Hlavní Testy

Jaké léky proti bolesti mohu pít při kojení?

Téměř každá mladá matka udělá vše pro to, aby své novorozené dítě krmila nikoli umělou směsí, ale mateřským mlékem. Kojení neboli GV, jak to mnoho matek nazývá, je pro dítě v prvním roce života velmi důležité.

Kojení však má i jinou stránku: matka musí během kojení dodržovat určitou stravu a být opatrná při užívání léků. Takže daleko od všech obvyklých léků proti bolesti a nachlazení jsou přijatelné, pokud jsou užívány během kojení. Proto jsou matky často nuceny snášet těžkou bolest hlavy, kterou nelze lidovými metodami překonat a trpí nachlazením.

Existují tedy léky proti bolesti, které lze brát při kojení, jaké léky lze užívat a které nelze brát, pojďme to zjistit podrobněji..

Kojení a léky proti bolesti

Většina mladých matek raději snáší bolest do poslední doby, ale může přijít čas, kdy trpělivost skončí a bolest se stane tak nesnesitelnou, že to bude zasahovat do dítěte.

Jaká pravidla by tedy měla být brána v úvahu, abychom pochopili, zda je možné užívat léky proti bolesti a které:

 • V žádném případě „nepředepisujte“ jeden nebo druhý lék proti bolesti kojení, pouze pokud to váš přítel vypil a dítě nemělo nic. Všechny případy jsou individuální a léky proti bolesti může předepisovat pouze ošetřující lékař. Kromě toho, při pronikání léku do těla dítěte mohou být důsledky extrémně negativní;
 • i když vám lékař předepsal lék, nezapomeňte si znovu přečíst jeho pokyny;
 • nesnižujte dávku zakázaného analgetika, protože i v omezeném množství může způsobit nebezpečí pro dítě.

Neuspokojte se a neužívejte ve velkém množství lék, který lze užívat s kojením. Koneckonců, někdy existují případy, kdy lék, který nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro zdraví dítěte, může vyvolat zastavení laktace, a to i v případě krátkodobého užívání.

Nemyslete si, že ty léky, které lze brát během kojení, jsou pro dítě naprosto neškodné. Otravují jeho tělo do stejné míry, protože je stále nelze vyloučit z dětských orgánů.

V omezených dávkách a ve výjimečných případech můžete použít jeden nebo druhý způsob, ale nepřekračujte to a sledujte reakci dítěte a nepřestaňte je brát včas..

Jaké léky proti bolesti mohu vzít během kojení??

V omezených dávkách, a pouze v naléhavých případech, můžete během kojení užívat nesteroidní léky proti bolesti, které zahrnují:

Je velmi žádoucí, aby užívání těchto léků během kojení nebylo systematické, ale jednoduché, protože jejich vlastnosti týkající se účinku malých dětí na tělo byly až do konce studovány velmi špatně, takže to neriskujte.

Máte-li silné bolesti hlavy, můžete jednou vzít:

A s bolestí zubů nebo pro anestezii při léčbě zubů je použití Ultracainu nebo Lidokainu přípustné, s laktací jsou tyto léky proti bolesti považovány za nejbezpečnější pro kojící matku i dítě..

Jaké léky by neměly být užívány?

Pokud však lze všechna výše uvedená léčiva brát během kojení v rozumných mezích a v extrémních případech, pak existuje řada léků, které nelze za kojení za žádných okolností vzít. Mezi nimi:

 • Aspirin;
 • Analgin a jeho analogy;
 • Citramon.

Jde o to, že Analgin a jeho analogy mohou u dítěte způsobovat těžké alergie, a Aspirin a Citramon mají extrémně negativní vliv na vnitřní orgány dítěte, které jsou stále tak špatně vyvinuté, proč může mít v budoucnu zdravotní problémy.

Někdy může anestetikum založené na určitých účinných látkách pomoci vyrovnat se s bolestí, jejichž příjem je během laktace povolen v jiné formě. Například Ibuprofen může být užíván ve formě gelu nebo svíček a Ketanov - ve formě gelů. Tato nebo ta forma léku pomůže dosáhnout toho, aby ovlivnil bolestivý orgán, a ne celý organismus. V tomto ohledu budou rektální čípky nejbezpečnější a vytvoří dlouhodobější účinek na úlevu od bolesti..

Co dělat, pokud potřebujete přijmout účinný lék?

Někdy je situace taková, že kojící matka stále musí brát přesně lék na bolest, která je během laktace zakázána. V takových případech má rozhodnutí ve prospěch užívání drogy právo učinit pouze ošetřujícího lékaře, a nikoli externích poradců. Protože ve skutečnosti je v jiných případech žádoucí během krmení koordinovat s lékařem všechny léky, které plánujete užívat.

Pokud potřebujete vzít silný lék na bolest jednou, je lepší hrát na něj bezpečně a vyjádřit mléko, přičemž jedno z kojenců nahradíte mléčným přípravkem.

Při ošetřování zubů, pokud lékař použil k úlevě od bolesti lidokain nebo ultrakain, není nutné vylučovat mléko, protože tyto léky bývají vylučovány okamžitě.

Pokud se u matky vyskytne závažné onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu pomocí silných drog, mělo by být dítě převedeno na umělé krmení. Protože není známo, jak dlouho bude léčba trvat a jak rychle budou léky z těla odstraněny..

Pokud matka nemá chronická onemocnění nebo vážné zdravotní problémy, zpravidla nevznikne potřeba pít pilulku z hlavy příliš často a neměli byste se také nutit, abyste trpěli bolestí. Pokud se bolest hlavy nebo bolest zubů stala příliš častou, nemůžete se nacpat prášky a jít k lékaři.

Jaké léky proti bolesti mohu pít při kojení??

Ahoj milí čtenáři. Samozřejmě chápete, že při přenášení dítěte a kojení (HB) je lepší dělat bez léků, protože neexistují žádné neškodné pilulky. Pokud je však bolest nesnesitelná a otázka, jaké látky proti bolesti lze kojit, se stane hranou, je lepší mít po ruce seznam „nejméně zla“ (nejméně nebezpečných léků proti bolesti)..

Dnes o tom mluvíme. Mimochodem, nemusíte vždy pít pilulky, někdy je dost mast nebo krém, a v některých případech lze použít svíčky.

