Hlavní Testy

Chronická pankreatitida během těhotenství

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Chronická pankreatitida je jedním z nejčastějších onemocnění trávicího systému. Chronická pankreatitida je charakterizována zánětem pankreatické tkáně s výslednými zažívacími poruchami. Chronická pankreatitida u těhotných žen je zcela běžná, zatímco během těhotenství je poměrně obtížné stanovit diagnózu chronické pankreatitidy z důvodu nutnosti odlišit toto onemocnění od mnoha jiných patologií, které se vyskytují u podobných příznaků..

Chronická pankreatitida a související poruchy trávení vyžadují povinnou léčbu. Obzvláště důležité je odstranit pankreatitidu u těhotných žen, u nichž může být porušení slinivky břišní během těhotenství příčinou vážných komplikací..

Co je to chronická pankreatitida??

Chronická pankreatitida je onemocnění, při kterém je pozorován zánět tkáně pankreatu. Dlouhodobý zánět vede ke změnám ve struktuře samotného orgánu (klíčení pojivové tkáně, atrofie slinivky břišní, stlačení tubulů, podél nichž se vylučuje šťáva slinivky břišní atd.). Chronická pankreatitida tedy dříve či později vede k narušení trávicího procesu a výskytu charakteristických příznaků nemoci, o nichž budeme mluvit níže. Chronická pankreatitida u těhotných žen se vyvíjí podobnými mechanismy a má podobné důsledky..

Jaká je role slinivky břišní?

U těhotných žen funguje slinivka břišní ve zvýšeném režimu: na jedné straně musí tělo těhotné ženy zpracovávat velké množství potravy a na druhé straně je potřeba velké množství inzulínu k zajištění vývoje plodu..

Co způsobuje chronickou pankreatitidu?

Chronická pankreatitida může být způsobena velkým počtem důvodů. Primárním mechanismem pankreatitidy je destrukce pankreatu působením vlastních trávicích enzymů. Takový jev je pozorován například tehdy, když bakterie vstupují do slinivky břišní nebo při stlačování kanálků slinivky břišní. U těhotných žen, jak je uvedeno výše, je pankreatická komprese během vývoje dělohy významná - to je jeden z důvodů vývoje pankreatitidy během těhotenství. Dalším důvodem je zažívací porucha způsobená snížením tónu celého trávicího systému během těhotenství.

Role při výskytu pankreatitidy hraje poškození viry slinivky břišní..

Někteří odborníci tvrdí, že jednou z příčin pankreatitidy je nadměrný příjem léků během těhotenství. Ukázalo se například, že nadměrné (a někdy neodůvodněné) používání komplexních vitamínových minerálních přípravků může mít nepříznivý účinek na zažívací trakt..

Nejčastěji se chronická pankreatitida vyskytuje jako nezávislé onemocnění. Je však možný také přechod z akutních na chronické formy..

Příznaky pankreatitidy u těhotných žen

Příznaky chronické pankreatitidy u těhotných žen mohou být různé poruchy trávení, bolest břicha, dermatologická onemocnění atd. Obecně příznaky pankreatitidy závisí na formě nemoci. Z hlediska příznaků se rozlišují následující formy chronické pankreatitidy: dyspeptické, bolestivé, asymptomatické. Během těhotenství se může rozvinout jakákoli z těchto forem chronické pankreatitidy a je také možná kombinace mezi dyspeptickými a bolestivými formami..

U dyspeptické formy jsou hlavními příznaky onemocnění narušení trávicího procesu: nadýmání (plynatost), průjem (pěnotvorná pěna, tuk s částicemi nestrávené potravy), nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti atd. Porušení trávicího procesu vede k nadměrnému růst střevních bakterií a výskyt dysbiózy. Celkově lze říci, že střevní dysbióza a obecné poruchy trávení jsou příčinou potravinových alergií, neurodermatitidy, vaginální kandidózy a hypovitaminózy. Všechny tyto nemoci během těhotenství mohou způsobit různé komplikace..

Bolestivá forma pankreatitidy se vyznačuje převahou bolesti. Bolesti pankreatitidy jsou lokalizovány v horní části břicha. Pankreatitida je charakterizována výskytem bolesti opasku: bolest z horního patra břicha se šíří dozadu a, jak to bylo, „opasky“ pacienta.

Asymptomatická forma chronické pankreatitidy u těhotných žen probíhá prakticky bez příznaků, což velmi komplikuje diagnostiku onemocnění a oddaluje jmenování lékaře.

Funkce diagnostiky chronické pankreatitidy během těhotenství

Rysy ženského těla během těhotenství a škodlivé účinky některých diagnostických metod na vývoj plodu jsou příčinou některých rysů diagnostiky chronické pankreatitidy během těhotenství..

Prvním krokem v diagnostice chronické pankreatitidy během těhotenství je sběr údajů o symptomech a progresi onemocnění. Diagnóza založená pouze na těchto údajích však není možná. Faktem je, že během těhotenství se příznaky chronické pankreatitidy mohou zaměnit za příznaky jiných onemocnění nebo poruch a naopak. Například příznaky časné toxikózy (zvracení, nevolnost, průjem) mohou být velmi podobné příznakům pankreatitidy. Výskyt těchto příznaků před 12 týdny těhotenství je považován za projev časné toxikózy, po 12 týdnech těhotenství - příznak chronické pankreatitidy. Také během těhotenství je třeba odlišit příznaky chronické pankreatitidy od symptomů nemocí, jako je syndrom dráždivého tračníku, ulcerativní kolitida, hepatitida, chronická cholecystitida atd..

K objasnění diagnózy chronické pankreatitidy se provádějí další vyšetření:

 1. Obecná a biochemická analýza krve - může ukázat mírné snížení hladiny hemoglobinu (anémie způsobená narušenou absorpcí železa ve střevu), zvýšení hladin ALT a AST během exacerbace pankreatitidy, mírné zvýšení frakce volného bilirubinu, zvýšení aktivity amylázy.
 2. Fekální analýza je jednou z hlavních metod diagnostiky pankreatické dysfunkce a chronické pankreatitidy. Analýza stolice ukazuje narušení trávení tuků (ve stolici více než 6 g. Tuky denně), bílkovin a uhlohydrátů, nadměrný růst střevní mikroflóry.
 3. Ultrazvukové vyšetření slinivky břišní (ultrazvuk) je pro plod bezpečné, a proto může být použito během těhotenství. Ultrazvuk ukazuje zvýšení (nebo naopak snížení) normální velikosti slinivky břišní, zhutnění tkáně žlázy, zúžení žlázy atd..
 4. Během těhotenství by se nemělo používat rentgenové vyšetření a jiné typy diagnostiky pomocí ionizujícího záření (počítačová tomografie).

Léčba chronické pankreatitidy během těhotenství

Léčba chronické pankreatitidy během těhotenství má také své vlastní charakteristiky. Některé léky, které se používají k léčbě pankreatitidy u jiných lidí, jsou zakázány pro použití u těhotných žen..

Při léčbě chronické pankreatitidy u těhotných žen rozlišujeme několik klíčových bodů:

 1. Během těhotenství je velmi důležité snížit spotřebu léků. Žena, která čeká dítě, by měla projednat s lékařem, který ji pozoruje, zda je vhodné užívat každý z léků předepsaných během těhotenství, a pokud je to možné, zkrátit tento seznam.
 2. Nutriční korekce znamená vyloučení těhotných žen ze stravy všech produktů, které mají dráždivý účinek na slinivku břišní (nadměrné koření, slaná nebo kořenitá jídla, káva, čokoláda, velké množství syrového ovoce a zeleniny, smažená nebo uzená jídla, mastná jídla). Musíte jíst 5-6krát denně (častěji, tím lépe), v malých porcích.
 3. Trávicí enzymová substituční terapie. Pro tyto účely se používají pankreatinové přípravky (Mezim, Creon atd.). Tyto léky by měly být užívány při posledním podání jídla, zaplaveny sklenicí alkalické minerální vody.
 4. Snížení kyselosti žaludku je dosaženo použitím pufrovaných antacid (Almagel). Použití blokátorů protonové pumpy (omeprazolu) nebo blokátorů H2 během těhotenství je nežádoucí.
 5. Korekce jater a žlučových cest. Ve všech případech chronické pankreatitidy je pozorováno porušení jater a žlučových cest. Současně je pozorována stagnace žluči v tkáních jater a žlučových cest. Porušení jater může velmi negativně ovlivnit vývoj těhotenství. K opravě funkce jater a žlučových cest v průběhu těhotenství se používají léky, které urychlují vylučování žluči. Preferovány jsou přípravky rostlinného nebo živočišného původu (Holosas, Urzofalk, Holiver).
 6. Korekce střevní dysbiózy je nezbytně nutná pro komplexní léčbu chronické pankreatitidy během těhotenství. K normalizaci složení střevní mikroflóry se používají léky ze skupiny probiotik (Linex, Hilak forte, Bifidumbacterin, Bificol atd.), Stejně jako léky ze skupiny prebiotik (Dufalac). Pod vlivem těchto léků se postupně obnovuje složení střevní mikroflóry a zmizí příznaky poruch trávení..

