Hlavní Zdraví

Těhotná výměnná karta: při vydání a jak vyplnit

Doklad, který musí nastávající matka vždy nosit, je směnkou. Tato malá kniha obsahuje všechny informace, které lékařům pomohou určit stav těhotné ženy, pokud předčasně porodila nebo má jinou kritickou situaci..

Výměnná karta je brožura, ve které jsou uvedeny výsledky testů a stav těhotné ženy. Ztráta výměnné karty nic neohrožuje. Lze ji vždy znovu naplnit. Obecný certifikát je však jediným dokumentem, který nelze úplně obnovit..

Co je výměnná karta??

V různých městech a regionech se výměnná karta liší svým vzhledem (velikost, krásný design atd.), Ale její obsah je stejný pro všechny.

Výměnná karta někdy vypadá jako obyčejná kniha s prázdnými formuláři, někdy jako světlé brožury s reklamami na různé vitamínové přípravky nebo jednoduše vytištěné listy A4.

V každém případě musí být výměnná karta vždy s sebou. Za tímto účelem je lepší vybrat složku, do které bude samostatná složka vložena samotná karta, rodný list a další důležité dokumenty (například výpisy z nemocnice, fotokopie ultrazvuku, recepty a doporučení lékaře)..

Když to rozdají?

Těhotná žena začne vydávat výměnu již v 8. týdnu těhotenství. Podle různých zdrojů může být dokument předán na porodnici po dobu 22 týdnů, 28 týdnů nebo 30 týdnů. Důkazem toho je zvláštní vyhláška č. 50 ze dne 10. února 2003 „O zlepšení porodnické a gynekologické péče v ambulantních zařízeních“.

Toto omezení bylo zavedeno za účelem sledování vrozených malformací plodu a ukončení těhotenství bude považováno za předčasné narození..

Co by mělo být na výměnné kartě?

Výměnná karta se skládá ze tří částí - kupónů. Každý kupón odpovídá konkrétnímu období těhotenství nebo poporodnímu období.

Část 1. Informace o konzultacích těhotných žen

První část výměnné karty vyplňuje lékař z prenatální kliniky, kde je sledována nastávající matka. Tento kupón musí obsahovat níže uvedené položky:

1. F.I.O. těhotná.

2. Věk těhotné. Tato položka je důležitá, protože časná a pozdní těhotenství mohou způsobit určité komplikace..

3. Aktuální adresa bydliště - nezbytné v naléhavých případech, kdy můžete kontaktovat těhotnou ženu pouze prostřednictvím jejích příbuzných.

4. Operace (obecné a gynekologické), které žena podstoupila před těhotenstvím.

Zahrnuje také dětská, chronická a dědičná onemocnění..

5. Předchozí těhotenství a jejich rysy.

Pokud měla žena během předchozího těhotenství komplikace, bude každé další těhotenství sledováno se zvláštní péčí. Toto je nezbytné opatření k předcházení patologickým stavům: časná nebo pozdní toxikóza, hrozba potratů, anémie atd..

Pokud byl proveden císařský řez v průběhu předchozích narození, proběhne také následné narození.

6. Údaje o předchozích těhotenstvích a počtu narozených dětí.

7. Údaje o přerušení těhotenství: datum, doba přerušení těhotenství atd..

Tato informace umožní lékaři předpovídat možné zánětlivé procesy dělohy a dodatků, které mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod, a také způsobit potrat a komplikace po porodu..

8. Datum a období předchozího předčasného porodu. Tato data pomohou identifikovat důvody, proč těhotná žena měla tendenci k tomuto patologickému stavu..

9. Datum prvního dne poslední menstruace před těhotenstvím. To pomůže stanovit přibližný gestační věk..

10. Gestační věk při prvním přijetí na prenatální kliniku (LC). Tato informace je nezbytná pro to, aby lékař sledoval odpovědnost těhotné ženy za své vlastní zdraví a zdraví nenarozeného dítěte..

11. Počet návštěv na prenatální klinice. Průměrný počet návštěv je obvykle 10.

Po prvním přijetí na LCD by měla být další volební účast provedena po 7-10 dnech, aby se vyhodnotily výsledky testů a závěry jiných odborníků (otolaryngolog, zubař, oftalmolog, endokrinolog atd.)

Naplánujte si návštěvu LCD:

 • až 28 týdnů - 1krát za měsíc;
 • až 37 týdnů - dvakrát měsíčně;
 • po 37 týdnech - každých 7-10 dní.

Pokud má těhotná žena patologii, stává se to důvodem častějších návštěv LCD. Rozvrh je sjednáván individuálně..

12. Datum prvního pohybu plodu - informace ke stanovení odhadovaného data narození.

Je důležité vědět, že během opakovaných těhotenství se první pohyby a otřesy plodu cítí dříve než během prvního těhotenství.

13. Charakteristiky průběhu těhotenství. Zde zapisuji všechny odchylky a komplikace.

14. Velikost pánve. Pokud je alespoň jedno z pánevních měření méně než normální, je to příležitost zvážit to úzké, což může vést k obtížnému průchodu dítěte přes porodní kanál.

15. Hmotnost a výška při první návštěvě LCD.

Pokud má těhotná žena růst pod 150 cm, hrozí to deformace páteře a kyčelních kloubů v pozdním těhotenství a také to způsobí zúžení pánvových kostí.

Hmotnostní přírůstek po dobu delší než 40 týdnů je 10 až 11 kg.

16. Postavení plodu je důležitým ukazatelem pro řízení práce. Plod zaujímá konečné postavení po dobu 37–40 týdnů.

Poloha plodu může být podélná (normální), příčná nebo šikmá (patologie).

17. Prekurzor je část plodu, která nejprve prochází porodním kanálem. Způsob dodání závisí na povaze tohoto parametru..

18. Tlukot plodu. Podle frekvence a povahy srdečního rytmu plodu lze určit jeho stav. A v místě jeho naslouchání - umístění dítěte v lůně.

Pro dítě v děloze je srdeční frekvence 140 tepů za minutu. Tento indikátor je zobrazen na výměnné kartě po 32 týdnech.

19. Laboratorní testy. Tato položka je nejdůležitější pro nastávající matku: zde jsou uvedeny všechny testy na infekci HIV a AIDS, syfilis, hepatitidu B a C..

Bez těchto testů je těhotná žena považována za podmíněně infikovanou a nemůže být přijata na obvyklé mateřské oddělení, ale je přesměrována do zvláštního centra pro nakažené ženy v práci.

20. Rhesusův faktor. Pokud je těhotná žena detekována u těhotné ženy, její tělo bude dítě považovat za cizí a odmítne jej všemi možnými způsoby. Z tohoto důvodu může mít žena časté potraty v raných stádiích. Titr protilátky vám umožní zvolit optimální povahu těhotenství a porodu.

21. Krevní typ. Tento ukazatel je důležitý, pokud žena potřebuje krevní transfuzi..

Pokud mají matka a dítě různé krevní skupiny, u plodu se vyvine hemolytické onemocnění. Pokud má matka negativní Rh faktor, pak je nutné určit, který Rh faktor otce dítěte.

22. Klinická analýza moči a krve. Standardní postupy pro diagnostiku celkového stavu těhotné ženy.

Analýzy se provádějí při registraci ženy k registraci na LCD, 18 týdnů a 30 týdnů těhotenství.

Pokud se vyskytnou komplikace, provedou se další testy podle pokynů lékaře.

23. Analýza koagulačních faktorů: počet krevních destiček, protrombinový index, krvácení a doba srážení krve.

Tyto ukazatele jsou nezbytné pro přesnou předpověď možných komplikací porodního krvácení..

Analýzy se provádějí třikrát: během registrace, ve 22 nebo 24 týdnech a ve 32 týdnech těhotenství.

V období porodu dítěte se také dvakrát provede biochemický krevní test.

Špatné výsledky testů naznačují komplikace během těhotenství, nevyváženost potřebných látek v těle matky. Při každé návštěvě gynekologa se podává klinická analýza moči: 10krát (ideálně) při normálním těhotenství. Na výměnné kartě je zaznamenán pouze jeden indikátor - protein v moči (nepřítomnost proteinu je považována za normu).

24. Tampón z vagíny. Stejně jako u běžného vyšetření je tato analýza nezbytná pro včasnou detekci zánětů a infekčních chorob..