Co je předepsáno pro bolest?

Okamžitě se rozhodneme, zda jsou bezpečné tablety nebo neškodné mýty. Existují drogy, které jsou upřímně nebezpečné, a jsou relativně bezpečné. Lékař může posoudit stupeň rizika pro dítě, přínos pro matku. A pokud je výhoda vyšší, přidělí:

 • NSAID (nehormonální protizánětlivé léky).
 • antispasmodika;
 • analgetika;
 • lokální anestetika;
 • homeopatické léky;
 • léčivé byliny.

Lékař zvolí lékovou formu a farmakologickou skupinu v závislosti na místě bolesti (kde to bolí?) A intenzitě nepohodlí.

Povolené léky po porodu a císařském řezu

Dnes je porod obvykle užíván v epidurální anestézii. A jsou méně bolestivé pro moderní ženy než pro naše matky. Ale na konci působení léku se bolest vrátí.

Po císařském řezu prvního dne v nemocnici může být ženě nabídnuta analgetika s narkotickým analgetikem (Promedol)! Injekce se provádí jednou v noci, dítě je nyní pod dohledem zdravotnického personálu.

Po dobu 2–4 dnů po císařském řezu nebo během prvních 2-3 dnů po narození se silnou bolestí vám mohou být nabídnuty injekce (injekce) anestetického roztoku Ketanov nebo jeho analogů..

Ketanov je podle pokynů během laktace zakázán, proto se podává 1krát denně v noci, kdy je interval mezi krmením poměrně velký. Nebo se analgetika podávají ženě, pokud dítě není ve společném pobytu s matkou kvůli jejímu vážnému stavu.

Povolené léky na bolesti zad

Po porodu, zejména pokud jste podstoupili epidurální anestézii nebo jste měli obavy z osteochondrózy a záchvatů radikulitidy před těhotenstvím, můžeme říci, že bolesti zad v prvních měsících po těhotenství jsou zaručeny. Kojící matky bohužel nejsou chráněny před zraněním a modřinami..

K odstranění bolesti, zánětu a otoků v ohnisku se používají protizánětlivá nehormonální léčiva a homeopatie. Pro bolesti v zádech a krku, modřinách a výronech jsou schválenými NSAID léky (PM) s ibuprofenem:

 • ibuprofenová mast;
 • mast DIP náboženství;
 • Nurofen gel;
 • krém Dolgit.

Nebo se můžete pokusit zachránit pomocí homeopatických místních léků:

Při akutní bolesti se můžete obrátit na protizánětlivé tablety (Ibuprofen, Paracetamol).

Podle lékařského předpisu je někdy povoleno používat roztok Menovazinum externě ve formě mletí nebo obkladu pro HS. Jedná se o levné a poměrně účinné lokální anestetikum na bázi benzocainu a prokainu. „Zmrazuje“ bolest dobře, ale voní velmi specificky.

Pokud uvažujete o tom, který lék je bezpečný, vyplatí se podívat na bylinné a homeopatické léky. Homeopatie a byliny jsou pomalejší, účinek je patrný nejdříve o týden později, ale pro bezpečnost jsou tyto prostředky na prvním místě.

Schválené léky na bolest hlavy

Bolesti hlavy s hepatitidou B mohou být způsobeny atmosférickými jevy, syndromem PMS (ano, vaše období mohou začít i během laktace). Kojící matky mohou být narušeny migrénou nebo klastrovou bolestí hlavy, u nichž nelze vyloučit léky..

Pro bolest během menstruace může lékař předepsat antispasmodika v tabletách nebo injekcích:

 • Nosh-pu (toto léčivo je výhodné);
 • Drotaverine;
 • Papaverine.

Antispasmodika nepatří mezi léky proti bolesti. Tyto léky eliminují příčinu bolesti - křeče. Jsou předepisovány na bolesti spastické povahy: bolesti hlavy, břicha (v břiše), svalů.

Vzhledem k tomu, že tyto léky neprošly nezbytnými předklinickými a klinickými zkouškami, nedoporučují se užívat s hepatitidou B. Pokuste se nezařazovat se do sebe, ale přesto se poraďte se svým lékařem. Možná navrhne jiné řešení..

U migrén, bolestí hlavy spojených s virovými a bakteriálními infekcemi jsou NSAID s antipyretickým a analgetickým účinkem považovány za léčivo volby:

 1. Ibuprofen (Nurofen, Ivalgin, Adwin nebo Ibuprex).
 2. Paracetamol (Panadol, Streamol).

Lék ve formě svíček nebo ve formě tablet pomáhá dobře.

Povolené léky na bolest zubů

Pomocí zubů můžete pít Panadol nebo Nurofen, ale účinnost těchto léků je nízká. Je lepší vyhledat léčbu u zubaře. Lokálně můžete používat léky předepsané pediatrem pro kojence.

 • Calgel (droga založená na lidokainu);
 • Kamistad Baby nebo Kamistad (drogy s lidokainem);
 • Dentol Baby (lék s benzokainem);
 • Dantinorm-Baby (bylinný přípravek s heřmánkem a břečťanem);
 • Cholisal (cholín salicylát + cetalkonium chlorid);
 • Babident (droga s benzokainem);
 • Dentitox-Gel N (látka s heřmánkem a lidokainem jako aktivními složkami).

Měli byste však vědět, že při akutní bolesti zubů jsou tyto léky neúčinné a zmírňují nepohodlí po dobu 30 minut až 2 hodin..

Zakázané opravné prostředky pro HB

Pokud je bolest nesnesitelná a vy jste nuceni pít léky k zastavení syndromu, musíte dítě dočasně odstavit. Během laktace není povoleno užívat:

 1. Přípravky obsahující salicyláty, především nejoblíbenější tablety: Aspirin, Citramon.
 2. Léky obsahující metamizol sodný (Analgin, Tempalgin, Spazmalgon, Ronalgin, Baralgin, Dipiron). Tyto léky jsou předepisovány pouze v případě, že neexistuje jiná alternativa..
 3. Opioidní analgetika (Tramadol, Promedol). Jedna dávka léčiva nevyžaduje zrušení HB. Je předepsáno, pokud neexistuje žádná alternativa a s mimořádnou opatrností.
 4. Prostředky obsahující ketoprofen: ve skutečnosti Keprofen, Catonal, Flamax Forte.
 5. Léky s účinnou látkou Ketarolak: ve skutečnosti Ketarolak, Ketanov, Ketorol, Adolor, Ketofril).
 6. Přípravky obsahující diclofenac (v tabletách je Bioran, Diclofenac, Voltaren, Ortofen, Diklak), ve formě pro topické použití (Voltaren-emulgel, Diklak-Lipogel). Tato látka, i když používáte krém nebo mast, se nachází v mléce. Proto je lepší odložit tyto léky na dobu trvání hepatitidy B..
 7. Přípravky obsahující nemisulid (Nise, Nimesil, Nimulide).

