Hlavní Bolest

Anestezie pro císařský řez a porod - příprava, komplikace po anestézii

Tento článek je určen ženám, které se připravují na porod a které se zajímají o úlevu od bolesti a anestezii během porodu a císařským řezem. Je velmi důležité, aby žena byla včas informována o nadcházejícím postupu pro úlevu od bolesti při porodu nebo o výběru anestezie pro císařský řez..

V procesu přípravy na operaci budete mít jistě mnoho otázek ohledně přípravy na operaci, zajištění maximální bezpečnosti během anestezie a pozorování v pooperačním období. V tomto článku se pokusím plně popsat průběh přípravy na operaci a možné metody anestézie vhodné pro operaci..

Nebojte se a zcela důvěřujte lékaři

Všichni anesteziologové pracující v mateřských nemocnicích absolvovali sedmileté školení na státních lékařských fakultách a následně specializaci na anesteziologii a intenzivní péči. Školení bylo také vedeno v Izraeli, ve vyspělých zemích Evropy, s vydáváním příslušných certifikátů. Kurzy dalšího vzdělávání se konají v předních státních a mezinárodních lékařských centrech.

Role pacienta

Existuje několik jednoduchých pokynů, které mohou učinit anestezii bezpečnější pro vaši operaci..

 1. Udržujte své tělo v kondici. Pravidelně chodte na venkovní procházky. Pokuste se co nejvíce ovládat svoji váhu. Anestezie u pacientů s nadváhou je spojena se zvýšeným rizikem komplikací.
 2. Pokud kouříte, přestaňte. Udělejte to nejméně šest týdnů před nadcházející operací. V opačném případě se zvyšuje riziko vzniku respiračních poruch během anestezie a po anestezii, včetně zástavy dýchacích cest..
 3. Nepijte alkohol po celou dobu přípravy na operaci. Podle statistik potvrzených mými vlastními zkušenostmi zneužívání alkoholu významně zvyšuje riziko poruch oběhu (až do cévní mozkové příhody). Na naší klinice je každoročně zaznamenáno 2–4 případy cerebrovaskulárních příhod u těhotných žen po pití. Kromě toho konzumace alkoholu významně ovlivňuje průběh anestézie a může vést k nutnosti vysokých dávek léků, které negativně ovlivní vaše zdraví a zdraví dítěte..
 4. Pokračujte v užívání dříve předepsaných léků, ale informujte svého anesteziologa a chirurga o léčbě, kterou podstupujete..
 5. Pokud užíváte aspirin, nesteroidní protizánětlivá léčiva nebo jiná léčiva, která ovlivňují krevní srážlivost, poraďte se s anesteziologem o době, kdy přestat tyto léky užívat před operací..
 6. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, informujte anesteziologa a chirurga. Poskytněte jim úplné a komplexní informace. Možná budete potřebovat další screening u specializovaných specialistů. To je nejlépe udělat 1-2 týdny před nadcházející operací..
 7. Pokud potřebujete více informací o nadcházející anestezii, poraďte se s anesteziologem před přijetím do nemocnice..
 8. Nejezte ani neužívejte produkty obsahující rostlinné extrakty po dobu tří týdnů před operací.
 9. Pokud užíváte sedativa, informujte anesteziologa. Některé z nich mohou ovlivnit průběh anestézie..
 10. Pokud na základě morálních nebo duchovních principů nepřijmete transfúzi darované krve, informujte předem lékaře a anesteziologa.

Jaké informace byste měli anesteziologovi poskytnout??

Váš anesteziolog naplánuje předoperační vyšetření, aby společně vyřešil problém anesteziologické metody a provedl nezbytné vyšetření. Pro anesteziologa bude nutné vědět:

 • Stav vašeho zdraví v době vyšetření a nemoci přenesené v blízké budoucnosti. Zvláštní pozornost bude věnována onemocněním srdce a dýchacích cest..
 • Předchozí operace a problémy, které jste měli během předchozí anestézie.
 • Všimli jste si neobvyklých reakcí a vedlejších účinků po zavedení jakýchkoli léků, jakož i výskytu alergických reakcí na léky.
 • Byly zaznamenány nebo zaznamenány následující příznaky: reflux, pálení žáhy, astma, bronchitida, srdeční problémy nebo jakýkoli jiný patologický stav.
 • V současné době užíváte nějaké léky, včetně alkoholu a tabáku? Vezměte prosím všechny dosud používané léky do jejich původního obalu..
 • Máte volné zuby v ústech, snímatelné protézy, implantáty?.

Pro stanovení nejvhodnější metody anestezie je důležité, aby měl anesteziolog komplexní přehled o vašem zdravotním stavu. Odpovězte na otázky upřímně. Tím se významně sníží anestetické riziko..

Alergie

Máte-li nebo jste někdy měli přecitlivělost na jakékoli léky, jakož i na pacienty se systémovými alergickými projevy, bronchiálním astmatem, polyvalentními (vícenásobnými) alergiemi na léky, musí být před operací proveden tzv. Leukopenický test. Tento test určí zvýšenou citlivost těla na několik léků používaných v naší klinice pro anestezii. Mezi léky, které používáme, patří:

 • Bupivakain (marcaine);
 • Naropin (ropivakain);
 • Calipsol (ketamin);

Také v pooperačním období vám bude podáno antibiotikum (ampicilin, cefazolin) a prostředky ke snížení dělohy - hormonální drogy oxytocin.

Všechny tyto léky musí být zahrnuty do kontrolního seznamu leukopenického testu..

Při hospitalizaci předložte výsledek analýzy svému lékaři, chirurgovi nebo anesteziologovi.

Je nutné před operací hladovět?

Rozumíme všem nepříjemnostem spojeným s omezením příjmu potravy a vody, ale úplné vyloučení jídla a tekutin ze stravy je zlatým pravidlem přípravy na celkovou anestézii. Během anestézie může jídlo nebo tekutina v žaludku způsobit zvracení a vniknout do plic..

Po rozhovoru s anesteziologem obdržíte konkrétní pokyny týkající se problému půstu. Pacienti zpravidla nesmějí jíst večer před operací. Výjimkou je pouze čistá pitná voda nebo minerální voda bez plynu. Doporučuje se vypít sklenici takové vody ráno v den operace. To pomáhá normalizovat kyselost žaludeční šťávy..

Celková nebo regionální anestézie?

Tento problém byl zvláště důležitý v posledních letech, protože typy anestézie v císařském řezu procházejí rychlým vývojem a neustále se zlepšují. Existuje několik různých způsobů anestézie, které se liší v závislosti na léčivu používaném k anestézii. Rovněž existují situace, kdy se používá několik metod anestezie najednou. Ve skutečnosti to bude záviset na povaze a době trvání operace:

 • vícenásobné těhotenství ovlivňuje délku císařského řezu
 • přítomnost adhezí v břišní dutině po předchozích operacích
 • pacient s nadváhou a další faktory
Celková anestezie

Během operace budete v bezvědomí, čehož dosáhnete intravenózním podáním léků, někdy v kombinaci s inhalovanými anestetiky (plynné látky pro anestezii).

Během anestezie, kdy nemůžete ovládat svůj stav, jsou všechny vitální funkce vašeho těla ovládány anesteziologem, který pečlivě monitoruje všechny potřebné ukazatele a neustále upravuje úroveň anestezie pomocí dalšího podávání tablet na spaní a léků proti bolesti..

Obecně se uznává, že celková anestézie během chirurgického zákroku má na dítě jednoznačný účinek, protože při intravenózním podávání léků pronikají placentou krevním proudem. V tomto ohledu vypočítá anestetik optimální dávka podávaných léčiv, aniž by dosáhla kritické koncentrace v těle matky.

