Hlavní Neplodnost

Jak se rychle zotavit po císařském řezu? 14 účinných způsobů

Podle statistik dnes každé 3-4 těhotenství končí operací. Nově razená matka bude muset čelit nejen poporodnímu období, ale také stavu po operaci.

A to je dvakrát těžší. Nikdo nezrušil povinnosti péče o dítě. Nikdo kromě vás nebude moci dát dítě na hruď. Ne nadarmo se ženy zajímají, jak se rychle vrátit do své předchozí podoby.

Jak se zotavit z císařského řezu?

Změna těla začíná okamžitě po vyjmutí dítěte, a to i na operačním stole. Děloha reaguje na pokles objemu a prudce se stahuje. Pomáhá tak zastavit krvácení.

Od nynějška bude objem každý den klesat. Zcela sníženo asi o 2 měsíce. Po operaci je na žaludek umístěn ledový měchýř - je to také nástroj pro zlepšení kontrakce dělohy a zastavení krvácení. Injekce snižující dělohu budou určitě předepsány.

Pooperační jizvy na děloze, přední břišní stěně a kůži se projeví téměř okamžitě. Zejména silná bolest během prvních 3 dnů. Bolest přispívá k uvolňování stresových hormonů: adrenalinu a norepinefrinu, které negativně ovlivňují stav těla, jakož i hojení jizev a pánevních orgánů..

Kromě toho je snížen svalový tonus přední břišní stěny, aby se zachoval řezaný žaludek. To může v budoucnu vést k vytvoření kýly. Musíte předepsat léky proti bolesti.

Šev po císařském řezu bude zpracováván denně. Vzlétněte na 7-8 dní.

Lékaři to řeknou a ukážou, a jen vy sami můžete pomoci.

14 způsobů rychlého zotavení po samotném císařském řezu

1. Po operaci si nelehněte! Po operaci, 10-12 hodin, a pokud jste měli páteřní anestezii, pak den, budete muset udržovat odpočinek v posteli. Poprvé se musíte postavit za přítomnosti lékařů. Čím dříve vstanete, tím lépe pro vás.

2. Fyzická aktivita. Téměř okamžitě po operaci se musíte pohnout, zatočit do postele. Šev je pevně šitý nitěmi, nerozpadne se. 3-4 hodiny po císařském řezu musíte provést první cvičení. Ohýbat a uvolňovat nohy v kloubech a kolenních kloubech, rukou.

3. Proveďte dechová cvičení.

 • Ležící na zádech, vezměte ruku na stranu - vdechněte, vraťte se k I.P. - výdech.
 • Ležící na zádech, s nataženými nohama a pažemi podél trupu. Zvedněte rovné paže nahoru - vdechněte nosem, sklopte ruce dolů - vydechněte ústy.
 • Ležící na levé straně, levá ruka pod hlavou, pravá ruka podél těla, nohy rovné. Zvedněte pravou ruku nahoru, dotkněte se polštáře - vdechujte, nižší - vydechněte. Opakujte 1-2krát. Opakujte také na pravé straně.
 • Ležící na zádech, natažené nohy, pravá ruka je na břiše, levá ruka na hrudi. Nadechněte se nosem - nafoukněte žaludek, vydechněte ústy - vyfoukněte.

Poté, co můžete vstát, 2. den začněte provádět cvičení sedí na okraji postele, nohy sklopené.

 • Ohnutí, prodloužení nohou v kolenních kloubech.
 • Nadechněte se - přitáhněte kolena k hrudníku, pomoci rukama, vydechněte - návrat k ip.
 • Vdechněte - roztáhněte ruce do stran, vydechněte - natáhněte si žaludek a vraťte se k I.p..
 • Ležící na zádech ohnuté nohy na kolenou, ruce podél těla. Zvedněte pánev a otočte ji doprava - doleva, dolů.
 • Lehněte si na záda, ohnutá kolena, natažené ruce. Složte kolena doprava, natažená paže doleva, spusťte kolena doleva, natažená paže doprava.
 • Ležíme na zádech, nohy a paže jsou nataženy, zvedneme jednu nohu a začneme kreslit čísla od 1 do 6. Pak to samé s druhou nohou. Každý den přidáváme 1 číslici a dostáváme se na 20.
 • Chcete-li vrátit tón svalů perineum, existuje komplex Kegel cvičení.

Pokud děláte gymnastiku, zotavení z císařského řezu půjde mnohem rychleji. Nedojde k žádné adhezi, časem se vrátí bývalá elasticita břicha, děloha se v krátké době zkrátí. Nejprve byste se však měli poradit se svým lékařem.

Na pozadí teploty, pokud došlo k velké ztrátě krve během operace, pokud máte tromboflebitidu, je cvičení kontraindikováno. Nerobte gymnastiku silou. Přestaňte, pokud máte bolesti.

Císařský řez není kompatibilní s intenzivní fyzickou námahou. Nemůžete zvedat závaží, houpat tiskem, cvičit na simulátorech, běžet, dřepat první 2-3 měsíce.

3. Kojení. Kojte dítě. Co to dá? Při sání bradavky se v těle vytváří oxytocin. Stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách a redukci hladkého svalstva, tj. děloha.

Kromě toho je to hormon lásky, který pomáhá při vytváření mateřských instinktů. Hodně se říká o prospěšných vlastnostech mateřského mléka pro dítě a každý ví, že není nic lepšího.

4. Anémie. Potřeba železa během těhotenství a kojení se vždy zvyšuje. U císařského řezu je ztráta krve několikrát vyšší než po přirozeném porodu.

Po operaci se může vyvinout anémie. To narušuje hojení tkání, kontrakci dělohy a nepříznivě neovlivňuje blaho. Pokud lékař říká, že máte nízkou hladinu hemoglobinu, musíte brát doplňky železa.

5. Lehněte si na břicho. Již druhý den po císařském řezu si můžete lehnout na břicho. To urychlí kontrakce dělohy..

6. Sledujte včasné vyprázdnění močového měchýře a střev..

První den po operaci bude muset vydržet močový katétr. Není to příjemné a ztěžuje pohyb. Před operací se umístí, aby kontroloval množství a barvu moči a aby se předešlo poranění močového měchýře během operace.

Po operaci také zváží, kolik moči bylo uvolněno denně. Je důležité posoudit, zda nedošlo k poškození močového měchýře nebo močovodů. Prázdný močový měchýř, důležitá podmínka pro správnou kontrakci dělohy, a nebudete se moci dostat na loď prvních 12-24 hodin.

Po operaci se může vyskytnout zácpa. Důvodem je snížený tonus střev, hormonální zátěž a samozřejmě neaktivní životní styl. Pokud do třetího nebo čtvrtého dne není žádná stolice, dostanete klystýr.

Pijte více vody, více se pohybujte. Doma byste měli jíst více zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, polévek a obilovin s pohankou a perletým ječmenem, rostlinné oleje.

7. Výživa. Tělo potřebuje sílu, aby se po operaci vrátilo k normálnímu stavu, a aby krmilo dítě. Jíte tedy více masa, protein je stavebním materiálem a máte jizvy, které je třeba léčit.

Více vlákniny: zelenina a ovoce, ale nezahrnuje zámořské ovoce. Nezapomeňte, že své dítě budete kojit. Proto by vaše nabídka neměla ublížit dítěti. Nemůžete jíst jídlo s konzervačními prostředky, kořením, horkými omáčkami, uzeným masem, grilovaným kuřecím masem, psy, pizzou, mastnými a smaženými. Jídlo by mělo být dušené, vařené a dusené.

8. Masáž a samomasáž mi pomohou zotavit se. Zlepšuje tón pleti, zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Zvyšuje se také svalový tón..

V technice jsou 4 metody: hladení, tření, hnětení a vibrace.

Od prvních hodin můžete tahat žaludek dlaní v kruhu, shora dolů a shora dolů.

Můžete použít tenisový míček. Napište je ve směru hodinových ručiček, kruhové pohyby začínající od pupku.