V návodu k použití těchto prostředků je kojení uvedeno jako kontraindikace. V případě potřeby se však lékaři od pokynů liší a předepisují tyto prostředky podle svého uvážení.

V tomto se s vámi rozloučíme a chceme vám dát 3 krátké tipy a užitečné, pokud užíváte léky proti bolesti:

 1. Vyberte nejbezpečnější prostředky.
 2. Pijte je v minimálních jednotlivých dávkách.
 3. Užívejte léky ihned po krmení.

Tento článek můžete sdílet prostřednictvím sociálních sítí. Těšíme se na vaši další návštěvu a návštěvu vašich přátel.

Léky proti kojení

Bolest při menstruaci, traumatu, migréně, extrakci zubu - tyto a další situace vyžadují pomoc, ale kojící žena má omezený výběr léčiv. Proto lékař stojí před úkolem pomáhat matce a nepoškozovat dítě. To neznamená, že bolest musí vydržet! Chápeme, jaké drogy lze v tomto článku užívat.

Podmínky použití

Například Dr. Komarovsky doporučuje vyhnout se používání léků proti bolesti pro kojení nebo těhotenství, protože některá léčiva jednoduše neprošla řádnými klinickými studiemi. Pokud však žena nemůže vydržet těžkou bolest, nestojí za to čekat, až projde sama, nebo použije pochybné lidové metody. Zde je několik pravidel, která vám pomohou rychle vyřešit tento problém a nepoškodí vás a vaše dítě:

 • Je důležité pochopit: léky proti bolesti zmírňují příznaky, neléčí však samotnou nemoc. Proto se s bolestí nepohodlí doporučuje konzultovat s lékařem, najít příčinu nepříjemných pocitů a odstranit ji. Takže, s bolestí zubů, navštivte zubaře, pokud "střílí" u ucha - ORL lékaře. Pokud není odstraněna kořenová příčina, bolest se objeví znovu a znovu, což vyžaduje další léky..
 • Dokonce i s lékem předepsaným lékařem zkontrolujte anotaci nebo spíše část „Použití během těhotenství a během kojení“. Nejsou žádné zákazy - berte a při doporučeném dávkování. Ale! Kvantitativní přenos léků do mateřského mléka byl studován pouze u několika léků. Proto ve většině případů uvidíte, že během těhotenství a kojení nebyl lék zkoumán nebo že těhotenství a kojení jsou kontraindikací k použití (právě kvůli nedostatečnému výzkumu v této skupině)..
  Některé matky se snaží snížit poškození drog snížením dávky. Nedoporučuje se to, očekávaný efekt se nestane (zvláště pokud mluvíme o prostředcích, které jsou přijatelné pro kojení!).
 • Podívejte se do pokynů pro důležitý ukazatel pro nás - období eliminace drogy. Zpravidla je to stejné pro krevní plazmu a mateřské mléko. Můžete tedy spočítat dobu, kdy droga opustí vaše tělo. Analgetika pronikají současně krví a mateřským mlékem: trvá to jen půl hodiny, maximální koncentrace nastává za 1-1,5 hodiny. A zobrazuje se déle - až 2-7. Například poločas paracetamolu je asi 3 a kyselina acetylsalicylová - až 7.

To je důležité!

Ideálním okamžikem pro nápravu je tedy po večerním krmení. Kojenci, dokonce i novorozenci, v této době spí 3-4 hodiny, během této doby se léku nejen podaří odstranit bolest v matce, ale také se vyloučí z jejího těla, včetně mléka.

Zubní ošetření

Některé mladé matky se bojí o stomatologické ošetření, protože někde čtou, že anestézie může nepříznivě ovlivnit kvalitu mateřského mléka. Ve skutečnosti tomu tak není: lékař podá lokální injekci, která má krátkodobý účinek a je rychle vylučována z těla, takže nepoškodí zdraví dítěte? Jak je uvedeno v online deníku Doctor Zubov. Během laktace je tedy možné a nutné ošetřovat zuby anestézií. Je lepší si předem ujasnit, který lék vám bude podán, a zároveň informovat zubaře o kojení. V tomto případě lékař vybere optimální lék, který nejen dokonale anestetizuje během zubního ošetření, ale bude také co nejrychleji vyloučen..

Seznam schválených léků

Nyní může žena vyhledat pomoc na internetu: stačí zadat do vyhledávače příslušný název léku a několik stránek vám řekne, zda je povoleno užívat jej během těhotenství nebo kojení. Například existuje univerzální e-laktační adresář. Pokud mluvíme o lécích proti bolesti, které se obvykle používají pro těžké bolesti hlavy a bolesti zubů, jakož i během extrémně bolestivých období, je zde kompletní seznam tablet, které můžete pít, a také intramuskulární, externí a rektální látky:

