Hlavní Testy

Těhotná výměnná karta: při vydání a jak vyplnit

Doklad, který musí nastávající matka vždy nosit, je směnkou. Tato malá kniha obsahuje všechny informace, které lékařům pomohou určit stav těhotné ženy, pokud předčasně porodila nebo má jinou kritickou situaci..

Výměnná karta je brožura, ve které jsou uvedeny výsledky testů a stav těhotné ženy. Ztráta výměnné karty nic neohrožuje. Lze ji vždy znovu naplnit. Obecný certifikát je však jediným dokumentem, který nelze úplně obnovit..

Co je výměnná karta??

V různých městech a regionech se výměnná karta liší svým vzhledem (velikost, krásný design atd.), Ale její obsah je stejný pro všechny.

Výměnná karta někdy vypadá jako obyčejná kniha s prázdnými formuláři, někdy jako světlé brožury s reklamami na různé vitamínové přípravky nebo jednoduše vytištěné listy A4.

V každém případě musí být výměnná karta vždy s sebou. Za tímto účelem je lepší vybrat složku, do které bude samostatná složka vložena samotná karta, rodný list a další důležité dokumenty (například výpisy z nemocnice, fotokopie ultrazvuku, recepty a doporučení lékaře)..

Když to rozdají?

Těhotná žena začne vydávat výměnu již v 8. týdnu těhotenství. Podle různých zdrojů může být dokument předán na porodnici po dobu 22 týdnů, 28 týdnů nebo 30 týdnů. Důkazem toho je zvláštní vyhláška č. 50 ze dne 10. února 2003 „O zlepšení porodnické a gynekologické péče v ambulantních zařízeních“.

Toto omezení bylo zavedeno za účelem sledování vrozených malformací plodu a ukončení těhotenství bude považováno za předčasné narození..

Co by mělo být na výměnné kartě?

Výměnná karta se skládá ze tří částí - kupónů. Každý kupón odpovídá konkrétnímu období těhotenství nebo poporodnímu období.

Část 1. Informace o konzultacích těhotných žen

První část výměnné karty vyplňuje lékař z prenatální kliniky, kde je sledována nastávající matka. Tento kupón musí obsahovat níže uvedené položky:

1. F.I.O. těhotná.

2. Věk těhotné. Tato položka je důležitá, protože časná a pozdní těhotenství mohou způsobit určité komplikace..

3. Aktuální adresa bydliště - nezbytné v naléhavých případech, kdy můžete kontaktovat těhotnou ženu pouze prostřednictvím jejích příbuzných.

4. Operace (obecné a gynekologické), které žena podstoupila před těhotenstvím.

Zahrnuje také dětská, chronická a dědičná onemocnění..

5. Předchozí těhotenství a jejich rysy.

Pokud měla žena během předchozího těhotenství komplikace, bude každé další těhotenství sledováno se zvláštní péčí. Toto je nezbytné opatření k předcházení patologickým stavům: časná nebo pozdní toxikóza, hrozba potratů, anémie atd..

Pokud byl proveden císařský řez v průběhu předchozích narození, proběhne také následné narození.

6. Údaje o předchozích těhotenstvích a počtu narozených dětí.

7. Údaje o přerušení těhotenství: datum, doba přerušení těhotenství atd..

Tato informace umožní lékaři předpovídat možné zánětlivé procesy dělohy a dodatků, které mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod, a také způsobit potrat a komplikace po porodu..

8. Datum a období předchozího předčasného porodu. Tato data pomohou identifikovat důvody, proč těhotná žena měla tendenci k tomuto patologickému stavu..

9. Datum prvního dne poslední menstruace před těhotenstvím. To pomůže stanovit přibližný gestační věk..

10. Gestační věk při prvním přijetí na prenatální kliniku (LC). Tato informace je nezbytná pro to, aby lékař sledoval odpovědnost těhotné ženy za své vlastní zdraví a zdraví nenarozeného dítěte..

11. Počet návštěv na prenatální klinice. Průměrný počet návštěv je obvykle 10.

Po prvním přijetí na LCD by měla být další volební účast provedena po 7-10 dnech, aby se vyhodnotily výsledky testů a závěry jiných odborníků (otolaryngolog, zubař, oftalmolog, endokrinolog atd.)

Naplánujte si návštěvu LCD:

 • až 28 týdnů - 1krát za měsíc;
 • až 37 týdnů - dvakrát měsíčně;
 • po 37 týdnech - každých 7-10 dní.

Pokud má těhotná žena patologii, stává se to důvodem častějších návštěv LCD. Rozvrh je sjednáván individuálně..

12. Datum prvního pohybu plodu - informace ke stanovení odhadovaného data narození.

Je důležité vědět, že během opakovaných těhotenství se první pohyby a otřesy plodu cítí dříve než během prvního těhotenství.

13. Charakteristiky průběhu těhotenství. Zde zapisuji všechny odchylky a komplikace.

14. Velikost pánve. Pokud je alespoň jedno z pánevních měření méně než normální, je to příležitost zvážit to úzké, což může vést k obtížnému průchodu dítěte přes porodní kanál.

15. Hmotnost a výška při první návštěvě LCD.

Pokud má těhotná žena růst pod 150 cm, hrozí to deformace páteře a kyčelních kloubů v pozdním těhotenství a také to způsobí zúžení pánvových kostí.

Hmotnostní přírůstek po dobu delší než 40 týdnů je 10 až 11 kg.

16. Postavení plodu je důležitým ukazatelem pro řízení práce. Plod zaujímá konečné postavení po dobu 37–40 týdnů.

Poloha plodu může být podélná (normální), příčná nebo šikmá (patologie).

17. Prekurzor je část plodu, která nejprve prochází porodním kanálem. Způsob dodání závisí na povaze tohoto parametru..

18. Tlukot plodu. Podle frekvence a povahy srdečního rytmu plodu lze určit jeho stav. A v místě jeho naslouchání - umístění dítěte v lůně.

Pro dítě v děloze je srdeční frekvence 140 tepů za minutu. Tento indikátor je zobrazen na výměnné kartě po 32 týdnech.

19. Laboratorní testy. Tato položka je nejdůležitější pro nastávající matku: zde jsou uvedeny všechny testy na infekci HIV a AIDS, syfilis, hepatitidu B a C..

Bez těchto testů je těhotná žena považována za podmíněně infikovanou a nemůže být přijata na obvyklé mateřské oddělení, ale je přesměrována do zvláštního centra pro nakažené ženy v práci.

20. Rhesusův faktor. Pokud je těhotná žena detekována u těhotné ženy, její tělo bude dítě považovat za cizí a odmítne jej všemi možnými způsoby. Z tohoto důvodu může mít žena časté potraty v raných stádiích. Titr protilátky vám umožní zvolit optimální povahu těhotenství a porodu.

21. Krevní typ. Tento ukazatel je důležitý, pokud žena potřebuje krevní transfuzi..

Pokud mají matka a dítě různé krevní skupiny, u plodu se vyvine hemolytické onemocnění. Pokud má matka negativní Rh faktor, pak je nutné určit, který Rh faktor otce dítěte.

22. Klinická analýza moči a krve. Standardní postupy pro diagnostiku celkového stavu těhotné ženy.

Analýzy se provádějí při registraci ženy k registraci na LCD, 18 týdnů a 30 týdnů těhotenství.

Pokud se vyskytnou komplikace, provedou se další testy podle pokynů lékaře.

23. Analýza koagulačních faktorů: počet krevních destiček, protrombinový index, krvácení a doba srážení krve.

Tyto ukazatele jsou nezbytné pro přesnou předpověď možných komplikací porodního krvácení..

Analýzy se provádějí třikrát: během registrace, ve 22 nebo 24 týdnech a ve 32 týdnech těhotenství.

V období porodu dítěte se také dvakrát provede biochemický krevní test.

Špatné výsledky testů naznačují komplikace během těhotenství, nevyváženost potřebných látek v těle matky. Při každé návštěvě gynekologa se podává klinická analýza moči: 10krát (ideálně) při normálním těhotenství. Na výměnné kartě je zaznamenán pouze jeden indikátor - protein v moči (nepřítomnost proteinu je považována za normu).

24. Tampón z vagíny. Stejně jako u běžného vyšetření je tato analýza nezbytná pro včasnou detekci zánětů a infekčních chorob..

Jakákoli infekce může způsobit vrozené abnormality, porod a prodloužené zotavení matky v období po porodu.

25. Analýza stolice - odhalit helminthiázu a její včasné ošetření.

26. Datum inokulace stafylokokového toxoidu. Děje se to pouze v případě, že těhotná žena má dlouhodobý zánětlivý proces. Injekce (dávka 0,5 ml) se provádí subkutánně pod lopatkou po 32 týdnech, 34 týdnech a 36 týdnech těhotenství.

27. Krevní tlak (BP). Zvýšení krevního tlaku na 135/85 - první indikátor gestózy, který je doprovázen edémem a přítomností bílkovin v moči.