Výše popsaná léčba, druh léků a dávkování může stanovit pouze ošetřující lékař, který je obeznámen s anamnézou těhotné ženy. Samoléčení jakéhokoli druhu během těhotenství je mimořádně nebezpečné a může vést k nežádoucím důsledkům pro matku i plod..

Bibliografie:

 • Ivashkin V.T. Léčba chronické pankreatitidy // Russian Journal of Gastroenterology, Hepatology, 1996. - T. 4. - P. 10–18.
 • Mayev I.V. Chronická pankreatitida (algoritmus pro diagnostiku a terapeutickou taktiku). - M., 2006. - 104 s.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Léčba pankreatitidy během těhotenství

Příznaky

Příznaky nemoci nelze přehlédnout. Jsou docela výrazné a silně ovlivňují celkovou pohodu..

Žena může mít:

 1. Přetrvávající nevolnost se mění v zvracení.
 2. Zvýšení tělesné teploty na 37,5 ° C.
 3. Těžkost a nepohodlí v levé hypochondrii, postupně se mění v bolest.
 4. Nadýmání, dunění, zažívací rozrušení.

Tyto faktory negativně ovlivňují vaši chuť k jídlu. V raných stádiích je lze zaměnit za toxikózu. Výsledkem je, že plod dostává málo živin, což ovlivňuje jeho vývoj. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech změnách. Takže může včas jednat a pomoci vám.

Příčiny

Pankreatitida během těhotenství se často vyvíjí poprvé, ale může vám také připomenout existující onemocnění.

To ovlivňují následující faktory:

 • nesprávná výživa, kvůli které je pankreas pod silným stresem;
 • kouření a pití;
 • dědičná predispozice;
 • diabetes;
 • infekce viry, bakteriemi;
 • gastritida, cholecystitida, vřed.

V průběhu těhotenství je průběh pankreatitidy komplikován skutečností, že v ženském těle začínají hormonální změny a zvyšuje se zátěž orgánů. Pankreas je vymačkáván rostoucí dělohou a přemístěn.

Klasifikace

Pro léčbu těhotných žen byly vyvinuty určité režimy. V tomto případě je velmi důležité včas určit formu nemoci, která může být:

 1. Ostrý. Vyznačuje se výraznými příznaky, vyžaduje naléhavou lékařskou péči. Při absenci terapie dochází k závažným komplikacím..
 2. Chronický Nejčastěji se objevuje v důsledku předchozího neléčeného onemocnění předchozí formy. Teče bez jakýchkoli příznaků.

Pro identifikaci patologií je nutné podstoupit úplné vyšetření ve fázi plánování.

Při předpovídání průběhu budoucího těhotenství je velmi důležité stadium nemoci:

 1. Počáteční. Akutní období onemocnění jsou zaznamenána více než jednou ročně. Po užití léku bolest rychle zmizí. Změny v analýzách a ve výsledcích ultrazvuku chybí nebo jsou minimální. Těhotenství bude probíhat normálně, bude podléhat dietě a úpravě životního stylu.
 2. Mírný K exacerbaci dochází až čtyřikrát ročně. V pankreatu se neustále cítí nepohodlí a bolest. Sekreční funkce orgánu jsou narušeny, o čemž svědčí změny v analýze. Možné komplikace během těhotenství.
 3. Těžký. Žena neustále cítí bolest. Příznaky se zesilují 5krát ročně nebo více. Funkce těla jsou narušeny. Existují vážné zažívací potíže a příznaky cukrovky. Normální těhotenství není možné.

Přítomnost a závažnost onemocnění může určit pouze zkušený lékař. Před zahájením těhotenství přemýšlejte o absolvování terapie.

Diagnostika

Pokud je podezření na pankreatitidu, doporučuje se pro ženu následující studie:

 • analýza pankreatických enzymů;
 • Ultrazvuk břišní dutiny;
 • obecná a biochemická analýza krve;
 • konzultace gastroenterologa, terapeuta, hepatologa, chirurga, onkologa, endokrinologa, kardiologa, urologa.

Pankreatitida má podobné příznaky u mnoha nemocí. Úkolem lékaře je vyloučit možnost apendicitidy, cholecystitidy, pyelonefritidy, jaterní koliky, cystické fibrózy, srdečních chorob, rakoviny, rakoviny, střevní obstrukce, placentárního narušení.

Komplikace

Díky rychlému vývoji medicíny bylo možné výrazně snížit rizika pro zdraví matky a plodu.

Možné důsledky onemocnění:

 • spontánní potrat;
 • předčasný porod;
 • DIC ve třetím trimestru;
 • infekce zanícených tkání;
 • enzymatická peritonitida;
 • tvorba pseudocyst a erozivního krvácení;
 • toxický šok.

Pro chronickou formu jsou charakteristické následující komplikace:

 • těžká časná toxikóza;
 • vývoj zánětlivého procesu a ničení orgánových tkání;
 • vznik abscesů, pseudocyst, cyst;
 • jizvy.

Při vhodné terapii je riziko těchto účinků minimalizováno..

Léčba

Při vývoji léčebné taktiky lékař bere v úvahu konkrétního pacienta. Vzhledem k přetrvávající remisi a bez komplikací se doporučuje následující:

 • dynamické pozorování;
 • pravidelné vyšetření gastroenterologem;
 • odmítnutí alkoholu;
 • tuk-smažená strava.

V některých případech jsou předepisovány léky, pokud jsou pro plod bezpečné. Vývoj akutní pankreatitidy v prvním trimestru je známkou potratu a po 36 týdnech - pro předčasný porod.

Pacientka je hospitalizována v nemocnici, kde je pod dohledem chirurga. Rozhoduje, co dělat a jak provést těhotenství v budoucnosti. Jeho úkolem je zastavit příznaky, obnovit funkce orgánů, zmírnit intoxikaci a zabránit komplikacím. Slinivka je v klidu.

Léková terapie zahrnuje:

 • blokátory žaludeční sekrece;
 • antienzymové přípravky;
 • analgetika;
 • detoxikační léky.

Jako profylaxe se předepisují antibiotika bezpečná pro plod. Ve vážných případech je třeba vyplnit chybějící objem krve a upravit metabolismus voda-elektrolyt. Pro tyto účely se používají protidestičková činidla. Lékař dává jasná doporučení, co pít a jíst během terapie, aby se stav nezhoršoval.

Jak se narodí

U císařského řezu je riziko infekce těla matky velmi vysoké. Pacientovi s pankreatitidou se doporučuje, aby se narodil přirozeně s úlevou od bolesti. Operace se provádí pouze podle porodnických pokynů..

Ve vzácných případech je konzervativní léčba neúčinná. Ničení tkání žlázy pokračuje aktivně, zánětlivý proces začíná ovlivňovat sousední orgány. Pro stabilizaci stavu pacienta jsou prováděna drenážní a hygienická opatření, pankreatoduodenální resekce.

V kritické situaci je ve třetím trimestru proveden císařský řez. To vám umožní zachránit život dítěte a pokračovat v léčbě matky, aniž byste vzali v úvahu těhotenství.

