Hlavní Neplodnost

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Narození dítěte je těžkou etapou v životě každé matky. Ale přestože je medicína v naší době velmi vyvinutá, každá žena čelí rizikům a komplikacím. Někdy musíte udělat císařský řez a zasahovat do přirozeného procesu. Roztržky se často vyskytují na děložním čípku a na perineu. To je nepříjemné, ale ne příliš nebezpečné, protože pokud existuje riziko krvácení, lékaři vždy provádějí operaci, aby tomu zabránili.

Pro úspěšnou a bezbolestnou regeneraci je nutné sledovat, jak léčba probíhá. Mladé matky mají často otázku, jak zpracovat stehy po porodu. Je nutné zvolit léky, které nebudou absorbovány do krve a nepoškodí dítě při krmení, navíc je nutné, aby krém nebo roztok byl účinný a cenově dostupný.

Jak prolomit mezery a řezy?

K těmto problémům dochází ve více než 50% případů. Důvody jsou nedostatečná pružnost tkáně, velká velikost dítěte a také nepřipravenost těla během prvního těhotenství. Nejsou nebezpeční a s náležitou péčí léčení probíhá rychle - hlavně v oblasti 2-3 týdnů. Pokud budete opatrní a pochopíte, jak se starat o stehy po porodu, můžete se plně zotavit do 14 dnů.

V medicíně existuje postup zvaný epidetomie - disekce perineum umělým způsobem. Někteří gynekologové se snaží zabránit dalšímu řezu, protože rehabilitace po tomto trvá až měsíc a prvních pár týdnů nemůže žena v porodu sedět a namáhat dolní část břicha, aby se vyhnula komplikacím. Pokud je však proces obtížný, je tento postup nevyhnutelný.

Kam uložit?

 • v pochvě;
 • na děložním čípku;
 • na perineu;
 • po císařském řezu (na spodním břiše).

Pokud je sešita pouze děložní čípek, anestézie nebo lokální anestézie se nepoužije - tato oblast je necitlivá. Pokud je mezera v dutině, používá se anestetikum. Po císařském řezu se tento postup provádí v celkové anestézii..

Pro stehy se používají speciální kegutová vlákna, která se rozpustí po uzdravení poškozené oblasti. Ve vzácných případech se vlákna rozpadají na kousky a vy je musíte vytáhnout sami. Ale je to bezbolestné. Pokud musíte provést řez, neabsorbujte stehy. Lékaři jsou odstraněni nejpozději o týden později.

Jak se starat

Aby byla léčba úspěšná, je důležité se o toto místo starat. Pokud neexistují žádné komplikace a mezera je příliš velká, pak domácí péče klesne na následující body:

 • dezinfekční ošetření;
 • naneste masti na uzdravení;
 • změna obvazu (pokud ji máte v nemocnici);
 • hygienické normy.

Antiseptický

Otázka se často ptá, zda je možné Miramistin použít, nebo je lepší užívat známější léky: brilantní zeleň, jód, peroxid. Miramistin je neškodné antiseptikum, které se neabsorbuje do krevního řečiště a dezinfikuje místo, na které je aplikováno. Má více výhod oproti známým lékům:

 1. Zabíjí nejen bakterie, ale také houby a viry.
 2. Podporuje regeneraci tkání.
 3. Dostupné v praktických formách: sprej, gel, mast.
 4. Nezpůsobuje pálení, podráždění (pokud neexistují žádné komplikace).

Léčivý gel se používá pro vnitřní slzy, protože tekutější analog nebude v tomto případě účinný a bude obtížnější rozmazat vnitřní dutinu peroxidem nebo brilantní zelenou.

Pokud je mezera vnější a nechcete si koupit Miramistin, vezměte peroxid. Pro vnější použití není toto řešení horší. Navíc to stojí řádově levnější. A při pohledu na reakci na uvolňování pěny můžete vždy vyhodnotit, jak kontaminovaná rána byla. Pokud není po ruce žádný peroxid, můžete si vzít vnější brilantní zelenou, abyste zvládli vnější poškození. Hlavní věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že nemůžete rozmazávat velmi „hustě“.

Jak se šířit?

Lékaři obvykle říkají, jak zacházet se stehy na perineu po porodu. Zohledňují individuální vlastnosti ženského těla a snaží se vybrat nejvhodnější lék. Dlouhodobá aktiva jsou však následující:

 • Levomekol.
 • Bepanten.
 • Malavit.
 • Solcoseryl.
 • Rakytníkový olej nebo čajovníkový olej.

Pokud lékař nepředepsal, co má švy po porodu doma, měl by být lék vybrán individuálně. Zde stojí za to na základě vašich pocitů. Některé ženy říkají, že se cítí nepohodlně poté, co se potřísní Levomekolem. Pro ostatní jde všechno bezbolestně.