28. Počet navštěvovaných lekcí fyzikální terapie (cvičení cvičení).

Bohužel ne všechny kliniky a prenatální kliniky poskytují speciální výcvik pro nastávající matky, takže lékař může během těhotenství doporučit zvláštní nebo obecná cvičení pro pohybovou aktivitu.

29. Psychologická příprava matky na porod. Od 28 do 30 týdnů těhotenství vede porodník-gynekolog 10 speciálních tříd v ZhK.

30. Počet tříd navštěvovaných matkou školou. Podívejte se na problematiku péče o děti zde..

31. Datum vydání osvědčení o zdravotním postižení pro předporodní dovolenou. Tento doklad o mateřské dovolené se vydává po 30 týdnech těhotenství.

32. Odhadované datum narození (DA) se stanoví na základě různých parametrů.

33. Deník návštěv je plný, počínaje 32 týdny těhotenství.

34. Naplánujte přírůstek hmotnosti na celé těhotenství. Tento indikátor pomáhá předpovídat možné komplikace ve 3. trimestru a během porodu..

35. Přibližná hmotnost plodu. Ukazatel, který pomáhá určit taktiku práce. Je zapsána na výměnné kartě po 37 týdnech, kdy je těhotenství považováno za dlouhodobé.

36. Výsledky trojnásobného ultrazvuku: 10–14, 20–24 a 32–34 týdnů.

37. F. I. O. porodníka-gynekologa, který dohlíží na těhotenství, a jeho podpis.

Část 2. Informace o porodnici

Tento kupón je vyplněn na porodnici, kde přináší všechny rysy procesu porodu a raného poporodního období. Žena předává tyto informace na LCD.

Tato část výměnné karty obsahuje následující informace:

1. F. I. O. puerperas, její věk, adresa, datum přijetí na porodnici a datum narození.

Datum narození je uvedeno pro registraci rodného listu dítěte a v případě komplexních narození - pro přípravu dodatečného osvědčení o pracovní neschopnosti..

2. Charakteristiky procesu porodu: trvání, odchylky nebo komplikace u matky a dítěte. Narození byla přirozená nebo byl předepsán císařský řez az jakých důvodů.

3. Metoda anestezie: uveďte všechny údaje o metodách anestezie k identifikaci možných neurologických komplikací. Například: bolest páteře po spinální anestezii.

4. Charakteristiky průběhu raného poporodního období.

5. Datum propuštění z nemocnice. Také uvádějí, jaký den byl po narození dítěte. Toto období je ovlivněno obecným stavem matky a dítěte..

6. Zdravotní stav matky při propuštění.

7. Stav dítěte při narození, v nemocnici a při propuštění.

8. Hmotnost novorozence v prvních minutách života a při propuštění.

9. Růst dítěte při narození.

10. Potřeba puerper ve sponzorství. Někdy žena po propuštění z porodnice potřebuje doma porodníka-gynekologa.

11. Zvláštní poznámky. Tento sloupec udává počet dalších dnů, které se přidávají k vydanému listu zdravotního postižení pro předporodní dovolenou.

12. F. I. O. porodník porodnice a jeho podpis.

Část 3. Informace o novorozenci v porodnici

V tomto kuponu neonatolog uvádí informace o novorozenci, který dítě pozoruje od narození, a opravuje všechny jeho rysy a ukazatele. Žena by měla poskytnout informace z této části výměnné karty pediatrovi na dětské klinice.

Vstupenka se skládá z následujících položek:

1. F.I.O., adresa porodní matky, datum narození, jaké těhotenství bylo započítáno, jaký týden těhotenství byl narozen, informace o neúspěšných předchozích těhotenstvích (umělé nebo spontánní potraty, mrtvě narození).

2. Porod: svobodný nebo vícenásobný. U více dětí uveďte, jak se dítě narodilo.

3. Délka porodu, výskyt komplikací u matky a dítěte.

4. Použití anestezie (která metoda byla použita a jaká je její účinnost).

5. Charakteristiky raného poporodního období.

6. Den propuštění: uveďte, jaký byl den po narození.

7. Zdravotní stav matky při propuštění.

8. Pohlaví a výška novorozence, jeho hmotnost při narození a při propuštění.

9. Hodnocení novorozence na stupnici Apgar. Vezměte v úvahu výkon všech orgánů dítěte v 1 a 5 minutách života.

Maximální skóre je 10. Je určeno pediatrem nemocnice.

10. Okamžitě vykřikl novorozenec. To je reakce dítěte na poporodní období a indikátor jeho zdraví.

11. Revitalizace dítěte: jaká opatření byla přijata, jaká je jejich účinnost.

12. V který den života bylo dítě poprvé aplikováno na prsa v nemocnici.

13. Druh krmení: mateřské mléko, mléko nebo mléko dárce, umělé směsi.

Do výměnné karty se zadává pouze směs, na kterou není dítě alergické. Pokud je dítě kojeno nebo odebírá dárcovské mléko, uveďte důvody kojení.

14. Jaký den života spadl pupeční šňůra.

15. Nemoci dítěte v nemocnici: diagnostika, léčba, stav při propuštění.

16. Očkování proti tuberkulóze (v případě odmítnutí musí být uveden důvod).

17. Doporučení pro péči o novorozence.

18. Zvláštní poznámky.

19. Datum dokončení.

20. F. I. O. porodníka-gynekologa a pediatra nemocnice a jejich podpis.

Přejeme vám snadné narození a zdravá miminka!

Co je výměnná karta pro těhotenství??

Nikdo nebude tvrdit, že těhotenství je velmi důležité období v životě ženy. Jako každá jiná závažná záležitost, těhotenství musí být doprovázeno dokladem, a proto existuje výměnná karta. Zahrnutí všech důležitých údajů o těhotenství, porodu a novorozenci do jednoho dokumentu je pro výměnu karty..

Vydává se všem těhotným ženám na prenatální klinice, kde vyplňují potřebné údaje o stavu matky a nenarozeného dítěte. Tyto informace budou později užitečné v porodnici a dětské klinice. Správně a důkladně vyplněná výměnná karta pro těhotnou ženu umožní každému lékaři (nejen tomu, kdo těhotenství vede po konzultaci), držet krok s rysy porodu dítěte a po porodu se stane zdrojem informací pro novorozence porodnice a dětské kliniky.

Při vydání výměnné karty?

Toto je důležitý dokument pro každou těhotnou ženu vydaný místním lékařem z prenatální kliniky po dobu 22-23 týdnů. Právě v tomto intervalu se provádějí nejnovější diagnostické postupy pro přítomnost malformací plodu a v následujících týdnech bude ukončení těhotenství z důvodů považováno za umělé narození. Na některých předporodních klinikách je těhotná výměnná karta vydána po 28 týdnech. Stává se také, že výměnná karta se vydává dříve, například když nastávající matka vstoupí na patologické oddělení těhotných žen před termínem 22 týdnů..

Musíte také vědět, kdy podepsat výměnnou kartu ve vybrané nemocnici. Obvykle se obracejí k hlavnímu lékaři po dobu 34–36 týdnů.

Struktura výměny karet

Tento dokument se skládá ze tří hlavních sekcí, respektive vyplněných na předporodní klinice a na porodnici (o ženě v práci ao novorozenci). Uvažujme podrobněji každou sekci.

1. Informace vyplněné na prenatální klinice obsahují údaje o dříve se vyskytujících těhotenstvích a porodu, jakož i o vlastnostech současného porodu dítěte. Také na výměnné kartě lékař při každé návštěvě nastávající matky na konzultaci zapíše výsledek vyšetření a vyšetření. Všechny testy, které těhotná žena předloží, by se měly odrazit v této části výměnné karty. Tato část bude velmi důležitá, když těhotná žena vstoupí do nemocnice, a pokud žena neprošla nezbytnými vyšetřeními, půjde na specializované porodnické oddělení pro ženy v práci s infekcemi.

2. Informace o ženě v práci, vyplněné v porodnici. vyplňuje tuto sekci v porodnici popisující průběh porodu, vlastnosti poporodní periody a stav puerpera v době propuštění (v případě potřeby uveďte znaky pozorování). Tyto informace se předávají na prenatální kliniku a zaznamenávají se na ženskou kartu..

3. Informace o novorozence, vyplněné v porodnici. Tuto sekci vyplňuje také neonatolog (pediatr). Popisují průběh porodu, stav novorozence a v případě potřeby naznačují rysy pozorování. Tyto informace jsou předávány dětské klinice.

Informace na výměnné kartě

Protože se každá těhotná žena obává o své zdraví a vývoj dítěte, je lepší vědět, co přesně by mělo být na kartě výměny a kontrolovat vyplňování těchto údajů. Co by tedy mělo být uvedeno na výměnné kartě?

