Hlavní Výživa

Zamotání pupeční šňůry

Budoucí matka se vždy obává, že těhotenství odejde bez jakýchkoli komplikací, dítě se vyvíjí systematicky a podle indikací. Není proto překvapivé, že taková relativní odchylka od normy, jako je propletení pupeční šňůry plodu, způsobuje těhotné ženě obavy. Situaci zhoršují nejrůznější děsivé příběhy drby o tom, jak nebezpečné a jak nežádoucí propletení pro dítě. Ano, ve skutečnosti je zauzlení pupečníkové šňůry považováno za komplikaci těhotenství, ale se správnou taktikou jejího řízení as racionálním přístupem k řešení problému není zapletení tak děsivým faktorem. Moderní medicína již ví, jak pracovat téměř zázraky: lékaři zajišťují optimální těhotenství v přítomnosti zapletení a úspěšně dokončují proces porodu, aniž by poškodili matku a dítě. Což opět potvrzuje lidovou moudrost o tom, že ďábel není tak hrozný, jak je namalován.

Důvody propletení pupeční šňůry

Pupeční šňůra, kromě placenty, je hlavním „spojením“ mezi matkou a dítětem. Prostřednictvím pupeční šňůry dostává plod kyslík, všechny potřebné živiny, vitamíny a stopové prvky. Pupeční šňůra je plně tvořena asi 14. týdnem těhotenství a obvykle je její délka asi 40-60 centimetrů. Současně je geneticky určena délka pupeční šňůry: to znamená, že její ukazatele budou stejné jako ukazatele pupeční šňůry, které těhotná žena spojila se svou matkou najednou. Propletení pupeční šňůry je tedy charakteristické právě v případě, kdy její délka přesahuje normu a dosahuje více než 70 centimetrů. Ale i v tomto případě k zamotání nedochází vždy - jeho riziko se zvyšuje v přítomnosti zvýšené motorické aktivity plodu, což může být způsobeno nedostatkem kyslíku, který testoval: plod se díky hypoxii začne pohybovat aktivněji (na jedné straně kvůli nepohodlí na straně druhé) - dostat si další část kyslíku).

Také polyhydramnios se může stát příčinou zapletení. Ale přítomnost těchto faktorů nevede vždy ke zmatku dítěte. Navíc někdy dochází k zamotání náhodou, a to bez zjevného důvodu..

Co je nebezpečné zapletení pupeční šňůry

Je možné detekovat zamotání pupečníku již od 17. týdne těhotenství. Pokud by však byla jeho skutečnost přesto prokázána, neznamená to, že zamotání zůstane až do konce těhotenství: dítě, stejně zmatené, může se neustále pohybovat, nezávisle, může se rozmotat. Kolem těla dítěte, končetin, krku může dojít k zamotání pupeční šňůry; a dokonce ani v druhém případě to není pro plod nebezpečné - dítě v lůně lehce nedýchá, kyslík vstupuje do pupeční šňůry. To znamená, že pokud cévy v něm nejsou sevřeny, potom plod dostane živiny v plné výši. Situace se zhoršuje pouze v případě, že při propláchnutí pupeční šňůry dojde také k vaskulárnímu zúžení, v důsledku čehož je narušen průtok krve. A to znamená, že nejdůležitějším aspektem v případě zapletení šňůry je sledování, plod trpí nedostatkem kyslíku - hypoxie - nebo ne. Kromě toho je také důležitá otázka napětí pupečníkové šňůry: z důvodu jejího silného napětí může dojít k předčasnému oddělení placenty, což je během těhotenství mimořádně nežádoucí. V tomto ohledu přichází v případě těhotenství s propletením neustálé sledování stavu plodu, ke kterému dochází pravidelně v průběhu těhotenství..

Zapletení pupeční šňůry: není třeba se bát

Jakákoli nastávající matka slyšela: „Nevěste spodní prádlo, dítě se zaplete do pupeční šňůry.“ A pokud lékař na ultrazvuku zjistí zapletení pupeční šňůry, je těhotná žena vážně vyděšená. Koneckonců, to je hrůza - dítě ve smyčce! Ve skutečnosti není zapletení tak děsivé, jak se obecně věří.

Fotografie - Lory Photo Bank

Pupeční šňůra tak jak je

Začněme teorií. Pupeční šňůra (pupeční šňůra) je „trubice“, která spojuje dítě s matkou, dokud se nenarodí. Skládá se ze tří cév a pojivové tkáně. Jedna pupeční žíla je zodpovědná za to, že se dítěti dodává z placenty krve, nasycené kyslíkem a živinami. A další dva „berou“ krev s produkty výměny plodu.

Tloušťka pupeční šňůry se může mírně lišit. Záleží na tom, kolik je v něm tak zvané želé bradavice - speciální želé podobné látky, která chrání krevní cévy před vymačkáním. Tloušťka jeden a půl až dva centimetry se považuje za normální. Právě tyto velikosti označují dostatečný počet želé Warton, což zajišťuje dobrý průtok krve.

Délka pupeční šňůry je také nerovnoměrná. Tradičně se rozlišují tři velikosti:

 • krátký - 40 - 55 cm
 • normální - 56 - 70 cm
 • dlouhý - více než 70 cm

Všechny tyto možnosti jsou považovány za normální. Pouze příliš krátká pupeční šňůra je pro dítě nebezpečná, protože mu může bránit v pohybu po porodním kanálu. Naštěstí absolutně krátká pupeční šňůra (kratší než 40 cm) není tak běžná ve 12 - 13% případů. Často se to zjistí během porodu, někdy se musíte uchýlit k nouzové císařské sekci, ale ne vždy. Existuje možnost, že se dítě narodí přirozeně.

Pupeční šňůra je dostatečně pevná a vydrží značné zatížení. Během těhotenství se může natáhnout, zkrátit, zkroutit bez poškození dítěte.

Proč k zamotání dochází

Je prostě neuvěřitelné, co vede aktivní životní styl dětí v mateřských ženách! V krátkých gestačních obdobích, kdy stále existuje spousta „dětské kondice“, plavou, kotrmelcem a „tancem“. A výsledek těchto „cvičení“ může být propojen s pupeční šňůrou. A to se stává velmi často, právě tehdy mnoho dětí rozmotá uzly, které jsou svázané. Pokud je vaše dítě stále malé, diagnóza „zapletení šňůry“ by vás neměla vyděsit. S největší pravděpodobností dítě samo vyřeší problém a osvobodí se od pout. On a jeho stav však budou nyní sledováni se zvláštní pozorností..

Jaké jsou zvraty?

Zamotání pupeční šňůry se liší:

 • singl
 • vícekrát (dvakrát až čtyřikrát)
 • izolovaný (kolem jedné části těla: nohy, paže, krky)
 • kombinované (kolem několika částí těla současně)

Co je plné propletení pupeční šňůry?

I když byste neměli okamžitě panikařit, pokud jste byli informováni o zapletení pupeční šňůry, ale přesto tento stav nelze považovat za zcela bezpečný. Každý případ je jiný..

Normální nebo krátká pupeční šňůra ji však může komprimovat natolik, že povede k nedostatku kyslíku. V tomto případě se dítě cítí nepohodlí a snaží se osvobodit, začne se aktivně pohybovat, aby se rozpadlo. Často se to ukáže.

Existují však případy, kdy spletení vede k bránění průtoku krve v pupeční šňůře. To může vést k těžké hypoxii a vyžaduje povinný lékařský zásah..

Když je spletení objeveno

Ukázalo ultrazvukové vyšetření spletení pupeční šňůry? S největší pravděpodobností vám budou předepsány další zkoušky:

Pravděpodobně budou ultrazvukové vyšetření prováděny častěji než obvykle (v obtížných situacích i několikrát týdně). Koneckonců, s pomocí ultrazvuku mohou odborníci vyhodnotit celkový stav dítěte, dynamiku jeho růstu, stav placenty, pupeční šňůry a plodové vody a vyvodit závěry o tom, jak se plod cítí a do jaké míry na něj pletivo pupeční šňůry působí..

Dopplerometrie

Tato studie pomáhá identifikovat funkce průtoku krve v placentě, pupeční šňůře a tepnách mozku dítěte. Pokud se zjistí porušení, je to důvod předepisování léčby.