Masáž s kontrastní sprchou.

9. Používejte obvaz. Ulevuje od bolesti, podporuje oslabené břišní svaly. Obvaz je obzvláště nezbytný v prvních dnech a týdnech. V poloze na zádech není obvaz zapotřebí pouze při pohybu. Nenoste obvaz déle než 3 hodiny. Od 4 do 6 týdnů není potřeba obvaz a jeho dlouhodobé nošení může vést k opačnému účinku, tj. oslabení tisku.

10. Hygiena. Bohužel, pokud jste měli císařský řez, můžete se osprchovat až po odstranění švu a poté za předpokladu, že se dobře zahojil. Stane se to asi za týden.

Před tím je nutné umýt části, aby nedošlo k navlhčení švu. Dodržujte intimní hygienu: mytí mýdlem je nutné po každé návštěvě toalety.

11. Sledujte výběr.

 • V prvních 3 dnech jsou jasně červené a velmi hojné.
 • Od 4 do 10 dnů, růžovo-hnědá nebo hnědá. Každý den jejich počet klesá a barva se stává světlejší.
 • V den 10, nažloutlá nebo bílá skvrna.
 • Do 3 týdnů obsahují pruhy hlenu.
 • Přidělení skončí o 6-8 týdnů.

Jsou-li velmi hojné, špinavé barvy a mají nepříjemný zápach, pokud máte obavy z bolesti v podbřišku nebo horečky, měli byste se poradit s lékařem. Mohou existovat komplikace, které zpomalují regeneraci těla po porodu a hojení jizvy dělohy.

12. Spánek. Tělo by mělo mít dobrý odpočinek. Spát během dne se svým dítětem.

13. Správně dbejte na jizvu na kůži. Šicí materiály budou odstraněny 6. - 7. den. Pokud neexistují žádné komplikace, osprchujte se každý den doma, ale nemyjte oblast švu žínkou. Po sprchování ji ošetřte zelenou, pokud lékař při výboji nepředepisuje nic jiného.

Aby se zabránilo hrubé jizvě, můžete po měsíci použít speciální masti (contractubex, solcoseryl, clearwin), pokud si přejete, můžete kontaktovat kosmetický salon.

14. Chůze na čerstvém vzduchu. Bez kyslíku není možné rychlé hojení ran a výživu tkání. Navíc to bude užitečné pro vaše dítě..

Po 6 - 12 měsících se jizvy vyléčí, sval a pokožka se vrátí.

Uklízení těla po porodu a císařském řezu není tak jednoduché, ale radost z porodu vašeho dítěte zatemní všechny obtíže..

Císařský řez: co lze očekávat po operaci?

Bez ohledu na to, jak byla operace císařského řezu v naší době praktikována a rozšířena, je důležité si uvědomit, že toto je stále operace. A aby se předešlo komplikacím po ní, musí mladá matka vzít v úvahu řadu důležitých bodů.

Lyudmila Spitsyna
Porodník-gynekolog, Moskva

V moderní porodnictví je císařský řez nejčastěji prováděnou dodávkou. Provádí se v celkové nebo regionální anestézii (páteřní nebo epidurální anestézie - u těchto typů anestézie se anestetikum injikuje do páteřního kanálu v lumbální úrovni). Při provádění takové anestezie se anestetizuje pouze spodní část těla. Nastávající matka je při operaci při vědomí, slyší a vidí své dítě hned po svém narození. Po odebrání dítěte se ženě často podávají léky, takže zbytek operace spí. V tomto případě se chirurgie snáze snáší. Probuzení proběhne na operačním stole. V tomto případě se žena zpravidla cítí dobře, necítí pocit ohromující a nevolné. A při aplikaci celkové anestézie přijde žena na smysly do 30-60 minut po operaci.

To vůbec neublíží
Před chirurgickým zákrokem je do močového měchýře injikována žena katétrem a do žíly paže také katétr (tenká trubička). Katétr z močového měchýře je obvykle odstraněn na konci prvního dne, tento postup je zcela bezbolestný. Katétr v žíle lokte je tak dlouhý, dokud je třeba intravenózně podávat léky.

První den po císařském řezu - jednotka intenzivní péče

Po operaci je žena převedena na jednotku intenzivní péče, kde je pod dohledem zdravotnického personálu. Na oddělení bylo instalováno vybavení, které umožňuje neustále sledovat stav mladé matky, a co je nejdůležitější, její zdraví sleduje porodník-gynekolog a anesteziolog-resuscitátor.

Po dokončení operace se na spodní břicho aplikuje ledová bublina po dobu 1,5–2 hodin, aby se zabránilo krvácení a tvorbě pooperačních hematomů (krvácení), zlepšily se stahy dělohy a odstranil se pooperační otok tkáně..

2-3 hodiny po operaci musí žena začít pohybovat rukama a nohama a otáčet se v posteli. Sedět a chodit po oddělení je povoleno 5-6 hodin po operaci.

Po císařském řezu je ženě injekčně podána řada léků:

 • provádějte intravenózní infuzi tekutin, abyste nahradili ztrátu krve a obnovili rovnováhu vody a elektrolytů. Po operaci zpravidla zůstává intravenózní katétr (trubice vložená do ulnární žíly). Na tomto katétru pomocí kapátka vstoupí tekutina. Pokud císařský řez šel bez komplikací, pak kapátko zůstalo 2-3 hodiny;
 • Předepisují se narkotická analgetika, protože bolest v oblasti švu je poměrně silná. Tyto léky se podávají 1-2krát denně po dobu prvních 2-3 dnů a poté se postupně ruší. Poskytují potřebnou míru úlevy od bolesti;
 • látky snižující dělohu (oxytocin) se podávají intravenózně do kapátka nebo intramuskulárně 2krát denně;
 • Infekčním pooperačním komplikacím po císařském řezu je zabráněno antibakteriálními léky. První dávka antibiotika se podává intravenózně ihned po obvazu pupečníkové šňůry a znovu po 6-12 hodinách během prvního dne po chirurgickém zákroku. Pokud žena patří do vysoce rizikové skupiny pro vývoj infekčních a zánětlivých komplikací po císařském řezu (například pokud byly během těhotenství detekovány infekce močových cest, uplynulo více než 12 hodin od doby, kdy byla voda vypuštěna před operací atd.), Zavedení antibakteriálních léků pokračovat po dobu 5-7 dní. Pokud byla operace plánována, proběhla bez komplikací, pak je možné jediné podání antibiotik během operace. V každém případě použití antibiotik během a po operaci zpravidla nemá vliv na možnost kojení. Pokud je nutné používat antibakteriální léky, které nejsou kompatibilní s kojením, lékař o tom sdělí mladé matce a vysvětlí, jak se chovat, aby se zachovala možnost kojení dítěte po léčbě..

První den po císařském řezu se provádí léčba zaměřená na obnovu střev. K tomu se do injikovaných roztoků nutně přidávají stimulanty kontraktilní aktivity střeva (přípravky draslíku atd.). Na konci prvního - začátku druhého dne po operaci je předepsán klyzma pro aktivaci střev..

V den po císařském řezu je povoleno pouze pití, nemůžete jíst. Takové omezení je nezbytné, aby se minimalizovalo zatížení gastrointestinálního traktu. Můžete pít vodu s citronovou šťávou nebo minerální vodou bez plynu.

V časném pooperačním období se předchází krevním sraženinám v cévách dolních končetin: doporučují se léky, které brání krevním sraženinám, doporučuje se bandážování nohou před operací nebo použití speciálních kompresních punčoch - toto opatření zlepšuje žilní odtok z nohou, což napomáhá podporovat průtok krve žilami. Noste elastické obvazy nebo punčochy nejlépe nejméně sedm dní po narození.

Pokud operace proběhla dobře, matka a dítě neměly žádné komplikace, pak poprvé mohou přivést dítě na jednotku intenzivní péče k výživě, což však není akceptováno ve většině porodnic a častěji přivedou dítě k matce na poporodní oddělení.