Jakákoli infekce může způsobit vrozené abnormality, porod a prodloužené zotavení matky v období po porodu.

25. Analýza stolice - odhalit helminthiázu a její včasné ošetření.

26. Datum inokulace stafylokokového toxoidu. Děje se to pouze v případě, že těhotná žena má dlouhodobý zánětlivý proces. Injekce (dávka 0,5 ml) se provádí subkutánně pod lopatkou po 32 týdnech, 34 týdnech a 36 týdnech těhotenství.

27. Krevní tlak (BP). Zvýšení krevního tlaku na 135/85 - první indikátor gestózy, který je doprovázen edémem a přítomností bílkovin v moči.

28. Počet navštěvovaných lekcí fyzikální terapie (cvičení cvičení).

Bohužel ne všechny kliniky a prenatální kliniky poskytují speciální výcvik pro nastávající matky, takže lékař může během těhotenství doporučit zvláštní nebo obecná cvičení pro pohybovou aktivitu.

29. Psychologická příprava matky na porod. Od 28 do 30 týdnů těhotenství vede porodník-gynekolog 10 speciálních tříd v ZhK.

30. Počet tříd navštěvovaných matkou školou. Podívejte se na problematiku péče o děti zde..

31. Datum vydání osvědčení o zdravotním postižení pro předporodní dovolenou. Tento doklad o mateřské dovolené se vydává po 30 týdnech těhotenství.

32. Odhadované datum narození (DA) se stanoví na základě různých parametrů.

33. Deník návštěv je plný, počínaje 32 týdny těhotenství.

34. Naplánujte přírůstek hmotnosti na celé těhotenství. Tento indikátor pomáhá předpovídat možné komplikace ve 3. trimestru a během porodu..

35. Přibližná hmotnost plodu. Ukazatel, který pomáhá určit taktiku práce. Je zapsána na výměnné kartě po 37 týdnech, kdy je těhotenství považováno za dlouhodobé.

36. Výsledky trojnásobného ultrazvuku: 10–14, 20–24 a 32–34 týdnů.

37. F. I. O. porodníka-gynekologa, který dohlíží na těhotenství, a jeho podpis.

Část 2. Informace o porodnici

Tento kupón je vyplněn na porodnici, kde přináší všechny rysy procesu porodu a raného poporodního období. Žena předává tyto informace na LCD.

Tato část výměnné karty obsahuje následující informace:

1. F. I. O. puerperas, její věk, adresa, datum přijetí na porodnici a datum narození.

Datum narození je uvedeno pro registraci rodného listu dítěte a v případě komplexních narození - pro přípravu dodatečného osvědčení o pracovní neschopnosti..

2. Charakteristiky procesu porodu: trvání, odchylky nebo komplikace u matky a dítěte. Narození byla přirozená nebo byl předepsán císařský řez az jakých důvodů.

3. Metoda anestezie: uveďte všechny údaje o metodách anestezie k identifikaci možných neurologických komplikací. Například: bolest páteře po spinální anestezii.

4. Charakteristiky průběhu raného poporodního období.

5. Datum propuštění z nemocnice. Také uvádějí, jaký den byl po narození dítěte. Toto období je ovlivněno obecným stavem matky a dítěte..

6. Zdravotní stav matky při propuštění.

7. Stav dítěte při narození, v nemocnici a při propuštění.

8. Hmotnost novorozence v prvních minutách života a při propuštění.

9. Růst dítěte při narození.

10. Potřeba puerper ve sponzorství. Někdy žena po propuštění z porodnice potřebuje doma porodníka-gynekologa.

11. Zvláštní poznámky. Tento sloupec udává počet dalších dnů, které se přidávají k vydanému listu zdravotního postižení pro předporodní dovolenou.

12. F. I. O. porodník porodnice a jeho podpis.

Část 3. Informace o novorozenci v porodnici

V tomto kuponu neonatolog uvádí informace o novorozenci, který dítě pozoruje od narození, a opravuje všechny jeho rysy a ukazatele. Žena by měla poskytnout informace z této části výměnné karty pediatrovi na dětské klinice.

Vstupenka se skládá z následujících položek:

1. F.I.O., adresa porodní matky, datum narození, jaké těhotenství bylo započítáno, jaký týden těhotenství byl narozen, informace o neúspěšných předchozích těhotenstvích (umělé nebo spontánní potraty, mrtvě narození).

2. Porod: svobodný nebo vícenásobný. U více dětí uveďte, jak se dítě narodilo.

3. Délka porodu, výskyt komplikací u matky a dítěte.

4. Použití anestezie (která metoda byla použita a jaká je její účinnost).

5. Charakteristiky raného poporodního období.

6. Den propuštění: uveďte, jaký byl den po narození.

7. Zdravotní stav matky při propuštění.

8. Pohlaví a výška novorozence, jeho hmotnost při narození a při propuštění.

9. Hodnocení novorozence na stupnici Apgar. Vezměte v úvahu výkon všech orgánů dítěte v 1 a 5 minutách života.

Maximální skóre je 10. Je určeno pediatrem nemocnice.

10. Okamžitě vykřikl novorozenec. To je reakce dítěte na poporodní období a indikátor jeho zdraví.

11. Revitalizace dítěte: jaká opatření byla přijata, jaká je jejich účinnost.

12. V který den života bylo dítě poprvé aplikováno na prsa v nemocnici.

13. Druh krmení: mateřské mléko, mléko nebo mléko dárce, umělé směsi.

Do výměnné karty se zadává pouze směs, na kterou není dítě alergické. Pokud je dítě kojeno nebo odebírá dárcovské mléko, uveďte důvody kojení.

14. Jaký den života spadl pupeční šňůra.

15. Nemoci dítěte v nemocnici: diagnostika, léčba, stav při propuštění.

16. Očkování proti tuberkulóze (v případě odmítnutí musí být uveden důvod).

17. Doporučení pro péči o novorozence.

18. Zvláštní poznámky.

19. Datum dokončení.

20. F. I. O. porodníka-gynekologa a pediatra nemocnice a jejich podpis.

Přejeme vám snadné narození a zdravá miminka!

Kdy a kde je vydán hlavní doklad budoucí matky - výměnná karta těhotné ženy?

K čemu je výměnná karta a k čemu je? Výměnná karta těhotné ženy je dokument vydávaný na prenatální klinice, který sleduje ženu při porodu dítěte.

Obvykle se vydává do pasu nastávající matky po dobu 8 týdnů. Těhotná žena však dostane ruce až za 22-23 týdnů.

To lze vysvětlit skutečností, že toto období je spojeno s posledním stadiem fetální diagnostiky přítomnosti vrozených malformací. Kromě toho je ukončení těhotenství po tomto období považováno za předčasné narození.

„Výměna“ se skládá ze tří částí

první díl

První obsahuje informace o konzultacích těhotných žen. Zde zadá doktorka prenatální péče, u které je žena registrována, všechny informace o funkcích těhotenství, stavu ženy, porodu, poporodní.

Tato část obsahuje následující informace:

