Hlavní Zdraví

Kdy mohu použít mýdlo pro koupání novorozence

Vzhled dítěte je důležitou událostí v životě každého páru. Ale kromě radosti to přináší i spoustu problémů. Například každodenní péče o jemné drobky.

Mnoho nových rodičů se během své první koupele potýká s řadou problémů. Koneckonců musíte nejen vybrat pohodlnou teplotu, ale také se rozhodnout, zda je možné přidat speciální produkty ke koupání, zda je povoleno používat dětské mýdlo?

Tyto otázky nejsou složité, ale důležité. Proto je třeba znát odpověď na ně..

Mohu použít mýdlo při koupání novorozence

U novorozenců je kůže tenká, jemná. To vyžaduje zvláštní pozornost při výběru koupacích produktů, protože by neměly poškodit dítě. Mnoho pediatrů proto nedoporučuje používat mýdlo během prvních týdnů po narození, i když je označeno „Baby“..

Je možné koupat dítě mýdlem? Můžete, ale nemusíte to dělat často. Během prvních sedmi dnů po návratu z nemocnice by se mělo koupání provádět bez čisticích prostředků. Potom mýdlo můžete použít nejvýše dvakrát týdně.

Podle většiny pediatrů, dokud se dítě nezačne aktivně pohybovat, plazit se, nepociťuje potřebu koupání mýdlem. To je způsobeno tím, že u novorozenců fungují potní žlázy odlišně. Proto je plavání v teplé vařené vodě dost pro děti.

A co praní? Zde je situace jiná. Po každé stolici je třeba dítě umýt mýdlem. Po dokončení procedury by prdel měla být osušena měkkým froté ručníkem a naneste na ni dětský olej nebo krém..

Mnoho lidí se zajímá o: „Je možné nahradit kusové mýdlo tekutým mýdlem a koupat s ním dítě?“. Kapalný produkt se neliší ve složení od volně loženého materiálu, takže jej můžete použít pouze v případě, že drobky jsou opotřebované. Při každodenních hygienických postupech se můžete obejít bez něj.

Důležité! Časté koupání dítěte pomocí čisticích prostředků může poškodit nejen kůži dítěte, ale i jeho zdraví.

Kdy a jaké mýdlo použít

Z důvodu zachování hygieny nemůžete zcela opustit používání čisticích prostředků. Koneckonců, pokud střeva dítěte fungují normálně, zafarbí plenky více než jednou denně. Hlavní věc je vybrat si správné mýdlo, aby nedošlo k poškození zdraví drobků:

 1. Pokud se rozhodnete koupat dítě až do roku mýdlem, pak je lepší zvolit tekutou variantu. Je vhodnější použít, nevysychá, neklouzne do rukou při postupech s vodou. Je důležité, aby kompozice neobsahovala umělé přísady. Při nákupu také věnujte pozornost nápisu „Nezpůsobuje alergie“.
 2. Je dítě rok? Pak si můžete bezpečně vybrat kus mýdla. Dokonale bojuje proti znečištění, ničí bakterie a má antiseptický účinek. Nevýhody zahrnují skutečnost, že vysychá a vytéká z ruky. Některé produkty mohou způsobit suchou pokožku..
 3. V prodeji jsou také speciální gely pro koupání novorozenců. Neměly by se však používat více než jednou týdně. Musíte si vybrat gel bez zápachu s průhlednou texturou.
 4. K umytí hlavy dítěte můžete použít dětský šampon. Je hypoalergenní, jemně pečuje o epidermis hlavy, účinně bojuje s krustami, které se po narození tvoří u většiny dětí.
 5. Nezapomeňte na lidové léčivé přípravky - hanebný odvar, slabé řešení manganistanu draselného. Bojují nejen proti znečištění, ale mají také antiseptický účinek.

Proč nemůžete zneužívat mýdlo: pravidla koupání dítěte

Každý kosmetický produkt, i když je speciálně navržen pro citlivou pokožku dítěte, obsahuje sušicí složky. Kromě toho tyto složky postupně rozpouštějí tukový film, který pokrývá epidermu. To snižuje ochranné vlastnosti pokožky.

Protože pokožka ztrácí svůj ochranný film, stává se zranitelnější vůči negativním účinkům bakterií a virů. Při častém používání mýdel způsobují sušení přísady svědění, loupání. Proto je důležité po každé koupeli aplikovat dětský krém nebo olej.

Produkty nízké kvality mohou obsahovat různé syntetické látky. Mají negativní vliv na epidermis a při častém používání mohou způsobit poškození zdraví dítěte.

Silně odoranty také negativně ovlivňují. Pokud má tyčové mýdlo jasnou barvu, ostře voní, není vhodné pro kojence. I když výrobce označil produkt jako „Pro děti“.

Neméně pozornost si zaslouží procedura koupání drobků.

 1. Nejprve musíte připravit potřebné věci: ručník, mýdlo, skluzavka na koupání, žínka, odvar bylin.
 2. Dále musíte ohřát vodu na příjemnou teplotu - 37 stupňů. Před tím by se měl vařit. Vyhnete se tak podráždění kůže.
 3. Neumísťujte dítě ostře do koupele. Musím ho nechat si zvyknout na vodu.
 4. Dokud se dítě nezmění o jeden měsíc, postup by neměl přesáhnout deset minut. Další dobu koupání lze prodloužit až na 30 minut.

Nechte plavat další zajímavou hrou pro drobky. Takže se nebude bát a vodní procedury budou pro něj zábavou.

Dítě v domě je obrovská radost a hodně zodpovědnosti. Koneckonců, měl by být pečlivě, řádně postarán, měl by mít čas na hry, krmení, koupání. Pouze tak bude dítě zdravé a šťastné. Máte-li však pochybnosti o hygienických prostředcích, je lepší vyhledat kvalifikovanou pomoc pediatra.

Jak často se má novorozeně vykoupat?

Koupání pro novorozence je velmi důležitý postup, který posiluje imunitní systém a nervové buňky, vyvíjí svaly a kostru, uvolňuje a zklidňuje a také zlepšuje chuť k jídlu a spánek. Díky prvním koupelím se ruce a prsty dítěte narovnávají mnohem rychleji. Tento postup stabilizuje krevní tlak a prokrvení, určuje orientaci a koordinaci dítěte ve vesmíru. Mnoho rodičů se zajímá o otázku, jak často se vykoupat novorozené dítě, a je nutné to dělat každý den?

Vlastnosti koupání novorozence

Jak často se koupat dítě? Není nutné to dělat každý den, pokud to není nutné. Tento postup se doporučuje každé 2 až 3 dny. Po zbytek dne by mělo být dítě otřeno vlhkým ručníkem nebo mokrým ubrouskem. Pokud dítě koupete příliš často, může to mít nepříznivý vliv na tělesnou teplotu, imunitu a ochrannou vrstvu kůže, které se teprve začínají tvořit.

