Hlavní Analýzy

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

7 věcí, které těhotné ženy dělají, mohou ovlivnit zdraví dítěte

Kluci, vložili jsme naši duši do Bright Side. Děkuji za,
že objevíte tuto krásu. Díky za inspiraci a husí kůži..
Připojte se k nám na Facebooku a VK

Existuje mnoho mylných představ o těhotenství, například „nastávající matky potřebují jíst dva“ nebo „musíte zůstat po dobu 9 měsíců od kávy“, takže je velmi obtížné zjistit, čeho se skutečně vyplatí věřit. Většina těchto přesvědčení je však zcela nepravdivá. Proto v tomto článku bychom vám rádi řekli, jaké akce je lepší zdržet se těhotenství a jakou alternativu najdete.

Redakční tým AdMe.ru si přeje dobré zdraví nastávajícím matkám a jejich dětem a doufá, že tento článek pomůže všem, kteří očekávají rychlý přírůstek do rodiny.

1. Odpočiňte si ve vířivce nebo sauně

Velmi vysoká teplota v sauně nebo ve vaně je hlavním problémem během těhotenství. Opravdu vás to může uvolnit, ale nemusí to na dítě moc dobře působit: dítě v lůně nemůže regulovat teplotu těla. Někteří vědci také naznačují, že teplo v sauně vede k závažným komplikacím ve vývoji mozku a míchy dítěte..

Co dělat:

1. Nepřehřívejte se ani nelžte ve vířivce déle než 10 minut.

2. Vezměte si chladné koupele, jejichž teplota se rovná vaší tělesné teplotě.

3. Poraďte se s lékařem, a pokud nezakazuje vstup do sauny, omezte čas, který v ní strávíte.

2. Nadměrný příjem cukru

Studie zjistila, že děti matek, které během těhotenství zneužívaly sladkosti, měly problémy s učením a pamětí. Totéž platí pro náhražky cukru..

Co dělat:

1. Jezděte více ovoce namísto sladkostí..

2. Omezte spotřebu sody.

3. Plísnění a křik

Přísaha vyvolává úzkost a depresi, což může poškodit imunitní systém a mozek nenarozeného dítěte. Kromě toho, křik může být nepříznivým faktorem pro samotnou matku a vést k bolestem hlavy, nevolnosti a problémovým spánkům..

Co dělat:

1. Více odpočinku.

4. Chůze a vdechujte čerstvý vzduch.

4. Pláč

Pláč během těhotenství je normální, protože během tohoto období můžete být více emotivní. Ve spojení s ukazateli, jako je ztráta chuti k jídlu, vina, ospalost a pokles zájmu o jakoukoli činnost, může být sklon k slzám známkou deprese..

Co dělat:

1. Pokud příznaky přetrvávají déle než 2 týdny, vyhledejte lékaře.

2. Najděte podporu od jiných matek nebo těhotných žen.

5. Problémy se spánkem

Podle vědců 78% žen hlásí poruchy spánku během těhotenství. Nespavost způsobuje špatnou náladu a nevolnost. Další studie také zjistila, že ženy, které spaly méně než 6 hodin denně, měly delší porody..

Co dělat:

1. Udržujte jasný časový harmonogram spánku.

2. Zkuste trénovat nejméně 30 minut denně.

3. Pijte hodně tekutin po celý den.

4. Pokud nemůžete usnout, netlačte sami. Zkuste přečíst dobrou knihu nebo sledovat film. Hlavní věc není zapojit se do intenzivní činnosti.

5. Poraďte se se svým lékařem o nejlepší poloze pro spaní..

6. Odmítnutí aktivního životního stylu a přejídání

Významný přírůstek hmotnosti během těhotenství může vést ke komplikacím při porodu, nadměrnému růstu plodu a úbytku hmotnosti matky po porodu. Navíc se zvyšuje šance, že vaše dítě bude obézní.

Co dělat:

1. Lékaři doporučují asi 30 minut cvičení pro zdravé těhotné ženy nejméně 4krát týdně.

2. Nezanedbávejte procházky. Takže se budete udržovat ve formě a váš mozek dostane přívod kyslíku, což je zvláště důležité pro udržení duševního zdraví.

3. Udržujte svůj jídelníček pod kontrolou. Typicky žena potřebuje spotřebovat 2 000 kcal denně a není nutné tuto částku měnit během prvních 6 měsíců těhotenství. Ale v posledním trimestru musíte spotřebovat dalších 200 kcal denně.

7. Nadměrný příjem kofeinu

Při pití kávy byste si měli vždy pamatovat, že kofein prochází placentou a vstupuje do krevního řečiště vašeho dítěte. Studie také ukázaly, že nadměrný denní příjem kofeinu může negativně ovlivnit plod. Zejména těhotné ženy, které pijí 8 a více šálků kávy denně, zvyšují své šance na mrtvé narození.

Co dělat:

1. Je lepší věnovat zvláštní pozornost stravě a snížit spotřebu kávy. 1-2 šálky denně je bezpečné množství.

Vezměte prosím na vědomí, že všechny informace uvedené v tomto článku jsou pouze informativní. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem o tom, co byste měli a co byste neměli dělat během těhotenství..

Znáte nějaké těhotenské mýty, které někteří lidé tvrdohlavě stále věří?

Životní styl těhotné ženy

Správná výživa před těhotenstvím pomůže vyvíjejícímu se plodu získat všechny potřebné látky od prvních týdnů těhotenství, kdy jsou položeny všechny orgány. Jedním z důvodů potratů může být špatná výživa těhotných žen..

