána pediatry, ortopedy a neurology. Indikace se často objevují před školou. V tomto případě lékaři při preventivním vyšetření budoucího prvního srovnávače doporučují masáže dítěti ve věku 6 let.

Doma musí být procedury prováděny ve formě hry doplněné kalením a gymnastikou. Specialisté masírují dítě ve věku 6 let s průběhem 5-10 lekcí. K dosažení výsledku bude muset dítě opustit počítačové hry a dlouhodobé sledování televizních programů. Ve věku 7 let se do televize a počítače přidává školní docházka. Zadní svaly jsou vystaveny silnému přetížení. Masáž pro dítě ve věku 7 let se nejčastěji provádí za účelem prevence a léčby skoliózy.

Masáž dítěti v 10

Po absolvování základních ročníků je školní osnova obzvláště komplikovaná. Děti musí studovat několik cizích jazyků, složité přesné a humanitární předměty. Nezralí studenti takovou zátěž těžko tolerují. Pro opravu typického školního problému - skoliózy lze předepsat masáž pro dítě od 10 let. Doporučuje se také postup pro celkové posílení těla..

Masáž je vynikající terapeutický a profylaktický prostředek. Masáž pro malé děti přináší radost a pohodu. V moderních podmínkách jsou nejdůležitější postupy až rok a během školních let. S masážemi jsou spojeny zdraví, tělesný a duševní vývoj, psychologická pohoda. Udělejte pro svou rodinu dobrou domácí masáž. To pro dítě přinese spoustu výhod..

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Nejvzácnějším onemocněním je Kuruova nemoc. Nemocní jsou jen zástupci kmene Fore v Nové Guineji. Pacient umírá smíchem. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je lidský mozek..

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že šťáva z melounu brání rozvoji aterosklerózy krevních cév. Jedna skupina myší vypila čistou vodu a druhá šťáva z melounu. V důsledku toho byly cévy druhé skupiny prosté cholesterolových plaků.

Práce, kterou člověk nemá rád, je mnohem škodlivější pro jeho psychiku než obecně nedostatek práce.

Čtyři plátky hořké čokolády obsahují asi dvě sta kalorií. Takže pokud se nechcete zlepšovat, je lepší nejíst více než dvě laloky denně.

Existují velmi zajímavé lékařské syndromy, jako je posedlý příjem předmětů. V žaludku jednoho pacienta trpícího mánií bylo nalezeno 2 500 cizích předmětů.

Vzdělaný člověk je méně náchylný k mozkovým onemocněním. Duševní činnost přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a měl za úkol léčit ženskou hysterii..

Většina žen má větší potěšení z rozjímání o svém krásném těle v zrcadle než ze sexu. Ženy tak usilují o harmonii.

Podle studií mají ženy, které vypijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

Lidský žaludek odvádí dobrou práci s cizími předměty a bez lékařského zásahu. Je známo, že žaludeční šťáva rozpustí i mince..

Kaz je nejčastější infekční nemoc na světě, se kterou ani chřipka nemůže konkurovat..

74letý australský rezident James Harrison se stal dárcem krve asi 1 000krát. Má vzácný krevní typ, jehož protilátky pomáhají novorozencům s těžkou anémií přežít. Australan tak zachránil asi dva miliony dětí.

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonesa (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

I když srdce člověka nebije, pak může ještě dlouho žít, jak nám ukázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho „motor“ se zastavil na 4 hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Podle statistik se v pondělí zvyšuje riziko zranění zad o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Každá žena dříve nebo později dosáhne věku, kdy v jejím těle začnou dramatické změny. Je to o menopauze. Climax je přirozený.

Dětská masáž - léčivé, hojivé, regenerační účinky

Předpokládá se, že dětská masáž se velmi liší od dospělých. Procedura pomáhá zvyšovat přirozené ochranné funkce těla, je zaměřena na posílení svalové kostry, zlepšuje krevní oběh a zmírňuje stres. Procedura může být lékařské nebo obecné povahy, často předepsaná pro děti s onemocněním centrální nervové soustavy.

Indikace a kontraindikace

Pokud je dítěti doporučena dětská wellness masáž, může to být následující:

 1. Zvýšený svalový tonus.
 2. Porušení držení těla, diagnostikováno u žáků, dospívajících.
 3. Ploché nohy, abnormální vývoj končetin, abnormality v kostní struktuře.
 4. Patologie centrálního nervového systému: PEP, dětská mozková obrna.
 5. Pozdní vývoj řeči, opožděný psychomotorický vývoj, ASD, RDA, další poruchy.
 6. Downův syndrom, chromozomální abnormality, vrozená poškození, hypoxie.
 7. Různá traumatická zranění během porodu.

Relace jsou předepsány pro jiné indikace, jsou považovány za nezbytné pro normální vývoj v pediatrii. Provádí se s cílem posílit imunitu v období virů, nachlazení. Za výhodu se považuje:

 • relativní bezpečnost;
 • snadnost držení.

Není třeba dávat dětem návykové léky, upravovat životní styl, omezovat pohyblivost. Postup vyvolává příjemné emoce.

 1. Nesnášenlivost kontaktu s outsiderem, když dítě reaguje na násilný dotyk, nedostatečně.
 2. Přítomnost rozsáhlých lézí na kůži: vyrážky, rány, vředy, příznaky plísňové infekce.
 3. Duševní stav, sklon k hysterii, nepochopení jednání - mohou zhoršit stávající problémy.

Nenechávejte děti citlivé na dotek cizince. Když jsou svaly napjaty, mohou trpět expozicí, dojde k bolesti.

Když dítě nepřiměřeně reaguje, je příliš násilné, stojí za to udělat následující:

 • ukázat akce, vysvětlit, že nejsou nebezpečné;
 • připojit mámu, může se uklidnit;
 • zastavit akci, pauza.

Vnímání závisí na různých faktorech, když se masáž provádí poprvé, může dítě dát nedostatečnou odpověď. Druhý postup bude klidnější.

Hlavní rozdíly

Obecná, wellness a léčebná masáž pro děti jsou dvě různé věci. Technika, požadavky, účely - rozdíly v postupech.

Zvažte ukazatele, proveďte srovnávací analýzu:

Všeobecné:Pomáhá zbavit dítě se zvýšeným svalovým tonem, zlepšuje průtok krve v těle a zmírňuje stres. Provádí se jako preventivní opatření..
Wellness nebo zpevňování:Zvyšuje přirozené ochranné funkce těla, pomáhá uvolňovat svalové napětí, je indikován pro výkonové zátěže, sport. Povzbuzuje zotavení.
Terapeutická povaha:Působí jako doplněk, zvyšuje účinek léků, fyzioterapeutické procedury. Zaměřuje se na boj s konkrétním problémem, používá se při léčbě nemocí neurologické, mentální nebo jiné povahy. Indikováno u pacientů s poruchou motorické koordinace.

Procedura lékařské povahy je předepsána kurzem, opakována s určitou frekvencí. Výsledek cvičení je kumulativní. Kombinuje se s užíváním léků, fyzioterapeutickými cviky.

Pediatr může předepsat, doporučit k použití. Délka expozice je stanovena lékařem. Masér může upravit režim léčby, změnit jej prodloužením nebo zkrácením trvání léčby.

Akční algoritmus

Pro dítě není snadné provádět masáž, bude nutné dítě položit, zajistit nepohyblivost těla, hlavy, končetin, opravit polohu.

Silné svalové napětí je považováno za důvod pro odmítnutí zasedání. Horečka, příznaky nachlazení, chřipka, infekce - kontraindikace.

Akce masérů, fázovaný popis:

 1. Je lepší provádět sezení doma, okolí nemocnice přidá nervozitu.
 2. Máma musí být přítomna, pomůže zmírnit stres, udrží dítě v klidu.
 3. Příjezd masážního terapeuta je nejlepší naplánovat odpoledne, po spánku, před obědem.
 4. Před zákrokem není vhodné krmit dítě, je lepší to udělat za hodinu a půl před masáží.
 5. Specialista přichází do domu, několikrát si umývá ruce, aplikuje olej na kůži dítěte, přijme opatření.
 6. Po dokončení opakuje manipulace, v průměru trvá masáž půl hodiny.
 7. Úvodní relace může trvat 15 minut, doba trvání závisí na reakci.

Předpokládá se, že použití oleje, krému není nutné. Kůže novorozence je měkká, elastická. Jsou-li útvary suché, uchylují se k kosmetice, zjemňuje, zvlhčuje, zabraňuje traumatům v celých objektech.

Pokud jde o starší děti, můžete použít:

 • kosmetika přírodního původu: organické oleje, bez konzervačních látek, barviva;
 • krémy určené k péči, neutrální složení;
 • Léčiva: vazelínový olej, zinková mast.