Pro ženské tělo je těhotenství obtížným testem. Různé choroby v tomto období výrazně zhoršují situaci a hrozí vážnými následky. Pro vyloučení rizik pro nenarozené dítě je nutné naplánovat těhotenství. V této fázi je snadné detekovat pankreatitidu a včas ji léčit. Pokud se tak nestalo, doporučuje se matce pečlivě sledovat její zdravotní stav, absolvovat všechny testy, podstoupit vyšetření odborníky.

Je velmi důležité dodržovat dietu a vzdát se špatných návyků. Neléčte sami. Pod dohledem zdravotnického personálu bude terapie efektivnější..

Exacerbace chronické pankreatitidy během těhotenství

Pankreatitida je polyetiologické onemocnění charakterizované zánětlivými a ničivými změnami slinivky břišní.

Chronická pankreatitida - chronický zánět slinivky břišní.

Existují primární chronická pankreatitida, u které je zánětlivý proces lokalizován v pankreatu od samého začátku, a sekundární (doprovodný), postupně se vyvíjející na pozadí jiných gastrointestinálních chorob (například chronická gastritida, cholecystitida, enteritida) a patogeneticky s nimi spojen.

KÓD NA ICD-10
K85 Akutní pankreatitida.
K86 Jiné choroby slinivky břišní.

EPIDEMIOLOGIE

Podle pitvy je podíl pankreatitidy od 0,18 do 6%, ale v klinické praxi není nemoc vždy diagnostikována..

Prevalence akutní pankreatitidy u těhotných žen je 1 ze 4 000 žen. Během těhotenství může dojít k akutní pankreatitidě kdykoli, ale častěji v druhé polovině těhotenství.

Exacerbace chronické pankreatitidy se vyskytuje přibližně u 1/3 těhotných žen a často se časově shoduje s vývojem časné toxikózy.

PREVENCE PREVENCE PANCREATITIS V PREGNANCY

Je nutná včasná léčba nemocí, které způsobují pankreatitidu, odstranění chronické intoxikace (průmyslová, alkoholismus). Je důležité zajistit vyváženou stravu a jasný jídelní režim. Vzdělávací práce má velký význam.

Léčba sanatoriem je indikována ve fázi úplné remise nebo v nepřítomnosti častých exacerbací. Doporučená letoviska s pitnou minerální vodou a léčivým bahnem.

KLASIFIKACE PANCREATITidy

Rozlišovat:
Akutní pankreatitida;
· Chronická pankreatitida.

Podle charakteristik klinického průběhu se rozlišuje 5 forem nemoci:
· Chronická recidivující pankreatitida, charakterizovaná výrazným střídáním remisí a exacerbací procesu;
· Bolestivá forma se stálou bolestí, která dominuje klinickému obrazu choroby;
Pseudotumorová forma;
Latentní (bezbolestná) forma.
· Sklerotizující forma s relativně časným nástupem a rychle se projevujícími příznaky pankreatické nedostatečnosti.

U této formy se podhepatická (mechanická) žloutenka vyvíjí v důsledku stlačení části společného žlučovodu, která prochází skrze zhuštěnou tkáň žlázy.

Existují tři fáze onemocnění:
· Počáteční;
· Mírný;
Těžký (kachektický, terminál).

Ve II. A zejména ve III. Fázi nemoci dochází k narušení exokrinní (I - III. Stupeň) a často inkretivní pankreatické funkce.

ETIOLOGIE (DŮVODY) PANCREATITISU

Etiologie primární chronické pankreatitidy je různorodá. Spočívající akutní pankreatitida se může proměnit v chronickou, ale častěji se chronická pankreatitida vytváří pod vlivem nepříznivých faktorů. Nesystematické, nepravidelné stravování, konzumace kořeněných a mastných potravin, chronický alkoholismus, zejména v kombinaci s nedostatkem potravinových bílkovin a vitamínů - faktory přispívající k rozvoji chronické pankreatitidy.

Sekundární chronická pankreatitida komplikuje průběh cholecystitidy, onemocnění žlučových kamenů, pronikající vředy žaludku a dvanáctníku. Infekční nemoci (infekční příušnice, tyfus a tyfus, virová hepatitida), helminthiasy, alergické reakce, obezita, stresové situace, onemocnění jater a trávicích orgánů, gestóza, chronická intoxikace olovem, rtuť, fosfor, arsen slouží jako pozadí chronické pankreatitidy..

PATHOGENESA

Vedoucím mechanismem vývoje chronického zánětlivého procesu v pankreatu je zpoždění a intraorganická aktivace pankreatických enzymů, zejména trypsinu a lipázy, které autolizují žlázový parenchym. Současně dochází k reaktivní proliferaci pojivové tkáně, která se poté zmenšuje, což přispívá k tvorbě jizev a skleróze orgánů..

Chronická pankreatitida je predisponována ke křečím, zánětlivé stenóze nebo nádoru jaterní pankreatické ampule, svěrači deficitu Oddi, který přispívá ke vstupu obsahu dvanáctníku do pankreatického kanálu..

PATHOGENEZA KOMPLIKACÍ GESTACE

Těhotenství může vyvolat onemocnění, zejména v pozdějších stádiích. U časné toxikózy u žen trpících chronickou pankreatitidou by měla být vyloučena její možná exacerbace. U gestózy (kapka, nefropatie) se diuretika thiazidové řady nepoužívají, protože přispívají k rozvoji akutní pankreatitidy.

KLINICKÝ OBRÁZEK ​​(SYMPTOMY) PANCREATITICE U PREGNANTNÍCH ŽEN

Příznaky chronické pankreatitidy jsou rozmanité, ale ve většině případů se rozlišují následující příznaky:
Bolest v epigastrické oblasti a / nebo v levé hypochondrii;
Dyspeptické příznaky;
Pankreatogenní průjem
· Ztráta váhy;
· Přidružení k diabetu.

Když je proces lokalizován v oblasti hlavy pankreatu, je v epigastrické oblasti napravo zaznamenána bolest. Když je tělo pankreatu zapojeno do zánětlivého procesu - v epigastrické oblasti vlevo, s poškozením ocasu - v levé hypochondrii. Bolest vyzařuje dozadu a má opaskový charakter, rozprostírající se od epigastrické oblasti doleva podél pobřežního okraje k páteři. Ozáření bolesti je také možné v oblasti srdce (s imitací anginy pectoris), v levé lopatce, levém rameni a někdy i v levém rohu
iliakální oblast. Bolest se vyznačuje povahou a intenzitou. Mohou být konstantní (utlačovací, bolestivé) nebo se mohou vyskytnout nějaký čas po jídle (jako u peptického vředového onemocnění), zejména po jídle mastných nebo kořenitých potravin, nebo se mohou objevit paroxysmálně. Intervaly mezi útoky - od několika dnů do několika let. Pouze ve vzácných případech se chronická pankreatitida projevuje relativně konstantní dlouhodobou bolestí, která je pravděpodobně způsobena poškozením nervových kmenů a plexů kolem slinivky břišní..

Při palpaci se bolest nachází v epigastrické oblasti a na levé hypochondrii. V ojedinělých případech je možné zvětšovat a zhutňovat pankreas u chronické pankreatitidy.

Dyspeptické příznaky u chronické pankreatitidy se často obávají pacientů. Pacienti si stěžují na úplnou ztrátu chuti k jídlu, averzi k mastným potravinám, pokud se však na zánětlivém procesu podílí ostrůvkový aparát pankreatu a cukrovka se naopak rozvíjí silným hladem a žízní. Symptomy, jako je zvýšená slinění, říhání, záchvaty nevolnosti, zvracení, plynatost, dunění v břiše, střídavá zácpa a průjem, nebo „pankreatická“ průjem s uvolňováním hojnosti, hebkosti, žvýkací stolice s mastným leskem.

Koprologické vyšetření určuje zvýšený obsah nestrávené potravy.

V důsledku rozvoje exokrinní nedostatečnosti pankreatu a poruch trávení a vstřebávání ve střevě se ztráta hmotnosti někdy vyvíjí. K tomu přispívá ztráta chuti k jídlu a přidání diabetu. V některých případech je chronická pankreatitida, zejména během exacerbace, doprovázena subfebrilním stavem..

V jiných orgánech s chronickou pankreatitidou se často vyskytují také změny. Nejčastěji je onemocnění doprovázeno reaktivní hepatitidou..