Kardiotocografie (CTG)

Přiřazte CTG od 33. týdne těhotenství. Dříve byla studie neinformativní kvůli skutečnosti, že kardiovaskulární systém plodu je stále nezralý. Poměrně zdlouhavá (do 40-60 minut) procedura umožňuje vyhodnotit povahu srdečního rytmu plodu a frekvenci jeho pohybů. To se provádí pomocí speciálního zařízení se senzorem, které je připojeno ke žaludku nastávající matky. Pokud je dítě propleteno pupeční šňůrou, pak se během jeho pohybů zaznamená pokles srdeční frekvence. Čím výraznější je toto znamení, tím vážnější je problém. Na základě výsledků CTG porodníci-gynekologové dělají závěry o stavu dítěte a v případě potřeby předepisují léčbu.

Co dělat, když zamotáte pupeční šňůru?

Co lze udělat v případě zapletení pupečníkové šňůry potvrzené studiemi?

Stav dítěte se středně těžkými poruchami je upravován vitamíny a živinami. Tím je kompenzován pokles objemu krve vstupující do plodu a dostává dostatečné množství látek nezbytných pro normální růst a vývoj. Může být nutné použít léky, které pomáhají zlepšit takový ukazatel, jako je „tekutost“ krve. Nejčastěji tato opatření stačí k normalizaci stavu dítěte.

Buď opatrný!

Pokud lékař na ultrazvuku zjistil zapletení pupečníkové šňůry, měla by nastávající matka pečlivě poslouchat sebe sama, protože jste to vy, kdo dokáže zachytit první signály pomoci, které dítě dává.

Co hledat? Na pohyb dítěte.

Určitě jste už zhruba rozuměli nebo spíše pociťovali denní rytmus svého dítěte: máte „ranného ptáka“ nebo „sovy“, aktivní nebo ne. Takže mějte na paměti, že pokud dítě trpí hypoxií, pak jeho obvyklý rytmus zmizí, změní se také povaha pohybů..

Pokud průtok krve mírně poklesne, pohyby se zpomalí, stávají se vzácnějšími, dítě, jak to bylo, šetří sílu.

V případě akutní hypoxie je situace opačná: dítě se pohybuje aktivně, doslova se vrhne a může se dokonce převrátit. Koneckonců, náhle a vážně postrádá kyslík. V tomto případě jeho stav vypadá jako panika a náhlé pohyby jsou jednak pokusem zbavit se okovů, které způsobily hypoxii, a za druhé, tísňové signály, modlitba za pomoc.

Pokud se dítě nepodaří samostatně osvobodit, zapadne druhá fáze akutní hypoxie. Pozorná matka má obavy z náhlého zastavení pohybů dítěte po zvýšené aktivitě. To se děje proto, že jeho síla vyschla během předchozího klidu zápasu.

Pokud si všimnete, že se dítě po období neobvyklé činnosti náhle uklidnilo, neprodleně se poraďte s lékařem, nikoliv s okresními ženskými konzultacemi, ale s porodnicí.

Porod s propletením šňůry

Mnozí se domnívají, že zapletení šňůry je přímým ukazatelem císařského řezu. To však vůbec není pravda. Dokonce ani v případě opakovaného zapletení nepředstavuje přirozené porod nejčastěji pro dítě nebezpečí. Právě v průběhu takového porodu je nutně prováděno nepřetržité sledování srdečního rytmu dítěte. Pokud je zřejmé, že došlo k akutní hypoxii, existují dvě možnosti pro vývoj událostí:

 1. V případě vážných odchylek v blahu dítěte v první fázi porodu (děložní hrdlo se právě začalo otevírat a je stále ještě daleko od narození) se rozhodne provést pohotovostní císařský řez.
 2. Pokud se akutní hypoxie projeví ve druhé fázi porodu (hlava dítěte již klesla na pánevní dno a okamžik narození je blízko), provede se epiziotomie (perineální pitva). To vám umožní urychlit vzhled dítěte ve světle a odstranit z jeho krku stočenou pupeční šňůru.

Bez ohledu na to, jak zvláštní to může znít, v medicíně se zauzlení pupeční šňůry nepovažuje za patologický stav.

Proto, pokud jste byli informováni ultrazvukem o propletení pupeční šňůry, nebuďte nervózní, žijte normální život nastávající matky, zkuste pozitivně myslet, chodit více, starat se o své zdraví, sportovat. Pouze bez extrému. Protože adrenalinová nával budoucí matky nutně ovlivňuje její dítě. Motorická aktivita dítěte se zvyšuje, což ohrožuje ještě větší zapletení pupeční šňůry. Takže - mír a jen mír. A všechno bude určitě v pořádku.

Jediné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu

Patogeneze

Lékaři klasifikují patologii podle několika kritérií.

V závislosti na tahové síle je izolován napnutý a pevně zapletený kabel. První typ nezpůsobuje vážné problémy, druhý typ vyvolává hladovění kyslíkem.

Odborníci také rozlišují jednu (jednu revoluci kolem těla dítěte) a vícenásobné zapletení pupeční šňůrou. Ten je rozdělen do dvou typů - izolovaný (kolem jedné části těla) a kombinovaný (kolem různých částí těla).

Wharton želé chrání cévy před zúžením, proto čím více je tato látka v šňůře, tím je méně pravděpodobné, že se u ní objeví hypoxie. Pupeční šňůra může mít také různé délky, v průměru dosahuje 50 centimetrů, ale odchylky od tohoto ukazatele jsou někdy detekovány - od 30 do 80 centimetrů. Dlouhá pupeční šňůra zvyšuje pravděpodobnost zapletení, avšak s malými rozměry je pravděpodobnost rozvoje úzkého typu patologie vysoká.

Normálně se všechny budoucí děti pohybují v děložní dutině, pohybují končetinami a jsou schopny otáčet tělo. Když se dítě pohybuje, může se pupeční šňůra kroužit kolem jeho těla, což vede k výskytu jediného zapletení. Častěji se však šňůra v důsledku pohybů dítěte vrací do své normální polohy.

K jedinému zapletení pupeční šňůry může dojít spontánně v důsledku intrauterinních pohybů nenarozeného dítěte v děložní dutině, existují však 4 faktory, které zvyšují pravděpodobnost patologie:

# 1. Dlouhá pupeční šňůra.

S pupeční šňůrou větší než 70 centimetrů se vytvoří smyčky, čímž se zvyšuje pravděpodobnost zapletení. Předispozice k dlouhému kabelu je zděděna.

Se zvýšeným množstvím plodové vody v děložní dutině má dítě více prostoru, ve kterém může provádět pohyby. Pravděpodobnost pupečních smyček také roste..

# 3 Kyslíkové hladovění plodu.

Při hypoxii začíná nenarozené dítě dělat mnohem více pohybů, což vede ke zvýšení šance na propletení.

# 4. Stres v nastávající matce.

Alarmující nálada ženy vede k uvolnění hormonu adrenalinu, který má také vliv na tělo nenarozeného dítěte. Díky tomuto jevu začíná dělat více pohybů..

Video, ve kterém Marina Stork (porodnice a vedoucí klubu pro nastávající matky) hovoří o propletení pupeční šňůry:

Diagnostika

Jakákoli nastávající matka může mít podezření, že se krk proplétá pupeční šňůrou v plodu. K tomu potřebuje naslouchat svému tělu a sledovat stav dítěte. Přibližně od 20. týdne těhotenství (u vícerozměrných dětí z 18. týdne) nastávající matka začne pociťovat pohyby plodu. Při jejich analýze si můžete všimnout určité amplitudy a denního rytmu pohybů.

Při nedostatku kyslíku, které může doprovázet zapletení pupeční šňůry, se nenarozené dítě aktivně pohybuje v lůně. Díky jeho pohybům se dítě snaží vyslat signál o svém špatném zdraví. Proto, když si žena všimne zvýšení frekvence a zvýšených pohybů plodu, měla by vyhledat lékařskou pomoc.

Ultrazvuk se používá k diagnostice zapletení šňůry. Pomáhá určit strukturu placenty a sledovat polohu šňůry. Jediné těsné zapletení šňůry před 35. týdnem těhotenství není nebezpečné, protože dítě neustále mění svoji polohu. Později se množství plodové vody snižuje, takže dítě provádí menší pohyby a snižuje se pravděpodobnost sebevyloučení patologie.

Dalším způsobem, jak diagnostikovat zapletení šňůry kolem krku, je Dopplerův ultrazvuk. Speciální senzor detekuje průtok krve v cévách šňůry. Pomocí této metody instrumentální diagnostiky lze zaznamenat hypoxii plodu a předepsat terapii ke zlepšení výměny plynu u nenarozeného dítěte..