 1. CELÉ JMÉNO. těhotná.
 2. Její věk (časná a pozdní těhotenství mohou být doprovázena různými problémy při porodu dítěte).
 3. Adresa, která je nezbytná v naléhavých případech, kdy je obtížné nebo nemožné kontaktovat těhotnou ženu, a je nutné zjistit potřebné informace od příbuzných nebo partnerů těhotné ženy..
 4. Obecné a gynekologické operace, které žena podstoupila. Infantilní, chronická a dědičná onemocnění jsou důležitá z důvodu jejich možného negativního dopadu na těhotenství, vývoj plodu a porod.
 5. Rysy předchozích těhotenství, porodu a období po porodu. Pokud dříve existovaly nějaké komplikace, je žena pečlivě sledována kvůli včasné detekci patologických stavů (časná nebo pozdní toxikóza, hrozba ukončení těhotenství, anémie). Při provádění císařského řezu v minulosti bude tentokrát s největší pravděpodobností doporučen chirurgický zákrok..
 6. Počet předchozích těhotenství, počet narozených dětí bude potřebný k předpovědi průběhu současného porodu.
 7. Počet případných potratů (rok operace, doba ukončení těhotenství). Tyto informace jsou nezbytné, aby lékař věděl o možném vývoji následků: zánětlivých onemocnění dělohy a jejích příloh. To může vést k potratu nebo předčasnému porodu, potratu a komplikacím během zotavení po porodu..
 8. Rok a období předčasného porodu, které ukazují tendenci těhotné ženy k určitým patologickým stavům.
 9. Datum prvního dne poslední menstruace, které pomůže určit přibližný gestační věk.
 10. Těhotenství při první návštěvě konzultace. Tyto údaje jsou potřebné pro výpočet data údajného narození. Na základě těchto informací lékař často vyvodí závěry o odpovědnosti těhotné ženy za její zdraví a zdraví nenarozeného dítěte..
 11. Počet návštěv. V normálním těhotenství - 10krát (po první návštěvě by se vzhled měl objevit po 7–10 dnech, aby se vyhodnotily výsledky analýz, závěry terapeutky a dalších odborníků: otolaryngolog, zubař, oftalmolog, endokrinolog, je-li to nutné). Až 28 týdnů - 1krát za měsíc, až 37 týdnů - dvakrát měsíčně a poté - každých 7-10 dní). Těhotenství spolu s patologií je váženým argumentem pro častější návštěvu porodníka-gynekologa. Četnost návštěv je stanovena individuálně.
 12. Datum prvního pohybu plodu pro výpočet odhadovaného data narození. Při opakovaném těhotenství se první třes cítí dříve, než když se dítě poprvé narodí.
 13. Vlastnosti průběhu těhotenství. Jakékoli komplikace ovlivňují průběh práce a období po porodu..
 14. Rozměry pánve. Pánev se považuje za úzkou, pokud alespoň jedno z měření není normální. V tomto případě existuje riziko komplikovaného průchodu dítěte (zejména velkého) porodním kanálem.
 15. Hmotnost a výška při prvním vzhledu. Růst pod 150 cm je plný deformace páteře a kyčelních kloubů. V důsledku toho se může pánev zužovat. Hmotnostní přírůstek za 40 týdnů v průměru 10 až 11 kg.
 16. Pozice plodu je důležitá pro řízení porodu. Plod zaujímá konečné postavení po dobu 37–40 týdnů. Poloha může být podélná, příčná a šikmá. První z nich je norma 2 a 3 - patologie, která zkomplikuje normální průchod dítěte porodním kanálem.
 17. Předchozí část - tato část plodu nejprve prochází porodním kanálem. Může to být hlava dítěte (šíje, obličej nebo koruna) nebo pánve (nohy nebo hýždě). Nejpříznivější prezentace je hlavní. Definice tohoto parametru umožňuje předvolit způsob doručení.
 18. Fetální srdeční rytmus. Podle frekvence a povahy je možné posoudit stav plodu (normou je jasný a rytmický tep až 140 tepů za minutu). Poslechem srdečního rytmu zjistíte polohu dítěte v děloze. Výměnná karta označuje srdeční rytmus plodu, počínaje 32 týdny.
 19. Laboratorní testy. To zahrnuje trojnásobnou kontrolu na infekci HIV, syfilis, virovou hepatitidu B a C (při registraci 30 a několik týdnů před DA).
 20. Rh faktor. U těhotné ženy s negativním Rhesus tělo vnímá plod jako cizí předmět, což vede k jeho anémii. A to je plné potratů, zastavení vývoje těhotenství. Titr protilátek umožňuje zvolit optimální taktiku těhotenství a způsob porodu.
 21. Krevní skupina. Při nekompatibilitě krevních skupin matky a plodu se u dítěte může vyvinout hemolytické onemocnění. Definice tohoto parametru je nezbytná i v naléhavých případech, kdy je zapotřebí urgentní krevní transfuze. Má-li žena negativní Rhesus, je nutné prokázat Rhesusovo spojení krve otce nenarozeného dítěte..
 22. Klinické testy moči a krve. Obecný krevní test se provádí 3-4krát po celou dobu těhotenství (pokud neexistují žádné komplikace): při registraci, 18 a 30 týdnů.
 23. Analýza koagulačních faktorů: krevní destičky, protrombinový index, doba krvácení a koagulace krve. Tato studie je nezbytná k objasnění možnosti komplikací při porodu v případě krvácení. Provádí se třikrát - během registrace, ve 22-24 a 32 týdnech. Biochemický krevní test se také podává během těhotenství dvakrát..

 • Datum podání stafylokokového toxoidu. Pokud těhotná žena trpí chronickým zánětlivým onemocněním, provádí se mikrobiologická studie, která identifikuje stafylokok, který je nebezpečný pro matku a dítě s komplikacemi při porodu a po porodu. Aby se zabránilo infekci novorozence ve 32, 34 a 36 týdnech, provádí se imunizace 0,5 ml stafylokokového toxoidu. Vstřikování se provádí subkutánně pod lopatkou..
 • Arteriální tlak. Zvýšení tohoto ukazatele na 135/85 může naznačovat rozvoj preeklampsie, zejména pokud se v moči vyskytuje otok a bílkoviny..
 • Počet cvičení fyzikální terapie (dnes je na klinikách mimořádně vzácné provádět takové školení, takže lékař může doporučit těhotná cvičení pouze během těhotenství, pokud je to samozřejmě možné díky stavu budoucí matky).
 • Psychologická příprava na porod. Od 28 do 30 týdnů vede porodnický gynekolog 10 přednášek na prenatální klinice.
 • Škola matek. Třídy zahrnují péči o děti. Na výměnné kartě uveďte počet navštěvovaných tříd.
 • Datum vydání listu zdravotního postižení pro předporodní dovolenou (napsáno 30 týdnů těhotenství.
 • Přibližné datum narození se stanoví na základě různých parametrů.
 • Hostující deník (dokončeno od 32 týdnů).
 • Tabulka hmotnostního přírůstku pro celé těhotenství. Tento algoritmus je důležitý pro predikci komplikací ve 3. trimestru a při porodu..
 • Přibližná hmotnost plodu k určení řízení porodu. Do výměnné karty se zadává, když je již těhotenství považováno za plné období - po 37 týdnech.
 • Výsledky trojnásobného ultrazvukového vyšetření: 10–14, 20–24 a 32–34 týdnů.
 • CELÉ JMÉNO. Těhotná porodnice-gynekologka a její podpis.
 • obsah ↑

  Druhá část

  Druhá část obsahuje informace o matce na porodnici. Je vyplněno v porodnickém oddělení před propuštěním ženy pro další přenos na prenatální kliniku.

  Zde jsou uvedeny podrobné údaje o průběhu porodu a stavu po porodu. To vám umožní zvolit správnou taktiku pro rehabilitaci ženy po porodu.

  1. F. I. O, věk, adresa, datum přijetí a datum narození. Ten je nutný při vydávání rodného listu dítěte av případě složitého porodu - k vystavení dodatečného osvědčení o invaliditě.
  2. Vlastnosti porodu (trvání, případné komplikace u matky a plodu).
  3. Uveďte, zda se jednalo o císařský řez a pro jakou indikaci.
  4. Metoda anestezie (zda byla použita, která a jaká byla její účinnost). To je důležité pro analýzu možných neurologických komplikací (bolest páteře) po spinální anestezii..
  5. Vlastnosti poporodní periody.
  6. Datum propuštění z nemocnice (jaký je den po narození dítěte). Stav matky a dítěte ovlivňuje stanovení této doby.
  7. Zdravotní stav matek při propouštění.
  8. Stav dítěte při narození, v nemocnici a při propouštění. Takové údaje jsou potřebné k analýze správnosti těhotenství..
  9. Váha novorozence v prvních minutách života a při propuštění.
  10. Růst dítěte při narození.
  11. Potřeba sponzorství matky. Někdy může žena po propuštění potřebovat radu od porodníka-gynekologa doma..
  12. Zvláštní poznámky. Tento sloupec obvykle udává počet dalších dnů do písemné formy postižení pro předporodní dovolenou.
  13. CELÉ JMÉNO. a podpis porodníka porodnice.

  Třetí část

  Třetí částí výměnné karty jsou informace o novorozenci v nemocnici. Za jeho dokončení je odpovědný odborník v dětském oddělení porodnické nemocnice.

  Informace o průběhu porodu a stavu dítěte se zadávají před propuštěním dítěte.