Po císařském řezu: porodnické oddělení

Na konci prvního - druhého dne po císařském řezu je žena převedena na obvyklé oddělení poporodní jednotky. Může si sednout a chodit po místnosti. Také druhý den pokračuje zavádění infuzních roztoků. V případě užívání léků, které mohou mít nepříznivý účinek na novorozence, se doporučuje kojení začít později, po ukončení jejich působení.

Ošetřující lékař během 6-7 dnů prozkoumá pooperační šití a sestra ji obvazuje jednou denně a zachází s antiseptickými roztoky. Stehy se odstraní, obvykle 5. až 7. den po operaci.

Pro posouzení stavu je mladá matka předepsána různým krevním testům. 5. až 6. den po operaci je provedeno ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které umožňuje posoudit velikost dělohy, stav pooperačních šicích, přítomnost hematomů, krevních sraženin, velikost a obsah dutiny dělohy.

Po narození je děloha rozsáhlá rána. Léčebný proces je doprovázen přítomností sekrecí z genitálního traktu - lochie. Po císařském řezu, stejně jako po přirozeném porodu, lochia nejprve vyjde krvavá, pak sacharóza (nahnědlá růžová) a vyčnívají po 6-8 týdnech po porodu. Po každém močení, vyprázdnění, výměně hygienické vložky se doporučuje každé 2–4 hodiny provést toaletu vnějších pohlavních orgánů..

Funkce výživy po císařském řezu

Zatížení gastrointestinálního traktu v pooperačním období musí být postupně zvyšováno. Druhý den můžete jíst vařené maso, cereálie, nízkotučný vývar, pít sladký čaj. Od třetího dne si maminka může dovolit výživnější stravu s ohledem na kojení.

Podpora břicha po císařském řezu

Ihned po převodu do poporodní jednotky můžete začít používat pooperační obvaz. Nosí se nad aseptickým dresinkem. Pooperační obvaz opravuje stehy, břišní svaly, snižuje bolestivost v oblasti stehu, pravděpodobnost kýly. Obvaz musí být nošen po dobu 2 měsíců po operaci.

Kojení po císařském řezu

Kojení je povoleno v závislosti na tradicích instituce, stavu matky a dítěte 1-3 dny po operaci. Tvorba laktace po císařském řezu se téměř neliší od tvorby žen, které přirozeně porodily. Pokud byla operace plánována (provedeno před rozvojem spontánní práce), pak mléko nemusí přijít 3. - 4., ale 4. - 5. den, ale kolostrum se začne vylučovat ihned po operaci.

Nejpohodlnější je krmit dítě ležící na boku v prvních dnech po císařském řezu. V této poloze bude mít pooperační šití nejméně dopad. V budoucnu je možné krmit dítě v sedě nebo ve stoje..

V normálním průběhu pooperačního období je matka propuštěna z porodnice 6. až 7. den.

Po návratu domů

10-12 dní po propuštění z nemocnice je vhodné navštívit porodnicko-gynekologa na prenatální klinice, abyste se ujistili, že zotavení po operaci je normální.

Konečné zotavení po císařském řezu

K konečnému hojení pooperační rány na děloze a vzniku jizvy dochází do 8 týdnů po porodu. Během těchto období se doporučuje navštívit porodníka-gynekologa znovu. V tomto případě je nutné provést kontrolní ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, aby se zkontroloval stav děložní dutiny a pooperační jizva.

Menstruace po císařském řezu je obnovena stejným způsobem jako po přirozeném porodu. Pokud žena kojí dítě, pak se menstruace vrací 6-12 měsíců po porodu, v případech, kdy je dítě kojeno - obvykle 8 týdnů po porodu.

S obnovením sexuálních vztahů je nutné používat antikoncepci, kterou si lékař vybere. Potrat provedený během 1–2 let po operaci výrazně zhoršuje prognózu následných těhotenství. Předpokládá se, že optimální stav jizvy (úplné obnovení svalové vrstvy) na děloze dosahuje 2-3 roky po operaci. Po uplynutí této doby se doporučuje naplánovat následné těhotenství.

Užitečné tipy

 1. Po císařském řezu se doporučuje odpočinek po dobu 2 měsíců po operaci.
 2. Do 2 měsíců po operaci je nežádoucí zvedat závaží vyšší než 3-4 kg (hmotnost dítěte).
 3. Nezapomeňte dodržovat pravidla osobní hygieny: doporučuje se sprchovat nejméně 2krát denně, zatímco oblast švu by neměla být otírána žínkou. Po osprchování se doporučuje ošetřit oblast pooperační jizvy antiseptickými roztoky jednou denně (diamantově zelená, 70% roztok ethylalkoholu). Po ošetření je na oblast švu aplikován jednorázový antiseptický obvaz, aby se zabránilo švu na oděvu na oděv. Poté, co kůry úplně zmizí (v průměru 10–14 dní po operaci) v oblasti pooperačního švu, obvaz již nelze dále aplikovat.
 4. Nabídka ženy, která měla císařský řez a kojení, by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin, protože jsou hlavním stavebním materiálem pro syntézu imunitních faktorů a hemoglobinu. Také proteiny ve velkém množství jsou součástí mateřského mléka. Mnoho bílkovin se nachází v masu, rybách, tvarohu, mléku a sýrech. Zároveň by maso a ryby měly být nemastné, vařené ve vařené formě nebo v páře. Sýr musí být vybrán mírně.
 5. Do 2 měsíců po operaci nemůžete houpat břišní svaly, protože existuje možnost divergence stehu. Ale po 1 měsíci můžete začít s lehkými fyzickými cvičeními, jejichž cílem je obnovit celkový tón těla. Začněte tím, že můžete udělat 15-20 minut s následným zvýšením času ve třídě až o 40 minut denně.

Dechová cvičení

Do 2 hodin po operaci lze provést dechová cvičení zaměřená primárně na prevenci kongestivních procesů a zánětlivých komplikací v plicích, které se mohou vyskytnout díky poloze ženy v klidu po relativně dlouhou dobu. Tato cvičení jsou zvláště důležitá pro celkovou anestézii, když je do dýchacích cest zavedena zkumavka, dráždí dýchací cesty a vytváří se v nich zvýšené množství hlenu, což je živné médium pro patogenní mikroby. Respirační gymnastiku provádí zdravotní sestra. Spočívá v kombinaci fází dýchání (inspirace a výdechu) s určitou frekvencí. K tomuto účelu lze také použít nafukovací balón..

Jak se rychle zotavit po císařském řezu? Cvičení, drogy

U různých ukazatelů zdraví matek a dětí není porod vždy přirozený. Během císařského řezu je tělo matky vystaveno nejen chirurgickému zákroku, ale také anestézii. Produkce přírodních hormonů - endorfinů, které při normální porodu působí jako lék proti bolesti, oxytocin, který redukuje svaly dělohy, adrenalin a relaxin, je narušena. Stehy umístěné během operace, vnější k břichu a vnitřní k děloze, způsobují ženě pracovní potíže a bolest. Soubor opatření vyvinutých lékaři podporuje rychlé zotavení ženského těla po císařském řezu.

Normalizace práce vnitřních orgánů po císařském řezu

Ke kontrakci svalů dělohy dochází v důsledku působení hormonálního oxytocinu, který je injikován. To je také produkováno tělem matky nezávisle během kojení. Ležení na břiše pomáhá redukovat svalová vlákna dělohy, která se může postupně začít praktikovat již při druhém klepání po operaci. Jakýkoli chirurgický zásah je spojen se ztrátou krve, což má za následek snížení hladin železa. V tomto případě lékaři předepisují matce, aby užívala léky zvyšující hladinu hemoglobinu..