Aby byla vaše výživa racionální, musíte:

 • vyloučit zpracované potraviny a konzervanty z vaší stravy;
 • jíst čerstvé jídlo;
 • Vařte s nízkým obsahem tuku
 • zahrnout do stravy čerstvé ovoce a zeleninu;
 • jíst pravidelně 4–5krát denně;
 • nepřihazujte se na cesty.

Sledujte svou váhu. Pokud potřebujete zhubnout, je lepší to udělat před těhotenstvím, protože těhotenství není čas na stravu a půst. Strava může způsobit nedostatek vitamínů a minerálů nezbytných pro vývoj dítěte.

Cvičit pravidělně. Fyzické kalení usnadní nastávající narození.

 • zahájit výuku před těhotenstvím;
 • Cvičit pravidělně
 • postupně zvyšujte zatížení;
 • zkontrolujte tepovou frekvenci každých 10-15 minut ve třídách, neměla by být vyšší než 140 tepů za 1 minutu;
 • oblečení pro třídy by mělo být pohodlné a volné.

Během těhotenství a kojení se ženské tělo významně zvyšuje o mnoho důležitých vitamínů a minerálů a ani ta nejoptimálnější strava nemůže vždy poskytnout kompletní sadu složek nezbytných pro správný vývoj nenarozeného dítěte a zdraví matky.

Obvykle žena začíná brát vitamíny, pouze když zjistí, že je těhotná.
Je však lepší to udělat ne již během těhotenství, ale i před početí. Koneckonců, je velmi důležité předem se starat o své zdraví i zdraví nenarozeného dítěte. Hlavní podmínkou plného vývoje plodu je dostatečný příjem prospěšných látek (aminokyselin, nukleotidů, uhlohydrátů, mastných kyselin) spolu s vitamíny a minerály do mateřského těla. Nedostatek těchto živin (zejména v raných fázích těhotenství, kdy nenarozené dítě tvoří základy všech životně důležitých orgánů) může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství, zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Zdravá strava těhotné ženy s další podporou vitamínů pomáhá předcházet rozvoji anémie u nastávající matky, zubních problémů, zmírňuje toxikózu a snižuje riziko infekčních chorob. Vitaminy podporují určitou úroveň metabolismu v těle, přispívají ke zlepšení pohody, plní ochrannou funkci a jsou nezbytné pro růst a obnovu tkání..

Zvláštní pozornost by měla být věnována kyselině listové (vitamin B9). Tento vitamin poskytuje nezbytnou rychlost růstu a vývoje nenarozeného dítěte, zejména v časných stadiích těhotenství. Nedostatek kyseliny listové během těhotenství významně zvyšuje riziko vrozených malformací plodu, zejména defektů neurální trubice (například selhání obratle), hydrocefalus, anencefalie, jakož i podvýživy a předčasnosti. Aby se zabránilo zhoršenému vývoji nervové trubice v embryu, měla by žena před těhotenstvím i během těhotenství užívat alespoň 800 mikrogramů (0,8 mg) kyseliny listové denně. Nebezpečí vzniku defektů uzavření nervové trubice spočívá v tom, že vzniká v raných stádiích těhotenství (neurální trubice se tvoří 16–28 dní po početí), kdy nastávající matka ani netuší, že je těhotná. Je proto nezbytné co nejdříve (1-3 měsíce před dobou údajného těhotenství) zahájit preventivní průběh užívání léku a pokračovat v něm během těhotenství. Kyselina listová je předepisována všem těhotným ženám, bez ohledu na povahu jejich stravy. Pokud žena v minulosti porodila dítě s takovou vadou nebo pokud se vyskytly případy podobných onemocnění v její rodině, měla by být dávka vitaminu zvýšena na 4 mg denně. Malformace, jako je rozštěp rtu a rozštěp patra, mohou být také výsledkem nedostatku vitaminu B9 u těhotných žen. Je třeba poznamenat, že kyselina listová je lépe absorbována než její přirozený protějšek (folát), který se nachází v zelené listové zelenině, fazole, chřestu, citrusových plodech.

Vitamin E v časných stadiích těhotenství přispívá k normální produkci ženských pohlavních hormonů.

Při plánování těhotenství je také nutné vzít v úvahu, že při léčbě vysokými dávkami vitaminu A je lepší naplánovat těhotenství nejdříve 6 měsíců po ukončení léku, protože retinol se v těle hromadí. Je také nežádoucí používat přípravky vitamínu A v prvních měsících těhotenství. Důvodem je skutečnost, že jeho podávání má teratogenní účinek na plod (zvyšuje riziko vrozených malformací a poruch). Prahová hodnota teratogenity retinolu přijatá v Ruské federaci je 2500 IU denně.

Při narození dítěte vyžaduje ženské tělo ještě více energie než během těhotenství. Vaše dítě potřebuje hodně síly a energie k růstu a rozvoji. A nejlepší jídlo pro něj je mateřské mléko, s nímž dostává všechny nezbytné látky. A jak výživné to bude, je jen na vás.

Před počátkem dítěte je nutné vyloučit:

Alkohol. Je lepší to udělat 3 měsíce před početí, protože alkohol má škodlivé účinky na samčí a samčí zárodečné buňky. Pokládání hlavních orgánů plodu se vyskytuje v prvních 12 týdnech těhotenství, a pokud pijete alkohol, aniž byste věděli, že jste těhotná, způsobíte nenapravitelné poškození dítěte.