Nestojí to za použití prášku, naruší pohyby rukou, snižuje úsilí specialisty na nulu, ucpává póry kůže, narušuje buněčné dýchání.

Máma může sama masírovat svou dceru nebo syna, bude nosit obecnou postavu. Provádění lékařských procedur - podnikání specialisty.

Pokud si chcete dítě zvyknout na postup, hněte tělo denně, bez námahy, bez bolesti. Zvykne si na masáž, pochopí, že je to bezpečné, příjemné.

Techniky provádění

Obecná masáž se provádí dítěti technikou, která není příliš složitá. Rodiče mohou ovládat pohyby sami.

Recepce, pohybová technika:

Hladil.Tato technika je vhodná pro děti s podrážděností. Používá se na novorozence. Spočívá v provádění lehkých hladkých pohybů. Dotyky jsou příjemné, relaxační. Je lepší je produkovat povrchem dlaně. Pohyby pomáhají urychlit inhibiční procesy vyskytující se v mozkové kůře. Taková masáž se provádí večer, před spaním, relace zlepšuje krevní oběh, normalizuje procesy buněčného metabolismu.
Triturace.Tato technika je vhodná pro kojence trpící nestabilitou nervového systému. Třete tělo několika prsty a dotýkejte se pokožky rukou dlaně. Pohyby jsou intenzivní, kruhové, od kartáče po rameno. Tření pomáhá zlepšit průtok krve, uvolňuje svalové napětí. Kůže je otírána, dokud se neobjeví zarudnutí, pohyby se mohou měnit. Nepřijatelná je bolest způsobená silným tlakem..
Hnětení.Technika intenzivní expozice, dosažitelná kontaktem tří prstů s povrchem kůže. Díky indexu, prostředním prstenům prstů se masér dotýká těla, intenzivně hnětí pokožku. Tato technika pomáhá zmírnit stres, stimulovat průtok krve, uvolňuje, zlepšuje drenážní procesy. V kombinaci s hnětením, hladením, vibracemi.
Vibrace.Tato technika je zaměřena na vypracování určitých bodů těla. Můžete provádět vibrace třemi prsty, povrchem dlaní, rukou, dlaňovým povrchem prstů. Masér přitiskne část těla a vytvoří vibrační pohyb. Snižuje expozici změnou bodu. Vibrace je kombinována s jinými technikami. Silná expozice bude bolet. Mírný neublíží.

Chyby rodičů a specialistů

Když je zákrok prováděn s dítětem na klinice, specialista se snaží dokončit rychleji, dokončit úkol, aniž by věnoval pozornost reakci dítěte. Výsledkem jednání je odmítnutí kontaktu, negativní emoce spojené s bolestí, podráždění.

Relace, kterou rodič utrácí dítě sám, může být provedena nesprávně. Výsledek bude nízký. Je lepší kombinovat nezávislé akce s prací specialisty. Přítomnost pomůže zapamatovat si, reprodukovat pohyby.

Použití velkého množství kosmetiky sníží práci na nulu. „Spojení“ bude přerušeno, pohyby specialisty nepřinesou požadovaný výsledek. Nízký efekt bude zklamáním.

Silný účinek způsobuje bolest, dítě dává negativní reakci - pláč. Stres ovlivňuje výkon. Masér nemůže celý postup provést, průběh se zvyšuje, účinek se snižuje.

Rodiče mohou dát dítěti regenerační masáž, kterou může provést specialista. Nepokoušejte se sami ovlivňovat oblast krku, srdce, ledvin. Vypracujte páteř, hnětete svaly těla, končetiny a kontrolujte stupeň dopadu.

Dětská masáž je považována za účinnou techniku ​​léčivé, vyléčené přírody. Vystavení pokožce zlepšuje stav těla, pomáhá stimulovat krevní oběh, zvyšuje imunitu a odolnost vůči virům a bakteriím. Masáž má indikace, je lepší jednat pod vedením specialisty. Provádět sezení se souhlasem pediatra.

Masáž pro děti: od novorozenců do 1 roku

Proč je masáž užitečná pro rozvoj fyzického a psychického vývoje dítěte, jaké masáže mohou rodiče sami dělat a jak masírovat dítě

Jak masírovat dítě

Praktická masážní lekce

Co je to užitečná masáž

Je těžké přeceňovat úžasné vlastnosti i obvyklé wellness masáže pro děti. Terapeutická masáž pro kojence obvykle působí zázraky. Může eliminovat problémy, jako je dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle, kyčelní a plochá noha, třísla a pupeční kýla, křivice, skolióza, defekty držení těla, hypertonicita a hypotenze, spastická a svalová torticollis. Taková masáž je samozřejmě prováděna pouze podle indikací a certifikovaným specialistou..

Jaké je tajemství masáže? Faktem je, že impulsy přicházející z kůže nervovými cestami dosáhnou mozkové kůry a mají tonický účinek na centrální nervový systém. To zlepšuje její kontrolu nad prací všech orgánů a systémů:

 • Zlepšuje kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní a lymfatický oběh;
 • Posiluje zažívací systém, normalizuje činnost gastrointestinálního traktu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti;
 • Trénuje dýchací systém;
 • Posiluje vylučovací funkci žláz;
 • Posiluje pohybový aparát - zvyšuje elasticitu svalových vláken a celkový výkon svalů; posiluje vazový aparát kloubů, zvyšuje amplitudu jejich pohybů;
 • Zlepšuje kvalitu spánku;
 • Pomáhá uvědomění těla;
 • Zlepšuje stav pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům;
 • Má vliv na periferní a centrální nervový systém, má uklidňující účinek.

Hlavní výhodou masáže pro kojence je však to, že pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem: mezi nimi je posílena vazba, něha, vzájemné porozumění a přijímání.

Základní principy masáže

 • Masáže a gymnastiku můžete zahájit, až když dítě dosáhne věku 1,5 - 2 měsíce.
 • Je lepší to dělat každý den, stanovit si na to určitý čas a pokusit se ho následovat.
 • Masáž pro novorozence musíte zahájit 30 - 40 minut po krmení, dokončit - 20 - 30 minut před jídlem, a to pouze v případě, že je dítě v klidném stavu a dobré náladě.
 • Na první lekci postačí 5-6 minut, čas se postupně zvyšuje na 10-15 minut. Optimální délka masáže pro „zkušené“ dítě po šesti měsících je 30 minut.
 • Masáž se provádí ve větrané místnosti při teplotě nejméně 20 ° C.
 • Nejlepší je provádět třídy na přebalovacím stole nebo na jakémkoli jiném rovném povrchu pokrytém malou látkou a plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě snadno převrátit.
 • Před masáží by mělo být dítě čisté, máminovy ​​ruce by měly být čisté, suché, teplé a se zastřiženými nehty. Je lepší nepoužívat talek prášek nebo vazelínu, protože ucpávají póry pokožky dítěte. Aby nedošlo k poranění jemné dětské pokožky, je třeba odstranit prsteny, hodinky a náramky.
 • Během masáže se snažte nevyvíjet náhlé pohyby ani zvyšovat hlas. Aby si vás i dítě mohly užívat, a aby výhody pro třídy byly, měla by být atmosféra klidná.
 • Během třídy se snažte udržet dobrou náladu dítěte. Udržujte ji sebevědomě, ale velmi opatrně, vyhýbejte se jakémukoli násilí. Hlavně byste měli chránit hlavu před otřesy a modřinami. Pokud je dítě úzkostné, pláče, pozastaví se a nezačne znovu, dokud se nezklidní.
 • Pohyby během masáže směřují podél krevních cév: přísně zdola nahoru, od periferie ke středu. Při masírování břicha musí být vynechána oblast jater. Rovněž se nemasírují vnitřní stehna, pohlavní orgány dítěte a lokty. Při masírování zad by se neměly používat šokové metody (poklepávání, stávky) v ledvinách.
 • Kontraindikace při použití masáže pro kojence: akutní horečnaté onemocnění, různá infekční onemocnění, těžké formy křivice, rozsáhlé tříselné, femorální a pupeční kýly, vrozené srdeční choroby, těžká krevní onemocnění, maligní nádory (před jejich radikální léčbou), nemoci doprovázené křehkými kostmi a bolest v nich, akutní tuberkulóza, poruchy trávení a různá zánětlivá onemocnění kůže.

Spojit příjemné s užitečným! Zatímco děláte masáže a gymnastiku, čtěte poezii, říkejte dětem, zpívejte písně. Pojmenujte části těla, předměty, které spadají do zorného pole dítěte, komentujte své činy - a zároveň se zapojte do vývoje řeči.