Levomekol je možnost rozpočtu pro léčivou mast. Funguje nejen pro regeneraci tkání. Levomekol účinně bojuje proti většině bakterií, rickettsii, spirochetám a chlamydiím a působí také jako protizánětlivý. Tento lék se však se zvýšenou citlivostí nedoporučuje. Jinak může začít svědění, pálení a také vážné poruchy mikroflóry (při aplikaci na vagínu).

Bepanten není nejlevnější možnost. Krém funguje pouze na ošetření trhlin a řezů. Působí jako vitamín, přináší do látky vše potřebné uvnitř pro regeneraci tkáně a urychluje proces buněčného dělení, který vytváří jizvu. Přestože se „Bepanten“ dokonale vstřebává do pokožky, nepronikají tedy do krve žádné léčivé látky

použití přípravku Bepanten při kojení je pro dítě naprosto bezpečné.

Měl by být používán přísně s dalším dezinfekčním prostředkem, aby nedošlo k hnisání.

Malavit není lék. Jedná se o doplněk stravy s ionty mumie, stříbra a mědi. Přispívá k obnově epiteliální pokrývky řezy a praskliny, které jsou vhodné pro hojení ran. Jeho účinnost není tak vysoká jako účinnost přípravku „Bepanten“ nebo „Levomikol“, ale „Malavit“ nezpůsobuje svědění, podráždění a neovlivňuje mikroflóru vagíny..

„Solcoseryl“ je jednou z nejoblíbenějších mastí pro hojivé stehy po porodu. Působí pouze na regeneraci, urychluje metabolický proces v epitelu, pomáhá pokožce růst co nejrychleji. Jednou z nejpříjemnějších vlastností je, že po „Solcoseryl“ prakticky neexistují žádné jizvy. Používá se pouze v kombinaci s dezinfekčním prostředkem..

Oleje rakytníku řešetlákového nebo čajovníku jsou častěji radou z alternativního lékařství. Ale gynekologové poznamenávají, že oleje, jako možnost, jak zacházet se stehy po porodu, v kombinaci s jinými drogami nejen způsobují, že jizvy jsou elastické, ale také zmírňují bolest a pomáhají pohodlněji přenášet toto období..

Hygiena

Hygienické standardy během rehabilitačního období jsou velmi důležité. Je nezbytné nejen zajistit, aby se hnis netvořil, ale také zajistit, aby do zraněné oblasti vnikl dostatek vzduchu. Zde jsou základní hygienická pravidla, která pomohou procesu zotavení zrychlit:

 • vyměňte těsnění nejméně 4krát denně;
 • nosit přírodní bavlněné nebo hedvábné spodní prádlo;
 • Nenoste velmi těsné spodky, džíny;
 • pokuste se jít ven v žáru;
 • po každé návštěvě toalety omyjte mýdlem (mýdlo je lepší užít kyselinou mléčnou);
 • vždy důkladně osušte bavlněným ručníkem;
 • léčba stehu po porodu v pohodlných podmínkách pomocí antiseptika;
 • pokuste se vyhnout jakémukoli pohlavnímu styku a vzrušení.

Jedním z nejdůležitějších bodů je zákaz tvrdé fyzické práce. Nemůžete se zatěžovat, zvedat něco těžšího než 5 kilogramů a sedět co nejvíce.

Komplikace a rizika

Hrozí nebezpečí, že komplikace začnou, i když se o ránu postaráte, použijete antiseptika, gely a obvazy. Lékař by měl být konzultován, pokud:

 • z jizvy je krev;
 • hodně hnisu je vylučováno;
 • trauma bolí déle než první tři dny po operaci;
 • je tu pocit těžkosti;
 • místo je oteklé;
 • bez zjevného důvodu se tělesná teplota zvýšila.

Pokud si všimnete jednoho nebo více těchto příznaků, okamžitě ukončete kojení a poraďte se se svým lékařem. To jsou jasné známky toho, že během chirurgického zákroku nebo péče byla zavedena infekce a potřebujete antibiotika. Rovněž stojí za to okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se něco pokazí. K tomu dochází, pokud žena během tohoto období zvedá těžké předměty nebo se pohybuje příliš aktivně..

Anestézie

Když se poškozená část těla zkrátí, povrch se zkrátí a vytvoří se jizva. Porušuje integritu svalů a epitelu. Proto bolí „záplata“. Nepohodlí - žena musí často snášet bolest a svědění až měsíc. Ale co když trpělivost je na svém limitu a nemáte pocit, že pijete pilulky, aby nedošlo k přerušení kojení?

Můžete zkusit zmírnit zánět pomocí nachlazení. Vaše krémy ulehčí speciální krémy s mentolem a ledem zabalené v ručníku. Můžete také pít ibuprofen. Nejedná se o příliš silný prostředek proti bolesti a v případě nouze může kojit. Pokud potíže přetrvávají déle než 5 dnů, jděte do nemocnice.

Dítě je vždy štěstí pro každou mámu. A aby komplikace nebyly vážné, stačí dodržovat všechna doporučení, buďte opatrní, tolerantní a odpovědní, protože nyní vaše zdraví není jen vaše firma. Řiďte se doporučeními gynekologa a porodníka a chráňte se před tvrdou prací a zbytečným stresem. Potom si v prvních dnech mateřství nevšimnete bolesti.