1. Na prenatální kliniku se zadávají tyto údaje:

 • Obecné informace (celé jméno, věk, adresa);
 • Minulá onemocnění (gynekologická i obecná), operace;
 • Funkce předchozích těhotenství a porodu (pokud existují). Pokud se dříve vyskytly problémy s průběhem těhotenství a porodu, je to příležitost k bližšímu pozorování těhotné ženy v tuto chvíli;
 • Počet těhotenství a dětí narozených na účet ženy a počet potratů;
 • Poslední menstruace (první den poslední plné menstruace) - je důležitá pro výpočet odhadovaného data narození (DA);
 • Počet návštěv těhotné prenatální kliniky. Existují normy pro návštěvy, podle nichž by v případě nekomplikovaných těhotenství měla být ošetřující lékař navštívena 10krát a při komplikovaném porodu dítěte je frekvence návštěv stanovována individuálně;
 • Vlastnosti průběhu tohoto těhotenství;
 • Velikost pánve, výška a hmotnost těhotné ženy při prvním vzhledu;
 • Pozice plodu. Konečně je určeno v pozdějších fázích (37–40 týdnů);
 • Fetální srdeční rytmus;
 • První pohyb plodu;
 • Datum zamýšleného narození;
 • Analýzy: screening na syfilis,, hepatitidu B a C (provedeno třikrát během těhotenství); analýza titru protilátek a v přítomnosti titru protilátek; obecné testy moči (při každé návštěvě) a krve (odebrané 3-4krát); analýza krevních typů; studie srážení krve (prováděné třikrát za těhotenství); stěr z vagíny, výkaly pro kontrolu přítomnosti vajíček červů;
 • Tabulka pro sledování krevního tlaku, která se kontroluje při každé návštěvě;
 • Poznámky k vedení tříd tělesné výchovy ak účasti na psychologických přípravných kurzech pro porod a mateřské školy;
 • U těhotných žen s chronickou nebo akutní stafylokokovou infekcí uveďte datum podání stafylokokového toxoidu, aby se zabránilo infekci novorozence;
 • Datum vydání dokladu o předčasné dovolené - osvědčení o invaliditě (vydané v týdnu).

2. V nemocnici jsou vyplněny následující informace:

 • Datum přijetí;
 • Datum narození;
 • Vlastnosti průběhu porodu, s uvedením délky a všech podrobností a komplikací;
 • Chirurgie během porodu (zda existoval císařský řez a co sloužilo jako důkaz);
 • Vlastnosti poporodní periody;
 • Stav dítěte (výška, porodní hmotnost, skóre Apgar);
 • Datum propuštění a stav matky a dítěte při propuštění;
 • Zvláštní poznámky (nutnost sponzorství matky, například k otázkám kojení) a případně také naznačují dny komplikovaného porodu přidané k předporodní dovolené.

3. Sekce výměnných karet pro dětskou kliniku obsahuje následující údaje:

 • Datum narození;
 • Jaké těhotenství se počítá, v jakém týdnu těhotenství se narodilo, jak skončila předchozí těhotenství;
 • Jednorázové nebo vícenásobné narození;
 • Vlastnosti porodu - trvání, komplikace, využití úlevy od bolesti;
 • Vlastnosti poporodní periody;
 • Datum propuštění z nemocnice;
 • Stav matky při propouštění;
 • Pohlaví, váha, výška dítěte při narození, skóre Apgar, ať už bezprostředně po narození vykřikl, byla opatření k oživení;
 • Když bylo dítě připevněno k prsu, na kterém je krmeno;
 • Zda dítě bylo nemocné nebo ne v nemocnici;
 • Přítomnost očkování proti tuberkulóze (BCG), pokud ne, pak důvody;
 • Zvláštní poznámky a doporučení.

Typ výměnné karty

Mnoho těhotných žen se zajímá, jak vypadá výměnná karta. Obvykle se jedná o brožuru ve formátu A5, do které se zadávají všechna potřebná data. Nepleťte si ji s velkou kartou A4, která je vyplněna lékařem a je vždy na prenatální klinice. Výměnná karta je v rukou těhotné ženy, a když jdete na LCD, měli byste ji vždy vzít s sebou.

Kdy a kde je vydán hlavní doklad budoucí matky - výměnná karta těhotné ženy?

K čemu je výměnná karta a k čemu je? Výměnná karta těhotné ženy je dokument vydávaný na prenatální klinice, který sleduje ženu při porodu dítěte.

Obvykle se vydává do pasu nastávající matky po dobu 8 týdnů. Těhotná žena však dostane ruce až za 22-23 týdnů.

To lze vysvětlit skutečností, že toto období je spojeno s posledním stadiem fetální diagnostiky přítomnosti vrozených malformací. Kromě toho je ukončení těhotenství po tomto období považováno za předčasné narození.

„Výměna“ se skládá ze tří částí

první díl

První obsahuje informace o konzultacích těhotných žen. Zde zadá doktorka prenatální péče, u které je žena registrována, všechny informace o funkcích těhotenství, stavu ženy, porodu, poporodní.

Tato část obsahuje následující informace:

 1. CELÉ JMÉNO. těhotná.
 2. Její věk (časná a pozdní těhotenství mohou být doprovázena různými problémy při porodu dítěte).
 3. Adresa, která je nezbytná v naléhavých případech, kdy je obtížné nebo nemožné kontaktovat těhotnou ženu, a je nutné zjistit potřebné informace od příbuzných nebo partnerů těhotné ženy..
 4. Obecné a gynekologické operace, které žena podstoupila. Infantilní, chronická a dědičná onemocnění jsou důležitá z důvodu jejich možného negativního dopadu na těhotenství, vývoj plodu a porod.
 5. Rysy předchozích těhotenství, porodu a období po porodu. Pokud dříve existovaly nějaké komplikace, je žena pečlivě sledována kvůli včasné detekci patologických stavů (časná nebo pozdní toxikóza, hrozba ukončení těhotenství, anémie). Při provádění císařského řezu v minulosti bude tentokrát s největší pravděpodobností doporučen chirurgický zákrok..
 6. Počet předchozích těhotenství, počet narozených dětí bude potřebný k předpovědi průběhu současného porodu.
 7. Počet případných potratů (rok operace, doba ukončení těhotenství). Tyto informace jsou nezbytné, aby lékař věděl o možném vývoji následků: zánětlivých onemocnění dělohy a jejích příloh. To může vést k potratu nebo předčasnému porodu, potratu a komplikacím během zotavení po porodu..
 8. Rok a období předčasného porodu, které ukazují tendenci těhotné ženy k určitým patologickým stavům.
 9. Datum prvního dne poslední menstruace, které pomůže určit přibližný gestační věk.
 10. Těhotenství při první návštěvě konzultace. Tyto údaje jsou potřebné pro výpočet data údajného narození. Na základě těchto informací lékař často vyvodí závěry o odpovědnosti těhotné ženy za její zdraví a zdraví nenarozeného dítěte..
 11. Počet návštěv. V normálním těhotenství - 10krát (po první návštěvě by se vzhled měl objevit po 7–10 dnech, aby se vyhodnotily výsledky analýz, závěry terapeutky a dalších odborníků: otolaryngolog, zubař, oftalmolog, endokrinolog, je-li to nutné). Až 28 týdnů - 1krát za měsíc, až 37 týdnů - dvakrát měsíčně a poté - každých 7-10 dní). Těhotenství spolu s patologií je váženým argumentem pro častější návštěvu porodníka-gynekologa. Četnost návštěv je stanovena individuálně.
 12. Datum prvního pohybu plodu pro výpočet odhadovaného data narození. Při opakovaném těhotenství se první třes cítí dříve, než když se dítě poprvé narodí.
 13. Vlastnosti průběhu těhotenství. Jakékoli komplikace ovlivňují průběh práce a období po porodu..
 14. Rozměry pánve. Pánev se považuje za úzkou, pokud alespoň jedno z měření není normální. V tomto případě existuje riziko komplikovaného průchodu dítěte (zejména velkého) porodním kanálem.
 15. Hmotnost a výška při prvním vzhledu. Růst pod 150 cm je plný deformace páteře a kyčelních kloubů. V důsledku toho se může pánev zužovat. Hmotnostní přírůstek za 40 týdnů v průměru 10 až 11 kg.
 16. Pozice plodu je důležitá pro řízení porodu. Plod zaujímá konečné postavení po dobu 37–40 týdnů. Poloha může být podélná, příčná a šikmá. První z nich je norma 2 a 3 - patologie, která zkomplikuje normální průchod dítěte porodním kanálem.
 17. Předchozí část - tato část plodu nejprve prochází porodním kanálem. Může to být hlava dítěte (šíje, obličej nebo koruna) nebo pánve (nohy nebo hýždě). Nejpříznivější prezentace je hlavní. Definice tohoto parametru umožňuje předvolit způsob doručení.
 18. Fetální srdeční rytmus. Podle frekvence a povahy je možné posoudit stav plodu (normou je jasný a rytmický tep až 140 tepů za minutu). Poslechem srdečního rytmu zjistíte polohu dítěte v děloze. Výměnná karta označuje srdeční rytmus plodu, počínaje 32 týdny.
 19. Laboratorní testy. To zahrnuje trojnásobnou kontrolu na infekci HIV, syfilis, virovou hepatitidu B a C (při registraci 30 a několik týdnů před DA).
 20. Rh faktor. U těhotné ženy s negativním Rhesus tělo vnímá plod jako cizí předmět, což vede k jeho anémii. A to je plné potratů, zastavení vývoje těhotenství. Titr protilátek umožňuje zvolit optimální taktiku těhotenství a způsob porodu.
 21. Krevní skupina. Při nekompatibilitě krevních skupin matky a plodu se u dítěte může vyvinout hemolytické onemocnění. Definice tohoto parametru je nezbytná i v naléhavých případech, kdy je zapotřebí urgentní krevní transfuze. Má-li žena negativní Rhesus, je nutné prokázat Rhesusovo spojení krve otce nenarozeného dítěte..
 22. Klinické testy moči a krve. Obecný krevní test se provádí 3-4krát po celou dobu těhotenství (pokud neexistují žádné komplikace): při registraci, 18 a 30 týdnů.
 23. Analýza koagulačních faktorů: krevní destičky, protrombinový index, doba krvácení a koagulace krve. Tato studie je nezbytná k objasnění možnosti komplikací při porodu v případě krvácení. Provádí se třikrát - během registrace, ve 22-24 a 32 týdnech. Biochemický krevní test se také podává během těhotenství dvakrát..