Propletení pupeční šňůry kolem krku plodu od 33 týdnů těhotenství lze zaznamenat kardiotocograficky. V dřívějších termínech je tato metoda neúčinná, protože kardiovaskulární systém nenarozeného dítěte není zcela formován. CTG vizualizuje srdeční frekvenci plodu a jeho pohyb. Při hypoxii během pohybů dítěte se zvyšuje srdeční frekvence.

Efekty

Pokud je zapletení pupeční šňůry zaznamenáno před 35. týdnem těhotenství a průtok krve v něm není narušen, je fetální tělo zcela bezpečné. Díky fyziologické struktuře šňůry a dostatečné tloušťce bradavic chrání želé tepny a žíly před vymačkáním.

S vícenásobným nebo těsným zapletením se zvyšuje pravděpodobnost hypoxie plodu spojená se zhoršeným průtokem krve. Nenarozené dítě se však snaží samostatně stanovit průtok kyslíku, když je šňůra upnutá, začne se aktivně pohybovat, což pomáhá obnovit průchodnost tepen a žil.

S rozvojem nitroděložní hypoxie plodu může lékař předepsat lékovou terapii. Obsahuje vitaminy, které normalizují vývoj plodu. Specialisté také mohou předepsat vazodilatační léky k odstranění příznaků hypoxie. Nastávajícím matkám se někdy doporučuje ředit krev.

Diagnóza zapletení pupeční šňůry v pozdním těhotenství je nebezpečnější patologie, protože do této doby je pravděpodobnost jejího nezávislého vymizení snížena. Těsné napětí šňůry může vyvolat oddělení placenty, proto by měla být provedena detekce císařského řezu, pokud je detekována. Pokud je ve věku 38–39 týdnů těhotenství zjištěno vícenásobné zapletení, lékaři doporučují chirurgický výdej, protože patologie může způsobit zadušení plodu (udušení)..

Jediné zapletení zdarma není kontraindikací přirozeného porodu. Zkušení lékaři dokážou tento proces kontrolovat a sledovat stav dítěte pomocí CTG.

Při těžké hypoxii plodu se specialisté podrobí nouzovému císařskému řezu před zahájením průchodu porodním kanálem, a pokud se dítě prakticky narodí, doporučuje se pitvat perineum. Téměř vždy se však porod s volným jediným zapletením koná bez komplikací.

Doporučení

Jediné zapletení pupeční šňůry je velmi běžná patologie, vyskytuje se u každé šesté nastávající matky. Je vysoce pravděpodobné, že se pupeční šňůra sama vrátí do normálu, takže těhotné ženy by se neměly bát. Produkce stresového hormonu - adrenalinu pouze zhoršuje stav dítěte.

Nastávající matka by měla pečlivě sledovat pohyby dítěte. Při akutním nedostatku kyslíku se nenarozené dítě začne aktivně pohybovat a signalizovat potíže. Těhotná žena proto musí se zvýšeným třesem navštívit lékaře, aby diagnostikovala stav plodu.

Žena musí dodržovat všechna doporučení lékaře, v případě potřeby provádět týdenní ultrazvukové vyšetření, aby sledovala stav nenarozeného dítěte. Při diagnostice nitroděložní hypoxie nastávající matky by se měla užívat všechna předepsaná léčiva.

Zapletení pupeční šňůry krku plodu je běžná patologie, která se může vyskytnout u každé matky. Ale podle jednoduchých pravidel může těhotná žena snížit pravděpodobnost jejího výskytu. Nastávající matka by měla trávit hodně času na čerstvém vzduchu, což zvyšuje množství kyslíku v krvi a zlepšuje průtok krve v placentě..

Těhotné ženě se doporučuje pečlivě sledovat její stravu. Měla by zahrnovat co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, obilovin, libového masa, ryb a černého chleba. Během těhotenství se vytvářejí podmínky pro vývoj anémie, takže nastávající matka by měla obsahovat potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12, kyseliny listové a železa.

Žena, která očekává, že se dítě narodí, se musí méně bát a zapojit se do aktivních činností. Při neexistenci kontraindikací pro nastávající matku se doporučuje plavat a dělat gymnastiku, zejména dýchací cvičení. Těhotná žena by neměla být opomíjena rutinním vyšetřením lékaře, u kterého lze detekovat hypoxii nebo těsné a vícenásobné zapletení..

Zapletení pupečníku kolem krku plodu: příčiny a důsledky tohoto procesu

Takže jste se rozhodli stát se šťastnou matkou plánováním těhotenství. Tato nádherná doba očekávání způsobí, že se vaše srdce bude chvět, ale také srdce všech lidí, kteří jsou vám blízko.

Každý svým vlastním způsobem se o vás bude starat a vcítí se do vás, protože život je tak nepředvídatelný.

A doslova každou hodinu, každou minutu a každou chvíli musí být žena ve zajímavém postavení velmi opatrná a pozorná, protože na vás nyní záleží nejen vaše zdraví, ale také zdraví budoucího dítěte a život vás obou..

Budete muset pečlivě sledovat svou stravu, vyhýbat se mnoha škodlivým faktorům, jako jsou nápoje obsahující i malé dávky alkoholu, cigaretový kouř, užívání drog a mnoho různých vnějších faktorů, jako například:

 • zdůrazňuje, hádky a zkušenosti, které se na první pohled zdají nevýznamné;
 • jakákoli změna klimatu, zejména u lidí trpících chorobami dýchacího systému;
 • podchlazení a stejné přehřátí;
 • environmentální nevýhoda, včetně nejmenšího nedodržení nejjednodušších hygienických norem.

Přenos lze provést donekonečna, hlavní věc je pochopit, že je lepší vyloučit tyto faktory ze života matky, protože pro ni nejdůležitějším úkolem je porodit silné a zdravé dítě a zbytek jde stranou.

Nadměrná péče a strach z budoucích porodů však mohou často poškodit plod a matku, takže se prosím neměňte v „fanatickou těhotnou“, když žena začne vidět jakoukoli negativitu nebo zášť vůči sobě v jakémkoli maličkosti..

Co říkají znamení?

Láska budoucí matky k životu sama o sobě, pro lidi kolem sebe a jen pro sebe, přinese dítěti a ona mnohem výhodnější než cokoli nevysvětlitelného a nemá nic společného s těhotenstvím, včetně všech druhů lidových pověr a znaků pro těhotné ženy..

Zvažte nejoblíbenější z nich, která pravděpodobně může způsobit těžké těhotenství a abnormální vývoj plodu:

 • těhotná žena by se neměla zabývat pletením, protože dítě se může zachytit do pupeční šňůry;
 • těhotná žena by neměla zvedat ruce vysoko, protože dítě se může začít aktivně pohybovat a zaplétat se do pupeční šňůry;
 • těhotná žena by neměla spát na zádech, protože dítě se může dusit;
 • těhotným ženám by nemělo být odepřeno žádné jídlo, které žádají, jinak na ni čeká obtížné narození a dítě bude mít v tomto jídle nedostatek a nedostatek pozornosti;
 • těhotné ženy by neměly být fotografovány a zobrazovány na plátně, jinak se vývoj dítěte může zastavit a zamrznout, jako na fotografii nebo portrétu;
 • těhotná žena by se neměla dívat na hrozné věci, lidi se zdravotním postižením a obecně na všechno ošklivé, protože dítě se narodí ošklivé a těhotenství bude probíhat neharmonicky;
 • těhotné ženy nemohou rozmotat spleti, provazy, řetězy, protože existuje pravděpodobnost, že se dítěti spojí pupeční šňůra.

Co je pupeční šňůra a jaká je její hlavní funkce?

Pod pojmem pupeční šňůra se rozumí tenký pojivový orgán mezi plotem a matkou, který v zásadě existuje pouze během těhotenství.

Skládá se ze 3 hlavních plavidel:

 1. Dvě tepny - skrze ně se žilní krví matky odstraní metabolické a metabolické produkty nasycené oxidem uhličitým;
 2. Žíla - zajišťuje rovnoměrné dodávání plodu arteriální krví matky, vše pro život nejužitečnější: hlavní živiny a vitamíny, soli, minerály a kyslík.