Kouření Extrémně nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Tabákový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek - nikotin, oxid uhelnatý, kyanovodík, pryskyřice, karcinogeny nebezpečné pro plod.

Velmi často je pozorována fetální retardace růstu, děti se rodí se sníženými mentálními schopnostmi a jinými mozkovými dysfunkcemi.

Kouření během těhotenství zvyšuje riziko potratu, smrti plodu nebo již narozeného dítěte krátce po narození. Kromě toho kouření zvyšuje pravděpodobnost závažných těhotenských komplikací u samotné matky, jako je placenta previa, placentární narušení. Nekuřácká těhotná žena je také vystavena tabákovému kouři, pokud je ve stejné místnosti jako kuřáci.

Co dělat, pokud nemáte sílu přestat kouřit? Představte si růžové tváře, ke kterému jste šli nahoru a vydechli vám do tváře tabákový kouř. Monstrózně? A pokud během těhotenství kouříte, všechny toxické látky jdou přímo do krevního oběhu vašeho dítěte. Přemýšlejte o svém malém, který se dusí ve chvíli, kdy vás baví. A nekonzulujte se skutečností, že náhlé odvykání je velmi škodlivé. Kouření má pro vaše dítě nesrovnatelně větší újmu..

Drogy. Užívání drog vede k závažným komplikacím jak pro matku, tak pro plod. Těhotná žena může mít křeče, prasknutí mozkových cév, infarkt myokardu, hypertenzi, poruchy normálního rytmu srdečního rytmu, arytmie, náhlou smrt.

Při intravenózním podání se zvyšuje riziko virové hepatitidy a infekce HIV. Narkomani často trpí sexuálně přenosnými chorobami (kapavka, chlamydie, syfilis atd.). Těhotenství často končí potratem nebo předčasným porodem.

Pokud matka užívá drogy, je zaznamenána retardace intrauterinního růstu, hypoxie plodu, vrozené anomálie: mikrocefálie, atrie tenkého střeva, vývojové údy, abnormality močových cest, cerebrální krvácení. Možná nitroděložní smrt plodu. Takové dítě se narodí s drogovou závislostí.

Pouze jedna cesta ven - přestaňte užívat lék před početí!

Těhotný životní styl

Podle vyhlášky prezidenta Ruské federace ze dne 2. října 1992 č. 1157 „O dodatečných opatřeních státní podpory pro zdravotně postižené osoby“ a v souladu s požadavky Územního programu státních záruk bezplatné lékařské péče o občany na území Chabarovska na rok 2016, schváleným vládou Khabarovského území ze dne 24. října 1992. Prosinec 2015 č. 467-pr: lidé se zdravotním postižením skupin I a II mají právo na mimosmluvní služby v podnicích obchodu, veřejného stravování, spotřebitelských služeb, komunikací, bydlení a obcí zemědělství, ve zdravotnictví, školství, kultuře, právních službách a dalších organizacích sloužících obyvatelstvu, a také požívají práva na mimořádné přijetí vedoucími a dalšími úředníky podniků, institucí a organizací.

Zdravý životní styl těhotné ženy

 • velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
 • Vytisknout
 • E-mailem pošta

Pravděpodobně každá žena sní o bezpečném a snadném těhotenství a narození silného a zdravého dítěte. Každý chápe, že dlouho před nástupem těhotenství je nutné zahájit zdravý životní styl, ale je obzvláště důležité jej sledovat v době, kdy již těhotenství začalo. Je však třeba zvážit některá doporučení..

Zde je několik základních principů, které vám pomohou udržovat vaše zdraví, dobrou náladu a pohodu budoucího dítěte:

- Dobré lékařské pozorování. U všech nastávajících matek jsou nutné pravidelné návštěvy u lékaře počínaje okamžikem podezření na těhotenství. I při dobrém zdravotním stavu je nutné striktně dodržovat všechny schůzky lékaře a harmonogram jeho návštěv.

- Správná výživa. Plná a vyvážená strava dává každé těhotné ženě šanci na úspěšné a příjemné těhotenství a narození zdravého dítěte. Vyvážená strava pomůže minimalizovat toxikózu, zabrání mnoha zdravotním komplikacím a pomůže udržet přírůstek hmotnosti ve správném rámci..

- Dobrý fyzický tvar: Gymnastika, účast na různých třídách, jsou vítány, pokud mu to lékař nevadí. Měly by však být drženy výhradně pro těhotné skupiny. Pravidelné cvičení může zabránit stagnaci a zlepšit dýchání, krevní oběh, svalový tonus a elasticitu kůže, a tím usnadnit průběh těhotenství a porodu..

- Během těhotenství musíte přestat kouřit co nejdříve. Pomůže to snížit nebezpečí, kterým čelí matka a dítě, včetně předčasného porodu nebo nízké porodní hmotnosti..

- Úplná abstinence od alkoholu. Pomůže to minimalizovat riziko vrozených malformací, zejména syndromu fetálního alkoholu (výsledek nadměrného pití) nebo účinku plodu (mírná konzumace).

- Prevence a rychlá léčba infekce. Jakákoli infekce je nebezpečná pro nenarozené dítě - z běžného nachlazení, infekce močových cest a vagíny a končící běžnými pohlavně přenosnými infekcemi. V případě příznaků je nutné se co nejdříve poradit s lékařem, který vám pomůže vybrat metodu léčby, která je pro dítě nejméně nebezpečná.

- Odpočinek během těhotenství je mnohem důležitější než splnění všech plánovaných úkolů a kariérního postupu, zejména v případě vysoce rizikových těhotenství. Některé studie ukázaly častější případy předčasného porodu u žen, které pracovaly až do velmi očekávaného data porodu, a jejich práce vyžadovala fyzickou námahu nebo dlouhou dobu.