 • Přípravky obsahující paracetamol snižují teplotu a bolest a také přispívají k poklesu zánětlivých procesů. Hlavní část těla opouští několik hodin po požití.
 • Léky na bázi ibuprofenu pracují s bolestmi zubů, nepohodlí v kloubech a svalech. Svíčky a tablety snižují teplotu a pomáhají vyrovnat se s příznaky SARS. Při užívání drog se méně než jedno procento účinné látky dostane do mléka - to je pro dítě zcela bezpečné.
 • Z antispasmodik, tj. Léků, které uvolňují hladké svalstvo a uvolňují křeče, je kojení povoleno no-shpa. Lék eliminuje nepříjemné pocity ve střevech, může být použit ke křečím v žaludku nebo ledvinové kolice.
 • Pokud kojící matka potřebuje k léčbě zubního kazu nebo k odstranění zubu, lze k anestezii těchto procesů použít injekce ultracainu nebo lidokainu. Rychle poskytují analgetický účinek a poté jsou stejně rychle vylučovány z těla..
 • U syndromu zvláště silné bolesti je povolen Ketorol (známý také jako Ketanov a Ketalgin). Toto nesteroidní protizánětlivé léčivo rychle poskytuje analgetický účinek. Používá se při migrénách a menstruační bolesti. Dvě hodiny po požití přechází do mateřského mléka, ale jeho koncentrace je tak nízká, že i američtí a evropští lékaři umožňují ketorolu přijímat kojícími matkami..
 • Diclofenac. Pokud se bolest objevila v důsledku modřin, podvrtnutí nebo jiného „sportovního“ zranění, lékaři doporučují použití speciálních protizánětlivých léků proti bolesti. Látka neovlivňuje kvalitu a množství mléka, rychle se vylučuje z těla. Diklofenak je kontraindikován u lidí s vysokým krevním tlakem nebo peptickým vředem.

Zakázané léky

Všechny tyto prášky jsou téměř ve vaší lékovce. Ženy, které kojí, jsou však přísně zakázány. Tento seznam obsahuje:

 • Analgin. Ve většině zemí je užívání této drogy v zásadě zakázáno (nejen u kojících žen), protože obsahuje látku, která vyvolává rozvoj agranulocytózy. Při přechodu do mateřského mléka ovlivňuje činnost ledvin a oběhového systému dítěte. Analgin je součástí Baralgin, Tempalgin, Spazmalgon, Pentalgin, Spazgan. Je schválen pro použití pouze v nejextrémnějších případech, při vysokých teplotách, které nejsou zaměňovány jinými drogami. Poté se podá intramuskulární injekce analginu s difenhydraminem a papaverinem. Radikální metody však může předepsat pouze lékař.!
 • Nimesil (Nise, Nimid a další nimesulidové léky). Má téměř okamžitý analgetický účinek. Vzhledem k nedostatečnému počtu klinických studií je však zakázáno těhotným a kojícím ženám, jakož i dětem mladším 12 let..
 • Kyselina acetylsalicylová (aspirin a citramon). Negativně ovlivňuje činnost gastrointestinálního traktu dítěte, přispívá k narušení ledvin a systému krvetvorby.

To je důležité!

Jak vidíte, existuje mnohem více povolených drog než nelegálních. Nestojí tedy za to trpět bolestí, nebojí se ublížit dítěti jednou analgetickou pilulkou nebo injekcí. Samozřejmě nemusíte zneužívat ani drogy: s bolestí zubů musíte navštívit zubního lékaře, se stálými bolestmi hlavy potřebujete neurologa, aby zjistili jejich příčinu a našli způsob, jak účinně léčit.

Léky proti bolesti pro kojení. Mohu si vzít?

Mladé matky si často stěžují, že s příchodem dítěte se jejich život změnil v neustálé bolesti hlavy. Když tato věta nezíská obrazný, ale doslovný význam, musí se rozhodnout: pít anestetikum nebo odvážně snášet bolestivé pocity. První možnost je nebezpečná pro drobky, protože účinná látka léčiva ji může poškodit. Utrpení a utrpení také není možné, protože dítě vyžaduje stálou pozornost a plné nasazení.

Příčiny bolesti

Tělo mladé matky jde dlouhou cestou v zotavování z těhotenství a porodu. Krmení také vyžaduje značné množství energie. Pokud se matka o dítě postará bez asistence, zažívá neustálé přetížení. Není divu, že za takových podmínek je práce mnoha tělesných systémů narušena..

Neustálý nedostatek spánku, stresu, pobyt v dusné místnosti, dehydratace - to jsou hlavní faktory způsobující bolesti hlavy. Komplikace po porodu, přetížení, hormonální změny mohou vést ke svalovým křečím. Nosit dítě v náručí klade důraz na klouby a páteř, což může způsobit zhoršení osteochondrózy. Ztráty se také zhoršují v důsledku ztráty minerálů.

Následující stavy mohou vyvolat různé typy bolesti:

 • Nachlazení, chřipka, SARS;
 • Zvýšení nebo snížení tlaku;
 • Poruchy kardiovaskulárního systému;
 • Zácpa
 • Migréna.

Nemoci ovlivňují nejen blaho matky, ale také snižují účinnost péče o dítě. Někteří vylučují dítě z hrudníku, aby dostali potřebnou terapii. Náhlé odmítnutí krmení negativně ovlivňuje matku i dítě. Většina odborníků souhlasí s tím, že v případě potřeby je možné za určitých podmínek brát léky kojící ženě.

Videa kojících léků proti bolesti

Důsledky užívání léků pro dítě

Než se dostane do mléka, prvky léku překonají mnoho překážek. Lví podíl na nich zůstává v žaludku, střevech a krvi matky. Čím více času uplyne od okamžiku, kdy se přípravek užije, tím nižší je koncentrace škodlivých látek. Ale i tento malý zlomek toxických složek může dítěti ublížit, zejména pokud má méně než měsíc.

Seznam možných porušení ve stavu dítěte po užívání léků je rozsáhlý - jedná se o poruchy zažívacího traktu, centrální nervový systém, alergické reakce a mnoho dalšího. Seznam zakázaných nebo nedoporučených léků pro kojící matku obsahuje více než 400 různých drog. Proto by žena, která bude užívat lék bez lékařského předpisu, měla myslet na všechna možná rizika. Pokud tento lék představuje riziko pro dítě, znamená to, že kojení by mělo být dokončeno..

Nejnebezpečnější léky proti bolesti pro kojící matku

Většina inzertů obsahuje informace, že se lék nedoporučuje kojit kvůli malé znalosti jeho účinku na tělo novorozence. To je způsobeno tím, že nikdo ve své mysli nepřipustí experimenty s dětmi. Jsou však i ti, jejichž újmu prokazují hořké lékařské statistiky..

Drogy považované za „neškodné“ mohou ublížit dítěti. I nejmenší dávky corvalolu a valocordinu mohou způsobit, že zpomalí jeho srdeční frekvenci, křečové záchvaty, hormonální selhání. Během kojení byste se měli vyvarovat užívání aspirinu a jeho přípravků, které mnozí považují za naprosto bezpečné. Ve velkých dávkách mohou u dítěte vyvolat mozkový edém, zhoršenou funkci jater.