Aby nedošlo k žádné stopě. Péče po porodu

Péče o stehy na děložním čípku a po řezu císařským řezem

V procesu porodu často vznikají situace, kdy je nutné sešit. Jejich přítomnost vyžaduje mladou matku se zvýšenou opatrností a samozřejmě jistými dovednostmi v péči o tuto dočasnou „rizikovou zónu“..

Když jsou potřeba švy?

Pokud porod protékal přirozeným porodním kanálem, jsou stehy výsledkem obnovy měkkých tkání děložního hrdla, vagíny a perineu. Připomeňme si důvody, které by mohly vést k potřebě šití.

Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují v situaci, kdy se děložní čípek ještě úplně neotevřel a žena začne tlačit. Hlava vyvíjí tlak na děložní čípek a poslední slzy.

Řez rozkroku se může objevit z následujících důvodů:

 • rychlé narození - v tomto případě hlava plodu zažívá významné stresy, takže lékaři zjednodušují okamžik, kdy dítě projde rozkrokem: je to nezbytné pro snížení pravděpodobnosti poranění hlavy dítěte;
 • předčasný porod - řezání hlízy má stejné cíle jako při rychlém porodu;
 • dítě se rodí v pánevní prezentaci - perineum je pitvané tak, aby při narození hlavy nebyly žádné překážky;
 • s anatomickými rysy ženské perineum (tkáň je nepružná nebo existuje jizva po předchozím narození), díky níž nelze normálně narodit hlavu dítěte;
 • nastávající matka se nemůže tlačit kvůli těžké krátkozrakosti ani z jiných důvodů;
 • existují známky nebezpečí prasknutí perineum - v tomto případě je lepší provést řez, protože okraje rány vytvořené nůžkami rostou spolu lépe než okraje rány vytvořené v důsledku ruptury.

Pokud se dítě narodilo císařským řezem, má mladá matka pooperační šev na přední břišní stěně.

K šití perineum a přední břišní stěny se používají různé materiály. Volba lékaře závisí na svědectví, dostupných schopnostech, technice používané v tomto zdravotnickém zařízení a dalších okolnostech. Lze tedy použít syntetický nebo přírodní samo-absorbovatelný šicí materiál, neabsorbovatelný šicí materiál nebo kovové výztuhy. Poslední dva typy šicích materiálů se odstraní 4. až 6. den po porodu.

Nyní, když jsme si vzpomněli, proč se mohou objevovat švy, pojďme mluvit o tom, jak se o ně starat. V případě šití by měla být mladá matka plně vybavena a měla by vědět, jak se chovat tak, aby rehabilitační doba byla co nejbezpečnější, a to bez nepříjemných následků..

Rozkrokové stehy

K hojení drobných ran a sešívání dochází do 2 týdnů - 1 měsíc po narození, hlubší zranění se hojí mnohem déle. V období po porodu musí být dodržována všechna bezpečnostní opatření, aby se v místě stehů, které by se pak mohly dostat do porodního kanálu, nevyvinula infekce. Správná péče o poškozené perineum sníží bolest a urychlí hojení ran..

Pro péči o stehy na děložním čípku a stěnách pochvy stačí dodržovat hygienická pravidla, není nutná žádná další péče. Tyto stehy jsou vždy pokládány absorbovatelným materiálem, takže se neodstraňují.

V mateřské nemocnici jsou stehy na perineu ošetřovány porodní asistentkou oddělení 1-2krát denně. K tomu používá „brilantní zelenou“ nebo koncentrovaný roztok „manganistanu draselného“..

Stehy na perineu zpravidla také ukládají neabsorbovatelné nitě. Uzly zmizí 3-4 dny - v poslední den pobytu v nemocnici nebo v prvních dnech domu. Pokud byl šev položen z neabsorbovatelného materiálu, pak se švy odstraní také ve 3. až 3. dni.

Při péči o stehy na perineu hraje důležitou roli také osobní hygiena. Každé dvě hodiny je nutné vyměnit těsnění nebo podložku bez ohledu na její naplnění. Používejte pouze volné bavlněné spodní prádlo nebo speciální jednorázové kalhotky. Používání spodního prádla je kategoricky vyloučeno, protože vyvíjí značný tlak na perineum, což narušuje krevní oběh a zabraňuje hojení.

Je také nutné se umýt každé 2 hodiny (po každé návštěvě toalety; je třeba jít na toaletu s takovou frekvencí, aby celý močový měchýř neovlivňoval kontrakci dělohy). Ráno a večer, když se osprchujete, musíte si rozkrok rozetřít mýdlem a během dne jej můžete jen omýt vodou. Šev na rozkroku si musíte důkladně umýt - stačí na něj nasměrovat proud vody. Po omytí je třeba vysušit rozkrok a oblast švu pomocí namáčecích pohybů ručníků zepředu dozadu.