Dodržování těchto doporučení snižuje riziko komplikací předporodní periody. Zdravý životní styl těhotné ženy je klíčem k příznivému těhotenství. Jakékoli změny životního stylu však musí být provedeny s ohledem na zvláštní zdraví budoucí matky. Proto jsou dohodnuty s ošetřujícím lékařem.

Těhotenství životní styl


Jaký životní styl byste měli mít během těhotenství? Pokusíme se odhalit odpověď na tuto otázku. Těhotenství nastává, když se samčí sperma kombinuje se samičím vajíčkem, které se obvykle vyskytuje ve vejcovodech mezi vaječníkem a dělohou. Oplodněné vajíčko jde do dělohy a „proniká“ do jeho stěny. Koncepce je s největší pravděpodobností uprostřed menstruačního cyklu - kolem čtrnáctého dne u žen s pravidelným cyklem dvaceti osmi dnů.

Těhotenství životní styl

Většina žen předpokládá těhotenství, když mají zpoždění menstruačního cyklu. Mezi další běžné příznaky patří otok, citlivost na hrudi, někdy s pocitem brnění a plností, stejně jako zvýšené močení. Jakmile máte podezření, že jste těhotná, navštivte svého lékaře. Váš rodinný lékař může potvrdit těhotenství. Nejlepší je však, když se obrátíte na registrovaného a speciálně pověřeného porodníka-gynekologa, chirurga specializujícího se na porodnictví a zdravotní problémy žen, který sleduje průběh těhotenství a porodu..

Včasné odhalení těhotenství a dobrá prenatální péče může pomoci zabránit mnoha těhotenským komplikacím a snížit riziko vrozených vad u dítěte. Včasné intrauterinní vyšetření může identifikovat potenciální problémy. Například malý počet žen má mimoděložní těhotenství, která se vyskytují mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu. Je nutné ji identifikovat v rané fázi a těhotenství ukončit chirurgicky.

Nespoléhejte se na těhotenské testy do-it-sami. Mohou poskytnout nesprávné výsledky. Je možné, že během prvních šesti měsíců těhotenství bude váš lékař chtít, abyste se objevili jednou za měsíc. Pokaždé zkontroluje nárůst tělesné hmotnosti, krevní tlak a růst plodu. Za pár měsíců bude schopen slyšet jeho tlukot srdce. Od asi šestnáctého týdne bude schopen pohmatat nenarozené dítě v děloze. Mezi osmnáctým a dvacátým čtvrtým týdnem už matka cítí, jak se dítě pohybuje. V sedmém a osmém měsíci pravděpodobně navštívíte lékaře za týden a každý měsíc za poslední měsíc. Narození nastává včas kolem čtyřicátého týdne nebo dvou set osmdesátých dnů, nicméně dítě narozené po dvacátém osmém týdnu může obecně přežít s odpovídající lékařskou péčí.


Správný přírůstek hmotnosti. Snažte se získat více než dvě až tři libry za měsíc. Pokud jste měli před těhotenstvím normální váhu, pak si stanovte úkol získat více než 25 liber (

Životní styl během těhotenství. Odkud tyto libry pocházejí?

K hmotnosti novorozence se připočítává hmotnost placenty a více než tři libry plodové vody. Zvětšená děloha váží dvě libry. Oteklá ňadra váží asi jednu libru a zvýšený objem krve je několik uncí. A ukázalo se, že několik dalších kilogramů nezohledněné hmotnosti se hromadí ve formě tuku, který se hromadí na bocích a hýždích. Je zřejmé, že se jedná o druh vestavěné akumulace energie.

Žena, která v běžném životě nemá po narození nadváhu, může snadno ztratit všechno. Vezměte si stravu nejzávažnějším způsobem. Pokud těhotná žena trpí podvýživou, je pravděpodobné, že dítě bude malé a riziko úmrtí během prvních týdnů života vzroste. Podvyživená žena je také ohrožena porodem s vrozenými vadami, jako je pomalý mentální vývoj nebo fyzické deformace..

Vyvážená a pestrá strava během těhotenství by měla zahrnovat následující produkty denně: Nejméně čtyři šálky plnotučného nebo odstředěného mléka.

Šest uncí (28,35 g) potravin obsahujících bílkoviny, jako je libové maso, drůbež, ryby, sýr nebo vejce. Dvě nebo tři dávky zeleniny a ovoce, včetně jednoho tmavě zeleného nebo tmavě žlutého ovoce a jednoho citrusu. Dvě nebo tři porce hrubého nebo obohaceného chleba nebo upravené kukuřičné vločky. Výživa by měla být zvláště bohatá na vápník, který je nezbytný pro správný vývoj kostry a zubů dítěte.

Dobrým zdrojem vápníku je mléko a sýry. Pokud se vám nelíbí mléko, zkuste ho použít v polévkách a pekáčích. Nebo jíst obyčejný jogurt s čerstvým ovocem. Potřebný je také fosfor. Nachází se v mléce a mléčných výrobcích, v některých druzích ovoce a zeleniny. Důležitá jídla bohatá na vitamín A (mrkev, špenát, játra), železo (listová zelenina, játra, měkkýši). Mnoho lékařů během těhotenství doporučuje další přípravky obsahující železo a kyselinu foliklovou. Neužívejte je však bez lékařského předpisu..

