Hlavní Analýzy

Hepatitida C během těhotenství: vše, co potřebujete vědět

Objevuje se během těhotenství hepatitida C často? Koneckonců, nastávající matky musí absolvovat řadu testů, včetně testů na infekci HIV a viru hepatitidy. Podle oficiálních statistik se HCV vyskytuje u každé druhé ženy, která přišla pro povinný výzkum. Ale je pozitivní hepatitida C nebezpečná během těhotenství pro nenarozené dítě? Odpověď na tuto otázku najdete v našem článku..

Hepatitida C u těhotných žen: rysy průběhu infekce

Procento dívek, které otěhotněly, věděly o své nebezpečné diagnóze, je poměrně malé. Koneckonců, nastávající matka se obává, že její infekce bude přenesena na dítě, a věří, že hepatitida C a těhotenství jsou neslučitelné. A tyto obavy jsou plně odůvodněné, protože během těhotenství a během kojení bude tělo dítěte úzce spojeno s matkou.

Příznaky

Hepatitida C není jen nazývána „tichým zabijákem“. V raných stádiích se toto onemocnění nemusí projevit vůbec. Ve vzácných případech mohou příznaky hepatitidy C během těhotenství zahrnovat:

 1. Trvalé bolesti hlavy;
 2. Zvýšené záchvaty nevolnosti;
 3. Těžká toxikóza;
 4. Obecná nevolnost, pocit podobný nachlazení;
 5. Pocit bolesti v kloubech;
 6. Poruchy trávení.

Při pozitivní hepatitidě se může vyskytnout těhotenství ženy s některými komplikacemi. Zejména někteří pacienti mají akutní nesnášenlivost smažených potravin v rané fázi..

V pozdějších stádiích mohou být příznaky HCV během těhotenství akutnější a zjevnější. To lze vyjádřit otokem končetin a obličeje, zažloutlým bílým očím a bolestí v játrech s periodickými záchvaty nevolnosti. Často během těhotenství a hepatitidy C ve vážném stádiu nemoci jsou pozorovány vybledlé a uvolněné stoličky a tmavá moč.

Diagnostika a analýza hepatitidy C během těhotenství

Během těhotenství je možné diagnostikovat HCV pouze pomocí příslušných studií. Analýza protilátek proti hepatitidě C během těhotenství je standardní postup, který zahrnuje odběr krve pacienta do sterilní zkumavky. Jsou prováděny standardní studie získaného biomateriálu s cílem detekovat patogen hepatitidy různých typů reakcí na protilátky. Pozitivní výsledek testu může naznačovat, že těhotná žena má HCV. Během těhotenství byste měli mít také test na hepatitidu C PCR..

Falešně pozitivní hepatitida C během těhotenství

Ne vždy však pozitivní test na protilátky znamená, že v těle ženy je přítomen nebezpečný virus. Rovněž se stává, že podobná reakce biomateriálu na protilátky proti hepatitidě C během těhotenství je nepravdivá. V tomto případě je žena ve skutečnosti úplně zdravá.

Podobný jev se nazývá falešně pozitivní hepatitida C během těhotenství. Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • Hormonální restrukturalizace těla před porodem;
 • Přítomnost benigních nebo maligních nádorů;
 • Virová infekce, ne nutně HCV.

Pokud tedy žena během těhotenství našla hepatitidu C, měla by podstoupit řadu dalších vyšetření, která tuto diagnózu vyvrátí nebo potvrdí. Zejména se doporučuje, aby byl samotný test protilátek testován několikrát během celého období těhotenství..

Léčba hepatitidy C u těhotných žen: je to možné nebo ne?

Virová hepatitida C a těhotenství jsou také složitou kombinací kvůli komplikacím léčby nemoci. V současné době nepřestává debata předních hepatologů o tom, zda je možné léčit HCV během těhotenství a laktace. Mnoho odborníků je toho názoru, že konzumace velkého množství léků může poškodit plod. Pokud je však během těhotenství zjištěna hepatitida C - co by měla pacientka dělat?

Podle nedávných studií docentky na University of Pittsburgh v Catherine Chappel může standardní denní dávka Ledipasviru (90 mg) a Sofosbuviru (400 mg) přinést pozitivní výsledek v případě hepatitidy C a těhotenství. Je ještě příliš brzy na posouzení, ale experiment s Chappelem provedený za účasti 9 těhotných žen nejen trpících HCV, ale také infikovaných virem HIV, přinesl pozitivní výsledek.

Dvanáctitýdenní terapeutický komplex usnadnil eliminaci hepatoviru z jejich organismů. Experiment však ještě neskončil - tyto mladé matky a jejich děti budou v příštím roce pečlivě sledovány.

Lze tedy předpokládat, že léčba hepatitidy C během těhotenství a porodu je možná. V žádném případě byste však neměli medikovat sami. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Hepatitida C, těhotenství a porod: důsledky pro dítě

Mnoho pacientů se zajímá o otázku: Je možné naplánovat těhotenství na hepatitidu C? Ve skutečnosti není přítomnost hepatoviru v těle vážnou kontraindikací těhotenství. Naopak, destruktivní účinek nemoci na ženské tělo během těhotenství je pozastaven a patogen nepříznivě neovlivňuje plod..

Není to kontraindikace pro plánované těhotenství a hepatitidu C u manžela. Taková rodina bude muset častěji kontrolovat své lékaře a podstoupit další testy.

V případě hepatitidy typu C během těhotenství je však třeba vzít v úvahu možné důsledky pro dítě. Intrauterinní infekce plodu jsou extrémně vzácné, ale přesto k nim dochází.

Aby se předešlo následkům pro dítě během hepatitidy C během těhotenství, měla by nastávající matka s diagnostikovanou HCV pravidelně konzultovat se svým lékařem a sledovat její stav. Kromě toho může matka infikovat dítě i po porodu - například při péči o dítě. Pokud jde o hepatitidu C během těhotenství, fóra a tematické stránky jsou plné tipů od mladých matek, jak pečovat o novorozence a chránit novorozence před možnou infekcí HCV..