5 sad cvičení pro třídy s dětmi v prvním roce života

Poznejte 5 wellness masážních komplexů pro děti v prvním roce jejich života. Doporučujeme, abyste se nejprve podívali na to, jak se specialista na klinice snaží lépe porozumět nuancím. Pamatujte, že to zvládnou pouze zdravé děti. Pokud máte nejmenší pochybnosti, nebojte se kontaktovat odborníky: zjistí, jakou masáž vaše dítě potřebuje..

Před zahájením masáže se pokuste navázat kontakt s dítětem, mluvte s ním laskavě a laskavě. Procedura začíná jednoduchými technikami a cvičeními. Postupem času se zavádějí nové prvky. Buďte opatrní a pokuste se sevřít a stlačit tkáně a klouby dítěte tak, aby to nebolí.

Základní masážní techniky pro kojence

 • Od 1,5 do 3 měsíců: jednoduché tahy, které zahajují proces vnitřní korekce a samoladění.
 • 4 až 6 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace.
 • Od 6 do 9 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace, šokové techniky.
 • Od 9 do 12 měsíců: všechny výše uvedené masážní techniky se aktivně používají, zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem ve svislé poloze - dolní část zad, hýždě, nohy, žaludek.

Komplex 1. Od 1,5 do 3 měsíců. Vyvážte napětí

V tomto věku masáž pomáhá především vyrovnat napětí extensorových a flexorálních svalů nohou a paží.

 • Masáž rukou: hladké hladení (6 - 8 krát).
 • Zvedněte z polohy na zádech.
 • Masáž chodidel: hladil (6-8 krát).
 • Řazení na břiše (15 - 20 sekund).
 • Masáž zad: hladil (4 - 5 krát).
 • Prodloužení páteře (2 až 3krát na každou stranu).
 • Masírovat břicho: kruhové hladil (5-6 krát); vytažení čítače (5-6krát); hladil šikmé svaly břicha (5-6krát); kruhové hladení (5 - 6 krát).
 • Cvičení k posílení všech svalů břicha (2 - 3krát).
 • Masáž chodidel: hladila (5-6krát).
 • Reflexní prodloužení a ohnutí chodidel (3-4krát).
 • Reflexní cvičení „plazit se“ (2 - 3 krát). Kruhová masáž hrudníku: vibrace a hladil (5 - 6 krát).
 • Reflexní cvičení „chůze“ (2-3krát) potřesení rukou.
 • Kroutit v „poloze embrya“ (2 - 3krát v každém směru).
 • Houpání na míč.

Při masáži a gymnastice sledujte své dítě. Určitě si všimnete, že již má své oblíbené triky a cvičení, která mu dávají pozitivní emoce. Až příště s nimi můžete začít, okamžitě to u dítěte vytvoří pozitivní postoj.

Komplex 2. Od 3 do 4 měsíců. Stabilizujeme tón

Hlavním úkolem masáže pro dítě od 3 do 4 měsíců je naučit dítě měnit polohu těla, normalizovat chodidlo a ruční tón.

 • Masáž rukou: hladila (5-6krát); prstencové broušení (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Překřížení rukou na hrudi (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (5-6krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž zad: hladil (2 - 3 krát); třením celého povrchu zad prsty (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Reflexní ohyb páteře ležící na boku (2 až 3krát na každé straně).
 • "Poloha plavce".
 • Masírujte břicho: kruhové hladení (2 až 3krát); protahování (2 - 3 krát); hladil šikmé svaly břicha (2 až 3krát); třením celého povrchu břicha (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Zvedání trupu a hlavy z polohy na zádech (2 až 4krát).
 • Masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); stávkující (8 - 10 úderů); hladil (2 - 3 krát).
 • Prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát každá noha). Reflexní „chůze“.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3 až 4 dávky); hladil (2 - 3 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát).
 • Míčová cvičení.

Nezapomeňte: svaly, kosti a vazy u malých dětí jsou stále velmi něžné a nejsou úplně tvarované. Výhody gymnastiky proto budou pouze tehdy, budou-li cvičení odpovídat věkovým schopnostem vašeho dítěte.

Komplex 3. Od 4 do 6 měsíců. Normalizujte tón

Třídy s dítětem ve věku 4–6 měsíců jsou zaměřeny na rozvoj přesnosti a rytmu pohybu nohou, manuální obratnost pro držení předmětů a konečnou normalizaci svalového tonusu dolních končetin.

 • Masáž rukou: hladil (3-4 krát); prstenové broušení (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (3-4krát); podélné hnětení nebo plstění (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Prodloužení a ohnutí nohou (5 - 6 krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž hýždí a zad: hladení po celé ploše (2 až 3krát); broušení nebo řezání po celé ploše (2 až 3krát); hladení po celé ploše (2 až 3krát); hnětení dlouhých svalů zad (5-6krát); hnětení svalů hýždí (5-6krát); mravenčení nebo zasažení svalů; hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ na žaludek (1krát za pár sekund).
 • Masáž břicha: hladil (blížící se, kruhové a šikmé svaly břicha - 2 až 3krát); třením prsty po celé ploše (2 až 3krát); svaly rectus abdominis (2 - 3krát); brnění pupeční oblasti; všechny techniky hladení (2 - 3 krát).
 • Dřep s vychylováním páteře (1krát).
 • Reflexní cvičení a masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); překvapující; hladil (2 - 3 krát); prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát).
 • Taneční.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ vzadu.
 • Kruhové pohyby paže nebo boxerské cvičení (5-6krát).
 • Plazit se.

Komplex 4. Od 6 do 9 měsíců. Lepší koordinace

Ve věku 6 - 9 měsíců musí být dítě naučeno správně se plazit a koordinovat tak pohyb rukou a nohou. V gymnastice a masáži se pozornost paží a nohou zaměřuje na hrudník, záda a žaludek a masírování těchto oblastí se stává energetičtějším.

 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Cvičení nohou: současné prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát); střídavé prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát každá noha).
 • Břišní zvraty.
 • Masáž zad a zad.
 • Plazil se na všech čtyřech.
 • Bříšková masáž.
 • Dřepy s ohnutím páteře (1 - 2krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Masáž nohou.
 • Rovná noha (6-8 krát).
 • Vzestup z polohy na zádech (1 - 2 krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat s podporou pro ohnuté paže (1 - 2 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Cvičení kolečko.

Komplex 5. Od 9 do 12 měsíců. Rozvíjíme nezávislost

Tento komplex pomůže v co největší míře diverzifikovat hnutí a přispěje k rozvoji nezávislosti dítěte. V tomto věku už můžeme hovořit o aktivní gymnastice: protože dítě je již více fyzicky vyvinuté, vykonává většinu cvičení samostatně, s podporou dospělého. Nicméně pro změnu a složitější účinek na tělo i nadále používejte své oblíbené masážní techniky.

 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Střídání a ohýbání nohou (5-6krát každá noha).
 • Zapněte žaludek (1krát v každém směru). Masážte hýždě a záda.
 • Zvedání těla z polohy na zádech (1 - 2krát) Masírujte břicho.
 • Zvedání rovných nohou k tyči (3-4krát).
 • Vlastní naklápění.
 • Dřepy (4-6krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat nezávislý nebo podporovaný rukou (1 - 2 krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Cvičení kolečko.
 • Trénink chůze.
 • Horolezecký výcvik.

Jsme si jisti, že masáž pomůže nejen rozvoji těla dítěte, ale také naučí matku poslouchat její dítě a rozpoznat jeho signály, reagovat na ně. Bude si jistější svými rodičovskými schopnostmi a dítě bude mít schopnost naslouchat a komunikovat. Dítě i matka si při masáži užijí oční kontakt, relaxaci, lásku a důvěru. Z tohoto důvodu se vyplatí každý den masírovat!

Obecná léčebná masáž pro děti do 10 let

Masáž je důležitý wellness postup, který je obzvláště prospěšný pro malé děti. Lehká masáž je indikována pro děti doslova od okamžiku narození a plnohodnotná wellness masáž se obvykle předepisuje od 1,5 do 2 měsíců věku. Masáž je indikována zejména u kojenců s odchylkami ve zdraví nebo fyzickém vývoji a také předčasnými nebo oslabenými v důsledku různých onemocnění..

Obecné masáže pro děti přispívají k uzdravení, zlepšení fyzické aktivity a dokonce i psychického vývoje dítěte. Masáž pro děti může být jedním ze způsobů léčby nebo prostředkem prevence nemocí. Masáž, kterou provádí kvalifikovaný zdravotnický personál, je užitečná pro všechny děti a může být předepsána 1-2krát ročně..