Koupání děti, nemůžete použít běžné mýdlo. V prvním měsíci se doporučuje umýt teplou vodou a teprve potom můžete použít tekuté dětské mýdlo bez vůní, vůní a jiných chemikálií. Použití dětského šamponu je povoleno po 2 až 3 měsících. Kosmetika do 6 měsíců věku dítěte může být používána jednou za 7 až 10 dnů, a poté se používá šampón a mýdlo každých 5 až 7 dnů.

Veškerá kosmetika pro děti by měla být přírodní a hypoalergenní. Pro novorozence je poskytována speciální kosmetika. Při výběru produktu musíte pečlivě prostudovat složení a dobu použitelnosti produktu, zkontrolovat shodu výrobků s věkem dítěte. Musíte dítě umýt měkkou houbou nebo ubrouskem, který nepoškodí jeho jemnou pokožku.

Teplota vody pro první koupele by měla být 36,6 - 37 stupňů a samotný postup trvá 5 - 7 minut. Doba koupání by se měla postupně zvyšovat a měla by se snižovat teplota vody. Teplota vzduchu v místnosti by měla být 25 stupňů, což novorozence umožní, aby se po plavání neochladilo a nezmrazilo, nebo naopak nepřehřál. Koupel se před každým postupem omývá bezpečnými čisticími prostředky..

Základní pravidla pro koupání dítěte

Musíte se vykoupat novorozence správně. Existují určitá doporučení:

 • První koupel trvá 5 minut a musíte to udělat večer. Voda by měla být převařena a měla by být 36,6 - 37 stupňů.
 • Novorozence by měla být utírána vlhkým ručníkem nebo mokrými ubrousky několikrát denně. V případě potřeby ho vykoupejte.
 • V žáru, s podrážděním kůže, vyrážkou z plen a těžkým pocením, je třeba dítě umýt mnohem častěji.
 • Když se pupeční rána uzdraví, může se dítě vykoupat v dospělé lázni pomocí tekoucí vody.
 • Šampon a mýdlo by se neměly používat více než jednou týdně. V prvních 2 - 3 měsících se hlava dítěte umývá dětským mýdlem a v budoucnu se používá šampon.
 • K koupání dostávají hypoalergenní detergenty a kosmetiku s přírodními látkami, které jsou vhodné pro věk dítěte.
 • Bylinné doplňky ve formě měsíčku, heřmánku nebo provázku se používají po 3 až 4 měsících a jehličnaté solné lázně se poskytují dětem starším než 6 měsíců..
 • Před koupáním je třeba koupel omýt sodou, mýdlem na prádlo nebo jinými bezpečnými prostředky..

Baby koupání v prvním měsíci

Novorozené dítě potřebuje zvláštní péči. Během této doby by mělo být dítě vykoupáno v dětské koupeli nebo jeho tělo je jednoduše otřeno mokrými ubrousky.

Jak často se koupat novorozence? Můžete to udělat každý den, nejlépe ve stejnou dobu. Před koupáním se do lázně nalije převařená voda a vyčkejte, až vychladne na požadovanou teplotu. Potom se dítě svlékne, a tak se nebojí, musí ho držet v náručí a přitlačit k sobě. Měl by být ponořen do vody postupně a opatrně..

Je nutné předem připravit stůl, na kterém bude novorozenec po koupeli otřen. Musíte položit prostěradlo nebo plenu a koupat dítě do osušky. Otíráte dítě, pokožka se netře a mírně navlhčuje vlhkost. Určitě ošetřete pupeční ránu peroxidem vodíku. Pro zjemnění a zvlhčení pokožky novorozence namažte speciální olej nebo pleťové mléko. Pak si oblékněte plenky a oblečení.

Koupání dítěte po měsíci

Když dítě dosáhne jednoho měsíce, může se už vykoupat v běžné lázni. Ale mělo by být zpracováno mnohem pečlivěji. Zároveň mnoho rodičů používá houpací síť nebo dětskou skluzavku, což zjednodušuje postup, protože se nemusíte příliš naklánět pro dítě. Kromě toho, když je dítě na kopci nebo v houpací síti, neklouzává do koupele.

Voda ke koupání již není převařena. Teplota vody by se měla každý týden snižovat o jeden stupeň a doba koupání se zvyšuje na 15 - 20 minut. Je povinné koupat dítě každý měsíc po měsíci? V tomto věku se tento postup provádí několikrát týdně a při použití mýdla a jiných prostředků - jednou za 7 dní. Koupání dítěte, je třeba důkladně opláchnout každý záhyb, a to by mělo být napojena z kbelíku. Mnoho dětí se bojí vody a začne jednat, takže do vody můžete házet různé hračky. Pomáhají relaxovat a rozptylovat..

Když je dítě ve věku 6 měsíců, lze do koupele použít různé přísady. Jehličnaté koupele jsou velmi užitečné, které:

 • posílit imunitu;
 • uklidnit;
 • normalizovat spánek;
 • zlepšit stav pokožky;
 • odstranit vyrážky a vyrážky z plenek.

Kromě toho jsou užitečné při léčbě nervových onemocnění a dýchacích orgánů. Vany s přídavkem mateří nebo valeriány dobře pomáhají při nespavosti, silném stresu, nervových poruchách. Pro koliku a křeče se doporučuje koupel s fenyklem, se silným podrážděním nebo vyrážkou z plenky na kůži - s heřmánkem, provázkem nebo měsíčkem.

Na otázku, jak často se vykoupat novorozence, lze odpovědět, že by se to mělo provádět téměř každý den. Použití mýdla a šamponů během tohoto období je nežádoucí. Takový postup přináší tělu dítěte velké výhody tím, že stabilizuje tlak, přísun krve a zajišťuje koordinaci.

Musím se vykoupat dítě každý den?

Otázka vhodnosti každodenního koupání vyvstává před rodiči z různých důvodů. Někdo chce snížit počet záchvatů hněvu kvůli nechuti dítěte k vodním procedurám, někdo jednou nebo příliš líný, jiní jsou nuceni šetřit vodu a jiní se obávají stavu kůže dítěte - kontakt s vodou jí poškozuje. Jak být - koupat se nebo nekoupat se?

Drobečky samozřejmě potřebují vodu: koupání je první fyzioterapie pro dítě. Zůstat ve vodě posiluje svaly, pomáhá dýchacímu systému (zaprvé, vlhký vzduch čistí nos a plíce, a za druhé, podporuje správné a dokonce i dýchání), dává dítěti nové pocity, pokušení a pomáhá připravit se na spánek.

Otupující dítě s chutí k jídlu bude jíst a usnout rychleji, než ten, který večer ležel v náručí své matky, ale to neznamená, že musíte děti denně koupat..

Mnoho renomovaných pediatrů, včetně Yevgeny Komarovsky, které respektovalo mnoho matek, se domnívá, že při každodenním koupání novorozenců neexistuje žádný hygienický smysl, protože děti se prakticky neznečistí.