 • Datum podání stafylokokového toxoidu. Pokud těhotná žena trpí chronickým zánětlivým onemocněním, provádí se mikrobiologická studie, která identifikuje stafylokok, který je nebezpečný pro matku a dítě s komplikacemi při porodu a po porodu. Aby se zabránilo infekci novorozence ve 32, 34 a 36 týdnech, provádí se imunizace 0,5 ml stafylokokového toxoidu. Vstřikování se provádí subkutánně pod lopatkou..
 • Arteriální tlak. Zvýšení tohoto ukazatele na 135/85 může naznačovat rozvoj preeklampsie, zejména pokud se v moči vyskytuje otok a bílkoviny..
 • Počet cvičení fyzikální terapie (dnes je na klinikách mimořádně vzácné provádět takové školení, takže lékař může doporučit těhotná cvičení pouze během těhotenství, pokud je to samozřejmě možné díky stavu budoucí matky).
 • Psychologická příprava na porod. Od 28 do 30 týdnů vede porodnický gynekolog 10 přednášek na prenatální klinice.
 • Škola matek. Třídy zahrnují péči o děti. Na výměnné kartě uveďte počet navštěvovaných tříd.
 • Datum vydání listu zdravotního postižení pro předporodní dovolenou (napsáno 30 týdnů těhotenství.
 • Přibližné datum narození se stanoví na základě různých parametrů.
 • Hostující deník (dokončeno od 32 týdnů).
 • Tabulka hmotnostního přírůstku pro celé těhotenství. Tento algoritmus je důležitý pro predikci komplikací ve 3. trimestru a při porodu..
 • Přibližná hmotnost plodu k určení řízení porodu. Do výměnné karty se zadává, když je již těhotenství považováno za plné období - po 37 týdnech.
 • Výsledky trojnásobného ultrazvukového vyšetření: 10–14, 20–24 a 32–34 týdnů.
 • CELÉ JMÉNO. Těhotná porodnice-gynekologka a její podpis.
 • obsah ↑

  Druhá část

  Druhá část obsahuje informace o matce na porodnici. Je vyplněno v porodnickém oddělení před propuštěním ženy pro další přenos na prenatální kliniku.

  Zde jsou uvedeny podrobné údaje o průběhu porodu a stavu po porodu. To vám umožní zvolit správnou taktiku pro rehabilitaci ženy po porodu.

  1. F. I. O, věk, adresa, datum přijetí a datum narození. Ten je nutný při vydávání rodného listu dítěte av případě složitého porodu - k vystavení dodatečného osvědčení o invaliditě.
  2. Vlastnosti porodu (trvání, případné komplikace u matky a plodu).
  3. Uveďte, zda se jednalo o císařský řez a pro jakou indikaci.
  4. Metoda anestezie (zda byla použita, která a jaká byla její účinnost). To je důležité pro analýzu možných neurologických komplikací (bolest páteře) po spinální anestezii..
  5. Vlastnosti poporodní periody.
  6. Datum propuštění z nemocnice (jaký je den po narození dítěte). Stav matky a dítěte ovlivňuje stanovení této doby.
  7. Zdravotní stav matek při propouštění.
  8. Stav dítěte při narození, v nemocnici a při propouštění. Takové údaje jsou potřebné k analýze správnosti těhotenství..
  9. Váha novorozence v prvních minutách života a při propuštění.
  10. Růst dítěte při narození.
  11. Potřeba sponzorství matky. Někdy může žena po propuštění potřebovat radu od porodníka-gynekologa doma..
  12. Zvláštní poznámky. Tento sloupec obvykle udává počet dalších dnů do písemné formy postižení pro předporodní dovolenou.
  13. CELÉ JMÉNO. a podpis porodníka porodnice.

  Třetí část

  Třetí částí výměnné karty jsou informace o novorozenci v nemocnici. Za jeho dokončení je odpovědný odborník v dětském oddělení porodnické nemocnice.

  Informace o průběhu porodu a stavu dítěte se zadávají před propuštěním dítěte.

  Máma nebo její příbuzní musí tento kupon předat na dětskou kliniku, kde bude dítě následně pozorováno, během několika dnů po propuštění.

  1. F.I.O., adresa porodní matky, datum narození, jaký druh těhotenství, v jakém týdnu těhotenství se narodilo, informace o předchozích neúspěšných porodech (umělé, spontánní potraty, narození mrtvého plodu).
  2. Porod: jeden nebo více. Zaznamenává se, jak se dítě narodilo, pokud se narodilo vícekrát.
  3. Trvání porodních, mateřských a fetálních komplikací).
  4. Použití anestezie (pokud existuje, byla použita její účinnost).
  5. Vlastnosti poporodní periody.
  6. V jaký den po doručení?
  7. Zdravotní stav matek při propouštění.
  8. Pohlaví a výška novorozence, jeho hmotnost při narození a propuštění.
  9. Posouzení stavu dítěte při narození na stupnici Apgar. Zohledňuje se fungování orgánů a systémů dítěte po dobu 1 a 5 minut. jeho život. Maximální skóre je 10. Je určeno pediatrem nemocnice, který byl přítomen při narození.
  10. Okamžitě křičel novorozenec? To je indikátorem blaha dítěte v lůně a jeho reakcí na poporodní období.
  11. Proběhla revitalizační opatření a která?
  12. V jaký den života je dítě poprvé umístěno na hrudník v nemocnici?
  13. Druh krmení (prsa, mléko od matky nebo dárce). Použitá směs je označena, na které dítě není alergické. Pokud je dítě kojeno dárcovským mateřským mlékem, musí být uvedeny důvody..
  14. Který den života poklesla pupeční šňůra?
  15. Je indikováno, zda bylo dítě nemocné něčím v nemocnici.
  16. Diagnostika, léčba, stav při výboji.
  17. Očkování proti tuberkulóze (v případě selhání - je uveden důvod).
  18. Tipy pro péči.
  19. Zvláštní poznámky.
  20. Datum dokončení.
  21. CELÉ JMÉNO. a podpisy porodníka-gynekologa a pediatra nemocnice.

  Proč výměnná karta pro těhotnou ženu?

  Jedním z vašich hlavních dokumentů, spolu s politikou a pasem, během těhotenství bude „těhotenská výměnná karta“. Tento dokument byste měli mít vždy s sebou, zejména již v pozdních stádiích těhotenství, pro případ vyšší moci a skončíte v nemocnici nebo se jen cítíte špatně na ulici.

  Jedná se o speciální lékařskou formu, která dává lékařům představu o zdravotním stavu ženy a vývoji jejího těhotenství. Proč ji žena potřebuje a proč by se měla vzít všude? Pojďme mluvit o tomto dokumentu, pravidlech jeho plnění a údržby..

  Výměnná karta je speciální formulář vyvinutý ve specifické podobě, který je spuštěn, vyplněn, udržován a používán několika zdravotnickými zařízeními najednou. Obvykle se výměnná karta zřizuje, když je žena registrována a dohlížena na prenatální kliniku nebo na soukromé porodnické klinice, a potom bude nutné, aby lékaři při různých druzích konzultací, konzultací, dodatečných vyšetřeních, poté porodnici, kde si představí zdravotní stav, předpovídat další analýzy a průběh porodu, poté si poznamenat všechny rysy porodu a období po porodu, zadat informace o dítěti, které se pak předají lékaři dětské kliniky a lékaři druhá konzultace. Jedním slovem - to jsou všechny údaje o vývoji, průběhu a ukončení těhotenství ženy, všech prvcích, které vyvstaly, a všech jejích diagnózách..