Během laktace nemůžete vzít mnoho populárních analgetik. Metamizol sodný přechází do mléka téměř bez překážek. Pentalgin a sedalgin jsou také zakázány. Cofetamin, lék na léčbu migrény, je přísně zakázán, protože obsahuje kodein, který potlačuje dýchání u kojenců..

Jedovaté léky proti bolesti obsahující alkaloidy - Promedol, Tramadol a jejich analogy jsou pro kojence jedovaté. Ne každý ví, že obsahuje nebezpečnou drogu. Totéž platí pro přípravky, které obsahují alkaloidy rostlinného původu, vyrobené z bělené, dopingové, belladonové, které se berou pro bolest břicha nebo jako prášky na spaní..

Některé látky, které jsou bezpečné pro dítě, ale mohou snížit množství mléka, například obsahující ergotamin, předepsané pro migrénu.

Povolené kojení

Během laktace jsou relativně bezpečné léky, které se používají k léčbě dětí. Například s bolestmi hlavy a zubů jsou povoleny léky na bázi ibuprofenu. V minimálním množství přechází do mléka. Dalším schváleným lékem je paracetamol, schválený pro léčbu dětí od 6 měsíců.

V případě bolesti zubů musíte před léčbou lékaře upozornit na svůj stav kojící matky. Zvedne bezpečný lék. Předtím, než půjdete k zubaři, můžete omezit nepohodlí u dětí Dentinox nebo Kamistad.

Papaverin je považován za relativně neškodný lék během kojení svalovými křečemi. Mnoho nedoporučuje populární No-shpa kvůli možným rizikům, ale někteří věří, že je možná jedna dávka.

Důležité! Aby se snížilo riziko, že se lék dostane do těla dítěte, je nutné před užitím léku krmit dítě a mléko vyjádřit. Můžete tedy vyhrát od tří do šesti hodin, během nichž klesá koncentrace látek v krvi.

Co dělat, když během kojení zaznamenáte bolest?

Nejprve se musíte pokusit zjistit, co způsobilo nepříjemné pocity: ostré zvuky nebo pachy, nedostatek spánku, vzpírání, exacerbace chronických onemocnění. To vše by mělo být hlášeno odborníkovi během konzultace. První příznaky bolesti hlavy mohou být způsobeny dehydratací, přepracováním, pobytem v dusné místnosti. Proto, abyste si pomohli sami, musíte nejprve vypít sklenici čisté vody, ventilovat místnost a relaxovat v tichu.

Atypická povaha bolesti a kombinace několika příznaků by měla upozornit.

Důležité! S ostrou bolestí hlavy nebo pocity doprovázené zvracením, horečkou, zrakovým postižením nemůžete sami léčit. Je třeba zavolat posádku sanitky.

Bezpečné techniky pro úlevu od bolesti při kojení

Ruční terapie nebo akupunktura je dobrý způsob, jak eliminovat bolest ve svalech a kloubech, stejně jako bolesti hlavy. Minimální množství škodlivých látek se nachází v homeopatických lécích. Tyto nástroje mají pouze jednu nevýhodu: není snadné najít dobrého odborníka.

Esenciální oleje jsou účinným lékem na bolesti hlavy. Lze je použít ve formě obkladů, vtírat do whisky, přidávat do koupele nebo jen vdechovat vůni. Během kojení se obvykle doporučuje levandulový olej. Měl by být používán opatrně, kvůli možnému riziku alergických reakcí..

Masáž hlavy a límce, kontrastní sprcha, dechová cvičení pomohou zmírnit bolesti hlavy. Tradiční lidový lék - černý nebo zelený čaj bez cukru, heřmánkový nálev.

Babiččina recept. Kruhový obvaz na čele a šíji namočený v teplém 10% solném roztoku pomáhá některým..

Prevence

Nezdravá strava, poruchy spánku, káva a kouření mohou způsobovat bolesti hlavy. Je třeba se vyvarovat uzenin a uzeného masa obsahujícího škodlivé látky, které narušují metabolismus ve vodě..

Pravděpodobnost bolesti můžete snížit tím, že se vyhnete situacím, které vyvolávají zhoršení chronických onemocnění. Pokud je bolest hlavy způsobena poklesem hladiny cukru v krvi, musíte jíst včas a správně. Lidé trpící záchvaty vysokého nebo nízkého krevního tlaku se doporučuje vyhýbat se stresu, omezovat příjem soli, častěji se pohybovat a trávit více času venku..

Závěr

Je to skromné, ale pokud se útoky opakují pravidelně, je nutné, aby se neléčeli sami, ale aby šli k lékaři. Pokud není možné nechat dítě s někým blízkým, můžete zavolat místního terapeuta nebo placeného specialistu doma.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Jaké léky proti bolesti lze brát při kojení?

Období kojení je pro matku obtížným a turbulentním obdobím. Kromě naléhavých obav o správné krmení dítěte se mladý rodič nepochybně zajímá: co dělat, když má bolesti zubů, bolesti hlavy nebo něco podobného. Koneckonců, přijaté léky nevyhnutelně skončí v mateřském mléce? A jaký druh léků proti bolesti pro kojení může být dáno dítěti, aby ulevilo od bolesti?

Pospěšujeme si to objasnit - ne všechny léky proti bolesti pro maminku a dítě jsou zakázány i během tohoto rozhodujícího období. Je však třeba si uvědomit, že jakýkoli lék proti bolesti, stejně jako ostatní léky, je opatřen jasnými pokyny pro užívání tohoto léku, s uvedením dávky, frekvence a harmonogramu. A tato informace by měla být určitě studována..

Neexistuje však úplný zákaz léků proti bolesti, protože tolerování bolesti pro matku je špatné, protože její fyziologický stav, psychologický tón a nálada budou mít na dítě jistě vliv. V důsledku toho je přípustné odstranit bolesti léky - je však důležité pochopit, které léky rychle a kvalitativně odstraní bolest a nezpůsobí žádné poškození dítěte a neovlivní produkci a vlastnosti mateřského mléka..