  Máma nebo její příbuzní musí tento kupon předat na dětskou kliniku, kde bude dítě následně pozorováno, během několika dnů po propuštění.

  1. F.I.O., adresa porodní matky, datum narození, jaký druh těhotenství, v jakém týdnu těhotenství se narodilo, informace o předchozích neúspěšných porodech (umělé, spontánní potraty, narození mrtvého plodu).
  2. Porod: jeden nebo více. Zaznamenává se, jak se dítě narodilo, pokud se narodilo vícekrát.
  3. Trvání porodních, mateřských a fetálních komplikací).
  4. Použití anestezie (pokud existuje, byla použita její účinnost).
  5. Vlastnosti poporodní periody.
  6. V jaký den po doručení?
  7. Zdravotní stav matek při propouštění.
  8. Pohlaví a výška novorozence, jeho hmotnost při narození a propuštění.
  9. Posouzení stavu dítěte při narození na stupnici Apgar. Zohledňuje se fungování orgánů a systémů dítěte po dobu 1 a 5 minut. jeho život. Maximální skóre je 10. Je určeno pediatrem nemocnice, který byl přítomen při narození.
  10. Okamžitě křičel novorozenec? To je indikátorem blaha dítěte v lůně a jeho reakcí na poporodní období.
  11. Proběhla revitalizační opatření a která?
  12. V jaký den života je dítě poprvé umístěno na hrudník v nemocnici?
  13. Druh krmení (prsa, mléko od matky nebo dárce). Použitá směs je označena, na které dítě není alergické. Pokud je dítě kojeno dárcovským mateřským mlékem, musí být uvedeny důvody..
  14. Který den života poklesla pupeční šňůra?
  15. Je indikováno, zda bylo dítě nemocné něčím v nemocnici.
  16. Diagnostika, léčba, stav při výboji.
  17. Očkování proti tuberkulóze (v případě selhání - je uveden důvod).
  18. Tipy pro péči.
  19. Zvláštní poznámky.
  20. Datum dokončení.
  21. CELÉ JMÉNO. a podpisy porodníka-gynekologa a pediatra nemocnice.

  Vše o výměně těhotné ženy - k čemu se používá

  Čekání na dítě není jen fyzický a psychologický zvláštní stav, ale také stálá událost způsobená mnoha procedurálními a dokumentárními pravidly - konec konců, žena se musí postarat o pořadí všech svých dokladů, z nichž nejdůležitější je výměnná karta těhotné ženy. Každá žena v daném postavení je povinna tento dokument pečlivě zacházet, protože bez něj často dochází k problémům s přijetím do nemocnice nebo do služby.

  Hodnota dokumentu

  Hlavním účelem „výměny“ je zaznamenat výsledky různých lékařských studií a pacientových ukazatelů během čekací doby na vyšetření personálem mateřské nemocnice a stejný záznam informací v porodnici pro zpětný přenos lékařům v místě registrace, tj. Výměna informací mezi lékaři, kteří vedou ženu před porodem. a během porodu.

  Karta obsahuje stručné a stručné informace o stavu pacienta, takže bez ní nebudou lékaři v nemocnici moci vzít v úvahu všechny rysy zdraví a stavu ženy.

  Během čekací doby trvá „výměna“ přibližně o jednu úroveň hodnoty spolu s pasem - mělo by to být vždy s těhotnou ženou, protože se jedná o anamnézu celé doby těhotenství.

  V případě opětovné registrace - pokud žena změnila místo svého bydliště nebo bydliště (tato praxe je dnes důležitá, když se těhotné ženy pokoušejí přenést do jiného města nebo země blíže k porodu), je nezbytné poskytnout výměnu nebo náhradní kartu z místa předchozí registrace..

  Vzhled

  V závislosti na podmínkách a schopnostech poliklinik a ambulancí, předporodních klinik může mít dokument různé obaly, formu, design, ale v zásadě má standardní vlastnosti:

  • vypadá jako brožura nebo kniha - s měkkými papírovými listy;
  • v černé a bílé;
  • obsahuje grafy a tabulky pro zaznamenávání indikátorů a osobních údajů;
  • rozdělen do dvou částí - pro záznamy o prenatálních klinikách a pro zadávání údajů do porodnice.

  V praxi nestačí listy karty, aby vyhovovaly všem testům, zkouškám a technikám těhotné ženy, a proto se do „výměny“ vkládají další listy, přílohy a dokumenty, což je do konce čekací doby velmi objemné.

  V některých institucích burza vypadá jako reklamní brožura, protože tematické reklamy jsou umístěny na obálce.

  Obsah

  V roce 2019 sestává obtoková mapa ze 6 až 8 vlastních stránek.

  Titulní strana karty obsahuje osobní údaje nastávající matky:

  • název;
  • Datum narození;
  • místo registrace;
  • název zdravotnického zařízení;
  • hmotnost a výška ženy v době registrace;
  • pánevní obvod;
  • den prvního míchání dítěte v lůně;
  • odhadovaný den narození.
  • obecné informace o těhotenství - sled, přítomnost nebo nepřítomnost potratů a potratů, gestační věk atd.;

  Následuje část analýzy, která uvádí číselné a symbolické hodnoty studií a pozorování. Existuje tabulka s hlavními ukazateli ženy, která se mění v různých čekacích dobách, takže se přidávají nová data - o krevním tlaku, hmotnosti, hladině hemoglobinu, analýze moči.

  Zde se zadávají také údaje ze žilního krevního testu, ultrazvuku v různých trimestrech a dalších hodnot:

  • poloha dítěte; podélná poloha je normální, patologie je příčná nebo šikmá;
  • prezentace - to je část těla dítěte, která je nejblíže porodnímu kanálu; v případě normálního porodu by měla být přítomna hlava, včasné odhalení prezentace pánve dítěte odstraní všechna nebezpečí této situace pomocí chirurgického zákroku;
  • fetální srdeční rytmus - při každém jmenování gynekolog „naslouchá“ rytmu srdce dítěte a ve třetím trimestru žena podstoupí CTG vyšetření;
  • povinné testy na infekční choroby - syfilis, HIV, hepatitida kategorií B a C.

  Zaznamenávají se zde také výsledky studií stolice na vajíčkách červů, vaginálním nátěru na viry a infekce..

  Ve třetí části jsou výsledky nemocnice - „kolo“ lékařů:

  • terapeut;
  • optometrista;
  • endokrinolog;
  • Zubař
  • otolaryngolog.

  Důležitým blokem dokumentu je záznam o vydání osvědčení o zdravotním postižení - poskytnuté po 30 týdnech k získání mateřských dávek.

  Další je část karty vyplněné v nemocnici. Zde se duplikuje titulní stránka s obecnými informacemi o ženách v práci a poté se vyplní sloupce o prvcích narození:

  • přítomnost nebo nepřítomnost chirurgického zákroku;
  • použití anestezie;
  • poporodní ošetření;
  • data přijetí a propuštění.

  Poté se v sekci o dítěti zadávají údaje - uvádí se informace o jeho stavu při narození, diagnózy, léčbě, stavu při propuštění, očkování.

  Když je karta vydána

  Naléhavou a znepokojující otázkou pro všechny těhotné ženy je, kdy budou moci získat „výměnu“ ve svých rukou, protože každá žena v tomto těžkém období má strach z předčasného porodu nebo jiných nebezpečných událostí a chce s sebou mít kartu.

  Legislativa však neschvaluje konkrétní časové období, kdy je vydána výměnná karta. V závislosti na regionu a teritoriu je tento dokument poskytován v různých časech - někdy v prvních měsících registrace, u některých konzultací je to 28 týdnů, u jiných 30 nebo 32 týdnů. Často odmítají kartu poskytnout brzy, aby ji uchovali - protože majitel ji může ztratit nebo zničit.

  Praxe spočívá ve vytvoření výměnné karty pro samotnou těhotnou ženu - pokud se odmítla přihlásit ke zdravotnímu pojištění a navštíví soukromé specialisty.

  V každém případě musí být po vydání výměny neustále uváděna na recepci za účelem zavedení nových informací lékaři.

  Výměna karty

  Obsah:

  Při přípravě na porod je důležité vydat směnku, protože tento dokument bude hlavním dokladem, na jehož základě bude žena v práci odvezena do porodnice.