Narození po léčbě hepatitidy C.

Těhotenství po hepatitidě C ve většině případů probíhá standardně bez sebemenšího rizika recidivy pro matku a infekce pro dítě. Proto porod po boji proti nemoci prochází bez komplikací. Pacienti, kteří během kojení pokračují v léčení, by však měli pokračovat v léčbě pod přísným dohledem lékaře. Po boji proti hepatitidě C během těhotenství tedy nejsou pozorovány důsledky pro porod..

Těhotenství a hepatitida C

Okamžik, kdy se žena dozví o jejím těhotenství, je jedním z nejšťastnějších v životě. Lze s jistotou říci, že nastávající matka chce pro své dítě jen zdraví a sílu. Proto mnoho dívek, dokonce i před těhotenstvím, podstoupilo řadu lékařských screeningů.

Jednou z infekcí, které varují projektanty a těhotné ženy, je hepatitida C..

Trochu o statistice

V zemích bývalého Sovětského svazu je asi tři procenta pracovní, úrodné populace (do čtyřiceti let) infikována virem hepatitidy C. Těhotné ženy jsou tedy ve zvýšeném riziku..

Hepatitida C během těhotenství není příjemnou událostí. Ale neztrácejte srdce, jak říkají: „předem varovaní - znamená ozbrojený“.

Jaký je průzkum?

Analýza hepatitidy C během těhotenství se z výše uvedených důvodů stala rutinní a povinná pro každou nastávající matku.

Normální půst krve ze žíly na lačný žaludek umožní lékařům provádět:

 • včasná detekce viru v séru,
 • stanovení správné diagnózy a závažnosti organických poruch,
 • udržování zdraví matek převáděním aktivní fáze zánětu do stagnující chronické formy,
 • preventivní opatření k ochraně triků před infekcí.

Obvykle se stanoví tyto ukazatele:

Již ve stadiu laboratorní diagnostiky je možné určit rizika a taktiku těhotenství:

 1. U pozitivních HBsAg a HBeAg je riziko infekce vysoké, takže těhotná žena s takovou analýzou bude pod přísným dohledem gynekologa.
 2. Při pozitivním HBsAg a negativním HBesAg je riziko přenosu viru mnohem nižší a pohybuje se od dvou do patnácti procent. V tomto případě se gynekologové snaží co nejvíce přirozeně dohlížet na těhotenství a porod..

Hepatitida C během těhotenství, co dělat?

 • Za prvé, neukládejte se na paniku. Silný stres matky může dítě ještě více poškodit než samotný virus.
 • Za druhé, postarejte se o bezpečnost a zdravotní stav blízkých. Stejně jako vy musíte být testováni na HIV a hepatitidu. Je také možné rutinní očkování nebo ošetření..
 • Za třetí, dodržujte pravidla osobní hygieny a sledujte své blaho.
 • Začtvrté, pravidelně navštěvujte místního gynekologa a postupujte podle jeho pokynů.

Jak je těhotenství s hepatitidou?

Těhotenství s hepatitidou C u ženy nejčastěji probíhá bezpečně. Je nutné pouze striktně dodržovat všechna doporučení lékařů.

Je také důležité vědět:

 • Hepatitida není přímým ukazatelem potratu;
 • Žena se může cítit zcela normálně a vůbec neexistují žádné známky zánětu. To však nebrání tomu, aby virus nepříznivě ovlivnil jaterní buňky. Proto, i když je vaše zdraví vynikající, nezanedbávejte doporučení lékařů.
 • Samotný oběh viru v krevním séru neovlivňuje přímo plod. Infikovaná žena v remisi může bezpečně otěhotnět a mít dítě.
 • Neposlouchejte zvěsti o nevědomých lidech. Pokud bylo před sto lety dítě odsouzeno k onemocnění, nyní je medicína na poměrně vysoké úrovni, což vám umožňuje udržovat příznivý průběh těhotenství a zdraví matky a plodu. Odpovědi na všechny otázky by proto měly být doručeny v kanceláři vašeho lékaře.

Infikovaná žena bude samozřejmě muset přijít k lékaři a provádět testy častěji než jiné těhotné ženy. Je však třeba se chránit..

Hepatitida C: těhotenství a porod

O samotném procesu narození vyvstává mnoho otázek a mylných představ. Například:

Dodávka bude povinná.

Ne, vždy tomu tak není. Gynekologové se snaží připravit matku na porod co nejvíce pomocí přirozeného porodního kanálu. Některé skupiny infikovaných těhotných žen jsou však náchylné ke komplikacím nebo předčasnému porodu. V takových případech bude dodání plánované císařské řezy spojeno s nejmenším rizikem přenosu viru na novorozence.

Pokud je tedy poloha plodu v děloze správná, je celkový stav uspokojivý a jaterní indexy:

 • aspartátaminotransferáza,
 • alaninaminotransferáza,
 • přímý a nepřímý bilirubin,
 • gama glutamyltransferáza,
 • alkalická fosfatáza atd.

normální, pak se není čeho bát.

Porod se musí uskutečnit při pozorování (odděleně od všech).

Většina těhotných žen se po diagnostikování začne obávat, že k jejich porodu dojde na uzavřeném a karanténním oddělení. Ale takové myšlenky nemají nic společného s realitou, protože nakažené ženy (bez jakýchkoli doprovodných komplikací) rodí v běžné nemocnici.

Hepatitida C během těhotenství: důsledky

Jak již bylo zmíněno, správné těhotenství vás může udržet zdravé.

Jak se však může nemoc projevit, pokud se nebudete řídit doporučeními lékařů a nepřijmete předepsanou léčbu?

Může mít mnoho negativních účinků na organismus, které virus způsobuje. Nejhorší důsledky toho, že se neléčí, jsou:

Hepatitida C během těhotenství, důsledky pro dítě

Hlavním problémem pro rodiče je samozřejmě zdraví budoucího dítěte.