V našem lékařském centru může vaše dítě přijímat léčebné i wellness masáže.

Balashov Ivan Igorevich

Pracovní zkušenosti: Od roku 2014.

Vzdělávání:

 • College of Medicine No. 3;
 • Ústav profesionální masáže.

Profesionální rekvalifikace:

 • Lékařské podnikání;
 • Terapeutické masáže pro dospělé a v pediatrii;
 • Endermologiya: lipomasáž a endermolift těla a obličeje.

Certifikáty:

 • Endermologiya: lipomasáž a endermolift na zařízení Cellu M6 Integrální firma; LPG Systems (Francie);
 • Lékařské podnikání;
 • Masoterapie.

Kurzy dalšího vzdělávání:

Masáže a gymnastika pro děti i dospělé.

Specializace a odborné dovednosti:

 • Léčebné masáže pro dospělé;
 • Může masírovat;
 • Anticelulitidová masáž;
 • Medová masáž
 • Lymfatická drenážní masáž;
 • Korekční masáž;
 • Relaxační, tonizující, sportovní masáž;
 • Masážní terapie pro děti;
 • Bandážové zábaly.
Chcete-li se domluvit

Obecná selektivní masáž pro 10 dětí. Proč masáže a gymnastika pomáhají dítěti? Když nemůžete masírovat

Všechny matky vědí, jak důležitá masáž je pro jejich děti. Posiluje svaly a rostoucí kostru novorozence, uzdravuje, podporuje správný vývoj dítěte, spouští ochranné procesy v těle dítěte a zvyšuje imunitu, normalizuje trávení. Také celková masáž pro děti zlepšuje náladu a navazuje kontakt mezi dítětem a rodiči.

Masáž dítěte by měla být prováděna nejen technicky korektně, ale také na určitém místě, v určitém čase, s pozitivním přístupem a v příjemné atmosféře. O tom všem a nejen vás se dozvíte z našeho článku.

Nejlepší místo pro procedury

Nejprve se musíte rozhodnout, kde budete dítě neustále masírovat. Musíte si vybrat nejteplejší pokoj v domě, protože děti mrznou velmi rychle, rychleji než dospělí. Tato místnost musí být před zákrokem odvětrána. Odkládací stůl nebo jakýkoli jiný vhodný stůl odložte mimo průvanu (okna a dveře). Položte na něj olejovou utěrku, přikrývku a dětskou běžnou plenu, aby ho pohodlnější.

Vedle masážního stolu musíte umístit další obrubník nebo vysokou židli, na které budou ležet všechny potřebné předměty: další plenka, olej, plenka, prášek, krém, časovač atd..

Požadovaná doba masáže

Pediatrové varují, že restorativní masáž pro kojence by se neměla provádět ihned po jídle. Uvolnění vzduchu (burpování) by mělo trvat určitou dobu (asi 15–20 minut), jinak existuje riziko, že se během masáže dusí..

Stojí za zmínku, že mnoho odborníků věří, že masáž na lačný žaludek způsobí škodu. A pokud dítě snědlo, cvičení lze provést jednu hodinu po krmení. Různí odborníci mají různé názory na masáž, takže vy sami byste měli poslouchat a blíže se dívat na vaše dítě: kdy je pro něj pohodlné vnímat cvičení, když má častěji dobrou náladu a jak se cítí 20 minut po krmení.

Všichni odborníci se shodují v tom, že není nutné provádět tonizační masáž těsně před spaním, jinak bude nervový systém přecitlivělý a dítě bude vzhůru na dlouhou dobu.

Obecné zásady masáže

Existují dva typy masáží pro kojence: obecná masáž pro kojence a terapeutická.

Zásady obecné masáže, které lze provádět doma:

 • s novorozenci je třeba zacházet velmi opatrně, všechny pohyby by měly být prováděny hladce a jemně, bez tlaku. Opatrně pohybujte rukama a nohama dítěte, abyste nepoškodili křehké kosti a slabé vazy;
 • Před zahájením procedury je nutné si umýt ruce mýdlem a odstranit všechny šperky;
 • pohyby je třeba provádět podél speciálních masáží. Pokuste se udržet pohyby paží v souladu s rytmem toku lymfy. Ruce by měly být vždy teplé, aby nezpůsobovaly nepohodlí dítěti. Dělejte všechno bez silného tlaku, vyhněte se páteři, játrech, srdci;
 • pokud chcete bít břicho, udělejte to pouze ve směru hodinových ručiček;
 • je vhodné neprovádět masáž v tichosti. Můžete například zpívat, vyprávět příběhy nebo básně, nebo můžete zahrnout klasickou hudbu nebo dětské písně.
 • plná masáž dítěte se provádí maximálně 1krát denně. Všechno ostatní - to může být lehké hladil záda nebo bříško;
 • obvykle provádějte masáže pro kojence během 10 lekcí 5-15 minut. Nemůžete přeskočit relaci, zejména pokud jste již absolvovali kurz. Navíc, pokud lékař uvedl, že tyto postupy jsou dítěti ukázány a rodiče je nezačali dělat včas, může to v budoucnu negativně ovlivnit zdraví dítěte.


Je to všeobecná masáž, kterou si rodiče mohou dělat sami doma

Masáž pro všechny svalové skupiny

Procedura může být rozdělena do několika fází: masáž rukou, nohou, břicha, zad, boků.

Ruce. Začněte masáž nejjednodušším - obecným hladením rukou dítěte. Tím se dítě připraví na další cvičení a dá mu příležitost k odpočinku. Vložte ukazováček do dětské ruky a druhou rukou začněte hladit od ramene po zápěstí. Opakujte pohyb 5krát. Nyní si můžete dát drobky na břicho a opakovat cvičení.

Nohy. Pro posílení svalů nohou pracujte na kolenou a chodidlech. Vezměte dětskou nohu do ruky a prstem druhé ruky nakreslete znaménko nekonečna - od paty po prsty až po záda. Poté zcela zdvihněte nohy a opatrně se vyhněte kolennímu kloubu. Opakujte cvičení 5krát.

Žaludek. Při tomto cvičení si můžete lehce namazat ruce olejem a začít lehkým hladením po stranách a poté se pohybovat kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Nepoužívejte sílu, vše by mělo být snadné a jemné. Chcete-li lépe uzdravit pupek, můžete kolem něj nakreslit kruh několikrát ohnutým prstem.

Boky. Položte novorozence na záda, vezměte si nohy do rukou, ohněte se na kolena a jemně ho přitiskněte k bříšku. Nyní musíte nohy opatrně roztáhnout na stranu. Toto cvičení zabraňuje dysplázii..

Zadní. Cvičení je nutné pro posílení zád a získání správného držení těla. Položte drobky na břicho. Zdvihněte záda, počínaje krkem a hladce se pohybující k hýždí. Pak musíte pohnout ve směru od páteře k sudům. Lehce masírujte ramena..

Dítě může být také umístěno do pozice embrya, které si pamatuje a miluje. K tomu je třeba jednou rukou vzít nohy a ruce dítěte a druhou rukou naklonit hlavu k hrudníku a podepřít krk. Nyní můžete dítě trochu třást. Cvičení mimochodem pomůže uklidnit dítě, pokud pláče nebo je zlobivé..


Během masáže byste v žádném případě neměli používat sílu, aby nedošlo k ochromení dítěte

Pokud chcete dítě před spaním odpočinout, postavte ho v klidné náladě, pak je lepší dělat lehké a měřené tahy, nemluvit s dítětem, neotírat si ho a často jej neobracet.

Je vhodné mít doma fitball. Například v odpoledních hodinách, kdy budete dělat masáž, můžete všechna cvičení dokončit jízdou na velké měkké kouli. To posiluje vestibulární aparát, svaly břicha a zad. Chcete-li to provést, musíte dát dítě s břichem na fitball, a držet nohy, jako by se to valí sem a tam, vlevo a vpravo a do kruhových pohybů. Můžete lehce klepnout na míč, aby se dítě cítilo trochu vibrací.

Jakou masáž potřebuje dvouměsíční dítě??

Pokud vaše dítě již váží 5 kg nebo více, lze k celkové masáži přidat tření, lehké brnění, jemné pohyby s okraji dlaní.

Hýždě dítěte lze hnětet pěstmi, hrudník se hněte jemnými vibracemi a špičkami prstů můžete lehce poklepat na záda. Nezapomeňte však, že dítě je stále velmi malé a úsilí je zbytečné. Všechny pohyby by měly být lehké a bez tlaku.!

Jaká masáž je nutná pro drobky ve věku 6-12 měsíců?