Struktura pupeční šňůry připomíná sloupky o průměru asi 15 mm, se spirálovým uspořádáním cév uvnitř, které se narovná a bezbolestně natáhne, čímž nijak neinterferuje s normální funkcí průtoku krve tepnami a žilami.

Po narození je nejdůležitější účtování přerušeno a s prvním dechem začíná dítě svou životně důležitou činnost pomocí vlastního oběhového systému. Pouze pupek v budoucnu to připomene, kdysi velmi blízký vztah dítěte s matkou.

Důvody propletení pupeční šňůry

Je zamotání pupeční šňůry nebezpečné? Tento proces je v lékařské praxi považován za poměrně častý a nepředvídatelný, podle statistik se vyskytuje u 20–25% těhotných žen..

Nejběžnější forma spletení je kolem krku plodu, případy zapletení končetin jsou méně časté.

Příčiny tvorby uzlů a zapletení šňůry jsou následující:

 1. hlavním faktorem je nadměrná pohyblivost plodu uvnitř dělohy, která je často způsobena intrauterinním nedostatkem kyslíku nazývaným hypoxie nebo nadbytkem adrenalinu obsaženého v mateřské krvi. Ta vzniká v důsledku častých stresových situací nebo v důsledku negativního přístupu k extrémním sportům.
 2. vysoká voda budoucí matky také aktivuje plod a dává spoustu příležitostí k většímu pohybu uvnitř dělohy.

Pletení plodu pupečníkovou šňůrou je detekováno již od 17-18 týdnů těhotenství během ultrazvuku.

Pokud se zjistí zvrat, ošetřující lékař vám předepíše:

 1. absolvování procedury dopplerometrie, která zkontroluje intenzitu průtoku krve cévami pupeční šňůry;
 2. Studie CTG (kardiotocografie), která určuje srdeční frekvenci plodu, která odhalí adekvátnost kyslíku.

Po splnění výše uvedených doporučení se tedy ukáže, že plod netrpí zapletením, nemusíte se příliš obávat. Stačí být pravidelně sledován lékařem a pravidelně, je-li to nutné, pravidelně vyšetřovat.

Mluvte o důsledcích

Co dělat, když zamotáte pupeční šňůru, jak se tomu vyhnout? Pokud ultrazvukové vyšetření ukázalo zapletení, pak se prakticky mnoho gynekologů okamžitě snaží rozptýlit všechny obavy těhotných žen tím, že na plodu není nic ohrožujícího život, zejména pokud je zapletení pupeční šňůry kolem krku jednoduché (jediné)..

Teoreticky může být plod, hrající jako s páskou, zapleten do pupeční šňůry mnohokrát po celou dobu a dokonce za hodinu. A tak může zaujmout svou výchozí pozici tolikrát a plavat v potěšení bez pupeční šňůry kolem sebe.

Jak se může člověk zbavit takové zdánlivě neškodné, ale zároveň znepokojivé skutečnosti, jako je propletení pupeční šňůry?

Za prvé, vy, jako budoucí matka, byste měli vždy mluvit se svým dítětem, můžete s ním také prodiskutovat všechny důsledky a promluvit s ním o zlobivosti. Jemně as velkou láskou a smyslností vysvětlete dítěti, že je to pro něj především dobré, a samozřejmě pro vás.

Za druhé, je nutné přísně poslouchat rady ošetřujícího lékaře, absolvovat všechna vyšetření a dodržovat požadovaná doporučení.

Během porodu může propletení pupeční šňůry vyvolat řadu důsledků. Zde se hodně rozhoduje kvalifikace a zkušenosti zdravotnického personálu, který se narodí.

Stojí za zmínku, že zapletení může být nepravdivé, a to kvůli lidskému faktoru vyšetřujícího specialisty během ultrazvuku a malé nepřesnosti pozorované na obrazovce. Jen pupeční šňůra může složit takový složitý uzel, ve kterém to, co vidí, bude vypadat jako zřejmé zapletení.

I když to není nepravdivé, ale pravdivé, u dítěte po narození nejčastěji neexistují žádné závažné důsledky.

Jednou z nejobtížnějších z nich je asfyxie při porodu, která v budoucnu hrozí hroznými diagnózami, které kombinují mentální i mentální retardaci ve vývoji dítěte..

Méně časté jsou intrauterinní oběhové poruchy plodu, jejichž důsledky jsou krátká pupeční šňůra.

Rád bych konečně řekl nastávajícím matkám, že v žádném případě byste se neměli starat o maličkosti a pokusit se být na pozitivní vlně a nechat všechny starosti každodenního života v pozadí. To vše není nic ve srovnání s rodícím se novým životem ve vás.

Pamatujte, že když jste těhotná, všechny přírodní síly jsou na vaší straně a pupeční šňůra jako nit Ariadne pro Theseus pomáhá dítěti přežít, dokud nezajistí první dech.

Zamotání pupeční šňůry

Co je to zapletení šňůry

Budoucí matka často slyší chladné příběhy o propletení dítěte pomocí pupeční šňůry. Co to je? Co ohrožuje zapletení pupeční šňůry? Jak se tomu vyhnout? Je možné tuto patologii identifikovat předem? To je jen několik otázek, na které musí lékař odpovědět..

Koncepty: pupeční šňůra, zapletení

Průměrně do 14. týdne těhotenství se konečně vytvoří placenta a pupeční šňůra - struktury, které plní funkce výměny mezi matkou a dítětem. Po porodu, kdy je přerušena pupeční šňůra, dojde k odpojení oběhu plodu a krevního toku placenty. Dítě začíná žít nezávisle a pouze pupek mu připomíná jeho blízký vztah s matkou.

Pupeční šňůra je dlouhá „lana“ (obvykle - od 40 do 60 cm a 2 cm tlustá), skládající se z pojivové tkáně, uvnitř níž je jedna pupeční žíla a dvě tepny. Jediná pupeční žíla opouštějící placentu vstupuje do břišní dutiny plodu přes pupeční kruh a nese okysličenou krev, živiny a léky, které prošly placentární bariérou.

Krev s odpadními produkty vitální aktivity dítěte vstupuje do tepen a poté skrz placentu do těla matky. Bylo zjištěno, že délka cév je geneticky určena, to znamená, že nastávající matka je spojena s jejím dítětem pomocí pupeční šňůry stejné délky, jako byla sama spojena s matkou.

Avšak za předpokladu, že se délka cév zvětšuje (častěji také záleží na genech), můžeme se setkat s problémem „dlouhé pupeční šňůry“ (více než 70 cm), jejíž komplikací je spletení částí plodu s pupeční šňůrou a tvorba uzlin..

Proč se kabel zaplétá??

Mýty: Mezi nastávajícími matkami existuje víra: během těhotenství nemůžete plést nebo tkát, to je plné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu nebo vzhledu uzlů na něm. Omen vznikl dávno před porodem porodní asistentky. Ženy se v té době převážně zabývaly vyšíváním: hodně šily, pletly krajky.

Děti s uchycením pupeční šňůry kolem krku velmi často zemřely - hlavně kvůli nedostatku náležitých zkušeností u porodní asistentky. Analogicky s pupeční šňůrou na krku bylo pletení rozpoznáno jako „vinné“ zapletení, jehož podstatou je kroucení smyček a nití. Pletení je ve skutečnosti skvělý způsob, jak uklidnit nervy a zároveň připravit krásné a teplé „oblečení“ pro budoucí dítě..

Během těhotenství žena často slyší, že pohyby, při nichž jsou její paže drženy vysoko, mohou vést k omotání šňůry kolem těla dítěte. Nebo, že aktivní gymnastika může způsobit zapletení kabelů. Ve skutečnosti byste měli vědět, že krátkodobé ruční výtahy nejsou pro vaše dítě nebezpečné. Stejně jako správně vybrané gymnastické komplexy.

Realita: V současné době jsou intrauterinní hypoxie plodu (nedostatek kyslíku), časté stresy matky (zvýšené hladiny adrenalinu v krvi), které vedou k nadměrné mobilitě dítěte, predispozičními faktory pro zapletení šňůry a přítomnost polyhydramnií v matce umožňuje provádět větší rozsah pohybů.

Na základě výše uvedených skutečností je třeba říci o schopnosti malého muže nejen „zaměnit“, ale také „rozmotat“ smyčky pupeční šňůry samostatně. Proto, budoucí mumie, nemějte obavy, pokud vaše dítě má pupeční šňůru. Nejdůležitějším aspektem tohoto problému je stav dítěte - trpí hypoxií nebo ne.