Indikace pro celkovou anestézii:

 • přítomnost alergií na drogy používané v regionální anestézii
 • kategorické odmítnutí pacienta epidurální anestézií
 • prolaps pupeční šňůry nebo příčná poloha plodu
 • obezita ženy
 • poranění nebo operace páteře (anatomické změny)
 • situace, kdy je nutný chirurgický zákrok - preeklampsie, krvácení
 • skutečný přírůstek placenty
 • okamžitá anestézie (zvláště důležitá pro pohotovostní císařský řez)
 • lépe tolerována ženou, když je mysl vypnutá
 • optimální podmínky pro chirurgy, as dochází k úplné svalové relaxaci
 • možnost prodloužení anestézie zavedením dalších dávek anestetik
 • všichni anesteziologové mají techniku ​​ETH
 • narkotika ovlivňují plod, dítě je podrobeno narkotickému spánku
 • možný vývoj deprese centrálního nervového systému dítěte (letargie nebo dokonce ischemicko-hypoxická encefalopatie) v budoucnosti, proto během předčasného porodu a fetální hypoxie není nutná celková anestézie
 • ETN způsobuje kašel a bolest v krku, které zmizí po 2 dnech.
 • existuje riziko aspiračního syndromu (požití žaludečního obsahu do dýchacích cest), které může způsobit pneumonii nebo respirační selhání
 • Může dojít k tachykardii a vysokému krevnímu tlaku
Regionální anestézie

Blokování přenosu nervových impulzů, způsobující dočasný pocit necitlivosti v oblasti údajného chirurgického zákroku. S touto metodou anestézie během operace můžete být plně při vědomí, zároveň necítit bolest, nebo být ve stavu sedace léků (mírná anestézie, která umožňuje pacientovi spát). Nejběžnějšími příklady regionální anestézie jsou:

 • Epidurální anestézie pro úlevu od bolesti při práci;
 • Cerebrospinální anestézie.

Existuje několik dalších typů anestetických výhod, ale pro císařský řez lze potřebného úlevu od bolesti dosáhnout pouze pomocí výše popsaných metod..

Epidurální a spinální anestézie jsou odrůdy regionální anestézie. Používají se k anesteziologickému řízení operací a také k analgezii při určitých diagnostických postupech, těžké bolesti, porodu.

Epidurální anestézie

V naší klinice poskytuje tato metoda hlavně anestezii během porodu přirozeným porodním kanálem..

 • Epidurální anestézie znamená zavedení anestetika do epidurálního prostoru (v bezprostřední blízkosti míchy) tenkým plastovým nebo silikonovým katétrem, který se zavádí speciální jehlou (je odstraněn po zavedení katétru).
 • Prostřednictvím tohoto katétru bude injikováno lokální anestetikum a další léky, které snižují citlivost na bolest. Mechanismus účinku této metody je založen na blokování přenosu impulsů bolesti z receptorů do mozku.
 • Katétr je pevně připevněn k zádům a umožňuje vám pokračovat v analgezii po dlouhou dobu.
 • Může vám být nabídnuta konstantní pomalá injekce roztoku nebo může být vybaven speciální dávkovač s tlačítkem pro vlastní podání požadované dávky anestetika. Tato metoda se nazývá Epidurální analgezie řízená pacientem (EDA)..
 • Doba od podání anestetika do vývoje analgetického účinku touto metodou je asi 20 minut.
VÝHODY:
VÝHODY:OMEZENÍ:
 • žena je při vědomí a může slyšet křik dítěte a vidět ho hned po narození
 • od permanentního katétru, tedy v případě potřeby prodloužení anestézie
 • riziko expozice léku plodu je minimální
 • relativně stabilní stav CVS
 • efektivní analgezie
 • relativní motorická aktivita přetrvává
 • žádné riziko tracheálního poškození nebo aspiračního syndromu
 • 20 minut od anestézie po operaci
 • toto je technicky obtížný postup
 • existuje riziko nedostatečné úlevy od bolesti
 • riziko intravaskulárního podání léku, které je nebezpečné vývojem záchvatů a dokonce smrtí
 • zavedení anestetika pod arachnoidální membránu vyžaduje výskyt páteřního bloku urgentní resuscitaci pacienta

Spinální anestezie

 • Spinální anestézie pro císařský řez (CMA) zahrnuje jednorázovou injekci anestetika do páteře pomocí velmi tenké jehly. Tato metoda, stejně jako epidurální anestézie, je založena na blokování přenosu impulsů bolesti do mozku.
 • Tento typ anestézie vyžaduje krátkou dobu k dosažení požadovaného účinku (5-10 minut). Po vzniku účinku trvá anestézie 1 až 4 hodiny (v závislosti na podaném léčivu).
 • Během spinální anestezie budete při vědomí, uslyšíte první křik dítěte a první krmení dítěte strávíte přímo na operačním sále..
 • Před provedením spinální anestézie budete mít nainstalován žilní katétr a bude vám poskytnuta kapající intravenózní solanka.
 • Ve stavu anestézie během operace mohou být v oblasti chirurgického zákroku pozorovány „nepochopitelné“ pocity doteku nebo tlaku. V tomto případě receptory bolesti zůstanou blokovány, což zajistí nepřítomnost bolesti.
VÝHODY:OMEZENÍ:
 • 100 anestézií, na rozdíl od EDA
 • rychlý efekt již za 5-7 minut
 • technicky SMA je snazší než EDA
 • levnější než epidurální anestézie
 • žádné systémové vystavení anestetiku
 • žena může také vidět dítě a je při vědomí
 • svalová relaxace je dobrá (optimální podmínky pro chirurgy)
 • žádný účinek léků na dítě
 • méně bolestivý postup, protože jehla je tenčí než u EDA
 • protože anestetikum rychle působí, krevní tlak prudce klesá (to je preventivně varováno)
 • časté jsou bolesti hlavy po propíchnutí, proto se doporučuje, aby žena byla alespoň horizontálně alespoň po dobu jednoho dne
 • neschopnost prodloužit úlevu od bolesti (trvání ne více než 2 hodiny)
 • možné bolesti zad v příštích několika měsících

Výhody regionálních technik anestezie

Za poslední 3 roky bylo v našem centru provedeno asi 90% císařských řezů pomocí regionálních metod anestezie.

Přechod k regionálním metodám je vysvětlen výrazně nižším rizikem vzniku post-anestetických a pooperačních komplikací.

Hlavní výhody regionálních metod anestézie v porovnání s celkovou anestézií jsou uvedeny níže..

 • používají se narkotika
 • menší riziko respiračních komplikací (včetně infekcí)
 • rychlý návrat k soběstačné výživě a příjmu tekutin
 • psychologický kontakt dítěte s matkou bezprostředně po narození
 • nižší riziko krvácení během operace ve srovnání s celkovou anestézií (50% snížení)
 • probíhající pooperační analgezie

Poloha pacienta pro regionální anestezii

Poloha na zádech

Období zotavení po epidurální nebo spinální anestézii

Necitlivost a slabost končetin může přetrvávat několik hodin. Během tohoto období se nepokoušejte vstávat a chodit sami. Využijte pomoc personálu nebo partnera.

Po dobu dvou týdnů po epidurální nebo spinální anestézii, pokud se u vás vyskytne necitlivost, slabost, bolesti hlavy nebo akutní bolest zad (v místě vpichu), kontaktujte svého anesteziologa..

Jakékoli otázky týkající se nadcházejících zákroků nebo anestezie, jakož i sledování v období po anestezii, byste měli a měli byste projednat s anesteziologem. Společně s vámi vybere nejlepší metodu interakce, aby se minimalizovalo riziko komplikací a včasného uzdravení po operaci.

Pooperační období

Po dokončení operace bude váš stav anesteziolog a pooperační oddělení nadále sledovat. Tím je zajištěno nejbezpečnější zotavení pacienta po anestezii v pooperačním období..

 • Probuzení po celkové anestezii se budete po nějakou dobu cítit ospalý..
 • Můžete cítit bolest nebo sucho v krku, nevolnost nebo závratě. Tyto podmínky jsou dočasné a obvykle uplynou brzy..
 • Mírné závratě, rozmazané vidění a krátkodobá ztráta paměti by neměla být důvodem k obavám..
 • Po anestézii všechny tyto příznaky brzy zmizí..