Po operaci se zavede katétr na 12 až 24 hodin, aby se kontrolovalo množství moči vylučované ženou. To je nezbytné k pochopení toho, zda byly močovodníky během operace ovlivněny. Prázdný močový měchýř navíc neinterferuje s procesem kontrakce děložního svalu. Pravidelný pohyb střev je příznakem, že se tělo i přes nedostatek hormonů a neaktivní životní styl postupně vrací k normálu. Pokud po 3-4 dnech žena neměla židli, dostane klystýr.

Nosit obvaz pomáhá zabránit vzniku kýly v důsledku oslabení břišních svalů. Začíná se nosit v prvních dnech po narození. Fyzická aktivita matky (otočení v posteli, ohýbání nohou, práce s rukama), která prošla operací, by měla začít 3-4 hodiny po operaci. Je vhodné vstát z postele po celkové anestézii 10-12 hodin po narození, po epidurální - za den.

Standardní povaha výboje z vnitřních pohlavních orgánů ženy po porodu je jedním z příznaků návratu těla k normálu:

 • První tři dny jsou velmi hojné a mají jasně červenou barvu;
 • Od 4 do 10 dnů postupně klesá, plynule měnící se odstín od hnědé do růžovohnědé;
 • Po 10 dnech začnou nažloutnout;
 • Do 21. dne se v nich nacházejí pruhy hlenu..

K úplnému zastavení propouštění dochází 6-8 týdnů po narození. Silná bolest, vysoká horečka a nepříjemný zápach z perineu jsou známkou komplikací, které měla žena během hojení děložní jizvy. To naznačuje, že musí navštívit lékaře.

Video, jak se zotavit z císařského řezu

Zotavení po císařském řezu

Každá žena sní v rekordním krátkém čase, aby znovu získala vyhledávané formy, které měla před těhotenstvím. V případě císařského řezu není třeba spěchat, abyste mohli začít sportovat - šité švy se závity, které nevyřeší, jsou odstraněny 7. až 8. den po dodání. Před tím je sprcha kontraindikována pro mámu, což nevylučuje její osobní hygienu. Po operaci jsou zakázány intenzivní sporty s použitím simulátorů, běh, cvičení na trénování svalů tisku po dobu 2-3 měsíců po narození dítěte. Nadměrná fyzická aktivita přispívá ke zhoršení laktace. Tělo matky utrácí spoustu energie na produkci mléka i bez sportu. To by mělo být zváženo u žen, které plánují prodloužit kojení na co nejdelší možnou dobu..

V prvních dnech po narození se ženám doporučuje provádět dechová cvičení. Membránové dýchání je vždy doprovázeno napětím břišních svalů, které ovlivňuje tón svalů dělohy. Kontraindikace pro gymnastiku je velká ztráta krve během chirurgického zákroku a tromboflebitidy.

Posílení tónu a posílení břišních svalů je usnadněno samomasáží pomocí 4 základních technik:

Pro masáž se používá také tenisový míček, který provádí kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček od pupku s postupným rozšiřováním amplitudy.

Jídla přijatá ženami po císařském řezu by měla obsahovat velké množství bílkovin, které urychlují hojení jizev. Použití mastí s fibronolytickými, protizánětlivými a antitrombotickými účinky, jako je Klivrina, Solcoseryl, Controctubex a další, přispívá k jejich resorpci na kůži v podbřišku. Nasycení tělních tkání kyslíkem pomáhá rychle se hojit klouby - pravidelné procházky s dítětem na čerstvém vzduchu.

Caesarean sekce je operace, která je čerpána každé 3-4 těhotenství k dnešnímu dni. Obnovení síly matky a navrácení těla do jeho původních podob je usnadněno dodržováním osobních hygienických opatření, doporučeními lékařů při užívání nezbytných léků a šetrným sportem..

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Obnova po císařském řezu - trvání, vlastnosti, doporučení

Porod je přirozený proces, dokonce operativní. Nicméně narození dítěte může na chvíli narušit normální fungování těla, zejména pokud došlo k císařskému řezu. Žena v práci bude potřebovat více času na uzdravení, než po přirozeném porodu.

Rozdíly císařského řezu od přirozeného porodu

Pro matku dítěte znamená chirurgický zákrok přítomnost chirurgického švu, jehož hojení probíhá různými způsoby..

Některé ženy dávají přednost porodu císařským řezem, který je zbavuje strachu z porodní bolesti a umožňuje jim rychleji vidět dítě. V čase, operace netrvá příliš dlouho, v nepřítomnosti komplikací - ne více než půl hodiny.

Výboje po císařském řezu se liší v množství a kvalitě. Lochia světlá šarlatová barva, vydrží více než týden.

Vypouštění ve druhé a třetí poporodní fázi obvykle není tak hojné a dlouhé.
Pro dítě je přirozený porod (pokud je příznivý) méně traumatický. Díky dlouhému procesu práce se dítě může připravit na narození.
Vyjmutí dítěte během operace probíhá bleskově rychle, cévní systém nemá čas na přípravu. Výskyt malých krvácení ve vaskulárních plexech mozku dítěte není vyloučen (nejčastěji tento stav není nebezpečný).

Tah dítěte nastává za krkem. Přestože se provádí opatrně, není vyloučen výskyt vytěsnění krční páteře.

Pro vyloučení těchto dvou nejčastějších komplikací po narození je dítěti vystaveno ultrazvukové vyšetření nebo rentgen krční páteře.

Důvody pro dlouhé zotavení po operaci

Zotavení ženy v porodu delší než předepsané 4-6 týdny může být způsobeno:

 • problémy, se kterými se setkáte během operace;
 • individuální charakteristiky těla.

Pokud se po císařském řezu vyskytnou nepředvídané komplikace, může být zotavení obtížnější.

V případě špatného hojení stehu, zánětu, horečky, porodních žen, budou předepsány další postupy a léky.

Pokud se u mladé matky objeví rysy těla (špatná krevní srážlivost, slabost, špatné hojení tkáně, nadměrná podkožní tuková vrstva atd.), Bude proces návratu do každodenního života pomalý.

Neexistují žádná jednotná doporučení, ke kterému dni jsou předepsáni po císařském řezu - nejčastěji jsou matky v nemocnici asi týden.

Doporučení

První den

První den je časem největšího nebezpečí pro matku a dítě. Jejich matka tráví intenzivní péči pod dohledem zdravotnického personálu.

Sedněte si až do třetího dne po operaci.

Nemůžete nezávisle měnit obvazy, těsnění (protože to bude muset ohýbat, což je nepřijatelné).

Všechny potřeby ženy v práci sledují sestry a sestry..

První týden

Pro urychlení obnovy se doporučuje:

Císařský řez - břišní operace. Stejně jako u každé operace i poškozená tkáň potřebuje čas na uzdravení..

Obvykle je žena v porodu ponechána pod lékařským dohledem tři až čtyři dny po porodu (déle, jsou-li komplikace), úplné uzdravení trvá až šest týdnů.

Pro mladou matku je obtížné zůstat v posteli několik hodin v řadě, když je v náručí dítě, které potřebuje pozornost. Pokuste se usnout, když dítě spí.

Je vhodné v prvním týdnu po návratu domů požádat příbuzné, aby pomohli s péčí o dítě, aby matka mohla kdykoli zaujmout vodorovnou polohu. Odpočinek po dobu několika minut během dne hodně pomáhá..

 • Poslouchejte své tělo.

Během období zotavení musíte být obzvláště opatrní. Je vhodné se vyhnout schodům nahoru a dolů. Všechny potřebné věci (plenky, utěrky, prášek atd.) By měly být v blízkosti, aby maminka nemusela vstávat příliš často.

 • Nemůžete zvednout nic těžšího než dítě.

Kdykoli maminka chce kýchat nebo kašel, držte ji za ruce, abyste chránili místo řezu.

Na otázku, kdy jsou stehy odstraněny po císařském řezu, neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji se to děje na konci prvního týdne.

První měsíc

V některých případech může po císařském řezu trvat až osm týdnů, než dojde k úplné rehabilitaci..