Jak rozpoznat přítomnost zapletení kabelů?

Diagnostický algoritmus pro stanovení zapletení kabelů je následující. Nejprve těhotná žena podstoupí kardiotocografickou studii plodu (CTG), během níž jsou odhaleny pravděpodobné příznaky zachycení pupečníkové šňůry: v tomto případě je detekována charakteristická forma křivky CTG s periodickým poklesem počtu srdečních kontrakcí během pohybu plodu. Pouze pomocí této metody je již možné určit příznaky hypoxie.

Poté se provede ultrazvukové vyšetření - ultrazvukové vyšetření (v mnoha zdravotnických zařízeních se provádí ultrazvukové vyšetření bez CTG), během něhož se vyjasní předpoklad o přítomnosti pupečních smyček v krku plodu. Tato manipulace je poučná již od druhého trimestru.

Stručnost zapletení pupečníkové šňůry je stanovena barevným Dopplerovým mapováním - studie, ve které můžete vidět, jak krev proudí skrz cévy, to znamená, že cévy pupeční šňůry jsou skutečně viditelné. Nejpřesnější metodou při studiu stavu uteroplacentálního a fetálně-placentárního krevního toku je dopplerometrie - stanovení matematických ukazatelů krevního toku (jeho rychlost atd.).

Pokud je podezření na hypoxii, poruchy zdravotního stavu plodu, opakuji všechny tyto studie několikrát, protože dítě se před porodem neustále pohybuje a spletení může zmizet..

Jak může zapletení pupeční šňůry ovlivnit doručení?

Zapletení pupeční šňůry může být jednoduché a vícenásobné, není pevné a pevné, izolované a kombinované (kolem krku a končetin plodu). Nejobvyklejším typem propletení kabelů je izolovaný, jediný, neuzavřený propletení kolem krku dítěte, který pro něj zpravidla není nebezpečný..

V případě potvrzení zapletení pupečníkové šňůry v době narození, v závislosti na jejím typu, zvolí porodník-gynekolog optimální taktiku porodu. Při správném řízení porodu s nezatíženým jednorázovým nebo dvojnásobným zapletením to není pro dítě hrozbou..

Srdeční frekvence plodu je monitorována v průměru každou půl hodinu během porodu a po každém pokusu. Pokud srdeční frekvence dítěte není normální, může lékař stimulovat k urychlení porodu. Ihned po narození hlavy porodník osvobodí krk od smyček pupečníkové šňůry, čímž zabrání jeho silnému napětí a zhoršuje průtok krve skrz něj.

Nebezpečné může být pouze dvojité nebo vícenásobné těsné zauzlení pupeční šňůry. S tímto zapletením jsou již během těhotenství zaznamenány známky hypoxie plodu. S těsným zapletením a výskytem relativního zkrácení pupeční šňůry ve druhé fázi porodu dochází k napětí, zúžení lumenu cév, což vede k prudkému snížení přísunu krve do tkání dítěte (akutní hypoxie a asfyxie)..

Také napětí pupeční šňůry při porodu je plné předčasného oddělení placenty. Proto se po 37 týdnech v přítomnosti takového zapletení pupečníkové šňůry nejčastěji provádí rutinní řez císařským řezem, a pokud se stav plodu před touto dobou ohrožuje, lze operaci provést dříve.

Je možné zamezit zamotání kabelů??

Vzhledem k faktorům predisponujícím k zapletení pupeční šňůry se nastávající matce doporučuje minimalizovat stresové situace, často dýchat čerstvý vzduch, dělat gymnastiku, nezapomínat na dýchací cvičení. Cílem všech těchto opatření je zajistit, aby dítě nezažilo nedostatek kyslíku, tj. Hypoxii, která způsobuje zvýšenou pohybovou aktivitu plodu..

Kromě toho je nutné včas a přesně splnit všechna jmenování lékaře, podstoupit vyšetření - to umožní včasné podezření na poruchy, aby se předešlo nežádoucím následkům. Můžete také poradit budoucí matce, aby do svého srdce nepřinesla strašlivé příběhy „dobře přáním“, aby neužívala neznámé drogy a neprováděla akrobatická cvičení, aby „odstranila“ smyčku pupeční šňůry..

Zamotání pupeční šňůry. Příčiny, typy, příznaky, důsledky patologie. Jaké je nebezpečí tohoto stavu? Jak porodit, pokud je plod „zamotaný“ v pupeční šňůře? Je možné „rozmotat“?

Jaký jev je považován za zapletení pupeční šňůry?

Zapletení šňůry je stav, ve kterém pupeční šňůra vytváří smyčku kolem těla plodu. Pupeční šňůra s touto patologií je jednou nebo vícekrát ovinuta kolem krku, končetiny nebo kmene dítěte. Lékaři nazývají tento jev porušením pupeční šňůry, když přestává volně „plavat“ kolem dítěte a obaluje se kolem jedné nebo více velkých částí těla. Každá smyčka zkracuje délku pupeční šňůry a táhne ji. Některé typy zapletení jsou neškodné, jiné zvyšují riziko nepříznivého průběhu porodu a mohou ohrozit život plodu..

Zajímavosti

Propletená pupeční šňůra se vyskytuje poměrně často.

U každé třetí těhotné ženy se může během porodu dítěte objevit fenomén propletení pupeční šňůry kolem plodu..

Současně se statistika porodu liší - každé páté narození nastává s pupeční šňůrou propletenou kolem plodu. To znamená, že během těhotenství je v některých případech zamotání dočasné..

Trochu častěji se tato „matoucí situace“ objevuje u chlapců kvůli dědičným vlastnostem, například pokud je to dlouhá pupeční šňůra, pak se častěji tvoří u mužského plodu.

Ve většině případů dochází k jedinému zamotání, méně často se rodí plod s několika smyčkami na těle. V historii medicíny byly 2 případy 9násobného propletení pupeční šňůrou - to je maximální počet smyček, které lékaři zaznamenali při narození plodu zamotaného v pupeční šňůře.

Zamotání pupečníku představuje pro plod závažné nebezpečí pouze v 10% všech případů.

Polovina všech případů nedostatku kyslíku v plodu je způsobena touto velmi anomálií pupeční šňůry, ale nepříznivý výsledek pro život plodu je zaznamenán pouze ve 2-7%. V jiných situacích je smyčka pupeční šňůry umístěna tak, aby nijak neovlivňovala plod, ani během těhotenství, ani při porodu..

Důvody pro „Zmatek“

Neexistuje žádný konkrétní důvod pro zapletení do pupeční šňůry, ale existují faktory, které to predisponují, protože se nejedná o nemoc, ale o jev, a je to neprůkazné. Může to projít. Abychom pochopili, proč k zamotání dochází, měli byste se naučit o vlastnostech pupeční šňůry.

Pupeční šňůra je šňůra spojující plod a matku, která se skládá z několika zkroucených zkumavek, tj. Cév. Pupeční šňůra má 3 cévy (2 tepny a 1 žíla) a jeden urachus (močový kanál, který u plodu opouští horní část močového měchýře). Všechny tyto trubice jsou obklopeny želé podobnou hmotou zvanou vartonium želé. Tento želé poskytuje jak hustotu, tak flexibilitu pupeční šňůry. Pupeční šňůra na jednom konci se připojuje k přední stěně břicha plodu (umbilicus se zde vytváří po narození) a druhý k placentě (jedná se o orgán, který zabraňuje mateřské krvi míchat se s krví plodu, čímž se zajistí normální vývoj nového lidského těla).