Pokud jsou na perineu stehy, nesmí žena sedět po dobu 7-14 dní (v závislosti na stupni poškození). Zároveň si můžete sednout na záchod již první den po porodu. Když už mluvíme o záchodu. Mnoho žen se bojí silné bolesti a snaží se přeskočit pohyby střev, v důsledku toho se zvyšuje zatížení perineálních svalů a bolest se zesiluje. První nebo dva dny po porodu zpravidla neexistuje žádná stolice, protože žena dostala před porodem očistný klystýr a žena při porodu během porodu nejí. Křeslo se objeví na 2-3 dny. Aby nedošlo k zácpě po porodu, nejezte potraviny, které mají fixační účinek. Pokud problém s zácpou není pro vás nový, vypijte před každým jídlem lžíci rostlinného oleje. Židle bude měkká a neovlivní proces hojení..

Ve velké většině případů se doporučuje sedět 5-7. Den po narození - na hýždě, na opačné straně zranění. Musíte sedět na tvrdém povrchu. 10. - 14. den můžete sedět na obou zadcích. Při řízení domů z nemocnice je třeba vzít v úvahu přítomnost švů na perineu: mladá matka bude pohodlně ležet nebo napůl sedět na zadním sedadle automobilu. Je dobré, když je dítě ve své osobní autosedačce pohodlné a nezabírá matce ruce.

Stává se, že jizvy, které zůstanou po uzdravení švů, stále způsobují nepohodlí a bolest. Mohou být léčeni zahříváním, ale ne dříve než dva týdny po narození, když se děloha již uzavřela. K tomu použijte „modrou“, infračervenou nebo křemennou lampu. Procedura by měla být prováděna po dobu 5-10 minut ze vzdálenosti nejméně 50 cm, ale pokud má žena citlivou bílou pokožku, musí být zvýšena na metr, aby nedošlo k popálení. Tento postup lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem nebo ve fyzioterapeutické místnosti. Pokud se žena cítí nepohodlně na místě vzniklé jizvy, jizva je drsná, pak může lékař tyto jevy odstranit, a proto může lékař doporučit kontrahexovou mast - měla by se používat dvakrát denně po dobu několika týdnů. S pomocí této masti bude možné snížit objem vytvořené tkáně jizvy, snížit nepohodlí v oblasti jizvy..

Švy po císařském řezu

Po císařském řezu jsou stehy obzvláště pečlivě sledovány. Do 5-7 dnů po operaci (před odstraněním stehů nebo rovnátka) sestra po porodu zpracovává pooperační šití antiseptickými roztoky (například „zelená“) denně a mění obvaz. 5. až 7. den se odstraní stehy a obvaz. Pokud byla rána sešívána absorbovatelným šicím materiálem (takový materiál se používá při aplikaci takzvaného kosmetického švu), rána se ošetřuje stejným způsobem, ale švy se neodstraní (tyto švy se zcela absorbují 65 až 80. den po chirurgickém zákroku).

Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; proto, jen týden po císařském řezu, se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést za další týden.

Císařský řez je poměrně závažný chirurgický zákrok, při kterém řez prochází všemi vrstvami přední břišní stěny. Proto se samozřejmě mladá matka obává bolesti v oblasti chirurgického zákroku. V prvních 2-3 dnech pomáhají bolestivé léky podávané ženě intramuskulárně s bolestivými pocity. Ale od prvních dnů, pro zmírnění bolesti, se mamince doporučuje nosit speciální poporodní obvaz nebo uvázat žaludek s plenkou.

Po císařském řezu mají mladé matky často otázku: nezmění se šev, pokud vezmete dítě do náručí? Ve skutečnosti po chirurgickém zákroku v břiše chirurgové nedovolují svým pacientům zvedat více než 2 kg po dobu 2 měsíců. Jak ale říct takové ženě, která se o dítě postará? Porodníci proto nedoporučují poporodní ženy po císařském řezu poprvé (2-3 měsíce), aby zvedli více než 3-4 kg, tj. Více než hmotnost dítěte.

Možné komplikace

Dojde-li k bolestivosti, zarudnutí v oblasti švu na perineu nebo na přední břišní stěně, objeví se výtok z rány: krvavý, hnisavý nebo jakýkoli jiný, pak to ukazuje na výskyt zánětlivých komplikací - hnisání stehů nebo jejich divergenci. V takovém případě se poraďte s lékařem.

V závislosti na závažnosti stavu lékař předepíše ženě místní léčbu. V případě hnisavých zánětlivých komplikací to může být Vishnevská mast nebo syntetická syntetická emulze (používají se několik dní), poté, co se rána uvolní z hnisu a začne se hojit, je předepsán levomekol, který pomáhá hojit ránu.

Ještě jednou chci zdůraznit, že léčba komplikací by měla probíhat pouze pod vedením lékaře. Je možné, že porodní asistentka přijde k pacientovi domů, aby zpracovala stehy, nebo možná sama mladá matka bude muset jít na prenatální kliniku, kde bude tento postup proveden..