Na poznámku. V období laktace není matce zakázáno zmírňovat bolesti speciálními analgetiky pro děti, jako jsou Nurofen a Panadol, v přísně kořenitých množstvích. Tyto léky jsou určeny pro kojence, navíc jsou často v lékárničce jakéhokoli domova.

Obecně je třeba poznamenat, že při výběru anestetika pro kojící matku by člověk neměl dávat přednost kombinaci léků, ale léku s jednou analgetickou látkou. Pomůže to předcházet alergiím a nežádoucím vedlejším účinkům..

K odstranění bolesti existují 2 kategorie léků:

- analgetika (během krmení jsou povolena pouze nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID)). Jedná se o léky proti bolesti, antipyretické a protizánětlivé účinky. Mírný příjem během kojení je povolen (ale ne dříve než 3 hodiny před krmením dítěte).

- antispasmodika - léky, které odstraňují křeče hladkého svalstva a rozšiřují krevní cévy. Odstraňte žaludky, bolesti hlavy a menstruační křeče.

Jaký druh léků proti bolesti může matka brát při kojení?

Významné vyznamenání léčivých léků proti bolesti není povoleno matce brát, zatímco krmí své dítě. Tyto léky se zjevně nacházejí v mateřském mléku a v trávicím systému dítěte - což může být nebezpečné.

Tabulka: Tyto léky proti bolesti jsou povoleny při kojení.

názevefektKontraindikace
"Paracetamol"Analgetikum
Antipyretikum
Mírné protizánětlivé
Přecitlivělost na lék
IbuprofenAnalgetikum
Antipyretikum
Protizánětlivé
Nemoci žaludku, jater a ledvin, nesnášenlivost složek léčiva
KetoprofenAnalgetikum
Antipyretikum
Protizánětlivé
Nemoci žaludku, astma, špatná koagulace krve
KetoropAnalgetikum
Mírný antipyretikum
Protizánětlivé
Bronchospasmus, gastrointestinální choroby, selhání ledvin
KetonalAnalgetikum
Antipyretikum
Protizánětlivé
Gastrointestinální choroby, špatná koagulace krve
DiclofenacAnalgetikum
Protizánětlivé
Žaludeční / střevní vředy
"Papaverine"AntispasmodickéGlaukom, závažné selhání jater

Jaké léky proti bolesti mohu dát svému dítěti kojení??

Tělo dítěte je stále v rané fázi vývoje, takže je extrémně zranitelné. A pokud jeden nebo druhý lék pro dospělého může způsobit jen malé nepohodlí, pak stejná látka může někdy způsobit nenapravitelné poškození zdraví dítěte. Možné poruchy trávení, otrava těla, zpomalení vývoje dítěte.

Obtížnost spočívá v tom, že dítě stále nemůže mluvit o svém zdraví. A vyděšená matka se může pokusit uklidnit plačící dítě u inzerovaných léků proti bolesti, které prodávají v lékárně bez lékařského předpisu. To je vážná chyba. Když nerozumíme příčině bolesti, nelze je odstranit. A tímto způsobem můžete zhoršit nemoc dítěte. A teprve poté, co jasně zjistí, co se děje s dítětem, bychom mu měli dát lék, ale předtím je naprosto nezbytné konzultovat lékaře.

Bolest dítěte je obvykle způsobena následujícími důvody:

- řezané mléčné zuby;

- novorozenci často trpí kolickou, nadměrnou tvorbou plynu.

Pro kojence medicína předepisuje léky proti bolesti na bázi paracetamolu, ibuprofenu a nimesulidu. Novorozenci se podávají rektální čípky, sirupy a suspenze jsou přijatelné od 6 měsíců věku. Lékaři doporučují v takových případech používat efferalgan, cefecon, panadol v dávce 10 mg léku na kilogram hmotnosti dítěte.

- od 3 měsíců věku se ukázalo, že kojenci používají paracetamol ve formě čípků, pojďme to také ve formě sirupu. Tablety pro děti do 2 let se nedoporučují;

- Pro děti od 3 do 9 měsíců jsou předepsány svíčky nebo sirup Nurofen 60 g třikrát denně.

V žádném případě se nedoporučuje dát dítěti analgin. Výjimkou mohou být pouze případy náhlého zranění a absence jiných léků ke zmírnění bolesti..

Kojenci jsou navíc kontraindikováni v:

Jak odstranit bolest bez drog pro matku a dítě?

Důvodů může být mnoho - zuby, žaludeční kolika a mnohem více jsou řezány. V některých případech lze k uvolnění nepohodlí použít vhodný přístup. Ale měli byste vždy jasně pochopit, co způsobuje bolest, aby se to nezhoršovalo.

Například z křečí žaludku pomáhá masírovat bříško kruhovými hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček.

Pokud se dítě bojí zubů, může vám pomoci masáž dásní. Lze jej vyrobit pomocí speciálních silikonových zubních kartáčků pro kojence a čistých prstů. Můžete také použít odvar heřmánku - čistý bavlněný ručník se navlhčí a tento ručník se dá dítěti žvýkat, předem ochlazený, aby se nezhoršilo onemocnění dásní..

Obecným doporučením k tomuto přezkumu je závěr: zachování a posílení zdraví dítěte je možné pouze pod dohledem profesionálního pediatra. Jakékoli léky a jiné metody je možné používat pouze se souhlasem pediatra a přísně podle pokynů.

autorka: Maria G. Solomonova,

Klinický farmakolog, Ph.D..

Líbil se vám článek? Stačí kliknout na tlačítka sociálních médií a sdílet je se svými přáteli!

Léky proti bolesti pro kojící matku: které jsou možné a které nikoli

Po celou dobu těhotenství se nastávající matka snaží chránit své zdraví, pečuje o správnou výživu, vřele se obléká, aby v žádném případě nezachytila ​​nachlazení a nepoškozila dítě. Problémy však zpravidla nepocházejí z místa, kde očekávaly - každá máma může mít bolesti zubů nebo hlavy, nějaký druh traumatu nebo svalové námahy a pravidelné bolesti u žen nejsou výjimkou. Lidové léky v takových případech nepomáhají, k záchraně dochází častěji rychle působící léky, které zmírňují akutní bolest. Ale jak být mladá matka s kojením, jaké léky proti bolesti mohu pít?

Léky proti bolesti pro laktaci

Seznam moderních léků je tak velký, že mezi mnoha léky najdete schválené léky proti bolesti pro kojící ženy. Většinu těchto léčivých přípravků lze vypít pouze jednou nebo jen několikrát, aby se snížilo vaše zdravotní riziko. Nejoblíbenější prostředky jsou:

 • Nurofen - vyrovná se projevům bolesti hlavy a akutní bolesti zubů, může také zmírnit bolest ve svalech a kloubech. Její účinná látka - ibuprofen - lze užít s GV, procento látky vstupující do těla dítěte s mateřským mlékem je minimální a bezpečné pro kojence;
 • Diklofenak je přijatelný lék pro kojení, matky by měly být opatrně užívány s vředem a trpící vysokým krevním tlakem. Bezpečně zvažte až 3krát do 24 hodin;
 • Paracetamol je nejoptimálnějším lékem kojení, ale je zaměřen především na léčbu nachlazení, než například uspokojení bolesti zubů. Rychle pomáhá vyrovnat se s teplem a teplotou při nachlazení a chřipce, je bezpečný pro zdraví kojící matky a dítěte a po 4 hodinách po podání je zcela vylučován.
 • But-shpa je oblíbený univerzální lék, téměř každá hospodyňka ho má v lékárničce. Dobře se hodí pro zmírnění křečí v případě bolesti žaludku nebo menstruační bolesti. Jednorázové použití neublíží dítěti, ale mamce rychle pomůže vyrovnat se s bolestí;
 • Lidokain a Ultracaine - nejlépe pomohou zmírnit bolesti zubů, použití pro lokální anestézii s krátkým účinkem, díky čemuž jsou tyto léky proti bolesti bezpečné pro kojení.

Jakou formu drogy si vybrat

Kromě různých typů léčiv mohou mít léky proti bolesti také jinou formu uvolňování. A pokud například Diclofenac v tabletách lze během kojení pít, je jeho použití s ​​bolestí kloubů, ale ve formě masti, mimořádně nebezpečné. Předpokládá se, že tablety v tradiční formě postupně mizí, čímž se uvolňují moderní pilulky s tekutým složením, které okamžitě vstoupí do ohniska bolesti. Proto v lékárnách často slyšíte otázku - jakou formu léku si vybrat, která bude pro bolest účinnější? Lékárníci nemají jednoznačnou odpověď (příklad s Diclofenacem), před zakoupením anestetika je nutné objasnit, proč bude použit. Bolest zad lze po porodu zmírnit mastmi Dolobene a gel Troxevasin zmírňuje křečové žíly a bolesti nohou. Avšak použití stejných prostředků, například pro ošetření stehu po nedávném řezu císařským řezem, je nežádoucí. Také při lokální anestezii při léčbě bolesti zubů - tekutá ampulka může být aplikována na nemocný zub, ale není nutné ji používat uvnitř. Ve všem, co potřebujete znát opatření a pečlivě poslouchat rady odborníků.

Analgetika zakázaná pro kojící ženy

Když už mluvíme o velkém počtu povolených léků proti bolesti pro GV, určitě stojí za to říci o lécích, které jsou během laktace zakázány. Nejprve to je Analgin a jeho mnoho analogů. Složky, které pronikají do těla dítěte mateřským mlékem, mohou vyvolat alergické reakce a způsobit vážnější poškození a nepříznivě ovlivnit činnost orgánů dítěte. Hlavní zakázanou látkou, která je součástí těchto léků, je sodná sůl metamizolu, která se kromě Analginu nachází v lécích, jako jsou:

Kodein a kofein navíc nejsou v těchto přípravcích vyloučeny, což také způsobuje negativní reakce u matek a kojenců - od poklesu produkce mléka u kojící ženy až po narušení fungování nervového systému u dítěte.

Způsob použití léků proti bolesti

Nemyslete si, že jedno použití anestetika může vyléčit již existující onemocnění. Používání těchto léků pomůže pouze zmírnit fyzický stav, ale příčina bolesti zůstane stejná, takže než začnete užívat lék proti bolesti, měli byste zjistit, jak je správně používat. Základní tipy jsou jednoduché:

 • je nutné zjistit důvod - zub, hlavu nebo žaludek, navštívit příslušného lékaře, aby předepsal léčbu a správné léky;
 • vezměte pouze doporučené prostředky - podrobná anotace k léku musí obsahovat frázi, která je povolena během těhotenství a laktace, nebo že v tomto období neexistují kontraindikace pro použití. Rovněž stojí za to užívat cílená léčiva - nepijte žádné léky proti bolesti na bolest svalů, ale používejte speciální masti;
 • během kojení je lepší zvolit léky pro jedno použití;
 • používat lék pouze v doporučeném množství - není správné samostatně snižovat dávku, aby se chránilo dítě, bolest z toho nemusí ustupovat a dítě bude stále dostávat částice léku;
 • dodržovat nezbytný poločas léku - je lepší užít lék po jídle a před spaním, takže složky léku budou mít čas se asimilovat a zbavit se těla včas.

Během kojení si nemůžete nechat všechno jít samo od sebe nebo jednat v poslední chvíli. I ve stadiu těhotenství stojí za to konzultovat se svým lékařem o povolených lécích a lécích proti bolesti. Takové léky musí být po ruce s kojící matkou. Neměli byste tolerovat bolest - to samo o sobě je už pro matku stresem a není třeba, pokud existují léky, které jsou povoleny při kojení..

Jaký druh léků proti bolesti mohu kojit??

Narození dítěte je dlouho očekávaná událost. Rodiče zažívají nebývalý nárůst teplých pocitů. Kojení je nutností pro mladou matku. Kojení je často vážnou překážkou, když žena potřebuje během laktace užívat léky proti bolesti.

Léky přijatelné pro kojení

Dítě dostává výživné látky s mateřským mlékem. Kojící matky musí pečlivě vybrat dietu, vyhýbat se používání produktů obsahujících alkohol, kouřit. Obzvláště alarmující je užívání léků během laktace.

Přehled léků proti bolesti pro laktaci

Léky proti bolesti pro kojící matky jsou vybírány na základě léků schválených pro novorozence. Je proto přípustné, aby ženy užívaly přípravek Ibuprofen, Cefecone, používaný k léčbě malých dětí.