K zapletení plodu pomocí pupeční šňůry mohou přispět následující faktory:

 • Dlouhá pupeční šňůra. V průměru je jeho délka 60 cm (od 50 - 70 cm), tloušťka - 2 cm. Tato délka je nutná, aby se plod mohl potichu pohybovat a pohybovat se v lůně. Pokud délka pupeční šňůry přesáhne 80 cm, potom se do ní plod snáze zamotá.
 • Aktivní pohyby plodu jsou hlavním faktorem při zapletení šňůry. Nadměrný pohyb plodu v děloze, například když náhle změní svou polohu, otáčí se kolem své osy, převaluje se, zvyšuje pravděpodobnost propletení.
 • Objem plodové vody. Všechny aktivní pohyby plodu se vyskytují uvnitř bubliny naplněné plodovou vodou. Pokud je v ní příliš mnoho vody (norma 1,5 - 2 litry), pak dítě dělá aktivnější pohyby, což zvyšuje riziko zapletení..
 • Stejná dvojčata. U stejných dvojčat, která „žijí“ ve stejném močovém měchýři (vak naplněný plodovou vodou), ale mají 2 pupeční šňůry, může dojít k prokládání pupečníkového bičíku. Je to proto, že jak rostou dvojčata, je tu menší prostor pro oba. A čím méně prostoru, tím více cívek pupečníkové šňůry, což zvyšuje šance na propletení.
 • Hypoxie. Hypoxie je stav nedostatku kyslíku. Existuje mnoho faktorů, které způsobují snížení množství kyslíku v krvi matky, což vede k hypoxii plodu. V tomto stavu je plod příliš aktivní. Stojí za to si pamatovat muže, který silou a nohou přitahuje ruce a nohy a snaží se vznášet se na hladinu, aby spolknul vzduch. Plod nemůže plavat ven. Dodávání kyslíku se provádí pouze přes pupeční šňůru a je zcela závislé na stavu matky. Skutečnost, že se dítě zapletlo do pupeční šňůry, tedy může znamenat, že měl epizodu akutního nedostatku kyslíku a byl velmi aktivní. Všechny tyto faktory, které snižují průtok kyslíku do plodu, tedy mohou potenciálně vést k zapletení šňůry..

Následující faktory mohou způsobit hypoxii plodu a zvýšit riziko propletení plodu pomocí pupeční šňůry:

 • jakýkoli stres těhotné ženy (fyzické přepracování, emoční přetížení);
 • zneužívání tonických nápojů (čaj, káva a jiné nápoje ve velkém množství může způsobit aktivaci stresových systémů těla, zvýšit srdeční frekvenci u matky i plodu);
 • chronická onemocnění matky (zejména patologie dýchacího a kardiovaskulárního systému);
 • gestóza těhotenství (pozdní toxikóza, která vede ke zvýšení krevního tlaku, selhání ledvin a zhoršenému vědomí).

Může těhotná žena zvednout ruce??

Ženám, které porodí mnoho těhotných žen, se říká, že podle populárních pozorování se děti narodily s propletenou pupeční šňůrou u těch matek, které během těhotenství často zvedly ruce, například zavěšením oblečení nebo taháním něčeho z horních polic. Toto pozorování nenašlo žádné vědecké potvrzení. Cvičení během těhotenství má naopak uklidňující účinek na plod (plodová voda se začíná měnit, jako by „otřásla“ dítětem a usne). Současně, pokud byla těhotná žena, zejména ve vesnicích, přetížena fyzickou aktivitou (někdy ani nevěděla, že už dítě nosí), plod by mohl zažít stres, tj. Nedostatek kyslíku. Jak je uvedeno výše, hypoxie je hlavním faktorem, který způsobuje, že se plod pohybuje velmi aktivně a zaplétá se do pupeční šňůry..

V žádném případě není spojitost se zvednutím paží během těhotenství a propletením pupeční šňůry, protože svaly končetin nemohou ovlivnit pohyby plodu uvnitř dělohy (je nemožné kontrolovat pohyby plodu vůbec, činí je z vlastního podnětu).

Druhy zapletení

Samotný proces zapletení se může objevit několika způsoby. Například plod provedl revoluci kolem své osy (kroužil) a pupeční šňůra, která byla v době rotace kolem krku, nohou nebo trupu, se zachytila ​​a vytvořila smyčku. Další možností je, když plod „plave“ prstencem tvořeným pupeční šňůrou. Navíc, pokud smyčka není omotána kolem plodu, existuje riziko, že poté, co plod prochází touto smyčkou, se na pupeční šňůře vytvoří uzel..

V závislosti na typu se rozlišují následující typy zapletení:

 • plný - pokud smyčka dosáhla otočení o 360 stupňů;
 • neúplné - pokud je pupeční šňůra obalena pouze část těla plodu.

V závislosti na počtu zatáček (smyček) se rozlišují následující typy zapletení kabelů:

 • single - pokud existuje jedna smyčka, tj. jedna revoluce pupeční šňůry kolem části plodu;
 • vícenásobné - pokud je pupeční šňůra balena několikrát, tj. dochází k dvojnásobnému, trojnásobnému, čtyřnásobnému a dokonce i pětnásobnému (a někdy i více) zapletení šňůry.

V závislosti na umístění smyček se rozlišují následující typy propletení kabelů:

 • zapletení kolem krku;
 • zapletení kolem těla;
 • zapletení kolem končetin.

V závislosti na počtu a umístění smyček kroucené pupeční šňůry vyzařují:

 • izolované zamotání - pokud je pupeční šňůra ovinuta kolem jedné části plodu, například pouze kolem krku;
 • kombinované zapletení - pokud existují 2 smyčky na různých částech těla, například kolem krku a trupu.

Podle stupně napětí pupeční šňůry se rozlišují následující typy zapletení:

 • není těsný - smyčka není napnutá, nachází se relativně volně (může se pohybovat), zatímco pupeční šňůra se také nezkracuje;
 • těsný - pupeční šňůra je zkrácena silným napětím smyčky (těsné kroucení se nejčastěji vyskytuje, pokud je pupeční šňůra opakovaně navíjena).

Proč je pupeční šňůra kolem krku a dalších částí plodu?

Nebezpečné je zamotání kolem krku. Při narození se táhne, což může vést k nedostatku kyslíku nebo udušení (závažný stupeň hypoxie, který narušuje funkci srdce a všechny metabolické procesy u plodu). K hladovění kyslíkem však nedochází, protože je stlačeno hrdlo, protože dítě během těhotenství a porodu také nedýchá obvyklým způsobem. Hladina kyslíku je důsledkem napětí pupeční šňůry, kterou plod přijímá kyslík. Napětí znamená stlačení cév uvnitř pupeční šňůry. V důsledku toho může krev přestat proudit do dítěte přes pupeční šňůru.

Riziko udušení je velké, pokud je propleteno s pupeční šňůrou plodu.

Pokud se při porodu krouží kolem krku, jsou možné následující dva scénáře:

 • Napětí pupeční šňůry. Pupeční šňůra je tažena kvůli skutečnosti, že vzdálenost mezi dvěma místy připojení pupeční šňůry je ostře snížena - plod se pohybuje vpřed a placenta zůstává připevněna ke stěně dělohy. Při natažení pupeční šňůra stlačí část, kolem které je obalena, lze natáhnout i dlouhou pupeční šňůru, což ji učiní relativně krátkou (nazývá se dlouhá šňůra, která se krouží kolem plodu relativně krátce).
 • Porod bez následků pro plod. Pokud není pupeční šňůra pevně zkroucena, je délka pupeční šňůry normální a napětí není silné, pak nejsou pozorovány nepříznivé účinky. Plod se rodí zdravě, bez známek udusení.

Pupeční šňůra může být vytažena na samém začátku porodu, kdy se děložní hrdlo právě otevírá a hlava plodu klesá, nebo v období, kdy dochází k silným kontrakcím a žena začne tlačit, aby vytlačila plod (období exilu). Nejčastěji riziko udušení v důsledku napětí pupeční šňůry nastává právě v období exilu.

Riziko udusení se zvyšuje s opakovaným zapletením pupeční šňůry. Vícenásobné zapletení je nebezpečné, protože pupeční šňůra je velmi krátká. Čím je pupeční šňůra kratší, tím dříve se objeví napětí. Plod se pohybuje vpřed, táhne placentu pupeční šňůrou a existuje riziko předčasného oddělení placenty. Předčasné oddělení placenty při porodu je její oddělení od stěny dělohy k narození plodu. To je velmi nebezpečný stav, protože bez placenty plod přestane přijímat kyslík a před opuštěním porodního kanálu nemá žádný jiný zdroj kyslíku. V tomto případě hypoxie povede k úmrtí plodu, pokud plod není vytažen včas a pupeční šňůra je rozprostřena..

Jaké jsou příznaky nesprávně umístěné pupeční šňůry?

Pokud je plod během těhotenství zapleten do pupeční šňůry, nemusí se to vůbec objevit, kroucená smyčka kolem kterékoli části plodu prostě visí, aniž by mu způsobovala velké obavy (jako šátek nebo náhrdelník). Lékaři odhalí buď nepřímé příznaky naznačující hypoxii plodu, nebo pozorují jev samotný, který neporušuje celkový stav plodu.