  Co je výměnná karta a za co je?

  Výměnná karta je obecný soubor všech informací o ženách a jejich dětech. Při jeho vyplňování se jako základ berou informace z lékařské dokumentace sestavené pro nastávající matku na prenatální klinice. Ve skutečnosti se ukazuje, že karta v komprimované podobě zobrazuje informace, které lze potvrdit jinými lékařskými záznamy a výsledky četných analýz. Princip kontinuity se na jeho základě provádí:

  • při pozorování těhotné ženy - v předporodní klinice a porodnici;
  • při pozorování dítěte - v porodnici a dětské klinice.

  důležité Po obdržení karty se nastávající matce doporučuje, aby ji brala vždy a všude s sebou, protože porod může začít najednou - i když je žena v jiném městě nebo zemi.

  Je zapotřebí karta, abyste mohli rychle určit zvláštnosti těhotenství ženy, její nemoci, léčbu atd., Abyste neztráceli čas objasněním těchto skutečností laboratorními a jinými metodami, včetně pohotovostních hospitalizací. Ukazuje se, že tento dokument odráží vše, co by měl vědět každý lékař, který se narodí nebo je oprávněn předepisovat léčbu.

  Kdy a jak je vyrobeno

  Doklad je vystaven na dobu 22 nebo 23 týdnů těhotenství, ale v případě potřeby může být vydán dříve. Termín porodu je stanoven téměř v polovině těhotenství, protože v této době se provádí závěrečná fáze diagnózy přítomnosti malformací plodu. Kromě toho se po tomto období považuje ukončení těhotenství již za předčasný porod a dítě již bude schopno přežít, pokud jeho hmotnost přesáhne 500 g.

  Gynekolog, jehož žena je pozorována během těhotenství, je oprávněn vydávat výměnnou kartu, takže se musíte přihlásit buď na prenatální kliniku (tj. Kliniku) v místě registrace, nebo na jakoukoli jinou kliniku, kde se těhotenství provádí..

  Ukázkový dokument

  Výměnná karta se podobá brožuře nebo knize. Některé kliniky dávají ženám barevné a zářivé papíry, ale toto je obvykle šedý a nezanedbatelný třídílný dokument..

  1. Informace o prenatální klinice o ženě v porodu. Vyplní lékař provádějící těhotenství. To zahrnuje:
   • informace týkající se zdravotního stavu nastávající matky během těhotenství;
   • výsledky laboratorních testů, ultrazvuk;
   • známky na výsledcích vyšetření všech odborných lékařů, jako je otolaryngolog, oftalmolog, kardiolog, zubař, terapeut atd..

  informaceTato data mohou být nesmírně nezbytná, pokud je žena přijata do nemocnice „pro uchování“ i během porodu..

 • Informace o porodnici v porodnici. Vyplňuje ji lékař porodnice před propuštěním. Měl by zadat informace o tom, jak k narození došlo, o období po porodu, a také si uvědomit potřebu dalšího léčení (nebo neexistence takové potřeby). Tato část dokumentu by měla být předána gynekologovi na prenatální klinice provádějící těhotenství, aby bylo možné opravit lékařský záznam ženy..
 • Informace o mateřství týkající se novorozence. Vyplňuje jej pediatr dětského oddělení porodnice. Obsahuje všechny potřebné informace týkající se specifičnosti porodu, skóre Apgar, hmotnosti, výšky, zdravotního stavu. Kupón by měl být podáván pediatrovi na dětské klinice, na které bude dítě pozorováno. Všechna data budou přenesena do jeho lékařského záznamu..
 • Ztráta výměnné karty je vysoce nežádoucí. Pokud se to však stále stane, bude od lékaře vyžadována nová karta. V tomto případě budou veškeré informace, stejně jako při počáteční registraci, přeneseny z lékařské karty těhotné ženy.

  Jak získat výměnu těhotné karty

  Tento důležitý dokument se vydává každé těhotné ženě, ale ne každý ví, k čemu je..

  Jak vypadá výměnná karta, jak ji používat, gynekolog obvykle řekne těhotné ženě, když je vydána.

  Proč je to nutné?

  Směnárna nebo výdejní kniha je speciálně navržená forma, která se používá ve všech zdravotnických zařízeních navštěvovaných nastávající matkou. Jak vypadá těhotná karta, můžete vidět na fotografiích níže. Rozeznávají to, když je žena registrována na předporodní klinice nebo na soukromé klinice. Zjistěte také, proč hmotnost po dodání neodeznívá.

  Zvažte, proč je třeba vyměnit kartu..

  1. Zde se zadávají všechna data nastávající matky..
  2. Při každé návštěvě gynekologa si zapíše poznámku o průběhu těhotenství ve formě.
  3. Zahrnuje všechny výsledky testu..
  4. Také zde lékaři nechávají své názory na zdraví těhotných - úzkých specialistek.
  5. Pro těhotnou ženu je při výměně rodného listu nezbytná výměnná karta.
  6. Zahrnuje informace, stejně jako všechny podrobné údaje o průběhu porodu, informace o dítěti.

  Když je budoucí matce dána karta, musí ji vzít s sebou. To je zvláště důležité v pozdějších fázích, protože v této době může porod začít neočekávaně.

  Když rozdávat?

  Takový formulář se zpravidla vytvoří, když je žena zaregistrována, obvykle první den. Čas, kdy lékaři dají těhotné ženě v ruce kartu výměny, však závisí na místě bydliště. V některých městech a regionech se podává pouze ve druhé polovině těhotenství.

  Lékařský dokument, který bude uvádět rysy průběhu těhotenství

  K získání karty musíte potvrdit fakt těhotenství. K tomu musí žena buď podstoupit vyšetření gynekologem, nebo jít na ultrazvukové vyšetření, nebo darovat krev na analýzu. Pokud nastávající matka odmítne všechny tyto úkony, lékař ji nebude moci zaregistrovat.

  Kromě toho, když je pacientovi vydána výměnná karta, musí poskytnout:

  • cestovní pas;
  • povinná zdravotní pojištění;
  • SNÍMKY (karta důchodového pojištění).

  K získání této formy musí nastávající matka alespoň jednou navštívit gynekologa, provést nezbytné testy, jinak může mít při vstupu do nemocnice nějaké potíže. Žena v práci nemusí být v nemocnici, ve které by chtěla být, a pravděpodobně bude v observatoři porodnice..

  Někteří věří, že je mnohem snazší koupit dokument, a pokud existuje falešná výměnná karta pro těhotnou ženu, pak nemůžete navštívit gynekologa po dobu 9 měsíců. To však není.

  Data z této formy jsou nesmírně důležitá pro řízení porodu, takže budoucí matka by se měla zajímat o úplné a spolehlivé informace. Neriskujte své zdraví, tím méně zdraví vašeho nenarozeného dítěte z tak malého důvodu.

  Pokud jsou dokončeny všechny nezbytné postupy a jsou poskytnuty certifikáty, lékař nemá právo odmítnout ženě registraci a vydat tak důležitý dokument.

  Funkce a pravidla pro získání

  Jsou chvíle, kdy nastávající matka může mít problémy s výdejní knihou. Odpovědi na nejčastější otázky naleznete níže..

  ProblémVaše akce
  Moje karta nevypadá jako ostatní ženy, je to skutečné?Vzhled závisí na ženských konzultacích. Možná tyto dokumenty byly tištěny sponzory nebo výrobci produktů pro matky a děti, takže mají odlišný vzhled a také obsahují mnoho reklamních informací.
  Ztratil jsem výměnu, co dělat?Stačí se obrátit na gynekologa - obnoví všechna data pomocí individuální karty těhotné ženy, ve které vede podrobné záznamy o průběhu těhotenství.
  Nemám těhotnou kartu, mohu si ji stáhnout z internetu?Jedná se o důležitou lékařskou formu, která bude neplatná bez podpisu lékaře, pečeť zdravotnického zařízení. Nemůžete to předstírat!
  Jak dlouho musím navštívit lékaře a získat formulář?Konzultaci můžete kdykoli kontaktovat, ale pro vás je optimální doba od 7 do 12 týdnů těhotenství. Doktor pak nebude mít problémy se stanovením skutečnosti „zajímavé situace“ a všechny možné problémy budou včas identifikovány. Kromě toho stát podporuje registraci v prvním trimestru a také přináší malé výhody nastávajícím matkám.
  Chci na soukromé klinice zjistit, zda mi takový dokument předají a zda bude platný?Tuto otázku určete předem na klinice, na které chcete monitorovat. Pokud tam takový dokument není vydán, možná byste měli zvážit rozhodnutí a kontaktovat jinou instituci. V opačném případě se budete muset současně zaregistrovat ke státní konzultaci žen a poté, co poskytnete údaje o všech analýzách a vyšetřeních, se tam dostanete.