Komplikace chronické pankreatitidy - abscesy, cysty, pseudocysty nebo pankreatické kalcifikace, těžký diabetes, trombóza splenické žíly, vývoj cikatrické stenózy pankreatu a velké duodenální papily atd. Sekundární vývoj pankreatické pankreatitidy může vést k sekundárnímu vývoji.

KOMPLIKACE GESTACE

Těhotenství je ve 28% případů komplikováno časnou toxikózou (nevolnost, zvracení) a zvracení často pokračuje až do 16-17 týdnů těhotenství. Chronická pankreatitida významně neovlivňuje průběh druhé poloviny těhotenství a jeho výsledek.

DIAGNOSTIKA PANCREATITIS V PREGNANCY

Všichni autoři jednomyslně hovoří o předčasné diagnóze nemoci u těhotných žen. Je to kvůli chybějícím jasným diagnostickým kritériím pro exacerbaci pankreatitidy u těhotných žen a přesným dalším metodám výzkumu, které by mohly být použity pro diagnostiku u této kategorie pacientů. Je také důležité, aby lékaři často zapomínali na možnost vzniku pankreatitidy u těhotných žen. V tomto ohledu neprovádějte preventivní opatření, jejichž cílem je zabránit možné exacerbaci během těhotenství.

ANAMNÉZA

Historie bere v úvahu indikace předchozí akutní pankreatitidy nebo periodické exacerbace chronické pankreatitidy.

FYZIKÁLNÍ PŘEHLEDY

Při vyšetření je pozorováno ikterické zbarvení kůže a skléry, které je způsobeno kompresí společného žlučovodu zvětšenou hlavou pankreatu. Bolesti na palpaci v epigastrické oblasti v projekci slinivky břišní, rezistence přední břišní stěny v horní části břicha. Vlevo označte oblasti se zvýšenou citlivostí na kůži (Zakharyin - Ged) v oblasti segmentů VIII - X.

LABORATORNÍ VÝZKUM

· Klinický krevní test.
· Chemie krve.

Stanovuje se aktivita amylázy a lipázy v krvi a moči. První den trvá amylázová a lipázová aktivita u akutní pankreatitidy a trvá 3–7 dní. Je však třeba mít na paměti, že během těhotenství může být enzymatická aktivita zvýšena při absenci pankreatické patologie. U chronické pankreatitidy je zvýšení aktivity enzymů v krvi nebo moči vzácné. U pacientů s chronickou pankreatitidou je často zjištěna středně těžká hypochromní anémie, při exacerbaci onemocnění - zvýšení ESR, malá neutrofilní leukocytóza, dysproteinémie způsobená zvýšeným obsahem globulinů v krevním séru, zvýšení aktivity aminotransferáz a aldolas. Když je postižen ostrůvkový aparát, žlázy určují hyperglykémii a glukosurii. Pro identifikaci mírných stupňů narušení metabolismu uhlohydrátů je třeba, aby všichni pacienti provedli studii hladiny cukru v krvi se zátěží (jednoduchou nebo dvojitou) glukózy. V případě narušení exokrinní funkce pankreatu je obvykle stanovena hypoproteinémie, ve vážnějších případech je narušena metabolismus elektrolytů, zejména hyponatrémie.

Koprologické vyšetření (k posouzení exokrinní funkce pankreatu).

NÁSTROJOVÝ VÝZKUM

Ultrazvuk slinivky břišní
Při akutní pankreatitidě je detekován pankreatický edém, hromadění tekutin, žlučové kameny, expanze společného jaterního kanálu v důsledku zhoršeného odtoku žlučových cest;
V případě chronické pankreatitidy, velikost pankreatu, expanze a drsnost obrysu, pseudocysty, přítomnost zvětšeného pankreatického kanálu.

Pro diagnózu pankreatitidy nelze spoléhat pouze na ultrazvuková data, což může vést k předávkování.

Tato studie se provádí přísně podle indikací, přičemž se berou v úvahu všechny standardy radiační bezpečnosti a ochrana plodu. Rentgenové vyšetření duodena v podmínkách hypotenze (duodenografie) umožňuje detekovat deformace vnitřního obrysu jeho smyčky a tlaku zvětšené pankreatické hlavy. Ve vzácných případech radiografie určuje fokální kalcifikace v oblasti pankreatu.

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA

Diagnóza akutní pankreatitidy u těhotných žen je obtížná. Nemoci, u kterých je nutné provést diferenciální diagnostiku:
Preeclampsia
· PONRP;
· Urolitiáza;
Akutní cholecystitida.

Je třeba si uvědomit, že zvýšení hladiny amylázy v krvi je pozorováno nejen u pankreatitidy, ale také u normálního těhotenství, selhání ledvin, příušnic, onemocnění žlučových cest, perforace vředů.

Chronická pankreatitida musí být primárně odlišena od pankreatického nádoru.

Je nutné vyloučit diagnózu cholecystitidy, peptického vředu žaludku a dvanáctníku, chronické enteritidy a dalších onemocnění trávicího systému.

Ve vzácných případech je odhalena cystická fibróza (cystofibrosa slinivky břišní) - vrozené systémové onemocnění charakterizované dysfunkcí externě sekrečních žláz s uvolněním viskózní sekrece. V pankreatu je pozorována atrofie, mnohočetné cysty a fibróza. Klinický obraz připomíná chronickou pankreatitidu, která se vyskytuje s výraznou exokrinní nedostatečností pankreatu, zhoršeným trávením a absorpcí ve střevě. Na rozdíl od obvyklých forem chronické pankreatitidy je však u tohoto onemocnění poškození pankreatu spojeno s chronickými zánětlivými onemocněními plic. Při častých exacerbacích chronické pankreatitidy je třeba mít na paměti možnost kamenů ve Wirsungově duktu (pankreatolitiáza).

ÚDAJE O KONZULTACI OSTATNÍCH ZNALCŮ

Je ukázána konzultace s terapeutem a gastroenterologem. V případě potřeby - endokrinolog.

PŘÍKLAD FORMULACE DIAGNÓZY

Těhotenství 15 týdnů. Chronická recidivující pankreatitida při remisi. Těhotná časná toxikóza.

PREVENCE A PŘEDKLÁDÁNÍ KOMPLIKACÍ GESTACE

Těhotenství neovlivňuje průběh chronické pankreatitidy a toto onemocnění neslouží jako kontraindikace těhotenství u většiny pacientů, stejně jako pankreatitida neporušuje fetoplacentální homeostázi. Ženy, které trpí chronickou pankreatitidou, by však měly být registrovány v lékárně; je nezbytné provádět činnosti zaměřené na prevenci rozvoje možných exacerbací nebo komplikací nemoci.

Při přetrvávající remisi nemoci, při absenci závažného porušení slinivky břišní a komplikací, jako je diabetes, je těhotenství s chronickou pankreatitidou povoleno. Od prvních týdnů těhotenství jsou ženy s chronickou pankreatitidou pod dohledem porodního lékaře a terapeutky, takže když se objeví první příznaky exacerbace nemoci, odpovídající léčba.

ZPRACOVÁNÍ KOMPLIKACÍ GESTACE

Léčba komplikací těhotenství trimestrem

Léčba se provádí přísně pod dohledem lékaře a akutní pankreatitidy - pouze v chirurgické nemocnici.

Léčba mírného, ​​středního a těžkého zvracení u těhotných žen - viz kapitola „Těhotná toxikóza“.

Pro anémii se doplňky železa předepisují v kombinaci s kyselinou askorbovou a listovou..

Léčba chronické pankreatitidy během těhotenství se provádí podle stejných principů jako u akutní pankreatitidy. Dietní terapie je hlavním článkem při léčbě chronických onemocnění.

Jídlo by mělo být po částech, 5-6krát, v malých porcích. Nezahrnuje alkohol, marinády, smažená, mastná a kořenitá jídla, silné vývary, které mají významný stimulační účinek na slinivku břišní. Ve stravě by měly být přítomny bílkoviny (150 g, z nichž 60–70 g živočišného původu) obsažené v nízkotučných odrůdách masa, ryb, čerstvých nízkotučných tvarohových sýrů a sýrů. Tuky jsou mírně omezeny na 80–70 g / den, hlavně kvůli hrubým tukům živočišného původu (vepřové, skopové tuky). S výraznou steatorrhea je obsah tuku snížen na 50 g. Snižují příjem uhlohydrátů, zejména mono- a disacharidů; s rozvojem cukrovky je cukr zcela vyloučen. Jídlo by mělo být teplé, protože studená jídla zvyšují střevní dyskinezi, způsobují křeč svěrače Oddi. Zakázat kouření, používání alkoholických nápojů, studených nápojů, koláčů, pečiva, silného masa nebo rybích vývarů.