Je nutné získat povolení lékaře pro každodenní věci:

 • sportovní aktivity;
 • jít do práce;
 • řízení auta;
 • mít sex;
 • používat tampony.

Fyzická bolest a nepohodlí mohou způsobit emoční zdravotní problémy. Vzhled dítěte císařským řezem může způsobit pocity, které zdaleka nejsou radostné.

Pokud se mladá matka cítí vyčerpaná, smutná, zklamaná, potřebuje podporu rodiny, v extrémních případech lékařskou pomoc.

Zaměřte se na správnou výživu

Správná výživa je v prvních měsících po porodu stejně důležitá jako během těhotenství..

Zelenina bohatá na vlákna by měla po dodání převládat.

Doporučuje se vyvarovat se přípravků, které zabraňují tvorbě plynu (poškozují dítě i matku) a nadměrné bílkoviny (mohou způsobit zácpu)..

Kromě toho musíte pít hodně tekutin, zejména vody. Matka potřebuje další tekutinu, aby zvýšila mateřské mléko a zabránila zácpě.

Pravděpodobné problémy na konci období po porodu

Musíte se zeptat svého lékaře, jaké léky můžete užívat k úlevě od bolesti, zejména při kojení..

Lékař může předepsat lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, v závislosti na úrovni nepohodlí..

Suché teplo lze použít jako doplněk k lékům pro zmírnění nepohodlí v místě chirurgického zákroku.

První dva týdny po operaci se žena v porodu cítí v místě řezu trochu bolesti. Do šesti týdnů po operaci může dojít ke krvácení nebo výtoku - to je normální.

Následující příznaky vyžadují lékařskou péči - mohou signalizovat infekci:

 • zarudnutí, otok nebo hnisavé vypuštění z místa řezu;
 • bolest kolem stehu;
 • teplota vyšší než 38 ° C;
 • špatně vonící vaginální výtok;
 • těžké vaginální krvácení;
 • zarudnutí nebo otok nohou;
 • potíže s dýcháním
 • bolest v mléčných žlázách;
 • bolest na hrudi.

Závažné příznaky poporodní deprese konzultujte s lékařem..

Sport po operaci

Aktivní cvičení se nedoporučuje v prvním měsíci po císařském řezu.

Je vhodné podniknout krátké procházky tak často, jak je to možné. Pohyb napomáhá hojení tkání, zabraňuje trombóze.

Chůze je navíc skvělý způsob, jak své dítě představit světu..

Mírná aktivita - odpověď na otázku, jak se rychle zotavit po císařském řezu.

Omezení v intimním životě

Na začátku sexuální aktivity s léčivou jizvou se lékaři chovají odlišně. Někdo doporučuje zdržet se hlasování až na dva měsíce, někdo vám umožní vyzkoušet dříve (v závislosti na pohodě ženy).

Je třeba změřit vaše touhy a příležitosti. Nemilujte se s neúplně zahojeným švem.

Kontrakce dělohy, celkový stres těla nebude prospěšný. Proto je lepší konzultovat lékaře a podstoupit ultrazvuk genitálií.

Pokud jsou švy již v pořádku a žena se cítí dobře, můžete se vrátit do sexuálního života druhý měsíc po operaci.

V některých případech se doporučuje abstinence až do šesti měsíců..

Když omezení po císařském konci

6 měsíců po operaci je žena považována za zcela uzdravenou. Jediným omezením je další těhotenství. Přestože medicína ví mnoho případů úspěšného porodu matek, které otěhotněly šest měsíců po operaci.

Když znovu můžete otěhotnět a porodit

Předpokládá se, že optimální období mezi těhotenstvím (pokud bylo porod provedeno císařským řezem) jsou tři roky. Během této doby se jizva na děloze nejen hojí úplně, ale také vyhlazuje a stává se téměř neviditelnou.

Při plánování dalšího těhotenství se doporučuje navštívit gynekologa a provést genitální ultrazvuk.

Ultrazvukové vyšetření stehu po řezu císařským řezem se provádí také v posledních stádiích těhotenství nebo při nepříjemných pocitech - bolest, napětí, nepohodlí.

Odhaduje se ne tloušťka jizvy na děloze, ale tloušťka myometria v blízkosti stehu - neměla by být menší než 3 mm.

Je-li myometrie tenčí pod kritickým rizikem prasknutí.

Život po císařském řezu se prakticky neliší od života po přirozeném narození.

Pokud má žena v práci přátele nebo známé, kteří operativně porodili, musíte se s nimi pokusit srovnávat..

Zkušenosti každé ženy při zotavování z operace jsou jiné. Musíte se soustředit na proces hojení a dát tělu čas potřebný k návratu do normálu.

Jak se zotavit z císařského řezu: Pospěšte si pomalu

Když přirozený porod není možný, žena podstoupí operaci břicha - císařský řez; lékaři varují mladou matku, že komplikace nejsou vyloučeny po operaci a tělo bude muset rehabilitovat déle než během normálního porodu. Žena musí pečlivě sledovat své zdraví a řídit se pokyny lékařů. Podívejme se, jak život pokračuje po císařském řezu.

Jak císařský řez ovlivňuje dobu zotavení

Císařský řez je operace, při níž se novorozenec narodí obcházením porodního kanálu řezem v dolním břiše. Císařský řez proveďte v celkové nebo lokální anestézii; epidurální anestézie se často používá jako poslední (anestetikum se podává mezi některými bederní obratle, po kterých pacient necítí bolest v pánevních orgánech).

Postup vytahování dětí z těl zesnulých matek byl znám ve starověkém Řecku; Poprvé francouzský soudní lékař Ambroise Pare začal pro živé ženy dělat císařské řezy v 16. století, ale ani tehdy se ženě v práci nepodařilo zachránit život. Teprve v 19. století se objevili první přeživší Caesarean; Dnes je v průměru každá pátá žena v práci podrobena chirurgickému zákroku.

Když se císařský řez provádí v celkové anestézii, žena získává vědomí půl hodiny nebo hodinu po porodu: je často bolestivé a závratě, nevolné. Správně provedená epidurální anestézie se snáze snáší..

Z operačního stolu je žena v práci převedena na jednotku intenzivní péče; Máma je pod dohledem zdravotnického personálu, který pravidelně kontroluje:

 • ukazatele krevního tlaku;
 • tělesná teplota
 • jak se děloha stahuje
 • krvácení se otevřelo nebo ne;
 • jak fungují močové orgány; v případě potřeby nainstalujte katétr.
Jednotka intenzivní péče je vybavena vším nezbytným pro neustálé sledování stavu ženy v porodu

Sestry léčí stehy antiseptiky. Pacientovi jsou podávány takové léky:

 • léky, které stimulují kontrakci muskulatury pohlavních orgánů;
 • antibiotika - aby se zabránilo infekci organismu; riziko infekce je desetkrát vyšší než po přirozeném porodu;
 • roztoky glukózy a chloridu sodného - pro obnovení vlastností krve;
 • analgetika schválená pro kojící matky - k úlevě od pooperační bolesti.

Při velké ztrátě krve je nutná krevní transfuze.

Když je zdraví ženy při porodu normální, druhý den po operaci je žena převedena na poporodní oddělení - již s dítětem. Po pěti až šesti dnech se provede ultrazvukové vyšetření, které zkontroluje stav pánevních orgánů; pokud neexistují žádné problémy, žena je odstraněna stehy. Po týdnu je pacient propuštěn z nemocnice. V nepřítomnosti zdravotních problémů druhý den po císařském řezu padá péče o novorozence na matku

Rehabilitace těla po císařském řezu trvá od tří měsíců do šesti měsíců. V současné době je život matky plný zákazů a omezení, ale postupně se odstraňují.