Jakákoli masáž začíná hladit, pak spojíme tření, lehké klepání. Pro děti v tomto věku můžete připojit tleskání rukou. V rámci sezení, které může trvat 25-30 minut, můžete provádět pouze jednu část těla nebo provádět obecné masáže.

Masáž pro kojence s hypertonicitou

Postupy pro kojence s hypertonicitou svalů se poněkud liší od nejjednodušší obecné masáže. Hypertonicita u dítěte je velmi snadno rozpoznatelná, existuje několik příznaků:

 • dítě často pláče;
 • nervózně reaguje na známé zvuky;
 • dítě po krmení neustále plivá;
 • novorozenec udržuje hlavu od narození dobře;
 • dítě neustále napíná nohy a paže;
 • často ohýbá nebo hází hlavou, zvláště když pláče.

K oslabení hypertonicity používejte během masáže speciální cvičení. Cradle cvičení je velmi užitečné. Dítě musí být umístěno zády na přebalovací stůl, položeno pod hlavu a zadní část ruky, zvednuto a trochu zatřepáno různými směry. Nyní musíte mírně posunout ruce na spodní část těla dítěte a také trochu zatřást. Můžete také vzít dítě do podpaží a jemně se houpat k sobě a od sebe.

U hypertonicity se také používá tření. Například pro držadla a nohy jsou nezbytné tzv. Pístové broušení. Musíte položit ruku nebo nohy mezi dlaně a protřít je jedním nebo druhým směrem. Nepoužívejte sílu, snadno a bez tlaku.

Vyžaduje se třepání. Vložte prst do rukojeti dítěte, lehce jej přesuňte na stranu a velmi lehce zatřepte, druhou rukou držte rukojeť.

Ale co s hypertonicitou nemůžete udělat, je použití tleskání a sekání, naopak jen zvýší napětí.


Vezměte prosím na vědomí, že pokud je dítě ve věku 6 měsíců a více a stále jsou pozorovány příznaky hypertenze, měli byste se určitě poradit s lékařem a informovat o všech příznacích

Hypertonicita může ovlivnit vývoj dítěte a vyvolat:

 • porušení koordinace pohybu;
 • tvorba nepravidelného chodu;
 • výskyt problémů s řečí;
 • vývojové zpoždění a další zdravotní problémy.

Kromě léčebné masáže lékaři předepisují i ​​další postupy - elektroforézu, tepelnou terapii, fyzioterapii, plavání a dokonce i lékařské ošetření. To vše však závisí na věku dítěte, jeho stavu, průvodních nemocech. Proto v žádném případě sami nepředepisujte žádné léky a procedury.

Výhody standardní masáže pro děti

Obecná tonická masáž pro novorozence je nejen příjemná, ale také užitečná:

 • masáž pomáhá zlepšovat metabolické procesy;
 • aktivuje výkon;
 • pomáhá zaostřit;
 • uvolňuje dítě;
 • zmírňuje nezdravou ospalost;
 • zlepšuje kardiovaskulární systém;
 • stimuluje mozek.


Masáž navíc podporuje správný vývoj pohybového aparátu dítěte, pomáhá předcházet různým onemocněním a posiluje spojení dítěte s rodiči

Když nemůžete masírovat

Zde je seznam některých kontraindikací a případů, kdy se nedoporučuje masáž dítěte:

 • pokud je dítě kratší než 20 dní;
 • pokud u dítěte pozorujete zažívací potíže;
 • Pokud je dítě infikováno, nemasujte. Tělo dítěte bude zaneprázdněno bojem proti němu;
 • pokud má dítě vyrážku, pocení, zarudnutí na kůži, je lepší zdržet se masáže;
 • když má dítě horečku;
 • přítomnost jakýchkoli exacerbací nebo alergií;
 • srdeční choroby, oběhové poruchy;
 • má-li dítě velkou kýlu;
 • zhoršená funkce jater nebo ledvin;
 • přítomnost nemoci, která dává křehké kosti;
 • pokud jste si všimli, že je syn nebo dcera nezbedná, pak na masáži netrvejte;
 • pokud jste sami naštvaní, cítíte se unavení, nervózní, pak je lepší odložit tuto událost.

Obecná masáž pro kojence je vždy příjemná, užitečná, v prvních fázích života dítěte je nezbytná a nezbytná. Masáž můžete vždy provádět doma pomocí vlastních rukou, dávat dítěti radost a péči, náklonnost a ochranu. Nejjednodušší a nejjednodušší tahy rukou mé matky dokážou zázraky. Pokud se stále bojíte dělat celkovou masáž sami, je lepší svěřit proceduru profesionálovi. Masíruje dítě s vámi, sdělí vám podrobnosti a pravidla, naučí vás, jak správně držet dítě během sezení.

Masáž číslo 10 je univerzální technika pro zahřívání dětí, která nemá žádné kontraindikace a je vhodná téměř pro všechny novorozence. Číslo „10“ navíc znamená standardní počet relací, které jsou součástí 1 masážního kurzu.

Je třeba poznamenat, že první rok života dítěte je kognitivní povahy. Během tohoto období se dítě učí držet hlavu, chytit hračku, posadit se, postavit se na nohy, plazit se, udělat první kroky, vyslovit první nezřetelná slova. V tomto ohledu je velmi důležité podporovat dítě a pomáhat osvojit si všechny dovednosti.

Tento typ masáže přispívá k harmonickému a zdravému vývoji dítěte, příznivě ovlivňuje jak fyzický vývoj dítěte, tak stav nervového systému..

Odkaz! Když matka masíruje dítě samostatně, pomáhá to vytvořit těsné emoční spojení mezi nimi.

Z jakého věku se ukazuje, zda je možné hrát na 3 měsíce nebo dříve?

Obvykle je taková masáž předepsána pro každého novorozence. Kromě toho se provádí buď k terapeutickým účelům nebo k prevenci.

Mnoho pediatrů zpravidla doporučuje zahájit masáž ve 3, 6, 9 a také 12 měsících. Masáž je však povolena v raném věku (2–3 týdny) za předpokladu, že je dítě zdravé a má dobrou náladu.

Před zahájením masáže číslo 10 se doporučuje poradit se s pediatrem, ortopedem a neuropatologem. Specialisté by měli dítě vyšetřit a zvolit správná cvičení.

Pokyny krok za krokem

Celý proces provádění obecné masáže může být podmíněn ve 3 krocích.

Výcvik

Tato fáze zahrnuje vytvoření pohodlných podmínek pro masáž. Je třeba dodržovat následující doporučení:

 1. Masáž by se měla provádět půl hodiny před jídlem nebo půl hodiny po jídle dítěte.
 2. Dítě a maminka by měla být klidná a uvolněná..
 3. Teplota v místnosti by neměla být nižší než 23-25 ​​stupňů, protože dítě bude zcela nahé.

Důležité! Pokud je místnost stále v pohodě, mohou být části těla, které nejsou v současné době masírovány, něčím pokryty.

 • Dítě by mělo být umístěno na měkkém povrchu, kde se bude cítit co nejpohodlněji (můžete použít několik polštářů).
 • Cvičení

  Před masáží byste měli ruce namazat dětským krémem a otřít si o sebe. Stanou se tak teplejší a měkčí, což dítě uklidní a uvolní se.

  Masáž číslo 10 by měla být prováděna počínaje od hlavy a přes prsty k prstům, při dodržení následujícího pořadí:

  • hlava a obličej;
  • ramena a paže;
  • hrudní koš;
  • žaludek;
  • nohy.

  Všechny dotyky by měly být co nejjemnější a nejlehčí. Dítě by nemělo být nepříjemné. Malé oblasti těla by měly být masírovány špičkami prstů. Pokud je oblast velká, můžete provést masáž dlaní.

  Hlava

  Pohyby by měly napodobovat proces mytí hlavy šamponem. Celková doba k dokončení všech triků je 2–3 minuty.

  Tento typ masáže by měl být prováděn velmi pečlivě. V tomto případě je masáž hlavy nejlépe ponechána na kompetentním specialistovi.

  Všechny recepce by měly být opakovány 3-4 krát.

  Každou dávku opakujte 3-4krát.

  Žaludek

  Břišní masáž by měla být prováděna 2-3 minuty.

  Opakujte celou kombinaci triků 3-4krát.

  Odkaz! Nedotýkejte se vnitřního povrchu nohou..

  Dokončení

  Masáž by měla být dokončena pomalým hladením dítěte, počínaje hlavou a pohybem k nohám.

  Ideální možností je denní masáž číslo 10. Navíc v některých případech je tento postup prováděn několikrát denně (pouze pokud je předepsán lékařem).

  Užitečné video

  Jak to ovlivňuje tělo?