Snižte nebo dramaticky snižte příjem potravin, které obsahují „prázdné“ kalorie, jako jsou sladkosti, pečivo, koláče a mastná jídla. Pokud neexistuje lékařská indikace, není třeba omezovat příjem soli. Nenechte se však unést bramborovými lupínky a solenými ořechy, které přispívají k zadržování vody v těle, stejně jako jiné slané potraviny. Pokud voda ve vaší oblasti není dostatečně nasycena fluorem, může váš lékař nebo zubař navíc předepsat léky obsahující fluoridy. Nikdy se nesnažte zhubnout během těhotenství..

Zůstaňte fyzicky aktivní

Cvičení vám pomůže ovládat vaši váhu a posílit svaly. Mnoho lékařů doporučuje, aby zdravé těhotné ženy pokračovaly v typech cvičení, které prováděly dříve, než se stanou nepohodlnými. Chůze je obzvláště dobrá. Udělejte, co je pro vás výhodné, ale pokuste se nepřepracovat. Těhotenství není čas začít cvičit nový sport, ale pokud jste zvyklí na tenis nebo vodní lyžování, pak byste se neměli vzdát, dokud nejste nuceni tak učinit „rostoucím“ břichem..

Noste pohodlné, volné oblečení. Noste podpůrnou podprsenku, jak se váš hrudník zvětší a těžší. Váš lékař může doporučit, abyste nosili něco na podporu břicha - punčocháče nebo speciální obinadlo, které se doporučuje ženám v pozdním těhotenství. Noste na nohou těsné a pevné ohřívače nohou, protože to má nepříznivý vliv na krevní oběh..

Problémy s těhotenstvím.

Pokud pociťujete nevolnost a zvracení v časných stadiích těhotenství, snězte trochu pět až šestkrát denně namísto tří hojných jídel. Zkuste sát lízátko pop (stick on a stick). Pomáhají velmi horké nebo velmi studené tekutiny. Pokud zvracíte obzvláště ráno, pak večer nechte u postele nějaké sušenky, takže ráno, než vstanete, byste je mohli žvýkat. Zkuste začít den syceným nápojem místo kávy, čaje nebo pomerančové šťávy. Vyhněte se přepracování. Pokud se vyhnete smaženým potravinám, snadno se dá vyhnout trávení. Pomáhají také malé doušky vody nebo mléka. Než začnete užívat jakýkoli neutralizační prostředek, promluvte si se svým lékařem. Při prevenci zácpy často pomáhá velké množství ovoce a zeleniny a spousta pití. Švestky, rozinky nebo nápoje vyrobené z švestek jsou také dobré..

Křeče v nohou (když snižuje svaly nohou) jsou uvolňovány masáží nebo horkými obklady, aplikovanými jako topná podložka. Pokud máte často nohy, řekněte to svému lékaři. K těmto jevům může dojít v důsledku nadměrné akumulace fosforu (v důsledku konzumace velkého množství mléka). Některé ženy trpí závratě a ztrátou vědomí. Pokud máte pocit, že jste na pokraji omdlení, rychle si sedněte nebo si lehněte. Počkejte, až tento pocit zmizí. Lehněte si na stranu, nejlépe po pravé straně. Pokud ležíte na zádech, pamatujte, že tato poloha může narušovat krevní oběh v břiše. Abyste se vyhnuli únavě, odpočívejte často. Pokud chcete, zdřímněte si během dne. Dušnost může ovlivňovat spánek.

V tomto případě sedět pohodlně (hlava a ramena) na několika polštářích (opřít se o ně). Pokud problém přetrvává a vyvolává obavy, obraťte se na svého lékaře. Tento stav je pravděpodobný zejména u žen s nadváhou. V pozdním těhotenství můžete být otráveni bolestí v dolní části zad. Pokuste se stát pevně hýžděmi. Následující cvičení může pomoci: narovnejte záda podél zdi a kolem ní přitiskněte pas. Nízké podpatky boty mohou zlepšit rovnováhu, a tím snížit bolesti zad..

Během těhotenství se křečové žíly často objevují nebo zesilují, zejména u žen s nadváhou. Obvykle to pomáhá provádět další cvičení několikrát denně - zvedání nohou. Mohou být také nutné podpůrné punčochy. Po porodu se tento stav obvykle výrazně zlepšuje. U některých žen se rozvine flebitida. Jedná se o zánět žil, zejména ovlivňující horní část nohy. To může být způsobeno špatným krevním oběhem, nadváhou, infekcí nebo krevními sraženinami (krevní sraženiny). Proces hojení může trvat hodně času. Obvykle to nijak neovlivní dítě, ale může to být pro matku bolestivé a vyžaduje pozornost lékaře.

Časté močení není neobvyklé. Pokud je to zvláště znepokojivé, informujte svého lékaře, zda máte infekci močových cest. Nadměrné pocení může způsobit úzkost, která povede k zápachu potu a bude vyžadovat častější uchování hygienických postupů. V důsledku hormonálních změn mohou nastat nálady. Je velmi možné, že se najednou ocitnete ve stavu nevysvětlitelné deprese, pak ve stavu neobvyklé radosti a uzdravení - to je normální. Pokud vás však úzkost nebo deprese hluboce ovlivní, informujte o tom svého lékaře..

Pokud očekáváte prvorozeného, ​​jděte během těhotenství do tříd péče o děti. Ženy, které navštěvují tyto kurzy, mají tendenci po narození pociťovat výrazně menší emoční problémy.