Riziko infekce je vyšší, čím vyšší je hladina protilátek v mateřské krvi a čím více jsou těhotenské komplikace spojeny.

Dítě je považováno za nakažené, pouze pokud:

 • V krvi dítěte je opakovaně stanoven vysoký titr protilátek po dvou letech věku.
 • Sérové ​​transaminázy dlouho nad normální úrovně.
 • Genotyp viru je totožný u matky i dítěte.

Při infikování může dítě trpět akutní a fulminantní hepatitidou.

Těhotenství po hepatitidě C. Je to možné?

Diagnóza hepatitidy C není věta. Pokud byla antivirová terapie účinná, pak šest měsíců po jejím dokončení můžete bezpečně naplánovat druhou koncepci.

Těhotenství po léčbě hepatitidy C je vždy přísně v souladu s lékařem.

Léčebné metody

Hepatitida není léčena během březosti a laktace..

Problém je v tom, že antivirová léčiva, která jsou účinná proti hepatitidě C (interferon-a, ribavirin, viferon), nejsou indikována k léčbě těhotných žen..

Mnoho matek se zdrží nadměrného léčení antivirových léků následnou léčbou. Naštěstí již byla vynalezena nová generace drog. Jsou to indičtí generici. Jsou to cenově dostupné analogy drahých léků. Zároveň však zůstávají co nejvíce:

Například léky jako Sofosbuvir, Daclatasvir, Ledipasvir a Velpatasvir.

Shrnout

Pokud jste během těhotenství našli hepatitidu C, co nejdříve se obraťte na svého porodníka-gynekologa. Díky moderním metodám léčby hepatitidy je riziko vzniku akutního procesu a komplikací výrazně sníženo.

Hepatitida C a těhotenství

Poprvé onemocněl virus virem hepatitidy C před 300 lety člověk. Dnes je tímto virem infikováno asi 200 milionů lidí (3% z celkové populace Země). Většina lidí ani podezření na přítomnost nemoci nemá, protože jsou skrytými nosiči. U některých lidí se virus množí v těle několik desetiletí, v takových případech mluví o chronickém průběhu nemoci. Tato forma onemocnění je nejnebezpečnější, protože často vede k cirhóze nebo rakovině jater. Infekce virové hepatitidy C se zpravidla vyskytuje v mladém věku (15–25 let).

Ze všech známých forem je nejzávažnější virová hepatitida C..

Metoda přenosu probíhá z člověka na člověka krví. K infekci často dochází v lékařských zařízeních: během operace, během krevní transfúze. V některých případech je možné nakazit domácími prostředky, například injekční stříkačkou od drogově závislých. Sexuální přenos ani infikovaná těhotná žena na plod nejsou vyloučeny.

Příznaky hepatitidy C

U mnoha infikovaných se nemoc po dlouhou dobu necítí. Současně tělo podstoupí nevratné procesy vedoucí k cirhóze nebo rakovině jater. Pro takovou zákeřnost se hepatitida C nazývá také „milující zabiják“..

20% lidí si stále všimne zhoršující se zdravotní stav. Cítí se slabí, snížený výkon, ospalost, nevolnost, snížená chuť k jídlu. Mnoho z nich zhubne. Lze také zaznamenat nepohodlí v pravé hypochondrii. Někdy se nemoc projevuje pouze bolestmi kloubů nebo různými kožními projevy..

Detekce viru hepatitidy C krevním testem nepředstavuje žádné potíže.

Léčba hepatitidy C

V současné době neexistuje žádná vakcína proti hepatitidě C, ale je možné ji vyléčit. Všimněte si, že čím dříve je virus detekován, tím větší je šance na úspěch..

Pokud je těhotná žena nakažena virem hepatitidy C, musí být vyšetřena na přítomnost charakteristických příznaků chronického onemocnění jater. Po narození dítěte se provede podrobnější hepatologické vyšetření..

Léčba hepatitidy C je složitá a hlavní léky používané v léčbě jsou antivirové.

Virová hepatitida C a těhotenství: je možné porodit zdravé dítě

Podle lékařských statistik, které berou v úvahu pouze registrované případy HCV, přesahuje počet lidí s takovým virovým onemocněním jater 300 milionů. Podle neoficiálních údajů se však toto číslo blíží k miliardě lidí. Až 60% všech lézí jater je spojeno s chronickou infekcí HCV. Navíc patologie ve většině případů postihuje lidi ve věku 16–36 let - fyzicky aktivní, plodný věk.

V důsledku toho je takový problém, jako je virová hepatitida C a těhotenství, mimořádně akutní, zejména vzhledem k častým případům pozdní diagnostiky a nemožnosti cílené terapie v období těhotenství..

Brzy po početí nastává fyziologická inhibice produkce protilátek a replikace viru (pokud již došlo k infekci). Hladina specifických imunoglobulinů vůči HCV v prvním trimestru je tedy nižší než práh citlivosti mnoha používaných testovacích systémů. Proto jediná studie o hepatitidě C v počátečních stadiích těhotenství není významná.

Vysoká pravděpodobnost infekce je způsobena snížením imunitní obrany matky při vývoji plodu. To vytváří optimální podmínky nejen pro infekci, ale také pro rychlou replikaci viru. Z tohoto důvodu se provádí opětovné vyšetření hepatitidy C u těhotných žen blíže k datu narození (obvykle 28–32 týdnů, před nástupem na mateřskou dovolenou)..

Během vývoje plodu nepodceňujte fyziologickou zátěž jater. K neutralizaci životně důležitých produktů dítěte a poskytnutí plastového materiálu jsou mobilizovány všechny funkční rezervy orgánu. Objem cirkulující krve se zvyšuje o 40%, zvyšuje se produkce mnoha biologicky aktivních látek - zejména estrogenu a progesteronu. Během tohoto období, abnormální parametry jaterních testů, někteří lékaři vnímají jako přizpůsobení těla novému stavu.