Jak dlouho se sutura uzdraví po porodu a na čem závisí? Jak a jak s nimi zacházet?

Ne všechna narození plynou hladce. Někdy se to neobejde bez přestávek a často se pro narození dítěte vyžaduje chirurgický zákrok. Je zřejmé, že narušení integrity tkání - spontánních nebo chirurgických - vyžaduje šití. Švy po porodu vyvolávají mnoho otázek o péči, možných problémech a jejich řešení. V tomto materiálu řekneme o tom, jak se poporodní sutury léčí, co ovlivňuje tento proces a jak se o ně starat.

Kdy a jak uložit?

Potřeba šicího materiálu vzniká, když je narušena integrita tkáně. Při přirozeném porodu se může při narození dítěte vyskytnout nesoulad ve velikosti hlavy a genitálního traktu - v perineu pak bude vyžadován umělý řez. Chyby v období přepracování mohou vést k prasklinám děložního čípku, vagíny. Rozkrokové slzy se mohou objevit spontánně. Aby jim předešli, doktoři mohou vyříznout perineum. Tento postup se nazývá epiziotomie..

Poté, co se dítě narodí a placenta (placenta), musí lékaři provést audit - vyšetřit děložní čípek na možné ruptury, vyhodnotit stav vagíny a vnějších pohlavních orgánů. Pokud existují vnitřní slzy, přišijte krční děložní šití, zašijte poškozené stěny pochvy. Použití fixačních stehů po epiziotomii se nazývá episiorografie. Stehy se vždy používají anestézií - lokální nebo obecné (pokud mluvíme o rozsáhlých prasklinách vnitřního místa).

Vnitřní stehy se používají se samo-vstřebatelnými stehy několika technikami akceptovanými v chirurgii, které zajišťují spolehlivý a přesný kontakt okrajů rány. Takový chirurgický materiál nevyžaduje péči, není odstraněn na konci hojení. To se časem vyřeší, na vnitřních tkáních zůstává jen malá jizva.

Vnější trhliny na perineu a stydkých pyskách se obvykle sešívají nodulární technikou za použití silných neabsorbovatelných stehů, které musí být po chvíli, kdy jsou okraje rány roztaveny, odstraněny. Potřebují náležitou a důkladnou péči..

Při provádění řezu na císařském řezu má žena také dva typy stehů - vnitřní, fixující disekční hrany na stěně dělohy a vnější - na kůži břišní stěny. Jako v případě fyziologických porodů, vnitřní jizvy nepotřebují péči, uzdravují se a rozhodují se, ale vnější jizvy vyžadují pozornost a péči.

Lékaři se v poslední době pokoušejí udělat chirurgické zákroky po chirurgickém porodu a chirurgické zákroky po ruptuře nebo epiziotomii - speciální technika šití urychluje proces hojení a jizvy, které v každém případě zůstávají méně patrné.

Proč to bolí?

Bez ohledu na způsob dodání jsou v rozporu s integritou tkání poškozeny nervové zakončení a hlubší vrstvy tkání. S touto skutečností je spojena jakákoli bolest v stehu po porodu, stejně jako celá řada dalších pocitů..

Za prvé, švy bolí, zejména při pohybu. Ženy po chirurgickém výkonu zažívají silnější bolest, protože oblast chirurgického zákroku je širší - řez s císařským řezem na břiše je asi 10 centimetrů. Pokud se vyskytne epiziotomie, v perineální oblasti řez nepřesahuje 3 centimetry. V případě spontánního prasknutí se může jeho délka a tvar lišit.

Švy, které se aplikují v prvních několika dnech, se při pohybu natáhnou a způsobí nepohodlí. Po týdnu však prakticky přestávají bolet, protože když se obnoví integrita poškozených tkání, dojde k primární obnově nervových zakončení. Objevují se však další pocity - zdá se, že žena svědění, tahání, štípnutí, svědění.

Intenzita bolesti v mnoha ohledech závisí na tom, jak vysoká je vnímavost ženy na bolest obecně. Někteří již po dvou týdnech nemají bolesti v stehu, zatímco jiné nepříjemné pocity přetrvávají šest měsíců po narození dítěte.

Je to bolestivé odstranit stehy - otázka, která vzrušuje každou ženu v práci, která je má. Vnější stehy po přirozeném porodu se odstraňují v závislosti na rychlosti hojení, obvykle po 8-10 dnech. Stehy po císařském řezu se odstraní 7. až 8. den po operaci. Neexistuje žádná akutní bolest, v oblasti, ze které je odstraněn steh chirurgické nitě, dochází pouze k mírnému „brnění“. Obvykle do 2-3 dnů po odstranění drobné nepohodlí zmizí.

Samostatně je třeba říci o obnovení citlivosti. Mírná necitlivost v oblasti poporodního šití je pozorována jak po přirozeném porodu, tak po řezu císařským řezem. Tato necitlivost je spojena s porušením integrity nervových zakončení. Obvykle během šesti měsíců až roku znecitlivění zmizí.