  Na zvláštní objednávku č. 50 z 10. února 2003 „O zlepšení porodnické a gynekologické péče na ambulantních klinikách“ dostávají těhotné ženy tuto výměnnou kartu ve svých rukou nejdříve za 22–24 týdnů. V této době se provádějí závěrečné stádia diagnózy vrozených malformací a vývojových abnormalit, kdy je z lékařských důvodů stále možné těhotenství ukončit. V budoucnu je jakékoli ukončení těhotenství již považováno za předčasně narozené dítě a pro porodnickou nemocnici budou důležité údaje o ženě v porodu, které jsou na této kartě obsaženy. Je důležité, abyste si s sebou na všechny schůzky s lékařem vždy vzali kartu, on ji neustále vyplňuje, vkládá do ní data analýz a studií. Rovněž musí být výměnná karta vždy u sebe v peněžence spolu s identifikačními doklady. To je zvláště důležité ve třetím trimestru těhotenství, kdy lze kdykoli očekávat porod..

  Jak vypadá výměnná karta.

  V každé oblasti může navenek vypadat poněkud odlišně, ale uvnitř by měla mít vždy stejná data. Různé sponzoři a dětské zboží často tisknou výměnné karty pro ženské konzultace s nezbytnou lékařskou částí a jejich reklamními údaji. Ale možná jen standardní prázdná karta.

  Každá mapa by měla mít tři hlavní sekce:
  - informace o konzultacích těhotných žen;
  - informace o porodnici, porodnici nemocnice o ženě v práci
  - informace o porodnici, porodnici nemocnice o novorozenci.

  Všechna tato data jsou vyplňována výhradně zdravotnickým personálem, žádné sloupce by neměly být při tisku vynechány ani odstraněny. Všechny ostatní poznámky, doporučení a jakékoli referenční materiály jsou svou povahou doplňkové a nejsou na kartě povinné. To je obvykle iniciativa sponzorů, kteří tisknou formuláře a hladce a nenápadně vstupují do své reklamy tam..

  Když těhotná žena navštíví prenatální kliniku, vyplní lékař, který ji pozoruje, první část karty - informace o těhotné ženě. Všechny záznamy jsou v chronologickém pořadí, počínaje informacemi o ženách a její historii. Je třeba poznamenat, zda došlo k předchozímu těhotenství a porodu, jak postupovaly a jak skončily. Pokud se narodilo - kdo se narodil, jaké bylo narození a období po porodu, je nejstarší dítě (děti) nemocné?.

  Poté jsou zaznamenány informace o tomto těhotenství, podrobně jsou popsány všechny stížnosti ženy v době registrace a do budoucna s pravidelnými vyšetřeními. Tato data pak budou potřebovat nejen lékař provádějící těhotenství v podmínkách prenatální kliniky, ale také porodníci v porodnici a dokonce i neonatolog porodnice.

  Při všech dalších návštěvách u lékaře ve zvláštních částech výměnné karty si lékař zaznamená údaje o vývoji těhotenství, o všech provedených analýzách a studiích, o všech vlastnostech průběhu a účelu těhotenství - vitamíny, léky, studie. Pokud žena poté vstoupí do nemocnice nebo na oddělení patologie těhotenství směrem k lékaři, dá jí v ruce výměnnou kartu za předložení lékaři oddělení a vyplnění údajů s nimi. Pro hospitalizaci je vždy vydána výměnná karta, i když gestační věk nedosáhl 22 týdnů.

  Nemá-li během hospitalizace ženy v porodnici nebo na patologickém oddělení směnku, bude umístěna do observatoře jako neprobádaná a bez informací o sobě. Kromě toho, pokud má žena známky infekcí nebo chorob, které jsou nebezpečné pro jiné ženy, bude také umístěna na stejném oddělení i s výměnnou kartou.

  Druhá část výměnné karty nebo informace o ženě při porodu jsou vyplněny již v porodnici, po narození ženy a při jejím propuštění z porodnice. Tato část karty je dána ženským rukám v plné výši k odeslání na prenatální kliniku, kde byla žena zaregistrována, za připojení k kartě těhotné ženy. Lékař, který porod provedl pečlivě a podrobně, zaznamenává všechny rysy průběhu porodu a raného poporodního období, všechny údaje o stavu puerpery, zejména pokud v budoucnu potřebuje zvláštní dohled již na klinice.

  Třetí část výměnné karty - informace o novorozenci, vyplňuje neonatolog porodnice, která dítě pozorovala ihned po narození a zaznamenala všechny jeho vlastnosti. Vyplněná třetí část je dána mámě na rukou při propuštění, k předání pediatrovi, který bude dítě sledovat na klinice. Tento kupón podrobně popisuje všechny speciální údaje o průběhu raného novorozeneckého období, zejména pokud je v budoucnu nutné novorozence pozorněji sledovat..

  Takové podrobné vyplnění výměnné karty je nezbytné, aby lékaři, kteří ji dříve neviděli, a poprvé ji viděli na prahu porodnice, měli o ní úplný a ucelený obraz, věděli, jaké jsou nuance jejího těhotenství a jak to může ovlivnit pro porod a poporodní období. Výměnná karta navíc obsahuje údaje o hlavních analýzách a vyšetřeních, které lékařům umožňují vyvodit závěry o zdraví ženy a o tom, zda její stav představuje hrozbu pro sebe, pro jiné ženy v práci pro své děti..

  Nuance, obtíže, otázky?

  Kromě své výměnné karty si doktorka ponechává na své prenatální klinice speciální kartu pro těhotnou ženu - obvykle ve formátu A4 a vypadá jako časopis, podrobně uvádí také všechna vaše data a analýzy, výsledky všech vyšetření, odborné konzultace a další potřebné informace. Ve skutečnosti tato karta duplikuje i ve více rozšířené formě vaší výměnné karty. Proto, pokud jste ztratili svoji výměnnou kartu - nezáleží na tom, obraťte se na svého lékaře o duplicitní výpis, převede všechny informace, které jsou zaznamenány na vaší velké kartě (lékařská karta), na obnovenou výměnnou kartu. Informace o vás proto nebudou ztraceny a nebudete muset opakovat všechny zkoušky a provádět testy.

  Obecný certifikát, který je obvykle uložen na výměnné kartě, by se však neměl ztratit. Při ztrátě se neobnoví. Ale v porodnici vám nebude odepřen porod a budete přijati písemným vystavením nového rodného listu, ale bez prvního kupónu - antikoncepční kliniky.

  Jak získat výměnu karty, pokud jste se dosud nezaregistrovali?

  Chcete-li získat výměnu karty, musíte navštívit lékaře kdykoli během jakéhokoli období těhotenství, získat doporučení k testům a předat je, aby lékař vložil tyto údaje do karty. Bez analýz bude pro vás v porodnici mnohem obtížnější - observační oddělení předpokládá poměrně přísnou izolaci kvůli vašemu nedostatku výzkumu a návštěvy příbuzných a pohyb po porodnici mohou být zakázány..

  Pamatujte, že výměnná karta by měla být s vámi vždy od 32 týdnů, i když jste šli do nedalekého obchodu s potravinami nebo na dovolenou do tábora. Vložte ji do kabelky a nevytahujte ji pod záminku. Výměna karty je často nutná také pro hospitalizaci v mateřské nemocnici podle vašeho výběru, pokud tam jedete sanitkou. Při návštěvě porodnice předem a při jejím výběru pro porod, obvykle vedoucí personálu nebo osoba odpovědná za smluvní porod vloží podpis a pečeť nemocnice při přijetí do této instituce na zadní stranu výměnné karty. Poté, když zavoláte sanitku, musíte toto razítko ukázat, jinak budete podle pokynů převezeni do nejbližší porodnice.

  Zítra si promluvíme o nuancích vyplnění výměnné karty pro všechny hlavní body, proč se to dělá, jak je správně vyplněna a můžete si ji ověřit u svého lékaře.

  Těhotná výměna karty

  Každá těhotná žena se musí zaregistrovat až do 12 týdnů těhotenství a vypracovat potřebné doklady pro dovolenou, dávky a doprovod v nemocnici: výměna karty a rodný list. V tomto článku si povíme o důležitosti výměnné karty pro těhotnou ženu, o vlastnostech jejího přijetí, zpracování a nezbytných analýzách pro přijetí do „dobré“ porodnice..

  Význam registrace na prenatální klinice

  První věc, kterou musíte udělat poté, co zjistíte, že jste těhotná, je registrace na okresní prenatální klinice a pokud možno před 12 týdny těhotenství. Aby se předešlo komplikacím během těhotenství a porodu, je nutná kontrola a dozor lékařů.

  Co by tedy měla mít každá žena, která je v úctě po narození dítěte?

  4. Vyberte porodníka-gynekologa, který povede těhotenství, údajnou porodnici, ve které chcete porodit..

  1. Pokud je těhotenství prokázáno, zaregistrujte se co nejdříve na prenatální klinice. Pokud jste si vybrali placenou porodnici nebo těhotenskou kliniku, zaregistrujte se zde. To se nejlépe provádí před 12. týdnem těhotenství. V tomto případě má žena nárok na příspěvek při registraci v časném těhotenství.