Maximální četnost detekce HCV u těhotných žen je uvedena v rizikových skupinách. Kombinace HIV a hepatitidy C během těhotenství je tedy zaznamenána v 54% případů.

Dříve byl povinný test ELISA na poškození virových jater předepsán pouze určitým kategoriím žen:

 • krevní transfúze (do roku 1992, kdy existovaly přesné metody detekce viru hepatitidy C v biologickém materiálu);
 • s průvodním HIV a / nebo hepatitidou B;
 • závislý na intravenózním užívání drog;
 • infikování virových partnerů virem;
 • pravidelně podstupující hemodialýzu;
 • po transplantaci orgánů atd..

V současné době je výzkum povinný pro všechny, aniž by byly brány v úvahu rizikové skupiny nebo sociální postavení. Ale i v zemích s rozvinutým systémem zdravotní péče je hepatitida C detekována pouze v 1/3 případů před těhotenstvím. Ve velké většině se diagnóza provádí po početí, kdy účinná antivirová terapie není možná vzhledem k vysokému riziku vyvíjejícího se plodu.

Prenatální diagnostika HCV

Stávající protokoly zahrnují úplný popis jak načasování, kdy se má testovat na hepatitidu C, a seznam doporučených diagnostických metod. V současné době se používají dva hlavní typy studií - molekulární a sérologické. První z nich je určen k detekci RNA viru hepatitidy C, druhý je určen k detekci protilátek uvolněných při vstupu HCV do těla.

V klinické laboratoři se imunoglobuliny stanoví enzymaticky vázaným imunosorbentovým testem (ELISA) v plazmě nebo séru. V roce 2017 se však na farmaceutickém trhu objevily rychlé testy na stanovení protilátek proti HCV v lidských slinách. Potvrzením pro diagnostiku ELISA je studie metodou rekombinantního imunoblotu (RIBA). Specifičnost dnes používaných testovacích systémů dosahuje 90%.

Pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) se stanoví přítomnost HCV (kvalitativní analýza) i úroveň virémie (kvantitativní detekce). Specifičnost této výzkumné techniky přesahuje 97%, což z PCR činí jednu z nejspolehlivějších metod diagnostiky hepatitidy C u všech kategorií pacientů. Falešně pozitivní analýza je možná pouze v případě chyby laboratorního technika nebo kvality zařízení.

Moderní testovací systémy používané pro formulaci polymerázové řetězové reakce umožňují stanovení HCV RNA na úrovni 10–50 IU / ml (s vysoce kvalitní PCR) a 25–7 IU / ml pro kvantitativní hodnocení virové zátěže. Některé vysoce citlivé metody vám umožňují okamžitě identifikovat ukazatele virémie a obejít fázi kvalitativního stanovení přítomnosti viru hepatitidy C.

Po potvrzení diagnózy je genotypizace povinná. V ojedinělých případech (méně než 5% těhotných žen) však není možné stanovit typ HCV.

Po potvrzení diagnózy se lékař rozhodne provést jaterní biopsii.

Manipulace se provádí v bezpečné anestezii plodu, ale podle přísných indikací. Tyto zahrnují:

 • neschopnost určit čas infekce;
 • HCV genotypy charakterizované rychlou progresí a rizikem komplikací;
 • nedostatek informací o neinvazivních diagnostických metodách (elastometrie, ultrazvuk);
 • podezření na hepatocelulární karcinom;
 • touha ženy po provedení biopsie.

Studii je vhodné provést před terapií. Identifikace patologií, jako je steatóza, hromadění železa, nezasahuje do jmenování antivirových léků, ale určuje další prognózu vývoje patologie. Pokud je zjištěna cirhóza nebo rakovina jater, je rozhodnuto o bezpečnosti udržení těhotenství (jak pro ženu, tak pro dítě).

Metody přenosu a riziková skupina

Hlavní cestou přenosu infekce HCV je přímý kontakt s infikovanou krví nebo sušenými kapkami (virus zůstává životaschopný až 4 dny). Méně často se nemoc přenáší pohlavním stykem a je téměř nemožné nakazit se běžnými polibky.

Ohroženy jsou tyto kategorie žen:

 • zdravotnický personál, který je v neustálém kontaktu s krví;
 • závislý na injekcích drog;
 • nesrozumitelný pohlavní styk;
 • manželky nebo obyvatelé infikovaných pacientů;
 • podrobeny častým invazivním lékařským postupům.

Analýza hepatitidy C je však povinnou součástí vyšetření, kterým prochází každá těhotná žena..

Příznaky a příznaky

Jeden z nejčastějších projevů HCV je:

 • astenický syndrom se vyskytuje téměř u všech žen v poloze, ale často se tento příznak považuje za přirozený projev těhotenství a nesouvisí se základním onemocněním;
 • dyspeptický syndrom (zaznamenáno ve 40-50% případů);
 • hepatosplengomegaly (nalezené u 35–40% pacientů), někdy je tento syndrom způsoben dědičností;
 • zvýšené hladiny jaterních enzymů a bilirubinu (zaznamenané v 50–52% případů);
 • cholestáza s průvodními poruchami trávení (vyskytuje se u 20–25% pacientů).

U některých pacientů však hladina ALT a bilirubinu zůstává po celou dobu těhotenství v normálních mezích. Extrahepatické projevy HCV během těhotenství obvykle zahrnují antifosfolipidový syndrom a smíšenou kryoglobulinémii.

Pokud testy prokázaly hepatitidu C během těhotenství, naznačují následující laboratorní příznaky nepříznivou prognózu:

 • hemoragický syndrom;
 • otok
 • ascites;
 • zvýšení koncentrace celkového bilirubinu na 200 μmol / l nebo více;
 • snížení hladiny celkového proteinu a dalších ukazatelů metabolismu bílkovin;
 • snížení protrombinového indexu (až o 50% nebo méně) a fibrinogenu.