  Výhody masáže číslo 10 jsou nepopiratelné. Ovlivňuje tělo dítěte takto:

  • Pomáhá eliminovat ortopedické a nervové poruchy, které se vyskytly u dítěte (například svalová hypertonicita, klubová noha atd.).
  • Odstraňuje „zbytkové reflexy“ („Moro reflexy“, „Babinsky reflexy“).
  • Zlepšuje lymfatický systém novorozence.
  • Podporuje rozvoj pohybového aparátu.
  • Příznivě ovlivňuje nervový systém dítěte.
  • Rozvíjí všechny svalové skupiny, díky kterým se dítě rychle učí držet hlavu, posadit se, udělat první kroky.

  Navzdory obrovským výhodám regenerační masáže je zde několik upozornění, která by neměla být opomíjena:

  Nejprve je vhodné, aby kompetentní odborník ukázal mamince, jak správně provádět každé cvičení. Navíc, pokud je masáž předepsána pro léčebné účely, je lepší svěřit tento postup profesionálnímu dětskému masážnímu terapeutovi..

  Při provádění masáže číslo 10 je také třeba dodržovat následující doporučení:

  • Masáž se nejlépe provádí ráno, současně. To vám umožní vytvořit každodenní rutinu..
  • Místnost, kde bude masáž prováděna, by měla být světlá a větraná..
  • Při masáži byste měli zvolit okamžik, kdy je dítě v dobré náladě (v opačném případě bude malý přínos).
  • Během cvičení můžete používat své oblíbené dětské hračky.

  Stručně řečeno, je třeba poznamenat, že masáž číslo 10 hraje obrovskou roli ve vývoji a růstu dítěte, což má příznivý vliv na jeho zdraví. Zároveň je důležité, po konzultaci s kompetentním specialistou, striktně dodržovat všechna doporučení.

  Každodenní jemný dotek matky je pro dítě jednoduše nutný. Bohužel to však nestačí pouze pro řádný vývoj novorozence. Denně a to je to, co opravdu potřebujete. To mu nejen poskytne potěšení, ale také pomůže správnému vývoji, posílí stále slabé svaly a pomůže vyvinout dosud nezkušené pohyby. Řekneme vám o správné pomoci při rozvoji dovedností a zlepšení zdraví vašeho dítěte.

  Pravidelná masáž zlepšuje krevní oběh, odstraňuje nervové a ortopedické nedokonalosti. Velkou výhodou masáže je také skutečnost, že díky její pomoci jsou neodstranitelné zbytkové reflexy eliminovány mnohem rychleji, což by díky masáži mělo jít do osvojení dovedností.

  Bylo prokázáno, že pravidelné masáže zvyšují ochranné funkce stále malého a slabého organismu, imunita začíná „aktivovat“ a odolávat chorobám, zažívací systém začíná reagovat příznivěji na jídlo.

  Mám se masírovat??

  Chůze na čerstvém vzduchu je absolutní plus. Pokud ale chcete kontaktovat specialistu, budete muset čelit dlouhým frontám ve zdravotnických zařízeních s předchozím jmenováním pro masáž.

  Takové návštěvy však nejsou vždy možné z důvodu nedostatku volného času u mladých matek. V tomto případě můžete svůj drahocenný čas strávit cestováním do nemocnice sami, aniž byste ztratili.

  Masáž je předepsána téměř všem dětem. A není to vůbec kvůli tomu, zda má dítě nějaké odchylky. V průběhu roku doporučujeme provádět tři masážní sezení s krátkými přestávkami. To vše pomáhá dítěti přizpůsobit se životnímu prostředí..

  Jmenování pediatrem „Masáž č. 10“

  Šli jste k pediatrovi a jmenovala vás? Neboj se. To vůbec neznamená, že potřebujete nějakého speciálního specialistu a nějaké speciální lékařské sezení. Toto jmenování zahrnuje (konvenční) regenerační masáž trvající 10 dní.

  Provádění této masáže nevyžaduje zvláštní lékařské dovednosti nebo znalosti. Pokud však máte předepsanou léčebnou masáž, bude správné se poradit s odborníkem.

  Povinná příprava před masáží

  Aby dítě nezůstalo bez dozoru, stojí za to se na něj připravit předem. Větrejte místnost a poté ji zahrejte - něco přijatelného pro dítě při teplotě 20–22 ° C. Nezapomeňte, že malé děti velmi rychle vychladnou a potřebují konstantní teplo.

  Připravte si místo, kde plánujete utratit. Musíte položit měkkou přikrývku nebo špínu, masáž lze provádět pouze na rovném povrchu.

  Musíte také připravit vše, co potřebujete během masáže a po ní. Během cvičení používejte speciální olej nebo dětský krém. Naneste na pokožku dítěte jemný masážní produkt. Kůže by se měla mírně zahřát. Při masáži by měly být ruce matky teplé, měkké a čisté..

  Nezapomeňte, že dítě má poměrně jemnou pokožku a je velmi snadné jej poškodit. Před masáží byste si měli nehty oříznout - aby se nepoškrábaly, odstraňte prsteny a náramky.

  Nejvhodnější čas na masáž bude období - kdy má dítě dobrou náladu a nemá sklon spát.

  Chcete-li se vyhnout regurgitaci, uvědomte si, že postup by měl být prováděn 30 minut před jídlem nebo po 30-45 minutách po jídle.

  Když nemůžete masírovat?

  Samozřejmě byste nechtěli ublížit vašemu dítěti. Existuje tedy několik dočasných důvodů, za nichž by měl být postup na chvíli odložen:

  • Nedoporučuje se masírovat děti do 20 dnů;
  • Pokud má dítě zvracení, zažívací potíže;
  • Když se objeví vyrážka, plenka nebo vyrážka;
  • Rovněž nerušte dítě, pokud má horečku v důsledku očkování, řezání zubů nebo nemoci.

  Masáž pro kojence

  Nezapomeňte, že v žádném případě byste neměli vyvíjet silný tlak na žádné části těla dítěte, které ještě nejsou plně formovány. Koneckonců, svaly jsou stále oslabené a ne všechny kosti jsou stále silné a získaly vápník. Také v počátečních fázích vývoje dítěte by se nemělo masírovat v oblasti krku a hlavy. Pohyby lze provádět pouze hladce a jemně. Zároveň bez vrásek na kůži dítěte.

  Rovněž stojí za to věnovat pozornost stavu dítěte, reakci jeho těla a výrazu obličeje. Pokud dítě projeví nespokojenost s masáží, je nejlepší ji odložit na jinou dobu nebo odložit na další den. Pokud jsou vaše kroky odpovídajícím způsobem správné a reakce dítěte bude pozitivní.

  Několik užitečných pravidel:

  • Při provádění masáže lékaři doporučují sledovat sled akcí masírovaných zón. Začněte od dolních končetin, přes ruce, po břicho, hrudník a záda;
  • Nemůžete masírovat vnitřní povrch stehna, protože je zde spousta nervových zakončení a je citlivější;
  • Kolena dosud netvořila. Omezte se na jakékoli vystavení jim kvůli riziku zranění;
  • Zóny zvláště důležitých orgánů. To znamená, že srdce a játra by neměly být ovlivněny. Koneckonců, orgány jsou umístěny docela blízko povrchu těla, přímá expozice může způsobit velké poškození zdraví dítěte;
  • Doporučuje se také neovlivňovat oblast páteře, tento účinek může být pro dítě bolestivý;
  • Masáž by neměla ovlivňovat genitální oblast a mléčné žlázy..

  Relaxační masáž pro kojence:

  • Lehkými a plynulými pohyby začneme masírovat chodidla i záda a boky a postupně se pohybujeme až ke špičkám prstů na nohou dítěte;
  • Hladil ruku, počínaje prsty a postupně se pohyboval k ramenům;
  • Hladění rukou se provádí snadno a hladce pohybem v břiše po směru hodinových ručiček;
  • Masáž hrudníku od břicha po ramena a záda;
  • Chrbát je hladený hřbetem ruky od páteře do stran a od hýždí po ramena..
  • Taková masáž může být prováděna denně od sezení po dobu 3-5 minut, poté se čas prodlouží na 10 minut. Masáž po dobu 4 měsíců.

  Relaxační masáž pro uklidnění dětí:

  Poklepejte na obličej dítěte jemnými pohyby prstů v oblasti obočí a na křídlech nosu.

  Nyní je důležité zahájit aktivnější cvičení s přídavkem gymnastiky. Také v této fázi vývoje dítěte od 4 měsíců života přidejte cvičení:

  • Jízdní kolo - připravte dítě na procházení a posílení svalů nohou;
  • Vanka vstává - je přípravné cvičení k sezení.