Podle lékařů není každodenní plavání nutné ani pro děti, které se již seznámily s doplňkovými jídly, začaly se pohybovat po bytě samostatně nebo dokonce chodily do pískoviště. Během této doby je nutné dítě umýt a umýt jednou denně. Ruce a obličej lze otřít mokrými ubrousky. Musíte také sledovat hygienu dítěte jako celku, abyste se vyhnuli vyrážce: plenka by neměla chodit ve vlhké plence nebo zatuchlém oblečení..

Denní plavání může být nebezpečné

Laura Jena, MD, tisková mluvčí Americké asociace pediatrů, poznamenává, že koupání více než třikrát týdně může způsobit vážné poškození kůže malých dětí: časté vystavení vodě může způsobit ekzém - onemocnění způsobující sucho a svědění. A vzniká zejména v prvních pěti letech života.

Studie ukázaly, že ekzém stále více postihuje děti z rozvinutých zemí, kde se časté praní již stalo součástí populární kultury a téměř jedním z ukazatelů blahobytu. Při koupání dítěte je však třeba mít na paměti, že jeho pokožka je mnohem jemnější a tenčí než u dospělých - koupelové přípravky a dokonce i voda sama o sobě mohou vyvolat alergické reakce.

Ekzém začínající v mladém věku je navíc plný nástupu astmatu: je ohroženo přibližně polovina všech dětí, u nichž bylo toto onemocnění kůže diagnostikováno již v raném věku..

Pokud si všimnete, že pokožka dítěte byla suchá, loupaná a zarudlá, přerušte každodenní koupání a sledujte stav dítěte. Jako zvlhčovač můžete použít speciální dětský olej. Pokud se pokožka čistí za tři až pět dní, znamená to, že jde skutečně o reakci na vodu nebo na koupací prostředek.

Proč je pěna do koupele zlá

Testy prováděné s produkty pro dětské koupele ukázaly, že jsou neúčinné - jejich zvláčňující a zvlhčující vlastnosti jsou minimální a účinek je srovnatelný s praním čistou tekoucí vodou.

Margaret Coxová, mluvčí britské společnosti pro ekzémy, doporučuje, aby se vzdala všech produktů mýdla, pokud má dítě známky kožní choroby. Doporučuje mytí dítěte nejvýše dvakrát týdně pomocí speciálních koupelových olejů a změkčovadel.

Aziz Sheikh, profesor na University of Edinburgh, dodává, že si musíte vybrat takové dětské šampony a koupelové gely, které neobsahují parfémy a barviva. A pěna do koupele je z jeho pohledu absolutní zlo pro dětskou pokožku.

Jak často potřebují plavat děti od 6 let

Čím je dítě starší, tím méně je nutné ho umýt, což je určitě dobrá zpráva pro rodiče těch dětí, které již přišly od věku, když se koupání zdálo, že je to zábavné dobrodružství..

Děti ve věku 6 až 11 let mohou plavat vůbec jednou týdně. Pokud je dítě opravdu velmi špinavé, pocení nebo chodí do bazénu nebo na pláž, může být nutné další praní. A je lepší proměnit tento další postup z vody z plné lázně na rychlou, příjemnou a chladnou sprchu před spaním.

Podle lékařů se imunitní systém dítěte dále vyvíjí a zlepšuje a špína, bakterie a dokonce i viry, s nimiž se během týdne setkávají, jen přispívají k jeho posílení.

Ale přesto nezapomeňte na hygienická pravidla. Postupy s vodou by samozřejmě neměly být ignorovány a rodiče by se měli ujistit, že si děti mohou čistit zuby, umýt a umýt si ruce - teplou tekoucí vodou, mýdlem, po dobu 20 sekund.

Ale v období dospívání je třeba si znovu zapamatovat časté koupání. Během puberty se musíte sprchovat každý den. Navíc umýt a umýt dvakrát denně pokaždé po intenzivní fyzické námaze.

Musím se vykoupat dítě každý den?

Při narození dítěte vyvstává před nově vytvořenými rodiči mnoho otázek. Jeden z nich - je nutné dítě koupat každý den? Otázka je opravdu relevantní a odpověď na ni je zajímavá pro maminky a tatínky z různých důvodů. Někteří se obávají o jemnou pokožku dítěte, jiní se obávají všudypřítomných bakterií, jiní prostě nechtějí trávit svůj čas a úsilí na tomto postupu. Jak tedy být - koupat se denně nebo ne?

Koupání novorozence

Většina pediatrů věří, že má smysl koupat novorozence každý den. A to není tak důležité pro hygienu, jako pro kalení. Díky vodním procedurám se posiluje imunita dítěte, vyvíjejí se svaly, čistí se dýchací orgány (vlivem vlhkého vzduchu). Kromě toho bude dítě, které si koupilo dost, relaxovat, jíst hustěji a rychleji usnout. Doporučuje se koupat dítě před spaním - asi hodinu. Pokud se tento postup opakuje denně, stane se z něj jakýsi rituál, zvyk dítěte. Pochopí, že po koupeli následuje čas spánku a dítě usne rychleji a ochotněji.

Pokud jde o vodu ke koupání, pro děti prvního měsíce života musíte připravit koupel výhradně s vařenou vodou, ochlazenou na 36 stupňů. To je nezbytné, aby se zabránilo infekci pupeční rány. Pro přesné stanovení teploty vody použijte teploměr (voda nebo bez kontaktu). Pokud chcete použít koupací prostředek nebo přidat bylinky do vody, je lepší o tomto problému konzultovat pediatra.

Věnujte pozornost nejen teplotě vody, ale také pohodlí vzduchu. Místnost by neměla být příliš horká nebo chladná: dítě by nemělo po vyjmutí z vany zaznamenat prudký teplotní rozdíl. Pokud v zimě probíhá koupání a místnost není dostatečně teplá, použijte topení.

Před ponořením dítěte do koupele si umyjte spodní část těla. Hygienický.

Během procedury věnujte pozornost chování dítěte. Pokud pláče, možná byste měli změnit teplotu vody nebo vzduchu. Můžete také vyzkoušet postup pomocí plaveckého sklíčka. Toto zařízení pomůže držet hlavu, horní část těla dítěte. Po zákroku zabalte dítě do ručníku, osušte všechny části těla, včetně záhybů. Použijte prášek. Poté si můžete obléknout čistou plenku, zavolat do čerstvé plenky nebo obléknout své dítě.

Mějte na paměti, že koupání je prospěšné pouze pro zdravé děti. Pokud je dítě nemocné nebo bylo očkováno, měla by se večerní koupel v tento den opustit. Pokud má dítě po vakcinaci reakci ve formě zvýšení tělesné teploty, nemůžete se vykoupat, dokud příznaky nezmizí.

Koupání dětí do 3 let

Batolata do 3 let lze také koupat denně. Pokud má dítě vodní procedury, zorganizujte je pro něj. Voda na koupání dětí po prvním měsíci života může být odbočena, pokud již byla zahojena pupeční rána a na kůži nedochází k jiným zraněním. Pro děti od věku měsíce si můžete kolem krku dát speciální kruh, který drží hlavu na hladině vody. Takový postup bude podobný plavání a bude dobrou prevencí nemocí pohybového aparátu..

Děti, které se již naučily sedět, se obzvláště rádi koupají. Ve skutečnosti se ve společnosti lodí, kachen a gumových delfínů otevírá nový svět. Dítě je prostorné ve velké vaně, má podmínky pro neobvyklou hru. Tentokrát lze použít pro vývoj dítěte. Řekněte jména hraček, řekněte nám, co zní jako vodní zvířata, jak „mluví“, jak se pohybují. Můžete si přečíst speciální knihy o hadříku vytvořené pro čtení při plavání. Dítě bude mít zájem a bude se těšit na další úpravu vody..

Vezměte prosím na vědomí, že bez ohledu na to, jak zaneprázdněné dítě hraje při plavání, a bez ohledu na to, jak nezávislé se může zdát, nemůžete ho nechat na chvíli na pokoji.

Koupání dětí po 3 letech

Děti od 3 do 11 let nemusí plavat každý den. Je však nutné, 1-2krát týdně. Vodní procedury v tomto věku se mohou vyskytnout také v případě potřeby: po návštěvě bazénu, pláže, po fyzické námaze. Pokud se dítě zašpiní, potí, pak se osprchujte nebo vykoupejte, abyste odstranili škodlivé bakterie z těla. Pokud mluvíme jen o špinavých rukou, stačí je jen 20 sekund umýt pod tekoucí vodou dětským mýdlem.

Při adolescenci by měla být obnovena denní úprava vody. Sprchování 1-2krát denně by mělo být normou pro děti po 11 letech. Během puberty začíná pokožka aktivně fungovat, uvolňuje pot a kožní maz a adolescenti sami cítí potřebu častějšího mytí.

souhrn

Koupání je tedy nejužitečnějším vodním postupem z hlediska hygieny i vytvrzení. Denní plavání je indikováno pro zdravé děti. Děti s horečkou se nesmí vykoupat. Po 3 letech není nutné každodenní koupání. Vyskytuje se pouze s nástupem puberty.

Jak vykoupat novorozence: první koupele

Obvykle se rodiče obávají, když přemýšlejí o koupání novorozence poprvé? Jak udělat vodu příjemnou? Jak dítě vnímá svůj první kontakt s vodou? Mám krmit své dítě před koupáním??

Pokusíme se odpovědět na tyto a mnohé další otázky..

Kdy strávit první koupel novorozence?

První nebo třetí den po narození (v této době jsou matka a dítě obvykle v nemocnici) se novorozenec koupání nevykonává. Postačí, když se dítě umyje a jemně otře tělo v oblasti všech záhybů mokrým tamponem nebo ubrouskem. První koupání novorozence lze provést, když přijedete domů se svým dítětem.

Proč jsou vodní postupy důležité

Na otázku mladých rodičů, zda je možné vykoupat novorozence, odpoví každý pediatr kladně. Koneckonců, s koupáním je spojena nejen hygiena, ale také další nezbytné aspekty života - podpora imunitního systému a emočního stavu. Novorozené dítě by se mělo denně koupat a umýt - po každém pohybu střev.

Při správné organizaci koupelny se stane následující:

 • dětská pokožka prochází nezbytným očistným procesem;
 • dítě přijde do stavu klidu a harmonie;
 • tělo dítěte dostává první hodiny tvrdnutí;
 • novorozenec se učí důležitou část světa kolem něj spojenou s pocitem vody;
 • dítě a jeho rodiče přijímají pozitivní emoce.

Kdy se vykoupat: ráno nebo večer?

Obvykle se koupání doporučuje spojovat s večerním krmením, relaxací a spaním, protože teplá voda má nejen celkový uklidňující účinek, ale také zmírňuje bolesti spojené s kolikou v žaludku..

Pokud si všimnete, že koupání u vašeho dítěte není uklidňující, ale osvěžující - stačí přesunout čas na koupání ráno nebo odpoledne. Vypusťte vzory a sledujte: jak vaše dítě reaguje na koupací proces, jak příjemné je podle ní, jaké výhody má lázeň pro dítě. Na tyto otázky můžete odpovědět v prvním týdnu „pokusů s vodou“ a v důsledku toho můžete vytvořit režim koupele, který je pro dítě nejpohodlnější..

Zároveň však nezapomeňte zvážit dobu vodních procedur: pokud se dítě ráno koupe a oživí ho, můžete v tomto procesu zapnout zábavnou hudbu, představit své dítě vodním hračkám a komunikovat s ním. Pokud večer - je nutné vytvořit atmosféru maximálního klidu a ticha, nepoužívejte příliš světlé lampy v místnosti.

Důležitá trivia ke koupání

Jak se vykoupat novorozence tak, aby postup přinesl maximální užitek a pohodlí? Zkuste vzít v úvahu důležité věci:

 • K koupání nepoužívejte běžnou koupel pro dospělé, ale speciální dětskou koupel - od 65 cm dlouhé; existují speciální anatomické koupele, které se pohodlněji používají, protože jejich rovina je umístěna v úhlu, takže hlava dítěte je držena nad hladinou vody.
 • Před použitím důkladně opláchněte koupel speciálním dětským výrobkem a nalijte převařenou vodu.
 • Jak umýt novorozence před uzdravením pupeční rány? Pro urychlení procesu hojení používejte pouze vařenou vodu do lázně (vařte ji předem a ochlaďte na požadovanou teplotu).
 • Abyste nepochybovali o správně zvolené teplotě vody, zakupte si vodní teploměr nebo „vyzkoušejte“ vodu loktem; vykoupejte své dítě při teplotě 37–38 stupňů: odpovídá teplotě amniotické tekutiny, ve které je dítě zvyklé „plavat“ v matčině žaludku.
 • Pokud chcete ke koupání použít bylinné odvarky, předem se zajímejte - jaké vlastnosti má každá z nich (regenerační, uklidňující, antiseptické, antialergenní atd.); připravte vývar předem (asi hodinu před koupáním) a přidejte do lázně napjaté těsně před koupáním.
 • V prvním měsíci života dítěte pediatrové nedoporučují používat hygienické přípravky (šampon, mýdlo, pěnu atd.), Protože voda pro citlivou pokožku dítěte je stále dost; v případě potřeby můžete použít dětské mýdlo, ale ne více než jednou týdně.
 • V prvních dnech života neberte houby a žínky pro koupání dítěte, je lepší používat velmi měkký hadřík, vatový tampon nebo jen lehce umýt kůži dítěte rukou.
 • Poté, co jste koupali dítě ve vaně, zvedněte dítě nad jeho povrch a vypláchněte jeho tělo z kbelíku čistou vodou (připravte naběračku naběračku předem a vložte ji vedle koupele).
 • Pro maximální pohodlí a pokud to prostor v koupelně dovoluje, přeneste přebalovací stůl a položte na něj suchý dětský ručník (nejlépe speciální ručník s kapucí), aby ihned po oplachování namočil tělo dítěte, zabalil ho a odnesl do místnosti.
 • V místnosti si předem připravte oděv a výrobky pro péči: tampony, bavlněné pupeny, výrobky pro péči o rány, plenky, prášek. Nepoužívejte mastné krémy po koupeli (zejména v kožních záhybech), aby nedošlo k vyrážce.

Koupejte se před nebo po krmení?

Vše záleží na tom, na jakém druhu krmení je vaše dítě. Pokud je na hrudi - lze ji krmit před koupáním i po něm. Pokud dítě jí umělou směs, je vhodné pozorovat přestávku mezi koupáním a krmením.

Jak se vykoupat novorozence

Jak umýt dítě:

 • Umístěte vanu tak, abyste si mohli udržet záda rovně po dobu 7-10 minut; pro pohodlné umístění dětské koupele ve velké vaně jsou speciální rámy, které vám pomohou cítit se pohodlně; v anatomické lázni je konec hlavy mírně zvednutý: je to velmi pohodlné a umožňuje vám podepřít hlavu dítěte tak, aby se neponořila do vody.
 • Pokud dětská koupel není anatomická, umístěte plenu několikrát pod hlavu.
 • Připravte si vodu v lázni a její teplota se zvýší na 37–38 stupňů; v případě potřeby přidejte do vody napjatý bylinný odvar.
 • V prvních dnech života dítěte se můžete koupat ne nahý, ale zabalený do tenké plenky - takže pro něj bude pohodlnější.
 • Ponořte tělo dítěte zcela do vany spolu s rameny a opatrně položte hlavu nad vodu na „polštář“ z válcované pleny..
 • Můžete dítě nechat na chvíli v klidné vodě, nebo ho můžete okamžitě začít nalévat vodou z malého kbelíku: dělat, jak má dítě ráda, a neustále sledovat pohodlnou teplotu vody.
 • Pokud se dítě koupe v plence, postupně uvolněte nohy a kliky a lehce je umyjte rukama nebo hadříkem.
 • Nezapomeňte své novorozence opláchnout čistou vodou, zvláště pokud jste použili mýdlo do koupele.
 • Teplota vody 37-38 stupňů je považována za standardní pro koupání dítěte, ale postupem času si všimnete, ve které vodě vaše dítě dává přednost mytí - v teplejším nebo chladnějším stavu.

Změna pravidel: jak vykoupat rostoucí dítě

 • až dva měsíce, koupat dítě každý den (nejlépe v tenké plence a ne nahé); doba koupání v prvních měsících života je asi 5-8 minut;
 • od 2 do 3 měsíců pokračujte ve koupání dítěte v dětské vaničce, ale postupně snižujte objem vody; pokud se dítě ráda koupe, lze dobu koupání prodloužit až na 15 minut, ale nezapomeňte udržovat optimální teplotu vody a postupně do vody přidávat teplou vodu;
 • od 3 do 6 měsíců se zvyšuje mobilita a pozornost dítěte, takže si ho můžete postupně zvykat na koupání ve velké vaně, prodloužte dobu na 20 minut;
 • Šestiměsíční dítě už může sedět a hrát; proto se během koupání můžete nabídnout svému dítěti speciální vodní hračky a knihy; pokud je dítě připraveno - můžete použít velkou koupel; hry a plavání v tomto věku mohou trvat až půl hodiny.

Co dělat po koupání novorozence

 • Po koupání zabalte novorozence do ručníku, který dobře absorbuje vlhkost: je lepší si koupit dětský ručník s kapucí, aby bylo dítě teplé a vlasy na hlavě rychle schly;
 • navlhčete všechny záhyby na těle dítěte dobře, osušte pokožku jemnými namáčecími pohyby, snažte se ji neotřít hadříkem;
 • provádět hygienické postupy: v případě potřeby očistit uši, ošetřit pokožku pomocí prášku nebo zvlhčovačů;
 • oblékněte si dětskou plenku a oblečení (nebo pohodlně zaveste);
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Jak se vykoupat dítě? Je možné dítě koupat každý den?

Je škodlivé koupat dítě každý den? Nebo naopak: je to škodlivé, když se koupat vůbec? Kolikrát týdně stojí za koupání novorozence? K prvnímu koupání dítěte obvykle dochází první den po příjezdu nově razené matky z nemocnice. Dítě není koupáno příliš dlouho: jen ponořte dítě a opřete hlavu. Nyní existují speciální doplňky pro dětské pěnové koupelové rohože. Je vhodné rozložit dítě na něj a provádět vodní postupy. Koupání novorozence se doporučuje ve vodě při 37–38 stupních. V následujících dnech může být teplota snížena, ale pouze o 24 stupňů, nikoli nižší.

Pokud se jedná o první koupel, pupeční šňůra dítěte se nezahojila až do konce, protože k výtoku zdravého dítěte dochází čtvrtý den po narození, je nutné přidat trochu odvarku heřmánku v nějaké vodě, pak koupání bude mít také terapeutický účinek.

Existuje mnoho názorů na koupání vašeho dítěte. Někteří věří, že koupání novorozeného dítěte je nutné denně, mnozí věří, že takové koupání škodí tělu dítěte a odplavuje ochrannou vrstvu z kůže novorozence. Jako matka dvou dětí si myslím, že výběr počtu vodních procedur je věcí každé jednotlivé rodiny. Pokud své dítě zvyknete na každodenní koupání, není s tím nic špatného, ​​protože nemusíte vždy umývat dítě speciálními nástroji, které negativně ovlivní vaši jemnou pokožku. Můžete své dítě vykoupat ve vodě a bez pěny nebo šamponu. Když je dítě novorozence až do 4 měsíců, můžete se například vykoupat každý druhý den. Dítě nemůže být špinavé, protože po výměně plenky stále prát, proto není nutné novorozence denně vykoupat.

Bezpečné koupací dítě

Pokud dítě nemůže sedět samo o sobě, je stále příliš malé, měli byste být při koupi každou sekundu přítomni. Když se dítě naučilo sedět, mnoho lidí si myslí, že může být ponecháno na minutu. To je zakázáno. Dítě může kdykoli uklouznout a dokonce ani dohled nad starším dítětem nepomůže vyhnout se tragédii. Koneckonců, starší dítě nemusí včas reagovat. Dítě by mělo být vždy pod dohledem dospělého člena rodiny v koupelně..

Video, jak se vykoupat dítě

Může se dítě při plavání ponořit?

Dítě můžete potápět, pokud ho dospělý naučí. Nejprve si musí dítě zvyknout na to, co se potápí po hlasitém příkazu: „Ponořte se!“, Například. Postupně si dítě zvykne na to, že přesně tato věta signalizuje, že musí být zadrženo dýchání. Pokud si koupíte dítě v koupelně, potápějte se na zdraví a nebojte se, že se vám voda dostane do uší. Mají ochrannou síru, která nedovoluje vodě proniknout do zvukovodu.

Je možné jít s dítětem do lázeňského domu nebo do sauny?

Sauna pro dítě není žádoucí. V důsledku teplotního rozdílu se může objevit pravděpodobnost vzniku otitidy. Koupel je pro dítě bezpečnější. Koupel může být maximálně 1krát za měsíc.

Kdy koupat dítě?

Není přesný čas, kdy se dítě vykoupat. To by mělo být provedeno podle vašeho pohodlí. Pokud je to vhodné večer, dítě si na to zvykne a čeká na večerní plavání, aby se dobře najedlo a zdravě spalo. Pokud si zvyknete dítě na ranní vodní procedury, bude dítě po spánku čekat, až se rozveselí před novými úspěchy a bude mít dobrou snídani. Naučte své dítě plavat před spaním, dítě se bude dobře najíst na oběd a po odpolední koupeli se zdravě usne. Pouze každá jednotlivá rodina si vybírá svůj osobní rozvrh a nabízí ho svému dítěti..

Je možné vykoupat nemocné nebo nemocné dítě?

Pokud má dítě vysokou teplotu, nemůžete ho vykoupat. Koneckonců, jakákoli podchlazení povede k negativním důsledkům a hrozí, že zkomplikuje proces nemoci. Pokud má dítě mírně rýmu a léto je ve dvoře, potom si dítě můžete koupit, ale ne na dlouho. Lehká teplá sprcha nepřinese komplikace s mírným nachlazením. Pokud se dítě po koupeli začne cítit horší, koupání by mělo být na chvíli přerušeno, dokud se dítě úplně nezotaví.

Koupejte své dítě ve zdraví a nechte dítě dostávat jen potěšení a těžit z koupacího procesu.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Jak se vykoupat novorozence: pravidla, tipy a tajemství vodních procedur

Ihned po návratu z nemocnice mají mladí rodiče spoustu otázek týkajících se péče o děti. Dítě musí být nakrmeno, spáno, oblečeno a samozřejmě vykoupáno. Poslední pro ty, kteří drží malého malého muže v náručí poprvé, způsobuje mnoho obtíží a dokonce i strach.

Ve skutečnosti je koupání novorozeného dítěte odpovědnou záležitostí. Kolik dní mohu přejít na vodní procedury? Jak správně držet dítě tak, aby byl on i jeho rodiče pohodlné a bezpečné? Jaká by měla být teplota vody? Musím dítě vykoupat každý den?

Kolik může být uchováváno ve vodě? Liší se koupání mezi chlapcem a dívkou? Jak vidíte, existuje spousta otázek - a na všechno je třeba odpovědět. Uděláme to nyní, takže první koupání dítěte přináší radost všem členům rodiny.

Od prvního měsíce po návratu z nemocnice bude dítě stejné křehké stvoření, které se bojí ublížit, rodiče by měli určitě poslouchat všechna doporučení odborníků.

Pro větší jistotu nebude v pořádku pozvat babičku nebo někoho, kdo se v této záležitosti dobře orientuje pro první koupání. To však nemusí být prováděno pokaždé, ať se příjem vodních procedur stane vaší oblíbenou rodinnou činností po dobu nejméně dvou až tří let.

Z tohoto článku se dozvíte

Když

První koupel novorozence se může uskutečnit první den po návratu z nemocnice. Každý případ je samozřejmě hluboce individuální, takže nezapomeňte tento problém projednat s pediatrem při propuštění.

Někteří rodiče se domnívají, že není třeba riskovat a okamžitě přejít k vodním procedurám, protože dítě se poprvé objevilo mimo relativně sterilní prostředí, dokonce na chvíli navštívilo ulici, i když krátkou.

Bez ohledu na to, jak se rozhodnete, stále musíte zpracovat pupek dítěte. No, samozřejmě, nemůžete čekat měsíc, než se rozhodnete plavat - pěstí, bude to velmi zajímavé!

Jak často se koupat novorozence? Poprvé se dítě koupe každý den. To je nezbytné pro správnou péči o pokožku dítěte, důležitým prvkem je ztuhnutí, ke kterému dochází současně. Trvá to déle než měsíc, než si můžete zaplavat za den - obvykle se to stane po asi šesti měsících.

V případě potřeby lze koupání ve vaně nahradit otřením mokrou plenkou nebo houbou. Je důležité pečlivě zpracovat všechny záhyby. Obvykle se to stane v prvním měsíci, pokud se pupek nezdraví dobře.

Nestabilní plán života může také upravovat vodní postupy. V každém případě vždy dělejte, co je pro dítě nejlepší..

To vše se samozřejmě vztahuje na případy, kdy je dítě zcela zdravé.

Co potřebujeme k plavání

Za prvé, každý chápe, že je špatné koupat novorozence ve sdílené lázni, měl by si vzít první vodní procedury ve speciální dětské koupeli, kterou nikdo nebude používat. Vyžaduje to nejen hygienu, ale také vaše vlastní pohodlí..

První měsíc koupání nebude trvat dlouho, ale dítě bude muset být podporováno. Můžete si koupit speciální snímek, který ho drží na svém místě. Je však lepší začít používat to samé asi po měsíci, kdy dítě zesiluje. A ve velké vaně je nejlepší se „pohybovat“ po roce.

Vana musí být pečlivě ošetřována, umytá po a před koupáním, natřena vroucí vodou.

Co ještě potřebujeme? Toto mýdlo a šampon jsou samozřejmě pro děti. Již v prvním měsíci je velmi důležité dobře opláchnout hlavu dítěte. Šampon by neměl dráždit vaše oči - zvolte možnost „bez slz“.

Žínka pro dítě do jednoho roku by měla být velmi měkká. Někteří se obejdou bez toho a dítě v prvním měsíci lze umýt kouskem látky nebo dokonce bavlny.

Aby se první koupání novorozence doma neproměnilo v neustálé spěchání s tím, co jste zapomněli vzít s sebou, připravte se na to předem, promyslete všechny body.

Mnoho rodičů během počátečního měsíce života dítěte ho vykoupalo slabým roztokem manganistanu draselného. To dává svůj vlastní smysl, protože tímto způsobem je voda dezinfikována. Musíte však sledovat stav pokožky - může vyschnout. Je také velmi důležité, aby se voda s manganistanem draselným nedostala do úst.

Zde si můžete vzpomenout na byliny. Například infuze heřmánku, měsíčku, podbělu byly přidány do koupele pro novorozence po dlouhou dobu. To vše jsou současně přírodní antiseptika a sedativa. Nezapomeňte na byliny, pokud je vaše dítě příliš neklidné, špatně spí.

Dalším důležitým předmětem je teploměr pro vodu. Jeho teplota by měla být udržována na určité úrovni, která musí být neustále sledována. O této chvíli si promluvíme o něco později..

Nezapomeňte si přinést pohodlný kbelík, kterým můžete dítě zalévat, a velký teplý osuška.

Po nemocnici bude po nějakou dobu vyžadovat, abyste ošetřili pupek dítěte, dokud se úplně nezhojí a všechny krusty nevystoupí. Vždy na to musíte mít připravené vše, co potřebujete. Potřebujete také dětský krém, prášek a plenky s oblečením. Ujistěte se, že jste si toto všechno vybrali předem, aby dítě nezmrzlo, zatímco se zběsile hrabete ve skříni.

O teplotě

Jak bylo uvedeno výše, správná teplota je velmi důležitá. Uvnitř by nemělo být vyšší než 23, ale ne menší než 20 stupňů. Tento stav je třeba dodržovat nejen u kojenců, ale také u dětí po roce..

Teplota vody byla nejprve asi 37 stupňů. Poté, co může být postupně snížena, čímž se 30-33.

V jaké vodě se koupat novorozence? Zpočátku jen vařil.

Ochlaďte to předem na požadovanou teplotu. Po uzdravení pupeční rány bude možné začít používat vodu z vodovodu. Infuze na bylinkách to zjemní a dezinfikuje.

Procedura koupání

Pojďme mluvit přímo o tom, jak se vykoupat novorozeně..

Za prvé, dítě musí být zcela svléknuté. Nechte ho trochu ležet v této podobě, promluvte si s ním, hrajte si, udělejte lehkou masáž. Toto je druh vzduchových koupelí, které si každé dítě velmi oblíbilo. Kromě toho jsou neuvěřitelně užitečné a přispívají k tvrdnutí..

Poté vezměte dítě do náručí a jemně ho postupně spusťte do vody. V tomto případě by hlava neměla být ponořena. Doporučuje se ponechat si na lokti.

To však není příliš pohodlné - ukázalo se, že jde o obtížný test pro záda a dolní část zad. Proto se každá matka přizpůsobuje svým vlastním způsobem. Většina opírá hlavu levou rukou a dítě umývá pravou rukou.

Chlapec a dívka se koupají stejným způsobem a věnují velkou pozornost genitálím a papežům. Ve skutečnosti jsou to jediná místa, která se zpočátku pravidelně špiní, zbytek těla se potí. Chlapec a dívka by však neměli zneužívat mýdlo a šampon.

Stačí si umýt vlasy jednou týdně a někdy i méně často. Mýdlo také není pro každodenní použití, je nejlepší ho střídat - jednou s ním, jednou nebo dvakrát bez něj.

Nezapomeňte současně sledovat stav pokožky. Dívka musí rozkrok důkladně opláchnout. K tomu je nejlepší použít vatové tampony..

Chlapec musí vyčistit záhyb pod předkožkou.

K čištění všech záhybů pokožky použijte houbu nebo ruku - hromadí se v nich pot, může se objevit podráždění. Dívka i chlapec očistí místa za ušima, v podpaží, v tříslech.

Teplota vody je ukazatel, který je nutné neustále sledovat. Jakmile začne klesat, přidejte teplé nebo dokončovací postupy.

Po vyjmutí dítěte z koupele důkladně osušte veškerou pokožku, aby nikde nezůstala žádná vlhkost. Zároveň by pokojová teplota měla zůstat přiměřená, aby bylo dítě pohodlné. Novorozenci potřebují zpracovat pupek, všechny děti do jednoho roku - v případě potřeby ošetřte správná místa krémem.

Zároveň byste neměli své dítě nechávat dlouho nahé, okamžitě ho obléknout, i když teplota zůstává vysoká, může stále zmrznout.

Čas po koupání je pro jídlo nejvhodnější. Dítě je spokojené a uvolněné, dostane večeři a klidně usne. Pokud je starší než rok, bude mu zaručeno, že bude spát celou noc.

Délka plavání

První koupel po nemocnici trvá asi 5 minut. Tentokrát stačí dítě opláchnout a teplota vody nemá čas na změnu. Potom se může čas pokaždé postupně zvyšovat. Za měsíc se děti vyhřívají ve vodě po dobu 20 minut a asi rok, když se sebejistě sedí a stojí, je to více než půl hodiny.

Odpověděli jsme na otázku mladých rodičů o tom, kdy se vykoupat novorozence. Po nějaké době matky a otcové dokonale zvládnou postup a začnou provádět úpravy, díky kterým bude tento proces pohodlnější a příjemnější..

Kolik koupat dospělé dítě je také výběr rodičů, protože své dítě lépe znají. Hlavní věc je udělat to před jídlem a ujistěte se, že je v dobré náladě, protože úkolem rodičů je udělat radost ze svého chlapce nebo dívky.

Jak často v zimě potřebujete koupat novorozence

Příprava na dětskou koupel

Pokud je místnost teplá, teplota neklesne pod 22 ° C, doporučuje se provádět v zimě každý den vodu. Pokud je byt studený, koupání dítěte ve vaně by mělo být 2-3krát týdně po dobu 5-10 minut. Každý den musíte umýt dítě a otřít záhyby na kůži vlhkými hygienickými tampony.

Před koupáním je nutné zkontrolovat teplotu vody. Novorozenec bude teplý a pohodlný ve vodě s teplotou 36-38 ° С, předčasné děti potřebují 37-39 ° С. Chcete-li přesně znát teplotu vody a vzduchu, můžete použít elektronický lázeňský teploměr.

Porušení teplotního režimu může mít negativní důsledky:

 • koupání ve studené vodě (do 32 ° C) způsobuje podchlazení a nachlazení;
 • příliš horká koupel může způsobit přehřátí. Chuť dítěte se zhoršuje, objeví se letargie.

V koupelně a dětském pokoji by měla udržovat stejnou teplotu vzduchu. S náhlými změnami v režimu může novorozenec onemocnět.

Důležité!

Používejte kosmetiku pro kojence byste měli být velmi opatrní. Měli byste si vybrat krémové mýdlo nebo gel s hydratačním účinkem, protože v zimě pokožka dítěte trpí suchostí. Předběžně doporučujeme konzultovat pediatra.

Tabulka 1. Sada pro koupání kojenců, vlastnosti a účel produktů
ProduktFunkceJmenování
LázeňVyrobeno z ekologického plastu. Můžete si vybrat model vhodného anatomického tvaru.Pro každodenní koupání dětí.
Skluzavka do vanyS přísavkami pro bezpečné uložení do vany. Má vhodný tvar pro dítě. Vyrobeno z plastu.Usnadňuje postup. Máma může uvolnit ruce pro koupání svého dítěte.
TeploměryS digitálními indikátory. Nejpřesnější jsou elektronické modely. Bez rtuti. Voděodolný. Mají atraktivní design.Určete teplotu vody v lázni. Indikátory označují přehřátí nebo podchlazení vody.
Koupelová kosmetikaS výtažky z heřmánku, provázku, aloe, měsíčku, avokáda a dalších přísad. Ve formě gelu, tekutého mýdla, pěny nebo krému.Odstraňuje bakterie. Zklidňuje a zvlhčuje podrážděnou pokožku.
RučníkObyčejné a ve formě obálky. Vyrobeno s rohem pro hlavu. Teplé vzory jsou všité do froté nebo bavlny.Dítě je vyjmuto z vody a zabaleno. Produkt dobře absorbuje vodu a zabraňuje zamrzání..

Jak často se v zimě musíte koupat novorozeně s kosmetikou?

V zimě musíte dítě koupat pomocí hygienických prostředků 1-3krát týdně. Dobře hydratujte pokožku novorozenců pomocí glycerinových doplňků. Tato součást je naprosto bezpečná, saturuje póry pokožky dítěte a poskytuje ochranu před chladem. Například si můžete vybrat koupací produkt značky Bubchen. Obsahuje zvlhčující složky na rostlinné bázi. Heřmánkový extrakt dokonale zklidňuje pokožku a čistí ji od bakterií.

zjištění

Když je teplota vzduchu v místnosti nad 21 ° C, můžete každé dítě vykoupat v zimě každý den. Postup by měl trvat 5 až 15 minut. Pokud je doma zima, můžete se koupat několikrát týdně, ale je nutné novorozence částečně umýt každý den. Před zahájením postupu s vodou byste měli zkontrolovat teplotu vzduchu v místnosti a vodu v lázni. Je lepší umýt novorozence ve vroucí vodě, ochlazené na 36-38 ° С.

Kdy mohu vykoupat novorozence?

Jak se vykoupat novorozence

Když se můžete vykoupat novorozence, chodit s ním, hrát si, tyto a další otázky jsou velmi důležité. Opravdu, když mladí rodiče přivezou dítě z nemocnice do svého domova, nejprve se zpravidla bojí dotknout se drobků ještě jednou. Dítě se zdá tak křehké a zranitelné, že se zdá, že by měl zatajovat dech. Matka se samozřejmě za pár dní naučí krmit, podvádět a držet dítě v náručí. Nesmíme však zapomenout na další důležitý postup pro dítě - o koupání. Když můžete začít koupat novorozeně a jak to udělat správně, poučíte se z tohoto článku.

V prvních měsících života dítěte se musíte koupat častěji. Pokud se narodil v horké sezóně, je lepší se koupat každý den, nebo dokonce dvakrát denně. A to je ihned po propuštění z nemocnice, a to i přesto, že pupeční rána ještě nebyla uzdravena. To znamená, že otázka, zda je možné vykoupat novorozence, by ve vás neměla vzniknout.

Pro vodní procedury budete potřebovat dětskou koupel (je lepší, když je větší, aby dítě mohlo sedět a lehnout si), teploměr pro stanovení teploty vody, malou podložku z pěnové gumy, měkkou houbu, dětské mýdlo, je to možné s výtažkem strunné nebo heřmánkové lékárny, velký měkký ručník, vatové tampony nebo jen kousky bavlněné vlny, stejně jako dětský krém nebo olej k namazání pokožky po provedení vody.

Někteří pediatrové a zkušené matky doporučují koupat novorozence v bylinách jako dobrý přírodní sedativ. Nejoblíbenější plevel pro tento účel je série. Bez manganu se neobejdete, pokud koupáte dítě, které není ve vroucí vodě. Voda by neměla obsahovat žádné škodlivé bakterie, dokud se pupek dítěte nezdraví. První koupel novorozence je téměř sterilní procedura.

Teplota vody ke koupání - 37 stupňů. Po pěnění a vykoupení dítěte můžete použít vodu o jeden až dva stupně níže. Pokud se stále bojíte udělat chybu a zkontrolovat teplotu vody sami, spusťte dlaně, nikoli dlaně, do vody, protože dlaně jsou na změny teploty zvyklejší a nemusí „zachytit“ rozdíl. Pokud s loktem ponořeným do vody necítíte ani teplo ani zima, pak je vše hotové správně. Nebojte se, že je voda chladná, malé děti milují jen tak malou vodu při pokojové teplotě.

Dáte dítě do koupele. Polštář musí být vložen do hlavy vany, aby se dítě sklopilo: takže bude pro vás pohodlnější ho vykoupat. Samozřejmě je třeba předem nařezat nehty na rukou kratší, aby nedošlo k poškrábání drobků. Začněte nalitím hrsti vody dítěte, plácněte rukama a nohama do vody, jemně s ním mluvte a nechte ho trochu postříkat. To je nezbytné, aby si malý muž vzpomněl, že plavání je zábavné a příjemné. Poté mýdlovou houbou umyjte hlavu, krk a jemně očistěte uši vatovým tamponem a poté umyjte celé dítě. Musíte dítě koupat jemně, ale opatrně, zejména v záhybech kůže, kde se často hromadí nečistoty a pot..

Jak často se může novorozenec koupat v horkém období? Doporučeno 1-2krát denně. Pokud své dítě koupete dvakrát denně, jednou se koupejte mýdlem a jindy jen vodou, do které můžete přidat infuze bylin (strunná nebo heřmánek, předem naplněná vroucí vodou a chlazená). A naše babičky, mimochodem, koupaly své děti v prvních měsících života takto: jeden den s dětským mýdlem, druhý se slabým, světle růžovým roztokem manganistanu draselného, ​​třetí přidáním malé soli do vody, asi půl hrsti. Po dětském mýdle bude dítě čisté, vonné, dezinfikuje manganistan draselný a sůl pomáhá hojit rány. To je, samozřejmě, v ideálním případě by na těle dítěte neměly být žádné rány, s výjimkou pupečníku. Ale v budoucnu se u „soleného“ dítěte uzdraví řezy nebo škrábance rychleji a snadněji, takže ho nemusíte pokaždé pronásledovat jódem nebo zelenkou, abyste rány namazali. To je takový slavný lidový lék..

Po koupání rychle nalijte studenou vodu na dítě, zabalte jej do ručníku a osušte celé tělo bez tření. Po zaschnutí namažte pokožku dětským krémem nebo olejem (rostlinný olej můžete vařit také v pánvi s vodou) a trochu si to na bavlněné vlně. Naneste tenkou vrstvu krému nebo oleje, kde je pokožka hladká, a trochu silnější, pokud má dítě záhyby: na pažích a nohou, na krku, v slabinách. Všimněte si, že někde v záhybech plenky vyrážka nebo zarudnutí - naneste hodně krému nebo prášku s mastek prášek. Po namazání bude užitečné dítě několikrát masírovat, ohýbat a uvolňovat nohy a nohy, provádět „nabíjení“. A potom si můžete obléknout dítě.

Po koupání je pravděpodobné, že dítě bude jíst s potěšením a sladce usne. A časté koupání, včasné krmení a neustálá komunikace s dítětem vám pomohou vychovat silné, zdravé a veselé dítě..

Články O Neplodnosti