Jakmile se váš anesteziolog ujistí, že jste plně vzhůru a cítíte se dobře, budete převedeni na oddělení v příslušném oddělení. Pokud se po anestézii stále cítíte nepříjemně nebo úzkostně kvůli vedlejším účinkům, kontaktujte svého anesteziologa..

Infekce

Jehly, stříkačky a IV systémy jsou jednorázové. Všechny jsou dodávány v oddělených sterilních, uzavřených sáčcích, otevřených těsně před operací. Ihned po operaci se jednorázové materiály zlikvidují. Přenos infekce z pacienta na pacienta tedy není možný.

Rizika a komplikace spojené s anestézií

Navzdory vysoké míře rozvoje medicíny v Kazachstánu jsou některé skupiny pacientů nadále vystaveny vysokému riziku komplikací. Hlavním důvodem zvýšeného rizika komplikací je zdravotní stav pacienta a povaha (objem) nadcházející operace.

Podle statistik je dnes riziko komplikací po císařském řezu asi 4%. Nejčastěji pozorované bolesti hlavy, nevolnost, závratě. Všechny tyto příznaky jsou pozorovány na krátkou dobu a zmizí bez následků..

Vzácné komplikace zahrnují:
 • prodloužená bolest nebo trauma do blízkých orgánů v oblasti anestetického podávání;
 • dočasné dýchání;
 • dočasné poškození nervových zakončení;
 • bolest svalů;
 • astmatické reakce, plicní edém;
 • citlivost během chirurgického zákroku (nejčastěji během nouzových a resuscitačních opatření);
 • poškození zubů, rtů a jazyka;
 • dočasné potíže s mluvením;
 • křeče.
Existují však také minimálně možné komplikace, které jsou však pro zdraví pacienta velmi závažné:

 • Zhoršená koronární cirkulace;
 • Srdeční selhání;
 • Akutní alergické reakce;
 • Poškození mozku;
 • Poškození ledvin nebo jater;
 • Poškození plic;
 • Paraplegie nebo quadroplegie (zhoršené pohyby končetin);
 • Poškození nervů nebo cév;
 • Zranění očí;
 • Poškození hlasivek;
 • Pneumonie, infekce související s transfuzí krve.

Riziko těchto komplikací je minimální, ale přesto na ně nezapomeňte. Možná rizika jsou přehledněji uvedena v tabulce na následující stránce..

Časté a velmi časté nežádoucí účinky
KomplikaceRegionální anestézieCelková anestezie
Nevolnost a zvracení po operaci++
Bolest krkunikdy+
Rozmazané vidění++
Bolest hlavy++
Svědicí pokožka++
Bolesti zad++
Bolest při zavádění drog++
Krátkodobá ztráta paměti++
Občasné komplikace
Infekce dýchacích cestnikdy+
Porucha močového měchýře++
Bolest svalů-+
Dýchací problémy++
Poškození jazyka, rtů, zubůnikdy+
Zhoršení existujícího doprovodného onemocnění++
Nedostatečné podávání anestetika (vědomí během operace)-+
Vzácné a velmi vzácné komplikace
Poškození očínikdy+
Těžké alergie na léky++
Poškození nervu++
Smrt*++
Porucha zařízení-+

* Úmrtí způsobená anestézií jsou velmi vzácná. Obvykle se tyto případy vyskytují s kombinací 4 nebo 5 komplikací. Podle statistik je na každý milion anestetik 5 úmrtí (Velká Británie).

Doufám, že jsem byl schopen odpovědět na všechny vaše otázky. Přeji vám rychlé uzdravení a pohodu. Vždy se můžete spolehnout na pomoc zdravotnického personálu porodnice při poskytování potřebné péče pro rychlé zotavení a návrat do zdravého životního stylu.

Tento článek byl vyvinut a připraven.
Doktor anesteziolog v Centru pro matku a dítě Ust-Kamenogorsk
Korobov N.A. 2014 rok.

Příprava císařského řezu: kterou anestézii zvolit a jak zmírnit bolest po porodu?

Druh anestezie během nouzové operace si anestetik volí nezávisle podle indikací. O výběru anestezie pro volitelný císařský řez rozhoduje lékař společně s těhotnou ženou. A jaký druh anestezie pro císařský řez bude lepší, se v každém případě řeší individuálně.

Druhy anestezie používané pro císařský řez:

 • regionální (páteřní; epidurální; kombinované);
 • celková endotracheální anestézie.

Epidurální (spinální) anestézie pro císařský řez: klady a zápory

Regionálním typem úlevy od bolesti je epidurální nebo spinální anestézie. Metody jsou ve skutečnosti podobné, eliminují bolest a bezpečnost. Regionální anestézie pro císařský řez blokuje impuls periferního nervu, který způsobuje ztrátu citlivosti v části těla.

Epidurální anestézie

Citlivost na bolest během epidurální anestezie je ukončena léky zavedenými katétrem do epidurálního prostoru bederní páteře. Blokuje se impuls bolesti, který se přenáší do mozku nervovými zakončeními. Kompletní analgezie se vyvíjí do půl hodiny.

Epidurální anestézie je stabilnější hemodynamické parametry (krevní tlak, srdeční frekvence).

Negativní následky epidurální anestézie s císařským řezem se mohou vyskytnout, pouze pokud je léčivo podáno, je-li kontraindikováno: poškození páteře, krvácení, hypotenze.

Epidurální přípravek se může také negativně projevit v případě jeho nesprávného podání - mozkomíšní mok vstupuje do epidurálního prostoru a způsobuje silnou bolest. Negativní anestetikum může také ovlivnit dítě - hypoxie, srdeční selhání. Blížící se dva roky se mohou objevit pouze vážné důsledky ve formě neurologických abnormalit.

Spinální anestézie

Blokování přenosu impulsů bolesti během spinální anestezie císařským řezem nastává působením analgetik na kořeny míchy. Lék se vstřikuje tenkou jehlou do subarachnoidálního prostoru bederní míchy. Dávka anestetika pro spinální anestezii pro císařský řez je mnohem nižší než pro epidurální. Anestezie je účinná po 5 minutách.

Výsledkem spinální anestézie s císařským řezem mohou být bolesti hlavy, nízký krevní tlak, slabost, slabá citlivost.

Kombinovaná spinální a epidurální anestézie

Kombinovaná anestézie kombinuje páteřní metodu se zavedením katétru do epidurálního prostoru. V tomto případě dochází k prohloubení a posílení spinální anestézie. V důsledku toho je po uvolnění bloku možná pooperační analgezie..

Výhody regionální anestézie:

 • nízký výskyt komplikací;
 • hemodynamické indikátory jsou stabilní (tepová frekvence, změna krevního tlaku);
 • schopnost komunikovat s lékařem;
 • udržuje hmatovou (kožní) citlivost;
 • vylučuje citlivost na bolest;
 • pooperační analgezie;
 • neovlivňuje úroveň vědomí;
 • matka vidí novorozence;
 • bezpečnost pro dítě (snížené riziko deprese drog).

Spinální anestézie pro císařský řez dává úplnou blokádu citlivosti v krátkém čase. Epidurální anestézie poskytuje prodlouženou analgezii, posiluje nebo prodlužuje účinek spinální anestezie.

Komplikace:

 • Poškození CNS (úzkost, závratě, zvonění v uších);
 • arteriální hypotenze a bradykardie (změna srdeční frekvence);
 • náhlá alergická reakce (anafylaktický šok);
 • traumatické poškození periostu;
 • vpich dura mater (neúmyslný);
 • bolesti hlavy.

Regionální anestézie je lépe tolerována než celková anestézie; bezpečné pro dítě; snižuje riziko komplikací a vedlejších účinků. Matka je při vědomí a vidí dítě v době extrakce.

Nevýhoda této metody je spojena s toxicitou anestetika.

Celková anestézie pro císařský řez

Obecná endotracheální anestezie se používá, pokud nelze provést regionální anestezii. Obecná anestézie se provádí v naléhavých případech nebo podle indikací během plánovaného císařského řezu.