V prvních 1-3 dnech exacerbace chronické pankreatitidy je předepsán hlad. Následně se doporučuje strava s významným omezením kalorií, s výjimkou tuku, chloridu sodného a těkavých látek obsahujících dusík z potravy. Strava je tvořena hlavně z produktů obsahujících bílkoviny a uhlohydráty. Z uvedených léčiv jsou antispasmodické přípravky proti bolesti a přípravky proti bolesti..

Při exacerbaci chronické pankreatitidy se intravenózně podávají antifermentační látky (aprotinin nebo pantripin ©) k inaktivaci enzymů pankreatu. U chronické pankreatitidy s mírnou exacerbací se upřednostňují léky s metabolickým účinkem (pentoxyl © uvnitř 0,2–0,4 g na dávku nebo hydroxymethyluracil 1 g 3-4krát denně po dobu 3-4 týdnů). Pentoxyl a hydroxymethyluracil mají schopnost inhibovat proteolytický účinek trypsinu na tkáň slinivky břišní.

Současně jsou předepisovány lipotropní léky: methionin. Antibiotika jsou indikována pro závažné exacerbace, bakteriální etiologii zánětlivého procesu nebo pankreatický absces.

V období remise chronické pankreatitidy je pankreatin předepsán (1 g 3krát denně po jídle) nebo přípravky obsahující enzymy žaludku, slinivky břišní a tenkého střeva: cholensim, pankreatin (1-2 tablety 3x denně po jídle), riboflavin, pyridoxin, kyanokobalamin, kyselina nikotinová a askorbová, retinol.

Léčba komplikací při porodu a poporodní periodě

Prevence infekčních komplikací při porodu a poporodní periodě.

ODHAD ÚČINNOSTI LÉČBY

Je nutné dosáhnout remise nemoci

VÝBĚR OBDOBÍ A ZPŮSOB DODÁNÍ

S rozvojem akutní pankreatitidy je potrat indikován po dobu až 12 týdnů. Porod v plném nebo předčasném těhotenství se provádí přirozeným porodním kanálem za použití přiměřené úlevy od bolesti (epidurální anestézie). CS se vyrábí ve výjimečných případech a podle absolutně porodnických indikací kvůli vysokému riziku vzniku infekčních komplikací.

INFORMACE O PACIENTECH

Pacienti s chronickou pankreatitidou smějí pracovat tak, aby bylo možné sledovat jasnou stravu.

Těhotenství a pankreatitida

Pankreatitida během těhotenství je vzácný, ale nebezpečný jev. Tímto patologickým procesem dochází k zánětu slinivky břišní, který má negativní vliv nejen na tělo těhotné ženy, ale také na plod. Faktem je, že i při lokálním zánětu se do krve uvolňuje velké množství mediátorů, biogenních aminů a produktů rozkladu tkání. Tyto sloučeniny začínají působit systémově, což vede k abnormalitám ve vývoji plodu, zpomalení růstu až do jeho intrauterinní smrti. Přispívá k tomu a bere léky, které jsou nezbytné pro zmírnění příznaků nemoci..

Proč se během těhotenství vyskytuje pankreatitida?

Spolu s běžnými etiologickými faktory (cholelitiáza, chronická a akutní toxická otrava, alkoholismus, trauma, sekundární infekce, onemocnění gastrointestinálního traktu) lze u těhotných žen identifikovat i jiné důvody. Mezi nimi:

 1. Jíst více jídla než před těhotenstvím. To negativně ovlivňuje činnost slinivky břišní a zažívacího traktu. Pankreatitida v této situaci může nastat jak samostatně, tak na pozadí jiné patologie, která se objevila.
 2. Komprese zvětšené dělohy krevních cév a žlučových cest. V důsledku toho je odtok žlučové a pankreatické šťávy narušen. Trávicí enzymy jsou hozeny zpět do slinivky břišní, což vede k zánětu.
 3. Bakteriální nebo virová infekce slinivky břišní, která vznikla na pozadí stavu imunodeficience těhotné ženy.
 4. Příjem velkých dávek vitamínů těhotnou ženou, která se hromadí (hromadí) ve střevech. Tyto nahromaděné sloučeniny postupně začínají mít toxický účinek na játra a slinivku břišní, která je plná zánětu slinivky břišní.

Příznaky pankreatitidy, které se vyskytují u těhotné ženy

Diagnostika pankreatitidy u těhotných žen je úkolem, s nímž se budou moci vyrovnat pouze zkušený porodník-gynekolog. V prvním trimestru těhotenství (až 20 týdnů) pankreatitida, pokud je přítomna, teče pod rouškou časné těhotenské toxikózy. To se projevuje následujícími příznaky:

 • Zvracení jídla snědlo den předtím. Tomuto příznaku předchází bolest, ale ne vždy. Mnoho žen to proto připisuje běžné toxikóze těhotných žen..
 • Bolest břicha pletence nebo lokalizované povahy, která se objevuje v reakci na požití mastných potravin, alkoholu nebo drog. Bolest může vyzařovat na lopatku, spodní část zad.
 • Nadýmání a nadýmání.
 • Průjem (tekutá soukromá nestabilní stolice) žlutá s vysokým obsahem tuku, nestrávené kousky jídla.
 • Příznaky obecné intoxikace: horečka (normální může být u těhotných žen), slabost, ztráta chuti k jídlu.
 • Zřídka - ikterické zbarvení skléry, sliznic a kůže.

Pokud si těhotná žena všimla 2-3 z výše uvedených příznaků, měla by se okamžitě poradit s porodníkem-gynekologem. K potvrzení exacerbace onemocnění musí těhotné ženy podstoupit další laboratorní testy. Diagnóza založená pouze na stížnostech není možná..

Diagnóza pankreatitidy během těhotenství

V souvislosti s těhotenstvím jsou diagnostické schopnosti pankreatitidy omezené. Zejména by žena neměla používat žádné radiologické, ionizační a rentgenové kontrastní studie. Agresivní rentgenové paprsky mají teratogenní účinek na plod. Proto jsou přiřazeny následující typy analýz:

Klinický krevní test

Věnujte pozornost indikátorům akutní fáze (ESR, C-reaktivní protein, počet bílých krvinek), jejichž změny naznačují přítomnost zánětlivého procesu v těle ženy. Dalším ukazatelem, který je povinný pro těhotné ženy, je množství hemoglobinu. S poklesem hemoglobinu v krvi se posuzuje nedostatečná absorpce živin, vitamínů a minerálů ze střevní dutiny.

Krevní chemie

Sledují počet enzymů (transferáza, amyláza, LDH), bilirubin. Významné zvýšení amylázy v krvi naznačuje akutní zánět slinivky břišní. Tato analýza také umožňuje sledovat u těhotných žen cholesterol, běžný protein v krvi, změna, která může ovlivnit průběh těhotenství.

Biochemická a obecná analýza moči

Výskyt vysokých hladin diastázy (amylázy) v moči je zásadní pro diagnózu pankreatitidy u těhotných žen..

Mýdla a tuky ve stolici

Fekální vyšetření pro kvantifikaci mýdel a tuků. Pokud lékař na závěr ukáže přítomnost steatorrhea (vysoký obsah tuku ve stolici), potvrdí se to pankreatitida.

Ultrazvukové vyšetření břišních orgánů

Jediná instrumentální metoda, která se používá k diagnostice pankreatitidy u těhotných žen. Je neškodný, neovlivňuje vyvíjející se plod. Pokud dojde k onemocnění, lékař uvidí na obrazovce monitoru difuzní změny v pankreatické tkáni, otoky a infiltraci. Vyhodnocuje se také stav jater, žlučníku a kanálků. Jejich zánět a další patologické změny mohou způsobit rozvoj pankreatitidy..