Načasování úplného zotavení závisí na těchto faktorech:

 • zda operace způsobila komplikace;
 • jak rychle se tkáně regenerují;
 • jaký je věk ženy (mladé tělo je rehabilitováno dříve);
 • Trpí máma chronickými nemocemi
 • Dodržuje žena doporučení lékařů;
 • jak pacient jí, jaký životní styl vede;
 • často nervózní a zažívá stres.
Po úplném navrácení není šití císařského řezu příliš patrné

Co nelze po operaci udělat

Aby se zabránilo císařským řezům způsobovat zdravotní problémy, musí mladá matka dodržovat následující podmínky:

 • první den - nejezte ani nevstávejte z postele bez souhlasu lékaře; gynekologové umožňují ženám vstát, pokud operace proběhla bez komplikací a pacient se cítí dobře, ale nemůžete se posadit, jinak se stehy otevřou;
 • první dva nebo tři dny je kontraindikováno jíst tuhá jídla, aby nebránilo trávení;
 • prvních deset dní se neohýbá, ne dřepí; týden nemyjte ve sprše (aby švy nebyly mokré, jinak se zanícují);
 • během dvou týdnů je kontraindikováno mytí švu žínkou;
 • asi jeden a půl měsíce, aby se zdrželo napětí svalů tisku;
 • po dobu dvou měsíců je pohlaví kontraindikováno; nemůžete se vykoupat;
 • první dva až tři měsíce - je zakázáno zvedat břemeno o hmotnosti více než 3 až 4 kilogramy, provádět domácí úkoly, hrát si sporty a plnohodnotně cvičit; vyzvednout dítě není zakázáno, ale nemůžete s ním chodit po bytě nebo po ulici dlouhou dobu; Vlastní dítě je „náklad“, který zvládne matka, která měla císařský řez, ale nic těžšího než drobky nelze zvednout
 • po dobu šesti měsíců byste měli opustit cvičení a sporty, které zahrnují vážné svalové zatížení;
 • Nedoporučuje se plánovat nové těhotenství do dvou let po operaci.

Co jíst po císařském řezu

Jedním z nebezpečí čekajících na ženu po císařském řezu je naštvaný trávicí systém; takže při zácpě se svaly stávají napjatými a stehy se mohou rozpadnout. Proto jsou ženy v práci převedeny na speciální stravu.

První den po porodu matka nejí nic, pouze pije čistou neperlivou vodu - v malých doušcích, v intervalech; můžete přidat trochu citronové šťávy. Živiny jsou vstřikovány do těla kapátkem. Obecně platí, že po chirurgickém zákroku má někdo zřídka chuť k jídlu - pacient se vzdálí od anestézie, je narušena bolestí při šití.

Nabídka na druhý den

Žádné pevné jídlo. Máma smí jíst tekuté potraviny, bez soli a cukru. Taková strava je poskytována všem pacientům podstupujícím břišní chirurgii..

Žena je však stále v nemocnici a strava je sledována zdravotnickým personálem; ne každý bude mít rád libové jídlo bez zvýrazňovačů chuti, ale pouze to nepoškodí zdraví. Co může být:

 • vývar z krůtího nebo hovězího masa (samotné maso se nejedí);
 • beztukový tvaroh, drcený v mixéru;
 • nízkotučné kefír.

V zásadě je vhodný i domácí jogurt, pouze se vaří doma a ne skutečnost, že podle pravidel; aby nedošlo k otravě, je lepší počkat s takovým pokrmem.

Co jíst na třetí den

Hned druhý den je nabídka mnohem bohatší; matka je posílena vařenými nebo šťouchanými potravinami, ale těm, které vyvolávají tvorbu plynu ve střevě, je třeba se například vyhnout:

 • luštěniny;
 • výrobky z těsta;
 • zelí;
 • hrozny
 • mastná masa (jehněčí, vepřové).

Povoleno:

 • ovesné vločky vařené ve vodě;
 • soufflé z libového masa (krůtí, králíci);
 • souffle z nízkotučných mořských ryb (štikozubec, treska);
 • tekutý černý čaj, polibek, ovocný nápoj.

Třetí den po císařském řezu by měla žena vyprázdnit střeva; když to selže, sestra vloží klystýr.

Dieta v prvním týdnu

Den co den je nabídka rozmanitější, což zvyšuje náladu ženy. Na stole se tedy může objevit:

 • obiloviny na vodě (kromě rýže, která drží);
 • polévka s nakrájenými kousky zeleniny;
 • dušené kotlety, masové kuličky - z libového masa;
 • vařená zelenina, zeleninové kastrol;
 • sýr;
 • Pečená jablka
 • lehce opečený chléb nebo sušenky;
 • kompot ze sušeného ovoce.

Pátý nebo šestý den je již povoleno zahrnout vařené libové maso a čerstvé ovoce, které pediatr schválí kojící matce (za účelem ochrany novorozence před alergiemi).

Tuk, smažená, kořenitá, nakládaná jídla, jakož i uzené a pečené zboží jsou stále zakázány.

Fotogalerie: nádobí pro první týden po císařském řezu

Principy výživy v prvním měsíci

Pokud žena kojí, dieta po návratu z nemocnice se neliší od stravy jiných kojících matek; spousta omezení potravin, jejichž počet se však každý měsíc snižuje. Když je dítě kojeno, menu pro matku je samozřejmě bohatší.

Ti, kteří měli císařský řez, musí věnovat zvýšenou pozornost stravě a množství, které jedí. Zde jsou pravidla:

 • jíst často, ale dát malé porce na stůl;
 • Nepři přejídat se;
 • Nejezte horká jídla, pouze teplá;
 • Nejezte včerejší jídlo - pouze čerstvě připravené;
 • vzdát se pevného jídla v prvním měsíci;
 • žádná uzená masa, konzervy, polotovary;
 • stále se vyhýbejte tvorbě plynu.

Cvičení po císařském řezu

Fyzická aktivita urychluje rehabilitaci pacienta a snižuje riziko negativních následků. Čím více času uplyne po porodu, tím vyšší je zátěž, měly by se však postupně zvyšovat a některé by měly být opuštěny na dlouhou dobu.

Když je žena středně mobilní, je produkce mateřského mléka lépe zavedena - laktace.

Jak se pohybovat v prvním týdnu

Pár hodin po operaci, která proběhla bez komplikací, se žena začne pohybovat končetinami; doporučeno:

 • Squeeze prsty na nohou;
 • jemně se točí v různých směrech ruky a nohy;
 • jemně stiskněte a uvolněte svaly hýždí.

Později, se svolením lékaře, můžete ohnout a uvolnit nohy, paže, otočit hlavu.

Pacientka tráví první den ležící na zádech nebo na boku; měl by se pravidelně obracet z jedné strany na druhou - pohyby jsou tiché, hladké, takže šev neublíží. Pokud budete ležet, vaše střeva budou fungovat pomalu; zácpa není vyloučena, zvyšuje se riziko adhezí - oblasti spojování tkáňových spojů, které někdy přetahují reprodukční orgány a narušují jejich funkce, se zvýší.

Lékaři zpravidla nenabízejí vstávat po operaci do 12-24 hodin; pro některé udělají výjimky - pokud žena podstoupila chirurgický zákrok bez problémů a cítí se jako „pět“, může vstát již 8 hodin po císařském řezu. První výstup však probíhá pod dohledem zdravotní sestry, která pacienta monitoruje:

 1. Ležící na boku, nejprve sklonil nohy z postele.
 2. Pomalu vzpřímeně, opírající se o čelo.
 3. Pomalu vstal, opatrně podnikl první kroky a opřel se o ruku sestry.

S každým novým stoupáním se zvyšuje počet kroků. Následující den chodí žena v práci bez podpory; je čas postarat se o dítě.

Druhý den se žena snaží ležet na břiše - to přispívá k lepší kontrakci dělohy; ale kvůli bolesti v stehu u některých pacientů je tato pozice nepřijatelná. Máma také smí sedět.

Od třetího dne je také dovoleno pečlivě provádět Kegelova cvičení - stlačovat a uvolňovat svaly vagíny; takže svaly pánevního dna budou posíleny, nebudou mít problémy s močením.