Při endotracheální anestezii dochází ke ztrátě vědomí a ke ztrátě obecné bolesti na pozadí dočasné inhibice funkcí centrálního nervového systému. Anestetika se podává intravenózně a dýchacím systémem. Lékař vybere optimální dávku a kombinaci léčiv pro intravenózní podání. Po intubaci je připojen ventilátor.

Výhodou celkové anestézie je spolehlivost a rychlost při přípravě na pohotovostní chirurgii; neustálé sledování oběhových a dýchacích funkcí, což je důležité při těžké ztrátě krve; snížené riziko arteriální hypotenze; rychlá úleva křečového syndromu.

Nevýhodou celkové anestézie jsou možné komplikace a důsledky pro dítě a ženu při porodu. Obtížnost spočívá v intubaci a ventilaci plic, které jsou spojeny s rizikem vstupu žaludečního obsahu do horních cest dýchacích.

Negativní účinek na novorozence se projevuje respirační depresí, snížením aktivity svalů a nervového systému. Dítě je často letargické, ospalé, potlačené. Avšak deprese drog u novorozence rychle zmizí.

Celková anestezie poskytuje kompletní lékařské sledování stavu ženy a dítěte během operace. Účinek anestézie nastává po 5 minutách. Žena v práci je v bezvědomí, nic necítí a nevzpomíná si.

Základní bezpečnostní požadavky na anestezii:

 • minimální expozice léku dítěti placentou;
 • zachování přirozené regulace funkcí ženy v porodu a novorozence;
 • maximální anestézie s minimálními dávkami.

Všechna anestetika ovlivňují plod. Tento vliv je řízen a není nebezpečný. Problémy s dýcháním u novorozence jsou však možné. Pokud se císařský řez provádí v celkové anestézii, je nutná přítomnost neonatologa. V případě komplikací je dítě řádně větráno pomocí speciálního vybavení.

Na co se připravit: jak je propuštění z nemocnice a co by nemělo chybět?

O výpočtu mateřských dávek na další stránce.

Uvolňovače bolesti po císařském řezu

V pooperačním období je důležitá kvalitní anestézie, aby matka klidně komunikovala s dítětem. Netoxické léky jsou předepsány, aby pomohly ženě se přizpůsobit.
Po epidurální anestézii může být katetr ponechán 24 hodin. V případě potřeby se katétrem zavedou analgetika (fentanyl, petidin, diamorfin). Možná použití rektální anestezie (prostřednictvím konečníku). Po chirurgickém zákroku po dobu dvou dnů se léky proti bolesti ve formě injekcí podávají intravenózně nebo intramuskulárně, pak v případě potřeby přecházejí na perorální podávání analgetik..

Při předepisování léků proti bolesti po císařském řezu se také bere v úvahu kojení, proto se předepisují nejnebezpečnější léky.

Po regionální anestézii se u žen často objeví silné bolesti hlavy. Příčinou bolesti je proud mozkomíšního moku z vpichu.

Pokud se bolest nezastaví do dvou dnů po operaci, pak je krev pacienta odebraného z žíly injikována do bederní oblasti (místo vpichu během anestézie). V tomto případě se vytvoří pečeť nebo epidurální krevní náplast. Krev koaguluje a utěsňuje otvor, ze kterého proudí mozkomíšní mok. Během dvou dnů bolest zmizí. Při léčbě bolesti hlavy metodou krevní náplasti však existuje riziko komplikací.

Žena se rozhodne provést určitý druh anestezie společně s anesteziologem. Lékař informuje pacienta o výhodách anesteziologických metod a dostává souhlas k operaci a použití určitého typu anestezie.

Pokud jde o celkovou pohodu ženy po císařském řezu a léky proti bolesti, je zde všechno individuální - každý má svůj vlastní prah citlivosti a citlivosti - jeden je již připraven obrátit hory po 3 hodinách, druhý potřebuje mnohem více času, než se zotaví. Jak se ale žena cítí po císařském řezu, závisí na podpoře a pozornosti personálu

Trochu o epidurální a spinální anestezii císařského řezu ve videu:

Zotavení po císařském řezu

V naší době se často děti rodí císařským řezem, během kterého je dítě odstraněno řezem v břiše. Po císařském řezu je vyžadováno dlouhé zotavení, ale pro mnoho dětí je to jediný způsob, jak se objevit.

Zotavení po císařském řezu s spinální anestézií

Žena provádí rané pooperační období v intenzivní péči pod dohledem lékařů. Tam je po dobu 4-6 hodin, pokud neexistují žádné komplikace. Během této doby jsou prováděny následující manipulace:

 1. Minerální rovnováha těla je obnovena pomocí kapátků.
 2. Bolest zmírněná intramuskulární injekcí.
 3. Ledový měchýř na břiše pomáhá stahovat dělohu.
 4. Intramuskulární podání hormonu oxytocinu zvyšuje kontrakci a zotavení dělohy.
 5. Pokud teplota stoupne, jsou antibiotika předepisována k potlačení infekcí..

Pokud lékaři shledají stav ženy v práci uspokojivý, je převezena na oddělení. Na dalších 6-8 hodin je zakázáno vstávat ženě. Po této době můžete opatrně stoupat.

Aby se tělo po císařském řezu zotavilo rychleji, je nutné se zapojit do rehabilitace co nejdříve. Hlavní podmínkou je pohyb. Po 10-15 hodinách po operaci se můžete válet ze strany na stranu. Pak se musíte naučit, jak si sednout, aniž byste namáhali abs. První kroky by měly být učiněny s podporou, zejména v případě závratí.

Jaká je rizika spinální anestezie pro císařský řez??

Císařský řez nevylučuje určité riziko. Totéž platí pro úlevu od bolesti. Spinální anestézie je jednou z nejbezpečnějších metod. Podle statistik je u 10 000 případů použití této metody anestézie jeden případ závažných nebo fatálních komplikací, tj. 0,01%. Spinální anestézie však není bez problémů..

 1. Bolest zad po propíchnutí, která zmizí asi za 2-3 měsíce. Čelí asi 10% žen, které měly císařský řez.
 2. Bolest hlavy. Asi 1% žen uvádí tento důsledek spinální anestezie..
 3. Ve 2-3% případů je možný pokles krevního tlaku. K tomu může dojít okamžitě po operaci a jedná se o reakci těla na spinální anestezii. V této situaci jsou zavedeny léky, které ji obnovují..
 4. Zkušenosti a dovednosti anesteziologa jsou nesmírně důležité. Spinální anestézie vyžaduje přesnost šperků. Poranění míchy může vést k ochrnutí.
 5. Je pravděpodobné, že spinální anestezie nedává úplnou analgezii a citlivost je částečně zachována. V tomto případě je císařský řez obtížný jak pro lékaře, tak pro ženy v práci.
 6. Možná výskyt hematomu v místě vpichu, kterým je zajištěna spinální anestézie.
 7. Anestetikum ovlivňuje dítě. Mohou se objevit příznaky, jako je slabost dechu, zhoršená srdeční frekvence nebo svalová hypotenze. K tomu dochází jen zřídka, ale existuje šance.
 8. Některé ženy v porodu tvrdí, že psychologicky císařský řez pomocí spinální anestézie je obtížnější.
 9. Anestezie může po řezu způsobit krátkodobé poškození paměti, nepochopení a další neurologické problémy.
 10. Pokud žena opomněla radu anesteziologa týkající se výživy před císařským řezem pomocí spinální anestézie, je nauzea a zvracení pravděpodobné.

Zotavení břicha po císařském řezu

Většina žen po narození dítěte čelí problémům s ochabnutím břicha. Když k porodu došlo přirozeným způsobem, je snazší přivést svaly k jejich dřívějšímu tónu. Pokud žena v porodu podstoupila císařský řez, je třeba více úsilí, protože prověšení je trvalé. Proč??

 1. Během operace chirurg šíří svaly do stran, což vede k jejich následné divergenci.
 2. Pokud je císařský řez proveden naléhavě, břicho se ořízne svisle. V tomto případě se vytvoří záhyby kůže a tuku, které visí na obou stranách švu.
 3. Po dobu dvou až tří měsíců je žena kontraindikována ve fyzické aktivitě.
 4. Po operaci se poškozené tkáně a svaly zvětšují a vyžadují čas na zotavení..