Po přirozeném porodu

Potřeba šití často vyvstává, protože samotné narození je nepředvídatelný proces. Švy po fyziologickém porodu přirozenými cestami mají své vlastní vlastnosti a vyžadují zvláštní ošetření.

Jaké jsou?

Ve skutečnosti žena nemůže cítit vnitřní švy (na děložním čípku, na stěně vagíny). Stehy na sliznici neobtěžují nově razenou matku, kterou nelze říci o vnějších očkách. Pokud byl perineum disekován, může být šev buď vertikální, nebo s odchylkou doprava nebo doleva. První disekční metoda se nazývá střední laterální a druhá - parineotomie.

V závislosti na tom, jaký materiál byl vybrán pro sešívání řezu nebo ruptury, závisí, jak a jak moc se takový šev uzdraví, v mnoha ohledech závisí. Samotná disekční metoda nemá na léčivé problémy žádný významný vliv. Technika šití je však velmi důležitá - metoda Shute (hedvábné nitě ve všech vrstvách ve formě čísla „8“) často vede ke komplikacím než vrstvení, delší, ale důkladnější šití poškozených tkání různými druhy šicích materiálů s konečným kosmetickým „dotykem“.. Tyto švy vypadají esteticky příjemněji a rychleji se hojí..

Kolik léčí?

Stehy po fyziologickém porodu se hojí rychleji, pokud jsou správně a pečlivě zpracovány. Při absenci komplikací se okraje rány roztaví za 5-7 dní. Za další den - dva mohou být odstraněny.

Je zřejmé, že touha nově razené matky rychle se zbavit nití na tak pikantním místě, které vážně komplikuje její život. Aby se podpořila rychlejší obnova poškozených tkání, měla by žena věnovat zvláštní pozornost problematice intimní hygieny. Od genitálií po porodu se odlišuje lochie. Poporodní propouštění je obzvláště hojné během prvních 3 až 5 dnů po narození dítěte. Krevní prostředí lochie je optimální pro reprodukci bakterií a oblast sešívání v perineu bude s lochií neustále v kontaktu. Kromě toho je rána obtížnější vyschnout, protože žena nemá možnost ji nechat otevřenou pro kontakt se vzduchem - musíte nosit těsnění.

Budou se hojit rychleji, pokud puerperan často změní obložení a použije výhradně sterilní polštářky v prvních několika dnech po narození. Po návštěvě toalety se musíte umýt, osušit švy čistým ručníkem nebo suchým ručníkem a okamžitě vyměnit těsnění.

Sedání se nedoporučuje, pokud byla provedena střední epiziotomie (řez je nasměrován kolmo k řiti), při střední laterální disekci (nejběžnější možnost) nesmí žena sedět, ale lehce sedět na stehně, což je opakem linie řezu. Péče o dítě bude muset dočasně stát a ležet. Dodržování tohoto doporučení po dobu minimálně 2–3 týdnů pomůže zabránit roztržení a poškození. Můžete sedět v normální poloze nejdříve 3-4 týdny.

Stav krve ženy v puerperě ovlivňuje rychlost hojení. Pokud není problém s hemostázou, rány se obvykle hojí rychleji a jsou méně často komplikované. Pro zvýšení hustoty krve je důležité přidat do pohanky kaši, vařit červené maso a vyhnout se smaženým a slaným, pekařským a moukovým výrobkům.

Utáhnout rozkrok (tlačení na záchod, chůze rychlým tempem) je nemožné, dokud se švy zcela nezhojí a nebudou odstraněny. Nedodržení těchto doporučení bude nevyhnutelně vést ke komplikacím..

Možné komplikace a důsledky

Bohužel, bez nepříjemných následků a komplikací, sešívací weby ne vždy léčí. Ruptura i chirurgická disekce jsou formy traumatického účinku, a proto existuje pravděpodobnost komplikací.

Abychom pochopili, že léčení přichází s abnormalitami a odchylkami, může žena, pokud je doba hojení narušena směrem nahoru. Vytváření hustého kuželu v oblasti stehu je velmi nepříjemným znakem, který může naznačovat, že okraje rány při šití byly nedopatřením, nesprávně ve spěchu ukotveny. Pokud došlo k vrstvenému šití, pak těsnění na švu může být známkou zánětu určitých vnitřních vrstev, tvorby hematomů na sliznici..

Pokud se rána po porodu léčí po dlouhou dobu, pak s vysokou pravděpodobností existuje jedna nebo druhá komplikace. Žena by měla věnovat zvláštní pozornost příznakům, jako je hnisání stehu, propuštění z něj. Infikovaná rána slaví, a proto musí žena určitě podstoupit léčbu, aby se s infekcí vypořádala. Pokud výtok z genitálií získá extrémně nepříjemný zápach spolu se špatným hojením stehů v perineu, měli byste se také poradit s lékařem.

Pokud stydké pysky vypadají asymetricky, není vyloučena překryvná chyba, která se nyní projevuje nadměrným napětím na jedné straně. Pokud šev najednou začne bolet více, nemůžete jej nechat bez dozoru.