Plánování těhotenství u dříve diagnostikované chronické pankreatitidy

Musíte pochopit, že zánět samotného pankreasu neovlivňuje početí. Proto není vůbec těžké představit si ženu s prokázanou chronickou pankreatitidou. Musíte však mít na paměti, že se zánětem musíte brát pravidelné léky, z nichž mnohé jsou kontraindikovány během těhotenství. To vše vede ke spontánním potratům nebo přerušení ze zdravotních důvodů.

Pokud žena s chronickou pankreatitidou plánuje těhotenství v blízké budoucnosti, musí podstoupit úplné vyšetření gastroenterologem. Lékař vám pomůže vybrat správné období početí, kdy bude nemoc ve fázi přetrvávající remise. Během tohoto období není nutný pravidelný denní příjem léčiv, což znamená, že se plod bude vyvíjet normálně.

Důležité! Těhotenství byste neměli plánovat během exacerbace chronické pankreatitidy a další měsíc po odeznění akutního procesu. Vzhledem ke zvyšující se zátěži na těle těhotné ženy může být nemoc opět aktivována, což negativně ovlivní plod.

Těhotenství a porod

Během těhotenství jsou ženy s chronickou pankreatitidou pravidelně sledovány gynekologem, praktickým lékařem a gastroenterologem. V první polovině těchto pacientů je pozorována výrazná toxikóza, kterou lze snadno zaměnit s jinou exacerbací. Časově diagnostikovaný akutní proces nijak neovlivňuje průběh těhotenství, protože všechny příznaky lze včas zastavit. Při zdlouhavém, závažném zánětlivém procesu vzniká hrozba přerušení, žena je hospitalizována v nemocnici.

Císařský řez u těhotných žen s chronickou pankreatitidou není zobrazen. Dodávka bez komplikací přirozeným porodním kanálem.

Léčba akutní pankreatitidy během těhotenství

Když jsou identifikovány příznaky toxikózy, je těhotná žena hospitalizována v nemocnici, kde provádí kompletní diagnostickou studii a zve ke konzultaci specializované lékaře. V raných stádiích je těhotná žena hospitalizována na terapeutickém nebo gastroenterologickém oddělení, později - na oddělení těhotné patologie. Řeší se také otázka dalšího řízení těhotenství a porodu..

Pokud dojde k exacerbaci, je předepsána odpovídající léčba s ohledem na toleranci léků.

Důležité! Pokud se pankreatitida během těhotenství zhorší, žena by neměla samoléčit a užívat obvyklé léky k zastavení záchvatů: mohou ovlivnit plod. Po podání na prenatální kliniku není nutné hospitalizaci odmítnout. Pro udržení těhotenství by měla být žena neustále sledována. Kromě toho nemocnice provede celou řadu dalších studií, testů a předepíše individuální terapii.

Léčba drogy

Jsou vybírány individuálně, přičemž se berou v úvahu indikace a kontraindikace lékařů, terapeutů, porodníků-gynekologů a chirurgů.

Speciální dieta pro těhotné ženy

V první polovině těhotenství, je-li pozorována závažná toxikóza, by měla být výživa stejná jako během exacerbace. Jídla by měla být pravidelná, 5krát denně. Je lepší, když jí žena současně. Všechna jídla jsou dušená nebo vařená, měli byste odmítnout jíst čerstvé výrobky. Všechna jídla by měla být chutná neutrálně: ne kořenitá, ne solená, ne hořká a ne sladká. Pokuste se mlít všechna jídla mixérem do stavu pyré. Nedostatek vitamínů je kompenzován vitamínovými přípravky určenými speciálně pro těhotné ženy.

Ve druhé polovině, v případě absence toxikózy a příznaků exacerbace, se tabulka rozšiřuje. Strava je stejná jako ve fázi remise chronické pankreatitidy.

Důležité! Dieta během těhotenství je důležitou součástí prevence zánětu. Stejně jako každá těhotná žena může mít žena náladu a závislost na jídle, ale musíte ji potlačit, abyste nepoškodili nenarozené dítě. Správná výživa je klíčem nejen k vašemu zdraví, ale také ke zdraví vašeho dítěte.

Závěr

Průběh těhotenství s pankreatitidou má své vlastní vlastnosti, ale zdraví budoucího dítěte závisí pouze na samotné ženě. Pravidelně sledujte porodníka-gynekologa, dodržujte všechna jeho doporučení a pokyny a řádně najíst, aby nedošlo k dalšímu zhoršení.

Pankreatitida v těhotenství

Pankreatitida během těhotenství je akutní nebo chronická destrukce pankreatu, ke které dochází nebo se zhoršuje během těhotenství. Projevuje se bolestí pletence v epigastriu a levé hypochondrii, nevolností, zvracením, nadýmáním, ztrátou chuti k jídlu, průjmem, někdy hypertermií a poruchami více orgánů. Je diagnostikována na základě údajů o hladině pankreatických enzymů v krvi a moči, na základě výsledků ultrazvuku. K léčbě se používají antenzymové přípravky, analgetika, blokátory žaludeční sekrece, infuzní činidla, enzymy. Sanace a drenážní operace, resekce orgánů se provádějí podle indikací..

ICD-10

Obecná informace

Různé formy pankreatitidy jsou detekovány u 0,02-0,1% těhotných žen, zatímco u 88% pacientů je patologický proces akutní. Toto onemocnění je určeno ve více než polovině případů urgentní chirurgické patologie během těhotenství. Akutní pankreatitida pravděpodobně postihuje nulliparózní pacienty, chronická recidiva je obvykle pozorována při opakovaných těhotenstvích. Ačkoli se porucha může rozvinout kdykoli, v 52% případů se onemocnění vyskytuje v trimestru III. Relevance včasné diagnózy pankreatitidy je spojena s významným zvýšením rizika mateřské a perinatální úmrtnosti při pozdní detekci akutní formy onemocnění a nesprávnou taktikou léčby.

Příčiny

Podle studií v oboru gastroenterologie provedených v 70. letech 20. století je etiologie pankreatitidy během těhotenství stejná jako u těhotných pacientů (s výjimkou specifického poškození žlázy s HELLP syndromem). Provokujícími faktory výskytu onemocnění jsou poruchy vylučování žluči a metabolismu lipidů, užívání hepato- a pankotoxických látek (alkohol, thiazidové diuretika, metronidazol, sulfasalazin, kortikosteroidy), nutriční chyby (strava se spoustou mastných, smažených, kořenitých potravin), kouření, cytomegalovirus, hlístové infestace (opisthorchiasis, ascariasis), autoimunitní procesy, genetická predispozice.

Při vývoji onemocnění hrají roli anomálie ve vývoji pankreatické žlázy, zvýšený tlak v břišní dutině, duodenální hypertenze, gastrointestinální nemoci (svěrač Oddi, peptický vřed žaludku, dvanáctníkový vřed, syndrom nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě). Spouštěčem auto-poškození pankreatické tkáně mohou být poranění břicha, chirurgické zásahy v břiše, endoskopické manipulace. U těhotných žen vedou některé z těchto faktorů v souvislosti s fyziologickou restrukturalizací těla. Příčiny akutního procesu jsou:

 • Žlučová sekrece. Akutní zánět závislý na žlučových cestách je detekován u 65–66% pacientů. Obvykle se tvoří v důsledku stagnace tajemství v důsledku zablokování svěrače Oddi a pankreatického kanálu malými žlučovými kameny v případě onemocnění žlučových kamenů, které se objevilo, projevovalo nebo zhoršovalo během těhotenství. Mezi další faktory patří změny viskozity žluči, zhoršená pohyblivost střev a žlučníku, biliární dyskineze, těhotná cholestáza způsobená hormonálními změnami.
 • Hyperlipidémie a hypertriglyceridémie. Pod vlivem estrogenu v krevním séru těhotných žen se fyziologicky zvyšuje koncentrace cholesterolu, triglyceridů a lipidů. U pacientů trpících metabolickým syndromem, obezitou, vrozenými poruchami metabolismu tuků (typy I, IV, V Fredericksonovy vrozené hyperlipidémie) přesahuje obsah triglyceridů 600-750 mg / dl - úroveň, při které je v důsledku vaskulární mikroembolie částečkami tuku a tukové infiltrace acinarových buněk začíná destrukce pankreatické tkáně.
 • Hyperparatyreóza U 0,15–1,4% pacientů je pozorována hyperparatyreóza. Zhoršená sekrece parathormonu je spojena s těhotensky specifickými změnami metabolismu vápníku, který je aktivně konzumován rostoucím plodem. Zvýšení koncentrace PTH je doprovázeno zvýšením sekrece pankreatu, zvýšenou absorpcí vápníku ve střevu a jeho vyluhováním z kostí, následovaným ukládáním v parenchymálních orgánech. Překážka pankreatických kanálků kalcifikacemi narušuje odtok pankreatické šťávy, což způsobuje destrukci tkáně.
 • Preeclampsia Složitá endoteliální dysfunkce, charakteristická preeklampsie, vyvolává poruchy hemostázy na úrovni prokoagulantu, antikoagulantu, vaskulárních destiček, což se projevuje chronickými DIC a systémovými mikrocirkulačními poruchami v různých orgánech. Hypoxie multifokální tkáně a ischémie pankreatických tkání vedou k nevratným změnám parenchymu orgánů. Situaci zhoršuje redistribuce krve ve vaskulárním loži s jejím posunem přes placentu..