  2. Povinně absolvovat všechny potřebné testy, které budou zapsány do výměnné karty těhotné ženy a na individuální kartu.

  3. V případě dodání výměnné karty v ruce, je nutné zakoupit pevný kryt pro její uchování.

  4. Postupujte podle pokynů lékaře.

  5. Nenechte si ujít schůzku s lékařem.

  V zásadě jsou všechny testy zdarma ve stěnách předporodní kliniky s povinným zdravotním pojištěním. Dále provádějte testy genetických abnormalit ve specializovaných centrech.

  V den registrace u lékaře, porodníka-gynekologa

  1. Karta jednotlivého pacienta (uložená na prenatální klinice).

  2. Výměnná karta těhotné ženy (duplikuje individuální kartu vydanou do rukou těhotné ženy).

  3. Lékař vydá doporučení k nezbytným testům a doporučení k vyšetření odborníky.

  Co je výměnná karta?

  Vyměňte si kartu nebo výdejní knihu těhotné ženy - úřední lékařský doklad. Po celou dobu těhotenství je hlavním průvodním dokladem těhotné ženy. Výměnná karta obsahuje podrobné informace o průběhu těhotenství, plánovaných vyšetřeních nastávající matky, lékaři zadávají výsledky vyšetření a analýzy do karty. Výměnná karta obsahuje údaje o výskytu chronických nemocí budoucích rodičů, informace o nemocích, které dříve přenesli, o špatných návycích, o rizicích z povolání ao životě ve znevýhodněných ekologických oblastech..

  Jak vypadá výměnná karta

  Právní předpisy neposkytují jediný vzorek vnější formy výměnné karty těhotné ženy.
  Existují dvě formy výměnné karty:

  - výměnná karta porodnice nebo porodnice nemocnice (formulář č. 113 / r)

  - výdejní kniha těhotné ženy (formulář č. 113).

  Mateřská výměnná karta je často kus papíru složeného na harmoniku.
  Výdejní kniha nebo výměnná karta pro těhotnou ženu, která je vydávána na prenatální klinice, je malá kniha s měkkou vazbou. Uvnitř jsou na obaly umístěny barevné letáky. Všechna oznámení jsou věnována tématům matky a dítěte, budoucím rodičům jsou poskytovány různé tematické tipy. Pokud je dokument neustále přenášen v sáčku, stane se rychle bezcenným. Z tohoto důvodu je třeba zakoupit hustý obal, aby byla karta čistá a neporušená. Právě kvůli neuspokojivému vzhledu dokumentu u některých žen nejsou lékaři vždy ve spěchu, aby jej vydali v den ošetření. Na každé výměnné kartě je nevyhnutelná přítomnost osobních údajů o ženě v práci a tři poukázky.

  Výměnná karta může vypadat takto:

  Když je vydána těhotná karta

  Každá lékařská organizace dodržuje svá vnitřní pravidla pro vydávání dokumentů. Na většině předporodních klinikách lze výměnnou kartu těhotné ženy získat ihned po registraci od 8 týdnů těhotenství, což vyžaduje pas. Jediná oficiální lhůta pro vydání výměnné karty je, že musí být vydána nejpozději do 22–23 týdnů těhotenství. Od nynějška by každá těhotná žena měla mít tento dokument s sebou a mít jej všude.

  Kde je vydána výměnná karta?

  Výměnná karta se zahajuje při registraci těhotenství na prenatální klinice nebo na soukromé klinice. Nevyšetřená žena, která vstoupila do porodnice, tam dostane směnku. Výměnná karta musí obsahovat alespoň minimální nezbytné analýzy.
  Existují kliniky, které nabízejí vydání výměnné karty do tří dnů, proto budete muset složit nezbytné minimální testy, ultrazvuk, vyšetření gynekologem a navštívit úzké odborníky: optometristy, specialisty ORL a zubaře. Takto vydaná karta bez dlouhodobého sledování průběhu těhotenství má pouze právní význam a nedává skutečnou představu o zdravotním stavu těhotné ženy a možných komplikacích při porodu..

  Jaké doklady jsou vyžadovány pro vydání výměnné karty

  Zaprvé, pro získání výměnné karty je nutný doklad o těhotenství, nikoli pouze pozitivní těhotenský test. Těhotenství může být potvrzeno nebo vyvráceno po gynekologickém vyšetření a ultrazvuku, jakož i darováním krve pro hCG. K vytvoření výměnné karty budete potřebovat:

  - cestovní pas;
  - povinná zdravotní pojištění;
  - SNÍMKY (karta důchodového pojištění).

  Proč potřebuji těhotnou kartu

  Je to nutné, protože obsahuje informace o průběhu těhotenství a zdravotním stavu těhotné ženy. Zdravotnický personál s využitím údajů z výměnné karty může poskytnout včasnou a kvalifikovanou pomoc během těhotenství i při porodu.

  Je důležité vědět, že je nezbytné, aby těhotná žena měla neustále ve své brašně výměnu karty, ať už jde kamkoli, i když jde o výlet do nejbližšího obchodu, zejména ve 3. pololetí těhotenství. Kromě toho je třeba vzít s sebou cestovní pas a povinné zdravotní pojištění.

  Život je plný náhody. Například těhotná žena onemocněla na ulici nebo doma. Přijíždějící lékaři budou moci rychle stanovit správnou diagnózu na základě údajů provedených na výměnné kartě. Mají-li v ruce výměnu, v případě vyšší moci doručí nouzová lékařka ženu do porodnice, kde jí bude včas poskytnuta pomoc.

  Pokud těhotná žena nemá potřebný doklad, bude poslána na infekční (observační oddělení) porodnice nebo do specializované infekční porodnice. Toto oddělení má přísnější hygienická pravidla a úplný zákaz návštěv.

  Co dělat, když těhotná žena ztratila výměnu karty

  Nic strašného se nestane, pokud ovšem samozřejmě rodíte. Stačí se obrátit na svého gynekologa se svým lékařem a on vám vydá novou směnku. Doktor vždy duplikuje všechny výsledky testů a vyšetření na individuální kartě, která zůstává na prenatální klinice, a potřebuje je pouze přepsat do nového dokumentu..

  Jak často musím navštěvovat prenatální kliniku?

  Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace vypracovalo a schválilo příkaz k dynamickým monitorovacím schématám pro těhotné ženy. Popisuje doporučená data pro těhotnou ženu navštěvující gynekologa na prenatální klinice:

  • Návštěva lékaře se doporučuje sedm až deset dní po počáteční návštěvě. Měli byste mít výsledky analýz a závěry odborných lékařů (otolaryngolog, oftalmolog, zubař, endokrinolog a další, jak je uvedeno) s sebou;

  • před termínem 28 týdnů se doporučuje navštívit lékaře prenatální kliniky jednou měsíčně;

  • v pozdějších stadiích těhotenství se doporučuje zvýšit počet návštěv u prenatálních klinik u lékaře až dvakrát měsíčně.

  • po 37 týdnech těhotenství se návštěvy zvyšují až jednou týdně.

  Toto je seznam obecných doporučení. Ale každé těhotenství je individuální. Počet návštěv porodníka-gynekologa prenatální kliniky bude proto záviset na stavu těhotné ženy. Pokud bude zjištěna patologie, bude nutné navštívit lékaře častěji.

  Ukázka karty těhotné výměny

  Dokončená výměnná karta

  Formulář výměny těhotné

  Jaké informace obsahuje výměnná karta těhotné ženy

  Výměnná karta má tři komponenty. První část je vyplněna na porodnici pro postoupení do porodnice, druhá je vyplněna na porodnici pro postoupení ženy na porodnici a třetí je také vyplněna na porodnici neonatologem, aby dala dítě na dětskou kliniku..

  Co je vyplněno v první části výměnné karty

  První část je vyplněna lékařem prenatální kliniky a obsahuje kompletní informace o budoucí ženě v porodu:

  • osobní údaje (příjmení, jméno, patronymie, datum narození, adresa bydliště, telefonní číslo);

  • výsledky testů na HIV, hepatitidu, syfilis (3krát: při registraci, 30 týdnů a několik týdnů před dnem očekávaného porodu, obvykle 37–38 týdnů);

  • faktor Rhesus a krevní skupina;

  • údaje o posledním menstruačním cyklu;

  • odhadované datum narození;

  • pravidelné měření krevního tlaku;

  • parametry růstu a hmotnosti (do konce těhotenství by zvýšení mělo být asi 10-12 kg);

  • velikost pánevních kostí ženy;

  • údaje o počtu předchozích těhotenství;

  • Informace o potratech a nedobrovolných potratech. Podrobnosti jsou vyjasněny;

  • doba prvního stlačení dítěte v děloze je pevná;

  • údaje o poloze a prezentaci plodu (plod zaujme konečnou pozici po dobu 37–40 týdnů);

  • srdeční frekvence plodu (indikováno od 32 týdnů těhotenství);

  • chronické a přenesené nemoci nastávající matky;

  • přítomnost chronických onemocnění u blízkých příbuzných;

  • výsledky dalších testů, které žena provádí během těhotenství (klinické testy krve a moči, vaginální výtěr atd.);

  • výsledky ultrazvukových vyšetření (ultrazvukové vyšetření v 10-14 týdnech těhotenství, ve 20-24 týdnech a 32-34 týdnech těhotenství;

  • fázový vývoj embrya na základě ultrazvuku;

  • odhadovaná hmotnost plodu po 37 týdnech těhotenství (na základě ultrazvuku);

  • údaje o zavedení stafylokokového toxoidu;

  • návštěva Školy matek na základě předporodní kliniky;

  • grafické znázornění kontroly těhotenství;

  • datování vydání těhotenské pracovní neschopnosti pro mateřskou dovolenou (30 týdnů těhotenství);

  • osobní údaje porodníka-gynekologa, který sledoval průběh těhotenství a jeho podpis.