Aby bylo možné vrátit žaludek do jeho předchozí fyzické podoby, musíte tvrdě pracovat. Každá akce by měla být projednána s ošetřujícím lékařem, i když průřez prošel bez komplikací. Také lékař určí kontraindikace.

 • Na sobě obvaz. Udržuje svaly a pokožku ve správné poloze a zabraňuje jim ještě více prohýbat..
 • Fyzická cvičení. Některé prvky terapeutických cvičení lze praktikovat i v nemocnici. Například je užitečné kreslit do žaludku.
 • Tři měsíce po narození dítěte mohou být cvičení komplikována přidáním nůžek a naklápěním, přispívají k uzdravení. Kontraindikaci by měl stanovit lékař.
 • Břišní zábaly dávají dobrý výsledek..
 • Strava. Po císařském řezu musí mladá matka zkontrolovat svoji stravu a vyloučit mastná jídla.
 • Dechová cvičení pomáhají obnovit svalový tonus.
 • Užitečné pro masáž žaludku.
 • Nesmí se zanedbávat hygiena. Kontraindikace - vana, bazén, sauna, vana.

Císařský řez je vážná operace, ale spinální anestézie může výrazně snížit bolest. Poté je vyžadováno zotavení po dobu několika měsíců. Obzvláště důležitá je kontraindikace fyzické námahy a zátěže.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvová,

Dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Poznámka: Vaše dotazy, komentáře a recenze můžete zanechat v článku v sekci „Komentáře“.

Císařská řezová anestézie

Pro všechny císařské řezy je nezbytné, aby porodník jasně informoval celý personál o stupni naléhavosti. Navrhuje se tato klasifikace:

 • Okamžité: existuje bezprostřední ohrožení života matky a plodu.
 • Nouzové situace: zhoršení stavu matky a plodu, které nepředstavuje bezprostřední ohrožení jejich života.
 • Naléhavé: stav matky a plodu je stabilní, ale je nutné urgentní porod.
 • Plánováno: dodání je naplánováno na dobu, která vyhovuje ženě i personálu.

V případě nouzového císařského řezu by měl být pacient převeden na operační sál co nejdříve. Monitorování plodu by mělo pokračovat až do zahájení léčby břišní kůže. Ve většině center se všeobecná anestezie používá, když je nutná „okamžitá“ císařská sekce, ale v regionální anestezii se již provádí „nouzová“ císařská sekce.

Při tísni plodu se očekává, že rozhodnutí o dodací lhůtě bude učiněno za méně než 30 minut. Dodání před touto lhůtou však nezaručuje úspěšný výsledek, stejně jako překročení tohoto limitu neznamená nezbytnou katastrofu. Každý případ vyžaduje individuální přístup a klasifikace naléhavosti je neustále přezkoumávána..

Regionální císařská anestézie

Císařská sekce regionální anestézie byla zpočátku podporována preferencemi žen. Ve skutečnosti je však regionální anestézie téměř 16krát bezpečnější než obecně.

Mezi výhody regionální anestézie patří:

 • Během porodu může být přítomna matka i otec..
 • Zvýšená bezpečnost matek s minimálním rizikem aspirace a nízkým rizikem anafylaxe.
 • Novorozenec je energičtější, zrychluje a bere prsa.
 • Používá se méně léků než po celkové anestezii..
 • Lepší pooperační analgezie, dřívější mobilizace.

Existují tři metody - epidurální, spinální a kombinovaná spinální a epidurální. Epidurál nejčastěji používají ženy, které již tento typ pracovní analgezie dostaly. Páteřová technika je nejoblíbenější pro volitelný císařský řez, ačkoli v některých centrech dávají přednost kombinované páteři / epidurální.

Bez ohledu na zvolenou metodu je pečlivě odebrána anamnéza a pacient je vyšetřen. Měli byste zkontrolovat:

 • Krevní typ a přítomnost protilátek. Rutinní předběžná kombinace krve není nutná, pokud se neočekává krvácení nebo pokud nejsou detekovány protilátky ovlivňující kompatibilitu.
 • Ultrazvukové vyšetření k určení polohy placenty. Nízko položená přední placenta představuje riziko krvácení, zejména pokud se v minulosti kombinovala s císařským řezem.

Je nutné objasnit vybrané metody. Ačkoli se císařský řez v regionální anestezii stává rutinou pro anesteziology, je to pro ženu zřídka rutina - je velmi důležité ji uklidnit a podporovat. Je třeba zmínit možné komplikace, zejména možnost nepohodlí během operace a její nápravu. Bolest při regionální anestezii se nyní stala hlavní příčinou soudních sporů v porodnické anesteziologii. Všechna vysvětlení možných komplikací poskytnutá pacientovi musí být zdokumentována..

Novorozenec po regionální anestézii je obvykle veselejší než po celkové anestézii. Nicméně míra sympatektomie, která se vyskytuje během spinální anestézie (na rozdíl od epidurální anestézie), vede k výraznějšímu snížení srdečního výdeje a krevního tlaku ženy při porodu, což může být spojeno s výraznější fetální acidózou při narození.

V situacích, kdy mohou být nebezpečné náhlé změny afterloadu nebezpečné (například u stenotických onemocnění srdečních chlopní), může být rychlost vývoje účinku míchy zpomalena následujícími akcemi:

 • Opatrně položte pacienta během vývoje bloku.
 • Použití intratekálního katétru a získání bloku zlomkových bolusů.
 • Použití kombinovaného páteřního a epidurálního přístupu se zavedením intratekálních malých dávek lokálního anestetika. V souladu s tím bude epidurální katétr poskytovat dlouhodobé použití..

Zatímco u plánovaného císařského řezu může být žádoucí pomalý vývoj bloku, v naléhavých případech je nutné, aby blok přijel rychle. Spinální anestezie poskytuje nejlepší kvalitu analgezie, její působení se vyvíjí rychleji než u epidurálních.

Epidurální anestézie pro císařský řez

Výhody

 • Je možné poskytnout analgezii při porodu bolusovou injekcí do epidurálního katétru.
 • Stabilní krevní tlak
 • Lze použít pro pooperační analgezii.
 • Možné intraoperační manipulace

nevýhody

 • Pomalý vývoj akce
 • Velká dávka MA
 • Kvalita bloku je nižší než u páteře

Indikace císařského řezu v epidurální anestézii:

 • Ženy, které již měly epidurální katétr pro pracovní analgezii.
 • Těžká preeclampsie.
 • Specifická onemocnění matky (např. Srdeční onemocnění), u nichž mohou být problémem rychlé změny systémové vaskulární rezistence.

Metodologie

 • Anamnéza / vyšetření / vysvětlení a souhlas.
 • Zajistěte profylaxi antacida.
 • Zajistěte přístup I / O 16 G nebo větší. Předplňte 10 - 15 ml / kg krystaloidu.
 • Do meziobratlového prostoru L3 / 4 nebo L2 / 3 je vložen epidurální katétr.