Otok (kapka, otoky) je také docela normální kvůli zvýšení zadržování vody v těle. Vaše prsty mohou ráno nabobtnat. Protože otok je jedním z příznaků závažného stavu - toxémie (toxikóza), sdělte to svému lékaři. Možné změny pigmentace kůže. Ztmavnutí pigmentu se může objevit ve formě nahnědlých teček (skvrn) nebo větších kusů na čele, tvářích, žaludku..

Nejčastěji se takové „masky těhotenství“ vyskytují u brunet a tmavých žen. Během těhotenství zpravidla ztmavnou krtka, pihy, mateřská znaménka a kruhy pod očima. Tyto jevy jsou dočasné a téměř vždy zmizí po porodu. Pokud však jsou, použijte kosmetiku k maskování jakýchkoli změn pigmentace kůže, které považujete za neatraktivní. Vzhledem k tomu, že tento druh pigmentace je vystaven slunečnímu záření, zkuste se chránit před paprsky pomocí speciálních prostředků, které je odrážejí.

Běžný opalovací krém nebude fungovat. Stretch značky - tenké bílé jizvy na břiše - často se vyskytují v důsledku napínání kůže, jak dítě roste. Mohou úplně zmizet, ale nejčastěji zůstávají navždy. Použijte zvláčňující krém k udržení měkkosti vaší břišní pokožky a pokuste se zjemnit vaši těsnost a minimalizovat svědění. Dosud však není jasné, zda takové krémy mohou zabránit tvorbě strie. Na těle se mohou objevit zvětšené krevní cévy ve formě červených skvrn nebo stop připomínajících pavučiny. To je normální. Toxémie (toxikóza) je vážná komplikace. Jde o metabolickou poruchu charakterizovanou uvolňováním bílkovin v moči, poklesem, hypertenzí (vysoký krevní tlak) a někdy i závažným zvracením a náhlým nárůstem tělesné hmotnosti. Může se také objevit rozmazané vidění a silné bolesti hlavy. Pokud není kontrolována toxémie (jiné jméno - preeklampsie), může jít o eklampsii, což je potenciálně fatální stadium charakterizované křečemi a kómatem. Polovina žen s eklampsií umírá. Příčinou onemocnění může být nedostatečná výživa, zejména nedostatek bílkovin.

Toxemie je nejčastější během prvního těhotenství, po dvacátém čtvrtém týdnu. Existuje vysoká pravděpodobnost porážky žen s diabetem a žen s více než jedním plodem. Pokud během prvního těhotenství trpíte mírnou horečkou, je pravděpodobné, že v následujících těhotenstvích bude horečka nízká. Dobrá prenatální péče může odhalit časnou toxicitu a obecně převzít kontrolu nad situací. Žena trpící symptomy souvisejícími s toxicitou je obvykle dávána na stravu bohatou na proteiny doplněnou kyselinou listovou, železem a vitamínem D. V případě silné hypertenze lze předepsat léky. Odpočinek na lůžku sám, doma nebo v nemocnici, může často udržovat mírný nebo mírný nárůst krevního tlaku pod kontrolou. Dieta s nízkým obsahem soli a diuretika (diuretika) se již v těhotenství nedoporučují. Pokud příznaky toxémie přetrvávají i po léčbě, lékař může doporučit stimulaci porodu. Toxémie zmizí během několika dnů po narození.

Placenta previa je vzácná komplikace. Placenta (orgán, skrze který plod získává výživu od matky) se připojuje poblíž děložního hrdla místo toho, aby byla na stěně dělohy připojena mnohem výš. Může tedy dojít k nárůstu v děložním čípku, což vede k bezbolestnému krvácení a předčasnému porodu. Další vzácnou komplikací je předčasné oddělení placenty. Krevní sraženina odděluje placentu od stěny dělohy (dělohy). Oba stavy se vyskytují v posledních třech měsících těhotenství. Varováním před výskytem těchto stavů může být vaginální krvácení. Tyto tři podmínky představují riziko poškození mozku dítěte, což může zpomalit jeho duševní vývoj. Pro záchranu dítěte je nezbytné nouzové ošetření - často je nutné uchýlit se k císařskému řezu. Matka dostává krevní transfuzi, aby kompenzovala ztrátu krve..

Sexuální život během těhotenství.

Obvykle může pohlavní styk pokračovat během normálního těhotenství. Nejpohodlnější pozice může být „ležet na boku“. Stále dobrá pozice, ve které je žena na vrcholu. Těhotné ženy mají často zvýšenou sexuální touhu, zejména v posledních několika měsících. Řada lékařů zakázala pohlavní styk během posledních měsíců těhotenství. Studie provedené na 27 000 těhotných ženách ukázaly, že existuje souvislost mezi potenciálně nebezpečnými infekcemi plodové vody a pohlavním stykem v posledním měsíci těhotenství před porodem. Kromě abstinence jsou možná následující preventivní opatření: použití kondomu a důkladné omytí genitálií obou partnerů před pohlavním stykem.

Některá další preventivní opatření: Žena, která dítě neprodává neustále (trvalé potraty), může být lékařem doporučena, aby během prvních tří měsíců neměla pohlavní styk nebo orgasmus..

Žena, u které je riziko předčasného porodu, by se měla během posledních týdnů těhotenství vyhnout orgasmu, protože může stimulovat porod..

Žena by neměla mít pohlavní styk, pokud praskla bublina (s plodovou vodou) v důsledku možné infekce. Páry, které během těhotenství praktikují orální sex, by měly zajistit, aby do vagíny nebyl foukán žádný vzduch. Některé nastávající matky zemřely kvůli tomu, že zachycený vzduch vstoupil do krevních cév placenty a způsobil nadýmání, blokující pohyb krve do srdce.