Při identifikaci takových příznaků a příznaků potřebuje žena neustálé sledování stavu, kontrolu životně důležitých parametrů plodu. Pokud je riziko komplikací příliš vysoké a vyžaduje okamžitou léčbu, rozhodněte o možnosti ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Chyby analýzy

Někdy během těhotenství je ELISA pozitivní, ale to neznamená vždy přítomnost infekce u matky. Během období přenášení dítěte je práce lidského imunitního systému kompletně přestavěna, začíná uvolňování specifických proteinů, které zkreslují data enzymového imunotestu.

Pozitivní ELISA proto vždy vyžaduje potvrzení a další diagnózu. Pro vyloučení infekce během těhotenství nebo před početí je metodou stanovení polymerázové řetězové reakce předepsána kvalitativní a kvantitativní studie.

Detekce HCV během PCR je téměř 100% potvrzením diagnózy. V tomto případě je nutné provést testy na různé doprovodné patologie, posoudit stav jater. Při minimální virové zátěži lze těhotenství zachovat.

Mohu otěhotnět s hepatitidou C

Ženy s diagnostikovanou infekcí HCV jsou často dotazovány lékařem, zda mohou otěhotnět s hepatitidou C. Podle experimentů na zvířatech a na základě klinických zkušeností HCV neovlivňuje plodnost ženy. Riziko spontánního potratu v raných stádiích je však 20%.

Ale s ohledem na negativní dopad nemoci na formaci dítěte, nedostatek adekvátních metod léčby a kontroly replikace patogenu během vývoje plodu, odpověď na otázku je, že můžete naplánovat těhotenství s hepatitidou C, negativní. V současné době existují příležitosti k efektivní léčbě HCV a průběh léčby obvykle netrvá déle než 24 týdnů.

Pokud po šesti měsících a poté 48 týdnech po ukončení léčby vysoce kvalitní PCR potvrdí nepřítomnost viru v těle, lze eliminovat nepříjemné následky pro plod a ohrožení zdraví samotné ženy. V tomto případě je možné bezpečné těhotenství..

Je bezpečné si představit, že její manžel má HCV

Měli byste se také zdržet plánování těhotenství, pokud je u vašeho partnera diagnostikována infekce HCV. Sexuální přenos viru je nepravděpodobný, ale možný, takže při používání sexu musíte použít kondom. Pokud těhotenství nastane u muže s hepatitidou C, krev je darována na HCV pomocí ELISA a PCR.

Pokud žena nenalezla virus, je nutné dodržovat nejpřísnější preventivní opatření pomocí bariérových metod antikoncepce během pohlavního styku a ochrany před náhodným požitím kontaminované krve do těla. Mužovi je předepsána antivirová terapie a příslušné studie k posouzení stavu jater. Hepatitida C u manžela a těhotenství je plně kompatibilní za předpokladu, že žena a dítě jsou po porodu chráněny před infekcí.

Vlastnosti průběhu hepatitidy C během těhotenství

K hepatitidě typu C během těhotenství obvykle dochází se závažnými klinickými příznaky v důsledku zvýšené zátěže jater. Žena má obvykle stížnosti na extrémní únavu a zažívací potíže. Stejné projevy se však u těhotné ženy považují za zcela normální. Pokud však dojde k rozvoji astenického syndromu, slabosti a poruch spánku, je to důvod k podezření na hepatitidu C..

Chronická forma

Chronická hepatitida C je diagnostikována mnohem častěji. Obvykle nemoc probíhá v anicterické formě. Jediným charakteristickým znakem HCV je často neustálý pocit únavy a únavy. Po jídle „těžká“ jídla (uzená masa, mastná jídla, smažená jídla) dochází k matné bolesti nebo pocitu plnosti v pravé hypochondrii. Poruchy stolice jsou často zaznamenány..

Akutní forma

Akutní období infekce HCV u těhotných žen se může objevit na pozadí těchto příznaků:

 • žloutenka (vyskytuje se ve 20% případů po inkubační době 1–2 týdny);
 • astenovegetativní syndrom;
 • únava
 • slabost;
 • dušnost a silný srdeční rytmus při nejmenším fyzickém namáhání;
 • snížená chuť k jídlu;
 • nevolnost;
 • zvracení
 • periodické epizody horečky do 37,5–38 °;
 • nepohodlí ve správné hypochondrii.

Možné jsou také příznaky cholestázy - změna barvy moči a stolice, říhání s chutí hořkosti v ústech. Intenzita klinických příznaků se zvyšuje při nedodržování přísné stravy, konzumace alkoholu, a to i v malém množství.

Dopravce

V současné době se termín „nosič“ virové hepatitidy C prakticky nepoužívá. Často se používá ke stanovení latentního průběhu HCV, to znamená bez výrazných klinických symptomů. Tato forma onemocnění je charakterizována pomalým vývojem komplikací z jater nebo nepřítomností změn ve struktuře jaterního parenchymu.

Ale těhotenství během přepravy je faktorem, který vyvolává nástup aktivní replikační fáze viru. V 60% případů je však u žen diagnostikována HCV během testů, které jsou podávány ve fázi registrace na gynekologické konzultaci. S vysokou pravděpodobností začne patologie postupovat, což může negativně ovlivnit průběh těhotenství i nitroděložní vývoj plodu..

Může být virus přenesen na plod

Na otázku, zda je infekce HCV přenášena z matky na dítě, lékaři nedávají jasnou odpověď. Zděděním virus nepřechází na novorozence. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že hepatitida C nemůže být přenášena vertikálně. Jiní poskytují údaje z klinických experimentů, v souladu s výsledky, u nichž je pravděpodobnost infekce plodu in utero 3 až 10%.