  Jaké údaje se zadávají v takové podobě?

  Výměnná karta zaznamenává průběh a výsledky zkoušek

  Taková forma se stává hlavním lékařským dokumentem po celou dobu porodu dítěte. Jak to obvykle vypadá, záleží na zařízení, ale vnitřní struktura zůstává vždy stejná.

  Výměnná karta těhotného vzorku z roku 2015 obsahuje následující oddíly:

  1. Informace o zdravotním poradenství pro ženy.
  2. Informace porodnice o porodu.
  3. Informace o novorozenci v porodnici.

  Doktor z předporodní kliniky zaznamenává:

  • všechny osobní údaje o ženě porodící dítě;
  • informace o zdraví nastávající matky před těhotenstvím;
  • podrobné informace o průběhu těhotenství.

  Zahrnuty jsou také všechny skutečnosti týkající se průběhu těhotenství a porodu:

  • všechny minulé nemoci;
  • informace o výsledku předchozích těhotenství;
  • výsledky testů, ultrazvuk;
  • rizikové faktory.

  Je důležité si uvědomit, že vaše zdravotní informace jsou zcela důvěrné.

  Zaznamenávají se také všechny ženské projevy gynekologa, které uvádějí výsledky vyšetření, doporučení lékaře, aktuální gestační věk.

  Po narození zadá porodník-gynekolog do této formy všechny informace o porodu:

  • datum
  • vlastnosti kurzu;
  • komplikace;
  • použití jakýchkoli léků nebo chirurgických pomůcek.

  Pediatr musí do ní zadat informace o výšce, hmotnosti dítěte, skóre Apgar, údaje o očkování, nemocech a povaze krmení..

  Jak se používá podobná forma??

  K získání musíte alespoň jednou projít řadou testů

  Takový důležitý dokument musí být uložen po celou dobu těhotenství. Nenahrazuje lékařskou kartu v nemocnici nebo v prenatální klinice, ale je velmi důležitá pro samotnou ženu, protože pouze z tohoto dokumentu budou lékaři jiných lékařských zařízení moci v případě potřeby zjistit všechny potřebné údaje o zdraví pacienta.

  Pro použití tohoto formuláře platí pravidla:

  • je nutné mít s sebou při každé návštěvě gynekologa;
  • při návštěvě jiných odborníků musí být předloženi tak, aby zaznamenali zkoušku;
  • zde mohou zadávat pouze lékaři, nepřijatelné jsou nezávislé záznamy nebo záznamy neoprávněných osob;
  • po přijetí do nemocnice musí být tento dokument po ruce.

  Je velmi důležité, aby za udržování takového dokumentu odpovídal i váš gynekolog. Jak správně vyplnit, můžete vidět fotografii. Každý lékař to samozřejmě dělá svým vlastním způsobem, ale struktura záznamů je zpravidla stejná.

  O autorovi: Olga Borovikova

  Dokumentace budoucí matky. Co je výměnná karta??

  Výměnná karta: informace o těhotné ženě, minulých onemocněních, vlastnostech průběhu těhotenství, výsledky testů

  Výměnná karta je hlavním dokumentem budoucí matky, která je žádoucí mít u sebe vždy. Co to je, proč je to nutné a proč je tak důležité pro každou ženu, která čeká dítě?

  Výměnná karta porodnice, porodnice v nemocnici je navržena tak, aby zajistila kontinuitu sledování ženy a jejího dítěte v předporodní klinice, porodnické nemocnici a dětské klinice. Informace obsažené na výměnné kartě jsou důležité pro každého lékaře, který radí ženě během těhotenství a po porodu v klinice a nemocnici vedoucí k narození této ženy, a pro pediatr porodnice a dětské kliniky.

  Podle vyhlášky č. 50 z 10. února 2003 „O zlepšení porodnické a gynekologické péče v ambulantních klinikách“ vydává výměnná karta pro porodnici těhotnou ženu před porodním klinickým lékařem v náručí na dobu 22–23 týdnů. Důvodem je skutečnost, že v tomto období se provádí poslední stádium diagnózy přítomnosti vrozených malformací plodu, po tomto období se již ukončení těhotenství bude považovat za předčasný porod..

  Z čeho se karta skládá?

  Výměnná karta se skládá ze tří částí - kupónů. Při vyplňování prvního kuponu „Informace o prenatální konzultaci o těhotné ženě“ zapisuje lékař na prenatální klinice informace o vlastnostech průběhu předchozích těhotenství, porodu, poporodního období a o vlastnostech průběhu skutečného těhotenství a stavu těhotné ženy, jejíž znalost je důležitá pro lékaře provádějícího narození této ženy., a pro pediatr porodnice. Při následných návštěvách konzultace přináší těhotná žena výměnnou kartu pro zaznamenávání údajů o následných vyšetřeních a studiích. Při přijetí do nemocnice (při porodu nebo na oddělení patologie těhotenství) musí žena předložit směnku. V nepřítomnosti je žena hospitalizována na 2. porodnickém oddělení, které obvykle zahrnuje ženy bez řádného vyšetření, jakož i těhotné ženy, které mají určité infekce, aby se zabránilo možné infekci vyšetřovaných těhotných žen. Je-li žena hospitalizována na oddělení patologie těhotenství před termínem pro vydání výměnné karty do (22–23 týdnů), měla by jí být předána výměnná karta dříve, než je tato doba, a do ní zadat výsledky stávajících vyšetření a analýz.

  Druhý kupón „Informace o porodnici, porodnici o porodnici“ je vyplněn v porodnické nemocnici před propuštěním porodnice a je vydán k převodu na prenatální kliniku. Při vyplňování druhého kuponu lékař porodnické nemocnice podrobně zaznamenává informace o těch vlastnostech průběhu porodu, poporodní periodě a stavu puerper, které vyžadují zvláštní sledování.

  Třetí kupón „Informace o porodnici, porodnici o novorozenci“ je vyplněn v dětském oddělení porodnické nemocnice před propuštěním novorozence a vydán matce k převodu na dětskou kliniku. Při vyplňování třetího kuponu lékaři porodnické nemocnice (porodník-gynekolog a dětský lékař) píšou nejpodrobnější informace o těch vlastnostech porodu a stavu novorozence, které vyžadují zvláštní sledování ho po propuštění z nemocnice.

  Sekce vyplněna na prenatální klinice

  Tato část obsahuje informace o konzultacích těhotných žen.

  Stáří. Těhotné ženy mladší 18 let a starší 30 let mají častěji komplikace během těhotenství a porodu.

  Adresa. Je přirozené, že v naléhavých případech, kdy je kontakt s těhotnou ženou obtížný nebo nemožný, je třeba najít příbuzné a příbuzné a získat od nich potřebné informace o ženách..

  Minulost, gynekologická onemocnění, operace. Zajímavá jsou dědičná a chronická onemocnění u žen, protože mohou mít nepříznivý vliv na vývoj plodu, těhotenství a porod. Informace o dětských nemocech jsou důležité. Například křivice trpící v dětství vedou k deformaci pánevních kostí, což vede ke komplikovanému průběhu porodu, těhotenství a porod mohou také vyvolat nežádoucí exacerbace stávajících chronických chorob. Přítomnost chronických gynekologických onemocnění často vede ke komplikovanému průběhu těhotenství a porodu.

  Charakteristiky průběhu předchozích těhotenství, porodu, období po porodu V případě komplikací během předchozích těhotenství je nutné tento průběh pečlivě sledovat, protože to naznačuje přítomnost tendence k určitým patologickým stavům během těhotenství obecně. Patří mezi ně například hrozba ukončení těhotenství, časná nebo pozdní toxikóza, anémie atd. Je také důležité určit, jak žena porodí. Chirurgická intervence u předchozích porodů může naznačovat možné anomálie v porodním kanálu a nemoci těhotné ženy. Patologické porody v minulosti dávají lékaři důvod očekávat vývoj komplikací v tomto těhotenství, porodu a poporodním období.