Může se vyskytnout otok, otok a mírné zarudnutí, ale pouze v prvních dnech po narození. Pokud tyto jevy přetrvávají i po týdnu nebo dvou, nelze to považovat za normu. Povinná návštěva gynekologa je také vyžadována horečkou, bolestivostí a obtížemi při močení, jakož i rozdílností nití.

Tento nesoulad může naznačovat obnovení krvavého nebo serózního výboje ze stehu. Pokud jsou takové smáčecí oblasti detekovány po odstranění chirurgických stehů, jsou nejčastěji ponechány samotné, rány mají tendenci se hojit později metodou sekundárního napětí. Pokud je šev zcela otevřený, jsou stehy rozlomeny na větší ploše, mohou se znovu spojit.

Stehy v perineu jsou v těsné blízkosti řiti a močové trubice, a proto je pravděpodobnost zánětu způsobená infekcí střevními bakteriemi vždy vyšší. Pokud bolest přetrvává dlouho, švy krvácí, jizva se chvěje a zanícená - to vše jsou bezpodmínečné důvody pro návštěvu u lékaře. Sám doma, takové problémy se nevyléčí.

Nejčastěji se ženy s stehy po porodu zajímají o otázku, jak mít sex, jaké problémy s tím mohou souviset. Mnoho lidí si všimne, že pohlavní styk a po 2 měsících po narození přinášejí určité bolestivé pocity. Tento jev v medicíně se nazývá „dyspareunie“. S tímto důsledkem se budeme muset dočasně vyrovnat, protože ani intimní maziva, ani jiné metody nepřinesou výraznou úlevu. Švy postupně zjemňují a stávají se pružnějšími a nepříjemné bolestivé pocity procházejí. Dyspareunie obvykle nezanechává stopy, až šest měsíců po narození.

Péče a manipulace

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, proč jsou kladeny zvláštní požadavky na léčbu stehů po fyziologickém porodu, a proč to do značné míry ovlivňuje míru zotavení. V nemocnici jsou stehy v perineu ošetřovány zdravotnickým personálem. Jednou denně se ženám doporučuje ležet s otevřeným rozkrokem pod baktericidní lampou. K většině problémů nedochází v nemocnici, ale doma, když se péče stává osobní prací ženy po porodu.

Doma se můžete umýt slabým roztokem manganistanu draselného. Pomůže vyschnout ránu. Tento postup by neměl být prováděn více než 1krát denně, nadměrné používání manganistanu draselného může vyvolat nadměrnou suchost vnějších pohlavních orgánů..

Otírání rozkroku je zakázáno. Můžete jej lehce poklepat měkkým hadříkem nebo plenkou. Švy jsou každý den ošetřovány brilantní zelenou, protože toto antiseptikum působí proti nejnebezpečnějším bakteriálním patogenům - stafylokokům..

Plavání v prvním měsíci po porodu se doporučuje ve sprše a mytí v bidetu. V koupelně bude možné se vyhřívat později, když se všechny stehy uzdraví a pravděpodobnost infekce rány mikroby z vody zmizí.

Doma, aby se vyloučily slzy, stehy, trhliny, nesrovnalosti, je důležité vyhnout se zácpě, pro kterou by žena měla jíst správně, a pokud je to nutné, používat povolené projímadla. Pro estetičtější tvorbu jizev asi 4 týdny po narození, když jsou stehy již odstraněny, můžete začít používat „Contractubex“. Důležitá podmínka - neměly by existovat žádné komplikace.

Po císařském řezu

Vnitřní šev po císařském řezu, jak již bylo zmíněno, nevyžaduje péči. Ale žena by si měla pamatovat pravděpodobnost narušení jeho integrity, pokud nebudou dodrženy požadavky lékaře. Ale vnější bude vyžadovat péči i pozorování.

Šití na břiše může být vodorovné nebo svislé. V prvním případě je řez proveden v dolním břiše, téměř nad linií ochlupení. Tato metoda se nazývá sekce Pfannenstiel a takto se provádí až 90% všech operací cisařského řezu. Vertikální steh vyčnívající z pupku dolů nebo dokonce pokrývající oblast pupku se nazývá desátník. Používá se pouze ze zdravotních důvodů, kdy chirurg potřebuje rychlejší a rozsáhlejší přístup do břišní dutiny, aby zachránil život dítěte. V zásadě taková disekce probíhá v nouzovém císařském řezu, ale to zdaleka není vždy.

Šev podle Pfannenstila vypadá přesněji, hojí se rychleji, méně komplikovaně, nezkazí vzhled břicha. Vertikální vypadá drsně a vzhledem k nepříjemnostem umístění, napětí a svalového napětí se často stává komplikovanější a bolí déle, potřeba anestetizovat trvá déle.

Vnitřní stehy na děloze se obvykle zahojí během 8 týdnů, úplná tvorba plnohodnotné a bohaté jizvy je dokončena do konce druhého roku po chirurgickém porodu. Externí léčení rychlostí úměrnou technice šití, vybraným materiálům, přesnosti chirurga, jakož i přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací. V tomto případě hraje důležitou roli také řádná péče..