Hepatitida C je přenášena na dítě během těhotenství za přítomnosti následujících rizikových faktorů (uvedených v tabulce):

HIV koinfekceSoučasná přítomnost viru lidské imunodeficience zvyšuje pravděpodobnost vertikálního přenosu HCV 2-3krát. Léky pro antiretrovirovou terapii jsou předepisovány k prevenci infekce.
Virové zatíženíU nízké virémie je pravděpodobnost intrauterinní infekce minimální. Při vysoké virové zátěži se riziko vertikálního přenosu významně zvyšuje. Informace o možnosti změny parametrů virémie v závislosti na délce těhotenství však nestačí. Existují údaje z lékařských studií, které ukazují na zvýšení virové zátěže ve 3. trimestru. V jiných zdrojích byly pozitivní výsledky PCR pozorovány brzy po početí u 37% žen, ale na konci těhotenství byla negativní PCR získána u 18% pacientů
Injekční užívání drogAsociální životní styl snižuje dodržování terapie, vytváří podmínky pro připojení dalších virových infekcí
Doba březostiNeexistují žádné údaje potvrzující závislost rizika infekce na době narození
Pohlaví dítětePodle lékařských statistik jsou dívky infikovány 2krát častěji než chlapci. Stejná data byla získána při studiu statistik nitroděložního přenosu HIV. Přesný mechanismus této závislosti není znám.
Technika doručeníSnížení kontaktu dítěte s matkou kontaminovanou krví také snižuje pravděpodobnost infekce. Přítomnost hepatitidy C (bez koinfekce HIV) však není pro císařský řez přísnou indikací, ale důrazně se doporučuje chirurgické dodání
Porodnické manipulace během těhotenstvíPravděpodobnost přenosu HCV na plod se zvyšuje při použití porodních kleští během porodu, při provádění amniocentézy (vpich močového měchýře pro diagnostické účely)
KojeníPřes kontroverzní údaje z klinických studií se hepatitida C nevztahuje na infekce přenášené laktací. Podle odborníků je infekce pravděpodobnější, pokud byla během těhotenství nebo s vysokou virovou zátěží nalezena akutní forma HCV. Lékaři také věnují pozornost rozdělování krve z trhlin v bradavkách, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost infekce

Dědičnost hepatitidy C není možná. Takový termín se používá pro geneticky stanovené patologie. Existuje však riziko vertikálního přenosu.

Léčba nemoci během těhotenství

Po obdržení pozitivních výsledků testu se mnoho žen zajímá, jak léčit hepatitidu C během těhotenství. Efektivní a zároveň bezpečné pro fetální vývojové metody terapie HCV však neexistují. Přímo působící antivirová léčiva předepsaná ve standardních protokolech jsou během těhotenství kontraindikována kvůli nedostatku údajů o klinické bezpečnosti. Některá léčiva v pokusech na zvířatech vykazovala výrazné teratogenní a embryotoxické účinky..

Proto je hepatitida C léčena symptomaticky během těhotenství. Jmenování hepatoprotektorů (syntetických i fytopreparátů na bázi přírodních složek) je povinné. Jsou také uvedeny antioxidační terapie a vitamínové komplexy pro prevenci placentární nedostatečnosti..

V žádném případě však nelze vybrat vhodné léky podle recenzí na fórech nebo na základě rady blízkých. Léčba HCV během porodu dítěte by měla být prováděna pouze lékařem na základě anamnézy, možné zátěže dědičnosti a výsledků klinických studií..

Porod a HCV

Pokud je u ženy diagnostikována hepatitida C, těhotenství a porod by měla být sledována zkušeným lékařem. Během klinických hodnocení odborníci shromažďovali informace o tom, co je HCV pro ženu a dítě nebezpečné jak v období nitroděložního vývoje, tak po narození.

Lékaři došli k závěru, že riziko vertikálního přenosu nepřesahuje 7–10% nebo dokonce méně, pokud je virus detekován ve 3. trimestru a počet kopií HCV RNA je malý. Ale diagnostikovat dítě je možné až po porodu, takže úkolem lékařů je minimalizovat kontakt novorozence s krví infikované matky.

Hepatitida C, těhotenství a porod jsou celkem kombinované, lze zabránit infekci novorozence, ale všechny pokyny lékaře je třeba pečlivě dodržovat. Důrazně doporučujeme ženě, aby souhlasila s doručením císařským řezem. Současně je zdravotnický personál, neonatologové upozorněni na riziko infekce.

Vliv hepatitidy C na těhotenství je stanoven během pravidelných testů a vyšetření, které lékař předepisuje pacientovi. Při vysokém riziku nitroděložní hypoxie, rozvoji gestózy, placentární nedostatečnosti a dalších komplikací se doporučuje předčasné porodu, aby se zabránilo nezvratným malformacím dítěte.

Kojení

Nebylo zcela prokázáno, zda se virus vylučuje do mateřského mléka. Podle některých klinických studií provedených v Evropě a Německu je pravděpodobnost infekce přítomna, ale nepřesahuje 0,8-0,95%. Avšak v počátečním období laktace u žen se na bradavkách často objevují praskliny a každé krmení je doprovázeno uvolňováním krve - hlavním zdrojem infekce..

Jakmile tedy žena s hepatitidou C otěhotní, je varována před vyloučením laktace a převodu dítěte na umělé krmení ihned po narození. Kromě toho, pokud je HCV nalezen po početí, je po porodu předepsána antivirová léčba, což je také neslučitelné s kojením..

Možné komplikace a důsledky pro dítě

Pokud je během těhotenství diagnostikována hepatitida C, je možné posoudit důsledky pro dítě a poškození těla až po porodu. U všech dětí narozených infikovaným ženám se v krvi nacházejí mateřské imunoglobuliny, které vstupují do placentárního krevního řečiště. Provádění diagnostických testů pomocí ELISA proto není indikativní.

Navíc protilátky proti HCV mohou přetrvávat až jeden a půl roku, a to není známkou infekce. V současné době probíhají klinické studie týkající se toho, zda plod chrání mateřské imunoglobuliny před intrauterinní infekcí..

Diagnóza hepatitidy C u kojence se provádí ve věku 3 a 6 měsíců polymerázovou řetězovou reakcí. Nezapomeňte znovu provést analýzu bez ohledu na výsledek. ELISA je vhodná u dětí starších než jeden a půl roku.

