Hlavní Analýzy

Blog: Masáž pro kojence

Masáž má komplexní účinek na dítě, provádí se jemně a snadno.

Až 1 rok dejte dítěti celkovou masáž.

Akupresura se nedoporučuje pro děti do 4 let, s výjimkou zvláštních účelů pro některé nemoci.

Vlastnosti fyziologie dětského těla:

ochranná funkce je slabší. Protože malá vrstva epidermis, nedostatečně vyvinutá produkce baktericidních látek, systém pufrů na kůži je špatně vyvinutý, kůže je snadno infikována.

Suchější a výraznější peeling, až asi 3 měsíce - „fyziologická parakeratóza“. Mokrá hlava, jedna z prvních příznaků křivice.

Existují potní žlázy, ale vylučovací kanály nejsou vyvinuty, začínají fungovat od 5 měsíců, dobře od 7 let.

Mazové žlázy začínají fungovat od 7 měsíců vývoje plodu, při narození se znovu narodí do mušlí (cyst), bělavě nažloutlých pupínků. Na hlavě mohou být „mléčné krusty“ otřeny vodným roztokem měsíčku a jemně vyčištěny.

Kůže je tenká, krevní cévy jsou těsné, termoregulační systém nefunguje. Rychlé přehřátí a rychlé podchlazení závisí na okolní teplotě, na oděvu. Proto by během masáže měla být teplota v místnosti 23 - 25 * C a ihned po masáži si dítě oblékněte teplé oblečení na baterii nebo žehličku.

Kůže dítěte, jako orgán dýchacího ústrojí, je 8krát větší než u dospělého, proto až do 3 měsíců během masáže není možné aplikovat krémy, masti. Až 6-12 měsíců se nedoporučuje, masírujeme suchýma rukama, k odstranění vlhkosti používáme dětský prášek, mastkový prášek.

Nervové kožní receptory dítěte jsou rychle podrážděné, takže si při prvních masážních procedurách nevšímejte zvláštní pozornosti. K rychlé závislosti také dochází, na konci první, na 2. masáž, dítě se uklidní a může usnout.

Kostní tkáň chrupavky tvoří 60-80% tělesné hmotnosti. Jemná, jemná, pružná kostní masáž.

Svalová soustava je 1/4 tělesné hmotnosti (u dospělého - 1/2). Zejména slabé svaly končetin. Při masáži bereme v úvahu „fyziologickou slabost“, svalovou hypotonus a hypertonicitu.

Až 3 měsíce, fyziologické nadýmání, tedy řekněte rodičům, že by měli dítě položit na bříško opakovaně během dne po dobu 3-5 minut, a je také nutné provádět cirkulární hladení břicha ve směru hodinových ručiček.

Játra vyčnívají z podbřežního oblouku asi 2 cm. V této oblasti netlačte na bříško, ale jemně žehlte.

Hygienické základy masáže pro děti.

Teplota v místnosti je 23–25 * C;

Stůl je potažen přikrývkou, pak „tlustou“ flanelovou plenkou (hadříkem pod plenu).

Provádíme masáže bez olejů, krémů.

Po masáži teplé a suché spodní prádlo udržujte v teple.

Masáž se provádí po krmení:

po 1 hodině - pokud je mateřské mléko;

po 1,5 hodině - pokud něco jiného (doplňková jídla);

nebo před krmením za 15 - 30 minut.

Než půjdeme do postele, neděláme masáž, protože dítě do 3 měsíců věku je po masáži nadšené.

Po masáži - odpočinek, dítě koupat.

Dětská masáž se provádí:

časem - 5 minut; 7 min; 10 minut.; 15 minut.; 20 minut.; 20 minut.; 20 minut.; atd.

dále se čas zkracuje - 15 minut; 10 minut.; 7 min.

věk - od 1 - 1,5 měsíce do 1 roku se provádí celková masáž. Při předepisování lékaře můžete masírovat od 3 týdnů věku.

Kontraindikace:

Akutní infekce. Masáž můžete provádět týden po zotavení.

Teplota 37,5 * C a vyšší, s výjimkou traumatu mozku.

Krivice uprostřed. Můžete rozbít kosti, protože dítě má sníženou citlivost.

Různé formy hemoragické diatézy.

Inguinální, pupeční, femorální kýly se sklonem k porušení.

Vrozené srdeční vady. U všech vad provádíme masáž pouze se svolením kardiochirurga.

Plísňové, pustulární kožní onemocnění.

Funkce dětské masáže.

Novorozenému dítěti se podávají pouze mrtvice, dokud nezmizí hypertonicita..

Až 3 měsíce hladí 90% celkové masáže. Na svaly nohou a paží používáme třením dlaň (prsty), záda. Používáme kruhové broušení na hýždě a chodidla. Nedotýkejte se páteře.

Po 3 měsících přidejte štíhlé, kruhové tření svalů zad, paží, nohou. Poklepejte si nohou 2-3 prsty.

Od 4 do 6 měsíců věku přidejte hnětací techniky:

Spirála, kruhový hřbet, hýždě, nohy, paže.

Sádrovitá a lehká komprese na koncích;

Vibrace je měkká, bez tlaku dvěma prsty.

Přednáška č. 10 - APLIKACE OLEJE, KREAM, GEL. ÉTERICKÉ OLEJE.

Vůně - stimulanty: cedr, citronová tráva, citron, fenykl, mandarinka, pomeranč, pačuli, skořice, rozmarýn, rododendronová magnólie, kafr, santalové dřevo...,

Zaměřují pozornost, zlepšují paměť, odstraňují depresivní stavy, dávají ráznost, účinnost, optimismus..

Přednáška č. 11 - ZÁKLADY PŘESNÉ MASÁŽE.

Základem akupresury je mechanický účinek prstu, prstů maséra na BAP - biologicky aktivní body, které mají reflexní spojení nervovým systémem s určitými vnitřními orgány.

Nyní nebudeme hovořit o tom, že mezi „body“, BAP a energetickými kanály - meridiány není neméně důležité spojení a že masážní terapeut působí nejen mechanicky, ale také energicky, ať už to chce nebo ne..

Triky

Příjem v akupresuře se obvykle provádí palcem nebo třemi (index, střed a prsten). Nebo pracují současně, synchronně s pravou a levou rukou, se stejnými prsty, se symetrickými body osoby.

Hladící techniky, jako lehký rotační pohyb. Na začátku, na konci postupu.

Techniky tření - tření podél kmenů nervů nebo poledníku

Hnětací techniky - rotační pohyby.

Tlak - přerušovaný nebo trvalý.

Štěpnutí - tři prsty uchopí kůži a promíchají ji.

Tapping, fackování - rytmy jsou rytmické, zhruba za 1 sekundu tři rytmy.