Potom bolus frakčně podaný testovací dávka lokálního anestetika a opioidu:

 • 5-8 ml bolus 2% lidokainu s 1: 200 000 adrenalinem každé 2-3 minuty, maximálně 20 ml (směs 19 ml 2% lidokainu s 1 ml 1:10 000 adrenalinu je výhodnější než předem připravené směsi obsahující konzervační látky a mající nižší dávky) pH a tím pomalý vývoj bloku) nebo
 • 5 ml 0,5% bupivakainu nebo levobupivakainu nebo ropivakainu každé 4 až 5 minut až do maxima 2 mg / kg po dobu 4 hodin (jednotlivé enantiomery lokálních anestetik poskytují výhodu vyšší bezpečnosti; nicméně lidokain je bezpečnější než ropivakain a levobupivakain).
 • Opioidy (např. 100 μg fentanylu nebo 2,5 mg diamorfinu) zlepšují kvalitu analgezie a při přidání opioidu může být účinná nízká hladina bloku..
 • Namontujte blok od S4 do T4 (úroveň bradavky), měřeno dotykem světla. Sakrální dermatomy jsou vždy kontrolovány, protože epidurálně podávané lokální anestetika někdy nedosahují kaudálních řezů. Ztráta lehkého dotyku je spolehlivějším indikátorem bloku než ztráta chladu. Úroveň získaného bloku a přiměřenost perioperační analgezie jsou dokumentovány..
 • Pacient je umístěn se sklonem na levé straně nebo umístěním „klínového“ válce pod pravou stranu. Pomocná oxygenace s maskou (velmi důležitá pro obézní pacienty, u kterých se může vyvinout hypoxie v poloze na zádech a také užitečná pro plod se známkami tísně).
 • tekutá infuze;
 • 6 mg iv efedrin v bolusu (pokud je třeba se vyhnout tachykardii, lze podat 50 μg fenylefrinu, ale reflexní bradykardie je velmi pravděpodobná);
 • zvýšené posunutí dělohy doleva.
 • Bezprostředně po porodu se 5 až 10 IU syntocinonu podává iv bolusem. Má-li se zabránit tachykardii, je přijatelná pomalá infuze 30-50 jednotek syntocinonu v 500 ml krystaloidů..
 • Na konci operace se podávají NSAID, pokud neexistují kontraindikace (100 mg diklofenaku rektálně).

Spinální anestézie pro císařský řez

Výhody

 • Rychlá vývojová akce
 • Kvalitní analgezie
 • Snadné provedení

nevýhody

 • Současné představení
 • Omezené trvání
 • Těžko udělat něco, pokud to nestačí
 • Možné rychlé změny krevního tlaku a srdečního výdeje

Spinální anestézie je nejčastěji používanou technikou pro volitelný císařský řez. Jeho působení se rychle vyvíjí, vzniká hustý blok a při intratekálních opioidech je možná dlouhodobá pooperační analgezie. Hypotenze je však mnohem častější než u epidurální anestézie..

Metodologie

 • Anamnéza / vyšetření / vyjasnění a souhlas.
 • Zajistěte profylaxi antacida.
 • Zajistěte přístup I / O 16 G nebo větší. Předplňte 10 - 15 ml / kg krystaloidu.
 • Jehla 25 G nebo méně s „špičkou tužky“ provádí spinální anestezii v mezeře L3 / 4. Při kraniální orientaci díry jehly se vstříkne anestetický roztok (například 2,5 ml 0,5 hyperbarického bupivakainu s 250 μg diamorfinu, 15 μg nebo 100 μg morfinu). Použití morfinu má během chirurgického zákroku malé výhody, po operaci však vede k prodloužené analgezii. Jeho použití je však spojeno s častějšími nevolnostmi a zvracením a navíc s teoreticky zvýšeným rizikem dechové deprese..
 • Dále, jako v případě císařského řezu, epidurální anestézie.

Rychlý vývoj bloku může být doprovázen fetální acididémií. Pro neinertní císařské řezy může být žádoucí zpomalení rychlosti vývoje bloků. Toho lze dosáhnout použitím "Oxfordovy polohy" a hyperbarického lokálního anestetika. Při této technice se páteře injekčně podá žena ležící zcela na boku s mírně sníženým čelním koncem stolu, ale s polštáři umístěnými pod hlavou a ramenem tak, aby se zvedla horní část hrudníku a krční páteř..

Tím je zajištěna vodorovná poloha páteře, skrz kterou se bude šířit hyperbarické lokální anestetikum. Distribuce nad T4-T6 je zabráněna ohnutím páteře na tomto místě nahoru. Po injekci subarachnoidů se žena otočí do polohy zcela na pravé straně stejnou technikou umístění klínu pod stranu, dokud se blok nestačí dostačující k provedení operace..

"Oxfordská pozice" minimalizuje aortocavalální okluzi a zpomaluje vývoj bloku než u metod "položení ze strany na stranu" a "položení ze sedu".

Kombinovaná spinální / epidurální anestézie pro císařský řez (CSEA)

Výhody

 • Rychlá vývojová akce
 • Kvalitní analgezie
 • Možné intraoperační manipulace
 • Epidurální katétr může být použit pro pooperační analgezii.

nevýhody

 • Rychlé změny krevního tlaku a srdečního výdeje
 • Technicky těžší, se zvýšenou mírou selhání páteře
 • Nevyzkoušený epidurální katétr

V některých centrech se CEEA stala metodou výběru. Indikace zahrnují:

 • Dlouhé operace.
 • Schopnost opustit epidurální katétr pro pooperační analgezii.
 • Obzvláště důležité jsou situace, kdy je omezena rychlost vývoje akce. Malé intratekální dávky lokálního anestetika mohou být podle potřeby přidány epidurálním katétrem.

Metodologie

 • Anamnéza / vyšetření / vyjasnění a souhlas.
 • Zajistěte profylaxi antacida.
 • Zajistěte přístup I / O 16G nebo větší. Předplňte 10 - 15 ml / kg krystaloidu.

Intratekální podání může být provedeno průchodem páteřní jehlou epidurální jehlou (technika „jehla jehlou“) nebo zcela oddělenou punkcí páteře od epidurálu, buď v jiném nebo ve stejném intervalu.

Technika vpichování jehlou je spojena se zvýšenou mírou nedosažení CSF páteřní jehlou, ale provede se pouze jedna vpich. Pokud je použita „samostatná technika“, je nejprve zaveden epidurální katétr v souvislosti s možným zpožděním v lokalizaci epidurálního prostoru jehlou Tuoha po punkci páteře. Riziko poškození epidurálního katétru míchou je spíše teoretické.

U jakékoli techniky je vyžadována zvýšená opatrnost u páteře páteře nad L3 / 4, protože jsou popsány případy poškození míchy.

Technika vpichování jehlou

Položili pacienta a lokalizovali epidurální prostor pomocí Tuohyho jehly. Dlouhá (12 cm) jehla s špičkou tužky 25 G nebo menší se provádí podél Tuohy jehly do intratekálního prostoru. Anestetický roztok se podává orientací otvoru jehly kraniálně (například 2,5 ml 0,5% hyperbarického bupivakainu s 250 μg diamorfinu nebo 15 μg fentanylu nebo 100 μg morfinu).

Je vložen epidurální katétr. Pečlivě aspirujte na přítomnost CSF. Testování katétru lokálním anestetikem před ukončením intratekální dávky může být nespolehlivé. Přesto se zdá, že intraoperační použití katétru je odůvodněné, protože anestetik neustále řeší důsledky intratekálního podání. Nemusí to tak být, pokud se po operativní analgezii v katétru na konci postupu, ale před koncem bloku, zavede opioid.

Samostatná technika

 • Položte pacienta a proveďte epidurální katetrizaci. Poté se provede vložení páteře do L3 / 4 nebo nižší pomocí jehly 25G nebo menší s špičkou tužky.
 • Pokud je blok nedostatečný, vstříkne se do epidurálního katétru lokální anestetikum nebo 10 ml fyziologického roztoku. Ten působí tak, že stiskne duralový vak a způsobí kaudální rozšíření intratekálního lokálního anestetika..
 • Dále, jako v případě císařského řezu, epidurální anestézie.

Nedostatečná anestézie

Každý pacient by měl být během operace upozorněn na možné nepohodlí, a to by mělo být zdokumentováno. 1 až 5% pokusů o regionální anestézii je pro chirurgický výkon nedostatečné. Většina by měla být rozpoznána dříve, než začne. Je nezbytná pečlivá dokumentace všech akcí, zejména pokud se bolest vyskytne po zahájení operace. Tito pacienti by měli být v pooperačním období sledováni, ujišťováni a v případě potřeby poskytnuti další vysvětlení..