  Co je počet těhotenství? Jaké je další narození? Velký význam má počet předchozích těhotenství a počet narozených dětí. Záleží také na předpovídání průběhu nadcházejícího porodu..

  Kolik potratů tam bylo (rok, na jak dlouho)? Po potratu se vyvine celá řada zánětlivých onemocnění dělohy a děložních přívěsků, což vede k tendenci předčasně ukončit těhotenství, k nepatřičné práci a komplikacím po porodu.

  Předčasné narození (rok, termín). Jejich přítomnost v minulosti může naznačovat tendenci k některým patologickým stavům u těhotné ženy v současnosti.

  Poslední menstruace. Je uvedeno datum prvního dne poslední normálně absolvované menstruace. Je to důležité pro výpočet doby očekávaného porodu..

  Těhotenství při první návštěvě. To je důležité při výpočtu data navrhovaného narození. Nepřímo vypráví lékaři o povaze těhotné ženy - její odpovědnosti za své zdraví a zdraví svého nenarozeného dítěte.

  Celkový počet navštívených časů. Podle objednávky č. 50 existuje v závislosti na průběhu těhotenství určitý postup sledování ženy. V rámci takového pozorovacího algoritmu je nutné několikrát navštívit lékaře, aby provedl úplné a kvalitní vyšetření ženy. V nekomplikovaném těhotenství - 10krát (po prvním vyšetření - se objevte po 7-10 dnech, abyste vyhodnotili výsledky analýz a závěrů terapeutky a dalších specialistů - 1krát za měsíc až 28 týdnů, 2krát za měsíc až 37 týdnů, po 37 týdnech - každých 7-10 dní). Je-li zjištěna patologie, stanoví se četnost návštěv porodníka-gynekologa individuálně.

  První rozruch plodu. Toto datum je důležité pro výpočet doby očekávaného porodu. Období prvního míchání se liší pro první těhotnou a pro ženu, která již měla porod v minulosti (první míchání je cítit dříve u znovu těhotných žen).

  Vlastnosti průběhu tohoto těhotenství. To je důležité pro lékaře v nemocnici, protože tyto komplikace mohou ovlivnit průběh porodu a období po porodu..

  Rozměry pánve. Změřte několik velikostí. Pánev je považována za úzkou, pokud je alespoň jedna z velikostí 1,5–2 cm nebo větší než norma. Při zúžení pánve existuje nebezpečí, že během porodu nebude dítě schopno projít porodním kanálem matky, zejména pokud je plod velký.
  Výška a hmotnost při prvním vzhledu. Při růstu pod 150 cm jsou možné deformace páteře a kyčelních kloubů, což může vést ke zúžení pánve. Stanoví se hmotnost při prvním vzhledu. Hmotnostní přírůstek pro celé těhotenství by měl průměrně 10-11 kg.

  Pozice plodu. Tento faktor je velmi důležitý pro řízení práce. Konečná pozice je stanovena blíže k období úplného těhotenství (37–40 týdnů) a datu navrhovaného porodu. Předtím může plod zaujímat různé polohy v děloze. Může existovat podélná, příčná a šikmá poloha plodu. Podélná poloha je v době narození normální, děje se u 99,5% všech narozených. Příčné a šikmé polohy jsou patologické. Díky těmto ustanovením vzniknou nepřekonatelné překážky pro dítě, které projdou porodním kanálem.

  Předchozí část. Toto je část plodu, která nejprve prochází porodním kanálem. Může to být hlava plodu (obličej, koruna, šíje) nebo její pánevní konec (hýždě nebo nohy). Nejběžnější a nejpříznivější prezentace je hlavní. Určení již existující části plodu je důležité pro výběr způsobu doručení.

  Fetální srdeční frekvence za minutu. Podle povahy srdečního rytmu lze posoudit stav plodu (obvykle jasný, rytmický, až 140 tepů za minutu). To je nesmírně důležité při pozorování stavu plodu během těhotenství a při porodu. V závislosti na místě poslechu srdečního rytmu lze posoudit umístění plodu v děloze. Výměnná karta označuje srdeční rytmus plodu, slyšený od 32 týdnů.

  Laboratorní testy. Diagnóza syfilis, infekce HIV a virové hepatitidy B a C je nutně zahrnuta do plánu vyšetření těhotné ženy. V naší zemi se provádí trojnásobné vyšetření těhotných žen na tyto infekce (při první návštěvě na prenatální klinice při registraci těhotenství, po 30 týdnech těhotenství, pro 2-3 týdny před porodem nebo při přijetí do nemocnice).

  Rh faktor. Rhesus factor - protein nalezený v červených krvinkách u 85% lidí, stejně jako u opic Macacus rhesus (odtud název). Krev lidí, jejichž červené krvinky obsahují faktor Rh, se nazývá Rh pozitivní. Pokud se tento protein v červených krvinkách nenachází, bude krev Rh negativní.
  Pokud Rh-negativní žena vyvine Rh-pozitivní plod (zděděný od Rh-pozitivního otce), pak se může Rhesusův konflikt vyvinout, když tělo matky vnímá plod jako cizí předmět a produkuje protilátky proti červeným krvinkám plodu, které ničí červené krvinky plodu a ten druhý vyvíjí se v podmínkách anémie, která může vést k těhotenským komplikacím (potrat, nevyvíjející se těhotenství).

  Titr protilátek. V případě vývoje Rhesusova konfliktu je důležité posoudit závažnost onemocnění při výběru taktiky, načasování a způsobu porodu těhotenství. Důležitým diagnostickým znakem je detekce protilátek v mateřské krvi a stanovení titru (množství) protilátek v dynamice.

  Krevní skupina. Všichni lidé jsou rozděleni podle charakteristik krve, které jsou založeny na rozdílech ve struktuře červených krvinek. Hemolytické onemocnění plodu se může v některých případech rozvinout a s nekompatibilitou krve matky a plodu podle krevních skupin. Stanovení krevního typu matky je během těhotenství velmi důležité, protože jsou možné nouzové situace, kdy může být vyžadována urgentní krevní transfuze. Pokud žena má Rh negativní krev, musí být stanovena příslušnost manžela k réze.

  Klinické testy krve a moči. Obecný krevní test se podává 3-4krát během těhotenství (s nekomplikovaným průběhem) - při registraci těhotenství, 18 týdnů a 30 týdnů.

  Studium koagulačních faktorů: krevních destiček, koagulačního času, krvácení, protrombinového indexu. Studie je nezbytná k objasnění možnosti komplikací při porodu koagulačním systémem (krvácení) u matky a dítěte. Provádí se třikrát - při registraci, ve 22-24 týdnech a 32 týdnech. Je vhodné zadat všechny tři studie do výměnné karty. Biochemický krevní test se podává dvakrát za těhotenství. Změna normálních hodnot může znamenat komplikované těhotenství, nerovnováhu látek nezbytných pro matku a plod. Oba výsledky jsou stručně zapsány na směnnou kartu..

  Při každé návštěvě se provádí obecný močový test - 10krát s nekomplikovaným těhotenstvím, na výměnné kartě je zaznamenán 1 indikátor - protein v moči. Normálně chybí.

  Analýza obsahu vagíny, stěr. Tato analýza naznačuje přítomnost zánětlivého procesu infekční povahy u ženy. Infekční choroba, která se vyvíjí v průběhu těhotenství, je v první řadě náchylná k ženám, které v období po porodu vznikají takovým komplikacím, jako je endometritida a sepse, u dítěte - vrozené malformace a patologie, poporodní komplikace.

  Výkaly na červích vejcích. Aby se vyloučilo napadení hlístami těhotnými, provádí se při registraci těhotenství analýza stolice pro hlístová vajíčka (červy)..

  Tělesná výchova, počet tříd. Těhotné, pokud to její stav dovolí, je vhodné se zapojit do fyzikální terapie. Pokud žena tyto třídy navštěvovala, je uvedeno jejich číslo. O všech otázkách souvisejících s fyzioterapeutickými cvičeními rozhoduje lékař fyzioterapeutických cvičení v koordinaci s dohlížejícím porodníkem-gynekologem. Ale v posledních letech bohužel častěji takové třídy nejsou vedeny v podmínkách prenatálních klinik a klinik - vše je omezeno na doporučení porodníka-gynekologa na recepci pro soubor povolených cviků.