Vertikální tělesná šva se uzdraví asi za dva měsíce, někdy i déle. Horizontální v dolní části břicha - až 20 dní. Při řezu podél Pfannenstielu jsou vlákna odstraněna již 7. až 8. den, a poté pokračuje tvorba vnější jizvy po dobu dalších dvou týdnů.

Možné problémy

Komplikace mohou být časné a pozdní, lze je nalézt i v nemocnici a mohou se projevit až po propuštění.

Mezi první patří infekční procesy. Šev se zapálí, zčervená, je z něj možný krvavý nebo hnisavý výboj. Současně se tělesná teplota téměř vždy zvyšuje, jizva se stává tvrdou a velmi bolestivou, bobtná.

Zvýšené krvácení z jizvy může nastat v důsledku chirurgického poškození krevních cév v důsledku tvorby hematomů v oblasti zjizvení..

Divergence švu v raném stádiu je vzácná. V zásadě může být stanovena v důsledku dlouhého a bolestivého hojení infikované rány. V některých případech se u ženy vyvíjí imunitní reakce na šicí materiál, který se projevuje odmítnutím nitě.

Pozdní problémy s chirurgickým zákrokem po chirurgickém výkonu zahrnují tvorbu vnitřní jizvy v těle nesolventní, ligaturální píštěle, tvorbu kýly v stehu.

Péče a manipulace

Pro usnadnění procesu hojení pomůže správné zpracování vnějších kloubů. Vnitřní se vstřebávání obvykle zmizí do týdne po porodu a pozorování již nevyžaduje.

V porodnici je obvyklé zpracovávat vnější šev jednou denně zelenou barvou. Po propuštění musíte dodržovat stejný režim doma. Za tímto účelem by se zelená měla nanášet lehkými pohyby bavlněným tamponem kolem švu. Před odstraněním stehu musíte pokračovat v každodenním střídání chirurgického obvazu na břiše a nechat šicí stroj po dobu 30 minut denně otevřený. Pomůže to rychleji vyschnout ránu..

Stehy se hojí rychleji, pokud je rána ošetřena peroxidem vodíku před použitím brilantní zelené. Stačí jen trochu kapat na švy, na chvíli „syčí“ a to je zcela normální, a teprve potom se rozmazává zelenou barvou.

Po odstranění stehů, pokud neexistují žádné komplikace, může žena také použít gel Kontraktubeks, aby podpořila rovnoměrnější tvorbu jizev (jak samy ženy říkají „uzdravte jizvu“). Vnější jizva z toho samozřejmě nevyřeší, ale existuje šance, že bude méně znatelná.

Péče o švy také zahrnuje doporučení, aby se koupat po dobu 2-3 měsíců, omezené na koupání ve sprše. Před odstraněním švů je lepší je navlhčit..

Po dobu šesti měsíců by se žena měla vyvarovat nošení modelů spodního prádla, které stlačí oblast jizvy elastickým pásem. Šev se nesmí otírat, poškrábat ani prát hrubou žínkou.

Užitečné tipy

A při stehu po přirozeném porodu a při stehu po císařském řezu by si nově razená matka měla pamatovat, že skutečnost, že jsou přítomny stehy, vyžaduje její přísné dodržování všech lékařských doporučení, jejichž seznam obdrží po propuštění v dětském domově.

Je důležité správně a správně sestavit režim vaší fyzické aktivity, abyste zabránili zvedání závaží a náhlým pohybům. Klidné procházky na čerstvém vzduchu však budou tou správnou cestou - pomohou tělu rychleji se zotavit, procesy regenerace tkání začnou také rychleji.

Přípravky, které by měly být uchovávány ve skříňce pro domácí léky a které mohou být užitečné při řešení některých problémů s poporodními stehy, jsou poměrně jednoduché a dostupné. Že je lepší se předem bát. Potřebujete tedy lékárničku, kde by takové drogy byly:

„Levomekol“ je antibakteriální a protizánětlivá mast, kterou lze v případě zánětu kloubů v perineu aplikovat na hygienickou vložku.

 • "Bepanten" - nástroj, který by se neměl používat na stehy po císařském řezu, ale po fyziologickém porodu může velmi dobře odstranit nepříjemné pocity napětí po odstranění chirurgických stehů.
 • Miramistin je univerzální antiseptikum.
 • Zelenka a peroxid vodíku, sterilní chirurgické obvazy a baktericidní náplast.

Jakékoli léky, kromě zelenky a peroxidu, by se měly používat se souhlasem lékaře. „Miramistin“ lze použít beze strachu k prevenci mnoha zánětlivých procesů místního významu, protože nevyvolává v těle žádné reakce.

Lidové léky a recepty v hojení šicích materiálů po porodu se obvykle nepoužívají - je to nebezpečné a často neúčinné.

Informace o tom, jak zpracovat šití po císařském řezu, naleznete v následujícím videu..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti