Hlavní Testy

Vitamíny pro těhotné ženy v 1. trimestru: které jsou lepší, recenze

Vitamíny pro těhotné ženy v prvním trimestru jsou nesmírně nutné. Podílejí se na pokládání životně důležitých orgánů dítěte. Měli by se užívat i při dobré výživě. Během porodu dítěte potřebuje ženské tělo více užitečných látek. Tato potřeba je způsobena skutečností, že ne všechny vitamíny, které jsou dodávány jako součást potravy, jsou plně absorbovány..

Potřebuji vitamíny během těhotenství v prvním trimestru

Rostoucí plod bere všechny potřebné látky z těla matky, takže je během těhotenství potřebuje mnohem více. Použití užitečných komplexů je nutné nejen v prvním trimestru, ale také dlouho před zahájením plánování těhotenství. Žena se dozví o své pozici mnohem později, než plné připojení embrya k děložní dutině. V tomto okamžiku již dochází k významné restrukturalizaci těla.

Žena potřebuje během těhotenství zvláště s ohledem na vápník a kyselinu listovou. Vápník je nezbytný pro tvorbu motorického systému a kyselina listová se podílí na konstrukci nervové trubice. Přítomnost těchto látek v těhotném těle zabraňuje pravděpodobnosti různých odchylek. Neméně důležitý je příjem dostatečného množství jodu. Je nutné regulovat metabolismus těhotné ženy a stimulovat vývoj mozku u dítěte.

Jaké je nebezpečí nedostatku vitaminu během těhotenství v prvním trimestru

Statistiky ukazují, že ani jedna žena v těle nemá nezbytný přísun živin pro plné nošení dítěte. Lékaři proto předepisují vitamíny ve fázi plánování těhotenství. To vám umožní připravit tělo na implantaci embrya a úspěšné uložení. Kromě toho vitamíny ovlivňují kvalitu vajíčka. Lékaři věnují zvláštní pozornost ženám, jejichž těhotenství se vyskytuje převážně v zimě..

Nebezpečí nedostatku vitamínů v těle těhotné ženy je následující:

 • vysoké riziko potratu;
 • abnormality plodu;
 • výskyt záchvatů u těhotné ženy;
 • závažné projevy toxikózy;
 • defekty neurální trubice u dítěte;
 • patologie pohybového aparátu.

Jaké vitamíny jsou potřebné v prvním trimestru těhotenství

Za každý trimestr těhotenství jsou zodpovědné určité skupiny vitamínů a minerálů. Je to kvůli zvláštnostem vývoje dítěte v děloze. Nejprve dochází k tvorbě oběhového systému. Poté se provádí vývoj centrálního nervového systému a srdce. Dalším krokem je pokládání zažívacích orgánů a míchy končetinami.

Nejdůležitější látky pro 1. trimestr jsou:

 • rutosid;
 • kyselina listová;
 • vápník;
 • Vitaminy B;
 • jód;
 • zinek;
 • Vitamin A
 • lutein.

Kyselina listová zabraňuje potratu a malformacím plodu. Je také zodpovědná za utváření centrální nervové soustavy. V požadovaném množství je látka přítomna v listových zeleninách, játrech a jablek. V důsledku příjmu jodu v těle dochází k tvorbě mozku a kostí. Vitaminové komplexy svým obsahem chrání tělo před zářením.

Rutosid zajišťuje hladký chod kardiovaskulárního systému žen. Pomáhá omezovat otoky nohou a eliminuje pravděpodobnost žilní kongesce. Lutein je zase zodpovědný za rozvoj intelektuálních schopností dítěte. Kromě toho příznivě ovlivňuje proces porodu dítěte. Vitamin A zajišťuje správný vývoj zrakových orgánů a kostní tkáně. Zinek v tomto případě funguje jako imunomodulátor. Kromě toho poskytuje soubor kostní hmoty dítěte.

Vzhledem k potřebám těla během tohoto období je vybrán komplex vitamínů pro těhotné ženy v 1. trimestru. Těhotná strava by měla být navíc obohacena potravinami bohatými na základní látky. Lékaři doporučují poslech vašeho těla. Řekne vám, jaké látky potřebuje v jedné nebo druhé fázi. Neobvyklý nedostatek vitamínů je často doložen nestandardními chuťovými preferencemi těhotné ženy. Například, pokud žena chce jíst křídu, může být nedostatek vápníku.

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy v 1. trimestru

Multivitaminy určené pro těhotné ženy mají vyvážené složení. Při jeho vývoji se bere v úvahu potřeba dítěte ve velmi raných fázích vývoje. Takové vitamínové komplexy lze začít užívat 2-3 měsíce před začátkem plánování dítěte. Chcete-li si vybrat nejlepší možnost pro sebe, musíte si v 1. trimestru prostudovat seznam nejlepších vitamínů během těhotenství.

Femibion

Droga není jen ideální volbou pro těhotné ženy v 1. trimestru, ale také pro ty, které plánují pouze dítě. Mezi hlavní aktivní složky prostředku patří vitaminy skupin B, A, E, C a jod. Tyto živiny usnadňují proces porodu dítěte a zvyšují plodnost. Metafolin, který je aktivní formou kyseliny listové, se mezi složkami liší. Je mnohem lépe absorbován těhotným tělem..

Kyselina listová

Kyselina listová se nachází v obrovském množství zeleniny, ovoce a bylin. Ale ve složení jídla nepřijde správné množství látky pro těhotnou ženu. Proto je důležité začít užívat lék s jeho obsahem. Látka se v těle nehromadí. Z tohoto důvodu je nutný čtyřnásobný příjem tablet. Minimální jednorázová dávka pro těhotné ženy je 100 mcg. Výhody doplňku zahrnují náklady na rozpočet - asi 40 rublů za balíček.

Elevit Pronatal

Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny listové se vitamíny doporučují pro použití v prvním trimestru. Složení zahrnuje:

Vyvážená sada živin zabraňuje ukončení těhotenství a zajišťuje plný rozvoj životně důležitých orgánů plodu. Výhody vitamínového doplňku zahrnují nedostatek potřeby dalšího použití železa a kyseliny listové. Lék se užívá jednou tobolkou jednou denně. Cena se pohybuje od 600 do 900 rublů.

"Vyhovuje mámě"

Multivitaminy Complivit Mom jsou vhodné nejen pro těhotné ženy, ale také pro kojící ženy. Lék má vyvážený obsah vitamínů a minerálů. "Complivit máma" má silný regenerační účinek na tělo. Tablety se doporučují těhotným ženám užívat jeden po druhém během snídaně. Délka kurzu je stanovena lékařem. Cena léku je 250-350 rublů za balení.

„Vyhovuje trimestru Trimesterum 1“

Kromě osmi minerálů a 12 vitamínů obsahuje lék lutein a kyselinu lipoovou. Látky, které jej tvoří, jsou pro těhotné ženy v prvním trimestru nesmírně důležité. Kvůli přítomnosti požadovaného množství železa je kyslík transportován do důležitých systémů podporujících život. Biochemické reakce a metabolické procesy jsou díky obsahu zinku stabilizovány.

Jak brát vitamíny v prvním trimestru

Příjem vitaminu by měl být zahájen v přípravě na těhotenství. Pokud to není plánováno, začnou pít ihned po potvrzení přítomnosti těhotenství. Čím dříve se začne s vitamínovou terapií, tím lepší bude celé období těhotenství. Vitamíny v 1. trimestru těhotenství bez lékařského předpisu jsou nežádoucí. Standardní režimy pro těhotné ženy jsou popsány v pokynech pro každý vitaminový doplněk. Doporučuje se pít vitamíny jednou denně pro 1-2 tablety. Nejčastěji těhotné ženy provádějí recepci ráno. Pokud se objeví nevolnost, je přenesena na později..

Preventivní opatření

Některé vitamínové doplňky mohou vyvolat alergickou reakci. Proto je důležité sledovat příznaky, které se objevují v prvních dnech po zahájení podávání. Vyrážky a svědění kůže svědčí o nutnosti nahradit lék. Pokud se během užívání vitamínů u těhotné ženy objeví nevolnost, měl by se příjem přesunout do druhé poloviny dne. Je vhodné brát vitamíny po jídle se spoustou vody..

Je třeba se vyvarovat předávkování vitaminy. Poškodí nejen ženu, ale i své nenarozené dítě. V případě předávkování byste měli přestat užívat vitamínové doplňky a uchýlit se k sorbentům. V některých případech může být nutná symptomatická terapie a výplach žaludku..

Kontraindikace a vedlejší účinky

Složité vitamíny pro těhotné ženy v prvním trimestru by měly být užívány s opatrností. Navíc je nemůžete přiřadit sami sobě. Každý vitaminový doplněk má řadu kontraindikací..

Mezi nejběžnější patří:

 • hyperkalcemie;
 • nesnášenlivost fruktózy a glukózy;
 • nemoc ledvin
 • zvýšení hladiny železa v krvi;
 • zhoubná anémie;
 • patologie močového systému.

Vedlejší účinky na pozadí užívání vitamínových komplexů se vyskytují jen zřídka. Ve většině případů je jejich vzhled způsoben nesprávným výběrem léčiva. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří:

 • rozrušená stolička;
 • zvracení a nevolnost;
 • závrať;
 • vyrážky na povrchu kůže;
 • změna barvy moči a stolice.

Nevolnost a zvracení jsou připisovány nepřímým projevům individuální nesnášenlivosti. Mohou být akutním projevem toxikózy. Pokud máte nevolnost, měli byste se poradit se svým lékařem..

Závěr

Vitamíny pro těhotné ženy v 1. trimestru pomáhají předcházet patologickým procesům v těle dítěte a zajišťují jeho plný vývoj. Většina doplňků lze používat v průběhu těhotenství bez přerušení..

Potřebujete vitamíny během těhotenství?

Irina Vladimirovna Belyakina kandidátka na lékařské vědy, docentka na oddělení nemocí žen a reprodukčního zdraví NMC. N. I. Pirogova, přední gynekologka Real Clinic

PROČ VYDĚLÁVÁTE VITAMINY?

Nedostatek vitamínů a minerálních látek bohužel nyní postihuje všechny regiony naší země. Podle studií posledních 10 let, které byly provedeny v Ústavu výživy RAMS, tedy těhotné ženy mají v závislosti na místě pobytu a ročním období nedostatek vitamínů B (ve 20–100% zkoumaných), kyselina askorbová (v 13–50%), karotenoidy (37–94%) s relativně dobrým přísunem vitamínů A a E. Často je zde nedostatek železa, jódu, vápníku a zinku, vitamín D.

Důvodem tohoto nedostatku je často to, že v moderních potravinářských produktech je obsah živin snížen.

Mnoho žen navíc zneužívá uhlohydráty, mastná a smažená jídla. Dříve nebo později taková strava vede k rozvoji funkčních poruch, které ztěžují asimilaci i minimální sady užitečných stopových prvků v potravinách.

A POKUD JSTE SPRÁVNĚ?

Snem každé ženy je jít o vitamíny a minerály nikoli do lékárny, ale do obchodu s potravinami nebo sbírat na vlastní zahradě. Ale ne všechny látky důležité pro zdraví těhotné ženy lze získat s jídlem. Přesněji, můžete to zkusit, ale pak musíte jíst obrovské porce různých jídel. A to je výrazný přebytek denních kalorií, které jsou plné dalších kilo. Navíc, před těhotenstvím, mnoho žen následuje postavu, držet dietu se sníženým obsahem kalorií. To znamená, že již chybí řada důležitých látek. A během těhotenství lékaři nedoporučují jíst pro dva. V takové situaci je obtížné získat vše, co potřebujete k nošení dítěte a udržení zdraví.

VITAMINY PRO VÁS NEBO DĚTI?

Příroda je uspořádána tak, že vše potřebné pro růst a vývoj je poskytováno především budoucímu dítěti, potřeby ženy v této záležitosti jsou sekundární. A pokud nedostane žádné mikroživiny, bude to mít vliv na její zdraví, dítě bude trpět v menší míře. Mnoho žen například z první ruky vědí, že během těhotenství je často zhoršena kvalita zubů. Důvodem je nedostatek vápníku v budoucí mateřské stravě. Tento mikroelement bude „vyzvednut“ ze zubů a doručen rostoucímu dítěti.

TOXICÓZA A VITAMINY

Nedostatek vitamínů v prvním trimestru těhotenství často způsobuje toxikózu. Není náhodou, že „toxikosová strava“ oplývá množstvím zeleniny, ovoce a bobulovin. V druhé polovině těhotenství může nedostatek vitamínů zvýšit riziko vzniku gestózy - stav doprovázený zvýšením krevního tlaku. V pozdějších fázích může tento stav způsobit zpoždění vývoje plodu a dokonce vést k předčasnému porodu.

CO VITAMÍNY POTŘEBUJETE?

Všechny komplexy pro těhotné ženy jsou rozděleny na komplexy, které jsou doporučeny k přípravě na těhotenství a v prvním trimestru, a komplexy, které jsou určeny k použití ve druhém a třetím trimestru. Jejich složení se příliš neliší. A ty a další obvykle zahrnují: VITAMIN C Pomáhá posilovat krevní cévy placenty, snižuje riziko jeho oddělení, zlepšuje tok kyslíku do plodu. Snižuje riziko strie na kůži nastávající matky.

VITAMINY SKUPINY B Podílejte se na tvorbě nervového a oběhového systému plodu, trávicích orgánů. U žen brání rozvoji suché kůže v jejích extrémních projevech, anémii, zhoršeném vidění za soumraku.

Kyselina listová Podílí se na pokládání fetálního nervového systému a na jeho dalším vývoji. Poskytuje plnost placenty a zabraňuje hypoxii nenarozeného dítěte. Snižuje riziko vzniku anémie u těhotných žen, pomáhá lépe snášet duševní a fyzický stres.

Jód Je nezbytné pro rozvoj nervové soustavy a štítné žlázy plodu. Budoucí máminový jód pomáhá udržovat váhu v přijatelném rozmezí a také snižuje riziko patologických těhotenství.

NIKATINAMID Je důležitý pro růst plodu jako celku během celého prenatálního vývoje. Tato látka je součástí enzymů zapojených do zásobování buněk kyslíkem a živinami. Nikotinamid je nejlepší prevence hypoxie.

BIOTIN Je důležitý pro udržení metabolických procesů a zajištění růstu potřebných živin pro plod. Pomáhá nastávající matce udržovat zdravé vlasy, kůži a nehty.

VITAMIN E Podílí se na tvorbě všech životně důležitých fetálních systémů, snižuje riziko hypoxie a předčasného porodu. Pomáhá udržovat normální hormonální hladiny během těhotenství.

Na tomto seznamu jsou látky, jejichž nedostatek pociťují téměř všechny těhotné ženy, bez ohledu na věk. K komplexům pro druhý a třetí trimestr se přidávají další složky, například omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro vývoj mozku dítěte a nervových vláken. V případě potřeby může lékař předepsat vitamin D, železo nebo vápník ve formě jednotlivých léků.

Pro ženy s vícečetným těhotenstvím neexistují žádné zvláštní komplexy. Přestože potřebují několikrát více vitamínů a minerálů.

V tomto případě musíte věnovat zvláštní pozornost stravě a kromě užívání doporučených vitamínů a minerálních látek můžete menu doplnit o speciální proteinovou výživu obohacenou o užitečné mikroživiny. Pokud žena vstoupila do těhotenství s nedostatkem určitého stopového prvku nebo vitaminu, pak tento problém nevyřeší radikálně preventivní komplex. Ale s jeho pomocí bude možné udržet zdraví budoucí matky v období porodu dítěte.

Máte hypovitaminózu??

Přesná odpověď na tuto otázku je možná pouze provedením krevních a močových testů určitým skupinám vitamínů a minerálů. V Rusku je jen několik žen, které to dělají před těhotenstvím. Hladiny vitamínu D jsou někdy kontrolovány, protože mnoho lidí píše a mluví o jejich nedostatku. Je však důležité vědět: pokud nemáte jasné známky nedostatku látky, neznamená to, že se problém nedostatku dotkl.

V počátečních fázích nedostatku jsou příznaky velmi obecné: jsou unavené, častěji onemocní, horší si zapamatují informace... To vše lze snadno přičíst únavě, nedostatku spánku, stresu.

Lékař s dostatečnými zkušenostmi může mít podezření na nedostatek konkrétního vitamínu nebo stopového prvku jednoduše během rozhovoru s pacientem. A spojit krvácení dásní s nedostatkem vitamínu C a časté nachlazení s nedostatkem vitamínu A. Předepisování vitamínů těhotným ženám je také výsadou lékaře. Komplex je vždy vybrán individuálně. Současně bude brán v úvahu životní styl, anamnéza alergií, gastrointestinálních chorob a malabsorpce vitamínů..

Jaké vitamíny jsou nejlepší pro těhotné ženy

Farmaceutický průmysl vyrábí vitamíny pro těhotné ženy s různým složením. Je třeba je brát v úvahu dobu vývoje plodu a stav matky.

Jak těhotenství ovlivňuje potřebu vitamínů a minerálů

Během období těhotenství potřebuje ženské tělo zvýšené množství vitamínů a minerálů.

Jsou nezbytné nejen pro ženské tělo, ale také pro rostoucí plod:

 • O 30% více jódu, zinku a vitamínů B je zapotřebí než mimo těhotenství;
 • vápník potřebuje 1,5krát více;
 • norma železa a kyseliny listové se zvyšuje dvakrát.

Nedostatek vitamínů a minerálních látek v prvním trimestru těhotenství způsobuje závažné abnormality plodu a dokonce i jeho smrt. V každé fázi vývoje je potřeba biologicky aktivních látek odlišná.

V tomto případě je přejídání kontraindikováno u těhotné ženy - to se může změnit v problémy pro ni a dítě. Při použití stravy není vždy možné poskytnout množství účinných látek, které tělo potřebuje. Proto mnoho lékařů doporučuje, aby ženy užívaly vitamínové komplexy.

Během těhotenství by měla být výživa ženy zdravá a vyvážená - to poskytne matce a dítěti dostatek vitamínů.

Co by mělo být součástí vitamínů

Složení doplňků stravy pro těhotné ženy by mělo zahrnovat:

 1. Kyselina listová - je zodpovědná za růst a vývoj nových buněk, podílí se na vývoji placenty. Nedostatek poškození nervového systému dítěte a může způsobit potrat.
 2. Vitaminy B6 a B12 - jsou zapojeny do všech metabolických procesů v těle matky a plodu. Přispívají k normální absorpci všech látek, k rozvoji základních systémů těla dítěte. Nedostatek pyridoxinu (B6) způsobuje toxikózu, poruchy spánku a sníženou chuť k jídlu. Nedostatek B12 vyvolává anémii.
 3. Vitamin E je antioxidant, který pomáhá udržovat těhotenství. Jeho nedostatek způsobuje bolesti svalů u ženy, může způsobit potrat.
 4. Vitamin D (Calciferol) - zvyšuje vstřebávání vápníku a fosforu.
 5. Vitamin A (retinol) - podílí se na dýchání tkání, zlepšuje růst a vývoj plodu. Nedostatek vede k chudokrevnosti, nízké hmotnosti.
 6. Lutein - složka nezbytná pro zrak a mozek.
 7. Rutin, nebo rutosid, hraje roli antioxidantu, pomáhá vyrovnat se s viry. U dítěte stimuluje vývoj nervového systému, u matky brání rozvoji křečových žil..
Vitamín E je nutný pro všechny ženy na svém místě, protože zajišťuje uchování plodu..

Navíc ženské tělo potřebuje pravidelný příjem stopových prvků:

 1. Jod je nutný pro normální vývoj nervového systému. Jeho nedostatek vede k potratu, nízké porodní hmotnosti.
 2. Zinek je nezbytný pro normální vývoj fetálních orgánů, zlepšuje stav pokožky a vlasů matky, zlepšuje imunitu.
 3. Železo - část hemoglobinu.
 4. Vápník je nezbytný pro rozvoj pohybového aparátu.

Denní sazba

Během těhotenství se zvyšuje denní potřeba vitamínů a minerálů. Denní sazba je uvedena v tabulce:

Název látkyDenní potřeba
Vitamín C70 až 100 mg
Retinol2500 IU
Calciferol400 až 600 IU
Tokoferol10 až 15 IU
Vitamin K65 až 80 mcg
Vitamin H30 až 100 mcg
Thiamin1,5 až 2 mg
Riboflavin1,5 až 2 mg
Pyridoxin2,5 mg
Kyselina listová0,4 mg
Kyanokobalamin3 až 4 mcg
Hořčík320 mg
Fosfor1200 mg
Vápník1000 až 1200 mg

Vlastnosti užívání vitamínů

Chcete-li během těhotenství používat potravní doplňky, je nutné brát v úvahu růst a tvorbu plodu. Jak roste, potřeba různých komponent se mění. Některé z nich přicházejí s jídlem nebo drogami, jiné jsou syntetizovány v těle.

Lékárenské vitamínové minerální přípravky se vyrábějí s ohledem na dobu vývoje dítěte.

Nejen nedostatek vitamínů, ale také jejich nadbytek je škodlivý pro ženu a plod. To může vést k abnormalitám plodu a zdravotním problémům matek..

V prvním trimestru

V prvních měsících těhotenství jsou položeny všechny hlavní orgány a systémy nenarozeného dítěte:

 • srdce a krevní cévy;
 • mozek a mícha;
 • zažívací trakt atd..

Pokud je těhotenství plánováno, je lepší začít užívat vitaminy před početí. S nástupem musíte i nadále pít složité drogy pod dohledem porodníka-gynekologa.

Kyselina listová je zodpovědná za tvorbu plodu a vývoj nervového systému dítěte.

V prvním trimestru potřebuje žena a vyvíjející se embryo:

 1. Kyselina listová - zabraňuje časným potratům, podílí se na vývoji placenty. Podporuje přenos genetických informací. Hraje důležitou roli při tvorbě nervové trubice embrya.
 2. Tokoferol - podporuje koncepci a tvorbu placenty. Zabraňuje potratům v prvních týdnech.
 3. Retinol - podílí se na vývoji kostního aparátu, vidění.
 4. Pyridoxin - užívaný od 3 měsíců spolu s hořčíkem. Zabraňuje toxikóze a křečím, normalizuje emoční stav..

Můžete brát drogy každý den ve stejnou dobu. Je důležité vzít v úvahu roční období a množství vitamínů dodávaných s jídlem.

Ve druhém trimestru

Od čtvrtého do šestého měsíce se tvoří fetální kostra a orgány endokrinního systému.

V tuto chvíli je to nejnutnější:

 1. Jód - pro duševní vývoj a normální fungování endokrinních orgánů.
 2. Vápník - pro kostní kostru a endokrinní systém. Přebytečný prvek je uložen v ledvinách a placentě, takže je důležité, aby nedošlo k předávkování.
 3. Železo - dodává tkání kyslík a zabraňuje hypoxii plodu.

Při užívání vitamínů ve farmacii si musíte pamatovat na možnost alergické reakce. Imunitní systém se během těhotenství přestavuje a může neočekávaně reagovat na obvyklé léky a látky.

Příklad potravin s vysokým obsahem jódu.

Ve třetím trimestru

Během tohoto období se tvoří hlavní orgány a systémy plodu, ale nadále rostou a zrají. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, někteří lékaři doporučují nic neužívat. V létě tělo dostává správné množství vitamínů spolu s potravinami.

Obzvláště důležité je, že ve třetím trimestru se dostává dostatek vitamínů A, D a C. Pokud se hladina hemoglobinu ženy sníží, doplňte nedostatek železa pomocí drog. Většina doplňků je dobře snášena a nezpůsobuje vedlejší účinky..

Recenze nejlepších vitamínových komplexů

V lékárně najdete desítky ruských a dovážených přípravků pro těhotné ženy, které obsahují vitamíny a minerály.

Je nutné je zvolit s ohledem na dobu vývoje plodu, stav a individuální vlastnosti ženského těla. Před nákupem musíte pečlivě prostudovat obal. Je nutné vybrat lék s ohledem na doporučení porodníka-gynekologa.

Elevit Pronatal

Složení francouzského produktu zahrnuje všechny složky nezbytné pro matku a dítě, s výjimkou jodu. Tento komplex je doporučován mnoha lékaři..

Každá lahvička obsahuje 100 tobolek. Cena balení je asi 1350 rublů. Je povoleno užívat po celou dobu těhotenství a poté po porodu během laktace.

 1. Zabraňuje malformacím plodu, anémii a metabolickým poruchám.
 2. Obnovuje metabolismus vápníku, fosforu, železa v těle.
 3. Pomáhá zotavit se po užívání antibiotik a jiných silných léků.
 4. Zlepšuje toxikózu.
 5. Posiluje vlasy a nehty, zlepšuje stav pleti.
 6. Zlepšuje náladu, dává sílu.

Elevit Pronatal je kontraindikován v případě urolitiázy a vysokého obsahu vápenatých solí v moči.

Některé ženy uvádějí při užívání léku zácpu, alergické reakce a ztmavnutí stolice. Poslední příznak není pro tělo škodlivý..

Elevit Pronatal pro těhotné ženy pomáhá zlepšovat fyzický i emoční stav ženy.

Vitrum Prenatal

Je vyrobena americkou farmaceutickou společností. Je považován za jeden z nejlepších v žebříčku doplňků pro těhotné ženy. Každá kapsle komplexu obsahuje 10 vitamínů a 3 minerály. Počet aktivních složek zcela pokrývá denní potřeby těla. Kompozice neobsahuje jód. Při nedostatku této látky budou zapotřebí další léky. Výhodou je vysoké množství železa a vitamínu B9.

Na prodej je komplex Vitrum Prenatal Forte s jódem. Balení obsahuje 30 nebo 100 tablet. Cena - od 550 do 1700 rublů. (v závislosti na množství v balení).

Můžete pít lék od početí po narození.

Femibion ​​mateřských vitamínů

Země původu komplexu je Rakousko. Lék obsahuje 9 základních vitamínů a stopových prvků - fosfor a železo s jódem. Kyselina listová se přidává jako metafolin. Tato látka je dobře vstřebávána ve střevech iu žen s malabsorpčním syndromem (potíže s absorpcí).

V prodeji jsou 2 typy drog. Femibion ​​I se doporučuje používat během početí a během prvních 3 měsíců těhotenství. Počínaje 13 týdny doporučuje výrobce přejít na Femibion ​​II.

K dispozici ve formě tablet a tobolek. Cena - od 500 do 1000 rublů.

Některé ženy zaznamenaly nežádoucí účinky během aplikace - únava, bolesti hlavy, apatie.

Vitamíny pro těhotné ženy Femibion ​​obsahuje kyselinu listovou, jakož i fosfor a železo s jódem.

Mateřská abeceda

Droga je domácí produkce. Denní množství všech prvků je rozděleno do 3 tablet - růžové, bílé a modré.

Musíte je používat v různé denní době s intervalem 4-5 hodin. Tím se zabrání nekompatibilitě některých součástí. Navíc, pokud je žena alergická na některou ze složek, může přestat užívat pouze jednu pilulku, ale zbytek pije. Složení obsahuje 13 vitamínů a 11 stopových prvků.

Náklady na léčivo jsou nižší než náklady na podobné vitamínové komplexy. Balení po 60 ks. stojí asi 300 rublů. Stačí 3 týdny na přijetí.

Spoluvlastnice pro těhotné ženy

Jedná se o levnou náhradu za evropské značky vyráběné v Rusku.

Vyrábí se ve 3 formách v závislosti na délce těhotenství a složení léčiva:

 1. V prvním trimestru - lék Complivit Trimestrum 1.
 2. Ve druhém - nástroj Trimesterum 2.
 3. Pro třetí trimestr byl vyvinut komplex Trimestrum 3..

Trimesterum 1 může být zahájeno před početí, pokud pár plánuje těhotenství. Každý typ přípravku Complivit obsahuje vitamíny a minerály, přičemž se bere v úvahu načasování vývoje plodu a potřeby matčinyho těla..

Vyrábí se další odrůda - Complivit Mom. Jejich složení se vyvíjí bez ohledu na délku těhotenství. Všechny přípravky řady jsou dobře absorbovány a jsou levné. Většina žen si všimne pohodlí tablet - jsou malé a snadno polykatelné. To je zvláště důležité pro časnou toxikózu..

V některých případech se vyskytnou vedlejší účinky:

 1. Zvýšená nevolnost v časném těhotenství.
 2. Poruchy trávení, volná stolice.
 3. Alergické reakce.
Lék Complivit pro těhotné ženy obsahuje tři formy vitamínů, které se užívají v prvním, druhém nebo třetím trimestru.

Vitamíny těhotné

Výrobce léku je německá společnost Merkle Ratiopharm. Složení obsahuje 8 vitamínů (včetně kyseliny listové), vápníku a železa. Jód zdarma.

Způsob použití závisí na stadiu vývoje plodu - s každým trimestrem se denní dávka zvyšuje. Můžete si vzít s jídlem nebo ihned po pití vody. Pokud těhotná žena jí správně a nemá nedostatek živin, může lékař předepsat pouze 1 tabletu po celou dobu těhotenství..

Těhotenství se vyznačuje snadnou asimilací součástí. Všechny složky jsou dobře rozloženy a absorbovány ve střevech..

Mínus komplexu je obsah barviva ve skořápce. Někdy těhotenství způsobuje alergie a zácpu..

Multi-karty pro těhotné ženy

Multi-tabs Perinatal - vitamíny vyrobené v Dánsku a v Rusku na základě licence. Kompozice obsahuje kompletní sadu komponent potřebných pro matku a dítě. Kromě standardní sady vitamínů obsahuje vzácné prvky - selen, bór atd., Jakož i omega-3-nenasycené mastné kyseliny.

Mezi vedlejší účinky patří nevolnost a alergická kožní vyrážka. Některé ženy zhoršují chronická onemocnění žaludku a střev.

Mateřský Salgar

Americká droga je navržena speciálně pro nastávající matky. Je předepsáno vyplnit denní požadavek na účinné látky. Kromě vitamínů obsahuje 10 stopových prvků, včetně jodu.

Solgar neobsahuje žádná barviva ani konzervační látky. Na pozadí pravidelného užívání se snižuje únava, nevolnost zmizí, zmírňují se symptomy toxikózy.

Tmavá plastová láhev obsahuje 240 tablet. Každý den musíte vzít 4 ks. Jsou velké, což není vždy výhodné.

Lék nemá žádné kontraindikace kromě individuální nesnášenlivosti.

Vitamíny Solgar pro těhotné ženy jsou obohaceny jódem a užívány v průběhu kurzu na doporučení lékaře.

Lonopan pro těhotné ženy

Vyrábí ji ruská farmaceutická společnost Argo. Podle recenzí žen a lékařů je dobře vstřebáván, chutná dobře. Aby byly komponenty lépe absorbovány a nedošlo k žádné nekompatibilitě, byly rozděleny na „ranní“ a „večerní“. Kompozice obsahuje vápník, železo a jód v samostatných tabletách.

Nevýhodou je potřeba brát 6 ks každý den. 1 balení vydrží 2 týdny.

Pregnaca vitamíny

Vyrobeno anglickou farmaceutickou společností. Tento nástroj je vhodný pro ženy, které mají poruchu metabolismu vápníku a špatně absorbují stopové prvky ve střevech. Složení obsahuje 5 stopových prvků a 11 základních vitamínů. Všechny složky jsou rozděleny do kapslí. Musíte je vzít v různých časech přesně podle harmonogramu. Díky této vlastnosti se účinné látky lépe vstřebávají a přinášejí více výhod..

Lékaři předepisují Pregnakea ve fázi početí, během těhotenství a laktace. Nedoporučuje se používat produkt spolu s mléčnými potravinami a masnými výrobky. Udělejte si pauzu 2-3 hodiny.

Pokud ženskému tělu chybí vápník, je užíván jako samostatný lék. V tomto případě lze Pregnakea vzít ráno a další prostředky večer. Vápník ztěžuje vstřebávání železa, tyto minerály jsou nekompatibilní.

Náklady na balení 30 tablet jsou asi 500 rublů.

Z nežádoucích účinků jsou zaznamenány alergické reakce a nevolnost. Někdy je pozorováno barvení moči a ztmavnutí stolice. To není škodlivé pro tělo a nezpůsobuje stažení.

Vitamíny, které jsou pro těhotné ženy zdarma

Zákony Ruské federace stanoví dodávku vitamínových přípravků těhotným ženám zdarma. Existuje speciální seznam, který obsahuje všechna možná jména drog. Patří mezi ně multivitaminy, přípravky obsahující vápník a železo. Tento seznam je schválen ministerstvem zdravotnictví..

Pro získání dobrých komplexů pro prevenci nedostatku vitamínů by těhotná žena měla kontaktovat konzultaci v místě bydliště. Doktor píše bezplatný předpis, se kterým nastávající matka chodí do státních lékáren. Lék můžete získat do 10 dnů od data propuštění.

Celková částka, za kterou můžete předepisovat léky, by neměla přesáhnout 30% nákladů na rodný list.

Dostupnost vitamínů ze schváleného seznamu závisí na regionálním rozpočtu. V různých městech jsou na to přiděleny různé částky. Počet lidí, kteří potřebují léky, se také může lišit. V některých konzultacích jsou léky předepisovány všem těhotným ženám na základě potřeb těla. Tam, kde je financování méně, se léky dostávají sociálně zranitelným skupinám obyvatelstva - velkým rodinám, chudým atd. Často jsou k dispozici pouze levné léky.

Proč je nutné při výběru konzultovat lékaře

Než začnete brát vitamíny, měla by těhotná žena vyhledat lékaře, který ji sleduje.

Důvodů je několik:

 1. Jakékoli z nejlepších léků může být pro zdraví nebezpečné. Všechny z nich mají vedlejší účinky a kontraindikace. Aby se předešlo riziku, je nutné složit testy a vyloučit všechna možná omezení.
 2. Tělo těhotné ženy může nepředvídatelně reagovat i na běžné léky a vitamíny. V případě alergické reakce přestaňte ji užívat a poraďte se s odborníkem.
 3. Nejen nedostatek vitamínů, ale také jejich nadbytek je škodlivý pro ženu a plod.
 4. Návod k použití uvádí průměrnou denní sazbu odebraných prostředků. Možná ženské tělo potřebuje méně účinných látek. To lze zjistit pouze ve spojení s lékařem..

Pokud je komplex předepsán porodníkem-gynekologem, musíte přísně dodržovat dávkování a pravidla podávání. Pokud se objeví nežádoucí účinky, nezapomeňte se poradit.

Před užitím vitamínů během těhotenství byste se měli poradit se svým nadřízeným.

Je možné to udělat bez užívání vitamínů

Lékaři se liší potřebou vitamínů. Pokud žena žere vyváženě, dostává ve stravě dostatečné množství živin.

Tělo dítěte může kompenzovat nedostatek vitamínů a minerálů tím, že je vezme od matky. Hypotropie a nedostatek vitamínů u novorozenců je vzácností. K tomu dochází, pokud žena trpí závažným chronickým onemocněním, závislostí na alkoholu nebo drogách.

Nezapomeňte použít multivitaminy, pokud:

 1. Existují známky hypovitaminózy.
 2. Nedávno utrpěl vážné onemocnění nebo zhoršil chronickou patologii.
 3. Těhotenství vícenásobné.
 4. Nové těhotenství nastalo méně než 2 roky po posledním.

Někteří věří, že tělo dostává dostatečné množství přírodních vitamínů z potravy. Není tedy třeba brát syntetické produkty. Výrobky však vždy neobsahují tolik prospěšných složek, kolik potřebuje tělo. Kromě toho, abyste získali denní příjem, musíte jíst velké množství jídla.

Ohodnoťte článek, prosím!

Ohodnoťte článek 1 až 5:

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Hlasy: 0

Zatím žádné hodnocení, buďte první!

Je nám líto, že se vám tento článek ukázal jako zbytečný.!

Pojďme se zlepšit.

Řekněte mi, jak můžeme tento článek vylepšit.?

Jak brát vitamíny během těhotenství

Obsah článku [skrýt]

Během období očekávání dítěte se ženské tělo výrazně mění: na úrovni metabolismu, práce hormonálního systému, složení krve a podle toho potřeba různých užitečných látek. Pro vyvíjející se dítě i pro rostoucí placentu je zapotřebí určité množství mikroživin. Takže potřeba dalších vitamínů a minerálů v nastávajících matkách skutečně existuje.

"Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že většina žen otěhotní již s nedostatkem vitamínů," říká Valery Sergeyev, MD, vedoucí výživové laboratoře Ruského vědeckého centra pro rehabilitaci a balneologii Ministerstva zdravotnictví Ruské federace, dietologa a gastroenterologa. - Asi 70% Rusů trpí nedostatkem. Navíc, bez ohledu na věk, příjem a sociální postavení “.

Vzhledem k těmto okolnostem by nastávající matka neměla očekávat, že bude shromažďovat normu užitečných látek pouze s jídlem. Člověk by se však neměl plně spoléhat na vitamín-minerální komplexy. Je velmi důležité vzít v úvahu váš stav a trimestr těhotenství.

V komplexu nebo samostatně?

Pokud z nějakého důvodu žena nemůže jíst různě, je během těhotenství užívání vitamínů nesmírně důležité. A dokonce i při ideální stravě existují vitaminy a minerály, které s jídlem nemůžete získat.

"Těmito živinami jsou tělo vyžadovány ve velmi malém množství, tisícinách až miliontinách gramu," říká Natalya Timofeeva, porodnice-gynekologka v perinatálním zdravotnickém centru skupiny matek a dětí. "Ale jídlo to často nedokáže poskytnout." Nedostatek vitamínu D, kyseliny listové a nedostatek železa, vápníku, jódu a zinku jsou zvláště nebezpečné během těhotenství. “.

Lékaři však dnes nepředepisují vitamínové a minerální komplexy všem nastávajícím matkám v řadě. „Mnoho lékařů odmítá terapii vitaminy kvůli skutečnosti, že vyvolává nadměrný růst plodu,“ vysvětluje Ekaterina Krivtsová, Ph.D., profesorka na Moskevské státní lékařské univerzitě, viceprezidentka mezioborové vědecké společnosti pro prevenci a léčbu obezity. "Narodily se větší děti, u nichž existuje vyšší riziko vzniku řady nemocí: metabolický syndrom, obezita, diabetes".

Lékaři stále častěji říkají, že by se měly užívat vitaminy a minerály se zaměřením na trimestry těhotenství a samostatně. "Různé mikroživiny musí být opilé v různých denních dobách," vysvětluje Natalya Timofeeva. - Vitamíny se užívají ráno, ve druhém stopové prvky. Navíc jsou tyto látky lépe absorbovány mezi jídly ".

Jak brát vitaminy trimestru

V různých stádiích těhotenství potřebují matka i dítě jinou sadu vitamínů a minerálů.

První trimestr

V ideálním případě byste ji měli začít užívat tři měsíce před očekávaným početí a ukončit ji ve třetím měsíci těhotenství. Je to nejvíce potřebné po 2-4 týdnech těhotenství, kdy je položena nervová trubice (mozek se z ní následně vyvine).

Kolik toho potřebujete? Lékař zvolí dávku individuálně, v závislosti na vašem stavu, může být od 0,4 do 0,8 mg za den.

Proč to vzít? Všechny ženy plánující těhotenství potřebují kyselinu listovou. Koneckonců, pomáhá při zrození nového života:

- podporuje dělení buněk;

- zajišťuje správný přenos genetické informace a podílí se na syntéze bází DNA a molekul RNA;

- přispívá k plné tvorbě placenty, snižuje riziko potratu a zmeškaného těhotenství.

Předepisuje se 2-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a na začátku, za 1,5-2 měsíce. Pak byste si měli dát pauzu a pít další chod 2-3 měsíce před narozením.

Kolik toho potřebujete? Během těhotenství je zapotřebí asi 2 500 IU vitamínu A..

Proč to vzít? Vitamin A je nezbytný pro dělení buněk a jejich diferenciaci do různých tkání. Proto je předepsán před těhotenstvím a v raných fázích. V pozdějších fázích podporuje normální vývoj kostry, zrakového aparátu a nervového systému.

Jmenování několik měsíců před navrženou koncepcí, v prvním trimestru, vstup pokračuje.

Kolik toho potřebujete? Denní dávka je asi 15 mg.

Proč to vzít? U těhotné ženy normalizuje vitamin E tvorbu ženských pohlavních hormonů a menstruačního cyklu, což přispívá k početí. Poté v krátkém období chrání před časnými formami toxikózy a potratů..

Absolvujte kurzy v prvních dvou trimestrech.

Kolik toho potřebujete? Denní dávka - 1500 mg.

Proč to vzít? Na začátku a uprostřed těhotenství je vápník nezbytný pro normální tvorbu kostry, ledvin a endokrinního systému. Ale v posledním trimestru je přebytek tohoto mikroelementu plný osifikace lebek lebky a v důsledku toho i těžkého porodu.

Pro budoucí matky je problematické získat správné množství vápníku spolu s jídlem, takže jim jsou předepisovány speciální léky, které se velmi liší svou účinností. "Léky první generace - vápenaté soli, jako je glukonát nebo fosfát - jsou velmi špatně absorbovány ve střevech, a proto jsou špatně absorbovány," říká Valery Sergeev. - Léky druhé generace - vápenaté soli plus vitamín D - jsou docela účinné. Léky třetí generace jsou ještě účinnější díky souboru stopových prvků. Proto jsou často předepisovány přesně. Složení těchto produktů zahrnuje vápník, vitamín D, zinek, měď, mangan, bór, hořčík a další stopové prvky “.

Kyselina askorbová by měla být užívána v prvním a třetím trimestru těhotenství. A pokud žena kouří - vždy před početí. V takovém případě může lékař předepsat 80-90 mg 2-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím.

Kolik toho potřebujete? Denní dávka vitaminu C pro těhotnou ženu je 90-100 mg.

Proč to vzít? Vitamin C je nezbytný pro normální tvorbu všech membrán vajíčka a pro správný vývoj placenty.

II trimestr

Je nutné vyplnit nedostatek jódu v časném těhotenství, aby se zabránilo vrozeným malformacím plodu, endemickému kretinismu.

Kolik toho potřebujete? Nastávající matka potřebuje 250 mg jódu denně.

Proč to vzít? Jód je nezbytný pro syntézu hormonů štítné žlázy, které zajišťují normální tvorbu kostry drobků a intelektuální vývoj. Je prokázáno, že v oblastech, kde je půda chudá na jód, se rodí děti, jejichž IQ je o 10-15% nižší než stejný ukazatel u dětí z oblastí, které jsou pro tento mikroelement bezpečné.

"Nastávající matka zpomaluje metabolismus kvůli nedostatečné funkci štítné žlázy," říká Valery Sergeev. - Proto se žena rychle baculatá a na pozadí snížené chuti k jídlu. Často si stěžuje na letargii a letargii, slabost a chlad. Kůže se stává suchou, nehty jsou zředěné a vlasy křehké. V takovém případě byste se měli co nejdříve poradit s lékařem. “.

Přípravky železa jsou předepsány pro všechny těhotné ženy ve 2 - 3 trimestrech.

Kolik toho potřebujete? V průměru - 30-60 mg denně. A někdy více, například pokud nastávající matka pravidelně dělá kondici.

Hodně záleží na tom, jaká byla hladina železa v těle ženy v době těhotenství. "Budoucí matka by měla tuto hladinu měřit, protože pokud v těle není dostatek železa, zvyšuje se dávkování léků," vysvětluje Valery Sergeyev. - Pro tyto účely je nejvhodnější analýza hladiny feritinu: odhaluje pokles stopových zásob minerálů v těle před ostatními. Tento stav se nazývá latentní nedostatek železa. Někteří odborníci tvrdí, že je to ještě nebezpečnější než anémie. “.

Proč to vzít? Aby nedošlo k rozvoji anémie, díky níž bude plod trpět nedostatkem kyslíku. Kromě toho se železo podílí na syntéze speciálního proteinu nezbytného pro svalovou kontrakci. Proto je její nedostatek, dokonce latentní, doprovázen slabostí svalů, včetně dělohy, během porodu se nebude moci normálně stahovat.

III trimestr

V posledním trimestru je před prenatální prevencí křivice předepsán téměř všem nastávajícím matkám..

Kolik toho potřebujete? Denní dávka - 400 IU.

Proč to vzít? Vitamin D udržuje normální koncentrace vápníku a fosforu v krvi a podílí se tak na tvorbě kostry nenarozeného dítěte. Kromě toho je tento vitamin nezbytný pro normální vývoj kardiovaskulárního systému plodu..

Kdy vybrat komplexní drogy

Existují zvláštní situace, kdy je nezbytné užívat určité vitamíny a minerály - musíte pít komplexní přípravky. Zde je několik typických případů.

* Vícečetné těhotenství. Vitamíny a minerály pro růst a vývoj v tomto případě nevyžadují jeden, ale několik dětí najednou. Ano, a máma přibírá na váze mnohem rychleji a její tělo potřebuje více živin.

* Vegetariánství. V tomto případě jsou hlavní zdroje bílkovin, vápníku a vitaminu B vyloučeny ze stravy.12 - maso a mléčné výrobky. Jejich nedostatek musí být kompenzován.

* Toxikóza. V tomto případě prostě není možné jíst porci vitamínů a minerálů!

* Aktivní sporty (více než čtyřikrát týdně). V zásadě by takové ženy měly brát vitamíny dodatečně před těhotenstvím a během těhotenství..

Vitamíny pro těhotné ženy: které jsou lepší

Absolutně každý člověk potřebuje vitamíny a minerály a těhotná žena není výjimkou, ale dokonce ji potřebuje dvakrát. Důvodem tohoto stavu je růst a aktivní vývoj plodu..

Nedostatek vitamínů a minerálních látek, včetně prvního trimestru, může nepříznivě ovlivnit tvorbu životně důležitých orgánů a zdraví dítěte jako celku. Proto je důležité saturovat vaše tělo těmito prospěšnými látkami denně. Tento problém vyřeší speciální vitamíny navržené tak, aby vyhovovaly potřebám těhotné ženy. Jaké vitamíny pít pro těhotné?

Příjem vitamínu během těhotenství

Je známo, že všechny vitamíny a minerály potřebné pro člověka jsou obsaženy v potravě. To je pravda, ale stojí za zmínku, že mluvíme o plně vyvážené stravě.

Bohužel, sledování vaší stravy a získávání všech potřebných látek z produktů není vždy možné. Z tohoto důvodu těhotné ženy velmi často potřebují užívat vitamínové komplexy. Zvažte hlavní otázky k tomuto tématu..

Mohou těhotné ženy užívat vitamíny

Potřebují těhotné ženy pít vitamíny?

Stejně jako u mnoha jiných zdravotních problémů je v tomto případě pravda někde mezi. Pokud měla žena před těhotenstvím nedostatek některých vitamínů nebo minerálních látek, zejména B12 a železa, a situace je ještě zhoršena chladným obdobím, pak je užívání zvláštního komplexu odůvodněné. Kromě toho se v důsledku alergií na určité potraviny, ze kterých získáváme zdravé látky, doporučuje také pít vitamíny. V případě, že těhotná žena jedí úplně a správně a všechno je venku v létě, znamená to, že můžete jíst čerstvé ovoce a zeleninu každý den, nemá smysl brát umělé vitamíny.