U 12,3% těhotných žen je akutní pankreatitida způsobena pankreatotoxickým účinkem volných žlučových kyselin, jejichž obsah se zvyšuje se zneužíváním alkoholu v kombinaci s kouřením. V některých případech zůstávají příčiny náhlého pankreatického zánětu během těhotenství neurčité, onemocnění je považováno za idiopatické.

Patologie se objevuje během těhotenství u třetiny pacientů trpících chronickou pankreatitidou. Důvody zhoršení jsou změny stravovacích návyků, snížená pohybová aktivita, zpomalená gastrointestinální motilita způsobená působením pohlavních hormonů, emoční pocity ohledně výsledku těhotenství a porodu. Exacerbace se často časově shoduje s časnou toxikózou nebo se za ní maskuje. Chronická pankreatitida se může vyskytnout také během těhotenství v důsledku transformace nerozpoznaného akutního zánětu, který v 60% případů není včas diagnostikován..

Patogeneze

Klíčovým článkem ve vývoji pankreatitidy během těhotenství je zhoršení odtoku pankreatické sekrece v důsledku částečného nebo úplného zablokování kanálků s následným poškozením jejich stěny a intraorganickou aktivací enzymů. Pod vlivem lipázy a trypsinu se parenchym orgánových orgánů štěpí samostatně. Degradace tkáně je někdy vyvolána trombotickými, ischemickými, zánětlivými procesy, přímými toxickými účinky na sekreční buňky. S dlouhodobým subklinickým působením škodlivých faktorů je pankreatitida chronická, v reakci na destrukci parenchymu se pojivová tkáň reaktivně rozrůstá, což vede k vráskám, zjizvení, sklerotizaci orgánu porušením jeho vylučovacích a inkretivních funkcí..

Klasifikace

Systematizace forem pankreatitidy v gestačním období odpovídá obecně přijímané klasifikaci nemoci. Nejvýznamnější pro volbu taktiky řízení těhotenství je alokace akutních a chronických variant zánětu. Častěji jsou těhotné ženy diagnostikovány s akutní pankreatitidou, která vyžaduje nouzovou léčbu, aby se předešlo závažným extragenitálním a porodním komplikacím. Vzhledem k klinickému obrazu a morfologickým změnám odborníci rozlišují 4 fáze aktivního zánětu slinivky břišní: enzymatický (od 3 do 5 dnů), reaktivní (od 4 do 6 dnů do 14 dnů), sekvestrace (do šesti měsíců), výsledek (od 6 měsíců a Dále). Tento proces může nastat v lehčí edematózní (intersticiální) verzi a v těžké destruktivní verzi s omezeným nebo rozšířeným poškozením tuků, hemoragií nebo smíšených orgánů..

Chronická pankreatitida je detekována u 12% těhotných žen a v 1/3 případů se stává výsledkem akutní, ale ne diagnostikované akutní patologie. Nemoc pokračuje latentní (bezbolestná), chronická recidiva, bolest, pseudotumor, sklerotizující formy. Pro plánování těhotenství u pacienta s chronickou pankreatitidou je důležité zvážit fázi onemocnění. Následující fáze onemocnění:

 • Počáteční. Exacerbace se nevyskytují častěji než jednou ročně, léky snadno zastaví bolest. V interiktálním období jsou klinické projevy, změny v analýze, ultrazvukové výsledky minimální nebo chybí. Možná nekomplikovaný průběh těhotenství s vhodnou korekcí stravy a životního stylu.
 • Mírný Ročně se vyskytují až 4 exacerbace nemoci. V projekci pankreatické žlázy jsou neustále pociťovány tahové bolesti a nepohodlí. Objevují se dyspeptické poruchy, což ukazuje na narušení sekreční funkce orgánu. Ultrazvuk odhaluje morfologické změny. Vysoká pravděpodobnost komplikací těhotenství.
 • Těžké (terminální, kachektické). Nemoc se zhoršuje více než 4krát ročně. Bolest je neustále vyjadřována. Jsou narušeny jak sekreční, tak inkrementální funkce orgánu, jsou zaznamenány hrubé trávicí poruchy a příznaky cukrovky. Do procesu jsou zapojeny související orgány. Normální těhotenství není možné.

Příznaky pankreatitidy v těhotenství

Klinické projevy patologie závisí na charakteristikách průběhu a varianty. Akutní pankreatitida se často vyskytuje náhle v trimestrech II-III ve formě rostoucích konstantních nebo křečovitých bolestí v epigastriu nebo hypochondrii. Intenzita bolesti může být tak výrazná, že žena má cévní kolaps nebo bolestivý šok se ztrátou vědomí, depresí kardiovaskulární aktivity. Možná nevolnost, zvracení, nadýmání, napětí břišní stěny, hypertermie. Téměř polovina pacientů má ikterickou skleru a kůži. Během těhotenství se častěji než mimo gestační období vyskytují těžké bezbolestné formy se šokem, bolestmi hlavy, zmateným vědomím a dalšími neurologickými příznaky..

Recidiva chronické pankreatitidy je obvykle pozorována v 1. trimestru, doprovázená silnou nevolností, zvracením, které jsou pacientem a gynekologem považovány za známky časné toxikózy. Zachování klinických příznaků dyspepsie déle než 12. týden těhotenství často naznačuje poškození slinivky břišní. V klasickém průběhu chronické pankreatitidy je hlavní známkou bolest. Stisknutí nebo bolest bolesti může ženu neustále obtěžovat nebo se může objevit po jídle mastných, smažených potravin. Někdy se projevuje paroxysmálně.

Lokalizace bolesti odpovídá místu poškození orgánů: během ničení hlavy žlázy je bolest v epigastriu na pravé straně, tělo na levé straně, ocas v levé hypochondrii. Charakteristickým znakem pankreatitidy je bolest pletence, která se šíří zpod xiphoidního procesu podél levého bočního oblouku k páteři. Bolest může dávat levé rameno, lopatku, iliakální oblast, méně často - v precardiální zóně. Při narušení sekrece enzymů je zaznamenána dyspepsie, je zaznamenána averze k mastným, špatná chuť k jídlu, zvýšené vylučování slin, říhání, nadýmání, průjem s bohatou kašovitou stolicí s charakteristickým mastným leskem. Těhotenství získává pomaleji.

Komplikace

V minulosti byl akutní destruktivní zánět slinivky břišní považován za jedno z nejzávažnějších gastroenterologických onemocnění s vysokou úmrtností matek a dosáhl 37–38%. Perinatální smrt plodu byla pozorována u 11-37% těhotenství s pankreatitidou. Díky zavedení moderních metod diagnostiky a terapie byly v současné době tyto ukazatele sníženy na 0,1–0,97%, respektive 0,5–18%. V 5,4% případů se zánětlivá destrukce opakuje během stejného období těhotenství, u 6,6% - během tří měsíců po porodu se 22–30% patologického procesu stává chronickým.