Při infekci v perinatálním období se často vyvíjí chronická hepatitida C, charakterizovaná latentním latentním průběhem. Extrahepatické projevy se vyskytují velmi zřídka. Virová aktivita je nízká, histologické změny v jaterní tkáni jsou zanedbatelné.

Informace o dlouhodobé prognóze hepatitidy C u dětí infikovaných během vývoje plodu nebo během porodu nejsou k dispozici. Předpokládá se, že cirhóza, stejně jako další stádium komplikací - hepatocelulární karcinom, se vyskytuje v dospělosti. Průběh nemoci je však zhoršen koinfekcí jinými typy hepatitidy. Proto je očkování povinné.

Je velmi důležité sledovat průběh léčby infekce HCV u ženy, aby nedošlo k infekci dítěte v období po porodu..

Prevence infekce během těhotenství

Během těhotenství musí žena podstoupit řadu testů a podstoupit mnoho studií, včetně invazivních. Aby se zabránilo infekci, je nutné sledovat sterilitu a používání nástrojů na jedno použití. Doporučujeme také zdržet se návštěvy kosmetických salonů a používat vlastní nástroje pro manikúru a / nebo pedikúru..

Období těhotenství není vhodné pro experimenty s tetováním, náhodným pohlavním stykem. Je přísně zakázáno používat hygienické potřeby jiných osob (břitvy, pinzety, epilátory atd.). Měli byste také navštívit osvědčené stomatologické ordinace, kde je věnována patřičná pozornost pravidlům asepse..

Hepatitida C a těhotenství

Hepatitida C a těhotenství nejsou trestem, který vede k potratu nebo úplnému odmítnutí mít děti. Jedná se o poměrně časté onemocnění nastávajících matek, které se dobře hodí pro konzervativní léčbu..

Hlavním důvodem výskytu takového jaterního onemocnění u žen v období porodu dítěte je penetrace patogenu do těla a vliv některých predispozičních faktorů.

Projevy klinického obrazu se prakticky neliší od příznaků nemoci u ostatních lidí. Za hlavní příznaky se považuje hořká chuť v ústní dutině, bolest pod pravým žebrem a získání nažloutlé kůže..

Diagnóza vyžaduje komplexní cestu, ale je založena na laboratorních vyšetřeních. Léčba se provádí pouze konzervativními metodami, včetně přijímání schválených léků a pozorování šetrné stravy.

Etiologie

Příčinou tohoto onemocnění je HCV virus, který obsahuje RNA genom a patří do rodiny flavivirů. Za hlavní cestu pronikání patogenů se považuje krev. Zdravý člověk se může nakazit bez ohledu na formu onemocnění v nosiči.

Proniknutí viru může nastat během:

 • krevní transfúze - v poslední době je takový faktor nejběžnější, protože dárcovská krev a plazma jsou povinně kontrolovány na přítomnost patogenu;
 • mít sex bez kondomu s nosičem viru;
 • náhodné nebo úmyslné použití stříkačky s infikovanou osobou;
 • návštěvy u zubaře nebo manikúry - v tomto případě hraje roli nezodpovědnost ostatních lidí, kteří nástroje dezinfikovali;
 • nedodržování standardů osobní hygieny. To může zahrnovat použití zubního kartáčku nebo holicího strojku s hepatitidou C;
 • profesní činnost - pokud je žena nucena v práci neustále kontaktovat krev.

Vezměte prosím na vědomí, že virus není přenášen:

 • s kašlem nebo kýcháním - i když je výboj na kůži těhotné ženy;
 • prostřednictvím potřesení rukou a objetí;
 • použitím stejného ručníku, žínku nebo příborů;
 • při sdílení jídla nebo pití nápojů z jednoho jídla;
 • když mluvíte nebo líbáte.

Hlavní rizikovou skupinou jsou ženy, které:

 • v období porodu dítěte si injekčně podávají omamné látky;
 • měl operaci v minulosti;
 • práce ve zdravotnických zařízeních;
 • nakažené virem HIV;
 • trpí jinými onemocněními jater;
 • potřebují hemodialýzu;
 • mít promiskuitní a nechráněný sexuální život, i když je těhotná.

Navzdory tak velkému počtu predispozičních faktorů hepatitida C během těhotenství ve většině případů neovlivňuje proces porodu dítěte. Navíc existuje vysoká šance na zdravé dítě.

Z toho vyplývá, že hepatitida C, těhotenství a porod jsou kompatibilními pojmy.

Klasifikace

Stejně jako u jiných lidí se hepatitida C u těhotných žen vyskytuje v několika formách, v závislosti na klinickém obrazu patologie. Toto onemocnění je tedy rozděleno na:

 • akutní - velmi často probíhá, aniž by se projevovaly jakékoli příznaky. Z tohoto důvodu si žena nemusí ani dlouho uvědomit, že je nosičem virů. Klinické projevy se začínají projevovat pod vlivem určitých faktorů;
 • chronický - je vytvářen na pozadí ignorujících symptomů a předčasného léčení akutní formy;
 • komplikované - charakterizované výrazným zhoršením stavu pacienta v důsledku rozvoje závažných komplikací.

Akutní hepatitida C během těhotenství má několik možností:

 • žloutenka - doplněná známkami žloutenky;
 • anicteric - kromě hlavních příznaků nejsou pozorovány žádné další příznaky;
 • subklinický - liší se krátkodobou expresí nebo úplnou absencí symptomů. Stav těhotné ženy se nezhorší a samotné onemocnění je detekováno pouze změnami laboratorních vyšetření.

Symptomatologie

Inkubační doba hepatitidy C u těhotných žen se pohybuje od dvou týdnů do šesti měsíců a po dlouhou dobu je nemoc zcela asymptomatická. To se stává příčinou chronického onemocnění. Dalším faktorem ovlivňujícím chronizaci takového poškození jater je však to, že u slabšího pohlaví je imunitní systém potlačen.