Zapletení lze zjistit buď během těhotenství, nebo při porodu. Spletení je velmi často detekováno až po narození hlavy, zejména pokud žena neměla ultrazvuk před porodem nebo v době zapletení..

Během těhotenství existuje pouze jeden způsob, jak diagnostikovat patologii pupečníkové šňůry - ultrazvukové vyšetření plodu ve dvou režimech - normální a Dopplerův. Obvyklý režim ultrazvuku plodu umožňuje vidět smyčku pupeční šňůry na krku nebo jiné části jeho těla. Dopplerův režim (Dopplerova studie) vám umožňuje detekovat průtok krve cévami pupečníkové šňůry a přesně diagnostikovat spletení, včetně počítání počtu smyček pupečníkové šňůry (kolikrát je zabalen). Pokud je pupeční šňůra propletena kolem krku plodu, lékař si po instalaci této oblasti všimne průtoku krve v pupečních cévách (červená a modrá na obrazovce), což bude považováno za diagnostické znamení zapletení..

K určení biofyzikálního profilu plodu (BPP) je také třeba ultrazvukové a dopplerovské vyšetření pro patologii pupečníkové šňůry - jedná se o bodový odhad hlavních ukazatelů stavu plodu. BPP umožňuje detekovat hypoxii pomocí již propletené pupeční šňůry, tj. Vyhodnotit míru napětí.

Hodnocení biofyzikálního profilu plodu pomocí ultrazvuku zahrnuje měření následujících indikátorů:

 • rychlost dýchání plodu;
 • aktivní pohyby plodu;
 • množství plodové vody;
 • svalový tonus.

Speciální režim ultrazvukového stroje také umožňuje poslouchat srdeční rytmus plodu a určit jeho frekvenci.

Každý parametr je vyhodnocen od 0 do 2 bodů, kde 0 je známkou patologie a 2 je známkou normálního stavu plodu (1 bod - má-li indikátor minimální normální hodnoty). Pokud je celkové skóre 8 - 10, zapletení pupeční šňůry nezpůsobí hypoxii, plod se cítí dobře a méně než 4 body znamenají stav těžké hypoxie.

Jiné metody, jako je počítání fetálních pohybů a kardiotocografie (zaznamenávání kontrakcí dělohy, srdečních rytmů plodu a počtu pohybů v grafu), nám umožňují identifikovat komplikaci zapletení - hypoxie, a navrhnout přítomnost zapletení pupečníkovou šňůrou, nikoli však zapletení samotné..

Následující příznaky mohou naznačovat zapletení pupeční šňůry během porodu:

 • pomalý postup hlavy po nástupu porodu;
 • výrazná změna srdeční frekvence plodu během porodu (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • normalizace srdeční frekvence plodu se změnou polohy ženského těla.

V jakém týdnu těhotenství je tato anomálie pravděpodobnější?

Pupeční šňůra se vytvoří po 12 týdnech, to znamená společně s placentou. Plod v této době je velmi malý a technicky nelze zamotat do pupeční šňůry. Zatímco velikost plodu je malá a pupeční šňůra je dlouhá, celé tělo drobků snadno prochází kroužky bičíku. Jak roste plod a jeho aktivita se zvyšuje, zvyšuje se šance na zapletení. V 17. týdnu může lékař na ultrazvuku vidět smyčku pupeční šňůry kolem těla dítěte, která však nemusí být při dalším vyšetření detekována (došlo k rozpadnutí).

Obecně na gestačním věku nezáleží na propletení pupečníkové šňůry, ale vzhledem k tomu, že plod je aktivnější blíže k 30. týdnu, je spletení nejčastěji detekováno v tuto dobu nebo později.

Nejčastěji se spletení vyskytuje ve třetím trimestru, tj. Po 24 týdnech těhotenství a je detekováno při 30 - 32, kdy hmotnost člověka dosáhne již 2,5 - 3 kilogramů. Navíc je v těchto týdnech ženě předepsán plánovaný ultrazvuk. Někdy je před porodem proveden další ultrazvuk, obvykle po 37 týdnech, a potom je plod zapleten do pupeční šňůry..

V každém případě, v jakémkoli stadiu těhotenství, pokud je detekována patologie pupečníkové šňůry, lékař rozhodne o způsobu porodu předem.

Jak porodit lépe?

Diagnóza „propletení pupeční šňůry plodu“ je známkou včasné hospitalizace před porodem. To znamená, že těhotná žena musí chodit do nemocnice ještě před narozením, aby lékaři mohli sledovat stav plodu a rozhodovat, zda žena může rodit přirozeně bez rizika pro zdraví a život plodu, nebo je-li třeba císařský řez..

Má se za to, že pro jakékoli propletení plodu pupečníkovou šňůrou je indikován císařský řez, tj. Chirurgický výdej (řez na břiše, kterým je plod odstraněn), ale není tomu tak. Císařský řez je jednou z možností doručení propletení plodu pupeční šňůrou a provádí se pouze podle indikací.

Jediné zapletení bez dalších komplikací není indikací císařského řezu. Pokud je stav plodu podle sledování srdečního rytmu normální, pak se porod provádí obvyklým způsobem. Pokud je zapletení detekováno pouze během porodu, když je plod již v malé pánvi (je příliš pozdě na císařské řezy), pak se nástroje používají k rychlému odstranění plodu, dokud není úplně kyslík skrz pupeční šňůru stlačený smyčkou zcela zastaven..

Absolutní indikace císařského řezu se zapletením šňůry jsou:

 • pětinásobné zamotání kolem krku;
 • propletení dvou pupečních šňůr ve stejných dvojčatech.

Zbývající případy jsou relativní indikace chirurgického řešení porodu. Pokud kromě zapletení existuje ještě několik dalších indikací pro císařský řez (i relativní), pak je porod přirozeně považován za nebezpečný a žena podstoupí císařský řez.

Jediný izolovaný, těsný spletenec

Pokud je podle ultrazvukového vyšetření plodu před porodem detekována těsná smyčka kolem kmene nebo velkých částí plodu, tento stav se nepovažuje za nebezpečný. Nesprávné ovinutí znamená, že smyčka není napnutá, ale pouze zavěšená, to znamená, že nehrozí napětí a stlačení zásobovacích nádob. Zde je důležitý další bod. Pokud došlo k jedinému zamotání pod podmínkou původně krátké (méně než 40 cm) a tenké pupeční šňůry, jakož i v přítomnosti polyhydramnios nebo oligohydramnios (nadměrné nebo malé množství plodové vody), pak to může být považováno za nebezpečný stav při porodu a vyžaduje císařský řez.

V jiných případech se porod provádí obvyklým způsobem, ale pod kontrolou plodu. Pokud je pupeční šňůra zpřísněna během porodu, to znamená, že se začaly projevy hypoxie, je žena připravena na císařský řez (pokud k tomu došlo na začátku porodu), nebo jsou přijata opatření k rychlému porodu.

Několikanásobné (dvojité, trojité nebo více) těsné zapletení

Pokud je pupeční šňůra opakovaně propletena kolem krku nebo těla a je také velmi těsná, objeví se na samém začátku porodu příznaky hypoxie plodu. Čím více otočení pupeční šňůra dělá, tím pevnější je smyčka a čím kratší se pupeční šňůra stává, i když zpočátku byla delší než obvykle. V přítomnosti tohoto stavu bude žena v práci převedena na chirurgické oddělení nemocnice a bude připravena na císařský řez. Pokud bude po opakovaném zapletení přirozeným způsobem pokračovat v porodu, hypoxie se velmi rychle dostane do zadušení (udušení) a existuje riziko úmrtí plodu. Skutečnost je taková, že vícenásobné zapletení naruší pohyb plodu vpřed a plod zase přitáhne pupeční šňůru „směrem k sobě“, čímž způsobí oddělení placenty před datem splatnosti.

Pelvická prezentace a zapletení kabelů

Pokud plod před porodem vzal nohy nebo hýždě ve špatné poloze a ultrazvuk ukázal, že pupeční šňůra byla kroucena kolem krku, navíc pevně a několikrát, je to považováno za přímou indikaci pro císařský řez. Při absenci zapletení dítěte by se člověk mohl pokusit změnit polohu plodu provedením nezbytných manipulací s rukama. Tento postup je však kontraindikován, pokud je pupeční šňůra zkroucena, protože při pokusu o přesun plodu do požadované polohy existuje riziko, že se pupeční šňůra zatáhne a způsobí hypoxii plodu..