  Psychologická příprava na porod. Vedeno 10 tříd od 28 do 30 týdnů jako porodník-gynekolog na prenatální klinice.

  Škola matek. Tyto třídy se zaměřují na péči o děti. Provádí je také na prenatální klinice lékaři jako porodník-gynekolog, pediatr, speciálně vyškolená porodní asistentka nebo zdravotní sestra. Výměnná karta udává počet tříd, které se žena zúčastnila.

  Datum podání stafylokokového toxoidu. Staphylococcus aureus (St, aureus) se často vyskytuje u těhotných žen. Pokud těhotná žena trpí chronickým zánětlivým onemocněním (například chronickou bronchitidou), provádí se mikrobiologické vyšetření (setí), aby se identifikoval stafylokok, který může vést ke komplikacím při porodu a poporodní periodě u matky a dítěte. Aby se zabránilo infekci novorozeného dítěte, které již může být doprovázeno vážnými onemocněními, až do sepse (otrava krví), je těhotná žena imunizována třikrát 0,5 ml stafylokokového toxoidu pod lopatkou po dobu 32, 34 a 36 týdnů těhotenství. Provádí se u těhotných žen trpících akutní nebo chronickou stafylokokovou infekcí,

  Krevní tlak (BP). Tabulka kontroly krevního tlaku od 30 týdnů může zvýšení krevního tlaku nad 135/85 naznačovat vývoj gestózy (těhotenské komplikace), zejména pokud je kombinována s edémem a přítomností bílkovin v moči.

  Datum vydání osvědčení o předporodní dovolené. Osvědčení o zdravotním postižení vydané 30 týdnů těhotenství.

  Datum zamýšleného narození. Odhadováno na základě různých parametrů..

  • Doktorský porodník-gynekolog. Podpis těhotného lékaře.
  • Deník následných návštěv. Vyplněno po 32 týdnech.
  • Hmotnostní přírůstek během těhotenství. Jeho definice valeno pro předpovídání komplikací ve třetím trimestru a porodu.
  • Odhadovaná hmotnost plodu. Je to důležité pro stanovení taktiky řízení práce. Do výměnné karty se zadává po 37 týdnech, kdy je těhotenství považováno za již dlouhodobé..
  • Datum, krevní tlak, hmotnost, hemoglobin, analýza moči, lékařský podpis. Od 32 týdnů se každý týden provádí studie krevního tlaku, přírůstku hmotnosti, hemoglobinu a moči na bílkoviny pro včasnou detekci gestózy.
  • Ultrazvuk Vyšetření těhotných žen zahrnuje povinné trojnásobné ultrazvukové vyšetření: v období 10–14 týdnů, 20–24 týdnů, 32–34 týdnů.
  • Lékař zkoumá nastávající matku 2krát - při registraci a po 30 týdnech těhotenství. V přítomnosti chronických onemocnění - podle indikací.
  • Závěr oftalmologa, zubního lékaře, otolaryngologa. Žena je vyšetřována 1krát během registrace, s patologií - podle indikací.
  • Názor endokrinologa - pokud je uveden.
  • List pro analýzy lepení a další dokumenty. Tato část obsahuje analýzy, které nemají speciální grafy..

  Sekce se vyplní v porodnici

  Sekce obsahuje informace o porodnici, porodnici, nemocnici o porodnici. Žena by měla po propuštění z nemocnice přivést tuto část výměnné karty na prenatální kliniku. Data přenášená z porodnice jsou pro lékaře prenatální kliniky důležité pro stanovení taktiky rehabilitace ženy po porodu.

  • CELÉ JMÉNO.
  • Stáří.
  • Adresa.
  • datum přijetí.
  • Došlo k porodu (datum). Datum je nutné pro vydání rodného listu pro dítě, pro vydání dodatečného osvědčení o zdravotním postižení v případě složitého porodu.
  • Vlastnosti průběhu porodu (trvání, komplikace u matky a plodu). Tento sloupec uvádí všechny podrobnosti o průběhu porodu. Tato informace je důležitá pro předpovídání průběhu poporodního období..
  • Provozní dávky při porodu. Označuje, zda se jednalo o císařský řez, a jsou zde uvedeny indikace.
  • Anestezie (byla použita nebo ne, co, účinnost). Je popsána metoda úlevy od bolesti při porodu. To je důležité pro analýzu možných zpožděných komplikací po porodu neporodnické povahy, například neurologických komplikací (bolest páteře) po spinální anestezii..
  • Průběh poporodního období. Důležité informace pro předpovídání průběhu poporodního období.
  • Uvolněno (v jaký den po porodu). Termín ženy na porodním oddělení označuje stav jejího zdraví a zdraví dítěte.
  • Stav matky při propouštění.
  • Stav dítěte při narození, v porodnici a při propuštění. Informace o dítěti pro předporodní péči jsou důležité pro analýzu těhotenství.
  • Váha při narození a při propuštění.
  • Růst dítěte při narození.
  • Potřebuje matka patronát (svědectví). V některých případech musí žena po propuštění z nemocnice konzultovat porodníka a gynekologa doma. Například, pokud lékař porodnice zjistí, že určitá žena může mít problémy s kojením. Tento sloupec uvádí důkazy..
  • Zvláštní poznámky. V případě komplikovaného průběhu porodu je u ženy ukázáno přidání několika dnů k již vydanému osvědčení o invaliditě pro předporodní dovolenou. Tento sloupec obvykle uvádí počet dní, které se mají přidat..
  • Doktorský porodník-gynekolog. Podpis porodníka nemocnice.

  Sekce pro dětskou kliniku

  Žena předává tuto část výměnné karty dětské klinice, na které bude její dítě pozorováno. Sekce vyplňuje pediatr porodnice. Všechny informace jsou důležité pro stanovení taktiky dítěte.

  • F.I.O..
  • Adresa.
  • Datum narození.
  • Z jakého těhotenství se dítě narodilo? Jaký týden těhotenství se narodil. Předchozí těhotenství skončila umělým, spontánním potratem, porodem, včetně mrtvého plodu.
  • Narození jsou jednorázová, mnohonásobná. Uveďte, jak se dítě narodilo, pokud se narodilo vícekrát.
  • Vlastnosti průběhu porodu (trvání, komplikace u matky a plodu).
  • Anestezie (ať už byla použita, která). Účinnost.
  • Poporodní období.
  • Vyložení (v jaký den po porodu).
  • Stav matky při propouštění.
  • Pohlaví dítěte.
  • Porodní hmotnost, při propuštění.
  • Růst při narození.
  • Stav dítěte při narození na stupnici Apgar. Apgarova stupnice je součet bodů, které vyhodnocují stav fungování orgánů a systémů novorozence v 1. a 5. minutě života. Maximální skóre je 10, počítáno pediatrem nemocnice, který je přítomen při narození.
  • Okamžitě vykřikl? To je důležité, protože je to indikátor toho, jak se dítě cítilo uvnitř lůna, jak ho porodilo.
  • Byla přijata revitalizační opatření (která)?
  • Nejprve aplikováno na prsu v porodnici (v jaký den života).
  • Krmení (prsa, mléko od matky, dárce). Uvádí se, která směs byla použita v nemocnici a která směs rozhodně nemá alergii na dítě (lze ji používat doma, v době, kdy není kojení). V případě přechodu na krmení dárcovským mateřským mlékem jsou uvedeny důvody.
  • Pupeční šňůra odpadla (v jaký den života).
  • Nemocný nebo nemocný? Ukazuje, zda dítě v nemocnici utrpělo nějaké nemoci.
  • Diagnóza.
  • Léčba.
  • Při propouštění.
  • Očkování proti tuberkulóze se provádí úplně. Pokud ne, je uveden důvod..
  • Doporučení.
  • Zvláštní poznámky.
  • datum.
  • Doktorský porodník-gynekolog v nemocnici.
  • Lékař pediatr z nemocnice.

  Ekaterina Venediktová,
  gynekolog-endokrinolog, Městská klinická nemocnice č. 67, Moskva

  V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

  Články O Neplodnosti