  Koneckonců, svalový tonus se již u dítěte vrátil do normálu. Pasivní gymnastika paží a nohou - v čase se již vyplatí zvýšit. Počkejte přibližně půl hodiny na cvičení, všechny pohyby je třeba opakovat maximálně třikrát. Nezapomeňte, že nemá smysl provádět ostré, trhavé pohyby paží a nohou.

  I když jsou svaly posíleny - přesto mohou opatrné pohyby dítěti ublížit.

  Stojí za to zahájit cvičení s lehkými tahy a jemným třením. Poté, co je tělo dítěte teplé, pokračujte ve cvičení.

  Masáž chodidel a nohou:

  Mírně zvedá nohu dítěte, s vyhlazovacími pohyby ruky tře pouze vnější a zadní stranu nohy a stehna;
  Hra "Bicycle" - poté, co objal holení dítěte svými vlastními rukama, ohněte a uvolněte nohu. Udělejte to na další noze;

  Rozvíjíte tak a posilujete kolenní klouby a svaly, což přispívá k dalšímu pohybu nohou..

  Masáž rukou:

  Zvedněte rukojeť dítěte. Jemným pohybem dlaně začněte drhnout držadlo z kartáče na rameno a mírně posuňte pokožku. V této fázi vývoje je již možné posílit pohyby během masáže, taková manipulace posílí svaly dítěte;

  Položte palec ruky do dlaně vašeho dítěte. Zmáčkne ho setrvačností. Potom uchopte dlaň za dlaň, ohněte dětskou rukojeť za loket, po jejím překročení na hrudi a potom se vraťte do původní polohy. Tuto akci lze provést současně oběma rukama dítěte.

  Břišní masáž:

  Stejně jako dříve se masáž provádí lehkými hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček;

  Pokračujte ve stejné manipulaci jako dříve mírně zvyšující se tlak v dlani, posuňte pole nahoru a dolů s dlaní směrem k pravé a levé straně.

  "Roly Stand Up"

  Dejte palec do dlaně dítěte, dítě by mělo být v náchylné poloze. Pak si ovinte dlaň kolem zápěstí a vytáhněte ruce nahoru. Při setrvačnosti by se měla hlava a ramena dítěte zvedat.

  Toto cvičení má hodnotu 3-4krát. Je vyroben nejen k přípravě dítěte na sezení, ale také nahrazuje masáž krku a posiluje svaly krku.

  Otočte dítě na břicho. Vzhledem k tomu, že jste předtím hladili dlaň, otřete hýždě a zadní stranu dítěte o ně a obráceně;

  Mírně zvyšující se tlak pohybů, prsty, hněte dozadu dítěte.

  Nezapomeňte se vyhnout ledvinám a páteři..

  Závěr

  Dítě potřebuje stálou pozornost matky. Přispějte k tomu a rozvíjejte své dítě. Proveďte s ním vývoj tříd gymnastiky a potom bude vaše dítě silné a veselé.

  Připravil a upravil: chirurg

  Masáž pro dítě je velmi důležitý postup, který má obrovský dopad na správnou formaci a vývoj. Je však důležité vědět, že tyto postupy u kojenců lze provádět přísně po 1,5 měsíci. Faktem je, že v prvním měsíci života děti nezažívají méně stresu než poporodní stres u matky. Dítě čelí důležitému úkolu - přizpůsobit se tomuto světu. Bez ohledu na to, jaké masáže lékař předepsal (profylakticky nebo terapeuticky), je nemožné to udělat během prvních 1,5 měsíce života dítěte.

  V prvním roce života je dítě aktivně kognitivní. Naučí se držet hračky ve svých rukou, zvednout hlavu, podnikne první kroky. Aby mohl uspět, je velmi důležité pomoci dítěti posílením jeho svalů. To lze provést pomocí masáže číslo 10. Specifická cvičení vybírá lékař individuálně, podle toho, pro jaké konkrétní účely je tato masáž předepisována. Může to být obecná masáž pro normální vývoj všech tělesných systémů, tonikum nebo masáž pro úpravu určitých systémů. V každém případě lékař stanoví masážní techniku ​​a počet sezení s přihlédnutím k individuálním charakteristikám dítěte.

  Mnoho mladých rodičů se diví: masáž číslo 10 pro děti - co je to? Masáž 10 pro kojence není specifická technika. V tomto případě číslo 10 znamená počet relací. Zpravidla je pro takovou masáž předepsána standardní cvičení. To bude popsáno níže..

  Masáž pro dítě: jaký účinek na tělo

  Masáž pro dítě je užitečná nejen v tom, že má relaxační účinek. Také 10 sezení může zvýšit výdrž, zachránit dítě před kolikou. Tyto postupy přispívají k:

  • svalový rozvoj paží a kloubů;
  • vývoj a posílení svalů těla;
  • vývoj svalů nohou.

  Dobrý fyzický vývoj zvyšuje intelektuální schopnosti dítěte. Taková masáž je obvykle předepisována ve věku 2 měsíců, ale může být také předepisována ve 3 měsících, a dokud dítě nedosáhne 6 měsíců. Obvykle strávíte jednu relaci denně po dobu 10 dnů. Doktor však může poskytnout další doporučení týkající se frekvence masáže. Je důležité pečlivě prostudovat, jak provádět cvičení. Pro lékaře je lepší ukázat techniku ​​na dítěti.

  Jinak, pokud uděláte chybu v procesu cvičení, může to vést k zhoršení stavu dítěte a zdravotním problémům dítěte.

  Desátá masáž roste s dítětem. To znamená, že jak dítě roste, cvičení se mohou změnit. To vše určuje lékař s přihlédnutím k individuálním charakteristikám dítěte.

  Pokud během masáže zjistíte, že dítě nemá náladu, vzdoruje, je lepší tuto událost odložit na později. Během cvičení používejte hračky, které se dítěti nejvíce líbí. Je důležité, aby měl příležitost je oslovit sám. To pomůže zvýšit náladu pro dítě a dělat všechna cvičení bez záchvaty hněvu, dodávat mu pouze pozitivní emoce.

  Cvičení

  Dětská masáž ve věku 2 měsíců v podstatě zahrnuje provedení tahů. Zdvihejte celé tělo, aniž byste rukama silně tlačili. Pokud dítě otevře dlaně, v těchto oblastech se provede hladení. Jinak neotevírejte dlaně násilím..

  Zde je základní sada cvičení, která se obvykle vyskytují v 10. masáži (každé cvičení opakujte 10krát):

  1. Dítě leží na břiše na kouli (budete potřebovat nafukovací míč). Jeho nohy by se měly ohýbat na kolenou a tlačit na míč. Otec nebo váš další asistent drží nohy a tělo dítěte. Zvednete dlaně dítěte a přitáhnete je k sobě, pak je uvolníte a vrátíte do původní polohy.
  2. Poloha dítěte je stejná (na kouli). Pomocník musí roztáhnout dlaně dítěte a přitlačit je k míči, držet ruce. Musíte vzít dítě za nohy a přitáhnout se na sebe. Poté jej vraťte do původní polohy..
  3. Poloha na míči zůstává stejná. Dlaně jsou přitisknuty k míči. Zvednete nohy dítěte a položíte je na povrch (u stolu nebo na místo, kde děláte masáž), čímž dítě otočíte na kouli dolů. Měl by spočívat na celé své noze, ale je důležité, aby byl kontakt krátkodobý. Netrpělivě a nepřevádějte dítě do původní polohy.
  4. Vezměte si ruce dítěte do svých a nakloňte míč tak, aby se svými dlaněmi dotýkal povrchu stolu. Je velmi důležité ho podpořit a ujistit se, že mu nezasáhl čelo.
  5. Dejte dítě zády na kouli. Držte strany, pomalu se houpejte dozadu a dopředu a doleva a doprava. Toto cvičení bude mít uvolňující účinek na svaly..

  Dnes se ze čtyř stovek dětí rodí úplně zdravé. Existuje mnoho důvodů, ale pokud dítě nespadlo do šťastných 4%, analýza okolností, které k tomu vedou, již nepomůže. Co dělat? Nezoufejte! Pravidelná masáž a gymnastika obnoví a zlepší zdraví vašeho dítěte. A čím dříve jste začali jednat, tím lepších výsledků budete moci dosáhnout.

  Potřebují děti masáže a gymnastiku?