Nedostatečný blok před operací

Epidurální

 • Pokud není blok, je katétr vložen nesprávně. Nainstaluje se znovu nebo se přepne na spinální anestezii..
 • Pokud se vytvoří částečný, ale neadekvátní blok, může být epidurální katétr posunut nebo mírně utažen. Pokud je dosaženo toxického limitu lokálního anestetika, lze plánovanou operaci zrušit, ale v naléhavých případech bude nutná celková nebo spinální anestézie. Pokud je zvolena míše, je při jejím provádění a sledování úrovně bloku vyžadována mimořádná opatrnost, protože se může ukázat jako vysoká nebo dokonce úplná. Používá se normální míšní dávka hyperbarického lokálního anestetika - zajistí odpovídající anestezii, ale distribuce je řízena pečlivým umístěním.

Páteř

 • Pokud není blok, může se páteře opakovat.
 • Pokud se vyvinul částečný, ale neadekvátní blok, může být zaveden epidurální katétr a blok může být vyvinut pomalými bolusovými injekcemi..
 • V případě potřeby - OA.

Nedostatečný blok během operace

V této situaci je nezbytný dobrý kontakt mezi matkou a chirurgem. Pokud je to možné, musí být operace zastavena. Je identifikována pravděpodobná příčina bolesti (například nedostatečně blokované kořeny sakrálních nervů, bolest z pobřišnice atd.). Pokuste se dát matce realistický pohled na trvání a závažnost bolesti. S nimi se zachází následujícím způsobem. Pokud pacient vyžaduje OA, vždy se s ní setkají, až na pár výjimek. Pokud se anestetik domnívá, že závažnost bolesti je nepřijatelná, musí pacient přesvědčit pacienta o nutnosti OA.

Páteř

Pacient je náležitě uklidněn. Zacházet:

 • Inhalace oxidu dusného.
 • Intravenózní opioid (např. 25-50 μg fentanylu, pokud je to nutné, opakovaně). Pediatr musí být informován o podání opioidu, ačkoli takové dávky pro plod obvykle neznamenají.
 • Použití lokálních anestetik chirurgem (sledovat celkovou dávku).
 • OA.

Epidurální / CSEA

 • Léčí, stejně jako páteř, ale do epidurálního katétru se zavádí opioid (například 100 μg fentanylu) a / nebo zvyšují dávku lokálního epidurálního anestetika.

Předběžně načíst

Kapalné předpětí je tradiční součástí regionální anestézie. Má dvě funkce:

 • Podporuje intravaskulární objem pacienta, jehož pravděpodobná ztráta krve může být 500 až 1 000 ml.
 • Snižuje výskyt hypotenze spojené s regionální anestézií.

Nicméně účinnost prevence hypotenze zůstává diskutabilní. Objemy krystalických roztoků 30 ml / kg nebo více zabraňují nespolehlivé hypotenzi. U některých žen, zejména s těžkou preeklampsií, je objemové předběžné zatížení škodlivé, protože zvyšuje plnicí tlak a snižuje koloidní osmotický tlak, což predisponuje k plicnímu edému. Neúčinnost předběžného zatížení může být částečně způsobena rychlým přerozdělováním tekutiny do extravaskulárního prostoru.

Existují důkazy, že koloidy, jako je škrob, mohou být účinnější, i když jsou drahé, nesou určité riziko anafylaktických reakcí a mohou narušovat mechanismy srážení. Proto se pro rutinní použití nedoporučují..

Předběžné načtení by mělo být:

 • Včasné (tj. Zavedeno těsně před implementací regionální metodologie nebo během ní, aby se minimalizovalo přerozdělení).
 • Je třeba se vyvarovat omezeného přebytku krystaloidů 10–15 ml / kg, protože způsobují více škody než užitku.
 • Více než 10-15 ml / kg - pouze podle klinických ukazatelů.
 • Pokud by nadměrné zatížení tekutinami mohlo být škodlivé, zvažte použití koloidů..

Nouzový císařský řez nesmí být zpožděn o předpětí.

Obecná císařská anestézie

Celková anestézie pro volitelný císařský řez je v současné době vzácná, což ponechává malý prostor pro učení. Většina komplikací je spojena s léčbou respiračního traktu, protože k neúspěšné intubaci v porodnické anesteziologii dochází mnohem častěji než v porodnictví (1: 250 oproti 1: 2000). Všechny porodnické operační sály by měly být vybaveny v případě obtížné intubace vše potřebné a algoritmus by měl být obeznámen s porodnickými anestezii..

Indikace pro celkovou anestézii

 • Matčina žádost.
 • Naléhavost operace. (Ve zkušených rukou as týmem se schopnostmi rychle provádět regionální anestezii může být spinální nebo epidurální bolus proveden tak rychle jako u obecného.)
 • Regionální anestezie je kontraindikována (koagulopatie, hypovolémie při porodu atd.).
 • Neprovedení regionální anestézie.
 • Další operace plánována současně s císařským řezem.

Metodologie

 • Anamnéza a vyšetření. Zejména dýchací cesty - Mallampatiho stupnice, tyromentální vzdálenost.
 • Antacidová profylaxe.
 • Zavést vhodné monitorování.
 • Umístěte na záda levým bočním sklonem nebo klínem pod pravou stranou.
 • Preoxygenujte po dobu 3-5 minut nebo v případě nouze čtyři maximální inspirace s vysokým průtokem kyslíku dýchacím okruhem. Maska by měla zajistit těsnost. Na konci těhotenství FOEL klesá, dýchací frekvence a spotřeba kyslíku. To zkracuje čas potřebný pro denitrogenaci (vyluhování dusíku), ale také zkracuje čas od apnoe k arteriální desaturaci.
 • Proveďte rychlou sekvenční indukci. Dávka léku pro indukci by měla být dostatečná (5-7 mg / kg thiopentalu). Technika izolovaného předloktí naznačuje, že zachování vědomí s retrográdní amnézií nemusí být vzácné, pokud je snížena dávka léku pro indukci. Endotracheální trubice o průměru 7,0 mm je vhodná pro ventilaci a může usnadnit intubaci.
 • Odvětrávejte směsí 50% kyslíku v oxidu dusném. Pokud existuje podezření na fetální úzkost, 75% nebo více kyslíku. Podpora ETCO2 na úrovni 4,0-4,5 kPa.
 • Pomocí "přetlaku" inhalovaného anestetika se snaží zvýšit jeho koncentraci v dýchatelném objemu na alespoň 0,75 MAK (například 2% isofluranu po dobu 5 minut, poté snížit na 1,5%, dalších 5 minut).
 • Iv. Podáváno 5-10 jednotek syntocinonu iv. Je-li třeba si dát pozor na tachykardii, aplikujte pomalou intravenózní infuzi 30-50 jednotek syntocinonu v 500 ml krystaloidu.
 • Předepisuje se opioid (např. 15 mg morfin).
 • Odvětrávejte směsí obsahující 35% kyslíku v oxidu dusném. Ke snížení relaxace dělohy lze koncentraci inhalovaného anestetika snížit na 0,75 MAK..
 • Na konci operace se podávají NSAID (například 100 mg diklofenaku rektálně). Bilaterální inguinální nervový blok je také účinný pro pooperační analgezii.
 • Extubujte po probuzení v poloze s čelním koncem stolu spuštěným na levé straně.
 • V případě potřeby se intravenózně poskytne další analgezie.

Vliv celkové anestezie na plod

Většina anestetik, s výjimkou svalových relaxancií, rychle prochází placentou. Thiopental se nachází ve fetální krvi 30 sekund po zavedení jeho matky a maximální koncentrace v pupeční žíle nastane přibližně za minutu. Koncentrace v pupeční tepně a pupeční žíle se porovnávají po dobu 8 minut.

Opioidy. zavedené před dodáním může způsobit depresi plodu, která však může být rychle vyrovnána naloxonem (například 200 μg / m). Pokud existují specifické indikace pro podávání opioidů před porodem, je třeba upozornit pediatra. Hypotenze, hypoxie, hypokapnie a nadměrné vylučování katecholaminů matkou může být pro plod škodlivé.