Před propuštěním z nemocnice lékař zkontroluje stav šití a v závislosti na stupni hojení dá ženě doporučení týkající se fyzické aktivity doma.

Fyzická aktivita v prvních dvou měsících

Hlavní starostí mladé matky je, kdo místo ní převezme domácí práce a pomůže při péči o dítě; ale podpora pochází zpravidla od příbuzných.

Koupání, oblékání, umístění dítěte do postele je obvykle takovou prací pro ženu na rameni; domácí práce, které nevyžadují úsilí, jsou také vítány - například můžete setřít prach z polic, uspořádat předměty, zalévat květiny atd. Pokud matka po císařském řezu nemá žádné komplikace, vyrovná se s péčí o dítě

Aby nedošlo k rozptýlení pooperačních stehů, do osmi týdnů po císařském řezu nelze:

 • zvedat závaží, přenášet dítě v náručí na dlouhou dobu;
 • provádět ostré pohyby;
 • zatížit tisk;
 • provádět práce, ve kterých musíte dřepět nebo se ohýbat (umývat podlahy, umýt rukama, setřít prach z nízkého nábytku);
 • hrát sport nebo dělat úplné fyzické cvičení; takže do tělocvičny nebo do bazénu bude muset být odloženo.

Soubor jednoduchých cvičení však nebude bolet; například to:

 • stojící, provádějte kruhové houpačky rukama - od dětství se toto cvičení nazývá „mlýn“;
 • opřete se zády o zeď, narovnejte ramena; hlava, ramena, hýždě a paty se dotýkají zdi; tak počkejte 2-3 minuty;
 • pochod na místo;
 • ležel na zádech s rukama ve švech, roztáhněte ruce do stran, jakmile vdechujete, nižší, když vydechujete; ohněte a natáhněte lokty ve stejné poloze;
 • v poloze na zádech otáčet kartáčem a nohou;
 • ohýbejte si kolena při vdechování, nižší, když vydechujete;
 • ležící na zádech s rukama za hlavou, zatímco vdechujete, zvedněte hlavu (lokty jsou od sebe, kolena nejsou ohnutá), při výdechu zaujměte výchozí polohu.

Nejlepší cvičení pro ženu, která měla císařský řez, je chůze. Každodenní procházky s dítětem v kočárku posílí zdraví víc než drogy. Jen nechodte do vyčerpání - pouze pokud existuje touha a síla. Každodenní chůze dítěte je zvykem, díky chůzi maminka posiluje zdraví

Pro odpočinek však existují lavičky a ke snížení zatížení švu si kupte obvaz; takové poporodní zařízení umožní mamince pohybovat se snadněji a vyhnout se bolesti v oblasti stehu. Nenoste obvaz ve dne iv noci; odložili je na 3-4 hodiny, pak si udělali přestávku - jinak je šev infikován. Obvaz je dobrá pomoc ženě na procházkách, ale nelze ji nosit celý den

Užitečné pro maminka a dechová cvičení, která se provádějí po návratu z nemocnice; správné dýchání pomůže saturovat buňky kyslíkem, zlepšit zdraví a zabránit poporodní depresi. Zde jsou cvičení:

 • když ležíte nebo sedíte, položte si ruce na břicho a udržujte je nehybné; prsa deset hlubokých dechů a výdechů;
 • držte šev rukama, jemně vdechujte a vydechněte desetkrát žaludkem;
 • nadechněte se, počítejte do pěti a mírně vystrkujte žaludek; zadržte dech po dobu pěti sekund, pomalu vydechněte, počítejte znovu do pěti a vtažte se do žaludku.

Zatížení za prvních šest měsíců

Třetí měsíc po porodu se žena už téměř neobtěžuje bolestí, ale to neznamená, že se zotavení těla dokončilo. Fyzická aktivita se může zvyšovat; máma může dělat:

 • gymnastika ráno; Jednoduchá cvičení lze provést dva měsíce po chirurgickém porodu
 • plavání, vodní aerobik (pouze pokud je schválen lékařem);
 • Jóga
 • řada cvičení s fitball - gymnastický míč.
Fitball - módní a užitečné zařízení pro sport; ti, kteří měli císařský řez, budou potřebovat pouze jednoduchá cvičení s míčem

Před vyučováním je vhodné hovořit se zkušenými trenéry, aby poradili s řadou pohybů s ohledem na stav ženy; v moderních fitness centrech jsou často přijímáni skupiny nedávno narozených. K dispozici je dokonce i dětská fitness, kde se ti, kteří se chtějí dostat do podoby matek, zabývají dětmi - vyvíjejí se také fyzicky.

V prvních šesti měsících po chirurgickém porodu není žena kategoricky nevhodná:

 • houpání tisku a další cvičení, která cvičí břišní svaly;
 • ostré ohyby, ostré zatáčky doleva a doprava;
 • bederní zatížení;
 • Dřepy
 • skákací lano;
 • cvičení s činkami a jinými váhami.

Během roku po císařském řezu je zakázáno tyto sporty provozovat:

 • vzpírání;
 • Atletika
 • volejbal, basketbal;
 • Fotbal
 • tenis;
 • cyklistické výhledy;
 • běh
 • seskoky.

Kdy dojde k regeneraci cyklu a reprodukčních orgánů?

Od 6 do 10 týdnů po narození tzv. Lochie - špinění; toto se děje s těmi, kteří prošli přirozeným porodem, as těmi, kteří porodili přes Caesarean. Lochia - známka zotavení dělohy; nesouvisí s menstruací.

Doba návratu menstruačního cyklu nezávisí na způsobu dodání, ale na dalších faktorech, mezi nimiž:

 • věk ženy, zda je zdravá, jaký druh života vede;
 • jak těhotenství postupovalo, zda bylo doprovázeno komplikacemi;
 • Má matka kojit.

K obnovení menstruace primárně ovlivňuje laktace. Při kojení dítěte přichází menstruace šest měsíců až rok po porodu; u kojících matek se menstruace vrací po 2-3 měsících.

Pokud není doba delší než jeden rok, něco se v těle pokazilo a je nutná lékařská péče.

Po císařském výkonu se na děloze vytvoří jizva; stav jizvy je ovlivněn kvalitou práce chirurga a průběhem rehabilitačního období. Pokud je jizva ztenčena, problémům se během příštího těhotenství nelze vyhnout: rizika ruptury dělohy jsou vysoká.

Obnovení intimního života

Po císařském řezu je reprodukční orgán zraněn, uzdravení trvá dlouho - od jednoho a půl do dvou měsíců. V dnešní době ženy nemají sex.

O dva měsíce později přestává lochia vyniknout - do této doby je možné obnovit sex; žena nejprve navštíví gynekologa, který zkoumá křeslo pomocí zrcadel. Také máma prochází testy a dělá ultrazvuk. Pokud vyšetření neodhalí zánět nebo infekci pohlavních orgánů, jak se říká, dopředu.

Svalová vrstva dělohy je plně obnovena až po dvou až třech letech, v místě stehu se vytvoří jizva; dokud reprodukční orgán „nevymyslí“, je nové těhotenství kontraindikováno. Nemůžete udělat potrat: postup je traumatický, hrozí ztenčením jizvy dělohy. Proto budou manželé muset používat antikoncepci; je třeba poznamenat, že nitroděložní zařízení je nainstalováno nejdříve šest měsíců po císařském řezu.

Žena může otěhotnět během kojení; dříve věřili, že laktace chrání před početí.

Důležitý detail: když je žena znovu o dva roky později, bude pravděpodobně muset znovu porodit pomocí Caesarean. A pokud odložíte početí až o tři roky, přirozené narození bude možné..

Když se kojení zlepšuje

Po fyziologickém porodu dorazí žena třetí den s mlékem - pod vlivem hormonů, které stimulují produkci potravin pro dítě (prolaktin, oxytocin). A poté, co se císařský proces odloží, se mléko objeví pátý den. Důvod: chirurgická práce je obvykle předepsána předem, nebere v úvahu úplnou připravenost ženského těla k porodu; hormony vstupují do krevního řečiště později, po operaci.