  Co je vyplněno ve druhé části výměnné karty

  Druhá část výměnné karty je vyplněna porodníkem-gynekologem v porodnici, kde se má dítě narodit.

  Obsahuje následující údaje:

  • osobní údaje o ženě (příjmení, jméno, patronymie; adresa bydliště);

  • datum přijetí do porodnice;

  • datum a přesný čas doručení;

  • informace o průchodu porodu (byly použity přírodní prostředky nebo chirurgický zákrok);

  • aplikace metod stimulace, anestézie atd. (uvádí používané drogy);

  • vzniklé komplikace (v takových případech je ženě uděleno další osvědčení o postižení);

  • údaje o zdraví matky v den propuštění;

  • stav dítěte při narození, v nemocnici a v době propuštění;

  • růst dítěte při narození;

  • hmotnost dítěte při narození a při propuštění;

  • Je po propuštění z nemocnice vyžadována sponzorská podpora matky?

  • osobní údaje ošetřujícího lékaře porodníka-gynekologa a hlavního lékaře nemocnice, datum a podpis.

  Tento dokument je vydáván ženě v náručí k prezentaci na prenatální klinice, kde byla pozorována po celou dobu.

  Co je vyplněno ve třetí části výměnné karty

  Třetí část výměnné karty vyplňuje neonatolog porodnice.

  Obsahuje úplné informace o narozeném dítěti:

  • osobní údaje dítěte: příjmení, jméno, patronymie;

  • od kterého těhotenství se dítě narodilo, v jakém týdnu, jak skončily předchozí těhotenství (narození, potrat, mrtvé narození), jednorázové nebo vícenásobné narození, v druhém případě, jaké bylo narození dítěte);

  • pohlaví dítěte (muž nebo žena);

  • datum a přesný čas narození;

  • jak k narození došlo (trvání, komplikace u matky a dítěte);

  • body na stupnici Algar (maximálně 10 bodů, ale obvykle 7-8);

  • plakalo dítě, když se narodil;

  • zda byla provedena anestezie (název léků);

  • resuscitační opatření, pokud existují;

  • když pupeční šňůra zmizela;

  • hmotnost a výška novorozence;

  • datum prvního připevnění k hrudi;

  • jaký druh jídla dostane (kojení nebo podání směsi, název směsi);

  • údaje o očkování (očkování proti tuberkulóze a očkování proti hepatitidě C);

  • přítomnost nebo nepřítomnost poranění;

  • přítomnost vrozených nemocí a patologií;

  • výskyt nemocí v porodnici (diagnóza, léčba);

  • průběh poporodního období;

  • stav ženy při propouštění;

  • datum propuštění (v který den);

  • hmotnost dítěte v době propuštění;

  • celkový stav dítěte v době propuštění z porodnice;

  • doporučení pro péči o novorozence;

  • datum plnění a podpis neonatologa a hlavního lékaře nemocnice.

  Tato část je dána matce v náručí po propuštění z porodnice, k dalšímu převodu na dětskou kliniku v místě bydliště.

  Funkce vyplňování výměnné karty

  Podívejme se podrobněji na některé body výměnné karty, proč a kdy jsou vyplněny.

  Co a jak často by se mělo testovat

  - Krevní test na HIV, virovou hepatitidu B a C a syfilis se podává třikrát. Poprvé - po registraci na prenatální klinice. Druhý - při čerpání mateřské dovolené (30 týdnů). Třetí konečná analýza se provádí krátce před očekávaným termínem dodání. Tato analýza je považována za jednu z hlavních.

  - Druhým nejdůležitějším je komplexní analýza hemostasiogramu. Stanoví se následující: krevní destičky, protrombinový index, doba krvácení a koagulace krve. Je podáván těhotné ženě třikrát. Poprvé při registraci, 2krát - ve 22-24 týdnech těhotenství a 3krát - ve 32 týdnech těhotenství.

  - Obecný krevní test se provádí čtyřikrát: při první návštěvě konzultace; ve druhé dekádě těhotenství; 32. týden; před narozením.

  - Biochemický krevní test se provádí dvakrát. S jeho pomocí jsou stanoveny nejmenší odchylky během těhotenství.

  - Krev na cukr u těhotných žen se odebírá 2krát. Poprvé při registraci (8-12 týdnů těhotenství a 30 týdnů těhotenství). Krev je odebírána ráno na lačný žaludek. Vzhledem k zátěži slinivky břišní se u těhotných žen často vyskytuje „těhotná cukrovka“, proto je nutná kontrola cukru a endokrinologická konzultace. Při vysoké hladině cukru v krvi se dodávka provádí ve specializované nemocnici.

  - Během každé návštěvy prenatální kliniky lékaře je třeba provést obecný test moči. V ideálním případě by protein v moči neměl být přítomen. Během těhotenství jsou ledviny pod obrovským tlakem. V tomto okamžiku se objevují zánětlivá onemocnění ledvin a močového měchýře. Pokud je protein nalezen v moči, je to fixováno ve výměnné kartě. Těhotná žena je přijata pod přísnou kontrolou. Lékař jmenuje konzultaci s nefrologem, který zvolí šetrnou léčbu. K porodu může být vyžadována specializovaná porodnice.

  - Roztěr na flóře z vagíny umožňuje vyloučit přítomnost zánětlivých infekčních procesů u těhotné ženy.

  Tvorba mikroflóry závisí na mnoha faktorech:

  • stav imunity ženy;
  • přenášené infekční choroby genitourinárního systému.

  V těhotenství se pH mikroflóry může změnit. Důvodem je změna hormonálního pozadí ženy. V důsledku toho se zvyšuje riziko kandidózy a jiných pohlavně přenosných nemocí..

  Provedení analýzy pomůže identifikovat onemocnění v rané fázi a předepsat vhodnou léčbu. Pokud tak neučiníte, je v poporodní době vysoká pravděpodobnost infekce dítěte. Infekce jsou také nebezpečné, protože vedou k uvolnění stěn vagíny. To může vést k prasknutí sliznice v době průchodu dítěte porodním kanálem.

  - Analýza výkalů na přítomnost hlístových vajec a škrábání na vajíčka pinworm. Norma je nepřítomnost hlístových vajec v materiálu předloženém ke studii..
  Jsou-li nalezeny parazity, je vybrán individuální způsob léčby.

  Proč jsou na výměnné kartě záznamy o faktoru Rhesus a krevní skupině?

  Pokud těhotná žena má negativní krev Rhesus a její manžel má pozitivní, nelze vyloučit pravděpodobnost konfliktu Rhesus, v důsledku čehož je tělo dítěte vnímáno jako cizí a plod vyvíjí anémii. Tento stav může vést k potratu nebo zmeškání těhotenství..

  Také v Rh konfliktu je důležité detekovat protilátky v krvi těhotné ženy a určit jejich titr (množství) v dynamice. To pomůže vést těhotenství a zvolit způsob porodu..

  V případě konfliktu s Rhesusem je pro prevenci předepsán lidský anti-Rhesus imunoglobulin a dodání je prováděno ve specializované porodnici.

  Informace o krevních skupinách. Krevní typ matky a krevní skupina plodu nejsou vždy kompatibilní. Vzhledem k jejich nekompatibilitě existuje u dítěte riziko vzniku hemolytického onemocnění.
  Znalost krevní skupiny je rovněž nezbytná pro pohotovostní pomoc v případě, že je zapotřebí krevní transfuze.

  Proč je důležité uvádět údaje o chronických a dědičných nemocech v rodině ao minulých onemocněních těhotné ženy během jejího života

  Žena, která nosí dítě, by měla být informována o míře rizika způsobeného minulými a chronickými nemocemi. Také dědičná onemocnění mohou způsobit vývoj patologie plodu. Ošetřující lékař, který ví o hrozbě, bude situaci kontrolovat. V důsledku toho si bude moci včas všimnout určitých odchylek ve vývoji embrya a přijmout nezbytná opatření. V případě řady chronických onemocnění by se porod měl konat ve specializované porodnici nebo nemocniční jednotce.

  Zavedení stafylokokového toxoidu

  Na kartě výměny těhotné ženy je uvedeno datum podání stafylokokového toxoidu. Imunizace se provádí všem těhotným ženám infikovaným Staphylococcus aureus ve 32, 34 a 36 týdnech těhotenství, aby se zabránilo infekci dítěte. Injekce se provádí subkutánně pod lopatkou v dávce 0,5 ml. Příčinná látka je detekována mikrobiologickým vyšetřením.