Kromě toho se během těhotenství vyvarujte zdvojení vagíny, ledaže by váš lékař samozřejmě stanovil nějaké lékařské indikace.

Mateřský úvazek.

Během jízdy v autě nepřestávejte používat bezpečnostní pásy. Neexistují žádné důkazy o tom, že bezpečnostní pásy ohrožují plod, a při nehodě mohou zachránit život léčivých přípravků - matky i nenarozeného dítěte. Pás by však měl být nošen nízko, pečlivě tak, aby pevně zapadal přes sakrální kost a horní stehna a ne podél lůna. Pro větší ochranu použijte také ramenní popruh. Během jízdy můžete pokračovat v jízdě.

Cestování vzduchem ve vzduchotěsné kabině není nijak zvlášť nebezpečné. Vyhněte se však létání v posledních týdnech těhotenství z důvodu možného nástupu práce během letu. Před vydáním na letiště si s sebou přineste dokument svého lékaře. Některé letecké společnosti požadují od lékaře doklad, který potvrzuje, že doručení na trase je nepravděpodobné, a teprve poté povolí na palubu letadla ženě se zjevnými vnějšími známkami těhotenství..

Mnoho lékařů doporučuje, aby těhotné ženy pokračovaly v práci, dokud se nebudou cítit pohodlně, až do devátého měsíce. Požádejte o radu svého lékaře..

Léky pro těhotné ženy.

Neužívejte žádné léky během těhotenství, pokud k tomu není závažný zdravotní stav. Nakonec všechny léky procházejí placentou, vstupují do oběhového systému nenarozeného dítěte a pravděpodobně způsobují poškození.

Lékařský dopis doporučuje, aby lékaři předepisovali co nejméně léku těhotným ženám. Varuje: „S výjimkou naléhavých indikací by všechny léky měly být vyloučeny v prvním trimestru.“.

Od roku 1962, kdy bylo zjištěno, že lék thalidomid způsobuje u plodu vážné fyzické malformace, bylo za potenciální riziko vrozených vad obviňováno mnoho dalších léků, včetně některých antidepresiv, antibiotik a antihistaminik..

Jodidy (soli kyseliny jodidové), které se nacházejí v mnoha prostředcích potlačujících kašel, mohou u nenarozeného dítěte způsobit strnulosti a malátnost v dýchacích cestách. Progestogen, estrogen a pohlavní hormony mohou způsobit androgenní změny u ženského plodu ve formě vnějších mužských pohlavních charakteristik. Antibiotika obsahující tetracykliny mohou způsobit nádory na kostech embrya nebo způsobit změnu barvy zubů.

Mezi další léky, u nichž se předpokládá, že poškozují plod v lůně, patří antinávus, antikoagulancia a antikonvulziva..

Pokud máte stále předepsaný lék, užívejte jej pouze v předepsaných dávkách a po stanovenou dobu. Nikdy neužívejte léky předepsané nikomu jinému..

Pokud máte aktivní sexuální život bez konzervačních látek a máte zpoždění v menstruačním cyklu, než dostanete předpis, sdělte svému lékaři, že jste potenciálně těhotná, i když není diagnostikována žádná nemoc. Je tomu tak proto, že mnoho žen v době psaní předpisu o těhotenství neví, může předepsaný lék poškodit plod. V tomto ohledu řada lékařů podporuje myšlenku provedení průzkumu s cílem určit možné těhotenství u všech žen v plodném věku, které jsou z jakéhokoli důvodu hospitalizovány. Pokud jste těhotná nebo možná těhotná, vzdejte se všech volně prodejných léků. Pokud to není doporučeno lékařem, neužívejte aspirin, vitamíny, nachlazení, projímadla nebo nosní kapky. Vyhněte se konzumaci pleťové vody nebo masti obsahující hormony nebo jiné léky. Je vhodné, aby se těhotné ženy vyrovnaly s určitým nepohodlím a nespavostí a nevyužívaly léky.

Pokud těhotná žena zvládne bez neutralizace léků, aspirinu a pilulek na spaní, bude z toho mít prospěch pouze ona a její plod. Během těhotenství dávejte pozor na nelegální drogy, jako je marihuana nebo LSD, protože jejich účinky na plod nejsou známy. Heroin, morfin nebo metadon v matce mohou způsobit vážné psychologické problémy nebo smrt novorozence. Očkování živých virů vakcínami (z příušnic, spalniček, dětské obrny, zarděnky) může být pro plod škodlivé..

Pokud jste náchylní k těmto nebo jiným nakažlivým chorobám, poraďte se se svým lékařem o možných opatřeních. Na druhou stranu se doporučuje použít tetanus anatoskin, pokud vaše imunizace brzy vyprší. Injekce také ochrání vaše dítě v prvních měsících života. Rentgenové záření může být pro plod škodlivé, zejména během prvních tří měsíců těhotenství. Odložte všechna ne vitální rentgenová vyšetření břicha před porodem, nebo alespoň ne dříve než čtvrtý měsíc nebo později. Pokud musíte udělat rentgen někde na těle,

například rentgenem zubů se ujistěte, že jsou vaše reprodukční orgány chráněny olověnou zástěnou. Obzvláště pečlivé pozorování vyžaduje chronická onemocnění. Ženy se srdečními chorobami, cukrovkou, rakovinou a těžkou hypertenzí mají velmi pravděpodobně během těhotenství problémy. Virová onemocnění, jako jsou spalničky, příušnice, hepatitida a chřipka, mohou také komplikovat těhotenství a představovat hrozbu pro nenarozené dítě. Pokud byla žena s období kratším než tři měsíce těhotenství infikována rubeolou (německé spalničky), je pravděpodobné, že dítě bude mít pomalý mentální vývoj nebo jiné závažné vrozené vady..