Přestože u akutního zánětu slinivky břišní obvykle plod nepociťuje přímé škodlivé účinky, prognóza těhotenství se zhoršuje. U 20% pacientů, kteří měli nemoc, došlo k spontánním potratům, u 16% - předčasný porod. Hlavní komplikací ve 3. trimestru je DIC. Nejzávažnějšími mimogenitálními poruchami jsou infekce zánětlivých tkání, tvorba retroperitoneální celulitidy, vývoj enzymatické peritonitidy, arrosivní krvácení a pseudocysty, pankreatogenní a infekční toxický šok.

U 28% těhotných žen s chronickými formami onemocnění je pozorována závažná časná toxikóza, která trvá až 16-17 týdnů. Ve druhé polovině gestačního období chronická zánětlivá destrukce pankreatické žlázy významně nezhoršuje porodnickou prognózu. Dlouhodobými důsledky chronické pankreatitidy, které se vyskytly během těhotenství, jsou morfologické změny v těle s tvorbou pseudocyst a cyst, tvorba abscesu, pankreolitiáza, vývoj těžkého diabetu závislého na inzulínu, stenóza pankreatického vývodu a velká duodenální papilla v důsledku zánětlivých zánětů, malignity.

Diagnostika

Podle pozorování specialistů v oboru porodnictví je pankreatitida během těhotenství často diagnostikována mimo čas nebo vůbec není rozpoznána. To je způsobeno vymazanými příznaky lokální destrukce pankreatické tkáně nebo chronickým průběhem procesu. Pro potvrzení diagnózy se doporučuje ženám s podezřením na pankreatitidu následující vyšetřovací metody:

 • Analýza obsahu pankreatických enzymů. Při poškození orgánových buněk v krvi se zvyšuje aktivita lipázy, celkové a pankreatické amylázy. Koncentrace alfa-amylázy v moči roste. Akutní a exacerbovaná chronická pankreatitida je charakterizována zvýšením sérové ​​elastázy-1.
 • Ultrazvuk slinivky břišní. Přítomnost aktivního procesu podle pankreatické sonografie je doložena zvýšením velikosti orgánů, snížením echogenicity v důsledku otoku tkáně, heterogenní morfologickou strukturou, výraznější v chronické variantě pankreatitidy. Když je postižena hlava, může se pankreatický kanál rozšířit.
 • Obecná analýza krve. Změny jsou indikativnější v akutním procesu: existuje vysoká leukocytóza s neutrofilií, posun leukocytového vzorce doleva, významné zvýšení ESR, zvýšení hematokritu. U chronické pankreatitidy se tyto indikátory mírně zvyšují a jsou méně informativní..
 • Biochemický krevní test. Poškození ostrovního aparátu pankreatické žlázy s aktivní destrukcí orgánů se projevuje snížením glukózové tolerance a v závažnějších případech - hyperglykémií. U pankreatitidy je typické snížení hladiny vápníku v krvi, hypoproteinémie, dysproteinémie.

Pro identifikaci nedostatečné exokrinní funkce je vyžadováno další koprologické vyšetření. Koprogramová data potvrzují snížení trávicí kapacity dvanácterníkové šťávy. Rentgenové metody (duodenografie v podmínkách hypotenze) se používají velmi zřídka kvůli možným škodlivým účinkům na plod. Pankreatitida se liší s preeklampsií, předčasného uvolnění normálně nachází placenty, HELLP syndrom, gestační cholestáza, akutní ztučnění jater těhotných žen, apendicitida, cholecystitida, střevní obstrukce, žlučových kamenů onemocnění, rakoviny slinivky, paranephritis, nefritidy, pyelonefritidy, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, nefritida a pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, pyelonefritida, nefritida a pyelonecritis srdce. Kromě gastroenterologa je pacient informován terapeutem, břišním chirurgem, hepatologem, urologem, kardiologem, endokrinologem, onkologem podle indikací.

Léčba pankreatitidy během těhotenství

Při vývoji porodnické taktiky je třeba zohlednit charakteristiky průběhu nemoci u konkrétního pacienta. Ženy s přetrvávající remisí, udržovanou sekrecí v nepřítomnosti komplikací (pankreatogenní diabetes atd.), Se doporučuje dynamické monitorování, pravidelné vyšetření gastroenterologem, korekce stravy s omezením množství kořeněného, ​​mastného, ​​smaženého, ​​úplného odmítnutí alkoholu. Při předepisování léků pro léčbu doprovodných poruch je třeba vzít v úvahu jejich možný pankreotoxický účinek. Akutní pankreatitida, která se vyvinula před 12. týdnem těhotenství, je známkou jejího ukončení a s gestačním obdobím 36 týdnů a déle - pro včasné porod.

Pacient s aktivní pankreatitidou je hospitalizován v chirurgické nemocnici. Mezi hlavní terapeutické úkoly patří úleva od bolesti, zánět, obnovení sekrečních funkcí těla, odstranění intoxikace a prevence možných komplikací. Důležitým stupněm léčby je zajištění funkčního zbytku poškozené žlázy: pro potlačení sekrece pankreatické šťávy po dobu 3 až 7 dnů (s přihlédnutím k závažnosti zánětu) je pozorován režim hladu a žízně s parenterální nutriční podporou, obsah žaludku je odsáván každých 4-6 hodin přes nasogastrickou trubici, poskytuje lokální hypotermie epigastrické oblasti. Schéma lékové terapie zahrnuje:

 • Blokátory žaludeční sekrece. Léky opravují účinek vytvořeného funkčního zbytku slinivky břišní. Snížení množství vylučované žaludeční šťávy je doprovázeno snížením aktivity pankreatické sekrece, což umožňuje lokalizovat léze a zabránit další autolýze orgánů.
 • Antioxidační činidla. Antiproteolytická léčiva vám umožňují inaktivovat pankreatické enzymy, které ničí tkáň žlázy. Účinnější s aktivním procesem. U chronických variant onemocnění jsou výhodná léčiva s metabolickým účinkem, která selektivně inhibují trypsin.
 • Analgetika. Pro odstranění syndromu bolesti, nesteroidních protizánětlivých léčiv jsou předepisována antispasmodika. Ve složitějších případech se používají glukokortikosteroidy. Při intenzivní bolesti a příznacích pankreatogenního šoku je možná epidurální anestézie mepivakainem a buprenorfinem.
 • Detoxikační léky. Protože aktivní pankreatitida je doprovázena masivním ničením tkání, mohou se u těhotných žen rozvinout závažný intoxikační syndrom. K odstranění toxických metabolitů se používá infuzní terapie kapáním krystaloidních a koloidních roztoků..

Pro prevenci infekce ložisek nekrózy je možné preventivní předepisování antibiotik, která nemají kontraindikace pro použití během těhotenství. V závažných případech pankreatitidy podle indikací vyplňují objem cirkulující krve, pod kontrolou diurézy se korigují poruchy metabolismu vody a elektrolytů, používají se protidestičková činidla. Po zastavení aktivního procesu v přítomnosti funkční nedostatečnosti orgánu se provádí substituční terapie přípravky s polyenzymy.

Aby se předešlo infekčním komplikacím, doporučuje se pacientovi přirozený porod s odpovídající analgezií (obvykle epidurální anestézií). Vzhledem k významnému riziku infekce se císařský řez provádí ve výjimečných případech podle porodnických indikací. S neúčinností konzervativní terapie je indikováno zvýšení ničení žlázy, šíření zánětlivého procesu na retroperitoneální vlákno a pobřišnice, sanitární a drenážní intervence, pankreatoduodenální resekce. Obvykle je ve 3. trimestru před břišní operací těhotenství ukončeno chirurgickým porodem, který umožňuje zachránit život dítěte.

Prognóza a prevence

Výsledek těhotenství v chronickém průběhu pankreatitidy závisí na stadiu onemocnění. Při stabilní remisi je prognóza příznivá. Časté exacerbace, vysoká aktivita procesu zvyšují riziko komplikací. Pacientky se stanovenou diagnózou by při plánování těhotenství měly vzít v úvahu doporučení gastroenterologa. Pro profylaktické účely se ženám s gastrointestinálními chorobami, hyperlipidemii, doporučuje včasná registrace na prenatální klinice, dieta s omezeným obsahem živočišných tuků a odmítnutí nikotinu a alkoholu. Pokud je to nutné, provádí se korekce hladiny lipoproteinů v séru.

Články O Neplodnosti