Vibrace - není přerušovaná, bez oddělení od bodu.

Stojí za to masírovat děti do jednoho roku?

Pro děti do jednoho roku jsou gymnastika a terapeutická masáž povinnou součástí vývoje. První rok života je ten hlavní, dítě se seznamuje s mámou a tátou, svět kolem něj, učí se komunikovat, učí se jeho projevům. Rodiče často čelí otázce - co dělat s vývojem dítěte během tohoto období a jaké postupy jsou zapotřebí. Potřebuje dítě terapeutickou masáž nebo gymnastiku, kolik sezení vyžaduje?.

Přehled procedur

Masáž pomáhá rozvíjet křehké svaly, nervový, trávicí a kardiovaskulární systém. Při výběru techniky je důležité znát složitosti procedury pro děti. Pro děti je tato technika podobná technice pro dospělé, ale ne všechny techniky jsou uvedeny pro první rok života, ne všechny lze provést. A ty, které jsou uvedeny, jsou prováděny jemně a jemně. Rozhodnutí o tom, jaký typ masáže děti potřebují, je terapeutická nebo obecná. Kdo bude postupovat - masérka nebo samotní rodiče. Kdy začít? Bude gymnastika doplňkem obecného postupu zotavení? Mezi hojností literatury a videa je někdy těžké přijít na to. Používání lekcí videa je mnohem snazší porozumět masážním technikám než prohlížení tištěné literatury. Video vám umožňuje zvážit každý pohyb specialisty a pak jej s přesností opakovat.

Obecné požadavky na děti do jednoho roku:

 1. začněte sezení od 1,3 do 2 měsíců, provádějte denně po 45 minutách. po jídle nebo 35 před jídlem, před spaním se procedura nedoporučuje, délka masáže v jednom sezení je 7-10 minut;
 2. Předem provětrejte místnost, sledujte mikroklima (teplota ne nižší než +22 stupňů), provádějte proceduru bez oblečení v horké sezóně a přikryjte dítě v chladu;
 3. uvolněte ruce od hodinek, prstenů a náramků. Teplé ruce, oblečte si volné oblečení;
 4. nejprve najít vzájemné porozumění s dítětem, sledovat jeho reakci, pokud je dítě nespokojeno, neprovádějte postup;
 5. provádět měkké pohyby podél cév a obcházet játra, ledviny a pohlavní orgány;
 6. Nepoužívejte masáž pro nezdravé děti.

Masáže a gymnastika pro děti do jednoho roku

Gymnastika a masáž jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu a výchovy, které jsou nezbytné pro dítě do jednoho roku věku. Gymnastika rozvíjí dětské svaly a provádí se spolu s masáží as přijetím vodních procedur.

Hlavním úkolem gymnastiky pro děti je svalová relaxace, stimulace dítěte k nezávislým pohybům. Gymnastika je určena k rozvoji dovedností v rukou, což mu umožní vést aktivní životní styl.

Gymnastika také rozvíjí velké svaly. Všechny požadavky na masáž jsou vhodné pro provádění gymnastických cvičení. Video návody jsou k dispozici na internetu, které vám pomohou podrobně porozumět trikům postupu..

Gymnastika pro děti se dělí na rozvoj koordinace, rovnováhy a dýchání:

 • pasivní cvičení, platí pouze od 3 měsíců - jsou určeny pro přirozené pohyby, flexe a prodloužení. Masér pomáhá dítěti přirozeně se pohybovat;
 • cvičení založená na nepodmíněných motorických reflexech; o čtyři měsíce se dítě začne ohýbat na břiše, zvedne a natáhne hlavu dopředu, masážní terapeut mu pomůže tyto pohyby;
 • aktivní pasivní cvičení - posadení, usrkávání rukou, podpora pod podpaží, snadné kývání.

Masoterapie

Léčebný postup pro děti musí být předepsán lékařem. Často jsou jmenováni pediatrickými chirurgy, ortopedy a neuropatology. Masáž pro děti do jednoho roku pomáhá s Clubfootem, skoliózou, plochými nohami (muskuloskeletální systém); bronchitida, rinitida a některá onemocnění střev a nervového systému.

Existují kontraindikace pro děti do jednoho roku - akutní virová onemocnění, zánět kůže a lymfatických uzlin, artritida, tuberkulóza, kýla atd. Terapeutická masáž by měla být prováděna odborníkem s potřebnými znalostmi o fyziologii dítěte. K řízení je přizván profesionální masér se zkušenostmi. Je lepší, aby byli rodiče během sezení přítomni, aby došlo k kontaktu s cizincem.

Krémy a prášky se často nedoporučují, protože ucpávají póry jemné kůže. V extrémních případech, pokud je pokožka příliš suchá, doporučujeme ji namazat vazelínou..

Pomáhá léčebná masáž s pupeční kýlou. Masér lehkými kruhovými pohyby v jednom směru a poté ve druhém tahem bříšku a postupně přechází k brnění. Clubfoot je léčen masážemi. V tomto případě se používá broušení a hnětení. Třete kůži prsty z páteře na boky nebo z nich na paty. Intenzivně hněteme kůži a pečlivě sledujeme reakci dítěte. Pokud se cítil nepohodlně a plakal, musíte jít hladit nebo zastavit proceduru.

Obecná masáž

Tento postup je k dispozici matkám a otcům, je užitečný pro zvýšení nálady dítěte a nutí životně důležité orgány pracovat v plné síle. Chcete-li účinně provádět celkovou masáž, musíte znát pravidla. Je vhodné se seznámit s pravidly na webech, na nichž jsou prezentovány videonávody..

Ujistěte se, že v místnosti nejsou žádné koncepty. Uklizte si ruce, měly by být čisté a teplé, nehty zkrácené. Sledujte pohyby rukou - lehké, hladké. Každý příjem musí být proveden 3-5 krát.

 1. Nohy. Proveďte kroucení a hladil. Začněte kotníkem: hlezenním kloubem hněte dvěma prsty. Jděte na kolena a jemně zamíchejte klouby. K masáži kyčelního kloubu je třeba dítě mírně zvednout a začít ohýbat nohu v koleni. Na konci sezení masírujte nohy - spirálními prsty.
 2. Žaludek. Žaludek dítěte hladí jeho dlaně ve směru hodinových ručiček. Během zákroku je lepší zvednout nohy, pak se břicho přirozeně ohne. Pokud dítě není proti zákroku, můžete jemně pohybovat prsty do oblasti pupku. S každým pohybem je nutné zvětšit průměr.
 3. Hruď. Hrudník dítěte se masíruje od jeho středu k ramenům, čímž se vyrovnávají pohyby. Udělejte diagonální tahy od hrudníku po rameno. V žádném případě nemůžete tvrdě tlačit, každá strana se masíruje střídavě.
 4. Ruce. Masáž rukou se provádí otočením dítěte na bok. Paže jsou jemně zkroucené, ruce jsou lehce masírovány kostmi prstů. Lokty nejsou přehlíženy, ohýbají a uvolňují ruce, potřásají je, houpají se ze strany na stranu.
 5. Zadní. Nervová zakončení vyčnívající z páteře jsou zodpovědná za tělesné funkce. Masážní pohyby pomáhají dítěti uklidnit se, uvolnit se a usnout. Zároveň platí pravidlo - samotná páteř nemůže být masírována! Při stisknutí, hladení zad, pohybu do oblasti nohou se doporučuje provádět lehké svírání. Další metodou je ohýbat nohy dítěte a snadno je přitahovat k zadku. Dětská ruka by měla být přitažena k noze. Vytvořte „člun“, otočte dítě na břicho a připojte ruce a nohy za sebou.

Škola Iriny Krasikové

Slavná kniha o dětské masáži, jejímž autorem je Irina Krasikova, vyšla v roce 2000, ale je stále populární. Irina v tom vyjadřuje svým rodičům myšlenku, že spolu s výchovou a krmením potřebuje dítě správný fyzický vývoj. Je nutné pomoci dítěti fyzicky se rozvíjet a masáž pro děti je jen pomoc maminkám a tatínkům.

V knize autor podrobně analyzuje psychoemocionální stav dítěte, v souladu s nímž nabízí rozvinuté komplexy. Jsou prezentovány cvičební komplexy pro zdravé děti s vývojovými i předčasnými. Metody vyvinuté Irinou Krasikovou vycházejí ze studií nejstarších ruských pediatrů: A.F. Turra, C.D. Hubert a další: Dětská gymnastika se nezapomíná, v publikaci najdete i cvičení vhodná pro děti do jednoho roku. Kniha je ilustrována..

Irina Krasikova představila videonávody. Videoklipy jsou tematicky rozděleny na části - pro kojence, pro předčasně narozené děti je samostatně k dispozici video o masážních technikách pro různé části těla.

Při volbě rozhodnutí o tom, zda provádět wellness procedury pro dítě, které z nich jsou lepší, nezávisle nebo za pomoci odborníka, je často nutná konzultace s pediatrem. Řekne vám, která gymnastka je vhodná pro dítě do jednoho roku, jaké masáže, kolikrát se doporučuje provádět je, a vypráví o nuancích léčebných komplexů.

Aktuálně zbývá 23 recenzí, průměrné hodnocení: 4,39 z 5

Proč drobit masáž?

Velmi často, při další návštěvě kliniky s dítětem v prvních měsících života, dětský lékař, neurolog nebo ortoped důrazně doporučuje, aby rodiče podstoupili léčebnou profesionální masáž. Obvykle se rodiče ptají - proč je taková masáž potřebná, jak se liší od obvyklé domácí masáže prováděné maminkou nebo tátou a jaké indikace a kontraindikace existují pro terapeutické masáže?.

Trochu o obecné a terapeutické masáži...

Dokonce i nachlazení a kašel u dítěte lze léčit speciálními metodami terapeutické masáže a problémy, jako je zhoršený svalový tonus, problémy s psychomotorickým vývojem a poruchy pohybu, jednoduše vyžadují jmenování terapeutické masáže jako jedné ze způsobů léčby a rehabilitace dítěte..

Pokud je masáž prováděna správně, je vynikající a neškodná (na rozdíl od léků, které mají vedlejší účinky), což je způsob, jak posílit zdraví drobků. Přispívá ke správnému rozvoji pohybového aparátu - růstu kostí, tvorbě pružnosti vazů, pohyblivosti kloubů. Masáž reguluje tón různých svalových skupin, zvyšuje jejich krevní oběh a výživu, dodává dětskému tělu celkový tón a pomáhá posilovat imunitu. Hmatové podráždění kůže navíc stimuluje různé části mozku, což přispívá ke správnému psychomotorickému vývoji dítěte. Masáž, zejména terapeutická akupresura, je schopna prostřednictvím zvláštních reflexogenních zón vyvolat stimulační nebo inhibiční účinek na fungování vnitřních orgánů, což je nutí k práci ve fyziologickém režimu. Správně prováděná masáž pomáhá zlepšit drenážní funkci lymfatického systému, zlepšuje krevní oběh v končetinách a v celém těle, zlepšuje saturaci tkání kyslíkem a přispívá k aktivnějšímu odstraňování odpadních látek z těla..

Kdy a jakou masáž dítě potřebuje??

Tento užitečný postup je předepsán v takovém rozsahu pro téměř všechny děti v prvním roce - většina zdravých dětí však vykazuje regenerační masáž, kterou lze provádět doma, samostatně. Terapeutická masáž je předepsána přísně podle indikací, provádí ji pouze speciálně vyškolený lékař nebo specialista masáže, vždy s lékařským vzděláním - sekundární nebo vyšší, a kteří byli vyškoleni pro práci s dětmi. Nestyďte se, než začnete pracovat se svým dítětem na dotazování se na kvalifikace specialisty, je to důležité!

Všechny typy masáží pro kojence jsou obvykle střídány se speciální gymnastikou, která zahrnuje řadu cvičení, jejichž cílem je vybudovat dovednosti, které jsou vhodné pro věk - nejprve drží hlavu, poté ji otočí zezadu do žaludku a zpět, poté sezení, plazí se, vstává a chodí. Během masáže a tříd bude odborník sledovat utváření dovedností a celkový stav dítěte, výběr technik a cvičení v závislosti na vlastnostech dítěte.

Začnou masírovat od jednoho a půl roku do dvou měsíců, a pokud to bude nutné dříve, rozhodne lékař.

Indikace a kontraindikace pro jmenování masáží

Věnujte pozornost následujícím bodům:


 • pokud vaše dítě nedrží nebo slabě drží hlavu, zejména v poloze na břiše, na 1,5 až 2 měsíce,
 • nesnažím se pokusit převrátit se z břicha dozadu a zpět do 4-5 měsíců,
 • se nepokouší sednout o 6 měsíců, ale rozhodně nesedí o 7-7,5 měsíců,
 • sedí se zády zakřivené v oblouku, spadne do hlavně, nesedí bez podpory,
 • nedojde a nepokouší se za 8-9 měsíců,
 • nesnažím se vstát s podporou po 8-9 měsících,
 • nezačne chodit rok, alespoň ručně.

Všechny tyto příznaky jsou příležitostí k návštěvě specialisty (pediatr a neurolog) a předepisování léčebné masáže. Možná je narušen svalový tonus dítěte, a to je přesně to, co mu brání v řádném utváření jeho dovedností. Masážní kurz obvykle opravuje porušení a dítě rychle osvojí dovednosti a začne provádět všechny činnosti, které pro něj byly předepsány podle věku.

Kromě toho bude nutná masáž, pokud má dítě takové diagnózy, jako je vrozený sval a jiné typy torticollis, což je stav, kdy je v důsledku porušení struktury a práce svalů krku otočena hlava dítěte jedním směrem.

Vrozená dislokace kyčle, dysplazie kyčle je patologie s nesprávnou léčbou nebo její nedostatečnost, která způsobuje poruchy chůze, závratě a narušení pánevních orgánů - lze také léčit masáží.

Indikací pro masáž jsou vrozená Clubfoot, tzv. Valgus a varus nohy, když je noha otočena dovnitř nebo ven, ploché nohy. Pokud taková onemocnění nebudou včas rozpoznána a vyléčena, změní se na vážné problémy pro páteř a celou kostru jako celek..

Terapeutická masáž je předepsána pro pupeční kýly, je poměrně účinná v boji proti kolici, rachitidě. Většina neurologických problémů a nemocí je úspěšně léčena nebo zmírňována jmenováním terapeutické masáže - je indikována pro porušení tónu - hypertonicity a hypotonicity svalů končetin, s komplexní rehabilitací dětí s dětskou mozkovou obrnou, poranění při porodu. Další indikací pro jmenování terapeutické masáže jsou před a pooperační období skoliotického onemocnění, vrozené vady páteře.

U kojenců prvních let života je masáž indikována na hypotrofii, anémii, pneumonii, bronchiální astma, jako jedno z opatření pro zlepšení fyzického vývoje, pro různé typy diatéz - zejména pro lymfaticko-hypoplastickou verzi. Masáž pomáhá vyrovnat se s nemocemi, jako je chronická bronchitida, pohrudnice, plicní atelektáza, používá se při biliární dyskinezi a poruchách trávení a při onemocnění štítné žlázy.

Stejně jako každá jiná metoda má však i masáž své kontraindikace. U dětí s akutním respiračním a jiným onemocněním, horečkou, hnisavými ranami nebo pervulárními kožními lézemi, vyrážkami nemůžete provádět žádné masáže.

Je zakázáno masírovat děti osteomyelitidou, hleny, abscesy - to může vést k šíření hnisavých procesů, není možné masírovat zvětšenými lymfatickými uzlinami neznámého původu, s akutní artritidou, tuberkulózními lézememi kostí a kloubů.

U dětí se sklonem ke krvácení (např. Hemofilie), akutním formám onemocnění ledvin, hepatitidě, srdečním vadám ve stadiu dekompenzace, není-li tento stav nestabilní, není povolena ani masáž. U kojenců s velmi nízkou tělesnou hmotností, kteří mají velmi velké velikosti pupeční, tříselné, skeletální a femorální kýly, není masáž rovněž zobrazena. Kromě toho existují omezení masáže u dětí se závažnými poruchami nervového systému.

Kromě toho je vhodné odložit masáž před očkováním, dlouhými cestami, pod stresem nebo pokud na ně dítě reaguje během prvních 2-3 zákroků negativně. V takových případech nebude masáž užitečná a v některých případech může nervozita dítěte problém ještě prohloubit. Někdy vám pomůže změna času, specializace nebo času na postup. Pokud však dítě kategoricky odmítne léčbu, je lepší poradit se s lékařem a najít jinou léčebnou metodu..

Několik poznámek

Při výběru specialisty a před provedením masáže je velmi důležité věnovat pozornost některým detailům. Specialista by měl být čistý a úhledně oblečený, například župan nebo speciální lékařský oděv. Od samého začátku musí být schopen navázat kontakt s dítětem a udělat na vás pozitivní dojem. Mezi jeho povinnosti patří podrobné vysvětlení samotného postupu, chování dítěte a výsledky, které usilují o všechny terapeutické účinky..

Dávejte pozor na ruce - neměly by na nich být žádné šperky - prsteny, řetězy, manikúry s dlouhými nehty jsou nepřijatelné, měly by být zkrácené a masážní terapeut před zákrokem důkladně omývá a ohřívá ruce..

Při dětské masáži je použití práškové vazelíny nepřijatelné. Můžete použít speciální masážní oleje, ale aplikují se pouze na ruce a v malém množství. Není třeba masírovat pouze probuzení, pláč nebo nadšené dítě, pokud má hlad nebo strach. Během zákroku by matka měla být vedle dítěte, ona a lékař s dítětem jemně komunikují a způsobují pouze pozitivní emoce. Při správné masáži dítě nikdy nekřičí a nepociťuje nepohodlí a ještě méně bolesti! před a po zákroku by mělo být dítě oblečeno nebo zavěšeno, aby nevychladlo.

Masáž v kanceláři se provádí na speciálním masážním stole, pokud odborník přijde do domu - na přebalovací stůl, na který položí přikrývku nebo matraci potaženou speciální masážní podložkou nebo jednorázovou absorpční plenkou. Teplota vzduchu by neměla být nižší než 20-22 stupňů, v létě je přípustné otevřené okno. Trvání zákroku a metodiku volí lékař a masér.

Masážní pohyby se provádějí pouze kartáčem, je to snadné a jemné, není možné masírovat dítě v oblasti jater pod správná žebra a je třeba pečlivě masírovat břicho.

Hlavní akce

Masážní komplexy pro děti zahrnují techniku ​​hladení, tření, hnětení a vibrace. pokožka dítěte je velmi jemná a citlivá, proto všechny typy masáží začínají šetrnými metodami - pouze hladí. Poté, jak si na to zvyknete, jsou spojeny aktivnější - třením a lehkými vibracemi ve formě otřesů a otřesů paží a nohou, hnětení se používá s posledním trikem. Pohybové pohyby zahajují a ukončují jakoukoli terapeutickou masáž - aktivují krevní oběh, uklidňují nervový systém, způsobují uvolnění svalů, uvolňují nervové napětí a dokonce snižují bolest.

Tření pomáhá zmírňovat zvýšený tón, zlepšuje krevní oběh a výživu svalů, zklidňuje nervový systém, trénuje vazy a šlachy.

Hnětení zvyšuje žilní a lymfatickou drenáž, a proto snižuje otoky a stagnaci tkání, odstraňuje toxiny a stimuluje nervový systém. Mají příznivý účinek na dýchací systém zvýšeným průtokem krve a aktivací krevního oběhu.

Vibrace mají mírný tonický účinek, mají analgetické a antispasmodické účinky, zlepšují metabolismus v těle dítěte.

Vytváří se soubor cvičení vedených zásadami „od jednoduchých po složité“. Zatížení se postupně zvyšuje v důsledku opakování stejných prvků, v prvních dnech provádí dítě 2-3 opakování. Následně se zvýší na 6-8, zatímco počet cvičení se také zvýší.

Při včasném a správném chování může být terapeutická masáž příjemnou procedurou, která dokáže vyléčit mnoho nemocí ve fázi jejich formování. Ve fázi vývoje nemoci může být masáž jedním ze způsobů, jak urychlit proces hojení. Terapeutická masáž je navíc jedním ze základních a účinných způsobů rehabilitace dětí i se závažnými zdravotními problémy. Pokud tedy lékař předepsal masáž vašemu dítěti, nebojte se tohoto postupu, je to užitečné a příjemné.!

Obecná masáž pro dítě

Obecná masáž pro dítě je studium celého těla pomocí souboru manuálních technik s preventivními, zdravotními a lékařskými účely. Tato technika je určena pro zdravé i často nemocné děti se oslabenou imunitou. Procedura je předepsána pro přepracování, patologie muskuloskeletálního a nervového systému, v období rekonvalescence po somatických a infekčních onemocněních. Obecnou masáž představují standardní techniky: hladení, hnětení, vibrace, tření. Trvání 20-40 minut, kurz zahrnuje 10 až 12 masážních procedur. Cena se liší v závislosti na věku dítěte (1-3 roky, 4-7 let, 7 let a více), odborné kvalifikaci.

Obecná masáž pro dítě je studium celého těla pomocí souboru manuálních technik s preventivními, zdravotními a lékařskými účely. Tato technika je určena pro zdravé i často nemocné děti se oslabenou imunitou. Procedura je předepsána pro přepracování, patologie muskuloskeletálního a nervového systému, v období rekonvalescence po somatických a infekčních onemocněních. Obecnou masáž představují standardní techniky: hladení, hnětení, vibrace, tření. Trvání 20-40 minut, kurz zahrnuje 10 až 12 masážních procedur. Cena se liší v závislosti na věku dítěte (1-3 roky, 4-7 let, 7 let a více), odborné kvalifikaci.

Mechanismus působení obecné masáže na dítě

Masážní techniky spouštějí složité fyziologické procesy v těle dítěte zahrnující všechny orgány a systémy. Při provádění pozitivních účinků postupu patří hlavní role nervové soustavě. Při obecné masáži působí specialista na periferní receptory umístěné v různých vrstvách dermis. Energie masážních pohybů se mění v nervové impulsy, které zasahují do páteřních segmentů a určitých oblastí mozku.

Podráždění neuronů přispívá k vytvoření společné odpovědi: zlepšuje se fungování vnitřních orgánů, aktivují se metabolické procesy. U malých dětí poskytuje masáž diferenciaci nervových buněk v mozku, urychluje psychomotorický vývoj. Humorální složkou manuální techniky je zvýšení produkce a uvolňování tkáňových hormonů do krve.

V oblasti obecné masáže se aktivuje krevní oběh, zvyšuje se žilní a lymfatický výtok. Tento postup zvyšuje dodávku kyslíku a metabolismus tkání. Hnětení kloubů, vazů, šlach dítěte zvyšuje množství aktivního pohybu, přispívá k vytváření správného držení těla a chůze. Tato technika má pozitivní vliv na emoční sféru, má mírný relaxační, sedativní účinek..

Indikace

Pediatrové doporučují masážní účinky zdravým dětem od dětství, zvyšují celkovou reaktivitu těla, svalovou relaxaci, rozvoj jemných pohybových schopností a prevenci nemocí pohybového aparátu. U pacientů z kategorie často nemocných je indikován postup pro posílení imunity. Obecná masážní technika se používá v situacích, jako jsou

 • Neurologické poruchy: porodnická paralýza, syndrom hyper excitability, neuróza. Obecná masáž je účinná při komplexní léčbě klíšťat, bedwettingu, mentální retardace nebo motorického vývoje.
 • Přepracování. Manuální studium je užitečné pro odstranění negativních účinků zvýšeného stresu ve škole, zmírnění stresu a duševního vyčerpání..
 • Somatická onemocnění: dýchací systém (opakující se bronchitida, bronchiální astma), gastrointestinální trakt (chronická gastritida), močový systém (pyelonefritida).
 • Doba rekonvalescence. Tato technika je zaměřena na urychlení zotavení po infekčních a somatických onemocněních.
 • Patologie pohybového aparátu: dysplazie kyčle, hypertonicita svalů, slabost svalových vazů. Manipulace je předepsána pro varus nebo valgus staging nohou, skoliózu, zotavení z poranění kloubů a kostí.

Kontraindikace

Procedura se neprovádí, pokud se dítě cítí dobře, porucha stolice, těžká astenie, horečka. Pokud se v určité oblasti kůže vyskytuje pustulární nebo alergická vyrážka, nelze tuto zónu masírovat. Existuje řada absolutních kontraindikací pro manuální expozici:

 • akutní infekční procesy;
 • psychomotorická agitace, křečový syndrom;
 • velká tříslová nebo femorální kýla;
 • vrozené srdeční vady;
 • nestabilní zlomeniny kostí, poranění čerstvé měkké tkáně;
 • akutní hematogenní osteomyelitida;
 • zhoubné nádory.

Příprava na celkovou masáž dítěte

Obecná masáž je dána dítěti až po vyšetření pediatrem, který vyhodnocuje možné kontraindikace. V případě potřeby dá lékař doporučení specialistovi s úzkým profilem. Náklady na proceduru zahrnují konzultaci s dětským masérem pro výběr optimálních masážních technik, frekvenci a dobu trvání sezení. Strava je plánována na 1-1,5 hodiny před masáží..

Metodologie

Pro proceduru je dítěti nabídnuto ležet na speciálním masážním stole s opěrkou hlavy nebo na gauči. Místnost se udržuje na teplotě 22 až 23 ° C. Části těla, které nejsou v současné době masírovány, jsou pokryty plachtou nebo ručníkem, aby se zabránilo podchlazení. Klasická technika zahrnuje 4 základní techniky:

 1. Hladil. Lehké pohyby jsou určeny k přípravě těla na masáž, uvolnění a zahřátí svalů.
 2. Triturace. Intenzivnější účinek na měkké tkáně se provádí u dětí starších než jeden rok, aby se aktivoval krevní oběh a odtok lymfy.
 3. Hnětení. Recepce poskytuje studium hlubokých svalů, vazů a kloubů. Hnětení se používá pro snížení nebo normální svalový tonus po 3 letech věku.
 4. Vibrace. Rychlé údery špičkami prstů a žeber dlaní účinně stimulují nervové zakončení.

Délka a počet masážních technik je určena věkovou skupinou dětí - 1-3 roky, 4-7 roky, starší než 7 let. V průměru trvá manipulace 20-30 minut, s dobrou tolerancí je relace prodloužena na 40-45 minut. Preventivní kurz se skládá z 10–12 lekcí, které se konají 2krát týdně. Pro léčebné účely se dítě masíruje častěji - denně nebo každý druhý den. Zvýšení nákladů v kombinaci s cvičením nebo fyzioterapií.

Komplikace

Obecná masáž prováděná dětem kvalifikovaným dětským specialistou málokdy doprovází nepříjemné následky. V prvních sezeních mohou malé děti brečet a být vrtošivé, což je spojeno se strachem z cizího a neobvyklého dotyku. Závažné komplikace jsou mnohem méně časté:

 • Bolesti svalů. Příliš aktivní hnětení svalových skupin způsobuje u dítěte nepříjemný pocit. Bolestivost a mírná ztuhlost pohybů trvá 1-2 dny.
 • Modřiny. Malé subkutánní krvácení indikuje neprofesionalizaci dětského maséra, nadměrný tlak na tkáň.
 • Nervózní vzrušení. Prodloužená manuální expozice je doprovázena masivním aferentním impulsem, který dosahuje mozkových struktur. U 0,8 až 2% dětí vyvolává celková masáž slznost, nervozitu, poruchy spánku.

Dětská lékařská masáž pro žáky: terapeutický účinek, přínosy a poškození

Fyzická organizace dítěte ve věku od 7 do 13 let je posílena terapeutickými masážemi: ​​kůže se stává pružnější a pružnější, zlepšuje se funkce gastrointestinálního traktu, posilují se svaly břišní stěny (uvolňují se střeva) a zlepšuje se psychika dítěte. Existuje terapeutický účel pro špatnou chuť k jídlu, sedavý životní styl a oslabené svaly. Doporučuje se, pokud existují fyzické a duševní poruchy nebo je pacient po nemoci oslaben..

Indikace masáže pro děti od 7 do 13 let

Důkazy o nutnosti profesionální dětské masáže jsou:

 • porušení vývoje kostí;
 • nadměrný tlak v mozku;
 • defekty břišní stěny (kýla);
 • zápal plic;
 • neuróza.

Ve věku 7 až 13 let mohou mladiství projevovat taková onemocnění, která lze léčit masáží:

 • onemocnění kloubů a svalové tkáně;
 • srdeční choroba;
 • exacerbace bronchiálního astmatu;
 • potíže s dýchacím systémem;
 • metabolické problémy (sklon k nadváze, cukrovka);
 • porušení držení těla, krční páteře, hrudníku;
 • dysplazie kyčle;
 • zakřivení nohy.

Bez chirurgického zákroku existuje profylaxe (někdy terapie) takových onemocnění:

 • patologické rozšíření dýchacích cest;
 • trychtýř hrudníku;
 • zánět slepého střeva;
 • kýla břišní stěny;
 • období zotavení po zlomeninách;
 • poškození kolena.

Při poruchách nervového systému:

 • Dětská mozková obrna;
 • dědičné choroby a poranění periferních nervů;
 • noční enuréza;
 • snížená citlivost nervových zakončení;
 • poškození více nervů;
 • zánět míchy;
 • degenerace mozkových buněk;
 • ochrnutí.

Terapeutická masáž rozlišuje mezi obecnou a místní. Podle účelu se rozlišují následující typy mechanických a reflexních efektů:

Ošetření se provádí přímým působením na poškozenou oblast nebo v její blízkosti. Chcete-li použít určité zóny, zpracovejte body v požadované sekvenci. To vede k reflexním změnám..

Bodovou stimulací se rozumí uvolňující nebo tonický lokální účinek na zóny těla. Ale předtím doktor zkoumá nemoc pacienta. Zohledňuje práh bolesti klienta a další lékařská doporučení. Účinky postupů jsou uvedeny v tabulce..

Tabulka - Vztah reakce těla na terapii:

AktTriky
HladilTrituraceHněteníVibraceŠokové techniky
Tonikum-+++
Sedativní++--

Výhody a účinnost masáže

Příznivý účinek postupů lze rozdělit do abstraktů.

 • celkové zlepšení imunitního systému dětí;
 • snížená odpověď na vnější podněty;
 • zrychlení procesu usínání;
 • stimulace krevního oběhu v těle;
 • normalizace dýchacích cest;
 • pozitivní účinek na absorpci potravin;
 • ustupující kolika;
 • Vitamin D v kůži.

Internetový portál Detskie-sanatorii.ru doporučuje následující motely pro děti, které praktikují účinnou terapeutickou masáž:

Metody a techniky masáže pro děti

Druhy procedur pro děti jsou rozděleny podle účelu. Předpokladem terapeutické masáže dětí jsou různé patologické stavy dětského těla. Podiatr, chirurg nebo neurolog - tito lékaři mohou předepsat terapeutickou terapii.

Korekční postupy rozvíjejí a posilují tělo. Tuto jednoduchou profylaxi můžete udělat sami, ale je lepší se poradit s odborníkem. Protože jakýkoli nešikovný pohyb může bolet.

Akce může produkovat:

 • hladil;
 • hnětení;
 • broušení;
 • vibrace.

Protože se dětská pokožka vyznačuje jemností a přecitlivělostí, měla by být každá metoda jemná.

POZORNOST! Tím, že tělo pohladíte, se zahřeje a teprve potom můžete přejít do následujících fází - broušení, vibrace a hnětení.

Hladění stimuluje průtok lymfy, zlepšuje krevní oběh. Nervový systém a svalová tkáň se uvolňují, bolest ustupuje. Pohyby těla se pohybují imaginárními přímkami nebo kruhem (vždy ve směru hodinových ručiček). Dělají všechno rychle, jemně tlačí, ne klouzají po kůži, ale posouvají ji.

Kontraindikace

Komplikace z léčby jsou možné v případech, kdy je prokázána skutečnost:

 • závažná onemocnění krevních cév;
 • vznik maligního nádoru;
 • aktivní tuberkulóza;
 • hnisavá a zánětlivá onemocnění kůže;
 • problémy s mízními uzlinami, svaly a kostmi;
 • vrozené srdeční vady.

Lékařské zkušenosti potvrdily, že je nutné zahájit masáže, zejména používání osobních technik, až po prostudování anamnézy a zohlednění věku a fyziologických charakteristik pacienta.

POZORNOST! Během procedury by dítě nemělo být unavené, ale naopak by mělo dojít k nárůstu pozitivních emocí.

Kde mohu masírovat své dítě?

Zahrnuje kompletní systém klasického postupu s přihlédnutím k účinku na nervové zakončení. Hladkou, měkkým třecím pohybem uklidňuje nervový systém. Naopak, škubání a údery na povrch těla vzruší.

Více času je věnováno práci s nohama, rukama, pažemi a nohama, zády a žaludkem. Rozvoj jemných pohybových schopností je usnadněn pravidelnou stimulací dlaně a práce s nohou pomáhá posilovat kotník..

POZORNOST! Během procedury by se měl specialista vyhnout hrudníku. Rovněž je třeba vyloučit oblast vnitřního povrchu kyčlí z důvodu lokalizace lymfatických uzlin (aby nedošlo k vyvolání poruch endokrinního systému)..

Dětská terapeutická masážní profylaxe je účinná při různých onemocněních. Kombinace těchto postupů se sadou fyzických cvičení a kalením může efekt snadno zlepšit. Časté indikace zahrnují nedostatek chuti k jídlu, nedostatek pohybu a slabé svaly. U mnoha adolescentů s anatomickými a fyziologickými charakteristikami je tento typ léčby nezbytnou součástí komplexního zotavení.

Funkce techniky provádění dětské masáže, viz toto video:

Dětská masáž: typy, techniky, indikace a kontraindikace

Lidstvo používá určité masážní techniky již více než tři tisíce let. Ale kromě nich je dětská masáž, která je určena našim dětem. Musíte to udělat se zvláštní pozorností, něžností, péčí a přesností, abyste v žádném případě nepoškodili dítě, ale spíše zlepšovali jeho pohodu a zlepšovali jeho zdraví..

Mohou rodiče masírovat děti

Masáž pro malé děti může být provedena téměř okamžitě po narození, jakmile se jejich pupeční rány uzdraví. Navíc se rodiče nemusí bát, že se nikdy nezúčastnili dětských masážních kurzů, protože ve většině případů mohou nejen masírovat své děti, ale musí to udělat. Tyto typy masáží zahrnují:

 • Restorativní masáž pro děti do jednoho roku, která zlepší jejich imunitní systém a posílí kostní a svalovou tkáň.
 • Masáž pro kojence, která eliminuje neustále se vyskytující bolest z koliky.
 • Masáž slzného kanálu, která napomáhá jejich dočasnému zablokování nebo rozvoji zánětu spojivek.
 • Masáž s bronchitidou, která usnadní kašel dítěte a přispěje k nejrychlejšímu vykašlávání sputa.

V některých případech však musí matky a otcové ještě absolvovat dětské masážní kurzy, které se konají v mnoha lékařských centrech, aby byl tento postup schopen správně provádět. To je nutné, pokud dítě trpí dětskou mozkovou obrnou, erbickou parézou, skoliózou, pupeční kýlou, plochými nohami, patologií nervového systému, dysplasií a hypotenzí nebo hypertonicitou. Je však ještě lepší navštívit skutečného kvalifikovaného masážního terapeuta s takovými diagnózami, který bude schopen dítěti dát masáž nejlepším možným způsobem, což pozitivně ovlivní jeho zdraví.

Výhody masáže pro kojence

Ve srovnání s množstvím různých způsobů léčení a prevence vzniku různých nemocí u kojenců se zvlášť vyznačuje dětská masáž, která se od nich liší několika důležitými výhodami najednou.

 1. Je to docela fyziologické a normalizuje všechny životní procesy, které se v těle vyskytují.
 2. Při správném provedení podle všech pravidel nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.
 3. Pro provádění tohoto postupu existuje velké množství technik, aby si rodiče mohli zvolit metodu masírování svých dětí, která jim nejlépe vyhovuje.
 4. V případě nepřetržitého postupu podle všech pravidel je žádoucího výsledku dosaženo velmi rychle.
 5. Posiluje imunitu dítěte, umožňuje mu růst silně a zdravě, stejně jako méně nemocným a rychle se rozvíjet.

Indikace pro masáž

Kromě obvyklého léčení a posílení imunity dítěte však existuje několik dalších indikací pro tento postup. V takových případech nemusíte přemýšlet o tom, kolik stojí náklady na masáž dítěte pro odborníka, zejména proto, že jeho náklady nejsou tak vysoké a kolísají mezi 500–1500 rublů za relaci, protože zde není vůbec žádoucí zpoždění při provádění procedury. Takže musíte naléhavě vzít dítě na masáž v případě:

 • Onemocnění pohybového ústrojí, je-li nutné použít mechanickou sílu, aby se zvýšila roztažitelnost nervů a svalů a přispělo se také k resorpci tulení a abscesů.
 • Onemocnění gastrointestinálního traktu a vnitřních orgánů, kdy je nutné zlepšit fungování svalů břišního tisku, stimulovat střevní motilitu, zlepšit žilní oběh a přispět k resorpci patologických akumulací tekutin v podkožní tkáni.
 • Nemoci nervového systému, protože protažení a otřes mozku lze vyléčit pouze uklidňující dětskou lékařskou masáží, která ovlivňuje citlivé nervy.
 • Nemoci, které jsou spojeny s problémy s výživou tkání, tj. S cukrovkou, dnou, anémií a obezitou, aby napomáhaly vstřebávání tuků a krevních sraženin, snížily hladinu cukru v těle a urychlily metabolismus..

Masážní kontraindikace pro kojence

Než však půjdete k sestře na masáž dítěte nebo sami začnete masírovat dítě, měli byste se poradit s lékařem, zda má na tento postup nějaké kontraindikace. Důrazně se nedoporučuje masírovat dítě v případě:

 • jakékoli horečnaté choroby;
 • těžká atrofie;
 • hnisavé a zánětlivé kožní nemoci, jakož i nemoci, kdy jsou zaníceny nebo ochablé mízní uzliny, kosti, svaly a podkožní tkáň;
 • nemoci, které jsou doprovázeny zvýšenou křehkostí kostí;
 • akutní artritida nebo tuberkulóza kloubů nebo kostí;
 • akutní nefrit nebo hepatitida;
 • velká umbilikální, sklerózní, tříslová nebo femorální kýla, pokud existuje riziko prolapsu nebo porušení břišních orgánů;
 • aktivní tuberkulóza.

Druhy masáží pro děti

Bez ohledu na to, zda budete provádět kojeneckou masáž pro kojence nebo starší děti, je důležité si uvědomit, že existuje několik typů masáží dětí.

 1. Hladění se provádí dlaní nebo zády rukou a vypadá jako jemný, lehký a rytmický pohyb na kůži. Tato masáž slouží k uklidnění dítěte a zlepšuje metabolismus..
 2. Tření se také provádí dlaní nebo hřbetem rukou a je poněkud podobné hladení, ale provádí se trochu větší silou. Tato masáž má pozitivní vliv na pokožku, svaly v podkožní oblasti i na podkožní tuk.
 3. Hnětení je velmi podobné broušení, ale provádí se krátkými ostrými pohyby a provádí se s ještě větším úsilím. Tento typ masáže má příznivý účinek na svaly hluboko pod kůží, zlepšuje jejich přísun krve, výživu, získává hmotu, zesiluje a zvyšuje kontraktilitu.
 4. Akupresura dětí se provádí tak, že na určité body na těle dítěte pevně netlačíte prsty. Celkem existuje asi 365 takových bodů, kliknutí, na jejichž základě se posiluje imunitní systém a zabraňuje výskytu problémů s různými vnitřními orgány. Hlavní věc je řádně provést masáž, přesně vědět, které „tlačítko“ je odpovědné za jeden nebo druhý orgán, protože jinak může masáž vést k negativním důsledkům.
 5. Fackování nebo údery se provádí nejprve se dvěma, a pak se třemi a čtyřmi klouby prstů obou rukou, které se aplikují na dítě, nejsou silné rytmické rytmy. Tato masáž se nejčastěji používá u dětí s nadváhou..
 6. Vibrace je indikována u dětí starších než jeden rok. Je vyroben tak, že dítě má rytmický a lehký otřes celého těla.

Pravidla masírování dětí

Pokud se rozhodnete nezavést dítě k profesionálnímu masážnímu terapeutovi, ale chcete si to udělat sami, baby masáž, je velmi důležité dodržovat několik důležitých pravidel pro provádění tohoto postupu..

 1. Dítě by mělo být v dobré náladě, ospalé a nemělo by mít hlad.
 2. Postup by měl být proveden půl hodiny po krmení nebo hodinu před ním.
 3. Během masáže musíte být s dítětem velmi laskaví a něžní, aby měl rád, co se s ním děje..
 4. Před masáží byste si měli sundat šperky a zastřihnout si nehty a zahřát si ruce tak, aby byly teplé a měkké.
 5. K masáži nepoužívejte oleje, prášky a krémy, aby nedošlo k alergické reakci u dítěte.
 6. Místnost, kde se bude masáž dítěte konat, by měla být dobře větraná, dobře osvětlená a měla by mít teplotu asi 22 ° C.
 7. Zpočátku byste měli provádět nejjednodušší masážní pohyby, které se pokaždé stávají komplikovanějšími..
 8. Masáž by měla být prováděna velmi pečlivě, aniž by došlo ke složitým pohybům.
 9. Masáž dítěte by měla být alespoň pár hodin před spaním.
 10. Po masáži by dítě nemělo chodit alespoň asi půl hodiny ven.

Dětská masáž zad, břicha a hrudníku

Nyní, když jsme pochopili teorii masírování dítěte, je čas začít cvičit a začít masírovat dítě.

 1. Položíme dítě přímo před nás nebo na naše natažené nohy, břicho dolů, poté začneme jemně hladit pohyby od krku po hýždě a záda a snažíme se nemasírovat dítě, které je stále velmi křehké, přímo přes páteř.
 2. Provádíme třecí masáž prsty, prováděním kruhových pohybů podél páteře dítěte vlevo a vpravo od něj, abychom uvolnili napětí v zádech dítěte.
 3. Krouživým třecím pohybem jemně masírujte ramena dítěte.
 4. Otočte dítě na zádech a zahajte masáž hrudníku a břicha. Poté se spojíme s rukama v modlitbě a položíme je na hruď a potom je několikrát natáhneme z ramen do středu hrudníku a zpět..
 5. Pomocí jemných jemných hladkých pohybů prstů masírujte žaludek dítěte ve směru hodinových ručiček.
 6. Provádíme poklepávání masáží prstů ve směru hodinových ručiček přímo u pupku dítěte.
 7. S dítětem děláme malou gymnastiku, spojujeme nohy a kolena a potom je přitlačujeme k bříšku. Cvičení opakujte několikrát..

Dětská masáž nohou a rukou

Po ukončení masáže těla dítěte můžete pokračovat v masáži jeho rukou a nohou.

 1. Ležíme dítěti na záda a potom zvedneme jednu nohu za kotník a pohladíme ji z kyčle na nohu a zpět. Pak opakujte totéž s druhou nohou.
 2. Oběma rukama bereme dítě za nohu blízko stehna a pak ji začneme třást od stehna po chodidlo a záda, poté opakujeme postup s druhou nohou.
 3. Palcem provádíme akupresuru nohou dítěte od paty k prstům a potom chodidla dlaní dlaní nahoru a dolů.
 4. Jemně stiskněte každý prst na noze dítěte v dlani nebo mezi prsty.
 5. Vezmeme rukojeť dítěte za zápěstí a uvolníme ji masáží klepnutím na ramena dítěte, poté opakujeme proceduru druhou rukou.
 6. Provádíme hladící masáž, nejprve levou a poté pravou rukou dítěte, prováděním rotačních pohybů.
 7. Palcem dáme dítěti akupresuru dlaně.

Baby masáž hlavy

Samostatně si budete muset pamatovat, jak dělat dětskou masáž hlavy, která pomáhá posilovat imunitu a plní několik důležitých funkcí najednou..

 1. Při masáži nosu byste měli několikrát za sebou stisknout ukazováček a prostřední prsty na nozdrách dítěte. A pokud není nos zablokován, pak tato masáž ochlazuje mozek a zlepšuje přísun kyslíku do těla. A poté bude možné rouno navlhčit olejem a očistit jím nosní dírky dítěte, které ochrání sliznici a zvlhčí ji, a také mu pomůže kýchat a zbavit se toho, co mu vadí.
 2. Pro zlepšení pohody dítěte můžete provést hladkou masáž čela a obočí. Chcete-li to provést, budete muset nakreslit palce přes obočí několikrát do stran od středu čela.
 3. Je velmi důležité dát dítěti zahřívací masáž uší, která podle reflexologie způsobí zahřátí celého těla. K tomu jemně uchopte ucho za palcem a dopředu ukazováčkem a několikrát je držte. Poté můžete palcem a všemi ostatními prsty otřít okraj ušního boltce a ještě více zahřát hlavu a obličej. A konečně, stejně jako u nosu, namočte vatovou vatu do oleje a očistěte uši.
 4. Dokončíme masáž hlavy masážou lymfatických uzlin na krku dítěte. Chcete-li to provést, musíte na ně jemně hladit ukazováčkem. Kromě toho je důležité masírovat uzly pouze podél okrajů, ale ne ve středu, protože tyto zóny jsou velmi zranitelné.

Masáž pro některé nemoci

Pokud má dítě při masáži určité nemoci, měli byste si pamatovat, jaké pohyby je třeba v určitých případech provést.

Články O Neplodnosti