Další vitamíny jsou potřebné pro ženy nad 30 let a ženy, jejichž předchozí těhotenství neúspěšně skončilo nebo se dítě narodilo s anomáliemi.

Kontraindikace

Stejně jako u jiných léků se také musíte před užitím vitamínů seznámit s vedlejšími účinky..

Pokud mluvíme o kontraindikacích, pak je to především urolitiáza a nadbytek vitamínů A a D, stejně jako železo a vápník. Jejich nekontrolovaný příjem může způsobit zdravotní problémy..

Potřeba konzultace s lékařem a správné výživy

Kolik a jaké vitamíny jsou potřebné pro těhotnou ženu

Jaké vitamíny pít při plánování těhotenství pro ženy

Kyselina listová nebo B9. Jeden z důležitých vitamínů, které se doporučují pro plánování těhotenství. Role kyseliny listové při narození nového života lze jen těžko přeceňovat: je zodpovědná za růst a vývoj buněk, správnou tvorbu nervové trubice, mozku a měkkých tkání těla.

Nedostatek tohoto vitaminu může vést k závažným malformacím plodu i v počátečních stádiích těhotenství, a to i v případě, že žena o její situaci ještě neví. Proto gynekologové předepisují kyselinu listovou již v době plánování. Zpravidla se doporučuje tento vitamin brát odděleně, protože jeho podíl na složení komplexů multivitaminů je malý. Míra kyseliny listové vstupující do těla je 400 mcg.

Vitaminy skupiny B. Mluvíme o vitaminech B1, B2, B6 před těhotenstvím. Jsou nezbytné již v počáteční fázi, aby zajistili normální vývoj mozku a nervového systému jako celku. Tyto vitaminy také přispívají k růstu a správné tvorbě kostry a svalů nenarozeného dítěte..

Lékaři navíc často doporučují užívat drogy obsahující jód a hořčík..

Jaké vitamíny pít v prvním trimestru těhotenství

V časném těhotenství se do potřebné kyseliny listové přidá několik vitamínů..

Vitamin E. Jedná se o vitamin, který ovlivňuje schopnost otěhotnět dítě a porodit bez patologií. Je zodpovědný za obnovu buněk. Také vitamin E poskytuje správnou rovnováhu hormonálních hladin nezbytných pro početí dítěte. Normálně by měl být vitamin E přijímán v množství 100 - 300 IU denně.

Vitamin A. Poskytuje odolnost těla vůči infekcím, podílí se na růstu a posílení kostí, vlasů a zubů. U tohoto vitamínu však musíte být velmi opatrní, protože jeho předávkování může vést ke vzniku patologií. Nejlepší je získat z přírodních potravin. Její dávka se pohybuje od 250 IU za den..

Vitaminy ve druhém trimestru

Na začátku druhého trimestru začínají hrát vedoucí roli jód, železo a vápník..

Jód je nezbytný pro udržení správného fungování endokrinního systému a metabolismu matky a jejího vzniku u nenarozeného dítěte. Podílí se také na duševním vývoji plodu. V ideálním případě by těhotná žena měla dostat alespoň 250 IU denně.

Vápník. Je přímo zapojen do tvorby kostry, endokrinního systému a funkce ledvin. Nejlépe se užívá ve formě vitamínů, protože není dobře absorbován z běžných potravin. 1500 mg - denní dávka vápníku.

Žehlička. Je nezbytná pro prevenci děložního tónu. Železo také zabraňuje rozvoji anémie a podílí se na syntéze proteinů. Jeho množství je 30-60 mg denně.

Vitaminy ve třetím trimestru

V pozdějších stadiích těhotenství potřebuje ženské tělo železo, vitamíny A, C, D. Již jsme zmínili vlastnosti prvních dvou, ale ostatní dva podrobně prozkoumáme..

Vitamin C. Má přímý účinek na posílení imunitního systému a zvyšuje odolnost těla vůči různým infekcím, což je v této fázi těhotenství tak důležité. Jeho norma za den je 90-100 mg.

Vitamin D. Je předepsán k prevenci křivice u nenarozeného dítěte. Její dávka je 400 IU denně. Pokud však těhotenství nastane v létě, můžete být častěji na slunci.

Jak si vybrat a který vitaminový komplex pro těhotné ženy je lepší

Jaké vitamíny pít během těhotenství? V praxi neexistuje nic jako „nejlepší mumie“ vitamíny pro těhotné ženy. Můžete vidět recenze, zeptat se na názory přátel, ale to by se nemělo stát rozhodujícím faktorem při výběru.

Výběr vitamínového komplexu také závisí na ročním období, délce těhotenství, konkrétním zdravotním stavu a dokonce i na hmotnosti ženy..

Zde jsou některé klíčové body, kterým musíte věnovat pozornost:

 • struktura;
 • možná reakce těla na specifické složky vitamínového komplexu.

Hodnocení TOP 5 nejlepších vitamínů pro těhotné ženy

Abychom vám usnadnili orientaci v různých vitamínových komplexech, které jsou dnes na trhu k dispozici, identifikovali jsme jejich nejoblíbenější.

 1. Elevit. Tento populární lék obsahuje 12 vitamínů a 7 minerálů. Jeho zvláštností je vysoký obsah hořčíku a kyseliny listové, proto gynekologové doporučují vitamíny pro těhotné ženy Elevit s rizikem potratu. Neexistuje však žádný jód, a proto se musí brát samostatně.
 2. Vitrum Prenatal. Obsahuje všechny vitamíny, které těhotná žena potřebuje. Vitrum Prenatal obsahuje hodně železa v vitaminech pro těhotné ženy, což je nezbytné pro prevenci anémie.
 3. Femibion. Komplex s přihlédnutím k nejnovějšímu vývoji vědy. Je rozdělena do dvou typů: Femibion ​​1 - pro první trimestr a Femibion ​​2 - pro 2. a 3.. V vitaminech těhotné Femibionu chybí železo a vápník v důsledku možného předávkování.
 4. Pregnakea. Další populární vitamíny. Obsahuje 11 vitamínů a 5 minerálů, včetně kyseliny listové a železa. Jód chybí a musí být užíván samostatně..
 5. Abeceda. Komplex vitamínů pro těhotné ženy Abeceda se od ostatních liší tím, že se rozdělí na 3 tobolky obsahující jinou sadu vitamínů. Pokud je těhotná žena alergická na nějaký druh vitaminu, pak je možné vyloučit užívání tablety, která jej obsahuje.

Těhotenství Vitamin Video

Představujeme vám krátké video, ve kterém odborník odpovídá na populární otázky týkající se vitamínů pro těhotné ženy. Na co jsou? Co a kolik obsahují? Musím je použít?

Články O Neplodnosti