Některé matky se obávají, že dítě hladoví; k tomu není důvod - v mateřských nemocnicích novorozenců, kteří ještě nejsou kojeni, se krmí směsí.

Dočasný nedostatek mléka nevylučuje výhody stimulace prsu. Již druhý den po operaci, pokud se žena cítí dobře, přinesou jí dítě. Pokuste se dát dítěti prsa - nechte to sát, to je stimulace, v důsledku čehož živinová tekutina plní prsa rychleji.

Aby postup nezpůsobil nepříjemnosti, proveďte toto:

 1. Ležící na vaší straně, vložte polštář pod kolena, pak nesklouzněte dolů.
 2. Zavřete žaludek dalším polštářem - najednou vás dítě náhodou kope, bude to bolet.
 3. Držte dítě za hlavu.
 4. Ujistěte se, že tělo a hlava jsou ve stejné rovině.

Při krmení během sezení se postavte tak, aby dítě netlačilo na žaludek. Pomocí polštáře zvedněte dítě k hrudi. Tato pozice se nazývá „V kolébce“, je vhodná pro kojící matky, které měly císařský řez

Jak se starat o šev

V porodnici je pooperační šev pravidelně ošetřován zdravotnickým personálem antiseptiky. Doma se žena bude muset starat o hojení rány sama, ale kompetentní lékař v extraktu nutně uvede, jak to udělat..

Aby jizva na břiše neklesla a rozpustila se rychleji, zavlažujte ji (pokud to lékař dovolí) roztokem Miramistinu; namažte speciálními gely, masti (například Levomekol), které podporují regeneraci tkání a bojují se záněty. Lékař sdělí léčebný plán. Když se sutura uzdraví, ošetření pokožky gelem Kontraktubeks pomůže zlepšit kosmetický vzhled jizvy.

Některé ženy, které se snaží napnout prohnutý žaludek, používají zvlhčovače; hlavní věc je, aby se krém nedostal na jizvu.

Sedmý až osmý den po operaci se můžete osprchovat - pokud lékař po prozkoumání stehu usoudí, že se uzdravuje normálně. Je kontraindikováno navlhčit ránu dříve, aby nedošlo k hnisání. Zde jsou pravidla pro vodní postupy po císařském řezu:

 • osprchujte se každý den, ale jizvu netřete žínkou;
 • voda by měla být teplá, ne horká;
 • po koupeli ošetřete šev antiseptiky předepsanými lékařem;
 • po dobu dvou měsíců se neukoupejte - dokud se nezhojí rána na břiše a nezastaví se lochie.

Možné komplikace po císařském řezu

Negativní následky se objevují jak v případě neúspěšného chirurgického porodu, tak i v případě špatného životního stylu ženy a neopatrné péče o šití. Mezi tyto komplikace:

 • infekce v ráně, jako výsledek - hnisání, kýla; důkladná dezinfekce švu pomůže vyhnout se problému;
 • stagnace krevního toku v žilách dolních končetin (křečové žíly, trombóza); hlavním důvodem je nedostatečná pohyblivost ženy; nejlepší způsob, jak těmto patologiím zabránit, je chůze, lehké domácí práce, jednoduchá cvičení;
 • krvácení z dělohy - jsou mnohem hojnější než lochie; jedním z důvodů jsou stehy, které lékař nesprávně použil, které se nakonec rozešly; fragmenty placenty někdy zůstávají v děložní dutině, což také způsobuje krvácení; v takové situaci je pacient hospitalizován, v anestezii bude kyretáž, antibiotická léčba (což je nežádoucí pro kojící matky);
 • endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy (endometrium); příčinou patologie se často stávají stejné lékařské chyby - neúplné odstranění placenty, hromadění krevních sraženin v orgánu; endometritida negativně ovlivňuje schopnost plodit plod; žena potřebuje včasnou a přiměřenou terapii;
 • adnexitida - zánět slepého střeva (vaječníky a vejcovody); doprovázené porušením menstruačního cyklu způsobeného patogenními mikroby; může být výsledkem nekvalitní pooperační léčby šití nebo zanedbávání hygieny u ženy; léčeni antibiotiky a pronikají do mateřského mléka a poškozují zdraví dítěte, takže s největší pravděpodobností budete muset přestat kojit.

Anestezie je často negativně ovlivněna pacientem. Po obecném zvracení někdy přicházejí útoky zvracení, překonává se ospalost; po lokálním, pokud anestetik poškozuje kořeny míchy, končetiny se chvějí, citlivost určitých částí těla zmizí, dolní část zad a záda bolí.

Recenze

Byla tam nouzová císařská sekce. Odjel na velmi dlouhou dobu, 4 měsíce do úplného zotavení. 1 měsíc strašného zdraví. 5 dní strašného zdraví. Jizva. Přeložte jizvu. Bylo by lepší, kdyby porodila 5krát.

Kate

https://www.baby.ru/blogs/post/131873841–80259606/

Císařská sekce byla plánována, protože dítě sedělo na knězi, bylo vyrobeno přesně 38 týdnů. Po epidurálech došlo k komplikacím, bylo by lepší, kdyby se generál rozhodl. Od lopatek po krk bylo všechno otupělé, citlivost tohoto oddělení zmizela, hlava pekelně bolela, nemohla se vůbec zvednout...

MEDYZA

https://www.baby.ru/blogs/post/131873841–80259606/

Po dni mučení s kontrakcemi jsem dostal urgentní císařský řez (dítě nekleslo), uplynulo 9 měsíců a následky císařského řezu se zvyšují: střevní zánět, zvětšená játra a zvětšená pánev pravé ledviny. Lékaři mi řekli, že těhotenství a porod s Cesareanem neprošly beze stopy. Ale to se stává občas, očividně jsem měl takové štěstí. Takže teď musím být léčen již vážně, ale jedna věc je dobrá, že jsem ještě dosáhl HB po dobu 9 měsíců, takže to nemá vliv na dítě.

Eleno

https://www.9months.ru/oslojneniaposlerodov/3325/kesarevo-sechenie/comments/2

Caesar jsem měl kvůli problémům se zrakem, to znamená, že od dítěte nebyly žádné komplikace. Dali mi epidurál, nejdřív odřízli a odčerpali jakýkoli předpětí z mého žaludku, vytáhli moji dceru, ukázali mi, nechali mě dotknout se, zeptali se, co budu volat, a vzali to k mytí. Trvalo to asi 15 minut, poté byla pravda sešita asi 30 minut. Nakonec jsem už byl ochablý, unavený. Ale lékaři mi říkají: teď je palačinka unavená, ale stejně jako ostatní v bitvách po dobu 16 hodin ji lze mučit. Pak přinesli její dceru oblečenou, čistou. S radostí hlásili, že dítě bylo zdravé, a vzali mě na intenzivní péči. A příští ráno - bolí šev, chci spát. Stráž. Ale třetí den to bylo, jako kdyby mě neřezali. Cval kolem oddělení. Mám dojem, že jakmile se začnete plně angažovat se svým dítětem, vše se uzdraví v jednom okamžiku, prostě není čas přemýšlet o vašich bolestech. V úterý to vyhodili a v neděli ji poslali domů. A ještě jedna věc: Kojím od samého začátku a pořád. Ano, a šili mě velmi opatrně, teď je jizva dlouhá 5 centimetrů.

compagna

http://forum.mosmama.ru/index.php?showtopic=3867

Zotavení po císařském řezu je dlouhé; strava, omezení zatížení a péče o šití ztěžují život, ale pomáhají rehabilitaci. Pokud se necítíte dobře, pečlivě sledujte své zdraví, poraďte se s lékařem. V obavách o dítě čas rychle odletí a následky operace zmizí. Jděte na sport, vraťte se do předchozí podoby, plně pociťujte radost ze života - a jen těžko viditelná jizva na břiše vám připomene operaci.

Články O Neplodnosti