Příznaky akutní fáze a exacerbace chronické mají stejné příznaky, mezi něž patří:

 • silná slabost a únava;
 • konstantní ospalost;
 • snížený výkon;
 • zhoršená chuť k jídlu;
 • nevolnost doprovázená zvracením;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • výskyt nepohodlí a bolesti v oblasti pod správnými žebry;
 • zvýšení teploty.

Nebezpečí nemoci spočívá v tom, že takové příznaky jsou často nastávající matky mylně považovány za projevy těhotenství, a proto jim prostě nevěnují pozornost. To vede ke skutečnosti, že pacienti sami vyvolávají vývoj komplikací.

Konkrétnější budou příznaky ikterického onemocnění, které vás nutí hledat kvalifikovanou pomoc. Podobné klinické projevy zahrnují:

 • pruritus a vyrážka nejasné etiologie;
 • získání kůže a viditelných sliznic žlutého odstínu;
 • změna barvy moči a stolice. První se ztmavne, zatímco druhý zbarví;
 • nažloutlý povlak jazyka;
 • vzhled bolesti a změna vzhledu velkých kloubů;
 • zvýšení objemu jater a sleziny;
 • ztráta váhy.

Nebezpečí chronické hepatitidy C je, že se často stává příčinou komplikací. Období porodu dítěte může vést k jeho aktivaci a intenzivnímu projevení příznaků. Jinak není hepatitida C těhotenstvím nijak ovlivněna.

Diagnostika

Aby byl klinický lékař schopen provést konečnou diagnózu, budou vyžadovány laboratorní a instrumentální vyšetření. Nejprve potřebuje lékař:

 • zpochybňovat budoucí ženu v porodu ohledně přítomnosti, prvního výskytu a intenzity projevu symptomů - to umožní pochopit, v jaké fázi onemocnění pokračuje;
 • studovat anamnézu a anamnézu pacienta - to je nezbytné k určení možné příčiny vzniku choroby;
 • provést fyzické vyšetření zaměřené na prohmatání přední stěny břišní dutiny, které pomůže identifikovat bolest a hepatosplenomegalii, ale v pozdním těhotenství je to docela obtížné. Kromě toho by měl lékař posoudit stav kůže a skléry a také změřit tělesnou teplotu ženy.

Laboratorní testy na hepatitidu během těhotenství zahrnují:

 • obecná a biochemická analýza krve;
 • krevní test na přítomnost protilátek proti patogenu hepatitidy C;
 • PCR - k detekci RNA viru;
 • spojený imunosorbentový test;
 • obecná analýza moči;
 • coprogram.

Z instrumentálních vyšetření povolených v období porodu dítěte je třeba zdůraznit:

 • Ultrazvuk břišních orgánů - naznačuje nárůst postiženého orgánu, nikoli však příčinu onemocnění;
 • biopsie jaterní tkáně - pro následné histologické studie k vyloučení onkologického procesu.

Stojí za zmínku, že u novorozenců jsou mateřské protilátky v krvi další rok. Z tohoto důvodu budou laboratorní testy ukázat falešně pozitivní test na hepatitidu u dítěte. Z toho vyplývá, že první a půl roku života dítěte nebude možné přesně diagnostikovat hepatitidu C.

Léčba

Odstranění příznaků a odstranění nemoci u těhotných žen se provádí pouze užíváním léků a dodržováním šetrné stravy..

Pro zastavení příznaků a zlepšení stavu pacienta je indikováno následující podání:

 • hepatoprotektory;
 • imunomodulátory;
 • vitamínové komplexy.

Dietní terapie hepatitidy C u těhotných žen se nebude lišit od terapeutické výživy jiných pacientů s podobnou diagnózou. Základem je dietní tabulka číslo 5 a ošetřující lékař pro infekční choroby poskytuje úplný seznam zakázaných a povolených produktů, přibližné menu a doporučení týkající se přípravy jídel..

Dobré výsledky lze dosáhnout pomocí tradičních receptur medicíny. Před zahájením takové léčby je však třeba se poradit se svým lékařem, aby nedošlo k rozvoji alergií u plodu. Taková terapie zahrnuje použití:

 • čerstvě vymačkané zeleninové šťávy, zejména mrkev;
 • med a mumie;
 • kukuřičné stigmy a hnus;
 • ostropestřec mariánský a heřmánek;
 • řebříček a hypericum;
 • přeslička a černá ředkev;
 • Highlander a dogrose;
 • elecampane a repeshka;
 • lopuch a šalvěj.

Komplikace

Nebezpečí takové choroby spočívá v tom, že může způsobit ženám fatální komplikace, včetně:

 • cirhóza jater;
 • hepatocelulární rakovina.

Kromě toho vede hepatitida C v některých případech k spontánnímu potratu.

Vertikální přenosová rychlost viru dosahuje deseti procent. Infekce dítěte je možná během:

 • smíchání mateřské krve s fetální krví v případě prasknutí placentárních cév;
 • styk s krví ženy v přítomnosti strukturálního poškození sliznic nebo pokožky dítěte přijatých v procesu porodu.

Prevence

Pro preventivní účely, výskyt podobného onemocnění u žen během těhotenství, musíte dodržovat následující pravidla:

 • zcela opustit závislost, zejména injekci omamných látek;
 • při práci s krví dodržujte všechna opatření;
 • mít pouze chráněný sex;
 • vyhnout se používání určitých položek s infikovanou osobou;
 • ujistěte se, že jsou lékařské a manikúrní nástroje důkladně dezinfikovány;
 • před početím projít komplexní diagnózou;
 • při nejmenší změně zdraví kontaktujte porodníka-gynekologa.

Otázka se týká všech pacientů s podobnou diagnózou - je možné porodit hepatitidou C? Odpověď bude pozitivní, ale způsob narození dítěte je vybrán individuálně. Je méně pravděpodobné, že se dítě nakazí císařským řezem.

Články O Neplodnosti