Jak dochází k porodu s tímto jevem?

Pokud je u plodu diagnostikována pupečníková šňůra během porodu a je rozhodnuto provádět porod přirozeně, je připojen přístroj pro sledování srdečního rytmu během kontrakcí, tj. Provádí se CTG (kardiotocografie) plodu. Během porodu, během zachycení, lékař směřuje veškeré úsilí, aby zajistil, že zaprvé není porod zpožděn, a zadruhé, že během postupu plodu je jeho srdeční rytmus slyšet jasně a v normálním rytmu. Příliš časté, pomalé tlukot srdce a tupé srdeční zvuky naznačují hladovění kyslíku u dítěte.

Srdeční rytmus dítěte během porodu lze sledovat nejen pomocí CTG, ale také pomocí konvenčního stetoskopu - naslouchací trubice. Zkumavka je umístěna jedním koncem na matčině břicho, kde zadní strana plodu, doktor položí druhý konec k uchu. Lékař se obvykle věnuje poslechu srdečních rytmů, zatímco porodník (zdravotnický pracovník se středním vzděláním) sleduje průběh hlavy. Na začátku porodu bude lékař poslouchat srdeční rytmus dítěte každou půl hodinu a během porodu každých 15 minut. Když se žena začne snažit (začne tlačit, aby vytlačila plod), lékař poslouchá srdeční rytmus po každém pokusu, každých 5 minut.

Pokud se při porodu plodu pupečníkovou šňůrou během porodu objeví známky kyslíku, jsou přijata následující opatření:

 • pracovní stimulace - těhotná žena je injekčně podána s drogou (oxytocin), která zvyšuje kontraktilní aktivitu dělohy v důsledku kontrakcí zesílí a plod se vytlačí rychleji;
 • episiotomie - disekce perineum pro usnadnění a rychlé odstranění hlavy plodu;
 • vakuová extrakce a porodnické kleště jsou dvě metody porodnictví, díky nimž je hlava plodu zachycena buď speciální tryskou nebo kleštěmi, a poté lékařem stáhnuta z porodního kanálu.

Po narození hlavy porodník rychle uvolní pupeční šňůru, poté odstraní ramena, kmen plodu a končetiny z genitálního traktu. Pak je pupeční šňůra přerušena a dítě začne dýchat samo o sobě.

Jaké jsou důsledky, pokud se dítě narodí s pupeční šňůrou na krku??

Pokud se dítě narodilo s pevně propletenou pupeční šňůrou, kterou porodník rychle rozpadl, obvykle pro dítě neexistují žádné závažné důsledky. Ve stejných případech, kdy porod probíhal po dlouhou dobu, byla pupeční šňůra mnohokrát zabalena, dítě se narodilo namodralé, to znamená s výrazně sníženou hladinou kyslíku v krvi. Po jeho první inhalaci, kterou vezme po odříznutí pupeční šňůry, se plíce nafouknou jako váček a kyslík vstoupí do krve dítěte. Přesto je do masky vloženo kyslík. Jakmile je hladina kyslíku obnovena, pokožka dítěte zčervenává - to znamená, že krev je nasycena kyslíkem.

U některých novorozenců, kteří se narodili s pupeční šňůrou zapletenou kolem krku, se vyvinou malé, špičaté krvácení na kůži obličeje, krku, hlavy a také na zádech. Důvodem je komprese krevních cév, hladovění kyslíkem. Totéž se stane, pokud je pupeční šňůra omotána kolem rukojeti nebo nohy. V těchto částech může být narušena krevní oběh v důsledku stlačení cév zásobujících kůži a pod ní ležící tkáně..

Existuje nějaké ošetření, pokud je plod „zamotaný“ v pupeční šňůře? Je možné „rozmotat“?

Spletení pupeční šňůry není ošetřeno. Za prvé, ne vždy to naruší stav plodu a za druhé je nemožné během těhotenství technicky rozmotat pupeční šňůru. Může být „rozmotán“ až po narození té části těla, kolem které je pupeční šňůra zkroucena. Pokud je to krk, pak stačí, že se rodí hlava, aby dítě uvolnilo ze smyček. Pokud to není jediný uzel, budete muset vytáhnout tělo, abyste opatrně odstranili kroucenou smyčku ze zad nebo nohou..

Pupeční šňůra se může během těhotenství rozpadnout, pokud plod vytvoří pohyb opačným směrem, ale vždy se tak nestane. Obvykle dochází k rozpadání s nepříliš těsným propletením, často neúplným a stejně jednoduchým. Kabel není považován za těsný, pokud smyčka může snadno klouzat a dokonce se rozpadat sama o sobě. V jiných případech je nemožné doufat v takový vývoj událostí. Při pevném zapletení existuje vysoké riziko napětí šňůry a pravděpodobnost, že se uzel rozpadne sám při „úspěšném“ otočení dítěte, je v tomto případě nízká.

Šance na nezávislé rozmotání jsou vyšší, pokud se spletení zjistí ne před porodem, ale ve 28 - 32 týdnech - to jsou týdny, kdy plod není tak velký (asi kilogram) a provádí mnoho aktivních akcí, proto při dalším vyšetření ultrazvuk nemusí odhalit dříve propletené okolí fetální pupeční šňůra.

Pokud je podle ultrazvuku a CTG diagnostikována zápletka pupečníkové šňůry, která vedla k hypoxii, pak lékaři soustředí veškeré své úsilí nikoli na „rozmotání“, ale na odstranění hypoxie jak během těhotenství, tak při porodu. Hlavním cílem boje proti hypoxii je ukončení narození co nejdříve. Jakékoli zpomalení plodu zhoršuje jeho stav.

Jak se vyhnout zapletení?

Neexistují žádné metody prevence zaměřené pouze na prevenci fetálního zapletení pupeční šňůry, protože není možné ovlivnit relativní polohu plodu a pupeční šňůry uvnitř dělohy. Jedinou věcí, kterou lze jako prevenci udělat, je zabránit hypoxii plodu. Pokud plod nevykazuje nadměrnou aktivitu uvnitř dělohy, pak i s rizikovými faktory zapletení bude možné se vyhnout.

Lékaři mohou předepsat těhotným ženám léky, které normalizují zvýšený tón dělohy, zlepšují cévní průchodnost, čímž obnovují průtok krve mezi děloží, placentou a plodem přes pupeční šňůru. Všechna tato opatření jsou také zaměřena na prevenci hypoxie a nikoli na prevenci zapletení plodu..

Cvičení

Mnoho lékařů doporučuje těhotné ženě různá cvičení a gymnastiku, jógu, což pravděpodobně přispívá ke změně polohy dítěte, což znamená, že zvyšuje možnost sebepoškrábání pupeční šňůry. Tato metoda však není vždy účinná, nebo spíše cílem těchto cvičení je připravit svaly na porod, tj. Prevence hypoxie a ne zapletení šňůry. Čím silnější jsou svaly, které bude žena používat při porodu, tím rychleji se plod narodí a tím nižší je riziko nedostatku kyslíku, a to i při pupeční šňůře kolem krku.

Těhotné ženě se doporučuje provést následující cvičení, aby se předešlo hypoxii, když je propletena pupeční šňůrou:

 • Kočky představují. Těhotná žena stojí na všech čtyřech, zaklenuje ji zády a hází hlavou dozadu. V této poloze musíte zůstat 5 respiračních cyklů (inhalace - výdech). Pak byste měli obtočit záda, spusťte hlavu a přitiskněte bradu k hrudi. Zakřivení a zaoblení hřbetu lze střídat provedením na nádechu a výdechu.
 • Kolo. Známé cvičení torzí imaginárních pedálů, když ležíte na zádech, může podpořit pohyb plodu.
 • Cvičení Kegel. Posilují svaly pánevního dna. Jejich podstatou je napětí svalů perineum a jejich relaxace. Tyto cykly se několikrát opakují..
 • Dechová cvičení. Jakákoli cvičení, která zlepšují dýchání a nejsou kontraindikována během těhotenství, pomáhají zmírňovat stres, a proto je lze považovat za preventivní opatření pro propletení pupeční šňůry..
 • Plavání. Gymnastika ve vodě také příznivě působí na tělo těhotné ženy, posiluje svaly a zvyšuje odolnost proti stresu..
Články O Neplodnosti