Neúspěšná intubace

Pokud je intubace neúspěšná, ale je možná ventilace masky, musí být učiněno rozhodnutí, zda pokračovat v pokusu o provedení císařského řezu. Navrhuje se tato klasifikace:

 • Třída 1: mateřský život závisí na operaci.
 • Třída 2: regionální anestézie není možná (koagulopatie, krvácení atd.).
 • Třída 3: těžká fetální úzkost (např. Výhřez pupeční šňůry).
 • Třída 4: různá závažnost fetální tísně s uzdravením.
 • Třída 5: Plánovaná operace.

V případech týkajících se třídy 1 musí být operace provedena, do třídy 5 - matka by měla být probuzena. Při rozhodování o případech v těchto dvou extrémních bodech by se měly zohlednit další faktory, jako je stupeň kontroly dýchacích cest, očekávané obtíže při provádění regionální anestézie a zkušenosti anesteziologa..

Antacidová profylaxe

Pokusy na laboratorních zvířatech naznačují, že pro minimalizaci rizika aspirace by měl být obsah žaludku menší než 25 ml, neměl by obsahovat částice a měl by mít pH vyšší než 2,5. K dosažení tohoto cíle existují následující metody:

Plánovaná operace

 • 150 mg ranitidinu perorálně po dobu 2 a 12 hodin před operací.
 • 10 mg metoklopramidu perorálně 2 hodiny před operací.
 • Bezprostředně před operací je perorálně podáno 30 ml 0,3 M citranu sodného. (pH> 2,5 po 30 ml 0,3 M citranu sodného trvá trochu déle než 30 minut. Pokud je celková anestezie zahájena později, je třeba dávku opakovat.)

Nouzový provoz

Pokud profylaxe dosud nebyla provedena:

 • 50 mg ranitidinu pomalu iv bezprostředně před operací.
 • 10 mg iv metoklopramidu těsně před operací.
 • 30 ml 0,3 M citranu sodného perorálně bezprostředně před operací.

Pooperační analgezie

Většina žen po porodu je dobře motivovaná a rychle aktivovaná. Účinná analgezie však může aktivaci dále urychlit. Pooperační analgezie je založena na dvou hlavních skupinách drog - opioidech a NSAID. Cesta podání závisí na intraoperační anestetické metodě..

Opioidy

Lze použít I / O AKP nebo I / O opioidy, ačkoli nejsou tak účinné jako neuroaxiální analgezie. Malé množství opioidu může být dodáno novorozencům s mateřským mlékem, ale zpravidla je tento účinek zanedbatelný. Intratekální / epidurální opioidy:

 • Účinek fentanylu, zavedený na začátku operace, trvá o něco déle než působení lokálního anestetika a prakticky se nevztahuje na pooperační období. Pokud je epidurální katetr ponechán na místě, může být zavedení fentanylu do něj předepsáno jako infuze nebo po frakci po operačním bolusu (50-100 μg každé 2 hodiny ve dvou až třech dávkách).
 • Lze očekávat, že intratekálně podávaný diamorfin (250 μg) poskytne analgezii po dobu 6–18 hodin, více než 40% žen po operaci nebude vyžadovat žádné další opioidy. Svědění je docela typické (60-80%), ale pouze 1-2% případů je vážně ovlivněno. Můžete léčit naloxonem 200 mcg / m nebo tyetronem 4 mg / m nebo i / m.
 • Epidurálně podaná jediná dávka diamorfinu (2,5 mg v 10 ml fyziologického roztoku) poskytne 6 až 10 hodin analgezie. Pokud je epidurální katetr ponechán na svém místě, můžete zadat zlomek.
 • Intratekální injikovaný morfin 100 μg bez konzervačních látek poskytuje dlouhodobou analgezii (12-18 hodin). Dávky vyšší než 150 mcg jsou spojeny se zvýšením vedlejších účinků bez zvýšené analgezie. Nízká lipofilita morfinu může zvýšit riziko zpožděné respirační deprese. Epidurálně injikovaný morfin (2-3 mg) poskytuje analgezii po dobu 6-24 hodin, ale je také charakteristické svědění a zvracení se vyskytuje ve 20-40% případů.

NSAID

Velmi efektivní pro pooperační analgezii, snižte potřebu opioidů. Pokud je to možné, měli by být jmenováni pravidelně..

Klonidin

Alfa2-adrenergní agonista, klonidin, podávaný intratekálně (75-150 μg) nebo epidurálně (150-600 μg), působí presynapticky v zadních rohech míchy a případně centrálně v mozkovém kmeni a vyvolává analgezii. Možné nežádoucí účinky - sedace a hypotenze.

Retence placenty

 • Zajistěte žilní přístup pomocí kanyly 16G nebo větší.
 • Zhodnoťte celkový objem a rychlost ztráty krve, stabilitu kardiovaskulárního systému. Je obtížné přesně posoudit ztrátu krve. Při vysoké ztrátě krve je naléhavé kombinovat erytromas dárce a v případě potřeby odstranit placentu v celkové anestezii..
 • Pokud je ztráta krve menší než 1 litr a pacient je hemodynamicky stabilní, je možné použít celkovou i regionální anestézii. Obecně je výhodnější regionální anestézie, ale pokud existuje podezření na hypovolémii, je lepší ji nepoužívat..
 • Nezapomeňte na antacidovou profylaxi.
 • Pro celkovou anestezii bude vyžadována rychlá postupná indukce a intubace s manžetovou trubicí k ochraně dýchacích cest před možnou regurgitací.
 • Regionální anestezie může být dosaženo jak bolusovými injekcemi do již nainstalovaného epidurálního katétru, tak provedením spinální anestezie (například 2 ml 0,5% hyperbarického intratekálního bupivacainu). Tradičně byl sakrální blok až do Th10 považován za dostatečný, ale současné údaje ukazují, že úroveň Th7 spolehlivěji poskytuje analgezii.
 • Někdy je nutné uvolnit dělohu. V celkové anestezii lze toho dosáhnout zvýšením koncentrace halogenovaných inhalačních anestetik, v regionální anestézii je účinné iv podání 0,1 mg glyceryltrinitrátu (zředěno 1 mg v 10 ml fyziologického roztoku a podle potřeby injikujte 1 ml bolusu). U obou metod je možná přechodná hypotenze..
 • Po narození placenty se podá 10 jednotek syntokcinonu infuze syntokcinonu.
 • Na konci operace se NSAID podávají, pokud na ně nejsou kontraindikace..

Souhrnná tabulka dávkovacích režimů

Porod

 • Epidurální zaváděcí dávka - 20 ml 0,1% bupivacainu + 2 mcg / kg fentanylu
 • Epidurální infuze - 10 ml / h 0,1% bupivacainu + 2 mcg / kg fentanylu
 • Bolus - 10-20 ml 0,1% bupivacainu + 2 mcg / kg fentanylu
 • CSEA - intratekální: 1 ml 0,25% bupivacainu s 5-25 μg / ml fentanylu Epidurální: bolusy nebo infuze, jak je popsáno výše
 • EAKP - 5 ml 0,1% bupivacainu + 2 μg / ml fentanylu s blokovaným intervalem 10-15 minut

Cesarean sekce

 • Mícha - 2,5 ml 0,5% bupivakainu v 8% dextróze ("těžká") + 250 μg diamorfinu
 • Epidurální - 20 ml 2% lidokainu s 1: 200 000 adrenalinem (1 ml 1:10 000)
 • CSEA - Obvyklá spinální dávka (snižte, pokud potřebujete zpomalit vývoj bloku). Podle potřeby se epidurálně podá 5 ml 2% lidokainu

Analgézie po císařském řezu

 • Obecná anestézie - Bilaterální inguinální nervový blok na konci operace. I / O frakční morfin k dosažení pohodlí. Parenterální opioid (IM nebo AKP, je-li k dispozici)
 • Obecné nebo regionální - 100 mg diklofenaku rektálně na konci operace, později dalších 75 mg diklofenaku perorálně každých 12 hodin. Jednoduché analgetika podle potřeby (kokdamol, codidramol atd.)
 • Regionální - Epidurální diamorfin (2: 5 mg) v 10 ml fyziologického roztoku po 4 hodinách podle potřeby
Články O Neplodnosti