Pokud jste těhotná a máte rubeolu, poraďte se se svým lékařem. Laboratorní testy mohou určit, zda jste skutečně infikováni. Můžete mít jen velmi mírné příznaky a nemůžete si prostě nevšimnout nemoci. Těhotným ženám se obvykle doporučuje podstoupit potrat..

Tochoplasmóza je infekční onemocnění způsobené parazitem, obvykle přenášené surovým masem nebo škrábanci způsobenými infikovanými kočkami. Způsobuje také vrozené vady. Jeho příznaky se obvykle podobají nachlazení a mohou zůstat bez povšimnutí. Přestat kouřit.

Ženy, které kouří během těhotenství, mají v prvních měsících života vyšší průměrné riziko mrtvě narozených nebo novorozených úmrtí. Ministerstvo zdravotnictví ve své zprávě o kouření předložené americkému Kongresu odhaduje, že 4 600 mrtvě narozených dětí ročně lze téměř jistě připsat ženám, které kouří. Kouření během těhotenství také často vede ke snížení velikosti novorozence. Žena, která přestala kouřit do čtvrtého měsíce těhotenství, zjevně vylučuje riziko pro své dítě. Ukazuje se, že nebezpečí pro plod pochází z toxických účinků nikotinu.

Výrazně snížit konzumaci alkoholu během těhotenství a ještě lépe pít nealkoholické nápoje. Ukazuje se, že alkohol nepříznivě ovlivňuje plod. Novorozenci narození ze silných alkoholiků mají vysokou úroveň vrozených vad, včetně zpožděného duševního vývoje, fyzických deformit a celkové snížené vitality. I mírná konzumace alkoholu (dvě až čtyři porce koktejlu, piva nebo pár sklenic vína dvakrát týdně) může zvýšit šance ženy na potrat..

Užívejte vitamíny pouze podle pokynů lékaře. Přebytek některých vitamínů může poškodit plod. Bylo by moudré omezit nebo úplně opustit spotřebu kofeinu v kávě, čaji, čokoládě a Cola nápojích. Studie na zvířatech ukázaly, že vysoké dávky kofeinu mohou zvýšit výskyt vrozených vad..

Potrat během těhotenství.

Jedna z deseti těhotných žen má potraty (spontánní potrat). Většina žen „vyhodí“ během prvních dvanácti týdnů těhotenství. Prvními příznaky hrozícího potratu jsou zpravidla vaginální krvácení, o kterém musíte okamžitě informovat svého lékaře. Kromě toho příznaky potratu

mohou se vyskytnout kontrakce, bolest v zádech (křížová síla) a nevolnost. K zabránění hrozícího potratu lze udělat jen velmi málo, zejména pokud máte silné krvácení a kontrakce. Pokud je krvácení malé a kontrakce v břiše jsou slabé nebo vůbec neexistují, lékař s největší pravděpodobností doporučí, abyste šli spát a zůstali tam do 24 hodin po zastavení krvácení..

Může vám také doporučit, abyste se vyhnuli usazování vagíny a vyhnuli se pohlavnímu styku nebo namáhavému cvičení, dokud se krvácení nezastaví po dobu 24–48 hodin. Existuje možnost, že tato opatření mohou dítě zachránit. V minulosti byly k prevenci potratů používány syntetické estrogeny, jako je diethylstilbestrol (diethylstilbestrol / D ES /)..

Nyní nejsou schváleny, protože bylo zjištěno spojení s typem vaginální rakoviny u dívek, které byly stále v lůně, když užívaly drogy. Syny žen, které v těhotenství užívaly DES, jsou často neplodné a mají genitální malformace. Všechny děti narozené ženám, které užívají DES, by měly být pravidelně vyšetřovány na možné problémy způsobené tímto lékem. Žena, která měla potrat, ve kterém část tkáně fetálního vajíčka zůstává v děloze, musí odstranit zbývající tkáň.

Toho lze dosáhnout buď prostřednictvím D&C (expanze a excize: protažení děložního čípku a kyretáže dělohy), nebo pomocí léku, který stimuluje dělohu ke kontrakci a vytlačení zbývajícího materiálu. Žena ve druhém těhotenství s větší pravděpodobností neinformuje dítě než v prvním těhotenství. Stejná pravděpodobnost pro ženy po 40 letech, ale ve srovnání s mladšími. Necítíte se provinile za potrat. Těhotenství, které končí potratem, obvykle není normální..


V jiných případech může dojít k potratu v důsledku poruch matky, jako jsou infekce pohlavních orgánů, anémie, cukrovka, hepatitida nebo srdeční choroby. Žena, která trpí podvýživou, má také větší potrat. Role může hrát také silný emoční stres..

Většina normálních těhotenství vydrží poměrně velké fyzické námahy, dokonce i nehody, pády a rány. Situace je taková, že pokud jste zažili jeden spontánní potrat, pak to nemusí být jiné. U několika žen se to může stát trvalým. Aby pomohly těmto ženám uvést dítě do správného času, používají různá preventivní opatření. Tato opatření mohou zahrnovat i chirurgické metody pro korekci předčasného otevření děložního hrdla, jakož i fyzioterapii.

Články O Neplodnosti