Bolest zubů během těhotenství a kojení je odstraněna tabletami Ketorolac, Dexalgin.

V případě potřeby lze tyto prostředky použít po konzultaci s lékařem..

Anestetické masti

Kromě tabletových forem se při laktaci hojně používají léky proti bolesti. Léky poskytují bezpečnost a účinnost. Pohodlné díky možnosti místní aplikace. Poškození dítěte je co nejvíce vyloučeno. Uvádíme účinné prostředky:

Svíčky

Zdraví po porodu je znatelně ovlivněno. Nově vyrobené matky jsou často postiženy hemoroidy. K laktaci musím použít léky proti bolesti. Účinná látka léčiva se může absorbovat krví, šířit se v krevním řečišti a hromadit mléko. Před použitím tohoto léčiva je nutné získat radu lékaře. Zdravotníci doporučují řešení křehkého problému:

Tyto léky obsahují minimální koncentrace škodlivých látek, které mohou dítě poškodit.

Povolené prostředky

Kojící matky se vyhýbají užívání drog. Nelze však tolerovat patologické projevy. Vyvolávající bolestivé pocity vyžadují použití léků proti bolesti. Zdravotničtí pracovníci umožňují použití léků kojení po konzultaci s lékařem.

Tablety

Účinnými léky proti bolesti pro laktaci jsou tablety. Pozorováním dávkování lze zabránit nebezpečí. V závislosti na charakteru bolestivých příznaků jsou kojícím ženám předepsány:

Používání léčiv během kojení bude muset být minimalizováno. Použití schválených léků proti bolesti je však užitečné pro mladou matku, a proto pro dítě.

Je dost obtížné vybrat si lék vhodný pro nemocnou kojící ženu. Zdravotníci zdůrazňují některé bezpečné léky proti bolesti pro laktaci. Podívejme se podrobněji na povolené léky

Paracetamol

Anestetika bez toxických látek, nehormonální. Účinně eliminuje průběh zánětlivých procesů, snižuje tělesnou teplotu a zabraňuje vzniku zánětu. Lék je vylučován tělními buňkami během čtyř hodin. Mléko se hromadí až o jedno procento. Absolutně bezpečné pro laktaci.

Odstraňuje bolestivé příznaky:

 • horečka;
 • bolestivá bolest různého původu (bolesti hlavy, bolesti zubů, vývoj s poraněním);
 • zvýšená únava;
 • svalová slabost.

Působení drogy začíná po dvaceti minutách. Navzdory bezpečnosti léku proti bolesti během kojení bude vyžadováno doporučení lékaře.

Ibuprofen

Laboratorní studie léku potvrzují bezpečnost léků proti bolesti během laktace. Ibuprofen obsahuje sloučeninu kyseliny propionové, která poskytuje prospěšný terapeutický účinek. Další výhodou je akce, která zvyšuje imunitu. Lék se uvolňuje ve formě tablet, sirupů, mastí, suspenzí.

Je schopen eliminovat patologické projevy:

 • ORL onemocnění;
 • bolesti zad, hlavy, zubů;
 • bolest kloubů
 • problematické cyklické krvácení;
 • neuralgická onemocnění.

Existuje několik kontraindikací:

 • ulcerativní, zánětlivá onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • nízký počet destiček;
 • kardiovaskulární patologie;
 • individuální nesnášenlivost;
 • narušení jater, ledviny.

Přítomnost zvažovaných faktorů vyžaduje nahrazení produktu analogem. Ibuprofen může být užíván, dávkování určuje poskytovatel zdravotní péče..

Ketanov

Silný analgetikum bez opiátů. Nástroj zmírňuje bolest po dvaceti minutách. Zdravotničtí pracovníci umožňují použití během kojení. Pozitivní stránkou je nedostatek inhibice mozkové kůry. Terapeutického účinku je dosaženo blokováním syntézy sloučenin, které podporují rozvoj bolesti.

Ketanov by měl být užíván opatrně, podle lékařského předpisu. Možné vedlejší účinky:

 • potíže s dýcháním
 • pomalost;
 • nevolný pocit;
 • snížení srdeční frekvence;
 • rozdíly v krevním tlaku.

Diclofenac

Anestetika je bezpečná pro kojení, k dispozici ve formě tablet, injekcí, čípků, mastí. Zmírňuje bolest způsobenou poruchami pohybového aparátu:

 • revmatismus;
 • bederní bolest
 • osteochondróza;
 • ischias;
 • artritida, artróza;
 • zranění, modřiny.

Dávka předepsaná ošetřujícím lékařem pomůže zabránit nepříznivým účinkům..

Zakázané prostředky

Lék užívaný ženou vstupuje do vnitřního prostředí dítěte s mlékem. Zahrnuje jakoukoli silnou látku, která může výrazně poškodit pohodu dítěte. Zdravotničtí pracovníci zakazují používání léků proti bolesti při laktaci:

Nemocná kojící matka by neměla kojení zastavit. Mléko je pro novorozence neustále potřeba. Musíte znát zakázané léky proti bolesti, které mohou ublížit dítěti. Zvažte nelegální drogy.

Analgin

Droga je bezpečná pro ženy. Poskytovatelé zdravotní péče však doporučují vyloučit používání kojení. Nástroj je schopen narušit funkce krvetvorby, močení dítěte. Analgin je silný alergen. Jednorázové použití způsobuje u dítěte nežádoucí účinky:

 • snížení počtu bílých krvinek, krevních destiček;
 • úzkostný spánek;
 • selhání centrální nervové soustavy;
 • otrava;
 • svědění kůže, vyrážka, možný Quinckeho edém.

Eliminujte bolest kojící ženy se doporučuje lidové prostředky. V případě potřeby požádejte lékaře, aby předepsal vhodný lék..

Nimesulide

Nehormonální lék má antipyretický, protizánětlivý účinek. Je schopen rychle a účinně zastavit útok bolesti. Terapeutický účinek trvá šest hodin.

Zdravotničtí pracovníci kategoricky zakazují používání léků proti bolesti Nimesulide pro kojení. Účinná látka se rychle vstřebává krví ženy a hromadí se v mateřském mléce. Po HB se blaho dítěte ostře zhoršuje.

Je povoleno brát lék jednou v případě nouze. Kojení bude třeba na jeden den zastavit.

Články O Neplodnosti