  Jediným způsobem, jak slyšet kompetentní odpověď na tuto otázku, je požádat lékaře. Masáže a gymnastika jsou zapotřebí, pokud:

   Těhotenství u matky pokračovalo s komplikacemi a intrauterinní hypoxií plodu, došlo k poranění při narození, předčasné narození, perinatální encefalopatie; Dítě je příliš vzrušující a pláče, nebo naopak letargické a letargické, špatně jí a často onemocní; Neustále plivá, ale chirurg nenajde patologii žaludku u dítěte; Jeho hlava je převážně otočená doleva nebo doprava a váš pozorný pohled s úzkostí si všimne, že jeho rysy jsou zdeformované; Podpaží, dítě „schované“, položí nohy na ponožky a překročí je; Vysazujete dítě ležící na zádech, držte ho za ruce a zároveň se jeho ruce nenarovnávají, ale zůstávají ohnuté na loktech od začátku do konce pohybu; Jeho slepé záhyby nebo záhyby na vnitřních plochách stehen jsou asymetrické; Dítě má „mramorovanou“ kůži, nohy a dlaně jsou neustále mokré a chladné; Dítě zaostává ve fyzickém vývoji, pomalu se učí motorické dovednosti (špatně drží hlavu, dlouho se nedostane na všechny čtyři, nesedí za půl roku).

  Proč masáž a gymnastika pomáhají dítěti?

  Každý den dochází v těle dítěte k morfologickým a fyziologickým změnám. Masážní terapeut, který působí na svaly a pokožku dítěte a není zdánlivě spojen s jeho vnitřními orgány a systémy, táhne neviditelné magické nitě a jejich pomocí dosahuje normalizace narušených funkcí. Nejprve se týká nervového systému..

  Jaký je mechanismus působení masáže a gymnastiky?

  Masér působí na receptory kůže, svalů a kloubů a v mozkové kůře se objevují impulsy, které se šíří do sousedních oblastí zodpovědných za nejrůznější funkce těla. Masáž přímo v kůži způsobuje obnovu epitelu a v kombinaci s gymnastikou zlepšuje zásobování krve masírovanou oblastí, aktivuje tok lymfy a stimuluje metabolismus. Například břišní masáž normalizuje funkci gastrointestinálního traktu.

  Je možné se obejít bez masáže a gymnastiky?

   Novorozenec má těžký úkol - přizpůsobit se světu, ve kterém padl. Proto lékaři poprvé po dobu 4 týdnů nekomplikují život těchto drobků dalším zatížením. Začnou na nich pracovat ve druhém měsíci a po šesti měsících se hodnota masáže postupně ztrácí na pozadí a gymnastika začíná zabírat stále více času. Špatné zdraví dítěte je absolutní kontraindikací do tříd! Počkejte, až bude úplně v pořádku. Děti si obvykle užívají masáže a gymnastiky. Snadno se učí cvičení a jak stárnou, pečlivě „pomáhají“ vám. Pokud je dítě zpočátku nespokojeno, nenechte se odradit. Rozptylujte ho hračkou, uklidněte ho laskavým slovem, zvedněte ho. Musíme ukázat trpělivost: dítě vstoupí do rytmu tříd a postupně si na procedury zvykne. A „nelíbilo se“ jakékoli konkrétní cvičení - učinte z něj poslední nebo snižte počet opakování. Nepřehánějte to - nepříjemné pocity a ještě víc, aby si dítě na bolest dlouho pamatovalo. Zčervenání kůže, pokud se objeví pod rukama, by mělo být přiměřené a rovnoměrné. Žádné červené skvrny a samozřejmě otlaky na těle dítěte by neměly zůstat! Třídy jsou dobré denně ráno, jednu hodinu před krmením nebo dvě hodiny po něm, při teplotě 20–22 ° C, ve světlé, dobře větrané místnosti bez průvanu. Provádějte masáže a gymnastiku na přebalovacím stole, který je volně přístupný ze tří stran. Nejprve si důkladně umyjte ruce mýdlem. Odstraňte hodinky, prsteny, náramky - něco, co lze poškrábat. Na rukou by neměly být rány a odřeniny, nehty by měly být zkratovány. Nepoužívejte masti ani krémy. Během masáže zůstává dítě nahé, první část komplexu. Ale pro gymnastiku ho vybavte jako skutečného sportovce - v košili nebo tričku s krátkými rukávy a kalhotkami nebo plenkami.

  Míčová cvičení

  Výchozí poloha (I.P.) - dítě leží na břiše na nafukovací kouli; nohy jsou ohnuty ve formě "žabích tlapek" a přitlačeny k míči. Váš asistent drží nohy dítěte v této poloze, vezmete dlaně dítěte do svých rukou a přitáhnete je směrem k sobě, pak je vrátíte do původní polohy. Opakujte 10krát. Nezapomeňte si dát na plena plenku!

  I. s. Stejně jako v cvičení 1. Váš asistent roztáhne ruce dítěte tak, aby se všechny prsty rovnaly a přitiskly je k míči. Držte dítě za nohy a přitahujte je k sobě, pak ho vraťte do a. n. Opakujte 10krát.

  I. p. Stejně jako v cvičení 1. Dlaně dítěte přitiskne na míč váš asistent, který ho drží, a vaším úkolem je uchopit nohy dítěte do svých rukou a otočením na míč položte nohy na vodorovný povrch stolu pokrytý plenkou. Tělo dítěte zůstává na kouli, ujistíte se, že podpora je na celé noze: prsty, které byly stlačeny, je třeba roztáhnout. Nemůžete dát dítě na vnitřní nebo vnější okraje chodidel. Kontakt nohou s povrchem stolu je krátkodobý: bez zastavení posuňte míč do původní polohy. Opakujte 10krát.

  I. s. Stejně jako v cvičení 1. Vezměte si ruce dítěte do svých a nakloňte míč tak, aby se dítě otevřenými rukama dotýkalo povrchu stolu. Dbejte na to, aby mu nezasáhl čelo! Opakujte 10krát.

  Dítě leží zády na míči. Držíte jej po stranách a jemně se houpete ze strany na stranu, dozadu a dopředu - 10krát v každém směru. Cvičení pomáhá uvolnit svalstvo.

  Pokud si všimnete, že se dítě neustále ohýbá doprava nebo doleva, leží na břiše nebo na zádech, to znamená, že svalový tón na jedné straně je vyšší než na druhé, proveďte cvičení 6.

  Umístěte dítě do strany na míč: pokud se ohýbá doprava, na pravé straně, pokud doleva - na levé straně. Houpejte míčem plynule podél osy těla dítěte. Opakujte 10krát.

  Cvičení na míči pomáhají dítěti relaxovat a usnadňují další masáž..

  Masáž zad pro kojence

  Stůl několikrát přikryjte složenou přikrývkou na kole a položte na ni plenu. Rolujte válec z husté plenky a umístěte jej pod hrudník dítěte. Váš asistent natáhne ruce dítěte dopředu a natáhne je rukama k povrchu stolu.

  1. ŽEHLENÍ se provádí zády zavřených prstů zdola nahoru vzadu, počínaje hýžděmi, které se také masírují. Opakujte 5-6 krát.

  2. RŮST se provádí se zadní stranou zavřených prstů, jejich středními phalangy, krouživými pohyby vzadu, počínaje hýžděmi. Opakujte 4krát.

  3. ŽEHLENÍ (viz cvičení 1).

  4. Hnětení Klouby se zavřenými prsty umožňují spirálovité pohyby zdola nahoru na zádech. Opakujte 3-4 krát.

  5. Dokončete masáž zad zářením (viz cvičení 1).

  Ruční masáž pro kojence

  Masíruje se pouze vnější povrch rukou - nejprve ramena (mezi loktem a ramenními klouby), poté předloktí (mezi zápěstí a loketními klouby).

  1. ŽEHLENÍ se provádí zdola nahoru s dlaňovou plochou zavřených prstů. Opakujte 5-6 krát.

  2. RŮST - ve stejném směru a pořadí. Opakujte 5-6 krát.

  3. ŽEHLENÍ (viz cvičení 1).

  4. Hnětení, stejně jako masáž zad, se provádí zdola nahoru. Opakujte 3-4 krát.

  5. ŽEHLENÍ (viz cvičení 1).

  Dechová cvičení pro kojence

  Výchozí pozice - vzadu. Vezměte dítě za ruce a zkřížte ruce na prsou, střídavě umisťujte na levou nebo pravou stranu. Opakujte 4krát. Potom současně zvedněte obě ruce vzhůru a položte je za hlavu dítěte tak, aby ležely na povrchu stolu rovnoběžně s sebou. Potom položte ruce a natáhněte je podél boků. Opakujte 4krát.

  Přečtěte si další články o dětech, jejich životě, výchově, vývoji.

  Pokud se vám článek - Masáž 10 pro kojence líbil, můžete napsat recenzi nebo vyprávět o tom na sociálních sítích.

  Podívejte se také na další články napsané speciálně pro vás:

  Články O Neplodnosti