  Jaké jsou komplikace průběhu předchozích těhotenství a porodu?

  Nastávající matka je povinna informovat lékaře provádějícího těhotenství o těchto údajích:

  1. Jaké bylo předchozí těhotenství. Jaké komplikace byly pozorovány (toxikóza, otoky, hypertenze, hrozící potrat, anémie). Tato fakta pomohou vašemu lékaři v případě potřeby najít správnou léčbu..

  2. Jak se narodilo? Byla použita stimulace k udržení efektivity práce? Pokud žena měla císařský řez, pravděpodobnost chirurgického zákroku při příštím narození.

  3. Byly v období po porodu nějaké komplikace. Zánět vnitřních ženských pohlavních orgánů může vést k hrozbě potratu, komplikacím porodu a zotavení po porodu. Aby se předešlo hrozbám, lékař předepíše léčebnou terapii..

  Proč pánevní vyšetření těhotné ženy

  Anatomické rozměry pánve jsou čistě individuální. Tam jsou obecně přijímané velikosti, které lékaři řídí při vyšetřování těhotné ženy, pokud jsou velikosti 1,5-2 cm nebo více menší než norma, pak mluví o úzké pánvi. Pánevní nedostatečnost a velký plod mohou vést ke komplikovaným porodům. Těmto ženám se často doporučuje císařský řez..

  Při první návštěvě porodníka-gynekologa se provádí pánevní vyšetření. Anomálie ve vývoji pánve se podmíněně dělí na dva typy - vrozené a získané.

  Získané anomálie vyplývají z:

  • dětské nemoci;
  • nedostatek vitamínů (špatná výživa);
  • onemocnění páteře;
  • poranění páteře.

  V počátečních stádiích těhotenství žena kvůli tomu nepociťuje fyzické potíže. Ale jak se plod zvyšuje, těhotná žena čelí řadě problémů. Čím blíže je porod, tím více klesá hlava plodu do malé pánve. To je norma. Ale u ženy s úzkou umyvadlem se to nestane. V důsledku toho je hlava plodu nahoře, zvětšující se děloha způsobuje potíže s dýcháním. Hrozí záchvaty dušnosti.
  Vzhledem k výraznější mobilitě dělohy u těchto pacientů je citlivá na každý pohyb. Úzká pánev může vést k nesprávné poloze plodu.

  Nastávající matky s abnormálními abnormalitami ve velikosti pánve jsou registrovány jednotlivě. Lékaři pravidelně sledují polohu plodu. Pacientům s abnormálním vývojem malé pánve se doporučuje jít do porodnice předem, aby se zabránilo možnosti komplikací při porodu..

  Na čem záleží, je poloha plodu

  Při přirozeném porodu je poloha plodu velmi důležitá, taktika porodu bude na tom záviset. Podélná poloha s představením hlavy je považována za normální (tj. Hlava je přitlačena ke vchodu do malé pánve). Rovněž je možná pánevní prezentace. V takovém případě se dítě narodí dopředu s nohama nebo hýždí. Příčná a šikmá poloha jsou považována za patologická a vyžadují použití nitroděložního obratu, což může snadno provést kvalifikovaný porodník-gynekolog během porodu. Při úzké pánvi a patologickém postavení plodu je porod možný pouze císařským řezem.

  Výměna podpisů v nemocnici

  Mnoho porodnic nabízí službu, jako je podepsání výměnné karty s hlavním lékařem porodnice. Nemá právní sílu, máte právo vybrat si porodnici, ve které porodíte (samozřejmě s podmínkou, že výměna je zcela vyplněna a neexistují žádné náznaky hospitalizace ve specializované porodnici a přítomnost dalších dokladů pro přijetí do nemocnice). Pokud začnou boje, přijdete sami nebo zavoláte sanitku, která vás zavede do nemocnice, kterou chcete (i když se nachází na druhém konci města), pokud jsou v tuto chvíli volná místa. O dostupnosti míst se můžete dozvědět voláním do samotné nemocnice nebo „03“. Mohou vás odmítnout, pouze pokud je nutná neodkladná hospitalizace - pak vás odvezou do nejbližší nemocnice.

  Jaké testy musí být na výměnné kartě těhotné ženy pro vstup do „dobré“ porodnice

  Bohužel, některé ženy se vědomě nezaregistrovaly pro sledování průběhu těhotenství. Nemají tedy doklady o svém zdravotním stavu. Když je datum porodu, jsou odeslány na observační (infekční) oddělení porodnice. Děje se tak, aby se vyloučilo riziko infekce u vyšetřených těhotných žen. Pokud s ní těhotná žena nemá výměnnou kartu nebo pokud v ní nejsou zadány všechny požadované testy, porodí také nemocnici s infekčními chorobami, protože je podmíněně považována za infikovanou. V souladu s tím jsou všechny ženy s aktuálně infekčními chorobami (včetně vysoké horečky, průjmů, zvracení atd.), Bez ohledu na výsledky testů, posílány do observatoře porodnice nebo do infekční porodnice..

  Povinná analýza výměnné karty

  • Krevní RW, HIV, hepatitida B a C (nejméně 2krát, nejlépe 3, přičemž poslední testy by měly být provedeny nejdříve 2 měsíce před dnem očekávaného porodu, tj. Po 32 týdnech těhotenství).

  • Analýza pro stanovení krevního typu a faktoru Rh. Pokud má matka pozitivní Rh faktor, stačí jedna analýza. Pokud je těhotná žena negativní a manžel je pozitivní, bude nutné pravidelně provádět krevní testy, aby se stanovila přítomnost protilátek proti faktoru Rh (do 20 týdnů těhotenství - 1krát za měsíc, po 20 měsících - po 2 týdnech).

  • Klinický krevní obraz nejméně 2krát, ale lepší než 3 při registraci, 18 týdnů těhotenství a 30 týdnů.

  • Krev na cukr a srážení se věnuje 1krát. Pokud existují odchylky od normy - budou odeslány k dalšímu zkoumání.

  • Biochemický krevní test se podává jednou.

  • Stěr obsahu vagíny na flóře se provádí dvakrát. Krev a jiné pohlavně přenosné nemoci by neměly být přítomny.

  • Analýza moči se provádí alespoň dvakrát, aby se dokončil metabolismus (v moči by neměl být žádný protein). Obecně se moči před téměř každou návštěvou gynekologa vzdá.

  Pokud chcete, aby byl manžel při narození přítomen, musí provést fluorografii a získat čistý plášť a vyměnitelnou obuv (podle Federálního zákona Ruské federace z 21. listopadu 2011 N 323-ФЗ „O základech ochrany zdraví občanů v Ruské federaci“ článek 51 Ustanovení 2. „Otec dítěte nebo jiný rodinný příslušník má se souhlasem ženy, s přihlédnutím ke svému zdravotnímu stavu, právo být přítomen při narození dítěte, s výjimkou případů chirurgického porodu, pokud existují Slovinsko (individuální porodnice) a nepřítomnost infekčních chorob u otce nebo jiného člena rodiny. Výkon tohoto práva je bezplatný od otce dítěte nebo jiného člena rodiny ").

  Závěr

  Shrnout zvláštní výsledek předkládaných informací. Dodání bez výměnné karty se uskuteční v observatoři mateřské nemocnice nebo ve specializované nemocnici s infekčními chorobami.

  Zřejmé výhody těhotné výměnné karty:

  - Přítomnost výměnné karty zaručuje ženě pocit bezpečí před nepředvídanými okolnostmi a důvěru v poskytování požadované lékařské péče.

  - Od samého začátku těhotenství zaznamenává údaje nejen o zdraví těhotné ženy, odhadovaném porodu, ale také o vývoji plodu a možných lékařských zákrokech vyžadovaných po narození.

  - Díky kartě je kontinuita v pozorování pacienta a po porodu a dítěti. Všechny potřebné informace o zdraví matky a dítěte se zaznamenávají a přenášejí postupně.

  Někteří lékaři a těhotné ženy si stěžují, že se jedná o další byrokracii. V tomto ohledu je samozřejmě třeba hodně zlepšit. Ve věku inovativních technologií by měla být používána elektronická metoda vyplňování výměnných karet těhotných žen a vláda tímto směrem pracuje.

  Těhotná žena obdrží kromě výměnné karty na předporodní klinice také následující dokumenty:

  1. Osvědčení o registraci v rané fázi těhotenství (až 12 týdnů). Uvádí se na pracovišti za úplatu.

  2. Nemocenská dovolená, vydaná ve 30. týdnu těhotenství (s vícenásobným těhotenstvím v 28. týdnu). Vydává lékařské zařízení, kde je žena zaregistrována. Nemocná dovolená v práci.

  2. Rodný list - potvrzuje poskytování lékařské podpory ženě po celou dobu, počínaje registrací a končící poporodní dobou a registrací dítěte na dětské klinice..

  Články O Neplodnosti